
Medicína
Svaly mladých diabetiků jsou v ohrožení
V jakém stavu jsou kosterní svaly mladých aktivních diabetiků? Na tuto otázku se rozhodli odpovědět odborníci z York University a McMaster University…
Novinky v kardiologii v roce 2017 – onemocnění srdečních chlopní
V roce 2017 byla publikována nová Doporučení pro management chlopenních vad Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti…
Komorbidity jsou asociované s progresí invalidity u roztroušené sklerózy
Výskyt komorbidit jako je diabetes, hypertenze, srdeční choroby, plicní choroby nebo hyperlipidemie je podle studie publikované v časopise Neurology…
Pouhé dva slazené nápoje týdně zvyšují riziko cukrovky
Už dvě limonády týdně vyvolávají u konzumentů 2,4 x vyšší riziko vzniku diabetu, a to bez ohledu na to, zda jsou slazené cukrem nebo ne. Autoři nové…
Poruchy kognice. Je rizikem nedostatek sodíku?
Mírná hyponatremie je u starších osob běžným jevem. Podle nové studie příliš nízká koncentrace sodíku v krvi způsobuje pokles kognitivních funkcí.
Počet úmrtí na spalničky v minulém roce v Evropě je podle WHO nepřijatelný
Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, jehož eliminace patří vzhledem k závažnosti onemocnění a dopadu na zdravotní stav populace k…
Novinky v kardiologii v roce 2017: mitrální a trikuspidální vady
V roce 2017 byly publikovány nové Guidelines pro management chlopenních vad Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti srdečního selhání
V roce 2016 Evropská kardiologická společnost vydala nová doporučení ohledně managementu srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí, zavedla nový…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Imunoterapie a zhoršování zraku?
Inhibitory PD-1 a PD-L1 jsou významnou pomocí v boji proti pokročilému malignímu melanomu a nádorům ledvin, plic a močového měchýře. Jejich úkolem je…
Až 38 % nových případů dětského astmatu v britském Bradfordu můžeme přičítat znečištění ovzduší
Dětské astma je jedním z důležitých témat dnešní doby, a jak se ukazuje, obavy z jeho asociace se znečištěním ovzduší jsou oprávněné.
Imunologické nežádoucí účinky checkpoint inhibitorů
Stanovení incidence imunologických nežádoucích příhod asociovaných s protinádorovými léčivy z třídy checkpoint inhibitorů se stalo tématem velmi…
Vztah mezi závažnou hypoglykemií a kardiovaskulárními příhodami a mortalitou u pacientů s diabetem 2. typu
K dispozici jsou data nasvědčující tomu, že výskyt hypoglykemie má souvislost s kardiovaskulárními (KV) onemocněními. Ale jen málo dat vychází z…
Závěry nové studie: Antikoncepční pilulka pro muže je účinná a bezpečná
Zatímco ženy si dnes mohou vybírat z mnoha způsobů zabránění početí, pro muže jsou dostupné jen dvě metody – kondom a vazektomie. To se však může již…
Expozice slunečnímu záření a jeho asociace s roztroušenou sklerózou
Cílem této studie bylo zhodnotit míru expozice pokožky slunečnímu záření a výskyt roztroušené sklerózy v průběhu života (ve věku 5-15 let, 16-20 let…
První globální odhad: ročně onemocní tuberkulózou 1,8 milionu mladých lidí
Z výzkumu publikovaného v European Respiratory Journal vyplývá, že ročně onemocní tuberkulózou celkem 1,8 milionu lidí ve věku 10 ‒ 24 let. Mezi…
Ovlivňuje nálada a úzkost ztrátu pohyblivosti u roztroušené sklerózy?
Retrospektivní kohortová studie z Kanady naznačuje, že psychiatrické poruchy jsou provázány s následnou závažností neurologického stavu u pacientů s…
Kontinuální monitorování glykemie v reálném čase a mnohočetné injekce inzulinu jsou účinné v regulaci glykemie
Kontinuální monitorování může být stejně účinnou a levnější alternativou k inzulinové pumpě u diabetu 1. typu.
Omega-6 mastné kyseliny snižují riziko diabetu o 35 %
Konzumace stravy bohaté na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu více než o třetinu. Zjistila to analýza údajů…
Deprese by se zřejmě mohla léčit u každého pohlaví jinak
Muži a ženy by měli být při depresi léčeni různými druhy léků. Vyplývá to z nové studie, při níž vědci ve změnách genové exprese u deprese zjistili…
Sekvenování nové generace predikuje u NSCLC odpověď na léčbu
Cílené sekvenování nové generace (NGS) přesně odhadlo mutační zátěž nádoru (TMB) a identifikovalo pacienty s pokročilým nemalobuněčným karcinomem…
Nízkokalorická sladidla zřejmě přispívají ke vzniku metabolického syndromu a cukrovky
Nová fakta, prezentovaná na letošní konferenci americké Endocrine Society v Chicagu naznačují, že konzumace nízkokalorických umělých sladidel…
Jsou omega-3 kyseliny zbytečné v prevenci srdečních chorob?
Meta-analýza uvádí, že omega-3 mastné kyseliny mají svoji reputaci ochránců srdce bez pádných důkazů, že by skutečně předcházely hlavním…
Léky proti Crohnově nemoci užívané v těhotenství mohou zapříčinit odklad očkování u potomků
Pokud matka během těhotenství užívá adalimumab, protilátku k tumor necrosis faktoru (TNF) alfa, tento může v krvi dítěte perzistovat po dobu až téměř…
Nový objev o fungování proteinu by mohl vést k vývoji léku na RS
Hlavním cílem výzkumu léčby roztroušené sklerózy (RS) je snaha nalézt způsob, jak účinně podpořit remyelinizaci nervových vláken umožňujících přenos…
NOAC pomáhají mírnit hlavní důsledky pooperačního srdečního poškození
Studie MANAGE ukázala, že dabigatran (Pradaxa) u pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu nebo měli zvýšené plazmatické koncentrace troponinu po…
Výživa v těhotenství a projevy alergie u dětí spolu mohou souviset
Systematický přehled a metaanalýza hodnotící více než dvě desítky klinických studií přináší poznatky k výživě těhotných žen a jejímu dopadu na zdraví…
Monoterapie PAD při renální insuficienci: metformin nebo sulfonylurea?
V observační studii bylo užívání metforminu asociováno s nižší mortalitou v pětiletém horizontu.
Syndrom bílého pláště není neškodný
Podle nedávné studie asi 15 až 30 % pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci mohou trpět právě syndromem bílého pláště.
Novinky ve stratifikaci rizika u pacientů s AKS
Novými zajímavými biomarkery pro stratifikaci rizika u pacientů hospitalizovaných pro AKS se zabývají tři klinické studie.
Méně intenzivní kontrola glykemie u pacientů s diabetem 2. typu?
Americká College of Physicians (ACP) nově doporučuje, aby se většina diabetiků 2. typu snažila dosáhnout plasmatických koncentrací hemoglobinu A1c…
Přímá perorální antikoagulancia pro onkologické pacienty s atriální fibrilací
Ve srovnání s warfarinem vykazují přímá perorální antikoagulancia (DOAC, jinak též NOAC) nižší nebo podobný výskyt krvácení a cévních mozkových…
Zhubnout se dá i stáním
Novým příspěvkem k nikdy nekončící debatě o tom, jak účinně hubnout, je nová americká studie.
Jak z psychického stresu vznikají fyzické nemoci?
Psychický stres je známou příčinou fyzických onemocnění. Ale v čem tato souvislost spočívá? Na to hledala odpovědi nová americká studie.
Mikrobiom může ovlivit výsledky terapie checkpoint inhibitory
U myšího modelu s melanomem může terapie probiotiky (kmen Bifidobacterium) zabránit autoimunitní colitidě nebo ji alespoň omezit.
Střevní bakterie mohou ochránit před zhoubným bujením
Nový výzkum objasnil, jak strava ovlivňuje složení bakterií ve střevech.
Kontinuální monitorace glykemie
Ani ti nejpečlivější pacienti, kteří si měří glykemii třeba desetkrát denně, nemají možnost určovat trend v danou chvíli, zda je glykemie na vzestupu…
Bezkrevní medicína při porodu
V rámci symposia na ostravském kongresu Colours of Sepsis 2017 zazněla přednáška, která účastníkům nabídla recentní informace o život ohrožujícím…
Farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury žádá stažení intravenózních roztoků se škroby
Doporučení Farmakovigilančního výboru (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) Evropské lékové agentury požaduje stažení…
Lék, který pomáhá přestat kouřit, zřejmě škodí srdci
Vareniklin je lékem na předpis určeným k léčbě závislosti na nikotinu při odvykání kouření.
Při CIDP je výhodná subkutánní léčba imunoglobulinem
Při chronické zánětlivé (inflamatorní) demyelinizační polyneuropatii (CIDP) je subkutánně aplikovaný imunoglobulin (SCIG) stejně bezpečný jako při…
Bariatrie řeší obezitu i diabetes, ale zvyšují riziko refluxu
Dva nejpopulárnější typy bariatických operací jsou sice téměř stejně účinné, ale pacientům, kteří zároveň trpí gastroezofagálním refluxem, mohou…
Alkohol poškozuje kmenové buňky a vede k nádorovému bujení
Už delší dobu existují důkazy, že každodenní konzumace alkoholu zvyšuje riziko některých druhů karcinomu. Mechanismus však nebyl jasný.
I krátkodobá terapie kortikosteroidy může mít vážné nežádoucí účinky
Krátkodobé perorální podání kortikosteroidů vede ke zvýšenému riziku sepse, žilního tromoembolismu (VTE) a fraktur, zjistila observační studie z…
Úspěšná léčba karcinomu pankreatu je stále v nedohlednu
Karcinom pankreatu zůstává i přes veškerá varování na okraji nejen veřejného, ale i odborného zájmu. Dosavadní výsledky klinických hodnocení zatím…
Nové přístupy k očkování proti pneumokokům
Očkování dospělých proti pneumokokovým onemocněním se v bloku Novinky pro praktické lékaře na XXXVI. výroční konferenci SVL ČLS JEP, která se konala…
CHOPN – smrtelné onemocnění, jemuž lze předejít prevencí
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Podle pneumologů se v nejbližších letech…
Deprese prokazatelně zkracuje život, zejména při recidivě
K tomuto závěry došla nová kanadská studie. Vědci prozkoumali údaje 3 410 pacientů v průběhu tří období: 1952 až 1967, 1968 až 1991 a 1991 až 2011.
Ocrelizumab se přibližuje pacientům
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) přijal kladné stanovisko pro ocrelizumab (Ocrevus, Roche) pro léčbu pacientů s aktivními relabujícími…
Prediktivní faktory a roztroušená skleróza
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se 13. října 2017 konaly již 44. Šerclovy dny. Prezentována byla zajímavá sdělení s aktuální…
Roztroušená skleróza a porucha plodnosti
Dvě třetiny pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou ženy, z nichž je asi polovina ve věku, kdy přichází v úvahu těhotenství. V současnosti není…
Fingolimod zlepšuje kognitivní funkce, redukuje četnost relapsů a lézí na magnetické rezonanci
Studie uveřejněná v recentním vydání časopisu Journal of Neurology (prosinec 2017) přináší výsledky klinické studie fáze IV.
U roztroušené sklerózy dochází k narušení metabolismu methinoinu. Nová cesta k léčbě?
Podle nové studie u roztroušené sklerózy (RS) dochází k přerušení metabolismu methioninu, kódované esenciální glukogenní aminokyseliny, a to…
Intrauterinní inseminace by měla předcházet IVF, tvrdí studie
U žen s idiopatickou neplodností vede intrauterinní inseminace (IUI) se stimulací ovarií k vyššímu počtu živě narozených dětí, uvádí nová studie.
Jak léčit alergickou rýmu? Nové guidelines
Americká Společná pracovní skupina pro parametry praxe v roce 2017 upravila guidelines pro medikaci při sezónní alergické rýmě.
Deprese otců má na děti stejný vliv jako deprese matek
Děti, jejichž otcové trpí depresí, jsou v dospělosti samy ohroženy zvýšeným rizikem deprese.
Lékaři se učí, jak sdělovat špatné zprávy pacientům
V některých medicínských oborech je schopnost umět správně komunikovat s pacientem důležitější než v jiných.
Objev biomarkeru raných stádií agresivního karcinomu prsu
Mamografie dokázala během posledních dvou desetiletí detekovat stále menší léze. Obvyklý postup v raných stádiích rakoviny prsu tak přinesl zbytečné…
Vakcinace těhotných žen proti pertusi chrání novorozence
Děti, jejichž matky byly během těhotenství očkovány proti černému kašli, jsou lépe chráněny proti tomuto onemocnění, prokázala velká studie,…
Geriatrická paliativní péče vyžaduje smíření i respekt
V roce 2050 budou na světě dvě miliardy lidí starších 60 let. Jen v ČR se podíl obyvatel starších 80 let zvýší do roku 2050 ze současných tří na…
I zbytky pesticidů v ovoci a zelenině vedou k neplodnosti
Ženy, které konzumují ovoce a zeleninu s vyšší koncentrací reziduí pesticidů, mají menší pravděpodobnost početí, tvrdí nová studie.
Užívání statinů zvyšuje riziko cukrovky, ale výhody převažují
Statiny zřejmě dále zvyšují riziko propuknutí diabetu u pacientů, kteří už rizikoví z hlediska tohoto onemocnění jsou. Tvrdí to sekundární analýza v…
Smíšené výsledky při používání biosimilars v revmatologii
Se vstupem biosimilars na trh se objevily dvě otázky: zda tyto léky umožňují úsporu nákladů, a zda výměna originálních biologických léčiv za „kopie“…
Biologika u těhotných nezvyšují riziko infekce u dětí
Riziko vážných nebo oportunních infekcí u malých dětí se nezvyšuje při podávání biologických léčiv matkám s revmatoidní artritidou (RA).
Lék na syndrom krátkého střeva se používá i v Česku
Prvního pacienta v České republice léčí lékaři pražského IKEM teduglutidem – analogem intestinálního peptidu GLP-2 (glucagon-like peptid-2), který je…
Obsedantně kompulzivní porucha zřejmě souvisí se zánětlivým procesem v mozku
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je těžko léčitelný stav, jehož příčiny obvykle nejsou jasné, zejména po fyzické stránce. Nový převratný výzkum,…
Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé
Testy ovariální rezervy, jejichž ceny se v českých podmínkách pohybují mezi 600 až 1 000 Kč, jsou zřejmě zbytečným vyhazováním peněz.
Střevní bakterie ovlivňují mozek nepřímo
Nová studie prokázala, že střevní bakterie ovlivňují změny v mozku pomocí kortizolu. Vědci se domnívají, že tento vztah může přispět k hlubšímu…
Těžké eosinofilní astma: plán na dosažení konsenzu
Dostupnost účinné biologické léčby u pacientů s těžkým eozinofilním astmatem (SEA) vedla k potřebě zavést nástroj, který by lékařům v klinické praxi…
Jaký význam má kombinace ezetimibu s atorvastatinem v managementu hyperlipidemie?
Kombinace statinu s ezetimibem je výhodnou volbou pro vysoce rizikové pacienty, u nichž je zapotřebí snížit koncentraci LDL cholesterolu (LDL-C),…
Antikoncepční pilulky snižují riziko revmatoidní artritidy
Ženy, které užívají nebo někdy v životě užívaly hormonální antikoncepci, mají menší pravděpodobnost, že onemocní revmatoidní artritidou (RA).…
Paliativní péče o dětského pacienta může trvat roky
Umírající děti a jejich smrt jsou v naší společnosti často stále ještě tabu. Zatímco paliativní péče pro dospělé se pomalu stává součástí systému, o…
Výsledky studií prezentované na ESMO 2017 mění guidelines
Letošní kongres Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO), který se uskutečnil od 8. do 12. září v Madridu, byl globální událostí. Zúčastnilo se…
Modré světlo chytrého telefonu ovlivňuje spánek
Jedenáctičlenný tým odborníků (v čele Jung‑Yoon Heo) z univerzitních a výzkumných pracovišť z Jižní Koreje (Soul) a USA (Boston, MA) zkoumal účinky…
Alzheimerovu chorobu odliší od vaskulární demence vnímání barev
Šestičlenný tým britských psychiatrů z University of Oxford a řeckých neurologů z Aristotle University of Thessaloniki (v čele Nikitas A. Arnautoglou…
Novinky z arytmologie očima mladých kardiologů
Mladí lékaři sdružení v pracovní skupině Kardio 35 České kardiologické společnosti připravili stručné souhrny toho podstatného, co v jednotlivých…
Biosimilars. Od snů k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost k inovativní léčbě, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stádiu onkologického…
Benefity gastrického bypassu přetrvávají i po dvanácti letech
Dosud nejdelší observační retrospektivní studie potvrdila, že zdravotní přínosy chirurgického řešení obezity přetrvávají u většiny pacientů ještě…
Ultrarychle působící inzulin potvrdil svůj potenciál u diabetu 1. typu
Hlavní snahou při vývoji moderních inzulinů je snaha napodobit fyziologické zpracování glukózy v organismu tak úzce, jak je to jen možné. Zatím…
Kam až jít při snižování krevního tlaku? Názory se různí.
Je v současnosti doporučovaná hodnota krevního tlaku pod 140 mmHg ještě dostačující, nebo je třeba jít níže a snažit se dosáhnout hodnot pod 120 mmHg?
Proč u karcinomu plic roste podíl nekuřáků?
Podle zprávy zdravotnické služby USA (Surgeon General Report) z roku 2004 bylo mezi pacienty s karcinomem plic 10 až 15 % osob, které nikdy nekouřily…
Současné guidelines pro výživu odporují novým zjištěním
Mimořádně rozsáhlá retrospektivní studie zpochybnila řadu dosud tvrdošíjně opakovaných pravd o skladbě potravy a o jejímu vlivu na lidské zdraví,…
Osteoartróza: Úbytku chondrocytů zabrání adenosin
Nový výzkum na hlodavcích poprvé prokázal, že injekce adenosinu do kloubů může zabránit osteoartróze (OA). Studie provedená v NYU Langone Medical…
„Centrum strachu“ vytváří nové neurony i v dospělosti
Mozek konstantně vytváří nové neurony, ale nový výzkum poprvé odhalil, že se tak děje i v oblasti amygdaly, které se také říká „centrum strachu“, a…
Proč ketamin léčí depresi. Studie naznačuje možnost bezpečnější terapii
Vědci objevili klíčovou látku, která umožní ketaminu okamžitě v mozku účinkovat proti depresím. Jde o zásadní krok k vývoji alternativy ke ketaminu,…
Jojo efekt zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Zhubnout a zase přibrat je nebezpečnější než zůstat tlustý. Pacienti s ischemickou chorobou s velkými výkyvy váhy mají mnohem vyšší riziko infarktu,…
Prevence v souvislosti s náhradami kloubů
Cílená prevence poruch kardiovaskulárního a zažívacího traktu má významný efekt na snížení rizika úmrtí po kloubních náhradách.
Rezistentní tuberkulóza se bude dál šířit
Ve čtyřech nejhůře postižených zemích (Indie, Filipíny, Rusko a Jihoafrická republika) bude až do roku 2040 dál přibývat případů rezistentních forem…
Glifloziny představují zajímavou možnost pro diabetiky se srdečním selháním
Pozornost široké i odborné veřejnosti se velmi často obrací na onkologická onemocnění. Srdeční selhání je ale choroba s často horší prognózou jak z…
Diverzita a digitální transformace v primární péči
Na 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, která se konala na přelomu června a července v Praze, vystoupil i dr.…
Změny mozku související s demencí se dají poznat dřív, než se projeví problémy s kognicí
Vědci z University of Toronto a Baycrest Rotman Research Institute objevili potenciální prediktor zobrazení demence v mozku.
Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním…
Liga EULAR letos oslavila své 70. narozeniny
Letošní kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který se konal v Madridu od 14. do 17. června, se stal rekordním. Sešlo se na něm přes 14 000…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Jak a proč indikovat betablokátory u hypertenze a po infarktu myokardu
Dvě trojice předních kardiologů vystoupily ve druhé polovině dubna na téměř paralelně probíhajících odborných sympoziích v Praze a Brně. Jejich…
Puzzle jménem metabolický syndrom je známé přes 100 let
Jako otce metabolického syndromu uvádějí encyklopedie doktora Geralda Reavena, který publikoval práci o syndromu X v roce 1988.
Respirační infekce zvyšují riziko infarktu až sedmnáctkrát během prvních sedmi dní
Každoročně utrpí infarkt myokardu stovky tisíc lidí na celém světě. Nový výzkum naznačuje, že k němu vedou závažné i běžné respirační infekce.…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Pomůže léčbě poruch příjmu potravy reforma psychiatrie?
Závažných onemocnění poruchami příjmu potravy stále přibývá – a to jak ve světě, tak i u nás. Pacientky s poškozeným zdravím, bez funkčních vztahů a…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Syndrom vyhoření u lékařů
„Syndrom vyhoření“ je překlad anglického „burn‑out“ nebo „burnt‑out“. V medicíně použil tento termín poprvé v roce 1974 německý psycholog Herbert J.…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Klostridiový den – letos již potřetí!
Dne 13. 5. 2017 se v Kongresovém centru Nemocnice Na Homolce v Praze uskutečnil již 3. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den. Akce…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Vědci objevili protein zodpovědný za alergická onemocnění
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Technologie v diabetologii. Blízká budoucnost technologií v diabetologii
Zvolila jsem si pro dnešní příspěvek ne úplně lehké téma. Nemám totiž žádné věštecké schopnosti a musím tudíž vyjít z faktů, které další vývoj…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Nové léky zkrátí dobu léčby a rozšíří skupinu léčených
Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace, která byla poprvé prezentována 22. dubna na kongresu Evropské hepatologické společnosti (EASL…
Užívání antidepresiv v těhotenství nezvyšuje riziko autismu u dětí
Nejméně deset let se objevují zprávy, které dávají do souvislosti poruchy autistického spektra u dětí s užíváním antidepresiv jejich matkami během…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Začíná nová epocha diabetologie?
Mezinárodní kongres ACROSS T2D (The Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes), který se konal 23.–24. března…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Fixní kombinace nových léčiv zlepšují léčbu hypertenze
S velkým zájmem odborné veřejnosti se setkalo letošní XV. sympozium Arteriální hypertenze, které se konalo 5. dubna v Praze a bylo věnováno památce…
Mezi nová antikoagulancia vstupuje další silný hráč
Nová antikoagulancia se v běžné praxi etablovala mimořádně rychle a úspěšně. Nyní je tato léková skupina obohacena o další přípravek – edoxaban. Co…
Technologie v diabetologii. Telemonitoring v diabetologii
Lidské vynálezy mění svět lidí, někdy pozvolna, nepozorovaně, někdy velmi rychle a zlomově. Náš seriál popisuje pozvolný a akcelerující průnik…
Katetrizační ablace: dabigatran bezpečnější než warfarin
Důležitá nová data ze studie RE‑CIRCUIT ukazují na lepší bezpečnostní profil dabigatran etexilátu (Pradaxa) ve srovnání s warfarinem u pacientů s…
Oční lékaři a internisté by měli při léčbě glaukomu spolupracovat
Do programu IX. bilaterárního česko‑slovenského oftalmologického sympozia bylo zařazeno i odborné sympozium farmaceutické společnosti Novartis s…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Budoucnost endoskopických technik v gastroenterologii
Letošní XXI. hradecké gastroenterologické a hepatologické dny byly zaměřeny nejen na moderní diagnostické a terapeutické metody a jejich přínos v…
Tofacitinib získal registraci v EU pro léčbu revmatoidní artritidy
Tofacitinib citrát (Xeljanz) je inhibitor Janus kinázy (JAK), který blokuje intracelulární signální dráhu prozánětlivých cytokinů. Je součástí…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu. Studie publikovaná v BMJ Open Diabetes & Research srovnávala průměrné…
Biologicky naivní pacienti s PsA setrvávají na léčbě déle
Pacienti s psoriatickou artritidou, kteří dosud nebyli léčeni biologiky (tzv. naivní pacienti) setrvávají na léčbě inhibitory tumor nekrotizujícího…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Alectinib získal oprávnění pro terapii plicního karcinomu
Nový perorální léčivý přípravek alectinib (Alecensa, Roche) nabízí možnost systémové léčby pacientů s ALK‑pozitivním nemalobuněčným plicním…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá. Podle nejnovějších údajů ÚZIS bylo v…
Umíte správně rozpoznat získaný von Willebrandův syndrom?
Mezi závažné poruchy hemostázy, jež ohrožují život pacientů a na které se v klinické praxi a při diferenciální diagnostice myslí jen minimálně, patří…
EFIC: Mýty a fakta o bolestech kloubů
Nejnovější výzkum popírá některé populární teze o bolestech kloubů. „Tyto mylné představy přitom často stojí v cestě účinným terapiím,“ upozornili…
FOURIER potvrdil, že u LDL platí čím níže, tím lépe
Možná nejočekávanější studie letošního roku (a to nejen v kardiologii) nese název FOURIER. Přináší odpověď na otázku, do jaké míry inhibice PCSK9…
Pozice oxidu arsenitého v léčbě akutní promyelocytární leukemie
Akutní promyelocytární leukemie (APL) byla až do 80. let minulého století neléčitelným onemocněním, které vedlo k úmrtí v řádu týdnů. Objev vlivu…
Progredující charakter chronického žilního onemocnění ukazuje na nutnost léčby od počátečních stadií
Na XXXV. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která se konala loni v listopadu v Karlových Varech, měli účastníci možnost…
Specializovaná aplikace pomáhá v léčbě a monitoringu ran
Problémem, který trápí lékaře nejen v Česku, ale i všude ve světě, je, jak při léčbě ran zvolit ten správný léčebný postup, a to nejen z úhlu pohledu…
Náhlá úmrtí hrozí častěji mladým vrcholovým sportovcům
Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 procent nemocných. Navíc v roce 2015 se po mnoha letech počet úmrtí na KVO oproti předchozím rokům…
Technologie v diabetologii. Monitorace fyzické aktivity u pacientů s diabetem – krokoměry
Monitorace fyzické aktivity prostřednictvím fitness náramků či přímo mobilními telefony se stává běžnou součástí života nejen pacientů s diabetem,…
Lidé po mozkové příhodě mohou komunikovat přes tablet
Staniční sestra Neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Přínos nových léků v léčbě mnohočetného myelomu
Nejde o časté onemocnění, řadí se spíše k těm vzácnějším. Zajímavé je, že první zmínka o mnohočetném myelomu (MM) byla publikována roku 1889 v Prager…
Rozšíříme screening o HPV testování?
V České republice je karcinom děložního čípku stále diagnostikován přibližně u tisícovky žen ročně, po karcinomu prsu je celosvětově druhým…
Převedení z fingolimodu na alemtuzumab vede v některých případech ke zhoršení RS
Změna v léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ukončení terapie přípravkem Gilenya (fingolimod) a převedení na přípravek Lemtrada (alemtuzumab)…
Střevní bakterie a genové exprese mění diabetes 1. typu
Pacienti s diabetem 1. typu mají prozánětlivý profil genové exprese a zvláštní složení střevní mikrobioty, odhalily analýzy bioptických vyšetření,…
Pád fenofibrátu potvrzen
Po počátečním nadšení fenofibrat ztrácí důvěru lékařů. Podle kardiologů chybí důkazy nezbytné pro to, aby byla opodstatněná jeho preskripce v rutinní…
MRI mozku využitelné ke klasifikaci deprese
Unikátní modely neuronální konektivity charakterizují čtyři "biotypy" závažných depresí, které se zdají být stabilní a jsou podle předběžných…
Studie: Délka života se bude dál zvyšovat, překročí 90 let
Průměrný předpokládaný věk dožití bude ve světě v příštím desetiletí dál narůstat a v některých zemích by už do roku 2030 mohl překročit hranici 90…
Duševní poruchy v mateřství podle tělesné hmotnosti před těhotenstvím a po něm
Osmičlenný tým dánských odborníků specializovaných na gynekologii a porodnictví, veřejné zdraví (epidemiologii, klinickou farmakologii) a preventivní…
Mediteránní dieta zpomaluje stárnutí mozku
Preference středomořské diety může mít protektivní účinek při atrofii mozku u starších osob, míní Jennifer Rose V. Molanová z University of…
Obnovuje se tradice virologických konferencí přerušená po revoluci
Více než 130 odborníků se představí na Česko-Slovenské virologické konferenci, která dnes končí v Českých Budějovicích. Účastníci konference z…
Děti s nízkou koncentrací vitamínu D častěji onemocní roztroušenou sklerózou
Studie zveřejněná v odborném časopise Neurology objevila, že u dětí narozených s nízkou koncentrací vitamínu D je signifikantně vyšší pravděpodobnost…
Muži častěji kouří a více trpí nadváhou, dříve umírají
Muži všech věkových kategorií daleko častěji kouří a více trpí nadváhou. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Také…
Vyšší zeměpisná šířka je spojena se dřívějším nástupem RS
V zemích mírného klimatického pásma se první příznaky roztroušené sklerózy (RS) objevují o téměř dva roky dříve než v populacích zemí subtropického…
Nová antivirotika a selhání jater
Americký Institute for Safe Medicine Practices přezkoumal dvanáctiměsíční data FDA a identifikoval stovky případů akutního selhání jater u pacientů…
Kam směřuje onkologie v roce 2017?
Praha po roce opět přivítala účastníky mezinárodního onkologického kolokvia PragueONCO 2017. Tradičního lednového setkání se zúčastnili odborníci…
Specifické antidotum – další krok v antikoagulační léčbě
O specifickém antidotu se hovoří stále častěji, neboť se stává třetím mezníkem v antikoagulační léčbě. Své příspěvky o něm na sympoziu přednesli…
Farmakoekonomický pohled na osteoartrózu
Zatímco v oblasti revmatoidní artritidy existují data o nákladové efektivitě moderní farmakoterapie, u léčby osteoartrózy příliš tuzemských dat k…
Hybridní kooperující komplexy kyseliny hyaluronové
Dr. Michel Abate, PhD, z Lékařské fakulty University G. d’Annunzio, Chieti‑Pescara (Itálie), specialista v oboru rehabilitačního lékařství představil…
Financování zdravotnictví: Evropská dobrá praxe a česká zkušenost
Čeští i zahraniční experti se na semináři s účastí zástupců Evropské komise i Ministerstva zdravotnictví ČR shodli, že zavedení spoluúčasti samo o…
Jak využít potenciál nových léků na mnohočetný myelom
U mnohočetného myelomu inovace ve farmakoterapii znamená výrazný posun, který nemocným může prodloužit život v řádu let a u určité skupiny je reálným…
Homeopatika tišící bolest dásní zřejmě zavinila otravu stovek dětí
Více než 400 dětí, které užívaly homeopatické tablety na tišení bolesti při prořezávání zubů, jevilo ve Spojených státech příznaky otravy a deset z…
Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR
„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu na celém území ČR i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie. Dominujícím původcem zůstává…
V USA mají nová guidelines pro cerumen obturans
American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery aktualizovala guidelines z roku 2008 týkající se klinické praxe při řešení výskytu cerumen…
Nový strašák infektologů: smrtící kvasinky
Candida auris, jež až do roku 2009 nebyla identifikována, se objevila na několika kontinentech téměř současně a infekce vykazuje vysokou mortalitu.…
Motol řešil komplikace u pacientky s pravolevou záměnou orgánů
Pacientka s komplexní vrozenou srdeční vadou, která se narodila s pravolevou záměnou všech orgánů, se již dožila třiceti let. Od smrti na komplikace,…
Bezpečnost nesteroidních protizánětlivých léků
Editorial k článku v New England Journal of Medicine pojednávajícím bezpečnostní profil celekoxibu a jeho účinky se zabýval výsledky řady různých…
Zachraňme hyalinní chrupavku!
Cílem všech nových metod záchranné léčby hyalinní chrupavky je zpomalení její degenerace a významné oddálení kloubní náhrady. Jsou indikovány…
Postavení kyseliny hyaluronové v léčbě osteoartrózy
Možnostem využití kyseliny hyaluronové v léčbě osteoartrózy se ve svém sdělení věnoval ředitel RÚ prof. MUDr. Karel Pavelka, DrSc. Jaké jsou čtyři…
Apremilast – nový perorální přípravek k terapii psoriatické artritidy
V rámci jedenáctého Středoevropského revmatologického kongresu (11th Central European Congress of Rheumatology) proběhlo i sympozium zaměřené na nové…
Juvenilní idiopatická artritida a její léčba v dětství i dospělosti
O juvenilní idiopatické artritidě přednesli svá sdělení profesorka MUDr. Pavla Doležalová, CSc., profesor MUDr. Karel Pavelka, DrSc., MUDr. Kristýna…
Co přinese letošní rok pro reformu psychiatrie?
Nejen o psychofarmakologii a novinkách v léčbě duševních chorob, ale i o reformě české psychiatrie se diskutovalo na česko‑slovenské…
V obezitologii se čas nezastavil – představení nového bezpečného léku
Spektrum schválených léků, které nemocným prokazatelně pomáhají hmotnost redukovat, je však velmi omezené – a v České republice to platí obzvlášť.…
Nová možnost léčby těhotné pacientky s těžkými symptomy RS
Glatiramer acetát se řadí mezi imunomodulátory a využívá se k léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ke snížení počtu ataků RS (relapsů). Podle…
Těhotné ženy s ranní nauzeou a zvracením méně často potratí
Nevolnost a zvracení, ke kterým dochází během gravidity, jsou spojeny se sníženým rizikem potratu, a to i když těmito symptomy trpí v prvních týdnech…
Přispívá oxytocin ke spiritualitě?
V experimentu intranasální aplikace oxytocinu posílila pocity spirituality, které přetrvávaly po dobu jednoho týdne. Oxytocin může být spojen se…
Příliš mnoho kyslíku zřejmě škodí
Konzervativní oxygenoterapie je spojena s nižším rizikem mortality na JIP, odhalila studie publikovaná v odborném časopise JAMA a prezentovaná na…
Rok 2016 v IKEM
Celkem 483 orgánů transplantovali v roce 2016 lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny. Je to více než 60 % všech transplantací…
Melanom de novo je agresivnější než „névový“ melanom
Uvádí se, že zhruba jedna čtvrtina melanomů se histopatologicky vyvíjí na podkladě pigmentového névu a většina melanomů tedy vzniká de novo. Nový…
Suplementy s rybím olejem v těhotenství brání vzniku astmatu u dětí
Užívají-li ženy během těhotenství doplňky omega-3 mastné kyseliny, mohou tak snížit riziko vzniku astmatu u svých potomků, odhalila studie…
Je renální denervace na odepsání či nikoli?
Intuitivně tato metoda dávala smysl: renální denervace, která bezpečně sníží krevní tlak u pacientů rezistentních na léčbu hypertenze. Počáteční boom…
AHA: Studie potvrdila KV bezpečnost celekoxibu
Po 10 letech sledování 24 000 pacientů s osteoartrózou (OA) a revmatoidní artritidou (RA) byl americkými investigátory vynesen verdikt o…
Kouření je nemoc, která je třeba léčit
Závislost na tabáku je nemoc, kterou v České republice trpí na 2,2 milionu lidí a ročně kvůli ní předčasně zemře kolem 16 tisíc pacientů, kteří vinou…
Deset událostí v medicíně, které ovlivní i rok 2017
Medicinský server MedPage Today oslovil řadu vedoucích osobností v lékařském výzkumu a klinické praxi s dotazem, co podle nich patří k…
Kamera sledováním malých pohybů očí může pomoci při diagnostice
Speciální kamera, kterou vyvinuli vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT), umí sledovat i nejmenší…
SPRINT měl být mezníkem v léčbě hypertenze. Nyní ale čelí nebývalé kritice
Studie SPRINT se setkala s velkým uznáním a na kongresu AHA v r. 2015 se jí dostalo největší pozornosti. Hovořilo se dokonce o tom, že konečně ukončí…
Úspěchy českého zdravotnictví v roce 2016
V přehledu jsme se pokusili shrnout úspěchy českého zdravotnictví v roce 2016, které byly medializovány.
Trivakcína DITEPE nezpůsobuje mikrocefalii, rozhání obavy americká CDC
Imunizace trivakcínou proti tetanu, difterii a pertusi (v US: Tdap, ČR: DITEPE) není při aplikaci během gravidity spojena se zvýšeným rizikem…
Pokrok v imunoterapii karcinomu plic
Sdělení, že imunoterapie pembrolizumabem (Keytruda) poráží chemoterapii v prvoliniové léčbě nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) doslova…
Krize obezity: Viníkem je příliš mnoho omega-6 v rostlinných olejích
Divoce nevyvážená konzumace omega-6 a omega-3 mastných kyselin přispívá k rostoucímu výskytu obezity a diabetu 2.typu, varují experti v editorialu…
AHA vydala doporučení pro limity sacharidů ve stravě dětí
Konzumace sacharidů stále tvoří až 16 % denního příjmu kalorií u amerických dětí. Proto American Heart Association (AHA) přezkoumala dostupnou…
Káva i geny mohou blokovat alkoholické poškození jater
Těžcí alkoholici, kteří také pravidelně pijí kávu, mají zhruba o polovinu nižší pravděpodobnost, že u nich vznikne alkoholická hepatopatie než ti,…
GSK chce registraci pro nový lék na CHOPN
Společnost GlaxoSmithKline podala na regulační úřad FDA žádost o marketingovou autorizaci pro léčbu trojkombinací pro pacienty s chronickou…
Ketamin pomůže u těžké migrény
Ketamin, anestetikum s pověstí „psychedelického heroinu“, látka známá z nočních klubů jako Káčko nebo Special K, by se mohl v infuzní formě stát…
Dodávky antidepresiv na český trh se od r. 2000 téměř ztrojnásobily
Dodávky antidepresiv na tuzemský trh se od roku r. 2000 téměř ztrojnásobily. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytl Státní ústav pro kontrolu léčiv …
Testy potvrdily stoprocentní úspěšnost vakcíny proti ebole
Vůbec poprvé od předloňské epidemie eboly se podařilo vědcům vyvinout vakcínu, u níž testy ukázaly stoprocentní úspěšnost. Uvedla to ve čtvrtek…
Schválen nový lék pro chronickou lymfocytární leukémií
Evropská komise podmínečně schválila léčivý přípravek VENCLYXTO™ (venetoklax) společnosti AbbVie v monoterapii pro pacienty trpící chronickou…
U myelomu nové léky znamenají zásadní (a nákladný) zlom
Mnohočetný myelom představuje diagnózu, jejíž prognóza se v poslední dekádě markantně zlepšila díky vstupu nových molekul. Orientovat se v překotném…
Snížení koncentrace isoaglutininů v intravenózním imunoglobulinu
Intravenózní imunoglobuliny (IVIG) byly vyvinuty k léčbě primárních imunodeficiencí, ale časem se spektrum indikací rozšířilo i na mnoho dalších…
Odhalit pacienty s Fabryho chorobou je jako hledat jehlu v kupce sena
Fabryho choroba je vzhledem ke své rozsáhlé manifestaci velmi často opomíjenou diagnózou. Více než čtvrtině nemocných byla původně stanovena chybná…
Genetické varianty PCSK9 a HMGCR a rizika KV příhod a diabetu
Snížení kardiovaskulárního rizika a zvýšení rizika vzniku diabetu bylo obdobné jak u genetických variant, které napodobují účinek inhibitorů PCSK9,…
Na trh přichází nová fixní kombinace, která v léčbě dyslipidémií dává smysl
Na trh přichází pod názvem Zoletorv fixní kombinace ezetimibu a atorvastatinu. V jedné tabletě je tak spojen nejpředepisovanější statin s dalším…
Medicínské kontroverze, doktor Google a málo času…
Přestože se medicína neuvěřitelně rychle vyvíjí a není pochyb o tom, že ji čekají další úspěchy, paradoxně zdravotnictví nikdy nemělo takové problémy…
Ketamin pomůže u těžké migrény
Ketamin, anestetikum s pověstí „psychedelického heroinu“, látka známá z nočních klubů jako Káčko nebo Special K, by se mohl v infuzní formě stát…
Beta-blokátory u studentů patrně vedou k pozdějším psychopatologiím
Studenti, kteří užívali předepsané beta-blokátory během zkouškového období, vykázali signifikantně vyšší riziko budoucích suicidálních pokusů a…
Zajímavosti z AHA
V americkém New Orleans se ve dnech 12.-16. listopadu konala mezinárodní výroční konference American Heart Association (AHA). Přinášíme další krátký…
Experimentální lék proti leukémii uspěl, Novartis požádá o registraci
Až 82 procent pacientů trpících relabující a refrakterní akutní lymfoblastickou leukémií (ALL) vycházející z prekurzorů B lymfocytů, kteří užívali…
Stelara u psoriatické artritidy boduje i bez předchozí léčby
Léčba psoriatické artritidy ustekinumabem (Stelara) byla spojena se signifikantním přínosem pro pacienty bez ohledu na předchozí léčbu, ukázala…
Spojitost mezi kofeinem v těhotenství a IQ potomka
Devítičlenný tým francouzských odborníků, v jejichž čele stál Cédric Galéra (univerzitní pracoviště Bordeaux, Villejuif a Paris, vč. Sorbonne Paris…
Corriere della Sera: Vědci vytvořili umělou krev v prášku
Umělé červené krvinky tvoří suchý prášek, který se smíchá s vodou a může sloužit pro naléhavé potřeby za války. První testy umělé krve v prášku na…
Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní
Čtení na víkend: Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je…
Díky inhibici PCSK9 ustupují plaky ve věnčitých tepnách
Jak se po roce a půl mění konkrétní plak ve věnčité tepně při podávání PCSK9 inhibitoru evolocumabu? Na tuto otázku odpovídala studie GLAGOV, jejíž…
EMPA‑REG OUTCOME o rok později
Jak současnou diabetologii změnila studie EMPA‑REG OUTCOME? V rámci studie bylo shromážděno obrovské množství informací, které jsou postupně…
Technologie v diabetologii. Využití kontinuálního senzoru glykémie u pacientů léčených inzulinem
U zdravého člověka existuje hierarchizovaný systém zpětných vazeb, které udržují glykémii ve velmi úzkém rozmezí. Jejich odezva musí být dostatečně…
Praktický průvodce léčbou dyslipidémie v ordinaci praktického lékaře
Docent MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., hovořil o důležité roli praktického lékaře při včasném záchytu pacienta s familiární hypercholesterolémií.…
Evropská komise schválila nový lék pro pacienty na hemodialýze
První pokrok po více než deseti letech v léčbě sekundární hyperparatyreózy (SHPT) má pomoci lékařům kontrolovat klíčové parametry tohoto onemocnění.…
Nestatinová léčba je stejně efektivní jako terapie statiny
Nestatinová terapie snižující LDL cholesterol je stejně efektivní v redukci rizika závažných cévních příhod jako statinová terapie, zjistili američtí…
Romosozumab: Nový účinný přístup v léčbě osteoporózy
Osteoanabolikum romosozumab výrazně sníží riziko fraktur u žen s postmenopauzální osteoporózou, odhalila studie amerických lékařů publikovaná v NEJM.
La Repubblica: Patentovaná italská zmrzlina může prodlužovat život
Zmrzlina může prodlužovat život. Nejlepší je k tomuto účelu čokoládová, oříšková či ze zeleného čaje. "Kdo říká, že by dobrá jídla měla tělu škodit?"…
Pro silně obézní diabetiky je metodou volby bariatrická chirurgie
Pro významně obézní diabetiky volí lékaři léčbu za pomoci bariatrické chirurgie, ale i jim doporučují jako prevenci pravidelný pohyb. Ten je…
Karcinom slinivky břišní zůstává černou můrou onkologie
Karcinom pankreatu jako by stál stranou vývoje, ke kterému dochází jinde v onkologii. Pět let od stanovení diagnózy přežívá jen pět procent pacientů,…
Kde má v hematoonkologii smysl investovat
Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti mohou nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. V…
Česko je největším vzdělavatelem v oboru adiktologie v Evropě
Prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN Praha, hovořil o rozvoji tohoto oboru u nás i v mezinárodním kontextu…
OCALIVA potvrdila účinnost i bezpečnost u biliární cholangitidy
Obeticholová kyselina (Ocaliva) byla podávána po dobu jednoho roku pacientům s primární biliární cholangitidou (PBC). Vykázala signifikantně lepší…
Díky lepší péči vzrůstá počet pacientů s vrozenou srdeční vadou
Dětí s vrozenou srdeční vadou se podle kardioložky Jany Rubáčkové Popelové rodí stále zhruba stejně, tedy asi jedno dítě ze sta. Díky lepší…
Američtí pediatři: Jak postupovat u „odmítačů“ očkování?
V USA vydali doporučení pro pediatry, jak postupovat u „odmítačů“ očkování. Přehledová studie týmu Hough-Telforda v recentním vydání časopisu…
Rituximab je nejen účinný v RS, ale i levný
Dosud největší studie rituximabu u roztroušené sklerózy (RS) zjistila, že tato monoklonální anti CD20 protilátka byla spojena s nízkou mírou relapsů…
Pacientům se vzácným onemocněním zjednodušila VZP přístup k léčbě
Pacientům se vzácnými onemocněními zjednodušila VZP přístup k léčbě, nyní jde o to poslat pacienty k léčbě včas. Změny provádí VZP ve spolupráci s…
Když se antikoagulace dostává pod kontrolu
Nová antikoagulancia (NOAC) se jako léková skupina rychle etablovala v prevenci tromboembolických komplikací, především pak u nemocných s fibrilací…
Praktické zkušenosti se subkutánní aplikací imunoglobulinů
Jednou ze základních otázek, které lékař v souvislosti se substituční terapií hypogamaglobulinemiků musí řešit, je vedle vlastní indikace a vhodného…
Studie EAGLES: neuropsychiatrická bezpečnost vareniklinu, bupropionu a nikotinových náplastí potvrzena!
Studie EAGLES srovnala relativní neuropsychiatrickou bezpečnost a účinnost vareniklinu a bupropionu s nikotinovými náplastmi a placebem u kuřáků s…
Kongres, který pojímá alergologii a imunologii jako celek – v Česku i na Slovensku
O perspektivě oboru alergologie a imunologie jsme měli možnost si pohovořit s prezidentem kongresu České společnosti alergologie a klinické…
Sunitinib uspěl v adjuvanci u karcinomu ledviny
Na nedávném kongresu ESMO vzbudila pozornost studie, ve které uspěl sunitinib v adjuvantní léčbě pacientů s vysokým rizikem rekurence renálního…
V Kolíně se mluvilo o Hodgkinově lymfomu
Současné výsledky primární léčby Hodgkinova lymfomu (HL) jsou velkým úspěchem moderní onkologie. Významně se uplatňují nové léčebné strategie,…
Melanom de novo je mnohem agresivnější než „névový“ melanom
Uvádí se, že zhruba jedna čtvrtina melanomů se histopatologicky vyvíjí na podkladě pigmentového névu – většina melanomů tedy vzniká de novo. Nový…
Metropolí evropské onkologie byla Kodaň
Zasedání Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO) přilákalo do hlavního města Dánského království na 17 000 účastníků. Nápadný zde byl další…
Povědomí o příznacích diabetu je slabé
Před stanovením diagnózy 54 procent diabetiků vůbec netušilo, jak se diabetes mellitus projevuje. Zvýšenou glykémii, která je pro něj naprosto…
Hemodialyzační léčba je stále účinnější
Sympozium s názvem Moderní léčba selhání ledvin ukázalo, kam se dialyzační léčba posouvá a jaké jsou hlavní cíle efektivní a bezpečné léčby pacientů…
PROBLÉMY A NÁZORY LÉKAŘŮ POLITIKY NEZAJÍMAJÍ
Vlastní zpráva redakce Medical Tribune z právě proběhlého sjezdu České lékařské komory. ČLK chce změnit mantinely pro vyjednávání se zdravotními…
Sněm České stomatologické komory v Plzni zvolí nového prezidenta.
Dnes začíná 66.jednání sněmu České stomatologické komory, které se bude konat v hotelu Primavera, Nepomucká 1058/128, Plzeň, a skončí zítra 13. 11.…
Marihuana zvyšuje riziko vzniku psychózy
Dospívající chlapci, kteří pravidelně užívají marihuanu, mají zvýšené riziko výskytu perzistentních, subklinických psychotických symptomů, zejména…
Zubaři si o víkendu zvolí nového prezidenta, Chrz neobhajuje
Česká stomatologická komora (ČSK) si na víkendovém sněmu v Plzni zvolí nového prezidenta. Současný šéf Pavel Chrz (foto), který vede komoru v druhém…
Hygienická hypotéza atopie potvrzena
„Hygienická hypotéza“ vzniku atopie připisuje prudký nárůst alergických onemocnění snížení expozice infekčním agens v časných obdobích života a…
Makrolidová antibiotika u exacerbace astmatu nepomohou
Tým z britské Imperial College London potvrdil aktuální doporučené postupy pro léčbu astmatu, které odrazují od použití antibiotik u pacientů s…
Reslizumab zlepšil astma u pacientů s vyšším počtem eosinofilů
Léčba reslizumabem (CINQAIR) přinesla zlepšení plicních funkcí a symptomů astmatu u pacientů se špatně kontrolovaným astmatem a se zvýšenou…
RS relabuje u pacientů s geneticky podmíněnou nízkou hladinou vitaminu D
Pediatričtí pacienti s roztroušenou sklerózou, kteří mají genetickou predispozicí k nízké koncentraci vitaminu D, vykazují vyšší riziko relapsu RS.…
Corriere della Sera: Detoxikační kúry jsou zbytečné až škodlivé
Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň rychle zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky…
Vyšetření lipidů již nemusí být nalačno
Kardioložka Samia Moraová je spoluautorkou nových guidelines, které byly publikovány v JAMA Internal Medicine. Podle nich již není nutné se postit 8…
Kasuistika: vzácné selhání, ale varovné!
Slogan „moderní, bezpečná a spolehlivá hormonální antikoncepce“ neplatí vždy stoprocentně, což je ostatně v medicíně milionkrát ověřená pravda.…
Nová doporučení ESC 2016. Co dělat a nedělat pro pacienty se srdečním selháním?
Nová Doporučení pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání (2016 ESC Guidelines for the diagnosis and treatment of acute and chronic heart failure)…
Diuretika thiazidového typu mají v léčbě hypertenze své stálé místo
Diuretika patří k základním antihypertenzivům a jsou neprávem opomíjena. Předseda ČSH profesor MUDr. Jan Filipovský, CSc., z II. interní kliniky…
Počet sebevražd v ČR klesá, přesto jich je stále více než v zemích OECD
Každoročně zemře na světě v důsledku sebevraždy přes 800 000 mužů a žen, přičemž u mladých lidí představuje jednu z hlavních příčin úmrtí. Ačkoli…
Nepříznivé účinky paracetamolu u dětských astmatiků se nepotvrdily
Dramaticky zvýšené relativní riziko neplánovaných návštěv dětí u lékaře kvůli astmatu po aplikaci paracetamolu pro febrilní onemocnění (jak ukázala…
FOEDUS zpřístupňuje orgány pro transplantace
Ode dne spuštění ostrého provozu má transplantační projekt FOEDUS obdivuhodné výsledky. Tento program iniciovala Evropská komise v polovině roku 2013…
Biologika chrání pacienty s revmatoidní artritidou před sepsí
Observační studie německých výzkumníků říká, že i když biologická terapie revmatoidní artritidy zvyšuje riziko infekce, na druhou stranu…
Co nám dosud přinesla studie LEADER
První závěry studie LEADER prezentované na výročním meetingu Americké diabetologické asociace (ADA) v New Orleans ve formě otázek a odpovědí…
Dulaglutid – agonista GLP-1 s aplikací jednou týdně
Dulaglutid je nový dlouhodobě účinný agonista receptoru pro GLP‑1 (glucagon‑like peptide 1, glukagonu podobný peptid 1). Je tvořen dvěma molekulami…
Nové guidelines u srdečního selhání kladou důraz na frekvenci
Zcela nedávno vyšly aktualizované doporučené postupy pro léčbu srdečního selhání, uplatňují se nové postupy nefarmakologické léčby a v neposlední…
Po letech stagnace má léčba srdečního selhání nový lék podpořený silnými důkazy
Po letech stagnace v léčbě srdečního selhání u pacientů se sníženou ejekční frakcí levé komory srdeční (EFLK) se konečně objevil bezpečný lék, který…
ECTRIMS 2016: Mnoho oborů, ale cíl společný
Další novinky z letošního kongresu ECTRIMS (European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis) v Londýně. Účastníci se dověděli,…
Urgentní medicína se ve Vídni představila jako sebevědomý obor
Urgentní medicína patří v České republice mezi velmi mladé specializace a až donedávna se omezovala především na přednemocniční péči. Ve světě se…
Osteoporóza – pohyb je prevencí i léčbou
Každá zlomenina zvyšuje riziko další, nestíháme‑li primární prevenci, přichází prevence sekundární, kdy jsou pacienti ohroženi nejvíce. ČR patří k…
Chystá se konference "Aktuální právní otázky českého zdravotnictví"
V listopadu se bude konat právnická konference, na kterou jsou zváni nejen právníci, lékaři ale i farmaceutické společnosti. Zaštítí ji např. JUDr.…
Včasná intervence u prediabetu výrazně snižuje výskyt diabetu 2. typu
Ještě před dvaceti lety byl prediabetes neznámým pojmem. Dnes se jím zabývá řada studií. Je prediabetes již nemoc, jak mu zabránit či jak předejít…
Principy selfmonitoringu glykémie
Četnost měření a rozložení měření v průběhu dne se liší u jednotlivých pacientů a i v doporučeních pro léčbu diabetu je uveden individuální přístup.…
O diabetu ve světě po socioekonomické stránce
Čína, Indie, diabetes. Co mají tato slova společného? Kdyby se všichni diabetici na světě stali obyvateli jednoho státu, tvořili by se svými 415…
Překonávání problémů v inzulinové léčbě
„Jak povzbudit pacienta, aby setrval na inzulinové terapii, je zásadní otázkou, kterou se musíme zabývat,“ zdůrazňuje prof. Melanie Daviesová,…
Corriere della Sera: Obezita závisí i na úrovni kontroly v práci
Tendence k nabírání kilogramů navíc je spojena mimo jiné i s tím, jaký stupeň odpovědnosti máme v zaměstnání: ten, kdo má moc rozhodovat, má sklony k…
Lékaři zanedbávají edukaci pacientů s CHOPN
Méně než 20 % pacientů s diagnostikovanou chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) uvedlo, že se jim dostalo edukace od jejich lékařů, jak by sami…
Zlepšení kvality péče přineslo dramatické snížení úmrtnosti
Zavedení programu na zlepšení péče snížilo až pětinásobně během osmi let riziko smrti u dětí v septickém stavu hospitalizovaných na emergentním…
"Čím dříve přijdeš, tím víc času dostaneš"
Přes 7000 Češek ročně vyslechne od lékaře zprávu, že mají rakovinu prsu. Díky lepší diagnostice a léčbě, která je v Česku dostupná v posledních…
Zcela odstranit hemoroidy bez operace nelze
V nové rubrice Medical Tribune, v níž zkušený specialita radí svým kolegům, tentokrát chirurg prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., (na snímku) přednosta…
Alergenová imunoterapie v léčbě astmatu
Alergenová imunoterapie není většinou alergologů a pneumologů shledávána vhodnou pro léčbu průduškového astmatu. Studie z posledních let však…
ERS 2016: Cesta k úspěšné terapii astmatu v reálném životě
Charizmatický profesor David Price (Velká Británie a Singapur), profesor J. Christian Virchow (Německo) i Alberto Papi (Itálie) na odborném sympoziu…
Léčba pacientů s nedostatečně kontrolovaným astmatem
Počet nových léků na astma roste, stejně jako roste počet nových pacientů s astmatem. Možnosti léčby jsou dnes bezesporu větší, avšak celá řada…
Registr Gloria potvrzuje bezpečnost dabigatranu v reálné praxi
První výsledky z registru GLORIA‑AF ukazují, že léčba dabigatran etexilátem (Pradaxa) je spojena s nízkým výskytem cévních mozkových příhod (CMP),…
Dlouhodobé sledování prokazuje přínos nintedanibu u pacientů s idiopatickou plicní fibrózou
Na nedávném výročním kongresu European Respiratory Society (ERS) byla prezentována celá řada prací týkajících se idiopatické plicní fibrózy (IPF)…
Nové biologikum je účinné u těžkého astmatu
Léčba monoklonální protilátkou benralizumab snížila ve srovnání s placebem průměrný roční výskyt exacerbací u pacientů se závažným nekontrolovaným…
Zika vyvolává také sensorické polyneuropatie
Výzkumníci z Hondurasu, Venezuely a USA popsali první případ sensorické polyneuropatie spojené s akutní virovou infekci viru Zika. Vědecká práce byla…
EFIC: Mýty a fakta o bolestech kloubů
Nejnovější výzkum popírá některé populární teze o bolestech kloubů. „Tyto mylné představy přitom často stojí v cestě účinným terapiím,“ upozornili…
Hubnutí zlepšilo celkový zdravotní stav pacientů s CHOPN
Obézní pacienti s diagnózou obstrukční choroby bronchopulmonální (CHOPN), kteří se zapojili do programu cvičení proti odporu a redukce tělesné…
Antikoagulaci lze nyní bezpečně zrušit – co to znamená pro praxi?
Správně indikovaná antikoagulační léčba u nemocných s fibrilací síní bezpochyby zachraňuje životy. Po desetiletí byl v této indikaci využíván…
Inhibitor PCSK9 nahradí aferézy u familiární hypercholesterolémie
PCSK9 inhibitor alirocumab dramaticky redukoval frekvenci léčebných aferéz u pacientů s familiární hypercholesterolémií (FH) a řada pacientů mohla…
Vápník a demence u žen
Suplementace vápníku je spojena se zvýšeným rizikem vzniku demence u starších žen s cerebrovaskulárním onemocněním, upozornila malá observační studie…
Reslizumab u těžkého eosinofilního astmatu
Evropská komise udělila pro léčivý přípravek Cinqaero oprávnění distribuovat a prodávat v 28 zemích EU. Reslizumab ve dvou studiích fáze III snížil…
Rozhovor s prezidentem EAS Catapanem o léčbě dyslipidémií
USA mění svá doporučení pro preventivní léčbu kardiovaskulárních onemocnění spojených s vyššími koncentracemi LDL cholesterolu v krvi. Evropa je však…
Corriere della Sera: Jak pomoci blízké obézní osobě
Otázka váhy je velmi ošemetná. Jak o ní hovořit s blízkou osobou? Existují ta správná slova, ale také taková, která vyvolávají zahanbení, nelibost či…
Evropští praktici vyzývají ke společné aktivitě
Na letošní Evropské konferenci praktických a rodinných lékařů se představily i vize o budoucí primární péči. Profesor Martin Marshall, UK, připomněl…
Nová doporučení pro léčbu metastatického kolorektálního karcinomu
Nová evropská doporučení léčby mCRC mimo jiné zohledňují stále lepší porozumění heterogenitě mCRC a jedním z jejich rysů je posílení přístupu…
Studie pro pacienty s Duchennovou dystrofií
Byl zahájen nábor do fáze IIa klinické studie léčby vamorolonem (VPB15) pro léčbu svalové dystrofie typ Duchenne (DMD). V rámci projektu vývoje nové…
Vitamin D pomůže při astmatu
Astmatici mohou užíváním suplementů vitamínu D snížit počet a závažnost exacerbací astmatu, uvedli britští investigátoři na letošním výročním…
Lékaři málo pátrají po AF u pacientů po CMP
Atriální fibrilace je nejčastější kardiální příčinou iktu nebo tranzitorní ischemické ataky (TIA). Kanadští investigátoři zjistili, že ani ne každý…
Intenzivní hygiena rukou snížila výskyt nozokomiálních infekcí
Zvýšení hygieny rukou ze stupně „vysoký“ na „velmi vysoký“ bylo spojeno s o šest procent nižším výskytem nosokomiálních infekcí. Ukázala to…
Brazilští vědci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu
Brazilští vědci vyvinuli vakcínu proti závislosti na kokainu, kterou nyní začali zkoušet na zvířatech. Informovala o tom agentura AFP. Cílem…
Závažné infekce zvyšují suicidální riziko
Závažné infekce jsou spojeny se zvýšeným rizikem sebevraždy, odhalila rozsáhlá observační studie publikovaná v časopise JAMA Psychiatry. Nejvyšší…
EK potvrdila možnost užití léku Truvada jako prevence nákazy HIV
Evropská komise minulý měsíc potvrdila možnost užívání léku Truvada v kombinaci se zásadami bezpečných sexuálních praktik k prevenci nákazy virem HIV…
Jaká jsou rizika smrti u suicidálních pacientů?
Vůbec první studie, jež se pokusila kvantifikovat suicidální rizika, zjistila, že pět procent lidí, kteří se poprvé pokusí o sebevraždu, skutečně…
Nová studie: Vyšší sebevražednost kvůli ekonomické krizi? Silnějším vlivem je podnebí
Mezi veřejností panuje názor, že sebevražednost je úzce provázána s ekonomickou krizí a že v jejím důsledku sebevražd přibylo. Realita je však…
Estrogenovou léčbu raději transdermálně nebo perorálně?
James A. Simon, gynekolog a porodník z George Washington University a jeho tým se rozhodli porovnat účinky transdermální a perorální aplikace…
Anabolika ničí mozek
Dlouhodobé užívání anabolických androgenních steroidů je spojeno se snížením objemu mozku, což prokázalo zobrazování pomocí magnetické rezonance.…
Ovlivňuje prenatální paracetamol chování dětí?
Prenatální expozice paracetamolu je spojena se zvýšeným rizikem poruch chování u dětí, objevila malá kohortová studie z U.K. Přitom paracetamol je…
Jak bakterie mezi sebou bojují o místo na lidské sliznici
Němečtí investigátoři zjistili, že některé mikrobiální kmeny jsou schopné produkovat antimikrobiální faktor, který brání jiným bakteriím v růstu. Jde…
Je na obzoru superantidiabetikum?
Pozoruhodný objev, který skýtá naději diabetikům na komfortní a účinnou léčbu, učinil tým vědců z řady amerických universit a výzkumných center. V…
Zero KV efekt při zahájení cvičení ve stáří
Studie ukázala, že zahájí-li se fyzické cvičení až ve stáří, nepřinese tato fyzická aktivita významný benefit v prevenci kardiovaskulárních…
La Repubblica: Alzheimer podle vědců rozvíjí kreativitu
Alzheimerova choroba má dvě tváře: na jedné straně ničí paměť, na druhé ale rozvíjí kreativitu. Potvrzuje to australská studie, která ukázala, že…
Výzkum studentů: Hyperglykémii má 44 pct. léčených diabetiků
Hyperglykémii odhalila osvětová akce studentů 1. lékařské fakulty UK u 44 procent léčených diabetiků. Znamená to, že nedodržovali léčbu a neupravili…
Geriatrická křehkost a postoperační mortalita. Statistiky jsou neúprosné
Značný vliv na celkové přežití po velkých chirurgických zákrocích má také geriatrická křehkost a výsledky studií poskytují možnost hrubého odhadu…
Kožní toxicita onkologické léčby
Při onkologické léčbě skoro vždy pacienta doprovázejí patologické výsevy na kůži, vypadávání vlasů, záněty a jiné projevy toxicity, které významně…
Nové možnosti pro nemocné s mCRC
U metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) se stále udržuje pozitivní trend prodlužujícího se přežití pacientů. Novým možnostem farmakoterapie…
Atrofické změny v mozku predikují progresi RS
Specifická zdravotní postižení jsou u roztroušené sklerózy (MS) spojena se ztrátou šedé hmoty v různých konkrétních místech mozku, odhalila nová…
Ženy u zubaře potřebují větší dávky sedativ než muži
Podle aktuálního vydání časopisu Anesthesia Progress mužským pacientům stačí nižší dávky sedativ než ženám v průběhu zákroku ústní chirurgie. Toto…
Imunoterapie alergické rýmy sníží pozdější nemocnost i náklady na léčbu
Imunoterapeutická léčba alergické rýmy významně snížuje riziko vzniku chronických onemocnění horních cest dýchacích, ukázala studie představená na…
Lék na ca plic otestuje přes 100 pacientů z ČR a SR
Více než stovka českých a slovenských pacientů s karcinomem plic vyzkouší v klinické studii lék vyvíjený týmem Radka Špíška v pražských laboratořích…
Olomoučtí chirurgové vyvinuli novou techniku, řeší inkontinenci moči
Chirurgové z Urologické kliniky Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli novou techniku, která podstatně zvýšila kvalitu života…
Dnes začíná Job Days Lékařství
Největší akce svého druhu v oblasti náboru lékařů a zdravotnického personálu ve střední a východní Evropě, které se zúčastní německé a rakouské…
L´Express: Když se honba za zdravým stylem stává posedlostí
Denně meditovat, zdravě jíst, více sportovat: zdravý životní styl je módní a stává se téměř povinným. Tato "pravidla" mohou ve skutečnosti vést k…
Čeští vědci získali ocenění za detekci srdečních arytmií
Tým vědců z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR v Brně vyhrál mezinárodní soutěž zaměřenou na tvorbu algoritmů k detekci nebezpečných…
Lékaři se obávají možných teratogenních účinků pregabalinu
Malá observační studie expozice pregabalinu v prvním trimestru gestace nalezla potenciálně zvýšené teratogenní riziko. Pregabalin, který se užívá pro…
Screeningovou mamografii bude možné využít i k predikci kardiovaskulárního rizika
Mamograficky detekované arteriální kalcifikace v prsu jsou silným prediktorem ischemické choroby srdeční a koronární aterosklerózy. Informaci přinesl…
Konference v JAR: Svět chce do 14 let porazit AIDS
V jihoafrickém městě Durban začala světová konference věnovaná smrtelné nemoci AIDS. Akce se účastní až 18.000 výzkumníků, aktivistů a státních…
Revmatoidní artritida – boj na poli biologické léčby, nebo boj o zdraví pacienta? Kam vlastně míříme?
Na sympoziu na letošním kongresu EULAR se otázkou, jak se můžeme poučit z minulosti v léčbě revmatoidní artritidy, zabýval Juan J. Gómez‑Reino …
Oboustranný závazek správné volby
Na kongresu EULAR 2016 se odehrálo velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají roli při výběru správného léčebného algoritmu pro konkrétního…
APL – typ leukémie, u níž je dnes vyléčeno 90 procent pacientů
Dříve fatálně končící akutní promyelocytární leukémie (APL) má dnes velmi dobrou prognózu. Přesto však v její léčbě může jít o minuty, neboť pacient…
U NSCLC vstupujeme do vzrušující éry
Redakce MT využila příležitosti hovořit na kongresu Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) s dr. Jörgem Barthem, viceprezidentem…
Zdravý životní styl proti karcinomu prsu
Podle nových poznatků by se téměř jedné třetině karcinomů prsu u bílých Američanek dalo předejít osvojením si zdravého životního stylu. Uvedla to…
ASCO zobrazuje posun ve farmakoterapii nádorů
Na výroční konferenci American Society of Clinical Oncology (ASCO) byla prezentována řada studií, jež jsou v různých fázích a jejichž výsledky dávají…
Díky pokrokům ve farmakoterapii mnohočetný myelom není beznadějnou diagnózou
Mnohočetný myelom představuje diagnózu, jejíž prognóza se v poslední dekádě markantně zlepšila díky vstupu nových molekul. Výsledky studií s novými…
Volba antidiabetika s ohledem na snižování kardiovaskulárního rizika
Na 52. diabetologických dnech v Luhačovicích proběhla panelová diskuse řady předních českých diabetologů spolu se zahraničním hostem, prof.…
Vítězství nad diabetem, které se (asi) nekoná
Jeden z významných amerických deníků překvapivě oznámil, že v USA klesá výskyt nových případů diabetu. Toto sdělení rozpoutalo bouři názorů, v nichž…
Glifloziny skloňované ve všech pádech – od mechanismu účinku po snížení KV rizika
Jedno z nejaktuálnějších témat současné diabetologie bezesporu představuje nástup nové lékové skupiny SGLT‑2 inhibitorů neboli gliflozinů. Na…
Není malých studií
Vedle dlouho očekávaných studií s inovativními molekulami, jako je EMPA‑REG, byla na kongresu Americké diabetologické asociace představena nová data…
Zdravotníci vlastní smrtí dokazovali, že nejhorší jsou trans tuky
Vysoký příjem nasycených tuků a trans tuků je spojen se zvýšenou mortalitou, upozornila velká observační studie publikovaná v JAMA Internal Medicine.…
Corriere della Sera o restriktivní poruše příjmu potravy
Kdo trpí novým druhem choroby nazývané restriktivní porucha příjmu potravy (ARFID), jí pouze omezenou škálu jídel. Porucha se může projevit v…
MZ: Aktivita klíšťat je letos nadprůměrná
Aktivita klíšťat je v letošním roce díky teplé zimě nadprůměrně vysoká. Ministerstvo zdravotnictví proto vydává souhrn doporučení, jak se před…
Nadváha podle studie nejen zhoršuje zdraví, ale i zkracuje život
Nadváha zkracuje život. Podle nové vědecké studie je příčinou pětiny předčasných úmrtí v USA a sedminy v Evropě. Podle statistik Světové zdravotnické…
Turistika za léčbou kmenovými buňkami
Autoři práce, kterou uveřejnil The New England Journal of Medicine, připomínají, že léčba kmenovými buňkami může vést k vzniku nádorů a v žádném…
Mateřské mléko zlepší vývoj mozku nedonošených dětí
Čím více předčasně narozené děti konzumují mateřské mléko, tím rychleji se jejich mozek vyvíjí. Tento výsledek malé observační studie byl prezentován…
Jak správně provádět Heimlichův hmat? Video napoví
Komentář k článku "V 96 letech použil svůj vlastní manévr k záchraně ženy“, který jsme v Medical Tribune publikovali 30. 6. 2016. Mnoho lidí se…
Středomořská strava i přes velké množství tuků nevede k obezitě
Přestože středomořská dieta může obsahovat vysoké množství tuku, nevede k přibývání na váze. Naopak může dokonce pomoci při hubnutí. Vyplývá to z…
U svalových slabostí je třeba myslet i na Pompeho
Investigátoři provedli screening u vysoce rizikových pacientů s trvale zvýšenou koncentrací sérové kreatinkinázy spolu se svalovou slabostí…
La Repubblica: Mozartova a Straussova hudba snižuje krevní tlak
Hudba Wolfganga Amadea Mozarta a Johanna Strausse mladšího má pozitivní vliv na zdraví: snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci. Vyplývá to ze studie…
Revmatoidní artritida – boj na poli biologické léčby, nebo boj o zdraví pacienta? Kam vlastně míříme?
Otázkou, jak se můžeme poučit z minulosti v léčbě revmatoidní artritidy, se zabýval profesor Juan J. Gómez-Reino (Santiago de Compostela, Španělsko)…
Oboustranný závazek správné volby
Společnost Pfizer uspořádala hned v úvodu EULAR 2016, ještě před samotným oficiálním zahájením, velmi zajímavé sympozium o tom, jaká kritéria hrají…
Vědci z Akademie věd objasnili jednu z příčin Alzheimerovy nemoci
Mezinárodní tým vědců, kteří působí v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského v AV ČR, objasnil jednu z příčin Alzheimerovy choroby. Pomocí moderní…
Onkologické onemocnění nemusí nutně znamenat konec intimního života
Diagnostika nádorového onemocnění představuje pro pacienta náročné období, v němž se prvotní šok mění v obavy a úzkost z očekávání budoucnosti. Tyto…
Patologická diagnostika onemocnění štítné žlázy
Patologická diagnostika onemocnění štítné žlázy se v poslední době zřetelně rozvíjí. Nové možnosti poskytuje zejména metoda aspirační cytologie, jež…
Olympijské hry v Brazílii: Plné vášně? Pak jen vážně!
Letních olympijských her v Brazílii se zúčastní přes deset tisíc sportovců, počet dalších členů výprav se spolu s turisty odhaduje na více než půl…
Ebola i po léčbě vyvolává bolesti hlavy i halucinace
Téměř všechni přeživší ebolu v africké Libérii měli neurologické obtíže, které v mnoha případech přetrvávaly po dobu delší než jeden rok. Informace…
Nové guidelines doporučují testovat virus Zika v moči
Americký zdravotní ústav Centers for Disease Control and Prevention (CDC) nyní doporučuje u pacientů s podezřením na infekci virem Zika testování…
Splenomegalie vždy něco znamená – třeba Gaucherovu nemoc
Paralelou mezi prací detektiva a diferenciální diagnostikou směřující k rozpoznání vzácného onemocnění může být i forma edukačních sympozií s názvem…
Empagliflozin u diabetiků chrání funkci ledvin
Studie, které se tleská....Aktuální data z studie EMPA‑REG byla v New Orleans na výročním zasedání Americké diabetologické asociace přijata se…
Němých infarktů je možná více, než se odhaduje
Klinicky němý infarkt myokardu představuje více než 45 % všech případů IM v populaci a podílí se na zvýšení kardiovaskulární mortality, zjistila…
Vede cukr k nádorovému onemocnění? Studie naznačuje souvislost
Lidé, kteří se denně neobejdou bez sladkých nápojů, mají významně vyšší výskyt karcinomu žlučových cest a karcinomu žlučníku. Zjistila to nová studie…
Zolpidem je spojen s častějšími pády pacientů
Vědci zkoumali asociaci mezi rizikem pro hospitalizaci kvůli fraktuře kyčle nebo traumatického poranění mozku a preskripcí nebenzodiazepinových…
Téměř každému třetímu nádoru prsu by se dalo zabránit
Podle nových poznatků by se téměř jedné třetině karcinomů prsu u bílých Američanek dalo předejít osvojením si zdravého životního stylu. Uvedla to…
Na obzoru jsou nové léky proti migréně
Experimentální přípravek proti migréně – erenumab – dosáhl primárního cíle studie fáze II hodnotící účinnost a bezpečnost preventivní léčby chronické…
Studie FLAME posouvá koncept duální bronchodilatace
V časopisu New England Journal of Medicine byly publikovány závěry studie FLAME. Jde o první studii, která prokázala superioritu duální…
Centrální onemocnění štítné žlázy
Ačkoli jsou centrální onemocnění štítné žlázy poměrně vzácná, je tuto možnost nutné brát v diagnostickém algoritmu v potaz. Jejich odlišení však…
Májové hepatologické dny ve znamení hepatitidy C a karcinomu jater
Jaké jsou zkušenosti s léčbou bezinterferonovým režimem? O ty se s českými lékaři podělil profesor Peter Buggisch (IFI, Institut für…
Syndrom suchého oka po nových antidepresivech
Ukazuje se, že za syndrom suchého oka může vznikat nejen v důsledku dlouhodobého a pravidelného hledění do obrazovky PC nebo notebooku, ale na průběh…
Budíček pro psychiatry
Kouření se stalo pro psychiatry novým módním tématem. Když zadáme do jakékoli databáze lékařských publikací termíny „psychiatric“ a „smoking“ za…
Je bezlepková dieta zdraví prospěšná?
Hubne se po bezlepkové dietě? Nebo se po ní naopak tloustne? Je lepek toxická látka? Nemá se dávat malým dětem, aby v dospělosti netrpěly celiakií?…
Rehabilitace pacientů s roztroušenou sklerózou
"Chybí systematičnost a lepší organizace rehabilitační péče – v multidisciplinární péči spolu odborníci týmu nekomunikují. Navíc je specializovaných…
Úroveň ATB profylaxe je u dětí nevyrovnaná, chybí guidelines
Aplikace antibiotické profylaxe v dětské chirurgii se v USA výrazně liší jak v rámci jednotlivých dětských nemocnic, tak i v rámci jednotlivých…
V USA zesílili varování před nežádoucími účinky opioidů
Americký regulační úřad pro potraviny a léky (FDA) aktualizuje varování v příbalových letácích opioidů s okamžitým uvolňováním jako je např. Vicodin.…
WHO: Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu
Příliš horké nápoje mohou způsobovat rakovinu jícnu. Vyplývá to z průzkumu agentury Světové zdravotnické organizace (WHO), která dnes informovala, že…
Máte-li správného partnera, ochrání vás to před alkoholismem
U sezdaných lidí je nižší pravděpodobnost než u svobodných, že u nich dojde k poruchám spojeným se zneužíváním alkoholu. To platí ale pouze v případě…
Aspirin je v případě iktu důležitější, než jsem si mysleli, přiznávají lékaři
Krátkodobý benefit léčby aspirinem po tranzitorní ischemické atace (TIA) a menší ischemické cévní mozkové příhodě byl dosud podceňován, upozornil na…
Studie dětí s mozkovou komocí: Čím dříve s aktivitou, tím lépe
Děti a adolescenti s komocí mozku, kteří se vrátí k fyzické aktivitě už během 1 týdne, méně často trpí přetrvávajícím postkomočním syndromem než děti…
Restrikce cukru brání nežádoucím účinkům hormonální léčby u ca prostaty
Nízkosacharidová dieta nezabrání vzniku inzulinové rezistence u mužů s karcinomem prostaty léčených androgenní deprivací, ale brání významným…
Levnější biosimilar Herceptinu by mohl být v Evropě již příští rok
Farmaceutické společnosti Mylan a Biocon oznámily, že výsledky z fáze III studie prezentované na výroční konferenci American Society of Clinical…
Novinky v kardiostimulaci
Na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti v Brně byly prezentovány některé nové technologie. Řada prezentací se týkala tzv.…
Za prevencí IM na křídlech Pegasových
„Studie PEGASUS společně se studií PLATO potvrzují význam dlouhodobé duální antiagregační léčby u pacientů po IM, kteří jsou nepochybně ve vysokém…
Vědci zkoušejí vypěstovat lidské orgány v embryích prasat
Nedostatek lidských orgánů k transplantacím se rozhodli vyřešit američtí vědci tím, že je vypěstují v tělech prasat. Tým z Kalifornské univerzity…
Opomíjený význam netradičních antihypertenziv
Antihypertenziva, a to spironolakton, eplerenon a amilorid, jsou předmětem kombinační léčby, v rámci níž dokáží snížit krevní tlak efektivněji než…
Výsledky trombektomie bez trombolýzy jsou srovnatelné s kombinovanou léčbou
Direktní mechanická trombektomie prováděná v kardiocentrech může dosahovat srovnatelných výsledků s neuroradiologickými centry, tj. neurologické…
O očkování bez příkras
V únoru 2016 byl založen Odborný spolek pro očkování, z. s. (OSPO), který si vytkl za cíl zvýšit důvěru v očkování u široké veřejnosti, neboť tato…
Náhrada extáze je nečekaně toxická
S velmi překvapivým objevem přišli vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Zkoumali populární drogu MDAI (známou též jako mindy nebo…
Zásadní role fibrinogenu v léčbě ŽOK
„To, že fibrinogen má při řešení život ohrožujícího krvácení superiorní postavení, lze doložit daty z naší Gynekologicko‑porodnické kliniky," uvedl…
Buněčná terapie úspěšná při srdečním selhání
„Výsledky nasvědčují, že se jedná o atraktivní možnost léčby pro pacienty se srdečním selháním třídy III a IV NYHA,“ řekl Timothy Henry, kardiolog…
Hormonální terapie u žen chrání před aterosklerózou
Hormonální substituční terapie zpomaluje rozvoj aterosklerózy u žen po menopauze, zjistila randomizovaná studie zveřejněná v New England Journal of…
Kvalitní sexuální život mohou už i u nás zajistit penilní implantáty
V zahraničí, resp. v západní Evropě jsou penilní implantáty již několik let běžnou součástí léčby poruchy erekce. Od letošního roku mohou zájemci…
Pacient s diabetem očima klinického psychologa
Diabetes 2. typu provázejí zvýšené požadavky na modifikaci životního stylu, spolupráci pacienta s lékařem a dobrou compliance. Nejen o komunikaci…
Léčba bolesti se musí stát prioritou
Sociálně ekonomické dopady bolesti projednalo symposium Societal Impact of Pain, které se konalo 23. až 24. května v Bruselu, bohužel bez české…
V USA se objevila bakterie odolná vůči nejsilnějším antibiotikům
Američtí lékaři vůbec poprvé narazili na bakterii, která je odolná i proti nejsilnější antibiotické léčbě. Pacientku se sice podařilo vyléčit,…
ReMuS zveřejňuje další data
Nadační fond Impuls financuje sběr dat do registru pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří jsou léčeni biologickou léčbou. Registr však má vyšší…
Co se jí v Čechách
Mimo jiné i výživovým poradcům se věnovalo setkání MEDialogy, k něhož přinášíme kompletní tiskovou zprávu. Z bakalářské práce absolventky oboru…
Vědci objevili metodu k prodloužení životnosti kloubních náhrad
Umělé klouby by mohly vydržet déle než nyní, kdy jejich průměrná životnost v Evropě mírně přesahuje deset let. Měl by k tomu přispět objev vědců z…
Při optimální péči by se v EU dalo předejít třetině úmrtí
Při použití nejnovějších medicínských znalostí a moderních technologií by se v zemích Evropské unie dalo předejít třetině úmrtí. V Česku by podle…
Radioterapie a chemoterapie seminomu
Seminom varlat je poměrně vzácný typ nádoru a chybějí u něj randomizované studie hodnotící různé způsoby léčby. Velká studie pacientů se seminomem…
Onkologie se po spirále vrací k imunoterapii – a na vyšší léčebné kvalitě
Hlavní cesta, jak ovlivnit osud onkologických pacientů, podle všeho spočívá v imunoterapii. Melanom jako jednoznačně imunodependentní nádor…
Onko‑otázky, které přežily čtyřicet let
Myšlenek a nápadů bylo před 40 lety v onkologii hojně. Jak jsme tedy pokročili v odpovědích na některé otázky položené a zaznamenané před 40 lety?…
Pediatři by měli myslet i na roztroušenou sklerózu
"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu, jako vývojové vady, nebo je zamění za…
Diferenciální diagnostika dyspeptických obtíží diabetiků
Skupinou, která je na dyspeptické potíže obzvláště náchylná, jsou diabetici. Po dvaceti letech trvání choroby se vyskytují až u šedesáti procent z…
Zcela nový krok v kontinuu péče o diabetika
To, že půjde spojit do jednoho aplikačního systému bazální inzulinový analog a agonistu GLP‑1, se ještě nedávno zdálo nedostižným cílem. Česká…
Čím dříve má pacient s CHOPN astma, tím lepší má prognózu
Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN), kteří současně trpí astmatem, vykazují mnohem větší riziko hospitalizace a úmrtí, onemocněli…
ČFS chce posílení role farmaceutů ve zdravotnických týmech
Farmaceuti vyzvali úřady k posílení role lékárníků a klinických farmaceutů ve zdravotnických týmech, ke změnám ve financování lékárenské péče nebo…
První transplantace dělohy v USA se nezdařila. Lékaři již vědí proč
První transplantace uteru ve Spojených státech byla neúspěšná, orgán musel být pro závažné a život ohrožující komplikace chirurgicky odstraněn.…
V USA provedli unikátní transplantaci penisu
Pacient (64 let), jemuž byla provedena parciální penektomie pro genitální karcinom, se stal prvním Američanem, jemuž byl penis transplantován. Orgán…
IKEM poprvé transplantoval dělohu
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) provedl první transplantaci dělohy v Česku. ČR je tak třetí zemí na světě, jež po Švédsku a USA…
Steatóza jater vede k ateroskleróze
Kardiovaskulární onemocnění je primární příčinou úmrtí pacientů s nealkoholickou steatózou jater. Při léčbě nealkoholické steatózy jater je proto…
Jak časté jsou sezónní deprese?
To, že sezónní změny mají velký vliv na výskyt depresí, je všeobecně přijímáno jako fakt. Analýzy ale ukázaly, že výskyt depresí je ve skutečnosti…
Kde by byla diabetologie bez metforminu?
Metformin by měl být nasazen jako lék první volby kdykoli, kdy není kontraindikován. Nad tím, jak by současná diabetologie vypadala bez metforminu,…
V USA vydali nová doporučení pro medikaci antipsychotik u pacientů s demencí
Lékaři by měli postupovat uvážlivě v léčbě agitace nebo psychózy antipsychotickými přípravky u pacientů s demencí. Tak zní změna u nových guidelines…
Jak obnovit narušenou důvěru veřejnosti v očkování aneb Paradoxy dnešního světa
Na jedné straně miliony onemocnění a úmrtí na preventabilní onemocnění v řadě zemí světa způsobené nedostupností – nemožností očkování, na druhé…
Motivační rozhovory, jež měly omezit dětskou obezitu, selhaly
Anticipační guidelines pro prevenci obezity dětí byla neúspěšná, výskyt obezity se opět v uplynulém desetiletí zvýšil, uvedl odborný časopis New…
Rakovina prsu se vrátí až 30 pct.pacientek, mohou žít kvalitně
Až 30 procentům pacientek se i při včasném odhalení rakoviny prsu zhoubná nemoc vrátí, obvykle nečekaně, i po více než 15 letech. Rozšíří se do…
Deprese v pozdějším věku mohou být příznakem nastupující demence
Deprese prohlubující se s rostoucím věkem mohou být příznakem nastupující demence, soudí vědci. Podle studie, kterou dnes zveřejnil odborný časopis…
Paleodieta ženám prospívá více než nízkotučná dieta
Obézní ženy po menopauze, které si zvolily paleolitický typ diety, vykázaly zlepšení biomarkerů pro inzulínovou rezistenci ve srovnání se ženami,…
I vyšší normální hodnoty BMI zkracují život, zjistila studie
Nejen obézní adolescenti nebo s nadváhou, ale dokonce i ti, kteří v dospívání měli vyšší normální hodnoty BMI, mají zvýšené riziko úmrtí na…
V USA doporučují aspirin k prevenci ca tlustého střeva
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Dlouhodobá léčba glatiramer acetátem. Kasuistiky dvou nemocných s roztroušenou sklerózou
Kolik let může fungovat imunomodulační léčba přípravkem první generace? Odpověď nám pomohla najít MUDr. Olga Zapletalová, která zpracovala pro…
To, co se děje kolem myelomu, je úžasné
„Rozpor mezi tím, co nové léčebné možnosti umějí nabídnout, a tím, co jsou jednotlivé systémy schopné zaplatit, je nyní zjevný napříč medicínou. U…
Le Monde: Ironii rozumíme jen tím správným uchem
Vědci provedli na několika desítkách mladých lidí s dobrým sluchem pokus, jehož výsledky publikoval časopis Laterality. Test se uskutečnil pomocí…
Pohyby očí mohou být markerem autismu
Různé charakteristické vzorce pohybů očí malých dětí při sledování krátkého videa byly spojeny s výskytem poruch autistického spektra, zjistila…
Lékař: Odpůrci očkování přispívají k růstu rizika šíření nemocí
Odpůrců očkování dětí je v Česku podle vědeckého sekretáře vakcinologické společnosti profesora Romana Chlíbka mezi rodiči do pěti procent a…
Imunoterapie překonává některé limity cílené léčby
O nástupu nových imunoterapeutických postupů do léčby solidních nádorů hovořil prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., přednosta Onkologické kliniky FN…
CHOPN aneb předčasné stárnutí plic
Profesor Vítězslav Kolek (LF UP a FN Olomouc, předseda ČPFS ČLS JEP) hovořil nejen o stárnutí plicní tkáně, ale i o stárnutí samotném, a to jak z…
V USA aktualizovali doporučení pro aspirin
Nezávislá organizace U.S. Preventive Services Task Force, jež je panelem respektovaných expertů v preventivní a evidence-based medicíně, doporučila…
Lék první volby na bolest při osteoartróze zklamal
Diklofenak i etorikoxib byly podle metaanalýzy publikované v odborném časopise Lancet spojeny s největší úlevou bolesti u pacientů s kolenní nebo…
FDA varuje před KV riziky u dvou léků pro diabetiky
Americký regulační úřad (FDA) vydal nové varování o zvýšeném riziku srdečního selhání u pacientů užívajících antidiabetika saxagliptin (Onglyza,…
WHO u příležitosti Světového dne zdraví 2016 zveřejňuje Světovou zprávu o cukrovce
Letošní Světový den zdraví je zaměřen na boj proti diabetu - onemocnění, které podle předpovědí WHO bude v roce 2030 sedmou nejčastější příčinou…
Na Bulovce při operaci mezoteliomu použili hypertermickou laváž
Maligní tumor na pleuře vyléčili chirurgové v Nemocnici Na Bulovce jako první v Česku ojedinělou metodou, kdy po odstranění nádoru a celé jedné plíce…
Z kongresu EAHP aneb O nových výzvách nemocničních lékárníků
Kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), který se konal ve Vídni, měl na programu partnerství v týmu zdravotnických odborníků a také…
Bude v ČR zaveden povinný screening dárců krve metodami NAT?
Kontaminované krevní transfuze jsou celosvětově stále příčinou řady nových infekcí a nákaz příjemců. Značná část zemí světa v posledních 15 letech k…
Corriere della Sera: Jak se mozek brání strachu z terorismu
Teror nás nedonutí zavírat se doma, protože jsme vybaveni jakýmsi psychobiologickým softwarem, který hrál klíčovou roli v naší evoluci, píše italský…
Dvě snídaně zdravější než žádná
Studenti středních škol, kteří ráno snídali dvakrát - jednou doma a jednou po příchodu do školy – vykazovali signifikantně vyšší pravděpodobnost, že…
MaRSu se letos zúčastnil rekordní počet měst a lidí
Celkem 268 445 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal už popáté. Zacvičit si a podpořit…
O účinnosti léčby rozhoduje také adherence. Pacient má z velké části svou léčbu v rukou. Platí to i pro RS
Klinické studie demonstrují vysokou účinnost léčivého přípravku zpravidla u vybrané a často vysoce motivované populace pacientů. V praxi se někdy…
Lze se Alzheimerovou chorobou nakazit? Vědci hledají důkaz
Kontroverzní studie naznačila, že Alzheimerova choroba by mohla být přenosná z jedné osoby na druhou. Vědci se nyní snaží tuto hypotézu prokázat.…
Zubaři vydali ke světovému dni doporučení v péči o dětský chrup
Zubní kaz je infekční onemocnění, rodiče by proto neměli olizovat lžičky či dudlíky potomka, aby nepřenesli do jeho úst kazotvorné bakterie. Uvádí to…
Le Monde: Nové studie ukazují možné cesty v léčbě deprese
Souvislost mezi záněty a depresemi byla zřejmě znovu potvrzena. Kolem 50 procent pacientů trpících vzácnou nemocí mastocytózou trpí zároveň…
V USA poprvé transplantovali dělohu neplodné pacientce
Chirurgové na klinice v Clevelandu na Floridě jako první ve Spojených státech transplantovali dělohu neplodné pacientce. Během příštích několika…
L´Express: Břicho v centru pozornosti vědců i celebrit
Průkopníkem nové vědy nazvané neurogastroenterologie je profesor Michael Gershon z Columbijské univerzity v New Yorku. Nervový systém trávicího…
IKEM transplantoval játra pacientce se zrcadlově uloženými orgány
Pražský Institut klinické a experimentální medicíny si připisuje světové prvenství. Vůbec poprvé zde pacientka, která má velmi vzácnou anomálii -…
Studie: Úspěšná operace šedého zákalu prodlužuje život
Lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vysokého věku. Vyplývá to ze studie…
První pacient v ČR dostal náhradu menisku, která se vhojí
První český pacient dostal místo poškozeného menisku v koleni umělohmotnou náhradu z polykarbonátu, která se časem vhojí do těla a zamezí dalšímu…
V ČR přibývá případů smrtelné idiopatické plicní fibrózy
V Česku přibývá zachycených případů smrtelné a nevyléčitelné idiopatické plicní fibrózy. Ročně je odhaleno u zhruba stovky pacientů, u řady v…
Některou ze vzácných nemocí trpí na světě na 350 milionů lidí
Na 350 milionů lidí ve světě, z toho asi 30 milionů v Evropě, trpí některou ze vzácných nemocí. Dosud jich vědci popsali asi sedm tisíc. Na většinu z…
Farmakovigilance léčivých přípravků v léčbě RS
Pokroky v léčbě roztroušené sklerózy (RS) učinily v posledních několika málo letech ohromný skok. Daří se nacházet terapeutické možnosti i pro ty…
Vědci z 1. LF zjistili, že při biologické léčbě nádorů ledvin lze podávání léků dočasně přerušit
Vědecký tým České kooperativní skupiny pro metastatický renální karcinom, jehož součástí je i řada klinických výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK v…
Čínské děti tloustnou kvůli antibiotikům v jídle
Stopy veterinárních antibiotik se objevily u 80 procent čínských školáků. Výzkum prováděný u dětí ve věku od osmi do 11 let byl zveřejněn v časopise…
V ČR se objevily první případy viru Zika, MZ: Informace o postupu dostali všichni zdravotníci
Základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty všechna zdravotnická…
S tuberkulózou se předloni v Česku léčilo 514 lidí
Převažuje TBC plic - nemoc zasahuje dvakrát častěji muže než ženy, hlášena jsou také čtyři onemocnění u dětí do čtyř let věku. V roce 2014 zemřelo v…
V Brně porodila žena v kómatu zdravého chlapce
V brněnské fakultní nemocnici porodila žena v kómatu. Lékaři přivedli na svět chlapečka císařským řezem v půli ledna. Porod pacientky v kómatu je…
Corriere della Sera: Cukr zvyšuje riziko karcinomu prsu
Cukr zvyšuje nebezpečí vzniku karcinomu prsu a metastáz, především jde o fruktózu. Výzkum amerických vědců osvětluje mechanismus, který vyvolává …
Slovenští vědci oznámili nový způsob výroby látky proti chřipce
Slovenští vědci přišli na způsob, který zjednoduší a zrychlí výrobu látky na přípravu léků proti chřipce. Na výsledek výzkumu chemiků z…
Onkoložka: Alternativní medicína klasickou léčbu nenahradí
Zdravotní pojišťovny platí kontrolní onkologická vyšetření i pacientům, kteří odmítnou léčbu a rozhodnou se léčit maligní nádor alternativně -…
Doc. MUDr. Zdeněk Wünsch devadesátiletý
V lednu 2016 se v plné duševní svěžesti dožil 90 let doc. MUDr. Zdeněk Wünsch, CSc., zakladatel české biomedicínské informatiky. Jako lékař se…
Testuje se 836 nových onkologických léků a vakcín
Proti onkologickým onemocněním se testuje 836 nových léků a vakcín, nejvíc na karcinom plic, 123, a na různé typy leukémie 106. Proti karcinomu prsu,…
Vědci získali patent na sloučeniny zlata účinné proti nádorům
Podle odborníků jsou nově patentované látky účinnější než dnes klinicky používané protizánětlivé léčivo s obsahem zlata, tedy Auranofin. Navíc…
Výpadky léčiv: SÚKL neinformuje srozumitelně a včas
Lékaři se setkávají čím dál častěji s problémem výpadku dostupnosti léčiv. Seznam nedostupných léků se přitom velmi rychle mění. Podle prezidenta…
Kvůli viru zika se dnes schází krizový výbor WHO
V Ženevě se dnes schází krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO). Zabývat se bude virem zika, který podle všeho poškozuje mozky ještě…
Přednosta: Benefit protonové terapie Ca prostaty v porovnání s fotony je nulový
Fotonová radioterapie karcinomu prostaty je podle přednosty kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu Brno profesora Pavla Šlampy…
Zika může mít souvislost s Guillain-Barrého syndromem
Některé země postižené virem zika zaznamenaly v poslední době zvýšený výskyt případů dalšího onemocnění nervové soustavy, které je jinak relativně…
Homolka zavedla novou terapii hypertenze
Nemocnice Na Homolce zavedla novou metodu léčby hypertenze. Tamní kardiologové jako první na světě provedli unikátní zákrok, kdy ultrazvukem…
WHO: Počet malých dětí s nadváhou roste, je jich už 41 milionů
Počet malých dětí do pěti let, které trpí obezitou nebo nadváhou, výrazně roste a na celém světě jich s kily navíc bojuje už 41 milionů, což je 6,1…
ČR je na prahu chřipkové epidemie, přibylo akutních infekcí
Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s chřipkou a chřipce podobným onemocněním (ILI) stouply v minulém týdnu o víc než 80 procent, na…
Lékaři radí diabetikům se před chřipkovou sezónou očkovat
Diabetici mají trojnásobně vyšší riziko úmrtí na následky chřipky a její komplikace než lidé bez diabetu. "Očkování bych rozhodně doporučila starším…
Nová léčba snižuje riziko rekurence tumoru močového měchýře
Pacienti s karcinomem močového měchýře jsou díky nové léčbě méně ohroženi rekurencí zhoubné nemoci. Systém Synergo, který je v Česku dostupný od…
Finští vědci vyvíjejí metodu diagnostiky karcinomu ze vzorku krve
Tým vědců ve Finsku vyvíjí unikátní metodu rozpoznání karcinomu ze vzorků krve, informovala finská televize YLE. Objevy, které skupina dosud učinila,…
Corriere della Sera: Děti konzumují nadměrné množství sodíku
Ve stravě dětí je příliš mnoho sodíku a naopak v ní chybí draslík. Kdo je na vině? Z velké části to jsou slané pochutiny. Je v nich obsažena zhruba…
La Repubblica: Při sportu se muži unaví dříve než ženy
Slabé pohlaví poráží ve sportu to silnější. Ženy zvládají lépe únavu, ať už fyzickou nebo nervovou. Ukazuje to studie francouzských vědců publikovaná…
Naděje pro pacienty trpící Marfanovým syndromem
Zcela nový princip léčby začal nabízet Institut klinické a experimentální medicíny nemocným s prokázaným genetickým onemocněním pojiva, ve většině…
Experti: Nejrizikovější je nárazové pití většího množství alkoholu
Nejrizikovější je podle expertů nárazové pití většího množství alkoholu, což bývá i při oslavách konce roku. Lidé ohrožení závislostí a těhotné…
V Británii chtějí do 3 let pěstovat chrupavky k obnově částí těla
Pacienti, kteří potřebují chirurgicky rekonstruovat části těla, jako je nos nebo uši, by už poměrně brzy mohli využít léčbu s pomocí chrupavky…
Britští odborníci varují před nevyléčitelnou gonorrheou
Britští odborníci upozorňují, že z gonorrhey by se kvůli stále větší odolnosti vůči antibiotikům mohla stát nevyléčitelná nemoc. V Anglii se objevil…
Corriere della Sera: Multitasking snižuje inteligenci
Není to poprvé, co se vědecké studie zabývají vedlejšími účinky přetíženosti stimuly na náš mozek; jejich autoři v nich ale nyní zároveň vyjadřují…
Podle vědců postoj k stárnutí může ovlivnit to, jak sami stárneme
Jaký máte pocit ze starých lidí? Odpověď na tuto otázku se zdá být spojená s tím, jak dobře se náš mozek bude bránit proti Alzheimerově chorobě.…
Šťastní lidé nežijí déle a mrzutost život nezkracuje, tvrdí vědci
Šťastní lidé nežijí déle. Takový je výsledek výzkumu, o jehož výsledcích informoval odborný časopis Lancet. Vyvrací dosavadní přesvědčení o tom, že…
Na jihu Čech roste počet diabetiků. Lékaři to chtějí řešit
V jižních Čechách přibývá lidí s cukrovkou. V kraji žije asi 60.000 pacientů s touto nemocí, před pěti lety jich bylo zhruba o deset procent méně.…
Novou nadějí v léčbě plicního karcinomu je imunoterapie
O imunologická léčbě, která umožní delší život, jednalo na 200 plicních lékařů z celého světa v Praze na 17. středoevropské konferenci o plicním…
Obezita hrozí i sportujícím lidem, když nesprávně jedí
Tloustnutí hrozí i lidem, kteří hodně sportují. Pokud nemají ve stravě dost bílkovin a jedí nepravidelně, přibývá jim v těle tuk, řekl člen Fóra…
EU zahájí boj s familiární hypercholesterolemií
V Bruselu proběhlo setkání evropských politiků s pacienty trpícími familiární hypercholesterolemií. Byl odstartován boj proti FH. Bude podpořen…
ANSA: Piperin, nová naděje pro obézní
Vědci potvrzují, že molekuly piperinu mají silné odtučňovací vlastnosti a pomáhají odstranit problémy s nadváhou. Podle dietologů tak obezita byla…
Objevujeme nové obzory v léčbě roztroušené sklerózy
Evropský výbor pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (ECTRIMS) uspořádal tradiční podzimní setkání, kterého se zúčastnili nejen neurologové, sestry…
Lékaři v USA provedli prý nejrozsáhlejší transplantaci obličeje
Tým amerických lékařů úspěšně provedl dosud nejrozsáhlejší transplantaci obličeje, která zahrnovala pokrytí celé lebky a značné části krku. Mužem s…
Valenta: Téměř polovina antibiotik je užita k léčbě zbytečně
Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta varuje při příležitosti Evropského antibiotického dne a Mezinárodního antibiotického týdne před zneužíváním…
Corriere della Sera: Televize zabíjí několika různými způsoby
Pokud sledujete televizi sedm hodin denně, pak se u vás o 47 procent zvyšuje pravděpodobnost, že zemřete na choroby jako je karcinom, infarkt, iktus,…
Léčba hypertenze u pacientů s diabetem
V poslední době se hovoří o kardiovaskulární bezpečnosti perorálních antidiabetik, po nichž se požaduje, aby KV riziko nezvyšovaly. Výsledky studií…
Nová přímá antivirotika zlepšují možnosti léčby virové hepatitidy C
Léčba chronické virové hepatitidy C se v posledních letech vyvíjí kupředu velmi dynamicky. Dostupná jsou moderní přímo působící antivirotika. Medical…
Kmenové buňky ve spojení s nanovlákny by mohly zachraňovat zrak
Kmenové buňky, pro jejichž růst a přenos na oko jsou využívána speciální nanovlákna, by mohly významně zlepšit hojení poškozeného povrchu oka a…
Ceny za vytrvalost
Jsou léky, které se již před lety ucházely o registraci v indikaci RS. Neuspěly, ale nevzdávají se. Jde například o perorální cladribine, který…
Karcinomu prostaty přibývá, stal se nejčastějším zhoubným onemocněním
Karcinomu prostaty u českých mužů raketově přibývá, za posledních deset let stoupla o 56 procent. Překonala tím výskyt karcinomu tlustého střeva,…
Kongres ČIS chce posílit sebevědomí interny i internistů
Ve dnech 22. až 25. listopadu proběhne v Praze XXII. kongres České internistické společnosti. „Ten, kdo přijede, se zde během tří dnů může ve…
Nová metoda královéhradeckých lékařů pomáhá účinněji předcházet srdečním příhodám
Dva vědci z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové během svého výzkumu objevili nové biomarkery, které umožní určit, zda…
Úspěch lékaře z Ostravy zná celý svět. Vyzdvihl ho prestižní časopis
Gastroenterolog Přemysl Falt z Centra péče o zažívací trakt Vítkovické nemocnice v Ostravě dokázal raritním výkonem zachránit pacienta před rizikovou…
Špatný spánek ohrožuje srdce, tepny, ale i naši váhu
Kvalita a kvantita spánku hrají zásadní roli v boji proti kardiovaskulárním nemocem. Příznaky KV nemocí jsou častější u lidí, kteří spí málo nebo…
Letošní Nobelova cena je poctou důvtipu a zarputilosti
Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii získali letos dva parazitologové a čínská vědkyně zabývající se malárií. Kam tyto objevy posunou tyto obory…
Homolka zavedla nejmodernější technologii na mapování srdce
Kardiologové v Nemocnici Na Homolce začali využívat nejmodernější technologii na mapování srdce, systém umožňuje okamžité a přesné mapování srdce v…
Nový lék je přelom v diabetologické léčbě
Pro nejrizikovější pacienty s diabetem mají lékaři nyní k dispozici lék, který sníží glykémii a ochrání cévy poničené diabetem. "Omezí tak infarkty a…
Vědci našli novou metodu k posílení účinku vakcinace
Mezinárodní vědecký tým s českou účastí našel novou cestu k posílení vakcín. Očkování by mělo být účinnější a dlouhodobější. Princip, který…
Budoucnost komunitní péče v ČR
Vyvrcholením projektu „Systém vzdělávání v komunitní péči a zajištění kvality poskytované zdravotní péče“, který je spolufinancován z prostředků ESF…
Inhibitory protonové pumpy rizikem demence u starších pacientů
O léky, které modifikují riziko demence u stárnoucí populace, je značný zájem v souvislosti s prevencí demence. Proto 20ti členný tým německých…
Vyhledávat nemocné s familiární hypercholesterolnémií má smysl
Vyšší plazmatická koncentrace LDL cholesterolu je spojena s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Pokud…
L'Express: Podle americké psycholožky jsou diety k ničemu
Americká psycholožka Traci Mannová po 20 letech výzkumu dospěla k závěru, že z dlouhodobého hlediska nemají diety jako jsou např. Atkinsonova či…
Vědci z Brna vymysleli systém, který odhaluje Parkinsonovu nemoc
Vědci z Laboratoře analýzy onemocnění mozku Vysokého učení technického v Brně vymysleli počítačový systém, který s více než devadesátiprocentní…
K diagnostice Alzheimerovy choroby pomohou lékařům nové testy
Lékaři a další odborníci budou moct pro diagnostiku časných stadií Alzheimerovy nemoci využít nové testy a dotazníky. Vyšetří s nimi kognitivní…
Studie: Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku
Déle kojené děti se lépe stravují i v pozdějším věku. V šesti letech mají podle nové americké studie větší spotřebu vody, ovoce a zeleniny. Naopak…
La Repubblica: Proč roky neubíhají všem stejně
Vědci z americké Dukeovy univerzity měřili rozdíly mezi věkem chronologickým a biologickým u tisícovky dobrovolníků a jejich cílem bylo přispět k…
La Repubblica: Proč se ženy dožívají vyššího věku než muži
Rozdíl mezi úmrtností mužů a žen začal vznikat kolem roku 1880. Vědci zjistili, že výrazný rozdíl mezi úmrtností mužů a žen je vyvolán obzvláště…
Hormon sportu irisin pomáhá spalovat tuky
Experti z Harvardovy univerzity objevili látku irisin, přezdívanou hormon sportu i v humánní krvi. O existenci tohoto hormonu u myší psal časopis…
Studie: Pití vody po konzumaci alkoholu nezabrání kocovině
Vypití několika sklenic vody po konzumaci velkého množství alkoholu nezabrání následným bolestem hlavy. Před kocovinou vás neochrání ani dodatečná…
Corriere della Sera: Kdy je nejlépe začít s plozením dětí?
Chcete mít početnou rodinu? V kolika letech s tím začít? To vám řekne "kalkulačka plodnosti", která na základě statistických údajů vypočítá…
Kardiovaskulární toxicita jednotlivých NSA je různá
Intenzitu bolesti lze ovlivňovat farmakologicky. Přímo na úrovni nociceptorů působí nesteroidní antirevmatika (NSA). Vzhledem k velkému množství osob…
Nové léky a cíle v léčbě roztroušené sklerózy
Již tradiční setkání neurologů, kteří se věnují diagnostice a léčbě roztroušené sklerózy, se konalo uprostřed června letošního roku ve Frankfurtu nad…
Inhibitory PCSK9 znamenají skutečný posun
Protilátky proti proteinu PCSK9 jsou v současnosti asi nejsledovanější lékovou skupinou v kardiologii. O potenciálu této nové lékové skupiny Medical…
Každou minutu se na světě narodí dítě s familiární hypercholesterolémií
Nová data ukazují, že familiární hypercholesterolémie (FH) je rozšířenější nemocí, než si odborníci dosud mysleli. Je bezkonkurenčně̌…
K úspěchu onkologické léčby přispívá i odpovídající výživa
Na operaci a léčbu onkologického oemocnění by se měl pacient podle onkoložky Petry Holečkové z pražské Nemocnice Na Bulovce. připravit téměř jako na…
Evropská léková agentura podpořila lék proti malárii Mosquirix
Evropská léková agentura se rozhodla doporučit udělení licence vakcíně proti malárii Mosquirix, přestože její účinnost je jen omezená a po určité…
Analýza: Očkování dětí proti pneumokokům zabránilo úmrtím
Očkování nejmenších dětí proti pneumokokům zabránilo řadě zbytečných úmrtí dětí do jednoho roku věku, omezilo také počty pneumokokových onemocnění,…
Jak z terapie inzulinem získat maximum
Jedním ze zřetelných trendů současné diabetologie je časnější podávání inzulinu, který se nasazuje ještě před selháním ostatních antidiabetik. Tento…
Důkazů o účinnosti a bezpečnosti moderních antidiabetik i u rizikových pacientů stále přibývá
Ačkoli dibetes mellitus 2. typu stále výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních nebo renálních komplikací, jejich incidence u diabetiků za posledních…
Biosimilars dorazila také do diabetologie
Diabetologie se doposud problémy spojené se vstupem biosimilars na trh netýkaly přímo. Nyní se blíží konec patentové ochrany jednoho z…
Zasedání ADA: co se za půlstoletí změnilo v léčbě diabetu
Letošní výroční zasedání Americké diabetologické asociace (ADA) se konalo v první půli června v Bostonu a přijelo na ně na osmnáct tisíc účastníků.…
Robotická chirurgie není slepice, která snáší zlatá vejce
O tom, jaké je postavení roboticky asistovaných výkonů v českém zdravotnictví, MT hovořila s prim. MUDr. Jaroslavem Tvarůžkem, vedoucím lékařem…
BBC: Kouření může hrát přímou roli v rozvoji schizofrenie
Kouření by mohlo hrát přímou roli v rozvoji schizofrenie. Na možný vztah poukázala studie autorů z výzkumného týmu King's College London. Výsledky,…
Hepatobiliární chirurgie bilancovala na svém sjezdu v Plzni
Cílem kongresu hepatobiliárních chirurgů bylo nalézt postupy, kterými by se prakticky zdvojnásobil počet operabilních pacientů s nádorem jater,…
Boston se na pár dní stal hlavním městem diabetu
Odborníci, kteří navštívili kongres Americké diabetologické společnosti, očekávali zejména publikace dvou důležitých klinických studií (ELIXA a TECOS…
Britský neurologický časopis upozornil na zajímavou kazuistiku
Nezvyklý případ byl popsán v britském odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. Dočasnou ztrátu citlivosti a schopnosti…
Neurologové v Plzni zjišťují epilepsii neinvazivní monitorací
Neurologové plzeňské fakultní nemocnice monitorací pacientů pomocí EEG a dvou kamer se stoprocentní přesností diagnostikují epilepsii nebo jiné…
ReMuS a jeho dvouletá data
Registr by měl vydat svědectví o účinnosti i nežádoucích účincích různých typů léčby v reálném životě, o nákladech na léčbu RS i o kvalitě života…
Homeopatika a akupunktura: studie ukázaly nulový efekt
Nedávné články o alternativní medicíně vzbudily mezi odbornou veřejností ohlas. Prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc., MBA, FASN, přednosta Kliniky…
Vědci našli způsob, jak omezit ztrátu vlasů při chemoterapii
Léčbu rakoviny pomocí chemoterapie už nebude nutně doprovázet vypadávání vlasů. Vědci z Hannoveru totiž objevili způsob, jak tento průvodní jev léčby…
V Kalifornii budou smrtelně nemocným zkušebně podávat extázi
Pacientům, kteří trpí smrtelnou nemocí a propadají kvůli tomu depresím či chorobnému strachu, by mohla psychiku vyléčit syntetická droga extáze.…
Pumpička na kolo jako inspirace pro možnou léčbu nádorových onemocnění
Mezinárodnímu týmu vědců z České republiky, Německa a Nizozemska se nyní podařilo doplnit další dílek do skládačky molekulárních mechanismů,…
I Česko má ambiciózní cíle
V návaznosti na Evropský obezitologický kongres uspořádaly Ministerstvo zdravotnictví ČR a kancelář WHO v Praze seminář s hlavním projektovým…
Ředitel ICRC Brno odhalil novou nemoc způsobující demenci lidí
Jedním z důvodů vzniku demence může být selhání imunitního systému, míní vědci Mezinárodního centra klinického výzkumu při FN u svaté Anny v Brně …
Zima je zdraví a životu nebezpečnější než horko, zjistili vědci
Chladné počasí je zdraví a životu mnohem nebezpečnější než horko. Zjistil to mezinárodní tým vědců zkoumající 74 milionů úmrtí. Mírné vychýlení…
Co přinesly 51. diabetologické dny?
Diabetologické „vítání jara“ v Luhačovicích bylo letos opět jedinečnou příležitostí ke sdílení, setkávání, diskusím a vzdělávání. Kongres České…
Paracetamol podle vědců potlačuje emoce
Paracetamol, jenž pod různými názvy Paralen, Panadol či Coldrex patří v České republice k nejprodávanějším lékům. Nyní se se ukázalo, že paracetamol…
Kongres dal doporučení k efektivní léčbě obezity
Bariatrické operace by se měly provádět nejen u těžce obézních s BMI nad 35, ale v individuálních případech už od BMI 30, protože léčí také diabetes.…
Chirurgickou léčbu obezity by mělo v ČR dostat víc lidí
Na chirurgickou léčbu obezity by mělo v Česku dosáhnout víc pacientů a vzniknout by měla síť XXL center, která by se na léčení těžce obézních lidí…
V Polsku provedli unikátní rozsáhlou transplantaci krku
Rozsáhlou unikátní transplantaci krku pacienta postiženého rakovinou provedli s úspěšným výsledkem polští lékaři. Na tiskové konferenci v…
Desítkám onkologických pacientů svítá naděje na léčbu
Vlastní imunitu pacienta začali v současné době nově využívat čeští lékaři k boji se zhoubným kožním melanomem. Principem je, že vypnou mechanismus,…
Názory českých farmakologů a farmakoekonomů na biosimilars
Trh s biologickými léky je nejrychleji rostoucím trhem v posledním desetiletí. Jaké názory lékařů na biosimilars? Závěr kliniků vyzněl ve smyslu…
Lékaři v Brně otestovali při operaci karcinomu prsu nový postup
ékaři z Masarykova onkologického ústavu v Brně otestovali jako první v Česku nový postup při operaci karcinomu prsu, při němž použili nikoli…
Léčbu ran lze přenést pouze na velmi specializovanou sestru
Sestry by mohly vykonávat za lékaře některé kompetence v léčbě ran, shodly se často nemocnice v anketě Medical Tribune. Cévní chirurg Jan Stryja s…
V Brně bude konference pro zlepšení nácviku zásahů záchranářů
V Brně se uskuteční konference o simulačním vzdělávání, jehož smyslem je nácvik záchranářů pro situace nehod a zranění. První České…
Začíná Festival zdravého životního stylu Evolution
Na Výstavišti v Praze dnes začíná Festival zdravého životního stylu Evolution. V jeho rámci se uskuteční pětice veletrhů zaměřených na přírodní…
Pomáhají autistům antibiotika?
Vědecký časopis Microbial Ecology in Health and Disease přináší příběh otce, který se rozhodl zjistit, proč se stav jeho autistického syna zlepší,…
Imunoanalytická vyšetření pomáhají určit léčbu karcinomu na míru
Stanovit léčbu karcinomu přímo na míru stavu a potřebám pacienta pomáhají v některých případech imunoanalytická vyšetření. Ne vždy však lékaři…
Některé proteiny ve vysoké koncentraci prý omezují růst karcinomu
V haifské laboratoři vedené nositelem Nobelovy ceny za chemii Aaronem Ciechanoverem objevili slibnou metodu, která by pomocí proteinů mohla zpomalit…
Etické problémy v onkologii a neurovědách
V posledních desetiletích se zvýšila morbidita u středněvěkých jedinců a u seniorů. Proto trvale stoupají nároky na následnou péči, což provázejí…
Mobilní aplikace jako osobní asistent pacientů podporuje adherenci k léčbě
Telemedicína ve službách léčby roztroušené sklerózy pomůže s aplikací léku a poskytne informace Jen ten lék, který se užívá, může účinkovat. Ať už…
Přílišný pohyb škodí stejně jako sezení
Příliš mnoho pohybu působí na člověka stejně neblaze jako sedavý život. Pro ty, kdo mají cvičení ve fitness centrech jako drogu, to je něco, nad čím…
Jak zvýšit prospěch pacientů z intervenční léčby iktů?
Předpoklad, že z včasného mechanického uvolnění arterie by měla profitovat podstatná část pacientů s CMP, se dlouho nedařilo prokázat. Nedávno však…
Pražský workshop představí novinky v léčbě arytmií srdce
Novinky v léčbě poruch srdečního rytmu metodou katetrizační ablace, kdy se v srdci odstraní tkáň vyvolávající nepravidelnost, představí 18. pražský…
Na etické otázky medicíny zítřka je třeba hledat odpovědi už dnes
Změna paradigmatu medicíny. Na to, jak se již ve druhé dekádě 21. století mění (a dále bude měnit) zadání nemocnic, upozornil na konferenci „Etika a…
Přehnaný důraz na zdravou výživu může vést k fobiím z jídla
Přehnaná propagace zdravé výživy může u některých lidí vést až k fobii z obezity i jídla samotného. Může to přinášet problémy i rodičům malých dětí,…
Národní diabetologický program – kde se nacházíme?
Chápeme‑li Národní diabetologický program jako cestovní mapu, pak první signály ukazují, že byla naplánována dobře a přináší první úspěšné výsledky.…
Význam RAS testování u metastatických nádorů kolorekta
International Colorectal Cancer Association přichází s osvětovou kampaní, která má za cíl upozornit na nutnost provádění rutinního testování genů RAS…
Třináctá komnata roztroušené sklerózy - Část II: Bolest
Mnohé pravidelné příznaky roztroušené sklerózy se s touto chorobou donedávna nespojovaly, ale ony k ní patří. Právě jim bylo věnováno lednové…
Ohlédnutí za 40. angiologickými dny
O hodnocení letošního sjezdu České angiologické společnosti ČLS JEP, jenž se konal pod názvem Pod názvem Angiologické dny, redakce MT požádala MUDr.…
Léčba neuropatické bolesti v revmatologické praxi
Neuropatická bolest vzniká jako důsledek poškození či onemocnění somatosenzitivního nervového systému. V revmatologii se častěji vyskytuje bolest…
Lékaři neurochirurgie KNTB učili polské kolegy novou operační techniku
Novou operační techniku MIDLF, tzv. středočarovou mezitělovou fůzi, učili neurochirurgové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s., kolegy z Polska.…
Proč trpí muži neplodností?
Studie amerického Národního ústavu zdraví, na které se podílela Stanfordova univerzita, ukazuje příčiny mužské neplodnosti. Důvodů je mnoho a ne vždy…
Posmrtný život existuje, tvrdí neurochirurg z Harvardu
Bezmála dvacet let pracoval Dr. Eben Alexander na harvardské lékařské fakultě. Celou tu dobu byl jako neurochirurg skálopevně přesvědčen, že pro…
Podhlášenost nežádoucích účinků po aplikaci vakcín
Odpůrci povinného očkování dětí poukazují na velkou podhlášenost nežádoucích účinků po vakcínách. Státní ústav pro kontrolu léčiv potvrzuje, že…
Vědci chtějí zjistit, jak zastavit včas projevy náměsíčnosti
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) chtějí zjistit, jak zastavit projevy náměsíčnosti, aby si postižený neublížil. Spolu s inženýry z…
Triamcinolon hexacetonid – intraartikulární aplikace u pacientů s revmatickým onemocněním
Problematice intraartikulární aplikace a zhodnocení vlastností triamcinolon hexacetonidu se ve své přednášce na Třeboňských revmatologických dnech…
Rodič odmítající očkování dítěte - jak s ním komunikovat?
Do ordinace pediatra přichází rodič, který má pochybnosti o očkování nebo své dítě odmítá nechat očkovat. Situace, která je pro mnohé pediatry…
Dostupnost léků brzdí zbytečné byrokratické překážky
Lidé se vzácnými onemocněními jsou často přehlíženi a špatně či pozdě diagnostikováni. Česko v tomto ohledu vychází z mezinárodního srovnání…
Vědci díky světlu našli cestu, jak lépe zkoumat vývoj viru HIV
Vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd ČR se společně s odborníky z univerzity v německém Heidelbergu podíleli na…
Lékaři se přou o to, kdy očkovat nedonošené děti. Spor si rozetnou sami
Lékaři řeší, kdy očkovat děti s porodní váhou do 1 700 gramů. Zatímco alergologové tvrdí, že očkování by mělo přijít ve stejnou dobu jako u dětí…
Konference přinese lékařům i pacientům poznatky o léčbě konopím
Seznámit lékaře, lékárníky i pacienty s vědeckými poznatky o léčebném konopí a přispět k využívání konopí jako standardní lékařské metody je cílem…
Do dvou let transplantace hlavy?
Italský chirurg Sergio Canavero oznámil, že do dvou let transplantuje lidskou hlavu na tělo dárce. To by otevřelo téměř fantastické hypotézy, píše…
Ohlédnutí za konferencí v Jeseníku
Na letošní 57. konferenci pořádané Českou neuropsychofarmakologickou společností zazněla řada novinek. Například o ketaminu, jenž je znám jako…
V Ostravě o sepsi a intenzivní medicíně
Ve dnech 27. až 30. ledna Ostrava hostila tradiční odbornou akci věnovanou problematice intenzivní medicíny Colours of Sepsis.
Porod má velký vliv na střevní mikrofloru, ztráta se dá dohnat
Způsob porodu má velký vliv na složení střevní mikroflory kojenců, což souvisí s vývojem jejich imunitního systému. Vědci z České zemědělské…
Studie ukázala vztah porodu po 35. roce a problémů s únikem moči
Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí…
Tocilizumab, IL‑6 a jeho role v kloubních a mimokloubních projevech revmatoidní artritidy
Přístup k léčbě revmatických onemocnění, především revmatoidní artritidy (RA), se v posledních letech, po nástupu biologické léčby, zásadně změnil.…
Preskripční omezení v revmatologii neodpovídají guidelines
Lázeňský komplex Aurora v Třeboni je obecně známý tím, že se specializuje na léčení poruch pohybového aparátu, revmatických chorob a poúrazových i…
Třeboň hostila další ročník revmatologických dnů
Je již tradicí, že leden je v Lázních Aurora měsícem pořádání kongresů, seminářů, školení a různých firemních setkání. K nejvýznamnějším akcím patří…
Nemocnice Na Homolce nově využívá unikátní navigační systém pro katetrizační ablaci
Další pokrok v léčbě srdečních arytmií. Kardiologickém oddělení Nemocnice Na Homolce zahajuje provoz dálkově navigovaná katetrizační jednotka CGCI …
Posttraumatická stresová porucha je zřejmě stará jak lidstvo samo
Posttraumatická stresová porucha (PTSP), která vzniká jako reakce na vypjatou či život ohrožující událost, může být na základě písemných pramenů…
Vědci ve Švédsku možná našli cestu, jak uchovat sílu antibiotik
Vědci z jihošvédské Lundské univerzity možná nalezli způsob, jak by lidstvo mohlo čelit rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika. Před problémem…
Obavy žen z hormonální antikoncepce jsou podle lékařů zbytečné
Hormonální antikoncepci se podle gynekologů některé ženy brání kvůli obavám z vedlejších účinků. Většinou si myslí, že až ji vysadí, budou mít potíže…
Preventivní léky sníží cholesterol zvýšený vrozenou poruchou
Hypercholesterolémie si ročně vyžádá život 50.000 Češek a Čechů. V řadě případů je její příčinou vrozená genetická porucha. Účinným řešením pro tyto…
L'Express: Nestlé vyvíjí nápoj simulující efekt sportu
Vědci z institutu švýcarské nadnárodní společnosti Nestlé zkoumají enzym AMPK (aktivovaná proteinová kináza), který by mohl mít vliv na metabolismus…
Modré světlo u stolu sníží chuť k jídlu
Jak jednoduše a bez léků snížit chuť k jídlu a dodržet dietu i při hojné tabuli při oslavách konce roku, o tom informoval italský deník Corriere…
V těžkých dobách se rodí méně chlapců, vědci objasnili proč
Odborníci teprve nyní přišli s možným vysvětlením již dlouho známého a poněkud tajemného jevu, kdy se ve zvlášť obtížných časech, jako jsou války či…
Odborná společnost nepovažuje pilulku za lepší variantu potratu
Potratovou pilulku, která je v Česku dostupná od června, nepovažuje Česká gynekologická a porodnická společnost za výhodnější variantu operačního…
Tocilizumab: pro monoterapii i pro swap
Jedním z onemocnění, která stojí v popředí zájmu klinického výzkumu, je revmatoidní artritida (RA), progresivní autoimunitní choroba s…
Čeští lékaři transplantovali srdce a plíce, pacient se zotavuje
Čeští lékaři provedli v tuzemsku teprve druhou transplantaci současně srdce a plic. Vůbec poprvé v Česku se na ní podílely dva špičkové týmy -…
Intenzita kocoviny částečně závisí na genech
Intenzita kocoviny pravděpodobně závisí částečně na zděděných predispozicích. Ukázaly to podle britského deníku The Guardian první studie zkoumající…
Konference detailně představí nový zákon o zdravotnických prostředcích
Největší monotematická akce letošního roku věnovaná problematice zdravotnických prostředků se uskuteční 9. a 16. prosince v Praze. Se svými příspěvky…
AHA 2014 v Chicagu - Klinické studie, ICHS u žen a životní styl
Největší setkání kardiologů, kongres American Heart Association (AHA), se letos konalo v Chicagu. Pravděpodobně nejvíce pozornosti bylo věnováno…
Telemedicína usnadní práci praktického lékaře
Není to science‑fiction ani vize daleké budoucnosti, ale realita. V ČR je dostupný systém, který umožňuje na dálku monitoraci rizikových faktorů u…
Vybrané právní aspekty revmatologické klinické praxe
Kromě medicínského přehledu stoupá i tlak na orientaci v dalších oblastech. Jednou z těch, jejíž základy by měl ovládat každý lékař, je medicínské…
Obezita zaviní dle nové studie půl milionu případů karcinomu ročně
Téměř půl milionu z nových případů karcinomu ve světě má každým rokem na svědomí nadváha jako hlavní rizikový faktor. K nejpostiženějším patří Češky…
ESID 2014: V Praze se sešel rekordní počet účastníků - Těžiště medicíny se posouvá směrem k imunologii
Prestižní setkání nejvýznamnějších světových osobností imunologie a imunodeficiencí se koná jednou za dva roky. Účastníci setkání z celého světa…
Kouření způsobuje až 80 pct. případů chronické plicní nemoci
Kouření způsobuje 80 procent případů CHOPN, zbytek souvisí se znečištěným prostředím, genetikou a opakovanými záněty dýchacích cest, řekl primář…
1. LF UK bude mít unikátní zobrazovací přístroj
1. LF UK bude mít zobrazovací přístroj, který umožní sledovat v reálném čase život uvnitř organismu pomocí magnetických částic. Metoda má výhodu v…
Studie IMPROVE-IT se vyrovnává s proléčeností pacientů
Málokdy jsou výsledky klinického hodnocení očekávány s takovým napětím, jako je tomu u klinické studie IMPROVE-IT. Jde o jednu z největších studií,…
Co znamená pro revmatologii příchod prvního biosimilárního přípravku?
Významnou novinkou v léčbě revmatických onemocnění, kterou mají lékaři k dispozici od začátku letošního roku, je vůbec první biosimilar, neboli…
Hradec Králové přilákal rekordní počet revmatologů
Výroční sjezd českých a slovenských revmatologů letos hostilo kongresové centrum ALDIS v Hradci Králové. O kongres, který proběhl od 17. do 20. září,…
Kongres, který brzdí u onkologů vyhoření
Evropská onkologická společnosti (ESMO) věnuje mimořádnou péči mladým onkologům. I letos pro ně byl na madridském kongresu připraven speciální…
Rok 2014 rokem mozku
Spojitost CMP s fibrilací síní se dle odborníků stále podceňuje. A to přesto, že FS zvyšuje riziko iktu až pětkrát. Právě na FS, jako na druhou…
Až dvě třetiny mladých diabetiků nedosahují kompenzace
Studie TEENS je dosud největší průřezová observační studie, která hodnotila faktory související s glykemickou kontrolou u mladých pacientů s diabetem…
Poznatky brněnských vědců přispějí k šetrnější léčbě nádorů dětí
Brněnští vědci pomohli odhalit způsob, jak vznikají některé nádory mozku u dětí - meduloblastomy. Objev mechanismu a genu, který spouští nádorové…
Den plný trombocytů
Společnost pro bioimplantologii ČLS JEP, Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Liberec a Oddělení plastické a estetické chirurgie, FN Olomouc pořádá…
Německé nemocnice budou v Praze hledat lékaře
Na 200 manažerů německých TOP nemocnic bude v Praze hledat české lékaře a kvalifikovaný ošetřovatelský personál napříč všemi odbornými specializacemi…
Světová zdravotnická organizace proti tuberkulóze
Obhajoba zrušení vakcinace proti tbc poukazuje na špatnou kvalitu vakcíny, která však snižovala výskyt letálních forem. Na dotaz MT profesor Giovanni…
ERS 2014: „Dýchej čistý vzduch“ a kontroverzní e‑cigarety
Jistěže na kongresu Evropské respirační společnosti byla předmětem diskuse závažná a atraktivní témata. V programu zaujímala významné místo…
Roztroušená skleróza nevylučuje mateřství, dokonce ani IVF
Roztroušená skleróza (RS), chronické, zánětlivé, autoimunní a neurodegenerativní onemocnění CNS, postihuje nejčastěji mladé dospělé – jedince, kteří…
Další krok na cestě za ideálním antidiabetikem
Jeden z posledních kroků na cestě k ideálnímu léku v diabetologii představuje vůbec první fixní kombinace inzulinového analoga a analoga GLP‑1. Ta…
Na vakcínu proti meningokoku mohou děti získat příspěvek 2 tisíce Kč
Všeobecná zdravotní pojišťovna se jako první zdravotní pojišťovna v Česku rozhodla, že na očkování proti meningokoku B, které není hrazeno ze…
Hygienici požadují návrat svého rozpočtu před období škrtů
Hygienická služba potřebuje více peněz, aby mohla důsledně plnit úkoly ochrany veřejného zdraví. Podle místopředsedkyně Odborového svazu…
Ebola se podle amerických vědců nebude šířit vzduchem
Virus eboly se nejspíš geneticky nezmění tak, aby se mohl šířit vzduchem. Nejlepší obranou proti němu je ale zastavení epidemie, míní američtí vědci.
Unikátní záchrana života - transplantace na přechodnou dobu
V Institutu klinické a experimentální medicíny provedli poprvé v historii první auxiliární transplantaci jater v Česku. Díky ní pacient nebude muset…
Diskuse o potřebě randomizovaných studiích v radioterapii trvá
Částicová terapie zlepšuje výsledky terapie nádorů vedlejších dutin nosních. Jsou randomizované studie skutečně nezbytné? Prestižní časopis Lancet…
Poslední naděje za 150 000 korun
Na problém plateb od pacientů za léčbu kmenovými buňkami v případě týmu prof. Evy Sykové upozornil již v září 2014 Medical Tribune. Přinášíme článek…
Češi jsou v týmu vědců, co poodhalil příčinu nádorů pankreatu
Vědci jsou zase o krok blíže k tomu, aby odhalili příčinu maligních tumorů pankreatu. Objevili totiž další čtyři nové varianty genů, které se mohou…
Kmenové buňky zřejmě pomohou pacientům s ALS
Kmenové buňky kostní dřeně zřejmě mají příznivý účinek na průběh amyotrofické laterální sklerózy. K tomuto závěru, který byl nyní zveřejněn v…
První české zkušenosti s testem Oncotype DX. Významný krok k racionalizaci adjuvantní léčby karcinomu prsu
O zkušenosti s použitím inovativního testu Oncotype DX, který k takové individualizaci léčby přispívá, se s MT podělila MUDr. Markéta Palácová z…
Ohlédnutí za ADA 2014. Lixisenatid potvrdil svou účinnost na postprandiální glykémii
Lixisenatid, nový agonista receptoru pro GLP‑1, letos konečně vstoupil také do českých diabetologických ordinací. Na červnovém kongresu Americké…
Masarykův onkologický ústav zavádí novou léčbu Ca prsu
Výrazné zkrácení doby léčby zářením přinese brachyoradioterapie, kterou nově zavádí v boji proti karcinomu prsu Masarykův onkologický ústav v Brně. …
Lékařka: Kuřáci jsou ve vyšším riziku sebevraždy než nekuřáci
Až třikrát vyšší riziko sebevraždy mají podle lékařky pražského centra pro léčbu závislosti na tabáku Lenky Štěpánkové kuřáci, kteří vykouří denně…
Vyhrajte účast na PEDIM 2014!
Chcete navštívit Pražské Evropské Dny Interní Medicíny (18. - 20. září) s atraktivním programem bez registračního poplatku 190 eur? Zapojte se do…
Centrum buněčné terapie chystá unikátní léčbu diabetické nohy
Léčbou tzv. diabetické nohy za pomoci kmenových buněk z tukové tkáně se bude zabývat biofarmaceutická společnost 4MEDi - Centrum buněčné terapie a…
Program IMI 2 otevírá první výzvy
Innovative Medicines Initiative 2 (IMI 2) se chystá do roku 2024 rozdělit 3,3 miliardy eur. Nyní je otevřena první výzva, v níž je alokováno celkem…
Měli bychom chránit proti pneumokokovým infekcím i mladší rizikové nemocné?
Se zajímavým sdělením vystoupil prof. MUDr. Jiří Beran (foto), CSc., ředitel Centra očkování a cestovní medicíny při Poliklinice II v Hradci Králové.…
Pacientka "vyléčená z AIDS" má opět HIV v krvi
Zázrak se nekoná. Americká dívka, považovaná za prvního novorozence vyléčeného z vrozené infekce virem HIV díky intenzivnímu podávání protivirových…
Britům se podařil "velký krok" v diagnostikování Alzheimera
Britským vědcům se zřejmě podařil "velký krok kupředu" ve vývoji krevního testu, který může pomoci dříve než dosud odhalit propuknutí Alzheimerovy…
Čeští vědci vymysleli postup, jak zjistit účinnost léčby deprese
Dva čeští vědci vypracovali postup, který umožní správně a mnohem rychleji odhadnout, u kterých pacientů s depresí léčba zabrala. Zatím to lze poznat…
Gynekologové vyvracejí mýty o hormonech z internetových diskusí
V internetových diskusích zaznívá o hormonech řada mýtů, které musejí gynekologové vyvracet, řekla gynekoložka Dagmar Makalová. Mýty se podle ní…
Jak rozumět světu biologické medicíny
S rostoucími poznatky o patogenezi jednotlivých chorob roste od začátku 80. let 20. století i význam léků, jež nejsou chemicky syntetizovány, nýbrž…
Prevence revmatických onemocnění? Někdy by stačilo nekouřit!
Revmatické choroby z nejširšího pohledu jsou jedním z nejčastějších důvodů, proč pacient vyhledá lékaře. Co řeší současná revmatologie? O tom…
Studie, která posouvá možnosti chemoterapie u karcinomu prsu
Na 50. výročním zasedání ASCO se většina prezentací týkala látek pro cílenou terapii, případně imunoterapii. Prospěch konkrétním nemocným však…
„Krásný nový svět“ imunoterapie
Účastníci letošního kongresu ASCO byli zaplaveni úplným tsunami nových informací. Objevují se další látky i další mechanismy imunoterapeutického…
Nové anti‑TNF v léčbě pacientů se středně těžkou až těžkou ulcerózní kolitidou
Pro dospělé pacienty se středně těžkou až těžkou aktivní ulcerózní kolitidou, u kterých odpověď na konvenční léčbu nebyla dostatečná přichází nové…
ADA 2014: drobný pokrok s výhledem velkých změn
Kongres Americké diabetologické asociace (ADA), jeden ze dvou nejvýznamnějších světových diabetologických kongresů, se letos uskutečnil od 13. do 17.…
Pacienti se ve studii uzdravují z dosud nevyléčitelné leukémie
Z dosud nevyléčitelné chronické myeloidní leukémie se zřejmě pacienti mohou zcela uzdravit. Naznačují to první výsledky celoevropské studie, jíž se…
Přání ke Dni roztroušené sklerózy 2014: Chceme léčit podle platných doporučení!
V péči o pacienty s roztroušenou sklerózou jsme podle prof. MUDr. Evy Havrdové, CSc., přednostky Centra pro demyelinizační onemocnění CNS 1. LF UK a…
Kongres cílí na práva porodních asistentek i matek na volbu péče
Na práva porodních asistentek a práva matek na volbu porodní péče či na překonávání rozdílů a sbližování kultur a postupů v porodní asistenci se…
Non‑adherence pacienta k léčbě diabetu
Adherence pacientů k léčbě je významná nejen pro lepší výsledky terapie. Pokud je jí dosaženo, klesá i spotřeba léků, a tím i finanční náklady. Také…
Střípky z EWMA v Madridu
Madrid se stal ve dnech 14. až 16. května 2014 místem konání 24. konference Evropské asociace pro léčbu ran (EWMA) s podtitulem Inovace, know‑how a…
Diagnózu RS si v ČR každý rok vyslechne tisíc pacientů
Roztroušená skleróza (RS), jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění nervové soustavy mladých lidí, k sobě stále více poutá pozornost…
Efektivní léčba diabetu? Podle nové studie jen dvě jídla denně
Šest menších porcí denně, jak se doteď diabetikům doporučovalo, nebo jen dvě? Tuto otázku si položili lékaři z IKEM v Praze. Přišli s převratným…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy - Díl III: Závrať jako první příznak
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Harvardská studie: Děti léčené antibiotiky před prvními narozeninami mají zvýšené riziko astmatu
On‑line vydání časopisu Annals of Allergy, Asthma and Immunology uveřejnilo závěry pozorování Kennetha Mandla a kolegů z Harvardské lékařské fakulty,…
Inzulin, který dále posouvá hranice v diabetologii
V předvečer jubilejních padesátých Diabetologických dnů v Luhačovicích proběhlo sympozium podpořené společností Novo Nordisk. Jednotícím tématem…
O genech vědy, velkých náhodách a americké diabetologii
V Americe je diabetologie ambulantní obor. I ketoacidotický stav se musí zvládnout ambulantně do 24 hodin. Hospitalizace pro diabetes prakticky…
Konference o biomplantologii v Brně se vydařila
VI. Mezinárodní konference BIOimplantologie 2014 se konala ve dnech 29. – 30. dubna v Brně. Jejími pořadateli byla Fakulta chemická, ústav chemie…
V IKEM poprvé v ČR transplantovali játra dětem od jednoho dárce
Lékaři v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) poprvé v ČR dvěma dětem najednou transplantovali játra od zemřelého dárce, která…
Lékaři v Brně debatovali o využití kmenových buněk k hojení orgánů
Využití kmenových buněk k léčbě srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice bylo tématem dvoudenní konference, která tento týden proběhla v Brně.…
Pacientům bych jednou chtěl nabídnout šanci na vyléčení
Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Karlem Pavelkou, DrSc.,(foto) nejen o vývoji, kterým za posledních třicet let revmatologie prošla, ale také o…
Na mezinárodní kongres do Prahy dorazil i objevitel moderní léčby leukémie
Praha se v průběhu víkendu stala dějištěm mezinárodního kongresu o dětské leukémii. Zavítal na něj také objevitel moderní léčby leukémie profesor…
Lékaři v Brně provedli unikátní operaci kolenního kloubu
Lékaři v Brně provedli operaci, při níž jako první v Česku aplikovali kolagenový implantát do kolenní chrupavky. Operace trvá 45 minut a stojí asi 40…
Čeští vědci mají patent, který vylepší vakcínu proti pertusi
Vědci z Mikrobiologického ústavu AV nalezli metodu, jak deaktivovat toxin bakterie Bordetella pertussis. O tento nově vzniklý toxoid projevily zájem…
Mýty o české obezitě a funkcích svalů
V rámci konference ČSTL vystoupil prof. MUDr. Štěpán Svačina (foto), DrSc., MBA, přednosta III. interní kliniky 1. LF U K a VFN v Praze, s přednáškou…
Největší pokroky vědy 2013
Časopis Science vyhlašuje každoročně desítku nejvýznamnějších vědeckých objevů za předchozí rok; za rok 2013 se v tomto Top Ten ocitlo hned osm…
Poradní výbor FDA podpořil schválení inhalační léčby diabetu 1. a 2. typu
Poradní sbor americké lékové agentury FDA se shodl v hlasování, že krátkodobě působící inzulin Afrezza může být schválen pro léčbu dospělých…
Registr pacientů s RS vydává další data
Nadační fond IMPULS představil 27. března letošního roku další výsledky unikátního projektu ReMuS (celostátního registru pacientů s roztroušenou…
Ohlédnutí za psychofarmakologickou konferencí
Již v úvodu předsedající česko‑slovenské psychofarmakologické konference prof. Cyril Höschl vyzvedl dvě zajímavá témata – ADHD u dospělých a novinku…
Cyklus kazuistik – nejčastější příznaky roztroušené sklerózy: Díl I: Retrobulbární neuritida
Cílem malého seriálu odborného týdeníku Medical Tribune o symptomech roztroušené sklerózy (RS) je upozornit na časté, ale mnohdy diskrétní příznaky,…
Imunoterapie mění melanom v chronickou chorobu
Konference Dermatologický update už svým názvem napovídá, že záměrem jejích organizátorů bylo během kompaktního programu shrnout, co je v…
Kongres pro lékaře první volby
V Praze se konal Kongresu primární péče. Praktičtí lékaři pro dospělé i pro děti a dorost měli možnost v tradičním čase na tradičním místě…
Roztroušená skleróza: EMA schválila perorální léčivý přípravek Tecfidera
Evropská komise a Evropská léková agentura (EMA) schválily na základě doporučení Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) perorální lék Tecfidera …
Kdo je vhodný pacient pro léčbu protonovým zářením?
Po prvním roce lze pracoviště považovat za životaschopné a zároveň je čas na úvahu o některých významných otázkách: Co protonová radioterapie…
Dermatologové budou jednat o nových možnostech terapie
O využití kofeinu k léčbě padání vlasů, o prevenci a léčbě kožních nádorů či o vakcíně proti pásovému oparu budou dnes diskutovat více než tři stovky…
Analýza: Protonová terapie je vhodná jen pro desítky pacientů
Podle analýzy Masarykovy univerzity v Brně je protonová léčba klinicky účinná u vzácných diagnóz, které se vyskytnou zhruba u tří desítek pacientů v…
Imunoonkologie: „Posledních pět let je neuvěřitelných“
Zahraničním hostem kongresu PragueONCO byl i profesor Alexander Eggermont, ředitel Institute Gustave Roussy ve Villejuifu u Paříže. V rozhovoru pro…
Subkutánní forma abataceptu v klinické praxi
V jáchymovském sanatoriu Akademik Běhounek a hotelu Radium Palace proběhlo počátkem prosince 2013 tradiční předvánoční setkání revmatologů a dalších…
Co přineslo setkání nemocničních lékárníků
Zimní konference nemocničních lékárníků se letos konala v Jihlavě již popáté. Během této doby si získala svoji tradici a především stálé účastníky.…
STAP‑buňky – nový příslib pro regenerativní medicínu
Dvě studie publikované v časopise Nature japonskými a americkými vědci jsou vnímány jako průlom na poli biomedicínského výzkumu i jako obrovský…
Reflexe posledních deseti let v problematice RS
Léčba roztroušené sklerózy je asi nejrychleji se rozvíjející oblastí neurologie. Bohužel roste nejen spektrum léčebných modalit, ale také počet…
Kam směřuje vakcinologie v posledních deseti letech?
V posledních letech nastupovaly zcela nové očkovací látky a zásadní změny doznal očkovací kalendář pro děti. Sílil i důraz na očkování v dospělém…
Deset let v diabetologii: vše je jinak
V posledních letech se zásadně proměnila klinická praxe především v terapii diabetu 2. typu. Nastupují nové lékové skupiny, některé se zcela novým…
Biotechnologická léčba pro třetí tisíciletí
Nelze na omezeném prostoru připomenout vše, co se za deset let biologické léčby v tomto léčebném odvětví událo. Dynamika vývoje přinesla nové léky i…
Studie IN-TIME: Homemonitoring snižuje mortalitu
Homemonitoring u pacientů s implantovaným defibrilátorem brzdí zhoršování srdečního selhání a dokonce významně snižuje jak celkovou, tak…
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky studii vedené Čechy
Šance dětí s akutní leukémií stoupla díky mezinárodní studii, kterou vedli čeští lékaři. Výsledky zveřejnil v těchto dnech prestižní americký časopis…
Vliv podání paracetamolu na vývoj plodu
Nová studie norských a kanadských epidemiologů dokazuje souvislost mezi užíváním paracetamolu během těhotenství a poruchami vývoje nervového systému…
Současné pohledy na roztroušenou sklerózu
Čeští a slovenští neurologové se sešli na 27. českém a slovenském neurologickém sjezdu. V rámci kongresu byly předneseny i prezentace, které…
Baviči mají podle vědců psychiku podobnou schizofrenikům
Duševní charakteristika hvězd zábavního průmyslu je překvapivě podobná psychicky nemocným pacientům včetně schizofreniků a lidí s maniodepresivní…
Čeští vědci vyvinuli vakcínu, jež zastaví nádorové bujení u myší
Vědci z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze vyvinuli vakcínu, která dokáže zastavit nádorové bujení u myší. Využili při tom principu…
Japonská encefalitida v Bruneji – jsou obavy opodstatněné?
V Brunejském sultanátu došlo k výskytu 17 případů japonské encefalitidy. V zimních měsících jsou stále oblíbenější exotické dovolené, mimo jiné i do…
Přenosné pumpy na parenterální výživu umožní pohyb mimo domov
IKEM má jako první v ČR dvě přenosné pumpy, které umožní pohyb mimo domov pacientům i v době, kdy jsou napojeni na parenterální výživu. Pořizovací…
Antibiotika při léčbě akutního kašle v ordinaci PL
Kašel patří k nejčastějším příznakům, s nimiž se pacient ocitne v ordinaci praktického lékaře a ještě častěji v ordinaci pediatrické. Příčin kašle,…
Brněnská firma vyvinula soupravu k určení odolnosti bakterií
Brněnská firma Erba Lachema vyvinula soupravu, pomocí které lze určit citlivost mikroorganismů k antibiotickým preparátům. Pomocí nové soupravy lze…
Vědci z Brna: Nanočástice selenu jsou účinnější než antibiotika
Nanočástice selenu dokážou podle vědců z Brna ničit bakterie účinněji než antibiotika. Poradí si například se zlatým stafylokokem a dalšími nemocemi,…
Diabetologický pohled na kongres AHA 2013
Pojetí amerických kardiologických kongresů, jakým bylo i nedávno skončené výroční zasedání American Heart Association – AHA 2013 v americkém Dallasu,…
Kongres SVL přinesl nejen ohlédnutí za WONCA
Jedním z hlavních bodů programu výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP bylo, vedle tradičních postgraduálně zaměřených bloků,…
Jihočeské onkologické dny oslavily dvacetiny
Letošní Jihočeské onkologické dny (JOD) byly zaměřeny na karcinom prsu. Jejich program si kladl ambice postihnout mamární karcinom jako heterogenní…
Postřehy z kanylačního workshopu
Odborná konference na téma „Centrální žilní vstup pomocí portu a z periferie zaváděného centrálního žilního katetru (tzv. PICC)“, se tentokrát konala…
Risk a benefit biologické léčby u rizikové pacientky
Čtyřletá zkušenost s léčbou Orencia u nemocné s revmatoidní artritidou s vysokou vstupní hodnotou Mantoux II (33 mm/II) svědčí pro velký význam…
Pokořili Mont Ventoux - Díl 5 – Typ muže třetího tisíciletí
Malou sérii kazuistik pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), kteří vystoupali na „Větrnou horu“, završuje vsetínský podnikatel, absolvent dvou…
Amsterdam uvítal evropskou onkologii
Tři onkologické kongresy v jednom se letos konaly v Amsterdamu pod hlavičkou ECC 2013 (European Cancer Congress). Kromě stovek sdělení i několik…
Celostátní registr ReMuS konečně startuje
Deset let se čekalo na celostátní registr pacientů s roztroušenou sklerózou. Jaro 2013 konečně nastartovalo sběr dat pacientů s uvedenou diagnózou a…
Ke Dni diabetu ministr poprvé podpořil diabetologický program
Česko se znovu připojuje ke Světovému dni diabetu, který probíhá 14. listopadu. Nad touto iniciativou převzal záštitu ministr zdravotnictví Martin…
Možná role vitaminu D u diabetu a tyreopatií
Počty diabetiků v populaci stále stoupají, podobně narůstají i počty pacientů s tyreopatiemi. V této souvislosti nabývají na významu množící se…
Studie, která se dívá na život diabetiků ze 360 stupňů
Na výzkum a vývoj nových léků v oblasti diabetu se celosvětově vynakládají miliardy dolarů. Přitom málokde má aktivní přístup pacienta takový význam…
Co přineslo patnáct let studie UKPDS ?
Studie UKPDS se stala jednou z nejcitovanějších vůbec. Letos se na kongresu EASD v Barceloně této studii věnovala celá sekce. Redakce Medical Tribune…
Barcelona posunula evropskou diabetologii
Výroční zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD ) se letos konalo v Barceloně. Z programu redakce odborného týdeníku Medical Tribune…
Lékaři v Brně zavedli novou metodu léčby fibrilace srdečních síní
Lékaři v Brně zavedli novou metodu léčby fibrilace síní, při které nemocnou část srdce zmrazí až na minus 50 stupňů Celsia. Nová metoda zvaná…
Ředitelé nemocnic se na konferenci HCI podělí o své zkušenosti
Ve dnech 25. a 26. listopadu se bude konat již 8. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2013 – Strategie zdravotních pojišťoven a nemocnic“.…
Homolka: Renální denervace bez jediného vpichu
Lékaři z Kardiocentra Nemocnice na Homolce zavádějí léčbu rezistentní hypertenze pomocí renální denervace, a to celosvětově poprvé bez jediného…
Anémie z nedostatku železa a psychiatrické poruchy u dětských pacientů
Pokud pediatr diagnostikuje anémii z nedostatku železa, měla by následovat suplementace železem jako prevence psychiatrických důsledků. A naopak…
Evropští internisté v Praze zvedli svůj hlas
Na začátku října na jednom místě proběhla hned dvě vrcholná setkání zaměřená na vnitřní lékařství – Evropský internistický kongres a kongres České…
Pokořili Mont Ventoux - Díl 3 – Bez stresu až na vrchol
Sešly jsme se v jedné pražské kavárně, a kdyby jí v kapse nezvonil mobilní telefon, na který jsem jí právě volala, nikdy bych si netipla, že tato…
Zásadní roli v prevenci BHP hrají praktičtí lékaři
„Máte‑li v ordinaci před sebou pacienta po čtyřicítce, ptejte si ho nejen na problémy se zažíváním, točením hlavy apod., ale také na problémy s…
Zcela nový přístup k léčbě plicní arteriální hypertenze
Plicní arteriální hypertenze (PAH) není diagnostikována příliš často, možná je poddiagnostikována, ale svou závažností dosahuje významu onkologických…
Na Homolce díky nové metodě opraví šetrně srdce po těžkém infarktu
Lékaři Nemocnice Na Homolce zavádějí novou metodu šetrné léčby srdce poškozeného těžkým infarktem. Aneurysma srdeční komory, která se časem v…
Amsterdam v centru pozornosti kardiologů
Na přelomu srpna a září (31. 8. až 4. 9.) se Amsterdam stal na několik dní hlavním městem světové kardiologie. Hostil totiž letošní výroční kongres…
Léčbu RS nelze oddělit od toho, co pro sebe udělá pacient sám
Prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění (MS Centra) Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha, hovořila o tom,…
Statiny u nemocných s velmi nízkým LDL‑C?
Již se podařilo prokázat, že agresivní snižování koncentrace cholesterolu podáváním statinů zlepšuje výsledné klinické parametry. Otevřenou otázkou…
Sportovci mají velkou výhodu
Výstup na Mont Ventoux nebyl výjimečným zážitkem jen pro pacienty, ale i pro jejich tým. Paní Markétu Petrů doprovázela MUDr. Dana Horáková z Centra…
Pokořili Mont Ventoux - Díl 2 – Carpe diem na kole i s RS
„Člověk se musí spoléhat sám na sebe. Když něco chcete a jdete za tím, tak to dokážete. Naše zdolání hory je poselstvím pro ostatní, že se i s…
Léčba hepatitidy C bez interferonu
Nejnovější číslo prestižního The New England Journal of Medicine (15. 8. 2013) uveřejnilo výsledky klinické studie fáze IIb SOUND‑C2, zabývající se…
Význam časné léčby roztroušené sklerózy
V druhé polovině května proběhl v pražském hotelu Lindner za podpory společnosti Merck spol. s r. o., divize Merck Serono, jarní seminář pro lékaře…
Problém jódového deficitu se na našem území definitivně zvládnout nedá
Prevence jódového deficitu je jedním z těch méně nápadných preventivních programů. Společnosti se však mnohonásobně vrací, a to nejen v podobě…
MUDr. Týblová: Na pana Vodičku jsem pyšná
Ošetřující lékařkou pana Vodičky, který v jednom dni třikrát vystoupil na Mont Ventoux, je MUDr. Michaela Týblová z Centra pro demyelinizační…
Pokořili Mont Ventoux: Díl 1 – Člen prestižního „Klubu šílenců“
Pavel Vodička již déle než šest let žije s diagnózou a léčbou roztroušené sklerózy. Rozhovorem s ním redakce Medical Tribune zahajuje cyklus…
Bude možné léčit myomy pomocí tabletek?
Je odhadováno, že asi 30–40 % žen může být po 35. roce života postiženo děložními myomy, jedná se tedy o velmi závažný nejen zdravotní, ale i…
VZP hradí inovativní lék na karcinom prostaty
VZP od července nově hradí svým klientům vysoce inovativní lék na karcinom prostaty, který prodlužuje celkové přežití při zachování kvality života u…
Nejcennější foto ženy? Přece mamogram
Jestli je něco, čím se české zdravotnictví může chlubit v mezinárodním kontextu, pak je to zcela jistě program mamárního screeningu. Kvalitou své…
Antihypertenziva oddalují nástup demence
Hypertenze je označována za rizikový faktor vzniku demence. V klinických studiích byl zkoumán vliv antihypertenziv na prevenci rozvoje tohoto…
Podle vědců se objevily nové viry ptačí chřipky
Vědci zjistili, že se vyrojily nové viry ptačí chřipky, které by mohly nakazit lidi podobně jako naposledy počátkem roku ve východní Asii.…
Balbutici mohou mít nižší tlak a vadné držení těla
Lidé, kteří trpí balbutismem, mají obvykle nižší krevní tlak i cholesterol než zbytek populace. Jejich organismus se totiž více namáhá a je neustále…
Potíž s palcem jedné nohy svědčí o tom, že Zeman nesprávně chodí
Za problémy prezidenta Miloše Zemana s chůzí je diabetická neuropatie. Pokud ale má potíž s palcem jen na jedné noze, měl by podle podologa, mít také…
Kojeným miminkům není třeba ve vedru dávat další tekutiny
Kojeným miminkům není potřeba ve vedru podávat žádné další tekutiny. Zatímco dospělí mají v horkých dnech vypít za den asi tři litry vody, potřeby…
Švýcarští vědci prý dokázali špatný vliv úplňku na lidský spánek
Švýcarští vědci dokázali, že měsíční úplněk má neblahý dopad na lidský spánek. Mozková činnost se za úplňku snižuje o 30 procent. S odvoláním na…
Co limituje účinnost biologické léčby psoriázy
Především na optimalizaci dlouhodobé cílené terapie psoriázy bylo zaměřeno satelitní sympozium společnosti Pfizer, které bylo součástí odborného…
Kongres kardiochirurgů, kteří se snaží vyhnout sternotomii
V pražském hotelu Hilton na začátku června proběhl již třináctý kongres Mezinárodní společnosti pro minimálně invazivní kardiochirurgii (The…
Kuřáci šlechtěné marihuany víc ohroženi schizofrenií, tvrdí vědci
V české marihuaně chybí látka brzdící schizofrenii - kanabidiol. České konopí se proto řadí mezi extrémně nebezpečné odrůdy. Vědci z Národního…
Svatoanenské slavnosti v Domově sv. Josefa
Poslední sobotu v červenci se konají Svatoanenské zahradní slavnosti. Domov sv. Josefa v Žirči (foto) u Dvora Králové se stane hostitelem slavností…
Studie FIRE‑3 otevřela nové otázky
Jednou z prací, které vzbudily velkou pozornost na letošním výročním zasedání ASCO, byla studie FIRE‑3. Ta si dala za cíl doplnit některá bílá místa…
Imunoterapie v onkologii
Nové postupy léčby onkologických pacientů imunologickými metodami přinášejí nové zkušenosti, které je nutné zohlednit při posuzování účinnosti…
Co zaujalo odborníky na ASCO?
Výroční konference Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO), která se letos konala opět v Chicagu je nejvýznamnějším setkáním onkologů.…
Další pokroky v léčbě plicního karcinomu
Nejrozsáhlejší program klinických studií u nemalobuněčného plicního karcinomu (NSCLC, Non Small Cell Lung Cancer) s mutací receptoru pro epidermální…
CyberKnife po třech letech skládá účty
Na posledním Fóru onkologů se nehovořilo jen o protonové terapii. Jedním z témat byla i stereotaktická radiochirurgie poskytovaná prostřednictvím…
ASCO 2013 – úspěchy i problémy výzkumu v onkologii
Na přelomu června hostilo Chicago 49. výroční zasedání Americké společnosti klinické onkologie. Na tři desítky tisíc odborníků z celého světa zde…
Nadějná data ocrelizumabu u RS
Na medicínském portálu Medscape byly nedávno zveřejněny dlouhodobé výsledky klinické studie II. fáze s ocrelizumabem. Byla v ní potvrzena dlouhodobá…
ASCO po roce opět v Chicagu
Počátek června byl v Chicagu ve znamení onkologie. Zdejší McCormickovo kongresové centrum přivítalo na 30 000 vědeckých pracovníků i kliniků,…
Nová metoda léčby chronického diastolického srdečního selhání
Kardiologové Nemocnice Na Homolce se podílejí na provedení klinické studie, která ověřuje účinnost nového postupu léčby chronického diastolického…
Sjezd ČKS byl atraktivní nejen pro kardiology
Ve dnech 4. až 7. května patřilo Brno XXI. sjezdu České kardiologické společnosti (ČKS). I letos bylo cílem organizátorů prezentovat kardiologii jako…
Aktuality v podiatrii z diabetologických dnů v Luhačovicích
Blok Podiatrické sekce České diabetologické společnosti je pravidelnou součástí každoročních Diabetologických dnů. Na programu byly jak aktuality z…
Vliv flexibility dávkování inzulinu na compliance pacientů
Otázkou dodržování inzulinového režimu se zabývala studie GAPP (Insulin adherence behaviours and barriers in the multinational Global Attitudes of…
Dostupná paliativní péče patří k základním lidským právům
V Česku potřebuje paliativní péči ročně až 70.000 lidí. Podle lékařů ale nejsou v systému zdravotní a sociální péče podmínky, aby byla všem dostupná.…
Luhačovické postřehy prof. M. Kvapila
Hodnotit obsah přednesených příspěvků na 49. diabetologických dnech v Luhačovicích je obtížné, a proto redakce MT požádala prof. MUDr. Milana Kvapila…
Mezioborová spolupráce v gynekologii a porodnictví
Tak zněl podtitul letošní výroční konference ČLS JEP, která se konala v pražském hotelu Clarion ve dnech 16. až 19. května 2013. Auditorium nezaujaly…
Nové trendy v hepatologii
Přes devět tisíc odborníků z celého světa se sešlo na 48. výroční konferenci Evropské společnosti pro výzkum jater (EASL,The European Association for…
Artróza se dá léčit kmenovými buňkami, lékový ústav to schválil
Artróza se může léčit také kmenovými buňkami. Získají se z tukové tkáně pacienta a vpraví do poškozeného kloubu injekcí. Do týdne pocítí nemocný…
Praha hostila již páté setkání ELTECA
V Praze v hotelu Grand Majestic Plaza se uskutečnilo ve dnech 25. a 27. dubna již páté setkání ELTECA advisory boardu a druhá konference tentokrát…
ANSM upozorňuje na pravidla užívání léků ovlivňujících RAAS
Po publikaci několika studií zpochybňujících účinnost „dvojí blokády“ systému renin‑angiotenzin, vydala agentura ANSM upozornění, v němž lékařům…
Nově proti kalcifikaci cév
Charakteristiku buněk, které zodpovídají za vestavování kalcia do cévních stěn, a tedy za arteriosklerotické procesy, přináší studie autorů z Národní…
Mezinárodní kongres v Praze: o cévním přístupu napříč obory
Česká společnost pro cévní přístup uspořádala 8. mezinárodní kongres. O problematice cévního přístupu MT hovořila s doc. MUDr. Janem Malíkem, CSc.,…
Působí omega‑3 jako placebo?
Tvrzení, že podávání omega‑3 nenasycených mastných kyselin pacientům s vysokým KV rizikem sníží riziko úmrtí na KV onemocnění, se stává mýtem. Studie…
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v onkologické léčbě
Čeští vědci otevřeli nové možnosti v léčbě nádorových onemocnění. Zjistili, že alkaloid z jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční…
Dočkáme se vakcíny proti lymeské borrelióze?
V současné době se není možné lymeské borrelióze bránit vakcinací. O nových studiích, které by ke kýžené vakcíně měly vést, informuje doc. MUDr.…
Jak časté jsou krvácivé komplikace warfarinu a dabigatranu v praxi?
Na kongresu Americké kardiologické společnosti byla prezentována data o krvácivých komplikacích při podávání warfarinu a dabigatranu. Z nich vyplývá,…
Tři čtvrtiny diabetiků umírají na nemoci srdce a cév
Tři čtvrtiny diabetiků umírají na kardiovaskulární onemocnění, varoval přední český diabetolog profesor Milan Kvapil. Sedm z deseti pacientů s…
Dlouhodobá remise u pacientky s RA léčené abataceptem
Předkládaná kazuistika prokazuje, že i po selhání úvodní biologické léčby infliximabem je možné následující terapií lékem s jiným mechanismem účinku…
Jak číst výsledky klinického hodnocení ADACTA
Biologické léčivé přípravky umožnily v posledních deseti letech skutečný převrat v léčbě revmatoidní artritidy (RA). Přesto ani v současné době…
Interval očkování dospělých proti tetanu se má prodloužit
Interval očkování dospělých proti tetanu by se mohl prodloužit na 15 až 20 let, tedy nejméně o pět let. Senioři nad 60 let a chronicky nemocní by…
Co dělá se srdcem kouření a co zápas sumo?
Protože jsou internisté i praktičtí lékaři čím dále častěji žádáni o vyšetření a posouzení vhodnosti sportovní zátěže, vydala Evropská kardiologická…
Důsledky sportu mohou bolet
Nejen při řešení poúrazových stavů, ale i při bolestech z přetížení, z nesprávně prováděného pohybu využívá prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. z…
Pohyb? Snazší je polykat tablety!
Jak se udržuje v kondici a proč je těžké kvantifikovat význam pohybu, o to se se čtenáři MT podělil prof. MUDr. Richard Češka (foto), CSc., z III.…
Za rekordní mortalitu chřipkové epidemie může nízká proočkovanost
Kriticky nízká proočkovanost v ČR. Právě tato skutečnost je podle předních epidemiologů příčinou rekordního počtu závažných případů při letošní…
Chronickým únavovým syndromem trpí v ČR až 40.000 lidí
Až 40.000 Češek a Čechů trpí podle internisty Lubomíra Nováka chronickým únavovým syndromem. Ten se mylně zaměňuje za jarní únavu, která ale rychle…
Kongres primární péče upozornil na důležitost očkování proti IPO
Sympoziu v rámci kongresu primární péče předsedala MUDr. Hana Cabrnochová (foto). Hlavními tématy se stalo očkování proti pneumokokům, podoba…
O podočkovanosti imunosuprimových revmatiků
Na lednových Třeboňských revmatologických dnech, které tradičně hostilo atraktivní prostředí lázní Aurora, vystoupil v rámci satelitního sympozia…