
Všechny články
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Stát nezvládá kontrolovat kvalitu psychoterapeutické péče
Psychoterapeutická péče je v Česku poskytována ve zdravotnictví i mimo ně. Ve zdravotnictví ji poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů, kapacity…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
MATRIX: Spolehlivá detekce subklinické FS u pacientů s jednodutinovým ICD
„Naše recentní výsledky ukazují, že pomocí unikátní DX technologie lze u pacientů s jednodutinovým implantabilním kardioverterem‑defibrilátorem s…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
Zdravotníkům se otevírá šance na dřívější odchod do penze
Vedle záchranářů budou možná moci odcházet dříve do důchodu i další zdravotníci. Aktuální vládní návrh důchodové reformy totiž počítá s rozšířením…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Rada NSC projednala koncepci screeningových programů
Ministerstvo zdravotnictví informovalo o ustavení a prvním zasedání Rady Národního screeningového centra. Rada na své první schůzi projednala jak…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Prosazování jednodenní chirurgie provází nejen nadšení, ale i obavy
Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že v podpoře jednodenní péče bude pokračovat. Má to svoje úskalí k řešení – kontrolu kvality, jasná pravidla a…
Nová farmaceutická legislativa slibuje dostupnější léky
Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh revize evropské farmaceutické legislativy. Má se jednat o největší reformní změnu v této oblasti…
Vyšetření hemofiliků ultrazvukem je snadné a rychlé
Ultrazvuk k vyšetření hemofilických pacientů využívají lékaři ortopedické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava přibližně třicet let. MUDr. Richard…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…
Recentní údaje naznačují nový standard péče u pokročilého/recidivujícího karcinomu endometria
Nová data studie RUBY potvrzují, že přidání imunoterapie ke standardní chemoterapii pro léčbu první linie pokročilého karcinomu endometria nebo jeho…
Novotný: Jednoduchost švédského systému může inspirovat nejen onkology
Česká onkologie si za poslední desetiletí určitě ve světě vydobyla již dobré renomé, stále ale má co zlepšovat. Jak ukazují příklady z některých…
Podfinancovaní lékárníci chtějí změnu plateb od pojišťoven
Vedení České lékárnické komory formulovalo svoje požadavky na dlouhodobější změny v úhradách od pojišťoven za výdej léků i na změny v maržích.…
Praktičtí lékaři se zapojí do prevence, včasného záchytu i léčby osteoporózy
Incidence a prevalence osteoporózy v populaci stoupá. Týká se až tři čtvrtě milionu obyvatel, na které připadá přibližně 60 osteologů. Centra…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Chlíbek: Poradnu vakcinologické společnosti využívají nejen dětští praktici, ale i praktici pro dospělé
Očkování není jen téma dětského a seniorního věku. Kontrola očkování je součástí preventivní prohlídky u dospělých. Pokud nebyli očkováni v dětství,…
Odbory: Znovuzavedení karenční doby je nepřijatelné
Už tento měsíc by měla být dokončena analýza, na jejímž základě by se vláda měla rozhodovat, zda po čtyřech letech znovu obnoví tzv. karenční dobu.…
Chystané zákony mohou destabilizovat sociální služby, varují odbory
Vláda v březnu představila sociálním partnerům návrhy na změnu sociálně zdravotního pomezí v podobě paragrafovaných znění novel zákonů o sociálních a…
Cushingův syndrom byl popsán před 111 lety
Na počest objevitele Cushingovy choroby, amerického neurochirurga Dr. Harveyho Cushinga, se v den jeho narozenin, tedy 8. dubna (1869 v Clevelandu,…
Ještě letos předložíme návrh změn vzdělávání praktických dětských lékařů
Z dat, která máme dnes k dispozici, vyplývá předběžně, že změna vzdělávání před šesti lety vedla ke snížení zájmu lékařů o obor praktický lékař pro…
Prevence zlepšuje kvalitu života a šetří nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění
V této Poradně se budeme věnovat motivačnímu programu VZP PLUS a odměnám připraveným pro poskytovatele zdravotní péče, pokud dbají u svých klientů na…
Růst plateb za péči v roce 2022 zpomalil
Aktuální zpráva ukazuje, že loni zachránily stabilitu zdravotního pojištění rostoucí mzdy. Platby zdravotních pojišťoven za hrazené služby loni…
Pracoviště pro vzácná onemocnění potřebují reformu financování
Centra pro léčbu pacientů se vzácným onemocněním nemají dostatečné financování. Zaznělo to na kulatém stole u příležitosti Dne vzácných onemocnění na…
Němec: Ženy s endometriózou čekají na diagnózu i deset let
Endometrióza představuje onemocnění s výrazným negativním dopadem na kvalitu života. Vykazuje širokou škálu mnohdy nespecifických symptomů. I proto…
Nedopil: Fixní doplatky co nejdříve. Letáková turistika po lékárnách není žádoucí
Komentář: Mgr. Aleš Nedopil, provozovatel nezávislé lékárny U bílého lva v Říčanech, předseda spolku Vaši lékárníci z. s.
Zvyšování proočkovanosti seniorů a délka života ve zdraví
Až o 40 procent nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, o 22,5 procenta nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody a o 17 procent nižší riziko…
Horecký: Vláda nejdřív píše zákony a teprve pak přemýšlí o strategii
Světová asociace Global Ageing Network vyzvala představitele vlád po celém světě, aby učinily nutné reformy v oblasti dlouhodobé péče o seniory.…
Fórum: Měly by být ve všech lékárnách stejné doplatky na léky?
Konkurence skrze snížené doplatky na tentýž lék je výhodná pro lékárny, které si mohou dovolit doplatek minimální anebo žádný, ale nevýhodná pro…
Vláda schválila vznik nových oborů specializačního vzdělávání sester
Vláda posvětila Ministerstvu zdravotnictví návrh na vznik dvou nových oborů specializačního vzdělávání všeobecných sester. První z oborů reaguje na…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2023
První vydání Medicíny po promoci v roce 2023 otevírá rozhovor s osobností – s náměstkem ministra zdravotnictví Jakubem Dvořáčkem, který zhodnotil,…
Bez telemedicíny se neobejdeme. Zatím ale nemáme ani definici
V oblasti telemedicíny máme co dohánět. V zákoně o zdravotních službách stále chybí její definice a jasno není ani o úhradách. Ledy částečně…
Inosin pranobex u akutních i chronických virových onemocnění
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine, IP) byl na světový trh úspěšně uveden před pěti desítkami let. Jeho široké indikace zahrnují akutní i…
Lékařky a vědkyně, které to nevzdaly
Ženy v medicíně i v akademickém prostředí narážejí při své profesní dráze na některé překážky, kterým jejich mužští kolegové čelit nemusejí. O jejich…
UNICEF podporuje primární péči v ČR nejen pro uprchlíky
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) realizuje program podpory primární péče pro děti a dorost. Cílem je navýšení…
Fórum: Co by přineslo zavedení poplatků na urgentních příjmech?
Ministerstvo zdravotnictví hledá způsob, jak omezit nadužívání pohotovostních služeb a urgentních příjmů. Diskuse se vede o výši plateb pro neakutní…
Dostupnost sekundárních dat v českém zdravotnictví
Návrh Evropské komise o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS – European Health Data Space), jehož cílem je nastavit celoevropský ekosystém…
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Nové indikace terapie CAR T v hematoonkologii
Terapie CAR‑T je novou, průlomovou možností léčby hematologických malignit, jejíž indikace se stále rozšiřují. Na lednových 23. pražských…
Polymerní terapeutika z AV ČR – účinná a bezpečná nanoléčiva?
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
Fórum: České zdravotnictví na pomoc Ukrajině
Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, přijalo Česko téměř půl milionu uprchlíků, většinou ženy a děti. S vízem dočasné ochrany se jim…
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
Magnetická rezonance vstupuje do časného záchytu karcinomu prostaty
„Díky přibývajícím studiím a aktivitě evropských úřadů považuji zakotvení základních principů screeningu s využitím magnetické rezonance v…
Screening karcinomu prostaty nabírá pevnější obrysy
V listopadu uspořádalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR ve spolupráci s MZ ČR konferenci PROSTAFORUM, kde čeští i zahraniční odborníci debatovali…
V AZV můžu propojit své zkušenosti z výzkumu, zdravotnictví i státní správy
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Využití ultrazvuku pro diagnostiku hemofilických artropatií je velký posun
Ultrazvukové vyšetření kloubů je v ostravské fakultní nemocnici již několik let součástí diagnostiky u hemofilických pacientů.
Jedení v reakci na úzkost nebo smutek je spojeno s poškozením srdce
Podle výzkumu zveřejněného v lednu 2023 v časopisu ESC European Journal of Preventive Cardiology, není pro zdraví srdce důležité jen to, co jíme, ale…
Snahy zlepšit dlouhodobou péči o seniory celosvětově sílí
Světová asociace Global Ageing Network vydala „Výzvu vládám celého světa“, která vybízí vlády k reformám a změnám systému dlouhodobé péče o seniory.…
Kardiovaskulární přínosy hypolipidemik platí napříč etniky a regiony
Podle studie zveřejněné v únoru 2023 v European Journal of Preventive Cardiology mají menšinová etnika a regiony přinejmenším stejný kardiovaskulární…
Fórum: Potřebujeme dostupná anonymizovaná zdravotnická data pro veřejnost?
Ač zákon o svobodném přístupu k informacím zakotvil právo na informace, dostat se ke zdravotnickým datům může být problém. A to až takový, že se jím…
Linhart: Musíme se vrátit na trajektorii snižování kardiovaskulární mortality
„Reálně hrozí, že bez další modifikace rizikových faktorů a inovativní léčby může během následujících dvaceti let stoupnout kardiovaskulární…
Mladí lékaři požadují změny v nastavení povinných kursů a stáží. Jsou nepřínosné
Kvalita povinných kursů v rámci postgraduální přípravy mladých lékařů je nedostatečná, jejich cena vysoká a dostupnost nízká. Tak by se dala shrnout…
VZP spouští novou kampaň k otevření celospolečenské debaty o ceně zdraví
Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 6. února 2023 novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti…
Když nemocnice budou řešit gender, získají spokojenější zaměstnance
„U lékařky se předpokládá to, co u rodiče‑lékaře nikoli: tedy že nebude mít dost času na práci a že pro ni nebude na prvním místě. Případně se…
Letošní ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu se zaměří na vztahy
Národní ústav duševního zdraví pořádá 23. – 26. 2. 2023 v Městské knihovně v Praze již sedmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Návštěvníci se…
Storová: V kontrolách evidence léků v lékárnách pokračujeme
Reexport jako takový nelegální není, distributoři vyvezou ročně léky za dvě miliardy korun. Několik lékáren se ale zřejmě věnuje distribuci léků v…
Ženy lékařky mají o dvacet tisíc menší průměrný plat
Mezi výdělkem lékaře a lékařky v Česku je rozdíl zhruba 16 procent. Liší se i platy v nejmladších věkových kategoriích. Nemocnice si kvůli evropským…
Ministerstvo chce legalizovat telemedicínu, sešly se desítky námitek
Distanční péče bude muset splňovat technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace, navrhuje ministerstvo zdravotnictví.
Po zemětřesení je třeba okamžitě skokově navýšit kapacitu akutní dialýzy
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí po katastrofálním zemětřesení je crush-syndrom. Pomoci může pracovní skupina Mezinárodní nefrologické společnosti.
V Cestě domů se plní sny
O svoje pocity po prvních týdnech v nové pozici a o výzvy, před kterými domácí hospic Cesta domů stojí, se se čtenáři Medical Tribune podělila jeho…
Osmou reformu postgraduálního vzdělávání bych už nepřežil
„Nechci, aby rostly tabulkové platy, chci, aby rostly příjmy lékařů. Chci, aby si kvalifikovaný člověk vydělával více a více bez ohledu na to, jestli…
Oligonukleotidová terapie v kardiologii a neurologii
Další přednáška z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaná ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Radiologického asistenta si každý musí hýčkat
Studijní program Radiologický asistent nově otevírá i 2. lékařská fakulta UK. Reaguje tím na výrazný nedostatek těchto zdravotnických profesionálů.…
Lidé se závislostí mají výrazně horší prognózu pro rozvoj řady fyzických chorob
Zvýšené riziko úmrtí a výrazně zkrácená délka života kvůli rozvoji řady závažných fyzických onemocnění – to jsou nově potvrzené důsledky závislostí…
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a…
Studie: Modifikované bakterie jsou účinné v léčbě rezistentních plicních infekcí
Výzkum španělských vědců naznačil, že upravené živé bakterie by mohly posloužit jako nový způsob léčby rezistentních plicních infekcí, které jsou…
Sociální služby potřebují kvalitní digitalizaci a sdílení informací
Řízení o příspěvcích na péči nebrzdí pouze nedostatek posudkových lékařů, ale také nedostatečná digitalizace a neefektivní procesy, konstatuje…
SÚKL řeší vyvádění léků z evidencí lékáren. Mohou končit v zahraničí
Za porušení pravidel vývozu léků padaly loni vysoké pokuty. Kromě toho SÚKL sleduje nový fenomén – lékárny nechávají mizet ze své evidence léky za…
Úsloví „pacient vždy na prvním místě“ není klišé, říká šéf AIFP David Kolář
Dostupnost moderních léčiv pro české pacienty, udržitelný systém financování zdravotnictví, rozvoj digitalizace i změny v novele zákona o zdravotním…
VZP ČR připravila pro smluvní partnery nové motivační programy na rok 2023
V této Poradně představíme nové motivační programy VZP PLUS, které jsou určeny všeobecným praktickým lékařům (VPL), praktickým lékařům pro děti a…
Mladí lékaři se dočkali. Po kmeni hned do třináctky
Zvyšování tarifních platů ve zdravotnictví se sice letos nekoná, mladí lékaři se však po několikaletém úsilí konečně dočkali změny k lepšímu. Ti,…
Českou republiku postihly rozsáhlé výpadky základních antibiotik
Nárůst počtu respiračních onemocnění v populaci má za následek řádově vyšší spotřebu antibiotik než v předchozích letech. Zatímco situace okolo…
„Infarkt na chipu“. Zařízení umožní lepší pochopení poškození srdce
Co se děje v srdci po infarktu myokardu? A proč jsou přeživší pacienti časem stále více unavení, podráždění, nemocní, a někteří dokonce umírají v…
Dvořáček: Situace s nedostatkem antibiotik je vážná
Každé pondělí pošle ministerstvo zdravotnictví lékařům informaci, jaká antibiotika mají jejich pacienti šanci v lékárnách sehnat, říká náměstek Jakub…
Jak přesné jsou domácí antigenní testy na omikron?
Rychlé testování antigenu proti covidu‑19 z velké části nahradilo testování PCR v ambulantním prostředí, ale údaje o přesnosti jsou omezené.
Odborná appka na vyhodnocení EKG zaznamenala i závažné nálezy
Měření EKG pomocí chytrých hodinek má své výhody a nevýhody. Mezi výhody, jak je vyjmenovává Mgr. Veronika Bulková z MDT – Mezinárodního centra pro…
Pití kávy je spojeno s prodloužením délky života
Podle výzkumu, který byl zveřejněn v European Journal of Preventive Cardiology, je pití dvou až tří šálků kávy denně spojeno s delší délkou života a…
Finové otestovali schopnost AI předvídat sportovní zranění
Dokáže být umělá inteligence užitečná i v oblasti prevence sportovních zranění? Tuto otázku si položili finští vědci z Fakulty informačních…
Tofersen nedokáže zpomalit progresi u SOD1 ALS
Předpokládá se, že u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a mutací SOD1 dochází k akumulaci chybně složených agregátů proteinu…
Kam míří Evropa? Ke kardiovaskulárnímu plánu
Letošní české předsednictví Radě Evropské unie (EU) si jako prioritu v oblasti zdravotnictví zvolilo prevenci a podporu veřejného zdraví. V tomto…
Hajdúch: Komplexně o onkologickém výzkumu v ČR
Začátkem prosince se v Olomouci uskutečnilo setkání více než dvou stovek výzkumníků zabývajících se problematikou nádorových onemocnění – 17th Czech…
Česko posunulo Evropu o krok blíž ke sdílení zdravotních dat
Co se dá očekávat od Evropského prostoru pro zdravotní data, k čemu sdílení dat potřebujeme a co ještě bude potřeba k tomu, aby se ambiciózní návrh…
Léčba interferony je vhodná pro pacientky s RS, které chtějí otěhotnět
Léčba roztroušené sklerózy se neustále vyvíjí, a to nejen díky novým přístupům v terapii. Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA, zástupce přednosty…
Virtuální realita v rehabilitaci. Český úspěch na světové scéně
České inovativní společnosti se ve světě neztratí. Naposledy to prokázala plzeňská firma VR Medical, která se svým stejnojmenným produktem zabodovala…
Český úspěch. Nové diagnostické metody u Parkinsonovy choroby
Hypomimie, tedy ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace, patří k charakteristickým projevům Parkinsonovy choroby. Pro zachycení…
Carpe „DIEM“ – nová česká metoda změní světový výzkum genomů
Tým vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR vyvinul novou metodu polarizace genomů. Snadnější analýzu genomů ocení odborníci napříč různými obory.…
Jak správně nakupovat léky v nemocnicích? Hlavně podle zákona
Nákupy léků jsou pro každého poskytovatele zdravotní péče klíčové. Bez léků by nemohl poskytovat řádnou lékařskou péči. Tyto nákupy ovšem podléhají…
Kardiovaskulární prevence: Mejdan skončil, data jsou alarmující
Příznivý trend poklesu kardiovaskulární mortality se zastavil a podle všeho se i obrátil. Jak se vrátit na správnou trajektorii bylo tématem diskuse…
Doutník z okénka
Svléknout pyžamo, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléknout se, připravit snídani a vydat se do práce. Zcela běžné činnosti, na které téměř…
Umělá inteligence je v práci s daty pacientů diskrétní
Vědci v posledních letech učinili obrovský pokrok ve schopnosti vyvíjet algoritmy umělé inteligence, které dokáží analyzovat údaje pacientů a nabízet…
Trendy diagnostiky ADHD: lepší rozpoznání, nebo přehnaná diagnostika?
Prevalence poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (ADHD) v posledních letech trvale narůstá, což vede k debatě o důvodu pozorovaných trendů.…
Nová data pro empagliflozin z AHA: lék je účinný při CKD i akutním srdečním selhání
O tom, že glifloziny působí nejen na kontrolu glykémie, ale i komplexně kardioprotektivně a renoprotektivně, již nikdo nepochybuje. Zatím chybějícím…
Náležitosti žádostí o léčivé přípravky
V dnešní Poradně VZP se zabýváme problematikou žádostí o léčivé přípravky. V článku se dozvíte, jak postupovat při vydání této žádosti, co musí…
Fórum: Jak zabránit výpadkům antibiotik a dalších léků?
Česko není, stejně jako celá Evropa, ve výrobě léků soběstačné, výpadky dodávek jsou běžnou realitou například u antibiotik. Příčinou bývají problémy…
Interna na cestě k digitální péči
Uplatnění digitální péče a telemedicíny je realitou a jejich rozvoj nadějí pro pacienty s obezitou, diabetem, ale i dalšími chronickými nemocemi.
Slovenští lékaři vybojovali platy vyšší než v Česku
Slovenští lékaři dosáhli hromadnými výpověďmi zvýšení platů a příslibu hlubších změn. Doufají v návrat slovenských lékařů ze zahraničí a také v to,…
Standardizovaná tvorba a podoba klinických doporučených postupů z roku 2022
Doporučené postupy jsou považovány za zlatý standard zdravotní péče. Existují mezinárodní, evropské, regionální guidelines, svá doporučení vydávají…
Počet skvělých inovativních projektů prudce vzrostl
Společnost Roche po roce opět rozdala ceny Czech DIGI@MED Award. Ve čtvrtém ročníku soutěže ocenila inovativní projekty přinášející nová digitální a…
Budeme úspěšní v digitalizaci českého zdravotnictví? Deset věcí, které se musejí stát
Potřebujeme závazný plán digitalizace, datové standardy, pravidla pro distanční péči, strukturovanou elektronickou zdravotní dokumentaci a další…
Další slibné výsledky studie s psilocybinem
Klinické studie postupně přinášejí další a další pozitivní výsledky o možném pozitivním vlivu psilocybinu na duševní zdraví. Nadějná je i mezinárodní…
Fotografováním se bráním vyhoření, říká hematolog Cetkovský
Ředitel pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Cetkovský se více než dvacet let věnuje fotografování. Hrdě se hlásí ke statutu…
Unikátní monografie Scapular Fractures má hned několik prvenství
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika…
Kardiologové a neurologové společně při odhalování skrytých příčin CMP
V lednu příštího roku by měla být v České republice spuštěna nezávislá akademická studie s názvem Kardioneurologie 2023, zaměřená zejména na detekci…
Péče orientovaná na člověka se stává nedílnou součástí moderní medicíny
Na letošní podzimní konferenci pořádané Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 18. října v Praze, tentokrát nepřevažovali…
Deepfake
Deepfake, spojení slov deep (hluboký) a fake (podvržená informace), je souhrnný pojem pro vytváření, manipulaci a modifikaci dat automatizovanými…
Pacientům, kterým musí být odebrána slinivka, mohou pomoci jejich vlastní buňky
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nově rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé České republiky a…
Zdravotníci chtějí mít možnost odejít dříve do důchodu
Poslanci dali zelenou dřívějšímu odchodu do důchodu pro záchranáře. Zbývá už jen projednání v Senátu a podpis prezidenta. Vzhledem k obecné politické…
Lékárníci jsou také zdravotníci. Měli by mít více kompetencí
Lékárníci jsou připraveni na více kompetencí, aby mohli plně využít svého potenciálu zdravotníků. Jde například o možnost mimořádného výdeje…
Nová doporučení pro ochranu sportovců
Až 80 procent sportovců, kteří náhle zemřou, nemělo žádné příznaky nebo rodinnou anamnézu srdečního onemocnění. Doporučení, jak používat genové…
Utáhnout na vařené nudli
Jakmile po něčem pátráte na internetu, vyhledavač nabídne odpovědi. Obvykle jich bývá víc a jsou v nějakém pořadí. Většina lidí je prohlíží v tom…
Umělá inteligence předpovídá reakci na nové léky
Výzkumný tým z CUNY Graduate Center publikoval v časopise Nature Machine Intelligence článek, ve kterém představil svůj nový model umělé inteligence,…
Nová doporučení pro léčbu hypertenze směřují k jednoduchosti
U příležitosti přípravy nových doporučených postupů České společnosti pro hypertenzi pro diagnostiku a léčbu hypertenze požádala redakce MT o…
Budoucnost fekální mikrobiální transplantace u kriticky nemocných
Stále stoupající počet vědeckých studií prokazujících význam mikrobioty pro zdraví ukazuje na obrovský potenciál nového způsobu léčby civilizačních a…
Průzkum: Medici i budoucí sestry chtějí pracovat ve fakultních nemocnicích
Ze srovnání průzkumů společnosti HealthCare Institute mezi studenty lékařských fakult a studenty středních, vyšších a vysokých škol vzdělávajících ve…
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
Výzkum: Umělá inteligence v prevenci sebevražd
Identifikace osob ohrožených sebevraždou je zásadní pro prevenci a zvládání sebevražedného chování. K vyhodnocení rizika suicidia jsou běžně…
Pavlík: Případovým paušálem by mělo být hrazeno stále více péče
Nejen spravedlivější úhrady, ale i zcela nové možnosti analýz systému. To přinesl DRG Restart.
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Společný přístup urychlí a zlevní diagnostiku a léčbu vzácných onemocnění
Na mezinárodní konferenci věnované vzácným onemocněním se sešlo v Praze ve dnech 25. a 26. října 2022 několik desítek odborníků z celé Evropy.…
Lze dělat více v prevenci kardiovaskulárních onemocnění?
„Ambulantní kardiologové primární prevenci nezanedbávají – oni se jí vlastně ani nevěnují. Zdraví lidé ke kardiologům nechodí a úhradové mechanismy…
Panasonic air-e čistí vzduch pomocí miliard nanočástic
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvedla v říjnu 2022 na český trh air-e – svůj první samostatný generátor nanoe™X. Tato technologie…
Brněnské onkologické dny 2022 nejen pro onkology
Od 12. do 14. října 2022 proběhl 46. ročník Brněnských onkologických dnů včetně tradiční Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Kromě…
Fórum: Jak dostat do ČR velký mezinárodní kongres? A má to smysl?
Setkání evropských či světových kapacit na medicínském kongresu v ČR je velkou poctou, závazkem i výsledkem mnohaletého působení českých odborníků na…
Náměstek Blaha: Standardizujme propouštěcí zprávy, ať je můžeme sdílet
Když byl v minulém volebním období prosazen zákon o elektronizaci zdravotnictví, znamenalo to zlom ve vyhlídkách na digitalizaci. Práce, které…
Biosimilární léky se plně vyrovnají originálním, potvrdila EMA a HMA
Nejistota končí. Evropská léková agentura (EMA) a Síť ředitelů lékových agentur (HMA) vydaly po 15 letech zkušeností společné prohlášení potvrzující,…
V endovaskulární léčbě ischemických iktů patří Česko k premiantům
Nejen o novinkách v endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody (CMP), které byla věnována i část programu Evropského radiologického…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost a kvalitu dětské psychiatrické péče?
Dětí, které potřebují intervenci v souvislosti s duševním zdravím, neustále přibývá. Kapacity, které by jim mohly a měly pomoci, jsou ale naprosto…
Výsledky české studie na ESMO 2022 v Paříži
Na letošním ESMO byly k ústnímu sdělení vybrány výsledky z české studie SENTIX (NCT02494063), která probíhá od roku 2016 pod vedením…
Memorandum podpoří vědu, vzdělávání i kvalitu péče
Memorandum o prohloubení spolupráce, které bylo podepsáno 4. 10. 2022 v prostorách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, má nejen…
VZP ČR nabízí nemocnicím dodatek ke smlouvě o individuální úhradě v roce 2022
V důsledku epidemie COVID-19 a souvisejících opatření byla nucena řada nemocnic odložit některé zákroky, a to včetně hospitalizací s vybranou…
Nízká proočkovanost proti chřipce nás může přijít draho
Boj s pandemií covidu‑19 sice na čas vytlačil chřipku ze světla ramp, odborníci ale veřejnost varují – dříve nejobávanější virus sezónních onemocnění…
Tradiční Medicína po promoci v nové podobě
Medicína po promoci v zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru s…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Optimalizace postgraduálního vzdělávání lékařů
„Dlouhodobé vzdělávání lékařů zažilo obrovské množství změn, takže jakákoli další změna je jen další kulka do týla,“ pravil na odborné konferenci…
Praktici jsou připraveni na další vlnu covidu
Přestože počty nakažených covidem‑19 opět rostou, se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou bude podle praktických lékařů podzimní…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Vlček: Sbližování sazeb vítáme. Růst o osm procent ale nemusí stačit
„Výdaje na energie tak z podílu tří procent obratu vzrostly na devět až deset procent obratu,“ říká MUDr. František Vlček, ředitel rozvoje a inovací…
Fórum: Jak zvládnout studium medicíny bez nadměrného stresu?
Na jaře publikovaný výzkum portálu Po medině potvrdil vysokou míru stresu u mediků. Určitá míra stresu ze zkoušek je nedílnou součástí náročného…
Opomenutá předcovidová varování
Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
S ženami přenašečkami si lékaři zatím nevědí rady
„Ve Světový den povědomí o Duchenneově svalové dystrofii se chceme podílet na zvýšení povědomí nejen o této nemoci, ale vzhledem k tomu, že letošní…
Pečující matky nemají čas řešit své zdravotní problémy
Ačkoli Duchenneova i Beckerova svalová dystrofie postihuje převážně muže, ženy jsou zde neméně důležité, a to hned z několika důvodů. Letošní Světový…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Vyšší úhrady za péči, než bylo domluveno. To je návrh na rok 2023
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v úhradové vyhlášce růst o osm procent. Pro nemocnice navrhuje další sbližování plateb za stejné případy.…
Dětí s psychickými problémy vyžadujícími odbornou pomoc stále přibývá
Psychických problémů u dětí a mládeže v posledním desetiletí lineárně přibývá. Rapidní zhoršení přinesl covid a s ním související opatření a následně…
Mezeru v informacích o problematice sebevražd vyplnil nový web
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí, v jejím důsledku zemřelo v loňském roce v České…
Úhrady telemedicíny: pojišťovny hledají cestu
Za plátce vystoupila na konferenci LIFMAT MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, která zároveň reprezentuje Svaz zdravotních pojišťoven v…
Když si pacient sleduje data, funguje to
Díky datům mohou větší díl péče o pacienta převzít nelékaři, říká o digitální medicíně doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., vedoucí obezitologického…
Bariéry a úspěchy implementace digitální medicíny
Implementace efektivních nástrojů digitální medicíny je podmínkou udržitelnosti zdravotního systému, uvádí profesor Miloš Táborský.
Fórum: Energetické úspory – jaká opatření se osvědčila?
Stále dražší energie dlouhodobě zvyšují náklady nemocnic i soukromých praxí. Dříve přijatá opatření, jako zateplení budov nebo instalaci úsporného…
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Získání invalidního vozíku a možné chyby při zpracování žádosti o něj
Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud…
Rány u onkologických pacientů
I letos se výroční XX. celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma mezioborové spolupráce při léčbě ran a kožních defektů konal v Pardubicích pod…
Gombe
Že se lidé podobají šimpanzům, je známo dlouho. Charles Darwin (1809–1882) vyvolal představou blízkého vývojového vztahu opic včetně lidoopů a lidí…
Spinraza léčí SMA u dětí i dospělých. Metaanalýza shrnuje její přínosy
Novou naději nejen pro nejmenší pacienty, ale i pro dospělé s SMA představuje léčba Spinrazou, která je již několik let dostupná také v ČR. Výrazné…
Začalo očkování modifikovanými vakcínami na Omikron
Do České republiky dorazily první dodávky modifikované vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer pro subvariantu BA.1, v nejbližší době bude pro zájemce o…
Přežijí pacientské organizace?
Deset let profesionalizace pacientských organizací. Chybějí jim peníze na zajištění provozu.
Večerní dávkování antihypertenziv není lepší než dávkování ranní
Pragmatická randomizovaná studie TIME u více než 21 000 pacientů s vysokým krevním tlakem sledovaných déle než pět let dospěla k závěru, že ochrana…
Pojišťovny podpořily vyšetření očí u diabetologa pomocí umělé inteligence
Oční vyšetření od diabetologa? S pomocí digitální fundus kamery a softwaru pro automatické vyhodnocení digitálních snímků mohou diabetologové provést…
Zdraví na prvním místě
Lékaři a ostatní pracovníci ve zdravotnictví tráví dlouhá léta nejen na vysokých školách, ale i dalším vzděláváním za účelem maximálního vědění.…
Lék pro pacienty se spinální svalovou atrofií bude hrazen ze zdravotního pojištění
Ministerstvo zdravotnictví schválilo úhradu léčivého přípravku Spinraza k léčbě spinální svalové atrofie z prostředků veřejného zdravotního pojištění…
Rezervy pojišťoven klesnou. Náklady poskytovatelů rostou a rok 2023 bude náročný
Poslanci na výboru mluvili o ekonomice zdravotnictví. Nemocnice by kvůli inflaci potřebovaly přidat ne o čtyři nebo pět, ale o 14 procent, varuje…
Kardiologická fiesta v Barceloně
Kongres Evropské kardiologické společnosti je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě. Letos se po dvouleté pauze vynucené pandemií…
Paxlovidu má být na podzim dost. První dodávky dorazí v průběhu září
Pandemie neskončila. Česká republika pokračuje ve zbrojení na podzimní vlnu covidu‑19. Ministerstvo zdravotnictví ČR uzavřelo s farmaceutickou…
Biohybridní mikroroboti – možná budoucnost cílené léčby karcinomů
Vědci z Institutu Maxe Plancka představili novou studii, ve které popisují způsob a potenciál přidávání umělých komponent k bakteriím. Biohybridní…
Promarněné příležitosti v preventivní medicíně
Nové guidelines ESC z roku 2021, které čítají 111 stran od 29 autorů a 13 odborných společností, obsahují řadu sporných doporučení a zdaleka…