
Všechny články
Má COVID‑2019 vztah k neurodegenerativní chorobě?
Trojice amerických neurologů (v čele Lindsay S. McAlpine) z Yale University School of Medicine (pracoviště New Haven, CT) zkoumala vztah onemocnění…
Propad v prevencích je znatelný, snad se podaří dohnat
Celosvětové a nyní české statistiky hlásí významný propad preventivních prohlídek, a to především v roce 2020. Aby se zdravotní důsledky zmírnily,…
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Poslanci se stanou Tom Phillip, Zdenka Němečková Crkvenjaš a další lékaři
Jak se změní zastoupení lékařů ve sněmovně? Poslanecký sněmovní výbor přijde o některé výrazné osobnosti, mezi nimi o MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD)…
Lékaři se připravují na spuštění unikátního programu časného záchytu nádorů plic
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Jediná šance, jak změnit mortalitní křivku tohoto…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dvě praktické zkušenosti s umělou inteligencí v onkologickém screeningu
Umělá inteligence může být ve screeningu užitečná a může šetřit personální kapacity. Je ale potřeba znát její limity a učit se s ní pracovat. Takový…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Mluvit s dětmi o smrti?
Výsledky reprezentativního výzkumu, ve kterém učitelé a rodiče z celé ČR vyjadřovali své názory, zda, proč a jak mluvit s dětmi o smrti a umírání ve…
XII. celostátní konference paliativní medicíny zdůraznila nezbytnost multioborovosti
I letošní XII. celostátní konference paliativní medicíny byla tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny určenou lékařům,…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
CGM MEDISTAR představuje budoucnost zdravotnického trhu v České republice
Nová generace ambulantních systémů od CompuGroup Medical ČR a moderní způsob vedení ordinace představuje skutečný skok v elektronizaci zdravotnictví.
Nový přístup k lékům pro vzácná onemocnění
Nejvýznamnějším tématem rozsáhlé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla schválená parlamentem, je úprava vstupu léků na vzácná…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Kraus: Musí se začít pracovat na změnách
Systém by měl být postaven na kontraktaci péče zdravotními pojišťovnami, zdůrazňuje senátor ODS MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního…
Adámková: Na dostupnosti je třeba dál pracovat
„České zdravotnictví má problémy s financováním, ale to má každé zdravotnictví na světě. Nestalo se, že by kolegové z jiné země říkali, že oni…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Hodnocení vlády a rady té příští
Není realistické očekávat, že nový ministr zdravotnictví dostane mandát řešit problémy, které se na zdravotnictví řítí rychlostí rychlíku. Spíše…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví Milan Blaha z ÚZIS
Měsíc před sněmovními volbami nastupuje do nejužšího týmu ministra nový náměstek. Stal se jím Milan Blaha, který byl dosud zástupce ředitele ÚZIS pro…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Fórum: Elektronizace zdravotnictví do pěti let?
Zákon o elektronizaci zdravotnictví určí pravidla pro elektronizaci zdravotnických agend a bezpečné sdílení dat. Základem bude Integrované datové…
Platy lékařů loni rostly nejvíc od roku 2012
V roce 2020 celkové výplaty lékařů narostly mimořádným tempem. Co bude následovat? Jednání o růstu tabulkových platů pro rok 2022 jdou právě do…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Kardiaci potřebují větší pomoc při hubnutí
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické společnosti European Heart Journal - Quality of Care and Clinical Outcomes,…
Přítomnost, minulost a budoucnost Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole
Dne 1. května 2021 byla ustanovena z rozhodnutí děkana 2. LF UK prof. MUDr. Vladimíra Komárka, DrSc., a ředitele FN v Motole JUDr. Ing. Miloslava…
Zvědavci
Zvědavost je základním důvodem zkoumání světa. U různých lidí je různá. Projevuje se u nejmenších dětí. Zvědavé děti mohou být zvídavé děti. Dobře se…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Nová doporučení pro intravenózní trombolýzu
Po nesmělých začátcích před asi 25 lety se intravenózní trombolýza (IVT) stala standardem léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody. Ač se dnes…
Na všeobecnou sestru by měl studovat dvojnásobek lidí
Ministerstvo zdravotnictví možná navrhne vládě, aby finančně podpořila vzdělávání v oboru všeobecná sestra. Dosavadní počty studentů jsou příliš…
Orphanet a ORPHA kódy popisují vzácná onemocnění česky
Překlad webového portálu o vzácných onemocněních více zpřístupní odborné informace. Projekt je součástí širších snah o pojmenování a poznání potřeb…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Obhajoba Českého onkologického institutu
Prof. Marek Svoboda, prof. Luboš Petruželka a prof. Jiří Neužil sdělili, co by očekávali od nového Českého onkologického institutu v Praze, na jehož…
Nová nemocnice v Brně? Staleté domy mají své limity
Město Brno provozuje Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici, ředitelem obou zařízení je od roku 2020 kardiochirurg Pavel Piler. Brno podle…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Hyde Park Dyslipidémie
Proslulý pořad České televize Hyde Park Civilizace hostil za devět let své existence desítky mimořádných osobností z různých oborů lidské činnosti…
Na co se v prevenci srdečního selhání nepomýšlí
Rizikovými faktory v prevenci srdečního selhání (SS), o nichž se mluví méně často, se věnovali odborníci v přednáškovém bloku Prevence SS: role…
Kardiologové volají po zlepšení pohody lékařů
Pro zajištění vysoce kvalitní péče o pacienta je nezbytná pohoda lékaře, přesto se zejména v posledním roce kvůli pandemii COVID‑19 syndrom vyhoření…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Jak plnit nenaplněné potřeby u axiálních spondylartritid
„Ukazuje se, že bychom se měli snažit ještě lépe porozumět tomu, co axiální spondylartritidy pro naše pacienty znamenají – s ohledem na různé…
Přísaha i ČSSD navrhují 24hodinové školky
Návrh čtyřiadvacetihodinových nemocničních školek rozvířil debatu o nedostatku zdravotníků v tuzemských zdravotnických zařízeních. Thomayerova…
Prof. Oldřich Eliška odešel po krátké nemoci
Prof. Eliška byl oblíbeným učitelem anatomie, jeho přednášky z anatomie srdce a lymfatického systému patřily k nezapomenutelným.
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Profesor Beneš, doyen neurochirurgie a její první atestant
Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. (27. 1. 1921 - 18. 7. 2021). Vzpomínku píší Vladimír Beneš syn a Vladimír Beneš vnuk.
Psychosomatická medicína se hlásí o slovo
Společnost psychosomatické medicíny ČLS JEP v souvislosti s postcovidovým syndromem apeluje na stát, aby zvážil hrazení psychosomatické léčby z…
Místo, kde by onkologie měla být jedinou prioritou
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
MUDr. Bartoš z Moravské Nové Vsi: Ordinace je bez střechy, pacienti trpí úzkostmi
Z Moravské Nové Vsi odjíždí vozidlo Golem pražské záchranky, která tu pomáhala týden. Kromě poskytování akutní péče sloužil Golem také jako zázemí…
Mikroskop, který zobrazí pohyblivý hologram
Pozorování mikroskopických biologických struktur komplikuje jejich rychlý pohyb. Řešení přináší nový prostorový modulátor světla pomocí rychlých změn…
Další ne pro vitamin C, thiamin a hydrokortizon při sepsi
V roce 2017 patřilo podávání vitaminu C, thiaminu a glukokortikoidů pacientům se sepsí a septickým šokem k nejdiskutovanějším tématům, objevily se…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Účinnost přednemocničního podání koncentrátu fibrinogenu u traumat
Multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná pilotní studie Flin‑ TIC zkoumala, zda podání koncentrátu fibrinogenu v přednemocniční fázi…
Ženy středního věku vyžadují kontrolu krevního tlaku k prevenci infarktu
Ženy s mírně zvýšeným krevním tlakem krátce po čtyřicátém roce věku mají po padesátem roce věku dvojnásobné riziko akutních koronárních syndromů ve…
Tipy a triky nefarmakologických opatření – každý pohyb se počítá
Součástí výročního sjezdu České kardiologické společnosti byl i prakticky zaměřený blok zacílený na režimová opatření v kardiovaskulární prevenci.…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Čtyři procenta. Dost, nebo málo?
Celkově se na úhradách zdravotních služeb pro rok 2022 dohodli se zdravotními pojišťovnami v rámci dohodovacího řízení zástupci 13 ze 14 segmentů.…
Milan Kubek počtvrté prezidentem ČLK
XXXV. sjezd České lékařské komory konaný v mimořádném termínu dal prezidentovi Milanu Kubkovi mandát po patnácti letech ve funkci dál reprezentovat…
Pozitivní KV anamnéza v rodině aneb kdy odeslat sportovce ke kardiologovi?
„Náhlá srdeční smrt u sportovců je vážným problémem, který vyžaduje pozornost, protože v drtivé většině případů je způsobena základním…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Pacienti s dědičnými aortopatiemi vyžadují multioborovou péči
„Ačkoli geneticky podmíněné aortopatie představují vzácná onemocnění, je potřeba jim věnovat dostatečnou pozornost. Postihují totiž mladé jedince, u…
Dostupnost kauzální léčby cystické fibrózy se zvýšila
Pouhých deset měsíců od schválení inovativního přípravku na cystickou fibrózu se zdravotní pojišťovny dohodly s výrobcem a odbornými společnostmi na…
Smlouvy o sdílení rizik přinášejí úspory
Náklady na inovativní léky rychle rostou. Risk‑sharing pomáhá držet náklady pod kontrolou. I když přicházejí dražší přípravky, počet léčených…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Chci se dívat, jak hoří svět
„Chci se dívat, jak hoří svět,“ pronesla vymyšlená postava. Vyjadřuje jádro pocitů nemalého počtu skutečných lidí. Starší výzkum pravil, že jde o…
Problémy s dýcháním jsou druhým nejčastějším příznakem infarktu
Podle studie má každý čtvrtý pacient s infarktem myokardu atypické příznaky. Tito pacienti s větší pravděpodobností zemřou do 30 dnů ve srovnání s…
Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko CMP u potomků
Studie zahrnující 5,8 milionu dětí zjistila vyšší výskyt cévní mozkové příhody (CMP) o čtyři desetiletí později u těch, jejichž matka měla během…
Seznamte se s CGM MEDISTAR. Profesionální ambulantní systém poskytuje lékaři flexibilitu i dokonalé zabezpečení pacientských dat
CompuGroup Medical je firma, která vyvíjí lékařské ambulantní softwary. Její portfolio je složeno ze systémů PC DOKTOR, PC DENT, DENTIST+, MEDICUS a…
LEDIM 2021 – letní internistické osvěžení
Také už se těšíte na setkání s kolegy tváří v tvář? Na možnost diskutovat i jinak než jen přes chat nebo obrazovku? Pak budete mít už brzy…
Dětské nástavbové obory specializačního vzdělávání
Mohl by to být velmi prospěšný a úspěšný projekt, ovšem nebýt COVID-19. Ještě však není konec a pediatři mohou za velmi výhodných podmínek získat…
Novinky ve světě dermatovenerologie na EADV 2021
Jarní sympozium EADV (Evropská akademie dermatologie a venerologie) bylo další z důležitých virtuálních akcí, které se v tomto roce konaly. Dvoudenní…
EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených…
Mrozek: Chci hledat konsensus a rovnováhu
Po třinácti letech ve funkci viceprezidenta České lékařské komory se MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D., rozhodl kandidovat na post prezidenta této stavovské…
I pacienti se srdečním selháním si zaslouží kardiorehabilitaci
„Ve srovnání s rozvojem farmakoterapie či implantabilních elektronických přístrojů máme v oblasti kardiorehabilitace vůči nemocným se srdečním…
Poslanci schválili nová pravidla pro léčebné konopí
Novela zákona má zlevnit léčebné konopí – otevře konkurenci pěstitelů a umožní jeho vývoz. Poslanci při jejím projednávání řešili také centrální…
Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Co lékaře naučila pandemie?
Už je to více než rok, co nás zasáhla pandemie koronaviru, které se všichni museli rychle přizpůsobit. Řešením, jak zvládnout spoustu problémů, se…
Profesor Jan Mareš: Ořezávat moderní terapii roztroušené sklerózy úhradovými limity není etické ani úsporné
Uvolnění přísných limitů úhrad moderní terapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou by bylo přínosem jak pro léčbu, tak z ekonomického hlediska,…
Čtvrté střídání ministrů za devět měsíců. Prof. Arenberger odchází
Prof. Arenberger oznámil svou rezignaci. Důvodem je tlak médií. Pokud jej vystřídá poslanec Adam Vojtěch, jak oznámil premiér, nemá prof. Arenberger…
Deklarace o opatřeních proti cévní mozkové příhodě
Představitelé ministerstev zdravotnictví v celé Evropě byli vyzváni, aby podepsali Deklaraci o opatřeních k Akčnímu plánu pro boj s CMP v Evropě,…
Deprese jsou častější u pacientů se srdečním selháním než u onkologicky nemocných
Podle studie zveřejněné během Heart Failure Awareness Days, které probíhaly v týdnu od 10. května 2021, trpí téměř každý čtvrtý pacient se srdečním…
Jděte s paliativou do háje? Nemyslím, že je to rozumný přístup
Primář MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D., pracoval dvanáct let v hospici v Rajhradě u Brna, nyní vede již pátý rok domácí hospic v Třebíči. Zakládající…
15. seminář ČIMS: od nových hypolipidemik po telemedicínu
Letos v březnu se uskutečnil 15. ročník celostátního semináře Českého institutu metabolického syndromu, tradičně ve spolupráci s Českou společností…
Skepse a frustrace. Praktici jsou zklamaní, Moderny dostanou méně
Praktičtí lékaři pozorují ve svých ordinacích klesající ochotu lidí nechat se očkovat. Manko, které vzniklo nedostatkem vakcín, se tak nemusí podařit…
Čarodějnice čínské, prosperující
Víra v čarodějnice doprovází lidi ve všech kulturních okruzích celé dějiny. Čarodějnice celého světa mají některé společné znaky. Často jsou…
Evropské miliardy posílí zdravotnictví
Národní plán obnovy je dokončen a schválen. Nejvíce peněz určených na oživení a odolnost Evropské unie půjde v rámci českého zdravotnictví na…
Co říkají nové guidelines pro léčbu CMP
Česká republika patří mezi státy, ve kterých je akutní péče o nemocné s cévními mozkovými příhodami velmi dobře zorganizována včetně plošného…
Nejdůležitější je mít v týmu lidi, kteří jsou chytřejší než jejich šéf, říká ředitel Nemocnice Na Homolce
Sjednotit dvě tváře Nemocnice Na Homolce přišel MUDr. Petr Polouček, MBA, kterého 15. listopadu 2018 uvedl do funkce ministr Adam Vojtěch.
S dobrou ergonomií budeme bez bolesti
„Průměrný věk dožití je v České republice u mužů 76 a u žen 82 let. Každý si tedy může spočítat, kolik roků či dní bude svoje tělo ještě potřebovat,…
Dlouhodobé účinky inhibitorů cholinesterázy u Alzheimerovy choroby
Inhibitory cholinesterázy (ICh) se rutinně používají pro léčbu demence alzheimerovského typu (AD), nicméně není zatím mnoho dat o jejich dlouhodobé…
Fórum: Finance nemocnic v době covidové
Nemocnice vyplatí v květnu podle loňské kompenzační vyhlášky 12,42 mld. na odměnách za péči v covidové pandemii, peníze už dostaly ze státního…
Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu
Distributor souhlasil se změnou smlouvy, místo do očkovacích center bude většinu dodávek od společnosti Moderna dodávat k jednotlivým praktickým…
Aplikace šetří čas během pandemie doktorům i pacientům
Digitalizace ve státní správě se v České republice za poslední rok pohnula raketovým tempem. Přesto však zůstávají odvětví, která stále fungují v…
Mnoho lidí překračuje kritickou hranici stresu
S environmentální fyzioložkou prof. MUDr. Julií Dobrovolnou, Ph.D., z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně…
400 endarterektomií plicnice v jediném českém centru – a nejen pro české pacienty
„S plicními endarterektomiemi jsme u nás začali v roce 2004. Do té doby bylo několik málo pacientů odoperováno v zahraničí a ostatní byli léčeni…
Telekonzultace na Žlutém kopci
Aplikace pro pacienty, vyvinutá pro Masarykův onkologický ústav, umožňuje kromě videohovoru nebo chatu také posílání lékařských zpráv nebo…
Očkování proti COVID-19 i v ordinacích zvládnete díky platformě Medevio bez zbytečné administrativní zátěže
Očkování proti COVID-19 se v ordinacích praktických lékařů konečně rozbíhá naplno. Je však spojeno s velkou administrativní zátěží.
Sestry z nemocnic vyhání hlavně přetížení
Když nové sestry po svém nástupu zjistí, jak situace uvnitř nemocnic vypadá, část z nich odchází. Dokud nebude ve zdravotnictví dostatek dalšího…
Úspěšná benefice České filharmonie
Výtěžek pomůže vyškolit dobrovolníky, kteří budou poskytovat kolegům včasnou a odbornou psychosociální pomoc přímo v nemocnicích projektu SPIS.
Ultrazvuk může zlepšit péči praktika
Probíhající projekt může zvýšit potenciál efektivního využití ultrazvuku v ordinacích praktických lékařů.
Potenciál zákona o elektronizaci zdravotnictví
Koronavirová krize jasně ukázala na ty obory, které značně trpí nedostatečnou mírou digitalizace, a zdravotnictví patří mezi ně. V našem oboru ale…
Vyšla vyhláška s odměnami pro ambulance
Novela kompenzační vyhlášky úhrad za rok 2020 přiznává ambulancím bonusy na odměnu pro každého zdravotníka až 75 tisíc korun, podmínkou je mimo jiné…
V hlavní roli hypertenze - Proč se nedaří dosahování cílových hodnot TK?
V rámci letošního XIX. sympozia arteriální hypertenze vystoupil v bloku s názvem Terapeutické aspekty s přednáškou i prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc…
Břevno v oku
„Kterakž pak vidíš mrvu v oku bratra svého, a v oku svém břevna nezaznamenáš?“ zní otázka stará asi dva tisíce let, najdete ji v Matoušově evangeliu …
Zdravé srdce pracovníků na směny souvisí s biologickými hodinami
Pracovní doba, která se odchyluje od přirozených biologických hodin jednotlivce, je podle výzkumu prezentovaného na online kongresu Evropské…
Vnitřně‑zevní punkce – elegantní řešení okluze centrálních žil
„Naším hlavním cílem je u takto nemocných obnovit cestu pro zavedení centrálního žilního katetru přes uzavřenou jugulární žílu vpravo, která je…
Odchod prof. Černého je tragické rozhodnutí
Řízení Dispečinku lůžkové péče a roli národního koordinátora intenzivní péče převezme dosavadní vedoucí lékař dispečinku doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph…
Vizionář koordinace intenzivní péče i zatracovaný promořovač
Zatímco intenzivisté nešetří pro profesora Vladimíra Černého a jeho práci na ministerstvu zdravotnictví slovy uznání, řada jiných odborníků hodnotí…
Moje role v promořování je přeceňována, říká prof. Černý
Po nástupu nového ministra skončil prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, 13. dubna po pěti měsících v pozici náměstka ministra zdravotnictví. Jen…
Očkování u praktických lékařů neakcelerovalo
Podle předsedy SPL Petra Šonky by se měla distribuce vakcín na čas přesměrovat k praktikům. Významné zlepšení je ale zatím v nedohlednu.
Pacienti s onemocněním srdce potřebují více pohybu
Zvýšený krevní tlak, vysoký cholesterol a diabetes zvyšují riziko srdečních onemocnění. Avšak nová rozsáhlá studie ukazuje, že u lidí s těmito stavy…
Hypertenze: starý problém, nová řešení?
Kardiovaskulární morbidita a mortalita se sice v České republice v posledních dekádách snížila, ale nemoci srdce a cév jsou stále zásadní problém,…
O trestněprávní odpovědnosti lékařů v kazuistikách
Ublížení na zdraví, zejména z nedbalosti, je asi nejčastěji řešeným trestněprávním činem v medicíně. Tomu, jak riziko podobných sporů minimalizovat a…
ECMO zachrání až tři čtvrtiny dětí, které by jinak neměly šanci na život
O současné situaci s využíváním mimotělního oběhu u dětí jsme si povídali s MUDr. Václavem Vobrubou, Ph.D., vedoucím lékařem jednotky intenzivní a…