
Všechny články
Evropské miliardy posílí zdravotnictví
Národní plán obnovy je dokončen a schválen. Nejvíce peněz určených na oživení a odolnost Evropské unie půjde v rámci českého zdravotnictví na…
Prof. Feltl: Na normální provoz najíždíme rychle
Úleva a nadšení z návratu k běžnému provozu, ale i vyhoření a přepracování. „Najdete tu celé spektrum nálad, jaké si umíte představit,“ říká prof.…
Fórum: Národní plán obnovy zdravotnictví po česku
V reakci na pandemii COVID‑19 půjdou v příštích letech z Národního plánu obnovy a z iniciativy REACT‑EU do českého zdravotnictví dotace více než 40…
Valná většina respirátorů KN95 na webu neměla CE
Nelegální respirátory KN95 bez CE nebo s falešným CE tvořily v testu 98 procent všech zakoupených značek. Nelegální respirátory prodávají stovky…
Dlouhodobé účinky inhibitorů cholinesterázy u Alzheimerovy choroby
Inhibitory cholinesterázy (ICh) se rutinně používají pro léčbu demence alzheimerovského typu (AD), nicméně není zatím mnoho dat o jejich dlouhodobé…
Nedostatek vakcín ve světě vedl k debatě o patentech
Prolomení patentů na vakcíny proti SARS‑CoV‑2 je jedním ze zvažovaných kroků, jak pomoci chudším zemím zajistit dostatek očkovacích látek. Firmy…
MUDr. Mrozek kandiduje na prezidenta ČLK
Prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek, kterému skončilo funkční období, bude mít na XXXV. sjezdu delegátů lékařské komory vyzyvatele. Do…
Nemocnice přečerpaly dotační výzvu během vteřin
Měl to být silný nástroj dovybavení páteřních nemocnic zařazených v síti urgentních příjmů. Místo toho na dotace dosáhne zlomek nejrychlejších…
Mnoho lidí překračuje kritickou hranici stresu
S environmentální fyzioložkou prof. MUDr. Julií Dobrovolnou, Ph.D., z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně…
Prevence a léčba vysokého krevního tlaku cvičením
První personalizovaná doporučení o nejúčinnějším cvičení ke snížení krevního tlaku byla koncem března zveřejněna v časopise Evropské kardiologické…
Pomůže covid v návratu infekční medicíny zpět na výsluní?
Jak zdravotníci na inekčních odděleních zvládali koronavirus? Co nového do oboru epidemie přinesla, jakým směrem se vyvíjejí infekční onemocnění u…
Doplňky rybího tuku jsou spojeny s poruchou srdečního rytmu
Doplňky s obsahem omega‑3 mastných kyselin jsou spojeny se zvýšenou pravděpodobností vzniku fibrilace síní u lidí s vysokou koncentrací lipidů v krvi…
Sestry z nemocnic vyhání hlavně přetížení
Když nové sestry po svém nástupu zjistí, jak situace uvnitř nemocnic vypadá, část z nich odchází. Dokud nebude ve zdravotnictví dostatek dalšího…
Platby za testy a očkování vyčerpávají rezervy pojišťoven
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude vládu žádat o navýšení plateb za státní pojištěnce pro příští rok. O částce se vedou jednání. Velkou…
Fórum: O čem chtějí zdravotníci jednat s ministrem?
Soustředění všech sil a pozornosti na zvládnutí pandemie COVID‑19 a zároveň rychlé střídání jmen na postu ministra zdravotnictví a jeho náměstků…
Pravidla elektronizace zaostávají za praxí
Stále palčivější je potřeba poskytovatelů zdravotních služeb opřít se o pevná pravidla elektronického zdravotnictví a distanční péče. Pravidla pro…
Vyšla vyhláška s odměnami pro ambulance
Novela kompenzační vyhlášky úhrad za rok 2020 přiznává ambulancím bonusy na odměnu pro každého zdravotníka až 75 tisíc korun, podmínkou je mimo jiné…
Návrat k běžnému provozu je na dohled
Dobré zprávy o vývoji epidemie COVID-19 vzbuzují naděje na obnovení plného rozsahu nemocničních zdravotních služeb. Kromě Zlínského kraje všude…
Co odkryla pandemie COVID-19
Jan-Willem Scheijgrond (Global Head of Government & Public Affairs, Philips) poukázal ve svém blogu na začátku roku 2021 v souvislosti s pandemií na…
REGN-COV2 pro všechny nad 65 let
Další rozšíření indikace monoklonálních protilátek při COVID-19. Za pacienty s vysokým rizikem je považováno více lidí než dosud. Podání je možné až…
Vnitřně‑zevní punkce – elegantní řešení okluze centrálních žil
„Naším hlavním cílem je u takto nemocných obnovit cestu pro zavedení centrálního žilního katetru přes uzavřenou jugulární žílu vpravo, která je…
Program „Časná postcovidová péče o geriatrické pacienty“
Ve vybraných centrech byl vytvořen program péče o nemocné starší 65 let s COVID‑19 v subakutní fázi (3 týdny až 12 týdnů od vzniku obtíží).
Postcovidová geriatrická péče - chybějící článek současného zdravotnictví
U seniorské populace nad 65 let mívá onemocnění COVID‑19 obvykle těžší průběh a je také častěji provázeno komplikacemi. Po vyléčení infekce postihuje…
Prof. Vašáková novou náměstkyní MZ
Náměstkyní pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví se od 20. dubna stala prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky…
Očkování u praktických lékařů neakcelerovalo
Podle předsedy SPL Petra Šonky by se měla distribuce vakcín na čas přesměrovat k praktikům. Významné zlepšení je ale zatím v nedohlednu.
Fórum: Praktici chtějí očkovat proti covidu
Praktičtí lékaři jsou schopni naočkovat proti COVID‑19 zhruba 50 000 lidí denně. Zatím však směřují vakcíny především do očkovacích center a ordinace…
Kontrola ventilovaných pacientů odkudkoli
Tým z ČVUT zahájil v říjnu 2020 v reakci na přicházející vlnu covidu na Klinice anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady…
Nový výkon pro distanční kontrolu IBD?
Pracovní skupina k seznamu zdravotních výkonů ministerstva zdravotnictví schválila na svém březnovém jednání nový hrazený výkon dálkové kontroly…
ECMO zachrání až tři čtvrtiny dětí, které by jinak neměly šanci na život
O současné situaci s využíváním mimotělního oběhu u dětí jsme si povídali s MUDr. Václavem Vobrubou, Ph.D., vedoucím lékařem jednotky intenzivní a…
Ve VFN již ošetřili přes pět set pacientů na ECMO
Specializovaný tým špičkových lékařů v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) používá ECMO k záchraně životů pacientů již čtrnáct let, přesto se…
Jak spouštějí neurolipidy degeneraci?
Alzheimerova nemoc – zatím nevyléčitelná choroba, která se týká nejen stáří. PharmDr. Zdeněk Spáčil, Ph.D., zkoumá na Přírodovědecké fakultě…
Alzheimer a Parkinson: Zjistit, zpomalit a nejlépe zastavit
Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu dnes stále považujeme za nevyléčitelné nemoci. Proto se vědci snaží odhalit co nejčasnější stadia choroby, kdy by…
Fórum MT: Jak mít dostatek sester?
Všem zdravotním sestrám, které pomáhají již více než rok zvládat pandemii COVID‑19, udělila Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla za statečnost za…
Zprávy z chytré ordinace: více času na pacienta i komfort pro lékaře
Kartotéky v počítači i informace o tom, zda si pacient vyzvedl předepsaný lék. Ambulantní systémy jsou stále rozšířenější. Práce s nimi je intuitivní…
Rozhovor s předsedou Českého svazu hemofiliků Martinem Bohůnem
Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci…
Nejen ukolébavky
Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…
Cvičení zlepšuje zdraví i u pacientů s onemocněním ledvin
První studie, která uvádí optimální množství fyzické aktivity u pacientů s onemocněním ledvin, byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické…
Cvičení je zdravější než práce
Přínosy pro zdraví má volnočasová fyzická aktivita, nikoli pracovní aktivita. Tak zní zjištění první velké studie publikované v dubnu 2021 v časopisu…
Poraďte pacientovi: Covid může zvýšit počet migrenózních záchvatů
„Migréna postihuje dvanáct procent populace, ženy třikrát častěji. Nejedná se o čistě geneticky podmíněné onemocnění, v jejím rozvoji hrají významnou…
Poruchy příjmu potravy aneb když se život podle fitness aplikací a sociálních sítí zvrtne
„Pokud včas a adekvátně nezasáhneme, poneseme si jako následek covidové éry vyšší prevalenci poruch příjmu potravy v obou částech jejich spektra – ať…
Přes 500 akutních pacientů našlo péči v jiném kraji
Data o výměně pacientů mezi kraji ukazují, jak se v různých regionech vyvíjelo zatížení nemocnic. Karlovarský kraj v lednu a únoru využíval kapacity…
Novými náměstky primář Havrda a ředitel Vajdák
Personální změny byly zatím oznámeny na pozicích politických náměstků, odejít hodlá i koordinátorka očkování proti covidu.
Přínos telemedicíny pro zdravotnictví
V souvislosti s pandemií covid-19 se stále častěji skloňuje význam a přínos digitálních technologií i ve zdravotnictví. Média plní pojmy jako…
Ministr Arenberger: Beru to jako službu
AKTUALIZOVÁNO Docent Jan Blatný byl odvolán z funkce ministra zdravotnictví. Podle něj je to ze strany premiéra Andreje Babiše politické rozhodnutí.…
Můžeme předpovědět, kdo bude na nemocničním pokoji s COVID‑19 více úzkostný a depresivní?
Touto otázkou se výzkumně zabýval tříčlenný tým tureckých psychiatrů vedených Ebru Sahanem na dvou univerzitách v Istanbulu. Odpověď na položenou…
Neurochirurgie usiluje o zvyšování kvality života
Obor neurochirurgie je v současnosti charakterizován multimodálním přístupem – k léčení lze přikročit mnoha způsoby, ale klíčové je, jakého cíle je…
Zařízení detekuje typ CMP už v sanitce
Na celém světě pracuje asi deset výzkumných týmů na zkoumání možnosti, jak využít elektromagnetické vlny o nízkých výkonech k detekci a určení typu…
Stále hledáme bílá místa na mapě knižního trhu
Nakladatelství Grada v těchto dnech slaví 30 let své existence. Mimo jiné za ním stojí přes tisíc titulů určených lékařům a ostatním zdravotníkům.…
Interleukin 6 – iniciátor imunity i anděl smrti
V letošním lednovém vydání časopisu Carcinogenesis upozorňuje šéfredaktor prof. Curtis C. Harris v ohlédnutí se za rokem 2020 mj. na dvě významné…
Pokroky ve výzkumu nádorového mikroprostředí
Již v roce 2018 vydal americký FDA prohlášení, ve kterém mimo jiné vyzval farmaceutický průmysl k výzkumu nádorového mikroprostředí. Jedná se totiž,…
Co medici (ne)mohou, (ne)umějí a (ne)chtějí
Na nedostatek praktické výuky a klinických dovedností v posledních desetiletích poukazují snad všechny generace mediků. Výjimkou nejsou ani současní…
REGN‑COV2 má pravděpodobně vyšší účinnost na mutace viru
Teprve praxe ukáže, kolika vhodným pacientům se podaří REGN‑COV2 podat, říká přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno prof. MUDr. Petr Husa, CSc.
MyMedevio pomůže snížit administrativní zátěž v ambulancích lékařů, a to i při složité agendě očkování proti COVID-19
Telemedicína a digitalizace neznamená jen využití videokonferenčních hovorů lékaře s pacientem. Vzdálená péče může mít různé podoby. Strukturovaný…
Bezpečnost a účinnost používaných vakcín proti COVID-19
Aktuální problematice očkování proti onemocnění COVID-19 v ordinacích praktických lékařů se věnoval i VII. kongres praktických lékařů Společnosti…
Využití monoklonálních protilátek na COVID-19 častější
Dosud zakoupené množství přípravků s monoklonálními protilátkami, které se zkouší ve využití proti závažnému průběhu COVID-19, by podle odhadu…
Praxe potvrzuje dobrý efekt bamlanivimabu
Každý den máme covid pozitivních 10 až 14 tisíc pacientů. Až jedna čtvrtina z nich by se měla rekrutovat k podání monoklonálních protilátek, uvádí…
Inosin pranobex u akutních respiračních onemocnění - Review
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine) se v léčbě mnoha virových onemocnění používá desítky let. V následujícím textu předkládáme přehled…
O osudu vakcíny AstraZeneca se rozhodne ve čtvrtek
Přibývá pacientů, kteří u svých praktických lékařů ruší očkování z obav před tromboembolickými nežádoucími účinky vakcíny AstraZeneca, o nichž…
Aplikace šetří hodiny času. Bez nich bychom epidemii nezvládali
České zdravotnictví podle odborníků zaostává technologicky v digitalizaci o dvacet let. Přitom zkušenosti lékařů, kteří do elektronizace investovali,…
Klíčový dokument o významu plazmatických léčivých přípravků
Asociace sdružující výrobce plazmatických léčivých přípravků upozorňuje na nedostatečný sběr plazmy v Evropě a zhoršenou dostupnost některých…
Zažil jsem v oboru nesmírný pokrok
Dlouholetý přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., FESC, oslavil v únoru…
Jsem rád, že jsem měl možnost to zažít
Letošního 27. března se dožívá osmdesátin dlouholetý předseda České angiologické společnosti ČLS JEP MUDr. Karel Roztočil, CSc. Při této příležitosti…
Pokroky nejen v technologiích pro pacienty s diabetem
Další z pravidelných webinářů z cyklu diabetologové online se 15. února zaměřil na pokroky v léčbě diabetu. Diskutovaným tématem byla chytrá…
Z plicní rehabilitace neprofitují jen pneumologičtí pacienti
Dýchání je jeden z nejčastěji prováděných pohybů, říká docentka Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D., z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury…
Dokáže software najít nová léčiva proti viru SARS‑CoV‑2?
Program CaverDock brněnských vědců zjišťuje účinnost léčivých látek mj. na SARS‑CoV‑2. Od doby pandemie veřejně volný přístup k programu využily…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Psychických problémů s pokračující pandemií přibývá
V souvislosti s pandemií COVID‑19 se s duševním onemocněním potýká již téměř každý třetí dospělý a lze předpokládat, že s prodlužující se dobou…
Nemocnice byly vystaveny nebývalé zátěži. Očekává se zlepšení
České nemocnice nesou nebývalou zátěž za celou dobu pandemie COVID-19 v Česku a i v evropském srovnání jsou zatíženy poměrně intenzivně. Podle…
Sportovní medicína v době koronavirové
„Znalosti ze sportovní medicíny je třeba využívat i v době koronavirové a doporučovat pro posílení imunity pravidelnou, hlavně lehkou či středně…
Covidové odměny by mohly být ve výplatě za květen
Na zvláštní odměnu by tentokrát měli dosáhnout i zdravotníci z ambulantního sektoru, potvrdil znovu ministr Jan Blatný. O náklady se podělí státní…
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Ministr jmenoval novou vědeckou radu MZ
Ve vědecké radě ministerstva zdravotnictví byla vyměněna většina jejích členů. Radu opustili někteří kritici ministra zdravotnictví doc. Jana…
Pomohou uzdravené plazmidy snížit rezistenci vůči karbapenemům?
Ročně se v ČR spotřebuje přibližně 65 tun antibiotik v humánní medicíně a stejné množství v medicíně veterinární. V tuzemských nemocnicích je pak…
Start očkování u praktiků
Aktuální situace očkování v ordinacích praktických lékařů, kteří mohou oficiálně očkovat od 1.3., byla tématem virtuální tiskové konference pořádané…
Specifika těžkých forem COVID-19
Docent MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař KARIM VFN a 1. LF UK v Praze se v rámci konference Academy of Heath Care Management, věnoval…
Konference: Covid – průběh, testování a očkování
Academy of Health Care Management uspořádala 25. února 2021 online konferenci, na níž zazněly poznatky ze všech úhlů pohledu na infekci SARS-CoV-2.…
Úhrady nemocnicím rostly loni o 14 procent
Nemocnice už dostaly na odměny zdravotníkům víc než jiné segmenty, naznačily zdravotní pojišťovny. S prohlášením přišly v době před rozhodnutím…
Lékař v mobilu aneb Jak digitální technologie mění klasické fungování vztahu mezi lékaři a pacienty
Telemedicína neboli přenos lékařských informací mezi pacientem a lékařem prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, zažívá v…
CDC doporučuje dvojitou roušku, ne však z „jednorázovek“
Látková rouška nošená přes jednorázovou chirurgickou ústenku významně lépe chrání před kapénkami jak okolí, tak i nositele.
Jak poznat legální respirátor? Průvodce je i online
Nejčastější chybou nákupčích respirátorů a dalších podobných pomůcek je, že se příliš spoléhají na předkládané dokumenty, a neověří si, jestli…
COVID‑19 ovlivnil počet dárců i transplantací
Loňský rok byl pro dárcovský a transplantační program České republiky i pro celý vyspělý svět velmi komplikovaný. Agresivní virus ochromil celý svět,…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Okamžité úmrtí na infarkt u lidí bez cvičení
Význam pohybu potvrzuje stále více studií. Na to, že aktivní životní styl souvisí s nižší pravděpodobností okamžitého úmrtí na infarkt myokardu,…
Dva roky v ředitelně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Téměř na den přesně před dvěma lety stanul v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze radioonkolog prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který dříve…
Fórum: Očkování proti COVID‑19 – jak to jde jinde?
Pokud jde o vakcinaci proti COVID‑19, mají všechny státy stejný cíl. Cesty k jeho naplnění se však liší a vždy se lze inspirovat. Proto jsme českým…
Vše, co je dobré vědět o vakcínách proti COVID-19
K nejdiskutovanějším tématům současné doby patří bezesporu vakcinace proti onemocnění COVID-19. Právě proces registrace vakcín, role SÚKL a nežádoucí…
Kombinační terapie – základ léčby hypertenze i v době covidové
Na to, proč je třeba i v době pandemie COVID‑19 v léčbě hypertenze neztrácet čas a jednat, se ve své přednášce, která zazněla v rámci virtuálního…
Přestává to být únosné
„Kdyby situace, jaká je v Chebu, nastala po celé zemi, národní dispečink lůžkové péče by zhavaroval. V tu chvíli bychom se dostali k oblasti práce s…
Nedodržují opatření, na covid-19 nevěří. Proč?
Polarizace názorů české společnosti. Nedostatečná ochota zůstat doma s příznaky covidu-19. Vysoká důvěra v praktické lékaře. To jsou některé poznatky…
Aktuální data k epidemii: rizika jsou velká
Systém se blíží limitům. Na stole je omezení veškeré nemocniční péče kromě život ohrožujících stavů. Zveřejněna byla také podrobnější data k očkování…
V Agelu testují na covid ze slin
Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě testují pacienty s podezřením na covid-19 ze slin. Odběrovým týmům odpadá nutnost přítomnosti…
Výjimka pro Sputnik V? Záležet bude na ministerstvu
Pokud by měla být v Česku podávána vakcína Sputnik V jako neregistrované léčivo, leží rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví.
V ČR vznikla první klinika paliativní medicíny
Dalším velkým krokem v rozvoji paliativní medicíny v České republice je otevření první Kliniky paliativní medicíny při Všeobecné fakultní nemocnici a…
Chronický únavový syndrom na přelomu let 2020/2021
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví uspořádal na sklonku roku 2020 kurs Aktuální pohled na problematiku chronického únavového…
Gaming, kyberpornografie nebo kyberšikana – hrozby pro děti v době (post)covidové
Z průzkumu mezi základními a středními školami, jehož hlavním koordinátorem byla Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, mj. vyplývá, že tuzemské…
Nárůst nárazového pití – další dopad COVID‑19
Omezení přijatá proti šíření koronaviru a související restrikce zásadním způsobem ovlivnily životy milionů lidí v Česku. Obavy o zdraví spojené s…
Příznaky hypertenze bývají zaměňovány s menopauzou
Komplikace v těhotenství a časná menopauza zvyšují riziko srdečního onemocnění u žen. Na tento problém odborníci kardiologové, gynekologové a…
Nejsou guidelines jako guidelines aneb na metodice záleží
V posledních několika dekádách vznikají ve světě, ČR nevyjímaje, tisíce klinických doporučených postupů, které jsou založeny na datech evidence‑based…
Co říkají odborníci o vzniku traumacenter II. typu
V čem spatřují největší výhody, ev. možné bariéry související s doplněním sítě center vysoce specializované traumatologické péče, jsme se zeptali…
COVID‑19 u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených ocrelizumabem
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders přijal koncem prosince roku 2020 k uveřejnění článek Richarda Hughese a kol. COVID‑19 u osob…
Vakcinace proti COVID-19: věřte, nevěřte
Je tristní si připustit myšlenku, že 85letý senior pojede ze své vesnice desítky kilometrů do vakcinačního centra, kam také praktický lékař po své…
Na odměny za covid nedostanou všichni stejně
Peníze na odměny za podzimní vlnu covid-19 budou zdravotní pojišťovny zřejmě posílat s vyúčtováním úhrad za loňský rok. Jaké prostředky pojišťovny do…
Očkujme první dávku, říká imunolog Thon
Přestat očkovat zranitelnou populaci seniorů první dávkou a soustředit se na dodržení lhůty na druhou dávku je to nejhorší, co se může stát, říká…
Poradní vědecká rada ministra zdravotnictví skončila
Vědecká rada ministra se nesešla od 15. října, přitom má běžně jednat každé tři měsíce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se rozhodl jmenovat nové…
Polovina dávek vakcíny šla zdravotníkům
Zhruba dvacet tisíc pracovníků ve zdravotnictví již dostalo obě dávky vakcíny proti COVID-19.
Prof. Šedo: Ministr možná chtěl jiný tým
Po pěti měsících odchází prof. Aleksi Šedo z postu náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. S ministrem zdravotnictví doc. Janem Blatným…
Bude mít každý kraj konečně své traumacentrum?
„Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny podporují náš záměr doplnit stávající síť traumacenter o pracoviště II. typu. Pokud náš návrh…
Zátěž intenzivní péče je nevídaná
Kapacity nemocnic v některých krajích jsou na hranici možností. Počet mezikrajových transportů pacientů mírně stoupá. Sedm krajů nemá volná lůžka ARO…
Nakažlivější britská varianta se Česku nevyhnula
Prvních deset potvrzených případů britské varianty SARS-CoV-2 v Česku a desítky dalších podezřelých vzorků. Mutaci napoví i metoda PCR.
Návrat od druhého břehu
Část lidí, kteří se dostali do blízkosti smrti, například po srdeční zástavě, vypráví o čase, jenž ubíhal podstatně rychleji než obvykle, o stavu, v…
Evropská konference praktických lékařů WONCA/DEGAM
Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA probíhají každoročně. Po středoevropské sérii (Praha 2017, Krakov 2018 a Bratislava 2019)…
Tromboelastometrie pro (mírně) pokročilé
Druhým seminářem společnosti CSL Behring, který se konal v rámci virtuálního kongresu Akutne.cz, provázela MUDr. Ivana Zýková (ARO, Krajská nemocnice…
Velká data v izraelské nemocnici Sheba MC
V rámci online česko‑izraelského inovačního dne Smart Healthcare v BEA campusu Olomouc vystoupil se svým příspěvkem o velkých datech prof. Robert…
Doufám, že se do očkování zavede systém
Očkování proti COVID‑19 by nemělo ležet jen na nemocničních lékařích. Do očkovacích center by ale lékaři z ambulancí měli jít pracovat, jen pokud…
Úspěchy i problémy začátků vakcinace proti COVID‑19
Desetitisíce očkovaných a přesný metodický pokyn. V projektu očkování proti COVID‑19 jsou pokroky. Ani opozice, ani premiér ale nejsou spokojeni s…
Fórum: Podaří se naplnit plán vakcinace?
Vakcinace proti COVID‑19 začala v ČR stejně jako jinde v EU 27. prosince, mezi prvními se očkovali premiér a ministr zdravotnictví. Celkem má být…
Top 10 novinek roku 2020 v kardiologii
Evropská kardiologická společnost (ESC) zveřejnila svých deset tiskových zpráv, které přinesly v médiích nejvíce titulků.
Zrychlujeme. Na jednu vakcinaci potřebujeme šest minut
„Naše nemocniční lékárna byla první pracoviště v České republice, které začalo řešit, že jedna lahvička s očkovací látkou společnosti Pfizer reálně…
Onkologicky nemocní a očkování proti COVID-19
„Ač jsou pacienti se zhoubnými nádory obecně považováni za imunokompromitované, u drtivé většiny z nich se potíže týkají především imunity…
Chystají se odměny za podzimní COVID-19
V letošním prvním čtvrtletí mají být zdravotníkům vyplaceny odměny za práci při podzimní vlně epidemie COVID-19. Dostat se má nejen na zaměstnance…
Takřka kontinuálně se pohybujeme v konfliktním prostředí
Nejen o aktuálních změnách v letecké záchranné službě (LZS), ale hlavně o tom, jak a nakolik koronavirus změnil práci zdravotnických záchranářů a jak…
COVID-19 je spojen s vyšší úmrtností u pacientů s akutním srdečním selháním
Pacienti s akutním srdečním selháním mají téměř dvojnásobné riziko úmrtí, onemocní-li infekcí COVID-19. Malá studie provedená v jednom centru…
Telemedicína se rozjíždí pomalu, chybí zákony i zabezpečení
Pandemie způsobila boom vyšetřování na dálku. Zatím se ale lékaři nemohou na tento typ služeb pojistit, protože nemá oporu v zákoně. „To se musí…
Většině pacientů zjistí covid až v nemocnici
Nově využívaný ukazatel potvrdil vážnost situace. Více než polovina hospitalizovaných COVID-19 nebyla diagnostikována před přijetím do nemocnice. „To…
První vakcinace proti SARS-CoV-2 byla symbolem, ale důležitým
Očkování proti viru SARS-CoV-2 v neděli 27. prosince začalo i v České republice – byť zatím spíše symbolicky. Zapojilo se do něj šest nemocnic.
Očkovací strategie byla aktualizovaná
Část zdravotníků z nemocnic spadá do první vlny očkování proti COVID-19, s nimi také ordinace praktických lékařů. Ostatní budou ve druhé vlně…
Dlouhodobá účinnost natalizumabu u pacientů s RRRS v ČR
Projevy relabující-remitující roztroušené sklerózy sledované pomocí magnetické rezonance a s použitím nového klinického konceptu posuzování projevů…
Opravdové setkávání počítače nahradit nemohou
Ještě v dobách komunismu Pavel Baudiš jako pracovník Výzkumného ústavu matematických strojů napsal první antivirový program. Bylo to jen dva roky…
Vánoční velryba na Anatomii
Hezčí vánoční dárek si 1. lékařská fakulta UK a především její anatomické muzeum asi nemohly přát. Po zhruba půlročním úsilí se totiž podařilo…
Data, na která se čekalo
V časopise New England Journal od Medicine byl zveřejněn dlouho očekávaný článek, shrnující hlavní data klinické studie třetí fáze hodnotící účinnost…
AstraZeneca posiluje v oblasti vzácných onemocnění
Britská farmaceutická společnost AstraZeneca koupí za 39 miliard amerických dolarů (v přepočtu 849 miliard korun) americkou Alexion Pharmaceuticals.…
Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.
Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19…
Na Silvestra může být 7000 hospitalizací s COVID-19
Nemocnice mají opět zvážit utlumení elektivní péče. Zásadní zpřísnění protiepidemických opatření by ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhl teprve…
Léčba obezity liraglutidem 3,0 mg v praxi II
Pro obezitology, ale i pro lékaře jiných oborů je nyní k dispozici druhá část přílohy časopisu Remedia zaměřená na léčbu liraglutidem 3,0 mg. Na…
Poselství Theodosia
Theodosius Dobzhansky (Феодосий Григорьевич Добржанский; 1900–1975), ukrajinsko‑americký vědec, jeden z vlivných evolucionistů minulého století,…
Krátké elektropulsy jako alternativa antimitotické léčby?
Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu fotoniky a elektroniky a Fyziologického ústavu AV ČR a se zahraničními…
Umělá inteligence může vrátit do medicíny lidskost
Podle odborníků mohou v kardiologii nástroje s umělou inteligencí uvolnit ruce lékařům a zpřesnit prevenci. Nutná jsou ale kvalitní data, edukace…
AZV funguje transparentně a efektivně, přesto je finančním otloukánkem
Na jaře příštího roku by mohla Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) vyhlásit speciální veřejnou soutěž o finanční podporu na řešení dvouletých…
Nový lék dasotralin uspěl v léčbě přejídání
Jídelní porucha typu přejídání (BED – binge‑eating disorder) je nejčastější jídelní porucha, avšak je málo dostupných léčebných metod založených na…
Stín před světlem na konci tunelu
Všichni si přejeme, aby pandemie COVID‑19 skončila. Vakcinace je účinná metoda, která může šíření SARS‑CoV‑2 zabránit. Je třeba dělat vše pro to, aby…
Rizikoví by měli být očkováni do poloviny příštího roku
Od 8. prosince pracuje pro ministerstvo zdravotnictví jako koordinátor očkování proti COVID-19 a má na starosti koordinaci řešení širokého spektra…
Snazší je ukrást člověka než data o zdraví pacientů
Pandemie koronaviru ukázala, jak potřebná je digitalizace zdravotnictví. Telemedicína zažívá boom po celém světě a vývoj nových projektů se urychluje…
Novela zákona o zdravotnických prostředcích přinese e‑poukaz
Sněmovna schválila vládní návrh zákona o zdravotnických prostředcích, který především implementuje evropské nařízení o zdravotnických prostředcích,…
Soutěž inovátorů DIGI@MED Award: Inovátoři někdy mívají zpoždění
Pandemie a omezování mezilidských kontaktů otevřely dveře dokořán digitálním technologiím a otevřely příležitost pro inovace ve zdravotnictví,…
Co řekl koronavirus o kapacitě českých nemocnic?
I po konci mimořádné situace by měly zůstat v chodu nástroje centrálního sledování kapacit lůžkové péče. Všeobecná zdravotní pojišťovna by je chtěla…
Česko může nabídnout kapacity na pomoc
Ministr zdravotnictví Jan Blatný prosazuje, aby Česko nabídlo jiným evropským státům kapacity českých nemocnic pro pacienty s COVID‑19. Dvě největší…
Fórum: Česko (snad) na startu vakcinace proti COVID‑19
Chystaná vakcinace proti COVID‑19 budí řadu otázek, jež by měla zodpovědět vláda ve své vakcinační strategii. Ta teprve vzniká, vláda ji má na…
Respiratory Forum 2020 – virtuálně
Tradiční před/adventní kongres – Respiratory Forum 2020 již začal. Jako všechny významné akce od poloviny března 2020, kdy se u nás zabydlel SARS-CoV…
Ropeginterferon alfa‑2b modifikuje průběh pravé polycytémie
Myeloproliferativní onemocnění jsou charakterizována zvýšenou produkcí některých typů buněk, resp. krevních elementů v kostní dřeni. Do dané skupiny…
Robot na recepci
NH Hospital – Nemocnice Hořovice skupiny Akeso pořídila humanoidního robota Pepper. „Naším primárním záměrem bylo využít ho pro práci s dětmi na…
Rekordní účast na hackathonu v IKEM
Do letošního Smart Health Hackathon 2020, který spoluorganizuje pražský IKEM, se přihlásilo rekordních tři sta inovátorů. Osmačtyřicetihodinový…
Léčba dyslipidémie v době COVID‑19
Přibývají data o tom, že pacienti s obezitou a kardiovaskulárními onemocněními aterosklerotického původu (ASKVO) mají vyšší riziko závažného průběhu…
Mantinely rozvoje telemedicíny
Překotný rozkvět zájmu o telemedicínu, způsobený pandemií COVID‑19, naráží na právní nejistotu. Nadějí je návrh zákona o elektronickém zdravotnictví.
První inzulinová pumpa, která setrvale koriguje i hyperglykémie
Poprvé v České republice zavedli diabetologové z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze do běžné klinické praxe unikátní inzulinovou pumpu…
Dapagliflozin schválen i pro léčbu srdečního selhání
Evropská komise vydala v těchto dnech rozhodnutí o registraci dapagliflozinu (Forxiga) pro léčbu dospělých pacientů se srdečním selháním se sníženou…
Vakcinace proti COVID-19: už není čas postávat!
Existuje reálná šance, že první dodávka vakcín může dorazit do České republiky na přelomu roku nebo v prvních týdnech 2021. Zajímalo nás, jak je…
Do dvou týdnů bude možné obnovit odkládanou péči
V nejbližší době bude možné zrušit plošné nařízení odkládání elektivní péče; Česko by také mohlo nabídnout své volné kapacity jiným evropským zemím,…
Uděláme maximum, aby lékaři mohli k atestacím přistupovat standardně
„Naší velkou snahou je vytvořit technickou novelu zákona o vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a najít dostatek zákonodárců, kteří ji…
Evidence‑based prevence závislostí
Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze představila nový mezinárodní online kurs INEP – Introduction to Evidence‑based Prevention, který je…
Přímá neurotizace oční rohovky je dostupná i pro české pacienty
Tým lékařů Kliniky plastické a estetické chirurgie a Oddělení nemocí očních a optometrie LF MU a FN u sv. Anny v Brně provedl jako první v České…
Vliv pandemie COVID‑19 na sexuální aktivitu
Dopady pandemie nemoci COVID‑19 na lidskou psychiku jsou nezanedbatelné, což dokládá řada studií. Zhoršené psychické zdraví a dopad restriktivních…
Víte, co obsahuje trombus z mozkových tepen?
Letos v říjnu publikoval prestižní americký časopis Stroke výsledky téměř tříletého mezinárodního výzkumu zaměřeného na podrobnou kvantitativní a…
Moje, moje
„Moje, moje!“, křičí batolata, sotva mluvit umějí, a nechtějí pustit hračku, kterou se jim někdo snaží vzít.
Statiny mohou zlepšovat průběh infekce COVID‑19
Přibývají důkazy o tom, že léčba statiny je u pacientů s infekcí COVID‑19 nejen bezpečná a neměla by být v období epidemie nebo nemoci vysazována z…
Ředitel VZP Kabátek chystá revizi kompetencí a procesů
Ing. Zdeněk Kabátek, dosud nejdéle sloužící ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny v její historii, od listopadu načne své třetí funkční období.…
Staronový ředitel VZP získal silný mandát
Pro setrvání Zdeňka Kabátka ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny se vyslovilo 21 radních z 26 přítomných, jeho protikandidát získal pět…
COVID-19 přinesl třikrát více depresí a myšlenek na sebevraždu
V důsledku epidemie COVID-19 roste počet duševně nemocných. Potřeba krizové péče bude stoupat, míní předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP a…
Mohlo to být jinak
Pandemie moru charakterizované vysokou úmrtností a způsobené bakterií Yersinia pestis byly tři. První dvě měly následné vlny. První vlna první…
COVID‑19 může vrátit onkologickou péči i o desetiletí zpět
Evropský plán boje proti nádorovým chorobám má podpořit i národní onkologické programy jednotlivých zemí střední a východní Evropy (CEE) a pomoci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Precizní medicína v onkologii včera a dnes
První virtuální, ale celkově již čtyřiačtyřicáté Brněnské onkologické dny (BOD) byly zahájeny 13. října. Na programu prvního dne byl i edukační…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Základní prevence přenosu COVID‑19 ve zdravotnických zařízeních
Letošní virtuální BOD se samozřejmě nemohly vyhnout aktuálním tématům spojeným s pandemií COVID‑19. Účinným protiepidemickým opatřením v prevenci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Paliativní péče v době covidové
V bohatém programu letošních virtuálních Brněnských onkologických dnů proběhl 15. října i edukační seminář s názvem Intervence COVID‑19 s…
Vliv antihypertenzní léčby na CMP a demenci
V rámci letošní odložené Jarní interaktivní konference (JIK), která se konala od 18. do 20. září, se jedna ze sobotních sekcí zaměřila na hypertenzi.…
1. LF UK a (nejen) její motorkáři na pomoc potřebným
Již počtvrté se studentské spolky z 1. lékařské fakulty UK rozhodly, že společně podpoří potřebné. Výtěžek z prodeje benefičního kalendáře pro rok…
Prof. Černý: Některé nemocnice navyšují kapacitu pomalu
Funkční koordinace péče je závislá na tom, aby nemocnice správně hlásily data o svých kapacitách. „Data jsou důležitá a vkládání dat o intenzivní…
Ošetřovat osoby na ulici není jen sisyfovská práce
V našem hlavním městě pravidelně spolupracují s Armádou spásy, Nadějí, Komunitou Sant’Egidio, Centrem sociálních služeb nebo dalšími organizacemi,…
Dispečeři pomohou umístit pacienty z přetížených nemocnic
Aktuální vývoj epidemie a predikce signalizují zpomalení, ale riziko přetížení kapacit nemocniční péče je stále vysoké. Nejvíce zatížené kraje jsou…
Zásah seniorů znamená riziko skokového nárůstu hospitalizovaných
Data o nakažených zdravotnících sledujeme dvakrát denně. Riziko nákazy seniorů je těžko predikovatelné a výrazně ovlivňuje zátěž nemocnic, uvedl…
Ministr Blatný slíbil větší otevřenost
„Musíme táhnout za jeden provaz a musíme vědět proč.“ Vedení ministerstva zdravotnictví v čase nejtěžší koronavirové krize převzal uznávaný dětský…
Úhrady na rok 2021 podepsány. Nemocnice budou hrazeny podle DRG ze 44 procent
Prof. Roman Prymula na odchodu z funkce ministra podepsal úhradovou vyhlášku na příští rok. Potvrdil významný krok od nemocničních paušálů k úhradám…
Kteří nemocní profitují z extrakorporální resuscitace v terénu
Součástí bloku letošního kongresu ČKS věnovaného péči o nemocné s mimonemocniční zástavou bylo sdělení prof. MUDr. Jana Bělohlávka, Ph.D, z…
Způsobí ireverzibilní elektroporace revoluci v arytmologii?
Jedním z inovativních a nadějných přístupů pro terapii pacientů s fibrilací síní se zdá být metoda založená na využití energie pulsního pole, na…
Tři čtvrtiny žen na mateřské s příznaky duševní poruchy nevyhledají pomoc
Péči o duševní zdraví žen se v ČR ještě nedávno příliš pozornosti nevěnovalo. Nová data ale ukazují, že až 75 procent žen, které na mateřské dovolené…
Osvětová kampaň bojuje se stigmatem psychoterapie
Každý pátý Čech trpí podle Rady vlády pro duševní zdraví nějakým psychickým onemocněním, v době koronavirové krize tento podíl dokonce stoupl na 30…
Robotika v Hradci Králové patří mezi „top ten“ evropských center
Již tisící roboticky asistovanou urologickou operaci – konkrétně nervy šetřící radikální prostatektomii – provedli začátkem října lékaři Urologické…
Pokrýt výzkumem celou biomedicínu si ČR dovolit nemůže
Vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví byl 12. října jmenován prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Jak sám říká, díky všem svým aktivitám –…
Nemocnice Na Františku zůstává městské části
Převod Nemocnice Na Františku z městské části na metropoli se zasekl, městská část z něj couvla. Není jasné, co bude s nemocnicí dál.
Novela kompenzační vyhlášky? Nejdříve na jaře
Ministerstvo zdravotnictví počítá s další úpravou kompenzační úhradové vyhlášky pro tento rok, ovšem až po uzavření veškerých čísel za letošní rok a…
Prof. Roman Prymula ztratil podporu premiéra
Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi svůj návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly a jmenování nového ministra.…
Hospitalizací může skokově přibýt kvůli zásahu domovů pro seniory
V krajní nouzi není protiprávní, když lékař co nejlépe poskytuje péči i v oboru, ve kterém nemá atestaci. Situací, kdy bude zdravotní péči poskytovat…
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 budou letos virtuální
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 se letos uskuteční 16.–19. listopadu v digitální podobě jako „virtual.MEDICA“ a „virtual.COMPAMED“se třemi hlavními…
Studium MBA: chybějící článek mezi medicínou a ekonomickým a právním prostředím
O tom, že se manažerské vzdělávání cení nejen v business odvětví, ale také ve zdravotnictví, už není sporu. Jako schopný vedoucí se musí projevovat…
Pokyn nemocnicím: zastavte všechnu neakutní péči
Je nezbytné se okamžitě připravovat na nadcházející situaci a zastavit poskytování odkladné péče, uvádí národní koordinátor intenzivní péče.
Prezentace, která přesvědčila vládu brzdit
ÚZIS v pondělí v optimistickém scénáři odhadl celkem 184 tisíc nových případů Covid-19 za měsíc říjen. Takový měsíční nárůst případů je nad běžné…
Vláda brzdí epidemii, varuje před přetížením nemocnic
Pokud nezafungují nová protiepidemická opatření do dvou týdnů, hrozí překročení kapacity lůžkové péče, řekl ministr Roman Prymula.
Nobelova cena za chemii má výraznou českou stopu
Letošní Nobelova cena za chemii by klidně mohla být udělena i za medicínu. Rovným dílem ji získaly dvě vědkyně – biochemička Jennifer A. Doudnová…
Očkování v době covidové nabývá na významu
Na programu letošní Jarní interaktivní konference, která byla odložena a proběhla od 18. do 20. září, byl již tradičně blok zaměřený na vakcinaci,…
Česká protinádorová látka DRP‑104 v první fázi klinického hodnocení
Společnost Dracen Pharmaceuticals, Inc., oznámila, že zahájila klinické testování látky DRP‑104, kterou pro léčbu nádorových onemocnění vyvinul tým…
Nemocné rozhovory – dárek ke Světovému dni hospicové a paliativní péče
Světový den hospicové a paliativní péče symbolicky spojuje každoročně druhou říjnovou sobotu hospice a zařízení paliativní péče po celém světě. V…
S rizikovým chováním mladistvých mohou pomoci hlavně praktici
Poslední výsledky dvou dlouhodobých mezinárodních studií potvrzují, že mezi českými teenagery klesá míra užívání návykových látek – jak pravidelné a…
Praemium Academiae 2020
Nejvýznamnější vědecké ocenění v České republice, Praemium Academiae, které se udílí již čtrnáctým rokem a jehož smyslem je podpora vědecké excelence…
Kliničtí farmaceuti nabídnou konzultace ambulancím
I ambulantní lékař by měl mít od roku 2022 možnost zkonzultovat farmakoterapii svých pacientů s klinickým farmaceutem.
Spolupráce českých a korejských firem posiluje
Korejská výroba a export v oblasti zdravotnických prostředků a léků celosvětově roste. Pandemie pomohla části tohoto odvětví.
Koalice všech proti nové nemocnici
Zlínský kraj míří po krajských volbách k zastavení ambiciózního projektu výstavby nového areálu nemocnice ve Zlíně za zhruba osm miliard korun.
Ředitel Uherskohradišťské nemocnice: Jsme na hranici svých možností
Uherskohradišťská nemocnice měla k 1. říjnu nejvyšší počet pacientů s COVID-19 v Česku. Jedním z důvodů je, že až donedávna byla v kraji jedinou…
Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na Covid-19.
Plán, jak ulevit nemocnicím: Hotel místo sociální hospitalizace
Součástí opatření pro zajištění dostatečných kapacit nemocniční péče je využití volných lůžek v hotelích a intenzivní koordinace kapacit v…
Kam zmizel ten starý song?
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla
Jednou z osmi přednášek prezentovaných v prestižní hlavní sekci „proffered papers“ v oboru onkogynekologie byla na letošním ESMO akademická studie…
Robotická chirurgie pohledem dalších center
Jak vnímají rozvoj roboticky asistovaných výkonů a kde jsou ještě rezervy, jsme se zeptali několika představitelů tuzemských center robotické…
Ani robotika mladé lékaře do chirurgie neláká
V roce 2005 se pražská Nemocnice Na Homolce stala prvním zdravotnickým zařízením v ČR, které pořídilo robotický operační systém da Vinci.
ESMO 2020: průlomové studie nejen v imunoterapii
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Poskytování pravidelných informací poskytovatelům zdravotních služeb
Za účelem zajištění pravidelné informovanosti smluvních partnerů a optimalizace nákladů zasílá VZP ČR několik typů pravidelných přehledů, které…
Od telemonitoringu k digitální kardiologii třetího tisíciletí
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Kapacity máme, chybí propojení a systém
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Cesta domů nás učí přemýšlet o smrti a umírání
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…