
Všechny články
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Kazuistika pacienta s Castlemanovým syndromem z Klinického centra Univerzity v Debrecínu
Maďarské vydavatelství Medical Tribune uveřejnilo kazuistiku autorů Boglárky Brúgósové a Györgyho Pflieglera o pacientovi s Castlemanovou chorobou …
Ministr Válek zruší povinné očkování proti covidu i u zdravotníků
Se zrušením povinnosti pro zaměstnance zdravotnických zařízení očkovat se proti covidu souhlasí i koaliční poslanci. K očkování je podle nich potřeba…
Nežádoucí příhody spojené s terapií CAR‑T
Terapie chimérickými antigenními receptory T buněk (CAR‑T) měla zásadní vliv na pacienty s B‑buněčným lymfomem refrakterním k chemoterapii nebo…
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Platy rostou i přes změnu tabulek
Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.
Některé JIP jsou plné postcovidových pacientů
Plánované operace jsou v některých regionech nadále silně omezené. Obnovování elektivní péče je komplikované vysokým počtem postcovidových pacientů…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Doc. Duška: Už nemáme snahu zachránit svět
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
Ministr ustavil ke covidu ryze odborný tým
Nový tým odborníků delegovaných ČLS JEP pod vedením prof. Chlíbka pomáhá nastavit protiepidemická opatření v pandemii covidu. Má 33 členů a schází se…
Karcinom pankreatu by měl zachytit screening
Karcinom pankreatu postihne v ČR ročně 2 300 lidí, většinou starších 45 let. Většina z nich do roka umírá a jen osm procent přežije s nemocí více než…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Některá povolání vyžadují zlepšení zdravotních prohlídek
Pracovníci pohotovostních složek potřebují pravidelné zdravotní prohlídky, aby se zabránilo srdečním příhodám v práci. Podle přehledového článku,…
Nejsložitější ze složitého
Vývoj mozku začíná šestnáctý den po oplodnění vajíčka. Mozek dvouletého dítěte dosahuje 80 procent hmotnosti mozku dospělého člověka. Je v něm 86…
Za stomatologickou péčí bude i nadále nutné cestovat
Diskusní setkání věnované budoucnosti stomatologie uspořádala 1. lékařská fakulta UK v rámci cyklu Medialogy. Jeho účastníci se shodli na tom, že…
Lékaři upozorňují na nárůst onemocnění jater
Prevence a včasná detekce, nikoli konečná léčba komplikací. Komise Evropské asociace pro studium jater (EASL) a odborného časopisu Lancet vyzývá k…
Technologie mRNA a jejich využití
Terapeutika založená na technologii mRNA byla až donedávna pouze předmětem vědeckého vývoje. S příchodem covidové krize se nicméně dostala do popředí…
Digitální služby potřebují právní jistotu
Poptávka pacientů po digitálních zdravotních službách je silná, potvrdil průzkum. Pacienti jsou na telemedicínu a další nové služby připraveni,…
Průzkum popsal telemedicínský boom ve světě
Spolu s rozšířením telemedicínských služeb v období pandemie COVID‑19 roste význam otázky bezpečnosti citlivých pacientských dat. 44 procent…
Profesor Válek ministrem zdravotnictví
Prioritou nového ministra zdravotnictví je zkrácení čekacích dob na plánované výkony. Důležité je podle něj očkovat třetími dávkami co nejrychleji…
Dřevínek: Moderní léčba zásadně mění prognózu cystické fibrózy
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Špatně kompenzovaní pacienti s diabetem v době COVID 19: horší prognóza, vyšší úmrtnost
Pandemie COVID‑19 zasahuje některé skupiny obyvatel výrazněji než jiné. Jednou z ohrožených skupin jsou lidé s diabetem. Ten je druhou nejčastější…
Doporučený postup pro praktické lékaře: Nespavost
Zrychlující se životní tempo, zvyšující se průměrný věk populace a nepravidelný režim spánku a bdění – to jsou zásadní příčiny nárůstu poruch spánku…
Nové zdravotní výkony pro praktické lékaře
Předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka přinesl účastníkům XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konané ve Zlíně ve dnech 10.–13…
Užívání ASA je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) je spojeno s 26procentním zvýšením rizika srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem…
Fórum: Co plánuje očekávaná budoucí vláda ve zdravotnictví?
V koaliční smlouvě stvrdili počátkem listopadu lídři koalic Spolu (ODS, KDU‑ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) shodu na hlavních…
Naši bližní peněžní
Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…
Bez dobré prevence nárůst diabetu nezastavíme
V České republice došlo poprvé po více než padesáti letech sledování počtu pacientů s diabetem k jeho poklesu. Bohužel se ale nejedná o dobrou zprávu…
Více pohybu a méně hodin u TV snižuje riziko spánkové apnoe
Zvýšení fyzické aktivity a trávení méně hodin denně sezením u televize je spojeno s podstatně nižším rizikem vzniku obstrukční spánkové apnoe (OSA).…
Tlustá kniha o tenké kosti aneb čeští ortopedi dali světu unikátní dílo
Víte, co mají společného Lucy, Ötzi, Jan Lucemburský, Karel IV. nebo Jan Nepomucký? Všichni se potýkali s poraněním lopatky. A víte, co mají…
Národní program transplantace ledvin dětem slaví 40 let
V posledních čtyřiceti letech čeští lékaři provedli celkem 322 transplantací ledvin u dětí, z toho 319 ve FN v Motole. Tento zákrok představuje…
Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro lékaře i další zdravotníky
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po…
Terapie CAR T – léčba budoucnosti již dnes?
Jedním z úkolů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je šířit informace o nových možnostech léčby. Jedním z praktických vyústění této…
Čas, kdy chodíme spát, souvisí se zdravím srdce
Chodit spát mezi 22. a 23. hodinou je podle studie, zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal – Digital…
Objevuje se ztráta motivace i vyčerpání
„Vím o zdravotnících, kteří prožívají již ne pouze psychický stres, ale projevují se u nich i psychosomatické obtíže. Vyčerpali své kapacity,“ říká…
Opět dochází k odkládání péče
Vlna epidemie COVID‑19 zaplnila české nemocnice. Ve více než 30 procentech nemocnic počty hospitalizovaných s covidem omezily běžné kapacity. …
Jsem vděčný za to, co jsem se v Česku naučil
Na XXX. workshopu České asociace intervenční kardiologie pronesl slavnostní přednášku prof. MUDr. Jan Kováč, FACC, FESC, Hospitals of Leicester, NHS,…
Ordinace praktika ve 21. století
Stále častěji diskutovaným tématem mezi praktickými lékaři se stala digitalizace a zavádění moderních technologií a postupů do jejich každodenní…
ICRC nechci nechat padnout, není to značka bez významu
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude mít od ledna novou ředitelku. Ve výběrovém řízení byla…
ESGO – mezinárodní konference v době covidové v Praze
Na konci října se v Praze konala konference Evropské společnosti pro gynekologickou onkologii (ESGO). Byla to první mezinárodní konference v…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
Jojko: Do ambulancí teď chodí těžší pacienti
Na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů ČR suverénně obhájil post předsedy a chystá se na náročná jednání o úhradách za rok 2023, kdy pojišťovnám…
Koalice slibuje pravidelnou valorizaci plateb státu do zdravotnictví
Budoucí vláda ve zdravotnictví plánuje posílení role zdravotních pojišťoven, reformu primární péče, reformu psychiatrie a podporu prevence. Slíbila…
Ambulantní specialisté řešili vývoj úhrad. Jojko má podporu
Sdružení ambulantních specialistů na svém sjezdu v Průhonicích u Prahy 5. listopadu znovuzvolilo do funkce předsedy MUDr. Zorjana Jojka a zvolilo…
„Máme se bát chřipky?“
Připravený seminář zaměřuje na různé pohledy na současnou situaci a zvládnutí praktických souvislostí nadcházejícího chřipkového období, péči o…
Ropeginterferon α‑2b – nová naděje v léčbě polycytemia vera
Pegylace interferonů přinesla zásadní pokrok ve vývoji léčiv, vznikly látky s výrazně lepším bezpečnostním profilem oproti původním interferonům. To…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Seifert: Praktičtí lékaři musejí uspět v digitálním světě dřív, než začne léčit doktor Google
Před praktickými lékaři stojí ambiciózní projekty. O budoucnosti českého praktického lékařství jsme hovořili s přednostou Ústavu všeobecného…
Seriózních dat o kvalitě péče konečně přibývá
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má za sebou několik publikovaných analýz ukazatelů kvality. Mohou mít i dopady do organizace služeb. Na…
Fórum: Měl by být ministr zdravotnictví lékař?
Vedení resortu zdravotnictví bylo po roce 1989 téměř výhradně v rukou lékařů, jen výjimečně bylo svěřeno jiné profesi, jako ekonomu Stráskému,…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Další studie potvrdila důležitost zdravého životního stylu
Podle studie publikované 29. září 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají dospělí ve…
Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?
Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a…
Centrum umělé inteligence v onkologii
Nová brněnská platforma spolupráce mezi lékaři, biology a specialisty na umělou inteligenci může přinést posun pro onkologické pacienty.
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Lidé oceňují eRecept
Státní ústav pro kontrolu léčiv zopakoval po třech letech průzkum u veřejnosti na téma zdrojů a využití informací v oblasti léčiv. Lidé podle tohoto…
Most
Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek glukózy a kyslíku. Jakmile začne jejich koncentrace klesat pod nějakou mez, což je společný…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dopady covidu na léčbu karcinomu prsu a naděje do budoucna
Po koronavirové krizi se očekává další zlepšení prognózy pro pacientky s karcinomem prsu. Výpadek v počtu provedených screeningových vyšetření na…
Vláda slíbila více peněz na úhrady a platy
Odbory a zástupci poskytovatelů se dohodli s vládou a ministerstvem zdravotnictví pro rok 2022 na růstu tabulkových platů o šest procent a růstu…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Máme program na nákup potravin
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly…
V nemocnicích se po desetiletích mění jídelníček
Pacienti v nemocnicích by měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových doporučení ministerstva zdravotnictví. Nový systém –…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
Hlávka: Proč bychom neměli chtít nejlepší zdravotnictví v Evropě?
„České zdravotnictví potřebuje změnit napříč sektory. Celkově funguje ve výsledku velmi dobře, ale není v něm žádná oblast, která by nepotřebovala…
Restart DRG přinesl změny, které se zdály nemyslitelné
Přechod na úhrady podle CZ‑DRG stojí spoustu práce. Systém potřebuje neustálou kultivaci a práce kodérů je i kvůli častým změnám metodiky velmi…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Elektronický nos rozpozná hrozící selhání transplantovaných plic
Podle výzkumu prezentovaného na zářijovém virtuálním mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti je elektronický „nos“ schopen s…
Telemedicína a Telemedpointy se prezentovaly v Ostravě
V Ostravě proběhlo při konferenci o telemedicíně jednání o zavedení projektu kontaktních míst Telemedpoint, kde mají být k dispozici měřicí přístroje…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Efektivnější dostupnost AED díky datové analýze
V husté zástavbě Milána se snaží zlepšit dostupnost laických AED. Na problém se podívali pomocí analýzy dat s využitím strojového učení.
Dalších 5,4 mld. Kč na urgenty
V takzvané klikačce, problematickém dotačním programu na modernizaci nemocnic s urgentními příjmy, byly znovu navýšeny prostředky a mohlo by se…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Užívání opioidů zvyšuje výskyt srdeční zástavy
Celonárodní americká studie ukázala, že míra zástavy srdce související s užíváním opioidů prudce stoupla a nyní je na stejné úrovni jako zástava…
Dětskou psychiatrii ohrožuje nedostatek mladých lékařů
I když reforma psychiatrické péče je v ČR na dobré cestě a v péči o dospělou populaci můžeme vidět první změny, zcela odlišná je situace v dětské…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Kardiaci potřebují větší pomoc při hubnutí
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické společnosti European Heart Journal - Quality of Care and Clinical Outcomes,…
Sociální služby v ČR v boji s covidem obstály
Zatímco v celkovém počtu úmrtí na COVID-19 zaujala Česká republika ve statistikách druhé nejhorší místo v Evropě, v sociálních službách je tomu právě…
Jednotka intenzivního života: Dokument o paliativě a o dobrém životě
Dokumentární film Jednotka intenzivního života je autentickým záznamem práce průkopníků české paliativní medicíny Kateřiny Rusínové a Ondřeje…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Nová doporučení pro intravenózní trombolýzu
Po nesmělých začátcích před asi 25 lety se intravenózní trombolýza (IVT) stala standardem léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody. Ač se dnes…
COVID‑19 se podepsal na nárůstu GI poruch spojených s užíváním alkoholu
Pandemie COVID‑19 svědčí o nárůstu gastrointestinálních (GI) poruch a onemocnění jater souvisejících s užíváním alkoholu. Od začátku pandemie…
Koncept viny a trestu je naprosto medicínsky nepřijatelný – i u HCV
„Samotný princip, že člověk, který si za nemoc může sám, nemá být léčen, je podle mě scestný a popravdě řečeno, mám z něj husí kůži,“ říká o přístupu…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Zákon o elektronizaci je průlomová věc
Není na co čekat. V elektronizaci jsme už dávno měli být podstatně dál, říká k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví MUDr. Roman Kraus (ODS),…
Senátoři ve výboru doporučili zákon o e-health
Klíčový senátní výbor doporučil schválit návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví bez pozměňovacích návrhů. Zásadní norma, která může posunout…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Hyde Park Dyslipidémie
Proslulý pořad České televize Hyde Park Civilizace hostil za devět let své existence desítky mimořádných osobností z různých oborů lidské činnosti…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Eliminace hepatitidy C je reálný cíl
„Konec epidemie COVID‑19 by měl umožnit návrat k normálnímu životu i k vyhledávání a léčbě pacientů s hepatitidou C,“ říká při příležitosti Světového…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Jak plnit nenaplněné potřeby u axiálních spondylartritid
„Ukazuje se, že bychom se měli snažit ještě lépe porozumět tomu, co axiální spondylartritidy pro naše pacienty znamenají – s ohledem na různé…
IKEM připravil unikátní vzdělávací platformu (nejen) pro intenzivisty
Prague ICU je nová vzdělávací platforma, která poskytuje bezplatné interaktivní vzdělávání v oblasti medicíny, konkrétně intenzivní péče. Je vhodná…
Šramko: Viděl jsem možnost úspory času
Chtěli bychom, aby se platforma zCase rutinně začala využívat i v jiných nemocnicích. Očekáváme, že se zkrátí dojezdová doba a čas do intervence,…