
Všechny články
Intervenční kardiologie přitahuje lidi energické a nápadité – i díky tomu se stále rozvíjí
„Za poslední dvě dekády se v intervenční kardiologii událo skoro až nepředstavitelné množství věcí. Kdyby mi v roce 2002, když jsem s invazivou…
Je třeba se zaměřit na modifikovatelné rizikové faktory
Kardiovaskulární mortalita je v České republice v globálním srovnání vysoká a jedná se o zdaleka nejčastější příčinu úmrtí. Česká kardiologická…
Valorizace prošla na výboru
Sněmovní výbor pro zdravotnictví doporučil schválit zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s tím, že by v roce 2023 měla platba…
NKÚ: kontrola dotací na psychiatrii nedostatečná
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby při rozdělování dotací na reformu psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví podle kontrolorů…
Nielsen z Dánska: Před všemi zeměmi EU stojí v péči o zdraví stejné výzvy
Dánské zdravotnictví je napřed v digitalizaci a vyznačuje se nejkratší průměrnou dobou hospitalizace. „Při řešení délky hospitalizace se nedá dívat…
Data zdravotnictví a sociálních věcí se možná propojí
Efektivnější řízení zdravotně sociálního pomezí, to je cílem iniciativy, podle které by část dat ze sociální oblasti mohl začít zpracovávat ÚZIS.
Zapojení kardiologů do intervenční léčby CMP dává smysl
Péče o nemocné v riziku ischemické cévní mozkové příhody (iCMP) a o ty, které iCMP postihne, stojí na pomezí mezi neurologií, kardiologií a vnitřním…
Vymazal: Pandemie covidu‑19 přispěla ke zatraktivnění intenzivní medicíny
Má rád akčnost, rychlé rozhodování a také okamžitě viditelný výsledek práce – ať už se podaří, či nikoli. I proto si jako svou profesní dráhu zvolil…
Storová: Díky revizím úhrad se k léčbě dostane mnohem více pacientů
Kolem generik a biosimilárních léků pořád panuje mnoho nejasností. „Kopie“ originálních léků však přinášejí do rozpočtu značné úspory, což umožňuje…
Fórum: Dopady inflace na zdravotnictví
Inflace v dubnu překonala čtrnáctiprocentní hranici, za květen a červen se může dostat nad 15 procent. Úhrady za poskytnutou péči pro rok 2022…
Úskalí vyřizování žádostí o úhradu zdravotní péče
Vystavení žádanky o schválení/povolení výkonu, zdravotnického prostředku nebo léčivého přípravku jsou každodenní činností skoro všech zdravotnických…
Elektronický očkovací průkaz mezi psem a vlkem
Centrální registr očkování se zatím potýká s problémy, které je třeba řešit. Dosáhnout jeho optimalizace je reálné, pokud bude správce systému…
Jak na deprescribing u křehkého seniora
„Optimalizace farmakoterapie je esenciální součástí péče o starší, polymorbidní a křehké pacienty, u kterých bychom se měli snažit identifikovat a…
Fórum: O prevenci mluví každý… a někdy nic víc
V posledních měsících ministr zdravotnictví i další politici intenzivně mluví o podpoře prevence. Dlouhodobě je zmiňována v řadě dokumentů, např.…
Česko chce dostat onkologii na evropské výsluní
Každý rok v České republice umírá na zhoubný novotvar 28 000 osob. Příležitostí, jak to změnit, je i nastávající předsednictví Rady EU. Právě…
Bábíček: Hlavním motivem úhrad v roce 2023 je prevence
V příštím roce porostou příjmy nejvíce těm praktickým lékařům, kteří se budou důsledně věnovat preventivním vyšetřením. „Dohoda s pojišťovnami je…
V páteřní chirurgii se teď nejvíce skloňuje robotika
„Vývoj technologií ve spondylochirurgii se ubírá směrem k robotice, která ještě není ve fázi, kdy bychom se na ni mohli stoprocentně spolehnout, ale…
Agnotologie. Nevědomost je moc
Bill McKibben, environmentalista, napsal k debatě o klimatické změně: „Ztratili jsme spoustu času s představou, že se účastníme debaty o datech a…
Táborský: Guidelines a úhrady, pak budeme v digitální kardiologii napřed
„Česká kardiologická společnost svým XXX. sjezdem definitivně postoupila do éry digitální kardiologie,“ říká prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., první…
Elektrokonvulzivní terapie jako nejúčinnější léčba rezistentní deprese
Přestože je moderní elektrokonvulzivní terapie (EKT) nejúčinnější metodou v psychiatrii v léčbě rezistentní deprese a některých dalších rezistentních…
Zdravotní klauni komunikují za hranicí řeči
Často slýcháme někoho říkat, že Zdravotní klauni „krásně komunikují“. Pozná se to nejlépe podle toho, že hospitalizované děti, jejich rodiče, ale i…
Prof. Chodik: Chytré systémy pro podporu rozhodování lékařů jsou slibná cesta
Největší výhodou, se kterou může pracovat MaccabiTech ve svých výzkumech, je přístup k mohutné databázi zdravotních údajů mateřské skupiny Maccabi.…
Účinky vazopresinu a metylprednizonu při nemocniční oběhové zástavě
Management péče o pacienty se srdeční zástavou v nemocničním prostředí vychází z principů rozšířené kardiopulmonální resuscitace. Podání dalších léků…
Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí
Politici vyjednávají o výši, ze které bude začínat automatická valorizace plateb státu do zdravotního pojištění. S navrženými platbami za státní…
Remedia č. 2/2022 - omluva
Vážení čtenáři, v části nákladu časopisu Remedia č. 2/2022 došlo k záměně tiskových archů. Za chybu se omlouváme, a pokud Vám toto vadné číslo…
Studie Prague OHCA se pohybovala na hraně možného
Málokdy se dostane české originální akademické studii takového zájmu, jako tomu je v případě Prague OHCA study. Práci publikovali autoři z Všeobecné…
Kubek i Jojko: Navržené platby za státní pojištěnce nestačí
S představeným návrhem pro automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce představitelé lékařů nesouhlasí. Na nejbližší roky podle nich slibuje…
Ředitelka IPVZ: Online vzdělávání je budoucnost
Prioritou nové ředitelky Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví je kvalita vzdělávání, připravuje nový systém evaluace školení i…
Příběh Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského je jedinou církevní nemocnicí s akutní péčí v ČR. Nachází se v klidné části pražské Malé Strany,…
Moderní technologie mění transplantace
„V Česku nám stále zásadně chybějí žijící dárci ledvin, s jejich pomocí bychom mohli transplantovat výrazně víc pacientů a s lepšími výsledky,“ říká…
Studie odhalila značné rozdíly v předepisování doporučených léků na HFrEF
Léčba srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) zlepšuje přežití, ale často je nedostatečně využívána anebo je poddávkována. Rozsáhlá…
Zdraví a ekonomický růst
Hospodářská komora ČR a Advance Healthcare Management Institute uspořádaly 25. dubna 2022 konferenci Zdraví a ekonomický růst. Z obsáhlého programu,…
Vzpomínky na slavné české lékaře u Purkyňova samovaru
Již celkem dvě desítky setkání uspořádal v Lékařském domě Klub J. E. Purkyně – letošní jubilejní XX. setkání se uskutečnilo 12. dubna s potomky…
Pneumologové z celé ČR nejen o astmatu, CHOPN a karcinomu plic
Letošní XXVI. ročník Hradeckých pneumologických dnů se po covidové odmlce od 20. do 23. dubna 2022 konal opět prezenčně a sešli se zde odborníci…
Fórum: Automatická valorizace plateb státu je žádoucí a logická
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavést automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, aby napříště nebyly platby státu každoročním…
Lékaři pečují o běžná akutní onemocnění i o dlouhodobě chronicky nemocné děti z Ukrajiny
I když je vzhledem ke geografické a socioekonomické blízkosti Ukrajiny a Česka riziko importu exotických přenosných onemocnění poměrně malé, válečný…
Množství vydaného léčebného konopí roste
Léčebné konopí z lékáren je dostupné stále většímu množství pacientů. Probíhající změny mohou tento trend dál posílit.
Český přínos k pochopení účinku inhibitorů PARP
Mezinárodní tým vědců pod vedením Hany Hanzlíkové z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Keitha Caldecotta z Univerzity Sussex ve Velké…
Robot pomáhá při zavádění kochleárního implantátu, prodloužená implantace je výhodou
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
Ukrajinští pacienti mohou pokračovat v klinickém hodnocení i v ČR
Pokud byl nemocný zařazen do klinického hodnocení na Ukrajině a má zájem v něm pokračovat v České republice, je to možné. Vyplývá to i z nedávného…
Lékařské fakulty pomáhají ukrajinským medikům
České lékařské fakulty vnímají obtížnost situace, zároveň však chtějí zachovat kvalitu studia. Krátce po vypuknutí války nabídly univerzity studentům…
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější
Důkazy ze studií u antivirotika Paxlovid potvrzují snížení rizika hospitalizace na covid‑19 o 85 procent. U rizikových pacientů, jako jsou staří nebo…
Když to padá, je už pozdě
Pro zvládnutí sofistikovaných cílených kybernetických útoků je důležitá dobrá příprava. Zdravotnictví se s nimi potýká stále častěji. Nové…
Fórum: Ukrajinské děti péči mají, ale co až jich ještě přibude?
Současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny z velké části tvoří děti. Kolik jich bude, se dá jen předpokládat, podle odhadů ministerstva zdravotnictví může…
Přetížení psychiatrických ambulancí jako další následek covidu
Akutní psychiatrická péče se po pandemických omezeních vrací do normálního provozu. Výzvou zůstává přetížení ambulancí. Podle studie Národního ústavu…
Digitální technologie v léčbě arytmií
Kdo by měl sledovat svoji srdeční frekvenci a rytmus a jaké zařízení by k tomu měl používat? Právě na to se zaměřil mezinárodní konsensuální dokument…
Kuřáci se srdečním onemocněním by mohli získat pět zdravých let tím, že přestanou kouřit
Podle výzkumu prezentovaného na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology, který se konal na přelomu března a…
Idea národní strategie péče o vážně nemocné děti má podporu u senátorů
Ve Valdštejnském paláci v Praze se 22. března 2022 konal seminář věnovaný „Koncepci péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a život…
Fórum: Jak pandemie mění využití telemedicíny?
Při koronavirové pandemii dostala telemedicína silný impuls k rozvoji. O její možnosti se začalo zajímat mnohem více lékařů a poskytovatelů než dřív,…
Odborníci zkoumají mezinárodní rozdíly v přežití u karcinomu plic
Konsensus dosažený odbornou pneumologickou komunitou v rámci International Cancer Benchmarking Partnership (ICBP) prezentovaný na Evropském kongresu…
Lékaři z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků. Zatím pomohou s tlumočením
Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v…
Praktici se připravují na podzimní vlnu covidu
Praktičtí lékaři se začínají chystat na podzimní vlnu onemocnění covid‑19. Počítají sice s mírným létem, ale také s mutacemi, které na podzim mohou…
Na 48 místech VZP hledá praktika, na 72 praktika pro děti
Čtvrtina dětí je registrována u praktických dětských lékařů v důchodovém věku. V patnácti obvodech obcí s rozšířenou působností je dostupnost…
Fórum: Jakých bylo 100 dní ministra Válka?
Nedávno uplynulo sto dní od jmenování nové vlády ČR, tedy tradiční doba, po kterou se obvykle nechává nové vládě doba hájení. Okolnosti ovšem obvyklé…
Inovace a jejich patentová ochrana
Český i evropský výzkum v oblasti léků by mohl být silnější. V dotahování akademického výzkumu až do praxe jsou znatelné pokroky. Výzkumníci by…
Jednání o úhradách ve stínu strmé inflace
Příliš mnoho neznámých a vysoká inflace. Okolnosti nepřejí tomu, aby se letos plátci a poskytovatelé péče na úhradách pro příští rok domluvili.
Ženy častěji zemřou na srdeční selhání než muži
Podle výzkumu prezentovaného v březnu 2022 na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2022 je u žen méně…
O dvou stylech vedení
Vystřídali jste během života několik různých povolání? Takže jste skoro jistě uvažovali o tom, kdo vás vede nebo vám velí, proč se chová tak, jak se…
Jeden život zachrání až deset dalších
Hlavním limitem transplantační medicíny na celém světě je nedostatek dárců orgánů. Bez nich žádnou transplantaci provést nelze. Na počet dárců má…
Zkušenosti s telemedicínou by bylo chybou nevyužít
V současné době se zdravotnictví potýká s několika výzvami. Jejich úspěšné zvládnutí je může výrazně posunout vpřed rozvojem elektronizace při…
Změny v diagnostice a léčbě pacientů po CMP
Podle dat Světové zdravotnické organizace je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Bohužel jen třetina pacientů…
Vývoj českého asistenta pro radiology je u konce, začínají testy
Český startup vyvinul systém pro vyhodnocení rentgenů plic umělou inteligencí a chce během příštího roku získat všechna povolení pro vstup na trh.…
Umělá inteligence by neměla být „blackbox“
Umělá inteligence potřebuje jasná pravidla, ve zdravotnictví zvlášť. Ta ale nesmějí být tak svazující, aby Evropa přestala být konkurenceschopná. „Už…
Podpora hubnutí chytrými technologiemi v IKEM
Studie IKEM předběžně ukazuje nadějné výsledky distanční podpory léčby obezity pomocí chytrých hodinek, aplikace a poradenství.
Koronavirová pandemie prověřila práci praktiků. Obstáli
Práci a možnosti praktických lékařů prověřila koronavirová pandemie v uplynulých dvou letech na maximum. Boj s covidem podle nich odhalil celou řadu…
Praktičtí lékaři ocenili Davida Šmehlíka za přínos pro primární péči
Po řadě let se na letošním 16. kongresu primární péče rozhodli jeho pořadatelé Sdružení praktických lékařů ČR a Sdružení praktických lékařů pro děti…
Pojišťovny budou hradit lék, který pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá s chůzí
Výrazné zlepšení chůze pro pacienty s roztroušenou sklerózou přináší léčivý přípravek Fampyra, který bude v České republice hrazen zdravotními…
Včasná diagnostika karcinomu pankreatu u praktického lékaře
Z pohledu nádorových onemocnění patří karcinom pankreatu (CaP) mezi pět největších zabijáků na světě. Snížení incidence CaP je realizovatelné…
Medical Tribune slovensky o Slovácích pro Slováky (ale i pro Čechy, kteří dohlédnou za hranici)
Odborné noviny Medical Tribune vycházejí v řadě (nejen) evropských zemí. V České republice jsou čtenářům k dispozici po sedmnáct let. Během té doby…
Slabý: Precizní onkologie se bude uplatňovat už na počátku léčby
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., je zapáleným průkopníkem konceptu precizní onkologie. Je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vede…
Praktici UA Pointy vítají, ale jen jako provizorium
Kromě zřízení UA Pointů budou praktičtí dětští lékaři potřebovat další dlouhodobější pomoc, aby se mohli o přicházející děti z Ukrajiny řádně starat.…
Definice, rozdělení a mezinárodní přístup k POCUS
Zkratku POCUS vídáme a slýcháme stále častěji. Co je to však ona Point-Of-Care UltraSonography (POCUS)? Název vychází z obecného označení metod…
Když děti pijí pod dozorem
Psychologům Mgr. Gabriele Kšiňanové, Ph.D., a Mgr. Albertu Kšiňanovi, Ph.D., kteří působí v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy…
Fórum: Dopady války na Ukrajině
Válka na Ukrajině má vliv i na české zdravotnictví. Dopadá přímo na zdejší ukrajinské lékaře, lékařky, zdravotnice i zdravotníky i na ukrajinské…
Snaha o přispění společnosti CompuGroup Medical Česká republika ke kvalitě zdravotní péče
V souvislosti se slábnoucí epidemií koronaviru SARS-CoV-2 v České republice bych velmi rád z role manažera části společnosti CompuGroup Medical Česká…
Krajina, kterou provázíme nemocné s TNBC, se mění
Triple negativní karcinom prsu (TNBC) je typ nádoru se špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. Jeho léčba byla až donedávna založena na…
Když přes stromy regulí není vidět les
Nové technologie mají potenciál nás přechytračit. Nikoli checklisty, ale schopnost rozeznat nuance a klást přesné otázky budou právě tou dovedností,…
Migrace z Ukrajiny novou vlnu pandemie nepřinese
O možných epidemiologických rizicích ukrajinské migrační krize s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální…
Doc. Vevera: Koronavirová krize přinesla vlnu frustrace a zklamání vlastním životem
Přednosta Psychiatrické kliniky LF UK a FN Plzeň a vedoucí katedry psychiatrie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pplk. v. v. doc.…
Čekací doby se prodloužily. Na TEP kyčle o osm týdnů
Odkládání elektivních operačních výkonů se projevilo na průměrných čekacích dobách na některé výkony. Na náhradu kolene nebo kyčle čeká pacient v…
Doc. Prausová: Epidemie covidu nás v lecčem posílila
„Uvítali bychom, kdyby na straně ministerstva a pojišťoven byla ochota dále zušlechťovat centralizaci péče. Ta docela dobře funguje, pokud jde o…
Ztráty pojišťoven letos přesáhnou 20 miliard
Aktuální odhad ministerstva zdravotnictví počítá pro letošek s deficitem zdravotního pojištění 21 miliard korun. Ministerstvo avizuje návrh na…
Reforma psychiatrie v každodenní praxi
Jako již několik let, i letos se 64. česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se konala online 14. a 15. ledna 2022, věnovala také…
Izraelský inovační ekosystém podporuje Smart Healthcare
Izrael vede v počtu MedTech startupů per capita. Za úspěchem digitalizace izraelského zdravotnictví je mimo jiné konkurence zdravotních pojišťoven,…
Po škrtech se hledají úspory
Kvůli rozhodnutí o snížení plateb za státní pojištěnce na loňskou úroveň plánují zdravotní pojišťovny šetření. Do budoucna má platby státu nastavit…
Friedrich: Bez zvýšení plateb státu o dalším růstu nemůže být řeč
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ing. Ladislav Friedrich varuje: Příští rok bude potřeba, aby stát přidal do zdravotnictví dvacet miliard.…
Nízká příčka
Představte si žebřík, který má deset příček a je ukotvený v zemi. Každá příčka vyznačuje, jak na tom sociálně a ekonomicky jste. Říká se tomu…
Doc. Sova: Extrémní chování astmatu nepomůže
Od loňského září vede doc. MUDr Milan Sova, Ph.D., Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno. Nevkročil do právě klidných vod,…
Kouření a obezita – lze ovlivnit oboje najednou?
V programu letošního 17. Šonkova dne prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., předseda ČLS JEP, otevřel téma, jež charakterizoval jako „skutečně zajímavé,…
Šonka: Bez posílení primární péče zůstane zdravotnictví zahlcené
S variantou omikron se tíže epidemie přesunula téměř výhradně na bedra praktických lékařů, pro které představuje opravdu extrémně vysokou zátěž. Více…
Přelomová léčba cystické fibrózy je v Evropě schválena i pro mladší děti
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Škrt 14 miliard ve zdravotnictví? Neříkejme tomu úspory
Zdravotní pojišťovny letos ustojí zpětné zmrazení plateb za státní pojištěnce díky vysokým zůstatkům na účtech. Tragédie to není. Vláda by ale měla…
Dvořáček: Evropa zdravotnictví dlouho nechávala stranou. Co teď připravuje, ovlivní každého
„Pozice, které má Česká republika zastávat vůči změnám chystaným v Evropské unii, musejí vznikat zezdola. Máme mluvit se všemi účastníky zdravotního…
Řízení o úhradách na rok 2023: Vítejte v horších časech
Startuje dohodovací řízení o úhradách na příští rok. Rezervy zdravotních pojišťoven se postupně tenčí. S napětím se očekává výhled růstu ekonomiky a…
Univerzita Karlova chce učit public health jako magisterský program
Pandemie nás poučila, že nutně potřebujeme specialisty na prevenci a ochranu zdraví, říkají zakladatelé nového studijního programu Epidemiologie a…
Hroboň: Nemusí všechno dělat jen lékaři a sestry
Vedoucím pracovní skupiny pro přípravu nového studijního programu Epidemiologie a management veřejného zdraví je MUDr. Pavel Hroboň, expert na…
S ředitelem Lukášem o projektu za 3,4 miliardy i o úctě k sestrám
„Stojíme na vlastních nohou, jako vždy. My jsme v podstatě z centrálních zdrojů nikdy nic podstatného nedostali. Hospodaříme s tím, co dostaneme…
MUDr. Haberlová: Díky screeningu na SMA nemusejí děti končit na vozíku
Onemocnění, jako jsou cystická fibróza, fenylketonurie nebo spinální svalová atrofie (SMA), znamenají pro život dítěte a jeho rodičů výrazné…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Lékaři bez hranic již padesát let pomáhají zachraňovat životy
Padesát let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi.…
Fórum: Kde je ve zdravotnictví třeba držet kontinuitu
Poslední parlamentní volby přinesly významnou změnu v rozložení politických sil. Mohlo by se stát, že i v řízení zdravotnictví dojde ke zřetelnému…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Největší nápor v této vlně očekává analytička na konci ledna
I omikron může na nemocnice dopadnout, zdá se ale, že nebude tak obrovský dopad na intenzivní péči, říká RNDr. Lenka Přibylová, vedoucí analytické…
Vyhláška o kompetencích sester má platit od července
Ministerstvo zdravotnictví chystá upřesnění kompetencí všeobecných sester se specializovanou způsobilostí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Slabý: Odcházím od čistého stolu
Na funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na konci listopadu rezignoval prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Svou roční zkušenost…
Dostupnost psychoterapeutické intervence naráží na nedostatek odborníků
Ačkoli je dopad onemocnění COVID‑19 na psychické zdraví populace dnes již zřejmý, není této problematice stále věnována dostatečná pozornost. Pomoci…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.