
Všechny články
Kontrola ventilovaných pacientů odkudkoli
Tým z ČVUT zahájil v říjnu 2020 v reakci na přicházející vlnu covidu na Klinice anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady…
Nový výkon pro distanční kontrolu IBD?
Pracovní skupina k seznamu zdravotních výkonů ministerstva zdravotnictví schválila na svém březnovém jednání nový hrazený výkon dálkové kontroly…
Celá vesnice
Zkuste si představit vlastní sociální síť. Stačí, když se podíváte na kontakty do svého mobilního telefonu. Na papír si můžete nakreslit střed, to…
Pacienti s onemocněním srdce potřebují více pohybu
Zvýšený krevní tlak, vysoký cholesterol a diabetes zvyšují riziko srdečních onemocnění. Avšak nová rozsáhlá studie ukazuje, že u lidí s těmito stavy…
Jak spouštějí neurolipidy degeneraci?
Alzheimerova nemoc – zatím nevyléčitelná choroba, která se týká nejen stáří. PharmDr. Zdeněk Spáčil, Ph.D., zkoumá na Přírodovědecké fakultě…
Alzheimer a Parkinson: Zjistit, zpomalit a nejlépe zastavit
Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu dnes stále považujeme za nevyléčitelné nemoci. Proto se vědci snaží odhalit co nejčasnější stadia choroby, kdy by…
Telemedicína napříč obory: chybějí propedeutika a standardy
Do digitalizace zdravotnictví směřují další evropské dotace. Zkušeností s telemedicínou a využitím informačních technologií přibývá. Stále…
Za většinou těžkých epilepsií u dětí stojí de novo mutace genů pro neuronové kanály
Můžeme ukončit takzvanou diagnostickou odyseu – říká prof. MUDr. Pavel Seeman, Ph.D., z DNA laboratoře Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN v…
Rozhovor s předsedou Českého svazu hemofiliků Martinem Bohůnem
Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci…
Nejen ukolébavky
Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…
Jak měnit kardiovaskulární prognózu mladých osob?
Hodnocení výše kardiovaskulárního rizika u mladých pacientů a rozhodování, zda, kdy a jakou léčbu u nich zvolit, patří mezi složitější klinické…
Dvacet let Cesty domů
Nezisková organizace Cesta domů se už dvacet let snaží měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá, a umožňuje lidem, aby odcházeli důstojně, doma…
Poraďte pacientovi: Covid může zvýšit počet migrenózních záchvatů
„Migréna postihuje dvanáct procent populace, ženy třikrát častěji. Nejedná se o čistě geneticky podmíněné onemocnění, v jejím rozvoji hrají významnou…
Poruchy příjmu potravy aneb když se život podle fitness aplikací a sociálních sítí zvrtne
„Pokud včas a adekvátně nezasáhneme, poneseme si jako následek covidové éry vyšší prevalenci poruch příjmu potravy v obou částech jejich spektra – ať…
Primárně progresivní RS – okrelizumab může významně oddálit ztrátu pohyblivosti
Z recentní práce Butzkuevena et al., publikované letos v březnu v European Journal of Neurology, vyplývá, že podávání okrelizumabu má u jedinců s…
Třináctá komnata ženského pití
V souvislosti s pandemií COVID‑19 nabývá problematika zneužívání alkoholu nepochybně na významu. I proto možná nastal čas znovu otevřít některá…
Přínos telemedicíny pro zdravotnictví
V souvislosti s pandemií covid-19 se stále častěji skloňuje význam a přínos digitálních technologií i ve zdravotnictví. Média plní pojmy jako…
Ministr Arenberger: Beru to jako službu
AKTUALIZOVÁNO Docent Jan Blatný byl odvolán z funkce ministra zdravotnictví. Podle něj je to ze strany premiéra Andreje Babiše politické rozhodnutí.…
Nemocnice mohou začít obnovovat operace
Plošný zákaz příjmu nových pacientů k plánované neakutní péči byl zrušený, nadále nemocnice musí udržovat určitou rezervu pro akutní pacienty s…
Monoklonální protilátky i pro diabetiky 2. typu
Poměrně početnou skupinou pacientů, kteří jsou nově podle odborníků indikovaní k podání monoklonálních protilátek proti vážnému průběhu COVID-19,…
Zařízení detekuje typ CMP už v sanitce
Na celém světě pracuje asi deset výzkumných týmů na zkoumání možnosti, jak využít elektromagnetické vlny o nízkých výkonech k detekci a určení typu…
Stále hledáme bílá místa na mapě knižního trhu
Nakladatelství Grada v těchto dnech slaví 30 let své existence. Mimo jiné za ním stojí přes tisíc titulů určených lékařům a ostatním zdravotníkům.…
Kdy přesně nastává okamžik smrti?
Mezinárodní studie, do které se zapojili také lékaři z Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN nebo Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK…
Kybernetický útok na FN Brno – rok poté
Bezpečnost informačních a komunikačních technologií (ICT) je hned po COVID‑19 a s ním souvisejících tématech nejčastěji diskutovaným problémem…
Co medici (ne)mohou, (ne)umějí a (ne)chtějí
Na nedostatek praktické výuky a klinických dovedností v posledních desetiletích poukazují snad všechny generace mediků. Výjimkou nejsou ani současní…
REGN‑COV2 má pravděpodobně vyšší účinnost na mutace viru
Teprve praxe ukáže, kolika vhodným pacientům se podaří REGN‑COV2 podat, říká přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno prof. MUDr. Petr Husa, CSc.
Očekává se méně než dvouprocentní růst zdravotnictví
Odhad růstu příjmů do systému veřejného zdravotnictví pro příští rok není optimistický. V roce 2022 by celkové příjmy mohly růst meziročně jen o 1,77…
Fórum: Rok s covidem
První tři případy COVID‑19 byly v Česku oznámeny loni 1. března. Díky okamžitě zahájeným restrikcím se stala ČR v prvních fázích boje s novým…
Využití monoklonálních protilátek na COVID-19 častější
Dosud zakoupené množství přípravků s monoklonálními protilátkami, které se zkouší ve využití proti závažnému průběhu COVID-19, by podle odhadu…
Praxe potvrzuje dobrý efekt bamlanivimabu
Každý den máme covid pozitivních 10 až 14 tisíc pacientů. Až jedna čtvrtina z nich by se měla rekrutovat k podání monoklonálních protilátek, uvádí…
Z dialyzovaných pacientů není proti COVID-19 očkována ani třetina
„Data potvrzují, že pacienti s poškozením ledvin, kteří vyžadují dialýzu nebo transplantaci, mají suverénně nejvyšší mortalitu spojenou s onemocněním…
Závažné duševní poruchy ovlivňuje kumulace vnějších vlivů
U vážných duševních poruch skupiny SMI (schizofrenní a afektivní poruchy) je zvýšená kumulace všech nepříznivých faktorů prostředí. Pokud se…
Aplikace šetří hodiny času. Bez nich bychom epidemii nezvládali
České zdravotnictví podle odborníků zaostává technologicky v digitalizaci o dvacet let. Přitom zkušenosti lékařů, kteří do elektronizace investovali,…
Klíčový dokument o významu plazmatických léčivých přípravků
Asociace sdružující výrobce plazmatických léčivých přípravků upozorňuje na nedostatečný sběr plazmy v Evropě a zhoršenou dostupnost některých…
Léky prodlužující kvalitní život se stávají realitou
Geriatr a imunolog prof. George A. Kuchel, MD CM, FRCP, ředitel UConn Center on Aging, University of Connecticut, a vedoucí geriatr UConn Health je…
Výsledky veřejné soutěže AZV pro rok 2021
Začátkem února ukončila Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) hodnocení čtyřletých projektových návrhů ve Veřejné soutěži pro rok 2021 (VES 2021)…
Pokroky nejen v technologiích pro pacienty s diabetem
Další z pravidelných webinářů z cyklu diabetologové online se 15. února zaměřil na pokroky v léčbě diabetu. Diskutovaným tématem byla chytrá…
Z plicní rehabilitace neprofitují jen pneumologičtí pacienti
Dýchání je jeden z nejčastěji prováděných pohybů, říká docentka Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D., z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury…
Máte protilátky? Vakcínu zatím nepotřebujete
Od podzimu se u nás testují dobrovolníci na přítomnost protilátek proti COVID‑19. Ačkoli oficiální výsledky hovoří o cca 1,3 milionu nakažených,…
Poslanci jednají o změnách úhrad inovativních léků
Dlouho připravovaná rozsáhlá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění se dostala na pořad Sněmovny a poslanci ji v příštích dnech začnou…
Psychických problémů s pokračující pandemií přibývá
V souvislosti s pandemií COVID‑19 se s duševním onemocněním potýká již téměř každý třetí dospělý a lze předpokládat, že s prodlužující se dobou…
Nemocnice byly vystaveny nebývalé zátěži. Očekává se zlepšení
České nemocnice nesou nebývalou zátěž za celou dobu pandemie COVID-19 v Česku a i v evropském srovnání jsou zatíženy poměrně intenzivně. Podle…
Koktejl snižující mortalitu u rizikových pacientů s COVID-19
Včasné použití koktejlu protilátek obsahujícího bamlanivimab a etesevimab u rizikových pacientů podporují výsledky nové studie.
Primář Rezek: S ivermektinem máme dobrou zkušenost
„Stále si myslíme, že by ivermektin mohl mít místo v terapii COVID-19, ačkoli nemá tu nejlepší evidenci,“ říká primář Michal Rezek ze svatoanenské…
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Ministr jmenoval novou vědeckou radu MZ
Ve vědecké radě ministerstva zdravotnictví byla vyměněna většina jejích členů. Radu opustili někteří kritici ministra zdravotnictví doc. Jana…
Agel chystá rekonstrukce ve Vítkovicích a Novém Jičíně
„Základním cílem naší společnosti je vytvářet na mapě České republiky a Slovenska stabilní body pro poskytování zdravotní péče. Mnohem nákladnější…
Očekávat zázračný lék na covid je naivní
Jsem smířlivý k tomu, když nějaký lékař vyhoví přání pacienta, a podá mu ivermectin. Ten tlak je obrovský, všichni máme e-mailové schránky plné…
Specifika těžkých forem COVID-19
Docent MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař KARIM VFN a 1. LF UK v Praze se v rámci konference Academy of Heath Care Management, věnoval…
Konference: Covid – průběh, testování a očkování
Academy of Health Care Management uspořádala 25. února 2021 online konferenci, na níž zazněly poznatky ze všech úhlů pohledu na infekci SARS-CoV-2.…
Doc. Vymazal: Ani v Praze lékaře neklonujeme
„Elektivní operativa je omezena už rok. Řada případů, které před rokem snesly odklad, se klinicky zhoršila. Dnes nás dobíhá to, co se odkládalo s…
Správné řízení zdravotnictví je teď důležitější než kdy dříve
Obětavost zdravotnického personálu je v současné situaci ve zdravotnictví jednou stranou dokonalé mince. Tou druhou bezpochyby musí být efektivní…
CDC doporučuje dvojitou roušku, ne však z „jednorázovek“
Látková rouška nošená přes jednorázovou chirurgickou ústenku významně lépe chrání před kapénkami jak okolí, tak i nositele.
Jak poznat legální respirátor? Průvodce je i online
Nejčastější chybou nákupčích respirátorů a dalších podobných pomůcek je, že se příliš spoléhají na předkládané dokumenty, a neověří si, jestli…
Riziko přetečení nemocnic trvá, ministr má plán
V případě zesílení počtu nových pacientů se do koronavirové péče budou muset zapojit i specializované nemocnice jako IKEM, CKTCH nebo Homolka.
Transplantační program se téměř zastavil
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) funguje ve prospěch pacientů již třicet let. Při příležitosti tohoto výročí…
Okamžité úmrtí na infarkt u lidí bez cvičení
Význam pohybu potvrzuje stále více studií. Na to, že aktivní životní styl souvisí s nižší pravděpodobností okamžitého úmrtí na infarkt myokardu,…
Dva roky v ředitelně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Téměř na den přesně před dvěma lety stanul v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze radioonkolog prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který dříve…
Důvodů k útokům na nemocnice je víc než dost
Pandemie COVID‑19 zásadně urychlila rozvoj a používání elektronických metod ve zdravotnictví. Sdílení zdravotních informací s sebou přináší…
Zákon o elektronizaci doputoval do sněmovny. Začíná závod s časem
Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví schválila 15. února vláda. Míří tedy k projednání do Parlamentu.
Kombinační terapie – základ léčby hypertenze i v době covidové
Na to, proč je třeba i v době pandemie COVID‑19 v léčbě hypertenze neztrácet čas a jednat, se ve své přednášce, která zazněla v rámci virtuálního…
Přestává to být únosné
„Kdyby situace, jaká je v Chebu, nastala po celé zemi, národní dispečink lůžkové péče by zhavaroval. V tu chvíli bychom se dostali k oblasti práce s…
Kvalitní řízení zdravotnictví je zásadním úkolem dneška
V posledním roce míří na tuzemské zdravotnictví neustále světla reflektorů a zaměstnanci působící v tomto oboru tak kromě mnohdy vyčerpávající péče o…
Management ve zdravotnictví představuje komplexní disciplínu. Ovládněte ji s titulem MBA
Současná situace okolo pandemie koronaviru se pochopitelně dotkla i sektoru zdravotnictví. I když se jedná o prakticky bezprecedentní stav, je…
V Agelu testují na covid ze slin
Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě testují pacienty s podezřením na covid-19 ze slin. Odběrovým týmům odpadá nutnost přítomnosti…
Výjimka pro Sputnik V? Záležet bude na ministerstvu
Pokud by měla být v Česku podávána vakcína Sputnik V jako neregistrované léčivo, leží rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví.
Život s hemofilií usnadňuje mobilní aplikace. Užitečná je i pro i lékaře
Mobilní aplikace v posledních letech vstupují i na pole medicíny. Využívají je například diabetici, kterým pomáhají sledovat hladinu cukru v krvi.…
Kardiologové žádají opatření ke snížení znečištění ovzduší
Znečištěné ovzduší je klíčovým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění a významně přispívá k celosvětové zátěži chorobami. Dlouhodobé…
Gaming, kyberpornografie nebo kyberšikana – hrozby pro děti v době (post)covidové
Z průzkumu mezi základními a středními školami, jehož hlavním koordinátorem byla Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, mj. vyplývá, že tuzemské…
Nárůst nárazového pití – další dopad COVID‑19
Omezení přijatá proti šíření koronaviru a související restrikce zásadním způsobem ovlivnily životy milionů lidí v Česku. Obavy o zdraví spojené s…
COVID‑19 je spojen s vyšší mírou výskytu nespavosti, deprese a úzkosti
I když se zatím neví, jak přesně koronavirus SARS‑CoV‑2 ovlivňuje nervový systém infikovaných, je již zřejmé, že na psychiku působí významně. U lidí,…
Dopad na psychiku je časovaná bomba
První poznatky z celosvětové studie zaměřené na dopad onemocnění COVID‑19 na lidskou psychiku ukázaly nárůst psychických obtíží zejména u dětské,…
Co říkají odborníci o vzniku traumacenter II. typu
V čem spatřují největší výhody, ev. možné bariéry související s doplněním sítě center vysoce specializované traumatologické péče, jsme se zeptali…
COVID‑19 u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených ocrelizumabem
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders přijal koncem prosince roku 2020 k uveřejnění článek Richarda Hughese a kol. COVID‑19 u osob…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Fórum: Jak dopadá covid na zdraví populace?
Zeptali jsme se lékařů napříč obory: Projevuje se ve vašem oboru odkládání zdravotních služeb (ať už z rozhodnutí pacientů, poskytovatelů, nebo…
Očkujme první dávku, říká imunolog Thon
Přestat očkovat zranitelnou populaci seniorů první dávkou a soustředit se na dodržení lhůty na druhou dávku je to nejhorší, co se může stát, říká…
Poradní vědecká rada ministra zdravotnictví skončila
Vědecká rada ministra se nesešla od 15. října, přitom má běžně jednat každé tři měsíce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se rozhodl jmenovat nové…
VZP letos řízne hluboko do rezerv
Pojišťovna je ekonomicky stabilní a udržet stabilitu bude letos jeden z hlavních úkolů, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk…
Peginterferon beta-1a je pro nemocné s RRRS nově registrován i jako intramuskulární injekce
Rozhodnutí Evropské komise z prosince loňského roku je dalším krokem k individualizaci léčby roztroušené sklerózy na základě preferencí samotných…
Bude mít každý kraj konečně své traumacentrum?
„Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny podporují náš záměr doplnit stávající síť traumacenter o pracoviště II. typu. Pokud náš návrh…
Zátěž intenzivní péče je nevídaná
Kapacity nemocnic v některých krajích jsou na hranici možností. Počet mezikrajových transportů pacientů mírně stoupá. Sedm krajů nemá volná lůžka ARO…
V některých regionech už očkují praktici ve svých ordinacích
Praktičtí lékaři jsou ochotní očkovat proti COVID-19 ve svých ordinacích vakcínou firmy Pfizer. Příklady ukazují, že to zabezpečit lze, pokud je…
Výhody genetických vakcín oproti „klasickým“
Devastující dopad na to, jak se část veřejnosti k vakcinaci staví, je na vině české vlády, která nedokázala vakcinaci včas připravit a zajistit. Prof…
Evropská konference praktických lékařů WONCA/DEGAM
Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA probíhají každoročně. Po středoevropské sérii (Praha 2017, Krakov 2018 a Bratislava 2019)…
Tromboelastometrie pro (mírně) pokročilé
Druhým seminářem společnosti CSL Behring, který se konal v rámci virtuálního kongresu Akutne.cz, provázela MUDr. Ivana Zýková (ARO, Krajská nemocnice…
Dr. Kubek: Bez velkých center a mobilních týmů to nepůjde
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Prof. Češka: Zvládneme to. Jiná možnost není
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Úspěchy i problémy začátků vakcinace proti COVID‑19
Desetitisíce očkovaných a přesný metodický pokyn. V projektu očkování proti COVID‑19 jsou pokroky. Ani opozice, ani premiér ale nejsou spokojeni s…
Fórum: Podaří se naplnit plán vakcinace?
Vakcinace proti COVID‑19 začala v ČR stejně jako jinde v EU 27. prosince, mezi prvními se očkovali premiér a ministr zdravotnictví. Celkem má být…
Vakcinace z pohledu IT oddělení
„Pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti,” říká o vakcinačním programu…
Vakcinace z pohledu nemocniční lékárny
„S kolegy – nemocničními lékárníky jsme již od druhé poloviny prosince ve velmi intenzivním kontaktu, i díky tomu se vakcinační kampaň po celé…
Onkologicky nemocní a očkování proti COVID-19
„Ač jsou pacienti se zhoubnými nádory obecně považováni za imunokompromitované, u drtivé většiny z nich se potíže týkají především imunity…
Chystají se odměny za podzimní COVID-19
V letošním prvním čtvrtletí mají být zdravotníkům vyplaceny odměny za práci při podzimní vlně epidemie COVID-19. Dostat se má nejen na zaměstnance…
Medici mohou pracovat jako praktické sestry
Zákonodárci posílili způsobilost a možnosti uplatnění studentů medicíny po čtvrtém ročníku studia, pokud mají splněnou zkoušku z ošetřovatelské péče.
V některých krajích chybí nemocnicím pět procent sester
Nejhůře jsou na tom aktuálně z hlediska počtu nakažených zdravotníků nemocnice v Libereckém a Moravskoslezském kraji.
Telemedicína se rozjíždí pomalu, chybí zákony i zabezpečení
Pandemie způsobila boom vyšetřování na dálku. Zatím se ale lékaři nemohou na tento typ služeb pojistit, protože nemá oporu v zákoně. „To se musí…
Většině pacientů zjistí covid až v nemocnici
Nově využívaný ukazatel potvrdil vážnost situace. Více než polovina hospitalizovaných COVID-19 nebyla diagnostikována před přijetím do nemocnice. „To…
Poruchy koagulace a ROTEM
V rámci virtuálního kongresu Akutne.cz uspořádala společnost CSL Behring i online semináře o diagnostice a léčbě poruch koagulace. První seminář…
Vybrané aspekty převodu lékařské praxe z pohledu zdravotní pojišťovny
Novelou zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále…
Dlouhodobá účinnost natalizumabu u pacientů s RRRS v ČR
Projevy relabující-remitující roztroušené sklerózy sledované pomocí magnetické rezonance a s použitím nového klinického konceptu posuzování projevů…
Opravdové setkávání počítače nahradit nemohou
Ještě v dobách komunismu Pavel Baudiš jako pracovník Výzkumného ústavu matematických strojů napsal první antivirový program. Bylo to jen dva roky…
Co mají společného bezpečný počítač a paliativní péče?
Když před více než třiceti lety začali Pavel Baudiš a Eduard Kučera podnikat, chtěli zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné…
Jak prodloužit životy pacientů ve zdraví nejen v době covidové?
Podzimní epidemie COVID‑19 se dotýká psychických limitů české společnosti. Více než cokoli jiného lidé potřebují srozumitelný návod, co dělat a jak…
AstraZeneca posiluje v oblasti vzácných onemocnění
Britská farmaceutická společnost AstraZeneca koupí za 39 miliard amerických dolarů (v přepočtu 849 miliard korun) americkou Alexion Pharmaceuticals.…
Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.
Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19…
Evropský kongres praktických a rodinných lékařů WONCA 2020
Původně se měl konat v červnu v Berlíně, ale v důsledku přítulnosti SARS‑CoV‑2 k celosvětové populaci se konal v prosinci (16.–19. 12.) virtuálně.…
L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu
Osmičlenný tým odborníků z Finska (univerzitní pracoviště Helsinky a Kuopio) vedený C. J. P. Erikssonem zjistil, že L‑cystein, obsažený ve…
Poselství Theodosia
Theodosius Dobzhansky (Феодосий Григорьевич Добржанский; 1900–1975), ukrajinsko‑americký vědec, jeden z vlivných evolucionistů minulého století,…
Krátké elektropulsy jako alternativa antimitotické léčby?
Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu fotoniky a elektroniky a Fyziologického ústavu AV ČR a se zahraničními…
Národní registr celiaků by byl přínosem pro všechny
Podle údajů ÚZIS ČR v posledních letech počet identifikovaných pacientů s diagnózou celiakie mírně narůstá, přičemž v roce 2019 jich bylo okolo 25…
Psilocybin ovlivňuje spánek podobně jako antidepresiva
Psilocybin, psychedelická látka obsažená v lysohlávkách, je již dlouho v centru pozornosti coby nadějná látka při léčbě deprese. Vědci z Národního…
Nový lék dasotralin uspěl v léčbě přejídání
Jídelní porucha typu přejídání (BED – binge‑eating disorder) je nejčastější jídelní porucha, avšak je málo dostupných léčebných metod založených na…
Stín před světlem na konci tunelu
Všichni si přejeme, aby pandemie COVID‑19 skončila. Vakcinace je účinná metoda, která může šíření SARS‑CoV‑2 zabránit. Je třeba dělat vše pro to, aby…
PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě
Skupina PPF po čtyřech letech prodává svůj podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE‑Therapeutics společnosti Boehringer Ingelheim. Za celou…
Fórum: Co čeká novelu zákona o zdravotním pojištění?
Epidemie COVID‑19 na sebe strhla pozornost veřejnosti, zdravotnických profesionálů, médií a také zákonodárců. Celá řada důležitých problémů se…
Novela zákona o zdravotnických prostředcích přinese e‑poukaz
Sněmovna schválila vládní návrh zákona o zdravotnických prostředcích, který především implementuje evropské nařízení o zdravotnických prostředcích,…
Soutěž inovátorů DIGI@MED Award: Inovátoři někdy mívají zpoždění
Pandemie a omezování mezilidských kontaktů otevřely dveře dokořán digitálním technologiím a otevřely příležitost pro inovace ve zdravotnictví,…
Kontrolované pití není rezignací na abstinenci
V ČR je léčba závislosti na alkoholu tradičně zaměřena pouze na abstinenci, v posledních letech se však do popředí dostává i cíl alternativní –…
Nové možnosti krizové intervence
Za jeden z nejvíce alarmujících dopadů pandemie COVID‑19 v oblasti sexuality je považován nárůst sexuálního násilí a problematického sexuálního…
Fórum: Česko (snad) na startu vakcinace proti COVID‑19
Chystaná vakcinace proti COVID‑19 budí řadu otázek, jež by měla zodpovědět vláda ve své vakcinační strategii. Ta teprve vzniká, vláda ji má na…
Respiratory Forum 2020 – virtuálně
Tradiční před/adventní kongres – Respiratory Forum 2020 již začal. Jako všechny významné akce od poloviny března 2020, kdy se u nás zabydlel SARS-CoV…
Reklama na přednostní ošetření byla za hranou zákona
Přednostní přístup k zdravotním službám hrazeným pojišťovnou jako dárek k předplatnému zpravodajského serveru. Takovou nabídku krátce inzeroval iDNES…
Nejčastější nedostatky žádostí o úhradu zdravotnických prostředků pro zajištění pohybu pacienta
Úhrada zdravotnického prostředku (ZP), který podléhá schválení revizním lékařem, je možná na základě naplnění indikačních kritérií stanovených…
Rekordní účast na hackathonu v IKEM
Do letošního Smart Health Hackathon 2020, který spoluorganizuje pražský IKEM, se přihlásilo rekordních tři sta inovátorů. Osmačtyřicetihodinový…
Léčba dyslipidémie v době COVID‑19
Přibývají data o tom, že pacienti s obezitou a kardiovaskulárními onemocněními aterosklerotického původu (ASKVO) mají vyšší riziko závažného průběhu…
Molekulární biomarkery nadějí i pro pacienty s nádory pankreatu?
„Každým rokem se scházíme a konstatujeme, že karcinomy slinivky břišní mají ze všech onkologických diagnóz nejhorší výsledky. Každým rokem také…
Prevence u diabetiků začíná primární péčí
Většina pacientů s diabetem 2. typu má vyšší riziko smrtelného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Prevence těchto onemocnění by se proto…
Dapagliflozin schválen i pro léčbu srdečního selhání
Evropská komise vydala v těchto dnech rozhodnutí o registraci dapagliflozinu (Forxiga) pro léčbu dospělých pacientů se srdečním selháním se sníženou…
Vakcinace proti COVID-19: už není čas postávat!
Existuje reálná šance, že první dodávka vakcín může dorazit do České republiky na přelomu roku nebo v prvních týdnech 2021. Zajímalo nás, jak je…
Je čas řádně se připravit na očkování
Všichni očekáváme očkovací látky proti COVID-19. Podle některých signálů je možné, že první vakcíny budou schváleny ještě před koncem roku 2020.…
Fórum: Jak úspěšně očkovat proti COVID‑19?
V dohledné době bude podle všeho k dispozici vakcína proti COVID‑19. Tato vakcinace však zcela jistě bude narážet na nedůvěru laické a zčásti i…
Evidence‑based prevence závislostí
Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze představila nový mezinárodní online kurs INEP – Introduction to Evidence‑based Prevention, který je…
Přímá neurotizace oční rohovky je dostupná i pro české pacienty
Tým lékařů Kliniky plastické a estetické chirurgie a Oddělení nemocí očních a optometrie LF MU a FN u sv. Anny v Brně provedl jako první v České…
Konziliární paliativní týmy zkracují hospitalizaci
K průkopníkům paliativní medicíny v Česku patří onkolog a paliatr MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D., z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ v Brně. Je i…
Paliativní péče o dětské pacienty má svá důležitá specifika
Dětská paliativní péče se v ČR dostává do povědomí veřejnosti jen pomalu. Navíc je v části regionů omezeně dostupná a chybějí poskytovatelé péče,…
Moje, moje
„Moje, moje!“, křičí batolata, sotva mluvit umějí, a nechtějí pustit hračku, kterou se jim někdo snaží vzít.
Statiny mohou zlepšovat průběh infekce COVID‑19
Přibývají důkazy o tom, že léčba statiny je u pacientů s infekcí COVID‑19 nejen bezpečná a neměla by být v období epidemie nebo nemoci vysazována z…
Fórum: Zdravotnictví není jen COVID‑19
Epidemie COVID‑19 zabírá podstatnou část energie i dalších zdrojů zdravotníků i organizátorů péče. O jiných tématech se hovoří málo, což ale…
S převozy mezi kraji pomáhá nový dispečink
Desítkám pacientů našli koordinátoři a centrální dispečink volná lůžka v jiném regionu. Do koordinace kapacit se zapojují i lázně a rehabilitační…
COVID-19 přinesl třikrát více depresí a myšlenek na sebevraždu
V důsledku epidemie COVID-19 roste počet duševně nemocných. Potřeba krizové péče bude stoupat, míní předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP a…
Mohlo to být jinak
Pandemie moru charakterizované vysokou úmrtností a způsobené bakterií Yersinia pestis byly tři. První dvě měly následné vlny. První vlna první…
Inhibitory PCSK9 jsou odpovědí k rychlému snížení KV rizika
V průběhu posledního odpoledne letošního virtuálního XXVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti se 24. září 2020 skupina předních…
Skoro všem říkáme: Ano, vy jste se toho viru zbavil
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Základní prevence přenosu COVID‑19 ve zdravotnických zařízeních
Letošní virtuální BOD se samozřejmě nemohly vyhnout aktuálním tématům spojeným s pandemií COVID‑19. Účinným protiepidemickým opatřením v prevenci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Paliativní péče v době covidové
V bohatém programu letošních virtuálních Brněnských onkologických dnů proběhl 15. října i edukační seminář s názvem Intervence COVID‑19 s…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Co je nového u nemalobuněčného karcinomu plic
Virtuální forma letošních Brněnských onkologických dní si vyžádala maximálně hutnou podobu programu. Jeho základem se staly přednášky, které popsaly…
Nový typ neutrofilních granulocytů navozuje regeneraci axonů
Přerušené axony v centrální nervové soustavě (CNS) nejsou schopny regenerace, což vede k chronickému neurologickému postižení u jedinců s…
Prof. Černý: Některé nemocnice navyšují kapacitu pomalu
Funkční koordinace péče je závislá na tom, aby nemocnice správně hlásily data o svých kapacitách. „Data jsou důležitá a vkládání dat o intenzivní…
Ošetřovat osoby na ulici není jen sisyfovská práce
V našem hlavním městě pravidelně spolupracují s Armádou spásy, Nadějí, Komunitou Sant’Egidio, Centrem sociálních služeb nebo dalšími organizacemi,…
V koronavirové době posílily komunitní lékárny
Všichni v současnosti řešíme dostupnost lékařské péče. To je zcela pochopitelné. Kdyby však nebyl v lékárnách dostatek léků, pak by nám vystavený…
Povoláváme do zdravotnictví mediky, nebo dělníky?
V současné době přibývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID‑19 a zároveň ubývá lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. Jako řešení se mimo jiné…
Ministr Blatný slíbil větší otevřenost
„Musíme táhnout za jeden provaz a musíme vědět proč.“ Vedení ministerstva zdravotnictví v čase nejtěžší koronavirové krize převzal uznávaný dětský…
Úhrady na rok 2021 podepsány. Nemocnice budou hrazeny podle DRG ze 44 procent
Prof. Roman Prymula na odchodu z funkce ministra podepsal úhradovou vyhlášku na příští rok. Potvrdil významný krok od nemocničních paušálů k úhradám…
První zkušenosti potvrzují význam supervize i ve zdravotnictví
Supervize se již i v České republice stává významnou součástí profesionální praxe v oblasti pomáhajících profesí a postupně se etabluje jako svébytná…
PharmDr. Lubomír Chudoba náměstkem ministra
Bývalý prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba byl minulý týden jmenován náměstkem ministra zdravotnictví. Nahradil Filipa Vrubla,…
Tři čtvrtiny žen na mateřské s příznaky duševní poruchy nevyhledají pomoc
Péči o duševní zdraví žen se v ČR ještě nedávno příliš pozornosti nevěnovalo. Nová data ale ukazují, že až 75 procent žen, které na mateřské dovolené…
Osvětová kampaň bojuje se stigmatem psychoterapie
Každý pátý Čech trpí podle Rady vlády pro duševní zdraví nějakým psychickým onemocněním, v době koronavirové krize tento podíl dokonce stoupl na 30…
Pandemie je výzvou k lepší péči o duševní zdraví
Letošní Světový den duševního zdraví (10. října) byl celosvětově zaměřen na dopady pandemie COVID‑19 na systém péče o duševní zdraví. Jak ukazují…
Zachrání digitalizace sociální služby?
Nástup nových technologií doprovází i sociální služby, resp. zejména služby dlouhodobé péče. Jejich postupné rozšiřování, ale i postupný vývoj…
Nemocnice Na Františku zůstává městské části
Převod Nemocnice Na Františku z městské části na metropoli se zasekl, městská část z něj couvla. Není jasné, co bude s nemocnicí dál.
Novela kompenzační vyhlášky? Nejdříve na jaře
Ministerstvo zdravotnictví počítá s další úpravou kompenzační úhradové vyhlášky pro tento rok, ovšem až po uzavření veškerých čísel za letošní rok a…
Nemocnice hledají posily mezi ambulanty, cizinci, mediky i laiky
Některé nemocnice a osobnosti vyzvaly ambulantní specialisty k výpomoci v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů ČR po dohodě s ministrem…
Novinky ve farmakoterapii z UEG Week 2020
Na nedávném virtuálním kongresu United European Gastroenterology – UEG Week Virtual 2020 – bylo představeno několik „late‑breaking“ abstraktů.…
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 budou letos virtuální
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 se letos uskuteční 16.–19. listopadu v digitální podobě jako „virtual.MEDICA“ a „virtual.COMPAMED“se třemi hlavními…
Studium MBA: chybějící článek mezi medicínou a ekonomickým a právním prostředím
O tom, že se manažerské vzdělávání cení nejen v business odvětví, ale také ve zdravotnictví, už není sporu. Jako schopný vedoucí se musí projevovat…
Vydržte, prosí ministr Prymula zdravotníky
Rizikové faktory aktuálního vývoje šíření onemocnění Covid-19 jsou zejména dva. Vysoké množství nakažených lidí, kdy i zpomalení šíření přinese…
Jak zvládají nemocnice situaci?
ANKETA MT Kolik zdravotníků chybí nemocnicím a jak navyšují svoje kapacity? Nemocnice žádají o výpomoc mediků, ale i dalších možných pracovníků.
Vláda brzdí epidemii, varuje před přetížením nemocnic
Pokud nezafungují nová protiepidemická opatření do dvou týdnů, hrozí překročení kapacity lůžkové péče, řekl ministr Roman Prymula.
Nobelova cena za chemii má výraznou českou stopu
Letošní Nobelova cena za chemii by klidně mohla být udělena i za medicínu. Rovným dílem ji získaly dvě vědkyně – biochemička Jennifer A. Doudnová…
Léčit už umíme, zbývá najít, koho léčit
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Nobelova cena za výzkum, který stojí za kauzální léčbou pro miliony
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Nemocné rozhovory – dárek ke Světovému dni hospicové a paliativní péče
Světový den hospicové a paliativní péče symbolicky spojuje každoročně druhou říjnovou sobotu hospice a zařízení paliativní péče po celém světě. V…
S rizikovým chováním mladistvých mohou pomoci hlavně praktici
Poslední výsledky dvou dlouhodobých mezinárodních studií potvrzují, že mezi českými teenagery klesá míra užívání návykových látek – jak pravidelné a…
Co již víme o COVID‑19 a jeho léčbě?
Letošní Jarní interaktivní konferenci (JIK), která byla odložena na září, provázela přítomnost koronaviru i tematicky. V sekci s názvem Chřipka, nebo…
Cenu Makropulos letos získala Česká alzheimerovská společnost
Z pověření ministra zdravotnictví Romana Prymuly udělila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová dne 29. září 2020 u příležitosti…
Spolupráce českých a korejských firem posiluje
Korejská výroba a export v oblasti zdravotnických prostředků a léků celosvětově roste. Pandemie pomohla části tohoto odvětví.
Koalice všech proti nové nemocnici
Zlínský kraj míří po krajských volbách k zastavení ambiciózního projektu výstavby nového areálu nemocnice ve Zlíně za zhruba osm miliard korun.
Ministr volá zdravotníky ze zálohy na pomoc
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v době COVID‑19
V jarních měsících roku 2020 zrealizoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví celkem 121 online vzdělávacích akcí, ve kterých bylo…
Plán, jak ulevit nemocnicím: Hotel místo sociální hospitalizace
Součástí opatření pro zajištění dostatečných kapacit nemocniční péče je využití volných lůžek v hotelích a intenzivní koordinace kapacit v…
Kam zmizel ten starý song?
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Jak neselhat v kardiovaskulární revoluci?
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
O demyelinizačních onemocněních virtuálně
Letošní setkání odborníků zabývajících se léčbou a výzkumem demyelinizačních onemocnění (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo 11.–13. září virtuálně ve…
Ani robotika mladé lékaře do chirurgie neláká
V roce 2005 se pražská Nemocnice Na Homolce stala prvním zdravotnickým zařízením v ČR, které pořídilo robotický operační systém da Vinci.
ESMO 2020: průlomové studie nejen v imunoterapii
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Prymula: Na patnáctiprocentní navýšení tarifů nemáme
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
Polemika: Proč nemáme mediky z některých regionů?
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Kapacity máme, chybí propojení a systém
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Cesta domů nás učí přemýšlet o smrti a umírání
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Zdravotnické softwary mají splnit standardy do roku 2031
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Udržitelné financování dlouhodobé péče? Asociace navrhuje nové pojištění
Současný systém financování sociálních služeb je neudržitelný. Debata o změně financování zahrnuje i možnost, že by se veškerá dlouhodobá péče…
Fórum MT: Jak udržet zdravotnictví v chodu v době covidové?
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Zavřená oddělení, personál je v karanténě a izolaci
AKTUALIZOVÁNO S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Epidemie Covid-19: co dělají němečtí kolegové jinak než my?
Naše česká povaha nám nedovolí, abychom se mezi sebou účinně domluvili a společně našli řešení. Raději budeme hledat chyby, osočovat, vychloubat se…
Porodnictví jako nejvíce preventabilní obor
Předčasný porod mohou dnes již lékaři předpovědět. K odhalení rizika jim stačí pouhých 45 minut. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu…
Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním…
Moderní antifibrotická léčba je dostupnější více pacientům
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
Pracoviště světové úrovně nejsou v ČR zařazena do zdravotního systému
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…