
Všechny články
Odbory: Kritická situace v odměňování ohrožuje sociální služby
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR upozorňuje na alarmující stav v odměňování zaměstnanců ve zdravotnictví a sociálních službách, který…
Biologická léčba se v pneumologii posouvá do nižších linií
Na to, jak vypadá současná péče o pacienty s nádory plic, jsme se v rámci tiskové konference konané u příležitosti Světového dne karcinomu plic,…
Nezkrátí-li se čekací doby, ani nejmodernější léky nepomohou
V České republice každý rok onemocní karcinomem plic přibližně 6 600 lidí a téměř 5 400 jich na toto onemocnění zemře. Nové možnosti léčby, jako je…
Do studie COMBAT byl zařazen první pacient
Podle informací EASL (European Association for the Study of the Liver) byl na začátku července 2024 ve francouzské nemocnici v Clichy zapsán první…
Žitníková: Peníze pro zdravotníky mohou pocházet i z daní na tabák či alkohol
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh zákona o odměňování zdravotnických pracovníků, podle odborů však návrh stále neřeší zásadní rozdíly mezi…
Kovárník: Intravaskulární imaging zlepšuje výsledky koronárních intervencí
Intravaskulární imaging představuje významný pokrok v oblasti koronárních intervencí. Jak tyto technologie ovlivňují práci operatéra a prospěch…
V Nemocnici Kadaň restrukturalizují kapacity
Jednání zdravotních pojišťoven s nemocnicemi o struktuře lůžkové péče od roku 2025 pokračují. Dohoda byla uzavřena v Nemocnici Kadaň. V mnoha…
Práce nadšenců pomáhá dalšímu rozvoji hospicové péče v ČR
Rozvoj hospicové péče je dlouhodobě spojen s nadační podporou, její financování by se neobešlo bez dotací, grantů a darů. Příkladem je i Nadační fond…
Mohr: Převládá všeobecná nespokojenost, že reforma zůstala na půli cesty
Prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., je primářem kliniky a náměstkem pro léčebnou péči a klinický výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). V…
NIS2: Nová éra kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví
Nová legislativa přinese nárůst odpovědnosti a povinností pro mnoho organizací. Návrh novely zákona o kybernetické bezpečnosti schválila 17. 7. vláda…
Kardiologie v jižních Čechách: nejmenší počet ambulancí
Prevence a léčba kardiovaskulárních (KV) onemocnění je hlavním tématem cyklu kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, které mapují situaci v této…
Fórum: Budou mít lékaři plošný přístup k laboratorním výsledkům?
Při diskusích o nutných změnách českého zdravotnictví se protínají různé, leckdy protichůdné názory. Na nutnosti digitalizace se ale shodnou snad…
Klíče k záchytu kardio-renálně-metabolického pacienta a včasné intervenci
Praktičtí lékaři jednají o zásadní změně preventivních prohlídek. Kromě toho ale závisejí výsledky primární péče o lidi se sdruženými riziky v…
Šonka: Preventivní prohlídky čekají zásadní změny
V rámci zlepšení preventivní péče o rizikové pacienty připravuje Sdružení praktických lékařů ve spolupráci s odbornou společností návrh změn…
Odměňování ve zdravotnictví. Odbory stupňují požadavky, tvrdí MZ
V posledních týdnech došlo k výrazné eskalaci napětí mezi Ministerstvem zdravotnictví a Českou lékařskou komorou (ČLK), resp. zdravotnickými odbory.…
Vrablík: Sdílená péče může překonat bariéry v léčbě kardio-renálně-metabolického syndromu
Včasný záchyt pacientů s komplexním kardio-renálně-metabolickým syndromem představuje zásadní výzvu, kterou současný systém zdravotní péče ne vždy…
Profesor Friedrichsdorf: Problémem číslo jedna u vážně nemocných dětí je strach z jehel
Stefan J. Friedrichsdorf je profesorem dětské medicíny bolesti, paliativní péče a integrativní medicíny na Benioff Children’s Hospitals, University…
Dětská paliativní péče v ČR má nakročeno stát se lídrem nejen v Evropě
Na pozvání Nadace rodiny Vlčkových přijeli poprvé do Česka světoví experti na dětskou paliativní péči (DPP) s komplexním vzdělávacím programem…
Prevence a včasná detekce GI nádorů získává u mladší populace nový význam
Léčba gastrointestinálních (GI) nádorů dohání jiné oblasti onkologie a nabízí pacientům lepší vyhlídky na přežití a kvalitu života, ale výrazný…
Češka: Dobrý internista by měl být částečně i kardiologem
Podle prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., předsedy České internistické společnosti ČLS JEP, jsou hranice mezi interní medicínou a kardiologií stále…
Lék s omezením L může praktický lékař napsat už bez delegování
Posílení pravomocí praktiků a zjednodušení situace pacientů s omezenou dostupností specialistů. To může přinést změna, podle které mohou praktičtí…
Kardiologové v Jihomoravském kraji vidí rezervy ve správném směrování pacientů
Kapacity kardiologické péče v Jihomoravském kraji jsou relativně dobré, někteří specialisté si ale drží nekomplikované pacienty.
Rozšířená realita nejen v kardiologii: Nové obzory pro lékaře i pacienty
Virtuální a rozšířená neboli augmentovaná realita (VR/AR) přinášejí do moderní medicíny významné inovace, například v oblasti intervenční kardiologie…
Firmy chtějí zpátky daňové výhody na péči o zaměstnance
Podniky snížily své investice do nadstandardní zdravotní péče o zaměstnance. O změnu, která by firemní zdravotní benefity znovu zvýhodnila, a tím…
Česká republika a dostupnost léčiv? Ani premiant, ani propadlík
Minulý týden byla představena data ze zprávy Patients W.A.I.T. Indicator (WAIT report), kterou připravila Evropská federace farmaceutických…
EULAR 2024: Revmatologie vyžaduje více dat z reálné praxe
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR), který se konal od 12. do 15. června ve Vídni, potvrdil rychlost, jakou se výzkum,…
Prof. Aletaha: Opomíjená osteoartróza se dostává do hledáčku vědců a lékařů
Letošní kongres Evropské aliance revmatologických asociací (EULAR) byl provázen vysokou účastí odborníků všech zainteresovaných skupin, množstvím…
Guidelines pro léčbu chronického žilního onemocnění 2024
Doporučené postupy pro léčbu chronického žilního onemocnění (CVD) podle European Society for Vascular Surgery z roku 2022 mají i českou verzi z roku…
Včasný záchyt kardio‑renálně metabolického pacienta v primární péči - anketa
V poslední době přibývají možnosti, jak terapeuticky ovlivnit kardio-renálně metabolický syndrom. Aby z integrovaného přístupu profitovalo co nejvíce…
Návrh na jednotné odměňování zdravotníků je nepřípustný a ničemu nepomůže
S ohledem na záměr návrhu zákonné úpravy o odměňování zdravotnických pracovníků považujeme za vhodné formulovat stručné oponentní stanovisko z pozice…
Česká psychiatrie stojí před řadou výzev
Celá Evropská unie čelí vážné krizi v oblasti duševního zdraví. V roce 2023 mělo 46 procent Evropanů zkušenost s emočními nebo psychosociálními…
Stačí se podívat
Hodnocení druhých lidí na základě pozorování jejich tváře a těla je ovlivněno pocitem důvěryhodnosti a dominance.
Cesta pacienta, procesní indikátory a jak je správně chápat
Administrativní data zdravotních pojišťoven mají své chyby, ale už dnes se dají využít k měření kvality. Na nastavení indikátorů kvality a jejich…
Kardiologie ve Středočeském kraji s Prahou v záloze
Do Prahy je blízko, zdravotní pojišťovna tedy slabou síť kardiologických ambulancí ve Středočeském kraji nevnímá jako problém.
Co vám nabídne Medicína po promoci 2/2024
Česká republika si 1. května 2024 připomněla dvacáté výročí vstupu do Evropské unie – co toto období přineslo českému zdravotnictví, shrnul v…
Kongres EASL 2024: Revoluční pokrok ve výzkumu onemocnění jater
Onemocnění jater se stalo jednou z největších zdravotních výzev 21. století. Postihuje více než 1,5 miliardy jedinců na celém světě a ročně si…
Fórum: Jak zlepšit atraktivitu ČR pro klinická hodnocení?
Z provádění klinických studií profitují zdravotničtí profesionálové, pacienti i celý systém. Česko je v tomto ohledu pod svým potenciálem. Proto se…
Klinických studií přibývá v ČR pomaleji než v Evropě
Klinické studie se přesouvají do Asie a Afriky. V rámci Evropy se daří Itálii, Španělsku nebo Portugalsku, z našeho regionu nejrychleji roste…
Od kamer k informacím: videodohled v moderním zdravotnictví
Podobně jako v mnoha zemích po celém světě prochází zdravotnictví v České republice revolucí. Vzhledem k tak silným trendům, jako jsou digitalizace,…
ČAFF: Novela může vést k nárůstu počtu hlášených výpadků
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) varuje, že novela zákona o léčivech, která zavádí povinnost dodavatelů zajistit dodatečnou dvouměsíční…
Adaptační proces na koronární jednotce. Nikoho neházíme do hluboké vody
Jak probíhá adaptace všeobecných sester a zdravotnických záchranářů na vysoce specifickou práci na koronární jednotce? Pro koho je volba tohoto…
Sutherland: Stetoskop byl umění, ultrazvuk je věda
Čestným členem České kardiologické společnosti ČLS JEP se na XXXII. výročním sjezdu ČKS stal přední světový odborník na echokardiografii a pokročilé…
Pekařová: Kardiologický pacient potřebuje vysoce erudovanou sestru
Jak se za třicet let proměnila práce sestry v arytmologii? V čem to mají dnešní sestry těžší a v čem naopak snazší než předešlé generace? A co by se…
Vrablík: Nemalujme čerty na zeď. Inhibitory PCSK9 systém nezruinují
Inhibitory PCSK9 byly z rozhodnutí Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) od 1. ledna 2024 uvolněny do ambulantních praxí. Nicméně poté, na…
Fórum: Modernizace, nebo výstavba zcela nové nemocnice?
Nemocnice s přispěním evropských fondů i peněz od státu, krajů či měst vybudovaly v uplynulých desetiletích řadu nových kapacit, zmodernizovaly…
Hroboň: Návrh posílí pojišťovny v prevenci. Mohl by ale být dotaženější
Návrh změn zákona o zdravotním pojištění umožní lépe motivovat pojištěnce, aby chodili na preventivní prohlídky. Souběžně by se měly preventivní…
Kódování diagnóz v klasifikačním systému DRG
Dnešní poradna se věnuje tématu kódování diagnóz v klasifikačním systému DRG, jaké zásady se musí dodržovat pro jeho správnost a upozorňuje na…
Kritici nevěří, že Válkova novela zlepší prevenci
Základní zákon o veřejném zdravotním pojištění by mohl být od roku 2026 jako nový. V rozsáhlém návrhu novelizace sklízejí kritiku připomínkových míst…
Štěrba: Pacienti u nás často tápou, kudy kam. Potřebujeme manažery péče
Kam se za dvacet let našeho členství v Evropské unii posunulo české zdravotnictví? Jak zvládnout nejurgentnější výzvy evropského, potažmo českého…
MZ chce změřit skutečnou zátěž sester, pak upraví jejich pracovní podmínky
Ministerstvo zdravotnictví spustilo 1. května pilotní projekt, který si klade za cíl změřit celkovou ošetřovatelskou zátěž. Ve spolupráci s ÚZIS…
Strnadová: Chceme maximálně využít potenciál nelékařů
Lze ještě odvrátit katastrofu v podobě prudkého úbytku kapacit nelékařských zdravotnických pracovníků? Co pro to Ministerstvo zdravotnictví ČR dělá…
Vyšší příjem snižuje riziko úmrtí na mrtvici o třetinu, ukazuje nová studie
Nový výzkum představený na 10. evropské konferenci ESO 2024 (European Stroke Organisation), která se konala v květnu ve švýcarské Basileji, odhalil,…
Krizový intervent ví, jak s pacientem mluvit i v těch v nejtěžších chvílích
Sdělení závažné diagnózy a špatné prognózy může být pro pacienta a jeho rodinné příslušníky zdrcující. A právě do těchto emočně náročných situací…
První studie u lidí prokázala možnost redukce těžko dostupných komorových tachykardií
Studie Cryocure-VT zkoumající novou technologii, která využívá ultranízkoteplotní kryoablaci (ULTC) k eliminaci klinické komorové (ventrikulární)…
Kraj Vysočina: Potřeba změny systému péče o komplikované pacienty
Série kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, které se postupně konají ve všech krajích ČR, pokračovala 24. dubna diskusí v Jihlavě. Jak se ukázalo,…
Rok v čele AZV ČR – klíčové změny, aktuální a budoucí výzvy
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., stojí více než rok v čele Agentury pro zdravotnický výzkum (AZV) ČR, klíčové struktury pro rozvoj české medicíny a…
V EUC propojujeme nové technologie s disease managementem
Správně nastavený proces péče o chronicky nemocné pacienty je pro celou skupinu EUC velkým tématem – logicky, jako největší síť ambulantní péče v…
Karlovarský kraj: Velký nedostatek kardiologů. Kraj loví lékaře i gymnazisty
V pořadí třetí kulatý stůl ze série krajských diskusních setkání zabývajících se zlepšením péče o pacienty s kardiovaskulárními chorobami se konal v…
Studie SENTIX: Pro pacienty je výhodné, když řeže více patolog než chirurg
Koncept biopsie sentinelové uzliny by se mohl stát součástí standardů léčby cervikálního karcinomu. Výsledky studie SENTIX potvrzují bezpečnost…
Lékaři hrozí opakováním protestů. Ministerstvo prý neplní dohodu
Lékařské odbory (LOK-SČL) na svém sněmu vyzvaly lékaře i ostatní nemocniční zdravotníky k „připravenosti zopakovat protestní akci“ z podzimu loňského…
Zlínský kraj: Přes nedostatek kapacit dobře fungující síť kardiologů
Regionální rozdíly v dostupnosti zdravotní péče jsou značné. Potvrdilo to již páté kolo kulatých stolů Cesta ke zdravému srdci, kde se tentokrát ve…
Nežádal: Profylaktická léčba migrény je průlom
Jaké možnosti má současná medicína v léčbě migrény? Pro jaké pacienty je určena nejmodernější biologická léčba tohoto nepříjemného onemocnění, jak…
Nové důkazy spojují pasivní kouření s nebezpečnou poruchou srdečního rytmu
Vystavování se pasivnímu kouření – i v malém množství – je spojeno s vyšším rizikem závažné poruchy srdečního rytmu. Podle výzkumu prezentovaného na …
Votruba: Jaké bariéry musí překonat screening karcinomu plic?
Pokud jde o mortalitu spojenou s onkologickým onemocněními, Česká republika se vyšvihla z druhého na 22. místo. Navzdory tomu jsou ale výsledky…
VZP i v roce 2024 nabízí svým smluvním partnerům Motivační program VZP PLUS
Aktualizovaný Motivační program VZP PLUS zaměřený na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace a na prevenci spustila…
Dostat léky k dětským onkologickým pacientům je neustálý boj
„Když není studie pro dětskou populaci, není registrace a léku není v běžném režimu stanovena cena a úhrada. Na to narážíme denně,“ říká prof. MUDr.…
Plzeňský kraj potřebuje posílit KV prevenci a zajistit rovnoměrné pokrytí ambulantními specialisty
Pokud jde o návštěvnost preventivních prohlídek u praktického lékaře, je na tom Plzeňský kraj nejhůře z celé ČR. Naopak má nejnižší počet obézních,…
Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)
Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…
Americká opioidní krize má původ v Číně
Americký portál Statista.com zveřejnil 16. dubna 2024 zprávu o výsledcích vyšetřování zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států…
Ruce vzhůru, gatě dolů…
Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…
Zlepšeme spolupráci praktiků s psychology a psychoterapeuty
Současný nedostatek dětských psychiatrů navíc komplikuje i to, že nedostupní jsou i psychologové a o psychoterapeutech se mnohdy neví. Ke zlepšení…
Atogepant pro léčbu refrakterní epizodické migrény
V multicentrické, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii byl atogepant, perorální vysokoafinitní antagonista receptoru CGRP,…
Kolchicin a redukce KV příhod u pacientů s diabetem a nedávným IM
V randomizované, placebem kontrolované studii Colchicine Cardiovascular Outcomes (COLCOT) snížilo užívání nízkých dávek kolchicinu (0,5 mg denně)…
O houbách a lidech
Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…
Sabotáž v buněčných elektrárnách – slibný český koncept protinádorové léčby
Mitochondrie jsou membránové buněčné organely vyskytující se v eukaryotických buňkách. Jejich základní funkcí je produkce energie pro organismus,…
Inhibitory SGLT‑2 a nealkoholické ztukovatění jater
Mnoho pacientů s diabetem 2. typu trpí také nealkoholickým ztukovatěním jater (NAFLD). V nové retrospektivní studii s 80 000 osob průměrného věku 59…
Fórum: Najdou pediatři shodu?
Primární péče o děti není dobře dostupná a řešení se nerýsují. Zatímco nemocniční pediatři navrhují, aby se od soukromých pediatrů vymáhala povinnost…
Milé vedení AČMN, ruce pryč od primární péče
Klíčem k efektivnímu fungování českého zdravotního systému je posílení primární péče. Co navrhuje AČMN ve své koncepci, by naopak znamenalo její…
V EUC telemedicína přispívá i ke slaďování profesního a osobního života
Klíčovým personálním aspektem zdravotnické skupiny EUC a. s. s důrazem na význam ambulantních služeb, které poskytujeme, je péče o naše zaměstnance.…
Koordinátor péče zjednoduší bloudění nemocného nepřehledným systémem
Od 1. ledna 2024 byla spuštěna pilotovací fáze projektu Koordinátor péče, který by měl do budoucna zásadně pomoci rodinám pečujícím o děti se…
Zánět apendixu po klozapinu
V poslední době bylo referováno o spojitosti mezi apendicitidou a klozapinem. Nicméně tuto spojitost zkoumalo málo jiných studií, než jsou kazuistiky…
Alzheimerova nemoc zaznamenává pokroky. A to nejen v léčbě
Celý svůj profesní život zasvětila doc. MUDr. Iva Holmerová, PhD. geriatrii, stáří, demencím a dlouhodobé péči. Celá léta usiluje o širší pohled na…
Nové guidelines určí kompetence a pomohou s diagnostikou a léčbou AN
V současné době finišuje příprava multioborových Doporučených postupů pro diagnostiku a léčbu Alzheimerovy nemoci a jiných kognitivních poruch, na…
Náš tým zdravotníků: V EUC jdeme společně za péčí a hodnotami
V dnešní době je klíčové nejen poskytovat kvalitní zdravotní péči, ale také vytvářet prostředí, ve kterém se zaměstnanci cítí podporováni,…
Moravskoslezský kraj diskutoval o KV péči. Pacienty je třeba efektivně předávat
Kraj s největším podílem obyvatel s kardiovaskulárním onemocněním a zároveň kraj, kde víc lidí než jinde chodí na preventivní prohlídky –…
Nedostatek léků? Firmy likvidují stovky tisíc balení
Nedostatek léků, zejména pak antibiotik, byl jedním z hlavních témat minulého roku. Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) informovala, že firmy…
Synergické ovlivnění aterosklerózy a dyslipidémie je silný nástroj prevence
I přes rozvoj moderní terapie se v České republice kardiovaskulární onemocnění stále drží na špici příčin úmrtí. Jejich riziko lze přitom výrazně…
Pětiminutový test během rutinních návštěv u praktika by mohl zabránit mrtvici
Podle závěrů projektu AFFECT-EU prezentovaných 18. března na konferenci v Bruselu by rizikoví pacienti měli být testováni na fibrilaci síní pokaždé,…
Evropská komise pro léčivé přípravky (EMA) schválila k použití léčivý přípravek společnosti Almirall – EBGLYSS® (lebrikizumab) pro léčbu středně těžké až těžké atopické dermatitidy u dospělých a dospívajících
Lebrikizumab je monoklonální protilátka, která se váže s vysokou afinitou na interleukin 13 a selektivně inhibuje jeho signální dráhu [1–4].
Problematika diabetu a obezity přesahuje resort zdravotnictví
Diabetiků a lidí s obezitou, kteří se dříve nebo později diabetiky také stanou, přibývá geometrickou řadou. Kde je chyba, když víme, jak na to, a…
Ke změnám sítě nemocnic se připojily menší pojišťovny
Jednání o rámcových smlouvách v segmentu akutní lůžkové péče mají přinést větší efektivitu. Covidové příplatky pro nemocnice situaci nepomohly, tvrdí…
Část lékařů zvažuje změnu povolání. Důvodem je rodina
Sladit práci a rodinu, jste-li zdravotníkem, může být nadlidský úkol. Jak rodičovství a zejména pak péče o malé děti hýbe profesními preferencemi…
Mikrobiom hraje významnou roli i v dermatologii
Nerovnováha kožního mikrobiomu může způsobit řadu kožních problémů, například přispět ke vzniku akné. Vztahem mikrobiomu a akné se zabývá MUDr.…
Povinná hospitalizace pacientů s tuberkulózou je minulostí
V roce 2023 došlo k meziročnímu 17procentnímu nárůstu výskytu tuberkulózy. Téměř polovinu ze 477 případů představují cizinci, nejčastěji z Ukrajiny.…
Jak se vypořádat s nárůstem nádorů zažívacího traktu?
Nová data UEG (United European Gastroenterology) potvrzují zvyšující se incidenci nádorových onemocnění trávicího traktu, a to nejen ve starších…
Rodiny pečující o vážně nemocné děti získají novou formu podpory
Rodinám pečujícím o děti se závažnou život limitující nebo ohrožující diagnózou bude nově pomáhat takzvaný koordinátor péče. V zahraničí, například…
Za tři měsíce bylo v ČR sdíleno přes 7 000 pacientských souhrnů
O svůj elektronický pacientský souhrn žádají tisíce občanů. Většinou ale prakticky použitelné zdravotní údaje nedostanou. Probíhá i výměna…
NOOL: Jsme na špičce v ověřování pravosti léků. Padělky u nás nejsou
Český Národní systém pro ověřování pravosti léčiv (NSOL) funguje již pět let a jen za loňský rok v něm bylo provedeno 450 milionů operací. Do systému…
Více než 800 českých eReceptů vyzvednuto v zahraničí
Český pacient si eRecept v zahraničí vyzvedává, zahraniční pacienti v Česku mají smůlu. Čeští lékárníci se do projektu, který je pro ně dobrovolný,…
Nová analýza dat potvrzuje zásadní význam dětské paliativní péče
Dvě nové studie Institutu Pallium potvrzují, že děti s život ohrožující či omezující diagnózou, které využívají paliativní služby, častěji dožijí v…
V investicích do výzkumu české podniky přešlapují
Maďarský firemní výzkum a vývoj v oblasti zdraví během posledních deseti let posílil na víc než dvojnásobek, polský na trojnásobek, zatímco v Česku…
Konference na pomoc dalšímu rozvoji dětské paliativy
Vedle paliativní péče pro dospělé, která zaznamenala v rámci českého zdravotního systému v posledních letech dynamický rozvoj, je nyní velká…
Želízko: Nové guidelines pro AKS přinášejí změny hlavně u NSTEMI
Jak by měli dle aktuálních doporučení postupovat lékaři při intervenční léčbě akutního koronárního syndromu. Kdy má smysl přistoupit k angioplastice,…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Asciminib představuje další významný posun u CML
Chronická myeloidní leukémie (CML) představuje první onkologické onemocnění, kde byla jako kauzální příčina identifikována konkrétní genetická…
Omaveloxolon – první lék schválený pro léčbu Friedreichovy ataxie
Evropská komise (EK) nedávno schválila perorální přípravek omaveloxolon, který je indikován k terapii Friedreichovy ataxie, vzácného dědičného…
SAS se obrátilo na poslance. „Situace je kritická“
Sdružení ambulantních specialistů ČR se po premiérovi a vicepremiérech obrací i na poslance. Ambulantní specialisté považují situaci ve svém segmentu…
Esmethadon: nové, slibné, rychlé antidepresivum
Tento přehledový článek 20 vědců z 15 odborných pracovišť ve čtyřech zemích (USA, Kanada, Švýcarsko a Itálie) představuje vybrané nové studie, jež…
Arenberger: Rychlé pokroky v dermatologii přinášejí optimismus
Letošní 12. ročník Dermatologického update přinesl nová data týkající se moderních léků a terapeutických postupů u celé řady onemocnění. Poslechnout…
Na genetice záleží i u klíšťové encefalitidy, říká Daniel Růžek
„Podařilo se nám nalézt genetické polymorfismy, které předurčují, že se u člověka nakaženého virem klíšťové encefalitidy rozvine závažná forma…
Korupce v nemocnicích. Ve vazbě jsou exředitelé Malý a Velev
AKTUALIZOVÁNO 7. 3. 2024 Zločinecká skupina podle vyšetřování manipulovala zakázky na zdravotnickou techniku přinejmenším od roku 2022. Předem…
Psychotické příznaky při léčbě prolaktinomu cabergolinem
Cabergolin je agonista receptoru 2 pro dopamin používaný jako léčba první volby prolaktinomů.
Pozdní psychóza jako důsledek neurotoxicity tacrolimu
Tacrolimus je nejčastější imunosupresivum používané po transplantaci, avšak může mít za následek mírnou až závažnou neurotoxicitu až u 32 procent…
Žák: Náklady na hematoonkologii budou růst. Připravme se na to
„Moderní farmakoterapie je pro české hematologické pacienty dostupná, nejsme na tom hůře než západní Evropa. Samozřejmě výjimky by se našly.…
Elektronické komunikace: proč vymýšlet kolo, když jezdíme auty
Nastupoval jsem do nemocnice a psali jsme na psacích strojích. Všude hromady papírů, stohy kopíráků, úspěch byl, když byla někde kopírka. Pak přišly…
Fórum: Rezidenti po česku
Postgraduální vzdělávání lékařů v České republice probíhá značně neefektivně. Mladí lékaři tráví mnoho času na stážích, které je nikam neposouvají,…
Firemní prevence může o deset procent zkrátit nemocenskou
Firmy chtějí zdravé zaměstnance. Zapojit je víc do prevence zaměstnanců by mohlo pomoci snížit nemocnost a prodloužit roky prožité ve zdraví.
Co přinesl protest lékařů? Hlavně sliby, ale také změnu myšlení
Navýšení platů a mezd, redukce maximálního množství přesčasových hodin a spousta příslibů v oblastech pracovních podmínek a specializačního…
David Cibula: náš výzkum mění onkogynekologickou praxi
„Akademická studie SENTIX měla jasný cíl a výstup pro klinickou praxi. Přinesli jsme první prospektivní data o bezpečnosti provádění biopsie…
Ambulantní specialisté premiérovi: odboráři vás nevolí
Sdružení ambulantních specialistů ČR poslalo premiérovi a místopředsedům vlády otevřený dopis a žádá je o schůzku. Vláda prý podporuje jen nemocniční…
Hauer: Letošní úhradová vyhláška je pro ambulantní internisty katastrofa
Internisté na 30. sjezdu České internistické společnosti ČLS JEP (ČIS) probírali nejen celou řadu ryze medicínských, ale také politických témat. V…
Monhart: Centralizaci interní medicíny se nevyhneme
Naše schopnost poskytovat moderní, kvalitní a dostupnou zdravotní péči je závislá na dobré organizaci a ekonomickém zajištění našeho zdravotnictví.…
PragueONCO si za 15 let získalo důvěru
„V patnácti letech je člověk puberťák, naše konference už ale dávno dospěla. PragueONCO každý rok nabízí bohatý odborný program s účastí významných…
Zveřejněných zdravotnických dat přibývá. Jsou na NZIP
Koncem roku 2024 by měla být dostupná data ze všech velkých součástí Národního zdravotnického informačního systému. ÚZIS má strategii zveřejňování…
Pro svou operaci si každý rád dojede
„Musíme společně rozpustit víru v to, že nejdůležitější je, aby moje operace byla provedena blízko mého bydliště. To je nesmysl. V naší malé zemi si…
Lékové interakce u pacientů s roztroušenou sklerózou
V neziskové organizaci Průvodce pacienta vznikl projekt, který posuzoval farmakoterapii pacientů s roztroušenou sklerózou z hlediska její účelnosti a…
Choosing Wisely: Když méně znamená více a „nic“ je výhra
Jak se dají aplikovat principy iniciativy Choosing Wisely v urgentní medicíně a angiologii? Je to vůbec možné? A jak je iniciativa kompatibilní se…
Hroboň: Nutnou síť by měla vytyčit studie
Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její transformaci. I mimo minimální nutnou síť by se měly nemocnice na akutní péči podílet, postupně by…
Fórum: Vznikne v ČR efektivní síť nemocnic?
Bonmot, že síť nemocnic akutní péče odpovídá době, kdy se nemocní převáželi koňským povozem, se v diskusi o českém zdravotnictví opakuje už po léta.…
Jak správně postupovat při indikaci a vykazování vyžádané péče
V dnešní Poradně připomínáme poskytovatelům nezbytnost používání dokladu VZP-06/2009 Poukaz na vyšetření/ošetření a upozorňujeme na nejčastější chyby…
Jak odvrátit hrozbu katastrofálního nedostatku nelékařů?
Do deseti let hrozí českému zdravotnictví kritický nedostatek nelékařského zdravotnického personálu. Zejména všeobecných sester, ale také…
V MOÚ získávají obrysy dva dopředné projekty
Dva významné projekty, které mají potenciál zřetelně posunout českou onkologii, byly oficiálně zahájeny v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.…
Které odbornosti lékařů jsou nejstarší
O problému stárnutí praktických lékařů a dětských praktiků se mluví roky. Nejsou to ale zdaleka jen tyto dvě odbornosti, které mají problém s…
Ekzém je závažné autoimunitní léta podceňované onemocnění
Již od roku 1990 pomáhá Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků (SPAE) zlepšovat péči o pacienty a prosazovat jejich práva, potřeby a zájmy.…
Co lze ještě zlepšit na onkologických screeninzích
Mohou být úspěšné české screeningové programy ještě úspěšnější? Řídící rady jednotlivých programů navrhují dílčí změny. Zavádí se například externí…
Elektronický systém pro screening umožní centrální objednání pacienta
V rezervačním online systému bude přehledně vidět, jaké jsou na screeningových pracovištích objednací termíny. Systém bude moci také posílat…
Psychiatrická medikace bývá v nefungujícím systému péče jedinou možností
Nový výzkum iniciativy Netlum, podle něhož zdravotně-sociální systém v ČR tlumí chování lidí s mentálním postižením psychotropní medikací, vyvolal…
Nemolizumab slibný v léčbě prurigo nodularis
Nemolizumab se stává potenciálním novým lékem na prurigo nodularis. Na letošním kongresu EADV byly publikovány další údaje ze studie fáze III, které…
Fremanezumab snížil záchvaty migrény u dospělých s migrénou a obezitou
Nová post hoc analýza dat studie HALO‑LTS a FOCUS fáze III potvrdila účinnost a bezpečnost fremanezumabu (Ajovy) u pacientů s migrénou a komorbidní…
Krize praktického dětského lékařství v datech
Nedostupnost dětské primární péče se bude ještě zhoršovat, varuje nad čísly z Národního zdravotnického informačního systému ředitel ÚZIS Ladislav…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Kdo letos získal ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj?
V prostorách Barokního refektáře kláštera dominikánů v Praze bylo 12. prosince 2023 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a…
Výzkum poruch spánku se soustředí na revoluční technologie i střevní mikrobiom
Vědecký výzkum probíhající na 1. LF UK v Praze i v rámci meziresortní spolupráce s jinými pracovišti je základem pro další pokrok v diagnostice a…
Karin Bacmaňáková: Zaměstnáváme nejtalentovanější lidi na trhu
„Naším cílem je do roka od registrace Evropskou lékovou agenturou mít lék standardně dostupný pro české pacienty a v poslední době se to daří,“ říká…
Propojit sociální a zdravotní systém pomáhá i soukromý sektor
O tom, že i zdravotnické zařízení může být místem, kde se lidé cítí dobře, svědčí nové Centrum následné péče Praha, které v lednu 2024 otevře skupina…
Dohodnuté přesčasy: Zákoník povolí v průměru osm hodin týdně
Kolik přesčasů budou moci sloužit lékaři legálně v lednu 2024? Předpokládá se, že už oficiální limit klesne zpátky na 416 hodin ročně. Názory se…
Výzkumníci chtějí zmapovat digitální kompetence sester
Digitalizace zdravotnictví, zavádění nových technologií a prostředků telemedicíny. To vše vyžaduje speciální schopnosti a dovednosti zdravotnického…
Psoriáza má podobně negativní dopad na kvalitu života pacientů jako rakovina prsu
Psoriáza postihuje kolem 60 milionů lidí na celém světě. Polovina z nich pociťuje středně významné až významné negativní ovlivnění kvality života…
Prokazování příslušnosti ke zdravotní pojišťovně
Dnešní Poradna se věnuje tématu prokazování příslušnosti ke zdravotní pojišťovně průkazem pojištěnce. I v této problematice se mohou vyskytnout chyby…
Terapie psilocybinem je opět blíže klinické praxi
Další výzkum opět přiblížil léčbu deprese i jiných psychických onemocnění nenávykovým psilocybinem klinickému použitíi. Nová studie vědců z Národního…
Amitriptylin má potenciál při léčbě syndromu dráždivého tračníku
IBS není definitivně vyléčitelný a léčba první volby, jako je změna stravy a životního stylu, rozpustná vláknina, projímadla a protikřečové nebo…
Jak žít déle a cítit se mladší?
Recepty na to, jak žít déle, a především ve zdraví, přináší kniha předního kardiologa z prestižní Mayo Clinic v USA, která byla letos přeložena do…
Kardio-renálně-metabolický pacient v roce 2023: Příležitost zlepšit péči
Léčba pacienta s kardio-renálně-metabolickým syndromem směřuje do dřívějších fází rozvoje jednotlivých onemocnění. Nároky na koordinaci mezi…
Dvořáček: Stanovení ceny léku výrobcem by mělo být transparentní
Farmaceutická strategie pro Evropu má ambiciózní cíle: zvýšit dostupnost léků pro evropské pacienty a podpořit vývoj a výrobu inovativních léčivých…
Vrubel: Větší monopol inovací nevedl k rozvoji výzkumu a vývoje v EU
„EU se snaží o vytvoření rovných příležitostí a konkurenceschopného prostředí a hledá vyvážené prostředí pro inovace i pro dostupnost nepatentovaných…
Kolář: Lze udržet inovativní farmaceutický průmysl v EU?
Farmaceutická strategie pro Evropu se vyvíjí od roku 2020. Ještě bude zapotřebí mnoho diskusí, než dojde ke kompromisnímu řešení, které bude schůdné…
Péče podporující duševní zdraví těhotných žen a žen po porodu
V pátek 24. listopadu 2023 se v Praze konala závěrečná konference projektu Perinatální duševní zdraví, která představila aktuální situaci i…
VZP plánuje zanedbatelný schodek
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny schválila svůj návrh zdravotně pojistného plánu na rok 2024, už poněkolikáté plánuje schodek.
Výuka o duševním zdraví posílí prevenci
Předmět Výchova ke zdraví by mohl být rozšířen o kapitoly týkající se zlepšení gramotnosti v oblasti duševního zdraví. Podle dřívějších mezinárodních…
Rhabdomyolýza po použití rosuvastatinu 40 mg
V krátkém článku založeném na údajích z hongkongského toxikologického informačního centra se autoři snaží varovat poskytovatele zdravotní péče před…
Životní spokojenost je dovednost, kterou je potřeba se učit
Oblast mindfulness a péče o sebe sama je tématem, kterému zdravotníci v lékařských i nelékařských profesích věnují stále větší pozornost. Nejinak…
Význam zdravého životního stylu u onkologických pacientů
Obecně je známo, že k pozitivnímu ovlivnění našeho zdraví patří zdravá strava, eliminace škodlivých návyků, jako je kouření nebo nadměrná konzumace…
Premiér navýšil „nejvyšší možné navýšení mezd“ a dojednal smír místo Válka
Měsíce trvající vyjednávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) skončilo krachem, když ministr oznámil, že žádnou lepší nabídku už pro…
Studie k prevenci náhlé smrti po IM zapisuje prvního pacienta
První klinická studie, která zpochybnila rutinní implantaci defibrilátoru u pacientů po infarktu myokardu (IM) se srdečním selháním, zaregistrovala…
Býma: Personální obměna praktických lékařů je na dobré cestě
Jako každoročně bylo i v tomto roce snahou organizačního výboru připravit program XLII. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP,…
Internistické aspekty onkologické paliativní péče
Nedílnou součástí Brněnských onkologických dnů se v posledních letech stala tematika paliativní péče. V rámci tradičních edukačních seminářů se letos…
Nemocnice: Splnění požadavků lékařů nestačí. Je třeba řešit příčiny
Chystaný protest lékařů je odrazem léta neřešených problémů českého zdravotnictví. Rušení nemocnic páteřní sítě představuje možná snadné, ale nikoli…
Zdravotnictví v hledáčku inspektorů práce. A jak je to v Motole?
Jedním z hlavních cílů iniciativy Lékaři jsou jenom lidi je důsledné dodržování a kontrola přesčasové práce v nemocnicích. V souvislosti s tím se v…
Válkovo „nejvyšší možné navýšení mezd“ nestačilo. Jak a kde se omezí péče?
Už v lednu 2024 by mohlo dojít k 50procentnímu splnění Hegerova memoranda z roku 2011. Na nabídku „nejvyššího možného navýšení mezd lékařů a…
Odliv
Racionalita, unikátní a největší výtvor řecké antické filosofie a jejích pokračovatelů, je namáhavá. Natož moderní vědecké myšlení, které, dejme tomu…
Srdeční selhání již nemusí být rozsudkem smrti pro pacienty po onkologickém onemocnění
Onkologičtí pacienti, kteří dostávají antracyklinovou chemoterapii, mají více než dvojnásobné riziko rozvoje srdečního selhání ve srovnání s…
Malusy a bonusy: lákavá řešení mohou napáchat více škody než užitku
Již od nástupu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka do úřadu slýcháváme od něj a mnoha dalších, že jedním z řešení neefektivity českého…
Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Každý rok si 20. listopadu připomínáme Světový den chronické obstrukční plicní nemoci, známé také pod zkratkou CHOPN. CHOPN je přitom označení celé…
Poznejte nejnovější trendy ve zdravotnictví se studiem MBA
Zdravotnictví je bezesporu náročným odvětvím, kde neustálý pokrok a novinky hrají klíčovou roli. Lékaři, zdravotní sestry a manažeři ve zdravotnictví…
Pro nemocné s CKD jde udělat mnohé – když se o nich ví
Chronické onemocnění ledvin obecně představuje podceňovaný problém. Snížení funkce ledvin pacienta nebolí a ani lékaři nejsou vždy motivováni se…
Části pacientů s duševními onemocněními standardní léčba nezabírá
Počet lidí, kteří se potýkají s duševním onemocněním, v posledních letech razantně vzrostl. Přestože existují účinné možnosti prevence a léčby,…
Zpráva prezidenta Kubka byla plná kritiky ministra Válka
Prezident ČLK Kubek vzkázal nemocničním lékařům, aby se nenechali ukolébat slibem, že nemocnice dají příští rok polovinu nárůstu úhrad na zvýšení…
Sjezd ČLK. Tvrdá kritika ministra i smířlivý tón nového viceprezidenta
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si i na 37. sjezd České lékařské komory (ČLK) přijel pro svou pravidelnou dávku kritiky. Ta se i letos týkala…
Schvalování úhrady zdravotních služeb
V dnešní Poradně VZP čtenáře seznámíme s procesem schvalování úhrady některých zdravotních služeb a s rolí, jakou v něm hraje poskytovatel zdravotní…
„Kde jsou zdravotníci?“ ptá se celá Evropa
Při příležitosti výroční konference Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO) v Madridu se konala debata představitelů několika evropských…
Ministr zdraví spustil informační web
Nový portál se srozumitelnými infografikami má podpořit péči o vlastní zdraví.
Jednání s lékaři: Zásadní spor už jen v oblasti odměňování
Další jednání zástupců lékařů a zdravotnických odborů na půdě Ministerstva zdravotnictví přineslo navzdory nepřítomnosti ministra Vlastimila Válka…
Grantová podpora rozvoje vzdělanosti v oblasti paliativní péče
Paliativní péči v obecné nebo specializované podobě potřebují v České republice každý rok desítky tisíc lidí [1,2], kteří se potýkají se život…
Hlávka: Udržitelnost dnešního zdravotnictví není možná. Budou chybět lidé a finance
„Abychom zůstali na kvalitě a na výsledcích péče, které máme nyní, musíme v průběhu třiceti let zvýšit efektivitu ve zdravotnictví o 40 až 50 procent…