
Všechny články
Kampaň: Stomie nás nezastaví, je to jen detail
Pacientská organizace stomiků České ILCO spolu s herečkou Vandou Hybnerovou a dalšími populárními herci spouští v září 2023 osvětovou multimediální…
Petra Adámková: Hlas onkologických pacientů je tu pro všechny
Těžce nemocný onkologický pacient nepůjde lobovat za své zájmy. K tomu, aby se mu dostalo náležité léčby, podpory a pomoci, přispívají nyní…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Globální studie zpochybnila doporučení omezit plnotučné mléčné potraviny
Podle studie provedené v 80 zemích na všech obydlených kontinentech a zveřejněné v červencovém vydání časopisu ESC European Heart Journal lze…
Krize praktického dětského lékařství vyžaduje rychlé kroky
Nejrychlejší pomocí by byla úprava vzdělávání tak, aby budoucí pediatři trávili větší část přípravy v ordinacích primární péče, uvádějí zástupci…
Centrová péče z pohledu sestav a přehledů pojištěnců
Zářijová Poradna VZP se zaměří na problematiku zpracování úhrad centrových léčiv. Uvedeme i nejčastější chyby a jejich řešení.
České zdravotnictví je toxickým prostředím nejen pro mladé lékaře
Zkušenosti MUDr. Marie Svobodové, představitelky akce Nebuď mýval a lékařky v atestační přípravě oboru všeobecné chirurgie, svědčí o tom, že český…
Dvojnásobné přesčasy schváleny. Tisíce lékařů řeknou „dobrovolně ne“
Poslanci opětovně odhlasovali novelu zákoníku práce včetně sporného §93a o znovuzavedení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví. Zbývá už jen…
Fórum: Patient pathway aneb bloudění pacienta za diagnózou a léčbou
Organizace péče má pro prognózu nemocných často větší význam než nástup nové molekuly nebo zakoupení sofistikovaného přístroje. V českém…
V digitalizaci zdravotnictví máme stále co dohánět
Z úspěšně digitalizovaného zdravotnictví by těžil stát, zdravotníci i pacienti. Přesto digitalizace v České republice vázne. Kde máme rezervy a jaké…
Jak zastavit srdeční onemocnění obézních dětí v dospělosti
Podle vědeckého prohlášení odborníků na srdeční choroby a dětskou obezitu, které bylo zveřejněno v časopisu European Journal of Preventive Cardiology…
Tichopád: Data léčí. Rizika zneužití tu jsou, ale umíme je minimalizovat
Zveřejnit tabulky z registrů, jak jsme to znali z ročenek, dnes nestačí. Výzkumníci musejí mít možnost požádat o taková data, jaká potřebují.…
Nový algoritmus citlivě predikuje dekompenzaci srdečního selhání
Srdeční selhání (SS) je hlavní příčinou hospitalizací. Každá taková hospitalizace pro dekompenzaci srdečního selhání znamená zhoršení prognózy…
Nová klinická výživa na bázi rostlinného proteinu
Klinická enterální výživa bývá standardně založena na složkách kravského mléka a dalších složkách živočišného původu, jako je rybí olej nebo vitamin…
VZP vydala žebříček nejnákladnějších pacientů
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejnila žebříček nákladů na léčbu dvaceti nejdražších klientů v roce 2022. Nejvíce loni zaplatila za léčbu…
MUDr. Trojánek: Obavy nahradit penicilin mohou být přehnané
Penicilinová antibiotika v posledních týdnech nejsou v distribuci. Některé lékárny je ještě mají na svých skladech, centrálně ale nejde sledovat…
Prázný: Když naučíme děti péči o zdraví, za pár dekád se nám to vrátí
S moderní farmakoterapií je možné diabetes kontrolovat lépe než dřív. Do budoucna by mohlo jít díky léčbě bezpečně dosahovat u diabetiků úplně…
Jednostranný pokyn „neresuscituj“ může být protiústavní
Lékaři nemohou dát pokyn neresuscitovat čili DNR bez zapojení pacienta, případně alespoň jeho blízkých, do rozhodování. Upozornil na to Ústavní soud,…
Nový test metylace DNA je nadějí na lepší detekci karcinomů GI
Nový multicílový test metylace DNA stolice přesně detekoval a identifikoval tkáň původu mnohočetných gastrointestinálních (GI) karcinomů. Výzkum byl…
Lékárníci na Slovensku budou moci od ledna očkovat proti chřipce
Slovensko zavádí novelou zákona o léčivech a zdravotnických prostředcích od ledna příštího roku možnost očkování proti chřipce v lékárnách.…
Ve Stodě skončila porodnice. Jediný důvod: nedostatek pediatrů
Porodnice ve Stodě končí, nesehnala pediatry. Pro dostupnost péče v regionu by to nemělo znamenat problém. Vloni ve Stodské nemocnici proběhlo…
Genomika přináší revoluci do personalizované medicíny
Genomika má potenciál změnit zdravotní péči v mnoha ohledech. Výzkum v oblasti genomiky vede k rozvoji personalizované léčby. Díky znalosti informací…
Fórum: Jak řešit nelegální přesčasovou práci?
Zaměstnavatel může nařídit bez dohody se zaměstnanci 150 hodin přesčasů ročně, pokud se smluvně dohodnou, může to být až 416 hodin za rok. Průměrný…
Kaňkovský: Přesčasy řešme společně a koncepčně a neveďme zákopovou válku
Návrh skupiny poslanců na znovuzavedení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví vzbudil u zdravotníků, a zejména pak ze strany odborů a České…
Náklady na centrové léky už jsou vyšší než na léky na recept
Pro udržitelnost financování moderní léčby bude stále důležitější přesné zacílení drahé léčby těm pacientům a v tu dobu, aby skutečně pomohla.
Osamělost je u diabetiků spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění
Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu…
Konec webové džungle. Nemocniční stránky musejí rychle navést k cíli pacienty i zdravotníky
Najít snadno a rychle informace, které hledám. To je základní požadavek návštěvníka každého webu. Jakmile webová prezentace takovou funkci neplní,…
Zdravotnictví dostane kvůli inflaci o 13,5 miliardy víc ze státního rozpočtu
Automatická valorizace přinese zdravotnictví v prvním roce svého fungování růst plateb státu o 9,7 procenta.
Úzkost, deprese a posttraumatická stresová porucha u pacientů s ICD
Téměř jedna třetina pacientů s implantovaným zařízením k prevenci náhlé smrti má v prvním roce úzkost, zatímco deprese postihuje každého pátého.…
Chat GPT a další jazykové modely mohou pomoci s administrativou
Nemocnice začaly testovat software na zápis lékařských zpráv ze zvukového záznamu rozhovoru s pacientem nebo také na sumarizaci lékařské dokumentace.…
Macek: Genetika je základem precizní medicíny
Prof. MUDr. Milan Macek, DrSc., MHA, přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v…
Fórum: Sestry na druhé koleji?
Přestože jsou sestry nedílnou součástí týmů a mnohé mají vysokoškolské vzdělání, je podle zákona o regulaci reklamy pro ně problém dostat se ke…
Pramipexol naznačuje novou léčbu poruch apetitu u různých chorob
Italští neurologové Elisa Mantovaniová a Stefano Tamburin z univerzitních pracovišť ve Veroně si položili otázku, zda stimulace receptoru D2/D3…
Uzavření nové smlouvy s VZP ČR
Jak postupovat při žádosti o navázání smluvního vztahu s VZP ČR a jak celé řízení probíhá? Odpovědi na tyto a další otázky přináší aktuální Poradna.
Fórum: Jak zajistit funkční síť lékařských pohotovostí?
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měly zdravotní pojišťovny zajistit síť lékařských pohotovostí při vznikající síti 89 urgentních…
Schválen nový lék pro Alzheimerovu chorobu
Lecanemab je humanizovaný imunoglobulin gama 1 proti nahromaděným rozpustným a nerozpustným formám peptidu amyloidu beta. Je vyvíjen pro léčbu…
Antipsychotika s částečným agonismem dopaminového receptoru mohou ovlivnit zásobu mateřského mléka
Čtyřčlenný tým australských odborníků (4 pracoviště ve 2 státech) se snažil posoudit účinky antipsychotik typu DRPA (Dopamine Receptor Partial…
Možnosti opakovaného použití katetrů
Ministerstvo zdravotnictví se bude zabývat možností opakovaného použití některých druhů katetrů. K analýze a následnému návrhu řešení této oblasti v…
Kvete, nebo nekvete
Tereza M. Amabileová r. 1983 definovala tvořivost slovy: „Dílo nebo řešení problému se považuje za tvořivé do té míry, do jaké je jak novým, tak…
Může bupropion léčit mozkovou mlhu navozenou covidem‑19?
Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, NY. Současně ve svém článku,…
Všeobecné sestry budou moci získat další specializaci snáze
Nová metodika Ministerstva zdravotnictví a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) umožní usnadnit všeobecným…
Další problém bratislavské nemocnice Rázsochy. Z Plánu obnovy se stavět nebude
V Bratislavě se opět vzdálila vidina nové univerzitní nemocnice Rázsochy. I nad dalšími ambiciózními projekty výstavby moderních nemocničních budov z…
Útrapy mladých lékařů – vzdělávání, pracovní podmínky a finanční ohodnocení
Stárnutí lékařského stavu a zvyšující se potřeba lékařů při jejich stále se prohlubujícím nedostatku. Naději na rozetnutí gordického uzlu spatřují…
Berounská psychiatrie otevírá první terapeutický program
Nové Centrum duševní rehabilitace poskytne akutní psychiatrická lůžka i další služby ve vysokém standardu ubytování a s velkorysým zázemím pro…
Fórum: Když terapeutický přístup nefunguje
Odborné společnosti vydávají pro lékaře doporučené postupy, které zahrnují aktuální diagnostické a terapeutické postupy a jsou důležitou součástí…
Primární péče se hlásí o větší podporu
Zrušení preskripčních omezení, organizace pohotovostí, záchrana dětského praktického lékařství a hlavně celkově větší podíl peněz do primární péče.…
Tafamidis získal úhradu, léčba pouze v centrech
Specifická léčba transthyretinové amyloidní kardiomyopatie (ATTR‑CM) je konečně dostupná i v České republice. Léčba je ovšem možná pouze ve…
Holiday heart syndrome – stále existuje?
Syndrom „prázdninového či víkendového srdce“, tzv. holiday heart sydrome (HHS), byl v roce 1978 publikován Philipem Ettingerem, který popsal…
Na Slovensku usilují o propacientský přístup pojišťoven
Na 5. mezinárodní odbornou konferenci Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne, zavítala i advokátka a právnička JUDr. Lucia…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Nemoc dvou synů se jí stala celoživotní motivací
Pat Furlongová je zakládající prezidentkou a ředitelkou Parent Project Muscular Dystrophy (PPMD), největší neziskové organizace ve Spojených státech…
Výzkumníci se chtějí zabývat příčinami nedostatku zdravotníků
Vědci z národního institutu SYRI se chystají podrobně zabývat příčinami nedostatku zdravotnického personálu. Často zmiňované nedostatečné finanční…
Doležal: Léky budou dražší. Mohli bychom víc zohledňovat jejich přínos
Na SÚKL vyrostla úctyhodná odborná kapacita lidí, kteří jsou kompetentní pro klinické a ekonomické hodnocení léčiv a mohou nám je závidět mnohé…
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Krátký noční spánek je spojen s téměř dvojnásobným rizikem PAD
Podle dat zveřejněných Evropskou kardiologickou společností (ESC) je spánek kratší než pět hodin ve srovnání se sedmi‑ až osmihodinovým spánkem…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Fórum: Jaká je šance zavést v ČR jednotný elektronický záznam pacienta?
Sdílení zdravotních dat pro celé území EU skrze jednotný záznam pacienta většina obyvatel ČR podle průzkumu pro AIFP vítá, jako problematickou…
MATRIX: Spolehlivá detekce subklinické FS u pacientů s jednodutinovým ICD
„Naše recentní výsledky ukazují, že pomocí unikátní DX technologie lze u pacientů s jednodutinovým implantabilním kardioverterem‑defibrilátorem s…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
Flash radioterapie
Léčba ionizujícím zářením – radioterapie – je od počátku využití v humánní medicíně cca v polovině 20. století provázena problematikou malé…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Průzkum: Medici se necítí připraveni na klinickou praxi
Většina studentů šestých ročníků všeobecného lékařství a noví absolventi se necítí připraveni pro nástup do klinické praxe. Studenti se při výuce…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Změna kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách
Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když…
Rada NSC projednala koncepci screeningových programů
Ministerstvo zdravotnictví informovalo o ustavení a prvním zasedání Rady Národního screeningového centra. Rada na své první schůzi projednala jak…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Prosazování jednodenní chirurgie provází nejen nadšení, ale i obavy
Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že v podpoře jednodenní péče bude pokračovat. Má to svoje úskalí k řešení – kontrolu kvality, jasná pravidla a…
Klinické studie pomáhají nemocným a šetří peníze pojišťovnám
Dostupnost moderních léčiv, nejen těch onkologických, se v České republice každým rokem zlepšuje. Výrazný posun zaznamenáváme od roku 2017, kdy došlo…
Vyšetření hemofiliků ultrazvukem je snadné a rychlé
Ultrazvuk k vyšetření hemofilických pacientů využívají lékaři ortopedické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava přibližně třicet let. MUDr. Richard…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…
Recentní údaje naznačují nový standard péče u pokročilého/recidivujícího karcinomu endometria
Nová data studie RUBY potvrzují, že přidání imunoterapie ke standardní chemoterapii pro léčbu první linie pokročilého karcinomu endometria nebo jeho…
Cesta pacienta s maligním melanomem
Nastavení správného algoritmu u vyšetření pacienta s podezřením na maligní melanom je z hlediska diagnostiky a následné terapie zcela zásadní. Ne…
Praktičtí lékaři se zapojí do prevence, včasného záchytu i léčby osteoporózy
Incidence a prevalence osteoporózy v populaci stoupá. Týká se až tři čtvrtě milionu obyvatel, na které připadá přibližně 60 osteologů. Centra…
Podfinancovaní lékárníci chtějí změnu plateb od pojišťoven
Vedení České lékárnické komory formulovalo svoje požadavky na dlouhodobější změny v úhradách od pojišťoven za výdej léků i na změny v maržích.…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Vyšetření může pacienta zbavit podezření na alergii na penicilin
Doporučenou metodou pro vyloučení nebo potvrzení reakce lékové hypersenzitivity a pro nalezení bezpečné náhradní medikace je elektivní vyšetření za…
Cushingův syndrom byl popsán před 111 lety
Na počest objevitele Cushingovy choroby, amerického neurochirurga Dr. Harveyho Cushinga, se v den jeho narozenin, tedy 8. dubna (1869 v Clevelandu,…
Odbory: Znovuzavedení karenční doby je nepřijatelné
Už tento měsíc by měla být dokončena analýza, na jejímž základě by se vláda měla rozhodovat, zda po čtyřech letech znovu obnoví tzv. karenční dobu.…
Chystané zákony mohou destabilizovat sociální služby, varují odbory
Vláda v březnu představila sociálním partnerům návrhy na změnu sociálně zdravotního pomezí v podobě paragrafovaných znění novel zákonů o sociálních a…
Nemocnice mzdy navýšily, v sociálních službách klesají
Růst platových tarifů v nemocnicích se sice letos nekonal, pokud jde ale o mzdy, podle zdravotnických odborů soukromé nemocnice přistoupily k…
Růst plateb za péči v roce 2022 zpomalil
Aktuální zpráva ukazuje, že loni zachránily stabilitu zdravotního pojištění rostoucí mzdy. Platby zdravotních pojišťoven za hrazené služby loni…
Prevence zlepšuje kvalitu života a šetří nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění
V této Poradně se budeme věnovat motivačnímu programu VZP PLUS a odměnám připraveným pro poskytovatele zdravotní péče, pokud dbají u svých klientů na…
Pracoviště pro vzácná onemocnění potřebují reformu financování
Centra pro léčbu pacientů se vzácným onemocněním nemají dostatečné financování. Zaznělo to na kulatém stole u příležitosti Dne vzácných onemocnění na…
U Apolináře se porodní centrum posouvá do 21. století
Na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice byl minulý týden po zásadní rekonstrukci znovu otevřen jeden ze dvou…
Nedopil: Fixní doplatky co nejdříve. Letáková turistika po lékárnách není žádoucí
Komentář: Mgr. Aleš Nedopil, provozovatel nezávislé lékárny U bílého lva v Říčanech, předseda spolku Vaši lékárníci z. s.
Zvyšování proočkovanosti seniorů a délka života ve zdraví
Až o 40 procent nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, o 22,5 procenta nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody a o 17 procent nižší riziko…
Horecký: Vláda nejdřív píše zákony a teprve pak přemýšlí o strategii
Světová asociace Global Ageing Network vyzvala představitele vlád po celém světě, aby učinily nutné reformy v oblasti dlouhodobé péče o seniory.…
Rozdíl v životě revmatologa a jeho pacienta v ČR a Německu
V novinách se často dočítáme o tom, že u našich západních sousedů je život snazší a bohatší než u nás na východě. Měl jsem možnost absolvovat…
Vláda schválila vznik nových oborů specializačního vzdělávání sester
Vláda posvětila Ministerstvu zdravotnictví návrh na vznik dvou nových oborů specializačního vzdělávání všeobecných sester. První z oborů reaguje na…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2023
První vydání Medicíny po promoci v roce 2023 otevírá rozhovor s osobností – s náměstkem ministra zdravotnictví Jakubem Dvořáčkem, který zhodnotil,…
Bez telemedicíny se neobejdeme. Zatím ale nemáme ani definici
V oblasti telemedicíny máme co dohánět. V zákoně o zdravotních službách stále chybí její definice a jasno není ani o úhradách. Ledy částečně…
Analýza: Vliv farmaceutického průmyslu na českou ekonomiku
Český farmaceutický průmysl má nezanedbatelný vliv na ekonomiku České republiky. Přináší tisíce pracovních míst s vyšší než průměrnou mzdou, k čemuž…
Lékařky a vědkyně, které to nevzdaly
Ženy v medicíně i v akademickém prostředí narážejí při své profesní dráze na některé překážky, kterým jejich mužští kolegové čelit nemusejí. O jejich…
UNICEF podporuje primární péči v ČR nejen pro uprchlíky
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) realizuje program podpory primární péče pro děti a dorost. Cílem je navýšení…
Fórum: Co by přineslo zavedení poplatků na urgentních příjmech?
Ministerstvo zdravotnictví hledá způsob, jak omezit nadužívání pohotovostních služeb a urgentních příjmů. Diskuse se vede o výši plateb pro neakutní…
Budoucnost a současnost geriatrické onkologie nejen na Slovensku
Na problematiku geriatrické onkologie se ve své přednášce zaměřila doc. MUDr. Mária Wagnerová, CSc., z Kliniky radioterapie a onkologie VOÚ a. s.…
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Nové indikace terapie CAR T v hematoonkologii
Terapie CAR‑T je novou, průlomovou možností léčby hematologických malignit, jejíž indikace se stále rozšiřují. Na lednových 23. pražských…
Polymerní terapeutika z AV ČR – účinná a bezpečná nanoléčiva?
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy, říká MUDr. Hrdličková z Hemofilického centra FNO
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
Magnetická rezonance vstupuje do časného záchytu karcinomu prostaty
„Díky přibývajícím studiím a aktivitě evropských úřadů považuji zakotvení základních principů screeningu s využitím magnetické rezonance v…
V ČR chybějí zejména služby na pomoc závislým na alkoholu
Ve většině krajů je síť pomoci a prevence pro lidi se závislostmi nedostatečná a těžko udržitelná. Dlouhodobým problémem je nestabilní a nedostatečné…
V AZV můžu propojit své zkušenosti z výzkumu, zdravotnictví i státní správy
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Využití ultrazvuku pro diagnostiku hemofilických artropatií je velký posun
Ultrazvukové vyšetření kloubů je v ostravské fakultní nemocnici již několik let součástí diagnostiky u hemofilických pacientů.
Jedení v reakci na úzkost nebo smutek je spojeno s poškozením srdce
Podle výzkumu zveřejněného v lednu 2023 v časopisu ESC European Journal of Preventive Cardiology, není pro zdraví srdce důležité jen to, co jíme, ale…
Jen když se nás bojí
Uvedu jen část slov vyjadřujících ohrožení, která se v současnosti objevují ve všech sdělovacích prostředcích:
Kardiovaskulární přínosy hypolipidemik platí napříč etniky a regiony
Podle studie zveřejněné v únoru 2023 v European Journal of Preventive Cardiology mají menšinová etnika a regiony přinejmenším stejný kardiovaskulární…
Fórum: Potřebujeme dostupná anonymizovaná zdravotnická data pro veřejnost?
Ač zákon o svobodném přístupu k informacím zakotvil právo na informace, dostat se ke zdravotnickým datům může být problém. A to až takový, že se jím…
Linhart: Musíme se vrátit na trajektorii snižování kardiovaskulární mortality
„Reálně hrozí, že bez další modifikace rizikových faktorů a inovativní léčby může během následujících dvaceti let stoupnout kardiovaskulární…
Martin Kočí: Ministr Válek si zbytečně pohněval tisíce lidí ve svých vlastních řadách
Mladí lékaři se začínají bouřit. Ani získání atestace jim totiž nezaručuje vyšší platovou třídu. „Bohužel lékařům s atestací ministr jen doporučil,…
VZP spouští novou kampaň k otevření celospolečenské debaty o ceně zdraví
Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 6. února 2023 novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti…
Když nemocnice budou řešit gender, získají spokojenější zaměstnance
„U lékařky se předpokládá to, co u rodiče‑lékaře nikoli: tedy že nebude mít dost času na práci a že pro ni nebude na prvním místě. Případně se…
Letošní ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu se zaměří na vztahy
Národní ústav duševního zdraví pořádá 23. – 26. 2. 2023 v Městské knihovně v Praze již sedmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Návštěvníci se…
Ženy lékařky mají o dvacet tisíc menší průměrný plat
Mezi výdělkem lékaře a lékařky v Česku je rozdíl zhruba 16 procent. Liší se i platy v nejmladších věkových kategoriích. Nemocnice si kvůli evropským…
Fórum: Průměrné výdělky lékařek a lékařů se liší. Proč?
Tak jako v jiných oborech, i v lékařství existuje rozdíl mezi průměrnými výdělky mužů a žen. Jak zveřejnil Český statistický úřad, vydělávali v roce…
Ministerstvo chce legalizovat telemedicínu, sešly se desítky námitek
Distanční péče bude muset splňovat technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace, navrhuje ministerstvo zdravotnictví.
Po zemětřesení je třeba okamžitě skokově navýšit kapacitu akutní dialýzy
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí po katastrofálním zemětřesení je crush-syndrom. Pomoci může pracovní skupina Mezinárodní nefrologické společnosti.
Systém vzdělávání mladých lékařů je funkční, jen se nedodržuje
Kompletní reforma systému specializačního vzdělávání lékařů není nutná ani žádoucí. Hlavní problém tkví v nedodržování nastavených pravidel, jejich…
Oligonukleotidová terapie v kardiologii a neurologii
Další přednáška z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaná ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Osmou reformu postgraduálního vzdělávání bych už nepřežil
„Nechci, aby rostly tabulkové platy, chci, aby rostly příjmy lékařů. Chci, aby si kvalifikovaný člověk vydělával více a více bez ohledu na to, jestli…
Radiologického asistenta si každý musí hýčkat
Studijní program Radiologický asistent nově otevírá i 2. lékařská fakulta UK. Reaguje tím na výrazný nedostatek těchto zdravotnických profesionálů.…
Začátek revoluce v poskytování dat. Nárok na údaje z NZIS nejde šmahem popřít
Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně poskytování zdravotnických dat je ostrou kritikou přístupu ÚZIS a ministerstva zdravotnictví. Zaznívají slova jako…
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a…
Studie: Modifikované bakterie jsou účinné v léčbě rezistentních plicních infekcí
Výzkum španělských vědců naznačil, že upravené živé bakterie by mohly posloužit jako nový způsob léčby rezistentních plicních infekcí, které jsou…
Sociální služby potřebují kvalitní digitalizaci a sdílení informací
Řízení o příspěvcích na péči nebrzdí pouze nedostatek posudkových lékařů, ale také nedostatečná digitalizace a neefektivní procesy, konstatuje…