
Všechny články
Peníze na stromech nerostou, ani ty veřejné
Soustavné navyšování plateb za státní pojištěnce nad rámec inflace by v době mimo krize bylo plýtváním veřejnými prostředky.
Fórum: Má Česko dostatek lékařů?
Pokud jde o počet lékařů na sto tisíc obyvatel, nevychází Česká republika z mezinárodního srovnání nijak špatně. Přesto panuje všeobecné přesvědčení,…
Nové guidelines sjednotí péči o pacienty s demencí
Počet pacientů s Alzheimerovou chorobou narůstá. Až dosud však nebylo vždy jasné, zda s potížemi navštívit praktika, psychiatra, nebo například…
Data z klinické praxe prokazují účinnost přípravku Spinraza v léčbě dospělých se SMA. Nově jsou součástí souhrnu údajů o přípravku
Přípravek Spinraza (účinná látka nusinersen), který se používá k léčbě spinální muskulární atrofie (SMA) u novorozenců, dětí i dospělých, má nově…
Vzdálený monitoring pomáhá s domácí léčbou covidu
Telemedicínská aplikace sleduje covidové pacienty z domova. Při nasazení u 82 pacientů ve slovenském Martině ušetřili za tři měsíce 825 dní…
mRNA vakcíny mohou změnit léčbu řady onemocnění
Za současnou technologií mRNA vakcín pro prevenci závažnosti onemocnění covid‑19 se skrývá skoro dvacet let výzkumu. Stovky milionů lidí na celém…
Ordinace v kapse: CGM MEDISTAR nyní i jako mobilní aplikace
CGM MEDISTAR je ambulantní systém oblíbený zejména pro svou flexibilitu. S novou mobilní aplikací ještě zvyšuje uživatelský komfort i možnosti…
Prof. Rosina: Propojit medicínu s technikou se na FBMI daří čím dál lépe
Přestože je druhou nejmladší fakultou Českého vysokého učení technického (ČVUT), za necelé dvě dekády své existence si vydobyla respekt a neustále…
Novela zákona bez připravených pravidel
Nová závazná pravidla pro použití omezovacích prostředků ve zdravotnictví se do novely zákona dosud nedostala. Kolem omezovacích prostředků v…
Fórum: Vakcinace zdravotníků proti covidu
Povinnou vakcinaci proti covidu‑19 mají pro zdravotníky ve Francii, Itálii, Řecku či Rakousku. Předchozí česká vláda ji schválila pro zaměstnance ve…
Spolupráce v zemi nikoho aneb když se setká záchranář s potřebou paliativní péče…
„Matka má rakovinu s metastázami, za poslední dva týdny zhubla 12 kilogramů, v posledních několika dnech byla ospalá a v poslední hodině nereaguje…“…
Paliativní péče o vážně nemocné děti – priorita odborníků i vlády
Dětská a perinatální paliativní péče prochází v posledních letech dynamickým rozvojem. Vznikají nové iniciativy zakládající dětské lůžkové hospice,…
Deset nejdůležitějších zpráv ESC v roce 2021
K tématům, o nichž informovala Evropská kardiologická společnost (ESC) a která se následně nejčastěji objevovala ve světových médiích v roce 2021,…
MUDr. Votava: FNKV bude rozšiřovat specializovanou péči
Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) čekají po odvolání ředitele rekonstrukce a dovybavení z evropských fondů REACT-EU. Jak zajistit…
Odborné důvody pro nepovinné očkování zdravotníků? Neznámé
Národní institut pro zvládání pandemie zrušení povinného očkování proti covidu u pracovníků ve zdravotnictví nedoporučil. Jaké odborné týmy a jaké…
Omikron, nebo delta? Do aplikačních center se posílají všichni rizikoví
Podle aktuálního doporučení klinické skupiny ministerstva zdravotnictví mají být pozitivní pacienti s neznámou variantou a s rizikem těžkého covidu…
Kazuistika pacienta s Castlemanovým syndromem z Klinického centra Univerzity v Debrecínu
Maďarské vydavatelství Medical Tribune uveřejnilo kazuistiku autorů Boglárky Brúgósové a Györgyho Pflieglera o pacientovi s Castlemanovou chorobou …
Ministr Válek zruší povinné očkování proti covidu i u zdravotníků
Se zrušením povinnosti pro zaměstnance zdravotnických zařízení očkovat se proti covidu souhlasí i koaliční poslanci. K očkování je podle nich potřeba…
Nežádoucí příhody spojené s terapií CAR‑T
Terapie chimérickými antigenními receptory T buněk (CAR‑T) měla zásadní vliv na pacienty s B‑buněčným lymfomem refrakterním k chemoterapii nebo…
AZV hodnotí návrhy výzkumu dopadů covidu
Výzkum dopadů onemocnění covid‑19 na zdravotnictví může objasnit letité problémy resortu.
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Platy rostou i přes změnu tabulek
Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.
Některé JIP jsou plné postcovidových pacientů
Plánované operace jsou v některých regionech nadále silně omezené. Obnovování elektivní péče je komplikované vysokým počtem postcovidových pacientů…
Náměstkem pro Evropu bude Dvořáček
Ministr Válek staví svůj nejužší tým. Od února se stane jeho náměstkem lobbista Dvořáček. Připraví české předsednictví EU.
Doc. Duška: Už nemáme snahu zachránit svět
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
Ministr ustavil ke covidu ryze odborný tým
Nový tým odborníků delegovaných ČLS JEP pod vedením prof. Chlíbka pomáhá nastavit protiepidemická opatření v pandemii covidu. Má 33 členů a schází se…
Karcinom pankreatu by měl zachytit screening
Karcinom pankreatu postihne v ČR ročně 2 300 lidí, většinou starších 45 let. Většina z nich do roka umírá a jen osm procent přežije s nemocí více než…
Nejasný český postoj ztěžuje situaci polských žen
Právníci České lékařské komory i přes stanovisko ministerstva zdravotnictví a přes doporučení ombudsmana trvají na tom, že poskytovat Polkám v Česku…
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Některá povolání vyžadují zlepšení zdravotních prohlídek
Pracovníci pohotovostních složek potřebují pravidelné zdravotní prohlídky, aby se zabránilo srdečním příhodám v práci. Podle přehledového článku,…
Nejsložitější ze složitého
Vývoj mozku začíná šestnáctý den po oplodnění vajíčka. Mozek dvouletého dítěte dosahuje 80 procent hmotnosti mozku dospělého člověka. Je v něm 86…
Nepovolené kombinace výkonů jsou častou chybou ve vykazování
U ambulancí není výjimkou dvacet procent péče neuhrazené v plné výši, říká Mgr. Radka Bauerová, MBA, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními…
Lékaři upozorňují na nárůst onemocnění jater
Prevence a včasná detekce, nikoli konečná léčba komplikací. Komise Evropské asociace pro studium jater (EASL) a odborného časopisu Lancet vyzývá k…
Technologie mRNA a jejich využití
Terapeutika založená na technologii mRNA byla až donedávna pouze předmětem vědeckého vývoje. S příchodem covidové krize se nicméně dostala do popředí…
Digitální služby potřebují právní jistotu
Poptávka pacientů po digitálních zdravotních službách je silná, potvrdil průzkum. Pacienti jsou na telemedicínu a další nové služby připraveni,…
Dušnost u pacientů po COVID 19 může signalizovat srdeční problémy
Malá studie naznačila, že pacienti s COVID‑19, kteří mají i nadále dušnost během fyzické aktivity jeden rok po zotavení z infekce, mohli utrpět…
Profesor Válek ministrem zdravotnictví
Prioritou nového ministra zdravotnictví je zkrácení čekacích dob na plánované výkony. Důležité je podle něj očkovat třetími dávkami co nejrychleji…
Dřevínek: Moderní léčba zásadně mění prognózu cystické fibrózy
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Špatně kompenzovaní pacienti s diabetem v době COVID 19: horší prognóza, vyšší úmrtnost
Pandemie COVID‑19 zasahuje některé skupiny obyvatel výrazněji než jiné. Jednou z ohrožených skupin jsou lidé s diabetem. Ten je druhou nejčastější…
Co s nevědeckými postoji k očkování proti covidu?
Někteří lékaři v souvislosti s pandemií COVID‑19 veřejně prezentují své názory, které jsou v příkrém rozporu s aktuálním vědeckým poznáním. Někteří…
Doporučený postup pro praktické lékaře: Nespavost
Zrychlující se životní tempo, zvyšující se průměrný věk populace a nepravidelný režim spánku a bdění – to jsou zásadní příčiny nárůstu poruch spánku…
Užívání ASA je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) je spojeno s 26procentním zvýšením rizika srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem…
Látalová: Psychiatrické dopady virových infekcí netryskají pouze ze společenské izolace
Přednostka Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Klára Látalová, Ph.D., popisuje…
Fórum: Co plánuje očekávaná budoucí vláda ve zdravotnictví?
V koaliční smlouvě stvrdili počátkem listopadu lídři koalic Spolu (ODS, KDU‑ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) shodu na hlavních…
Bez dobré prevence nárůst diabetu nezastavíme
V České republice došlo poprvé po více než padesáti letech sledování počtu pacientů s diabetem k jeho poklesu. Bohužel se ale nejedná o dobrou zprávu…
Více pohybu a méně hodin u TV snižuje riziko spánkové apnoe
Zvýšení fyzické aktivity a trávení méně hodin denně sezením u televize je spojeno s podstatně nižším rizikem vzniku obstrukční spánkové apnoe (OSA).…
Tlustá kniha o tenké kosti aneb čeští ortopedi dali světu unikátní dílo
Víte, co mají společného Lucy, Ötzi, Jan Lucemburský, Karel IV. nebo Jan Nepomucký? Všichni se potýkali s poraněním lopatky. A víte, co mají…
Pro firemní výzkum je potřeba Sitzfleisch, říká šéf biotechnologické firmy Velebný
Pod Orlickými horami vyrábí biotechnologická společnost Contipro doc. RNDr. Vladimíra Velebného, CSc., kyselinu hyaluronovou jako surovinu pro…
Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro lékaře i další zdravotníky
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po…
Terapie CAR T – léčba budoucnosti již dnes?
Jedním z úkolů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je šířit informace o nových možnostech léčby. Jedním z praktických vyústění této…
Čas, kdy chodíme spát, souvisí se zdravím srdce
Chodit spát mezi 22. a 23. hodinou je podle studie, zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal – Digital…
Ve VFN zaznamenali abskopální efekt u melanomu po kryoterapii
Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali a spolu s kolegy z dalších klinik popsali ojedinělý jev v léčbě metastazujícího…
Opět dochází k odkládání péče
Vlna epidemie COVID‑19 zaplnila české nemocnice. Ve více než 30 procentech nemocnic počty hospitalizovaných s covidem omezily běžné kapacity. …
Jsem vděčný za to, co jsem se v Česku naučil
Na XXX. workshopu České asociace intervenční kardiologie pronesl slavnostní přednášku prof. MUDr. Jan Kováč, FACC, FESC, Hospitals of Leicester, NHS,…
Ordinace praktika ve 21. století
Stále častěji diskutovaným tématem mezi praktickými lékaři se stala digitalizace a zavádění moderních technologií a postupů do jejich každodenní…
Jak jde čas s autologní transplantací krvetvorných buněk
Redakce Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Markem Trněným, CSc., přednostou I. interní kliniky – kliniky hematologie 1. LF UK a VFN Praha, o…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
ESGO – mezinárodní konference v době covidové v Praze
Na konci října se v Praze konala konference Evropské společnosti pro gynekologickou onkologii (ESGO). Byla to první mezinárodní konference v…
Jojko: Do ambulancí teď chodí těžší pacienti
Na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů ČR suverénně obhájil post předsedy a chystá se na náročná jednání o úhradách za rok 2023, kdy pojišťovnám…
Vývoj počtu hospitalizovaných s covidem je nepříznivý
Epidemie COVID-19 opět zahlcuje nemocnice, necovidová péče se v některých z nich odkládá. Počty hospitalizovaných s COVID-19 dynamicky rostou. Zátěž…
Ambulantní specialisté řešili vývoj úhrad. Jojko má podporu
Sdružení ambulantních specialistů na svém sjezdu v Průhonicích u Prahy 5. listopadu znovuzvolilo do funkce předsedy MUDr. Zorjana Jojka a zvolilo…
„Máme se bát chřipky?“
Připravený seminář zaměřuje na různé pohledy na současnou situaci a zvládnutí praktických souvislostí nadcházejícího chřipkového období, péči o…
Ropeginterferon α‑2b – nová naděje v léčbě polycytemia vera
Pegylace interferonů přinesla zásadní pokrok ve vývoji léčiv, vznikly látky s výrazně lepším bezpečnostním profilem oproti původním interferonům. To…
Pešl: Miniinvazivní a hybridní výkony jsou budoucností kardiovaskulární medicíny
Každým rokem je v českobudějovickém kardiocentru vyšetřeno bezmála 5 500 pacientů, z nichž je asi u třetiny indikována implantace stentu, okludéru,…
Seifert: Praktičtí lékaři musejí uspět v digitálním světě dřív, než začne léčit doktor Google
Před praktickými lékaři stojí ambiciózní projekty. O budoucnosti českého praktického lékařství jsme hovořili s přednostou Ústavu všeobecného…
Seriózních dat o kvalitě péče konečně přibývá
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má za sebou několik publikovaných analýz ukazatelů kvality. Mohou mít i dopady do organizace služeb. Na…
Fórum: Měl by být ministr zdravotnictví lékař?
Vedení resortu zdravotnictví bylo po roce 1989 téměř výhradně v rukou lékařů, jen výjimečně bylo svěřeno jiné profesi, jako ekonomu Stráskému,…
Comirnaty lze dočasně vydávat i přes upozornění na exspiraci
Vakcínu COMIRNATY lze vydat a používat i přes upozornění z NSOL (po ověření a vyřazení unikátního identifikátoru), že léčivý přípravek nelze vydat po…
Další studie potvrdila důležitost zdravého životního stylu
Podle studie publikované 29. září 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají dospělí ve…
Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?
Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a…
Centrum umělé inteligence v onkologii
Nová brněnská platforma spolupráce mezi lékaři, biology a specialisty na umělou inteligenci může přinést posun pro onkologické pacienty.
Táborský: Telemedicínu umíme a brzy začneme i hradit
Pokud půjdou přípravy dobře, od roku 2023 by měla získat úhradu ze zdravotního pojištění skupina nových telemedicínských výkonů, avizuje prof. MUDr.…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Lidé oceňují eRecept
Státní ústav pro kontrolu léčiv zopakoval po třech letech průzkum u veřejnosti na téma zdrojů a využití informací v oblasti léčiv. Lidé podle tohoto…
Most
Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek glukózy a kyslíku. Jakmile začne jejich koncentrace klesat pod nějakou mez, což je společný…
Třetí dávka očkování proti COVID‑19 by měla být pro seniory samozřejmostí
„Vy, kdo nejste očkovaní, nechte se očkovat. Vy, kdo jste očkovaní, akceptujte třetí dávku, zachráníte si život a neomezíte dostupnost ‚necovidové‘…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dopady covidu na léčbu karcinomu prsu a naděje do budoucna
Po koronavirové krizi se očekává další zlepšení prognózy pro pacientky s karcinomem prsu. Výpadek v počtu provedených screeningových vyšetření na…
Vláda slíbila více peněz na úhrady a platy
Odbory a zástupci poskytovatelů se dohodli s vládou a ministerstvem zdravotnictví pro rok 2022 na růstu tabulkových platů o šest procent a růstu…
Neústupnost, trpělivost a pokora. Tak prošly změny týkající se orphan drugs
Průlomová novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nevznikla sama a přes noc. Stojí za ní také nespočet hodin práce pacientských organizací,…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Máme program na nákup potravin
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly…
V nemocnicích se po desetiletích mění jídelníček
Pacienti v nemocnicích by měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových doporučení ministerstva zdravotnictví. Nový systém –…
Dopad pandemie na pacienty s demencí je obrovský
Poslední údaje hovoří o tom, že celosvětově 29 až 75 procent zemřelých v pečovatelských zařízeních v důsledku pandemie bylo nemocných demencí.…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
Hlávka: Proč bychom neměli chtít nejlepší zdravotnictví v Evropě?
„České zdravotnictví potřebuje změnit napříč sektory. Celkově funguje ve výsledku velmi dobře, ale není v něm žádná oblast, která by nepotřebovala…
Restart DRG přinesl změny, které se zdály nemyslitelné
Přechod na úhrady podle CZ‑DRG stojí spoustu práce. Systém potřebuje neustálou kultivaci a práce kodérů je i kvůli častým změnám metodiky velmi…
Fórum: Je plošný růst tarifů potřebný?
Je podle vás aktuálně potřeba zvyšovat plošně tabulkové platy ve zdravotnictví? Nebo je na čase nechat větší prostor pro diverzifikaci a individuální…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Elektronický nos rozpozná hrozící selhání transplantovaných plic
Podle výzkumu prezentovaného na zářijovém virtuálním mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti je elektronický „nos“ schopen s…
Telemedicína a Telemedpointy se prezentovaly v Ostravě
V Ostravě proběhlo při konferenci o telemedicíně jednání o zavedení projektu kontaktních míst Telemedpoint, kde mají být k dispozici měřicí přístroje…
Dostál: Elektronizací uvolníme ruce sestrám
„První věc je férově lidem říci, co si můžeme dovolit. Tedy vymezit, co je součástí balíku hrazené péče,“ říká o změnách stanovování úhrad JUDr.…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Efektivnější dostupnost AED díky datové analýze
V husté zástavbě Milána se snaží zlepšit dostupnost laických AED. Na problém se podívali pomocí analýzy dat s využitím strojového učení.
Dalších 5,4 mld. Kč na urgenty
V takzvané klikačce, problematickém dotačním programu na modernizaci nemocnic s urgentními příjmy, byly znovu navýšeny prostředky a mohlo by se…
S uznáváním protilátek se čeká na PREVAL II
Ani po druhém kulatém stole k tématu uznávání protilátek není jasno. Odborníci se neshodli, uvedl ministr zdravotnictví.
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Užívání opioidů zvyšuje výskyt srdeční zástavy
Celonárodní americká studie ukázala, že míra zástavy srdce související s užíváním opioidů prudce stoupla a nyní je na stejné úrovni jako zástava…
Dětskou psychiatrii ohrožuje nedostatek mladých lékařů
I když reforma psychiatrické péče je v ČR na dobré cestě a v péči o dospělou populaci můžeme vidět první změny, zcela odlišná je situace v dětské…
Elektronizace zefektivní a zrychlí práci lékařů
Na konci srpna podepsal prezident zákon o elektronizaci zdravotnictví a zdravotní systém čekají velké změny. Co mají zdravotníci očekávat, kdy se…
Kardiaci potřebují větší pomoc při hubnutí
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické společnosti European Heart Journal - Quality of Care and Clinical Outcomes,…
Sociální služby v ČR v boji s covidem obstály
Zatímco v celkovém počtu úmrtí na COVID-19 zaujala Česká republika ve statistikách druhé nejhorší místo v Evropě, v sociálních službách je tomu právě…
Jednotka intenzivního života: Dokument o paliativě a o dobrém životě
Dokumentární film Jednotka intenzivního života je autentickým záznamem práce průkopníků české paliativní medicíny Kateřiny Rusínové a Ondřeje…
Biologové poodhalili léčbu poruch růstu
Badatelé z výzkumné skupiny RNDr. Pavla Krejčího, Ph.D., z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny…