
Všechny články
Činí se už kroky ke vzniku Národního onkologického programu ČR?
O vzniku Národního onkologického programu ČR jsme hovořili s MUDr. Alenou Šteflovou, Ph.D., MPH, náměstkyní ministra zdravotnictví, a doc. MUDr.…
Národní onkologické centrum v Motole získalo špičkové vybavení
Národní onkologické centrum ve FN v Motole využívá od února k radioterapii po rok a půl trvající rekonstrukci a modernizaci ozařoven a ovladoven tři…
Nástrahy zavádění telemedicínských projektů
V Česku vzniká množství zajímavých telemedicínských projektů, které soustavně monitorují stav pacientů, předcházejí zhoršení stavu nebo působí…
Průzkum potvrdil nastupující trend telemedicíny
Nejvýznamnější trendy v oboru eHealth, jaké se dají očekávat v příštích třech letech, jsou rozvoj elektronických zdravotních záznamů a…
Nebojme se časné mobilizace na JIP
Pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) je zatížen celou řadou rizik a negativních vlivů. Jedním z nich je ztráta svalové hmoty a s tím spojená…
Snažíme se prosadit lepší péči pro lidi se vzácným onemocněním
Vzácná onemocnění jsou závažná, progresivní a v naprosté většině nevyléčitelná. Lidé, kterým vstoupí do života, se ocitají ve složité situaci. Čelí…
Léky na vzácná onemocnění – co nás čeká?
Na naprostou většinu vzácných onemocnění není lék. Tato oblast byla po dlouhou dobu pro farmaceutický průmysl málo zajímavá – nenabízela dostatečný…
Lidé se vzácným onemocněním se mají léčit ve specializovaných centrech
Panuje obecná shoda na tom, že vzácná onemocnění je zapotřebí léčit ve specializovaných centrech. Důvodů je několik. Především jde o kvalitu léčby.…
Hrozí výpadky dodávek léků z Číny
Křehký řetězec dodávek léků z Asie dělá vrásky evropským politikům. V čase epidemie COVID‑19 by se závislost na Číně mohla vymstít. Podpoří Evropa…
Lékárníci usilují o úhradu konzultací
Návrhy nových výkonů popisují, jak by mohla vypadat návštěvní služba lékárníka nebo vyhledávání pacientů s Alzheimerovou nemocí v lékárnách.
Kritici mají zavádějící informace
V souvislosti s aktuální situací v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod jsme se zeptali i gestorky odborné garance projektu Deinstitucionalizace…
Odvolání ředitele oživilo diskusi o reformě psychiatrie
Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch nečekaně odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Jaromíra Maška. Jeho odvolání…
Bonifikační program VZP PLUS
V této poradně uvádíme podrobnosti o jednotlivých modulech programu VZP a také důležité termíny, které je nutné pro účast v programu dodržet.
Nové volby do orgánů pojišťoven mají podporu výboru
Volby do orgánů zaměstnaneckých pojišťoven: právo volit mají mít plátci pojistného včetně zaměstnanců, právo být zvolen dostanou všichni pojištěnci.…
Pýcha mocenských špiček
Sir David Owen, profesionální politik a psychiatr, v knize o syndromu mocenské pýchy píše, že tyto lidi charakterizuje vystupňovaná pýcha,…
Loono: dobrý start pro praxi empatických lékařů myslících na prevenci
„Z dlouhodobého hlediska je naším cílem vychovávat novou generaci lékařů a zdravotních profesionálů, kteří budou empatičtější. Věříme také, že díky…
Intravitreální aplikace cytostatika do oka v Motole
Lékaři Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole zavedli v léčbě retinoblastomu novinku, která výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného…
PragueONCO - O převratných novinkách v onkologii
Vzhledem k tomu, že základním principem přístupu k onkologické léčbě je multidisciplinární pohled, setkali se na letošním PragueOnco kolegové z…
Úspěch reformy závisí i na dalších resortech
Na aktuální situaci v oblasti reformy jsme se zeptali jednoho z jejích odborných garantů, místopředsedy Psychiatrické společnosti ČLS JEP doc. MUDr.…
Farmakologie duše ve světle moderních technologií
Zejména o novinkách v psychofarmakologii jsme si povídali s ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc.,…
Elektronická neschopenka aneb arogancí maskovaná neschopnost úředníků?
Tak jsme si my zdravotníci letos na Nový rok opět připili nikoli sladkým šampaňským, ale hořkým úřednickým. Už několik let nám stát dává „s novym…
Zdravotnictví není v krizi?! Proberme se!
Navzdory deklaracím zdravotních pojišťoven a ministra zdravotnictví, kteří hovoří o neustálém navýšení toku peněz do zdravotnictví a nehrozící krizi,…
Očkování proti chřipce podceňují i zdravotníci
Kromě cíleně působících antivirotik se lze proti chřipce chránit jedině preventivním očkováním. Proočkovanost proti chřipce je však u nás ve srovnání…
Zdravotní péče v sociálních službách 2020
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vás zve ve dnech 12. – 13. 2. 2020 na konferenci Zdravotní péče v sociálních službách 2020.
Ředitel: U lékařů je zájem o férový přístup
V září převzalo město Sušice tamní nemocnici od Penta Hospitals. Ing. Václav Rada, ředitel a jednatel městské Sušické nemocnice, teď na Šumavě vítá…
Unikátní program pro pacienty s nádory jater
Všeobecná fakultní nemocnice Praha (VFN) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) spustily od 1. ledna 2020 unikátní program onkologické…
Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?
Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20…
Sarkopenii lze léčit. Potřebná je edukace lékařů i pacientů
„Sarkopenie je v mezinárodní klasifikaci novou klinickou diagnózou orgánového selhání funkce kosterní svaloviny s negativními zdravotními dopady a je…
Klíčová role glykemických senzorů
Novinkou léčby diabetu 1. typu jsou implantabilní podkožní senzory. Autor přelomové české klinické studie COMISAIR MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III.…
Historický milník v léčbě diabetu 1. typu
Nový typ senzoru ukazuje prostřednictvím aplikace na mobilu pacientovi, jak se mění koncentrace krevního cukru. Integrovaný vibrační alarm včas…
Telemedicína potřebuje překonat řadu těžkostí
Telemedicína se stává často skloňovaným substantivem a nastupujícím trendem moderní doby. Tato technologie umožňuje na dálku přistupovat k pacientům…
Ostravské telemedicínské centrum otevřeno
Telemedicínské projekty, které běží na jednotlivých klinikách a odděleních, získaly ve Fakultní nemocnici Ostrava společné centrum. Ministr chce…
Ti úspěšní
Sociálně úspěšné psychopaty najdete často ve špičkách managementu bank, korporací, masových sdělovacích prostředků, politických stran, policie, armád…
FutureLife se v Praze stěhuje do většího a roste o 30 procent
Klinické centrum Iscare, GynCentrum a některé další pražské aktivity soukromé skupiny FutureLife se stěhují na jedno místo do nové budovy poblíž…
„Je otázka času, kdy hackeři ochromí další nemocnici“
Ministerstvo zdravotnictví prověří připravenost nemocnic pro kybernetickou bezpečnost. Zvažuje se také zavedení systému včasného varování.
Změní se úhrady léků na vzácné choroby?
Novela stanovování cen a úhrad léků míří na vládu a do parlamentu, ministerstvo zdravotnictví by ji chtělo prosadit do konce roku.
Nejradši bych teď v IKEM bydlel
Součástí konference České asociace akutní kardiologie byla i velmi neobvykle koncipovaná sekce. Na jednom pódiu se při ní setkali mladý pacient s…
Povinné eNeschopenky klopýtají svými prvními dny
Během prvních dnů povinných eNeschopenek se někteří lékaři potýkali s technickými problémy. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se…
Průvodce financováním zdravotních služeb paušálně hrazených poskytovatelů
Pro nové smluvní partnery VZP ČR, ale i pro ty stávající přinášíme souhrnné informace o financování poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb…
Velká část ambulancí špatně kalkuluje ceny
V oblasti kalkulace cen a její evidence chybuje bezmála polovina poskytovatelů zdravotních služeb. Finanční kontroly chodí i do ambulancí dermatologů.
U novinek je nutné ověření kvality
Elektronizace zdravotnictví je nezbytná pro jeho další rozvoj. Zároveň je ale nutné zavádět elektronizaci zdravotnictví evolučně, nikoli revolučně.
Návrh zákona o eHealth vystartoval do legislativního procesu
Zákon o elektronickém zdravotnictví by mohl platit od roku 2021. Ministerstvo zdravotnictví ale očekává, že v průběhu schvalování ještě dozná mnoha…
eHealth v Izraeli: nejdůležitější je začít
Na Českoizraelském inovačnímu dnu „Smart Healthcare“, který se konal 6. listopadu v BEA campusu Olomouc, vystoupil jako jeden z hlavních izraelských…
Chytře na neurologická onemocnění
Telemedicína ve službách pacientů s demencí a s epilepsií. V Brně testují použití náramků se senzorem.
Dělbu v týmu podpoří interprofesní vzdělávání lékařů a sester
Zatím je hudbou budoucnosti, i když snad ne tak vzdálené, že by se na lékařských fakultách zavedlo interprofesní vzdělávání. Lékaři a sestry by měli…
Vzdělávání a kompetence sester – na prahu změny
Vzdělané sestry přejímají činnosti vymezené dosud lékařům. Jsou platnými členkami zdravotnických týmů a jsou schopny pracovat i zcela samostatně. S…
Antikoagulace u plicní embolie
Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., Trombotické centrum a I. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze, na Českých kardiologických dnech, které se konaly…
Podpora pěstování léčebného konopí v Česku je na cestě
Ministerstvo zdravotnictví chce výrazně zvýšit dostupnost léčebného konopí. Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že tím vzrostou i rizika zneužití.
Fórum MT: Obětavost zdravotníků problémy nevyřeší
Zeptali jsme se lékařů i ředitelů nemocnic, včetně ministerstva zdravotnictví: Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím…
Stoprocentní bezpečnost zajistit nemůžeme
Kdybychom dělali z nemocnic objekty střežené jako letištní budovy, hrozilo by, že se některým pacientům nedostane včas péče, řekl novinářům ředitel…
Tragická střelba ve FN Ostrava
V úterý 10. prosince kolem sedmé ráno střílel útočník na traumatologické ambulanci na poliklinice FN Ostrava. Šest lidí zemřelo, další tři jsou podle…
Jak sdělovat onkologickému pacientovi nepříznivou diagnózu?
Onkologičtí pacienti očekávají od lékaře hlavně empatii. Někteří chtějí vědět vše o své nemoci a léčbě, jiným je nutno informace opatrně dávkovat. Na…
Veletrh práce TRIMED JOB navštívilo přes 500 studentů a absolventů
V prostorách děkanátu 3. LF UK se 20. listopadu konal již šestý ročník Veletrhu práce TRIMED JOB 2019, který navštívilo přes 500 studentů a…
Jojko: Mohou sílit hlasy volající po změnách
Na XXXIV. sjezdu České lékařské komory se jako delegát a zároveň předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR stal terčem kritiky za to, jaké…
Kubek: Ministr Vojtěch se bojí lékařů
Letošní sjezd České lékařské komory i přes výhrady některých delegátů odsouhlasil postup prezidenta MUDr. Milana Kubka ohledně rekonstrukce budoucího…
Léčit SMA dříve? Potřebujeme novorozenecký screening
„Neurologie zažila převrat, oproti minulosti jsme nyní schopni léčit příčinu spinální muskulární atrofie,“ říká MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., lékařka…
Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci
Tak akorát velká, tak akorát vzdálená od Prahy, po rekonstrukci, připravená na bezpapírový provoz. Taková je oceněná Nemocnice Strakonice, a. s.…
Máte zájem předat svoji praxi novému poskytovateli? Kontaktujte včas pojišťovnu, na výběr je více možností
Smluvní poskytovatelé zdravotních služeb se často obracejí na pojišťovnu s dotazem, jak postupovat při předání praxe novému poskytovateli, svému…
Jak kontrolovat pacientův dech. Pohled lékaře a pohled fyzioterapeuta
Pohybová léčba u pacientů s plicním onemocněním zvyšuje toleranci k zátěži, jedná se tedy především o silový a vytrvalostní trénink zaměřený na…
Spolupracující kuřáci s CHOPN mají nově přístup k moderní léčbě
Naděje svítá těm, kteří mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale zatím nepřestali kouřit. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí,…
Podle vědců nestojí elektronické cigarety za riziko
Podle článku nedávno publikovaného v odborném časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Cardiovascular Research existuje stále více důkazů o…
Portréty žen s karcinomem prsu boří tabu veřejnosti i rutinu zdravotníků
Zdravotníci, kteří jsou v denním kontaktu s onkologickými pacienty, mohou sklouznout k pohledu na ně jako na diagnózy. Dvanáct fotografických…
Antibiotický týden v prostředí lékáren
Česká lékárnická komora uspořádala na podporu Evropského antibiotického dne letos už podesáté Antibiotický týden v lékárnách, do něhož se od 18. do…
V Evropě zemře cca 30 000 lidí ročně na infekci bakterií rezistentní k antibiotikům
Bakterií rezistentních vůči většině antibiotik přibývá, přispívají k tomu nesprávnou aplikací také lékaři, varoval Srdan Matić, M.D., ředitel české…
AKTUALIZOVÁNO: Sjezdem ČLK se nesly spory mezi lékaři
V diskuzi na sjezdu České lékařské komory, konaném 23. a 24. listopadu v Brně, rezonovaly vnitřní rozpory mezi lékaři. Sdružení ambulantních…
AKTUALIZOVÁNO Sjezd komory schválil úvěr na rekonstrukci Domu lékařů
Sjezd České lékařské komory potrvdil postup prezidenta Milana Kubka a pověřil ho podpisem smlouvy o úvěru ve výši 50 milionů korun na rekonstrukci…
Fórum MT: Co nám přinesl 17. listopad
V roce 1989 bylo asi nemožné domyslet, co všechno budou prudké změny znamenat. Stejně tak bylo obtížné předvídat, jak se změní práce lékaře nebo…
Nové doporučené postupy diagnostiky a léčby IBS
Jak přistupovat k pacientům se syndromem dráždivého tračníku (IBS) v ordinaci praktického lékaře, aktuální doporučené postupy a pohled…
Tajemství Fabryho choroby se odhalují jen postupně
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
Fabryho choroba v zájmu kardiologů
I v případě vzácných onemocnění přinášejí výzkum a inovativní léky nové naděje pro nemocné. Patří sem i vzácné onemocnění Fabryho choroba.
Úhrady VZP nad rámec úhradové vyhlášky
Všeobecná zdravotní pojišťovna představila veřejnosti návrh zdravotně pojistného plánu na příští rok. Jednotlivé mechanismy cíleného navyšování úhrad…
Společné nákupy léků ve V4 o krok blíž realitě
V Praze diskutovali ministři zdravotnictví Visegrádské čtyřky (V4). Česko inspiruje ostatní země svými dotačními programy pro lékaře v neatraktivních…
Zájem je hlavně o kombinovanou formu studia zdravotnických škol
Počty studentů přijímaných na střední zdravotnické školy v posledních třech letech rostou a ve školním roce 2018/2019 poprvé za deset let překročily…
Nemocnice oceňují u absolventů zdravotnických škol ochotu dál se vzdělávat
Zaměstnavatelé v odvětví zdravotnictví se většinou nebrání přijímání absolventů, někdy je dokonce i preferují (přibližně 15 procent zaměstnavatelů),…
Sestry stabilizuje růst platů, kompetencí i lepší pracovní podmínky
Na otázky Medical Tribune odpověděly Ing. Gabriela Štěpanyová, mluvčí MZ ČR, a Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR a ředitelka Odboru…
Zájem o SZŠ roste, ale jen 10–15 procent absolventů jde rovnou do praxe
Zdravotnictví je obor s minimální nezaměstnaností, což přispívá i k rostoucímu zájmu o studium na středních zdravotnických školách. Například v…
I mimo centra pracují kvalitní onkologové
Onkologická péče je v ČR postavena na centrech propojených s regionálními onkologickými skupinami a nově i na zapojení praktiků. Důležitá je také…
Lékaři zvažují změny ve screeningu karcinomu prsu
V České republice probíhá od roku 2002 Národní program screeningu karcinomu prsu. Je na čase ho změnit? Medical Tribune se zeptala zakladatele…
Dosud nejkomplexnější studie odhalila nová fakta
Jak ukazuje nová celosvětová studie, která byla provedena ve 195 zemích světa, incidence kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky se za…
Káže vodu, pije víno
Pocit moci může lidi změnit k nepoznání. Stačí zvýšení nebo snížení pocitu moci v průběhu experimentu, natož ve skutečném životě. Vědomí moci mění…
Jan Stráský byl Ministr s velkým M
Poměrně často se mezi otázkami novinářů vyskytuje dotaz, kdo byl v polistopadové éře nejlepším ministrem zdravotnictví. Za těch 30 let se jich…
Konference Hospital Management 2019 nabídne diskusi o problémech a budoucnosti zdravotnictví i nové nemocniční architektuře
Již popáté se do Olomouce sjedou největší špičky v oblasti zdravotnických nákupů, farmaceutického byznysu a obecně financování českého zdravotnictví,…
Hospicovou péči nelze implantovat do nemocnic
Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče se snaží o udržení (nad)standardu hospicové péče. V názorech na paliativu můžeme vzájemně…
Přežití diagnózy karcinomu s dobrou kvalitou života
Počet těch, kdo přežili nádorové onemocnění, se zvyšuje. Prodělání úspěšné onkologické léčby však není konec cesty. Přežití zhoubného onemocnění je…
I dětská psychiatrie čeká na reformu
U příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných terapeutických heren v prostorách Dětské psychiatrické kliniky ve FN v Motole jsme se na…
Chytré telefony zlepšují adherenci k léčbě
Nedostatečná adherence a časem se snižující compliance s léčbou je problémem, s nímž se potýkají lékaři u značného počtu diagnóz. Každá možnost na…
Telemedicína může být kvalitnější než osobní kontakt
Nechceme být internetovou poradnou, ale hledáme v telemedicíně kvalitu, říká o novém projektu skupiny EUC předseda představenstva Ing. Václav Vachta,…
Ostraváci spojili síly v telemedicíně
Vzdálený monitoring klientů sociálních ústavů, telemedicínské kiosky v odlehlých obcích. Projekty tohoto typu bude od nynějška rozvíjet nový společný…
Chřipka se týká i zdravotníků
Zdravotníci podceňují prevenci chřipky, a to se promítá do nízké proočkovanosti. Zdravotničtí pracovníci jsou přitom podle oficiálních doporučení…
Stavíme základy digitalizace, po roce 2020 čekám její rozmach
Národní strategie elektronického zdravotnictví se zaměřuje na vytvoření základních stavebních kamenů elektronizace zdravotnictví. Řada aktivit…
Změna: Úhrady v roce 2020 porostou o osm procent
Ministr zdravotnictví po tlaku Krizového štábu pozměnil úhradovou vyhlášku pro rok 2020 před jejím vydáním tak, že si všechny segmenty nad uzavřené…
Žaloudík: Čtrnáct let naplňování NOP. Rezervy jsou
Fórum MT: Bude Národní onkologický program vládní prioritou? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., senátor Senátu Parlamentu ČR, Masarykův…
Dětské nemoci paliativní péče v Česku
Paliativní péče (PP) prodělává v řadě zemí Evropy dynamický vývoj, nejinak je tomu i v ČR, která může být v mnoha aspektech dobrým příkladem ostatním…
Antidiabetika v léčbě chronického srdečního selhání
Diabetes není jen problém metabolický, ale také kardiologický, jak upozornil na tiskové konferenci konané u příležitosti Světového dne srdce prof.…
Familiární hypercholesterolémie je stále málo diagnostikována a léčena
Jedná se přitom o vůbec nejčastější vrozené metabolické onemocnění. Na světě se dítě s familiární hypercholesterolémií (FH) narodí každou minutu, v…
Lékaři ze světa se nevracejí. Proč by to dělali?
Kdyby významnou část administrativy v nemocnicích řešily za lékaře technologie, pomohlo by to s nedostatečnými kapacitami lékařů, říká předseda…
Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v…
ČAFF: nejlepší prevencí výpadků je konkurence
Podle analýzy, kterou vypracovala Česká asociace farmaceutických firem ve spolupráci se společností IQVIA, mají největší dopady výpadky v dodávkách…
Role veřejných lékárníků z pohledu EU
O činnosti PGEU jsme hovořili s PharmDr. Martinem Kopeckým, Ph.D., členem představenstva ČLnK a delegátem ČLnK v PGEU.
Prognóza lymfomu pokročila nejvíc ze všech nádorových onemocnění
Lymfomem onemocní v České republice každý den až pět pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímá toto onemocnění páté místo po nádorech tlustého…
Vzniká národní plán na zvládání Alzheimerovy choroby
Nárůst incidence Alzheimerovy nemoci je alarmující. Podle aktuálních dat českých zdravotních pojišťoven vzrostl za posledních pět let výskyt tohoto…
Srovnáváním nemocnic k vyšší kvalitě
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má nemocnicím umožnit benchmarking kvalitativních ukazatelů. Také data z povinného hlášení nežádoucích…
In memoriam: Václav Špičák
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. - osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku devadesáti let. Pro obec…
Fórum MT: Jak dál s akutní péčí v regionech
Zeptali jsme se zástupců krajů, odborných společností, zdravotních pojišťoven i lékařů samotných, tedy lidí znalých organizace zdravotnictví: Jak…
Rizikové chování přináší nové choroby
Na to, jak vypadá současná situace ve výskytu pohlavně přenosných chorob, jak je na tom Česko v porovnání se světem a kde je u nás v oblasti…
Národní kardiologický informační systém odhalil varovné trendy
Kardiologie získala podrobná aktuální plošná data o prevalenci onemocnění a poskytnutých zdravotních službách v oboru. Údaje pomohou v jednáních s…
Studie DAPA HF může mít obrovský klinický význam
Studie DAPA HF probíhala ve dvaceti zemích světa. Mezi nimi byla i Česká republika, kde bylo zařazeno 210 pacientů. Národním koordinátorem studie byl…
Potvrzeno: Dapagliflozin je lék na srdeční selhání
Inhibitor SGLT‑2 dapagliflozin, původně antidiabetikem, příznivě ovlivňuje prognózu pacientů se srdečním selháním, a to dokonce i těch, kteří nejsou…
Digitalizace zdravotnictví se v Izraeli stala národní prioritou
„Elektronický systém lékařských záznamů byl vytvářen společně s lékaři, kteří se podíleli na jeho podobě. Všichni smluvní lékaři Maccabi již v roce…
Podaří se zavést v ČR časnou detekci tyreopatií pro všechny těhotné?
Plošný screening tyreopatií v těhotenství ověří pilotní projekt o němž jsme hovořili s jeho odborným garantem, vědeckým sekretářem České…
Ve FN Olomouc ustaveno kompetenční centrum telemedicíny
Národní telemedicínské centrum Fakultní nemocnice Olomouc (NTMC) se stalo oficiálním kompetenčním centrem MZ ČR pro oblast telemedicíny v celé…
Ministr chce nařídit hlášení objednací doby
Ministerstvo zdravotnictví zpochybňuje tvrzení krizového štábu, že se čekací doby na zákroky a vyšetření prodlužují. Souhrnné informace o čekacích…
Genomické testování maligních tumorů – další posun v doporučeních?
Na základě příznivých výsledků klinického hodnocení TAILORx v Německu hodnotil Úřad pro schvalování technologických zdravotních prostředků přínosy…
Obezita zdravotní péči komplikuje a prodražuje
Kdyby hodně obézní lidé platili vyšší zdravotní pojištění, mohlo by je to motivovat k tomu, aby nedosahovali monstrózní obezity, řekla MT primářka…
Nová etapa rozvoje paliativní péče v nemocnicích
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se jako jedna ze šesti nemocnic v České republice od začátku června 2019 účastní projektu zaměřeného na…
Bez nemocnice v Sušici může jít o život
Ve zdravotnictví si připadá, jako by se vrátil v čase o desítky let. Dosavadní zkušenosti měl z velkých IT firem a z podnikání – vlastní prodejnu…
Beze změny metody screeningu se mortalita nesníží
To, jak se konkrétní zemi daří předcházet karcinomu děložního hrdla, hodně vypovídá o úrovni organizace celého zdravotního systému – a v České…
Nemocnice budou mít v roce 2020 na 3% růst platů
Úhrady pro nemocnice příští rok porostou přinejmenším o pět procent, zlepší se úhrada urgentních příjmů a jednodenní chirurgie. Ministr schválil…
Trh s léky je totéž co trh s rohlíky
Funguje mezi distributory léků a řetězci lékáren kartel? Škodí hospodářské soutěži mezi lékárnami sílící postavení řetězců? Kdy a jak může stát…
Ministr Vojtěch: Zdravotnictví není v krizi
Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví neprosadil svůj požadavek přidat na zdravotní služby příští rok 25 miliard korun navíc proti očekávání.…
Nemocnice protestují proti návrhu úhradové vyhlášky
Úhrady péče v roce 2020: aktuální téma, protichůdné názory. „Peněz do zdravotnictví velmi rychle přibývá,“ zní z jedné strany. „Současné výdaje na…
Na rezidenční místa má jít příští rok až 730 mil. Kč
Pro letošek má ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu k dispozici na podporu specializačního vzdělávání lékařů 576 milionů korun. Příští rok má…
Nemocnici v Sušici přebírá město
Penta už o sušickou nemocnici zájem nemá. Ani Plzeňský kraj, který město Sušice oslovilo s nabídkou, neprojevil chuť ji převzít.
Vláda schválila emergentní systém
Povinnost výrobců dodat lék do každé lékárny do dvou dnů od objednávky emergentním systémem, pokud není ve výpadku. To je hlavní motiv novely zákona…
Aktivity některých pracovišť Agelu posílí
„O navýšení úhrad pro Jesenickou nemocnici jsme s VZP jednali několik měsíců. Dohoda s VZP nemocnici zajistí pokrytí nákladů. Za těchto podmínek by…
Fórum MT: Jak hodnotí kvalitu nemocnic sami zdravotníci?
Fórum MT: Předložili jsme lékařům, sestrám, politikům i pacientům následující otázky: Mají vůbec pacienti šanci poznat kvalitní nemocnici? Podle čeho…
K hodnocení kvality by měly přispět resortní referenční statistiky
Pohled mezinárodních institucí na české zdravotnictví je „pohled z vrtulníku“, kdy se srovnávají celková data za ČR s daty evropskými. Jaká je…
Na tvorbě systému hodnocení kvality nemocnic budou spolupracovat všichni
O hodnocení kvality nemocnic jsme hovořili s prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSc., předsedkyní Výboru pro zdravotnictví PSP ČR.
IKEM: Pět let programu umělých srdečních podpor HeartMate 3
Léčba srdečního selhání pomocí mechanických srdečních podpor se v posledních letech stala standardní a účinnou metodou umožňující záchranu života…
Daně mohou snížit spotřebu tabáku a alkoholu
Spotřební daně z tabáku a alkoholu by se mohly změnit i jinak, než navrhuje vláda, míní odborníci. Efektivní daně přitom jsou nejen příjmem do…
Vzniká nový generický šampion
Pfizer se zbaví své generické divize Upjohn. Spojí ji s gigantem Mylan do nové společnosti. Blížící se dohodu oznámily firmy na konci července.
Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun
„Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete,“ tvrdí prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Fórum MT: Sestry versus zbytečná administrativa
Oslovili jsme hlavní sestry nemocnic s otázkou: Snížila se ve vašem zařízení po novele vyhlášky o zdravotnické dokumentaci administrativa pro sestry…
Nadváha v časném dětství zvyšuje riziko hypertenze
Podle výsledků studie publikované v prestižním časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají…
Moderní léčba hepatitidy zůstává nevyužita
Aktuální neutěšená situace v léčbě virové hepatitidy C novými léky v České republice patřila k hlavním tématům setkání odborníků u příležitosti…
Akční plán UEG pro Evropu. Zásadní změna výživy má zabránit epidemiím
Zdravotní systémy po celé Evropě se ocitají pod rostoucím tlakem, způsobeným zvyšujícím se počtem lidí s nadváhou a s obezitou. Špatné stravovací…
Nová evropská doporučení pro léčbu arteriální hypertenze
Guidelines pro léčbu arteriální hypertenze se neustále vyvíjejí, jejich poslední česká aktualizace vyšla v roce 2017, evropská pod hlavičkou ESC/ESH…
Infekce, protiinfekční látky a riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy
Sedmičlenný tým zkoumal riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy u kohorty mladých jedinců v souvislosti a infekcemi a protiinfekčními látkami.
Dlouhověkost: oslava pro jedince, obava pro společnost?
V České republice dnes žije 18 procent lidí starších 65 let, v roce 2030 jich bude 25 procent a v roce 2050 celá jedna třetina populace, navíc každý…
Odpovědnost chytrých robotů
Právníci debatují o rozmachu umělé inteligence. Kdo bude odpovědný ve zdravotnictví za chybné rozhodnutí umělé inteligence? Je na čase vymýšlet pro…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Slova hospic se lidé jen tak bát nepřestanou
To říká v rozhovoru pro MT při příležitosti slavnostního otevření nového Paliativního centra Cesta domů jeho primářka MUDr. Irena Závadová.
Pawlasův přílepek jde do Senátu
Zákonodárci se opět snaží řešit problém s výpadky dodávek léků pacientům. Výrobci mají dostat povinnost za určitých podmínek dodat léky každému…
eNeschopenka – jednooký král elektronizace zdravotnictví
Projekt nové eNeschopenky vnímám jako mnohem větší pokrok než například eRecept. Mezi dalšími projekty elektronizace zdravotnictví v Česku je…
Studie zpochybnila tvrzení „bez bolesti – bez efektu“ u pacientů s PAD
Na základě výsledků studie zveřejněné v European Journal of Preventive Cardiology, časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) by pacienti s…
Čím víc nemocnic, tím horší péče
Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského…
Zaměstnavatelé poradí politikům.
V roce 2030 bude 790 tis. onkologicky nemocných, 1,3 milionu diabetiků a na genovou terapii půjdou ročně desítky miliard korun. Potřeba zdravotních…
Prof. Češka: Neochota, nebo zodpovědnost?
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické…
Odbory a nemocnice jedním hlasem: Nárůst o 20 mld. nestačí
OSZSP, LOK-SČL, AČMN, Charita a Diakonie společně požadují od ministerstva, aby úhradovou vyhláškou rozpustilo v roce 2020 proti plánům navíc 25…
VZP vypověděla cestovce Kovotour polovinu Mořského koníka
VZP má opět starosti s projektem přímořských ozdravných pobytů pro děti Mořský koník. O jednu ze dvou destinací nemají pojištěnci dostatečný zájem,…
Včas zahájená léčba infantilního hemangiomu je úspěšná
Infantilní hemangiomy, nejčastější nezhoubné nádory kojenců, bývají v ordinacích přehlíženy s tím, že pokud samy nevymizejí, léčit se stejně nedají.
Došlo k průlomovým objevům, výzkum ale musí pokračovat
To říká v rozhovoru pro MT prof. Messoud Ashina, PhD, DMSc, profesor neurologie na Faculty of Health and Medical Sciences, University of Copenhagen,…
Kolapsy sportovců: Edukace veřejnosti i zdravotníků je klíčová
"Jako účastník řady závodů vnímám nedostatečnou připravenost na řešení kolapsových stavů sportovců. Málokdo ví, že tepelné trauma je nejčastější…
Simulační centrum pomáhá v edukaci kolapsů z přehřátí
Stále více sportovců podceňuje tepelná traumata vzniklá z přehřátí organismu, jejichž počet oproti minulosti dvojnásobně vzrostl. Nejrizikovější…
Robot není kreativní, je autista
"VFN je zatím jediná nemocnice v ČR, která využívá cloudové služby, a jsme s tím spokojeni. Přinesly právě i možnost využívat umělou inteligenci,"…
Řetězce chtějí diskutovat regulace i očkování v lékárně
V dohodovacím řízení na rok 2020 uteklo lékárnám 400 milionů korun, které byly zdravotní pojišťovny ochotné vydat navíc proti letošnímu roku, tvrdí…
Nemocnice získají o pět procent více
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že nemocnicím akutní péče pro příští rok podepíše pětiprocentní růst úhrad.
Dohoda v segmentu lékáren pro příští rok
Dodatečná jednání lékáren a zdravotních pojišťoven nakonec přinesla dohodu o úhradě pro příští rok. Lékárníci budou dostávat za výdej léku na recept…
Komise doporučila na šéfa FN USA exředitele Pohanku, ministr konkurz zrušil
AKTUALIZOVÁNO Výběrová komise navrhla ministerstvu zdravotnictví jmenovat novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bývalého poslance…
Rozšiřování kompetencí lékařů v primární péči je pro mě a můj resort prioritou
Primární péče je základem fungujícího zdravotnictví ve všech vyspělých zemích. Výjimkou samozřejmě není ani české zdravotnictví, ve kterém je…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
Jako zvuk trubky
Před desítkami let mne překvapil dopis, ve kterém starší dáma psala, že vidí písmena, slova i věty barevně a jak je to možné. Když byla dítě, myslela…
Nezdravá výživa zvyšuje riziko potravinových alergií
Zdravá výživa u dětí má nesporný význam ve vztahu k řadě chorob, jejichž prevalence v současné době výrazně narůstá. Poukázaly na to prezentované…
Sestry už neodcházejí po stovkách
„Tabulky se rušit nebudou. Nějaké navýšení příjmů zdravotníků plánujeme, ale říkám otevřeně, že nebude tak výrazné jako letos,“ říká ministr Adam…
Vláda je spokojena, jak zvýšila zdravotníkům platy
Na jednání odborů, zaměstnavatelů a vlády se v pondělí 10. června mluvilo o situaci ve zdravotnictví a také o platech. Ministryně financí navrhuje…
Fórum MT: Lázně – léčení, nebo rekreace na účet zdravotního pojištění?
Zeptali jsme se praktických lékařů i jejich kolegů specialistů: Je nabídka lázní hrazených zdravotní pojišťovnou pro pacienty, které léčíte,…
Prof. Bayer: Stárnutí lékařů je příčinou rozdílné dostupnosti péče
Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Milan Bayer, CSc…
Prof. Češka: Existuje nerovnost v dostupnosti superspecializovaných postupů
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Studentské vědě se na 3. LF UK daří
O výsledcích podpory studentské vědy jsme hovořili s prof. MUDr. Romanou Šlamberovou, Ph.D., proděkankou pro doktorské studium a studentskou vědeckou…
Přichází antiepileptikum další generace
Čeští neurologové mohou svým dětským i dospělým pacientům s epilepsií předepisovat nové antiepileptikum s účinnou látkou brivaracetam (Briviact). Lék…
První povzbudivé výsledky studie CHORDS
Z aktuálně prezentovaných prvních dat studie CHORDS fáze III, hodnotící účinnost a bezpečnost léčby ocrelizumabem u pacientů s remitentní‑relabující…
Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zeptali jsme se vedení odborných společností ČLS JEP: Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké…
Čeští a slovenští dermatovenerologové sobě
Sedm českých a dvě slovenské kliniky se spojily při práci na unikátní české publikaci Klinická dermatovenerologie. Jde o největší učebnici, která v…
Odborníci řeší epidemiologický nárůst syfilidy
Část odborného programu letošní AAD zaujímala i problematika pohlavních chorob. Kromě těch dnes běžně diskutovaných byla pozornost věnována i…
Tajemství a kontroverze herpes zoster
Pravidelný kongres AAD (American Academy of Dermatology), který se uskutečnil v březnu ve Washingtonu, patří již tradičně k největším a…
Pásový opar a demence
U některých infekčních chorob bylo zjištěno, že jsou spojeny s kognitivním zhoršením a demencí. Nicméně vztahu mezi herpes zoster a demencí bylo…
V Naději potkávám situace, které jinak vidím zřídka
„S tím, co vídáme v ordinaci Naděje, se v běžné klinické praxi nesetkáváme. Možná by se to dalo označit jako válečná dermatologie,“ říká prof. MUDr.…
Úhrady 2020: Není nad dohodu
Dosavadní výsledky dohodovacího řízení o úhradách za zdravotní péči na příští rok podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha (za ANO)…
Ambulantním specialistům přicházejí lepší časy
Příští rok bude příjem ambulantních specialistů výrazně záviset na tom, nakolik budou plnit bonifikační kritéria dohodnutá se zdravotními…
Aktuálně k očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
Téma očkování je v posledních letech diskutováno častěji než kdykoli v minulosti. Infekce u dospělých, jako jsou klíšťová encefalitida, invazivní…
Děláme vynikající traumatologii
Při příležitosti konání 20. kongresu European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Medical Tribune položila pár otázek prezidentovi…
Česká stopa na kongresu ECTES
Ve dnech 5.–7. května 2019 se konal 20. evropský kongres úrazové chirurgie a urgentní chirurgie (European Congress of Trauma and Emergency Surgery,…
Digitalizace může pomoci integrovat péči
Pokračující digitalizace zdravotnictví, to nejsou jen hračky pro samoléčbu pacientů. Množství dostupných dat o pacientech umožňuje sledování celého…
Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od…
VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem
Správní rada informovala o výdajích, nákladech a plnění zdravotně pojistného plánu ve čtvrtletí letošního roku.
Masarykův onkologický ústav povede prof. Marek Svoboda
Od 1. července bude mít Masarykův onkologický ústav v Brně nového ředitele. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jím na doporučení výběrové komise…
Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly. Chtěly jistotu, že dostanou na platy
V segmentu nemocnic akutní péče i následné péče letos nedošlo v přípravné fázi dohodovacího řízení k dohodě. Nedohoda je i u lékáren a domácí péče,…
Světový den hypertenze: TK pod 140/90 mmHg zachraňuje životy
World Hypertension Day (Světový den hypertenze) se tradičně koná 17. května. Tématem letošního roku je upozornění na nebezpečí vysokého krevního…
Výzva pro centra léčby roztroušené sklerózy
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 26. dubna 2019 Výzvu k podání žádosti o udělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) pro…
Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony
„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o…
Prof. Babjuk: Systém vzdělávání lékařů je příliš komplikovaný
Fórum MT: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Přehnaná očekávání. Víme, jak jednat s pacienty?
Hlavním tématem letošního interaktivního semináře byla přehnaná očekávání pacientů. I zde patřila k nejdůležitějším aspektům hlavně výměna zkušeností.
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
Sestry z nemocnic dál odcházejí
Ve srovnání s rokem 2010 ubylo v českých nemocnicích akutní péče ke konci roku 2018 celkem 2 165 všeobecných sester.
Změny péče o onkologické pacienty v remisi: Pacient bude profitovat
Na aktuální situaci v oblasti přechodu pacientů v kompletní remisi z onkologických ambulancí do ordinací praktických lékařů jsme se v průběhu…
Další krok v modernizaci onkologické péče
Nová organizace péče o onkologické pacienty byla hlavním tématem vzdělávacího semináře pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v…
Pozor na interakce při onkologické léčbě
Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně…
Nová doporučení týkající se screeningu PSA
Americká pracovní skupina pro preventivní medicínu vydala nová doporučení týkající se vyšetření prostatického specifického antigenu v rámci…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Hippokrates myslí i na prevenci gynekologických malignit
Začátkem dubna již potřetí proběhlo v kapli Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. LF UK a VFN setkání pořádané Nadačním fondem Hippokrates.
Sestra na emergency musí být osobnostně rázná, hájit svůj názor v zájmu pacienta
Zeptali jsme se vrchní sestry Marie Vobořilové, v čem je specifikum práce zdravotní sestry na emergency.
Štíhlejší a předvídatelnější. Prospěje paragrafu 16 novela?
Návrh změn přístupu k inovativním lékům a k žádostem o mimořádnou úhradu podle paragrafu 16 jde do legislativního procesu.
Ministr: Erudice a profesionalita lékárníka musí být v samostatné i síťové lékárně
Erudice, profesionalita, aktivita v nabídce nových služeb, ale také znalost rodinné anamnézy stálých klientů byly vyzdvihovány v hodnocení lékárníků…
Velké změny v malých nemocnicích
Nemocnici Frýdlant převezme od soukromého vlastníka krajská nemocnice. Také o nemocnici v Litoměřicích, kterou chce město prodat, má zájem krajská…
Komunikaci s pacientem učí na 3. LF UK za pomoci figurantů
Jako první v ČR začala 3. LF UK vyučovat studenty všeobecného lékařství komunikaci s pacienty tak, aby to nebylo stresující pro budoucí lékaře ani…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Karcinom pankreatu – můžeme čelit hrozbě 21. století?
Na zámku Zbiroh se 5. 4. 2019 uskutečnilo tradiční XXVIII. jarní setkání HPB sekce České chirurgické společnosti ČLS JEP a 15. postgraduální kurs…
Co od biosimilars očekávají zdravotní pojišťovny?
K tématům páté konference o biosimilars, která se konala koncem února 2019 ve FN v Motole, nepatřily jen přednášky o klinické účinnosti a bezpečnosti…
Sklerodermie není (jen) onemocnění kůže
V Budapešti v březnu proběhla mezinárodní dvoudenní konference zaměřená na systémovou sklerodermii. Léčba tohoto závažného onemocnění je mimořádně…
Inovativní, inovativnější, nejinovativnější
Nejvíce inovativní farmaceutickou společností je pro letošek Gilead Sciences. Alespoň podle žebříčku Pharmaceutical Innovation Index 2019, který…
Pro Dr. Max byl loňský rok úspěšný
Největší česká síť lékáren oznámila hospodářské výsledky. Lékárnám Dr. Max v Česku loni rostl obrat o 11 procent, tedy ještě více než v předchozím…
Odbory žádají dotace na směnné příplatky
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky…
O cizině sní méně mediků
Průzkum mezi mediky tvrdí, že jejich zájem o okamžitý odchod za prací do zahraničí chladne. Odejít chce 18,6 procenta českých studentů. Větší zájem o…
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Státní zdravotní ústav jde radit lidem do ghett
Preventivní programy podporované evropskou dotací mají zlepšit zdravotní gramotnost i zdravotní stav lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Ti dnes…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Kampaň „Studuj zdrávku“ má přilákat do oboru mladé lidi
"Můj osobní cíl je, abychom v tomto roce představili konkrétní návrh, jak rozšířit kompetence sester, jak zvýšit prestiž sesterského povolání,…
AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.
Více než polovina lékáren opět bez závad
Lékárny loni dostaly po běžných kontrolách SÚKL pokuty za 12,3 milionu korun. Kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv navštívili v rámci…
Elektronizace zdravotnictví míří na vládu
Žádné plošné identifikační elektronické kartičky pro zdravotníky a možnost utajit svou zdravotnickou dokumentaci, pokud s ní souvisí vyšší riziko…
Následná péče v Česku je ztrátová
Společná konference Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) a Asociace nemocnic ČR (ANČR) na téma následné péče, která se konala 3. dubna v…
Je nás málo, musíme energii vynakládat účelně
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Cena časových razítek brzdí eHealth
Nemocnice s pomocí evropských fondů modernizují informační systémy. Zjistily ale, že za označování elektronických záznamů kvalifikovanými časovými…
Jak si vedou čeští vojenští zdravotníci na misích?
Život českých vojáků, vojenských lékařů a sester na misích v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a na Mali představuje výstava fotografií a dalších exponátů…
Pátý ročník konference o biosimilars z pohledu onkologie
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Jak mohou lékárníci pomoci omezit nepříznivé lékové interakce u pacientů?
Lékové interakce mohou v ČR zabít přes dvě stě lidí ročně a způsobit škody za téměř 850 milionů korun, odhaduje na základě britské studie Asociace…
Poradna Znám své léky pomáhá předcházet poškození z lékových interakcí
Za pět let činnosti zodpověděla poradna Znám své léky, provozovaná Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), přes 50 000 dotazů.
Videorozhovor: Hepatocelulární karcinom a nová naděje
Nová léčba přináší naději v léčbě hepatocelulárního karcinomu, uvádí ve videorozhovoru prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta…
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
VZP: Vyčarovat víc praktiků neumíme, ale připlatíme jim za rozšíření služeb
Novými pravidly bonifikace chce VZP posílit časovou dostupnost praktických lékařů pro klienty a případně podpořit sdružené praxe.
Fórum MT: Doporučené léčebné postupy - vodítko, či norma?
Mělo by se kontrolovat, jak lékaři dodržují doporučené postupy odborných společností? Na ministerstvu zdravotnictví nyní probíhá s finanční podporou…
Non‑adherence nejen prodražuje léčbu, ale může být i fatální
Nejčastěji se s non‑adherencí potýkají diabetici a lidé s hypertenzí a vysokým cholesterolem. Průzkumy ukazují, že doporučený léčebný režim…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Co přinese praktickému lékařství nejbližší budoucnost?
Na Kongresu primární péče, který se 22. a 23. února konal i letos na pražském Chodově, zazněla řada klíčových témat, která jsou spojena i s tolik…
O genové chirurgii, Che, Lulu a Naně
Medicínské opodstatnění zárodečné genetické modifikace jako ochrana dítěte proti HIV je nedostatečné a jedná se o porušení pravidel genetického…