
Všechny články
Ministr Válek zruší povinné očkování proti covidu i u zdravotníků
Se zrušením povinnosti pro zaměstnance zdravotnických zařízení očkovat se proti covidu souhlasí i koaliční poslanci. K očkování je podle nich potřeba…
Nežádoucí příhody spojené s terapií CAR‑T
Terapie chimérickými antigenními receptory T buněk (CAR‑T) měla zásadní vliv na pacienty s B‑buněčným lymfomem refrakterním k chemoterapii nebo…
AZV hodnotí návrhy výzkumu dopadů covidu
Výzkum dopadů onemocnění covid‑19 na zdravotnictví může objasnit letité problémy resortu.
Lékaři bez hranic již padesát let pomáhají zachraňovat životy
Padesát let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi.…
Platy rostou i přes změnu tabulek
Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.
Některé JIP jsou plné postcovidových pacientů
Plánované operace jsou v některých regionech nadále silně omezené. Obnovování elektivní péče je komplikované vysokým počtem postcovidových pacientů…
Náměstkem pro Evropu bude Dvořáček
Ministr Válek staví svůj nejužší tým. Od února se stane jeho náměstkem lobbista Dvořáček. Připraví české předsednictví EU.
Největší nápor v této vlně očekává analytička na konci ledna
I omikron může na nemocnice dopadnout, zdá se ale, že nebude tak obrovský dopad na intenzivní péči, říká RNDr. Lenka Přibylová, vedoucí analytické…
Ministr ustavil ke covidu ryze odborný tým
Nový tým odborníků delegovaných ČLS JEP pod vedením prof. Chlíbka pomáhá nastavit protiepidemická opatření v pandemii covidu. Má 33 členů a schází se…
Karcinom pankreatu by měl zachytit screening
Karcinom pankreatu postihne v ČR ročně 2 300 lidí, většinou starších 45 let. Většina z nich do roka umírá a jen osm procent přežije s nemocí více než…
Nejasný český postoj ztěžuje situaci polských žen
Právníci České lékařské komory i přes stanovisko ministerstva zdravotnictví a přes doporučení ombudsmana trvají na tom, že poskytovat Polkám v Česku…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Některá povolání vyžadují zlepšení zdravotních prohlídek
Pracovníci pohotovostních složek potřebují pravidelné zdravotní prohlídky, aby se zabránilo srdečním příhodám v práci. Podle přehledového článku,…
Nejsložitější ze složitého
Vývoj mozku začíná šestnáctý den po oplodnění vajíčka. Mozek dvouletého dítěte dosahuje 80 procent hmotnosti mozku dospělého člověka. Je v něm 86…
Nepovolené kombinace výkonů jsou častou chybou ve vykazování
U ambulancí není výjimkou dvacet procent péče neuhrazené v plné výši, říká Mgr. Radka Bauerová, MBA, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními…
Digitální propast mezi generacemi trvá
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR zveřejnila výzkumnou zprávu z primárního a sekundárního výzkumu provedeného v ČR, Řecku a Německu o…
Technologie mRNA a jejich využití
Terapeutika založená na technologii mRNA byla až donedávna pouze předmětem vědeckého vývoje. S příchodem covidové krize se nicméně dostala do popředí…
Digitální služby potřebují právní jistotu
Poptávka pacientů po digitálních zdravotních službách je silná, potvrdil průzkum. Pacienti jsou na telemedicínu a další nové služby připraveni,…
Dušnost u pacientů po COVID 19 může signalizovat srdeční problémy
Malá studie naznačila, že pacienti s COVID‑19, kteří mají i nadále dušnost během fyzické aktivity jeden rok po zotavení z infekce, mohli utrpět…
Povinné očkování zdravotníků proti covidu má zajistit chod státu
Odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podepsal povinné očkování zdravotníků (včetně studentů na praxi) proti covidu. Pokud vyhláška přetrvá…
Dřevínek: Moderní léčba zásadně mění prognózu cystické fibrózy
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Špatně kompenzovaní pacienti s diabetem v době COVID 19: horší prognóza, vyšší úmrtnost
Pandemie COVID‑19 zasahuje některé skupiny obyvatel výrazněji než jiné. Jednou z ohrožených skupin jsou lidé s diabetem. Ten je druhou nejčastější…
Co s nevědeckými postoji k očkování proti covidu?
Někteří lékaři v souvislosti s pandemií COVID‑19 veřejně prezentují své názory, které jsou v příkrém rozporu s aktuálním vědeckým poznáním. Někteří…
Inovativní terapie v psychiatrii
Konference Inovativní terapie v psychiatrii uspořádaná Academy of Health Care Management se konala 11. listopadu v Praze prezenční i virtuální formou…
Užívání ASA je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) je spojeno s 26procentním zvýšením rizika srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem…
Fórum: Co plánuje očekávaná budoucí vláda ve zdravotnictví?
V koaliční smlouvě stvrdili počátkem listopadu lídři koalic Spolu (ODS, KDU‑ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) shodu na hlavních…
Látalová: Psychiatrické dopady virových infekcí netryskají pouze ze společenské izolace
Přednostka Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Klára Látalová, Ph.D., popisuje…
Zajímavosti z kongresu ESC 2021 v oblasti arteriální hypertenze
Ve dnech 27.–30. srpna 2021 se uskutečnil kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC). Vzhledem k epidemiologické situaci v Evropě byl kongres…
Více pohybu a méně hodin u TV snižuje riziko spánkové apnoe
Zvýšení fyzické aktivity a trávení méně hodin denně sezením u televize je spojeno s podstatně nižším rizikem vzniku obstrukční spánkové apnoe (OSA).…
Tlustá kniha o tenké kosti aneb čeští ortopedi dali světu unikátní dílo
Víte, co mají společného Lucy, Ötzi, Jan Lucemburský, Karel IV. nebo Jan Nepomucký? Všichni se potýkali s poraněním lopatky. A víte, co mají…
Pro firemní výzkum je potřeba Sitzfleisch, říká šéf biotechnologické firmy Velebný
Pod Orlickými horami vyrábí biotechnologická společnost Contipro doc. RNDr. Vladimíra Velebného, CSc., kyselinu hyaluronovou jako surovinu pro…
Fórum: Motivace pro praktiky
Posílení a rozšíření kompetencí praktických lékařů je spojeno s motivací poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Padla proto některá preskripční…
Terapie CAR T – léčba budoucnosti již dnes?
Jedním z úkolů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je šířit informace o nových možnostech léčby. Jedním z praktických vyústění této…
Čas, kdy chodíme spát, souvisí se zdravím srdce
Chodit spát mezi 22. a 23. hodinou je podle studie, zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal – Digital…
Ve VFN zaznamenali abskopální efekt u melanomu po kryoterapii
Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali a spolu s kolegy z dalších klinik popsali ojedinělý jev v léčbě metastazujícího…
Bodnár: VZP chce více podporovat prevenci
I když si Všeobecná zdravotní pojišťovna bude muset v příštích letech více hlídat náklady, u cílených bonifikací pro lékaře, které podporují prevenci…
Jsem vděčný za to, co jsem se v Česku naučil
Na XXX. workshopu České asociace intervenční kardiologie pronesl slavnostní přednášku prof. MUDr. Jan Kováč, FACC, FESC, Hospitals of Leicester, NHS,…
Ordinace praktika ve 21. století
Stále častěji diskutovaným tématem mezi praktickými lékaři se stala digitalizace a zavádění moderních technologií a postupů do jejich každodenní…
Jak jde čas s autologní transplantací krvetvorných buněk
Redakce Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Markem Trněným, CSc., přednostou I. interní kliniky – kliniky hematologie 1. LF UK a VFN Praha, o…
Systém pro správu alertů NOOL nabízí mnoho výhod
Cílem Systému pro správu alertů Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (AMS NOOL) je urychlit prověřování a uzavírání alertů. Historii…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
Jojko: Do ambulancí teď chodí těžší pacienti
Na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů ČR suverénně obhájil post předsedy a chystá se na náročná jednání o úhradách za rok 2023, kdy pojišťovnám…
Vývoj počtu hospitalizovaných s covidem je nepříznivý
Epidemie COVID-19 opět zahlcuje nemocnice, necovidová péče se v některých z nich odkládá. Počty hospitalizovaných s COVID-19 dynamicky rostou. Zátěž…
Koordinátor Tesařík: Ortopedii, neurochirurgii a onkologii budeme omezovat co nejméně
„V předchozí vlně se uzavírala operativa víc. Pracujeme flexibilně, abychom operací neodkládali tolik,“ říká primář ARO Nemocnice České Budějovice…
„Máme se bát chřipky?“
Připravený seminář zaměřuje na různé pohledy na současnou situaci a zvládnutí praktických souvislostí nadcházejícího chřipkového období, péči o…
Ropeginterferon α‑2b – nová naděje v léčbě polycytemia vera
Pegylace interferonů přinesla zásadní pokrok ve vývoji léčiv, vznikly látky s výrazně lepším bezpečnostním profilem oproti původním interferonům. To…
Pešl: Miniinvazivní a hybridní výkony jsou budoucností kardiovaskulární medicíny
Každým rokem je v českobudějovickém kardiocentru vyšetřeno bezmála 5 500 pacientů, z nichž je asi u třetiny indikována implantace stentu, okludéru,…
Ordinace praktických lékařů na hranici kapacit
U příležitosti XL. Výroční konference SVL, která se konala od 10. do 13. listopadu 2021 ve Zlíně, proběhla i on-line tisková konference Společnosti…
Seriózních dat o kvalitě péče konečně přibývá
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má za sebou několik publikovaných analýz ukazatelů kvality. Mohou mít i dopady do organizace služeb. Na…
Fórum: Měl by být ministr zdravotnictví lékař?
Vedení resortu zdravotnictví bylo po roce 1989 téměř výhradně v rukou lékařů, jen výjimečně bylo svěřeno jiné profesi, jako ekonomu Stráskému,…
Comirnaty lze dočasně vydávat i přes upozornění na exspiraci
Vakcínu COMIRNATY lze vydat a používat i přes upozornění z NSOL (po ověření a vyřazení unikátního identifikátoru), že léčivý přípravek nelze vydat po…
Štourač: Kde lékařská chyba nebolí
Přes rok mohou lékaři a zdravotníci nacvičovat v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU) standardní zdravotnické postupy, ale…
Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?
Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a…
Centrum umělé inteligence v onkologii
Nová brněnská platforma spolupráce mezi lékaři, biology a specialisty na umělou inteligenci může přinést posun pro onkologické pacienty.
Táborský: Telemedicínu umíme a brzy začneme i hradit
Pokud půjdou přípravy dobře, od roku 2023 by měla získat úhradu ze zdravotního pojištění skupina nových telemedicínských výkonů, avizuje prof. MUDr.…
Dálkový monitoring a vzdálené konzultace mohou šetřit kapacity
Vzdálené konzultace po telefonu nejsou forma telemedicíny, kterou by zdravotní pojišťovny chtěly do budoucna preferovat, uvedla MUDr. Zdeňka Salcman…
Lidé oceňují eRecept
Státní ústav pro kontrolu léčiv zopakoval po třech letech průzkum u veřejnosti na téma zdrojů a využití informací v oblasti léčiv. Lidé podle tohoto…
Most
Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek glukózy a kyslíku. Jakmile začne jejich koncentrace klesat pod nějakou mez, což je společný…
Třetí dávka očkování proti COVID‑19 by měla být pro seniory samozřejmostí
„Vy, kdo nejste očkovaní, nechte se očkovat. Vy, kdo jste očkovaní, akceptujte třetí dávku, zachráníte si život a neomezíte dostupnost ‚necovidové‘…
Fórum: Školy se vracejí k běžné výuce
Lékařské fakulty začaly v zimním semestru s praktickou výukou studentů bez omezení. Během pandemie byla výuka v mnoha případech distanční, osobně na…
Dopady covidu na léčbu karcinomu prsu a naděje do budoucna
Po koronavirové krizi se očekává další zlepšení prognózy pro pacientky s karcinomem prsu. Výpadek v počtu provedených screeningových vyšetření na…
Vláda slíbila více peněz na úhrady a platy
Odbory a zástupci poskytovatelů se dohodli s vládou a ministerstvem zdravotnictví pro rok 2022 na růstu tabulkových platů o šest procent a růstu…
Neústupnost, trpělivost a pokora. Tak prošly změny týkající se orphan drugs
Průlomová novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nevznikla sama a přes noc. Stojí za ní také nespočet hodin práce pacientských organizací,…
S psychikou v těhotenství a po porodu pomůže nová unikátní aplikace
Duševní pohoda v těhotenství a po porodu je důležitá pro maminku, dítě i její okolí. Psychika ženy však hlavně po porodu zažívá velké zkoušky. Až…
Máme program na nákup potravin
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly…
V nemocnicích se po desetiletích mění jídelníček
Pacienti v nemocnicích by měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových doporučení ministerstva zdravotnictví. Nový systém –…
Dopad pandemie na pacienty s demencí je obrovský
Poslední údaje hovoří o tom, že celosvětově 29 až 75 procent zemřelých v pečovatelských zařízeních v důsledku pandemie bylo nemocných demencí.…
Vykomunikovat cíle léčby je v dětské paliativní péči nezbytností
MUDr. Mahulena Exnerová je dětská lékařka s atestací z intenzivní a paliativní medicíny. Je primářkou Dětského oddělení a dDIOP (Oddělení dlouhodobé…
Hlávka: Proč bychom neměli chtít nejlepší zdravotnictví v Evropě?
„České zdravotnictví potřebuje změnit napříč sektory. Celkově funguje ve výsledku velmi dobře, ale není v něm žádná oblast, která by nepotřebovala…
Restart DRG přinesl změny, které se zdály nemyslitelné
Přechod na úhrady podle CZ‑DRG stojí spoustu práce. Systém potřebuje neustálou kultivaci a práce kodérů je i kvůli častým změnám metodiky velmi…
Fórum: Je plošný růst tarifů potřebný?
Je podle vás aktuálně potřeba zvyšovat plošně tabulkové platy ve zdravotnictví? Nebo je na čase nechat větší prostor pro diverzifikaci a individuální…
COVID-19: Časté ztráty práce a odklad zdravotní péče
V prestižním Journal of Epidemiology and Community Health vyšel nedávno článek, který mapuje sekundární dopady COVID-19 – ztrátu práce a pokles…
Elektronický nos rozpozná hrozící selhání transplantovaných plic
Podle výzkumu prezentovaného na zářijovém virtuálním mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti je elektronický „nos“ schopen s…
Telemedicína a Telemedpointy se prezentovaly v Ostravě
V Ostravě proběhlo při konferenci o telemedicíně jednání o zavedení projektu kontaktních míst Telemedpoint, kde mají být k dispozici měřicí přístroje…
Dostál: Elektronizací uvolníme ruce sestrám
„První věc je férově lidem říci, co si můžeme dovolit. Tedy vymezit, co je součástí balíku hrazené péče,“ říká o změnách stanovování úhrad JUDr.…
Dospělým se svalovou dystrofií chybí odpovídající péče
Duchenneova muskulární dystrofie (DMD) je nevyléčitelné onemocnění. Jeho postup může o desítky let zpomalit vysoce specializovaná komplexní péče. Ta…
Efektivnější dostupnost AED díky datové analýze
V husté zástavbě Milána se snaží zlepšit dostupnost laických AED. Na problém se podívali pomocí analýzy dat s využitím strojového učení.
Dalších 5,4 mld. Kč na urgenty
V takzvané klikačce, problematickém dotačním programu na modernizaci nemocnic s urgentními příjmy, byly znovu navýšeny prostředky a mohlo by se…
S uznáváním protilátek se čeká na PREVAL II
Ani po druhém kulatém stole k tématu uznávání protilátek není jasno. Odborníci se neshodli, uvedl ministr zdravotnictví.
Testování v zařízeních následné péče
Zaměstnanci v nemocnicích následné péče, kteří nejsou očkovaní, ani neprodělali v posledních šesti měsících covid, se budou povinně testovat…
Užívání opioidů zvyšuje výskyt srdeční zástavy
Celonárodní americká studie ukázala, že míra zástavy srdce související s užíváním opioidů prudce stoupla a nyní je na stejné úrovni jako zástava…
Dětskou psychiatrii ohrožuje nedostatek mladých lékařů
I když reforma psychiatrické péče je v ČR na dobré cestě a v péči o dospělou populaci můžeme vidět první změny, zcela odlišná je situace v dětské…
Elektronizace zefektivní a zrychlí práci lékařů
Na konci srpna podepsal prezident zákon o elektronizaci zdravotnictví a zdravotní systém čekají velké změny. Co mají zdravotníci očekávat, kdy se…
Bonus pro PL za nově očkované seniory
Pojišťovna se snaží motivovat praktické lékaře, aby vyhledali a přesvědčili o očkování dosud nenaočkované pacienty z rizikových skupin.
Sociální služby v ČR v boji s covidem obstály
Zatímco v celkovém počtu úmrtí na COVID-19 zaujala Česká republika ve statistikách druhé nejhorší místo v Evropě, v sociálních službách je tomu právě…
Jednotka intenzivního života: Dokument o paliativě a o dobrém životě
Dokumentární film Jednotka intenzivního života je autentickým záznamem práce průkopníků české paliativní medicíny Kateřiny Rusínové a Ondřeje…
Biologové poodhalili léčbu poruch růstu
Badatelé z výzkumné skupiny RNDr. Pavla Krejčího, Ph.D., z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny…
Monitorace srdečního rytmu po kryptogenní CMP – čím déle, tím lépe
Pacientům po cévní mozkové příhodě nebo tranzitorní ischemické atace byl v červenci věnován jeden z pravidelných webinářů České kardiologické…
COVID‑19 se podepsal na nárůstu GI poruch spojených s užíváním alkoholu
Pandemie COVID‑19 svědčí o nárůstu gastrointestinálních (GI) poruch a onemocnění jater souvisejících s užíváním alkoholu. Od začátku pandemie…
Koncept viny a trestu je naprosto medicínsky nepřijatelný – i u HCV
„Samotný princip, že člověk, který si za nemoc může sám, nemá být léčen, je podle mě scestný a popravdě řečeno, mám z něj husí kůži,“ říká o přístupu…
Hepatologové spojují své síly v boji s karcinomem jater
Světový den hepatitidy, který připadá každoročně na 28. červenec, se letos zaměřil na zvyšování povědomí o celosvětové zátěži virovou hepatitidou a…
Zdvojnásobení počtu studentů je jediné řešení. Kde jinde sestry vzít?
„Věděli jsme, že je budoucích všeobecných sester málo. Hodně nás ale překvapilo, jak velký ten problém je a o kolik bychom měli počty studentů…
Zákon o elektronizaci je průlomová věc
Není na co čekat. V elektronizaci jsme už dávno měli být podstatně dál, říká k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví MUDr. Roman Kraus (ODS),…
Senátoři ve výboru doporučili zákon o e-health
Klíčový senátní výbor doporučil schválit návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví bez pozměňovacích návrhů. Zásadní norma, která může posunout…
Pro oběti domácího násilí je důvěra lékaře důležitá
U dlouhodobého domácího násilí je třeba oběti pomoc nabízet opakovaně a vést si důkladnou dokumentaci, říká právnička Lucie Hrdá, jejíž advokátní…
BJH srpen 2021: Management Castlemanovy choroby
Prestižní časopis The British Journal of Heamatology ve svém posledním čísle (srpen 2021) uveřejnil „Good Practice Paper“ týkající se diagnostiky,…