
Všechny články
Kdy myslet na transplantaci plic u COVID‑19?
„Považujeme tak trochu za zázrak, že se nám v ČR podařilo udržet program transplantací plic i v průběhu koronavirové pandemie, ačkoli v omezenější…
Jak bolí cesta k demokracii?
Čím déle trval socialistický experiment na lidech, tím bolestnější byl pro jeho oběti návrat do demokratických poměrů. Studie HAPIEE, kterou provedl…
Zažil jsem v oboru nesmírný pokrok
Dlouholetý přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., FESC, oslavil v únoru…
Jsem rád, že jsem měl možnost to zažít
Letošního 27. března se dožívá osmdesátin dlouholetý předseda České angiologické společnosti ČLS JEP MUDr. Karel Roztočil, CSc. Při této příležitosti…
Fórum: Jak a čím léčit COVID‑19?
Léků, u nichž se v souvislosti s epidemií COVID‑19 hovoří o možném potenciálu, jsou stovky, jednoznačné důkazy o jejich účinnosti však (až na výjimky…
Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou
„Naše laboratoř se dlouhodobě zajímá o vývoj vakcín aktivujících T lymfocyty a nyní intenzivně pracujeme i na jedné proti onemocnění COVID‑19,“ říká…
Dokáže software najít nová léčiva proti viru SARS‑CoV‑2?
Program CaverDock brněnských vědců zjišťuje účinnost léčivých látek mj. na SARS‑CoV‑2. Od doby pandemie veřejně volný přístup k programu využily…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Právník vidí možnost odmítnout pracovní povinnost
Zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví MUDr. Martin Jan Stránský na základě vyjádření právníka vyzývá lékaře odmítat pracovní povinnost. Je…
Příznaky a léčba post-Covid syndromu a odborná plicní rehabilitace - e-learning
Ve spolupráci s prim. MUDr. Františkem Krejbichem a Bc. Michaelou Jankovskou, DiS. jsme si pro Vás připravili e-learningový kurz Příznaky a léčba…
Sportovní medicína v době koronavirové
„Znalosti ze sportovní medicíny je třeba využívat i v době koronavirové a doporučovat pro posílení imunity pravidelnou, hlavně lehkou či středně…
Covidové odměny by mohly být ve výplatě za květen
Na zvláštní odměnu by tentokrát měli dosáhnout i zdravotníci z ambulantního sektoru, potvrdil znovu ministr Jan Blatný. O náklady se podělí státní…
Chystá se distribuce ivermektinu do nemocnic i praktikům
Pacienti žádají ivermektin. Neregistrovaný přípravek nakoupila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně pro dvacet tisíc pacientů. Vědecké podklady pro…
PostCOVID syndrom – první zkušenosti pneumologů z FN Olomouc
Jak se může COVID‑19 manifestovat na plicích? Které dlouhodobé respirační potíže pacienty po prodělané koronavirové infekci trápí nejčastěji? Jak je…
Pomohou uzdravené plazmidy snížit rezistenci vůči karbapenemům?
Ročně se v ČR spotřebuje přibližně 65 tun antibiotik v humánní medicíně a stejné množství v medicíně veterinární. V tuzemských nemocnicích je pak…
Start očkování u praktiků
Aktuální situace očkování v ordinacích praktických lékařů, kteří mohou oficiálně očkovat od 1.3., byla tématem virtuální tiskové konference pořádané…
Prof. Chlíbek: AstraZeneca je účinná proti závažnému průběhu na 100 procent
Problémy v distribuci vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 způsobily několikatýdenní prodlevu mezi její dodávkou do České republiky a reálnou…
Systém SPIS pomáhá zdravotníkům
Psychické problémy, zejména deprese a úzkosti nyní postihují každého třetího a předpokládá se, že u zdravotníků může být situace ještě horší. Ani za…
Úhrady nemocnicím rostly loni o 14 procent
Nemocnice už dostaly na odměny zdravotníkům víc než jiné segmenty, naznačily zdravotní pojišťovny. S prohlášením přišly v době před rozhodnutím…
Lékař v mobilu aneb Jak digitální technologie mění klasické fungování vztahu mezi lékaři a pacienty
Telemedicína neboli přenos lékařských informací mezi pacientem a lékařem prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, zažívá v…
Data jsou základním předpokladem pro řízení zdravotnictví
Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se dostalo významného uznání a 18. ledna se stal oficiálním spolupracujícím centrem WHO‑FIC…
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
COVID‑19 ovlivnil počet dárců i transplantací
Loňský rok byl pro dárcovský a transplantační program České republiky i pro celý vyspělý svět velmi komplikovaný. Agresivní virus ochromil celý svět,…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Deset let a sto cévních alotransplantací ve VFN
Především pro pacienty s kritickou končetinovou ischémií a bezprostředně hrozící amputací nebo pro nemocné s infekcí implantované cévní protézy je…
Vakcinace proti COVID‑19 v USA: Příběh triumfu i frustrace
Vakcinace proti COVID‑19 představuje složitý příběh, plný úžasných a bezprecedentních vědeckých a výrobních úspěchů a také frustrace z některých…
Fórum: Očkování proti COVID‑19 – jak to jde jinde?
Pokud jde o vakcinaci proti COVID‑19, mají všechny státy stejný cíl. Cesty k jeho naplnění se však liší a vždy se lze inspirovat. Proto jsme českým…
Vše, co je dobré vědět o vakcínách proti COVID-19
K nejdiskutovanějším tématům současné doby patří bezesporu vakcinace proti onemocnění COVID-19. Právě proces registrace vakcín, role SÚKL a nežádoucí…
Počítám, že pojedeme natvrdo ještě týdny, říká varský intenzivista
„V dnešní chaotické situaci nezbývá nám ve zdravotnictví nic jiného než to vybojovat. Není, na koho jiného se spoléhat. Bude to na nás, musíme se…
Jsem ráda, že jsem s elektronizací nečekala na stát, říká lékařka
Slibovaná elektronizace zdravotnictví stále vázne a mnozí lékaři tak raději využívají platformy soukromých provozovatelů. Na centrální služby podle…
Nedodržují opatření, na covid-19 nevěří. Proč?
Polarizace názorů české společnosti. Nedostatečná ochota zůstat doma s příznaky covidu-19. Vysoká důvěra v praktické lékaře. To jsou některé poznatky…
Aktuální data k epidemii: rizika jsou velká
Systém se blíží limitům. Na stole je omezení veškeré nemocniční péče kromě život ohrožujících stavů. Zveřejněna byla také podrobnější data k očkování…
PROMĚNY ČASU – PROMĚNY ZDRAVÍ
100 let české populace z pohledu klinika, patologa a reprezentantů hlavních medicínských specializací
Paliativní týmy potřebují za pandemie pacienti i lékaři
Složitá životní a krizová situace je něčím, pro co má paliativní tým erudici a s čím umí dobře zacházet. Právě v této nelehké době se potřeba a…
V ČR vznikla první klinika paliativní medicíny
Dalším velkým krokem v rozvoji paliativní medicíny v České republice je otevření první Kliniky paliativní medicíny při Všeobecné fakultní nemocnici a…
Chronický únavový syndrom na přelomu let 2020/2021
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví uspořádal na sklonku roku 2020 kurs Aktuální pohled na problematiku chronického únavového…
Psychologické vyčerpání u zdravotnických profesionálů během pandemie COVID‑19
V současné pandemii COVID‑19 čelí lékaři a sestry všech profesí velkým výzvám při zdolávání krize. V této situaci jsou zdravotničtí profesionálové…
U žen narůstá výrazněji stres, pocity osamění i vzteku
Nárůst úzkostných poruch, deprese, poruch spánku, rostoucí stres, obavy i počet sebevražd. To vše je spojeno s pandemií COVID‑19. Již v listopadu…
Příznaky hypertenze bývají zaměňovány s menopauzou
Komplikace v těhotenství a časná menopauza zvyšují riziko srdečního onemocnění u žen. Na tento problém odborníci kardiologové, gynekologové a…
Nejsou guidelines jako guidelines aneb na metodice záleží
V posledních několika dekádách vznikají ve světě, ČR nevyjímaje, tisíce klinických doporučených postupů, které jsou založeny na datech evidence‑based…
Vůle praktiků očkovat je silná
Právě ti pacienti, které teď potřebujeme očkovat ze všech nejvíc, by využili, aby je očkoval praktický lékař. Cestovat do velkého města do očkovacího…
Zkusme tu potvoru pozastavit, to je celé
Koronavirová krize ukázala, jak málo je naše společnost připravena na mimořádné situace. „V oblasti mojí působnosti to ukázalo na šílené věci, na…
Vakcinace proti COVID-19: věřte, nevěřte
Je tristní si připustit myšlenku, že 85letý senior pojede ze své vesnice desítky kilometrů do vakcinačního centra, kam také praktický lékař po své…
Na odměny za covid nedostanou všichni stejně
Peníze na odměny za podzimní vlnu covid-19 budou zdravotní pojišťovny zřejmě posílat s vyúčtováním úhrad za loňský rok. Jaké prostředky pojišťovny do…
Regresní náhrady ve vztahu k oznamovací povinnosti poskytovatele
Podle ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění…
Život ohrožující krvácení 2020
Tematický kongres ČSIM – Covid-19 a intenzivní medicína se konal jako všechny odborné akce od března 2020 virtuálně. Doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D., …
Polovina dávek vakcíny šla zdravotníkům
Zhruba dvacet tisíc pracovníků ve zdravotnictví již dostalo obě dávky vakcíny proti COVID-19.
Prof. Šedo: Ministr možná chtěl jiný tým
Po pěti měsících odchází prof. Aleksi Šedo z postu náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. S ministrem zdravotnictví doc. Janem Blatným…
Očkování druhé dávky zdravotníkům většinou běží bez odkladu
Nemocnice začínají aplikovat druhou dávku vakcíny proti COVID-19 zdravotníkům. Do konce příštího týdne by mohli být tisíce zdravotníků v Česku…
Bez elektronických zdravotních záznamů by Izrael neočkoval tak úspěšně
Vakcín je i tady nedostatek, druhá várka je ale pro každého schovávána, říká prof. Gabriel Chodik, MD, PhD, MHA vedoucí skupiny Epidemiologie a…
Nakažlivější britská varianta se Česku nevyhnula
Prvních deset potvrzených případů britské varianty SARS-CoV-2 v Česku a desítky dalších podezřelých vzorků. Mutaci napoví i metoda PCR.
Návrat od druhého břehu
Část lidí, kteří se dostali do blízkosti smrti, například po srdeční zástavě, vypráví o čase, jenž ubíhal podstatně rychleji než obvykle, o stavu, v…
Celosvětový výzkum genů pod vedením českého vědce
Rozluštit funkci všech cca 18 000 ortologických genů, které mají lidé a myši společné, a napomoci tak lepšímu pochopení vzniku nemocí a jejich léčby,…
Kombinace BH3 mimetik – cesta, jak porazit agresivní non‑Hodgkinovy lymfomy?
„Musíme si uvědomit, že ta část biomedicínského výzkumu, která je zaměřena na pacienty a efektivitu terapie, je nesmírně důležitá proto, abychom…
Velká data v izraelské nemocnici Sheba MC
V rámci online česko‑izraelského inovačního dne Smart Healthcare v BEA campusu Olomouc vystoupil se svým příspěvkem o velkých datech prof. Robert…
Doufám, že se do očkování zavede systém
Očkování proti COVID‑19 by nemělo ležet jen na nemocničních lékařích. Do očkovacích center by ale lékaři z ambulancí měli jít pracovat, jen pokud…
Nemocnice ve Varech a Chebu mění vedení
Do konce ledna má být vybráno nové představenstvo společnosti Karlovarská krajská nemocnice, která sdružuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu.
Stanovisko výboru ČSARIM: snížení standardů nyní může být lege artis
Funkční kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v ČR současnosti naplněna. Situace naplňuje ve většině…
Top 10 novinek roku 2020 v kardiologii
Evropská kardiologická společnost (ESC) zveřejnila svých deset tiskových zpráv, které přinesly v médiích nejvíce titulků.
Zrychlujeme. Na jednu vakcinaci potřebujeme šest minut
„Naše nemocniční lékárna byla první pracoviště v České republice, které začalo řešit, že jedna lahvička s očkovací látkou společnosti Pfizer reálně…
Personál schází všude, dispečink je jediný nástroj
Dostupná data signalizovala možnou eskalaci situace v nemocnicích, ke které došlo v minulém týdnu, už předem. Transport pacientů mezi regiony může…
Nápor na nemocnice nepřestane sílit do 15. ledna
Nové rekordy jako optimistická varianta predikce na příští týden. Nemocnice nyní zatěžuje koronavirová epidemie více než kdy dřív. Ve vysokých…
Takřka kontinuálně se pohybujeme v konfliktním prostředí
Nejen o aktuálních změnách v letecké záchranné službě (LZS), ale hlavně o tom, jak a nakolik koronavirus změnil práci zdravotnických záchranářů a jak…
COVID-19 je spojen s vyšší úmrtností u pacientů s akutním srdečním selháním
Pacienti s akutním srdečním selháním mají téměř dvojnásobné riziko úmrtí, onemocní-li infekcí COVID-19. Malá studie provedená v jednom centru…
Vakcinace v Izraeli – směs improvizace a hi-tech
„Všechno vzniká za pochodu a dost živelně,” popisuje sestra českého původu Martina Paletová svou zkušenost s vakcinací proti SARS-CoV-2 v Izraeli.…
Z každé lahvičky o jednu dávku více
Vakcínu proti COVID-19 bude možné použít jinak, než je uvedené v SPC. V ampulích zbývalo na dně dost látky pro dalšího očkovaného.
První vakcinace proti SARS-CoV-2 byla symbolem, ale důležitým
Očkování proti viru SARS-CoV-2 v neděli 27. prosince začalo i v České republice – byť zatím spíše symbolicky. Zapojilo se do něj šest nemocnic.
Očkovací strategie byla aktualizovaná
Část zdravotníků z nemocnic spadá do první vlny očkování proti COVID-19, s nimi také ordinace praktických lékařů. Ostatní budou ve druhé vlně…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
Každý rok se v Medical Tribune snažíme na konci roku shrnout dobré zprávy ze zdravotnictví. Letos to bylo obtížnější než jindy. Pozornost na sebe…
Zhubnout potřebuje i Ruda Pivrnec
V nakladatelství NOL – nakladatelství odborné literatury s. r. o. v listopadu vyšla publikace Hubneme s Pivrncem. Informace o nadváze a obezitě jsou…
Vánoční velryba na Anatomii
Hezčí vánoční dárek si 1. lékařská fakulta UK a především její anatomické muzeum asi nemohly přát. Po zhruba půlročním úsilí se totiž podařilo…
Data, na která se čekalo
V časopise New England Journal od Medicine byl zveřejněn dlouho očekávaný článek, shrnující hlavní data klinické studie třetí fáze hodnotící účinnost…
Urychlení elektronizace je asi jediné pozitivum epidemie
Robotizace, využití umělé inteligence, drony, automatická příprava léků… Z odborných serverů a reportáží ze zahraničí míří v příštích blízkých letech…
Fórum: Jak by měli být dlouhodobě sledováni lidé po COVID‑19?
Zotavování po COVID‑19 trvá měsíce, studie potvrzují poškození plic jako jeden z faktorů „dlouhého COVID‑19“, mezi jehož nejčastější příznaky patří…
Na Silvestra může být 7000 hospitalizací s COVID-19
Nemocnice mají opět zvážit utlumení elektivní péče. Zásadní zpřísnění protiepidemických opatření by ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhl teprve…
Léčba obezity liraglutidem 3,0 mg v praxi II
Pro obezitology, ale i pro lékaře jiných oborů je nyní k dispozici druhá část přílohy časopisu Remedia zaměřená na léčbu liraglutidem 3,0 mg. Na…
Czech‑Israeli Innovation Day 2020: Datové jezero není datová bažina
Na olomoucké online konferenci o inovacích se mluvilo o nutnosti dobré práce s daty. S kvalitní základnou lze trénovat umělou inteligenci a předvídat…
Telekonzultace: Jak dál?
Zdravotnický systém musel fungovat i během jarní vlny epidemie nového koronaviru a byly to elektronické nástroje, co to umožnilo. „Elektronický…
Umělá inteligence může vrátit do medicíny lidskost
Podle odborníků mohou v kardiologii nástroje s umělou inteligencí uvolnit ruce lékařům a zpřesnit prevenci. Nutná jsou ale kvalitní data, edukace…
AZV funguje transparentně a efektivně, přesto je finančním otloukánkem
Na jaře příštího roku by mohla Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) vyhlásit speciální veřejnou soutěž o finanční podporu na řešení dvouletých…
Mentálně jsme jako praktičtí lékaři připraveni
„Podle mě to bude největší logistická akce od příchodu spřátelených armád,“ říká o plánu vakcinace 60 procent obyvatel proti COVID-19 v průběhu…
Plán očkování proti COVID-19 se vyjasňuje
Strategie očkování proti nemoci COVID-19 v České republice narýsovala základní obrysy organizace a indikace k tomuto očkování. Množství detailů čeká…
Rizikoví by měli být očkováni do poloviny příštího roku
Od 8. prosince pracuje pro ministerstvo zdravotnictví jako koordinátor očkování proti COVID-19 a má na starosti koordinaci řešení širokého spektra…
Snazší je ukrást člověka než data o zdraví pacientů
Pandemie koronaviru ukázala, jak potřebná je digitalizace zdravotnictví. Telemedicína zažívá boom po celém světě a vývoj nových projektů se urychluje…
Spojit sport a medicínu byl můj sen
V listopadu vyšla kniha Pohyb v životě a medicíně, jež přináší 31 rozhovorů s významnými osobnostmi medicíny zaměřených především na význam sportu a…
MHRA schválila vakcínu proti COVID‑19, další v procesu registrace
V poslední fázi klinického hodnocení je na světě zhruba jedenáct projektů vakcín proti COVID‑19. Nejblíže k registraci v Evropské unii mají tři…
Co řekl koronavirus o kapacitě českých nemocnic?
I po konci mimořádné situace by měly zůstat v chodu nástroje centrálního sledování kapacit lůžkové péče. Všeobecná zdravotní pojišťovna by je chtěla…
Česko může nabídnout kapacity na pomoc
Ministr zdravotnictví Jan Blatný prosazuje, aby Česko nabídlo jiným evropským státům kapacity českých nemocnic pro pacienty s COVID‑19. Dvě největší…
Proočkovanost proti COVID 60 procent – je to odpovědnost nás všech
„Zdravotníci by k vakcinaci proti koronaviru měli přistupovat se stejnou profesionalitou a samozřejmostí, jako když se chrání proti jiné infekci.…
Regulace reklamy cílící na zdraví – ode zdi ke zdi
Návrh, který má podle předkladatelů bojovat proti klamavému tvrzení zdravotních účinků v reklamě, k tomuto cíli nepovede. Spíše uškodí slušným…
Ropeginterferon alfa‑2b modifikuje průběh pravé polycytémie
Myeloproliferativní onemocnění jsou charakterizována zvýšenou produkcí některých typů buněk, resp. krevních elementů v kostní dřeni. Do dané skupiny…
Robot na recepci
NH Hospital – Nemocnice Hořovice skupiny Akeso pořídila humanoidního robota Pepper. „Naším primárním záměrem bylo využít ho pro práci s dětmi na…
Mikrobiom – nový způsob léčby psoriázy?
Na 29. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), který se konal virtuálně od 29. do 31. října, získalo pozornost téma…
Zdravotnická data jsou pro hackery cennější než údaje o kreditkách
Cesta k ideálnímu stavu ochrany nemocnic před kybernetickými útoky je ještě znepokojivě dlouhá, říká Miroslav Kořen, ředitel antivirové firmy…
Mantinely rozvoje telemedicíny
Překotný rozkvět zájmu o telemedicínu, způsobený pandemií COVID‑19, naráží na právní nejistotu. Nadějí je návrh zákona o elektronickém zdravotnictví.
První inzulinová pumpa, která setrvale koriguje i hyperglykémie
Poprvé v České republice zavedli diabetologové z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze do běžné klinické praxe unikátní inzulinovou pumpu…
Data z reálné klinické praxe posilují jistotu v léčbě roztroušené sklerózy
Randomizované klinické studie nabízejí základní účinnostní a bezpečnostní data o léku, pohříchu však jen u limitované, zpravidla vysoce selektované…
Zvládání COVID-19 je zásluhou enormního nasazení zdravotníků
„Mám pocit, že menší a střední elektivní operační výkony bychom byli schopni částečně obnovit začátkem prosince. Definitivní termín ale nejsem…
Do dvou týdnů bude možné obnovit odkládanou péči
V nejbližší době bude možné zrušit plošné nařízení odkládání elektivní péče; Česko by také mohlo nabídnout své volné kapacity jiným evropským zemím,…
Uděláme maximum, aby lékaři mohli k atestacím přistupovat standardně
„Naší velkou snahou je vytvořit technickou novelu zákona o vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a najít dostatek zákonodárců, kteří ji…
COVID‑19 zbrzdil i nemocniční paliativu
I když se v paliativní péči (PP) v České republice v posledních letech mnohé změnilo, stále je co dohánět. Oblastí, na niž se odborníci aktuálně…
Projekt, který pomáhá zdravotníkům i pacientům různých kultur
Se současným trendem kulturního směšování vlivem globalizace celého světa, migrace obyvatel a narůstající zdravotní turistiky se stále více…
Vliv pandemie COVID‑19 na sexuální aktivitu
Dopady pandemie nemoci COVID‑19 na lidskou psychiku jsou nezanedbatelné, což dokládá řada studií. Zhoršené psychické zdraví a dopad restriktivních…
Víte, co obsahuje trombus z mozkových tepen?
Letos v říjnu publikoval prestižní americký časopis Stroke výsledky téměř tříletého mezinárodního výzkumu zaměřeného na podrobnou kvantitativní a…
Primář Gabrhelík ze Zlína: Všichni makáme na sto deset procent
Zlínský kraj patří už řadu týdnů k těm, které mají v souvislosti s epidemií COVID-19 nejvíce napjatou kapacitu nemocnic. Krajská nemocnice T. Bati ve…
Spoléháme především sami na sebe – i v době epidemie
„I kdybychom měli o tisíc postelí navíc, i kdybychom měli dalších 100 ventilátorů, nepomůže to, když není, kdo by zajišťoval péči. Je mi líto, že si…
Ředitel VZP Kabátek chystá revizi kompetencí a procesů
Ing. Zdeněk Kabátek, dosud nejdéle sloužící ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny v její historii, od listopadu načne své třetí funkční období.…
Staronový ředitel VZP získal silný mandát
Pro setrvání Zdeňka Kabátka ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny se vyslovilo 21 radních z 26 přítomných, jeho protikandidát získal pět…
Nové poznatky z UEG week rozšiřují obzory gastroenterologie
UEG week je největším a nejprestižnějším gastroenterologickým setkáním v Evropě, které v průběhu let přerostlo do rozměrů globálního kongresu. Každý…
Jak vidí onkologickou péči čeští pacienti?
Úroveň onkologické péče v ČR patří v rámci zemí CEE k těm nejlepším, a v některých diagnózách je dokonce srovnatelná s vyspělými zeměmi. Z hlediska…
COVID‑19 může vrátit onkologickou péči i o desetiletí zpět
Evropský plán boje proti nádorovým chorobám má podpořit i národní onkologické programy jednotlivých zemí střední a východní Evropy (CEE) a pomoci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Precizní medicína v onkologii včera a dnes
První virtuální, ale celkově již čtyřiačtyřicáté Brněnské onkologické dny (BOD) byly zahájeny 13. října. Na programu prvního dne byl i edukační…
Testované vakcíny proti COVID‑19. Přehled výsledků klinických studií fáze I a II
I odborníci, kteří nejsou přímo propagátory plošného očkování, se shodují, že pandemii COVID‑19 ukončí až příchod účinné vakcíny. Jak reálnou šanci…
Krátká „learning curve“, lepší komfort pro operatéra
S prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D., přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN, především o praktických aspektech…
Vliv antihypertenzní léčby na CMP a demenci
V rámci letošní odložené Jarní interaktivní konference (JIK), která se konala od 18. do 20. září, se jedna ze sobotních sekcí zaměřila na hypertenzi.…
1. LF UK a (nejen) její motorkáři na pomoc potřebným
Již počtvrté se studentské spolky z 1. lékařské fakulty UK rozhodly, že společně podpoří potřebné. Výtěžek z prodeje benefičního kalendáře pro rok…
Fórum: Medici za covidu na pomoc nemocnicím
Už v jarní covidové vlně pomáhalo v nemocnicích přes dva tisíce mediků a v podzimní vlně se opět hlásí. V půli října dosáhly počty přihlášených 1 500…
Certifikáty v prostředí e-VZP
Elektronická komunikace přináší uživatelům mnoho nesporných benefitů. Právní a informační systémy však kladou na uživatele podmínky, za kterých lze…
Dispečeři pomohou umístit pacienty z přetížených nemocnic
Aktuální vývoj epidemie a predikce signalizují zpomalení, ale riziko přetížení kapacit nemocniční péče je stále vysoké. Nejvíce zatížené kraje jsou…
Zásah seniorů znamená riziko skokového nárůstu hospitalizovaných
Data o nakažených zdravotnících sledujeme dvakrát denně. Riziko nákazy seniorů je těžko predikovatelné a výrazně ovlivňuje zátěž nemocnic, uvedl…
Riziko vyčerpání kapacity je vysoké
K sobotě 24. října bylo podle ÚZIS reprodukční číslo R pro Česko 1,36. Problémy nákazy seniorů, vysokého podílu pozitivních testů i rostoucího počtu…
Stále se cítím jako mladý kardiolog
„Ve všech oblastech naší kardiologie jsou osobnosti, které mají jméno v mezinárodní komunitě a které nějakou problematiku posouvají vpřed i na úrovni…
Kteří nemocní profitují z extrakorporální resuscitace v terénu
Součástí bloku letošního kongresu ČKS věnovaného péči o nemocné s mimonemocniční zástavou bylo sdělení prof. MUDr. Jana Bělohlávka, Ph.D, z…
Způsobí ireverzibilní elektroporace revoluci v arytmologii?
Jedním z inovativních a nadějných přístupů pro terapii pacientů s fibrilací síní se zdá být metoda založená na využití energie pulsního pole, na…
VZP hradí ambulantním specialistům vzdálené konzultace
Od začátku října mohou ambulantní specialisté Všeobecné zdravotní pojišťovně relativně jednoduše vykazovat i ty formy péče, které jsou založeny na…
Mene, mene, tekel, ufarsin
V Kralické bibli (Daniel 5, 25–31) se dočtete, že se babylonskému králi Balsazarovi objevil na zdi nápis, s nímž si jeho mágové a učenci nevěděli…
Robotika v Hradci Králové patří mezi „top ten“ evropských center
Již tisící roboticky asistovanou urologickou operaci – konkrétně nervy šetřící radikální prostatektomii – provedli začátkem října lékaři Urologické…
Pokrýt výzkumem celou biomedicínu si ČR dovolit nemůže
Vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví byl 12. října jmenován prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Jak sám říká, díky všem svým aktivitám –…
COVID‑19 v druhé polovině října bez příkras
Naši lékaři a další zdravotníci a personál ve zdravotnictví dělají maximum, jejich nasazení je veliké, chtěl bych jim poděkovat,“ tato vizionářská…
Fórum: Nemocnice v době covidové
Vývoj covidové epidemie naplňuje nejčernější scénáře. Nemocnice omezují zbytnou péči, koordinují se kapacity, budují „polní“ nemocnice, nakupují…
Prof. Roman Prymula ztratil podporu premiéra
Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi svůj návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly a jmenování nového ministra.…
Hospitalizací může skokově přibýt kvůli zásahu domovů pro seniory
V krajní nouzi není protiprávní, když lékař co nejlépe poskytuje péči i v oboru, ve kterém nemá atestaci. Situací, kdy bude zdravotní péči poskytovat…
Nemocnice to zvládnou, i když za vysokou cenu
„Všichni se musí nachystat, že nás teď čeká několik týdnů, jaké české zdravotnictví ještě nezažilo. Takové omezení péče tu nikdy v historii nenastalo…
Otevřený dopis mladé lékařky k výpomoci při pandemii
Lékařky a sestry na rodičovské mohou vypomoci v nemocnicích, vytvořte jim k tomu podmínky, vyzývá ministra zdravotnictví lékařka, která zvažuje…
Pokyn nemocnicím: zastavte všechnu neakutní péči
Je nezbytné se okamžitě připravovat na nadcházející situaci a zastavit poskytování odkladné péče, uvádí národní koordinátor intenzivní péče.
Prezentace, která přesvědčila vládu brzdit
ÚZIS v pondělí v optimistickém scénáři odhadl celkem 184 tisíc nových případů Covid-19 za měsíc říjen. Takový měsíční nárůst případů je nad běžné…
Křišťálová koule
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
Cévní věk: ověřený nástroj pro zlepšení adherence
V České republice je prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů stále jedna z nejvyšších v Evropě. Problém se netýká jen starší populace, ale…
Očkování v době covidové nabývá na významu
Na programu letošní Jarní interaktivní konference, která byla odložena a proběhla od 18. do 20. září, byl již tradičně blok zaměřený na vakcinaci,…
Česká protinádorová látka DRP‑104 v první fázi klinického hodnocení
Společnost Dracen Pharmaceuticals, Inc., oznámila, že zahájila klinické testování látky DRP‑104, kterou pro léčbu nádorových onemocnění vyvinul tým…
Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie…
Novorozenci, teenageři, třicátníci i padesátníci – CMP si nevybírá!
Na 29. října každoročně připadá World Stroke Day, ke kterému se připojují různé organizace z celého světa s cílem zvýšit povědomí o cévních mozkových…
Praemium Academiae 2020
Nejvýznamnější vědecké ocenění v České republice, Praemium Academiae, které se udílí již čtrnáctým rokem a jehož smyslem je podpora vědecké excelence…
Kliničtí farmaceuti nabídnou konzultace ambulancím
I ambulantní lékař by měl mít od roku 2022 možnost zkonzultovat farmakoterapii svých pacientů s klinickým farmaceutem.
Bulovka a Thomayerka usilují o status fakultní nemocnice
Ministerstvo zdravotnictví má na stole žádosti dvou pražských nemocnic o udělení statusu fakultní nemocnice. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce a…
Fórum MT: Kompetence mladých lékařů
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Ředitel Uherskohradišťské nemocnice: Jsme na hranici svých možností
Uherskohradišťská nemocnice měla k 1. říjnu nejvyšší počet pacientů s COVID-19 v Česku. Jedním z důvodů je, že až donedávna byla v kraji jedinou…
Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na Covid-19.
Vakcinace proti IPO a chřipce v kontextu COVID‑19
S nadcházejícími podzimními a zimními měsíci, kdy je běžný vyšší výskyt respiračních nákaz, očekávají nejen infektologové u některých pacientů možný…
Jak letos praktici očkují proti chřipce a pneumokokům?
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID‑19 již bylo avizováno, že zájem o očkování proti sezonní chřipce letos vzrostl a že objednávky vakcín…
Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla
Jednou z osmi přednášek prezentovaných v prestižní hlavní sekci „proffered papers“ v oboru onkogynekologie byla na letošním ESMO akademická studie…
Robotická chirurgie pohledem dalších center
Jak vnímají rozvoj roboticky asistovaných výkonů a kde jsou ještě rezervy, jsme se zeptali několika představitelů tuzemských center robotické…
Fórum: Telemedicína a koronakrize
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Koordinace kapacit začala být klíčová
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Poskytování pravidelných informací poskytovatelům zdravotních služeb
Za účelem zajištění pravidelné informovanosti smluvních partnerů a optimalizace nákladů zasílá VZP ČR několik typů pravidelných přehledů, které…
Od telemonitoringu k digitální kardiologii třetího tisíciletí
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Rychlost rozvoje telemedicíny se zvýšila
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Obnovení sexuální aktivity brzy po infarktu přispívá k přežití
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Transplantace krvetvorných buněk v éře COVID‑19
Třetí zářijová sobota patřila tradičně Světovému dni dárců kostní dřeně, letos připadajícímu na 19. září. Na jejich počest se propojila více než…
ReDU: dožene metabolomika genomiku?
V polovině srpna zveřejnil prestižní časopis Nature Methods informace o inovativním online nástroji ReDU – Reanalysis of Data User –, který je určen…
Náměstek Vrubel odchází s Vojtěchem
Politický náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel končí ve funkci. Svou rezignaci předal novému ministrovi prof. Romanu Prymulovi…
Desdemona by to měla snazší
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Genová terapie je pro systém výzvou
Seminář pořádaný v Praze 3. září 2020 ambasádou Spojených států amerických s názvem Budoucnost genové terapie v České republice v době postcovidové…
Kožní nádory v době koronavirové
V posledních letech je v ČR každým rokem nově odhaleno okolo 3 500 pacientů s melanomem, přičemž incidence od 70. let minulého století setrvale…
Lékařská péče o chlapce s DMD je v ČR na světové úrovni
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Na českou onkogynekologii můžeme být pyšní
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
Česká kardiologická společnost je rozjetý rychlík
S předsedou České kardiologické společnosti (ČKS) prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., FESC, FCMA, o výročním kongresu, který je letos v září…
Když se chce, i transfer technologií jde: nový spin‑off v boji proti koronaviru
Předminulý týden představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, již třetí spin‑off firmu, kterou…
Fórum MT: Před druhým kolem bitvy s COVID‑19
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Vojtěcha na postu ministra střídá Prymula
AKTUALIZOVÁNO Podle odborové předačky Dagmar Žitníkové je rezignace Adama Vojtěcha logickým vyústěním toho, že nezvládal některé problémy. Zástupce…
Ministr navrhl úhrady dle CZ-DRG a zmrazit platové tarify
Ministerstvo zdravotnictví posílá k připomínkám návrh vyhlášky o úhradách zdravotních služeb v roce 2021.
Genová specifická léčba Alzheimerovy choroby a jiných tauopatií
Patologické základy Alzheimerovy choroby jsou agregace a akumulace amyloidu‑beta a tau proteinů. Až dosud se většina intervenčních studií soustředila…
Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze je stále nízké
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Na horké půdě
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Experimentální léčba deprese psilocybinem
Česká republika patří k hrstce zemí, kde probíhá vědecký výzkum psilocybinu na zdravých dobrovolnících. Nyní navíc vědci z Národního ústavu duševního…
Metaanalýza porovnala ocrelizumab s dalšími přípravky pro léčbu RS
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders uveřejnil recentně metaanalýzu Rachael McCool a spoluautorů, která na základě dříve provedených…
Fórum MT: Co se osvědčilo ke zlepšení adherence pacientů?
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Trojkombinace pro léčbu cystické fibrózy má v Evropě zelenou
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Domácí paliativní péče o pacienta v terminálním stavu
V dnešní Poradně VZP se věnujeme problematice paliativní péče, jejímž účelem je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí…
Rozhodnutí by měla vycházet z odborné diskuse, nikoli od politiků
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby
Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou na biologické…
Telekonzultace nejsou pro každého
Studie publikovaná v JAMA (JAMA Intern Med, publikováno online 3. 8. 2020) odhaduje, že 38 procent Američanů starších 65 let není připraveno na…
Fotografie očí prozradí délku života
Podle výzkumu publikovaného Evropskou kardiologickou společností v srpnu 2020 v časopise Heart Failure predikuje velikost zornice úmrtí nebo…
Odbory žádají příští rok nárůst tarifů o 15 procent
Vedení odborů oznámilo své požadavky do jednání o růstu platových tabulek na příští rok. Dostatečný růst považují za klíčovou podmínku stabilizace…