
Všechny články
ICRC nechci nechat padnout, není to značka bez významu
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude mít od ledna novou ředitelku. Ve výběrovém řízení byla…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
ESGO – mezinárodní konference v době covidové v Praze
Na konci října se v Praze konala konference Evropské společnosti pro gynekologickou onkologii (ESGO). Byla to první mezinárodní konference v…
Jojko: Do ambulancí teď chodí těžší pacienti
Na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů ČR suverénně obhájil post předsedy a chystá se na náročná jednání o úhradách za rok 2023, kdy pojišťovnám…
Koalice slibuje pravidelnou valorizaci plateb státu do zdravotnictví
Budoucí vláda ve zdravotnictví plánuje posílení role zdravotních pojišťoven, reformu primární péče, reformu psychiatrie a podporu prevence. Slíbila…
Ambulantní specialisté řešili vývoj úhrad. Jojko má podporu
Sdružení ambulantních specialistů na svém sjezdu v Průhonicích u Prahy 5. listopadu znovuzvolilo do funkce předsedy MUDr. Zorjana Jojka a zvolilo…
„Máme se bát chřipky?“
Připravený seminář zaměřuje na různé pohledy na současnou situaci a zvládnutí praktických souvislostí nadcházejícího chřipkového období, péči o…
Ropeginterferon α‑2b – nová naděje v léčbě polycytemia vera
Pegylace interferonů přinesla zásadní pokrok ve vývoji léčiv, vznikly látky s výrazně lepším bezpečnostním profilem oproti původním interferonům. To…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Seifert: Praktičtí lékaři musejí uspět v digitálním světě dřív, než začne léčit doktor Google
Před praktickými lékaři stojí ambiciózní projekty. O budoucnosti českého praktického lékařství jsme hovořili s přednostou Ústavu všeobecného…
Seriózních dat o kvalitě péče konečně přibývá
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má za sebou několik publikovaných analýz ukazatelů kvality. Mohou mít i dopady do organizace služeb. Na…
Fórum: Měl by být ministr zdravotnictví lékař?
Vedení resortu zdravotnictví bylo po roce 1989 téměř výhradně v rukou lékařů, jen výjimečně bylo svěřeno jiné profesi, jako ekonomu Stráskému,…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Další studie potvrdila důležitost zdravého životního stylu
Podle studie publikované 29. září 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají dospělí ve…
Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?
Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a…
Centrum umělé inteligence v onkologii
Nová brněnská platforma spolupráce mezi lékaři, biology a specialisty na umělou inteligenci může přinést posun pro onkologické pacienty.
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Lidé oceňují eRecept
Státní ústav pro kontrolu léčiv zopakoval po třech letech průzkum u veřejnosti na téma zdrojů a využití informací v oblasti léčiv. Lidé podle tohoto…
Most
Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek glukózy a kyslíku. Jakmile začne jejich koncentrace klesat pod nějakou mez, což je společný…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dopady covidu na léčbu karcinomu prsu a naděje do budoucna
Po koronavirové krizi se očekává další zlepšení prognózy pro pacientky s karcinomem prsu. Výpadek v počtu provedených screeningových vyšetření na…
Vláda slíbila více peněz na úhrady a platy
Odbory a zástupci poskytovatelů se dohodli s vládou a ministerstvem zdravotnictví pro rok 2022 na růstu tabulkových platů o šest procent a růstu…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Máme program na nákup potravin
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly…
V nemocnicích se po desetiletích mění jídelníček
Pacienti v nemocnicích by měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových doporučení ministerstva zdravotnictví. Nový systém –…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
Hlávka: Proč bychom neměli chtít nejlepší zdravotnictví v Evropě?
„České zdravotnictví potřebuje změnit napříč sektory. Celkově funguje ve výsledku velmi dobře, ale není v něm žádná oblast, která by nepotřebovala…
Restart DRG přinesl změny, které se zdály nemyslitelné
Přechod na úhrady podle CZ‑DRG stojí spoustu práce. Systém potřebuje neustálou kultivaci a práce kodérů je i kvůli častým změnám metodiky velmi…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Elektronický nos rozpozná hrozící selhání transplantovaných plic
Podle výzkumu prezentovaného na zářijovém virtuálním mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti je elektronický „nos“ schopen s…
Telemedicína a Telemedpointy se prezentovaly v Ostravě
V Ostravě proběhlo při konferenci o telemedicíně jednání o zavedení projektu kontaktních míst Telemedpoint, kde mají být k dispozici měřicí přístroje…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Efektivnější dostupnost AED díky datové analýze
V husté zástavbě Milána se snaží zlepšit dostupnost laických AED. Na problém se podívali pomocí analýzy dat s využitím strojového učení.
Dalších 5,4 mld. Kč na urgenty
V takzvané klikačce, problematickém dotačním programu na modernizaci nemocnic s urgentními příjmy, byly znovu navýšeny prostředky a mohlo by se…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Užívání opioidů zvyšuje výskyt srdeční zástavy
Celonárodní americká studie ukázala, že míra zástavy srdce související s užíváním opioidů prudce stoupla a nyní je na stejné úrovni jako zástava…
Dětskou psychiatrii ohrožuje nedostatek mladých lékařů
I když reforma psychiatrické péče je v ČR na dobré cestě a v péči o dospělou populaci můžeme vidět první změny, zcela odlišná je situace v dětské…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Kardiaci potřebují větší pomoc při hubnutí
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické společnosti European Heart Journal - Quality of Care and Clinical Outcomes,…
Sociální služby v ČR v boji s covidem obstály
Zatímco v celkovém počtu úmrtí na COVID-19 zaujala Česká republika ve statistikách druhé nejhorší místo v Evropě, v sociálních službách je tomu právě…
Jednotka intenzivního života: Dokument o paliativě a o dobrém životě
Dokumentární film Jednotka intenzivního života je autentickým záznamem práce průkopníků české paliativní medicíny Kateřiny Rusínové a Ondřeje…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Nová doporučení pro intravenózní trombolýzu
Po nesmělých začátcích před asi 25 lety se intravenózní trombolýza (IVT) stala standardem léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody. Ač se dnes…
COVID‑19 se podepsal na nárůstu GI poruch spojených s užíváním alkoholu
Pandemie COVID‑19 svědčí o nárůstu gastrointestinálních (GI) poruch a onemocnění jater souvisejících s užíváním alkoholu. Od začátku pandemie…
Koncept viny a trestu je naprosto medicínsky nepřijatelný – i u HCV
„Samotný princip, že člověk, který si za nemoc může sám, nemá být léčen, je podle mě scestný a popravdě řečeno, mám z něj husí kůži,“ říká o přístupu…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Zákon o elektronizaci je průlomová věc
Není na co čekat. V elektronizaci jsme už dávno měli být podstatně dál, říká k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví MUDr. Roman Kraus (ODS),…
Senátoři ve výboru doporučili zákon o e-health
Klíčový senátní výbor doporučil schválit návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví bez pozměňovacích návrhů. Zásadní norma, která může posunout…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Hyde Park Dyslipidémie
Proslulý pořad České televize Hyde Park Civilizace hostil za devět let své existence desítky mimořádných osobností z různých oborů lidské činnosti…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Eliminace hepatitidy C je reálný cíl
„Konec epidemie COVID‑19 by měl umožnit návrat k normálnímu životu i k vyhledávání a léčbě pacientů s hepatitidou C,“ říká při příležitosti Světového…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Jak plnit nenaplněné potřeby u axiálních spondylartritid
„Ukazuje se, že bychom se měli snažit ještě lépe porozumět tomu, co axiální spondylartritidy pro naše pacienty znamenají – s ohledem na různé…
IKEM připravil unikátní vzdělávací platformu (nejen) pro intenzivisty
Prague ICU je nová vzdělávací platforma, která poskytuje bezplatné interaktivní vzdělávání v oblasti medicíny, konkrétně intenzivní péče. Je vhodná…
Šramko: Viděl jsem možnost úspory času
Chtěli bychom, aby se platforma zCase rutinně začala využívat i v jiných nemocnicích. Očekáváme, že se zkrátí dojezdová doba a čas do intervence,…
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Profesor Beneš, doyen neurochirurgie a její první atestant
Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. (27. 1. 1921 - 18. 7. 2021). Vzpomínku píší Vladimír Beneš syn a Vladimír Beneš vnuk.
Předsunutý chirurgický tým
Předsunuté chirurgické týmy se staly v uplynulém desetiletí neodmyslitelnou součástí světových bojišť. Českou republiku doposud zajišťovaly…
Ministerstvo chce zavést novou cenu pro sestry
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové se má od letoška udělovat osobám, které významným způsobem přispěly k rozvoji v oboru ošetřovatelství v České…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
MUDr. Bartoš z Moravské Nové Vsi: Ordinace je bez střechy, pacienti trpí úzkostmi
Z Moravské Nové Vsi odjíždí vozidlo Golem pražské záchranky, která tu pomáhala týden. Kromě poskytování akutní péče sloužil Golem také jako zázemí…
Durvalumab v léčbě karcinomu plic
Karcinom plic patří na čelná místa mezi zhoubnými nádory s ohledem na incidenci i mortalitu. Většina nemocných s karcinomem plic se dostaví k lékaři…
Efekt osimertinibu a multimodální přístup v léčbě pacienta s nemalobuněčným karcinomem plic s pozitivní mutací genu EGFR
Karcinom plic je na smutné první příčce, co se týče mortality na nádorová onemocnění. Ačkoliv u valné většiny nemocných představuje hlavní rizikový…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Účinnost přednemocničního podání koncentrátu fibrinogenu u traumat
Multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná pilotní studie Flin‑ TIC zkoumala, zda podání koncentrátu fibrinogenu v přednemocniční fázi…
Loni přibylo kyberútoků
Výroční zpráva Nejvyššího státního zastupitelství za rok 2020 upozorňuje, že se počet kyberútoků ve zdravotnickém sektoru, které řešil vládní tým…
Deset let nejzápadnějšího vědeckého centra na východě Evropy
„V českém prostředí se hodně vymykáme důrazem na personální politiku. Troufám si tvrdit, že i díky tomu se CEITEC stal v průběhu první dekády svého…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Čtyři procenta. Dost, nebo málo?
Celkově se na úhradách zdravotních služeb pro rok 2022 dohodli se zdravotními pojišťovnami v rámci dohodovacího řízení zástupci 13 ze 14 segmentů.…
Prof. Ptáček: Máme vzdělávací portál jako málokdo
Díky přesunu do online prostředí se dostupnost vzdělávacích akcí pro lékaře dramaticky zvýší, říká prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA, vedoucí…
Fórum: Jak se cítí zdravotníci po pandemii?
Po čtyřech vlnách covidové pandemie se zdravotnictví postupně vrací do běžného provozu s vyhlídkou snad klidnějšího léta, kdy lékaři a sestry budou…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Pacienti s dědičnými aortopatiemi vyžadují multioborovou péči
„Ačkoli geneticky podmíněné aortopatie představují vzácná onemocnění, je potřeba jim věnovat dostatečnou pozornost. Postihují totiž mladé jedince, u…
Doktor Tomáš Frenzl – lékař vyznamenaný císařem
Dnes lze prakticky o každém nalézt v nejrůznějších databázích tolik informací, až to někdy někomu může být i nemilé. Překvapivě mnoho, i když…
Biologická léčba v terapii COVID‑19
Ačkoli uplynul již více než rok od zjištění prvního případu infekce virem SARS-CoV‑2 v České republice a vyhlášení pandemie onemocnění COVID‑19…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Chci se dívat, jak hoří svět
„Chci se dívat, jak hoří svět,“ pronesla vymyšlená postava. Vyjadřuje jádro pocitů nemalého počtu skutečných lidí. Starší výzkum pravil, že jde o…
Na trhu vzdělávání má být maximálně pestrá nabídka
Začátkem června nastoupil po mnohaletém působení MUDr. Antonína Maliny, Ph.D., MBA, do funkce ředitele Institutu postgraduálního vzdělávání ve…
Fórum: Jak covid změní formy vzdělávání?
Po roce distančního vzdělávání s online výukou se v květnu vrátili do školních lavic k prezenční výuce všichni žáci a studenti a při nadále příznivém…
Seznamte se s CGM MEDISTAR. Profesionální ambulantní systém poskytuje lékaři flexibilitu i dokonalé zabezpečení pacientských dat
CompuGroup Medical je firma, která vyvíjí lékařské ambulantní softwary. Její portfolio je složeno ze systémů PC DOKTOR, PC DENT, DENTIST+, MEDICUS a…
LEDIM 2021 – letní internistické osvěžení
Také už se těšíte na setkání s kolegy tváří v tvář? Na možnost diskutovat i jinak než jen přes chat nebo obrazovku? Pak budete mít už brzy…
KV a renální příhody u pacientů s rezistentní hypertenzí
V současnosti není k dispozici mnoho dat o prognóze pacientů léčených pro rezistentní arteriální hypertenzi. Je však známo, že většina z nich má…
Co si nesou dětští pacienti se srdeční stimulací do dospělosti?
Zhodnotit dlouhodobé výsledky implantace elektronických přístrojů pro léčbu srdečních onemocnění (ICED) u pacientů v dětském věku bylo cílem…
EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených…
Mrozek: Chci hledat konsensus a rovnováhu
Po třinácti letech ve funkci viceprezidenta České lékařské komory se MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D., rozhodl kandidovat na post prezidenta této stavovské…
Rozhovor s Václavem Hradílkem, předsedou pacientské organizace SMÁci
Před pěti lety začal Václav Hradilek u své dcery Boženky sledovat ztrátu hlasu a schopnost polykat, což jasně ukázalo na rychlou progresi spinální…
Budoucí sestry: slušný základní plat je 30 až 40 tisíc
Budoucí sestry preferují práci v nemocnicích. V zahraničí plánuje pracovat desetina studentů, a to kvůli lepšímu platu a zajímavým zkušenostem.
Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Co lékaře naučila pandemie?
Už je to více než rok, co nás zasáhla pandemie koronaviru, které se všichni museli rychle přizpůsobit. Řešením, jak zvládnout spoustu problémů, se…
Profesor Jan Mareš: Ořezávat moderní terapii roztroušené sklerózy úhradovými limity není etické ani úsporné
Uvolnění přísných limitů úhrad moderní terapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou by bylo přínosem jak pro léčbu, tak z ekonomického hlediska,…
Ověření platnosti pojištění a platnosti průkazu pojištěnce VZP přes VZP Point
O VZP Pointu jste jistě už slyšeli, ale víte, že lze přes VZP Point také ověřovat platnost zdravotního pojištění nebo platnost průkazu pojištěnce VZP…
Život ohrožující krvácení z pohledů různých oborů: update 2021
Česká společnost anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (ČSARIM) pořádá sérii tří akreditovaných interaktivních seminářů pod názvem Život…
Deprese jsou častější u pacientů se srdečním selháním než u onkologicky nemocných
Podle studie zveřejněné během Heart Failure Awareness Days, které probíhaly v týdnu od 10. května 2021, trpí téměř každý čtvrtý pacient se srdečním…
Jděte s paliativou do háje? Nemyslím, že je to rozumný přístup
Primář MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D., pracoval dvanáct let v hospici v Rajhradě u Brna, nyní vede již pátý rok domácí hospic v Třebíči. Zakládající…
Předávat zkušenosti mi působí radost
Medaile profesora Libenského je nejvyšším oceněním České kardiologické společnosti. Letos ji na sjezdu převzal prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC…
5× proč v léčbě hypertenze aneb diskuse nad otazníky současných doporučení
Diagnostika a léčba hypertenze nejsou oblasti, které by se daly v medicíně pokládat za vyřešené. Není jednoduché dosáhnout optimálních hodnot…
Čarodějnice čínské, prosperující
Víra v čarodějnice doprovází lidi ve všech kulturních okruzích celé dějiny. Čarodějnice celého světa mají některé společné znaky. Často jsou…
Evropské miliardy posílí zdravotnictví
Národní plán obnovy je dokončen a schválen. Nejvíce peněz určených na oživení a odolnost Evropské unie půjde v rámci českého zdravotnictví na…
Prof. Feltl: Na normální provoz najíždíme rychle
Úleva a nadšení z návratu k běžnému provozu, ale i vyhoření a přepracování. „Najdete tu celé spektrum nálad, jaké si umíte představit,“ říká prof.…
Fórum: Národní plán obnovy zdravotnictví po česku
V reakci na pandemii COVID‑19 půjdou v příštích letech z Národního plánu obnovy a z iniciativy REACT‑EU do českého zdravotnictví dotace více než 40…
S dobrou ergonomií budeme bez bolesti
„Průměrný věk dožití je v České republice u mužů 76 a u žen 82 let. Každý si tedy může spočítat, kolik roků či dní bude svoje tělo ještě potřebovat,…
Dlouhodobé účinky inhibitorů cholinesterázy u Alzheimerovy choroby
Inhibitory cholinesterázy (ICh) se rutinně používají pro léčbu demence alzheimerovského typu (AD), nicméně není zatím mnoho dat o jejich dlouhodobé…
Nedostatek vakcín ve světě vedl k debatě o patentech
Prolomení patentů na vakcíny proti SARS‑CoV‑2 je jedním ze zvažovaných kroků, jak pomoci chudším zemím zajistit dostatek očkovacích látek. Firmy…
MUDr. Mrozek kandiduje na prezidenta ČLK
Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek, kterému skončilo funkční období, bude mít na XXXV. sjezdu delegátů lékařské komory vyzyvatele. Do…
Aplikace šetří čas během pandemie doktorům i pacientům
Digitalizace ve státní správě se v České republice za poslední rok pohnula raketovým tempem. Přesto však zůstávají odvětví, která stále fungují v…
Mnoho lidí překračuje kritickou hranici stresu
S environmentální fyzioložkou prof. MUDr. Julií Dobrovolnou, Ph.D., z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně…
Prevence a léčba vysokého krevního tlaku cvičením
První personalizovaná doporučení o nejúčinnějším cvičení ke snížení krevního tlaku byla koncem března zveřejněna v časopise Evropské kardiologické…
Pomůže covid v návratu infekční medicíny zpět na výsluní?
Jak zdravotníci na inekčních odděleních zvládali koronavirus? Co nového do oboru epidemie přinesla, jakým směrem se vyvíjejí infekční onemocnění u…
Očkování proti COVID-19 i v ordinacích zvládnete díky platformě Medevio bez zbytečné administrativní zátěže
Očkování proti COVID-19 se v ordinacích praktických lékařů konečně rozbíhá naplno. Je však spojeno s velkou administrativní zátěží.
Sestry z nemocnic vyhání hlavně přetížení
Když nové sestry po svém nástupu zjistí, jak situace uvnitř nemocnic vypadá, část z nich odchází. Dokud nebude ve zdravotnictví dostatek dalšího…
Platby za testy a očkování vyčerpávají rezervy pojišťoven
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude vládu žádat o navýšení plateb za státní pojištěnce pro příští rok. O částce se vedou jednání. Velkou…
Fórum: O čem chtějí zdravotníci jednat s ministrem?
Soustředění všech sil a pozornosti na zvládnutí pandemie COVID‑19 a zároveň rychlé střídání jmen na postu ministra zdravotnictví a jeho náměstků…
Potenciál zákona o elektronizaci zdravotnictví
Koronavirová krize jasně ukázala na ty obory, které značně trpí nedostatečnou mírou digitalizace, a zdravotnictví patří mezi ně. V našem oboru ale…
Vyšla vyhláška s odměnami pro ambulance
Novela kompenzační vyhlášky úhrad za rok 2020 přiznává ambulancím bonusy na odměnu pro každého zdravotníka až 75 tisíc korun, podmínkou je mimo jiné…
Návrat k běžnému provozu je na dohled
Dobré zprávy o vývoji epidemie COVID-19 vzbuzují naděje na obnovení plného rozsahu nemocničních zdravotních služeb. Kromě Zlínského kraje všude…
Co odkryla pandemie COVID-19
Jan-Willem Scheijgrond (Global Head of Government & Public Affairs, Philips) poukázal ve svém blogu na začátku roku 2021 v souvislosti s pandemií na…
Zdravé srdce pracovníků na směny souvisí s biologickými hodinami
Pracovní doba, která se odchyluje od přirozených biologických hodin jednotlivce, je podle výzkumu prezentovaného na online kongresu Evropské…
Vnitřně‑zevní punkce – elegantní řešení okluze centrálních žil
„Naším hlavním cílem je u takto nemocných obnovit cestu pro zavedení centrálního žilního katetru přes uzavřenou jugulární žílu vpravo, která je…
Program „Časná postcovidová péče o geriatrické pacienty“
Ve vybraných centrech byl vytvořen program péče o nemocné starší 65 let s COVID‑19 v subakutní fázi (3 týdny až 12 týdnů od vzniku obtíží).
Postcovidová geriatrická péče - chybějící článek současného zdravotnictví
U seniorské populace nad 65 let mívá onemocnění COVID‑19 obvykle těžší průběh a je také častěji provázeno komplikacemi. Po vyléčení infekce postihuje…
Moje role v promořování je přeceňována, říká prof. Černý
Po nástupu nového ministra skončil prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, 13. dubna po pěti měsících v pozici náměstka ministra zdravotnictví. Jen…
Očkování u praktických lékařů neakcelerovalo
Podle předsedy SPL Petra Šonky by se měla distribuce vakcín na čas přesměrovat k praktikům. Významné zlepšení je ale zatím v nedohlednu.
Fórum: Praktici chtějí očkovat proti covidu
Praktičtí lékaři jsou schopni naočkovat proti COVID‑19 zhruba 50 000 lidí denně. Zatím však směřují vakcíny především do očkovacích center a ordinace…
Kontrola ventilovaných pacientů odkudkoli
Tým z ČVUT zahájil v říjnu 2020 v reakci na přicházející vlnu covidu na Klinice anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady…
O trestněprávní odpovědnosti lékařů v kazuistikách
Ublížení na zdraví, zejména z nedbalosti, je asi nejčastěji řešeným trestněprávním činem v medicíně. Tomu, jak riziko podobných sporů minimalizovat a…
ECMO zachrání až tři čtvrtiny dětí, které by jinak neměly šanci na život
O současné situaci s využíváním mimotělního oběhu u dětí jsme si povídali s MUDr. Václavem Vobrubou, Ph.D., vedoucím lékařem jednotky intenzivní a…
Ve VFN již ošetřili přes pět set pacientů na ECMO
Specializovaný tým špičkových lékařů v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) používá ECMO k záchraně životů pacientů již čtrnáct let, přesto se…
Jak spouštějí neurolipidy degeneraci?
Alzheimerova nemoc – zatím nevyléčitelná choroba, která se týká nejen stáří. PharmDr. Zdeněk Spáčil, Ph.D., zkoumá na Přírodovědecké fakultě…
Případy těžkého COVID‑19 jsou, zdá se, daní za blahobyt společnosti
Podle údajů WHO bylo celosvětově potvrzeno již okolo 133 milionů případů infekce virem SARS‑CoV‑2 a zhruba 2,9 milionu lidí v jejím důsledku zemřelo,…
Fórum MT: Jak mít dostatek sester?
Všem zdravotním sestrám, které pomáhají již více než rok zvládat pandemii COVID‑19, udělila Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla za statečnost za…
Zprávy z chytré ordinace: více času na pacienta i komfort pro lékaře
Kartotéky v počítači i informace o tom, zda si pacient vyzvedl předepsaný lék. Ambulantní systémy jsou stále rozšířenější. Práce s nimi je intuitivní…
Rozhovor s předsedou Českého svazu hemofiliků Martinem Bohůnem
Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci…
Komplikované místo psychosomatické medicíny
Uvádí se, že až 70 procent pacientů navštíví lékaře kvůli psychosomatickým poruchám. Psychosomatický přístup se ale v Česku často opomíjí. Ovlivňuje…
Cvičení zlepšuje zdraví i u pacientů s onemocněním ledvin
První studie, která uvádí optimální množství fyzické aktivity u pacientů s onemocněním ledvin, byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické…
Cvičení je zdravější než práce
Přínosy pro zdraví má volnočasová fyzická aktivita, nikoli pracovní aktivita. Tak zní zjištění první velké studie publikované v dubnu 2021 v časopisu…
Poraďte pacientovi: Covid může zvýšit počet migrenózních záchvatů
„Migréna postihuje dvanáct procent populace, ženy třikrát častěji. Nejedná se o čistě geneticky podmíněné onemocnění, v jejím rozvoji hrají významnou…
Fórum: Doženou se výkony odložené kvůli covidu?
Čtyři vlny covidové pandemie ustálo zdravotnictví i za tu cenu, že se neakutní péče odložila. Předvelikonoční slábnutí čtvrté vlny se projevilo…
Přes 500 akutních pacientů našlo péči v jiném kraji
Data o výměně pacientů mezi kraji ukazují, jak se v různých regionech vyvíjelo zatížení nemocnic. Karlovarský kraj v lednu a únoru využíval kapacity…
Novými náměstky primář Havrda a ředitel Vajdák
Personální změny byly zatím oznámeny na pozicích politických náměstků, odejít hodlá i koordinátorka očkování proti covidu.
Přínos telemedicíny pro zdravotnictví
V souvislosti s pandemií covid-19 se stále častěji skloňuje význam a přínos digitálních technologií i ve zdravotnictví. Média plní pojmy jako…
Nevěra
Veškerá a velmi důrazná varování byla, jsou a budou marná. Přestože již naučení starého Egypta, stará snad 4 500 let, více než důrazně varují syny,…
Můžeme předpovědět, kdo bude na nemocničním pokoji s COVID‑19 více úzkostný a depresivní?
Touto otázkou se výzkumně zabýval tříčlenný tým tureckých psychiatrů vedených Ebru Sahanem na dvou univerzitách v Istanbulu. Odpověď na položenou…
Neurochirurgie usiluje o zvyšování kvality života
Obor neurochirurgie je v současnosti charakterizován multimodálním přístupem – k léčení lze přikročit mnoha způsoby, ale klíčové je, jakého cíle je…
Zařízení detekuje typ CMP už v sanitce
Na celém světě pracuje asi deset výzkumných týmů na zkoumání možnosti, jak využít elektromagnetické vlny o nízkých výkonech k detekci a určení typu…
Kvalitní spánek je důležitější, než si myslíme
Ačkoli je známo, že kvalitní spánek je nezbytný pro zdraví našeho organismu, spíme stále méně a problémy se spánkem narůstají. I proto každoročně…
Interleukin 6 – iniciátor imunity i anděl smrti
V letošním lednovém vydání časopisu Carcinogenesis upozorňuje šéfredaktor prof. Curtis C. Harris v ohlédnutí se za rokem 2020 mj. na dvě významné…
Pokroky ve výzkumu nádorového mikroprostředí
Již v roce 2018 vydal americký FDA prohlášení, ve kterém mimo jiné vyzval farmaceutický průmysl k výzkumu nádorového mikroprostředí. Jedná se totiž,…
Co medici (ne)mohou, (ne)umějí a (ne)chtějí
Na nedostatek praktické výuky a klinických dovedností v posledních desetiletích poukazují snad všechny generace mediků. Výjimkou nejsou ani současní…
Vyčerpání je u mužů spojené se zvýšeným rizikem infarktu
Podle výzkumu prezentovaného začátkem března v rámci online kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2021, je u…
MyMedevio pomůže snížit administrativní zátěž v ambulancích lékařů, a to i při složité agendě očkování proti COVID-19
Telemedicína a digitalizace neznamená jen využití videokonferenčních hovorů lékaře s pacientem. Vzdálená péče může mít různé podoby. Strukturovaný…
Bezpečnost a účinnost používaných vakcín proti COVID-19
Aktuální problematice očkování proti onemocnění COVID-19 v ordinacích praktických lékařů se věnoval i VII. kongres praktických lékařů Společnosti…
Využití monoklonálních protilátek na COVID-19 častější
Dosud zakoupené množství přípravků s monoklonálními protilátkami, které se zkouší ve využití proti závažnému průběhu COVID-19, by podle odhadu…
Rezervy letos dojdou, očekává ministr
Rezervy pojišťoven dojdou dříve, než se očekávalo. Výbor si vyžádal od ministerstev zdravotnictví a financí analýzu, z čeho půjdou uhradit zdravotní…
Inosin pranobex u akutních respiračních onemocnění - Review
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine) se v léčbě mnoha virových onemocnění používá desítky let. V následujícím textu předkládáme přehled…
O osudu vakcíny AstraZeneca se rozhodne ve čtvrtek
Přibývá pacientů, kteří u svých praktických lékařů ruší očkování z obav před tromboembolickými nežádoucími účinky vakcíny AstraZeneca, o nichž…
Aplikace šetří hodiny času. Bez nich bychom epidemii nezvládali
České zdravotnictví podle odborníků zaostává technologicky v digitalizaci o dvacet let. Přitom zkušenosti lékařů, kteří do elektronizace investovali,…
Jak bolí cesta k demokracii?
Čím déle trval socialistický experiment na lidech, tím bolestnější byl pro jeho oběti návrat do demokratických poměrů. Studie HAPIEE, kterou provedl…
Zažil jsem v oboru nesmírný pokrok
Dlouholetý přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., FESC, oslavil v únoru…
Jsem rád, že jsem měl možnost to zažít
Letošního 27. března se dožívá osmdesátin dlouholetý předseda České angiologické společnosti ČLS JEP MUDr. Karel Roztočil, CSc. Při této příležitosti…
Pokroky nejen v technologiích pro pacienty s diabetem
Další z pravidelných webinářů z cyklu diabetologové online se 15. února zaměřil na pokroky v léčbě diabetu. Diskutovaným tématem byla chytrá…
Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou
„Naše laboratoř se dlouhodobě zajímá o vývoj vakcín aktivujících T lymfocyty a nyní intenzivně pracujeme i na jedné proti onemocnění COVID‑19,“ říká…
Dokáže software najít nová léčiva proti viru SARS‑CoV‑2?
Program CaverDock brněnských vědců zjišťuje účinnost léčivých látek mj. na SARS‑CoV‑2. Od doby pandemie veřejně volný přístup k programu využily…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Psychických problémů s pokračující pandemií přibývá
V souvislosti s pandemií COVID‑19 se s duševním onemocněním potýká již téměř každý třetí dospělý a lze předpokládat, že s prodlužující se dobou…
Příznaky a léčba post-Covid syndromu a odborná plicní rehabilitace - e-learning
Ve spolupráci s prim. MUDr. Františkem Krejbichem a Bc. Michaelou Jankovskou, DiS. jsme si pro Vás připravili e-learningový kurz Příznaky a léčba…
Sportovní medicína v době koronavirové
„Znalosti ze sportovní medicíny je třeba využívat i v době koronavirové a doporučovat pro posílení imunity pravidelnou, hlavně lehkou či středně…
Covidové odměny by mohly být ve výplatě za květen
Na zvláštní odměnu by tentokrát měli dosáhnout i zdravotníci z ambulantního sektoru, potvrdil znovu ministr Jan Blatný. O náklady se podělí státní…
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
PostCOVID syndrom – první zkušenosti pneumologů z FN Olomouc
Jak se může COVID‑19 manifestovat na plicích? Které dlouhodobé respirační potíže pacienty po prodělané koronavirové infekci trápí nejčastěji? Jak je…
Pomohou uzdravené plazmidy snížit rezistenci vůči karbapenemům?
Ročně se v ČR spotřebuje přibližně 65 tun antibiotik v humánní medicíně a stejné množství v medicíně veterinární. V tuzemských nemocnicích je pak…
Start očkování u praktiků
Aktuální situace očkování v ordinacích praktických lékařů, kteří mohou oficiálně očkovat od 1.3., byla tématem virtuální tiskové konference pořádané…
Specifika těžkých forem COVID-19
Docent MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař KARIM VFN a 1. LF UK v Praze se v rámci konference Academy of Heath Care Management, věnoval…
Systém SPIS pomáhá zdravotníkům
Psychické problémy, zejména deprese a úzkosti nyní postihují každého třetího a předpokládá se, že u zdravotníků může být situace ještě horší. Ani za…
Úhrady nemocnicím rostly loni o 14 procent
Nemocnice už dostaly na odměny zdravotníkům víc než jiné segmenty, naznačily zdravotní pojišťovny. S prohlášením přišly v době před rozhodnutím…
Lékař v mobilu aneb Jak digitální technologie mění klasické fungování vztahu mezi lékaři a pacienty
Telemedicína neboli přenos lékařských informací mezi pacientem a lékařem prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, zažívá v…
CDC doporučuje dvojitou roušku, ne však z „jednorázovek“
Látková rouška nošená přes jednorázovou chirurgickou ústenku významně lépe chrání před kapénkami jak okolí, tak i nositele.
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
COVID‑19 ovlivnil počet dárců i transplantací
Loňský rok byl pro dárcovský a transplantační program České republiky i pro celý vyspělý svět velmi komplikovaný. Agresivní virus ochromil celý svět,…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Okamžité úmrtí na infarkt u lidí bez cvičení
Význam pohybu potvrzuje stále více studií. Na to, že aktivní životní styl souvisí s nižší pravděpodobností okamžitého úmrtí na infarkt myokardu,…
Vakcinace proti COVID‑19 v USA: Příběh triumfu i frustrace
Vakcinace proti COVID‑19 představuje složitý příběh, plný úžasných a bezprecedentních vědeckých a výrobních úspěchů a také frustrace z některých…
Fórum: Očkování proti COVID‑19 – jak to jde jinde?
Pokud jde o vakcinaci proti COVID‑19, mají všechny státy stejný cíl. Cesty k jeho naplnění se však liší a vždy se lze inspirovat. Proto jsme českým…
Vše, co je dobré vědět o vakcínách proti COVID-19
K nejdiskutovanějším tématům současné doby patří bezesporu vakcinace proti onemocnění COVID-19. Právě proces registrace vakcín, role SÚKL a nežádoucí…
Kombinační terapie – základ léčby hypertenze i v době covidové
Na to, proč je třeba i v době pandemie COVID‑19 v léčbě hypertenze neztrácet čas a jednat, se ve své přednášce, která zazněla v rámci virtuálního…