
Všechny články
Význam zdravého životního stylu u onkologických pacientů
Obecně je známo, že k pozitivnímu ovlivnění našeho zdraví patří zdravá strava, eliminace škodlivých návyků, jako je kouření nebo nadměrná konzumace…
Premiér navýšil „nejvyšší možné navýšení mezd“ a dojednal smír místo Válka
Měsíce trvající vyjednávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) skončilo krachem, když ministr oznámil, že žádnou lepší nabídku už pro…
Studie k prevenci náhlé smrti po IM zapisuje prvního pacienta
První klinická studie, která zpochybnila rutinní implantaci defibrilátoru u pacientů po infarktu myokardu (IM) se srdečním selháním, zaregistrovala…
Omluvit se
Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…
Býma: Personální obměna praktických lékařů je na dobré cestě
Jako každoročně bylo i v tomto roce snahou organizačního výboru připravit program XLII. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP,…
Nemocnice: Splnění požadavků lékařů nestačí. Je třeba řešit příčiny
Chystaný protest lékařů je odrazem léta neřešených problémů českého zdravotnictví. Rušení nemocnic páteřní sítě představuje možná snadné, ale nikoli…
Zdravotnictví v hledáčku inspektorů práce. A jak je to v Motole?
Jedním z hlavních cílů iniciativy Lékaři jsou jenom lidi je důsledné dodržování a kontrola přesčasové práce v nemocnicích. V souvislosti s tím se v…
Česká umělá inteligence Aireen® detekuje diabetickou retinopatii mrknutím oka
Software Aireen® s umělou inteligencí, který před několika měsíci získal certifikaci MDR třídy IIb, dokáže spolehlivě detekovat znaky diabetické…
Sestry řeší kompetence a ohodnocení v paliativní péči
Komunita paliativní péče se rozrůstá, daří se rozvíjet odbornost paliativní medicíny, rozšiřuje se komunita odborníků, kteří se k této odbornosti…
Srdeční selhání již nemusí být rozsudkem smrti pro pacienty po onkologickém onemocnění
Onkologičtí pacienti, kteří dostávají antracyklinovou chemoterapii, mají více než dvojnásobné riziko rozvoje srdečního selhání ve srovnání s…
Malusy a bonusy: lákavá řešení mohou napáchat více škody než užitku
Již od nástupu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka do úřadu slýcháváme od něj a mnoha dalších, že jedním z řešení neefektivity českého…
Jak dostat inovativní onkologickou léčbu k více nemocným
O očekávaných přínosech i přirozených limitech přesunu části péče blíže k onkologickým pacientům, ale také o inovacích v oblasti léčby karcinomu prsu…
Poznejte nejnovější trendy ve zdravotnictví se studiem MBA
Zdravotnictví je bezesporu náročným odvětvím, kde neustálý pokrok a novinky hrají klíčovou roli. Lékaři, zdravotní sestry a manažeři ve zdravotnictví…
Pro nemocné s CKD jde udělat mnohé – když se o nich ví
Chronické onemocnění ledvin obecně představuje podceňovaný problém. Snížení funkce ledvin pacienta nebolí a ani lékaři nejsou vždy motivováni se…
Části pacientů s duševními onemocněními standardní léčba nezabírá
Počet lidí, kteří se potýkají s duševním onemocněním, v posledních letech razantně vzrostl. Přestože existují účinné možnosti prevence a léčby,…
Celoživotní vzdělávání se úspěšně digitalizuje
Jednou z důležitých aktivit České lékařské komory je pořádání a akreditace akcí celoživotního vzdělávání lékařů a udílení diplomů celoživotního…
Sjezd ČLK. Tvrdá kritika ministra i smířlivý tón nového viceprezidenta
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si i na 37. sjezd České lékařské komory (ČLK) přijel pro svou pravidelnou dávku kritiky. Ta se i letos týkala…
Schvalování úhrady zdravotních služeb
V dnešní Poradně VZP čtenáře seznámíme s procesem schvalování úhrady některých zdravotních služeb a s rolí, jakou v něm hraje poskytovatel zdravotní…
„Kde jsou zdravotníci?“ ptá se celá Evropa
Při příležitosti výroční konference Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO) v Madridu se konala debata představitelů několika evropských…
Úmrtnost na karcinom prsu je o třetinu nižší. Pomohl mamografický screening
Podle dat Národního screeningového centra ÚZIS došlo v případě karcinomů prsu v uplynulých 20 letech k poklesu mortality o 31 procent. Velkou měrou…
Jednání s lékaři: Zásadní spor už jen v oblasti odměňování
Další jednání zástupců lékařů a zdravotnických odborů na půdě Ministerstva zdravotnictví přineslo navzdory nepřítomnosti ministra Vlastimila Válka…
Hlávka: Udržitelnost dnešního zdravotnictví není možná. Budou chybět lidé a finance
„Abychom zůstali na kvalitě a na výsledcích péče, které máme nyní, musíme v průběhu třiceti let zvýšit efektivitu ve zdravotnictví o 40 až 50 procent…
AI překonává lidské operátory tísňového volání v identifikaci CMP
Tým výzkumníků z Dánska vyvinul nový rámec umělé inteligence (AI), který řeší počet cévních mozkových příhod (CMP), jež lidé zpracovávající tísňová…
Grantová podpora rozvoje vzdělanosti v oblasti paliativní péče
Paliativní péči v obecné nebo specializované podobě potřebují v České republice každý rok desítky tisíc lidí [1,2], kteří se potýkají se život…
Povinnost používat elektronické registry se odloží
Sněmovna 3. listopadu schválila odložení povinnosti používat kmenové registry. Ta má platit o dva roky později, místo ledna 2024 až v lednu 2026.…
Prioritou úhrad v roce 2024 bude dostupnost
Podle ministerstva zdravotnictví jsou akutní krize dostupnosti péče v řadě oblastí zdravotnictví v současnosti významnějším faktorem než případné…
Kardio-renálně metabolický pacient v roce 2023 a jeho cesta systémem
Pacient s kardio-renálně-metabolickým onemocněním je závažně nemocný, nachází se ve vysokém a velmi vysokém kardiovaskulárním riziku. Jeho onemocnění…
Fórum: Uspokojí úhrady představy zdravotníků?
Úhradová vyhláška pro rok 2024 počítá s příjmy systému 499,5 mld. Kč, meziročně o 31,7 mld. Kč víc, a s výdaji 508,8 mld. Kč. Na zdravotní péči by…
Nabídka ministrů nezabrala. Do protestu se zřejmě zapojí i sestry
„Férová nabídka“, kterou ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nazval slíbených 6,8 miliard korun na zvýšení odměn zdravotníkům prostřednictvím…
Licitace pokračuje: Přesčasy pryč, „čtyřiadvacítky“ zpět, více peněz na platy
Ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí představili zástupcům lékařů a odborům své návrhy na řešení sporů ohledně pracovní doby a pracovních…
Přáda ze Sekce mladých lékařů ČLK se stal viceprezidentem
Delegáti sjezdu ČLK zvolili viceprezidentem komory Jana Přádu. Podpořil jej prezident Milan Kubek.
SOTIO rozšíří portfolio přípravků na léčbu pevných nádorů
Biotechnologická společnost SOTIO, kterou vlastní skupina PPF, získala od nizozemské společnosti Synaffix B.V. licenci na využití jejich platformy…
Genová léčba, výzva pro zdravotní pojištění
Náklady na genovou léčbu mohou v příštích pár letech výrazně růst. Neměly by se mimořádné úhrady nebo úhrady léků podávaných při lůžkové péči lépe…
Nasazovat antipsychotika pro management chování je jako střílet ve tmě
Antipsychotika jsou již mnoho let využívána jako léky první volby v léčbě behaviorálních a psychologických symptomů nejen u demence. Podávána jsou až…
NKÚ: Dostupnost i kvalita paliativní péče se zlepšila. MZ však chybovalo
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky svého šetření v oblasti paliativní péče. Její kvalita i dostupnost se podle NKÚ v kontrolovaném…
VFN vybuduje dvacet nových lůžek pro dětské psychiatrické pacienty
Všeobecná fakultní nemocnice investuje 140 milionů do rozšíření dětské psychiatrické péče. Za podpory Ministerstva zdravotnictví zrekonstruuje nové…
Příležitost k osobnímu růstu se studiem MBA – už za 1 rok
Pohybujete se už několik let v sektoru zdravotnictví a na další dlouhodobé studium vám při vašem pracovním vytížení nezbývá tolik času? Chcete…
Strašák není jen zákaz „čtyřiadvacítek“, ale i nárok na odpočinek
I kdyby zákonodárci znovu povolili sloužit v nemocnicích 24hodinové směny, nadále bude pro některé nemocnice problém postavit pracovní služby tak,…
Výjimka na „čtyřiadvacítky“ zřejmě není potřeba. Evropské právo je zná a umožňuje
Ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje vyjádření Evropské komise, které získali zástupci mladých lékařů, a podle kterého nejsou 24hodinové…
Není vše ztraceno
Stárnutí a stáří nemá dobrou pověst, i když jsme docela zdraví a hmotně zajištění. Epizodická paměť, která zaznamenává osobní události, je ve stáří…
Výpomocná registrace
V rámci koordinace evropských zdravotních systémů byl ustanoven jednotný postup při proplácení péče za osobu, která je pojištěna v jednom státě a v…
Propojení evropských dat o srdečních chorobách podpoří další výzkum
Platforma, která kombinuje kardiologická data z reálného světa od milionů lidí z mnoha evropských zemí, přispěje k dalšímu pokroku ve výzkumu…
Pediatři jsou v první linii prevence závislostí. Pomoci jim mají kursy
V České republice je nejvyšší podíl závislých dětí a mladistvých v celé Evropě. V důsledku pandemie je nepřiznivý trend nejzřetelnější u…
Lp(a) je v módě, ale plným právem
Lp(a) se v roce 1963, kdy byl objeven prof. Bergem, hřál na výsluní zájmu, protože se ukázalo, že je nezávislým rizikovým faktorem aterosklerózy.…
Zaměstnanecké pojišťovny v úzkých. Přijde v roce 2024 zpožďování plateb?
Svaz zdravotních pojišťoven ČR apeluje na ministra: „Netlačte nás do deficitu. Velké nemocnice mají peněz dost.“ Rezervy zaměstnaneckých pojišťoven…
MZ představilo strategii zvýšení proočkovanosti proti chřipce
Chřipka se po protipandemických opatřeních vrátila v plné síle a představuje stále hrozbu zejména pro rizikové skupiny obyvatel. Úroveň…
Nová novela umožní „čtyřiadvacítky“, přislíbil ministr
24hodinové směny lékařů jsou v provozu nemocnic hluboce zakořeněné. Ministerstva práce a zdravotnictví chystají jejich legalizaci.
Onemocnění periferních tepen je u žen nedostatečně diagnostikováno a léčeno
Léčba onemocnění periferních tepen (PAD) byla z velké části vyvinuta u mužů a je méně účinná u žen. Recentní data prezentovaná v časopisu Evropské…
Fórum: Co se v posledním roce dělo v paliativní péči
Před deseti lety byla paliativní péče pro velkou část české veřejnosti novinkou, dnes se stává jednou z klíčových oblastí českého zdravotnictví se…
Využívání paliativní péče i úhrady rychle narůstají
Aktuální data ÚZIS, prezentovaná na 14. celostátní konferenci paliativní medicíny prof. RNDr. Ladislavem Duškem, Ph.D., potvrzují, že nemocniční…
Klinika paliativní medicíny má nové výukové centrum
V rekonstruovaných prostorách VFN bylo 14. 9. 2023 slavnostně otevřeno výukové pracoviště Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze. Projekt…
Paliativní komunita si vydobyla pevnou pozici
Přestože paliativní péče patří k nejmladším oborům a je nejrychleji se rozvíjejícím segmentem české medicíny, má toho stále mnoho před sebou. To…
Fiala: Spoluúčast je politické tabu, požadavky mladých lékařů chápu
Na letošním ročníku odborné konference Zdravotnictví 2024 sice netradičně chyběl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zastoupení měl ale…
Informační systém Administrátor atestace zpřehlední
Přečetla jsem si v Medical Tribune 18/2023 dva rozhovory se zástupci mladých lékařů – Marií Svobodovou a Martinem Pavelkou. Bohužel jsou v nich…
Pro lékaře i pacienty má vzniknout přehled, v jaké lékárně je lék dostupný
Projednávání novely zákona o léčivech je v plném proudu. Má zamezit hromadění zbylých krabiček léků, u kterých je problém s dostupností, zajistit…
Registry elektronického zdravotnictví nejsou. Povinnost je používat se odloží
Kvůli zpožděným centrálním registrům vázne elektronizace. Klíčová povinnost poskytovatelů zdravotních služeb používat kmenové zdravotnické registry…
Duchenne bez bariér
Každý rok se v České republice narodí přibližně deset dětí, převážně chlapců, s Duchenneovou svalovou dystrofií (DMD). Příznaky onemocnění nastupují…
ČR by se mohla stát evropským lídrem v oblasti biotechnologií
Potenciál našich vědců je obrovský. Mít brilantní mozky přicházející se skvělými nápady však často k mezinárodnímu úspěchu nestačí. Fascinující…
Kampaň: Stomie nás nezastaví, je to jen detail
Pacientská organizace stomiků České ILCO spolu s herečkou Vandou Hybnerovou a dalšími populárními herci spouští v září 2023 osvětovou multimediální…
Petra Adámková: Hlas onkologických pacientů je tu pro všechny
Těžce nemocný onkologický pacient nepůjde lobovat za své zájmy. K tomu, aby se mu dostalo náležité léčby, podpory a pomoci, přispívají nyní…
Management exsudátu a jeho inovativní řešení v podobě zdravotnického prostředku Zetuvit® Plus Silicone Border
Exsudát má důležitou roli v procesu hojení ran.1 Při nesprávném množství, nesprávném složení nebo dokonce na nesprávném místě však může hojení i…
Praktici k návrhu úhrad pro rok 2024: To musí být omyl
Návrh úhradové vyhlášky pro primární péči vzbudil u zástupců praktických lékařů dojem, že na ministerstvu zdravotnictví muselo dojít k omylu.…
Krize praktického dětského lékařství vyžaduje rychlé kroky
Nejrychlejší pomocí by byla úprava vzdělávání tak, aby budoucí pediatři trávili větší část přípravy v ordinacích primární péče, uvádějí zástupci…
Centrová péče z pohledu sestav a přehledů pojištěnců
Zářijová Poradna VZP se zaměří na problematiku zpracování úhrad centrových léčiv. Uvedeme i nejčastější chyby a jejich řešení.
Mašírovat správným směrem
Lidské rozhodování je možné ovlivňovat hromadně
Co lidem brání chodit na prevenci? Neznalost, čas nebo nespokojenost
Průzkum ukázal, že 14 procent lidí zásadně zanedbává prevenci u praktika, zubaře nebo gynekologa. Dalších 39 procent chodí na prevenci nepravidelně.…
Fórum: Patient pathway aneb bloudění pacienta za diagnózou a léčbou
Organizace péče má pro prognózu nemocných často větší význam než nástup nové molekuly nebo zakoupení sofistikovaného přístroje. V českém…
V digitalizaci zdravotnictví máme stále co dohánět
Z úspěšně digitalizovaného zdravotnictví by těžil stát, zdravotníci i pacienti. Přesto digitalizace v České republice vázne. Kde máme rezervy a jaké…
MUDr. Kabelka: Následná péče se stává žolíkem zdravotního i sociálního systému
„Pro zlepšení organizace a kvality péče o závažně chronicky nemocné je potřeba zásadně změnit vztahy mezi zdravotním a sociálním systémem. Následná…
O pokynu „neresuscitovat“ musí pacient vědět, varuje advokátka
Nemocnicím hrozí nákladné spory, pokud nezmění zaběhlou praxi ohledně pokynů „Do not resuscitate“.
Nový algoritmus citlivě predikuje dekompenzaci srdečního selhání
Srdeční selhání (SS) je hlavní příčinou hospitalizací. Každá taková hospitalizace pro dekompenzaci srdečního selhání znamená zhoršení prognózy…
Nová klinická výživa na bázi rostlinného proteinu
Klinická enterální výživa bývá standardně založena na složkách kravského mléka a dalších složkách živočišného původu, jako je rybí olej nebo vitamin…
Praktičtí lékaři nemusí být na zvládání narůstající obezity sami
Ještě v 90. letech bylo v ČR dětí s obezitou nebo nadváhou 10 procent, v roce 2021 to bylo již každé čtvrté dítě, navíc s převahou obezity nad…
Náklady na KV onemocnění v EU odpovídají 2 % HDP unie
Společná práce Evropské kardiologické společnosti a Oxfordské univerzity má být mimo jiné i apelem na politiky, že investovat do prevence a výzkumu v…
Prázný: Když naučíme děti péči o zdraví, za pár dekád se nám to vrátí
S moderní farmakoterapií je možné diabetes kontrolovat lépe než dřív. Do budoucna by mohlo jít díky léčbě bezpečně dosahovat u diabetiků úplně…
Jednostranný pokyn „neresuscituj“ může být protiústavní
Lékaři nemohou dát pokyn neresuscitovat čili DNR bez zapojení pacienta, případně alespoň jeho blízkých, do rozhodování. Upozornil na to Ústavní soud,…
Rezignace ředitele Stiborka. IKEM teď povede Jiří Malý
Ředitel IKEM Stiborek rezignoval. Vydělával na neférových půjčkách. Ministr zdravotnictví Válek pověří vedením IKEM dosavadního zástupce Jiřího…
Bez kardiovaskulárního plánu selžeme
Přes veškeré pokroky zůstává v ČR i nadále kardiovaskulární (KV) morbidita i mortalita vysoká. Jsme na desátém nejhorším místě v Evropě v počtu…
Ve Stodě skončila porodnice. Jediný důvod: nedostatek pediatrů
Porodnice ve Stodě končí, nesehnala pediatry. Pro dostupnost péče v regionu by to nemělo znamenat problém. Vloni ve Stodské nemocnici proběhlo…
Genomika přináší revoluci do personalizované medicíny
Genomika má potenciál změnit zdravotní péči v mnoha ohledech. Výzkum v oblasti genomiky vede k rozvoji personalizované léčby. Díky znalosti informací…
Vizitka od spolupracovníků WHO. Česko: přehled zdravotního systému 2023
Publikace shrnuje úspěchy i výzvy českého zdravotnictví. Pro lepší řízení zdravotnictví potřebujeme více dat a pro zlepšení zdraví populace kvalitní…
Lékařská asociace uvítala rozsudek o „testosteronovém pravidle“ v atletice
Snižování hladiny testosteronu u sportovkyň z jiné než zdravotní indikace odporuje lékařské etice, píše WMA v souvislosti s případem běžecké…
Náklady na centrové léky už jsou vyšší než na léky na recept
Pro udržitelnost financování moderní léčby bude stále důležitější přesné zacílení drahé léčby těm pacientům a v tu dobu, aby skutečně pomohla.
Osamělost je u diabetiků spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění
Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu…
Fyzické tresty dětem prokazatelně škodí
Česko je absurdní krajinou, kde téměř všichni jednohlasně říkají, že násilí do mezilidských vztahů nepatří, na druhou stranu násilí vůči dětem je…
Detekce diabetické retinopatie českým softwarem dostala zelenou od úřadů
Umělá inteligence z Prahy Aireen získala značku CE jako zdravotnický prostředek a může se začít oficiálně prodávat v celé Evropě. Pomáhá diabetikům…
Úzkost, deprese a posttraumatická stresová porucha u pacientů s ICD
Téměř jedna třetina pacientů s implantovaným zařízením k prevenci náhlé smrti má v prvním roce úzkost, zatímco deprese postihuje každého pátého.…
Chat GPT a další jazykové modely mohou pomoci s administrativou
Nemocnice začaly testovat software na zápis lékařských zpráv ze zvukového záznamu rozhovoru s pacientem nebo také na sumarizaci lékařské dokumentace.…
Digitální intervence v oblasti duševního zdraví pomáhá pronásledovaným zasaženým válkou
Politické krize a z nich pramenící konflikty mohou mít dalekosáhlé důsledky v oblasti duševního zdraví. Na brutální útlak a násilné potlačení…
Zdravotníci jako nevolníci? Odbory tvrdě vystoupily proti extra přesčasům
Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce, jejímž cílem má být primárně transpozice evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem,…
Pramipexol naznačuje novou léčbu poruch apetitu u různých chorob
Italští neurologové Elisa Mantovaniová a Stefano Tamburin z univerzitních pracovišť ve Veroně si položili otázku, zda stimulace receptoru D2/D3…
Uzavření nové smlouvy s VZP ČR
Jak postupovat při žádosti o navázání smluvního vztahu s VZP ČR a jak celé řízení probíhá? Odpovědi na tyto a další otázky přináší aktuální Poradna.
O zdravý trávicí trakt je potřeba usilovat hned od prvního dne
Světový den zdravého zažívacího traktu vyhlásila Světová gastroenterologická společnost (WGO) na 29. květen. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o…
Metachromatická leukodystrofie – první zkušenosti s genovou terapií (nejen) na Slovensku
Jedním z témat kongresu European Pediatric Neurologic Society (EPNS), který se konal koncem června v Praze, byla genová terapie dětí s velmi vzácným…
Antipsychotika s částečným agonismem dopaminového receptoru mohou ovlivnit zásobu mateřského mléka
Čtyřčlenný tým australských odborníků (4 pracoviště ve 2 státech) se snažil posoudit účinky antipsychotik typu DRPA (Dopamine Receptor Partial…
Možnosti opakovaného použití katetrů
Ministerstvo zdravotnictví se bude zabývat možností opakovaného použití některých druhů katetrů. K analýze a následnému návrhu řešení této oblasti v…
Psychiatrická nemocnost mužů na anabolických steroidech
Cílem této studie šestičlenného týmu dánských farmakologů z Kodaně bylo zkoumat psychiatrickou morbiditu mezi muži s abúzem anabolických steroidů.…
MOÚ oficiálně patří do nejvyšší evropské onkologické ligy
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně získal status Komplexního onkologického centra Organizace evropských onkologických ústavů (OECI). Označení…
Všeobecné sestry budou moci získat další specializaci snáze
Nová metodika Ministerstva zdravotnictví a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) umožní usnadnit všeobecným…
Další problém bratislavské nemocnice Rázsochy. Z Plánu obnovy se stavět nebude
V Bratislavě se opět vzdálila vidina nové univerzitní nemocnice Rázsochy. I nad dalšími ambiciózními projekty výstavby moderních nemocničních budov z…
Sarkopenie – specifika péče o seniorní pacienty (nejen) s diabetem
Stručný souhrn z přednášky prim. MUDr. Martiny Novákové z Centra následné péče a Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednesené v…
Fórum: Když terapeutický přístup nefunguje
Odborné společnosti vydávají pro lékaře doporučené postupy, které zahrnují aktuální diagnostické a terapeutické postupy a jsou důležitou součástí…
Portál NZIP buduje svou pozici a zaměří se na regiony
Maják ověřených zdravotních informací v nepřehledných vodách internetu slouží už tři roky, další rozvoj má zajištěn. Kromě článků pro laiky jsou na…
Primární péče se hlásí o větší podporu
Zrušení preskripčních omezení, organizace pohotovostí, záchrana dětského praktického lékařství a hlavně celkově větší podíl peněz do primární péče.…
Motol vybral projektanta a stavebníka nového onkologického centra
Motolské onkologické centrum, největší projekt zdravotnické části českého Národního plánu obnovy financovaného EU, naprojektuje a postaví společnost…
Informace pro poskytovatele – Protokol o zpracování dávek
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR pravidelně každý měsíc informuje všechny poskytovatele zdravotních služeb (PZS) o výsledku zpracování jimi…
Nemoc dvou synů se jí stala celoživotní motivací
Pat Furlongová je zakládající prezidentkou a ředitelkou Parent Project Muscular Dystrophy (PPMD), největší neziskové organizace ve Spojených státech…
Na Slovensku usilují o propacientský přístup pojišťoven
Na 5. mezinárodní odbornou konferenci Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne, zavítala i advokátka a právnička JUDr. Lucia…
Nezatracujeme léčbu septických stavů pomocí proteinu C – alespoň u dětí ne!
„Rád bych obrátil vaši pozornost na dobu před zhruba dvěma dekádami, kdy se poměrně často hovořilo o proteinu C, zejména ve spojitosti s léčbou…
Data o porodech zveřejněna v nebývalém rozsahu. A to je jen začátek
Národní registr reprodukčního zdraví vydal pro široké publikum dosud nejpodrobnější údaje o rodičkách, porodnicích a novorozencích. Mimo jiné…
Doležal: Léky budou dražší. Mohli bychom víc zohledňovat jejich přínos
Na SÚKL vyrostla úctyhodná odborná kapacita lidí, kteří jsou kompetentní pro klinické a ekonomické hodnocení léčiv a mohou nám je závidět mnohé…
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Kočka se čtyřmi ocasy
Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…
Odbory ostře odsoudily škrty ve zdravotnictví a začínají zbrojit
Odboráři potvrdili stávkovou pohotovost a dle informací Medical Tribune již jednotlivé organizace začaly vytvářet příslušné stávkové výbory. Přípravy…
Krátký noční spánek je spojen s téměř dvojnásobným rizikem PAD
Podle dat zveřejněných Evropskou kardiologickou společností (ESC) je spánek kratší než pět hodin ve srovnání se sedmi‑ až osmihodinovým spánkem…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Udržitelný rozvoj zdravotnictví v postpandemické éře
Svět vstupuje do čtvrtého roku pandemie covidu‑19 a situace se postupně zlepšuje. Většina omezení na hranicích byla zrušena a způsob řízení ve…
Vláda schválila přísnější postihy za špatnou evidenci léčivých přípravků
Vláda přitvrzuje. Sankce až 20 milionů a zákaz činnosti bude nově hrozit lékárnám za nezavedení léčiva do evidence. S touto oproti současnosti až…
Fórum: Jaká je šance zavést v ČR jednotný elektronický záznam pacienta?
Sdílení zdravotních dat pro celé území EU skrze jednotný záznam pacienta většina obyvatel ČR podle průzkumu pro AIFP vítá, jako problematickou…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
Žijeme v éře spánkové krize
O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…
Dopad pandemie covidu 19 na diagnostiku kožních melanomů
Pandemie covidu‑19 a s ní spojený lockdown měly dramatický dopad na přístup k primární péči a vedly i k oddálení screeningu karcinomu kůže. To u…
Flash radioterapie
Léčba ionizujícím zářením – radioterapie – je od počátku využití v humánní medicíně cca v polovině 20. století provázena problematikou malé…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Prof. Horáček: Psychické zdraví patří k prioritám současné ukrajinské medicíny
Spolu s českou misí, která v polovině dubna 2023 zamířila na Ukrajinu, navštívil Lvov a Kyjev také přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské…
Pomoc ukrajinskému zdravotnictví je i příležitostí
Na půdě Senátu proběhla v dubnu diskuse zaměřená na pomoc ukrajinskému zdravotnictví. Její účastníci zde zcela konkrétně hovořili o tom, co udělat…
Průzkum: Medici se necítí připraveni na klinickou praxi
Většina studentů šestých ročníků všeobecného lékařství a noví absolventi se necítí připraveni pro nástup do klinické praxe. Studenti se při výuce…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Krejčí: Peníze a lepší pracovní podmínky bez dobrého šéfa zaměstnance neudrží
Institut Pallium vytváří prostor pro setkávání, sdílení zkušeností a vzájemnou inspiraci ve snaze změnit vnímání dětské paliativní péče. K jeho…
Změny DPH se dotknou i zdravotnictví
Daň z přidané hodnoty se má podle vlády změnit – u léků se zvýší, u zdravotnických přístrojů a pomůcek na poukaz klesne. Zdražit má alkohol s…
Změna kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách
Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když…
Rada NSC projednala koncepci screeningových programů
Ministerstvo zdravotnictví informovalo o ustavení a prvním zasedání Rady Národního screeningového centra. Rada na své první schůzi projednala jak…
Válek: Česká onkologie je skvělá – a je tisíc způsobů, jak ji zlepšit
„Chci vytvořit board, ve kterém se propojí všichni, kteří se na prevenci, diagnostice a léčbě zhoubných nádorů podílejí, a to napříč obory a…
Ústavní soud odtajňuje data o poskytovatelích
Data o počtu výkonů v jednotlivých konkrétních porodnicích nelze tajit, rozhodli soudci Ústavního soudu. Totéž se bude týkat i praxe zveřejňování…
Vyšetření hemofiliků ultrazvukem je snadné a rychlé
Ultrazvuk k vyšetření hemofilických pacientů využívají lékaři ortopedické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava přibližně třicet let. MUDr. Richard…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…