
Všechny články
Lék, který pomáhá přestat kouřit, zřejmě škodí srdci
Vareniklin je lékem na předpis určeným k léčbě závislosti na nikotinu při odvykání kouření.
Přijde doba preventivních lékařů, říká nestor kardiologie
Nestor kardiovaskulární rehabilitace a preventivní kardiologie, profesor Hugo Saner, říká, že doba preventivních lékařů přijde.
Preventivní kardiologie
Ve spolupráci s vydavatelstvím Medical Tribune vyjde v brzké době publikace Preventivní kardiologie v praxi kolektivu autorů pod vedením MUDr.…
Nový ministr poskytl Medical Tribune rozhovor
Ve středu 13. prosince byl slavnostně uveden do funkce nový ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.
Pozvánka na velkou vizitu
Na velkou vizitu prvorepublikového zdravotnictví se mohou vydat čtenáři ojedinělé publikace “Velká vizita … v Hradci Králové za první republiky”,…
Genetické vyšetření pomáhá stanovit diagnózu
Když se díky genetickému poradenství narodí zdravé dítě rodině, která už má dítě s vážnou nemocí způsobenou nefunkčním genem, je to pro primářku…
Koalice pro zdraví je platformou pro dialog
Koalice pro zdraví, o.p.s. od svého vzniku 2. června 2004 hájí zájmy pacientů. Zastřešuje přes 70 pacientských organizací. Účastní se práce…
Loni skončila ztrátou téměř třetina nemocnic akutní péče
Ztrátou skončilo v roce 2016 hospodaření téměř třetiny nemocnic akutní péče. Celkové náklady 130 sledovaných nemocnic k 31. prosinci dosáhly 146,952…
Zaměstnanecké pojišťovny dají v roce 2018 na zdravotní služby víc
Šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven připravilo na rok 2018 vyrovnané zdravotně pojistné plány, všechny hodlají vydat na zdravotní služby víc…
Lekári budú môcť predpisovať lieky na rok dopredu
Doteraz mohli doktori na Slovensku predpisovať lieky chronickým pacientom najviac na polroka.
Suplementace vitamínem D snižuje riziko akutních respiračních infekcí
Nízká koncentrace 25-hydroxyvitamínu D (kalcidiolu) v krvi podle zjištěných údajů způsobuje náchylnost k akutním infekcím dýchacích cest.
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu.
I krátkodobá terapie kortikosteroidy může mít vážné nežádoucí účinky
Krátkodobé perorální podání kortikosteroidů vede ke zvýšenému riziku sepse, žilního tromoembolismu (VTE) a fraktur, zjistila observační studie z…
Tekutá biopsie u kolorektálního karcinomu má slibné výsledky
Současné možnosti screeningu kolorektálního karcinomu by mohla rozšířit nová metoda tekuté biopsie, která je schopná odhalit jedinou cirkulující…
Politici hřeší na to, že lékaře profese baví
Lékaře profese baví a naplňuje. Boje odborů za vyšší platy ani varování ČLK, že kvůli nedostatku personálu nemůže garantovat kvalitu péče, u mediků…
Kvadrivalentní vakcína proti HPV je bezpečná i v těhotenství
Očkování proti lidským papilomavirů (HPV) v průběhu těhotenství zřejmě nezvyšuje riziko komplikací u matky ani u plodu, potvrzuje nová retrospektivní…
Akademie pro pacienty slaví pět let existence
Akademie pacientských organizací (APO) během pěti let své existence pevně zakotvila v povědomí pacientské veřejnosti i zástupců regulátorů. Jde o…
Pacienti nepoznají příznaky infarktu a vyhledávají lékařskou péči pozdě
Významná část starších pacientů s infarktem odkládá odjezd do nemocnice o šest hodin i více. Zjistila to nová studie z USA, ale podle všeho se jedná…
Výbor pro zdravotnictví povede preventivní kardioložka prof. Adámková
Vedení Výboru pro zdravotnictví převzala po členu hnutí ANO, profesoru onkologie MUDr. Rostislavu Vyzulovi, CSc., nově zvolená poslankyně za hnutí…
Na A. Vojtěchovi si zdravotníci cení, že naslouchá argumentům a není spojen s lobby
Jednatřicetiletý právník Adam Vojtěch by měl stát v čele resortu zdravotnictví po JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA. V předchozích čtyřech letech…
Ani v diabetologii se nyní nemusíme spokojit s málem
I Česká republika se 14. listopadu připojila ke Světovému dni diabetu. Datum nebylo zvoleno náhodou – upomíná na den narození Fredericka Bantinga,…
Úspěšná léčba karcinomu pankreatu je stále v nedohlednu
Karcinom pankreatu zůstává i přes veškerá varování na okraji nejen veřejného, ale i odborného zájmu. Dosavadní výsledky klinických hodnocení zatím…
Novoroční dárek pro diabetiky od VZP
Od ledna 2018 bude VZP jako zatím jediná zdravotní pojišťovna u nás přispívat svým klientům s diabetem na tzv. náplasťovou inzulinovou pumpu, kterou…
Respekt všem lékařům!
Je šest hodin ráno. 24 hodinová pohotovostní služba konečně za mnou a přede mnou už jenom běžná osmi-hodinová směna. Přežil jsem já i všichni moji…
Úhrady VZP stoupnou v roce 2018 o 11 miliard korun
V příštím roce plánuje Všeobecná zdravotní pojišťovna téměř půlmiliardový přebytek, který využije k úhradám péče. Celkově úhrady stoupnou o 11…
Mají medici dostatek informací o rezidenčních místech?
Spuštění dotačního programu „Rezidenční místa“ v roce 2009 předcházela novelizace zákonů 95/2004 Sb. a 96/2004 Sb. Počet míst je dán kapacitou…
Jediným klíčem k úspěchu zůstává včasná diagnóza
I přes pokračující výzkum, který však v oblasti nových léků zatím nepřinesl mnoho nového, zůstává karcinom pankreatu onemocněním s nejhorší prognózou…
Proč by lékaři měli psát podrobně dokumentaci?
Lékař by měl psát zdravotní dokumentaci tak, aby ji po něm mohl číst právník. Co je v dokumentaci, platí, co v ní není, musí se dokazovat znaleckými…
Zlaté nanotyčinky dokážou zabránit metastázám
Vědci zjistili, že metastázám se zřejmě dá zabránit potlačením migrace rakovinných buněk. Nová metoda dokáže zabíjet rakovinové buňky.
Průvodce pacientů s RS od dnů po dekády
Setkání neurologů MSParis2017 bylo i příležitostí pro satelitní sympozia. Společnost Novartis pozvala odborníky, kteří posluchačům přednesli, jaká…
Kochleární implantát dostalo za třicet let v ČR přes tisíc pacientů
Kochleární implantát dostalo za 30 let v ČR přes 1000 pacientů Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole slaví…
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
Neumíme se ptát po životním příběhu a hodnotách člověka
To říká v rozhovoru pro MT primářka oddělení Paliativní péče a Ošetřovatelská lůžka pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského MUDr.…
Ocrelizumab se přibližuje pacientům
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) přijal kladné stanovisko pro ocrelizumab (Ocrevus, Roche) pro léčbu pacientů s aktivními relabujícími…
Reforma psychiatrické péče – pohled zvenku
Konference Léčba v psychiatrii III. se konala počátkem listopadu 2017 v Českých Budějovicích. Odborné setkání uvedl předseda Psychiatrické…
Prediktivní faktory a roztroušená skleróza
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se 13. října 2017 konaly již 44. Šerclovy dny. Prezentována byla zajímavá sdělení s aktuální…
Chrání nitroděložní tělíska proti karcinomu cervixu?
Nitroděložní tělíska (IUD) zřejmě přináší svým uživatelkám nečekaný benefit: podle studie z USA snižují riziko karcinomu cervixu.
Lekárnici: Sme pripravení na elektronické zdravotníctvo?
Slovenskí farmaceuti sa obávajú, či od nového roku bude možné spustiť ostrú prevádzku e-Healthu. Slovenskí lekárnici sú pripravení na plné zavedenie…
Blokátory CGRP ve studiích osvědčují účinnost proti migrénám
Anti-CGRP přípravky erenumab a fremanezumab, tedy látky blokující ligand calcitonin gene‑related peptid, mohou účinně léčit epizodickou i chronickou…
U roztroušené sklerózy dochází k narušení metabolismu methinoinu. Nová cesta k léčbě?
Podle nové studie u roztroušené sklerózy (RS) dochází k přerušení metabolismu methioninu, kódované esenciální glukogenní aminokyseliny, a to…
Vědci odhalili enzym, který způsobuje metastázy karcinomu prsu
Mezinárodní skupina vědců v čele s profesorkou Sarah-Marií Fendt z belgické zjistila, že buňky rakoviny prsu, které se šíří do jiných orgánů,…
Lékaři vyvinuli nový test k urychlení léčby respiračních chorob
Využití nalezne zejména při akutních příjmech v nemocnicích. V takových případech jsou pacienti často léčeni bez formální diagnózy, protože příznaky…
V souvislosti s eReceptem podá ČLK trestní oznámení
Delegáti XXXII. sjezdu České lékařské komory, který se konal 11. a 12. listopadu v Brně, vyzvali novou Poslaneckou sněmovnu, aby odložila platnost…
Ve stomatologii eRecept smysl nemá
Povinné eRecepty od ledna příštího roku a následně od března i elektronická evidence tržeb patří vedle očekávání, kdo bude jmenován novým ministrem…
Domácí hospice konečně hrazeny
V seznamu výkonů hrazených ze zdravotního pojištění přibyly k 1. 1. 2018 nástroje pro úhradu mobilní specializované paliativní péče, takzvaných…
Lékaři se učí, jak sdělovat špatné zprávy pacientům
V některých medicínských oborech je schopnost umět správně komunikovat s pacientem důležitější než v jiných.
Problémem je systém, který staví lékárníky do role obchodníků
Problémů je víc, než bychom si my lékárníci přáli. Problémem je totiž momentálně celý systém, který staví lékárníky do pozice obchodníků. Ale se…
Škola akcentuje odbornost, praxe ekonomickou udržitelnost lékáren
Univerzita nás lékárníky připravuje zevrubně a všeobecně na získávání a využívání léčivých látek a jejich působení v lidském těle. Akcentuje naši…
Objev biomarkeru raných stádií agresivního karcinomu prsu
Mamografie dokázala během posledních dvou desetiletí detekovat stále menší léze. Obvyklý postup v raných stádiích rakoviny prsu tak přinesl zbytečné…
Vakcinace těhotných žen proti pertusi chrání novorozence
Děti, jejichž matky byly během těhotenství očkovány proti černému kašli, jsou lépe chráněny proti tomuto onemocnění, prokázala velká studie,…
Urologie je stále řemeslo
Velkému zájmu českých i zahraničních účastníků 63. výroční konference České urologické společnosti ČLS JEP (ČUS) se těšila live surgery – přímý…
Geriatrická paliativní péče vyžaduje smíření i respekt
V roce 2050 budou na světě dvě miliardy lidí starších 60 let. Jen v ČR se podíl obyvatel starších 80 let zvýší do roku 2050 ze současných tří na…
Robotické operace jsou dražší, ale ne lepší než laparoskopie
Robotické operace jsou mnohem nákladnější než ostatní minimálně invazivní operace, ale nepřinášejí lepší výsledky u tumorů ledvin a karcinomu rekta,…
Perorální antikoagulancia snižují výskyt demence u pacientů s atriální fibrilací
Souvislost mezi atriální fibrilací (AF) a demencí je dobře známá, ale dosud nebylo jasné, zda před ní může chránit podávání perorálních…
I zbytky pesticidů v ovoci a zelenině vedou k neplodnosti
Ženy, které konzumují ovoce a zeleninu s vyšší koncentrací reziduí pesticidů, mají menší pravděpodobnost početí, tvrdí nová studie.
Užívání statinů zvyšuje riziko cukrovky, ale výhody převažují
Statiny zřejmě dále zvyšují riziko propuknutí diabetu u pacientů, kteří už rizikoví z hlediska tohoto onemocnění jsou. Tvrdí to sekundární analýza v…
Nastal konec nadbytečných biopsií prostaty?
Unikátní spojení obrazu z vyšetření magnetickou rezonancí a ultrazvukem v přístroji, který zakoupila Urologická klinika 1. LF UK a Všeobecné fakultní…
Sex ve vyšším věku pomáhá k lepšímu výkonu mozku
Studie prokázala, že starší páry, které provozují sex nejméně jednou týdně, vykazují lepší výsledky při určitých testech kognitivních schopností než…
Mladým lékárníkem v době klientelismu, netransparentnosti a elektronické šikany
V souvislosti s protestními akcemi pořádanými Koalicí soukromých lékařů 10. a 18. října, které podpořili také lékárníci, jsme požádali o příspěvky…
Zpráva ze 74. slavnostní klinické konference Revmatologického ústavu
Dne 20. října 2017 organizoval Revmatologický ústav v Praze Slavnostní klinickou konferenci k 65. výročí založení Revmatologického ústavu.
V ČR by se uplatnil ještě jeden gama nůž
Gama nůž v Nemocnici Na Homolce patří k nejvytíženějším na světě. Zakoupen byl v roce 1992 na základě celonárodní sbírky organizované Nadací Charty…
Lék na syndrom krátkého střeva se používá i v Česku
Prvního pacienta v České republice léčí lékaři pražského IKEM teduglutidem – analogem intestinálního peptidu GLP-2 (glucagon-like peptid-2), který je…
S tisícem léčených gama nožem ročně má Homolka světový primát
Přes 18.500 radiochirurgických operací provedli za 25 let na Leksellově gama noži lékaři v Nemocnici Na Homolce.
Chtěla jsem normálně žít, ne už být v koloběhu přesčasů
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Oceňujem v Nemecku vzdelávacie podmienky
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Obsedantně kompulzivní porucha zřejmě souvisí se zánětlivým procesem v mozku
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je těžko léčitelný stav, jehož příčiny obvykle nejsou jasné, zejména po fyzické stránce. Nový převratný výzkum,…
Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé
Testy ovariální rezervy, jejichž ceny se v českých podmínkách pohybují mezi 600 až 1 000 Kč, jsou zřejmě zbytečným vyhazováním peněz.
Budoucnost zdravotnictví záleží na jednáních, z nichž vzejde osoba ministra
Zdravotnictví má za sebou velmi neúspěšné čtyři roky; voliči to náležitě ocenili. Budoucnost zdravotnictví nezáleží ani tak na výsledku voleb, jako…
Střevní bakterie ovlivňují mozek nepřímo
Nová studie prokázala, že střevní bakterie ovlivňují změny v mozku pomocí kortizolu. Vědci se domnívají, že tento vztah může přispět k hlubšímu…
I mírná konzumace alkoholu má nežádoucí vliv na mozek
Důkazy vlivu lehké nebo umírněné konzumace alkoholu na mozkové struktury a funkce jsou smíšené. Nová dlouhodobá britská studie poskytla potvrzení, že…
Simulační medicíně patří budoucnost
Součástí programu výročního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP bylo i sympozium s názvem „Proč se…
Poraďte pacientovi: hematurie a nádory močového měchýře
Karcinom močového měchýře je devátým nejčastějším onkologickým onemocněním – v ČR jde ročně asi o dva tisíce nových diagnóz. Incidence však roste, za…
Urologové z České republiky i zahraničí míří do Plzně na 63. výroční konferenci ČUS
„Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!“ může si v příštích dnech říci mnoho českých urologů, kteří se v Plzni zúčastní 63. výroční konference České urologické…
XXIII. celostátní setkání okresních a krajských předsedů SPL ČR v Milovech – prohlášení
Delegáti vyjádřili pobouření nad návrhem úhradové vyhlášky pro rok 2018, který zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016 na navýšení…
Zubařům vadí povinné EET a eRecept
Obrovský zájem stomatologů vzbudila na Pragodentu akce České stomatologické komory (ČSK), a nebylo divu. Tématem byly elektronická evidence tržeb (…
Lékárníci vstupují do symbolické stávky
Lékárníci ve středu 18. října zavřou symbolicky lékárny na 30 minut od 10.30 do 11.00, aby upozornili na ohroženou dostupnost lékárenské péče.…
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují Osteoporózu si léčí v ČR jen asi 24 procent nemocných, průměr v zemích EU se pohybuje kolem 40…
Jaký význam má kombinace ezetimibu s atorvastatinem v managementu hyperlipidemie?
Kombinace statinu s ezetimibem je výhodnou volbou pro vysoce rizikové pacienty, u nichž je zapotřebí snížit koncentraci LDL cholesterolu (LDL-C),…
Antikoncepční pilulky snižují riziko revmatoidní artritidy
Ženy, které užívají nebo někdy v životě užívaly hormonální antikoncepci, mají menší pravděpodobnost, že onemocní revmatoidní artritidou (RA).…
Plastika nosu ze zdravotních důvodů
Dýchací obtíže, vysoká nemocnost, zhoršení alergií, nedostatečná oxygenace a z ní vyplývající riziko kardiovaskulárních chorob – tak vážné důsledky…
I po 20 letech je substituční terapie pro pacienty nedostupná
Metadonová substituční terapie patří z hlediska léčebných alternativ, které existují v oblasti zneužívání opiátů, mezi nejúčinnější nástroje. Zasáhne…
Pomalu, ale jistě se posouváme k cílené substituci koagulačních faktorů
Na aktuální poznatky relevantní pro zvládání život ohrožujícího krvácení (ŽOK) se zaměřilo sympozium společnosti CSL Behring, které bylo součástí…
Biosimilars – od konceptu k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost inovativní léčby, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stadiu onkologického…
Překročení limitu zdravotní pojišťovny
Jaké argumenty může použít lékař, který má v péči pacienty, kteří potřebují drahou léčbu? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z mezinárodní…
Alzheimerovu chorobu odliší od vaskulární demence vnímání barev
Šestičlenný tým britských psychiatrů z University of Oxford a řeckých neurologů z Aristotle University of Thessaloniki (v čele Nikitas A. Arnautoglou…
Nad návrhem úhradové vyhlášky
Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2018 zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016, kdy vznikla dohoda o tom, že navýšená cena lékařské práce…
Zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí
Do dlouhodobého projektu redakce Medical Tribune, v němž příležitostně přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, se nově zapojila Sekce…
Novinky z arytmologie očima mladých kardiologů
Mladí lékaři sdružení v pracovní skupině Kardio 35 České kardiologické společnosti připravili stručné souhrny toho podstatného, co v jednotlivých…
Dostane se skórovací systém pro sepsi do všech nemocnic?
Sepse je druhá nejčastější příčina hospitalizace pro infekční onemocnění, mortalitu odborné prameny uvádějí 20 až 30 procent, pro těžkou sepsi 40 až…
Kulatý stůl k nové úpravě pracovnělékařských služeb
Zveme Vás na akci, pořádanou dne 20. listopadu 2017 v Praze v souvislost s velkou novelou zákona o specifických zdravotních službách, která v době…
Urikémie – staronový marker kardiovaskulárního zdraví
Kyselina močová je konečným produktem metabolismu purinů. Urikémie je standardně sledovaná a případně léčená zejména z hlediska dny a jejích…
Odmítnutí léčby pacientem
Negativní reverz je projevem autonomie pacienta, ale jaké právní důsledky plynou pro ošetřujícího lékaře? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z…
Jak zlepšit prognózu pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem?
Rizikové faktory důležité pro rozvoj postižení koronárních tepen jen zřídka působí izolovaně – u většiny pacientů je jich provázáno několik a bývá…
Biosimilars. Od snů k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost k inovativní léčbě, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stádiu onkologického…
Benefity gastrického bypassu přetrvávají i po dvanácti letech
Dosud nejdelší observační retrospektivní studie potvrdila, že zdravotní přínosy chirurgického řešení obezity přetrvávají u většiny pacientů ještě…
Ultrarychle působící inzulin potvrdil svůj potenciál u diabetu 1. typu
Hlavní snahou při vývoji moderních inzulinů je snaha napodobit fyziologické zpracování glukózy v organismu tak úzce, jak je to jen možné. Zatím…
Kdo hospodaří s nulovou marží?
Nedávno jsem se dočetl, že nemocniční lékárny údajně hospodaří s nulovou marží. Kdežto soukromník si marži a podmínky nákupu i prodeje stanoví sám. A…
Kam až jít při snižování krevního tlaku? Názory se různí.
Je v současnosti doporučovaná hodnota krevního tlaku pod 140 mmHg ještě dostačující, nebo je třeba jít níže a snažit se dosáhnout hodnot pod 120 mmHg?
Až polovině obcí chybějí nebo brzy budou chybět lékaři
S nedostatkem lékařů se potýká nebo brzy bude potýkat až polovina obcí v ČR, chybějí hlavně praktičtí lékaři pro dospělé i děti, stomatologové a…
Jak se lze bránit e-preskripci?
Může lékař, který nepoužívá počítač, odmítnout vydávání e-receptu, a kdo mu případě nahradí pořízení počítačového vybavení a získání kvalifikace? V…
Pozastavení plateb nemocnicím a finanční bonusy ve zdravotnictví
Na první pohled by se mohlo zdát, že investigativní žurnalistika novinářů z portálu www.stream.cz (případně www.seznam.cz) odhalila nové zásadní téma…
VZP zastavila platby některým nemocnicím kvůli lékovým bonusům
Na skutečnost, že nemocnice nakupují od dodavatelů léky se slevou, avšak tyto léky vykazují zdravotní pojišťovně v plné ceně bez slevy, poukázal…
Registrace liraglutidu se rozšiřuje o snížení kardiovaskulárního rizika
Konečným cílem léčby diabetu není kontrola glykémie, ale omezení rizika komplikací tohoto onemocnění, a tím i snížení mortality. Především u…
IKEM zaznamenal rekordní nárůst dárců do registru
Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM vstoupilo letos do počátku září 2118 dárců, což je o 254 víc než za celý loňský rok. K historickému…
Proti chřipce by se měli očkovat také zdravotníci
Vakcinaci proti chřipce doporučují lékaři zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a také zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Očkování…
Soudní přezkum úhrad zdravotnických prostředků je možný
Problematika berlí, očních čoček a dalších zdravotnických prostředků neopustila jednací síně Ústavního soudu. V červnu Ústavní soud zrušil s…
Farmaceutický průmysl představuje pokroky ve výzkumu léků
Obrovský skok v délce přežití onkologických pacientů, proměna nákazy HIV z dříve fatálního problému v problém zvládnutelný anebo využití genové…
Výroční konference odborníků v léčbě těžkými částicemi
Ve dnech 8.–13. května 2017 se ve městě Jokohama v Japonsku konala 56. výroční konference PTCOG – Particle Therapy Co-Operative Group, profesní…
Zamyšlení profesora Jaroslava Blahoše u příležitosti významného mezinárodního ocenění
Při slavnostním zahájení kongresu Akademie práv, etiky a zdraví, nad nímž převzal záštitu rektor UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., byla prof. MUDr.…
Kardiologický summit v Barceloně ustál útok
V posledních srpnových dnech se konalo ve španělské Barceloně výroční zasedání Evropské kardiologické společnosti.
Proč u karcinomu plic roste podíl nekuřáků?
Podle zprávy zdravotnické služby USA (Surgeon General Report) z roku 2004 bylo mezi pacienty s karcinomem plic 10 až 15 % osob, které nikdy nekouřily…
Kongres intenzivistů, který přináší čerstvý vítr
Série konferencí SMACC (Social Media and Critical Care) boří stereotypy o tom, jak by měla vypadat profesionální setkání v medicíně, již od roku 2013.
Zdravotnické prostředky v „přechodném období“. V jakých mantinelech by se měly pohybovat zdravotní pojišťovny
Široké odborné veřejnosti je jistě známo, že koncem května Ústavní soud nálezem zrušil vybraná ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění…
Revmatologický ústav – 65 let od založení
Na konci roku 1952 byl dekretem ministra zdravotnictví založen Výzkumný ústav chorob revmatických (VÚCHR) a byla mu přidělena budova bývalého…
Nulová marže nemocničním lékárnám?
Bonus, malus, kalus, plus, minus, exitus. To tak nějak prolétne hlavou člověku, používajícímu celoživotně latinskou terminologii, když čte čisticí…
Co v praxi znamená novela zákona o nelékařích?
Od 1. září 2017 vstupuje v platnost novela zákona č. 96/2004 Sb., která zásadně mění kontrolu celoživotního vzdělávání nelékařských zdravotnických…
Studie SPRINT: Vyplatí se agresivní léčba hypertenze?
V rámci významné studie SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) nediabetičtí pacienti s vysokým kardiovaskulárním rizikem podstoupili…
Fluorochinolony – další příčina intrakraniální hypertenze
Pseudotumor cerebri (PTC) neboli idiopatická intrakraniální hypertenze se projevuje zvýšeným nitrolebním tlakem bez přítomnosti lézí či žilní…
Nový typ defibrilátoru umožňuje celotělovou MRI
Lékaři Kardiocentra Fakultní nemocnice Olomouc provedli první implantaci defibrilátoru automaticky detekujícího prostředí magnetické rezonance. Celý…
Čeští studenti vyvinuli pro diabetiky „chytrý“ glukometr
Do dvou let by diabetické děti mohly místo dosavadních rozměrných glukometrů nosit na krku glukometr ve formátu kreditní karty, který komunikuje s…
Jojo efekt zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Zhubnout a zase přibrat je nebezpečnější než zůstat tlustý. Pacienti s ischemickou chorobou s velkými výkyvy váhy mají mnohem vyšší riziko infarktu,…
Prevence v souvislosti s náhradami kloubů
Cílená prevence poruch kardiovaskulárního a zažívacího traktu má významný efekt na snížení rizika úmrtí po kloubních náhradách.
Rezistentní tuberkulóza se bude dál šířit
Ve čtyřech nejhůře postižených zemích (Indie, Filipíny, Rusko a Jihoafrická republika) bude až do roku 2040 dál přibývat případů rezistentních forem…
Ztráta spinálních nervových vláken není jedinou příčinou invalidity u RS
Ztráta axonů (nervových vláken) u mnoha pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) způsobuje chronické postižení. Tato obecně známá skutečnost vedla k…
Za uspokojení z práce sestra v hypermarketu nenakoupí
Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR necelých 28 500 korun, ve státní nemocnici průměrně 30 866 korun…
Glifloziny představují zajímavou možnost pro diabetiky se srdečním selháním
Pozornost široké i odborné veřejnosti se velmi často obrací na onkologická onemocnění. Srdeční selhání je ale choroba s často horší prognózou jak z…
Diverzita a digitální transformace v primární péči
Na 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, která se konala na přelomu června a července v Praze, vystoupil i dr.…
Kolik sester od července opravdu má příplatek 2000 korun?
Příplatek 2000 korun má od července dostávat 43.000 sester pracujících u lůžka ve směně a bez odborného dohledu, realita se liší. Jisté tyto peníze…
Urgentní příjem zahlcují pacienti, kteří tam nepatří
Na Urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol ošetří denně v průměru 60 pacientů, polovina ale přichází s obtížemi, které na urgentní…
Vedle nadužívání záchranných služeb je třeba vyřešit problém s tísňovými čísly
Letecká záchranná služba působí v Česku od roku 1987, nyní vrtulníky startují z deseti základen. Ty v Praze, Plzni, Brně a Bechyni obsluhuje Armáda a…
Objeveny biomarkery zvýšeného rizika mrtvice u žen
Ženy se zvýšenou koncentrací beta-2 mikroglobulinu v krvi mají vyšší riziko ischemické cévní mozkové příhody (CMP), nejčastějšího typu CMP. Tvrdí to…
Otazníky přechodu z biologik na biosimilars
Přechod z originálních biologických léků na biosimilars byl tématem mnoha vzrušených diskusí na letošním kongresu Evropské ligy proti revmatismu …
ASCO 2017 českýma očima
Na to, co bylo na letošním kongresu ASCO největším překvapením pro české lékaře, kteří kongres navštívili, a jak hodnotí prezentované studie a…
Požadavky na bezpečnost dat ve zdravotnictví
Zdravotnická zařízení každodenně zpracovávají patrně vůbec nejcitlivější druh osobních údajů – údaje o zdravotním stavu pacientů. V papírové i…
Přípravy SÚKL na spuštění eReceptu finišují
Poprvé byl eRecept v Česku legislativně zaveden v roce 2007, od 1. ledna 2018 bude pro lékaře na základě zákona o léčivech elektronická preskripce…
Zdravotní pojišťovny již nemohou unikat soudnímu přezkumu při stanovování úhrad zdravotnických prostředků
Problematika berlí, očních čoček, a dalších zdravotnických prostředků neopustila jednací síně Ústavního soudu. V červnu Ústavní soud na návrh skupiny…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Osobní přístup ke klientům stojí za úspěchem Alphega lékáren
Jsou lékárny s osobním přístupem ke každému zákazníkovi – pacientovi a pak existují výdejny léků. K těm druhým se Alphega lékárny nikdy nechtějí…
Jak a proč indikovat betablokátory u hypertenze a po infarktu myokardu
Dvě trojice předních kardiologů vystoupily ve druhé polovině dubna na téměř paralelně probíhajících odborných sympoziích v Praze a Brně. Jejich…
Dočkáme se sdílení dat ve zdravotní a sociální sféře?
Již od dob Bismarckových byly u nás, stejně jako jinde v Evropě, zdravotní a sociální systémy v těsné součinnosti. K přerušení tohoto přirozeného…
Interní oddělení nemocnic již fungují v krizovém režimu
Otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví České republiky JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, upozorňující na současnou…
Poslanci schválili navýšení plateb za státní pojištěnce i snížení limitů na doplatky na léky
Poslanecká sněmovna schválila 30. června 2017 ve třetím čtení návrh novely zákona č. 592/1992 Sb., která zaručuje navýšení plateb za státní…
Puzzle jménem metabolický syndrom je známé přes 100 let
Jako otce metabolického syndromu uvádějí encyklopedie doktora Geralda Reavena, který publikoval práci o syndromu X v roce 1988.
Dabigatran vs. rivaroxaban – porovnání dat „head to head“. Antikoagulační terapie u seniorů nad 65 let
Fibrilace síní (FS) je nejčastější setrvalou poruchou rytmu, jejíž prevalence se pohybuje kolem tří procent ve věku nad 20 let, s přibývající…
ČR zpřísňuje podmínky pro zubaře ze zemí mimo EU
Konec námezdní práce zubařů bez aprobace z nečlenských zemí EU, a tím i větší bezpečí a kvalitnější péči pro české pacienty přinese podle očekávání…
Mladí doktoři budou udělovat titul Férové pracoviště
Sekce mladých lékařů ČLK chce přispět ke zlepšení podmínek pro mladé lékařky a lékaře. V průzkumu zjistila, s jakými problémy se potýkají, šlo…
Poraďte svému pacientovi: Při srdečním selhání pozor na skokový nárůst hmotnosti
O srdečním selhání se někdy mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Přesto bývá zaměňováno za jiné kardiologické problémy, nebo dokonce…
Prognóza pacientů s diabetickou nohou se příliš nelepší
Syndrom diabetické nohy je sice frekventní, ale často opomíjené onemocnění, které významně negativně ovlivňuje nejen kvalitu života postižených, ale…
Lékaři bez hranic léčí i pod palbou
Humanitární krize v Nigérii, útoky na nemocnice i léčba pod palbou, konec epidemie eboly v Africe, snížení cen pneumokokové vakcíny či největší…
MZ ČR slibuje, že o peníze za směnnost už sestry nepřijdou
Od července by sestry, které zajištují nepřetržitou péči u lůžka, měly na výplatní pásce mít stálý příplatek 2 000 korun. Tyto peníze by měl dostat…
Když se řekne plastická chirurgie, veřejnost si představí prsa, nos a liposukci
Ve dnech 21. a 22. dubna proběhla ve Velkých Bílovicích mezioborová konference plastických chirurgů a dermatologů s názvem ON/IN UNDER SKIN. Po jejím…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Průzkum: Veřejnost většinově souhlasí s růstem spoluúčasti
S určitým zvýšením spoluúčasti při léčbě běžných onemocnění, pokud by to umožnilo zvýšit dostupnost vysoce nákladné léčby pro pacienty s vážnými…
Antibiotika souvisí s prekurzory rakoviny střev
Osoby, které dlouhodobě užívají antibiotika, mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou polypy v tlustém střevě, které jsou prekurzorem většiny…
Nejdůležitější informace z 18. Jedličkových dnů
Nadační fond Impuls ve spolupráci se Sekcí neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27. května…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Přenesení poloviny úvazku soukromé praxe do jiného kraje
Lze část úvazku ortopedické praxe převést do jiného kraje, na jiný právní subjekt, a jak předejít zamítavým stanoviskům k žádosti o uzavření smlouvy?…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Další komentáře k rozhodnutí Ústavního soudu
Veřejné vyhlášení nálezu Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež…
Ústavní soud dal za pravdu senátorům
Ústavní soud ČR odmítl pokračování dosavadní praxe určování výše úhrad zdravotnických prostředků, do konce roku 2018 musí být přijata nová zákonná…
Ústavní soud, zdravotnické prostředky a trocha toho nadstandardu
Po dvou letech čekání se u Ústavního soudu dne 10. 5. 2017 konalo veřejné slyšení k úhradám zdravotnických prostředků. Skupina senátorů napadá…
Nízkokalorická sladidla podporují ukládání tuku
Studie, prezentovaná na 99. konferenci americké Endokrinologické společnosti v Orlandu ukázala, že nízkokalorická umělá sladidla způsobují…
Nebojme se u LDL cholesterolu ambiciózních terapeutických cílů
Na potenciál kombinační léčby dyslipidémií se zaměřilo sympozium společnosti MSD, které bylo součástí letošního výročního kongresu České…
Protikuřácký zákon je špatně
Tentokrát nejde o nedokonalosti v zákoně a ústupky lobbistům, ale o název. Alespoň podle slov profesorky MUDr. Evy Králíkové, CSc. (VFN v Praze).…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Účelná farmakoterapie jako přínos pro pacienta
Účelná farmakoterapie je jedním z důležitých témat současné medicíny. Jedná se vlastně o způsob, jak přizpůsobit farmakoterapii na míru konkrétnímu…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Antipsychotika a riziko IM
Šestičlenný tým čínských odborníků pod vedením Zheng‑he Yua (pracoviště Hangzhou a Changsha) se zabýval problematikou užívání antipsychotik a rizikem…
Jak optimalizovat terapii metforminem?
Metformin je podle evropských i amerických doporučení lékem první volby pro všechny diabetiky 2. typu (DM2) bez kontraindikace. Podávat ho lze jak…
Kolik u nás žije sklerotiků, nevíme, ale známe počet léčených
Nové výstupy z registru ReMuS za rok 2016 byly zveřejněny na tiskové konferenci 16. května 2017. Zřizovatelem registru je nestátní nezisková…
SÚKL chystá k eReceptům osvětovou kampaň
Ambulantní lékaři dostanou zřejmě možnost připojovat se k systému eReceptu hromadně. Podobně jako je to už teď umožněno lékařům v nemocnicích. Pro…
Kolik peněz dostávají praktičtí lékaři od zdravotní pojišťovny jako kapitační platbu za jednoho pacienta?
Výše kapitační platby u praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost je dána vyhláškou MZ ČR o stanovení hodnot bodu, výše…
Lidí se závislostí přibývá, nabídka péče nestačí
Adiktologie je podfinancovaná, ambulantní síť pro závislé je nedostatečná. Problém závislosti není omezen na adiktologii, prostupuje celým…
Nelegální nabídky léků na internetu
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal zveřejňovat webové stránky, které nabízejí neschválené přípravky. Reagoval tak na rostoucí počet podnětů…
O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo
Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové,…
Lékaři by měli ptát pacientů na inkontinenci
Inkontinencí trpí v Česku kolem 1,2 milionu lidí, z nich 250.000 jsou senioři. S věkem výskyt stoupá, se stárnutím populace tak počty pacientů rostou…
SPL usiluje o zvýšení kompetencí praktických lékařů
Novým předsedou Sdružení praktických lékařů je dosavadní místopředseda MUDr. Petr Šonka. Na XXVII. konferenci SPL 8. dubna zvolili delegáti…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Novým šéfem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom
Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl dnes na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této…
Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu
Z redakční pošty jsme vybrali příspěvek MUDr. Jozefy Kuntscherová, ve kterém se vyjádřila ke sporu o obory terapeut a specialista tradiční čínské…
Těhotné klientky OZP ohrožené cukrovkou budou sledovány na dálku
Aktuální hladinu cukru v krvi u těhotných klientek OZP budou lékaři sledovat na dálku přes mobilní telefon. Nastávající maminky ohrožené cukrovkou už…
Současná vyhláška nebere v potaz nemocné s plicní hypertenzí
Lidé s plicní hypertenzí trpí v případě značně rozvinuté nemoci silnou dušností. Nemocní s sebou často musejí mít kyslíkovou bombu a i běžný nákup…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Lékaři se málo věnují problému alkoholu u svých pacientů
Na konzumaci alkoholu se ptá svých pacientů jen 40 procent lékařů, a ještě méně jich je upozorní, že by ve vztahu k alkoholu měli udělat zásadní…
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká, i když je různorodá a zajímavá. Není to akční medicína s operacemi zachraňujícími životy a…
Poplatky ve zdravotnictví potřebujeme, ale neumíme je zavést
To, že přiměřená finanční částka zaplacená v souvislosti s poskytováním služeb veřejného zdravotního pojištění by mohla s řadou problémů pohnout a…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Proč jsem šla studovat medicínu aneb fakta vs. politika
O svém povolání jsem se rozhodovala v polovině sedmdesátých let 20. století a se svou „politickou anamnézou“ jsem mohla zapomenout na preferovanou…
Diabetická noha v průniku několika oborů
Součástí programu letošních Diabetologických dní v Luhačovicích bylo i velmi prakticky koncipované sympozium zaměřené na komplexní přístup k syndromu…
Komora chce přitáhnout do dění více mladých zubařů
Viceprezident České stomatologické komory MUDr. Robert Houba, Ph.D., obhájil na volebním sněmu stavovské organizace v Mikulově svůj post. Od září…
Umělý pankreas a antidiabetika ovlivňující KV úmrtí – nové trendy v léčbě diabetu
To nejlepší na začátek, dalo by se říci o přednášce Nové trendy v léčbě diabetu, kterou v předvečer letošních 53. diabetologických dnů přednesl…
Brusinky na infekce močových cest neúčinkují
Nedávná studie, publikovaná v JAMA, nenašla žádné důkazy prospěšnosti užívání suplementů s brusinkami pro infekce močových cest (UTI).
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Všeobecná zdravotní sestra a odměna od VZP
Má všeobecná zdravotní sestra v nestátním zdravotnickém zařízení právo na odměny od VZP? Odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z partnerské advokátní…
Hlavní ingrediencí dobré péče o pacienta je skutečný lidský zájem o něj
Dobrá komunikace mezi pacientem a zdravotníkem je základem adherence pacienta k léčbě. Jak účinně, ale i radostně komunikovat? Je možné se vyhnout…
Užívání antidepresiv v těhotenství nezvyšuje riziko autismu u dětí
Nejméně deset let se objevují zprávy, které dávají do souvislosti poruchy autistického spektra u dětí s užíváním antidepresiv jejich matkami během…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Brno hostí XXV.výroční sjezd České Kardiologické společnosti
Kongresu, který se koná od 7. do 10. května 2017 v Areálu Veletrhy Brno a.s., se účastní kolem 3 500 lékařů a zástupců ostatních zdravotnických…