
Všechny články
Do studie COMBAT byl zařazen první pacient
Podle informací EASL (European Association for the Study of the Liver) byl na začátku července 2024 ve francouzské nemocnici v Clichy zapsán první…
Linhart: Když je snaha, jdou i změny téměř nemyslitelné
V prostorách švédské ambasády v Praze proběhl v polovině června seminář zaměřený na sdílení zkušeností s implementací opatření na zlepšení…
Německo začalo vytvářet velké rezervy léků. Leká tím sousedy
Kvůli výpadkům se Německo rozhodlo nahromadit ve svých skladech půlroční zásoby léků. Pro dostupnost léků v okolních zemích v příštích měsících je to…
Kde je reforma dětské a dorostové psychiatrie v Česku?
Jak jsou na tom české děti a dospívající s duševním zdravím a jaká je situace u našich sousedů v Polsku a na Slovensku? Jak jsou připraveny naše…
Práce nadšenců pomáhá dalšímu rozvoji hospicové péče v ČR
Rozvoj hospicové péče je dlouhodobě spojen s nadační podporou, její financování by se neobešlo bez dotací, grantů a darů. Příkladem je i Nadační fond…
„Dva v jednom“ – nový potenciál onkologické léčby s českou stopou
V Laboratoři nádorové imunologie Mikrobiologického ústavu AV ČR, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), se aktuálně věnují…
Nový informační web varuje před nebezpečím poranění elektrickým obloukem
Chyby z nevědomosti, podcenění situace, nesprávné rozhodnutí...Není náhodou, že i sami odborníci někdy podceňují rizika tepelných účinků elektrického…
Hledání světla v temnotě – první report k problematice sebevražd v ČR
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR vydávají…
Fórum: Budou mít lékaři plošný přístup k laboratorním výsledkům?
Při diskusích o nutných změnách českého zdravotnictví se protínají různé, leckdy protichůdné názory. Na nutnosti digitalizace se ale shodnou snad…
Hrazená přeprava pacientů v režimu tzv. neodkladné péče
VZP v poslední době zjišťuje nesprávný postup ze strany ošetřujících lékařů, kteří neodůvodněně indikují přepravu pacientů v neodkladném režimu,…
Jak nezaspat překotný vývoj u mnohočetného myelomu
Mnohočetný myelom představuje komplexní chorobu, jejímž patofyziologickým podkladem je proliferace plazmatických buněk v kostní dřeni. Jeho symptomy…
Čeští vědci jako první zobrazili chromozom v nativním stavu
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se…
Vrablík: Sdílená péče může překonat bariéry v léčbě kardio-renálně-metabolického syndromu
Včasný záchyt pacientů s komplexním kardio-renálně-metabolickým syndromem představuje zásadní výzvu, kterou současný systém zdravotní péče ne vždy…
Szabó: Nespravedlivé úhrady brání efektivní péči o složité pacienty
Nespravedlivé finanční odměňování nemotivuje lékaře k péči o složité pacienty, což výrazně ovlivňuje kvalitu poskytované léčby. Na tyto zásadní…
Telemedicína a pacientské organizace. Novela zákona prošla parlamentem
Už jen podpis prezidenta chybí na novele zákona o zdravotních službách, která mimo jiné zavádí jasnou definici telemedicínských zdravotních služeb a…
Aireen se naučila poznat VPMD
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Češka: Dobrý internista by měl být částečně i kardiologem
Podle prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., předsedy České internistické společnosti ČLS JEP, jsou hranice mezi interní medicínou a kardiologií stále…
HIV se obává jen desetina populace, pohlavních nákaz přibývá
Žádná z pohlavních nemocí nebyla dosud vymýcena. Naši odborníci potvrzují celosvětový trend nárůstu infekčních pohlavně přenosných chorob v populaci.…
Pohled do světa mladého biomedicínského vědce
„Mým cílem je charakterizovat tumor infiltrující imunitní buňky a vylučované faktory, jež se mohou podílet na regulaci růstu nebo na spontánní…
Studie: Prenatální expozice alkoholu a její neurologické a behaviorální důsledky
Nedávná studie publikovaná v časopise Translational Psychiatry odhalila, že i mírná konzumace alkoholu během těhotenství může mít významné a…
Firmy chtějí zpátky daňové výhody na péči o zaměstnance
Podniky snížily své investice do nadstandardní zdravotní péče o zaměstnance. O změnu, která by firemní zdravotní benefity znovu zvýhodnila, a tím…
Zlepšení léčby migrény vyžaduje také edukaci lékařů odbornou společností
„V edukaci praktických lékařů a odborných specialistů musí hrát hlavní roli odborná společnost,“ říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, poslanec,…
Pro pacienty i pro centra jsou klíčové smlouvy s pojišťovnami
Pacienti s migrénou se ve složitém systému českého zdravotnictví často ztrácejí a mnohým trvá neúměrně dlouho, než se dostanou k adekvátní terapii. K…
Moderní léčba migrény se nedostává ke všem včas
Migréna je jednou z diagnóz, které mají na svědomí nejvíce let ztracených nemocí. Cílená léčba protilátkami proti CGRP je účinná a v České republice…
Vyúčtování náhrady cestovních nákladů soukromým vozidlem (tzv. cestovné pacientů)
V této Poradně se věnujeme nejen právním předpisům, které upravují vyúčtování cestovních nákladů, ale také praktickým aspektům podávání žádostí a…
Fórum: Potřebuje české zdravotnictví jednotný zákon o odměňování?
Vzniká návrh, který má stanovit jednotné minimální odměny lékařů a ostatních zdravotníků ve všech nemocnicích, jak v těch, které odměňují podle…
O úhradách na rok 2025 rozhodne ministr. Další deficit už nechce
Dohodovací řízení o úhradách zdravotních služeb na rok 2025 mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami skončilo opět bez širší dohody. Závěrečné…
Brazilským žehlením vlasů k akutnímu selhání ledvin – kazuistika
Módní trend hladkých vlasů, který již v současnosti není tak výrazný, může mít svá zdravotní rizika, pokud se při proceduře „brazilské narovnání…
Stačí se podívat
Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.
Jojko: Kardiocentra zvou na kontroly i pacienty, které by zvát nemusela
Napjaté kapacity kardiologických ambulancí jsou podle Sdružení ambulantních specialistů ČR problémem nejen v regionech, ale i ve velkých městech jako…
Nositelný ultrazvukový skener od MIT zlepšuje detekci karcinomu prsu
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili průlomovou technologii v podobě nositelného ultrazvukového zařízení, které má…
Česko jako lídr léčby psychedeliky pomáhá Ukrajině
Česká republika se v oblasti psychedeliky asistované terapie (PAT) stává regionálním lídrem v Evropě, a to díky špičkovým vědcům, progresivní…
Kongres EASL 2024: Revoluční pokrok ve výzkumu onemocnění jater
Onemocnění jater se stalo jednou z největších zdravotních výzev 21. století. Postihuje více než 1,5 miliardy jedinců na celém světě a ročně si…
Včasná diagnostika chronického žilního onemocnění může účinně zabránit jeho progresi
Chronické žilní onemocnění (CVD) je zánětlivé onemocnění žil postihující více než 50 % celosvětové populace. Ačkoli nevykazuje vysokou mortalitu,…
IPVZ zvyšuje kapacitu školení a podporuje zahraniční zdravotníky
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) na pracovním setkání v Praze bilancoval činnost za loňský rok a představil plány na další…
MUDr. Turčáni: Plicní ambulance zažívají přelomové roky a unikátní generační obměnu
„Stejnou péči, kterou pneumolog věnuje pacientovi, by pak měl věnovat i pečlivému, ale zároveň i korektnímu vykázání péče o pacienta pojišťovně,“…
Novela zákona o léčivech v účinnosti. Léky by měly být dostupnější
Od 1. června je účinná dlouho očekávaná novela zákona o léčivech, která by podle Ministerstva zdravotnictví měla výrazně zvýšit ochranu pacientů před…
ČAFF: Novela může vést k nárůstu počtu hlášených výpadků
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) varuje, že novela zákona o léčivech, která zavádí povinnost dodavatelů zajistit dodatečnou dvouměsíční…
Nedostatečné uznání sester vede k úvahám o změně zaměstnání
Průběžné výsledky projektu EQUANU (Equality in societal and professional recognition of nurses) ukazují, že více než polovina sester v České…
Některé obory se bez umělé inteligence neobejdou
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
Vrablík: Nemalujme čerty na zeď. Inhibitory PCSK9 systém nezruinují
Inhibitory PCSK9 byly z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) od 1. ledna 2024 uvolněny do ambulantních praxí. Nicméně poté, na…
Choďte po schodech, abyste žili déle
Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Víme, jak to bude se „čtyřiadvacítkami“. Odměňování zdravotníků stále v mlze
AKTUALIZOVÁNO Jednání o systémových změnách v oblasti pracovních podmínek, vzdělávání a odměňování zdravotnických pracovníků pokračují. Nejspornějším…
Pacienti mají platit plomby. Nepřibude extrakcí?
Nechte pacientům bezplatnou variantu zubních výplní i po konci amalgámu, žádají stomatologové, ale i zaměstnavatelé a ministerstvo průmyslu.
Kritici nevěří, že Válkova novela zlepší prevenci
Základní zákon o veřejném zdravotním pojištění by mohl být od roku 2026 jako nový. V rozsáhlém návrhu novelizace sklízejí kritiku připomínkových míst…
Špatně jsi přecházel a srazilo tě auto, zaplať léčbu
Velké kontroverze vyvolal návrh, aby lidé, kteří sami sebe zraní při protiprávním jednání, museli zdravotní pojišťovně vrátit peníze za léčbu.…
Akrmannová: Sestry, pracujte na sobě, plňte si svá přání a dělejte si radost
V čem se liší ošetřovatelství v psychiatrii od ošetřovatelství v somatických oborech? Jak se narůstající kompetence sester promítly do jejich…
MZ diagnostikovalo hlavní problémy zdravotnictví a představilo koncepci
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti obsáhlou analýzu potřeb resortu zdravotnictví a strategickou koncepci rozdělenou do 10 kapitol, ve…
Vyšší příjem snižuje riziko úmrtí na mrtvici o třetinu, ukazuje nová studie
Nový výzkum představený na 10. evropské konferenci ESO 2024 (European Stroke Organisation), která se konala v květnu ve švýcarské Basileji, odhalil,…
FN Brno otevřením nového centra posouvá hranice precizní medicíny
Rozsah péče, ale i výzkumných aktivit v oblasti precizní medicíny se dále posouvá, a to díky nedávnému otevření Centra precizní medicíny ve FN Brno,…
Molekulárně cílená sonda pro lepší perioperační vizualizaci glioblastomu
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se…
Prim. Kopecký: Zájem lékařů o vzdělávání v paliativní péči roste
Předsedou České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP je od roku 2021 primář Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze MUDr. Ondřej Kopecký.…
Rok v čele AZV ČR – klíčové změny, aktuální a budoucí výzvy
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., stojí více než rok v čele Agentury pro zdravotnický výzkum (AZV) ČR, klíčové struktury pro rozvoj české medicíny a…
Urychleně zajistěte peníze na nové sestry, vyzvali poslanci vládu
Sněmovní výbor pro zdravotnictví požádal svým usnesením vládu, aby zajistila finanční prostředky na navýšení kapacit oboru všeobecného…
Fórum: Pomohou bonusy motivovat k využívání preventivní péče?
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby lidé, kteří se starají o své zdraví, měli nárok na bonus od zdravotní pojišťovny, například podle slov…
Jak udržet akutní péči, nastavit férové úhrady a spolupráci mezi jednotlivými složkami zdravotnictví. Klíčová témata přinese konference KBE 2024
Prestižní konference pro managementy zdravotnických zařízení Kvalita – Bezpečnost – Efektivita 2024 se po několika letech vrací. Uskuteční se v…
Lékaři hrozí opakováním protestů. Ministerstvo prý neplní dohodu
Lékařské odbory (LOK-SČL) na svém sněmu vyzvaly lékaře i ostatní nemocniční zdravotníky k „připravenosti zopakovat protestní akci“ z podzimu loňského…
Prof. Hrdlička: Dětský věk bez překážek není zárukou dobré psychické odolnosti
Dostat se do péče dětského psychiatra v relativně krátkém termínu je dnes téměř nemožné. Odborníci přitom varují, že zejména depresí a úzkostí u dětí…
Kardiologii milujeme a nestydíme se to říkat nahlas
Poslední tři dekády pro českou kardiologii znamenají jednu velkou „success story“ – je možné jmenovat její zásadní příspěvek k intervenční léčbě…
Mobilní iktová jednotka. Každá minuta hraje roli
Jak se osvědčila mobilní iktová jednotka na Zlínsku? Co stálo za vznikem projektu a dostane se mobilní iktová jednotka do běžné praxe? Na tyto a…
Votruba: Jaké bariéry musí překonat screening karcinomu plic?
Pokud jde o mortalitu spojenou s onkologickým onemocněními, Česká republika se vyšvihla z druhého na 22. místo. Navzdory tomu jsou ale výsledky…
Elektronické ponožky detekují nezdravý styl chůze diabetiků
Elektronické ponožky, které detekují nezdravý styl chůze spojený s diabetem a špatným krevním oběhem, jsou příslibem pro prevenci vzniku ulcerací.…
Studie ke zlepšení léčby poruchy srdečního rytmu zařazuje prvního pacienta
Do první celoevropské studie, jejímž cílem je zlepšit péči o starší pacienty s fibrilací síní s dalšími chronickými zdravotními potížemi, byl zařazen…
Fórum: Jak se nemocnice popasovaly s limity přesčasů?
Výpověďmi z přesčasové práce k 1. prosinci 2023 dosáhli nemocniční lékaři a lékařky toho, že jim nebyly od ledna 2024 zvýšeny přesčasy na dvojnásobek…
Plzeňský kraj potřebuje posílit KV prevenci a zajistit rovnoměrné pokrytí ambulantními specialisty
Pokud jde o návštěvnost preventivních prohlídek u praktického lékaře, je na tom Plzeňský kraj nejhůře z celé ČR. Naopak má nejnižší počet obézních,…
Změna klimatu ohrožuje zdraví. Co by lékaři měli vědět?
Unikátní kurs seznámí lékaře s tím, jak přizpůsobit léčbu s ohledem na klimatickou změnu. Ta na české pacienty dopadá mimo jiné častějšími vlnami…
Zerlasiran uspěl ve studii fáze II u pacientů s vysokým Lp(a)
Probíhající 36týdenní studie fáze II ALPACAR‑360 se zerlasiranem přinesla pozitivní výsledky. Studie zahrnula 178 subjektů s výchozími koncentracemi…
Řešení pro sociálně zdravotní pomezí. Možná už od roku 2025
Efektivní spojení sociálních a zdravotních služeb, komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory i centrech…
Atogepant pro léčbu refrakterní epizodické migrény
V multicentrické, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii byl atogepant, perorální vysokoafinitní antagonista receptoru CGRP,…
Praktici přijímají do dispenzarizace 15 000 onkologických pacientů ročně
V České republice žije kolem půl milionu osob se zkušeností s onkologickým onemocněním. Postarat se o ně je nad síly onkologických pracovišť. Tito…
Adrenalin během resuscitace OHCA a časná mortalita z KV příčin
Použití adrenalinu během KPR při mimonemocniční srdeční zástavě (OHCA) je zatíženo určitou kontroverzí.
Favoritní drogy HHC a kratom devastují dětský organismus
Vlna nových návykových látek a otrav běžnými léky mezi dětmi a adolescenty zasáhla Česko. V posledních dvou letech se zásadně zvýšily počty…
Inhibitory SGLT‑2 a nealkoholické ztukovatění jater
Mnoho pacientů s diabetem 2. typu trpí také nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD). V nové retrospektivní studii s 80 000 osob průměrného věku 59…
Hradílek: Jak by měla vypadat cesta pacienta s roztroušenou sklerózou
Cesta pacienta s roztroušenou sklerózou začíná obvykle v ambulanci rajónního neurologa. Kam by měly směřovat další kroky pacienta? Za jak dlouho by…
Riziko akné u dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Český startup Carebot získal certifikaci
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Koordinátor péče zjednoduší bloudění nemocného nepřehledným systémem
Od 1. ledna 2024 byla spuštěna pilotovací fáze projektu Koordinátor péče, který by měl do budoucna zásadně pomoci rodinám pečujícím o děti se…
Primární péče. Jak naplnit její obrovský potenciál?
Klíčovou roli při zvládnutí výzvy v podobě nezadržitelného stárnutí populace, a tedy i narůstající potřeby zdravotní péče a s ní spojených nákladů,…
Vaněčková: K diagnostice RS je nutná úzká spolupráce neurologa a radiologa
Jaké standardy platí pro diagnostiku roztroušené sklerózy pomocí magnetické rezonance? Jakými informacemi musí neurolog vybavit radiologa a jak by…
Inspiroval se Tolkien achondroplazií? Jednou to prokážeme, říká Pavel Krejčí
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
Náš tým zdravotníků: V EUC jdeme společně za péčí a hodnotami
V dnešní době je klíčové nejen poskytovat kvalitní zdravotní péči, ale také vytvářet prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí podporováni,…
Umělá inteligence se prosazuje i v českém zdravotnictví
V českých nemocnicích se už nyní testuje a využívá množství technologií s umělou inteligencí. Některé zdravotnické prostředky už získaly certifikaci,…
Studie českých kardiologů promlouvají do mezinárodních guidelines
Co nového přinášejí guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) v oblasti protidestičkové léčby u akutního koronárního syndromu? Mění se v…
Fórum: Školky a dětské skupiny jako vítaný, ale ne vždy dostupný benefit
Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí v lednu přislíbila podporu dětským skupinám v nemocnicích. Podle průzkumu Rodičovství v medicíně…
Pětiminutový test během rutinních návštěv u praktika by mohl zabránit mrtvici
Podle závěrů projektu AFFECT-EU prezentovaných 18. března na konferenci v Bruselu by rizikoví pacienti měli být testováni na fibrilaci síní pokaždé,…
Informační dopis pro zdravotnické pracovníky
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Praktičtí lékaři apelují na uvolnění potenciálu primární péče, která může zásadním způsobem přispět k řešení úmrtnosti a nemocnosti na kardio-renálně…
Sestry by se měly více zapojovat do prevence. Jsou ale přetížené
České zdravotní sestry působící v ordinacích praktických lékařů jsou v oblasti prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva poměrně…
Část lékařů zvažuje změnu povolání. Důvodem je rodina
Sladit práci a rodinu, jste-li zdravotníkem, může být nadlidský úkol. Jak rodičovství a zejména pak péče o malé děti hýbe profesními preferencemi…
Psilocybinem asistovaná terapie se zdá být na dohled
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
EU financuje průlomový výzkum psychedelik v paliativní péči
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Návrh: Ministr už nebude smět ždímat rezervy z pojišťoven
Nad rámec dohod z dohodovacího řízení by měl ministr zdravotnictví úhradovou vyhláškou rozdělovat jen tolik peněz na péči, kolik jich zdravotní…
Rodiny pečující o vážně nemocné děti získají novou formu podpory
Rodinám pečujícím o děti se závažnou život limitující nebo ohrožující diagnózou bude nově pomáhat takzvaný koordinátor péče. V zahraničí, například…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost péče v Karlovarském kraji?
Karlovarský kraj významně zaostává v dostupnosti péče, a to téměř ve všech oborech. To se propisuje do zdravotního stavu lidí žijících v tomto…
Nastává „pertusový rok“. Praktičtí lékaři čekají na vakcíny
AKTUALIZOVÁNO Případů černého kašle rapidně přibývá. K 10. březnu 2024 bylo do informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno už 2 273…
Klinickofarmaceutickou péči je potřeba rozšířit do všech nemocnic
Na to, co znamená začlenění klinických farmaceutů do multidisciplinárních nemocničních týmů z pohledu lékaře a klinického farmaceuta, jsme se zeptali…
Nová analýza dat potvrzuje zásadní význam dětské paliativní péče
Dvě nové studie Institutu Pallium potvrzují, že děti s život ohrožující či omezující diagnózou, které využívají paliativní služby, častěji dožijí v…
Pavel Kršek: Umíme lépe vybrat pacienty se závažnou epilepsií, pro které bude operace přínosem
„Zavedli jsme řadu nových diagnostických postupů v oblasti neurozobrazení, elektrofyziologie a molekulární genetiky, které nám pomáhají určit, kdo je…
Skončila doba stejné léčby pro všechny
Inovativní terapie vycházející z konceptu personalizované onkologie je cestou nejen ke snížení mortality spojené se solidními nádory, ale i ke…
Malé nemocnice varují před špatnou restrukturalizací
Regionální nemocnice v ohrožení? Podle AČMN se ministerstvo zdravotnictví snaží centralizovat některé výkony bez jakýchkoli pravidel a bez zasvěcené…
Specializovaná centra – naděje pro pacienty se vzácným onemocněním
Dlouhá cesta ke správné diagnóze, nedostatečná informovanost o jednotlivých nemocech, náročné vyhledávání specializované péče, neodpovídající…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Nové robotické centrum propojuje čtyři obory
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Esmethadon: nové, slibné, rychlé antidepresivum
Tento přehledový článek 20 vědců z 15 odborných pracovišť ve čtyřech zemích (USA, Kanada, Švýcarsko a Itálie) představuje vybrané nové studie, jež…
Proč transformovat síť nemocnic
Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…
Jak se vyvíjí dlouhodobá farmakoterapie po AKS?
Jak nové guidelines ESC mění farmakoterapii po akutním koronárním syndromu? Revoluce se nekoná, mění se však filosofie léčby směrem k optimalizaci a…
Čtyřdenní online konference na pomoc v boji s obezitou
Odhaduje se, že v roce 2025 se bude nadváha či obezita týkat až 2,7 miliardy dospělých, z nichž 177 milionů lidí s těžkou obezitou bude potřebovat…
Korupce v nemocnicích. Ve vazbě jsou exředitelé Malý a Velev
AKTUALIZOVÁNO 7. 3. 2024 Zločinecká skupina podle vyšetřování manipulovala zakázky na zdravotnickou techniku přinejmenším od roku 2022. Předem…
Zemřela osobnost ošetřovatelství Anna Skalická
„Ve věku nedožitých 73 let zemřela naše kolegyně a vážená osobnost České asociace sester, paní Bc. Anna Skalická,“ informovala o smutné události 13.…
AI bude pomáhat v personalizované léčbě KVO
Pacienti s onemocněním srdce budou moci dostávat personalizovanou léčbu přizpůsobenou jejich genetickým a zdravotním informacím. Inovativní projekt…
Kaftrio má stálou úhradu u cystické fibrózy pro pacienty nad šest let
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal na základě závazného stanoviska Ministerstva zdravotnictví rozhodnutí o stálé úhradě léčivého přípravku…
Elektronické komunikace: proč vymýšlet kolo, když jezdíme auty
Nastupoval jsem do nemocnice a psali jsme na psacích strojích. Všude hromady papírů, stohy kopíráků, úspěch byl, když byla někde kopírka. Pak přišly…
Work‑life balance? Lékaři si u nás organizují práci, jak sami potřebují
Dnes jen obtížné slaďování osobního a pracovního života lékařů bylo jedním z hlavních témat uplynulého roku. Na to, jak se v realitě našeho…
Primární péči je třeba modernizovat. Co by se mělo změnit?
Úroveň a organizace primární péče do velké míry rozhoduje o efektivitě celého zdravotnictví, a pokud tato péče funguje, přispívá k celkově dobrému…
Novela elektronizace: zklamání na více místech
Nekoncepční řešení, nejasné náklady, bez návaznosti na evropské nařízení a s vágním popisem dopadu do ochrany osobních údajů. Návrh novely zákona o…
Ambulantní specialisté premiérovi: odboráři vás nevolí
Sdružení ambulantních specialistů ČR poslalo premiérovi a místopředsedům vlády otevřený dopis a žádá je o schůzku. Vláda prý podporuje jen nemocniční…
VZP sehnala praktiky i zubaře, dětských praktiků méně
Největší česká zdravotní pojišťovna podpořila vznik 11 nových ordinací praktických dětských lékařů. Problém s jejich dostupností zůstává kritický.…
Efektivita leží v organizaci služeb a elektronizaci
Dva vzkazy z diskuse o efektivitě na konferenci mladých lékařů Medidays: Špatná zpráva je, že se v horizontu nejbližších desetiletí výrazně zhorší…
Kabátek: Naše návrhy úhrad budou opatrné
Ambulance s malými úvazky, síť nemocnic, účast praktiků na pohotovostech. To jsou některá témata, která chce ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny…
Zveřejněných zdravotnických dat přibývá. Jsou na NZIP
Koncem roku 2024 by měla být dostupná data ze všech velkých součástí Národního zdravotnického informačního systému. ÚZIS má strategii zveřejňování…
Na prevenci bylo 58 procent lidí, skoro jako před pandemií
Dospělí chodí na preventivní prohlídky u praktického lékaře častěji než před deseti lety, u dětí je ale trend opačný.
Co zlepšit v sekundární prevenci po AIM?
Péče o pacienty s akutním infarktem myokardu je v České republice na špičkové úrovni. „V akutní péči pravděpodobně nemáme moc prostor se zlepšovat,“…
Medicínu studují privilegovaní. Může to mít vliv na péči
Průzkum potvrdil, že studenti medicíny pocházejí z nadprůměrného sociálně ekonomického prostředí. Více než dvě třetiny rodičů mají vysokoškolské…
Hroboň: Nutnou síť by měla vytyčit studie
Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její transformaci. I mimo minimální nutnou síť by se měly nemocnice na akutní péči podílet, postupně by…
Pavlovic: Péči je třeba stratifikovat. Systematicky
Je důležité se vyhnout nekoordinovanému uzavírání nemocnic z důvodu nedostatku personálu. Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její…
Kabátek: Oceňuji podporu ministerstva k změnám sítě nemocnic
S těmi řediteli nemocnic a zřizovateli, kteří uvažují progresivně, se jistě dohodneme. Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její…
Friedrich: Změny sítě nemocnic potřebují politickou podporu
Disponibilní čas kvalifikovaných lékařů musíme efektivněji využít a úprava sítě smluvních nemocnic akutní lůžkové péče je jednou z cest. Fórum MT se…
V MOÚ získávají obrysy dva dopředné projekty
Dva významné projekty, které mají potenciál zřetelně posunout českou onkologii, byly oficiálně zahájeny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.…
Svaz pojišťoven: Na rok 2025 nabídneme nanejvýš dvouprocentní růst
Zdravotní pojišťovny předložily své zdravotně pojistné plány na letošní rok. Vyplývá z nich, že oborové pojišťovny budou v minusu o deset miliard a…
Foltýn: V roce 2026 budou lékaři centrálně sdílet první typy zdravotních záznamů
„Elektronizace musí být v souznění s lékaři, ambulancemi, odbornými společnostmi a různými pracovními postupy poskytovatelů. To není jednoduché,“…
Choosing Wisely: Jak pacienta zbytečně nezatěžovat v gastroenterologii
V rámci kampaně Choosing Wisely se zástupci napříč medicínskými obory zabývají racionalizací volby diagnostických a terapeutických postupů. I v…
Co lze ještě zlepšit na onkologických screeninzích
Mohou být úspěšné české screeningové programy ještě úspěšnější? Řídící rady jednotlivých programů navrhují dílčí změny. Zavádí se například externí…
Exkluzivní články pouze pro přihlášené čtenáře
Vydavatelství Medical Tribune CZ se rozhodlo na oblíbeném webu pro lékaře a další zdravotníky nechat volně přístupné plné znění všech…
FLOW – semaglutid u osob s diabetem 2. typu a cKD
Chronické onemocnění ledvin (CKD) je častou komplikací diabetu 2. typu. Agonisté GLP‑1 mohou mít také ochranné účinky na ledviny. Studie FLOW zkoumá…
V léčbě karcinomu prsu je na tom česká onkologie dobře – rezervy ale existují
„Pokud srovnáváme léčebné možnosti u karcinomu prsu v České republice a jiných zemích střední a východní Evropy, jsme na tom velmi dobře, a…
Krize praktického dětského lékařství v datech
Nedostupnost dětské primární péče se bude ještě zhoršovat, varuje nad čísly z Národního zdravotnického informačního systému ředitel ÚZIS Ladislav…
Parent Project: Koordinace zdravotní a sociální péče je efektivní, ale v praxi chybí
Profesionální pečovatelé, odborníci na sociální a lékovou politiku, psychologové nebo logistici. Mámy a tátové, jejichž děti – převážně chlapci –…
Úspěšný vývoj nových léků vyžaduje senzitivní biomarkery
Nejmodernější technologické postupy používané při analýze řeči mohou znamenat nejen průlom v možnostech časné diagnostiky řady neurodegenerativních…
Švec: Nejdřív měřit, pak centralizovat
Součástí podmínek pro specializovaná centra by se mělo stát i externí hodnocení indikátorů kvality, říká JUDr. Ladislav Švec, ředitel Kanceláře…
Krkavcovití, hlavonožci, lidi také
Začnu se smyslovým vědomím krkavcovitých ptáků. To jsou například naše černé i šedé vrány, havran polní, krkavci, kavky, sojky, straky a ořešníci.
Karin Bacmaňáková: Zaměstnáváme nejtalentovanější lidi na trhu
„Naším cílem je do roka od registrace Evropskou lékovou agenturou mít lék standardně dostupný pro české pacienty a v poslední době se to daří,“ říká…
Antibiotika a Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza
Ačkoli Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza jsou vzácné, lékaři primární péče nebo lékaři v nemocnicích se občas setkají s…
Mají preskripční omezení smysl?
Primární péče dlouhodobě usiluje o úplné zrušení preskripčního omezení „L“, které omezuje úhradu léčivého přípravku z veřejného zdravotního pojištění…
Výzkumníci chtějí zmapovat digitální kompetence sester
Digitalizace zdravotnictví, zavádění nových technologií a prostředků telemedicíny. To vše vyžaduje speciální schopnosti a dovednosti zdravotnického…
Lékaři stahují výpovědi. Konec protestů věstí začátek reformy
Zástupci lékařů vyzvali ke stažení výpovědí z přesčasů. Jejich protest skončil týden po svém zahájení podpisem dohody s Ministerstvem zdravotnictví a…
Kubica: Doufám, že zákony už nebudou připravovány „o nás bez nás“
Rozbuškou právě zažehnaného protestu lékařů byl pokus o zdvojnásobení legálního množství přesčasů ve zdravotnictví, který by na další roky odložil…
Diagnostiku a léčbu CHOPN musíme zahajovat co nejdříve
Letošní 23. kongres České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a Slovenské pneumologické a ftizeologické spoločnosti SLS a XXXI.…
Jak žít déle a cítit se mladší?
Recepty na to, jak žít déle, a především ve zdraví, přináší kniha předního kardiologa z prestižní Mayo Clinic v USA, která byla letos přeložena do…
Šonka: Praktici chtějí pacientům poskytnout co nejširší rozsah péče
Praktik je jediný lékař, který pacienta dlouhodobě zná a zná i jeho sociální a rodinné zázemí, říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických…
AI v boji s dětskou pornografií
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se zapojili do dvou preventivních projektů zaměřených proti konzumaci a šíření dětské pornografie:…
Léčba srdeční amyloidózy patisiranem
Transthyretinová amyloidóza, známá také jako ATTR amyloidóza, může způsobovat progresivní infiltrativní kardiomyopatii, která běžně vede ke smrti, s…
Vrubel: Větší monopol inovací nevedl k rozvoji výzkumu a vývoje v EU
„EU se snaží o vytvoření rovných příležitostí a konkurenceschopného prostředí a hledá vyvážené prostředí pro inovace i pro dostupnost nepatentovaných…
Kolář: Lze udržet inovativní farmaceutický průmysl v EU?
Farmaceutická strategie pro Evropu se vyvíjí od roku 2020. Ještě bude zapotřebí mnoho diskusí, než dojde ke kompromisnímu řešení, které bude schůdné…
Přáda: Ministerstvo budeme honit k tomu, aby své sliby dodrželo
Až dohodou na nejvyšší vládní úrovni skončila letošní etuda mladých lékařů z iniciativy Lékaři jsou jenom lidi. Co to znamená pro zdravotnictví?…
Oslněni dojmem. První dojem z lidí je významný, nicméně může zavádět
Do lidí nevidíme, byť přísloví mluvilo jen o ženách a melounech. Přitom jsme moc rádi, víme‑li o svých bližních, kdo jsou. Je to důležité. Člověk ve…
Výuka o duševním zdraví posílí prevenci
Předmět Výchova ke zdraví by mohl být rozšířen o kapitoly týkající se zlepšení gramotnosti v oblasti duševního zdraví. Podle dřívějších mezinárodních…
Chybějí sestry i lékaři, obavy ředitelů nemocnic rostou
Podle ankety mezi řediteli nemocnic se zdá, že sílí dojem, že v Česku hrozí zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Ačkoli průzkum proběhl už…
Efektivní nemocnice 2023: Spustí spor o přesčasy systémové změny?
Prosincem to nekončí, varovaly osobnosti českého zdravotnictví na odborné konferenci Efektivní nemocnice 2023. Řešením přesčasové práce lékařů se…
Ryška: Prediktivní diagnostika na klade před patologii zcela nové výzvy
„Patolog musí sledovat všechny trendy v možnostech terapie tak, aby dokázal poskytnout klinikovi maximum relevantních a spolehlivých informací,“ říká…