Kvalita vdechovaného vzduchu je pro lidské zdraví klíčová
Životní prostředí ovlivňuje náš zdravotní stav výrazněji, než jsme si schopni připustit. Nejde jen o chemikálie v půdě a v potravinách, ale především…
Životní prostředí ovlivňuje náš zdravotní stav výrazněji, než jsme si schopni připustit. Nejde jen o chemikálie v půdě a v potravinách, ale především…
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Společnost Deloitte Česká republika vypracovala již v roce 2018 vizi Strategický posun od objemu k užitečnosti, aneb jak se zdravotní péče posouvá od…
Se SARS‑CoV‑2 žijeme již pět měsíců. Skutečnost, že u nás neumírají tisíce infikovaných, nelze považovat za konečné vítězství. Virus si své tajemství…
Se SARS-CoV-2 žijeme již pět měsíců. Jediné, co v současnosti na svou obranu můžeme učinit, je cílené testování, dohledávání kontaktů, „social…
Migréna patřila k nejdiskutovanějším tématům virtuálního kongresu Evropské neurologické akademie (EAN 2020). Důvodem byly především důkazy o účincích…
Roztroušená skleróza (RS) patří mezi tematické stálice neurologických kongresů. Nejinak tomu bylo i na virtuálním kongresu EAN 2020. Společnost…
Češi slaví konec pandemie. Možná předčasně, protože otazníků kolem nového koronaviru je mnohem více než jistých odpovědí. V poslední době se ke…
Češi slaví konec pandemie. Možná předčasně, protože otazníků kolem nového koronaviru je mnohem více než jistých odpovědí. V poslední době se ke COVID…
Tak zní heslo přednosty Radiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jímž je prof. MUDr. Antonín Krajina, CSc., EBIR, EBNI. Je nejen…
Fakultní nemocnice v Hradci Králové má pověst nejen jako špičkové zdravotnické pracoviště, kde se provádí skvělá medicína a kde se vyškolilo mnoho…
SOUHRN Roztroušená skleróza (RS) je onemocnění, na jehož vzniku a rozvoji se podílí zatím nezjištěné množství rozdílných patoimunitních mechanismů.…
SOUHRN S přibývajícími poznatky, a především s přibývajícími léčebnými možnostmi je nutné poskytovat odborné veřejnosti nové informace. V…
SOUHRN Roztroušená skleróza (RS) je chronické neurologické onemocnění, u něhož primární autoimunitní zánět vede k demyelinizaci v CNS, axonální…
Poznámka k studii kolektivní imunity vůči COVID-19. Protilátky IgM a IgG by se měly objevovat převážně u případů s klinickými příznaky. Pro sledování…
Je v zájmu nás všech, aby byl zajištěn příliv nových lékařů a ti stávající se mohli dále vzdělávat i za pandemické situace. Institut pro…
Společnost Novartis uspořádala počátkem března 2020 odborné sympozium, které se věnovalo novinkám v oblasti sekundárně progresivní roztroušené…
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) bude i v nouzovém stavu organizovat zkoušky potřebné pro výkon povolání lékařů,…
Společnost Philips vydala začátkem března 2020 již v pořadí pátý pravidelný zpravodaj Future Health Index. Hlavním tématem letošního vydání byl názor…
KOMENTÁŘ K povolení testování v dalších laboratořích by mělo dojít v co nejkratší době. Ze zdravotního i ekonomického hlediska je pro všechny velmi…
Dalo by se říci, že jsou pravidelnými návštěvníky Země. To, že přijde nová virová pandemie, bylo predikovatelné. Čekal se však nový typ influenzy.
Aktuálně z The New England Journal od Medicine: Ze sledovaných 94 pasažérů, kteří nastoupili na palubu evakuačního letadla, byla zjištěna infekce v…
Ve čtvrtém, závěrečném díle představíme problematiku revmatologickou (na základě prezentace prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.), ortopedickou (podle…
Historie karlovarské nemocnice sahá až k roku 1877, kdy byla předána do užívání všeobecná veřejná nemocnice. Po mnoha peripetiích je v současnosti…
Nelze pochybovat o tom, že SARS-CoV-2 má potenciál rychlého šíření. Jak velkou hrozbu pro světovou populaci bude znamenat, o tom se zatím můžeme jen…
K úspěchu nestačí mít jen vizi, říká přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC.,…
V tomto případě jde o přípravu k atestaci v základních oborech, nikoli o další specializační vzdělávání, které probíhá většinou v rámci Institutu…
Ve třetím díle série přinášíme postřehy z konference o stárnutí od onkologa prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., nefrologa prof. MUDr. Vladimíra…
Trendem geriatrie je odklon od zaměření na nemoc a naopak zdůraznění holistického přístupu k seniorovi. Ve stáří predikuje mortalitu lépe disabilita…
Ústav pro péči o matku a dítě (ÚPMD) je synonymem pro špičkovou péči o těhotné, rodičky i novorozence. Poslední dvě desítky let stojí v jeho čele doc…
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) uspořádal v listopadu 2019 mezioborovou konferenci o tom, jak stárnou Češi a čeští lékaři…
Po ukončení programu konference Udržitelnost financování zdravotní péče – financování nemocnic poskytl ředitel pořádající Academy of Health Care…
V rámci konference Zdravotnictví 2020 byla představena unikátní studie mapující přínos inovativních léčivých přípravků pro pacienty, zdravotní i…
Život ohrožující krvácení (ŽOK) je stále velmi aktuálním tématem v intenzivní medicíně, zdůraznil předsedající sympozia společnosti CSL Behring v…
Společnost Philips se před lety rozhodla zúžit své portfolio a soustředit se na zdravotnické technologie a řešení pro spotřebitele a pracovníky ve…
Společnost AstraZeneca uspořádala ve dnech 13. a 14. září 2019 sympozium, jehož název naznačoval cíl léčby astmatu a těžkého eosinofilního astmatu:…
Zobrazovací metody v medicíně zaznamenaly za posledních 25 let značný rozmach. Příkladem jejich nezastupitelného významu může být magnetická…
Cílem kursu, který organizoval MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., vedoucí Katedry infekčního lékařství Institutu postgraduálního vzdělávání ve…
Střední a východní Evropa je specifická oblast s výraznými lokálními rozdíly v kvalitě i způsobu zdravotní péče. To při své cestě, kdy navštívil…
Pomyslnou třešničku na dortu konference Biosimilars 2019 představovala prezentace prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., kterého není nutné…
Tradiční jarní odborné setkání, letos již devatenácté Jedličkovy dny, se konalo ve dnech 24.–25. května 2019 v Praze. Přinesly, jako obvykle, mnoho…
Jedním z kritérií při posuzování ekonomické a sociální úrovně země je bezesporu dostupnost moderních léčiv. Avšak ani nejbohatší ekonomika si nemůže…
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 26. dubna 2019 Výzvu k podání žádosti o udělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) pro…
Budoucnost nezávislých lékáren, dostupnost léčiv nebo ověřování pravosti léků, nastupující technologie, personifikace lékárenské péče a také…
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
Česká asociace farmaceutických firem uspořádala letos koncem února již pátou mezioborovou konferenci o biosimilars s velmi atraktivním programem.…
Prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC, patří nejen ke světově uznávaným intervenčním kardiologům, ale je především vizionář, který své sny takřka…
Praktičtí lékaři se chystají převzít péči o onkologické pacienty v remisi. Kromě monitorování celkového stavu a cíleného vyšetření s ohledem na…
V rámci 62. výročního sjezdu českých a slovenských revmatologů, který se konal 20.–22. září 2018 v pražském Clarion Congress Hotelu, uspořádala…
SOUHRN V České republice žije minimálně 10 000 nemocných, kteří splňují kritérium těžkého refrakterního astmatu. Tyto nemocné je nutné léčit podle…
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) není jen běžné zadýchávání a pokašlávání, ale smrtelné onemocnění. Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové s…
V rámci XVI. českého radiologického kongresu, který se konal uprostřed října 2018 v Olomouci, zajistila společnost Philips živý přenos panelové…
Proklamace o tom, že zdravotní péče je pro všechny bezplatná, má své negativní konsekvence. Historicky přiškrcené rozpočty pro úhradu nových a…
Uvítací blok prezentací předznamenal, co bude nejčastěji diskutovanou otázkou v City Cube Berlin ve dnech 10. – 12. října, kde se sešlo téměř 10 000…
Souhrn Roztroušená skleróza je relativně častým onemocněním na podkladě autoimunitního zánětu centrální nervové soustavy. Moderní medicína je zatím…
Jako pilotní projekt elektronizace zdravotnictví lze vnímat e-preskripci, která se přes počáteční nedůvěru odborné veřejnosti úspěšně rozběhla.…
Za uplynulý rok se ve Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP událo mnohé, ale to není nic proti tomu, co společnost čeká v roce příštím. O tom, co…
Ministerstvo zdravotnictví letos čeká po horkém jaru a létu neméně žhavý podzim. Ústavní soud 7. června 2017 zrušil ustanovení upravující mechanismus…
Vyhlášení stávkové pohotovosti Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče v pátek 17. srpna 2018 vyvolalo ostrou reakci nejen ministerstva…
V nedávné době zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví záměr otevřít zákon o léčivech (378/2007 Sb.) a zákon o veřejném zdravotním pojištění (48/1997…
Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo 7. srpna 2018 zprávu o chystané novele zákona, která by měla zlepšit dostupnost léků v českých lékárnách. V…
České zdravotnictví se potýká s mnoha problémy: s odchody mladých lékařů do zahraničí, protože český systém jim nezaručuje získání specializačního…
Již XIV. olomoucké neuroimunologické sympozium s mezinárodní účastí se konalo uprostřed května v důstojném prostředí Arcibiskupského paláce v centru…
Podle rozhodnutí ministra zdravotnictví byla v srpnu 2017 ustanovena Pacientská rada ministra zdravotnictví (Rada), jejímž úkolem je hájit zájmy…
Rok 2018 se zapíše do dějin českého zdravotnictví. Do konce května totiž uzavřely dohodovací řízení o úhradách v roce 2019 všechny segmenty…
Již 75. klinická konference Revmatologického ústavu se konala 13. dubna 2018 v Konferenčním centru City v Praze. Za aktuální témata v revmatologii…
V závěru loňského roku se v Praze konal již třetí ročník konference Respiratory Forum, tradičního setkání alergologů a pneumologů. Kromě řady…
Chronické zánětlivé, autoimunitní a neurodegenerativní onemocnění roztroušená skleróza (RS) zaznamenává v posledních letech veliký zájem vědců a…
Vážení čtenáři, vzkazy „z redakce“ nemám ráda ani u časopisů pro laiky, natož u časopisů odborných, pokud editorial nekomentuje průlomový objev či…
Publikace Preventivní kardiologie pro praxi spatří světlo světa koncem ledna 2018 a její křest se odehraje na Šonkově dni (25. 1. 2018). Kniha je…
Zdraví obyvatelstva a zdravotní systém nepatřily mezi vládní priority. V poslední době se zdá, že právě zdravotnictví bude segmentem, který rozhodne…
Orientovat se ve všech lécích, parafarmaceutikách, homeopatikách a prostředcích zdravotnické techniky umožní mobilní aplikace s velmi příjemným…
Celosvětové setkání odborníků zabývajících diagnostikou a léčbou roztroušené sklerózy (RS) se letos konalo na konci října v Paříži zalité podzimním…
Akademie pacientských organizací (APO) během pěti let své existence pevně zakotvila v povědomí pacientské veřejnosti i zástupců regulátorů. Jde o…
Konference Léčba v psychiatrii III. se konala počátkem listopadu 2017 v Českých Budějovicích. Odborné setkání uvedl předseda Psychiatrické…
„Všichni bychom si měli klást základní jednoduché otázky: jaké je zdraví lidí, proč je takové a co se dá udělat pro jeho zlepšení,“ píše MUDr. Alena…
Kombinace statinu s ezetimibem je výhodnou volbou pro vysoce rizikové pacienty, u nichž je zapotřebí snížit koncentraci LDL cholesterolu (LDL-C),…
V tomto čísle pro vás nově zařazujeme rubriku Náš rozhovor. Jako první odbornici jsme oslovili předsedkyni České onkologické společnosti ČSL JEP doc.…
Organizátoři Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA, která se konala v Praze před více než dvěma měsíci, chtěli navázat na úspěch…
Poslední kongresy Evropské respirační společnosti (ERS) se konaly v Mnichově a Londýně, v zemích, jejichž populace si potrpí na systém a pořádek.…
Nedávné vydání časopisu Lancet Haematology (červen 2017) uveřejnilo výsledky otevřené randomizované studie RETIC, která porovnávala klinické výsledky…
Inhibitory Janusových kináz jsou novou třídou perorálních cílených syntetických malých molekul schvalovaných pro léčbu zánětlivých onemocnění, včetně…
Jsou lékárny s osobním přístupem ke každému zákazníkovi – pacientovi a pak existují výdejny léků. K těm druhým se Alphega lékárny nikdy nechtějí…
Od středy do soboty tohoto týdne se setkávají evropští praktičtí lékaři v Kongresovém centru v Praze. S jakým očekáváním a ambicemi vítají tuto…
Alemtuzumab je humanizovaná monoklonální protilátka, která cílí na T i B lymfocyty, jež po navázání na určité epitopy (zejména CD52) ničí. Používá se…
Nadační fond Impuls ve spolupráci se Sekcí neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27. května…
Tentokrát nejde o nedokonalosti v zákoně a ústupky lobbistům, ale o název. Alespoň podle slov profesorky MUDr. Evy Králíkové, CSc. (VFN v Praze).…
O svém povolání jsem se rozhodovala v polovině sedmdesátých let 20. století a se svou „politickou anamnézou“ jsem mohla zapomenout na preferovanou…
Odborné setkání se letos v prvních jarních dnech konalo již popáté, ale poprvé přicestovaly nejvýznamnější kapacity na diagnostiku a léčbu…
Roztroušená skleróza se za posledních dvacet let stala léčitelnou chorobou. Neurologové však stále řeší nejen otázky vhodné léčby pro konkrétního…
Prestižní týdeník New England Journal of Medicine uveřejnil v listopadu 2016 přehledový článek Franka W. G. Leebeeka a spoluautorů o von…
Chronická virová hepatitida typu C je již vyléčitelným onemocněním. K této skutečnosti přispívá nový léčivý přípravek, který právě vstupuje na český…
Akutní promyelocytární leukémie (APL) byla až do 80. let minulého století neléčitelným onemocněním, které vedlo k úmrtí v řádu týdnů. Objev vlivu…
První ročník semináře v roce 2015 uvedl biosimilars jako skupinu léků, které nejsou „divokou“ kopií originálních biologických léků, především…
SOUHRN Psoriatická artritida (PsA) je jedna z nejčastějších a nejvážnějších komorbidit psoriázy, avšak v posledních letech se komplex příznaků…
Recentní analýza dat studie PARADIGM‑HF zkoumala výsledky při standardní léčbě a potvrdila dodatečný konzistentní léčebný přínos komplexu sacubitril…
K bilančnímu rozhovoru MT přiměla prof. MUDr. Štěpána Svačinu, DrSc. Jak vnímá změny v ČLS JEP a co plánuje pro nejbližší období? Jaký je přínos…
SOUHRN Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé a ve svém důsledku neurodegenerativní onemocnění CNS. V posledních letech byl v léčebných…
V rámci kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM 2016) uspořádala společnost CSL Behring sympozium, na…
Kromě několika novinek byla hlavními tématy letošní konference European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis zamyšlení nad…
Hned v první den konání konference ECTRIMS zazněla mnohá zajímavá sdělení, kdy s novinkami vystoupili například prof. Giancarlo Comi (Milano,…
Kongres Evropské respirační společnosti (ERS) se letos konal v Londýně v Exhibition Centre London (ExCeL). K nejsledovanějším tématům patřily…
Před patnácti lety bylo zdravotnictví na chvostu zájmu českých politiků. Medializovaný „boj o regulační poplatky“ ukázal cestu, jak využít zájem o…
Před patnácti lety bylo zdravotnictví na chvostě zájmu českých politiků. Medializovaný „boj o regulační poplatky“ ukázal cestu, jak využít zájem o…
Nová evropská doporučení léčby mCRC mimo jiné zohledňují stále lepší porozumění heterogenitě mCRC a jedním z jejich rysů je posílení přístupu…
V minulé MT došlo v procesu tvorby k chybě, na niž nás autor, docent Bohumil Seifert, obratem upozornil. Šlo o jeho odpověď na otázku z fóra: Patří…
Na kongresu EULAR 2016 se odehrálo velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají roli při výběru správného léčebného algoritmu pro konkrétního…
Společnost Pfizer uspořádala hned v úvodu EULAR 2016, ještě před samotným oficiálním zahájením, velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají…
Rozvoj revmatologie bude záležet také na tom, jak se v praxi osvědčí biosimilární léky. Snížení ceny biologické léčby zvýší její dostupnost pro více…
Jaké jsou zkušenosti s léčbou bezinterferonovým režimem? O ty se s českými lékaři podělil profesor Peter Buggisch (IFI, Institut für…
V únoru 2016 byl založen Odborný spolek pro očkování, z. s. (OSPO), který si vytkl za cíl zvýšit důvěru v očkování u široké veřejnosti, neboť tato…
Štědrou nabídku a dostupnost léků přirovnává senátor prof. Jan Žaloudík ke karnevalu, nad nímž se podivují i kolegové ze západních zemí. „V ostatních…
Nadační fond Impuls financuje sběr dat do registru pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří jsou léčeni biologickou léčbou. Registr však má vyšší…
Velvyslanec Dánského království v České republice, pan Christian Hoppe, hostil vpodvečer 5. května 2016 v sídle Velvyslanectví Dánského království…
Světový den astmatu je akcí Globální iniciativy pro astma (GINA). V Česku se letošní oslava pokroků v léčbě astmatu spojila s 20. výročím založení…
"Ze současného modelu financování se jaksi vytrácí člověk – lidé, kteří ve zdravotnictví pracují, a bohužel i pacienti. Pokud se podcení lidské…
Produkce společnosti CSL Behring se historicky zaměřuje na výrobu přípravků z lidské plazmy a přípravků na léčbu vzácných onemocnění, jejichž…
Málokterá farmaceutická společnost se může pochlubit tak dlouhou a velmi úspěšnou historií, přičemž stojí stále na počátku nového výzkumu a vývoje…
Člen Evropské komise zodpovědný za zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis navštívil uprostřed dubna 2016 Prahu. Zastoupení Evropské komise…
Klinika popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze pozvala předního odborníka na léčbu dětských popálenin dr. Clemense…
Léčivý přípravek Spiriva (tiotropium) se osvědčuje v terapii CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci) již po dobu dvanácti let. Pro použití v EU…
Další ze zajímavých přednášek XXIII. luhačovických dní byla prezentace podpořená společností Berlin Chemie. Šlo o prezentaci výsledků dvou klinických…
Výbor pro přípravky určené k léčbě vzácných onemocnění (COMP) Evropské lékové agentury (EMA) přidělil přípravku IDELVION (rekombinantní faktor IX s…
Česká republika patří k průkopníkům v léčbě této velmi těžké smrtelné nemoci. Jen karcinom pankreatu je rychlejší ve svém zhoubném působení. Nyní…
Klinické studie demonstrují vysokou účinnost léčivého přípravku zpravidla u vybrané a často vysoce motivované populace pacientů. V praxi se někdy…
Imunodeficience je stav, kdy vlivem určité příčiny není imunitní systém jedince stoprocentně funkční a tento jedinec je náchylnější k infekčním…
Předsedkyně České asociace pro vzácná onemocnění (ČAVO) Bc. Anna Arellanesová je maminkou dcery se vzácným onemocněním. Je opravdu obdivuhodné, že…
Letos v březnu se již počtvrté konalo ve Vídni pod záštitou společnosti Teva odborné setkání světových neurologů, kteří jsou specializování na…
V rámci konference Colours of Sepsis, která se koná již tradičně (letos poosmnácté) koncem ledna v Ostravě, uspořádala společnost CSL Behring…
Sympozium společnosti B. Braun Avitum bylo důkazem toho, že sepse je multioborovou problematikou a v managementu péče o kriticky nemocné má místo i…
Pokroky v léčbě roztroušené sklerózy (RS) učinily v posledních několika málo letech ohromný skok. Daří se nacházet terapeutické možnosti i pro ty…
Academia Medica Pragensis ve spolupráci se společností Eli Lilly uspořádaly uprostřed ledna 2016 odborné setkání diabetologů. Účastníci odkrývali již…
V Evropě ročně umírá 500 000 osob na tromboembolickou nemoc (TEN), to je asi dvanáct procent z celkového počtu všech úmrtí, přičemž se jedná o…
Díky inspektorovi pražské ZZS Slíbila jsem, že napíšu, a sliby se mají plnit. Proto mi dovolte podělit se o svou zkušenost. Před Vánocemi jsem…
Tuto větu řekla náměstkyně ministra zdravotnictví JUDr. Lenka Teska Arnoštová v úvodu semináře Jak jsme na tom s tabákem a alkoholem v mezinárodním…
V Česku neexistuje jednotný registr lékařů a nelékařských pracovníků ve zdravotnictví. Není jednotně vedená evidence dosažené specializace. To…
Šestý hemofilický den s mezinárodní účastí se konal v Poděbradech a zabral 48 hodin (18. až 20. listopadu 2015). V několika sekcích byla probírána…
Česká lékařská komora uspořádala uprostřed října 2015 vzdělávací konferenci v Parlamentu ČR, nad jejímž konáním převzal záštitu předseda Poslanecké…
Evropský výbor pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (ECTRIMS) uspořádal tradiční podzimní setkání, kterého se zúčastnili nejen neurologové, sestry…
Vbrzku po zasedání výboru Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP oslovila MT předsedu této odborné společnosti prof. MUDr. Vladimíra…
Pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) léčení glatiramer acetátem (GA) dostali na sklonku léta 2015 příjemný dárek: Copaxone 40 mg/ml, který se…
Život ohrožující krvácení je důležitou problematikou, o níž se diskutuje z mnoha hledisek, jak odborných, tak ekonomických. Existují metaanalýzy…
Unikátní projekt vzdělávání pacientských organizací – Akademie pacientských organizací (APO), který již třetím rokem organizuje Asociace inovativního…
Pilulka je skutečně růžová a jmenuje se Addyi. Je určena ženám před menopauzou, které nemají zájem o sex, což jim komplikuje život a vztahy. Její…
U zdravých jedinců má pocit únavy varovnou a ochrannou funkci, který varuje před přetížením a nabádá k oddychu. Zpravidla po adekvátním odpočinku…
Společnost pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP (SMOS) ve spolupráci se Spoločnosťou pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí SLS…
Krátce po „parlamentních“ prázdninách v návaznosti na první zářijové jednání Výboru pro zdravotnictví Parlamentu ČR odpověděl jeho předseda prof.…
O diabetu se hovoří jako o novodobé epidemii. Avšak osteoporóza postihuje téměř stejný počet pacientů ve vyspělých zemích a vede k častějšímu úmrtí…
Již tradiční setkání neurologů, kteří se věnují diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy, se konalo uprostřed června letošního roku ve Frankfurtu nad…
Vláda České republiky přijala 8. ledna 2014 usnesení k vypracování Národní strategie ochrany a podpory zdraví a prevence nemocí Zdraví 2020. Následně…
Poslední květnová středa je již tradičním Světovým dnem roztroušené sklerózy. Letos připadl na 27. květen a k tomuto datu vydal registr pacientů s…
Rakouský odborník Christoph Schlimp a česká přední intenzivistka MUDr. Ivana Zýková předávali na odborném sympoziu své zkušenosti. Připojeny jsou i…
Za úspěšným lékem na velmi vážnou celoživotní chorobu, jakou je i roztroušená skleróza, se skrývají mnohdy desítky let usilovné práce. Tak tomu bylo…
Oficiální časopis Britské imunologické společnosti Clinical and Experimental Immunology uveřejnil v únoru letošního roku článek Stephena Jollese (a…
Na levém břehu Vltavy za rok vyrostla nová budova Riverview, kde sídlí Globální inovativní centrum farmaceutické společnosti Merck Sharp & Dohme (MSD…
Personalizovaná terapie je trendem třetího tisíciletí. Nejprve vstoupila do onkologie a následně proniká do mnoha dalších oborů. Univerzální léčebné…
Konference Industry Meets Academia v režii Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) a European Federation of Pharmaceutical Industries…
V České republice jsou diagnostikovány necelé dvě stovky nemocných, kterým život znepříjemňuje hereditární angioedém (HAE), jenž v případě otoku…
Evropská léková agentura (EMA) schválila v lednu letošního roku k používání nintedanib (OFEV) pro léčbu idiopatické plicní fibrózy. K rozhodnutí…
Cílem World PI Week je upozornit na skupinu vzácných onemocnění, která se označují jako primární imunodeficience (PID). Nejsem zcela přesvědčena o…
První Přednáškový večer praktického lékařství byl příležitostí nejen k odborným sdělením, ale především k oslavě významného životního jubilea lékaře,…
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) iniciovala diskusi nad výsledky průzkumu, jak vnímá biologickou léčbu česká společnost, lékaři…
Postgraduální vzdělávání se v současnosti skloňuje ve všech pádech. V přípravě je novela zákona č. 95/2004 Sb., která jde v současnosti do…
Telemedicína ve službách léčby roztroušené sklerózy pomůže s aplikací léku a poskytne informace Jen ten lék, který se užívá, může účinkovat. Ať už…
Občanské sdružení na ochranu pacientů s hereditárním angioedémem má ve svém čele paní Ivetu Maselli, sympatickou dámu, která je současně i pacientkou…
Biosimilars jsou však „generika“ zcela jiné generace, jejich vstup na trh je velmi pečlivě sledován z mnoha stran a do jisté míry provázen obavami.
Významné životního jubileum oslavil lékař, manažer, vizionář, významný autor a leader nejdůležitějšího oboru zdravotní péče o české obyvatele –…
Náš funkční systém postgraduálního vzdělávání utrpěl reformy, které z dnešního pohledu byly krokem vzad či spíše směrem k chaosu. Jak vidí současný…
Některé problémy jsou zcela jasné, jiné vyplynou na povrch až po určitém hlubším vhledu. Právě o takových tématech se hovořilo na tradičním lednovém…
Českou lékařskou společnost Jana Evangelisty Purkyně vede od letošního ledna nový předseda - prof. MUDr. Štěpán Svačina. "Naším rodinným stříbrem s…
Z úst přednášejících psychiatrů na Česko‑slovenské psychofarmakologické konferenci opakovaně zaznělo, že je třeba více propojovat psychiatrii s…
Sedmá konference Sekce kolposkopie a cervikální patologie České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů ČR…
Mezinárodní seminář pro odborníky na léčbu roztroušené sklerózy se konal koncem září tohoto roku v pražském hotelu Hilton. Sešli se zde evropští…
V čele společnosti, která vyvíjí systémy na sledování parametrů, především krevního tlaku, výše glykémie, hmotnosti, počtu kroků a jiné tělesné…
V ČR utrpí za rok zlomeninu kolem 70 000 osob. Jakou část z toho tvoří nízkotraumatické fraktury při osteoporóze, přesně nevíme, protože tato choroba…
Velmi prestižní akci se podařilo prof. MUDr. Anně Šedivé, DSc., (foto) primářce Ústavu imunologie 2. LF UK a FN Motol, přivést do Prahy. O bienále…
Plenární sekci druhého dne bienále ESID předsedal prof. MUDr. Jan Starý, DrSc., přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.…
Prestižní setkání nejvýznamnějších světových osobností imunologie a imunodeficiencí se koná jednou za dva roky. Účastníci setkání z celého světa…
Tyto malé molekuly umějí ovlivnit mnoho patologických dějů, které směřují do nitra nádorové buňky. První v klinické praxi byl pravděpodobně imatinib …
Inhibitory tyrosinkináz v léčbě plicního karcinomu představují průlomové léčivé přípravky. Nejenže posunuly hranici doby do progrese onemocnění u…
Jedním z nejnovějších trendů vývoje onkologických léků je aktivace imunitního systému pacienta tak, aby byl schopen rozpoznat a zničit nádorovou…
Čtyřicet let není dlouhá doba, ale evropská onkologie za tu dobu urazila ohromný kus cesty. Ze zcela pesimistického, beznadějného oboru, kam se mnoho…
Rakousko patří k našim bezprostředním sousedům, na mapě Evropy náležíme do stejné geografické oblasti a navíc jsme tvořili ještě před necelým…
Nebývá vždy zvykem slyšet velmi podobná sdělení jak na sympoziu organizovaném farmaceutickou společností, tak i na čistě vědeckém jednání. Skutečnost…
V průběhu Evropského kongresu respirační medicíny 2014 (ERS 2014) v Mnichově se často diskutovalo o optimalizaci léčby chronické obstrukční plicní…
Obhajoba zrušení vakcinace proti tbc poukazuje na špatnou kvalitu vakcíny, která však snižovala výskyt letálních forem. Na dotaz MT profesor Giovanni…
Jistěže na kongresu Evropské respirační společnosti byla předmětem diskuse závažná a atraktivní témata. V programu zaujímala významné místo…
Málokterý obor zaznamenává takový příliv léčebných možností jako oblast demyelinizačních onemocnění, zejména roztroušené sklerózy (RS). Proto bylo…
Nově vytvořená Swiss Innovestor Group chce investovat do rozvoje české medicíny. Jde o aktivitu úspěšného experta v oblasti inovací a rozvoje…
Revmatické choroby z nejširšího pohledu jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč pacient vyhledá lékaře. Co řeší současná revmatologie? O tom…
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
V péči o pacienty s roztroušenou sklerózou jsme podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., přednostky Centra pro demyelinizační onemocnění CNS 1. LF UK a…
Ředitelka české pobočky americké biotechnologické společnosti Biogen Idec RNDr. Michaela Hrdličková, MBA, (foto) 1. viceprezidentka Boardu AIFP,…
Uvedení prvních rekombinantních monoklonálních protilátek, tedy léků, s nimiž vstoupil v povědomí termín biologická (biotechnologická) léčba, na trh…
Těžko lze najít medicínský obor, kam ještě biologická léčba nepronikla. Napadá mne snad jen logopedie, ale možná jde jen o otázku několika let. Název…
Konferenci ČSTL poctil svou návštěvou prof. MUDr. Dušan Hamar, PhD., předseda Slovenské společnosti tělovýchovného lékařství. S jakými pocity jste…
V rámci konference ČSTL vystoupil prof. MUDr. Štěpán Svačina (foto), DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. LF U K a VFN v Praze, s přednáškou…
V příjemném prostředí zámeckého hotelu Třešť se konala koncem března letošní konference České společnosti tělovýchovného lékařství. Navštívily ji…
EURORDIS (European Organization for Rare Diseases) vyhlásila letošní 28. únor již v pořadí sedmým Dnem vzácných onemocnění. Cílem je upozornit na…
Významné setkání odborníků, kteří se zabývají imunodefi ciencemi, se bude konat v pražském Kongresovém centru koncem října 2014. Velkou zásluhu na…
Pro toto tvrzení má ředitel společnosti CSL Behring několik důvodů. Od roku 2011 prodeje produktů společnosti stoupají, a to i v ČR, v současnosti je…
Již v úvodu předsedající česko‑slovenské psychofarmakologické konference prof. Cyril Höschl vyzvedl dvě zajímavá témata – ADHD u dospělých a novinku…
V rámci kongresu PragueONCO, který se konal koncem letošního ledna v pražském hotelu Clarion, iniciovala společnost Celgene diskusi u kulatého stolu,…
Lednové Copaxone sympozium 2014 společnosti TEVA bylo zaměřeno na nové poznatky v patogenezi, diagnostice a možnostech léčby roztroušené sklerózy.…
Společnost GUARANT International je pro českou odbornou společnost synonymem kvalitních kongresových služeb. Český skepticismus by předpokládal, že…
Nelze na omezeném prostoru připomenout vše, co se za deset let biologické léčby v tomto léčebném odvětví událo. Dynamika vývoje přinesla nové léky i…
MT se omlouvá, že uvedla v čísle 24/2013 na straně B2 (vyšlo 26. listopadu 2013) na základě informace, která zazněla z úst profesora Roberta Foxe na…
Čeští a slovenští neurologové se sešli na 27. českém a slovenském neurologickém sjezdu. V rámci kongresu byly předneseny i prezentace, které…
Jaké jsou současné trendy onkourologie se MT zeptala prof. MUDr. Marka Babjuka, CSc., (foto) přednosty Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol a…
Víme, že se liší jednotlivé obchody, zaznamenáme odlišný přístup lékařů a zdravotníků v různých nemocnicích či ambulancích. Lékárny však často…
Výsledky klinické studie fáze II, které byly publikovány v prosinci 2012 v časopise Anesthesiology, prokazují, že perioperační podání fibrinogenu v…
V průběhu roku 2013 společnost CSL Behring ve spolupráci s Českou lékařskou komorou uspořádala ve větších městech sérii seminářů pod názvem Život…
Profesorka Sibylle Kozek‑Langenecker, MBA, představila nové doporučené postupy léčby těžkého perioperačního krvácení European Society of…
XX. kongres České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) se konal uprostřed letošního září v Brně. V rámci jeho…
Kašel patří k nejčastějším příznakům, s nimiž se pacient ocitne v ordinaci praktického lékaře a ještě častěji v ordinaci pediatrické. Příčin kašle,…
Asociace výrobců a zpracovatelů plazmy (PPTA, Plasma Protein Therapeutics Association) letos poprvé ve dnech 13. až 20. října pořádala Světový týden…
Farmaceutická společnost CSL Behring s.r.o., vydavatel časopisu Faktory pro život, působí na českém trhu poměrně krátce. Její produkty jsou českým…
VŠTJ Medicina Praha za podpory Programu švýcarsko‑ ‑české spolupráce uspořádala 4. listopadu na III. interní klinice 1. LF UK a VFN Praha seminář o…
Dánská Kodaň byla v historii kongresů Evropského výboru pro výzkum a léčbu roztroušené sklerózy (ECTRIMS) podruhé místem tohoto odborného setkání,…
AIFP nabízí pomocnou ruku českému zdravotnictví Podle podkladového materiálu Ministerstva zdravotnictví pro 105. plenární zasedání RHSD jsou finanční…
Předsudky, nevědomost a neuvážené soudy mohou totiž poškodit nemocného více, než by se na první pohled mohlo zdát. S nimi se setkávají mnozí pacienti…
Malou sérii kazuistik pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), kteří vystoupali na „Větrnou horu“, završuje vsetínský podnikatel, absolvent dvou…
Co znamenají nová data klinických studií pro klinickou praxi? Jak překonat rezistenci na léčbu? Je léčba nemalobuněčného plicního karcinomu s mutací…
Trend personalizované onkologické léčby zaznamenává určité úspěchy, které přinášejí naději, že se vývoj nových léků ubírá správným směrem. Nelze…
Diabetes je jednou z nejčastějších chorob současné populace. O tom, že nejde o problém ryze zdravotnický, svědčí zkušenosti nejen plátců zdravotní…
Známou pravdu, že každý pacient se se svým onemocněním vyrovnává po svém, dokládá další sportovec, který zdolal horu budící respekt i profesionálů.…
Sešly jsme se v jedné pražské kavárně, a kdyby jí v kapse nezvonil mobilní telefon, na který jsem jí právě volala, nikdy bych si netipla, že tato…
Plicní arteriální hypertenze (PAH) není diagnostikována příliš často, možná je poddiagnostikována, ale svou závažností dosahuje významu onkologických…
V rámci letošní výroční konference Evropské respirační společnosti v Barceloně se konalo sympozium společnosti Actelion, na němž byly předneseny…
Dvacet tisíc účastníků neodolalo pokušení navštívit počátkem letošního září (od 7. do 11. 9.) fascinující katalánskou Barcelonu, kde se konalo…
Jen desítky hodin před zahájením letošní výroční konference Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO 2013) byl schválen k použití první…
Prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění (MS Centra) Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, hovořila o tom,…
Výstup na Mont Ventoux nebyl výjimečným zážitkem jen pro pacienty, ale i pro jejich tým. Paní Markétu Petrů doprovázela MUDr. Dana Horáková z Centra…
„Člověk se musí spoléhat sám na sebe. Když něco chcete a jdete za tím, tak to dokážete. Naše zdolání hory je poselstvím pro ostatní, že se i s…
Pavel Vodička již déle než šest let žije s diagnózou a léčbou roztroušené sklerózy. Rozhovorem s ním redakce Medical Tribune zahajuje cyklus…
Šest let práce, tisíce nalétaných mil, stovky jednání. To stojí za přípravou světové konference WONCA 2013 v Praze. Na okolnosti organizace, na…
Jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění nervové soustavy mladých lidí k sobě se vzrůstajícími léčebnými možnostmi poutá pozornost…
Tak zněl podtitul letošní výroční konference ČLS JEP, která se konala v pražském hotelu Clarion ve dnech 16. až 19. května 2013. Auditorium nezaujaly…
Přes devět tisíc odborníků z celého světa se sešlo na 48. výroční konferenci Evropské společnosti pro výzkum jater (EASL,The European Association for…
Kudy se bude ubírat dál česká (světová) diabetologie a jak by měla vypadat individualizovaná léčba nemocných diabetem? Nejen o tom, ale i o…
Pokud budou ceny léků v ČR mezi nejnižšími v rámci EU, pak si budeme muset zvyknout na to, že některý lék bude mít častěji „výpadek“. Vyvážet levné…
Česká společnost pro cévní přístup uspořádala 8. mezinárodní kongres. O problematice cévního přístupu MT hovořila s doc. MUDr. Janem Malíkem, CSc.,…
Pharmaceutical Research and Manufacturers of America (PhRMA) vydal zprávu o stavu ve vývoji biologických léků (Medicines in Development – Biologic,…
Biologická léčba pochází nyní pouze od firem, které se zabývají vývojem inovativních přípravků. Biosimilars již jsou na světě, ale v praxi se…
V rámci výročního kongresu American Academy of Allergy, Asthma & Immunology (AAAAI 2013), který se konal koncem letošního února v texaském San…
O nových trendech, doporučeních a problémech vakcinace v ČR hovořila MT s děkanem Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové…
Potvrzením trendu současného pohledu na pacienta jako na člověka s jeho pocity, touhami a potřebami, a nikoli jen jako na soubor výsledků vyšetření…
Česká společnost pro léčbu rány ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a s Pardubickou krajskou nemocnicí, a. s.,…
„Čeští lékárníci jsou přesvědčeni, že se k nám padělky do oficiální distribuční sítě nedostávají,“ říká výkonný ředitel AIFP, Mgr. Jakub Dvořáček.…
Seminář Innovative Medicines Initiative (IMI) se konal pod záštitou české Asociace pro inovativní farmaceutický průmysl, jeho výkonný ředitel Mgr.…
Je známou, avšak někdy opomíjenou skutečností, že medicína se neobejde bez inovativních léků a naopak farmaceutický průmysl potřebuje spolupráci s…
Také Škola veřejného zdravotnictví Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (ŠVZ IPVZ) prodělala svou „krizi identity“. Avšak zdá se, že…
Letošní ACTRIMS/ECTRIMS, tedy 5. společná konference jak Americké, tak Evropské společnosti pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (The Americas and…
Na 20. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venerology), konaném 20. až 24. října v Lisabonu, byly představeny výsledky dlouhodobého…
Evropská respirační společnost (ERS) si letos vybrala nizozemskou metropoli za místo konání svého výročního kongresu. Evropská respirační společnost…
Díky pokrokům v diagnostice umožňujícím rozpoznání malignity v časném stadiu, a především díky novým léčebným modalitám se z mnoha onkologických…
Výrokem z titulku charakterizoval hlavní zásady a cíle zdravotnické reformy ministr zdravotnictví doc. Leoš Heger. V těchto týdnech je představuje…
Prezidentem XVII. konference Společnosti pro návykové nemoci ČLS JEP a 50. ročníku celostátní konference AT sekce Psychiatrické společnosti ČLS JEP…
Sociální důsledky bolesti byly podruhé v historii jejich vnímání příležitostí k velmi rozsáhlé konferenci na půdě Evropského parlamentu, nazvané…
Europoslanec Pavel Poc, člen výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI Committee), zorganizoval 2. března diskusi u…
The International Longevity Centre se sídlem v Londýně ve spolupráci s farmaceutickou společností Pfizer organizovaly na půdě Evropského parlamentu v…
Dvanácté Dialogy o bolesti se konaly ve dnech 7. až 9. října 2010 v Olomouci. Tradičně se tohoto mezinárodního setkání účastnili nejen čeští a…
World Congress on Pain se koná každé dva roky. Letos to byl kanadský Montreal, kam se sjelo ve dnech 28. srpna až 3. září více než šest tisíc…
Podle Světové zdravotnické organizace jsou každoročně stovky milionů pacientů postiženy některou z forem nosokomiálních nákaz (11, 12), které…
V Anatomickém ústavu 1. LF UK se ve dnech 3. až 6. září letošního roku konal kongres s mezinárodní účastí MORPHOLOGIE 2006, a to pod záštitou rektora…
V souvislosti s příchodem nových a nikterak levných terapeutických postupů v léčbě věkem podmíněné makulární degenerace je nutné stanovit jednotná…
MUDr. Michal Mašek je povoláním soukromý stomatolog. Právě on se s etnoložkou Mgr. Miroslavou Sodomkovou, Ph.D., vypravil v srpnu loňského roku do…
Letošní nejvýznamnější setkání onkologů – Výroční schůze Americké společnosti pro klinickou onkologii 2006 (Annual Meeting of American Society for…
Nedílnou součástí odborných setkání jsou satelitní symposia. Nejinak tomu bylo v Brně, kde se ve dnech 26. až 28. května konala Celostátní konference…
Praha se opět stala centrem mezinárodního odborného dění. V Kongresovém centru se ve dnech 24. až 27. května letošního roku sešli odborníci z celého…
Takřka v předvečer výročního kongresu České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů se MT zeptala jednoho z…
Účast na XXX. Brněnských onkologických dnech, které se konaly 11. až 13. května letošního roku, přijali kromě nejvýznačnějších představitelů české a…
S pravděpodobností hraničící s jistotou lze očekávat, že určitá výročí přilákají pozornost laických médií. Ani tentokrát časopis Týden nezklamal. Po…
Schizofrenie, či bipolární porucha? Lithium, valproát nebo olanzapin? kterému stabilizátoru nálady dát přednost? V psychiatrii je mnoho otázek, na…
Hlavní odborný organizátor prim. MUDr. Petr Pešák z dětského oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně poskytl Medical Tribune v přestávce mezi dvěma bloky…
Málokdy se stává, že se sejdou dvě pozvánky na významné přednášky v jednom odpoledni. čtvrtek 27. dubna letošního roku byl však výjimkou.…
Onkologie je v současnosti jedním z nejprogresivněji se vyvíjecích medicínských oborů, a proto je na každém odborném setkání o čem hovořit. Letos…
Sepse je stále obávaným onemocněním s velmi nejistou prognózou. až polovina postižených sepsi podlehne a část z těch, kteří přežijí, má vážné…
Poruchy sluchu a vestibulárního aparátu znamenají výrazné zhoršení kvality života nemocných. Jak chápat onemocnění tohoto typu a co současná medicína…
Na pracovní návštěvu pražského IKEM zavítal Alain Manville, generální ředitel Centre Hospitalier Universitaire (CHU) v Montpellier. MT jej zastihla…
Zhruba po měsíčním zkušebním provozu bylo 16. února představeno veřejnosti Centrum fotonické medicíny v tzv. „ředitelské vile“, kde až donedávna…
Kardiovaskulární choroby jsou stále nejčastější příčinou úmrtí i přes značný pokrok, který byl v jejich diagnostice a léčbě učiněn. Všichni…
V souladu s okřídleným heslem, které tvrdí, že změna je život, se tradiční workshop o kardiovaskulárních chorobách přesunul z francouzského Dijonu do…
Dětské lékařství jako medicínský obor zdánlivě ztrácí výsostné postavení. Bývalá Fakulta dětského lékařství UK se změnila na 2. lékařskou fakultu,…
Druhé Desitin symposium o bipolárních poruchách Tymoprofylaktika v léčbě afektivních poruch a psychóz, které se konalo 19. listopadu letošního roku v…
O společnosti Roche se v poslední době hovoří možná častěji než o jiných farmaceutických firmách.Důvodem jsou nejen její velmi kvalitní přípravky a…
Účastníky kongresu, který se konal 15. až 17. září ve Zlíně, zaujala přednáška profesora Solomona Epsteina z Mount Sinai University School of…
Lutz Schlicht je ve funkci generálního ředitele jedné z největších farmaceutických společností působící v České republice teprve několik týdnů. Naše…
Andrew Witty, prezident pro evropskou divizi léků společnosti GlaxoSmithKline (GSK), má k české lékové politice mnoho výhrad. V exkluzivním rozhovoru…
Původně spadala péče o následky chronické žilní insuficience do oboru kožního lékařství. Jak dlouhou cestu od těch dob česká flebologie urazila a kam…
Mají být zdravotnická zařízení soukromá či státní? Mají je spravovat kraje, města, nebo mají mít statut samostatného právnického subjektu? Kdo by měl…
V pražském Kongresovém centru se koncem června sešlo přes tři a půl tisíce odborníků v oboru arytmologie z celého světa, aby se zúčastnili významného…
V důsledku stárnutí světové populace se stále více lidí bude dožívat věku, kdy dochází k úbytku kostní hmoty a ke změnám v mikroarchitektuře skeletu.…
Floridské Orlando bylo ve dnech 13. až 17. května 2005 svědkem gigantického odborného setkání. Téměř 30 000 odborníků z celého světa svedla do…
Prof. Randall Schapiro (Minneapolis, USA), jeden z hlavních řečníků symposia ve Valletě, poskytl MT exkluzivní rozhovor o svém přístupu k…
Celostátní konference Sdružení soukromých gynekologů ČR a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP se společně se seminářem porodních…
Výroční 37. evropská konference lékařské genetiky se konala ve dnech 7. až 10. května v pražském Kongresovém centru u příležitosti 140. výročí…
Diana L. Dell, MD, Psychiatrická klinika a Gynekologicko-porodnická klinika, Duke University Medical Center, Durham, N. C.
Úrazy, které vzniknou v důsledku působení tepla, patří k těm nejvážnějším. I dnes, kdy má popáleninová medicína účinné terapeutické metody, mohou…
Keith H. S. Campbell, PhD, professor of Animal Science at the University of Nottingham, je (společně s kolegy I. Wilmutem, A. E. Schniekem, J.…