
Medicína
Kongres cílí na práva porodních asistentek i matek na volbu péče
Na práva porodních asistentek a práva matek na volbu porodní péče či na překonávání rozdílů a sbližování kultur a postupů v porodní asistenci se…
Non‑adherence pacienta k léčbě diabetu
Adherence pacientů k léčbě je významná nejen pro lepší výsledky terapie. Pokud je jí dosaženo, klesá i spotřeba léků, a tím i finanční náklady. Také…
Střípky z EWMA v Madridu
Madrid se stal ve dnech 14. až 16. května 2014 místem konání 24. konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA) s podtitulem Inovace, know‑how a…
Diagnózu RS si v ČR každý rok vyslechne tisíc pacientů
Roztroušená skleróza (RS), jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění nervové soustavy mladých lidí, k sobě stále více poutá pozornost…
Efektivní léčba diabetu? Podle nové studie jen dvě jídla denně
Šest menších porcí denně, jak se doteď diabetikům doporučovalo, nebo jen dvě? Tuto otázku si položili lékaři z IKEM v Praze. Přišli s převratným…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy - Díl III: Závrať jako první příznak
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Harvardská studie: Děti léčené antibiotiky před prvními narozeninami mají zvýšené riziko astmatu
On‑line vydání časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology uveřejnilo závěry pozorování Kennetha Mandla a kolegů z Harvardské lékařské fakulty,…
Inzulin, který dále posouvá hranice v diabetologii
V předvečer jubilejních padesátých Diabetologických dnů v Luhačovicích proběhlo sympozium podpořené společností Novo Nordisk. Jednotícím tématem…
O genech vědy, velkých náhodách a americké diabetologii
V Americe je diabetologie ambulantní obor. I ketoacidotický stav se musí zvládnout ambulantně do 24 hodin. Hospitalizace pro diabetes prakticky…
Konference o biomplantologii v Brně se vydařila
VI. Mezinárodní konference BIOimplantologie 2014 se konala ve dnech 29. – 30. dubna v Brně. Jejími pořadateli byla Fakulta chemická, ústav chemie…
V IKEM poprvé v ČR transplantovali játra dětem od jednoho dárce
Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v ČR dvěma dětem najednou transplantovali játra od zemřelého dárce, která…
Lékaři v Brně debatovali o využití kmenových buněk k hojení orgánů
Využití kmenových buněk k léčbě srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice bylo tématem dvoudenní konference, která tento týden proběhla v Brně.…
Pacientům bych jednou chtěl nabídnout šanci na vyléčení
Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Karlem Pavelkou, DrSc.,(foto) nejen o vývoji, kterým za posledních třicet let revmatologie prošla, ale také o…
Na mezinárodní kongres do Prahy dorazil i objevitel moderní léčby leukémie
Praha se v průběhu víkendu stala dějištěm mezinárodního kongresu o dětské leukémii. Zavítal na něj také objevitel moderní léčby leukémie profesor…
Lékaři v Brně provedli unikátní operaci kolenního kloubu
Lékaři v Brně provedli operaci, při níž jako první v Česku aplikovali kolagenový implantát do kolenní chrupavky. Operace trvá 45 minut a stojí asi 40…
Čeští vědci mají patent, který vylepší vakcínu proti pertusi
Vědci z Mikrobiologického ústavu AV nalezli metodu, jak deaktivovat toxin bakterie Bordetella pertussis. O tento nově vzniklý toxoid projevily zájem…
Mýty o české obezitě a funkcích svalů
V rámci konference ČSTL vystoupil prof. MUDr. Štěpán Svačina (foto), DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. LF U K a VFN v Praze, s přednáškou…
Největší pokroky vědy 2013
Časopis Science vyhlašuje každoročně desítku nejvýznamnějších vědeckých objevů za předchozí rok; za rok 2013 se v tomto Top Ten ocitlo hned osm…
Poradní výbor FDA podpořil schválení inhalační léčby diabetu 1. a 2. typu
Poradní sbor americké lékové agentury FDA se shodl v hlasování, že krátkodobě působící inzulin Afrezza může být schválen pro léčbu dospělých…
Registr pacientů s RS vydává další data
Nadační fond IMPULS představil 27. března letošního roku další výsledky unikátního projektu ReMuS (celostátního registru pacientů s roztroušenou…
Ohlédnutí za psychofarmakologickou konferencí
Již v úvodu předsedající česko‑slovenské psychofarmakologické konference prof. Cyril Höschl vyzvedl dvě zajímavá témata – ADHD u dospělých a novinku…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy: Díl I: Retrobulbární neuritida
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Imunoterapie mění melanom v chronickou chorobu
Konference Dermatologický update už svým názvem napovídá, že záměrem jejích organizátorů bylo během kompaktního programu shrnout, co je v…
Kongres pro lékaře první volby
V Praze se konal Kongresu primární péče. Praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost měli možnost v tradičním čase na tradičním místě…
Roztroušená skleróza: EMA schválila perorální léčivý přípravek Tecfidera
Evropská komise a Evropská léková agentura (EMA) schválily na základě doporučení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) perorální lék Tecfidera …
Kdo je vhodný pacient pro léčbu protonovým zářením?
Po prvním roce lze pracoviště považovat za životaschopné a zároveň je čas na úvahu o některých významných otázkách: Co protonová radioterapie…
Dermatologové budou jednat o nových možnostech terapie
O využití kofeinu k léčbě padání vlasů, o prevenci a léčbě kožních nádorů či o vakcíně proti pásovému oparu budou dnes diskutovat více než tři stovky…
Analýza: Protonová terapie je vhodná jen pro desítky pacientů
Podle analýzy Masarykovy univerzity v Brně je protonová léčba klinicky účinná u vzácných diagnóz, které se vyskytnou zhruba u tří desítek pacientů v…
Imunoonkologie: „Posledních pět let je neuvěřitelných“
Zahraničním hostem kongresu PragueONCO byl i profesor Alexander Eggermont, ředitel Institute Gustave Roussy ve Villejuifu u Paříže. V rozhovoru pro…
Subkutánní forma abataceptu v klinické praxi
V jáchymovském sanatoriu Akademik Běhounek a hotelu Radium Palace proběhlo počátkem prosince 2013 tradiční předvánoční setkání revmatologů a dalších…
Co přineslo setkání nemocničních lékárníků
Zimní konference nemocničních lékárníků se letos konala v Jihlavě již popáté. Během této doby si získala svoji tradici a především stálé účastníky.…
STAP‑buňky – nový příslib pro regenerativní medicínu
Dvě studie publikované v časopise Nature japonskými a americkými vědci jsou vnímány jako průlom na poli biomedicínského výzkumu i jako obrovský…
Reflexe posledních deseti let v problematice RS
Léčba roztroušené sklerózy je asi nejrychleji se rozvíjející oblastí neurologie. Bohužel roste nejen spektrum léčebných modalit, ale také počet…
Kam směřuje vakcinologie v posledních deseti letech?
V posledních letech nastupovaly zcela nové očkovací látky a zásadní změny doznal očkovací kalendář pro děti. Sílil i důraz na očkování v dospělém…
Deset let v diabetologii: vše je jinak
V posledních letech se zásadně proměnila klinická praxe především v terapii diabetu 2. typu. Nastupují nové lékové skupiny, některé se zcela novým…
Biotechnologická léčba pro třetí tisíciletí
Nelze na omezeném prostoru připomenout vše, co se za deset let biologické léčby v tomto léčebném odvětví událo. Dynamika vývoje přinesla nové léky i…
Studie IN-TIME: Homemonitoring snižuje mortalitu
Homemonitoring u pacientů s implantovaným defibrilátorem brzdí zhoršování srdečního selhání a dokonce významně snižuje jak celkovou, tak…
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky studii vedené Čechy
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky mezinárodní studii, kterou vedli čeští lékaři. Výsledky zveřejnil v těchto dnech prestižní americký časopis…
Vliv podání paracetamolu na vývoj plodu
Nová studie norských a kanadských epidemiologů dokazuje souvislost mezi užíváním paracetamolu během těhotenství a poruchami vývoje nervového systému…
Současné pohledy na roztroušenou sklerózu
Čeští a slovenští neurologové se sešli na 27. českém a slovenském neurologickém sjezdu. V rámci kongresu byly předneseny i prezentace, které…
Baviči mají podle vědců psychiku podobnou schizofrenikům
Duševní charakteristika hvězd zábavního průmyslu je překvapivě podobná psychicky nemocným pacientům včetně schizofreniků a lidí s maniodepresivní…
Čeští vědci vyvinuli vakcínu, jež zastaví nádorové bujení u myší
Vědci z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze vyvinuli vakcínu, která dokáže zastavit nádorové bujení u myší. Využili při tom principu…
Japonská encefalitida v Bruneji – jsou obavy opodstatněné?
V Brunejském sultanátu došlo k výskytu 17 případů japonské encefalitidy. V zimních měsících jsou stále oblíbenější exotické dovolené, mimo jiné i do…
Přenosné pumpy na parenterální výživu umožní pohyb mimo domov
IKEM má jako první v ČR dvě přenosné pumpy, které umožní pohyb mimo domov pacientům i v době, kdy jsou napojeni na parenterální výživu. Pořizovací…
Antibiotika při léčbě akutního kašle v ordinaci PL
Kašel patří k nejčastějším příznakům, s nimiž se pacient ocitne v ordinaci praktického lékaře a ještě častěji v ordinaci pediatrické. Příčin kašle,…
Brněnská firma vyvinula soupravu k určení odolnosti bakterií
Brněnská firma Erba Lachema vyvinula soupravu, pomocí které lze určit citlivost mikroorganismů k antibiotickým preparátům. Pomocí nové soupravy lze…
Vědci z Brna: Nanočástice selenu jsou účinnější než antibiotika
Nanočástice selenu dokážou podle vědců z Brna ničit bakterie účinněji než antibiotika. Poradí si například se zlatým stafylokokem a dalšími nemocemi,…
Diabetologický pohled na kongres AHA 2013
Pojetí amerických kardiologických kongresů, jakým bylo i nedávno skončené výroční zasedání American Heart Association – AHA 2013 v americkém Dallasu,…
Kongres SVL přinesl nejen ohlédnutí za WONCA
Jedním z hlavních bodů programu výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP bylo, vedle tradičních postgraduálně zaměřených bloků,…
Jihočeské onkologické dny oslavily dvacetiny
Letošní Jihočeské onkologické dny (JOD) byly zaměřeny na karcinom prsu. Jejich program si kladl ambice postihnout mamární karcinom jako heterogenní…
Postřehy z kanylačního workshopu
Odborná konference na téma „Centrální žilní vstup pomocí portu a z periferie zaváděného centrálního žilního katetru (tzv. PICC)“, se tentokrát konala…
Risk a benefit biologické léčby u rizikové pacientky
Čtyřletá zkušenost s léčbou Orencia u nemocné s revmatoidní artritidou s vysokou vstupní hodnotou Mantoux II (33 mm/II) svědčí pro velký význam…
Pokořili Mont Ventoux - Díl 5 – Typ muže třetího tisíciletí
Malou sérii kazuistik pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), kteří vystoupali na „Větrnou horu“, završuje vsetínský podnikatel, absolvent dvou…
Amsterdam uvítal evropskou onkologii
Tři onkologické kongresy v jednom se letos konaly v Amsterdamu pod hlavičkou ECC 2013 (European Cancer Congress). Kromě stovek sdělení i několik…
Celostátní registr ReMuS konečně startuje
Deset let se čekalo na celostátní registr pacientů s roztroušenou sklerózou. Jaro 2013 konečně nastartovalo sběr dat pacientů s uvedenou diagnózou a…
Ke Dni diabetu ministr poprvé podpořil diabetologický program
Česko se znovu připojuje ke Světovému dni diabetu, který probíhá 14. listopadu. Nad touto iniciativou převzal záštitu ministr zdravotnictví Martin…
Možná role vitaminu D u diabetu a tyreopatií
Počty diabetiků v populaci stále stoupají, podobně narůstají i počty pacientů s tyreopatiemi. V této souvislosti nabývají na významu množící se…
Studie, která se dívá na život diabetiků ze 360 stupňů
Na výzkum a vývoj nových léků v oblasti diabetu se celosvětově vynakládají miliardy dolarů. Přitom málokde má aktivní přístup pacienta takový význam…
Co přineslo patnáct let studie UKPDS ?
Studie UKPDS se stala jednou z nejcitovanějších vůbec. Letos se na kongresu EASD v Barceloně této studii věnovala celá sekce. Redakce Medical Tribune…
Barcelona posunula evropskou diabetologii
Výroční zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD ) se letos konalo v Barceloně. Z programu redakce odborného týdeníku Medical Tribune…
Lékaři v Brně zavedli novou metodu léčby fibrilace srdečních síní
Lékaři v Brně zavedli novou metodu léčby fibrilace síní, při které nemocnou část srdce zmrazí až na minus 50 stupňů Celsia. Nová metoda zvaná…
Ředitelé nemocnic se na konferenci HCI podělí o své zkušenosti
Ve dnech 25. a 26. listopadu se bude konat již 8. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2013 – Strategie zdravotních pojišťoven a nemocnic“.…
Homolka: Renální denervace bez jediného vpichu
Lékaři z Kardiocentra Nemocnice na Homolce zavádějí léčbu rezistentní hypertenze pomocí renální denervace, a to celosvětově poprvé bez jediného…
Anémie z nedostatku železa a psychiatrické poruchy u dětských pacientů
Pokud pediatr diagnostikuje anémii z nedostatku železa, měla by následovat suplementace železem jako prevence psychiatrických důsledků. A naopak…
Evropští internisté v Praze zvedli svůj hlas
Na začátku října na jednom místě proběhla hned dvě vrcholná setkání zaměřená na vnitřní lékařství – Evropský internistický kongres a kongres České…
Pokořili Mont Ventoux - Díl 3 – Bez stresu až na vrchol
Sešly jsme se v jedné pražské kavárně, a kdyby jí v kapse nezvonil mobilní telefon, na který jsem jí právě volala, nikdy bych si netipla, že tato…
Zásadní roli v prevenci BHP hrají praktičtí lékaři
„Máte‑li v ordinaci před sebou pacienta po čtyřicítce, ptejte si ho nejen na problémy se zažíváním, točením hlavy apod., ale také na problémy s…
Zcela nový přístup k léčbě plicní arteriální hypertenze
Plicní arteriální hypertenze (PAH) není diagnostikována příliš často, možná je poddiagnostikována, ale svou závažností dosahuje významu onkologických…
Na Homolce díky nové metodě opraví šetrně srdce po těžkém infarktu
Lékaři Nemocnice Na Homolce zavádějí novou metodu šetrné léčby srdce poškozeného těžkým infarktem. Aneurysma srdeční komory, která se časem v…
Amsterdam v centru pozornosti kardiologů
Na přelomu srpna a září (31. 8. až 4. 9.) se Amsterdam stal na několik dní hlavním městem světové kardiologie. Hostil totiž letošní výroční kongres…
Léčbu RS nelze oddělit od toho, co pro sebe udělá pacient sám
Prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění (MS Centra) Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, hovořila o tom,…
Statiny u nemocných s velmi nízkým LDL‑C?
Již se podařilo prokázat, že agresivní snižování koncentrace cholesterolu podáváním statinů zlepšuje výsledné klinické parametry. Otevřenou otázkou…
Sportovci mají velkou výhodu
Výstup na Mont Ventoux nebyl výjimečným zážitkem jen pro pacienty, ale i pro jejich tým. Paní Markétu Petrů doprovázela MUDr. Dana Horáková z Centra…
Pokořili Mont Ventoux - Díl 2 – Carpe diem na kole i s RS
„Člověk se musí spoléhat sám na sebe. Když něco chcete a jdete za tím, tak to dokážete. Naše zdolání hory je poselstvím pro ostatní, že se i s…
Léčba hepatitidy C bez interferonu
Nejnovější číslo prestižního The New England Journal of Medicine (15. 8. 2013) uveřejnilo výsledky klinické studie fáze IIb SOUND‑C2, zabývající se…
Význam časné léčby roztroušené sklerózy
V druhé polovině května proběhl v pražském hotelu Lindner za podpory společnosti Merck spol. s r. o., divize Merck Serono, jarní seminář pro lékaře…
Problém jódového deficitu se na našem území definitivně zvládnout nedá
Prevence jódového deficitu je jedním z těch méně nápadných preventivních programů. Společnosti se však mnohonásobně vrací, a to nejen v podobě…
MUDr. Týblová: Na pana Vodičku jsem pyšná
Ošetřující lékařkou pana Vodičky, který v jednom dni třikrát vystoupil na Mont Ventoux, je MUDr. Michaela Týblová z Centra pro demyelinizační…
Pokořili Mont Ventoux: Díl 1 – Člen prestižního „Klubu šílenců“
Pavel Vodička již déle než šest let žije s diagnózou a léčbou roztroušené sklerózy. Rozhovorem s ním redakce Medical Tribune zahajuje cyklus…
Bude možné léčit myomy pomocí tabletek?
Je odhadováno, že asi 30–40 % žen může být po 35. roce života postiženo děložními myomy, jedná se tedy o velmi závažný nejen zdravotní, ale i…
VZP hradí inovativní lék na karcinom prostaty
VZP od července nově hradí svým klientům vysoce inovativní lék na karcinom prostaty, který prodlužuje celkové přežití při zachování kvality života u…
Nejcennější foto ženy? Přece mamogram
Jestli je něco, čím se české zdravotnictví může chlubit v mezinárodním kontextu, pak je to zcela jistě program mamárního screeningu. Kvalitou své…
Antihypertenziva oddalují nástup demence
Hypertenze je označována za rizikový faktor vzniku demence. V klinických studiích byl zkoumán vliv antihypertenziv na prevenci rozvoje tohoto…
Podle vědců se objevily nové viry ptačí chřipky
Vědci zjistili, že se vyrojily nové viry ptačí chřipky, které by mohly nakazit lidi podobně jako naposledy počátkem roku ve východní Asii.…
Balbutici mohou mít nižší tlak a vadné držení těla
Lidé, kteří trpí balbutismem, mají obvykle nižší krevní tlak i cholesterol než zbytek populace. Jejich organismus se totiž více namáhá a je neustále…
Potíž s palcem jedné nohy svědčí o tom, že Zeman nesprávně chodí
Za problémy prezidenta Miloše Zemana s chůzí je diabetická neuropatie. Pokud ale má potíž s palcem jen na jedné noze, měl by podle podologa, mít také…
Kojeným miminkům není třeba ve vedru dávat další tekutiny
Kojeným miminkům není potřeba ve vedru podávat žádné další tekutiny. Zatímco dospělí mají v horkých dnech vypít za den asi tři litry vody, potřeby…
Švýcarští vědci prý dokázali špatný vliv úplňku na lidský spánek
Švýcarští vědci dokázali, že měsíční úplněk má neblahý dopad na lidský spánek. Mozková činnost se za úplňku snižuje o 30 procent. S odvoláním na…
Co limituje účinnost biologické léčby psoriázy
Především na optimalizaci dlouhodobé cílené terapie psoriázy bylo zaměřeno satelitní sympozium společnosti Pfizer, které bylo součástí odborného…
Kongres kardiochirurgů, kteří se snaží vyhnout sternotomii
V pražském hotelu Hilton na začátku června proběhl již třináctý kongres Mezinárodní společnosti pro minimálně invazivní kardiochirurgii (The…
Kuřáci šlechtěné marihuany víc ohroženi schizofrenií, tvrdí vědci
V české marihuaně chybí látka brzdící schizofrenii - kanabidiol. České konopí se proto řadí mezi extrémně nebezpečné odrůdy. Vědci z Národního…
Svatoanenské slavnosti v Domově sv. Josefa
Poslední sobotu v červenci se konají Svatoanenské zahradní slavnosti. Domov sv. Josefa v Žirči (foto) u Dvora Králové se stane hostitelem slavností…
Studie FIRE‑3 otevřela nové otázky
Jednou z prací, které vzbudily velkou pozornost na letošním výročním zasedání ASCO, byla studie FIRE‑3. Ta si dala za cíl doplnit některá bílá místa…
Imunoterapie v onkologii
Nové postupy léčby onkologických pacientů imunologickými metodami přinášejí nové zkušenosti, které je nutné zohlednit při posuzování účinnosti…
Co zaujalo odborníky na ASCO?
Výroční konference Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO), která se letos konala opět v Chicagu je nejvýznamnějším setkáním onkologů.…
Další pokroky v léčbě plicního karcinomu
Nejrozsáhlejší program klinických studií u nemalobuněčného plicního karcinomu (NSCLC, Non Small Cell Lung Cancer) s mutací receptoru pro epidermální…
CyberKnife po třech letech skládá účty
Na posledním Fóru onkologů se nehovořilo jen o protonové terapii. Jedním z témat byla i stereotaktická radiochirurgie poskytovaná prostřednictvím…
ASCO 2013 – úspěchy i problémy výzkumu v onkologii
Na přelomu června hostilo Chicago 49. výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie. Na tři desítky tisíc odborníků z celého světa zde…
Nadějná data ocrelizumabu u RS
Na medicínském portálu Medscape byly nedávno zveřejněny dlouhodobé výsledky klinické studie II. fáze s ocrelizumabem. Byla v ní potvrzena dlouhodobá…
ASCO po roce opět v Chicagu
Počátek června byl v Chicagu ve znamení onkologie. Zdejší McCormickovo kongresové centrum přivítalo na 30 000 vědeckých pracovníků i kliniků,…
Nová metoda léčby chronického diastolického srdečního selhání
Kardiologové Nemocnice Na Homolce se podílejí na provedení klinické studie, která ověřuje účinnost nového postupu léčby chronického diastolického…
Sjezd ČKS byl atraktivní nejen pro kardiology
Ve dnech 4. až 7. května patřilo Brno XXI. sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS). I letos bylo cílem organizátorů prezentovat kardiologii jako…
Aktuality v podiatrii z diabetologických dnů v Luhačovicích
Blok Podiatrické sekce České diabetologické společnosti je pravidelnou součástí každoročních Diabetologických dnů. Na programu byly jak aktuality z…
Vliv flexibility dávkování inzulinu na compliance pacientů
Otázkou dodržování inzulinového režimu se zabývala studie GAPP (Insulin adherence behaviours and barriers in the multinational Global Attitudes of…
Dostupná paliativní péče patří k základním lidským právům
V Česku potřebuje paliativní péči ročně až 70.000 lidí. Podle lékařů ale nejsou v systému zdravotní a sociální péče podmínky, aby byla všem dostupná.…
Luhačovické postřehy prof. M. Kvapila
Hodnotit obsah přednesených příspěvků na 49. diabetologických dnech v Luhačovicích je obtížné, a proto redakce MT požádala prof. MUDr. Milana Kvapila…
Mezioborová spolupráce v gynekologii a porodnictví
Tak zněl podtitul letošní výroční konference ČLS JEP, která se konala v pražském hotelu Clarion ve dnech 16. až 19. května 2013. Auditorium nezaujaly…
Nové trendy v hepatologii
Přes devět tisíc odborníků z celého světa se sešlo na 48. výroční konferenci Evropské společnosti pro výzkum jater (EASL,The European Association for…
Artróza se dá léčit kmenovými buňkami, lékový ústav to schválil
Artróza se může léčit také kmenovými buňkami. Získají se z tukové tkáně pacienta a vpraví do poškozeného kloubu injekcí. Do týdne pocítí nemocný…
Praha hostila již páté setkání ELTECA
V Praze v hotelu Grand Majestic Plaza se uskutečnilo ve dnech 25. a 27. dubna již páté setkání ELTECA advisory boardu a druhá konference tentokrát…
ANSM upozorňuje na pravidla užívání léků ovlivňujících RAAS
Po publikaci několika studií zpochybňujících účinnost „dvojí blokády“ systému renin‑angiotenzin, vydala agentura ANSM upozornění, v němž lékařům…
Nově proti kalcifikaci cév
Charakteristiku buněk, které zodpovídají za vestavování kalcia do cévních stěn, a tedy za arteriosklerotické procesy, přináší studie autorů z Národní…
Mezinárodní kongres v Praze: o cévním přístupu napříč obory
Česká společnost pro cévní přístup uspořádala 8. mezinárodní kongres. O problematice cévního přístupu MT hovořila s doc. MUDr. Janem Malíkem, CSc.,…
Působí omega‑3 jako placebo?
Tvrzení, že podávání omega‑3 nenasycených mastných kyselin pacientům s vysokým KV rizikem sníží riziko úmrtí na KV onemocnění, se stává mýtem. Studie…
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v onkologické léčbě
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. Zjistili, že alkaloid z jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční…
Dočkáme se vakcíny proti lymeské borrelióze?
V současné době se není možné lymeské borrelióze bránit vakcinací. O nových studiích, které by ke kýžené vakcíně měly vést, informuje doc. MUDr.…
Jak časté jsou krvácivé komplikace warfarinu a dabigatranu v praxi?
Na kongresu Americké kardiologické společnosti byla prezentována data o krvácivých komplikacích při podávání warfarinu a dabigatranu. Z nich vyplývá,…
Tři čtvrtiny diabetiků umírají na nemoci srdce a cév
Tři čtvrtiny diabetiků umírají na kardiovaskulární onemocnění, varoval přední český diabetolog profesor Milan Kvapil. Sedm z deseti pacientů s…
Dlouhodobá remise u pacientky s RA léčené abataceptem
Předkládaná kazuistika prokazuje, že i po selhání úvodní biologické léčby infliximabem je možné následující terapií lékem s jiným mechanismem účinku…
Jak číst výsledky klinického hodnocení ADACTA
Biologické léčivé přípravky umožnily v posledních deseti letech skutečný převrat v léčbě revmatoidní artritidy (RA). Přesto ani v současné době…
Interval očkování dospělých proti tetanu se má prodloužit
Interval očkování dospělých proti tetanu by se mohl prodloužit na 15 až 20 let, tedy nejméně o pět let. Senioři nad 60 let a chronicky nemocní by…
Co dělá se srdcem kouření a co zápas sumo?
Protože jsou internisté i praktičtí lékaři čím dále častěji žádáni o vyšetření a posouzení vhodnosti sportovní zátěže, vydala Evropská kardiologická…
Důsledky sportu mohou bolet
Nejen při řešení poúrazových stavů, ale i při bolestech z přetížení, z nesprávně prováděného pohybu využívá prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. z…
Pohyb? Snazší je polykat tablety!
Jak se udržuje v kondici a proč je těžké kvantifikovat význam pohybu, o to se se čtenáři MT podělil prof. MUDr. Richard Češka (foto), CSc., z III.…
Za rekordní mortalitu chřipkové epidemie může nízká proočkovanost
Kriticky nízká proočkovanost v ČR. Právě tato skutečnost je podle předních epidemiologů příčinou rekordního počtu závažných případů při letošní…
Chronickým únavovým syndromem trpí v ČR až 40.000 lidí
Až 40.000 Češek a Čechů trpí podle internisty Lubomíra Nováka chronickým únavovým syndromem. Ten se mylně zaměňuje za jarní únavu, která ale rychle…
Kongres primární péče upozornil na důležitost očkování proti IPO
Sympoziu v rámci kongresu primární péče předsedala MUDr. Hana Cabrnochová (foto). Hlavními tématy se stalo očkování proti pneumokokům, podoba…
O podočkovanosti imunosuprimových revmatiků
Na lednových Třeboňských revmatologických dnech, které tradičně hostilo atraktivní prostředí lázní Aurora, vystoupil v rámci satelitního sympozia…
Kdy nám dovolí zákony správně léčit, a dokonce i ušetřit?
Na kongresu Společnosti klinické výživy a intenzivní metabolické péče v Hradci Králové se diskutovalo o tom, zda je účelné v rámci úspor zrušit jako…
Kvalitní a včasná nutriční péče – cesta k úsporám
Na základě výsledků zahraničních studií lze náklady na léčbu zdravotních komplikací spojených s podvýživou v českých nemocnicích odhadnout na 60…
Děkani pražských LF o výuce i financování
Představitelé pražských lékařských fakult diskutovali o financování fakult i o změnách ve výuce, jež by lépe reflektovaly významné změny, jimiž…
Legislativa v preskripci prostředků pro vlhké hojení
V preskripci prostředků pro vlhké hojení ran se mnohdy v minulosti nemocní i zdravotníci setkávali s administrativními překážkami a někdy i…
Kardiovaskulární nemoci trápí lidstvo už nejméně 4000 let
Výsledky výzkumu mezinárodního vědeckého týmu nasvědčují tomu, že kardiovaskulární nemoci jsou možná spíše přirozenou součástí lidského stárnutí, než…
Objev českých vědců zasáhne do prevence schizofrenie
Propuknutí schizofrenie by lidé s genetickou vlohou k této těžké duševní nemoci mohli jednoduše zabránit tím, že se budou vyhýbat kočkám. Vyplývá to…
V USA vyléčili HIV u malého dítěte
Americkým lékařům se podařilo nasazením standardních medikamentů vyléčit dívku s perinatální HIV infekcí. Dnes je jí dva a půl roku, je bez infekce a…
Kvůli nedokonalému zákonu mizí z trhu levnější léky
Snižování maximálních cen vede v praxi k některým absurdním dopadům. Z trhu postupně mizí cenově dostupnější léčiva a pacienti musejí za stejnou…
„Orphan drugs“ musejí překonávat neúměrné překážky
Rozhovor odborného týdeníku Medical Tribune, tentokrát s MUDr. Kateřinou Kubáčkovou z Onkologické kliniky 2. LF UK a FN Motol. „U vzácných nemocí se…
Pacient má být partnerem – a v urologii obzvlášť
Rozhovor Medical Tribune s prof. MUDr. Marko Babjukem (foto), CSc., předsedou České urologické společnosti ČLS JEP. Společná lůžka by urologie měla…
Pacienti se schizofrenií pocítí další případ regulace cen léčiv
Redakce Medical Tribune zjistila další případ, kdy kvůli regulaci cen léků hrozí odchod levnějšího léčiva z trhu. Jde o přípravek Clozapin Desitin…
Ultrazvukové a MRI vyšetření pacientů s revmatickými chorobami
Během letošních Třeboňských revmatologických dnů, které proběhly v první polovině ledna v Konferenčním centru Lázní Aurora v Třeboni, připravili…
Odborníci mají nový koncept léčby lidí závislých na alkoholu
Průlomovou změnu v přístupu k terapii závislosti na alkoholu prosazují čeští lékaři. Předseda společnosti pro návykové choroby primář Petr Popov…
Pediatři musí psát dražší a méně vhodná antibiotika
Z trhu odchází jediný penicilin v sirupové formě. Výrobce k tomuto kroku donutila cenová regulace. Pediatři se obávají, že bez tohoto léčiva dojde ke…
Inhibitory monoaminooxidázy se vracejí do hry
U inhibitorů monoaminooxidázy nejíst zralé sýry. Kdyby nic jiného, tak toto poučení si z přednášek psychiatrie odnášel každý medik. Mezitím tato…
Pro eutanazii není místo
Téma eutanazie se čas od času vynoří na fórech veřejných i odborných. Diskuse má ovšem většinou charakter novinářsky povrchní, emotivní. ČLK se proto…
Axiální spondylartritida u mladého muže s radiograficky neprokazatelnou sakroiliitidou
Axiální spondylartritida (aSpA) je v současnosti preferované označení pro subset onemocnění ze skupiny spondylartritid, charakterizovaný přítomností…
Jaká je úloha neutralizačních protilátek v revmatologii
Robert J. Moots je profesorem fakultní nemocnice Aintree v Liverpoolu a na satelitním symposiu společnosti Pfizer, pořádaném v průběhu 56. sjezdu…
Použití aceklofenaku v revmatologické praxi
Aceklofenak řadíme do velké skupiny nesteroidních antirevmatik (NSA), která patří k nejčastěji používaným lékovým skupinám u nemocných s revmatickými…
Revmatické choroby nelze zúžit jen na postižení kloubů
Na pět stovek revmatologů a dalších odborníků se 19. až 22. září sjelo do Kongresového centra NH hotelu v Olomouci na 56. výroční sjezd českých a…
Poctivá věda nám otevřela dveře k vlastním klinickým studiím
„To, že jsme dostali šanci výsledek našeho výzkumu testovat v pokročilých fázích klinického hodnocení, je v českých podmínkách unikátní,“ říká prof.…
Počet transplantací plic by se mohl znásobit
Nová metoda ex vivo perfuze a rekondice plic má potenciál zvýšit počet transplantací plic v řádu desítek procent. Transplantační tým III. chirurgické…
Regenerace myokardu není vyloučena
U dospělých pacientů může ročně dojít k regeneraci zhruba jednoho procenta kardiomyocytů. Tuto limitovanou schopnost replikace lze však výrazně…
Lidé žijí déle, ale ne vždycky zdravěji, zjistila studie
Lidé dnes žijí průměrně o desetiletí déle než v roce 1970, ale většinu těchto "bonusových" let stráví bojem proti nemocem. Vyplývá to ze studie…
Nové poznatky v léčbě renálního karcinomu jsou jako lavina
Na nové možnosti především v druhé linii léčby metastazujícího světlobuněčného karcinomu ledviny upozornily sdělení v rámci v rámci Jihočeských…
Onkologických pacientů v malnutrici je varovně mnoho
Jihočeské onkologické dny kromě hlavního přednáškového programu tradičně nabízejí i příležitosti k projednání aktuálních témat, která propojují širší…
Z kongresu AHA ve zkratce
Prezentace na kongresu Americké kardiologické společnosti (AHA) 2012 tvořily pestrou mozaiku témat, diskusí, posterů, přednášek i tiskových…
Lékárenští batůžkáři – dojde na potrestání hříšníků?
O podrobnější komentář k některým tématům, o nichž se diskutovalo během prvního listopadového víkendu na sjezdu České lékárnické komory, požádala…
Světový psychiatrický kongres se vrátil do Prahy
Světové setkání psychiatrů v pražském Kongresovém centru se letos mj. soustředilo na aspekty přístupu, kvality a humánní péče v oboru psychiatrie a…
Konference o popáleninové medicíně vyzdvihla oborové evergreeny
Ve dnech 4. a 5. října 2012 se v Hradci Králové uskutečnila v pořadí již 17. výroční konference Společnosti popáleninové medicíny ČLS JEP.…
Imunoterapie u melanomu boj s časem neprohrává
Metastazující melanom je pak jednou z nejhorších onkologických diagnóz. Teprve nyní, po desetiletích frustrace lékařů a beznaděje pacientů, zažívá…
Renální karcinom již zná dlouhodobé přežití
Renální karcinom, zejména je‑li diagnostikován v pokročilém stadiu, patřil před šesti lety k onemocněním s naprosto infaustní prognózou. Proto byla…
Budoucností léčby hypertenze je kombinační terapie
Čeští lékaři mohou být hrdi, že 45 % hypertoniků má KT pod kontrolou, což řadí Česko na evropskou špičku. Přesto zbývá větší část hypertoniků,…
Terapeutická hypotermie po srdeční zástavě – otázky zůstávají
Organizátoři výročního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzívní medicíny ČLS JEP, který se konal od 13. do 15. září v…
Česká anesteziologie je na vysoké úrovni, pohybuje se však v nestabilním prostředí
Medical Tribune požádala prezidenta kongresu prof. MUDr. Karla Cvachovce, CSc., MBA (foto) o rozhovor. Hovořili se nejen o nedostatcích, které je…
Buněčné reprogramování aneb Neuvěřitelné se stalo skutkem
K problematice buněčného reprogramování z plně diferencovaných buněk zpět na buňky pluripotentní se schopností následné přeměny na jakýkoli typ…
Nová cesta pro pacienty na hranici terapeutických možností
Na akci Best of ASCO Czech Republic byly prezentovány nejvýznamnější práce z oblasti diagnostiky a léčby nádorových onemocnění, které zazněly na…
Český registr AHEAD bodoval v Mnichově hned čtyřikrát
Na Evropském kardiologickém kongresu v Mnichově byly hned čtyři české práce založeny na datech z registru AHEAD (Accute HEArt failure Database),…
Studie PRAGUE 12 omezuje letité dohady
Na nedávném kongresu ESC vystoupil i přednosta III. interní kardiologické kliniky FNKV prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc. Prezentoval výsledky studie…
Přišel čas definitivně sesadit warfarin z trůnu
Jedním z možná ne naplno vyslovených, ale jasných sdělení letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) je, že král warfarin je podle…
Pražský kongres patologů nastavil laťku vysoko
V Praze se konal 24. kongres evropských patologů. V průběhu akce MT hovořila s prezidentem organizačního výboru, prof. MUDr. Alešem Ryškou (foto),…
Pacienti musí vědět, co stojí péče o jejich chrup
Stomatologové na valné hromadě České stomatologické komory neskrývali rozhořčení. Při posledních jednáních marně požadovali po zdravotních…
U lidí bez následků po metanolu se obtíže mohou objevit po čase
U pacientů, kteří se z otravy metylalkoholem dostanou bez následků, se mohou zdravotní problémy objevit později. Ukázala to studie z Estonska.…
Nemoc, od jejíchž dopadů ulevuje už pouhá znalost diagnózy
Devět let trvalo lékařům, než se podařilo stanovit správnou diagnózu u synů místopředsedkyně o.s. ATOS, které se stará o lidi s Touretteovým…
Dítě s atopickým ekzémem jako pacient
Na úvod nelze nepřipomenout výrok G. Lazaruse: „Kůže je zrcadlem naší emoční pohody. Často se však rozhodneme nevšímat si psychologicko‑etiologického…
Lázeňská péče a kompenzační pomůcky v kontextu RS
Roztroušená skleróza (RS) jako jedno z nejzávažnějších neurologických onemocnění s výrazným zásahem do pohybového aparátu vyžaduje komplexní terapii,…
Pohled na protonovou terapii
S blížícím se zahájení provozu Protonového centra v Praze se v tisku objevují objektivní, ale bohužel i zavádějící informace o této nové technologii…
V Praze se díky angiologii protly medicínské obory
Světový kongres Mezinárodní angiologické unie, který nedávno hostila česká metropole, nesl výmluvné motto: „Praha: křižovatka Evropy a historie –…
Kasuistika Stevensova‑Johnsonova syndromu
Na ORL ambulanci byl vyšetřen 35letý pacient pro jeden den trvající výraznou odynofagii a febrilie při výsevu krvavých puchýřů na rtech. Obtížím…
Optimalizace biologické léčby revmatoidní artritidy
Do péče revmatologické ambulance ve FN v Plzni byla odeslána 52letá nemocná, která od března 2005 začala stonat revmatoidní artritidou. Při špatné…
Listeriová meningoencefalitida u mladé, dříve zdravé ženy
Na infekční JIP byla přijata 39letá pacientka s diagnózou susp. bakteriální meningoencefalitida. Analýzou likvoru byla potvrzena listeriová etiologie…
Kasuistika Reiterova syndromu v dětském věku
U Reiterova syndromu se jedná o reaktivní artritidu, klasifikovanou jako autoimunitní onemocnění, částečně podmíněné imunopatologickými pochody, ale…
Nová skupina antidiabetik míří na ledviny
Na rozdíl třeba od psychiatrie nelze říci, že by v diabetologii pipeline farmaceutických firem vysychala. I tady se však na zásadní posun ve…
ADA odpovídala na otázky staré jako inzulin sám
V hlavním městě Pensylvánie Filadelfii proběhlo začátkem června 72. zasedání Americké diabetologické asociace (ADA). Jednou z nesporných programových…
O karcinomu plic v Praze diskutovali onkologové z celého světa
Účast na již 13. středoevropské konferenci o plicním karcinomu, která se v pražském hotelu Pyramida konala 24. až 26. června, přijalo zhruba 200…
Jak snížit riziko TEN při užívání hormonální kontracepce
Článek odborného týdeníku Medical Tribune o zajímavé přednášce MUDr. Jiřího Matušky na téma Jak snížit riziko tromboembolismu u žen užívajících…
Čtyřiadvacet hodin, to je na Šobrův den málo
Organizátoři letošního Šobrova dne se ani letos neodchýlili od dobré tradice a kromě přednášek uznávaných odborníků poskytli prostor pro prezentaci…
Evropští neurologové jednali v Praze
Neuropsychiatrické choroby patří k těm, jejichž incidence a prevalence trvale rostou a nabývají až charakter epidemie. Evropská neurologická…
Filadelfie odpovídala na zásadní otázky v nové léčbě diabetu
Odborný program výročního zasedání Americké diabetologické asociace, jež proběhlo ve Filadelfii, byl více než nabitý – jeho mozaiku poskládalo přes 3…
Vybíráme zajímavosti z letošního sjezdu ASCO
Jak jsme informovali, v Chicagu se konal výroční sjezd Americké společnosti klinické onkologie (ASCO). V aktuálním čísle odborného týdeníku Medical…
Novinky pro léčbu roztroušené sklerózy ze sjezdu Americké neurologické akademie
New Orleans přivítal 64. výroční setkání Americké neurologické akademie (AAN). MUDr. Ivana Kovářová z MS Centra při neurologické klinice 1. LF UK a…
ASCO představilo důkazy pro koncept imunokonjugátů
V průběhu sjezdu ASCO zazněly prezentace mnoha klinických studií. Z nich jsme namátkou vybrali dvě, jež by mohly mít z hlediska výsledků a prognózy…
Mezinárodní symposium o genové regulaci v Praze
S cílem představit novinky ve výzkumu mechanismů genové regulace se v Praze konalo symposium Genes, Genetics & Genomics, kterého se zúčastnila řada…
Warfarin vs. aspirin u srdečního selhání?
V renomovaném časopise New England Journal of Medicine byly zveřejněny výsledky studie WARCEF, jejímž cílem bylo porovnat přínos warfarinu oproti…
Diuretika a jejich fixní kombinace: mýty a fakta
V medicíně existovalo a ještě existuje spousta mýtů a vědecká medicína se je samozřejmě snaží postupně bořit. Pokusme se na stránkách odborného…
Co zaznělo v HOT lines na XX. výročním sjezdu ČKS
Tradiční sekce HOT lines na výročním XX. sjezdu České kardiologické společnosti přilákala do Rotundy brněnského výstaviště asi 500 posluchačů. V čele…
S čím zásadním přišel XX. výroční sjezd ČKS?
Výroční sjezd České kardiologické společnosti jak rozsahem programu, tak počtem účastníků představuje největší českou medicínskou akci. Medical…
48. diabetologické dny v Luhačovicích očima prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc.
Pohled místopředsedy Diabetologické společnosti a prezidenta DAČR Milana Kvapila (foto) na letošní výroční kongres České diabetologické společnosti…
Nebezpečí léků tradiční čínské medicíny
Laická veřejnost často nahlíží na léky tradiční čínské medicíny jako na „ryze přírodní produkty“, tudíž v souvislosti s jejich užíváním nebere v…
Co hýbe výzkumem a léčbou aterosklerózy
Letos se po třech letech opět sešli, tentokrát v australském Sydney, odborníci ze všech kontinentů, na XVI. International Symposium on…
Statiny v primární prevenci: ano, nebo ne?
Rozdílné názory na užívání statinů v primární prevenci podnítily prestižní časopis JAMA k zahájení odborné diskuse na toto téma. Jaké jsou argumenty…
Vlajková loď kardiologie opět vyjela v Brně
Jubilejní dvacátý sjezd České kardiologické společnosti proběhl minulý týden v jihomoravské metropoli. „Naším cílem bylo reprezentovat kardiologii…
Brněnský tým poodhalil, jak vznikají falešné vzpomínky
Tým ze Středoevropského technologického institutu CEITEC a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vůbec poprvé prokázal, že fenomén déjà vu souvisí s…
IBD – lidé se zánětlivým střevním onemocněním trpí diskriminací
Diskriminace v zaměstnání, každodenní únava, nemožnost navázat partnerský vztah. To je jen zlomek překvapivých výsledků celoevropské studie Impact,…
Zástupci devíti milionů lékařů jednali v Praze
Více než 150 zástupců lékařů z celého světa minulý týden přijelo do Prahy. Konalo se tu již 191. zasedání rady World Medical Association (WMA),…
Antibiotika a rezistence na ně z pohledu zdravotních pojišťoven
Nárůst rezistence vůči antibiotikům je celosvětovým problémem. Zaujala k němu oficiální postavení i Evropská unie, která vyžaduje implementaci…
Čekání na změny financování centrové léčby
O tom, jak zajistit dostupnost inovativních centrových léků pro všechny indikované pacienty, se diskutovalo na půdě 1. LF UK v Praze na odborném…
Nespavci – 120 hodin spánkové deprivace
Každoročně je Světovou asociací spánkové medicíny pro veřejnost organizován Světový den spánku. K akci se připojuje i Česká společnost pro výzkum…
Opiáty mohou stimulovat růst nádorů
Lékařský časopis Anesthesiology otiskl hned dvě studie, z nichž vyplývá, že postoperační nasazení opiátů u pacientů s nádorovým onemocněním, případně…
Život s roztroušenou sklerózou je jako na houpačce
„Mrzí mě, jak dnes někteří nově diagnostikovaní pacienti s roztroušenou sklerózou musejí za svou léčbu bojovat. Jsou ve špatném psychickém stavu a…
Antibiotická rezistence bakterií – hrozba selhání léčby infekcí neustále sílí
Rezistence bakterií k antibiotikům patří k nejpalčivějším medicínským problémům. V článku, jímž Medical Tribune zahajuje seriál o tomto fenoménu,…
Dietní návyky a duševní poruchy
Západní společnost se v posledních letech střetává s problémy způsobenými nevhodným životním stylem včetně špatných dietních návyků. Článek pro…
Život a pravda se musejí vzájemně hledat
„Člověku jsou vrozeny vlastnosti, které mu brání odhalit pravdu. Špatně odhaduje pravděpodobnost a cenu a snadno podléhá smyslovým klamům,“ řekl na…
Momenty medicíny roku 2011, které stojí za to si zapamatovat
Rok 2011 se pro některé obory medicíny stal klíčový. Poprvé v historii se lékařům povedlo transplantovat obličej, léčba HIV zaznamenala posun a padlo…
Léčba obezity indukovanou apoptózou v cévách tukové tkáně
Principiálně neobvyklou léčbu obezity úspěšně otestovali na makacích lékaři z MD Anderson Cancer Center při University of Texas. Zprávu o jejich…
Sjezd AHA podpořil boj proti nepřenosným nemocem
Orlando na Floridě je jedním z mála míst v USA i na světě schopných na čtyři dny absorbovat na 40 000 účastníků mamutího výročního vědeckého zasedání…
Léčba roztroušené sklerózy dnes a zítra
Letošní ACTRIMS/ECTRIMS, tedy 5. společná konference jak Americké, tak Evropské společnosti pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (The Americas and…
Zveme na mezinárodní konferenci proti AIDS
Občanské sdružení Společně s nadějí proti AIDS a drogám zve k účasti na 3. jednodenní Mezinárodní konferenci státních i nestátních organizací k…
Pozvánka na konferenci o transplantacích
Pacienti, odborníci a členové pracovní skupiny MZ ČR pro transplantace budou 31. října diskutovat o Národním transplantačním programu v budově…
Konference o DRG dnes a v roce 2012
Konference DRG 2011, kterou pořádá Národní referenční centrum, se koná 07. 11. 2011 v Kongresovém centru Praha. Novinkou bude kulatý stůl za účasti…
Veletrh Medical Fair navštívilo 11.000 lidí, méně než loni
V Brně dnes skončily mezinárodní veletrhy zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví Medical Fair Brno a Rehaprotex. Akci, na níž se tradičně…
Ve Zlíně sledují operace ve 3D
Ve dnech 21. a 22. října 2011 se ve Zlíně koná mezinárodní konference State of the Art v urologynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii. Je…
Tým českého chirurga transplantoval v USA pacientovi obě ruce
Český chirurg Bohdan Pomahač (foto) se svým týmem opět provedli unikátní operaci. V nemocnici v Bostonu transplantovali obě ruce pětašedesátiletému…
Další krok na cestě ke klonování člověka
Výzkumníci z New York Stem Cell Foundation Laboratory, vedení Dieterem Eglim a Scottem Nogglem, ve spolupráci s týmem odborníků z dalších předních…
Nové terče v léčbě astmatu
Astma je stále onemocnění neznámého původu. Za klíčový je sice považován zánět, ale proč u někoho vznikne a u někoho ne, jasné dosud není. Touto…
Amsterdamský respirační kaleidoskop
Evropská respirační společnost (ERS) si letos vybrala nizozemskou metropoli za místo konání svého výročního kongresu. Evropská respirační společnost…
20 nejčastějších otázek a odpovědí k dětskému očkování
Jakou cestou se ubírá povinné očkování. Tak zní název čtvrteční tiskové konference, jejímž hostitelem byla PR agentura Ami Communications. Ta redakci…
Nová diagnostická kritéria u roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza (RS) je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (CNS) s autoimunitními a neurodegenerativními rysy v patogenezi. V…
Mikrochimérismus a preeklampsie
Mikrochimérismus je relativně nedlouho známý fenomén, jehož význam pro vznik širokého spektra patologických stavů není zatím řádně prozkoumán. Článek…
Proč je u žen větší riziko GIT onemocnění než u mužů
Evropská gastroenterologická federace vydala informaci o znepokojujících statistikách o zvýšeném riziku gastrointestinálních onemocnění u žen. Nad…
Lékaři nyní v Praze diskutují o ateroskleróze
V rámci Mezinárodní školy pro výzkum aterosklerózy 2011 diskutují světoví odborníci společně s budoucími vědci a lékaři o nejnovějších poznatcích…
Pro kolegy v terénu je důležité rozeznat první varovný příznak roztroušené sklerózy
Roztroušená skleróza je obávanou a nevypočitatelnou nemocí, která postihuje většinou osoby v mladším věku, pro něž bylo sdělení této diagnózy ještě…
Jak dostupná je ve vašem centru nákladná léčba?
Balík peněz roste pomaleji než počty pacientů. To s sebou přináší nekonečné dohadování o úhradách. V nepřehledné situaci se ztrácejí jak lékaři, tak…
Konference o včasné diagnostice sluchové vady
Letos v říjnu se koná konference "Včasná diagnostika – předpoklad včasné následné péče dětí se sluchovým postižením". Cílem konference je přispět do…
Potenciál generik neumí Česká republika využít
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) oslavila deset let své existence. Při této příležitosti se konala v kongresovém sále pražského IKEM 10.…
Pro dermatovenerologii je vzorem německý model
Špičkoví dermatovenerologové nejen z celé Evropy se od 14. do 17. dubna 2011 setkali na 8. jarním symposiu Evropské akademie dermatologie a…
Co mne zaujalo na letošní konferenci ASCO
Výročnímu zasedání Americké společnosti pro klinickou onkologii a postřehům jeho českých účastníků se redakce odborného týdeníku Medical Tribune…
Program internistického kongresu láká k návštěvě
Koncem září, konkrétně 25. až 28., bude TOP Hotel Praha hostit 18. kongres České internistické společnosti ČLS JEP (ČIS), pořádaný ve spolupráci s…
Má polypill budoucnost?
Nedávná studie ukázala na potenciál polypillu snížit kardiovaskulární riziko o více než polovinu. Proto se redakce Medical Tribune v aktuálním vydání…
Je polypill dokladem „zblbnutí“ lékařské praxe?
Na konci května se dostalo široké mediální pozornosti první randomizované, placebem kontrolované studii s tzv. polypill – kombinovaným přípravkem,…
Genomika „si bleskově posvítila“ na charakter nové E. coli
Proměna, jakou prošly genetika a genomika za posledních dvacet let, se jasně ukázala v cíleném ataku genetiků na genom nové vysoce patogenní…
ASCO 2011 – i tady se píše historie
Nejvýznamnějším bodem mezinárodního onkologického kalendáře je výroční zasedání American Society of Clinical Oncology. Podle týdeníku Medical Tribune…
Šíří se obezita v sociálních sítích?
V roce 2007 vzbudila velkou pozornost studie amerických lékařů a sociologů, v které Nicholas Christakis a James Fowler prokázali, že se obezita šíří…
Méně znamená více i v primární péči
Skupina reformně smýšlejících lékařů uspořádala studii, která zhodnotila procedury konané v rámci primární péče, jež jen velmi málo zlepšují stav…
Experti jednali o výzkumu onkologických onemocnění
Europoslanci, zástupci Evropské komise a experti jednali 25. května v Bruselu o výzkumu v onkologii. Během odborného semináře, svolaného českým…
Odstartovaly přípravy unikátní příručky
Europoslanec Pavel Poc chce "přeložit" evropskou příručku o prevenci karcinomu tlustého střeva a konečníku z "bruselského eurožargonu" do řeči…
Jsou ještě možnosti, jak snížit kardiovaskulární mortalitu?
Minulý týden proběhl v Brně výroční sjezd České kardiologické společnosti. Na skokovém prodloužení délky života, k němuž v České republice došlo,…
Mezi vědci se rozhořela bitva o teorii vzniku metastáz
Na nedávném výročním zasedání American Association for Cancer Research (AACR) se opět rozhořel spor mezi zastánci a odpůrci tzv. EMT teorie vzniku…
V ČR se smí užívat první lék s výtažkem konopí - marihuany
Státní ústav pro kontrolu léčiv zaregistroval v Česku první lék, který obsahuje výtažek z konopí neboli marihuany. Ústní sprej s obsahem kanabinoidů…
Titrace bazálního inzulinu jako průlom v terapii diabetu 2. typu
Dovolit pacientům s diabetem 2. typu měnit léčbu podle aktuální glykémie se před deseti lety víceméně rovnalo rouhání, jež si říká o exkomunikaci z…