
Všechny články
Stát nezvládá kontrolovat kvalitu psychoterapeutické péče
Psychoterapeutická péče je v Česku poskytována ve zdravotnictví i mimo ně. Ve zdravotnictví ji poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů, kapacity…
Papežová: Nedostatek personálu brzdí rozběhlou reformu psychiatrické péče
„Psychiatrická společnost se reformě psychiatrie věnuje již více než deset let. Jsme za to rádi a těší nás, že reforma pokračuje. V předchozích…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Kočka se čtyřmi ocasy
Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
Znečištění ozonem je spojeno se zvýšeným počtem hospitalizací pro KV onemocnění
První důkazy, že překročení ozonového limitu daného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je spojeno s podstatným zvýšením počtu hospitalizací pro…
Udržitelný rozvoj zdravotnictví v postpandemické éře
Svět vstupuje do čtvrtého roku pandemie covidu‑19 a situace se postupně zlepšuje. Většina omezení na hranicích byla zrušena a způsob řízení ve…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
Zdravotníkům se otevírá šance na dřívější odchod do penze
Vedle záchranářů budou možná moci odcházet dříve do důchodu i další zdravotníci. Aktuální vládní návrh důchodové reformy totiž počítá s rozšířením…
S větším povědomím o poruchách spánku narůstá zájem o centra spánkové medicíny
„Neurologie má stále větší zájem o poruchy spánku. Spánek je nesmírně důležitý pro celý organismus a kardinálně a bezprostředně pro mozek. Bdění a…
Žijeme v éře spánkové krize
O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Data mohou podpořit prevenci
Prevence, screening a využití dat pro podporu zdraví populace byly tématy dubnové 6. konference Prevon, pořádané Ústavem zdravotnických informací a…
Prof. Horáček: Psychické zdraví patří k prioritám současné ukrajinské medicíny
Spolu s českou misí, která v polovině dubna 2023 zamířila na Ukrajinu, navštívil Lvov a Kyjev také přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Ludka: Pokud obstrukční spánkovou apnoi detekujeme, můžeme pro pacienta udělat velmi mnoho
„Zcela zásadní je, aby si lékař uvědomil, že pacient s obstrukční spánkovou apnoí nemusí mít jenom noční příznaky. Bude spíše hovořit o denních…
Krejčí: Peníze a lepší pracovní podmínky bez dobrého šéfa zaměstnance neudrží
Institut Pallium vytváří prostor pro setkávání, sdílení zkušeností a vzájemnou inspiraci ve snaze změnit vnímání dětské paliativní péče. K jeho…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Fórum: Jaká je realita dostupnosti zdravotní péče?
Podle nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb má být praktický lékař dostupný do 35 minut od bydliště pojištěnce, náhrady…
Nová farmaceutická legislativa slibuje dostupnější léky
Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh revize evropské farmaceutické legislativy. Má se jednat o největší reformní změnu v této oblasti…
Ústavní soud odtajňuje data o poskytovatelích
Data o počtu výkonů v jednotlivých konkrétních porodnicích nelze tajit, rozhodli soudci Ústavního soudu. Totéž se bude týkat i praxe zveřejňování…
Recentní údaje naznačují nový standard péče u pokročilého/recidivujícího karcinomu endometria
Nová data studie RUBY potvrzují, že přidání imunoterapie ke standardní chemoterapii pro léčbu první linie pokročilého karcinomu endometria nebo jeho…
Novotný: Jednoduchost švédského systému může inspirovat nejen onkology
Česká onkologie si za poslední desetiletí určitě ve světě vydobyla již dobré renomé, stále ale má co zlepšovat. Jak ukazují příklady z některých…
Fórum: Jak dál ve vzdělávání v pediatrii?
Nedostatek praktických dětských lékařů a jejich extrémně nevhodná věková struktura už dnes mají vliv na dostupnost primární péče o děti. Od roku 2017…
Zvědavost mě zatím neopouští
„Mám radost, jak se naše pracoviště rozvíjí. Před čtyřiceti lety jsem začal zkypřovat záhon, pak se objevily sazeničky, vzešly a já už jen s velkým…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Chlíbek: Poradnu vakcinologické společnosti využívají nejen dětští praktici, ale i praktici pro dospělé
Očkování není jen téma dětského a seniorního věku. Kontrola očkování je součástí preventivní prohlídky u dospělých. Pokud nebyli očkováni v dětství,…
Péče orientovaná na člověka může prodloužit život ve zdraví
Pravidelná konference pořádaná Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 23. března 2023 v Praze, se již podruhé zaměřila na téma…
Fórum: Umělá inteligence nastupuje
Umělá inteligence se uplatňuje také ve zdravotnictví. Má veliký potenciál při zlepšování lékařské péče i výsledků léčby: pomáhá číst rentgenové…
Cushingův syndrom byl popsán před 111 lety
Na počest objevitele Cushingovy choroby, amerického neurochirurga Dr. Harveyho Cushinga, se v den jeho narozenin, tedy 8. dubna (1869 v Clevelandu,…
Ještě letos předložíme návrh změn vzdělávání praktických dětských lékařů
Z dat, která máme dnes k dispozici, vyplývá předběžně, že změna vzdělávání před šesti lety vedla ke snížení zájmu lékařů o obor praktický lékař pro…
Mladých praktiků přibývá, potřebují další podporu
Posílení počtu mladých praktických lékařů pro dospělé a novinky v péči o pacienty s osteoporózou. Témata pro MUDr. Petra Šonku, předsedu Sdružení…
Každoročně zanikají desítky ordinací praktických dětských lékařů
Ordinace praktických dětských lékařů jsou přetížené, některé děti zůstávají bez registrace. Nových lékařů do primární péče nepřichází dost. Zájemci o…
Pracoviště pro vzácná onemocnění potřebují reformu financování
Centra pro léčbu pacientů se vzácným onemocněním nemají dostatečné financování. Zaznělo to na kulatém stole u příležitosti Dne vzácných onemocnění na…
Němec: Ženy s endometriózou čekají na diagnózu i deset let
Endometrióza představuje onemocnění s výrazným negativním dopadem na kvalitu života. Vykazuje širokou škálu mnohdy nespecifických symptomů. I proto…
Změní čeští vědci paradigma léčby „high‑risk“ myelodysplastického syndromu?
Je tomu více než půl roku, co byly v časopise Blood Cancer Journal publikovány výsledky akademické prospektivní randomizované klinické studie, jež…
MUDr. Hroboň: Strkat hlavu do písku před stárnutím populace nemá cenu
České zdravotnictví bude muset vzhledem ke stárnutí společnosti fungovat víc efektivně. Důraz na prevenci, transformace nemocnic a digitalizace mohou…
Zvyšování proočkovanosti seniorů a délka života ve zdraví
Až o 40 procent nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, o 22,5 procenta nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody a o 17 procent nižší riziko…
Horecký: Vláda nejdřív píše zákony a teprve pak přemýšlí o strategii
Světová asociace Global Ageing Network vyzvala představitele vlád po celém světě, aby učinily nutné reformy v oblasti dlouhodobé péče o seniory.…
Vysoce inovativní léky musely počkat, až si ministerstvo a SÚKL vyjasní postupy
Náběh nové úpravy pravidel pro vstup vysoce inovativních léčivých přípravků do českého zdravotnictví poznamenaly nejasnosti o výkladu. Rozhodnutí o…
Další výzvou pro oblast vzácných onemocnění je urychlení diagnostického procesu
Zapojení českých specializovaných pracovišť do celoevropské sítě i výsledky českého předsednictví v Radě EU jsou podle prof. Pavly Doležalové dobrými…
Bez telemedicíny se neobejdeme. Zatím ale nemáme ani definici
V oblasti telemedicíny máme co dohánět. V zákoně o zdravotních službách stále chybí její definice a jasno není ani o úhradách. Ledy částečně…
Koukolík: Kdo zapomene na svou minulost
O extremismu slyšíme denně. V případě islámu pak o vztahu extremismu a náboženství. Naproti tomu se málo ví o vztahu náboženství k extremismu…
Inosin pranobex u akutních i chronických virových onemocnění
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine, IP) byl na světový trh úspěšně uveden před pěti desítkami let. Jeho široké indikace zahrnují akutní i…
Hodnota screeningu rizika náhlé srdeční smrti u mladých závodních sportovců
Kardiovaskulární (KV) vyšetření sportovců před účastí na závodech může identifikovat jedince s KV onemocněním s rizikem náhlé srdeční smrti (SCD) a…
Fórum: Co by přineslo zavedení poplatků na urgentních příjmech?
Ministerstvo zdravotnictví hledá způsob, jak omezit nadužívání pohotovostních služeb a urgentních příjmů. Diskuse se vede o výši plateb pro neakutní…
Dostupnost sekundárních dat v českém zdravotnictví
Návrh Evropské komise o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS – European Health Data Space), jehož cílem je nastavit celoevropský ekosystém…
Pojišťovny navrhly koncepci udržitelného zdravotnictví
Demografie si žádá víc než jen postupné kosmetické změny systému zdravotnictví, usoudily zdravotní pojišťovny a přicházejí s návrhem komplexních změn…
Přeshraniční eRecept: Česko drží tempo s čelem pelotonu
V létě zřejmě půjde poslat eRecept do sedmi zemí Evropské unie. Zároveň si pacienti z těchto zemí budou moci vyzvednout eRecept od svého „domovského“…
Polymerní terapeutika z AV ČR – účinná a bezpečná nanoléčiva?
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
Fórum: České zdravotnictví na pomoc Ukrajině
Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, přijalo Česko téměř půl milionu uprchlíků, většinou ženy a děti. S vízem dočasné ochrany se jim…
Nefrologie dnes již zdaleka není jen dialýza a transplantace
S přibývajícími moderními léky se nejen zásadně mění možnosti léčby pacientů s onemocněním ledvin, ale přeměňuje se i celková struktura nefrologie…
Pacientů s onemocněním ledvin vlivem nárůstu diabetu rychle přibývá
Počet pacientů, kteří trpí zároveň diabetem a onemocněním ledvin, je v ČR odhadován na 350 000–400 000. Jen za posledních deset let se počet…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
Magnetická rezonance vstupuje do časného záchytu karcinomu prostaty
„Díky přibývajícím studiím a aktivitě evropských úřadů považuji zakotvení základních principů screeningu s využitím magnetické rezonance v…
Onkologický profil ČR: Úmrtnost máme stále vyšší, než je průměr EU
Evropská komise (EK) spolu s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představila v rámci Evropského registru nerovností v boji proti…
Následná péče po CMP: změna popelky v princeznu
Ve vyspělých zemích včetně ČR je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí. V oblasti akutní péče o pacienty s ikty patří Česko…
Jedení v reakci na úzkost nebo smutek je spojeno s poškozením srdce
Podle výzkumu zveřejněného v lednu 2023 v časopisu ESC European Journal of Preventive Cardiology, není pro zdraví srdce důležité jen to, co jíme, ale…
Snahy zlepšit dlouhodobou péči o seniory celosvětově sílí
Světová asociace Global Ageing Network vydala „Výzvu vládám celého světa“, která vybízí vlády k reformám a změnám systému dlouhodobé péče o seniory.…
Když na začátku přichází konec
Místo radosti z nového života prožitek ztráty a strach z budoucnosti, pocity viny, křivdy, že šlo udělat víc. Zvládnout ztrátu dítěte před narozením…
Zvýšení fyzické aktivity se stává prioritou
Důkazů o tom, že pravidelný pohyb má pozitivní vliv např. na kardiovaskulární, metabolické nebo psychické choroby, přibývá. Stále častěji figuruje i…
Linhart: Musíme se vrátit na trajektorii snižování kardiovaskulární mortality
„Reálně hrozí, že bez další modifikace rizikových faktorů a inovativní léčby může během následujících dvaceti let stoupnout kardiovaskulární…
Mladí lékaři požadují změny v nastavení povinných kursů a stáží. Jsou nepřínosné
Kvalita povinných kursů v rámci postgraduální přípravy mladých lékařů je nedostatečná, jejich cena vysoká a dostupnost nízká. Tak by se dala shrnout…
Exministr Blatný nastoupí v Bratislavě
Nově vybudovaná Nemocnice Bory v Bratislavě láká nejen slovenské, ale i české lékaře a zdravotníky. Primářem hematologie a pediatrie bude docent…
3. LF UK vybrala podobu nového výukového centra
Tlak na zvyšování kapacity lékařských fakult vyžaduje mimo jiné i zvětšení počtu míst v jednotlivých posluchárnách. Jejich kapacita je často zcela…
Letošní ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu se zaměří na vztahy
Národní ústav duševního zdraví pořádá 23. – 26. 2. 2023 v Městské knihovně v Praze již sedmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Návštěvníci se…
Storová: V kontrolách evidence léků v lékárnách pokračujeme
Reexport jako takový nelegální není, distributoři vyvezou ročně léky za dvě miliardy korun. Několik lékáren se ale zřejmě věnuje distribuci léků v…
ÚOHS podrobně zkoumal distribuci léků. Lékárníci protestují
Samostatné lékárny trápí tlak řetězců spřízněných s distributory. Antimonopolní úřad ale v distribuci léčiv vidí úplně jiné problémy. Model DTP mu…
Fanatici
Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidí je závislých na…
Po zemětřesení je třeba okamžitě skokově navýšit kapacitu akutní dialýzy
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí po katastrofálním zemětřesení je crush-syndrom. Pomoci může pracovní skupina Mezinárodní nefrologické společnosti.
V Cestě domů se plní sny
O svoje pocity po prvních týdnech v nové pozici a o výzvy, před kterými domácí hospic Cesta domů stojí, se se čtenáři Medical Tribune podělila jeho…
Další rok domácího hospice Cesta domů začíná s řadou výzev
Rok 2022 byl opět plný změn, kdy jeho pracovníci dále posouvali hranice toho, co v Cestě domů dokáží. Mimo jiné dále rozvinuli osvětovou činnost,…
Kardiologie vede cestu k modernizaci randomizovaných studií 21. století
Podle prohlášení předních světových kardiologů prezentovaného v časopisu European Heart Journal v prosinci 2022 jsou v současné době pacienti…
Radiologického asistenta si každý musí hýčkat
Studijní program Radiologický asistent nově otevírá i 2. lékařská fakulta UK. Reaguje tím na výrazný nedostatek těchto zdravotnických profesionálů.…
Lidé se závislostí mají výrazně horší prognózu pro rozvoj řady fyzických chorob
Zvýšené riziko úmrtí a výrazně zkrácená délka života kvůli rozvoji řady závažných fyzických onemocnění – to jsou nově potvrzené důsledky závislostí…
ECMO centrum VFN patří k nejlepším na světě
ECMO centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) získalo jako jediné v ČR prestižní ocenění ELSO Award of Excellence. Zařadilo se tak mezi 50…
VZP si během loňska udržela všechny přebytky
Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodařila loni mnohem lépe, než se očekávalo, a její rezervy se za loňský rok nominálně vůbec nesnížily.
Sociální služby potřebují kvalitní digitalizaci a sdílení informací
Řízení o příspěvcích na péči nebrzdí pouze nedostatek posudkových lékařů, ale také nedostatečná digitalizace a neefektivní procesy, konstatuje…
SÚKL řeší vyvádění léků z evidencí lékáren. Mohou končit v zahraničí
Za porušení pravidel vývozu léků padaly loni vysoké pokuty. Kromě toho SÚKL sleduje nový fenomén – lékárny nechávají mizet ze své evidence léky za…
Kolibříci šíří osvětu o alopecii
V České republice vznikla relativně nedávno organizace, která usiluje o osvětu široké veřejnosti o alopecii. Snaží se tak podpořit tisíce lidí, kteří…
Fórum: Má v Česku bezdomovec stejnou péči jako miliardář?
Ke kvalitní a bezpečné zdravotní péči mají za zákona rovný přístup všichni pojištěnci, přičemž v systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně…
Mladí lékaři se dočkali. Po kmeni hned do třináctky
Zvyšování tarifních platů ve zdravotnictví se sice letos nekoná, mladí lékaři se však po několikaletém úsilí konečně dočkali změny k lepšímu. Ti,…
Českou republiku postihly rozsáhlé výpadky základních antibiotik
Nárůst počtu respiračních onemocnění v populaci má za následek řádově vyšší spotřebu antibiotik než v předchozích letech. Zatímco situace okolo…
Ministerstvo zhodnotilo svou práci během předsednictví na jedničku
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka patří mezi největší úspěchy českého předsednictví nové doporučení Rady EU pro onkologický screening…
Farmaceut je největším odborníkem na léčiva
Lékárníci mají stejně jako lékaři doktorský titul, skládají atestační zkoušky a celoživotně se vzdělávají. Mohou být kompetentní poskytovat řadu…
Jak přesné jsou domácí antigenní testy na omikron?
Rychlé testování antigenu proti covidu‑19 z velké části nahradilo testování PCR v ambulantním prostředí, ale údaje o přesnosti jsou omezené.
Odborná appka na vyhodnocení EKG zaznamenala i závažné nálezy
Měření EKG pomocí chytrých hodinek má své výhody a nevýhody. Mezi výhody, jak je vyjmenovává Mgr. Veronika Bulková z MDT – Mezinárodního centra pro…
Nový typ podkožního ICD
Mezi potenciální výhody subkutánního ICD patří vyhnutí se použití intravenózní elektrody. Probíhající studie hodnotí bezsvodové kardiostimulátory,…
Muskuloskeletální zdraví sester. Bolavá záda mohou vést k odchodu z profese
Časté zvedání pacientů bez pomoci nebo bez použití odpovídajícího vybavení vede u všeobecných sester a dalších nelékařských pracovníků, kteří pracují…
Tofersen nedokáže zpomalit progresi u SOD1 ALS
Předpokládá se, že u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a mutací SOD1 dochází k akumulaci chybně složených agregátů proteinu…
Kam míří Evropa? Ke kardiovaskulárnímu plánu
Letošní české předsednictví Radě Evropské unie (EU) si jako prioritu v oblasti zdravotnictví zvolilo prevenci a podporu veřejného zdraví. V tomto…
Fórum: Radost 2022
Konec roku je tradičně příležitostí k bilancování, k ohlédnutí za úspěchy i neúspěchy v životě i v práci. Pro lékaře, sestry a vůbec všechny profese…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Léčba interferony je vhodná pro pacientky s RS, které chtějí otěhotnět
Léčba roztroušené sklerózy se neustále vyvíjí, a to nejen díky novým přístupům v terapii. Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA, zástupce přednosty…
Virtuální realita v rehabilitaci. Český úspěch na světové scéně
České inovativní společnosti se ve světě neztratí. Naposledy to prokázala plzeňská firma VR Medical, která se svým stejnojmenným produktem zabodovala…
VR Medical: Virtuální realita má v medicíně své místo
Virtuální realita je v rehabilitaci čím dál využitelnější, co se před několika málo lety jevilo těžkopádné a vyžadovalo kromě samotných VR brýlí…
Žitníková: Zdravotnictví už zřejmě není pro vládu prioritou
Každoroční vyjednávání o platech ve zdravotnictví ztroskotalo. Pokles reálných příjmů zdravotníků je tak podle odborů jistý a jde jen o to, jak velký…
Jak správně nakupovat léky v nemocnicích? Hlavně podle zákona
Nákupy léků jsou pro každého poskytovatele zdravotní péče klíčové. Bez léků by nemohl poskytovat řádnou lékařskou péči. Tyto nákupy ovšem podléhají…
Kardiovaskulární prevence: Mejdan skončil, data jsou alarmující
Příznivý trend poklesu kardiovaskulární mortality se zastavil a podle všeho se i obrátil. Jak se vrátit na správnou trajektorii bylo tématem diskuse…
Stav proočkovanosti v ČR. Jak se dostat zpátky na vrchol?
Vakcinace byla v uplynulých covidových letech jedním z nejdůležitějších témat ve veřejném prostoru. Očkování tentokrát nebylo jen zdravotním či…
Fonendoskopy budoucnosti využívají umělou inteligenci
Auskultace poskytuje zkušeným lékařům s vycvičeným sluchem první cenné informace o funkci srdce. Dobrý sluch a zkušenost by však v budoucnu mohla…
Trendy diagnostiky ADHD: lepší rozpoznání, nebo přehnaná diagnostika?
Prevalence poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (ADHD) v posledních letech trvale narůstá, což vede k debatě o důvodu pozorovaných trendů.…
Nová data pro empagliflozin z AHA: lék je účinný při CKD i akutním srdečním selhání
O tom, že glifloziny působí nejen na kontrolu glykémie, ale i komplexně kardioprotektivně a renoprotektivně, již nikdo nepochybuje. Zatím chybějícím…
Kubek: „Ševče, drž se svého kopyta“ platí i v medicíně
Lékárníci i sestry jsou připraveni na nové kompetence, které jsou tradičně spojeny převážně s lékaři. Dění na uplynulém sjezdu České lékařské komory…
Sestry mohou předepisovat zdravotnické prostředky. Proč toho nevyužívají?
Sestry tento rok získaly novou kompetenci. Po dohodě s lékařem mohou předepisovat pacientům vybrané zdravotnické prostředky. Z nedávno prezentovaného…
Interna na cestě k digitální péči
Uplatnění digitální péče a telemedicíny je realitou a jejich rozvoj nadějí pro pacienty s obezitou, diabetem, ale i dalšími chronickými nemocemi.
Slovenští lékaři vybojovali platy vyšší než v Česku
Slovenští lékaři dosáhli hromadnými výpověďmi zvýšení platů a příslibu hlubších změn. Doufají v návrat slovenských lékařů ze zahraničí a také v to,…
Data všude kolem nás. Příležitost, kterou zatím neumíme vytěžit
Využití dat k lepšímu řízení zdravotnictví a dalšímu výzkumu brzdí legislativa a nedostatky v digitalizaci.
Maminkovština
Řeči, kterou mluvily maminky a babičky na nejmenší děti, se kdysi říkalo maminkovština. Je nápadná jak zvukově, tak stavbou. Lze ji stejně dobře…
Budeme úspěšní v digitalizaci českého zdravotnictví? Deset věcí, které se musejí stát
Potřebujeme závazný plán digitalizace, datové standardy, pravidla pro distanční péči, strukturovanou elektronickou zdravotní dokumentaci a další…
Další slibné výsledky studie s psilocybinem
Klinické studie postupně přinášejí další a další pozitivní výsledky o možném pozitivním vlivu psilocybinu na duševní zdraví. Nadějná je i mezinárodní…
Vzácná onemocnění: Opusťme koncept paternalistické medicíny
Vzácná onemocnění jsou jednou z oficiálních priorit českého předsednictví Rady Evropské unie. Dosavadní celoevropské legislativní regulace a…
Je porušování zákoníku práce ve zdravotnictví systematické?
Ministerstvo zdravotnictví se chce intenzivně zabývat porušováním zákoníku práce v nemocnicích. Rozbuškou byla medializace akce dvou stovek…
Kardiologové a neurologové společně při odhalování skrytých příčin CMP
V lednu příštího roku by měla být v České republice spuštěna nezávislá akademická studie s názvem Kardioneurologie 2023, zaměřená zejména na detekci…
Péče orientovaná na člověka se stává nedílnou součástí moderní medicíny
Na letošní podzimní konferenci pořádané Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 18. října v Praze, tentokrát nepřevažovali…
Farmaceutická strategie pro Evropu. V centru všeho dění musí být pacient
Evropská léková legislativa musí reagovat na vývoj léčebných možností, nerovný přístup pacientů k nejmodernějším lékům a postupné snižování…
Prevence nebolí a může vám zachránit život
Vlastní zkušenost s nádorovým onemocněním přivedla Pavla Novotného k myšlence založit spolek, který bude pomáhat onkologicky nemocným i jejich…
Fórum: Předčasný důchod „beztrestně“ pro koho?
Zdravotničtí záchranáři by podle projednávané novely měli mít od roku 2023 možnost předčasných důchodů. Odejít by mohli dříve až o pět let, aniž by…
Zdravotníci chtějí mít možnost odejít dříve do důchodu
Poslanci dali zelenou dřívějšímu odchodu do důchodu pro záchranáře. Zbývá už jen projednání v Senátu a podpis prezidenta. Vzhledem k obecné politické…
Lékárníci jsou také zdravotníci. Měli by mít více kompetencí
Lékárníci jsou připraveni na více kompetencí, aby mohli plně využít svého potenciálu zdravotníků. Jde například o možnost mimořádného výdeje…
Šéfkou zdravotnických odborů zůstává Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková obhájila na letošním sjezdu post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Spolu s ní budou v…
Umělá inteligence předpovídá reakci na nové léky
Výzkumný tým z CUNY Graduate Center publikoval v časopise Nature Machine Intelligence článek, ve kterém představil svůj nový model umělé inteligence,…
Nová doporučení pro léčbu hypertenze směřují k jednoduchosti
U příležitosti přípravy nových doporučených postupů České společnosti pro hypertenzi pro diagnostiku a léčbu hypertenze požádala redakce MT o…
Alice Strnadová: Nejsem žádná paní Colombová. Hájím zájmy sester
Jak pandemie změnila pohled široké veřejnosti na práci zdravotníků? Roste mezi mladými lidmi zájem o studium na zdravotnických školách? A je vůbec…
Elektronizace potřebuje strukturovaná data
Zdravotnictví chce do budoucna sbírat a analyzovat mnohem více strukturovaných dat než dosud, už teď jsou přitom kapacity na jejich zpracování…
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
Duševní zdraví ukrajinských uprchlíků zhoršuje nejen válka
Téměř polovina ukrajinských uprchlíků v Česku trpí symptomy depresí a úzkosti. Odbornou péči by potřebovalo na 75 000 z nich, ale chybějí jim…
Výzkum: Umělá inteligence v prevenci sebevražd
Identifikace osob ohrožených sebevraždou je zásadní pro prevenci a zvládání sebevražedného chování. K vyhodnocení rizika suicidia jsou běžně…
Nemocnice pro 21. století. V Martině už hledají dodavatele
Ve slovenském Martině, 80 kilometrů od českých hranic, má za čtyři roky stát nová moderní nemocnice, která bude využívat data ze sítě senzorů v rámci…
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Lze dělat více v prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
„Ambulantní kardiologové primární prevenci nezanedbávají – oni se jí vlastně ani nevěnují. Zdraví lidé ke kardiologům nechodí a úhradové mechanismy…
„Nemorální“ odměňování mladých lékařů trvá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v poslední době opakovaně připomínal svou zásluhu na napravení „nemorálního“ odměňování mladých lékařů…
Nová „elektronická kůže“ nepotřebuje dráty, čipy ani baterii
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) učinili významný pokrok ve vývoji nové elektronické kůže, která potenciálně umožní…
Fórum: Jak dostat do ČR velký mezinárodní kongres? A má to smysl?
Setkání evropských či světových kapacit na medicínském kongresu v ČR je velkou poctou, závazkem i výsledkem mnohaletého působení českých odborníků na…
Náměstek Blaha: Standardizujme propouštěcí zprávy, ať je můžeme sdílet
Když byl v minulém volebním období prosazen zákon o elektronizaci zdravotnictví, znamenalo to zlom ve vyhlídkách na digitalizaci. Práce, které…
Zaměřeno na prevenci: odborná konference Prevon se v Praze konala již popáté
Screeningové programy fungují, ovšem je co zlepšovat. Zásadní výzvou pro budoucnost je zvýšení účasti občanů na screeningových programech. Posílit by…
LPS zřejmě posílí nelékaři. Získají nové kompetence
Dlouhodobě nevyhovující personální situaci v lékařské posudkové službě (LPS), která vede k průtahům při posuzování zdravotního stavu pro účely…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost a kvalitu dětské psychiatrické péče?
Dětí, které potřebují intervenci v souvislosti s duševním zdravím, neustále přibývá. Kapacity, které by jim mohly a měly pomoci, jsou ale naprosto…
Výsledky české studie na ESMO 2022 v Paříži
Na letošním ESMO byly k ústnímu sdělení vybrány výsledky z české studie SENTIX (NCT02494063), která probíhá od roku 2016 pod vedením…
Dárce v registru znamená stejnou naději pro nemocného jako dárce v rodině
Hematolog MUDr. Pavel Jindra, Ph.D., je vedoucím lékařem Českého národního registru dárců dřeně a již deset let primářem Hematologicko‑onkologického…
30 let Českého národního registru dárců dřeně
Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) a Nadace pro transplantace kostní dřeně (NTKD) již třicet let zachraňují životy těch, kteří onemocnějí…
Nízká proočkovanost proti chřipce nás může přijít draho
Boj s pandemií covidu‑19 sice na čas vytlačil chřipku ze světla ramp, odborníci ale veřejnost varují – dříve nejobávanější virus sezónních onemocnění…
Tradiční Medicína po promoci v nové podobě
Medicína po promoci v zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru s…
S inhibicí SGLT 2 není čas ztrácet čas
Glifloziny patří mezi farmakologická překvapení třetího milénia. Zpočátku asi nikdo nečekal, že některé léky z této skupiny získají hned několik…
Záchranářům roste naděje na předčasný důchod
Permanentní vystavení zvýšené psychické zátěži, neustávající stres. To jsou hlavní důvody, proč by se měli zdravotničtí záchranáři zařadit po boku…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Praktici jsou připraveni na další vlnu covidu
Přestože počty nakažených covidem‑19 opět rostou, se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou bude podle praktických lékařů podzimní…
BOD jsou zpět v plném rozsahu
Brněnské onkologické dny jsou tradičně tuzemskou největší odbornou akcí zaměřující se na onkologickou problematiku. Před nástupem pandemie onemocnění…
Ředitelka EMA: Posuzujeme nová antivirotika na covid a stovka výrobců vyvíjí další
Státní ústav pro kontrolu léčiv v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie hostil takzvaný stakeholder meeting, společné jednání evropských…