
Komentáře
Praxe potvrzuje dobrý efekt bamlanivimabu
Každý den máme covid pozitivních 10 až 14 tisíc pacientů. Až jedna čtvrtina z nich by se měla rekrutovat k podání monoklonálních protilátek, uvádí…
Z dialyzovaných pacientů není proti COVID-19 očkována ani třetina
„Data potvrzují, že pacienti s poškozením ledvin, kteří vyžadují dialýzu nebo transplantaci, mají suverénně nejvyšší mortalitu spojenou s onemocněním…
Léky prodlužující kvalitní život se stávají realitou
Geriatr a imunolog prof. George A. Kuchel, MD CM, FRCP, ředitel UConn Center on Aging, University of Connecticut, a vedoucí geriatr UConn Health je…
Jak bolí cesta k demokracii?
Čím déle trval socialistický experiment na lidech, tím bolestnější byl pro jeho oběti návrat do demokratických poměrů. Studie HAPIEE, kterou provedl…
Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou
„Naše laboratoř se dlouhodobě zajímá o vývoj vakcín aktivujících T lymfocyty a nyní intenzivně pracujeme i na jedné proti onemocnění COVID‑19,“ říká…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Sportovní medicína v době koronavirové
„Znalosti ze sportovní medicíny je třeba využívat i v době koronavirové a doporučovat pro posílení imunity pravidelnou, hlavně lehkou či středně…
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Transplantační program se téměř zastavil
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) funguje ve prospěch pacientů již třicet let. Při příležitosti tohoto výročí…
Data jsou základním předpokladem pro řízení zdravotnictví
Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se dostalo významného uznání a 18. ledna se stal oficiálním spolupracujícím centrem WHO‑FIC…
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Dopad na psychiku je časovaná bomba
První poznatky z celosvětové studie zaměřené na dopad onemocnění COVID‑19 na lidskou psychiku ukázaly nárůst psychických obtíží zejména u dětské,…
Co říkají odborníci o vzniku traumacenter II. typu
V čem spatřují největší výhody, ev. možné bariéry související s doplněním sítě center vysoce specializované traumatologické péče, jsme se zeptali…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Fórum: Jak dopadá covid na zdraví populace?
Zeptali jsme se lékařů napříč obory: Projevuje se ve vašem oboru odkládání zdravotních služeb (ať už z rozhodnutí pacientů, poskytovatelů, nebo…
Prof. Šedo: Ministr možná chtěl jiný tým
Po pěti měsících odchází prof. Aleksi Šedo z postu náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. S ministrem zdravotnictví doc. Janem Blatným…
Bude mít každý kraj konečně své traumacentrum?
„Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny podporují náš záměr doplnit stávající síť traumacenter o pracoviště II. typu. Pokud náš návrh…
Bez elektronických zdravotních záznamů by Izrael neočkoval tak úspěšně
Vakcín je i tady nedostatek, druhá várka je ale pro každého schovávána, říká prof. Gabriel Chodik, MD, PhD, MHA vedoucí skupiny Epidemiologie a…
Návrat od druhého břehu
Část lidí, kteří se dostali do blízkosti smrti, například po srdeční zástavě, vypráví o čase, jenž ubíhal podstatně rychleji než obvykle, o stavu, v…
Fórum: Podaří se naplnit plán vakcinace?
Vakcinace proti COVID‑19 začala v ČR stejně jako jinde v EU 27. prosince, mezi prvními se očkovali premiér a ministr zdravotnictví. Celkem má být…
Vakcinace z pohledu IT oddělení
„Pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti,” říká o vakcinačním programu…
Vakcinace z pohledu nemocniční lékárny
„S kolegy – nemocničními lékárníky jsme již od druhé poloviny prosince ve velmi intenzivním kontaktu, i díky tomu se vakcinační kampaň po celé…
Onkologicky nemocní a očkování proti COVID-19
„Ač jsou pacienti se zhoubnými nádory obecně považováni za imunokompromitované, u drtivé většiny z nich se potíže týkají především imunity…
Vánoční velryba na Anatomii
Hezčí vánoční dárek si 1. lékařská fakulta UK a především její anatomické muzeum asi nemohly přát. Po zhruba půlročním úsilí se totiž podařilo…
Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.
Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19…
Urychlení elektronizace je asi jediné pozitivum epidemie
Robotizace, využití umělé inteligence, drony, automatická příprava léků… Z odborných serverů a reportáží ze zahraničí míří v příštích blízkých letech…
Fórum: Jak by měli být dlouhodobě sledováni lidé po COVID‑19?
Zotavování po COVID‑19 trvá měsíce, studie potvrzují poškození plic jako jeden z faktorů „dlouhého COVID‑19“, mezi jehož nejčastější příznaky patří…
Snazší je ukrást člověka než data o zdraví pacientů
Pandemie koronaviru ukázala, jak potřebná je digitalizace zdravotnictví. Telemedicína zažívá boom po celém světě a vývoj nových projektů se urychluje…
Soutěž inovátorů DIGI@MED Award: Inovátoři někdy mívají zpoždění
Pandemie a omezování mezilidských kontaktů otevřely dveře dokořán digitálním technologiím a otevřely příležitost pro inovace ve zdravotnictví,…
Spojit sport a medicínu byl můj sen
V listopadu vyšla kniha Pohyb v životě a medicíně, jež přináší 31 rozhovorů s významnými osobnostmi medicíny zaměřených především na význam sportu a…
Fórum: Česko (snad) na startu vakcinace proti COVID‑19
Chystaná vakcinace proti COVID‑19 budí řadu otázek, jež by měla zodpovědět vláda ve své vakcinační strategii. Ta teprve vzniká, vláda ji má na…
Uděláme maximum, aby lékaři mohli k atestacím přistupovat standardně
„Naší velkou snahou je vytvořit technickou novelu zákona o vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a najít dostatek zákonodárců, kteří ji…
Přímá neurotizace oční rohovky je dostupná i pro české pacienty
Tým lékařů Kliniky plastické a estetické chirurgie a Oddělení nemocí očních a optometrie LF MU a FN u sv. Anny v Brně provedl jako první v České…
Konziliární paliativní týmy zkracují hospitalizaci
K průkopníkům paliativní medicíny v Česku patří onkolog a paliatr MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D., z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ v Brně. Je i…
Paliativní péče o dětské pacienty má svá důležitá specifika
Dětská paliativní péče se v ČR dostává do povědomí veřejnosti jen pomalu. Navíc je v části regionů omezeně dostupná a chybějí poskytovatelé péče,…
Ředitel VZP Kabátek chystá revizi kompetencí a procesů
Ing. Zdeněk Kabátek, dosud nejdéle sloužící ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny v její historii, od listopadu načne své třetí funkční období.…
COVID-19 přinesl třikrát více depresí a myšlenek na sebevraždu
V důsledku epidemie COVID-19 roste počet duševně nemocných. Potřeba krizové péče bude stoupat, míní předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP a…
Mohlo to být jinak
Pandemie moru charakterizované vysokou úmrtností a způsobené bakterií Yersinia pestis byly tři. První dvě měly následné vlny. První vlna první…
Skoro všem říkáme: Ano, vy jste se toho viru zbavil
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Povoláváme do zdravotnictví mediky, nebo dělníky?
V současné době přibývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID‑19 a zároveň ubývá lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. Jako řešení se mimo jiné…
Fórum: Medici za covidu na pomoc nemocnicím
Už v jarní covidové vlně pomáhalo v nemocnicích přes dva tisíce mediků a v podzimní vlně se opět hlásí. V půli října dosáhly počty přihlášených 1 500…
Stále se cítím jako mladý kardiolog
„Ve všech oblastech naší kardiologie jsou osobnosti, které mají jméno v mezinárodní komunitě a které nějakou problematiku posouvají vpřed i na úrovni…
Zachrání digitalizace sociální služby?
Nástup nových technologií doprovází i sociální služby, resp. zejména služby dlouhodobé péče. Jejich postupné rozšiřování, ale i postupný vývoj…
Léčit už umíme, zbývá najít, koho léčit
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Křišťálová koule
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
Fórum MT: Kompetence mladých lékařů
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Kam zmizel ten starý song?
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Fórum: Telemedicína a koronakrize
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Kapacity máme, chybí propojení a systém
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Fórum MT: Jak udržet zdravotnictví v chodu v době covidové?
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Česká kardiologická společnost je rozjetý rychlík
S předsedou České kardiologické společnosti (ČKS) prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., FESC, FCMA, o výročním kongresu, který je letos v září…
Příprava úhrad v nejisté době: Míříme na pohyblivý cíl
U 45 procent akutní lůžkové péče chce ministerstvo zdravotnictví zavést úhrady podle CZ‑DRG a do tří let úhrady za tuto péči narovnat. Návrh úhradové…
Fórum MT: Před druhým kolem bitvy s COVID‑19
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Přichází generace diabetiků, která má šanci
Pro pacienty s diabetem 1. typu je kontinuální monitorace glykémie stěžejní technologií, která doslova mění jejich osudy. Přibývají však relevantní…
Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
V mnohých ženách lékařkách to vře II
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
Fórum MT: Co se osvědčilo ke zlepšení adherence pacientů?
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Rozhodnutí by měla vycházet z odborné diskuse, nikoli od politiků
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
Jak nemocnice přicházejí o lékařky
V několika facebookových skupinách, které sdružují studenty medicíny a mladé lékaře, se mohly jejich členky vyjádřit přes anonymní dotazník, zda se…
V mnohých ženách lékařkách to vře
Mladé ženy lékařky vnímají nerovný přístup kvůli pohlaví od studie na lékařské fakultě přes přijímací pohovor v nemocnici až po pracovní podmínky na…
Klinická sonografie jen pro nadšence nebo spekulanty
COVID-19 ukazuje tristní situaci v hodnocení ultrazvukových vyšetření ambulantních specialistů různých oborů, aneb Proč se pacientům v českém…
Covid-19: Funguje jen ohleduplnost
Se SARS-CoV-2 žijeme již pět měsíců. Jediné, co v současnosti na svou obranu můžeme učinit, je cílené testování, dohledávání kontaktů, „social…
Telemedicína pro samouky
Jsou události, po nichž se svět nikdy nevrátí do původní podoby. Pandemie COVID‑19, která stále přetrvává, představuje přelom, který může nastartovat…
Fórum MT: Dokážou nemocnice čelit kyberútokům úspěšně?
Ochrana před kyberútoky není levná, ne všechny nemocnice na modernizaci své počítačové sítě či nákup nejmodernějších antivirových programů mají dost…
Schopnost tolerovat nejistotu může člověk natrénovat
Podle prof. MUDr. Jiřího Horáčka, Ph.D., FCMA, náměstka pro vědu a výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech a pedagoga na 3. LF UK…
Nejde o to, zda zaútočí, ale kdy…
Největší nemocnice i ty nejmenší ordinace musejí být na útoky hackerů připraveny. Podle experta na kybernetickou bezpečnost Ing. Karla Obluka, Ph.D.,…
Program CAR-T posouvá hematologii dopředu
CAR‑T terapie je jedním z výrazných směrů vývoje současné hematoonkologie. Toto téma dominuje odborným konferencím a prestižním časopisům. Rozjet…
Ředitel Sládek: Koronavirus mi vrátil pokoru
„Můj cíl je, aby naše nemocnice byla jednou z nejlepších nemocnic v České republice. Toho cíle dosáhnu, jedině když budou pacienti a zaměstnanci v…
Zdravotníci mají být placeni za připravenost, podobně jako hasiči
Kompenzační vyhláška musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou…
Fórum MT: Kdy budou kompenzace spravedlivé?
Kvůli epidemii COVID‑19 přišla zdravotnická zařízení cca o 30,5 miliardy korun, vláda jim výpadek slíbila nahradit. Koneckonců k němu přispěla, když…
Je dobré mít připravené lidi pro mimořádné situace
Skoro ve všech jazycích existuje nějaký ekvivalent našeho: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ A platí to jistě i pro pandemii COVID‑19. Co jsou ta…
Situace nás donutila se věnovat online vzdělávání
V tuto chvíli je asi obtížné analyzovat všechny důsledky pandemie pro náš osobní i profesionální život. Nevíme vlastně přesně, v jaké fázi se…
Bilance koronaviru i reakce zdravotnictví
Zeptali jsme se lékařů i sester, politiků i vedení nemocnic: Co pozitivního přinesla epidemie COVID‑19?
Jak je to s dopady na psychiku po koronavirové krizi
Tak nám snad končí doba koronavirová. Aspoň tedy její první fáze. Bůhví, kolik jich ještě bude. Každopádně je to příležitost k bilancování a sčítání…
Výrobní proces remdesiviru se podařilo zkrátit
„Již v lednu tohoto roku, tedy bez jakékoliv jistoty, že je tento experimentální lék bezpečný a účinný proti Covid-19, naše společnost zahájila…
Strach v boji s covidem rozhodně nepomáhá
K těm, kdo byl onemocněním COVID-19 zasažen nejvíce, jednoznačně patří domovy pro seniory a další obdobná zařízení. Jak situaci zvládaly, jsme se…
Zdravotní studie po česku
"Očekával jsem, že půjde o studii s pečlivě vybranými jedinci z registru obyvatel, tak aby byla zajištěna maximální reprezentativnost a aby nedošlo k…
Důvod k údivu
Carl von Linné (1707–1778) pojmenoval příslušníky našeho druhu Homo sapiens sapiens, člověk moudrý, moudrý. Že se opakovaná lež stává pravdou, je až…
Hic Rhodus, hic salta !
Pandemie koronaviru COVID 19 byla nečekaná akutní pohroma, kterou jsme museli promptně řešit, ačkoliv nikdo z nás nic podobného nikdy nezažil.
Před úsvitem
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Klíčová je změna organizace práce
Lékařů v nemocnicích je nedostatek, jsou přetíženi nadměrnými přesčasy. V odlehlých regionech chybějí praktici i ambulantní specialisté. O zajištění…
Hledáme novou roli pro menší nemocnice
Zeptali jsme se na křtu publikace Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků jejího hlavního autora MUDr. Pavla Hroboně, M.S., řídicího partnera a…
Místo etiky za stavu nouze
O dopadech současné epidemie Covid-19 v etické rovině jsme si povídali s MUDr. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., který pracuje jako koordinátor…
Do Evropy mohou dorazit miliony vadných výrobků
Zhasnutí světla může mít v oblasti bezpečnosti ochranných pomůcek fatální důsledky. Udělování výjimek z posouzení shody a CE certifikace by mělo být…
Život se nezastavil, jen zkomplikoval
O tom, nakolik koronavirus změnil práci zdravotnických záchranářů a jaké problémy aktuálně záchranářské týmy řeší, jsme si povídali s prezidentem…
Bariatrická chirurgie jako nejúčinnější léčba diabetu 2. typu
V současné době nemáme podle prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., z Centra diabetologie, IKEM, v rukou žádnou léčbu diabetu, která by bylo tak účinná…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – další krok elektronizace
Zeptali jsme se lékařů: Co si slibujete od sdíleného lékového záznamu, který začne fungovat od 1. června? Chybělo vám dosud něco podobného? Doporučil…
Venerologové potřebují jednotný metodický pokyn
Prof. MUDr. Vladimír Resl, CSc., profesor dermatologie a venerologie, se ve své dlouhé praxi věnoval varikóznímu komplexu, obecné dermatologii,…
Účinnou léčbu je třeba umět personalizovat
Na dermatologickém kongresu jsme si povídali s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a…
Dlouhodobé mechanické podpory oběhu – kde jsme a kam jdeme
Program mechanických podpor oběhu byl v ČR zahájen již v roce 2003 a díky technologickému pokroku se zásadně rozvinul jak co do kvality, tak i co do…
Obor cestovní medicíny je na vzestupu
Ročně cestuje po světě již téměř 1,5 miliardy lidí a jejich počet stále narůstá. Zdaleka ne všichni si ale uvědomují nebezpečí spojená s turistickými…
Ve vybavení pro radiační metody je ČR na špičce
Státní úřad pro jadernou bezpečnost musí schvalovat veškerou techniku, která je v českých nemocnicích. Na zajištění bezpečnosti pacientů jsme se…
Lineární urychlovače v Motole jsou krokem vpřed v kvalitě
Nové lineární urychlovače v Národním onkologickém centru ve FN v Motole jsou ukázkou špičkové, a přitom elegantně vyhlížející techniky. O nových…
Důležitý je také přístup personálu k pacientům
Nejen špičková technika, ale také odbornost personálu a jeho přístup k pacientům mají vliv na úspěšnost léčby. Hovořili jsme o tom s Alenou Čuprovou,…
Postgraduální vzdělávání 2020 aneb Jak pejsek s kočičkou pekli dort
V tomto případě jde o přípravu k atestaci v základních oborech, nikoli o další specializační vzdělávání, které probíhá většinou v rámci Institutu…
Kritici mají zavádějící informace
V souvislosti s aktuální situací v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod jsme se zeptali i gestorky odborné garance projektu Deinstitucionalizace…
Lékaři v EU – jak řešit jejich nedostatek?
V EU s volným pohybem zboží, služeb a osob se zdá nemyslitelné, aby nastavením jakýchkoli bariér byl omezen volný pohyb lékařů. Přesto se tyto úvahy…
Reakce zaměstnanců PN Havlíčkův Brod na odvolání ředitele
Otevřený dopis vedoucích zaměstnanců PN Havlíčkův Brod ministrovi zdravotnictví - reakce na nečekané odvolání ředitele MUDr. Jaromíra Maška.
Farmakologie duše ve světle moderních technologií
Zejména o novinkách v psychofarmakologii jsme si povídali s ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc.,…
Elektronická neschopenka aneb arogancí maskovaná neschopnost úředníků?
Tak jsme si my zdravotníci letos na Nový rok opět připili nikoli sladkým šampaňským, ale hořkým úřednickým. Už několik let nám stát dává „s novym…
Zdravotnictví není v krizi?! Proberme se!
Navzdory deklaracím zdravotních pojišťoven a ministra zdravotnictví, kteří hovoří o neustálém navýšení toku peněz do zdravotnictví a nehrozící krizi,…
Fórum MT: eNeschopenky - elektronizace po česku
Cílem eNeschopenek má být zjednodušení administrativy. Realita je zatím jiná: vystavení eNeschopenky trvá násobně déle. Lékaři posílají hlášení…
Klíčová role glykemických senzorů
Novinkou léčby diabetu 1. typu jsou implantabilní podkožní senzory. Autor přelomové české klinické studie COMISAIR MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III.…
Telemedicína potřebuje překonat řadu těžkostí
Telemedicína se stává často skloňovaným substantivem a nastupujícím trendem moderní doby. Tato technologie umožňuje na dálku přistupovat k pacientům…
Na misích lidem měníme životy
Špičkoví lékaři vyrážejí do odlehlých koutů světa pomáhat lidem, kteří by si odborný zákrok nikdy nemohli dovolit. O indické misi realizované v rámci…
Ti úspěšní
Sociálně úspěšné psychopaty najdete často ve špičkách managementu bank, korporací, masových sdělovacích prostředků, politických stran, policie, armád…
Místo vánočního přání
Vánoční svátky se z povahy intenzivního režimu péče v hospicích nemohou příliš lišit od ostatních dní. Ostatně v těchto domech je vše tak trochu…
Zbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci
O studii Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a o situaci v ČR jsme hovořili s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., z Katedry…
Kroky k většímu bezpečí pacientů v nemocnicích
Fórum MT: Oslovili jsme nemocnice s otázkou: Jak máte nyní zorganizované postupy pro krizové situace, případně zvažujete ustavení resuscitačního týmu…
MUDr. Kočí: Přetížení budeme, dokud si to necháme líbit
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Špičková odbornost, empatická komunikace a etický přístup – cíle výchovy na 3. LF UK
O veletrhu TRIMED JOB i dalším směřování 3. LF UK jsme hovořili s proděkanem pro studium a výuku MUDr. Davidem Marxem, Ph.D.
Jojko: Mohou sílit hlasy volající po změnách
Na XXXIV. sjezdu České lékařské komory se jako delegát a zároveň předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR stal terčem kritiky za to, jaké…
Kubek: Ministr Vojtěch se bojí lékařů
Letošní sjezd České lékařské komory i přes výhrady některých delegátů odsouhlasil postup prezidenta MUDr. Milana Kubka ohledně rekonstrukce budoucího…
Léčit SMA dříve? Potřebujeme novorozenecký screening
„Neurologie zažila převrat, oproti minulosti jsme nyní schopni léčit příčinu spinální muskulární atrofie,“ říká MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., lékařka…
Fórum MT: Co nám přinesl 17. listopad
V roce 1989 bylo asi nemožné domyslet, co všechno budou prudké změny znamenat. Stejně tak bylo obtížné předvídat, jak se změní práce lékaře nebo…
Tajemství Fabryho choroby se odhalují jen postupně
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
Ve VFN jsou nutriční terapeuti partnery zdravotnických pracovníků
Zatím zdaleka ne ve všech nemocnicích jsou nutriční terapeuti, a i tam, kde působí, ne vždy je berou lékaři a sestry jako partnery při ošetřování a…
Pro fungování zdravotnictví je ingerence politiků spíše škodlivá
Po ukončení programu konference Udržitelnost financování zdravotní péče – financování nemocnic poskytl ředitel pořádající Academy of Health Care…
Na získání respektu musejí pracovat i sestry samotné
ČAS je největší profesní organizace nelékařských zdravotnických pracovníků s působností po celé ČR. Zaměřuje se na rozvoj oboru ošetřovatelství i…
Třicet let po Listopadu je každý generál
Pestrých třicet let formování zdravotního systému sledovala z mnoha úhlů: postupně jako manažerka v přímo řízených nemocnicích, politička, ředitelka…
I mimo centra pracují kvalitní onkologové
Onkologická péče je v ČR postavena na centrech propojených s regionálními onkologickými skupinami a nově i na zapojení praktiků. Důležitá je také…
Lékaři zvažují změny ve screeningu karcinomu prsu
V České republice probíhá od roku 2002 Národní program screeningu karcinomu prsu. Je na čase ho změnit? Medical Tribune se zeptala zakladatele…
Proč nám to spolu nejde?
Před časem vypsal velmi rozšířený a vlivný anglický dámský časopis soutěž o nejlepší odpověď na otázku: „Co mám dělat, abych co nejlépe vyšla s mužem…
I dětská psychiatrie čeká na reformu
U příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných terapeutických heren v prostorách Dětské psychiatrické kliniky ve FN v Motole jsme se na…
Telemedicína může být kvalitnější než osobní kontakt
Nechceme být internetovou poradnou, ale hledáme v telemedicíně kvalitu, říká o novém projektu skupiny EUC předseda představenstva Ing. Václav Vachta,…
ČR potřebuje Národní akční plán eliminace HCV
V jaké fázi je příprava národního plánu eliminace HCV, jsme se zeptali prof. MUDr. Petra Urbánka, CSc., z Oddělení gastroenterologie, hepatologie a…
Paliativní péči sluší více skromnosti
Na několik otázek v souvislosti s tématy diskutovanými na konferenci Aktuální výzvy pro paliativní péči v Evropě a ČR jsme se zeptali jednoho z…
Lékaři ze světa se nevracejí. Proč by to dělali?
Kdyby významnou část administrativy v nemocnicích řešily za lékaře technologie, pomohlo by to s nedostatečnými kapacitami lékařů, říká předseda…
Herman: Státní sektor není tak flexibilní
AGEL se potýká se stejnými problémy jako jiní poskytovatelé, je ale v jejich řešení aktivní, říká předseda představenstva společnosti AGEL, a. s.,…
Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v…
In memoriam: Václav Špičák
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. - osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku devadesáti let. Pro obec…
Fórum MT: Jak dál s akutní péčí v regionech
Zeptali jsme se zástupců krajů, odborných společností, zdravotních pojišťoven i lékařů samotných, tedy lidí znalých organizace zdravotnictví: Jak…
Zamyšlení nad postavením dermatologie v současném zdravotním systému
Naše specializace je jistým způsobem specifická. Na rozdíl od bolesti páteře, kde je třeba rozhodnout, který odborník by měl vést vyšetření a léčbu,…
Rizikové chování přináší nové choroby
Na to, jak vypadá současná situace ve výskytu pohlavně přenosných chorob, jak je na tom Česko v porovnání se světem a kde je u nás v oblasti…
Podaří se zavést v ČR časnou detekci tyreopatií pro všechny těhotné?
Plošný screening tyreopatií v těhotenství ověří pilotní projekt o němž jsme hovořili s jeho odborným garantem, vědeckým sekretářem České…
Bílá místa v léčbě idiopatické plicní fibrózy
Péči o pacienty s idiopatickou plicní fibrózou má v Česku rezervy. Mimo jiné by na tuto diagnózu měli více myslet praktičtí lékaři, říká MUDr.…
Obezita zdravotní péči komplikuje a prodražuje
Kdyby hodně obézní lidé platili vyšší zdravotní pojištění, mohlo by je to motivovat k tomu, aby nedosahovali monstrózní obezity, řekla MT primářka…
Bez nemocnice v Sušici může jít o život
Ve zdravotnictví si připadá, jako by se vrátil v čase o desítky let. Dosavadní zkušenosti měl z velkých IT firem a z podnikání – vlastní prodejnu…
Z vlastní iniciativy jsou nemocnice „skoro uakreditované“
Akreditace dokládá kvalitu, od jakých institucí a kolik akreditací však nemocnice potřebuje, nikdo neví – a tak nemocnice získávají nejrůznější…
Prof. Češka: Akreditace nemocnic vypovídá o kvalitě pramálo
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti ČLS…
Doc. Šmucler: Žebříčků nemocnic přibude, smiřme se s tím
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Aktivity některých pracovišť Agelu posílí
„O navýšení úhrad pro Jesenickou nemocnici jsme s VZP jednali několik měsíců. Dohoda s VZP nemocnici zajistí pokrytí nákladů. Za těchto podmínek by…
Moderní technologie zachraňuje životy i těch nejrizikovějších, musí být ale indikována včas
Nejmodernější systém HeartMate 3 byl v ČR implantován zatím 126 pacientům, prvním deseti v rámci evropské klinické studie, dalším pak v běžném…
Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun
„Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete,“ tvrdí prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Dlouhý: Systém zdravotnictví není udržitelný
Stárnutí populace povede v nedaleké budoucnosti k prudkému nárůstu výdajů na zdravotnictví, který nebude vyrovnán příjmy, jak jsou dnes nastavené.…
Fórum MT: Sestry versus zbytečná administrativa
Oslovili jsme hlavní sestry nemocnic s otázkou: Snížila se ve vašem zařízení po novele vyhlášky o zdravotnické dokumentaci administrativa pro sestry…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Slova hospic se lidé jen tak bát nepřestanou
To říká v rozhovoru pro MT při příležitosti slavnostního otevření nového Paliativního centra Cesta domů jeho primářka MUDr. Irena Závadová.
eNeschopenka – jednooký král elektronizace zdravotnictví
Projekt nové eNeschopenky vnímám jako mnohem větší pokrok než například eRecept. Mezi dalšími projekty elektronizace zdravotnictví v Česku je…
Digitalizace přichází. Není otázka zda, ale kdy
Český výrobce nemocničních lůžek LINET zahajuje prodej lůžek se senzory napojenými na nemocniční informační systém pod názvem SafetyMonitor. Na…
Včas zahájená léčba infantilního hemangiomu je úspěšná
Infantilní hemangiomy, nejčastější nezhoubné nádory kojenců, bývají v ordinacích přehlíženy s tím, že pokud samy nevymizejí, léčit se stejně nedají.
Došlo k průlomovým objevům, výzkum ale musí pokračovat
To říká v rozhovoru pro MT prof. Messoud Ashina, PhD, DMSc, profesor neurologie na Faculty of Health and Medical Sciences, University of Copenhagen,…
Člověk by měl mít svůj osud stále ve svých rukou
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. od začátku 90. let patří k hlavním osobnostem české geriatrie. Působí v řadě českých i mezinárodních iniciativ a…
Musíme začít bojovat za mladé kardiology
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
Narušení kontinuity činnosti ČKS se nebojím
„Naší ambicí je získat pro Českou republiku v roce 2023 sjezd Evropské kardiologické společnosti. Praha by brzy měla mít všechny předpoklady pro to,…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
Jako zvuk trubky
Před desítkami let mne překvapil dopis, ve kterém starší dáma psala, že vidí písmena, slova i věty barevně a jak je to možné. Když byla dítě, myslela…
Sestry už neodcházejí po stovkách
„Tabulky se rušit nebudou. Nějaké navýšení příjmů zdravotníků plánujeme, ale říkám otevřeně, že nebude tak výrazné jako letos,“ říká ministr Adam…
Prof. Kršek: Pacienti čekají, endokrinologů by měl být dvojnásobek
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA, přednosta II.…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Studentské vědě se na 3. LF UK daří
O výsledcích podpory studentské vědy jsme hovořili s prof. MUDr. Romanou Šlamberovou, Ph.D., proděkankou pro doktorské studium a studentskou vědeckou…
Musíme akceptovat menší počet dobře vybavených center
Otázka nároku na dostupnost zdravotní péče, ať už místní, tedy dojezdovou, anebo časovou, tedy z hlediska objednacích lhůt, je stanovena v nařízení…
Děláme vynikající traumatologii
Při příležitosti konání 20. kongresu European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Medical Tribune položila pár otázek prezidentovi…
Digitalizace může pomoci integrovat péči
Pokračující digitalizace zdravotnictví, to nejsou jen hračky pro samoléčbu pacientů. Množství dostupných dat o pacientech umožňuje sledování celého…
Jak zpřístupnit lékový záznam pacienta
Jsou i jiné možnosti sdílení lékového záznamu, než systém opt-out s těžkopádnými možnostmi omezení přístupu k datům pacienta, píše Luděk Čermák.
MUDr. Šonka: Praktici dělají sekretářky specialistům
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Petr Šonka, předseda SPL ČR.
Prof. Babjuk: Systém vzdělávání lékařů je příliš komplikovaný
Fórum MT: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů
Amatérská maratonská běžkyně Lenka Kubková, první Češka a jediná zdravotní sestra, která získala supermedaili za zvládnutí šestice nejprestižnějších…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
O empatii, soucitu a lidskosti v dnešní medicíně
Dnešní lékař se dostává pod obrovský tlak. Zároveň se mění, co si dnes představujeme pod pojmem zdraví, říká klinický psycholog PhDr. Miroslav…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Sestra na emergency musí být osobnostně rázná, hájit svůj názor v zájmu pacienta
Zeptali jsme se vrchní sestry Marie Vobořilové, v čem je specifikum práce zdravotní sestry na emergency.
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Stát by měl neziskový sektor více ocenit
Je systémové, aby nadace kupovaly do nemocnic i nezbytné přístroje? „Nemá cenu přemýšlet, co by bylo ideální. Snažíme se nemocnicím vycházet co…
Směrování péče o diabetiky v České republice
Nelze akceptovat myšlenku masového převádění „lehkých“ diabetiků na perorálních antidiabetikách z ordinací diabetologů do ordinací praktických lékařů…
Organizace a kompetence praktických lékařů v Německu
Praktickým lékařem se v Německu stávají často kolegové až po mnoha odpracovaných letech v nemocnici. Alespoň tak to platí pro ty, které osobně znám.
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Kampaň „Studuj zdrávku“ má přilákat do oboru mladé lidi
"Můj osobní cíl je, abychom v tomto roce představili konkrétní návrh, jak rozšířit kompetence sester, jak zvýšit prestiž sesterského povolání,…
Prof. Pafko: Ideální sestra má ráda svou práci a projevuje to empatií k pacientům
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. je znám i jako obhájce práv lékařů a sester. "Člověk, který nemá rád lidi, by sestru nebo lékaře neměl dělat," říká.
Prof. Češka: Pokud mají praktici provádět nové výkony, musí je umět
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Cogito ergo sum
„…odhodlal jsem se předstírat, že všechno, co mi kdy přišlo na mysl, není o nic pravdivější než přeludy mých snů. Ale hned nato jsem si všiml, že…
Nejlepší lékař vždy nemocem předchází
Poslední výzkumy ukázaly, že snižování koncentrace cholesterolu v krvi dramaticky snižuje výskyt mozkových příhod. To je dobrá zpráva pro všechny,…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Recenze: Cesta českého epidemiologa z Podkarpatské Rusi přes Auschwitz do Houstonu
Před devadesáti pěti lety se v Rachově na Podkarpatské Rusi narodil profesor Ervín Adam. Od této události se odvíjí fascinující příběh jeho života a…
Léky, které neberete, nefungují
Jak zdůrazňuje předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, léky, které pacient nebere,…
O genové chirurgii, Che, Lulu a Naně
Medicínské opodstatnění zárodečné genetické modifikace jako ochrana dítěte proti HIV je nedostatečné a jedná se o porušení pravidel genetického…
Endoprotéza velkého kloubu? Dnes je možná ve 30 i v 90 letech
Při příležitosti 50. výročí implantace první kyčelní endoprotézy jsme se na současnou situaci zeptali přednosty Ortopedicko‑traumatologické kliniky 3…
Genová terapie je řádově dražší, než na co jsme zvyklí
Budeme muset zvážit, jak nové drahé terapie financovat, říká MUDr. Renata Knorová, MBA, předsedkyně zdravotní sekce Svazu zdravotních pojišťoven ČR.
Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., exministr zdravotnictví.
Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill
Snad je taková událost vzácná jak pád vzducholodi, poznamenal ke střelbě pacienta ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Doc. MUDr. Robert…
Kubek: Násilím nikdo lékaře v Česku neudrží
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Můj robote sociální
Paní doktorka A. K. mi položila dvě otázky: „Co to vše, co se děje v kontextu rozvoje moderních technologií a robotů, udělá s lidskou psyché? Jak…
Implantabilní zařízení v kardiologii jsou chráněna proti útokům hackerů
Všechny v ČR implantované kardiostimulátory, ICD a systémy pro srdeční resynchronizační léčbu splňují pravidla kybernetické bezpečnosti. Celkem je má…
Více práce, ale větší kompetence
Na vlastní zkušenosti jsme se zeptali mladého praktického lékaře MUDr. Martina Seiferta, který pracuje dva dny v týdnu na bavorském venkově a zbylé…
Ministr Vojtěch podpoří výstavbu nové budovy pro CKTCH Brno
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) v Brně sídlí od svého vzniku v roce 1984 v areálu FN u sv. Anny. Požadavkům moderní…
Ředitel Jaroslav Míč: Omluva zdravotním sestrám
„Práce sester a všech pracovníků ve zdravotnictví si velmi vážím a smekám před ní. Vím, že je to práce náročná a nejen fyzicky,“ píše ředitel Městské…
Fórum MT: Licitace o 347,5 miliardy začala
Podle predikcí by příjmy systému měly příští rok stoupnout meziročně o šest procent, tj. téměř o 20 miliard korun, z nichž desetina by měla směřovat…
PharmDr. Chudoba: Podíl HDP pro zdravotnictví musí růst
Očekávaný šestiprocentní nárůst příjmů zdravotních pojišťoven českému zdravotnímu systému nemůže stačit, uvádí v aktuálním Fóru MT PharmDr. Lubomír…
Prof. Havrdová: Čas je mozek
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Lidé s CMP stále přicházejí do nemocnice pozdě, varuje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí lékařka…
V ČR by měla vzniknout síť ambulancí pro pacienty se srdečním selháváním
O péči kardiologů o diabetiky jsme hovořili s prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., přednostou II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a…
MUDr. Hülleová: Mylná představa o očkování je obzvlášť nebezpečná
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ke klesající proočkovanosti přispívají i někteří zdravotníci, říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení…
Díky úspěšné léčbě diabetu mohou žít pacienti desítky let bez komplikací
V ČR žije milion diabetiků, tři čtvrtiny mají antidiabetickou léčbu. Jejím obecným cílem je udržení vyrovnané koncentrace cukru v krvi, stavu bez…
Stárneme – my i naši pacienti
Jestli někde platí teze o personalizované medicíně, tak je to dle mého názoru geriatrie. S doporučenými postupy, ověřenými studiemi na homogenní…
Prof. Babjuk: Víra v reklamy škodí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Snad nejnebezpečnější je víra v nerealistické reklamy, myslí si prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Doc. Prausová: Nebagatelizujte varovná znamení
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Nejdůležitější je včasnost, varuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF…
Při pohovoru nemá mladý lékař šanci odlišit, co je pravda, a co plané sliby
"Chceme v první fázi vyzdvihnout dobrá pracoviště a neperzekvovat ta horší. Chceme ukázat, že to lze udělat tak, aby podmínky pro mladé lékaře byly…
Vyléčení onkologicky nemocného dítěte je často za cenu celoživotních následků
„Téma pozdních následků je celosvětově jedním z předních témat dětské onkologie ve 21. století,“ říká MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské…
Nové technologie mění vývoj léků i zdravotní služby
Umělá inteligence může zefektivnit řadu procesů ve zdravotnictví a ušetřit tak čas lékařům, tvrdí Karen Taylor, expertka analytické společnosti…
Lékařem v zahraničí: Jen do toho praštit…
„Vrátit se? To by se musely podmínky, jaké mám tam, implementovat do ČR: ročně deset dní na vzdělání, 62 dní dovolené a tzv. náhrady za víkendy…“
Změňme povědomí populace o HCV
Pokud bychom docílili v běžné populaci takové úrovně znalostí o hepatitidě C, jakou má o HIV, budeme spokojeni, říká místopředseda ČHS ČLS JEP prof.…
PhDr. Šochmanová: V roce 2019 zůstávají platy sester nekonkurenceschopné
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu IKEM,…
PharmDr. Chudoba: Jednou z priorit roku 2019 jsou pravidla rozšiřování sítě lékáren
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
Doc. Šmucler: Klíčové je v roce 2019 optimalizovat pracovní síly. Zdravotníků je dost
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
S edukací diabetiků nově pomáhá chatbot
O přínosech i možnostech edukace v léčbě diabetu jsme hovořili s prezidentem Diabetické asociace ČR a přednostou Interní kliniky 2. LF UK a FN v…
MUDr. Kubek: V roce 2019 by stálo za to provést personální audity nemocnic
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Bc. Žitníková: S personální krizí ať v roce 2019 pomůžou úřady práce
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
Proč podporuji lékový záznam
Musím odmítnout představu, že kterýkoliv lékař by chtěl trávit svůj čas „lustrováním“ zdravotních údajů jemu nepříslušejících pacientů, píše MUDr.…
Prof. Václav Špičák devadesátiletý
Dne 14. ledna 2019 se prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., významný představitel oboru alergologie a klinická imunologie u nás i ve světě dožil 90 let.
Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá prof. Jan Žaloudík, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu.
IBD: Kombinace cílené léčby s imunoterapií je dnes běžná
Na aktuální situaci v oblasti léčby a diagnostiky idiopatických střevních zánětů v České republice jsme se zeptali prof. MUDr. Milana Lukáše, CSc.,…
Někdo hraje videohry, někdo dělá vědu. Obojí je prostě zábava!
Pro doc. MUDr. Pavla Klenera, Ph.D. je prý věda kreativním koníčkem. Je přesvědčen, že vědu s klinikou skloubit jde a že by to měl dělat každý lékař…
Univerzita Karlova bilancuje
Rok 2018 byl pro Univerzitu Karlovu úspěšný v mnoha ohledech a za úspěšný ho mohou označit také lékařské fakulty. Zeptali jsme se rektora UK prof.…
U biologické léčby levnější neznamená horší
Levnější u biologické léčby neznamená horší, říká v rozhovoru pro MT ředitel společnosti Mylan pro oblast Německa a centrální a východní Evropy Jozef…
Fórum MT: Mladí lékaři v pasti
Zeptali jsme lékařů zkušených i začínajících: Setkal jste se s tím, že byli mladí lékaři bez atestace tlačeni k práci bez řádného odborného dohledu…
Lékové interakce hrozí nejčastěji v kardiologii
Zhruba třetina lidí starších 60 let má negativní lékovou interakci. Zároveň až 40 procent seniorů dostává léky z kategorie léků nevhodných ve stáří,…
ENIGMA – vědecká současnost a budoucnost
ENIGMA sbírá data o více než dvaceti rozšířených psychiatrických, neurovývojových a neurogenetických onemocněních a poruchách. Soustředění sil…
Práce v zahraničí rozšíří pohled a poskytne zkušenosti
Pro české lékaře je práce v zahraničí příležitostí poznat jiný systém zdravotnictví, mnohdy také odlišný systém poskytování zdravotní péče a často i…
Lékařem v zahraničí: Překvapila malá flexibilita
„Myslím, že by mělo být pravidlem, že lékař bude minimálně jeden rok stážovat – pracovat v zahraničí...“
Lékařkou v zahraničí: Do ciziny jako samoživitelka
„V SRN je možné dodělat si různé nadstavby ve vzdělání a netrvá to pět let apod. Samozřejmostí je uznání již nabytých zkušeností a vzdělání...“
Lékaři bez patřičné kvalifikace jsou někde upřednostňováni jako levnější
S tím, že lékaři s nedostatečnou kvalifikací, nebo dokonce lidé, kteří nemají oprávnění pracovat jako lékaři, pracují bez patřičného odborného…
Lékařem v zahraničí: Denně jsem řešil střelná poranění
„Mé pracovní podmínky byly pochopitelně finančně mnohem výhodnější než u nás, vztahy velmi dobré, přátelské...“
Moťovská: Idealismus mi nezůstal, entusiasmus ano
Evropská kardiologická společnost (ESC) je organizací s obrovskou prestiží a významem. O možnost podílet se na jejím vedení se vede ostrá soutěž.…
Koncept podání plné krve – z armády do civilní medicíny
Transfuze čerstvé plné krve od „chodícího“ dárce, který se nachází v blízkosti zraněného, může být život zachraňujícím výkonem. Potvrzují to data…
Pražská záchranka testuje podání fibrinogenu ještě ve vrtulníku
Včasné podání krve nebo jejích složek pacientům s masivním krvácením zachraňuje podle zkušeností americké armády život. O jeho využití v…
Zavalianis: Rozšiřujeme, kde se dá
Obě jeho středočeské nemocnice i pardubické radiologické centrum hospodaří bez provozních ztrát a z úhrad zvládají investovat do svého rozvoje.…
Hovořit s pacientem, nebo skenovat lék?
Lékárny se připravují na novou povinnost danou jim evropskou protipadělkovou směrnicí. Na připravenost lékáren jsme se zeptali PharmDr. Martina…
Fórum MT: Co s přebytky na účtech zdravotních pojišťoven
Zeptali jsme se lékařů, ředitelů nemocnic a pojišťoven: Měly by si zdravotní pojišťovny tvořit rezervy na horší časy, nebo by měly dostupné…
Memy existují – třeba na řecké pláži
V roce 1952 bylo známo 168 definic kultury. V posledním čtvrtstoletí se o kultuře dočteme: „Kultura je informace schopná ovlivnit chování jedinců…
Infektolog by jako konziliář měl být dostupný v každé nemocnici
Infekční lékařství prochází změnou od izolačního oboru, který se věnuje především mezilidsky přenosným infekcím, k oboru zaměřenému více na…
Reformu děláme pro novou generaci praktiků
„Za posledních několik desítek let profese praktického lékaře trochu zdegradovala. V důsledku to vede i k tomu, že to pro mladé lékaře není tak…
Staronový viceprezident ČLK Mrozek: tématem dne je udržení kvality
Viceprezidentem České lékařské komory se ve volbě, ve které neměl soupeře, znovu stal MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D. Získal 309 ze 328 hlasů. Bude tak…
Fórum MT: Reforma kompetencí praktických lékařů
Zeptali jsme se lékařů, nemocnic, zdravotních pojišťoven i zákonodárců: V jakém rozsahu by měly být kompetence praktických lékařů rozšířeny a jak by…
Morální rozhodování aneb proč se Kant mýlil
Náboženské systémy říkají, že morálka byla lidem vložena předky, bohy nebo Bohem. Klasické západní morální teorie mluví o etice ctnosti. Spor mezi…
Výpadky jsou náročné, musíme dobře plánovat
Doručení volně prodejného lékárenského zboží domů do dvou hodin je něco, co zákazníci potřebují, říká generální ředitel společnosti BENU Sebastian…
Změna postavení praktiků je kontinuální proces
Primární péče, jejíž role byla od padesátých let minulého století až dosud degradována, se nezmění jako mávnutím kouzelného proutku ze dne na den.…
Fórum MT: Měly by se klinické zkušenosti předávat zadarmo?
Každé know‑how má svou cenu. Je klinická zkušenost něco, co by se mělo předávat automaticky, anebo jde o pracně nabyté know‑how, které má svou cenu?
Mozek a hudba
Nejstarším flétnám je kolem čtyřiceti tisíc let. Příkladem je nástroj sestavený z úlomků nalezených v Geißenklösterle, dlouhý 21,8 cm, o průměru 8 mm…
Anketa mezi chirurgy: co si myslí o svém oboru
Čeští chirurgové se domnívají, že atraktivita jejich oboru klesá a postgraduální vzdělávací program neplní svoji funkci. Radikální změna je žádoucí.
Aprobační zkoušky už probíhají ve dvou dnech
V Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) probíhá od 10. září pilotní test rozdělení zkoušek pro lékaře‑cizince na dva dny.
Fórum MT: Zdravotní pojišťovny na rozcestí
Zemětřesení v orgánech zaměstnaneckých pojišťoven, které spustil Ústavní soud, komentují osobnosti ze zdravotních pojišťoven, zákonodárci a další.
Nové léky pomáhají personalizované léčbě i u IPF
Letošní kongres Evropské respirační společnosti (ERS), který se konal od 15. do 19. září v Paříži, opět podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., z…
Reforma primární péče je na spadnutí
Za uplynulý rok se ve Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP událo mnohé, ale to není nic proti tomu, co společnost čeká v roce příštím. O tom, co…
Česká asociace farmaceutických firem podporuje zavedení emergentního systému
Ministerstvo zdravotnictví plánuje novelou zákona o léčivech zavést emergentní systém, který pro pacienty v České republice zajistí, že většina léků…
GDPR pacienty nezajímá a lékaře stresuje, firmy na něm vydělaly…
Nová evropská pravidla ochrany dat přinesla lékařům, lékárníkům a sestrám další administrativu, která jim ubrala čas na pacienty a zvýšila náklady.…
Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá (MT 17/2017, str. A6)
Exkluzivní vyjádření vedoucí lékárnice PharmDr. Magdaleny Vančákové z malé lékárny uprostřed Prahy pro SÚKL a MT.
Nebojte se zachránit život!
Kurzy první pomoci, které pořádá pro své členy Česká lékárnická komora (ČLnK), prošlo za necelé dva roky 1 500 lékárníků a téměř 1 000 se proškolilo…
Asociace domácí péče ČR plně podporuje stávkovou pohotovost zdravotníků
Asociace domácí péče ČR, z.s. podporuje stávkovou pohotovost zdravotníků jakožto nástroj, který ukazuje na kritickou situaci financování domácí…
Vyjádření Mgr. Jakuba Dvořáčka k zavádění systému boje proti padělkům léčiv
Vláda včera schválila novelu zákona o léčivech (č. 378/2007 Sb), jejímž cílem je umožnit fungování systému boje proti padělkům léčiv. Ten musí Česká…
Prioritou Ministerstva zdravotnictví je zajistit dostupnost léků pro české pacienty
V nedávné době zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví záměr otevřít zákon o léčivech (378/2007 Sb.) a zákon o veřejném zdravotním pojištění (48/1997…
Na ředitelku SÚKL čeká hodně práce, očekávání jsou velká
Mgr. Irena Storová, MHA, pověřená po rezignaci ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty v prosinci 2017 dočasným řízením SÚKL, je od 1. července po úspěšném…
Dopis redakci: Co se děje v českých nemocnicích v souvislosti s kampaní GDPR
Redakce tribune.cz otiskuje dopis MUDr. Josefa Snášela, který popisuje na příkladu z praxe své poznatky ke kampani GDPR. Jeho názoru si vážíme a pro…
Historická dohoda v úhradách za zdravotní služby ve všech segmentech...
...Pro řadu ambulantních specialistů však vyjednávání nekončí! Pokud si jednotlivé odbornosti ambulantních specialistů nespočítají praktický dopad…
Chceme platit za zlepšení zdravotního stavu našich pacientů!
Rok 2018 se zapíše do dějin českého zdravotnictví. Do konce května totiž uzavřely dohodovací řízení o úhradách v roce 2019 všechny segmenty…
České lázně potřebují pomoc zahraničních lékařů
Svaz léčebných lázní ČR plně podporuje krok ministerstva zdravotnictví, který umožní ukrajinským lékařům, kteří již v českém zdravotnictví působí,…
Zaměstnanci jsou nedobrovolnými sponzory nemocnic!
Zaměstnanci nemocnic příspěvkových organizací dostávají platy, mají tarifní tabulky, a ty určuje svým nařízením stát. Zaměstnanci nemocnic obchodních…
Výsledek Dohodovacího řízení k úhradám v roce 2019 – segment domácí zdravotní péče
Cílem segmentu domácí zdravotní péče bylo dosáhnout navýšení úhrady za provedenou péči. V minulých letech při jednáních DŘ bylo předem avizováno…
Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách
Otevřený dopis adresovala poslancům PS ČR vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a…
Ambulantní specialisté, nebojte se, ozvěte se
Problém nerovnosti a netransparentnosti v úhradách poskytovatelům za zdravotní služby je dlouhodobě časovanou bombou a je skvělý počin, že ČLK…
Zubaři navrhli reformu úhrad stomatologické péče
Špatná dostupnost stomatologické péče je v ČR způsobena hlavně nezákonně podnákladovými platbami zdravotních pojišťoven. Čeští stomatologové jsou…
Dotazníky zjistí, co motivuje mladé lékaře k práci na venkově
Co je pro Vás důležité při rozhodování, kde budete provozovat vaši praxi? Motivují Vás peníze? Co by Vás přimělo pracovat na venkově?
Role paliativní péče v medicíně bude stále silnější
V rámci letošní 2. odborné konference o paliativní péči v nemocnicích, která se konala 24. dubna v Praze, vystoupil se svojí přednáškou zaměřenou…
Hemofilie: diagnóza nejpozději do druhých narozenin
Invalidizujícím dopadům hemofilie brání včas zahájená moderní léčba. K časnému odhalení této geneticky podmíněné choroby přispívá spolupráce lékařů.
Odpovědnost léčitelů by měl zajistit zákon
Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o léčitelství, je to zatím pracovní název, možná bude v názvu komplementární medicína. Potřebuje české…
Otevřený dopis panu ministru zdravotnictí o navyšování počtu mediků na LF
Tribune.cz zveřejňuje Stanovisko spolku Mladí lékaři® k návrhu ministra zdravotnictví na zvyšování počtu studentů lékařských fakult.
Hluboká mozková stimulace pomáhá parkinsonikům už 20 let
Hluboká mozková stimulace patří mezi metody funkční stereotaktické neurochirurgie. Jde o stereotaktický minimálně invazivní výkon, při kterém lze…
Lékaři a sestry, sportujte!
S rostoucím vzděláním lidé více sportují a lépe se stravují. Z této teze vyplývá, že lékaři a sestry by na tom měli být se sportováním i stravováním…
O peníze EU může žádat prvních pět Center duševního zdraví
Reforma psychiatrické péče reálně odstartovala, ministerstvo zdravotnictví vypsalo výzvu k předkládání žádostí o dotaci z fondů EU pro prvních pět…
ČR je v přijímání zubařů ze zemí mimo EU nejotevřenější ze zemí EU
Ukrajinští zubaři mají o práci v ČR obrovský zájem. Pokud by jich přibývalo dosavadním tempem, bude brzy typický český zubař z Ukrajiny a prezidentem…
Zdravá ústa – zdravé tělo
Čeští zubní lékaři díky všeobecnému medicínskému vzdělání odhalí u pacientů také celková onemocnění, např. AIDS. Na souvislost celkového zdraví se…
Příprava budoucí úhradové regulace zdravotnických prostředků
Problematika zdravotnických prostředků hrazených na poukaz (berle, vozíky, proužky na měření glykemie, pomůcky pro stomiky atd.) byla vždy spíše…
Regulace poskytování inkontinenčních pomůcek z pohledu praktického lékaře
Vzhledem k tomu, že podání k Ústavnímu soudu se týkalo především způsobu úhradových regulací inkontinenčních pomůcek, zaměřím se právě na ně. Také…
Odpověď MUDr. Vladimíra Dvořáka na reakci SAS
MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., odpověděl na reakci Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) k článku Medical Tribune ze dne 5. února 2018.
Reakce na článek v Lidových novinách ze dne 13.2.2018
Pavel Bartošek: „Kdo další? Ministr mění šéfy nemocnic“
Jak hodnotí ředitele Kabátka zdravotnická obec?
V souvislosti se změnou složení správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se spekuluje o výměně současného generálního ředitele Ing. Zdeňka Kabátka…
Rada novým děkanům: vyhrňte si rukávy a začněte problémy řešit
Zeptali jsme se děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesora MUDr. Aleksiho Šeda, DrCs., který loni v dubnu svoji funkci obhájil a má za…
Zkušenosti ze zahraničí - Jak se daří českým lékařům, kteří vyrazili za prací a vzděláním do světa
Zklamání z podmínek, které nabízí mladým lékařům české zdravotnictví, ale i naděje, že v budoucnu snad uplatní v Česku zkušenosti získané v zahraničí…
Blahoslavená Aneta
Začátkem měsíce ledna uspěla naše pacientka Aneta u Městského soudu v Praze se svojí žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.
Nebojkotujte elektronické recepty, žádá lékaře prezident ČLK
Dopis prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka lékařům, ve kterém MUDr. Kubek formuje stanovisko ČLK k povinnému používání elektronických…
Změní nový ministr specializační vzdělávání lékařů?
Novela zákona 95/2004 Sb. nesplnila podle kritiků cíl zjednodušit systém specializačního vzdělávání.
Existují ideální lékař, ideální sestra?
Statistici evidovali v roce 2016 v českém zdravotnictví 212 209 přepočtených úvazků všech kategorií zdravotnických pracovníků.
Zdravotnictví v příštím roce dostane víc o 22 miliard korun
Vládnímu prohlášení, které dostane 10. ledna ke schválení Poslanecká sněmovna, vytýká v oblasti zdravotnictví Česká lékařská komora, že nezmiňuje,…