
Všechny články
Díky tlaku Lékařů bez hranic se daří zlevňovat léky
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Lékaři bez hranic usilují o změnu způsobu výzkumu a vývoje nového portfolia efektivních antibiotik, řekl MT farmaceut…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Slova hospic se lidé jen tak bát nepřestanou
To říká v rozhovoru pro MT při příležitosti slavnostního otevření nového Paliativního centra Cesta domů jeho primářka MUDr. Irena Závadová.
Pawlasův přílepek jde do Senátu
Zákonodárci se opět snaží řešit problém s výpadky dodávek léků pacientům. Výrobci mají dostat povinnost za určitých podmínek dodat léky každému…
Digitalizace přichází. Není otázka zda, ale kdy
Český výrobce nemocničních lůžek LINET zahajuje prodej lůžek se senzory napojenými na nemocniční informační systém pod názvem SafetyMonitor. Na…
Studie zpochybnila tvrzení „bez bolesti – bez efektu“ u pacientů s PAD
Na základě výsledků studie zveřejněné v European Journal of Preventive Cardiology, časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) by pacienti s…
Čím víc nemocnic, tím horší péče
Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského…
Zaměstnavatelé poradí politikům.
V roce 2030 bude 790 tis. onkologicky nemocných, 1,3 milionu diabetiků a na genovou terapii půjdou ročně desítky miliard korun. Potřeba zdravotních…
Reforma, nebo pseudoreforma primární péče?
Se svým současným postavením jsou praktičtí lékaři oprávněně nespokojení. Bude záviset na nich, jestli budou realizovat skutečnou reformu.
Odbory a nemocnice jedním hlasem: Nárůst o 20 mld. nestačí
OSZSP, LOK-SČL, AČMN, Charita a Diakonie společně požadují od ministerstva, aby úhradovou vyhláškou rozpustilo v roce 2020 proti plánům navíc 25…
VZP vypověděla cestovce Kovotour polovinu Mořského koníka
VZP má opět starosti s projektem přímořských ozdravných pobytů pro děti Mořský koník. O jednu ze dvou destinací nemají pojištěnci dostatečný zájem,…
Včas zahájená léčba infantilního hemangiomu je úspěšná
Infantilní hemangiomy, nejčastější nezhoubné nádory kojenců, bývají v ordinacích přehlíženy s tím, že pokud samy nevymizejí, léčit se stejně nedají.
Musíme začít bojovat za mladé kardiology
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
Kolapsy sportovců: Edukace veřejnosti i zdravotníků je klíčová
"Jako účastník řady závodů vnímám nedostatečnou připravenost na řešení kolapsových stavů sportovců. Málokdo ví, že tepelné trauma je nejčastější…
Simulační centrum pomáhá v edukaci kolapsů z přehřátí
Stále více sportovců podceňuje tepelná traumata vzniklá z přehřátí organismu, jejichž počet oproti minulosti dvojnásobně vzrostl. Nejrizikovější…
Robot není kreativní, je autista
"VFN je zatím jediná nemocnice v ČR, která využívá cloudové služby, a jsme s tím spokojeni. Přinesly právě i možnost využívat umělou inteligenci,"…
Poslanci schválili zavedení sdíleného lékového záznamu
Po osmi měsících od předložení vládou do poslanecké sněmovny schválili poslanci návrh novely, která zavádí sdílený lékový záznam pacienta. Pokud…
Nemocnice získají o pět procent více
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že nemocnicím akutní péče pro příští rok podepíše pětiprocentní růst úhrad.
Dohoda v segmentu lékáren pro příští rok
Dodatečná jednání lékáren a zdravotních pojišťoven nakonec přinesla dohodu o úhradě pro příští rok. Lékárníci budou dostávat za výdej léku na recept…
Komise doporučila na šéfa FN USA exředitele Pohanku, ministr konkurz zrušil
AKTUALIZOVÁNO Výběrová komise navrhla ministerstvu zdravotnictví jmenovat novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bývalého poslance…
Atlas HF mapuje situaci srdečního selhání napříč Evropou
Boj proti kardiovaskulárním chorobám je dlouhodobě společnou misí, stále větší pozornost odborníků je ale v posledních letech věnována srdečnímu…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
Jako zvuk trubky
Před desítkami let mne překvapil dopis, ve kterém starší dáma psala, že vidí písmena, slova i věty barevně a jak je to možné. Když byla dítě, myslela…
Nezdravá výživa zvyšuje riziko potravinových alergií
Zdravá výživa u dětí má nesporný význam ve vztahu k řadě chorob, jejichž prevalence v současné době výrazně narůstá. Poukázaly na to prezentované…
Schvalování úhrad inhibitorů CDK 4/6 po novu
Ani po podepsání společného stanoviska Všeobecné zdravotní pojišťovny a České onkologické společnosti (ČOS) ČLS JEP není hrazení inhibitorů CDK 4/6…
Vláda je spokojena, jak zvýšila zdravotníkům platy
Na jednání odborů, zaměstnavatelů a vlády se v pondělí 10. června mluvilo o situaci ve zdravotnictví a také o platech. Ministryně financí navrhuje…
Fórum MT: Lázně – léčení, nebo rekreace na účet zdravotního pojištění?
Zeptali jsme se praktických lékařů i jejich kolegů specialistů: Je nabídka lázní hrazených zdravotní pojišťovnou pro pacienty, které léčíte,…
Prof. Bayer: Stárnutí lékařů je příčinou rozdílné dostupnosti péče
Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Milan Bayer, CSc…
VZP a ČKS řeší úhrady léků i jednodenní péči
Spolupráce odborné společnosti s největší zdravotní pojišťovnou se aktuálně dotýká témat jednodenní hospitalizace v kardiologii, úhradových indikací…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Studentské vědě se na 3. LF UK daří
O výsledcích podpory studentské vědy jsme hovořili s prof. MUDr. Romanou Šlamberovou, Ph.D., proděkankou pro doktorské studium a studentskou vědeckou…
Přichází antiepileptikum další generace
Čeští neurologové mohou svým dětským i dospělým pacientům s epilepsií předepisovat nové antiepileptikum s účinnou látkou brivaracetam (Briviact). Lék…
Musíme akceptovat menší počet dobře vybavených center
Otázka nároku na dostupnost zdravotní péče, ať už místní, tedy dojezdovou, anebo časovou, tedy z hlediska objednacích lhůt, je stanovena v nařízení…
Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zeptali jsme se vedení odborných společností ČLS JEP: Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké…
Čeští a slovenští dermatovenerologové sobě
Sedm českých a dvě slovenské kliniky se spojily při práci na unikátní české publikaci Klinická dermatovenerologie. Jde o největší učebnici, která v…
Odborníci řeší epidemiologický nárůst syfilidy
Část odborného programu letošní AAD zaujímala i problematika pohlavních chorob. Kromě těch dnes běžně diskutovaných byla pozornost věnována i…
Přinese inhibice IL‑23 revoluci v léčbě psoriázy?
O nových možnostech léčby psoriázy, zejména o roli interleukinu IL‑23 v jejím vývoji a nejnovější evidenci o významu inhibitoru IL‑23 k dosažení…
Pásový opar a demence
U některých infekčních chorob bylo zjištěno, že jsou spojeny s kognitivním zhoršením a demencí. Nicméně vztahu mezi herpes zoster a demencí bylo…
V Naději potkávám situace, které jinak vidím zřídka
„S tím, co vídáme v ordinaci Naděje, se v běžné klinické praxi nesetkáváme. Možná by se to dalo označit jako válečná dermatologie,“ říká prof. MUDr.…
Úhrady 2020: Není nad dohodu
Dosavadní výsledky dohodovacího řízení o úhradách za zdravotní péči na příští rok podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha (za ANO)…
Nerovnost tolik nevadí – když není nespravedlivá
Jestliže řeknu, že lidé dávají přednost nerovným společnostem, riskuji, že mne poženou klackem. V Čechách, s jejich tradicí společných kádí na peníze…
Aktuálně k očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
Téma očkování je v posledních letech diskutováno častěji než kdykoli v minulosti. Infekce u dospělých, jako jsou klíšťová encefalitida, invazivní…
Děláme vynikající traumatologii
Při příležitosti konání 20. kongresu European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Medical Tribune položila pár otázek prezidentovi…
Česká stopa na kongresu ECTES
Ve dnech 5.–7. května 2019 se konal 20. evropský kongres úrazové chirurgie a urgentní chirurgie (European Congress of Trauma and Emergency Surgery,…
Jak zpřístupnit lékový záznam pacienta
Jsou i jiné možnosti sdílení lékového záznamu, než systém opt-out s těžkopádnými možnostmi omezení přístupu k datům pacienta, píše Luděk Čermák.
Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od…
VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem
Správní rada informovala o výdajích, nákladech a plnění zdravotně pojistného plánu ve čtvrtletí letošního roku.
Masarykův onkologický ústav povede prof. Marek Svoboda
Od 1. července bude mít Masarykův onkologický ústav v Brně nového ředitele. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jím na doporučení výběrové komise…
Fórum MT: Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?
Zeptali jsme se: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už…
Světový den hypertenze: TK pod 140/90 mmHg zachraňuje životy
World Hypertension Day (Světový den hypertenze) se tradičně koná 17. května. Tématem letošního roku je upozornění na nebezpečí vysokého krevního…
Výzva pro centra léčby roztroušené sklerózy
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 26. dubna 2019 Výzvu k podání žádosti o udělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) pro…
Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony
„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o…
Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů
Amatérská maratonská běžkyně Lenka Kubková, první Češka a jediná zdravotní sestra, která získala supermedaili za zvládnutí šestice nejprestižnějších…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Přehnaná očekávání. Víme, jak jednat s pacienty?
Hlavním tématem letošního interaktivního semináře byla přehnaná očekávání pacientů. I zde patřila k nejdůležitějším aspektům hlavně výměna zkušeností.
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
Platy lékařů rostou o osm procent. Příští rok má být růst nižší
Aktuální čísla za letošní první čtvrtletí ukazují, že růst příjmů lékařů a sester v nemocnicích pokračuje. Lékaři v nemocnicích akutní péče letos…
Změny péče o onkologické pacienty v remisi: Pacient bude profitovat
Na aktuální situaci v oblasti přechodu pacientů v kompletní remisi z onkologických ambulancí do ordinací praktických lékařů jsme se v průběhu…
Další krok v modernizaci onkologické péče
Nová organizace péče o onkologické pacienty byla hlavním tématem vzdělávacího semináře pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v…
Pozor na interakce při onkologické léčbě
Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně…
O empatii, soucitu a lidskosti v dnešní medicíně
Dnešní lékař se dostává pod obrovský tlak. Zároveň se mění, co si dnes představujeme pod pojmem zdraví, říká klinický psycholog PhDr. Miroslav…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Hippokrates myslí i na prevenci gynekologických malignit
Začátkem dubna již potřetí proběhlo v kapli Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. LF UK a VFN setkání pořádané Nadačním fondem Hippokrates.
Procesní pravidla k paragrafu 16 potřebujeme
Na navrhované změny v procesu schvalování žádostí podle paragrafu 16 se ředitelka Akademie medicínského práva Jolana Těšinová těší, očekává k nim ale…
Štíhlejší a předvídatelnější. Prospěje paragrafu 16 novela?
Návrh změn přístupu k inovativním lékům a k žádostem o mimořádnou úhradu podle paragrafu 16 jde do legislativního procesu.
Ministr: Erudice a profesionalita lékárníka musí být v samostatné i síťové lékárně
Erudice, profesionalita, aktivita v nabídce nových služeb, ale také znalost rodinné anamnézy stálých klientů byly vyzdvihovány v hodnocení lékárníků…
Velké změny v malých nemocnicích
Nemocnici Frýdlant převezme od soukromého vlastníka krajská nemocnice. Také o nemocnici v Litoměřicích, kterou chce město prodat, má zájem krajská…
Dohodovací řízení 2020: první dohody
První tři menší segmenty uzavřely v dohodovacím řízení o úhradách péče pro rok 2020 dohodu. Na jednání 29. dubna našli kompromis se zdravotními…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Karcinom pankreatu – můžeme čelit hrozbě 21. století?
Na zámku Zbiroh se 5. 4. 2019 uskutečnilo tradiční XXVIII. jarní setkání HPB sekce České chirurgické společnosti ČLS JEP a 15. postgraduální kurs…
Co od biosimilars očekávají zdravotní pojišťovny?
K tématům páté konference o biosimilars, která se konala koncem února 2019 ve FN v Motole, nepatřily jen přednášky o klinické účinnosti a bezpečnosti…
Ministr: Kolem emergentu se objevují zbytečné obavy
„Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost léčiv pro pacienty v rámci celé České republiky, ne řešit trh lékáren a distribuce,“ říká ministr…
Inovativní, inovativnější, nejinovativnější
Nejvíce inovativní farmaceutickou společností je pro letošek Gilead Sciences. Alespoň podle žebříčku Pharmaceutical Innovation Index 2019, který…
Pro Dr. Max byl loňský rok úspěšný
Největší česká síť lékáren oznámila hospodářské výsledky. Lékárnám Dr. Max v Česku loni rostl obrat o 11 procent, tedy ještě více než v předchozím…
Odbory žádají dotace na směnné příplatky
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky…
Nadějí pro relabující a refrakterní lymfomy se zdají být imunoterapeutické přístupy
Edukační přednášky XI. plenárního zasedání Kooperativní lymfomové skupiny byly věnovány současným trendům v léčbě relabujícího a refrakterního DLBCL,…
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Státní zdravotní ústav jde radit lidem do ghett
Preventivní programy podporované evropskou dotací mají zlepšit zdravotní gramotnost i zdravotní stav lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Ti dnes…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Sestry: Přidávání peněz vítáme, ale potřebujeme také víc pomocného personálu
Kdo má při čtení zpráv z českého zdravotnictví pocit bezvýchodnosti, měl by navštívit akci Sestra roku, aby se přesvědčil, že ne vše je špatně.
AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.
Více než polovina lékáren opět bez závad
Lékárny loni dostaly po běžných kontrolách SÚKL pokuty za 12,3 milionu korun. Kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv navštívili v rámci…
Elektronizace zdravotnictví míří na vládu
Žádné plošné identifikační elektronické kartičky pro zdravotníky a možnost utajit svou zdravotnickou dokumentaci, pokud s ní souvisí vyšší riziko…
Prof. Češka: Pokud mají praktici provádět nové výkony, musí je umět
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Je nás málo, musíme energii vynakládat účelně
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Cena časových razítek brzdí eHealth
Nemocnice s pomocí evropských fondů modernizují informační systémy. Zjistily ale, že za označování elektronických záznamů kvalifikovanými časovými…
Nejlepší lékař vždy nemocem předchází
Poslední výzkumy ukázaly, že snižování koncentrace cholesterolu v krvi dramaticky snižuje výskyt mozkových příhod. To je dobrá zpráva pro všechny,…
Pátý ročník konference o biosimilars z pohledu onkologie
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Jak mohou lékárníci pomoci omezit nepříznivé lékové interakce u pacientů?
Lékové interakce mohou v ČR zabít přes dvě stě lidí ročně a způsobit škody za téměř 850 milionů korun, odhaduje na základě britské studie Asociace…
Správní rada VZP schválila milionovou odměnu Kabátkovi
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Ing. Zdeněk Kabátek dostane roční odměnu ve výši 1,15 milionu korun, tedy 85 procent maximálního bonusu.…
Videorozhovor: Hepatocelulární karcinom a nová naděje
Nová léčba přináší naději v léčbě hepatocelulárního karcinomu, uvádí ve videorozhovoru prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta…
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
VZP: Vyčarovat víc praktiků neumíme, ale připlatíme jim za rozšíření služeb
Novými pravidly bonifikace chce VZP posílit časovou dostupnost praktických lékařů pro klienty a případně podpořit sdružené praxe.
Léky, které neberete, nefungují
Jak zdůrazňuje předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, léky, které pacient nebere,…
Non‑adherence nejen prodražuje léčbu, ale může být i fatální
Nejčastěji se s non‑adherencí potýkají diabetici a lidé s hypertenzí a vysokým cholesterolem. Průzkumy ukazují, že doporučený léčebný režim…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Co přinese praktickému lékařství nejbližší budoucnost?
Na Kongresu primární péče, který se 22. a 23. února konal i letos na pražském Chodově, zazněla řada klíčových témat, která jsou spojena i s tolik…
V dostupnosti nefrologické péče jsou regionální rozdíly
Plošné zmapování a vyrovnání dostupnosti a kvality jsou cílem projektu České nefrologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny, řekl MT prof.…
V ÚVN podávají ATB infuzní terapii také ambulantně
Od roku 2015 ji ve stacionáři pro parenterální ATB léčbu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha podstoupilo 432 pacientů,…
Semaglutid podávaný souběžně s inhibitorem SGLT‑2 zlepšuje kontrolu glykémie
Studie prezentovaná v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology ukazuje, že přidání semaglutidu k inhibitorům společného transportéru pro sodík a…
Zolpidem zvyšuje riziko smrtelných srážek pro řidiče motorových vozidel
Osmičlenný tým odborníků (vedených B. R. Yangem) z univerzitních pracovišť v Jižní Koreji (Soul a Incheon) a USA (Lubbock, TX) sledoval předepisování…
Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové
Sedmnáct nemocnic v kraji se neuživí. V orlovské nemocnici zůstane následná lůžková péče a ambulance, rozhodli zastupitelé Moravskoslezského kraje.
Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., exministr zdravotnictví.
Pojišťovny před dohodovacím řízením mluví o čtyřprocentním růstu úhrad
Z 19,5 miliardy korun, které budou příští rok ve zdravotnickém rozpočtu navíc proti letošku, jich až sedm spolknou mimořádné výdaje, odhaduje Svaz…
Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill
Snad je taková událost vzácná jak pád vzducholodi, poznamenal ke střelbě pacienta ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Doc. MUDr. Robert…
Cabrnoch: Lékaře bychom v práci v zahraničí měli podporovat
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Cabrnoch, MBA, ředitel Institutu zdravotně‑sociálních služeb, z. ú. a bývalý…
Prof. Češka: Hlavní je zlepšit podmínky
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP.
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům novodobé nevolnictví?
Pokud by museli mladí lékaři po získání atestace pracovat několik let v českém zdravotnictví bez možnosti odejít do ciziny, jde o novodobé…
Ministryně financí poodhalila svůj plán zrušení státních pojištěnců
Součástí pracovního materiálu ministerstva financí, který počítá se zrušením platby státu za takzvané státní pojištěnce, mají být i pravidla pro…
V Brně transplantují orgány od roku 1984 – a velmi dobře
Limitující pro další rozvoj CKTCH jsou prostory, dozvěděli jsme se z rozhovoru s ředitelem doc. MUDr. Petrem Němcem, CSc., MBA.
Musíme ukazovat pěkné stránky naší práce
„Naším cílem je transformace České asociace sester na komoru. Tedy na komoru ze zákona, nikoli jen na organizaci, která se tak jmenuje,“ říká v…
České zdravotnické výrobky tisíce kilometrů daleko
Výrobci zdravotnických prostředků z Česka jsou stále úspěšnější při exportu do rozvojových zemí. Jedním z důvodů je větší podpora státu.
Za navýšení dotace na rezidenturu chceme protihodnotu
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navýšit dotace na rezidenční místa, podmínky slibuje upřesnit v řádu týdnů. O připravovaném návrhu jsme hovořili s…
Další naděje pro léčbu spinální svalové atrofie
Spinální svalová atrofie, geneticky podmíněné onemocnění, byla kvůli svému vzácnému výskytu poněkud stranou vývoje léků. To se ale mění.
Třicet pět let českých transplantací srdce: současnost (2/2)
Podle chirurgů je vlastní technika a taktika transplantačního výkonu včetně anesteziologie vyřešena od okamžiku, kdy Shumway s Lowerem vypracovali…
Třicet pět let českých transplantací srdce: první pacienti (1/2)
V prosinci roku 1967 transplantuje v jihoafrickém Kapském Městě Christian Barnard jako první na světě lidské srdce. Následná popularizační kampaň…
NKÚ: ministerské dotace šly do regionálních nemocnic bez rozmyslu
Ministerstvo zdravotnictví posílalo dotace do regionů nesystematicky bez jakékoli strategie a bez ohledu na to, jestli byla investice potřebná.
Nemocniční lékárny vydají stamiliony
Objem administrativní práce v nemocniční lékárně kvůli protipadělkové směrnici významně naroste.
Rostoucí role podpůrné a paliativní péče v nefrologii
Nejrychleji rostoucí skupinu pacientů v nefrologii tvoří nemocní na dialýze starší 75 let.
eHealth s nejasnými náklady
Ministerstvo zdravotnictví dostalo připomínky k věcnému záměru zákona o elektronizaci. Počítá s tím, že začne platit nejdříve v polovině roku 2020.
Česká onkologie se rozhodně nemá za co stydět
Situace, v níž je onkologie, se za posledních několik málo let díky rychlému vývoji zcela změnila, říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., vědecký…
Gravidita u revmatických pacientek
V rámci letošních Třeboňských revmatologických dnů, které se konaly od 9. do 11. ledna, proběhl i blok přednášek zaměřený na problematiku gravidity a…
V ČR by měla vzniknout síť ambulancí pro pacienty se srdečním selháváním
O péči kardiologů o diabetiky jsme hovořili s prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., přednostou II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a…
MUDr. Hülleová: Mylná představa o očkování je obzvlášť nebezpečná
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ke klesající proočkovanosti přispívají i někteří zdravotníci, říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení…
Díky úspěšné léčbě diabetu mohou žít pacienti desítky let bez komplikací
V ČR žije milion diabetiků, tři čtvrtiny mají antidiabetickou léčbu. Jejím obecným cílem je udržení vyrovnané koncentrace cukru v krvi, stavu bez…
Ředitelé nemocnic hledají sestry. Přidávat jim ale nechtějí
Na únorovém diskusním setkání ředitelů nemocnic pořádaném společností Magnus Regio zastínila ostatní témata problematika nedostatku zdravotních…
Zvýšený výskyt nemelanomových nádorů kůže u transplantovaných
Studie vedená výzkumnými pracovníky Royal College of Surgeons v Irsku prokázala zvýšený výskyt kožních nemelanomových nádorů u pacientů po…
Prof. Češka: Bagatelizace vysokého LDL-C může být fatální
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Koncentrace LDL cholesterolu má zásadní význam, apeluje prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda…
MUDr. Cabrnochová: Pozor na dávkování antibiotik u dětí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Dávkování léčiv u dětí bývá chybné, upozorňuje MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, praktická lékařka pro děti a dorost…
Doc. Prausová: Nebagatelizujte varovná znamení
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Nejdůležitější je včasnost, varuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF…
Při pohovoru nemá mladý lékař šanci odlišit, co je pravda, a co plané sliby
"Chceme v první fázi vyzdvihnout dobrá pracoviště a neperzekvovat ta horší. Chceme ukázat, že to lze udělat tak, aby podmínky pro mladé lékaře byly…
Vyléčení onkologicky nemocného dítěte je často za cenu celoživotních následků
„Téma pozdních následků je celosvětově jedním z předních témat dětské onkologie ve 21. století,“ říká MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské…
Pozdní následky onkologické léčby postihují dvě třetiny vyléčených dětí
Roste počet dětí přeživších onkologické onemocnění, u nichž se ale mohou v dospělosti objevit pozdní následky protinádorové terapie. Právě tyto…
Čarvaš: Ztráta je sprosté slovo
„Pokud chceme napravit systémové chyby ve zdravotnictví, bez toho, že se tam nějaké peníze přidají, to nepůjde,“ říká Ing. Michal Čarvaš, MBA,…
Sympozium klinické farmacie René Macha vstoupí letos do třetí dekády
Letos 22. a 23. listopadu se na jižní Moravě sjedou lékárníci a příznivci klinické farmacie už po jednadvacáté. Organizátorům se daří zvát odborníky…
Co se (ne)lze dozvědět ze statistiky eReceptu
Nejsem si vědom, že by kdekoli jinde v rámci ČR byla takto volně přístupná a tak přesná statistika aktuálního čerpání vydávaných léčiv.
Význam fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou, spondylartritidou a osteoartrózou
Evropská liga proti revmatismu (EULAR) zveřejnila doporučení pro zdravotníky týkající se fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou (RA),…
Nové technologie mění vývoj léků i zdravotní služby
Umělá inteligence může zefektivnit řadu procesů ve zdravotnictví a ušetřit tak čas lékařům, tvrdí Karen Taylor, expertka analytické společnosti…
Inhibitory CDK 4/6 by měly přes paragraf 16 procházet hladce
VZP a Česká onkologická společnost ČLS JEP (ČOS) představily společné stanovisko, které by mělo usnadnit schvalování inhibitorů CDK 4/6 pro ženy s…
Skupinu Penta Hospitals nově vede Martin Hrežo
Generálním ředitelem a předsedou představenstva (CEO) skupiny Penta Hospitals International se stal od 1. února Martin Hrežo, uvedl mluvčí Penty Ivo…
VZP plánuje navýšit rezervní fond z 2,4 až na 16 miliard korun
VZP měla na konci roku 2018 v rezervním fondu 2,4 miliardy korun, což krylo tři dny péče. Plánuje navýšit rezervní fond až na 16 miliard korun, což…
Nepodceňujme prevenci a adherenci u srdečního selhání
Chronické srdeční selhání (CHSS), jehož výskyt i v souvislosti s demografickým vývojem celosvětově narůstá, je v současné době označováno za epidemii…
Změňme povědomí populace o HCV
Pokud bychom docílili v běžné populaci takové úrovně znalostí o hepatitidě C, jakou má o HIV, budeme spokojeni, říká místopředseda ČHS ČLS JEP prof.…
Význam screeningu pro odhalení hepatitidy C
Aby bylo možné nemocné začít léčit včas – a dnes již díky moderním antivirotikům i vyléčit, je nezbytné o nemoci nejdříve vědět. K tomu by podle…
PhDr. Šochmanová: V roce 2019 zůstávají platy sester nekonkurenceschopné
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu IKEM,…
MUDr. Stránský: Úkolem pro rok 2019 jsou standardy hrazené péče
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP, zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, Assistant…
Kritici považují zákon o léčitelích za bezzubý
Ministerstvo zdravotnictví dostalo řadu podnětů ke svému návrhu zákona na regulaci léčitelů. Bude těžko vymahatelný a administrativně složitý, míní…
PharmDr. Chudoba: Jednou z priorit roku 2019 jsou pravidla rozšiřování sítě lékáren
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
Doc. Šmucler: Klíčové je v roce 2019 optimalizovat pracovní síly. Zdravotníků je dost
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Kabátek: Úspěšným nemocnicím chceme umožnit růst
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR chce ještě letos zveřejnit u čtyřiceti zdravotních výkonů, jak často je která nemocnice vykazuje. Má to být pro…
Ing. Friedrich: Reformu v roce 2019 nečekám
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Ing. Ladislav Friedrich, CSc., prezident Svazu zdravotních pojišťoven.
Význam neutrofilních granulocytů u roztroušené sklerózy
Doposud byla soustředěna pozornost k roli B a T lymfocytů v rozvoji roztroušené sklerózy (RS). Na ECTRIMS 2018 se však hovořilo i o neutrofilních…
Bojujte s klimatickou změnou, vyzývá lékaře šéf WMA
Ekologický apel na doktory. Lékaři by se měli přihlásit k boji proti klimatické změně, pléduje prezident Světové lékařské asociace (WMA) Dr. Leonid…
Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá prof. Jan Žaloudík, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu.
Cvičení na předpis. Pouhá rada k častějšímu pohybu nestačí
Pacientům s diabetem 2. typu (D2T) by měla být pro dosahování lepších glykemických hodnot a ke zlepšení srdečního zdraví předepisována fyzická…
Elektronizací ke kvalitě? Ministerstvo představilo svůj záměr
Součástí elektronizace má být i databáze klinických doporučených postupů s možností hodnocení jejich dodržování podle centrálních dat.
Manželství snižuje riziko demence. Návštěvy muzea také
V porovnání s lidmi v manželském stavu měli lidé celoživotně svobodní a ovdovělí zvýšené riziko demence. Autoři nenašli jakoukoliv spojitost u…
Novoroční přání profesorů myslí i na mladé lékaře a na pacienty
Redakce Medical Tribune na přelomu roku oslovila několik lékařských osobností a pořádali je o jejich novoroční vzkaz. Co by přáli sobě, svému oboru a…
Sdílený lékový záznam by mohl nabíhat od poloviny letošního roku
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům na plénu schválit novelu zákona o léčivech, která zavádí lékový záznam. Valná většina členů výboru…
Lékový záznam a jeho rizika očima programátora
Do lékového záznamu pacienta bude moci nahlížet každý lékař, který zná číslo občanského průkazu pacienta. To kritizuje softwarový inženýr Ing. Petr…
Farmaceutičtí obři na nákupech. Utrácejí za nadějné molekuly
Lídři farmaceutického průmyslu dávají za nadějné biotechnologické projekty miliardy dolarů. V posledních týdnech to potvrdili Bristol-Myers Squibb,…
Paliativní desatero pro praktiky
Paliativní péče se dostává jen polovině potřebných. Vzdělávací projekt Paliativní praktik ukazuje, jaká je v této oblasti role praktických lékařů.
Pacienti s RS: dalfampridin významně zlepšuje schopnost chůze
Podle samotných pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) vede 24 týdnů léčby dalfampridinem (přípravek Ampyra) ke klinicky významnému zlepšení…
Inhibitory SGLT2 a riziko amputace a diabetické ketoacidózy
Inhibitory společného transportéru pro sodík a glukózu SGLT2, přípravky užívané v léčbě diabetu mellitu 2. typu, mohou mít podle zjištění klinických…
Chytré tetování pro zdraví. Zabrání spálení kůže, upozorní na horečku
Výzkumníci Univerzity Colorado Boulder vyvíjejí inovativní tetování. Mění barvu v reakci na různé signály. Mimo jiné na zvýšenou teplotu těla nebo na…
Dopady ankylozující spondylitidy na kvalitu života
Švédská studie, jejíž výsledky byly publikovány v periodiku Arthritis Research & Therapy, se zaměřila na hodnocení kvality života související se…
Nové doporučené pokyny k terapii hypercholesterolemie rozšiřují a upravují terapeutické skupiny
Terapie hypercholesterolemie a prevence kardiovaskulárních chorob doznaly od roku 2013 značných změn. Nové poznatky se odráží v doporučených pokynech…
Rutinní suplementace vitaminu D nepřináší podle studií žádoucí efekt
V roce 2018 byly publikovány tři studie, které zmírnily nadšení ze suplementace vitaminu D v rámci prevence skeletálních a extraskeletálních…
Fórum MT: Konspirační teorie o očkování a co s nimi
Zeptali jsme se ministerstva, lékařů i zástupců rodičů: Pomůže zavedení fondu na odškodnění následků povinného očkování zlepšit důvěru v očkování?…
Sekundární imunodeficience při onkologických onemocněních
Praktičtí lékaři se chystají převzít péči o onkologické pacienty v remisi. Kromě monitorování celkového stavu a cíleného vyšetření s ohledem na…
Linagliptin prokázal kardiovaskulární a renální bezpečnost
Dlouhodobé užívání linagliptinu pro léčbu diabetu 2. typu je z hlediska kardiovaskulárního i renálního rizika bezpečné. Tyto závěry byly zveřejněny 4…
IBD: Kombinace cílené léčby s imunoterapií je dnes běžná
Na aktuální situaci v oblasti léčby a diagnostiky idiopatických střevních zánětů v České republice jsme se zeptali prof. MUDr. Milana Lukáše, CSc.,…
Vzácné onemocnění se mění v civilizační chorobu
Ještě donedávna se IBD (Inflammatory Bowel Disease) řadila k vzácným onemocněním. Situace se však mění, v posledních letech je pozorován nejen nárůst…
U biologické léčby levnější neznamená horší
Levnější u biologické léčby neznamená horší, říká v rozhovoru pro MT ředitel společnosti Mylan pro oblast Německa a centrální a východní Evropy Jozef…
Domácí péče by byla schopná se postarat o devadesát procent pacientů z LDN
Dlouhodobé podfinancování domácí péče vyvolalo v srpnu stávkovou pohotovost, která stále trvá. „Na poskytovatele byl při dohodovacím řízení činěn…
Mezi laureáty Ceny Neuron jsou i imunolog a hematolog
Nadační fond Neuron na slavnostním ceremoniálu, který se konal 3. prosince 2018 v Praze, rozdal prestižní vědecké Ceny Neuron. Celkem bylo předáno…
Rozhoduje se o investicích i krytí ztrát
Kraje schvalují své rozpočty na příští kalendářní rok. Počítají s významnými investicemi i s běžnými provozními dotacemi pro zdravotnictví.
Rodina a přátelé – základ dobrého psychického zdraví
Syndrom vyhoření zatím není uznanou klinickou jednotkou, ale myslím, že se jí postupně stává, říká přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v…
Administrativa patří k nejčastějším důvodům stresu
Nejnovější průzkumy ukazují, že syndrom vyhoření postihuje zhruba 20 procent české populace. K nejohroženějším profesím patří lékaři a zdravotníci,…
eRecept v roce jedna…
Už při prvním představování systému v roce 2009 sliboval SÚKL detailní elektronický lékový záznam. Rok 2018 přinesl u eReceptu významný pokrok.…
Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla
Ministr Adam Vojtěch chtěl svůj návrh regulace reexportu léčiv a zavedení emergentního systému dodávek popohnat, u poslanců ale narazil. Návrh půjde…
Zavedení sdíleného lékového záznamu se zpozdí
Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání novely, která zavádí nový sdílený lékový záznam. Místo původního termínu na začátku roku 2019 se…
Fórum MT: Mladí lékaři v pasti
Zeptali jsme lékařů zkušených i začínajících: Setkal jste se s tím, že byli mladí lékaři bez atestace tlačeni k práci bez řádného odborného dohledu…
IMpower133 – posun, na který se čekalo dvacet let
Malobuněčný karcinom plic (SCLC) postihuje přibližně 15 procent pacientů se zhoubnými nádory plic. Uběhlo už dvacet let, kdy nepřibyla žádná léčba,…
Kombinace bevacizumabu a atezolizumabu je účinná u širokého spektra nemocných s NSCLC
Strategie léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) se v poslední době výrazně mění. Stále větší roli zde hraje imunoterapie založená…
V podpůrné léčbě CHOPN je stále co zlepšovat
V roce 2020 bude chronická obstrukční plicní nemoc třetí nejčastější příčinou úmrtí. S rehabilitační léčbou je nejvhodnější začít hned od počátku,…
Snížení kardiovaskulárního rizika v ordinaci praktického lékaře
Jak rozlišit pacienty podle kardiovaskulárního rizika? Kdo potřebuje účinnou léčbu hyperlipidémie? A jak zahajovat farmakologickou léčbu u mírné…
Lékové interakce hrozí nejčastěji v kardiologii
Zhruba třetina lidí starších 60 let má negativní lékovou interakci. Zároveň až 40 procent seniorů dostává léky z kategorie léků nevhodných ve stáří,…
ENIGMA – vědecká současnost a budoucnost
ENIGMA sbírá data o více než dvaceti rozšířených psychiatrických, neurovývojových a neurogenetických onemocněních a poruchách. Soustředění sil…
Do ciziny jdou lékaři za zkušenostmi, vracejí se kvůli rodině
Co přiměje lékaře, který pracuje v zahraničí, k návratu? „Jsem rád v Česku. Mám tu rodinu, přátele a mám rád tuto zem,“ říká prof. Petr Widimský
Ministr: Vyhláškou definujeme kompetence mladých lékařů
Na veletrhu práce 3. lékařské fakulty UK – TRIMED JOB 2018, který se konal letos popáté, měli medici i mladí lékaři možnost poprvé diskutovat s…
Co dělá ministerstvo pro to, aby lékaři neodcházeli do ciziny?
Hlavním problémem mladých lékařů podle průzkumu nejsou finance, ale nedostatek právní ochrany, nedostatek starších odborníků, kteří by se jim…
Lékárníci chtějí obdobné navýšení peněz, jaké dostanou úředníci SÚKL
Ve stínu diskusí ohledně odměňování zdravotnických pracovníků si své úhrady a ohodnocení významně navrhují navýšit státní instituce, např. Státní…
Stát znovu jedná s Prahou o Bulovce
Vztah s Prahou, která v areálu Nemocnice Na Bulovce vlastní většinu nemovitostí, by mohl být pro nemocnici i výhodou, říká její ředitel Jan Kvaček.
Lékařem v zahraničí: Denně jsem řešil střelná poranění
„Mé pracovní podmínky byly pochopitelně finančně mnohem výhodnější než u nás, vztahy velmi dobré, přátelské...“
Lékařkou v zahraničí: Vždy se našlo dost lidí, kteří mi pomohli
„České zdravotnictví je kvalitativně rovnocenné úrovni západních zemí. Bohužel ale není snaha český model rozvíjet a zlepšovat, ale zůstává zastaralý…
Finanční zdraví nemocnic se zlepšilo
Podle analýzy, která je součástí projektu Nejlepší nemocnice, byly loni nemocnice finančně zdravější než v předchozích čtyřech letech.
Zemřel profesor Jaroslav Blahoš
Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně informovala, že odešla významná osobnost, dlouholetý předseda ČLS JEP, bývalý prezident Světové…
Nejlepší nemocnicí byla vyhlášena Vojenská nemocnice Olomouc
Součástí projektu Nejlepší nemocnice je anketa mezi zaměstnanci nemocnic. Ti tvrdí: pro větší bezpečí potřebujeme víc personálu a prevenci syndromu…
Centrové léky zatím stály VZP o 500 milionů více než loni
Správní rada VZP zhodnotila hospodářské výsledky za tři čtvrtletí letošního roku, které jsou podle jejích členů velmi povzbudivé. Tématem byl i vývoj…
Fórum MT: elektronické sdílení dat o lécích a co bude dál
Od ledna 2019 se budou moci lékaři a lékárníci podívat do lékového záznamu svých pacientů. Zeptali jsme se zdravotníků a pacientů: Co od sdílení dat…
Život ohrožující krvácení v porodnictví
Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze), představil život ohrožující krvácení jako nejzávažnější…
Koncept podání plné krve – z armády do civilní medicíny
Transfuze čerstvé plné krve od „chodícího“ dárce, který se nachází v blízkosti zraněného, může být život zachraňujícím výkonem. Potvrzují to data…
Pražská záchranka testuje podání fibrinogenu ještě ve vrtulníku
Včasné podání krve nebo jejích složek pacientům s masivním krvácením zachraňuje podle zkušeností americké armády život. O jeho využití v…
Zavalianis: Rozšiřujeme, kde se dá
Obě jeho středočeské nemocnice i pardubické radiologické centrum hospodaří bez provozních ztrát a z úhrad zvládají investovat do svého rozvoje.…
Jedna z šesti premenopauzálních žen trpících časným karcinomem prsu neužívá správně hormonální terapii
U všech pacientek s karcinomem prsu s pozitivními hormonálními receptory se doporučuje hormonální terapie, jako tamoxifen, po dobu 5 až 10 let, avšak…
Fórum MT: Lékařské fakulty inovují přijímačky
Zeptali jsme se představitelů akademické sféry i lékařů z praxe: Jak by podle vás měly vypadat přijímací zkoušky na medicínu, aby profil absolventa…
Při odhalení karcinomu prostaty pomáhají děla
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) dostala od nadačního fondu Muži proti rakovině tři děla. Nejde o bojovou zbraň, ale o děla bioptická. Podle…
Role praktického lékaře i diabetologa při včasném záchytu karcinomu pankreatu
Karcinom pankreatu zůstává vysoce maligním onemocněním s vysokou letalitou a 95procentní mortalitou, kde je i nadále jedinou kurativní léčbou…
Nová metodika VZP: dostanou se nemocní k moderním lékům dříve?
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zveřejnila metodiku, podle které hodlá přistupovat k medicínsky potřebným, ale nehrazeným lékům (nehrazených…
VZP dá revizním lékařům metodiku k paragrafu 16
VZP začne pro revizní lékaře vydávat odborná doporučení, která jim budou vodítkem při rozhodování o úhradě pro daného pacienta u léků dosud…
Rodiny nemocných dětí těžko střádají na lázně
Náklady na zdravotní pomůcky a péči jsou pro rodiny s nemocným dítětem problém, potvrdil průzkum. Průměrné měsíční náklady domácnosti na péči o dítě…
Návrh: Lékárny musejí dostat zaplaceno za „hlídání padělků“
V celoevropském projektu budou lékárny 32 zemí hlídat padělky. ČR se sice připojila k evropskému úložišti mezi prvními, zatím ale nemá schválenou…
Alergenová imunoterapie: vědci vyvíjejí test predikující úspěšnost terapie
Alergenová imunoterapie prokazatelně zlepšuje kvalitu života mnoha alergiků a osvědčila se i jako sekundární prevence astmatu. Přesný mechanismus…
Včasné podání krve zachraňuje životy
Až dvacetinásobně stoupnou šance na přežití pacienta s polytraumatem, pokud je mu do 15 minut poskytnuta hemostatická resuscitace. Odborné veřejnosti…
Hledá se tři sta tisíc pacientů!
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) není jen běžné zadýchávání a pokašlávání, ale smrtelné onemocnění. Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové s…
Fórum MT: Co s přebytky na účtech zdravotních pojišťoven
Zeptali jsme se lékařů, ředitelů nemocnic a pojišťoven: Měly by si zdravotní pojišťovny tvořit rezervy na horší časy, nebo by měly dostupné…
Diabetologický registr potvrdil dobré výsledky péče
V ČR žije téměř milion diabetiků. Díky rekonstruovanému Národnímu diabetologickému registru dostali poprvé i přesná čísla, včetně údajů, kde se…
Infekce jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí diabetiků
Data rekonstruovaného Národního diabetologického registru ukázala nejčastější příčiny úmrtí pacientů s diabetem. Po kardiovaskulárních onemocněních a…
Doc Dušek: Národní diabetologický registr omezí zdravotníkům administrativu
Data do rekonstruovaného Národního diabetologického registru jsou zadávána plně automatizovaně, zdravotníky tedy nezatíží sledování jejich pacientů…
Kontaminace cytostatiky na onkologiích: Sestry chrání jen rukavice
V 19 nemocnicích v ČR, které se loni zúčastnily pravidelného monitoringu kontaminace cytotoxickými léčivy (CL), bylo na pracovištích manipulujících s…
Moderní technologie pomáhá pacientům zvládat bolest
Zhruba dvěma stovkám pacientů v ČR pomáhá zvládat chronickou neuropatickou bolest neurostimulační systém. Bolest nevyléčí, ale stimulací míchy…
Mýty a fakta o ředění léčiv
V rámci letošního 8. kongresu České odborné společnosti klinické farmacie (ČOSKF) ČLS JEP, který se konal 12.–13. října v Praze, se pozornost…
Čísla hovoří jasně. Screening karcinomu plic snižuje mortalitu
Když chtěli čeští lékaři v roce 2013 zavést screening na karcinom plic, byly jejich snahy odmítnuty. Nyní při dalším pokusu věří, že tomu tak nebude.…
Reformu děláme pro novou generaci praktiků
„Za posledních několik desítek let profese praktického lékaře trochu zdegradovala. V důsledku to vede i k tomu, že to pro mladé lékaře není tak…
Staronový viceprezident ČLK Mrozek: tématem dne je udržení kvality
Viceprezidentem České lékařské komory se ve volbě, ve které neměl soupeře, znovu stal MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. Získal 309 ze 328 hlasů. Bude tak…
Lékárny: Protipadělková směrnice přinese jen komplikace
V ČR nebyl v lékárnách zachycen žádný padělek léku, protipadělková směrnice je podle lékárníků nadbytečná a přinese jen komplikace. Protože to ale je…
Sdružení ambulantních specialistů varuje, lékařům prý už se nechce z nemocnic
Soukromí ambulantní specialisté se cítí znevýhodněni úhradami proti nemocničním ambulancím. Varují, že lékařům už se do samostatných ambulancí z…
Dobré zprávy z Národního diabetologického registru: komplikací ubývá
Národní diabetologický registr potvrdil naprosto neuvěřitelné úspěchy v léčbě diabetu, uvedl profesor Milan Kvapil. Mimo jiné klesají počty výkonů…
Morální rozhodování aneb proč se Kant mýlil
Náboženské systémy říkají, že morálka byla lidem vložena předky, bohy nebo Bohem. Klasické západní morální teorie mluví o etice ctnosti. Spor mezi…
Biologickou léčbu v ČR aktuálně dostává přes sedm tisíc revmatických pacientů
Zhruba 850 pacientů se zánětlivými revmatickými chorobami, kterým by biologika měla být podávána, na tuto terapii čeká. Někteří z nich dlouhodobě.
Léčba diabetu 2. typu začíná hodnocením kardiovaskulárního rizika
Vrchol nedávného zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) přišel až v jeho poslední den, kdy byla oficiálně zveřejněna nová doporučení…
Jednodenní péče nemá vyhráno. Chybějí finance i motivace
Letošní konference Ekonomie ve zdravotnictví a health technology assessment, která se již potřetí konala v Praze 18. října 2018, se ve své první…
Na co by se měla zaměřit reforma zdravotnictví?
Apelem na tvorbu klinických doporučených postupů a na integraci datových informačních skladů ze sféry zdravotní a sociální se na vedení obou resortů…
Zaměstnanecké pojišťovny plánují vyrovnané hospodaření
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny plánují pro rok 2019 vyrovnané hospodaření a pomalejší růst rezerv. Náklady na zdravotní služby meziročně vzrostou…
Radovan Kouřil: Nezbylo nám než krátit úhrady
Vítězem letošního Indexu zdraví zdravotních pojišťoven je OZP. „Oborová zdravotní pojišťovna velmi doplatila na někdejší změny v přerozdělování. Nyní…
Bulovka chce obnovit traumacentrum a stabilizovat personál
V Nemocnici Na Bulovce opět narostly dluhy po splatnosti, a to až na 750 milionů korun. „Nejsem si jistý, co s tím předchozí vedení nemocnice chtělo…
Změna postavení praktiků je kontinuální proces
Primární péče, jejíž role byla od padesátých let minulého století až dosud degradována, se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den.…
Znečistěné ovzduší vede celosvětově k milionům návštěv lékařské pohotovosti kvůli astmatickým záchvatům
Odborníci již dlouho vědí, že vdechování vzduchu znečištěného např. emisemi aut může spustit astmatický záchvat. Nová studie však jako první vliv…
Deprese a úzkost rizikem pro špatné výsledky u kardiaků
Devítičlenný tým dánských kardiologů (v čele Selina Kikkenbog Berg) z univerzitních nemocničních pracovišť (Kodaň, Hellerup, Odense, Aalborg, Aarhus)…
Nový lék na chřipku úspěšný u FDA
Americká léková autorita FDA schválila nové antivirotikum proti chřipce Xofluza (baloxavir marboxil) od společnosti Shionogi and Co.
Nárůst počtu bariatrických operací závisí i na lékařích
Bariatrie umí vyléčit diabetes. V ČR se ročně provádí kolem 1500 bariatricko-metabolických operací, kapacity pracovišť jsou až o 30 procent vyšší.
Rohlík.cz rozváží léky z BENU
Lékárenská síť BENU zahájila spolupráci s on-line supermarketem Rohlík. V Praze a některých velkých městech v Čechách rozváží Rohlík léky z lékárny…
Penta koupila soukromou LDN v Praze - Chittussiho ulici
Skupina Penta Hospitals koupila společnost INTERNA Co., spol. s r. o., která provozuje soukromou léčebnu dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici v…
Fórum MT: Měly by se klinické zkušenosti předávat zadarmo?
Každé know‑how má svou cenu. Je klinická zkušenost něco, co by se mělo předávat automaticky, anebo jde o pracně nabyté know‑how, které má svou cenu?
Praktikem na zaměstnanecký poměr
Praktických lékařů, kteří pracují jako zaměstnanci, přibývá. Řetězce a sdružené praxe mají pro lékaře výhody, na které slyší i absolventi jiných…
NOAC v péči o pacienty s tromboembolismem
Více než pět desítek let byl synonymem perorální antikoagulační léčby warfarin. U pacientů s fibrilací síní, náhradou srdeční chlopně nebo žilní…
Exředitel Homolky Šubrt: Nový ředitel Polouček je dobrá volba
Nový ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček se učil management u bývalého šéfa Homolky z přelomu tisíciletí Oldřicha Šubrta. Ten jej chválí jako…
Interní medicína přináší do léčby integrující prvek
Česká internistická společnost ČLS JEP pomáhá udržet komplexní pohled na nemocného. Hovořili jsme s předsedou společnosti prof. MUDr. Richardem…
Emergentní systém spojený se zákazem exportu léčiv porušuje právo EU
Asociace evropských distributorů léčiv (AEDL) stejně jako sesterská Evropská asociace euro‑farmaceutických společností (EAEPC) se domnívají, že…
Etorikoxib a diklofenak snižují riziko demence při osteoartritidě
Osmičlenný tým tchajwanských odborníků z různých univerzitních pracovišť v Taichungu (v čele Y.‑H. Xue) zjistil, že etorikoxib a diklofenak v léčbě…
Gilenya vyskočila v žebříčku top léků podle cen
Pravidelné čtvrtletní hodnocení dodávek léčivých přípravků, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv, zaznamenalo za letošní druhé čtvrtletí skok…
Antagonisté vitaminu K a morfologické změny mozku u starších osob
Šestičlenný tým odborníků (v čele Antoine Brangier) z univerzit a výzkumných ústavů ve Francii (Angers, Saint‑Etienne, Lyon) a Kanadě (Montreal, QC,…