
Všechny články
S ředitelem Lukášem o projektu za 3,4 miliardy i o úctě k sestrám
„Stojíme na vlastních nohou, jako vždy. My jsme v podstatě z centrálních zdrojů nikdy nic podstatného nedostali. Hospodaříme s tím, co dostaneme…
MUDr. Haberlová: Díky screeningu na SMA nemusejí děti končit na vozíku
Onemocnění, jako jsou cystická fibróza, fenylketonurie nebo spinální svalová atrofie (SMA), znamenají pro život dítěte a jeho rodičů výrazné…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Lékaři bez hranic již padesát let pomáhají zachraňovat životy
Padesát let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi.…
Fórum: Kde je ve zdravotnictví třeba držet kontinuitu
Poslední parlamentní volby přinesly významnou změnu v rozložení politických sil. Mohlo by se stát, že i v řízení zdravotnictví dojde ke zřetelnému…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Největší nápor v této vlně očekává analytička na konci ledna
I omikron může na nemocnice dopadnout, zdá se ale, že nebude tak obrovský dopad na intenzivní péči, říká RNDr. Lenka Přibylová, vedoucí analytické…
Vyhláška o kompetencích sester má platit od července
Ministerstvo zdravotnictví chystá upřesnění kompetencí všeobecných sester se specializovanou způsobilostí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Slabý: Odcházím od čistého stolu
Na funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na konci listopadu rezignoval prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Svou roční zkušenost…
Dostupnost psychoterapeutické intervence naráží na nedostatek odborníků
Ačkoli je dopad onemocnění COVID‑19 na psychické zdraví populace dnes již zřejmý, není této problematice stále věnována dostatečná pozornost. Pomoci…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.
Nepovolené kombinace výkonů jsou častou chybou ve vykazování
U ambulancí není výjimkou dvacet procent péče neuhrazené v plné výši, říká Mgr. Radka Bauerová, MBA, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními…
Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další dvě onemocnění
Součástí novorozeneckého screeningu bude od 1. ledna 2022 také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované…
Fórum: Co přinesl rok 2021 ve zdravotnictví?
Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v…
Za stomatologickou péčí bude i nadále nutné cestovat
Diskusní setkání věnované budoucnosti stomatologie uspořádala 1. lékařská fakulta UK v rámci cyklu Medialogy. Jeho účastníci se shodli na tom, že…
Povinné očkování zdravotníků proti covidu má zajistit chod státu
Odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podepsal povinné očkování zdravotníků (včetně studentů na praxi) proti covidu. Pokud vyhláška přetrvá…
Co přinese povinná vakcinace proti COVID‑19?
Vyhláškou stanovil končící ministr zdravotnictví Vojtěch od března povinnou vakcinaci proti COVID‑19 také pro zdravotníky. V populaci jsou počty…
Jsme fakultou, která nenechá studenty padnout
Studium medicíny je vždy náročné. Je ale zbytečné a kontraproduktivní, aby stres spojený se studiem vedl k narušení duševního zdraví studentů. 3.…
Průzkum popsal telemedicínský boom ve světě
Spolu s rozšířením telemedicínských služeb v období pandemie COVID‑19 roste význam otázky bezpečnosti citlivých pacientských dat. 44 procent…
Co s nevědeckými postoji k očkování proti covidu?
Někteří lékaři v souvislosti s pandemií COVID‑19 veřejně prezentují své názory, které jsou v příkrém rozporu s aktuálním vědeckým poznáním. Někteří…
Nové procesy kolem orphanů začnou platit za pár týdnů
Nová pravidla pro stanovení úhrady léků na vzácná onemocnění a vysoce inovativní léčivé přípravky vstupují do reálné praxe. Vyjasnit se ještě musí…
Tinnitus: co neškodí, je akceptovatelné říká MUDr. Rottenberg
Tinnitem trpěli Beethoven, Michelangelo, van Gogh, leccos o něm ví také třeba Michal Pavlíček nebo Jáchym Topol. Na to, zda jsou příčiny šelestu v…
Nové zdravotní výkony pro praktické lékaře
Předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka přinesl účastníkům XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konané ve Zlíně ve dnech 10.–13…
Zajímavosti z kongresu ESC 2021 v oblasti arteriální hypertenze
Ve dnech 27.–30. srpna 2021 se uskutečnil kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC). Vzhledem k epidemiologické situaci v Evropě byl kongres…
Hospodaření VZP se letos zatím vyvíjí lépe, než se očekávalo
Rezervy, které VZP začala rozpouštět kvůli vysokému růstu nákladů, zatím vystačí. V příštích letech ale podle ředitele Kabátka bude třeba hledat…
Dvořáček: Okno příležitosti se právě otevírá
„Východní Evropa se mění. Naším cílem by mělo být se z ní definitivně vymanit a směřovat k tomu, jak věci fungují například ve Skandinávii,“ říká Mgr…
Naši bližní peněžní
Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…
Fórum: Motivace pro praktiky
Posílení a rozšíření kompetencí praktických lékařů je spojeno s motivací poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Padla proto některá preskripční…
Máme se bát chřipky?
Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…
Zajímavosti z Lipidové akademie 2021
V jihomoravském Mikulově se ve dnech 22. až 23. října už posedmé odehrálo setkání odborníků na metabolismus krevních lipidů, Česko‑slovenská lipidová…
Národní program transplantace ledvin dětem slaví 40 let
V posledních čtyřiceti letech čeští lékaři provedli celkem 322 transplantací ledvin u dětí, z toho 319 ve FN v Motole. Tento zákrok představuje…
Ve VFN zaznamenali abskopální efekt u melanomu po kryoterapii
Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali a spolu s kolegy z dalších klinik popsali ojedinělý jev v léčbě metastazujícího…
Mohli jsme se tomu vyhnout, v tom je ten rozdíl
V čem je tato vlna jiná než předchozí, co se týká nálady v týmu? Stran nálady, emocí a vnímání celé situace se mohu vyjadřovat jen za sebe.
Přecenili jsme inteligenci části populace. Entuziasmus je pryč
Aktuální vlna (vlastně ani nevím kolikátá, prý pátá?) je v principu věci samozřejmě podobná jako ty předchozí. Rozdíl je v tom, že většina z nás…
Objevuje se ztráta motivace i vyčerpání
„Vím o zdravotnících, kteří prožívají již ne pouze psychický stres, ale projevují se u nich i psychosomatické obtíže. Vyčerpali své kapacity,“ říká…
Systém pro správu alertů NOOL nabízí mnoho výhod
Cílem Systému pro správu alertů Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (AMS NOOL) je urychlit prověřování a uzavírání alertů. Historii…
Venofarmaka – doména praktických lékařů při léčbě pacientů s CVD
Chronické žilní onemocnění (CVD) patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, postihuje 50–85 % západní civilizace, a proto se s ním právě…
Koaliční program slibuje urychlenou digitalizaci zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví je jedna z priorit, zní z koalice. Souznějí s tím i někteří opoziční poslanci. Budoucí vládu čeká uvedení zákona o…
ICRC nechci nechat padnout, není to značka bez významu
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude mít od ledna novou ředitelku. Ve výběrovém řízení byla…
Koordinátor Tesařík: Ortopedii, neurochirurgii a onkologii budeme omezovat co nejméně
„V předchozí vlně se uzavírala operativa víc. Pracujeme flexibilně, abychom operací neodkládali tolik,“ říká primář ARO Nemocnice České Budějovice…
Stěhování České lékařské komory do Domu lékařů
Česká lékařská komora se stěhuje. Vrcholí tak pětiletý projekt Domu lékařů, který prezident ČLK Milan Kubek vnímá jako svůj odkaz v této stavovské…
VFN má za sebou již 2 000 autologních transplantací
V říjnu letošního roku provedli lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadí 2 000. transplantaci vlastních krvetvorných kmenových buněk …
Koalice slibuje pravidelnou valorizaci plateb státu do zdravotnictví
Budoucí vláda ve zdravotnictví plánuje posílení role zdravotních pojišťoven, reformu primární péče, reformu psychiatrie a podporu prevence. Slíbila…
Ordinace praktických lékařů na hranici kapacit
U příležitosti XL. Výroční konference SVL, která se konala od 10. do 13. listopadu 2021 ve Zlíně, proběhla i on-line tisková konference Společnosti…
Tribune.cz v novém
Noviny určené lékařům a zdravotníkům Medical Tribune po více než deseti letech spouští nový internetový portál s odborným zpravodajstvím z medicíny a…
Demence si zasluhuje více pozornosti a porozumění
Stárnutí populace s sebou postupně přináší i obrovský nárůst počtu lidí s demencí a s tím související potřebu připravit se na tuto situaci. Na…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Štourač: Kde lékařská chyba nebolí
Přes rok mohou lékaři a zdravotníci nacvičovat v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU) standardní zdravotnické postupy, ale…
Nové poznatky prezentované na 30. kongresu EADV překvapují i varují
Společnost EADV, založená v roce 1987, je přední evropskou dermatovenerologickou společností s důležitými cíli zlepšit kvalitu péče o pacienty a…
Co nového v eHealth – a na co se ještě čeká?
Vyslechli jsme prezentaci Ing. Martina Zemana, DMS, digitálního zmocněnce ministerstva zdravotnictví, ředitele odboru IT a elektronizace…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Dálkový monitoring a vzdálené konzultace mohou šetřit kapacity
Vzdálené konzultace po telefonu nejsou forma telemedicíny, kterou by zdravotní pojišťovny chtěly do budoucna preferovat, uvedla MUDr. Zdeňka Salcman…
Má COVID‑2019 vztah k neurodegenerativní chorobě?
Trojice amerických neurologů (v čele Lindsay S. McAlpine) z Yale University School of Medicine (pracoviště New Haven, CT) zkoumala vztah onemocnění…
Propad v prevencích je znatelný, snad se podaří dohnat
Celosvětové a nyní české statistiky hlásí významný propad preventivních prohlídek, a to především v roce 2020. Aby se zdravotní důsledky zmírnily,…
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Fórum: Školy se vracejí k běžné výuce
Lékařské fakulty začaly v zimním semestru s praktickou výukou studentů bez omezení. Během pandemie byla výuka v mnoha případech distanční, osobně na…
Poslanci se stanou Tom Phillip, Zdenka Němečková Crkvenjaš a další lékaři
Jak se změní zastoupení lékařů ve sněmovně? Poslanecký sněmovní výbor přijde o některé výrazné osobnosti, mezi nimi o MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD)…
Lékaři se připravují na spuštění unikátního programu časného záchytu nádorů plic
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Jediná šance, jak změnit mortalitní křivku tohoto…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
S psychikou v těhotenství a po porodu pomůže nová unikátní aplikace
Duševní pohoda v těhotenství a po porodu je důležitá pro maminku, dítě i její okolí. Psychika ženy však hlavně po porodu zažívá velké zkoušky. Až…
Dvě praktické zkušenosti s umělou inteligencí v onkologickém screeningu
Umělá inteligence může být ve screeningu užitečná a může šetřit personální kapacity. Je ale potřeba znát její limity a učit se s ní pracovat. Takový…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
Vykomunikovat cíle léčby je v dětské paliativní péči nezbytností
MUDr. Mahulena Exnerová je dětská lékařka s atestací z intenzivní a paliativní medicíny. Je primářkou Dětského oddělení a dDIOP (Oddělení dlouhodobé…
Mluvit s dětmi o smrti?
Výsledky reprezentativního výzkumu, ve kterém učitelé a rodiče z celé ČR vyjadřovali své názory, zda, proč a jak mluvit s dětmi o smrti a umírání ve…
XII. celostátní konference paliativní medicíny zdůraznila nezbytnost multioborovosti
I letošní XII. celostátní konference paliativní medicíny byla tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny určenou lékařům,…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
COVID-19: Časté ztráty práce a odklad zdravotní péče
V prestižním Journal of Epidemiology and Community Health vyšel nedávno článek, který mapuje sekundární dopady COVID-19 – ztrátu práce a pokles…
CGM MEDISTAR představuje budoucnost zdravotnického trhu v České republice
Nová generace ambulantních systémů od CompuGroup Medical ČR a moderní způsob vedení ordinace představuje skutečný skok v elektronizaci zdravotnictví.
Nový přístup k lékům pro vzácná onemocnění
Nejvýznamnějším tématem rozsáhlé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla schválená parlamentem, je úprava vstupu léků na vzácná…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Dospělým se svalovou dystrofií chybí odpovídající péče
Duchenneova muskulární dystrofie (DMD) je nevyléčitelné onemocnění. Jeho postup může o desítky let zpomalit vysoce specializovaná komplexní péče. Ta…
Kraus: Musí se začít pracovat na změnách
Systém by měl být postaven na kontraktaci péče zdravotními pojišťovnami, zdůrazňuje senátor ODS MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního…
Adámková: Na dostupnosti je třeba dál pracovat
„České zdravotnictví má problémy s financováním, ale to má každé zdravotnictví na světě. Nestalo se, že by kolegové z jiné země říkali, že oni…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Testování v zařízeních následné péče
Zaměstnanci v nemocnicích následné péče, kteří nejsou očkovaní, ani neprodělali v posledních šesti měsících covid, se budou povinně testovat…
Hodnocení vlády a rady té příští
Není realistické očekávat, že nový ministr zdravotnictví dostane mandát řešit problémy, které se na zdravotnictví řítí rychlostí rychlíku. Spíše…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví Milan Blaha z ÚZIS
Měsíc před sněmovními volbami nastupuje do nejužšího týmu ministra nový náměstek. Stal se jím Milan Blaha, který byl dosud zástupce ředitele ÚZIS pro…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Bonus pro PL za nově očkované seniory
Pojišťovna se snaží motivovat praktické lékaře, aby vyhledali a přesvědčili o očkování dosud nenaočkované pacienty z rizikových skupin.
Fórum: Elektronizace zdravotnictví do pěti let?
Zákon o elektronizaci zdravotnictví určí pravidla pro elektronizaci zdravotnických agend a bezpečné sdílení dat. Základem bude Integrované datové…
Platy lékařů loni rostly nejvíc od roku 2012
V roce 2020 celkové výplaty lékařů narostly mimořádným tempem. Co bude následovat? Jednání o růstu tabulkových platů pro rok 2022 jdou právě do…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Monitorace srdečního rytmu po kryptogenní CMP – čím déle, tím lépe
Pacientům po cévní mozkové příhodě nebo tranzitorní ischemické atace byl v červenci věnován jeden z pravidelných webinářů České kardiologické…
Přítomnost, minulost a budoucnost Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole
Dne 1. května 2021 byla ustanovena z rozhodnutí děkana 2. LF UK prof. MUDr. Vladimíra Komárka, DrSc., a ředitele FN v Motole JUDr. Ing. Miloslava…
Zvědavci
Zvědavost je základním důvodem zkoumání světa. U různých lidí je různá. Projevuje se u nejmenších dětí. Zvědavé děti mohou být zvídavé děti. Dobře se…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Zdvojnásobení počtu studentů je jediné řešení. Kde jinde sestry vzít?
„Věděli jsme, že je budoucích všeobecných sester málo. Hodně nás ale překvapilo, jak velký ten problém je a o kolik bychom měli počty studentů…
Na všeobecnou sestru by měl studovat dvojnásobek lidí
Ministerstvo zdravotnictví možná navrhne vládě, aby finančně podpořila vzdělávání v oboru všeobecná sestra. Dosavadní počty studentů jsou příliš…
Orphanet a ORPHA kódy popisují vzácná onemocnění česky
Překlad webového portálu o vzácných onemocněních více zpřístupní odborné informace. Projekt je součástí širších snah o pojmenování a poznání potřeb…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
BJH srpen 2021: Management Castlemanovy choroby
Prestižní časopis The British Journal of Heamatology ve svém posledním čísle (srpen 2021) uveřejnil „Good Practice Paper“ týkající se diagnostiky,…
Obhajoba Českého onkologického institutu
Prof. Marek Svoboda, prof. Luboš Petruželka a prof. Jiří Neužil sdělili, co by očekávali od nového Českého onkologického institutu v Praze, na jehož…
Nová nemocnice v Brně? Staleté domy mají své limity
Město Brno provozuje Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici, ředitelem obou zařízení je od roku 2020 kardiochirurg Pavel Piler. Brno podle…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Na katastrofu takových rozměrů se připravuje těžko
Zásah záchranných složek po tornádu, které ve čtvrtek 24. června večer zpustošilo několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, byl unikátní. Zdravotnická…
Na co se v prevenci srdečního selhání nepomýšlí
Rizikovými faktory v prevenci srdečního selhání (SS), o nichž se mluví méně často, se věnovali odborníci v přednáškovém bloku Prevence SS: role…
Kardiologové volají po zlepšení pohody lékařů
Pro zajištění vysoce kvalitní péče o pacienta je nezbytná pohoda lékaře, přesto se zejména v posledním roce kvůli pandemii COVID‑19 syndrom vyhoření…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Fórum: Na cestě k proočkovanosti proti covidu
Na 60 procent dospělých dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti COVID‑19, ukončené očkování mají čtyři miliony obyvatel ČR. O kolektivní imunitě se…
Přísaha i ČSSD navrhují 24hodinové školky
Návrh čtyřiadvacetihodinových nemocničních školek rozvířil debatu o nedostatku zdravotníků v tuzemských zdravotnických zařízeních. Thomayerova…
Prof. Oldřich Eliška odešel po krátké nemoci
Prof. Eliška byl oblíbeným učitelem anatomie, jeho přednášky z anatomie srdce a lymfatického systému patřily k nezapomenutelným.
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Za každým snímkem je pacientský příběh
Navštivte náš GE Healthcare truck a prohlédněte si nejmodernější inovace v oblasti lékařských zobrazovacích zařízení, která mohou pomoci včasně…
Psychosomatická medicína se hlásí o slovo
Společnost psychosomatické medicíny ČLS JEP v souvislosti s postcovidovým syndromem apeluje na stát, aby zvážil hrazení psychosomatické léčby z…
Místo, kde by onkologie měla být jedinou prioritou
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
Obezita urychluje stárnutí mozku
Mezinárodní tým vědců z Dalhousie University, Jena University Hospital, a Národního ústavu duševního zdraví využil zcela nový přístup na bázi…
Mikroskop, který zobrazí pohyblivý hologram
Pozorování mikroskopických biologických struktur komplikuje jejich rychlý pohyb. Řešení přináší nový prostorový modulátor světla pomocí rychlých změn…
Další ne pro vitamin C, thiamin a hydrokortizon při sepsi
V roce 2017 patřilo podávání vitaminu C, thiaminu a glukokortikoidů pacientům se sepsí a septickým šokem k nejdiskutovanějším tématům, objevily se…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Evropský společný datový prostor a co je pro jeho vznik nutné
Sdílení zdravotních dat v Evropě je nutné pro udržení kvality výzkumu, pro zajištění bezpečných a efektivních zdravotních systémů i pro inovace.…
Ženy středního věku vyžadují kontrolu krevního tlaku k prevenci infarktu
Ženy s mírně zvýšeným krevním tlakem krátce po čtyřicátém roce věku mají po padesátem roce věku dvojnásobné riziko akutních koronárních syndromů ve…
Tipy a triky nefarmakologických opatření – každý pohyb se počítá
Součástí výročního sjezdu České kardiologické společnosti byl i prakticky zaměřený blok zacílený na režimová opatření v kardiovaskulární prevenci.…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Kdo funkci šéfa ČLK odpracuje, nadělá si nepřátele
Po patnácti letech ve funkci má za sebou MUDr. Milan Kubek další triumf ve volbě prezidenta. Kritika, že svým ostrým vystupováním zavírá komoře dveře…
Milan Kubek počtvrté prezidentem ČLK
XXXV. sjezd České lékařské komory konaný v mimořádném termínu dal prezidentovi Milanu Kubkovi mandát po patnácti letech ve funkci dál reprezentovat…
Pozitivní KV anamnéza v rodině aneb kdy odeslat sportovce ke kardiologovi?
„Náhlá srdeční smrt u sportovců je vážným problémem, který vyžaduje pozornost, protože v drtivé většině případů je způsobena základním…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Budoucnost nemocničních paliativních týmů je v ohrožení
Ještě koncem roku 2019 se zdálo, že rozvoji paliativní péče v ČR nestojí nic v cestě a již brzy „doženeme“ vyspělé země, kde je paliativní medicína…
Dostupnost kauzální léčby cystické fibrózy se zvýšila
Pouhých deset měsíců od schválení inovativního přípravku na cystickou fibrózu se zdravotní pojišťovny dohodly s výrobcem a odbornými společnostmi na…
Smlouvy o sdílení rizik přinášejí úspory
Náklady na inovativní léky rychle rostou. Risk‑sharing pomáhá držet náklady pod kontrolou. I když přicházejí dražší přípravky, počet léčených…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Ministr Vojtěch: Už si věci neberu tak osobně
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, je první český ministr zdravotnictví, který se po svém odchodu do této funkce vrátil, a tak se může stát nejdéle…
Problémy s dýcháním jsou druhým nejčastějším příznakem infarktu
Podle studie má každý čtvrtý pacient s infarktem myokardu atypické příznaky. Tito pacienti s větší pravděpodobností zemřou do 30 dnů ve srovnání s…
Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko CMP u potomků
Studie zahrnující 5,8 milionu dětí zjistila vyšší výskyt cévní mozkové příhody (CMP) o čtyři desetiletí později u těch, jejichž matka měla během…
Seznamte se s CGM MEDISTAR. Profesionální ambulantní systém poskytuje lékaři flexibilitu i dokonalé zabezpečení pacientských dat
CompuGroup Medical je firma, která vyvíjí lékařské ambulantní softwary. Její portfolio je složeno ze systémů PC DOKTOR, PC DENT, DENTIST+, MEDICUS a…
Členové ČKS si takový projekt zaslouží
„Knížka byla učebnicí i pro mě, něco nového jsem našel v každé její kapitole. Všichni jsme superspecializovaní a nikdy nemůžeme pojmout celý obor…
Dětské nástavbové obory specializačního vzdělávání
Mohl by to být velmi prospěšný a úspěšný projekt, ovšem nebýt COVID-19. Ještě však není konec a pediatři mohou za velmi výhodných podmínek získat…
Novinky ve světě dermatovenerologie na EADV 2021
Jarní sympozium EADV (Evropská akademie dermatologie a venerologie) bylo další z důležitých virtuálních akcí, které se v tomto roce konaly. Dvoudenní…
EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených…