
Všechny články
Studentské vědě se na 3. LF UK daří
O výsledcích podpory studentské vědy jsme hovořili s prof. MUDr. Romanou Šlamberovou, Ph.D., proděkankou pro doktorské studium a studentskou vědeckou…
Přichází antiepileptikum další generace
Čeští neurologové mohou svým dětským i dospělým pacientům s epilepsií předepisovat nové antiepileptikum s účinnou látkou brivaracetam (Briviact). Lék…
První povzbudivé výsledky studie CHORDS
Z aktuálně prezentovaných prvních dat studie CHORDS fáze III, hodnotící účinnost a bezpečnost léčby ocrelizumabem u pacientů s remitentní‑relabující…
Evropská komise schválila risankizumab pro léčbu ložiskové psoriázy
Společnost AbbVie oznámila, že Evropská komise schválila risankizumab pro léčbu středně těžké až těžké ložiskové psoriázy u dospělých pacientů, kteří…
Čeští a slovenští dermatovenerologové sobě
Sedm českých a dvě slovenské kliniky se spojily při práci na unikátní české publikaci Klinická dermatovenerologie. Jde o největší učebnici, která v…
Odborníci řeší epidemiologický nárůst syfilidy
Část odborného programu letošní AAD zaujímala i problematika pohlavních chorob. Kromě těch dnes běžně diskutovaných byla pozornost věnována i…
Tajemství a kontroverze herpes zoster
Pravidelný kongres AAD (American Academy of Dermatology), který se uskutečnil v březnu ve Washingtonu, patří již tradičně k největším a…
Krok k narovnání úhrad v dermatologii
Dermatologických ambulancí proti roku 2010 ubylo. Jedním z důvodů může být ekonomický tlak.
V Naději potkávám situace, které jinak vidím zřídka
„S tím, co vídáme v ordinaci Naděje, se v běžné klinické praxi nesetkáváme. Možná by se to dalo označit jako válečná dermatologie,“ říká prof. MUDr.…
Úhrady 2020: Není nad dohodu
Dosavadní výsledky dohodovacího řízení o úhradách za zdravotní péči na příští rok podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha (za ANO)…
Ambulantním specialistům přicházejí lepší časy
Příští rok bude příjem ambulantních specialistů výrazně záviset na tom, nakolik budou plnit bonifikační kritéria dohodnutá se zdravotními…
Biosimilars 2019 z pohledu Svazu zdravotních pojišťoven ČR
Jedním z kritérií při posuzování ekonomické a sociální úrovně země je bezesporu dostupnost moderních léčiv. Avšak ani nejbohatší ekonomika si nemůže…
Děláme vynikající traumatologii
Při příležitosti konání 20. kongresu European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Medical Tribune položila pár otázek prezidentovi…
Česká stopa na kongresu ECTES
Ve dnech 5.–7. května 2019 se konal 20. evropský kongres úrazové chirurgie a urgentní chirurgie (European Congress of Trauma and Emergency Surgery,…
Digitalizace může pomoci integrovat péči
Pokračující digitalizace zdravotnictví, to nejsou jen hračky pro samoléčbu pacientů. Množství dostupných dat o pacientech umožňuje sledování celého…
Stroj a lékař bok po boku. Rozšířená inteligence
Využití umělé inteligence ve zdravotnictví má sice před sebou ještě hodně překážek, ale do budoucna může přinést významné změny k lepšímu, míní…
VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem
Správní rada informovala o výdajích, nákladech a plnění zdravotně pojistného plánu ve čtvrtletí letošního roku.
Masarykův onkologický ústav povede prof. Marek Svoboda
Od 1. července bude mít Masarykův onkologický ústav v Brně nového ředitele. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jím na doporučení výběrové komise…
Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly. Chtěly jistotu, že dostanou na platy
V segmentu nemocnic akutní péče i následné péče letos nedošlo v přípravné fázi dohodovacího řízení k dohodě. Nedohoda je i u lékáren a domácí péče,…
Vědci z CEITEC VUT a FN Brno představili kostní lepidlo
Pomocí grantu z nadace AO Trauma ze Švýcarska mohli lékaři z FN Brno a tým vědců z CEITEC VUT provést testování kostního lepidla.
Výzva pro centra léčby roztroušené sklerózy
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 26. dubna 2019 Výzvu k podání žádosti o udělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) pro…
Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony
„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o…
Prof. Babjuk: Systém vzdělávání lékařů je příliš komplikovaný
Fórum MT: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Albumin a jeho místo v tekutinové terapii kriticky nemocných
Směry současného výzkumu v oblasti tekutinové terapie zahrnují mj. i hledání infuzních roztoků, jež by svým složením stabilizovaly endoteliální…
Přehnaná očekávání. Víme, jak jednat s pacienty?
Hlavním tématem letošního interaktivního semináře byla přehnaná očekávání pacientů. I zde patřila k nejdůležitějším aspektům hlavně výměna zkušeností.
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
Sestry z nemocnic dál odcházejí
Ve srovnání s rokem 2010 ubylo v českých nemocnicích akutní péče ke konci roku 2018 celkem 2 165 všeobecných sester.
Fórum MT: Ke vzdělávání lékařů stále chybí prováděcí předpisy
Zeptali jsme se odborných společností ČLS JEP: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání za váš obor?
Další krok v modernizaci onkologické péče
Nová organizace péče o onkologické pacienty byla hlavním tématem vzdělávacího semináře pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v…
Pozor na interakce při onkologické léčbě
Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně…
Nová doporučení týkající se screeningu PSA
Americká pracovní skupina pro preventivní medicínu vydala nová doporučení týkající se vyšetření prostatického specifického antigenu v rámci…
ESMO řeší nedostatek základních léků v EU
Nedostatek základních léků na onkologická onemocnění má přímý dopad na péči o pacienty v celé Evropě. Tato otázka by měla i nadále zůstat jednou z…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Hippokrates myslí i na prevenci gynekologických malignit
Začátkem dubna již potřetí proběhlo v kapli Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. LF UK a VFN setkání pořádané Nadačním fondem Hippokrates.
Sestra na emergency musí být osobnostně rázná, hájit svůj názor v zájmu pacienta
Zeptali jsme se vrchní sestry Marie Vobořilové, v čem je specifikum práce zdravotní sestry na emergency.
Cvičení je dvakrát do roka
Členové týmů dostanou v SMS informaci o vyhlášení traumaplánu bez upřesnění stupně. Neznají scénář cvičení, nevědí, co je čeká. Je to proto, aby se…
Ministr: Erudice a profesionalita lékárníka musí být v samostatné i síťové lékárně
Erudice, profesionalita, aktivita v nabídce nových služeb, ale také znalost rodinné anamnézy stálých klientů byly vyzdvihovány v hodnocení lékárníků…
Velké změny v malých nemocnicích
Nemocnici Frýdlant převezme od soukromého vlastníka krajská nemocnice. Také o nemocnici v Litoměřicích, kterou chce město prodat, má zájem krajská…
Komunikaci s pacientem učí na 3. LF UK za pomoci figurantů
Jako první v ČR začala 3. LF UK vyučovat studenty všeobecného lékařství komunikaci s pacienty tak, aby to nebylo stresující pro budoucí lékaře ani…
Nemocnice se obávají dalšího zvyšování platů
V segmentu nemocnic ohrožují dohodu obavy ze zvyšování tabulkových platů. Pokud by odbory uspěly ve snaze o další výrazné zvýšení tabulkových platů,…
Karcinom pankreatu – můžeme čelit hrozbě 21. století?
Na zámku Zbiroh se 5. 4. 2019 uskutečnilo tradiční XXVIII. jarní setkání HPB sekce České chirurgické společnosti ČLS JEP a 15. postgraduální kurs…
Co od biosimilars očekávají zdravotní pojišťovny?
K tématům páté konference o biosimilars, která se konala koncem února 2019 ve FN v Motole, nepatřily jen přednášky o klinické účinnosti a bezpečnosti…
Sklerodermie není (jen) onemocnění kůže
V Budapešti v březnu proběhla mezinárodní dvoudenní konference zaměřená na systémovou sklerodermii. Léčba tohoto závažného onemocnění je mimořádně…
Stát by měl neziskový sektor více ocenit
Je systémové, aby nadace kupovaly do nemocnic i nezbytné přístroje? „Nemá cenu přemýšlet, co by bylo ideální. Snažíme se nemocnicím vycházet co…
Pro Dr. Max byl loňský rok úspěšný
Největší česká síť lékáren oznámila hospodářské výsledky. Lékárnám Dr. Max v Česku loni rostl obrat o 11 procent, tedy ještě více než v předchozím…
Odbory žádají dotace na směnné příplatky
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky…
O cizině sní méně mediků
Průzkum mezi mediky tvrdí, že jejich zájem o okamžitý odchod za prací do zahraničí chladne. Odejít chce 18,6 procenta českých studentů. Větší zájem o…
Doc. Prázný: Proč je lékař děvečkou pro všechno? Jeho práce je velmi levná
Fórum MT: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný? Kolik z vašeho času by se tak dalo ušetřit? Odpovídá doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D.,…
Státní zdravotní ústav jde radit lidem do ghett
Preventivní programy podporované evropskou dotací mají zlepšit zdravotní gramotnost i zdravotní stav lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Ti dnes…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Kampaň „Studuj zdrávku“ má přilákat do oboru mladé lidi
"Můj osobní cíl je, abychom v tomto roce představili konkrétní návrh, jak rozšířit kompetence sester, jak zvýšit prestiž sesterského povolání,…
Prof. Pafko: Ideální sestra má ráda svou práci a projevuje to empatií k pacientům
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. je znám i jako obhájce práv lékařů a sester. "Člověk, který nemá rád lidi, by sestru nebo lékaře neměl dělat," říká.
Více než polovina lékáren opět bez závad
Lékárny loni dostaly po běžných kontrolách SÚKL pokuty za 12,3 milionu korun. Kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv navštívili v rámci…
Elektronizace zdravotnictví míří na vládu
Žádné plošné identifikační elektronické kartičky pro zdravotníky a možnost utajit svou zdravotnickou dokumentaci, pokud s ní souvisí vyšší riziko…
Následná péče v Česku je ztrátová
Společná konference Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) a Asociace nemocnic ČR (ANČR) na téma následné péče, která se konala 3. dubna v…
Záchyt mnohočetného myelomu může zvýšit obyčejná sedimentace
K včasné diagnostice pacientů s mnohočetným myelomem přispívá projekt CRAB a k větší dostupnosti moderní léčby registr, který dává lékařům argumenty…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Cena časových razítek brzdí eHealth
Nemocnice s pomocí evropských fondů modernizují informační systémy. Zjistily ale, že za označování elektronických záznamů kvalifikovanými časovými…
Jak si vedou čeští vojenští zdravotníci na misích?
Život českých vojáků, vojenských lékařů a sester na misích v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a na Mali představuje výstava fotografií a dalších exponátů…
Cogito ergo sum
„…odhodlal jsem se předstírat, že všechno, co mi kdy přišlo na mysl, není o nic pravdivější než přeludy mých snů. Ale hned nato jsem si všiml, že…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Jak mohou lékárníci pomoci omezit nepříznivé lékové interakce u pacientů?
Lékové interakce mohou v ČR zabít přes dvě stě lidí ročně a způsobit škody za téměř 850 milionů korun, odhaduje na základě britské studie Asociace…
Poradna Znám své léky pomáhá předcházet poškození z lékových interakcí
Za pět let činnosti zodpověděla poradna Znám své léky, provozovaná Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), přes 50 000 dotazů.
Nemoci přenášené komáry ohrozí kvůli změnám klimatu miliardu nových lidí
Změna klimatu změní výskyt virů přenášených komáry, včetně horečky dengue a onemocnění Zika. Zejména se nově rozšíří riziko těchto onemocnění v…
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
VZP: Vyčarovat víc praktiků neumíme, ale připlatíme jim za rozšíření služeb
Novými pravidly bonifikace chce VZP posílit časovou dostupnost praktických lékařů pro klienty a případně podpořit sdružené praxe.
Fórum MT: Doporučené léčebné postupy - vodítko, či norma?
Mělo by se kontrolovat, jak lékaři dodržují doporučené postupy odborných společností? Na ministerstvu zdravotnictví nyní probíhá s finanční podporou…
Koukej spolupracovat!
Kooperace je individuální chování zahrnující osobní náklady při společné činnosti, která přináší prospěch členům jedincovy skupiny. Přitom prospěch…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Co přinese praktickému lékařství nejbližší budoucnost?
Na Kongresu primární péče, který se 22. a 23. února konal i letos na pražském Chodově, zazněla řada klíčových témat, která jsou spojena i s tolik…
O genové chirurgii, Che, Lulu a Naně
Medicínské opodstatnění zárodečné genetické modifikace jako ochrana dítěte proti HIV je nedostatečné a jedná se o porušení pravidel genetického…
Endoprotéza velkého kloubu? Dnes je možná ve 30 i v 90 letech
Při příležitosti 50. výročí implantace první kyčelní endoprotézy jsme se na současnou situaci zeptali přednosty Ortopedicko‑traumatologické kliniky 3…
Semaglutid podávaný souběžně s inhibitorem SGLT‑2 zlepšuje kontrolu glykémie
Studie prezentovaná v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology ukazuje, že přidání semaglutidu k inhibitorům společného transportéru pro sodík a…
Zolpidem zvyšuje riziko smrtelných srážek pro řidiče motorových vozidel
Osmičlenný tým odborníků (vedených B. R. Yangem) z univerzitních pracovišť v Jižní Koreji (Soul a Incheon) a USA (Lubbock, TX) sledoval předepisování…
Rivastigmin snižuje výskyt pooperačního deliria
K tomuto závěru u starších pacientů s kognitivním zhoršením dospěl šestičlenný tým specialistů z jihokorejského Soulu z různých oddělení převážně…
ePACS – (neprávem) „ten druhý vzadu“
Většině laiků i lékařů se při zmínce o elektronizaci českého zdravotnictví vybaví v první řadě eRecept – a to se všemi jeho nectnostmi, pomalým…
Pojišťovny před dohodovacím řízením mluví o čtyřprocentním růstu úhrad
Z 19,5 miliardy korun, které budou příští rok ve zdravotnickém rozpočtu navíc proti letošku, jich až sedm spolknou mimořádné výdaje, odhaduje Svaz…
Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill
Snad je taková událost vzácná jak pád vzducholodi, poznamenal ke střelbě pacienta ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Doc. MUDr. Robert…
Kubek: Násilím nikdo lékaře v Česku neudrží
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Střelba ve vinohradské nemocnici: pacienta odzbrojily sestry
V noci na sobotu postřelil pacient na hematologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady dva jiné pacienty, kteří s ním leželi na pokoji.…
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům novodobé nevolnictví?
Pokud by museli mladí lékaři po získání atestace pracovat několik let v českém zdravotnictví bez možnosti odejít do ciziny, jde o novodobé…
Ministryně financí poodhalila svůj plán zrušení státních pojištěnců
Součástí pracovního materiálu ministerstva financí, který počítá se zrušením platby státu za takzvané státní pojištěnce, mají být i pravidla pro…
Můj robote sociální
Paní doktorka A. K. mi položila dvě otázky: „Co to vše, co se děje v kontextu rozvoje moderních technologií a robotů, udělá s lidskou psyché? Jak…
Implantabilní zařízení v kardiologii jsou chráněna proti útokům hackerů
Všechny v ČR implantované kardiostimulátory, ICD a systémy pro srdeční resynchronizační léčbu splňují pravidla kybernetické bezpečnosti. Celkem je má…
České zdravotnické výrobky tisíce kilometrů daleko
Výrobci zdravotnických prostředků z Česka jsou stále úspěšnější při exportu do rozvojových zemí. Jedním z důvodů je větší podpora státu.
Za navýšení dotace na rezidenturu chceme protihodnotu
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navýšit dotace na rezidenční místa, podmínky slibuje upřesnit v řádu týdnů. O připravovaném návrhu jsme hovořili s…
VZP schválila zakázky na velký audit
Za audit smluv v citlivých oblastech vydá VZP několik milionů korun. Dohody s výrobci léků o risk‑sharingu nakonec externě zkoumat nenechá,…
Velké stěhování úředníků EMA
Evropská léková agentura (EMA) se opouští 1. března své londýnské kanceláře a od 4. března má oficiální sídlo v Amsterdamu.
Třicet pět let českých transplantací srdce: první pacienti (1/2)
V prosinci roku 1967 transplantuje v jihoafrickém Kapském Městě Christian Barnard jako první na světě lidské srdce. Následná popularizační kampaň…
NKÚ: ministerské dotace šly do regionálních nemocnic bez rozmyslu
Ministerstvo zdravotnictví posílalo dotace do regionů nesystematicky bez jakékoli strategie a bez ohledu na to, jestli byla investice potřebná.
Ředitel Jaroslav Míč: Omluva zdravotním sestrám
„Práce sester a všech pracovníků ve zdravotnictví si velmi vážím a smekám před ní. Vím, že je to práce náročná a nejen fyzicky,“ píše ředitel Městské…
Fórum MT: Licitace o 347,5 miliardy začala
Podle predikcí by příjmy systému měly příští rok stoupnout meziročně o šest procent, tj. téměř o 20 miliard korun, z nichž desetina by měla směřovat…
eHealth s nejasnými náklady
Ministerstvo zdravotnictví dostalo připomínky k věcnému záměru zákona o elektronizaci. Počítá s tím, že začne platit nejdříve v polovině roku 2020.
Česká onkologie se rozhodně nemá za co stydět
Situace, v níž je onkologie, se za posledních několik málo let díky rychlému vývoji zcela změnila, říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., vědecký…
Od precizní a personalizované medicíny očekáváme další pokles mortality
Pokrok na poli onkologie je obrovský. V posledním roce byl zaveden například velmi intenzivní a progresivní protokol léčby pacientů s karcinomem…
V léčbě leukémie již nechodíme s kanónem na vrabce
Na to, jak vidí současnou situaci léčby leukémie v ČR, jsme se zeptali paní Jany Pelouchové, která ji může hodnotit nejen z pozice pacientky, ale i z…
MUDr. Hülleová: Mylná představa o očkování je obzvlášť nebezpečná
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ke klesající proočkovanosti přispívají i někteří zdravotníci, říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení…
Díky úspěšné léčbě diabetu mohou žít pacienti desítky let bez komplikací
V ČR žije milion diabetiků, tři čtvrtiny mají antidiabetickou léčbu. Jejím obecným cílem je udržení vyrovnané koncentrace cukru v krvi, stavu bez…
Astmatický záchvat by mohl být díky moderní léčbě minulostí. Ale není
Lékařská věda pokročila v léčbě astmatu tak daleko, že je možné vyhlásit nulovou toleranci k astmatickým záchvatům.
Stárneme – my i naši pacienti
Jestli někde platí teze o personalizované medicíně, tak je to dle mého názoru geriatrie. S doporučenými postupy, ověřenými studiemi na homogenní…
Prof. Češka: Bagatelizace vysokého LDL-C může být fatální
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Koncentrace LDL cholesterolu má zásadní význam, apeluje prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda…
MUDr. Cabrnochová: Pozor na dávkování antibiotik u dětí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Dávkování léčiv u dětí bývá chybné, upozorňuje MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, praktická lékařka pro děti a dorost…
FN Hradec Králové zavírá svou ambulanci tradiční čínské medicíny
Experiment s vtělením metod tradiční čínské medicíny do fakultní nemocnice v Česku končí po třech letech a pěti měsících.
Prof. Kvapil: Každý lékař i laik by měl poznat hypoglykémii
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Hypoglykémie je nebezpečná, protože se na ni nemyslí, uvádí přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole,…
Vyléčení onkologicky nemocného dítěte je často za cenu celoživotních následků
„Téma pozdních následků je celosvětově jedním z předních témat dětské onkologie ve 21. století,“ říká MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské…
Pozdní následky onkologické léčby postihují dvě třetiny vyléčených dětí
Roste počet dětí přeživších onkologické onemocnění, u nichž se ale mohou v dospělosti objevit pozdní následky protinádorové terapie. Právě tyto…
Laserová terapie zvyšuje kvalitu péče v popáleninové medicíně
Na současnou situaci v popáleninové medicíně v České republice zeptali přednosty Kliniky popáleninové medicíny FNKV v Praze MUDr. Roberta Zajíčka, Ph…
Přínos moderních laserů v léčbě popáleninových jizev
Primárním cílem laserové terapie je vedle uvolnění počínajících a mírných jizevnatých kontraktur zejména funkční zlepšení jizev, a tím celkové…
Co se (ne)lze dozvědět ze statistiky eReceptu
Nejsem si vědom, že by kdekoli jinde v rámci ČR byla takto volně přístupná a tak přesná statistika aktuálního čerpání vydávaných léčiv.
Význam fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou, spondylartritidou a osteoartrózou
Evropská liga proti revmatismu (EULAR) zveřejnila doporučení pro zdravotníky týkající se fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou (RA),…
Romosozumab dostal šanci od FDA
Romosozumab (Evenity, Amgen a UCB) byl v polovině ledna 2019 schválen Food and Drug Administration (FDA). Jde o léčivý přípravek snižující incidenci…
Nová studie ukazuje, proč dochází k fibróze u syndromu motýlích křídel
Děti s vzácným vážným vrozeným kožním onemocněním, známým jako syndrom motýlích křídel (epidermolysis bullosa), trpí od prvních dnů života velkými a…
Skupinu Penta Hospitals nově vede Martin Hrežo
Generálním ředitelem a předsedou představenstva (CEO) skupiny Penta Hospitals International se stal od 1. února Martin Hrežo, uvedl mluvčí Penty Ivo…
VZP plánuje navýšit rezervní fond z 2,4 až na 16 miliard korun
VZP měla na konci roku 2018 v rezervním fondu 2,4 miliardy korun, což krylo tři dny péče. Plánuje navýšit rezervní fond až na 16 miliard korun, což…
Erektilní dysfunkce po nádorovém onemocnění v dětském věku – nejnovější poznatky o prevalenci
Problematika poruch erekce a sexuálního života obecně je u mužů, kteří v dětském věku prodělali nádorové onemocnění, opomíjené téma.
Ultrazvuk deltového svalu a diabetes: američtí odborníci prezentovali nové poznatky
Poznatky amerických lékařů týkající se souvislostí mezi výsledky ultrazvukového vyšetření deltového svalu a diabetem by mohly sloužit jako prediktor…
Význam screeningu pro odhalení hepatitidy C
Aby bylo možné nemocné začít léčit včas – a dnes již díky moderním antivirotikům i vyléčit, je nezbytné o nemoci nejdříve vědět. K tomu by podle…
PhDr. Šochmanová: V roce 2019 zůstávají platy sester nekonkurenceschopné
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu IKEM,…
MUDr. Jojko: I v roce 2019 bude málo zdravotníků, malé záplaty nepomáhají
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR.
MUDr. Engel: I v roce 2019 je největší problém personální devastace
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Engel, předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů.
PharmDr. Chudoba: Jednou z priorit roku 2019 jsou pravidla rozšiřování sítě lékáren
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
Doc. Šmucler: Klíčové je v roce 2019 optimalizovat pracovní síly. Zdravotníků je dost
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
S edukací diabetiků nově pomáhá chatbot
O přínosech i možnostech edukace v léčbě diabetu jsme hovořili s prezidentem Diabetické asociace ČR a přednostou Interní kliniky 2. LF UK a FN v…
MUDr. Kubek: V roce 2019 by stálo za to provést personální audity nemocnic
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Význam neutrofilních granulocytů u roztroušené sklerózy
Doposud byla soustředěna pozornost k roli B a T lymfocytů v rozvoji roztroušené sklerózy (RS). Na ECTRIMS 2018 se však hovořilo i o neutrofilních…
Bojujte s klimatickou změnou, vyzývá lékaře šéf WMA
Ekologický apel na doktory. Lékaři by se měli přihlásit k boji proti klimatické změně, pléduje prezident Světové lékařské asociace (WMA) Dr. Leonid…
Bc. Žitníková: S personální krizí ať v roce 2019 pomůžou úřady práce
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
Gynekologové z ambulancí budou sloužit v nemocnicích
Pokud nově nastupující gynekologové budou chtít smlouvu se zdravotní pojišťovnou, budou se muset zavázat ke dvěma službám měsíčně v nemocnici po dobu…
Elektronizací ke kvalitě? Ministerstvo představilo svůj záměr
Součástí elektronizace má být i databáze klinických doporučených postupů s možností hodnocení jejich dodržování podle centrálních dat.
Manželství snižuje riziko demence. Návštěvy muzea také
V porovnání s lidmi v manželském stavu měli lidé celoživotně svobodní a ovdovělí zvýšené riziko demence. Autoři nenašli jakoukoliv spojitost u…
Řetězce vs. ČLnK: Svědčí dostupnosti lékáren volnost, nebo regulace?
Lékárenské řetězce ustavily evropskou federaci. Chtějí čelit snahám o větší regulaci lékárenství. Lékárnická komora hodlá znovu předložit návrh…
Anketa u sester nepřekvapila. „Vleklou krizi nejde vyřešit hned,“ říká Šochmanová.
Personální krize u zdravotních sester - odchody ze zdravotnictví pokračují. Studentek na středních zdravotnických školách však přibylo díky nepovinné…
Lékový záznam a jeho rizika očima programátora
Do lékového záznamu pacienta bude moci nahlížet každý lékař, který zná číslo občanského průkazu pacienta. To kritizuje softwarový inženýr Ing. Petr…
Farmaceutičtí obři na nákupech. Utrácejí za nadějné molekuly
Lídři farmaceutického průmyslu dávají za nadějné biotechnologické projekty miliardy dolarů. V posledních týdnech to potvrdili Bristol-Myers Squibb,…
Lékařem v zahraničí: Nejcennější je důvěra v sebe sama
"Zkušenost je cenná a nesdělitelná. Myslím, že je naprostou nutností vyjet do ciziny a poznat jiný svět v civilu a zaměstnání."
Nemocniční holding Královéhradeckého kraje získal pětileté dohody
Královéhradecké krajské nemocnice uzavřely se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou smlouvy na pět let. Rozsah a spektrum zdravotních služeb ani počet…
Inhibitory SGLT2 a riziko amputace a diabetické ketoacidózy
Inhibitory společného transportéru pro sodík a glukózu SGLT2, přípravky užívané v léčbě diabetu mellitu 2. typu, mohou mít podle zjištění klinických…
Chytré tetování pro zdraví. Zabrání spálení kůže, upozorní na horečku
Výzkumníci Univerzity Colorado Boulder vyvíjejí inovativní tetování. Mění barvu v reakci na různé signály. Mimo jiné na zvýšenou teplotu těla nebo na…
Vizualizace výsledků kardiologického vyšetření podporuje adherenci k léčbě
Prevence kardiovaskulárních onemocnění mnohdy neprobíhá optimálně kvůli nedostatečné adherenci k zavedeným postupům a léčbě, a to jak na straně…
Akutní infarkt myokardu je u mladých žen stále častější diagnózou
Recentně publikovaný výzkum ozřejmil znepokojující trend, který je patrný v incidenci akutního infarktu myokardu v posledních desetiletích.
Rutinní suplementace vitaminu D nepřináší podle studií žádoucí efekt
V roce 2018 byly publikovány tři studie, které zmírnily nadšení ze suplementace vitaminu D v rámci prevence skeletálních a extraskeletálních…
Fórum MT: Konspirační teorie o očkování a co s nimi
Zeptali jsme se ministerstva, lékařů i zástupců rodičů: Pomůže zavedení fondu na odškodnění následků povinného očkování zlepšit důvěru v očkování?…
Marže lékáren a distributorů zůstává společná. Zástupce lékáren s tím souhlasil
Čerstvě vydaný cenový předpis, který bude platný od 1. ledna, neobsahuje domluvené rozdělení společné obchodní přirážky na léky pro lékárny a…
Vliv cirkulujícího kortizolu na kognitivní funkce a strukturální změny mozkové tkáně
V říjnu 2018 byla v časopise Neurology publikovaná studie, která ozřejmila asociaci mezi koncentrací kortizolu v séru a kognitivními funkcemi a…
IBD: Kombinace cílené léčby s imunoterapií je dnes běžná
Na aktuální situaci v oblasti léčby a diagnostiky idiopatických střevních zánětů v České republice jsme se zeptali prof. MUDr. Milana Lukáše, CSc.,…
Vzácné onemocnění se mění v civilizační chorobu
Ještě donedávna se IBD (Inflammatory Bowel Disease) řadila k vzácným onemocněním. Situace se však mění, v posledních letech je pozorován nejen nárůst…
Nová úhrada za péči o diabetiky se senzorem
Diabetologové budou moci novým kódem vykazovat péči o diabetiky prvního typu se senzorem na kontinuální měření glykémie. Mohlo by to pomoci rozšířit…
Někdo hraje videohry, někdo dělá vědu. Obojí je prostě zábava!
Pro doc. MUDr. Pavla Klenera, Ph.D. je prý věda kreativním koníčkem. Je přesvědčen, že vědu s klinikou skloubit jde a že by to měl dělat každý lékař…
Mezi laureáty Ceny Neuron jsou i imunolog a hematolog
Nadační fond Neuron na slavnostním ceremoniálu, který se konal 3. prosince 2018 v Praze, rozdal prestižní vědecké Ceny Neuron. Celkem bylo předáno…
Rozhoduje se o investicích i krytí ztrát
Kraje schvalují své rozpočty na příští kalendářní rok. Počítají s významnými investicemi i s běžnými provozními dotacemi pro zdravotnictví.
Nemoci pijanů stojí víc než celá psychiatrie
Na řešení zdravotních komplikací spojených s alkoholem vydal systém veřejného zdravotního pojištění v roce 2016 celkem 12,8 miliardy korun. Nejvíce z…
Zdravotnický systém je nespravedlivý, stěžují si senátoři
Podle skupiny senátorů je systém stanovování úhrad za zdravotní služby nespravedlivý. Širokou stížností u Ústavního soudu napadají velkou část zákona…
eRecept v roce jedna…
Už při prvním představování systému v roce 2009 sliboval SÚKL detailní elektronický lékový záznam. Rok 2018 přinesl u eReceptu významný pokrok.…
Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla
Ministr Adam Vojtěch chtěl svůj návrh regulace reexportu léčiv a zavedení emergentního systému dodávek popohnat, u poslanců ale narazil. Návrh půjde…
Humor je lék, i když ho zdravotní pojišťovny nehradí
Na poslední dny roku jsme připravili anketu, kde jsme se zeptali lidí pohybujících se ve zdravotnictví: Humor jako lék – využil jste ho ve své…
Encyklopedie zdravotnického humoru
V Encyklopedii zdravotnického humoru autoři doc. MUDr. Pavel Kasal, CSc., a prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, předkládají ojedinělý přehled…
IMpower133 – posun, na který se čekalo dvacet let
Malobuněčný karcinom plic (SCLC) postihuje přibližně 15 procent pacientů se zhoubnými nádory plic. Uběhlo už dvacet let, kdy nepřibyla žádná léčba,…
Kombinace bevacizumabu a atezolizumabu je účinná u širokého spektra nemocných s NSCLC
Strategie léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) se v poslední době výrazně mění. Stále větší roli zde hraje imunoterapie založená…
Dlouho očekávaný posun u triple negativního karcinomu prsu
Na letošním kongresu Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO) se setkalo s velkým zájmem vyhlášení výsledků studie IMpassion130. Toto klinické…
VZP a onkologická společnost ověřují nový model organizace péče
Počet osob, které mají zkušenost s onkologickou diagnózou, se mezi lety 2004 až 2014 zvýšil o 52 procent. Dramaticky tak přibývá počet lidí, o které…