
Všechny články
Obezita a hypertenze – stále aktuálnější téma v ordinaci
Na programu letošního XX. sympozia arteriální hypertenze, které se konalo v Praze 6. dubna 2022, byla i přednáška „Optimální antihypertenzní léčba…
Množství vydaného léčebného konopí roste
Léčebné konopí z lékáren je dostupné stále většímu množství pacientů. Probíhající změny mohou tento trend dál posílit.
Český přínos k pochopení účinku inhibitorů PARP
Mezinárodní tým vědců pod vedením Hany Hanzlíkové z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Keitha Caldecotta z Univerzity Sussex ve Velké…
Robot pomáhá při zavádění kochleárního implantátu, prodloužená implantace je výhodou
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
Organizace péče o nemocné po cévní mozkové příhodě
Akutní péče o nemocné s cévní mozkovou příhodou (CMP) a její organizace je v České republice na špičkové úrovni. O nemocné se stará síť…
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější
Důkazy ze studií u antivirotika Paxlovid potvrzují snížení rizika hospitalizace na covid‑19 o 85 procent. U rizikových pacientů, jako jsou staří nebo…
Lékařské fakulty pomáhají ukrajinským medikům
České lékařské fakulty vnímají obtížnost situace, zároveň však chtějí zachovat kvalitu studia. Krátce po vypuknutí války nabídly univerzity studentům…
Když to padá, je už pozdě
Pro zvládnutí sofistikovaných cílených kybernetických útoků je důležitá dobrá příprava. Zdravotnictví se s nimi potýká stále častěji. Nové…
Zdravotní… klaun?
Není to tak dávno, co slovo klaun budilo spíše mrazení než úsměv – klaun cirkusový a z něj postupnou erozí se vyvinuvší „klaun hororový“ docela…
Digitální technologie v léčbě arytmií
Kdo by měl sledovat svoji srdeční frekvenci a rytmus a jaké zařízení by k tomu měl používat? Právě na to se zaměřil mezinárodní konsensuální dokument…
Kuřáci se srdečním onemocněním by mohli získat pět zdravých let tím, že přestanou kouřit
Podle výzkumu prezentovaného na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology, který se konal na přelomu března a…
Přetížení psychiatrických ambulancí jako další následek covidu
Akutní psychiatrická péče se po pandemických omezeních vrací do normálního provozu. Výzvou zůstává přetížení ambulancí. Podle studie Národního ústavu…
Otevírání a zpřístupňování zdravotnických dat: trend sílí
Národní portál psychiatrické péče publikuje interaktivní grafy i otevřené datové sady. Systém hlášení nežádoucích událostí zveřejňuje údaje pro…
Fórum: Jak pandemie mění využití telemedicíny?
Při koronavirové pandemii dostala telemedicína silný impuls k rozvoji. O její možnosti se začalo zajímat mnohem více lékařů a poskytovatelů než dřív,…
Lékaři z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků. Zatím pomohou s tlumočením
Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v…
Odborníci zkoumají mezinárodní rozdíly v přežití u karcinomu plic
Konsensus dosažený odbornou pneumologickou komunitou v rámci International Cancer Benchmarking Partnership (ICBP) prezentovaný na Evropském kongresu…
CompuGroup Medical nabízí softwary pro zubaře a dentální hygienisty
Rodina CompuGroup Medical kromě programů PC DENT a DENTIST+ pro stomatology nabízí i DENTIST+ DH, specializované řešení pro dentální hygienisty.
Na 48 místech VZP hledá praktika, na 72 praktika pro děti
Čtvrtina dětí je registrována u praktických dětských lékařů v důchodovém věku. V patnácti obvodech obcí s rozšířenou působností je dostupnost…
Fórum: Jakých bylo 100 dní ministra Válka?
Nedávno uplynulo sto dní od jmenování nové vlády ČR, tedy tradiční doba, po kterou se obvykle nechává nové vládě doba hájení. Okolnosti ovšem obvyklé…
Inovace a jejich patentová ochrana
Český i evropský výzkum v oblasti léků by mohl být silnější. V dotahování akademického výzkumu až do praxe jsou znatelné pokroky. Výzkumníci by…
Ministr Válek náhle odvolal ředitele IPVZ
Změna ve vedení IPVZ. Ředitel Škulec byl náhle odvolán, důvody nezná.
Ženy častěji zemřou na srdeční selhání než muži
Podle výzkumu prezentovaného v březnu 2022 na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2022 je u žen méně…
O dvou stylech vedení
Vystřídali jste během života několik různých povolání? Takže jste skoro jistě uvažovali o tom, kdo vás vede nebo vám velí, proč se chová tak, jak se…
Jeden život zachrání až deset dalších
Hlavním limitem transplantační medicíny na celém světě je nedostatek dárců orgánů. Bez nich žádnou transplantaci provést nelze. Na počet dárců má…
Chystá se zákonná definice telemedicíny
Nejistot kolem poskytování distančních zdravotních služeb by mohlo za dva roky ubýt. Novela má popsat, co je telemedicína a co musí splňovat.
Změny v diagnostice a léčbě pacientů po CMP
Podle dat Světové zdravotnické organizace je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Bohužel jen třetina pacientů…
Vývoj českého asistenta pro radiology je u konce, začínají testy
Český startup vyvinul systém pro vyhodnocení rentgenů plic umělou inteligencí a chce během příštího roku získat všechna povolení pro vstup na trh.…
Umělá inteligence by neměla být „blackbox“
Umělá inteligence potřebuje jasná pravidla, ve zdravotnictví zvlášť. Ta ale nesmějí být tak svazující, aby Evropa přestala být konkurenceschopná. „Už…
Medici opět v první linii
První vstřícné tváře, se kterými se mnozí ukrajinští uprchlíci v Praze setkávají, patří medikům z 3. lékařské fakulty UK. Ti už několik týdnů vedou…
Koronavirová pandemie prověřila práci praktiků. Obstáli
Práci a možnosti praktických lékařů prověřila koronavirová pandemie v uplynulých dvou letech na maximum. Boj s covidem podle nich odhalil celou řadu…
Praktičtí lékaři ocenili Davida Šmehlíka za přínos pro primární péči
Po řadě let se na letošním 16. kongresu primární péče rozhodli jeho pořadatelé Sdružení praktických lékařů ČR a Sdružení praktických lékařů pro děti…
Pojišťovny budou hradit lék, který pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá s chůzí
Výrazné zlepšení chůze pro pacienty s roztroušenou sklerózou přináší léčivý přípravek Fampyra, který bude v České republice hrazen zdravotními…
Novinky z PragueONCO 2022
V rámci 13. kongresu PragueONCO v Praze ve dnech 26.–28. 1. 2022 zazněly nejnovější informace z nedávných mezinárodních odborných setkání ASCO 2021,…
Medical Tribune slovensky o Slovácích pro Slováky (ale i pro Čechy, kteří dohlédnou za hranici)
Odborné noviny Medical Tribune vycházejí v řadě (nejen) evropských zemí. V České republice jsou čtenářům k dispozici po sedmnáct let. Během té doby…
Slabý: Precizní onkologie se bude uplatňovat už na počátku léčby
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., je zapáleným průkopníkem konceptu precizní onkologie. Je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vede…
Praktici UA Pointy vítají, ale jen jako provizorium
Kromě zřízení UA Pointů budou praktičtí dětští lékaři potřebovat další dlouhodobější pomoc, aby se mohli o přicházející děti z Ukrajiny řádně starat.…
Bonifikační program VZP PLUS
I v roce 2022 nabízí VZP ČR svým smluvním partnerům ve vybraných odbornostech účast v bonifikačním programu VZP PLUS. Jeho cílem je řešit konkrétní a…
Když děti pijí pod dozorem
Psychologům Mgr. Gabriele Kšiňanové, Ph.D., a Mgr. Albertu Kšiňanovi, Ph.D., kteří působí v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy…
Fórum: Dopady války na Ukrajině
Válka na Ukrajině má vliv i na české zdravotnictví. Dopadá přímo na zdejší ukrajinské lékaře, lékařky, zdravotnice i zdravotníky i na ukrajinské…
Snaha o přispění společnosti CompuGroup Medical Česká republika ke kvalitě zdravotní péče
V souvislosti se slábnoucí epidemií koronaviru SARS-CoV-2 v České republice bych velmi rád z role manažera části společnosti CompuGroup Medical Česká…
Česko se připravuje na dialýzu ukrajinských uprchlíků
Velká část lidí z Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky, bude potřebovat specializovanou zdravotní péči. U některých z nich bude nutná…
Když přes stromy regulí není vidět les
Nové technologie mají potenciál nás přechytračit. Nikoli checklisty, ale schopnost rozeznat nuance a klást přesné otázky budou právě tou dovedností,…
Migrace z Ukrajiny novou vlnu pandemie nepřinese
O možných epidemiologických rizicích ukrajinské migrační krize s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální…
Doc. Vevera: Koronavirová krize přinesla vlnu frustrace a zklamání vlastním životem
Přednosta Psychiatrické kliniky LF UK a FN Plzeň a vedoucí katedry psychiatrie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pplk. v. v. doc.…
Vliv pandemie na násilí, konspirační teorie a ochotu k vakcinaci
V souvislosti s pandemií koronaviru SARS‑CoV‑2 se v České republice, stejně jako jinde v Evropě a ve světě, objevila řada dezinformací, fabulací či…
Doc. Prausová: Epidemie covidu nás v lecčem posílila
„Uvítali bychom, kdyby na straně ministerstva a pojišťoven byla ochota dále zušlechťovat centralizaci péče. Ta docela dobře funguje, pokud jde o…
Ztráty pojišťoven letos přesáhnou 20 miliard
Aktuální odhad ministerstva zdravotnictví počítá pro letošek s deficitem zdravotního pojištění 21 miliard korun. Ministerstvo avizuje návrh na…
Reforma psychiatrie v každodenní praxi
Jako již několik let, i letos se 64. česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se konala online 14. a 15. ledna 2022, věnovala také…
Data z klinické praxe prokazují účinnost přípravku Spinraza v léčbě dospělých se SMA. Nově jsou součástí souhrnu údajů o přípravku
Přípravek Spinraza (účinná látka nusinersen), který se používá k léčbě spinální muskulární atrofie (SMA) u novorozenců, dětí i dospělých, má nově…
Po škrtech se hledají úspory
Kvůli rozhodnutí o snížení plateb za státní pojištěnce na loňskou úroveň plánují zdravotní pojišťovny šetření. Do budoucna má platby státu nastavit…
Friedrich: Bez zvýšení plateb státu o dalším růstu nemůže být řeč
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ing. Ladislav Friedrich varuje: Příští rok bude potřeba, aby stát přidal do zdravotnictví dvacet miliard.…
Nízká příčka
Představte si žebřík, který má deset příček a je ukotvený v zemi. Každá příčka vyznačuje, jak na tom sociálně a ekonomicky jste. Říká se tomu…
Prof. Rosina: Propojit medicínu s technikou se na FBMI daří čím dál lépe
Přestože je druhou nejmladší fakultou Českého vysokého učení technického (ČVUT), za necelé dvě dekády své existence si vydobyla respekt a neustále…
Kouření a obezita – lze ovlivnit oboje najednou?
V programu letošního 17. Šonkova dne prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., předseda ČLS JEP, otevřel téma, jež charakterizoval jako „skutečně zajímavé,…
Šonka: Bez posílení primární péče zůstane zdravotnictví zahlcené
S variantou omikron se tíže epidemie přesunula téměř výhradně na bedra praktických lékařů, pro které představuje opravdu extrémně vysokou zátěž. Více…
Přelomová léčba cystické fibrózy je v Evropě schválena i pro mladší děti
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Spolupráce v zemi nikoho aneb když se setká záchranář s potřebou paliativní péče…
„Matka má rakovinu s metastázami, za poslední dva týdny zhubla 12 kilogramů, v posledních několika dnech byla ospalá a v poslední hodině nereaguje…“…
Dvořáček: Evropa zdravotnictví dlouho nechávala stranou. Co teď připravuje, ovlivní každého
„Pozice, které má Česká republika zastávat vůči změnám chystaným v Evropské unii, musejí vznikat zezdola. Máme mluvit se všemi účastníky zdravotního…
Řízení o úhradách na rok 2023: Vítejte v horších časech
Startuje dohodovací řízení o úhradách na příští rok. Rezervy zdravotních pojišťoven se postupně tenčí. S napětím se očekává výhled růstu ekonomiky a…
Univerzita Karlova chce učit public health jako magisterský program
Pandemie nás poučila, že nutně potřebujeme specialisty na prevenci a ochranu zdraví, říkají zakladatelé nového studijního programu Epidemiologie a…
Omikron, nebo delta? Do aplikačních center se posílají všichni rizikoví
Podle aktuálního doporučení klinické skupiny ministerstva zdravotnictví mají být pozitivní pacienti s neznámou variantou a s rizikem těžkého covidu…
S ředitelem Lukášem o projektu za 3,4 miliardy i o úctě k sestrám
„Stojíme na vlastních nohou, jako vždy. My jsme v podstatě z centrálních zdrojů nikdy nic podstatného nedostali. Hospodaříme s tím, co dostaneme…
MUDr. Haberlová: Díky screeningu na SMA nemusejí děti končit na vozíku
Onemocnění, jako jsou cystická fibróza, fenylketonurie nebo spinální svalová atrofie (SMA), znamenají pro život dítěte a jeho rodičů výrazné…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
Nežádoucí příhody spojené s terapií CAR‑T
Terapie chimérickými antigenními receptory T buněk (CAR‑T) měla zásadní vliv na pacienty s B‑buněčným lymfomem refrakterním k chemoterapii nebo…
Fórum: Kde je ve zdravotnictví třeba držet kontinuitu
Poslední parlamentní volby přinesly významnou změnu v rozložení politických sil. Mohlo by se stát, že i v řízení zdravotnictví dojde ke zřetelnému…
Lékaři bez hranic již padesát let pomáhají zachraňovat životy
Padesát let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi.…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
Náměstkem pro Evropu bude Dvořáček
Ministr Válek staví svůj nejužší tým. Od února se stane jeho náměstkem lobbista Dvořáček. Připraví české předsednictví EU.
Největší nápor v této vlně očekává analytička na konci ledna
I omikron může na nemocnice dopadnout, zdá se ale, že nebude tak obrovský dopad na intenzivní péči, říká RNDr. Lenka Přibylová, vedoucí analytické…
Vyhláška o kompetencích sester má platit od července
Ministerstvo zdravotnictví chystá upřesnění kompetencí všeobecných sester se specializovanou způsobilostí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Nejasný český postoj ztěžuje situaci polských žen
Právníci České lékařské komory i přes stanovisko ministerstva zdravotnictví a přes doporučení ombudsmana trvají na tom, že poskytovat Polkám v Česku…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Slabý: Odcházím od čistého stolu
Na funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na konci listopadu rezignoval prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Svou roční zkušenost…
Dostupnost psychoterapeutické intervence naráží na nedostatek odborníků
Ačkoli je dopad onemocnění COVID‑19 na psychické zdraví populace dnes již zřejmý, není této problematice stále věnována dostatečná pozornost. Pomoci…
Nepovolené kombinace výkonů jsou častou chybou ve vykazování
U ambulancí není výjimkou dvacet procent péče neuhrazené v plné výši, říká Mgr. Radka Bauerová, MBA, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními…
Digitální propast mezi generacemi trvá
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR zveřejnila výzkumnou zprávu z primárního a sekundárního výzkumu provedeného v ČR, Řecku a Německu o…
Fórum: Co přinesl rok 2021 ve zdravotnictví?
Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v…
Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další dvě onemocnění
Součástí novorozeneckého screeningu bude od 1. ledna 2022 také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované…
Dušnost u pacientů po COVID 19 může signalizovat srdeční problémy
Malá studie naznačila, že pacienti s COVID‑19, kteří mají i nadále dušnost během fyzické aktivity jeden rok po zotavení z infekce, mohli utrpět…
Povinné očkování zdravotníků proti covidu má zajistit chod státu
Odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podepsal povinné očkování zdravotníků (včetně studentů na praxi) proti covidu. Pokud vyhláška přetrvá…
Co přinese povinná vakcinace proti COVID‑19?
Vyhláškou stanovil končící ministr zdravotnictví Vojtěch od března povinnou vakcinaci proti COVID‑19 také pro zdravotníky. V populaci jsou počty…
Jsme fakultou, která nenechá studenty padnout
Studium medicíny je vždy náročné. Je ale zbytečné a kontraproduktivní, aby stres spojený se studiem vedl k narušení duševního zdraví studentů. 3.…
Co s nevědeckými postoji k očkování proti covidu?
Někteří lékaři v souvislosti s pandemií COVID‑19 veřejně prezentují své názory, které jsou v příkrém rozporu s aktuálním vědeckým poznáním. Někteří…
Inovativní terapie v psychiatrii
Konference Inovativní terapie v psychiatrii uspořádaná Academy of Health Care Management se konala 11. listopadu v Praze prezenční i virtuální formou…
Nové procesy kolem orphanů začnou platit za pár týdnů
Nová pravidla pro stanovení úhrady léků na vzácná onemocnění a vysoce inovativní léčivé přípravky vstupují do reálné praxe. Vyjasnit se ještě musí…
Tinnitus: co neškodí, je akceptovatelné říká MUDr. Rottenberg
Tinnitem trpěli Beethoven, Michelangelo, van Gogh, leccos o něm ví také třeba Michal Pavlíček nebo Jáchym Topol. Na to, zda jsou příčiny šelestu v…
Látalová: Psychiatrické dopady virových infekcí netryskají pouze ze společenské izolace
Přednostka Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Klára Látalová, Ph.D., popisuje…
Zajímavosti z kongresu ESC 2021 v oblasti arteriální hypertenze
Ve dnech 27.–30. srpna 2021 se uskutečnil kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC). Vzhledem k epidemiologické situaci v Evropě byl kongres…
Hospodaření VZP se letos zatím vyvíjí lépe, než se očekávalo
Rezervy, které VZP začala rozpouštět kvůli vysokému růstu nákladů, zatím vystačí. V příštích letech ale podle ředitele Kabátka bude třeba hledat…
Dvořáček: Okno příležitosti se právě otevírá
„Východní Evropa se mění. Naším cílem by mělo být se z ní definitivně vymanit a směřovat k tomu, jak věci fungují například ve Skandinávii,“ říká Mgr…
Pro firemní výzkum je potřeba Sitzfleisch, říká šéf biotechnologické firmy Velebný
Pod Orlickými horami vyrábí biotechnologická společnost Contipro doc. RNDr. Vladimíra Velebného, CSc., kyselinu hyaluronovou jako surovinu pro…
Fórum: Motivace pro praktiky
Posílení a rozšíření kompetencí praktických lékařů je spojeno s motivací poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Padla proto některá preskripční…
Máme se bát chřipky?
Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…
Zajímavosti z Lipidové akademie 2021
V jihomoravském Mikulově se ve dnech 22. až 23. října už posedmé odehrálo setkání odborníků na metabolismus krevních lipidů, Česko‑slovenská lipidová…
Ve VFN zaznamenali abskopální efekt u melanomu po kryoterapii
Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali a spolu s kolegy z dalších klinik popsali ojedinělý jev v léčbě metastazujícího…
Bodnár: VZP chce více podporovat prevenci
I když si Všeobecná zdravotní pojišťovna bude muset v příštích letech více hlídat náklady, u cílených bonifikací pro lékaře, které podporují prevenci…
Mohli jsme se tomu vyhnout, v tom je ten rozdíl
V čem je tato vlna jiná než předchozí, co se týká nálady v týmu? Stran nálady, emocí a vnímání celé situace se mohu vyjadřovat jen za sebe.
Přecenili jsme inteligenci části populace. Entuziasmus je pryč
Aktuální vlna (vlastně ani nevím kolikátá, prý pátá?) je v principu věci samozřejmě podobná jako ty předchozí. Rozdíl je v tom, že většina z nás…
Jak jde čas s autologní transplantací krvetvorných buněk
Redakce Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Markem Trněným, CSc., přednostou I. interní kliniky – kliniky hematologie 1. LF UK a VFN Praha, o…
Systém pro správu alertů NOOL nabízí mnoho výhod
Cílem Systému pro správu alertů Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (AMS NOOL) je urychlit prověřování a uzavírání alertů. Historii…
Venofarmaka – doména praktických lékařů při léčbě pacientů s CVD
Chronické žilní onemocnění (CVD) patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, postihuje 50–85 % západní civilizace, a proto se s ním právě…
Koaliční program slibuje urychlenou digitalizaci zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví je jedna z priorit, zní z koalice. Souznějí s tím i někteří opoziční poslanci. Budoucí vládu čeká uvedení zákona o…