
Všechny články
Cvičení je zdravější než práce
Přínosy pro zdraví má volnočasová fyzická aktivita, nikoli pracovní aktivita. Tak zní zjištění první velké studie publikované v dubnu 2021 v časopisu…
Poraďte pacientovi: Covid může zvýšit počet migrenózních záchvatů
„Migréna postihuje dvanáct procent populace, ženy třikrát častěji. Nejedná se o čistě geneticky podmíněné onemocnění, v jejím rozvoji hrají významnou…
Poruchy příjmu potravy aneb když se život podle fitness aplikací a sociálních sítí zvrtne
„Pokud včas a adekvátně nezasáhneme, poneseme si jako následek covidové éry vyšší prevalenci poruch příjmu potravy v obou částech jejich spektra – ať…
Primárně progresivní RS – okrelizumab může významně oddálit ztrátu pohyblivosti
Z recentní práce Butzkuevena et al., publikované letos v březnu v European Journal of Neurology, vyplývá, že podávání okrelizumabu má u jedinců s…
Novými náměstky primář Havrda a ředitel Vajdák
Personální změny byly zatím oznámeny na pozicích politických náměstků, odejít hodlá i koordinátorka očkování proti covidu.
Přínos telemedicíny pro zdravotnictví
V souvislosti s pandemií covid-19 se stále častěji skloňuje význam a přínos digitálních technologií i ve zdravotnictví. Média plní pojmy jako…
Ministr Arenberger: Beru to jako službu
AKTUALIZOVÁNO Docent Jan Blatný byl odvolán z funkce ministra zdravotnictví. Podle něj je to ze strany premiéra Andreje Babiše politické rozhodnutí.…
Nemocnice mohou začít obnovovat operace
Plošný zákaz příjmu nových pacientů k plánované neakutní péči byl zrušený, nadále nemocnice musí udržovat určitou rezervu pro akutní pacienty s…
Neurochirurgie usiluje o zvyšování kvality života
Obor neurochirurgie je v současnosti charakterizován multimodálním přístupem – k léčení lze přikročit mnoha způsoby, ale klíčové je, jakého cíle je…
Zařízení detekuje typ CMP už v sanitce
Na celém světě pracuje asi deset výzkumných týmů na zkoumání možnosti, jak využít elektromagnetické vlny o nízkých výkonech k detekci a určení typu…
Stále hledáme bílá místa na mapě knižního trhu
Nakladatelství Grada v těchto dnech slaví 30 let své existence. Mimo jiné za ním stojí přes tisíc titulů určených lékařům a ostatním zdravotníkům.…
Kdy přesně nastává okamžik smrti?
Mezinárodní studie, do které se zapojili také lékaři z Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN nebo Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK…
Pokroky ve výzkumu nádorového mikroprostředí
Již v roce 2018 vydal americký FDA prohlášení, ve kterém mimo jiné vyzval farmaceutický průmysl k výzkumu nádorového mikroprostředí. Jedná se totiž,…
Co medici (ne)mohou, (ne)umějí a (ne)chtějí
Na nedostatek praktické výuky a klinických dovedností v posledních desetiletích poukazují snad všechny generace mediků. Výjimkou nejsou ani současní…
REGN‑COV2 má pravděpodobně vyšší účinnost na mutace viru
Teprve praxe ukáže, kolika vhodným pacientům se podaří REGN‑COV2 podat, říká přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno prof. MUDr. Petr Husa, CSc.
Očekává se méně než dvouprocentní růst zdravotnictví
Odhad růstu příjmů do systému veřejného zdravotnictví pro příští rok není optimistický. V roce 2022 by celkové příjmy mohly růst meziročně jen o 1,77…
Bezpečnost a účinnost používaných vakcín proti COVID-19
Aktuální problematice očkování proti onemocnění COVID-19 v ordinacích praktických lékařů se věnoval i VII. kongres praktických lékařů Společnosti…
Využití monoklonálních protilátek na COVID-19 častější
Dosud zakoupené množství přípravků s monoklonálními protilátkami, které se zkouší ve využití proti závažnému průběhu COVID-19, by podle odhadu…
Praxe potvrzuje dobrý efekt bamlanivimabu
Každý den máme covid pozitivních 10 až 14 tisíc pacientů. Až jedna čtvrtina z nich by se měla rekrutovat k podání monoklonálních protilátek, uvádí…
Z dialyzovaných pacientů není proti COVID-19 očkována ani třetina
„Data potvrzují, že pacienti s poškozením ledvin, kteří vyžadují dialýzu nebo transplantaci, mají suverénně nejvyšší mortalitu spojenou s onemocněním…
O osudu vakcíny AstraZeneca se rozhodne ve čtvrtek
Přibývá pacientů, kteří u svých praktických lékařů ruší očkování z obav před tromboembolickými nežádoucími účinky vakcíny AstraZeneca, o nichž…
Aplikace šetří hodiny času. Bez nich bychom epidemii nezvládali
České zdravotnictví podle odborníků zaostává technologicky v digitalizaci o dvacet let. Přitom zkušenosti lékařů, kteří do elektronizace investovali,…
Klíčový dokument o významu plazmatických léčivých přípravků
Asociace sdružující výrobce plazmatických léčivých přípravků upozorňuje na nedostatečný sběr plazmy v Evropě a zhoršenou dostupnost některých…
Léky prodlužující kvalitní život se stávají realitou
Geriatr a imunolog prof. George A. Kuchel, MD CM, FRCP, ředitel UConn Center on Aging, University of Connecticut, a vedoucí geriatr UConn Health je…
Jsem rád, že jsem měl možnost to zažít
Letošního 27. března se dožívá osmdesátin dlouholetý předseda České angiologické společnosti ČLS JEP MUDr. Karel Roztočil, CSc. Při této příležitosti…
Pokroky nejen v technologiích pro pacienty s diabetem
Další z pravidelných webinářů z cyklu diabetologové online se 15. února zaměřil na pokroky v léčbě diabetu. Diskutovaným tématem byla chytrá…
Z plicní rehabilitace neprofitují jen pneumologičtí pacienti
Dýchání je jeden z nejčastěji prováděných pohybů, říká docentka Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D., z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury…
Máte protilátky? Vakcínu zatím nepotřebujete
Od podzimu se u nás testují dobrovolníci na přítomnost protilátek proti COVID‑19. Ačkoli oficiální výsledky hovoří o cca 1,3 milionu nakažených,…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Psychických problémů s pokračující pandemií přibývá
V souvislosti s pandemií COVID‑19 se s duševním onemocněním potýká již téměř každý třetí dospělý a lze předpokládat, že s prodlužující se dobou…
Nemocnice byly vystaveny nebývalé zátěži. Očekává se zlepšení
České nemocnice nesou nebývalou zátěž za celou dobu pandemie COVID-19 v Česku a i v evropském srovnání jsou zatíženy poměrně intenzivně. Podle…
Koktejl snižující mortalitu u rizikových pacientů s COVID-19
Včasné použití koktejlu protilátek obsahujícího bamlanivimab a etesevimab u rizikových pacientů podporují výsledky nové studie.
Covidové odměny by mohly být ve výplatě za květen
Na zvláštní odměnu by tentokrát měli dosáhnout i zdravotníci z ambulantního sektoru, potvrdil znovu ministr Jan Blatný. O náklady se podělí státní…
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Ministr jmenoval novou vědeckou radu MZ
Ve vědecké radě ministerstva zdravotnictví byla vyměněna většina jejích členů. Radu opustili někteří kritici ministra zdravotnictví doc. Jana…
Agel chystá rekonstrukce ve Vítkovicích a Novém Jičíně
„Základním cílem naší společnosti je vytvářet na mapě České republiky a Slovenska stabilní body pro poskytování zdravotní péče. Mnohem nákladnější…
Start očkování u praktiků
Aktuální situace očkování v ordinacích praktických lékařů, kteří mohou oficiálně očkovat od 1.3., byla tématem virtuální tiskové konference pořádané…
Specifika těžkých forem COVID-19
Docent MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař KARIM VFN a 1. LF UK v Praze se v rámci konference Academy of Heath Care Management, věnoval…
Konference: Covid – průběh, testování a očkování
Academy of Health Care Management uspořádala 25. února 2021 online konferenci, na níž zazněly poznatky ze všech úhlů pohledu na infekci SARS-CoV-2.…
Doc. Vymazal: Ani v Praze lékaře neklonujeme
„Elektivní operativa je omezena už rok. Řada případů, které před rokem snesly odklad, se klinicky zhoršila. Dnes nás dobíhá to, co se odkládalo s…
Lékař v mobilu aneb Jak digitální technologie mění klasické fungování vztahu mezi lékaři a pacienty
Telemedicína neboli přenos lékařských informací mezi pacientem a lékařem prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, zažívá v…
CDC doporučuje dvojitou roušku, ne však z „jednorázovek“
Látková rouška nošená přes jednorázovou chirurgickou ústenku významně lépe chrání před kapénkami jak okolí, tak i nositele.
Jak poznat legální respirátor? Průvodce je i online
Nejčastější chybou nákupčích respirátorů a dalších podobných pomůcek je, že se příliš spoléhají na předkládané dokumenty, a neověří si, jestli…
Riziko přetečení nemocnic trvá, ministr má plán
V případě zesílení počtu nových pacientů se do koronavirové péče budou muset zapojit i specializované nemocnice jako IKEM, CKTCH nebo Homolka.
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Okamžité úmrtí na infarkt u lidí bez cvičení
Význam pohybu potvrzuje stále více studií. Na to, že aktivní životní styl souvisí s nižší pravděpodobností okamžitého úmrtí na infarkt myokardu,…
Dva roky v ředitelně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Téměř na den přesně před dvěma lety stanul v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze radioonkolog prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který dříve…
Důvodů k útokům na nemocnice je víc než dost
Pandemie COVID‑19 zásadně urychlila rozvoj a používání elektronických metod ve zdravotnictví. Sdílení zdravotních informací s sebou přináší…
Vše, co je dobré vědět o vakcínách proti COVID-19
K nejdiskutovanějším tématům současné doby patří bezesporu vakcinace proti onemocnění COVID-19. Právě proces registrace vakcín, role SÚKL a nežádoucí…
Kombinační terapie – základ léčby hypertenze i v době covidové
Na to, proč je třeba i v době pandemie COVID‑19 v léčbě hypertenze neztrácet čas a jednat, se ve své přednášce, která zazněla v rámci virtuálního…
Přestává to být únosné
„Kdyby situace, jaká je v Chebu, nastala po celé zemi, národní dispečink lůžkové péče by zhavaroval. V tu chvíli bychom se dostali k oblasti práce s…
Kvalitní řízení zdravotnictví je zásadním úkolem dneška
V posledním roce míří na tuzemské zdravotnictví neustále světla reflektorů a zaměstnanci působící v tomto oboru tak kromě mnohdy vyčerpávající péče o…
Aktuální data k epidemii: rizika jsou velká
Systém se blíží limitům. Na stole je omezení veškeré nemocniční péče kromě život ohrožujících stavů. Zveřejněna byla také podrobnější data k očkování…
V Agelu testují na covid ze slin
Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě testují pacienty s podezřením na covid-19 ze slin. Odběrovým týmům odpadá nutnost přítomnosti…
Výjimka pro Sputnik V? Záležet bude na ministerstvu
Pokud by měla být v Česku podávána vakcína Sputnik V jako neregistrované léčivo, leží rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví.
Život s hemofilií usnadňuje mobilní aplikace. Užitečná je i pro i lékaře
Mobilní aplikace v posledních letech vstupují i na pole medicíny. Využívají je například diabetici, kterým pomáhají sledovat hladinu cukru v krvi.…
Chronický únavový syndrom na přelomu let 2020/2021
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví uspořádal na sklonku roku 2020 kurs Aktuální pohled na problematiku chronického únavového…
Gaming, kyberpornografie nebo kyberšikana – hrozby pro děti v době (post)covidové
Z průzkumu mezi základními a středními školami, jehož hlavním koordinátorem byla Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, mj. vyplývá, že tuzemské…
Nárůst nárazového pití – další dopad COVID‑19
Omezení přijatá proti šíření koronaviru a související restrikce zásadním způsobem ovlivnily životy milionů lidí v Česku. Obavy o zdraví spojené s…
COVID‑19 je spojen s vyšší mírou výskytu nespavosti, deprese a úzkosti
I když se zatím neví, jak přesně koronavirus SARS‑CoV‑2 ovlivňuje nervový systém infikovaných, je již zřejmé, že na psychiku působí významně. U lidí,…
Nejsou guidelines jako guidelines aneb na metodice záleží
V posledních několika dekádách vznikají ve světě, ČR nevyjímaje, tisíce klinických doporučených postupů, které jsou založeny na datech evidence‑based…
Co říkají odborníci o vzniku traumacenter II. typu
V čem spatřují největší výhody, ev. možné bariéry související s doplněním sítě center vysoce specializované traumatologické péče, jsme se zeptali…
COVID‑19 u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených ocrelizumabem
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders přijal koncem prosince roku 2020 k uveřejnění článek Richarda Hughese a kol. COVID‑19 u osob…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Na odměny za covid nedostanou všichni stejně
Peníze na odměny za podzimní vlnu covid-19 budou zdravotní pojišťovny zřejmě posílat s vyúčtováním úhrad za loňský rok. Jaké prostředky pojišťovny do…
Očkujme první dávku, říká imunolog Thon
Přestat očkovat zranitelnou populaci seniorů první dávkou a soustředit se na dodržení lhůty na druhou dávku je to nejhorší, co se může stát, říká…
Poradní vědecká rada ministra zdravotnictví skončila
Vědecká rada ministra se nesešla od 15. října, přitom má běžně jednat každé tři měsíce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se rozhodl jmenovat nové…
VZP letos řízne hluboko do rezerv
Pojišťovna je ekonomicky stabilní a udržet stabilitu bude letos jeden z hlavních úkolů, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk…
Prof. Šedo: Ministr možná chtěl jiný tým
Po pěti měsících odchází prof. Aleksi Šedo z postu náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. S ministrem zdravotnictví doc. Janem Blatným…
Bude mít každý kraj konečně své traumacentrum?
„Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny podporují náš záměr doplnit stávající síť traumacenter o pracoviště II. typu. Pokud náš návrh…
Zátěž intenzivní péče je nevídaná
Kapacity nemocnic v některých krajích jsou na hranici možností. Počet mezikrajových transportů pacientů mírně stoupá. Sedm krajů nemá volná lůžka ARO…
V některých regionech už očkují praktici ve svých ordinacích
Praktičtí lékaři jsou ochotní očkovat proti COVID-19 ve svých ordinacích vakcínou firmy Pfizer. Příklady ukazují, že to zabezpečit lze, pokud je…
Návrat od druhého břehu
Část lidí, kteří se dostali do blízkosti smrti, například po srdeční zástavě, vypráví o čase, jenž ubíhal podstatně rychleji než obvykle, o stavu, v…
Evropská konference praktických lékařů WONCA/DEGAM
Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA probíhají každoročně. Po středoevropské sérii (Praha 2017, Krakov 2018 a Bratislava 2019)…
Tromboelastometrie pro (mírně) pokročilé
Druhým seminářem společnosti CSL Behring, který se konal v rámci virtuálního kongresu Akutne.cz, provázela MUDr. Ivana Zýková (ARO, Krajská nemocnice…
Dr. Kubek: Bez velkých center a mobilních týmů to nepůjde
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Doufám, že se do očkování zavede systém
Očkování proti COVID‑19 by nemělo ležet jen na nemocničních lékařích. Do očkovacích center by ale lékaři z ambulancí měli jít pracovat, jen pokud…
Úspěchy i problémy začátků vakcinace proti COVID‑19
Desetitisíce očkovaných a přesný metodický pokyn. V projektu očkování proti COVID‑19 jsou pokroky. Ani opozice, ani premiér ale nejsou spokojeni s…
Fórum: Podaří se naplnit plán vakcinace?
Vakcinace proti COVID‑19 začala v ČR stejně jako jinde v EU 27. prosince, mezi prvními se očkovali premiér a ministr zdravotnictví. Celkem má být…
Vakcinace z pohledu IT oddělení
„Pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti,” říká o vakcinačním programu…
Zrychlujeme. Na jednu vakcinaci potřebujeme šest minut
„Naše nemocniční lékárna byla první pracoviště v České republice, které začalo řešit, že jedna lahvička s očkovací látkou společnosti Pfizer reálně…
Onkologicky nemocní a očkování proti COVID-19
„Ač jsou pacienti se zhoubnými nádory obecně považováni za imunokompromitované, u drtivé většiny z nich se potíže týkají především imunity…
Chystají se odměny za podzimní COVID-19
V letošním prvním čtvrtletí mají být zdravotníkům vyplaceny odměny za práci při podzimní vlně epidemie COVID-19. Dostat se má nejen na zaměstnance…
Medici mohou pracovat jako praktické sestry
Zákonodárci posílili způsobilost a možnosti uplatnění studentů medicíny po čtvrtém ročníku studia, pokud mají splněnou zkoušku z ošetřovatelské péče.
COVID-19 je spojen s vyšší úmrtností u pacientů s akutním srdečním selháním
Pacienti s akutním srdečním selháním mají téměř dvojnásobné riziko úmrtí, onemocní-li infekcí COVID-19. Malá studie provedená v jednom centru…
Telemedicína se rozjíždí pomalu, chybí zákony i zabezpečení
Pandemie způsobila boom vyšetřování na dálku. Zatím se ale lékaři nemohou na tento typ služeb pojistit, protože nemá oporu v zákoně. „To se musí…
Většině pacientů zjistí covid až v nemocnici
Nově využívaný ukazatel potvrdil vážnost situace. Více než polovina hospitalizovaných COVID-19 nebyla diagnostikována před přijetím do nemocnice. „To…
Poruchy koagulace a ROTEM
V rámci virtuálního kongresu Akutne.cz uspořádala společnost CSL Behring i online semináře o diagnostice a léčbě poruch koagulace. První seminář…
Očkovací strategie byla aktualizovaná
Část zdravotníků z nemocnic spadá do první vlny očkování proti COVID-19, s nimi také ordinace praktických lékařů. Ostatní budou ve druhé vlně…
Dlouhodobá účinnost natalizumabu u pacientů s RRRS v ČR
Projevy relabující-remitující roztroušené sklerózy sledované pomocí magnetické rezonance a s použitím nového klinického konceptu posuzování projevů…
Opravdové setkávání počítače nahradit nemohou
Ještě v dobách komunismu Pavel Baudiš jako pracovník Výzkumného ústavu matematických strojů napsal první antivirový program. Bylo to jen dva roky…
Co mají společného bezpečný počítač a paliativní péče?
Když před více než třiceti lety začali Pavel Baudiš a Eduard Kučera podnikat, chtěli zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné…
Data, na která se čekalo
V časopise New England Journal od Medicine byl zveřejněn dlouho očekávaný článek, shrnující hlavní data klinické studie třetí fáze hodnotící účinnost…
AstraZeneca posiluje v oblasti vzácných onemocnění
Britská farmaceutická společnost AstraZeneca koupí za 39 miliard amerických dolarů (v přepočtu 849 miliard korun) americkou Alexion Pharmaceuticals.…
Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.
Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19…
Evropský kongres praktických a rodinných lékařů WONCA 2020
Původně se měl konat v červnu v Berlíně, ale v důsledku přítulnosti SARS‑CoV‑2 k celosvětové populaci se konal v prosinci (16.–19. 12.) virtuálně.…
Léčba obezity liraglutidem 3,0 mg v praxi II
Pro obezitology, ale i pro lékaře jiných oborů je nyní k dispozici druhá část přílohy časopisu Remedia zaměřená na léčbu liraglutidem 3,0 mg. Na…
Poselství Theodosia
Theodosius Dobzhansky (Феодосий Григорьевич Добржанский; 1900–1975), ukrajinsko‑americký vědec, jeden z vlivných evolucionistů minulého století,…
Krátké elektropulsy jako alternativa antimitotické léčby?
Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu fotoniky a elektroniky a Fyziologického ústavu AV ČR a se zahraničními…
Národní registr celiaků by byl přínosem pro všechny
Podle údajů ÚZIS ČR v posledních letech počet identifikovaných pacientů s diagnózou celiakie mírně narůstá, přičemž v roce 2019 jich bylo okolo 25…
AZV funguje transparentně a efektivně, přesto je finančním otloukánkem
Na jaře příštího roku by mohla Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) vyhlásit speciální veřejnou soutěž o finanční podporu na řešení dvouletých…
Nový lék dasotralin uspěl v léčbě přejídání
Jídelní porucha typu přejídání (BED – binge‑eating disorder) je nejčastější jídelní porucha, avšak je málo dostupných léčebných metod založených na…
Stín před světlem na konci tunelu
Všichni si přejeme, aby pandemie COVID‑19 skončila. Vakcinace je účinná metoda, která může šíření SARS‑CoV‑2 zabránit. Je třeba dělat vše pro to, aby…
PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě
Skupina PPF po čtyřech letech prodává svůj podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE‑Therapeutics společnosti Boehringer Ingelheim. Za celou…
Snazší je ukrást člověka než data o zdraví pacientů
Pandemie koronaviru ukázala, jak potřebná je digitalizace zdravotnictví. Telemedicína zažívá boom po celém světě a vývoj nových projektů se urychluje…
Novela zákona o zdravotnických prostředcích přinese e‑poukaz
Sněmovna schválila vládní návrh zákona o zdravotnických prostředcích, který především implementuje evropské nařízení o zdravotnických prostředcích,…
Soutěž inovátorů DIGI@MED Award: Inovátoři někdy mívají zpoždění
Pandemie a omezování mezilidských kontaktů otevřely dveře dokořán digitálním technologiím a otevřely příležitost pro inovace ve zdravotnictví,…
Kontrolované pití není rezignací na abstinenci
V ČR je léčba závislosti na alkoholu tradičně zaměřena pouze na abstinenci, v posledních letech se však do popředí dostává i cíl alternativní –…
Česko může nabídnout kapacity na pomoc
Ministr zdravotnictví Jan Blatný prosazuje, aby Česko nabídlo jiným evropským státům kapacity českých nemocnic pro pacienty s COVID‑19. Dvě největší…
Fórum: Česko (snad) na startu vakcinace proti COVID‑19
Chystaná vakcinace proti COVID‑19 budí řadu otázek, jež by měla zodpovědět vláda ve své vakcinační strategii. Ta teprve vzniká, vláda ji má na…
Respiratory Forum 2020 – virtuálně
Tradiční před/adventní kongres – Respiratory Forum 2020 již začal. Jako všechny významné akce od poloviny března 2020, kdy se u nás zabydlel SARS-CoV…
Reklama na přednostní ošetření byla za hranou zákona
Přednostní přístup k zdravotním službám hrazeným pojišťovnou jako dárek k předplatnému zpravodajského serveru. Takovou nabídku krátce inzeroval iDNES…
Robot na recepci
NH Hospital – Nemocnice Hořovice skupiny Akeso pořídila humanoidního robota Pepper. „Naším primárním záměrem bylo využít ho pro práci s dětmi na…
Rekordní účast na hackathonu v IKEM
Do letošního Smart Health Hackathon 2020, který spoluorganizuje pražský IKEM, se přihlásilo rekordních tři sta inovátorů. Osmačtyřicetihodinový…
Léčba dyslipidémie v době COVID‑19
Přibývají data o tom, že pacienti s obezitou a kardiovaskulárními onemocněními aterosklerotického původu (ASKVO) mají vyšší riziko závažného průběhu…
Molekulární biomarkery nadějí i pro pacienty s nádory pankreatu?
„Každým rokem se scházíme a konstatujeme, že karcinomy slinivky břišní mají ze všech onkologických diagnóz nejhorší výsledky. Každým rokem také…
První inzulinová pumpa, která setrvale koriguje i hyperglykémie
Poprvé v České republice zavedli diabetologové z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze do běžné klinické praxe unikátní inzulinovou pumpu…
Dapagliflozin schválen i pro léčbu srdečního selhání
Evropská komise vydala v těchto dnech rozhodnutí o registraci dapagliflozinu (Forxiga) pro léčbu dospělých pacientů se srdečním selháním se sníženou…
Vakcinace proti COVID-19: už není čas postávat!
Existuje reálná šance, že první dodávka vakcín může dorazit do České republiky na přelomu roku nebo v prvních týdnech 2021. Zajímalo nás, jak je…
Je čas řádně se připravit na očkování
Všichni očekáváme očkovací látky proti COVID-19. Podle některých signálů je možné, že první vakcíny budou schváleny ještě před koncem roku 2020.…