
Všechny články
Nobelova cena za lékařství letos míří do oblasti evoluční genetiky
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 získává švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo za dekódování starověké DNA. Ocenění…
Tradiční Medicína po promoci v nové podobě
Medicína po promoci v zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru s…
S inhibicí SGLT 2 není čas ztrácet čas
Glifloziny patří mezi farmakologická překvapení třetího milénia. Zpočátku asi nikdo nečekal, že některé léky z této skupiny získají hned několik…
Nemocničním lékařům na Slovensku došla trpělivost
Hromadné výpovědi lékařů mohou po letech znovu ochromit slovenské zdravotnictví. Odboráři nejsou spokojeni s vládním návrhem zvýšení platů ani s…
BOD jsou zpět v plném rozsahu
Brněnské onkologické dny jsou tradičně tuzemskou největší odbornou akcí zaměřující se na onkologickou problematiku. Před nástupem pandemie onemocnění…
Ředitelka EMA: Posuzujeme nová antivirotika na covid a stovka výrobců vyvíjí další
Státní ústav pro kontrolu léčiv v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie hostil takzvaný stakeholder meeting, společné jednání evropských…
Cibula: Apolinář musí být maximálně vstřícný
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Nárůst antibakteriální rezistence již nelze zastavit, snahou je ji zpomalit
Období, kdy byla antibiotika nepostradatelnou součástí medicíny, se zřejmě chýlí ke konci. Již několik let lékaři varují, že kvůli nadužívání těchto…
Odborníci na infekce se sešli v Praze
Hlavním tématem VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie (KMINE), který se v Praze konal od 22. do 24. září 2022 a…
Zdravotnictví 2023: Jak by měly růst platy ve zdravotnictví?
Tradiční přetahovaná o výši platů a mezd ve zdravotnictví se nevyhnula ani letošní odborné konferenci Zdravotnictví 2023. Zatímco zdravotnické odbory…
Šonka: Úhrady v příštím roce víc podpoří prevenci
Navýšení úhrad pro praktiky na rok 2023 je dobré. Máme povědomí o možnostech ekonomiky a státního rozpočtu. Neočekáváme, že se plně vykompenzuje celá…
Polovina Čechů sleduje chytrým zařízením svůj stav
Lidé jsou poměrně otevření telemedicíně a zvyklí na měření kroků nebo dalších údajů o zdraví. Výsledky průzkumu představil na konferenci LIFMAT Jakub…
Stroj nenahradí rozhodování lékaře, ale pomůže mu
Nejen analýza obrazu, ale i jiných dat je vhodné pole pro uplatnění umělé inteligence v medicíně. Velká zdravotní data jsou pro lidské oko…
Barva kůže ovlivňuje výsledky pulsní oxymetrie i rozhodování o léčbě
Existuje systematické zkreslení výsledků pulsní oxymetrie z rasových a etnických důvodů u pacientů s covidem‑19 a existuje souvislost mezi tímto…
Jak srazit hlavu covidu? Raději měděným než stříbrným mečem
Antimikrobiální účinky stříbra jsou v praxi dobře známé a široce využívané. Proti viru SARS‑CoV‑2 však existuje efektivnější zbraň. Vědci z Porúrské…
Studie DELIVER zahání dlouholetou frustraci
Studie DELIVER byla asi nejsledovanějším sdělením letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně. Redakce Medical Tribune…
Studie DELIVER dominovala kardiologické fiestě v Barceloně
Asi nejsledovanějším sdělením během letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně byla prezentace závěrů studie DELIVER s…
Evropo! Zajisti nepřetržitou dostupnost léků, žádá GIRP
Evropská asociace pro distribuci zdravotní péče (GIRP) vydala prohlášení, ve kterém žádá Evropskou komisi a členské státy EU, aby pomohly v…
Nedostupnost léků je konstantní problém. Co říkat pacientům?
Pro lékaře může být mnohdy těžké udržet si dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob léčivých přípravků, které předepisují svým pacientům. Pacienti…
Nedostatek radiologických asistentů jako evergreen našeho zdravotnictví
Zdravotnická zařízení napříč republikou se již řadu let potýkají nejen s chronickým nedostatkem všeobecných sester, ale také radiologických asistentů…
S léčbou inhibitorem SGLT‑2 je třeba začít co nejdříve
Empagliflozin se stal prvním inhibitorem SGLT‑2 s dostupnými daty pro zlepšení prognózy srdečního selhání napříč celým spektrem ejekční frakce levé…
Spánkové poruchy spojené s covidem‑19
Výzkumníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) realizují rozsáhlý výzkum vlivu onemocnění covid‑19 na…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Role umělé inteligence v optimalizaci farmakoterapie srdečního selhání
Pro léčbu srdečního selhání se používá velké množství různých typů léků. Dosud však není známo, kteří pacienti mají ze kterého typu léku největší…
Česká inovace v léčbě akutní leukémie výrazně prodlužuje přežití
Čeští vědci představili inovativní metodu léčby akutní leukémie. Tým složený z vědců z centra BIOCEV, 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Zdravotnictví se bez kvalitního managementu neobejde
Lékařský obor je ve společnosti brán za povolání, ve kterém jde spíše o poslání lidem než o práci. Většina lidí zná tuto profesi jen z ordinace a…
Inovace ve V4 a Izraeli tématem mezinárodní konference
Na mezinárodní hybridní konferenci Healthcare Innovations in Visegrad Countries and Israel budou prezentované výsledky mezinárodního projektu…
Evropští ministři v Praze potvrdili větší spolupráci ve zdravotnictví
Ministři zdravotnictví členských zemí EU v Praze ladili kromě jiného pomoc Ukrajině a dohody s dodavateli covidových vakcín. Mluvilo se také o rovném…
Akční plán pro digitální kardiologii
Na kongresu ESC 2022 byl představen materiál The WHF Digital Roadmap, který popisuje potenciál a hlavní překážky implementování digitálních…
Experti UEG připomínají nezbytnost screeningu CRC
Ve dnech od 8. do 11. října 2022 se bude ve Vídni konat vůbec první hybridní kongres UEG (United European Gastroenterology), který ve své zavedené…
První doporučení ESC pro kardioonkologii
Cílem nových doporučených postupů, zveřejněných u příležitosti letošního kongresu ESC, je omezit nežádoucí účinky onkologické léčby na srdce tak, aby…
Fórum: Jaké nejdůležitější úkoly stojí před českou onkologií?
Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU klade důraz na implementaci Evropského plánu boje proti rakovině. Vláda také schválila Národní…
Partnerství ČR a UNICEF. Lepší dostupnost péče a zapojení ukrajinských zdravotníků
Během válečného konfliktu na Ukrajině přijala Česká republika nejvíce uprchlíků na počet obyvatel na světě. Statisíce prchajících, zejména z řad žen…
Dyslipidémie v pediatrické praxi
V bloku ICHS na odborném setkání 34. Šamánkovy Poděbrady vystoupil prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., ze III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha s…
Čurila: Stimulace převodního systému bude brzy metodou první volby
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
S konflikty na psychiatrických odděleních pomůže nový projekt
Nácvik deeskalačních technik může významně snížit počet konfliktních situacích na odděleních s psychiatrickými pacienty.
Nošení roušky zesiluje škody způsobené kouřením
Kouření tradičních nebo nehořlavých cigaret v období nošení roušek má za následek dvojnásobný nárůst vydechovaného oxidu uhelnatého a zhoršenou…
Používání měřičů prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu
Review zahrnulo téměř čtyři desítky systematických přehledů a metaanalýz a konstatuje: Máme dost důkazů na to, abychom doporučili používání…
Anestezioložka: Práce na misích je životní výzva
Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…
Chytrá inzulinová pera
Na 58. diabetologických dnech v Luhačovicích v bloku věnovaném technologiím v léčbě diabetu přednesl MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III. interní kliniky…
Úspěch multidisciplinárních týmů závisí na mravenčí práci i na podpoře vedení
Vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Bc. Zuzana Fišarová působila několik let jako hlavní metodička projektu…
Multidisciplinární model psychiatrické péče již úspěšně funguje. Zatím ale ne všude
Součástí procesu reformy psychiatrické péče, který je řízen MZ ČR, je i projekt Multidisciplinarita v psychiatrické péči. Ten je úspěšný u lékařů i…
Nahoře jako dole?
Hierarchie, tedy pořadí či posloupnost podle významu nebo hodnosti, je natolik běžnou součástí naší každodenní společenské zkušenosti, že ji často…
Ministerstvo zbrojí na podzimní vlnu. Hlavní zbraní zůstává vakcinace
Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo registrace na čtvrtou dávku očkování proti covidu. Vakcíny mRNA od společností Pfizer a Moderna se mají stát…
Covid je hrozba. Vakcinace bude plně hrazena i v dalších letech
Ministerstvo zdravotnictví ČR nebude ustupovat ze svého liberálního přístupu, nechystá restrikce a neučiní vakcinaci proti covidu povinnou.…
Fórum: Co soudí zdravotníci o druhém přeočkování proti covidu?
Druhou posilující dávkou se očkuje od 18. července. Vakcinologové ji doporučují lidem od 60 let, klientům a pečujícím v zařízeních sociální péče,…
Philipp: Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít…
Předčasná menopauza je spojena se zvýšeným rizikem srdečních problémů
Podle studie zveřejněné 1. srpna 2022 v časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal menopauza před 40. rokem věku je…
Farmaceutická strategie EU: Nenechat si ujet vlak
Evropa řeší, jak zajistit rovnější dostupnost léků. Rozhoduje se také o budoucnosti podpory vývoje nových léků v EU, zejména pro ty zdravotní oblasti…
Hebborn: Účinné a efektivní léky by měly být dostupné v celé EU
Evropská spolupráce při HTA hodnocení léků může zrychlit přístup pacientů k inovativním lékům, věří Ansgar Hebborn, vedoucí pracovní skupiny EFPIA…
Riziko srdeční zástavy u uživatelů (některých) antidepresiv
Bylo referováno o sporných výsledcích ohledně spojitosti mezi užíváním antidepresiv a rizikem zástavy srdce mimo nemocnici (OHCA – out‑of‑hospital…
Na 40 procent pacientů s karcinomem plic se operuje mimo centra
Ani tak závažné onemocnění, jako je karcinom plic, nemusí znamenat rozsudek smrti. Záleží na rychlosti stanovení diagnózy, ale také na tom, kde se…
Průzkum: Doplatky nutí lidi nedodržovat dávkování
U některých léků mohou být doplatky příčinou nesprávného užívání spíše než u jiných. Ukazuje na to analýza a dotazníkové šetření společnosti…
Urbánek: Hepatitida C nikdy nezmizí, ale lze ji dostat pod kontrolu
Přední český hepatolog prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., z Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze se problematice chronických virových hepatitid věnuje…
Fórum: Když vyjet za prací do světa, tak kam?
Tisíce lékařů a sester z ČR se uplatnily v cizině, každoročně jich odjíždějí za prací a studiem stovky. Lákají je vysoké platy, přehlednější systém…
Haluzík: První virtuální národní institut je jedinečný projekt
Přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., se…
Projekt CarDia je historicky největším počinem v ČR na poli civilizačních chorob
Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) spojuje pět center vědecké, výzkumné a klinické excelence. Své…
Lymfoproliferativní onemocnění
V hematologickém bloku na 17. kongresu Interní medicína pro praxi v Olomouci zazněly od MUDr. Jozefa Michalky z Interní hematologické a onkologické…
ADA 2022: Glifloziny a snížení rizika fibrilace síní v reálné praxi
Dalším důležitým účinkem gliflozinů, které se stále více prosazují v terapii diabetu, je kromě prevence akutních exacerbací srdečního selhání a…
Jak být neustále up‑to‑date v online době
Vzdělávací zdroje na internetu, zahraniční stáže, téměř neomezené možnosti odborné diskuse s kolegy ze zahraničí. Možnosti odborného rozvoje jsou…
Hlášení úrazu nebo jiného poškození zdraví podle §55 zákona č. 48/1997 Sb.
V aktuální Poradně VZP se věnujeme problematice hlášení úrazu. Kdo má oznamovací povinnost? Co musí poskytovatel zdravotních služeb zaslat pojišťovně…
Na antibiotickou rezistenci se pozapomnělo, ale nezmizela
Práce se sledováním a zvyšováním kvality v nemocnicích je čím dál úžeji spojena s prací s daty: získáváním kvalitních srovnatelných dat o procesech a…
CNS profylaxe u vysoce rizikového difuzního velkobuněčného B lymfomu
Profylaktické vysoké dávky metotrexátu (MTX) nebo metotrexát intratekálně jsou běžně spojeny s indukční imunochemoterapií u pacientů s difuzním…
Anketa: Jak covid‑19 zasáhl léčbu karcinomu prsu
Před více než půl rokem Medical Tribune spolupořádala seminář na téma zhoubných nádorů prsu s důrazem na triple negativní karcinom (TNBC) v kontextu…
ASCO a WHO budou spolupracovat na zlepšení kvality onkologické péče
V rámci spolupráce oznámené 3. června 2022 bude Americká společnost klinické onkologie (ASCO) spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO)…
Bůh si je přebere
V průběhu křížové výpravy proti albigenským kacířům na jihu Francie bylo obleženo město Béziers. Jeho měšťané odmítli kacíře vydat. Roku 1209 město…
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality
Národní zdravotnický informační systém už přináší zajímavá data o kvalitě péče. Prostor pro zlepšení je ve vybudování toku informací zpátky k…
Fórum: Aplikace pro zdraví
Mobilní zdravotní aplikace nelze považovat za plnohodnotnou náhradu klasické zdravotní péče, jsou ale užitečným doplňkem odborné péče. Za covidu…
Intervenční kardiologie přitahuje lidi energické a nápadité – i díky tomu se stále rozvíjí
„Za poslední dvě dekády se v intervenční kardiologii událo skoro až nepředstavitelné množství věcí. Kdyby mi v roce 2002, když jsem s invazivou…
NKÚ: kontrola dotací na psychiatrii nedostatečná
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby při rozdělování dotací na reformu psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví podle kontrolorů…
Je třeba se zaměřit na modifikovatelné rizikové faktory
Kardiovaskulární mortalita je v České republice v globálním srovnání vysoká a jedná se o zdaleka nejčastější příčinu úmrtí. Česká kardiologická…
Kardiovaskulární rizikové faktory u starších osob: Desetiletá následná analýza přežití
Stárnutí a kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou úzce spjaty. Starší populace je běžně postižena zdravotními stavy, jako jsou např. křehkost,…
Nielsen z Dánska: Před všemi zeměmi EU stojí v péči o zdraví stejné výzvy
Dánské zdravotnictví je napřed v digitalizaci a vyznačuje se nejkratší průměrnou dobou hospitalizace. „Při řešení délky hospitalizace se nedá dívat…
Data zdravotnictví a sociálních věcí se možná propojí
Efektivnější řízení zdravotně sociálního pomezí, to je cílem iniciativy, podle které by část dat ze sociální oblasti mohl začít zpracovávat ÚZIS.
Zapojení kardiologů do intervenční léčby CMP dává smysl
Péče o nemocné v riziku ischemické cévní mozkové příhody (iCMP) a o ty, které iCMP postihne, stojí na pomezí mezi neurologií, kardiologií a vnitřním…
V Česku vzniká „National Cancer Institute“, národní autorita pro výzkum rakoviny
Tři hlavní uzly v Praze, Brně a Olomouci, jedenáct výzkumných pracovišť, 71 týmů s výrazným zastoupením zahraničních a mladých výzkumníků. Více než…
Storová: Díky revizím úhrad se k léčbě dostane mnohem více pacientů
Kolem generik a biosimilárních léků pořád panuje mnoho nejasností. „Kopie“ originálních léků však přinášejí do rozpočtu značné úspory, což umožňuje…
Fórum: Dopady inflace na zdravotnictví
Inflace v dubnu překonala čtrnáctiprocentní hranici, za květen a červen se může dostat nad 15 procent. Úhrady za poskytnutou péči pro rok 2022…
Úskalí vyřizování žádostí o úhradu zdravotní péče
Vystavení žádanky o schválení/povolení výkonu, zdravotnického prostředku nebo léčivého přípravku jsou každodenní činností skoro všech zdravotnických…
Legislativní novinky v oblasti zdravotnických prostředků
Ve dnech 5. a 6. května se konal v prostorách Univerzity Pardubice již XX. celostátní kongres s mezinárodní účastí nazvaný Mezioborová spolupráce při…
Fórum: O prevenci mluví každý… a někdy nic víc
V posledních měsících ministr zdravotnictví i další politici intenzivně mluví o podpoře prevence. Dlouhodobě je zmiňována v řadě dokumentů, např.…
Jak na deprescribing u křehkého seniora
„Optimalizace farmakoterapie je esenciální součástí péče o starší, polymorbidní a křehké pacienty, u kterých bychom se měli snažit identifikovat a…
Dohoda u praktiků, zubařů a gynekologů
Podpora preventivních vyšetření u gynekologů i praktiků, mírný růst úhrad. To jsou zatím výsledky dohodovacího řízení o úhradách na rok 2023.
Prausová: Naším cílem je další propojení onkologických týmů
„V ČR máme výborné praktiky a chceme jim ještě více zjednodušit práci tím, že jim nabídneme možnost online komunikace s multidisciplinárními…
V páteřní chirurgii se teď nejvíce skloňuje robotika
„Vývoj technologií ve spondylochirurgii se ubírá směrem k robotice, která ještě není ve fázi, kdy bychom se na ni mohli stoprocentně spolehnout, ale…
Agnotologie. Nevědomost je moc
Bill McKibben, environmentalista, napsal k debatě o klimatické změně: „Ztratili jsme spoustu času s představou, že se účastníme debaty o datech a…
Táborský: Guidelines a úhrady, pak budeme v digitální kardiologii napřed
„Česká kardiologická společnost svým XXX. sjezdem definitivně postoupila do éry digitální kardiologie,“ říká prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., první…
TALOS‑AMI: Časná změna tikagreloru za klopidogrel u pacientů po infarktu myokardu
Duální protidestičková léčba sestávající z kyseliny acetylsalicylové (ASA) a inhibitoru P2Y12 je zlatým standardem u pacientů s akutním infarktem…
Zdravotní klauni komunikují za hranicí řeči
Často slýcháme někoho říkat, že Zdravotní klauni „krásně komunikují“. Pozná se to nejlépe podle toho, že hospitalizované děti, jejich rodiče, ale i…
Prof. Chodik: Chytré systémy pro podporu rozhodování lékařů jsou slibná cesta
Největší výhodou, se kterou může pracovat MaccabiTech ve svých výzkumech, je přístup k mohutné databázi zdravotních údajů mateřské skupiny Maccabi.…
Účinky vazopresinu a metylprednizonu při nemocniční oběhové zástavě
Management péče o pacienty se srdeční zástavou v nemocničním prostředí vychází z principů rozšířené kardiopulmonální resuscitace. Podání dalších léků…
Odliv. Od kolektivního k individuálnímu, od racionality k emotivitě
Racionalita, unikátní a největší výtvor řecké antické filosofie a jejích pokračovatelů, je namáhavá, musíme se jí učit. Natož moderní vědecké myšlení…
Remedia č. 2/2022 - omluva
Vážení čtenáři, v části nákladu časopisu Remedia č. 2/2022 došlo k záměně tiskových archů. Za chybu se omlouváme, a pokud Vám toto vadné číslo…
Studie Prague OHCA se pohybovala na hraně možného
Málokdy se dostane české originální akademické studii takového zájmu, jako tomu je v případě Prague OHCA study. Práci publikovali autoři z Všeobecné…
Kubek i Jojko: Navržené platby za státní pojištěnce nestačí
S představeným návrhem pro automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce představitelé lékařů nesouhlasí. Na nejbližší roky podle nich slibuje…
Příběh Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského je jedinou církevní nemocnicí s akutní péčí v ČR. Nachází se v klidné části pražské Malé Strany,…
Místo, kde se akutní péče snoubí s péčí paliativní a duchovní
V uplynulých sto letech je asi první ředitelkou nemocnice v řeholním šatu. K boromejkám ji přivedlo poslání starat se o nemocné a trpící. I když to…
Moderní technologie mění transplantace
„V Česku nám stále zásadně chybějí žijící dárci ledvin, s jejich pomocí bychom mohli transplantovat výrazně víc pacientů a s lepšími výsledky,“ říká…
Studie odhalila značné rozdíly v předepisování doporučených léků na HFrEF
Léčba srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) zlepšuje přežití, ale často je nedostatečně využívána anebo je poddávkována. Rozsáhlá…
Nové výzvy pro FNUSA-ICRC
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA‑ICRC) má od nového roku nové vedení, prof. MUDr. Irenu Rektorovou,…
Vzpomínky na slavné české lékaře u Purkyňova samovaru
Již celkem dvě desítky setkání uspořádal v Lékařském domě Klub J. E. Purkyně – letošní jubilejní XX. setkání se uskutečnilo 12. dubna s potomky…
Pneumologové z celé ČR nejen o astmatu, CHOPN a karcinomu plic
Letošní XXVI. ročník Hradeckých pneumologických dnů se po covidové odmlce od 20. do 23. dubna 2022 konal opět prezenčně a sešli se zde odborníci…
Fórum: Automatická valorizace plateb státu je žádoucí a logická
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavést automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, aby napříště nebyly platby státu každoročním…
Obezita a hypertenze – stále aktuálnější téma v ordinaci
Na programu letošního XX. sympozia arteriální hypertenze, které se konalo v Praze 6. dubna 2022, byla i přednáška „Optimální antihypertenzní léčba…
Množství vydaného léčebného konopí roste
Léčebné konopí z lékáren je dostupné stále většímu množství pacientů. Probíhající změny mohou tento trend dál posílit.
Český přínos k pochopení účinku inhibitorů PARP
Mezinárodní tým vědců pod vedením Hany Hanzlíkové z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Keitha Caldecotta z Univerzity Sussex ve Velké…
Robot pomáhá při zavádění kochleárního implantátu, prodloužená implantace je výhodou
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
Organizace péče o nemocné po cévní mozkové příhodě
Akutní péče o nemocné s cévní mozkovou příhodou (CMP) a její organizace je v České republice na špičkové úrovni. O nemocné se stará síť…
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější
Důkazy ze studií u antivirotika Paxlovid potvrzují snížení rizika hospitalizace na covid‑19 o 85 procent. U rizikových pacientů, jako jsou staří nebo…
Lékařské fakulty pomáhají ukrajinským medikům
České lékařské fakulty vnímají obtížnost situace, zároveň však chtějí zachovat kvalitu studia. Krátce po vypuknutí války nabídly univerzity studentům…
Když to padá, je už pozdě
Pro zvládnutí sofistikovaných cílených kybernetických útoků je důležitá dobrá příprava. Zdravotnictví se s nimi potýká stále častěji. Nové…
Zdravotní… klaun?
Není to tak dávno, co slovo klaun budilo spíše mrazení než úsměv – klaun cirkusový a z něj postupnou erozí se vyvinuvší „klaun hororový“ docela…
Digitální technologie v léčbě arytmií
Kdo by měl sledovat svoji srdeční frekvenci a rytmus a jaké zařízení by k tomu měl používat? Právě na to se zaměřil mezinárodní konsensuální dokument…
Kuřáci se srdečním onemocněním by mohli získat pět zdravých let tím, že přestanou kouřit
Podle výzkumu prezentovaného na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology, který se konal na přelomu března a…
Přetížení psychiatrických ambulancí jako další následek covidu
Akutní psychiatrická péče se po pandemických omezeních vrací do normálního provozu. Výzvou zůstává přetížení ambulancí. Podle studie Národního ústavu…
Otevírání a zpřístupňování zdravotnických dat: trend sílí
Národní portál psychiatrické péče publikuje interaktivní grafy i otevřené datové sady. Systém hlášení nežádoucích událostí zveřejňuje údaje pro…
Fórum: Jak pandemie mění využití telemedicíny?
Při koronavirové pandemii dostala telemedicína silný impuls k rozvoji. O její možnosti se začalo zajímat mnohem více lékařů a poskytovatelů než dřív,…
Lékaři z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků. Zatím pomohou s tlumočením
Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v…
Odborníci zkoumají mezinárodní rozdíly v přežití u karcinomu plic
Konsensus dosažený odbornou pneumologickou komunitou v rámci International Cancer Benchmarking Partnership (ICBP) prezentovaný na Evropském kongresu…
CompuGroup Medical nabízí softwary pro zubaře a dentální hygienisty
Rodina CompuGroup Medical kromě programů PC DENT a DENTIST+ pro stomatology nabízí i DENTIST+ DH, specializované řešení pro dentální hygienisty.
Na 48 místech VZP hledá praktika, na 72 praktika pro děti
Čtvrtina dětí je registrována u praktických dětských lékařů v důchodovém věku. V patnácti obvodech obcí s rozšířenou působností je dostupnost…
Fórum: Jakých bylo 100 dní ministra Válka?
Nedávno uplynulo sto dní od jmenování nové vlády ČR, tedy tradiční doba, po kterou se obvykle nechává nové vládě doba hájení. Okolnosti ovšem obvyklé…
Inovace a jejich patentová ochrana
Český i evropský výzkum v oblasti léků by mohl být silnější. V dotahování akademického výzkumu až do praxe jsou znatelné pokroky. Výzkumníci by…
Ministr Válek náhle odvolal ředitele IPVZ
Změna ve vedení IPVZ. Ředitel Škulec byl náhle odvolán, důvody nezná.
Ženy častěji zemřou na srdeční selhání než muži
Podle výzkumu prezentovaného v březnu 2022 na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2022 je u žen méně…
O dvou stylech vedení
Vystřídali jste během života několik různých povolání? Takže jste skoro jistě uvažovali o tom, kdo vás vede nebo vám velí, proč se chová tak, jak se…
Zkušenosti s telemedicínou by bylo chybou nevyužít
V současné době se zdravotnictví potýká s několika výzvami. Jejich úspěšné zvládnutí je může výrazně posunout vpřed rozvojem elektronizace při…
Chystá se zákonná definice telemedicíny
Nejistot kolem poskytování distančních zdravotních služeb by mohlo za dva roky ubýt. Novela má popsat, co je telemedicína a co musí splňovat.
Změny v diagnostice a léčbě pacientů po CMP
Podle dat Světové zdravotnické organizace je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Bohužel jen třetina pacientů…
Vývoj českého asistenta pro radiology je u konce, začínají testy
Český startup vyvinul systém pro vyhodnocení rentgenů plic umělou inteligencí a chce během příštího roku získat všechna povolení pro vstup na trh.…
Umělá inteligence by neměla být „blackbox“
Umělá inteligence potřebuje jasná pravidla, ve zdravotnictví zvlášť. Ta ale nesmějí být tak svazující, aby Evropa přestala být konkurenceschopná. „Už…
Medici opět v první linii
První vstřícné tváře, se kterými se mnozí ukrajinští uprchlíci v Praze setkávají, patří medikům z 3. lékařské fakulty UK. Ti už několik týdnů vedou…
Koronavirová pandemie prověřila práci praktiků. Obstáli
Práci a možnosti praktických lékařů prověřila koronavirová pandemie v uplynulých dvou letech na maximum. Boj s covidem podle nich odhalil celou řadu…
Praktičtí lékaři ocenili Davida Šmehlíka za přínos pro primární péči
Po řadě let se na letošním 16. kongresu primární péče rozhodli jeho pořadatelé Sdružení praktických lékařů ČR a Sdružení praktických lékařů pro děti…
Pojišťovny budou hradit lék, který pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá s chůzí
Výrazné zlepšení chůze pro pacienty s roztroušenou sklerózou přináší léčivý přípravek Fampyra, který bude v České republice hrazen zdravotními…
Novinky z PragueONCO 2022
V rámci 13. kongresu PragueONCO v Praze ve dnech 26.–28. 1. 2022 zazněly nejnovější informace z nedávných mezinárodních odborných setkání ASCO 2021,…
Medical Tribune slovensky o Slovácích pro Slováky (ale i pro Čechy, kteří dohlédnou za hranici)
Odborné noviny Medical Tribune vycházejí v řadě (nejen) evropských zemí. V České republice jsou čtenářům k dispozici po sedmnáct let. Během té doby…
Slabý: Precizní onkologie se bude uplatňovat už na počátku léčby
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., je zapáleným průkopníkem konceptu precizní onkologie. Je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vede…
Praktici UA Pointy vítají, ale jen jako provizorium
Kromě zřízení UA Pointů budou praktičtí dětští lékaři potřebovat další dlouhodobější pomoc, aby se mohli o přicházející děti z Ukrajiny řádně starat.…
Bonifikační program VZP PLUS
I v roce 2022 nabízí VZP ČR svým smluvním partnerům ve vybraných odbornostech účast v bonifikačním programu VZP PLUS. Jeho cílem je řešit konkrétní a…
Když děti pijí pod dozorem
Psychologům Mgr. Gabriele Kšiňanové, Ph.D., a Mgr. Albertu Kšiňanovi, Ph.D., kteří působí v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy…
Fórum: Dopady války na Ukrajině
Válka na Ukrajině má vliv i na české zdravotnictví. Dopadá přímo na zdejší ukrajinské lékaře, lékařky, zdravotnice i zdravotníky i na ukrajinské…
Snaha o přispění společnosti CompuGroup Medical Česká republika ke kvalitě zdravotní péče
V souvislosti se slábnoucí epidemií koronaviru SARS-CoV-2 v České republice bych velmi rád z role manažera části společnosti CompuGroup Medical Česká…
Česko se připravuje na dialýzu ukrajinských uprchlíků
Velká část lidí z Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky, bude potřebovat specializovanou zdravotní péči. U některých z nich bude nutná…
Když přes stromy regulí není vidět les
Nové technologie mají potenciál nás přechytračit. Nikoli checklisty, ale schopnost rozeznat nuance a klást přesné otázky budou právě tou dovedností,…
Migrace z Ukrajiny novou vlnu pandemie nepřinese
O možných epidemiologických rizicích ukrajinské migrační krize s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální…
Doc. Vevera: Koronavirová krize přinesla vlnu frustrace a zklamání vlastním životem
Přednosta Psychiatrické kliniky LF UK a FN Plzeň a vedoucí katedry psychiatrie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pplk. v. v. doc.…
Zdravotníci se zapojují do pomoci Ukrajincům a Ukrajině
Poradit ukrajinským utečencům, ošetřit je, nebo poskytnout pomoc přímo na Ukrajině. Zdravotníci mají možnosti, jak reagovat na válku na Ukrajině a…
Doc. Prausová: Epidemie covidu nás v lecčem posílila
„Uvítali bychom, kdyby na straně ministerstva a pojišťoven byla ochota dále zušlechťovat centralizaci péče. Ta docela dobře funguje, pokud jde o…
Ztráty pojišťoven letos přesáhnou 20 miliard
Aktuální odhad ministerstva zdravotnictví počítá pro letošek s deficitem zdravotního pojištění 21 miliard korun. Ministerstvo avizuje návrh na…
Reforma psychiatrie v každodenní praxi
Jako již několik let, i letos se 64. česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se konala online 14. a 15. ledna 2022, věnovala také…
Data z klinické praxe prokazují účinnost přípravku Spinraza v léčbě dospělých se SMA. Nově jsou součástí souhrnu údajů o přípravku
Přípravek Spinraza (účinná látka nusinersen), který se používá k léčbě spinální muskulární atrofie (SMA) u novorozenců, dětí i dospělých, má nově…
Po škrtech se hledají úspory
Kvůli rozhodnutí o snížení plateb za státní pojištěnce na loňskou úroveň plánují zdravotní pojišťovny šetření. Do budoucna má platby státu nastavit…
Friedrich: Bez zvýšení plateb státu o dalším růstu nemůže být řeč
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ing. Ladislav Friedrich varuje: Příští rok bude potřeba, aby stát přidal do zdravotnictví dvacet miliard.…
Nízká příčka
Představte si žebřík, který má deset příček a je ukotvený v zemi. Každá příčka vyznačuje, jak na tom sociálně a ekonomicky jste. Říká se tomu…
Prof. Rosina: Propojit medicínu s technikou se na FBMI daří čím dál lépe
Přestože je druhou nejmladší fakultou Českého vysokého učení technického (ČVUT), za necelé dvě dekády své existence si vydobyla respekt a neustále…
Kouření a obezita – lze ovlivnit oboje najednou?
V programu letošního 17. Šonkova dne prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., předseda ČLS JEP, otevřel téma, jež charakterizoval jako „skutečně zajímavé,…
Šonka: Bez posílení primární péče zůstane zdravotnictví zahlcené
S variantou omikron se tíže epidemie přesunula téměř výhradně na bedra praktických lékařů, pro které představuje opravdu extrémně vysokou zátěž. Více…
Přelomová léčba cystické fibrózy je v Evropě schválena i pro mladší děti
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Spolupráce v zemi nikoho aneb když se setká záchranář s potřebou paliativní péče…
„Matka má rakovinu s metastázami, za poslední dva týdny zhubla 12 kilogramů, v posledních několika dnech byla ospalá a v poslední hodině nereaguje…“…
Dvořáček: Evropa zdravotnictví dlouho nechávala stranou. Co teď připravuje, ovlivní každého
„Pozice, které má Česká republika zastávat vůči změnám chystaným v Evropské unii, musejí vznikat zezdola. Máme mluvit se všemi účastníky zdravotního…
Řízení o úhradách na rok 2023: Vítejte v horších časech
Startuje dohodovací řízení o úhradách na příští rok. Rezervy zdravotních pojišťoven se postupně tenčí. S napětím se očekává výhled růstu ekonomiky a…
Univerzita Karlova chce učit public health jako magisterský program
Pandemie nás poučila, že nutně potřebujeme specialisty na prevenci a ochranu zdraví, říkají zakladatelé nového studijního programu Epidemiologie a…
Omikron, nebo delta? Do aplikačních center se posílají všichni rizikoví
Podle aktuálního doporučení klinické skupiny ministerstva zdravotnictví mají být pozitivní pacienti s neznámou variantou a s rizikem těžkého covidu…
S ředitelem Lukášem o projektu za 3,4 miliardy i o úctě k sestrám
„Stojíme na vlastních nohou, jako vždy. My jsme v podstatě z centrálních zdrojů nikdy nic podstatného nedostali. Hospodaříme s tím, co dostaneme…
MUDr. Haberlová: Díky screeningu na SMA nemusejí děti končit na vozíku
Onemocnění, jako jsou cystická fibróza, fenylketonurie nebo spinální svalová atrofie (SMA), znamenají pro život dítěte a jeho rodičů výrazné…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
Nežádoucí příhody spojené s terapií CAR‑T
Terapie chimérickými antigenními receptory T buněk (CAR‑T) měla zásadní vliv na pacienty s B‑buněčným lymfomem refrakterním k chemoterapii nebo…
Lékaři bez hranic již padesát let pomáhají zachraňovat životy
Padesát let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi.…
Fórum: Kde je ve zdravotnictví třeba držet kontinuitu
Poslední parlamentní volby přinesly významnou změnu v rozložení politických sil. Mohlo by se stát, že i v řízení zdravotnictví dojde ke zřetelnému…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
Náměstkem pro Evropu bude Dvořáček
Ministr Válek staví svůj nejužší tým. Od února se stane jeho náměstkem lobbista Dvořáček. Připraví české předsednictví EU.
Největší nápor v této vlně očekává analytička na konci ledna
I omikron může na nemocnice dopadnout, zdá se ale, že nebude tak obrovský dopad na intenzivní péči, říká RNDr. Lenka Přibylová, vedoucí analytické…
Vyhláška o kompetencích sester má platit od července
Ministerstvo zdravotnictví chystá upřesnění kompetencí všeobecných sester se specializovanou způsobilostí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Nejasný český postoj ztěžuje situaci polských žen
Právníci České lékařské komory i přes stanovisko ministerstva zdravotnictví a přes doporučení ombudsmana trvají na tom, že poskytovat Polkám v Česku…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Slabý: Odcházím od čistého stolu
Na funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na konci listopadu rezignoval prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Svou roční zkušenost…
Dostupnost psychoterapeutické intervence naráží na nedostatek odborníků
Ačkoli je dopad onemocnění COVID‑19 na psychické zdraví populace dnes již zřejmý, není této problematice stále věnována dostatečná pozornost. Pomoci…
Digitální propast mezi generacemi trvá
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR zveřejnila výzkumnou zprávu z primárního a sekundárního výzkumu provedeného v ČR, Řecku a Německu o…
Nepovolené kombinace výkonů jsou častou chybou ve vykazování
U ambulancí není výjimkou dvacet procent péče neuhrazené v plné výši, říká Mgr. Radka Bauerová, MBA, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními…
Fórum: Co přinesl rok 2021 ve zdravotnictví?
Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v…
Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další dvě onemocnění
Součástí novorozeneckého screeningu bude od 1. ledna 2022 také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované…
Dušnost u pacientů po COVID 19 může signalizovat srdeční problémy
Malá studie naznačila, že pacienti s COVID‑19, kteří mají i nadále dušnost během fyzické aktivity jeden rok po zotavení z infekce, mohli utrpět…
Povinné očkování zdravotníků proti covidu má zajistit chod státu
Odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podepsal povinné očkování zdravotníků (včetně studentů na praxi) proti covidu. Pokud vyhláška přetrvá…
Co přinese povinná vakcinace proti COVID‑19?
Vyhláškou stanovil končící ministr zdravotnictví Vojtěch od března povinnou vakcinaci proti COVID‑19 také pro zdravotníky. V populaci jsou počty…
Jsme fakultou, která nenechá studenty padnout
Studium medicíny je vždy náročné. Je ale zbytečné a kontraproduktivní, aby stres spojený se studiem vedl k narušení duševního zdraví studentů. 3.…
Inovativní terapie v psychiatrii
Konference Inovativní terapie v psychiatrii uspořádaná Academy of Health Care Management se konala 11. listopadu v Praze prezenční i virtuální formou…
Co s nevědeckými postoji k očkování proti covidu?
Někteří lékaři v souvislosti s pandemií COVID‑19 veřejně prezentují své názory, které jsou v příkrém rozporu s aktuálním vědeckým poznáním. Někteří…
Nové procesy kolem orphanů začnou platit za pár týdnů
Nová pravidla pro stanovení úhrady léků na vzácná onemocnění a vysoce inovativní léčivé přípravky vstupují do reálné praxe. Vyjasnit se ještě musí…
Tinnitus: co neškodí, je akceptovatelné říká MUDr. Rottenberg
Tinnitem trpěli Beethoven, Michelangelo, van Gogh, leccos o něm ví také třeba Michal Pavlíček nebo Jáchym Topol. Na to, zda jsou příčiny šelestu v…