
Všechny články
Omega-6 mastné kyseliny snižují riziko diabetu o 35 %
Konzumace stravy bohaté na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu více než o třetinu. Zjistila to analýza údajů…
Deprese by se zřejmě mohla léčit u každého pohlaví jinak
Muži a ženy by měli být při depresi léčeni různými druhy léků. Vyplývá to z nové studie, při níž vědci ve změnách genové exprese u deprese zjistili…
Komiks pomůže vysvětlit vážné nemoci dětem
Jak správně sdělovat pacientovi závažnou diagnózu se na lékařské fakultě dostatečně nevyučuje. Až v praxi získávají lékaři postupně zkušenosti, jak…
Protonová a fotonová radioterapie v léčbě nemalobuněčného karcinomu plic
Americká informační a vzdělávací platforma MedPage Today zveřejnila text, který se zabývá srovnáním protonové a fotonové terapie.
Nízkokalorická sladidla zřejmě přispívají ke vzniku metabolického syndromu a cukrovky
Nová fakta, prezentovaná na letošní konferenci americké Endocrine Society v Chicagu naznačují, že konzumace nízkokalorických umělých sladidel…
Jsou omega-3 kyseliny zbytečné v prevenci srdečních chorob?
Meta-analýza uvádí, že omega-3 mastné kyseliny mají svoji reputaci ochránců srdce bez pádných důkazů, že by skutečně předcházely hlavním…
Léky proti Crohnově nemoci užívané v těhotenství mohou zapříčinit odklad očkování u potomků
Pokud matka během těhotenství užívá adalimumab, protilátku k tumor necrosis faktoru (TNF) alfa, tento může v krvi dítěte perzistovat po dobu až téměř…
Nové perorální antidiabetikum na obzoru
Ve stadiu klinických studií je perorální agonista glukagon-like peptidu 1 (GLP-1), léčivý přípravek – semaglutid. Reuters zveřejnil zprávu, že na…
Digoxin je u pacientů s atriální fibrilací spojován s vyšší mortalitou
Pacienti s atriální fibrilací (AF), kteří užívají digoxin, mají vyšší riziko úmrtí, než nemocní bez tohoto léčiva, jak píše kolektiv autorů v Journal…
Nový objev o fungování proteinu by mohl vést k vývoji léku na RS
Hlavním cílem výzkumu léčby roztroušené sklerózy (RS) je snaha nalézt způsob, jak účinně podpořit remyelinizaci nervových vláken umožňujících přenos…
NOAC pomáhají mírnit hlavní důsledky pooperačního srdečního poškození
Studie MANAGE ukázala, že dabigatran (Pradaxa) u pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu nebo měli zvýšené plazmatické koncentrace troponinu po…
Výživa v těhotenství a projevy alergie u dětí spolu mohou souviset
Systematický přehled a metaanalýza hodnotící více než dvě desítky klinických studií přináší poznatky k výživě těhotných žen a jejímu dopadu na zdraví…
Příprava budoucí úhradové regulace zdravotnických prostředků
Problematika zdravotnických prostředků hrazených na poukaz (berle, vozíky, proužky na měření glykemie, pomůcky pro stomiky atd.) byla vždy spíše…
Regulace poskytování inkontinenčních pomůcek z pohledu praktického lékaře
Vzhledem k tomu, že podání k Ústavnímu soudu se týkalo především způsobu úhradových regulací inkontinenčních pomůcek, zaměřím se právě na ně. Také…
Biologická léčba v těhotenství: Je bezpečná?
Kanadská populační studie ukázala, že podávání biologické léčby ženám s autoimunitními chorobami nebylo asociováno se zvýšeným rizikem předčasného…
Vyšší konzumace ryb je spojena s nižším rizikem roztroušené sklerózy
Konzumace ryb jednou týdně nebo třikrát měsíčně zároveň s denním příjmem potravních doplňků s rybím tukem pomáhá snížit riziko vzniku roztroušené…
Které ženy mají vyšší riziko mrtvice?
Rizikové faktory mrtvice jsou známé, málo se však připomíná, že jedním z nich je i pohlaví. U ženy existuje vyšší pravděpodobnost, že utrpí mrtvici…
Syndrom bílého pláště není neškodný
Podle nedávné studie asi 15 až 30 % pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci mohou trpět právě syndromem bílého pláště.
Novinky ve stratifikaci rizika u pacientů s AKS
Novými zajímavými biomarkery pro stratifikaci rizika u pacientů hospitalizovaných pro AKS se zabývají tři klinické studie.
Stomatologové mohou získat až 1,2 mil. Kč na zřízení praxe
Od května budou moci žádat praktičtí zubní lékaři ministerstvo zdravotnictví o dotaci až 1,2 milionu korun na zřízení praxe v odlehlém regionu s…
Vliv kanagliflozinu na kardiovaskulární systém
V retrospektivní studii byl kanagliflozin, inhibitor sodno-glukózových kotransportérů 2 (SGLT2), spojen s nižším rizikem srdečního selhání u pacientů…
Intraarteriální chemoterapie zachrání více dětských očí
Retinoblastom (Rb) postihne v ČR ročně šest až osm dětí do tří let věku. Nejzávažnější stupně D a E vedly dřív téměř vždy ke ztrátě oka. Změnu…
Nesouhlas s podmínkami projektu „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“
Společné nesouhlasné stanovisko ČLK, ČSK a ČLnK se týká uchazečů o zaměstnání z Ukrajiny, kteří budou na území ČR vykonávat vysoce kvalifikovanou…
Odpověď MUDr. Vladimíra Dvořáka na reakci SAS
MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., odpověděl na reakci Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) k článku Medical Tribune ze dne 5. února 2018.
Z téměř nereálného ročního studia sester vznikla ještě kratší varianta
O zkrácenou formu tříletého studia na vyšších odborných školách, kratší o jeden až dva roky, vytvořenou zejména k řešení problému nedostatku…
Nejvýhodnějším pracovníkem pro zdravotnické zařízení je sestra
Nedostatek sester a středního zdravotnického personálu je horkým tématem již několik let. V současné době se podle některých zdrojů zdá, že se jejich…
Onkologům pomáhá v péči o ženy s karcinomem prsu Mamma HELP
Mamma HELP Pacientská organizace Mamma HELP už 19 let pomáhá onkologům s podpůrnou péčí o ženy s karcinomem prsu.
Užívání kanagliflozinu je asociováno se snížením počtu hospitalizací pro srdeční selhání u diabetu 2. typu
Užívání kanagliflozinu, inhibitoru SGLT2, který se používá k léčbě diabetu 2. typu, je asociováno s nižším rizikem hospitalizace z důvodu srdečního…
Mikrobiom může ovlivit výsledky terapie checkpoint inhibitory
U myšího modelu s melanomem může terapie probiotiky (kmen Bifidobacterium) zabránit autoimunitní colitidě nebo ji alespoň omezit.
Střevní bakterie mohou ochránit před zhoubným bujením
Nový výzkum objasnil, jak strava ovlivňuje složení bakterií ve střevech.
Kardiovaskulární riziko matek dětí s nízkou porodní hmotnosti
Ženy, které předčasně porodily nebo přivedly na svět dítě s nižší porodní hmotností, než by odpovídalo gestačnímu stáří dítěte, mají v budoucnosti…
Nadměrný příjem soli škodí mozku
Zvýšená konzumace soli způsobuje kognitivní deficit, říká nová studie, publikovaná v Nature Neuroscience.
Jak hodnotí ředitele Kabátka zdravotnická obec?
V souvislosti se změnou složení správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se spekuluje o výměně současného generálního ředitele Ing. Zdeňka Kabátka…
Rada novým děkanům: vyhrňte si rukávy a začněte problémy řešit
Zeptali jsme se děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesora MUDr. Aleksiho Šeda, DrCs., který loni v dubnu svoji funkci obhájil a má za…
MZ otevře prostor pro individuální jednání o cenách
Úhradová vyhláška na rok 2019 by měla být nepodkročitelným minimem a otevřít prostor pro individuální jednání v rozsahu zdravotně pojistných plánů.…
Pojišťovny zohlední kvalitu péče
Do cenových jednání pro rok 2019 jdou zaměstnanecké pojišťovny s plánem bonifikovat primární péči, přidat kvůli plošnému zákazu nedozovaného amalgámu…
Ministr Vojtěch zastavil takzvanou „megavyhlášku“, vysoce inovativní léky bude řešit komplexně
Ministr zdravotnictví zastavil proces přijetí novely vyhlášky č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním…
Proč je dobré být lékařem právě v USA?
Odpověď dal medikům MUDr. Michal Křemen v přednášce na Veletrhu práce TRIMED JOB pořádaném loni v listopadu na 3. lékařské fakultě UK v Praze.
MUDr. Milan Kubek k zasedání zdravotního výboru věnovaného e-receptům
Vážené kolegyně a kolegové, rád bych vás stručně informoval o zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny dne 9.1.2018, které bylo věnováno…
České srdce: Vyšetřovací mise v Nepálu
Nadační fond České Srdce byl založen před rokem a půl, přesto toho již stihl dost. Mezi jeho hlavní činnosti patří podpora vzdělávání studentů…
eRecept funguje a je to správná cesta, věří ministr
Za fungující a jen s minimem problémů označil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu…
Minuty MT – aktuální, stručné, interaktivní
Můžete je sledovat v mobilu, v tabletu nebo na PC v okamžiku, kdy máte čas na nové informace. Videa trvají nejdéle dvě minuty. Pokud vás zpráva…
Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2018
Přejeme úspěšné vykročení do nového roku.
Zdravotnictví potřebuje hlavně zdravý rozum a moudrost
Nový rok je spojen s řadou očekávání. Ve zdravotnictví to bývá přání, aby se konečně začaly řešit letité problémy a zlepšila se finanční i pracovní…
Ve FN Brno pečují o nedonošené novorozence také matky
Ve FN Brno pečují o nedonošené novorozence také matky Na neonatologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno se v systému rooming-in stávají matky…
Zdravotnictví v příštím roce dostane víc o 22 miliard korun
Vládnímu prohlášení, které dostane 10. ledna ke schválení Poslanecká sněmovna, vytýká v oblasti zdravotnictví Česká lékařská komora, že nezmiňuje,…
Rád bych podpořil domácí péči
Několik otázek položil Medical Tribune ministru Mgr. et Mgr. Adamu Vojtěchovi. „Vidím, že se mezi jednotlivými segmenty poskytovatelů péče příliš…
Bezkrevní medicína při porodu
V rámci symposia na ostravském kongresu Colours of Sepsis 2017 zazněla přednáška, která účastníkům nabídla recentní informace o život ohrožujícím…
Nový ministr poskytl Medical Tribune rozhovor
Ve středu 13. prosince byl slavnostně uveden do funkce nový ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.
Vojtěch chce řešit eRecepty a obnovit Radu poskytovatelů
Celý příští rok nebudou lékaři sankcionováni za neužívání eReceptů, slíbil ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch při uvádění do funkce 13.…
Svaz zdravotních pojišťoven má doporučení pro ministra Vojtěcha
První kroky ministra Adama Vojtěcha by podle Svazu zaměstnaneckých pojišťoven (SZP) měly cílit na jednání o cenách péče pro rok 2019 a o nových…
Čeští lékaři si zasluhují lepší systém vzdělávání i ocenění
Zdraví obyvatelstva a zdravotní systém nepatřily mezi vládní priority. V poslední době se zdá, že právě zdravotnictví bude segmentem, který rozhodne…
Loni skončila ztrátou téměř třetina nemocnic akutní péče
Ztrátou skončilo v roce 2016 hospodaření téměř třetiny nemocnic akutní péče. Celkové náklady 130 sledovaných nemocnic k 31. prosinci dosáhly 146,952…
Odliv sester z akutní lůžkové péče do ambulancí loni pokračoval
Odliv sester z akutní lůžkové péče se podle dat statistiků za rok 2016 zmírnil, dlouhodobý trend přechodu sester z akutní lůžkové do nelůžkové péče…
Pijte kávu pro zdraví!
Konzumace kávy, dokonce v počtu několika šálků denně, už není strašákem naopak široce doporučovaným zdravotním benefitem.
Měla by vláda zavést školné na lékařských fakultách?
Na osmi lékařských fakultách v ČR se loni připravovalo na dráhu lékaře 21 292 studentů, z nich 3409 zahraničních si studium platilo. Z jejich…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu.
Při CIDP je výhodná subkutánní léčba imunoglobulinem
Při chronické zánětlivé (inflamatorní) demyelinizační polyneuropatii (CIDP) je subkutánně aplikovaný imunoglobulin (SCIG) stejně bezpečný jako při…
Bariatrie řeší obezitu i diabetes, ale zvyšují riziko refluxu
Dva nejpopulárnější typy bariatických operací jsou sice téměř stejně účinné, ale pacientům, kteří zároveň trpí gastroezofagálním refluxem, mohou…
Alkohol poškozuje kmenové buňky a vede k nádorovému bujení
Už delší dobu existují důkazy, že každodenní konzumace alkoholu zvyšuje riziko některých druhů karcinomu. Mechanismus však nebyl jasný.
Kvadrivalentní vakcína proti HPV je bezpečná i v těhotenství
Očkování proti lidským papilomavirů (HPV) v průběhu těhotenství zřejmě nezvyšuje riziko komplikací u matky ani u plodu, potvrzuje nová retrospektivní…
DRG by mohl být plošně v nemocnicích od roku 2020
Projekt DRG Restart má za sebou první rok kompletního sběru dat a jejich validaci. Z oblasti akutní lůžkové péče bylo ze 42 referenčních nemocnic…
Dopis ČLK, ČSK a ČLnK senátorům Parlamentu České republiky
Vážená paní senátorko, vážený pane senátore, jako představitelé lékařů, stomatologů a lékárníků dlouhodobě a opakovaně upozorňujeme na nebezpečí…
V dnešní době by bylo nespravedlivé mít bezplatné očkování jen pro dívky
To říká v souvislosti se změnou zákona, který od 1. ledna 2018 umožní bezplatné očkování proti humánním papilomavirům (HPV) i pro chlapce od 13 do 14…
Na A. Vojtěchovi si zdravotníci cení, že naslouchá argumentům a není spojen s lobby
Jednatřicetiletý právník Adam Vojtěch by měl stát v čele resortu zdravotnictví po JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA. V předchozích čtyřech letech…
„Cost‑sharing“ a „risk‑sharing“ Aneb proč do krize zdravotnictví více nezapojíme farmaceutické firmy, které krizi nemají?
V poslední době se množí články o krizi našeho zdravotnictví. Jsme pro i proti. Máme tu závažné problémy personální, úhradové, ekonomické a řadu…
Úpravu paragrafu 16 žádá také VZP
Za léky uhrazené podle paragrafu 16 vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna loni 1,032 miliardy korun, před třemi lety 347 milionů. Prudce rostou i…
Vyjádření AIFP k návrhům VZP na úpravy § 16
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, reaguje na zprávu z tiskové konference VZP, která se týkala…
Respekt všem lékařům!
Je šest hodin ráno. 24 hodinová pohotovostní služba konečně za mnou a přede mnou už jenom běžná osmi-hodinová směna. Přežil jsem já i všichni moji…
Dočká se zdravotnictví pod novým ministrem potřebných změn?
V čele ministerstva zdravotnictví se od 5. 12. 1989, kdy nastoupil prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., až po právě končícího JUDr. Ing. Miloslava…
Správné podávání a užívání antibiotik může zvrátit rostoucí riziko rezistence
V pořadí desátý Evropský antibiotický den připadl letos na 18. listopad a podílelo se na něm značné množství institucí jak zahraničních, tak…
Nové přístupy k očkování proti pneumokokům
Očkování dospělých proti pneumokokovým onemocněním se v bloku Novinky pro praktické lékaře na XXXVI. výroční konferenci SVL ČLS JEP, která se konala…
Proč by lékaři měli psát podrobně dokumentaci?
Lékař by měl psát zdravotní dokumentaci tak, aby ji po něm mohl číst právník. Co je v dokumentaci, platí, co v ní není, musí se dokazovat znaleckými…
TRIMED JOB 2017
České nemocnice nabídly mladým lékařům práci a možnost přípravy na atestaci a studentům pražských lékařských fakult prázdninové praxe na Veletrhu…
Věčné otazníky kolem eHealth v Česku
Digitalizace zdravotnictví v České republice se dostává opět k nejdiskutovanějším tématům. A to nejen kvůli eReceptu. Elektronizace českého…
Deprese prokazatelně zkracuje život, zejména při recidivě
K tomuto závěry došla nová kanadská studie. Vědci prozkoumali údaje 3 410 pacientů v průběhu tří období: 1952 až 1967, 1968 až 1991 a 1991 až 2011.
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
ANO: Odsune-li se povinný eRecept o dva roky, spadne zase pod stůl
Odklad povinnosti eReceptu o dva roky, jak to požaduje Česká lékařská komora, není podle poslance ANO a člena správní rady VZP Mgr. et Mgr. Adama…
Pět úkolů pro ministra z pohledu zdravotních pojišťoven
Nový ministr zdravotnictví bude muset mít jistě více priorit z celé oblasti zdravotnictví. Z pohledu zdravotních pojišťoven bych však považoval za…
Působení antioxidantů je zřejmě omezené
Starší pacienti, kteří užívají doplňky stravy s vitaminem E a selenem, mají stejně vysoké riziko rozvoje demence jako pacienti bez suplementace.
Prediktivní faktory a roztroušená skleróza
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se 13. října 2017 konaly již 44. Šerclovy dny. Prezentována byla zajímavá sdělení s aktuální…
Roztroušená skleróza a porucha plodnosti
Dvě třetiny pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou ženy, z nichž je asi polovina ve věku, kdy přichází v úvahu těhotenství. V současnosti není…
Fingolimod zlepšuje kognitivní funkce, redukuje četnost relapsů a lézí na magnetické rezonanci
Studie uveřejněná v recentním vydání časopisu Journal of Neurology (prosinec 2017) přináší výsledky klinické studie fáze IV.
Favoritem mezi novými antikoagulancii je apixaban
Z nových (přímých) antikoagulancií (DOAC) riziko mrtvice při atriální fibrilaci nejúčinněji redukuje apixaban.
U roztroušené sklerózy dochází k narušení metabolismu methinoinu. Nová cesta k léčbě?
Podle nové studie u roztroušené sklerózy (RS) dochází k přerušení metabolismu methioninu, kódované esenciální glukogenní aminokyseliny, a to…
Intrauterinní inseminace by měla předcházet IVF, tvrdí studie
U žen s idiopatickou neplodností vede intrauterinní inseminace (IUI) se stimulací ovarií k vyššímu počtu živě narozených dětí, uvádí nová studie.
Jak léčit alergickou rýmu? Nové guidelines
Americká Společná pracovní skupina pro parametry praxe v roce 2017 upravila guidelines pro medikaci při sezónní alergické rýmě.
Deprese otců má na děti stejný vliv jako deprese matek
Děti, jejichž otcové trpí depresí, jsou v dospělosti samy ohroženy zvýšeným rizikem deprese.
Ve stomatologii eRecept smysl nemá
Povinné eRecepty od ledna příštího roku a následně od března i elektronická evidence tržeb patří vedle očekávání, kdo bude jmenován novým ministrem…
Drony vpadly do medicíny
Ve Spojených státech amerických postihuje zástava srdce mimo zdravotnické zařízení ročně přibližně 55 na 100 000 obyvatel.
Usnesení XXXII. sjezdu delegátů ČLK konaného ve dnech 11. – 12. listopadu 2017 v Brně
Přinášíme přehled usnesení XXXII. sjezdu delegátů České lékařské komory (ČLK), který právě skončil v Brně.
Nejvýznamnější body z jednání představenstva a sněmu České stomatologické komory
Mezi nejvýznamnější body z jednání představenstva a sněmu České stomatologické komory, které se konaly ve dnech 10. až 12. 11. 2017 v Plzni, patří z…
Škola akcentuje odbornost, praxe ekonomickou udržitelnost lékáren
Univerzita nás lékárníky připravuje zevrubně a všeobecně na získávání a využívání léčivých látek a jejich působení v lidském těle. Akcentuje naši…
Lékaři požadují odklad a doladění eReceptu
Odpůrců eReceptu, který bude povinný již od 1. ledna 2018, přibývá. K České lékařské komoře se přidala i České lékařské společnosti Jana Evangelisty…
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
Generální pardon za neužívání eReceptu nebude
Generální pardon za neužívání eReceptu po 1. lednu 2018 nemůže SÚKL dát, ve správním řízení ale zohlední, proč lékař ještě nemá přístup do…
Geriatrická paliativní péče vyžaduje smíření i respekt
V roce 2050 budou na světě dvě miliardy lidí starších 60 let. Jen v ČR se podíl obyvatel starších 80 let zvýší do roku 2050 ze současných tří na…
Usnesení XXVII. sjezdu delegátů ČLnK
konaný ve dnech 3. – 4. 11. 2017 v Benešově. Sjezd rozhodl, vzhledem ke kritické situaci českého lékárenství, o přerušení svého jednání s tím, že…
SOTIO zařadilo posledního pacienta do studie VIABLE
Biotechnologická společnost SOTIO dnes oznámila zařazení posledního pacienta do VIABLE, fáze III globální klinické studie hodnotící bezpečnost a…
Pyrózu u některých pacientů zhoršují psychické faktory
Pacienti s pyrózou (pálením žáhy), kterým nepomáhá standardní léčba, a přitom nemají zjištěný reflux, trpí vyšším stresem a zhoršenou kvalitou života…
Užívání statinů zvyšuje riziko cukrovky, ale výhody převažují
Statiny zřejmě dále zvyšují riziko propuknutí diabetu u pacientů, kteří už rizikoví z hlediska tohoto onemocnění jsou. Tvrdí to sekundární analýza v…
Smíšené výsledky při používání biosimilars v revmatologii
Se vstupem biosimilars na trh se objevily dvě otázky: zda tyto léky umožňují úsporu nákladů, a zda výměna originálních biologických léčiv za „kopie“…
Biologika u těhotných nezvyšují riziko infekce u dětí
Riziko vážných nebo oportunních infekcí u malých dětí se nezvyšuje při podávání biologických léčiv matkám s revmatoidní artritidou (RA).
Paralen může vyvolávat ADHD
Léky s obsahem paracetamolu neboli acetaminofenu (APAP), jako je například Paralen, jsou široce užívány při chřipce a nachlazení i k tišení bolesti,…
Zpráva ze 74. slavnostní klinické konference Revmatologického ústavu
Dne 20. října 2017 organizoval Revmatologický ústav v Praze Slavnostní klinickou konferenci k 65. výročí založení Revmatologického ústavu.
Inhibitory protonové pumpy nezpůsobují poškození kognice
V poslední době se objevily v médiích zprávy, že inhibitory protonové pumpy (IPP) mohou negativně ovlivňovat kognitivní schopnosti a vést k demenci.…
Intenzívní cvičení je při osteoporóze prospěšné
Malá australská studie vyvrací dosavadní názory, že tento ve fitcentrech stále oblíbenější druh cvičení není při osteoporóze vhodný, protože by mohl…
Volby změní zdravotní výbor i správní radu VZP
Parlamentní volby změní nejen složení výboru pro zdravotnictví PSP ČR, ale také správní rady VZP.
Chtěla jsem normálně žít, ne už být v koloběhu přesčasů
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Odešla jsem do Německa hlavně kvůli dalšímu vzdělávání
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Lékařka z ČR se ve Švédsku věnuje transplantacím
Švédsko spolu s Německem, Británií a USA patří k zemím, kam míří za prací řada mladých českých lékařů. Nový domov i pracovní uplatnění zde před 22…
Musíme překlenout propast mezi vědou a praxí...
... říká v rozhovoru pro MT prof. John Eikelboom z University in Hamilton v kanadském Ontariu, který se v současném výzkumu zaměřuje na variabilní…
Budoucnost zdravotnictví záleží na jednáních, z nichž vzejde osoba ministra
Zdravotnictví má za sebou velmi neúspěšné čtyři roky; voliči to náležitě ocenili. Budoucnost zdravotnictví nezáleží ani tak na výsledku voleb, jako…
Veletrh JOB DAYS nabídl 300 míst v německých a rakouských nemocnicích
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl letos lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších…
Odešli jsme do Německa, aby syn vyrůstal dvojjazyčně
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Milo ma prekvapil postoj pacientov k lekárom-cudzincom
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Poraďte pacientovi: hematurie a nádory močového měchýře
Karcinom močového měchýře je devátým nejčastějším onkologickým onemocněním – v ČR jde ročně asi o dva tisíce nových diagnóz. Incidence však roste, za…
Zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí
Do dlouhodobého projektu redakce Medical Tribune, v němž příležitostně přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, se nově zapojila Sekce…
Americké úřady varují před nitroočním použitím vankomycinu při operacích katarakty
Intraokulární využití vankomycinu při operacích šedého zákalu jako prevence endoflamitidy (akutního zánětu všech nitroočních tkání a struktur) se…
Úhradová vyhláška 2018 a co dál?
Je zločin navyšovat kapitaci praktikům v současném systému bez zvýšení jejich kompetencí. A jakkoli nyní úhradová vyhláška technicky dokonale…
Lékárníci vstupují do symbolické stávky
Lékárníci ve středu 18. října zavřou symbolicky lékárny na 30 minut od 10.30 do 11.00, aby upozornili na ohroženou dostupnost lékárenské péče.…
Co by potřebovalo české lékárenství k oživení?
Současný stav českého lékárenství je dle mého názoru tristní. Těsně před vyhlazením jsou nezávislí soukromí lékárníci. V současných liberálních…
Umějí lékaři motivovat pacienty k dodržování diety?
Pacienti lépe dodržují doporučená dietní opatření, pokud jim lékař srozumitelně vysvětlí, před jakými zdravotními komplikacemi se tím chrání. Pokud…
Je čas na očkování proti chřipce. Proč je tak důležité a přitom podceňované?
V ČR se zdravotníci ze zákona očkovat proti chřipce povinně nemusejí. Kolik se jich takto chrání, a tím chrání i své pacienty, lze jen odhadovat.…
Plastika nosu ze zdravotních důvodů
Dýchací obtíže, vysoká nemocnost, zhoršení alergií, nedostatečná oxygenace a z ní vyplývající riziko kardiovaskulárních chorob – tak vážné důsledky…
V počtech transplantací se drží ČR na předních místech žebříčku
Česká transplantační nadace Karla Pavlíka oslavila 25. výročí svého vzniku 12. října benefičním večerem v Betlémské kapli nazvaným „Pět kapitol z…
Paliativní péče o dětského pacienta může trvat roky
Umírající děti a jejich smrt jsou v naší společnosti často stále ještě tabu. Zatímco paliativní péče pro dospělé se pomalu stává součástí systému, o…
Univerzita Karlova jako první vysoká škola v České republice žádá o institucionální akreditaci
Jednou z nejdůležitějších novinek, které přinesla loňská rozsáhlá novela českého zákona o vysokých školách, je změna v oblasti akreditací. Tato…
Překročení limitu zdravotní pojišťovny
Jaké argumenty může použít lékař, který má v péči pacienty, kteří potřebují drahou léčbu? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z mezinárodní…
Ambulantní lékaři pohřbívají svoje praxe
Více než 10 000 praktických lékařů pro děti i dospělé, stomatologů a dalších ambulantních specialistů si 10. října navlékne na rukáv černé pásky.…
Výsledky studií prezentované na ESMO 2017 mění guidelines
Letošní kongres Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO), který se uskutečnil od 8. do 12. září v Madridu, byl globální událostí. Zúčastnilo se…
Nobelova cena za fyziologii v roce 2017
Nobelovu cenu za fyziologii dostali tři američtí vědci Jeffry C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objev molekulových pochodů podmiňujících…
Novinky z arytmologie očima mladých kardiologů
Mladí lékaři sdružení v pracovní skupině Kardio 35 České kardiologické společnosti připravili stručné souhrny toho podstatného, co v jednotlivých…
Letošní kongres ESC. Respekt k nejmodernějším i tradičním postupům
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) se od 27. do 30. srpna do španělské Barcelony sjelo na 30 000 účastníků ze 140 zemí, své…
Kongres EASD na pomezí diabetologie a kardiologie
Po šesti letech se výroční zasedání Evropské asociace pro studium diabetu vrátilo do Lisabonu, města objevitelů a mořeplavců. Na účastníky zde mimo…
Kritizovat eRecept neznamená sabotovat eHealth
Centrální úložiště elektronických receptů je v české legislativě od roku 2007 a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za jeho vybudování utratil…
Odmítnutí léčby pacientem
Negativní reverz je projevem autonomie pacienta, ale jaké právní důsledky plynou pro ošetřujícího lékaře? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z…
Kolorektální screening je v ČR opřen hlavně o praktické lékaře
Zdravotní pojišťovny rozeslaly od ledna 2014 do prosince 2016 přes 3,7 milionu pozvánek ke screeningovému vyšetření pro časný záchyt kolorektálního…
Paliativní medicína je jediný obor, kterým se lékař neuživí ani po atestaci
Paliativní medicína již má ve vyspělých zemích své stabilní místo a její problematika se stala nedílnou součástí všech významných kongresů…
Kolik je v ČR autistů, se neví, nejsou pro ně ani programy
Poruchy autistického spektra (PAS) v ČR podle odhadu postihují 200.000 lidí. Skutečný počet není znám, stejně jako škála postižení, věkových skupin a…
Ultrarychle působící inzulin potvrdil svůj potenciál u diabetu 1. typu
Hlavní snahou při vývoji moderních inzulinů je snaha napodobit fyziologické zpracování glukózy v organismu tak úzce, jak je to jen možné. Zatím…
Budoucnost systému zdravotní péče závisí na kompetencích praktiků
Organizátoři Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA, která se konala v Praze před více než dvěma měsíci, chtěli navázat na úspěch…
Lékárníci žádají v příštím roce víc peněz za práci
Lékárníci, majitelé lékáren i studenti farmacie požadují navýšení odměny lékárníků za práci. Místo 13 korun za signální výkon výdeje léčivých…
Na Karlově vzniká silné pediatricko-metabolické centrum
Novým přednostou Kliniky dětského a dorostového lékařství 1.LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově je od 1. září docent MUDr. Tomáš…
Jak se lze bránit e-preskripci?
Může lékař, který nepoužívá počítač, odmítnout vydávání e-receptu, a kdo mu případě nahradí pořízení počítačového vybavení a získání kvalifikace? V…
Neurologové chystají sledování kvality péče iktových center
S cévní mozkovou příhodou je v Česku hospitalizováno zhruba 51 000 pacientů ročně. U části se však jedná o recidivu, lékaři tak odhadují, že nových…
Skórovací dotazník umožní odhalit sepsi dřív
K dřívějšímu odhalení počínající sepse by mohl pomáhat skórovací dotazník, který sleduje šest hlavních fyziologických funkcí. Dotazník po…
Dvě tváře milánského kongresu Evropské respirační společnosti
Poslední kongresy Evropské respirační společnosti (ERS) se konaly v Mnichově a Londýně, v zemích, jejichž populace si potrpí na systém a pořádek.…
IKEM zaznamenal rekordní nárůst dárců do registru
Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM vstoupilo letos do počátku září 2118 dárců, což je o 254 víc než za celý loňský rok. K historickému…
Vzdělávání pro nelékařské profese: Organizace a řízení ve zdravotnictví
Prosperita zdravotnických zařízení i jejich částí je i za nepříznivých podmínek vždy závislá na kvalitě řízení. Dobrým manažerem se obvykle člověk…
Poruchy růstu u dítěte se mnohdy odhalí zbytečně pozdě
Podávání růstového hormonu je u dětí spojeno s šesti indikačními skupinami. Čím dříve se s jeho podáním u vrozených poruch začne, tím větší je šance,…
Kompletní data potvrzují snadné vyrušení efektu dabigatranu
V časopise New England Journal of Medicine (NEJM) byly publikovány výsledky celé kohorty pacientů zařazených do studie RE‑VERSE AD. Ty potvrzují, že…
Výroční konference odborníků v léčbě těžkými částicemi
Ve dnech 8.–13. května 2017 se ve městě Jokohama v Japonsku konala 56. výroční konference PTCOG – Particle Therapy Co-Operative Group, profesní…
Zvýší tetravakcína proti chřipce v Česku proočkovanost?
Historicky poprvé je v ČR k dispozici tetravakcína proti chřipce, která poskytuje širší ochranu a měla by nahradit dosavadní třívalentní očkovací…
Nadační fond přispěl na rehabilitaci dívce po CMP
Přestože nyní čtrnáctiletá Štěpánka utrpěla mrtvici už ve svých čtyřech letech, může dnes díky péči lékařů a specializované rehabilitaci vést…
CMP může utrpět už miminko v prvním týdnu po narození
Podle dostupných informací může cévní mozkovou příhodu utrpět již dítě v týdnu kolem narození, kdy je údajně její riziko vyšší než u dospělého…
Kongres intenzivistů, který přináší čerstvý vítr
Série konferencí SMACC (Social Media and Critical Care) boří stereotypy o tom, jak by měla vypadat profesionální setkání v medicíně, již od roku 2013.
Současné guidelines pro výživu odporují novým zjištěním
Mimořádně rozsáhlá retrospektivní studie zpochybnila řadu dosud tvrdošíjně opakovaných pravd o skladbě potravy a o jejímu vlivu na lidské zdraví,…
Zdravotní sestry na konferenci mluvily o těhotenství s roztroušenou sklerózou
Ve dnech 16. až 17. června se v Brně konal již 5. ročník multioborové konference pro zdravotní sestry z českých i slovenských MS center.
Osteoartróza: Úbytku chondrocytů zabrání adenosin
Nový výzkum na hlodavcích poprvé prokázal, že injekce adenosinu do kloubů může zabránit osteoartróze (OA). Studie provedená v NYU Langone Medical…
Co v praxi znamená novela zákona o nelékařích?
Od 1. září 2017 vstupuje v platnost novela zákona č. 96/2004 Sb., která zásadně mění kontrolu celoživotního vzdělávání nelékařských zdravotnických…
„Centrum strachu“ vytváří nové neurony i v dospělosti
Mozek konstantně vytváří nové neurony, ale nový výzkum poprvé odhalil, že se tak děje i v oblasti amygdaly, které se také říká „centrum strachu“, a…
Předčasně narozené děti mají lepší vyhlídky než před 20 lety
Francouzská studie prokázala snížení počtu neuromotorických postižení u předčasně narozených dětí v roce 2011 v porovnání s těmi, které se narodily v…
Je povinností lékařů poskytnout své osobní údaje SÚKLu pro potřeby aplikace eRecept?
Nemocnice chce poskytnout osobní údaje všech lékařů SÚKLu pro potřeby aplikace eRecept. Má na to právo? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula Mezeiová z…
Čeští studenti vyvinuli pro diabetiky „chytrý“ glukometr
Do dvou let by diabetické děti mohly místo dosavadních rozměrných glukometrů nosit na krku glukometr ve formátu kreditní karty, který komunikuje s…
Může zdravotní sestra aplikovat na požádání injekční formu léku svým blízkým a kamarádům?
Na zdravotní sestry se často obrací řada osob s žádostí o aplikaci injekčního léku. Smí nebo nesmí sestra injekci aplikovat a je v případě…
Nový sideroforový cefalosporin je účinný proti multirezistentním G- patogenům
Vzhledem k rychle se zvyšujícímu počtu multirezistentních gramnegativních patogenů vznikla naléhavá potřeba nových léčiv s účinnou antimikrobiální…
Proč ketamin léčí depresi. Studie naznačuje možnost bezpečnější terapii
Vědci objevili klíčovou látku, která umožní ketaminu okamžitě v mozku účinkovat proti depresím. Jde o zásadní krok k vývoji alternativy ke ketaminu,…
Ztráta spinálních nervových vláken není jedinou příčinou invalidity u RS
Ztráta axonů (nervových vláken) u mnoha pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) způsobuje chronické postižení. Tato obecně známá skutečnost vedla k…
Relaps karcinomu prsu způsobuje metabolismus tuků residuálních buněk
Ačkoliv v poslední době byl v léčbě karcinomu prsu dosažen velký pokrok, toto onemocnění stále zůstává nejčastější příčinou úmrtí žen s onkologickým…
Alkohol podávaný 3x až 4x týdně snižuje riziko diabetu
Pití alkoholu třikrát až čtyřikrát týdně významně chrání proti rozvoji cukrovky, tvrdí dánská studie.
Jak může zaměstnavatel potrestat zaměstnance za nepovedený žert?
Dvě zdravotní sestry vyvěsily na nástěnku vtip, který se nelíbil vedení. Jim a dalším kolegyním byly odebrány odměny a příplatek za práci…
Kolik sester od července opravdu má příplatek 2000 korun?
Příplatek 2000 korun má od července dostávat 43.000 sester pracujících u lůžka ve směně a bez odborného dohledu, realita se liší. Jisté tyto peníze…
Je možné provádět odborný dohled zdravotní sestry po telefonu?
Tazatelku zajímá, zda musí být zdravotní sestra vykonávající odborný dohled fyzicky přítomna na pracovišti. V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula…
Hrozí konflikt etiky a ekonomiky v české medicíně?
V posledních několika měsících se často nad touto otázkou zamýšlím. Zeptal jsem se jedné ikony české medicíny, zda si představovala vývoj české…
Změny mozku související s demencí se dají poznat dřív, než se projeví problémy s kognicí
Vědci z University of Toronto a Baycrest Rotman Research Institute objevili potenciální prediktor zobrazení demence v mozku.
Otazníky přechodu z biologik na biosimilars
Přechod z originálních biologických léků na biosimilars byl tématem mnoha vzrušených diskusí na letošním kongresu Evropské ligy proti revmatismu …
Základní poselství českých praktických lékařů: Čeští praktici chtějí udržet krok se svými zahraničními kolegy
Na letošní 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, kterou od 28. června do 1. července pořádala v Praze SVL ČLS JEP…
Nepodepsala jsem…
Svědectví mladé lékařky o pracovních podmínkách mladých lékařů. Připraveno ve spolupráci s Mladí lékaři z.s. www.mladilekari.com.
Minuty MT již brzy ve vašem mobilu
Vydavatelství MEDICAL TRIBUNE CZ spustí ve velmi krátké době nový informační kanál – zprávy vám doručí přímo do vašeho mobilu nebo e-mailu.
Zdravotní pojišťovny již nemohou unikat soudnímu přezkumu při stanovování úhrad zdravotnických prostředků
Problematika berlí, očních čoček, a dalších zdravotnických prostředků neopustila jednací síně Ústavního soudu. V červnu Ústavní soud na návrh skupiny…
Psychologická intervence je důležitá ve všech stadiích onkologického onemocnění
Letošního 32. kongresu Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) se zúčastnilo přes 38 000 specialistů z celého světa. Vedle cílené léčby…
Liga EULAR letos oslavila své 70. narozeniny
Letošní kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který se konal v Madridu od 14. do 17. června, se stal rekordním. Sešlo se na něm přes 14 000…
Lze předepisovat léky rodinným příslušníkům bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou?
Může lékař v důchodu předepisovat léky svým rodinným příslušníkům, když nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula…
Dočkáme se sdílení dat ve zdravotní a sociální sféře?
Již od dob Bismarckových byly u nás, stejně jako jinde v Evropě, zdravotní a sociální systémy v těsné součinnosti. K přerušení tohoto přirozeného…
Bez razantních kroků není stávající standard péče udržitelný
Náklady zdravotnictví rostou, zejména kvůli rychle stoupajícím platům, stárnutí populace, tím pádem rostoucímu počtu chronických pacientů, a také…
Dostupnost 15 minut ohrožuje pacienty
Výbor České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP (ČSARIM) vydal 29. června stanovisko, v němž upozorňuje, že novela…
Již 20 let získávají v létě zahraniční medici zkušenosti od pražských lékařských kapacit
Jubilejní dvacátý ročník největšího mezinárodního vzdělávacího programu pro budoucí lékaře Prague Selective byl 9. července zahájen v Praze. Jedná se…
Dabigatran vs. rivaroxaban – porovnání dat „head to head“. Antikoagulační terapie u seniorů nad 65 let
Fibrilace síní (FS) je nejčastější setrvalou poruchou rytmu, jejíž prevalence se pohybuje kolem tří procent ve věku nad 20 let, s přibývající…
Úzkost a zlost před srdečním infarktem a dlouhodobá úmrtnost
Šestičlenný mezinárodní tým expertů z výzkumných pracovišť v Nizozemsku (Tilburg), USA (Boston a Burlington) a Austrálii (Sydney) vedený Loesem…
Africké srdce
Mladí čeští kardiologové pomáhají v projektu Nadačního fondu Africké srdce, který sami založili, s diagnostikou a léčbou srdečních chorob u dětí z…
Evropská 22. WONCA v Praze: Kompetence praktických lékařů musejí být posíleny
Od středy do soboty tohoto týdne se setkávají evropští praktičtí lékaři v Kongresovém centru v Praze. S jakým očekáváním a ambicemi vítají tuto…
Prognóza pacientů s diabetickou nohou se příliš nelepší
Syndrom diabetické nohy je sice frekventní, ale často opomíjené onemocnění, které významně negativně ovlivňuje nejen kvalitu života postižených, ale…
Respirační infekce zvyšují riziko infarktu až sedmnáctkrát během prvních sedmi dní
Každoročně utrpí infarkt myokardu stovky tisíc lidí na celém světě. Nový výzkum naznačuje, že k němu vedou závažné i běžné respirační infekce.…
Lékaři by měli sledovat varující známky anorexie u pacientů
Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění velmi skrývané, postihují zhruba pět procent populace, na pacientech ale nejsou vždy vidět. Řada nemocných se…
Objednané léky dorazí v Africe nejdřív za půl roku
V loňském roce působilo na misích Lékařů bez hranic 35 spolupracovníků a spolupracovnic z Česka a Slovenska. Dohromady vyjeli na 46 misí v 21 zemích…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Česko má nejvíce případů klíšťové encefalitidy v Evropě
Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK, kterého se účastnilo 506 respondentů z celé České republiky, 67 procent z dotazovaných ví, že…
Stále častěji cestují i rizikové skupiny populace
Nikdy v historii necestovalo tolik osob jako v těchto letech, počet turistů přitom meziročně neustále narůstá. V roce 2016 se tento ukazatel…
Pomůže léčbě poruch příjmu potravy reforma psychiatrie?
Závažných onemocnění poruchami příjmu potravy stále přibývá – a to jak ve světě, tak i u nás. Pacientky s poškozeným zdravím, bez funkčních vztahů a…
Nejdůležitější informace z 18. Jedličkových dnů
Nadační fond Impuls ve spolupráci se Sekcí neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27. května…
Zásadní poznámky k lymské borelióze pro pacienty a jejich ošetřující lékaře
Proč si tolik pacientů myslí, že má lymskou boreliózu (LB)? Proč tolik lékařů „neumí“ tuto nemoc léčit? Příčiny jsou dvě. Symptomy počáteční i…
Křečové žíly se nově léčí lepením
Zcela novou metodou VenaSeal/TM Closure se začaly ambulantně léčit křečové žíly také v Česku. Metoda se užívá v USA od roku 2014, od letošního roku…
Urgentní příjem musí nemocnice dotovat ...
Přes 75.000 pacientů ošetřili loni zdravotníci na urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol. Před dvěma lety byl zásadně přebudován,…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Syndrom vyhoření u lékařů
„Syndrom vyhoření“ je překlad anglického „burn‑out“ nebo „burnt‑out“. V medicíně použil tento termín poprvé v roce 1974 německý psycholog Herbert J.…
Tématem Dne lékáren je alergie
Ve čtvrtek 15. června 2017 proběhne v téměř 1000 lékárnách tradiční Den lékáren. Tento rok jsou tématem alergie, kterými trpí v České republice…
Rozhodnutí Ústavního soudu rozhodně není překvapivé
Dnes se uskutečnilo veřejné vyhlášení nálezu (Pl. ÚS 3/15) Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o…
Nízkokalorická sladidla podporují ukládání tuku
Studie, prezentovaná na 99. konferenci americké Endokrinologické společnosti v Orlandu ukázala, že nízkokalorická umělá sladidla způsobují…
Metformin nadále rozšiřuje svoje indikace
Od první chemické syntézy metforminu uběhlo téměř století a tato účinná látka se v klinické praxi používá už šest dekád. Kromě zajímavého…
Koncentraci krevních tuků zvyšují autoimunitní faktory
Existuje mnoho známých mechanismů, které vedou k hypertriglyceridémii. Výzkum nyní objevil nový – jde o autoprotilátky proti proteinu GPIHBP1, které…
Ústavní soud vyhlásí ve středu 7. 6. klíčové rozhodnutí o zdravotnických prostředcích
Ústavní soud zítra rozhodne v dlouho očekávaném sporu o tom, které zdravotnické prostředky jsou hrazeny a pojišťovny je proplácejí. Předmětem sporu…
Účelná farmakoterapie jako přínos pro pacienta
Účelná farmakoterapie je jedním z důležitých témat současné medicíny. Jedná se vlastně o způsob, jak přizpůsobit farmakoterapii na míru konkrétnímu…
Klostridiový den – letos již potřetí!
Dne 13. 5. 2017 se v Kongresovém centru Nemocnice Na Homolce v Praze uskutečnil již 3. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den. Akce…
Již brzy ve vašem mobilu
Moderním technologiím se v medicíně nelze vyhnout a nemůžeme je ignorovat ani v komunikaci. Proto jsme se rozhodli zmodernizovat naše sdílení…
Domácí péče potřebuje více peněz od zdravotních pojišťoven
Domácí zdravotní péče je důležitou součástí zdravotní péče o klienta, kterému je možné zajistit ji i mimo nemocniční prostředí. Díky domácí zdravotní…
Kolik u nás žije sklerotiků, nevíme, ale známe počet léčených
Nové výstupy z registru ReMuS za rok 2016 byly zveřejněny na tiskové konferenci 16. května 2017. Zřizovatelem registru je nestátní nezisková…
Čas jsou peníze, ale také mozek
V přednáškách a sympoziích XXV. sjezdu České kardiologické společnosti poměrně často zaznívalo téma cévní mozkové příhody (CMP). Česká republika…
Africká nemocnice naučila české mediky větší samostatnosti
K Pět studentů 3. lékařské fakulty UK pod vedením mladého lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dentistky z Všeobecné fakultní nemocnice…
První křik, první pláč
Práci porodních bab i vznik prvních porodnic na území Prahy přibližuje výstava První křik, první pláč, která je otevřena v budově Muzea hl.m. Prahy…
Nelegální nabídky léků na internetu
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal zveřejňovat webové stránky, které nabízejí neschválené přípravky. Reagoval tak na rostoucí počet podnětů…
Kvalifikace dětských lékařů
Novela zákona o vzdělávání lékařů, která nebude účinnost 1. července, ruší základní obory Dětské lékařství a Praktické lékařství pro děti a dorost …
Psychické poruchy nezvyšují riziko Alzheimerovy choroby
K tomuto závěru došla studie finské univerzity UEF, zveřejněná v European Psychiatry. Prozkoumala k tomu údaje od všech pacientů s klinicky ověřenou…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Vědci objevili protein zodpovědný za alergická onemocnění
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Mladí lékaři se učili, jak vést rozhovory o závěru života
Na programu letošních XLI. brněnských onkologických dnů byl i interaktivní seminář Sdělování závažných zpráv v onkologii pořádaný Klubem mladých…
Vysoká hra u žen s BRCA pozitivním karcinomem
Na karcinom ovaria asociovaný s mutací genů BRCA se zaměřil workshop, který byl součástí letošních Brněnských onkologických dnů. Tuto část programu…
Současná vyhláška nebere v potaz nemocné s plicní hypertenzí
Lidé s plicní hypertenzí trpí v případě značně rozvinuté nemoci silnou dušností. Nemocní s sebou často musejí mít kyslíkovou bombu a i běžný nákup…
S komunikací mají často problém ti, kdo si to odmítají přiznat
Český lékař má podle nedávných zjištění na sdělení špatné zprávy nemocnému deset až dvanáct minut a většinou k tomu dochází na pokoji pacienta nebo…
Budeme potřebovat mnohem více odborníků
Profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., býval dlouhá léta předsedou odborné Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Podílel se tak mimo jiné na přípravě…
Když je u karcinomu prsu namístě razance
Na léčbu pacientek s agresivními formami karcinomu prsu se zaměřilo sympozium společnosti Roche, které proběhlo v rámci letošních Brněnských…
Poplatky ve zdravotnictví potřebujeme, ale neumíme je zavést
To, že přiměřená finanční částka zaplacená v souvislosti s poskytováním služeb veřejného zdravotního pojištění by mohla s řadou problémů pohnout a…
Technologie v diabetologii. Blízká budoucnost technologií v diabetologii
Zvolila jsem si pro dnešní příspěvek ne úplně lehké téma. Nemám totiž žádné věštecké schopnosti a musím tudíž vyjít z faktů, které další vývoj…
Novým děkanem Lékařské fakulty MU bude Martin Bareš
Nového kandidáta na děkana dnes zvolil Akademický senát Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Stal se jím Martin Bareš, současný prorektor MU…
O svém onemocnění štítné žlázy ví jen polovina lidí
Hypotyreóza postihuje v ČR 525 000 lidí, hypertyreóza 105 000. Až u deseti procent světové populace a až u 30 procent žen se někdy v životě vyskytne…
Komora chce přitáhnout do dění více mladých zubařů
Viceprezident České stomatologické komory MUDr. Robert Houba, Ph.D., obhájil na volebním sněmu stavovské organizace v Mikulově svůj post. Od září…
Dodatečné doplňování lékařských zpráv
Má pacient právo žádat po lékaři, aby dodatečně doplnil údaje v lékařské zprávě nebo v ní něco neuvedl? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z…
Benzodiazepiny zvyšují riziko pneumonie u pacientů s Alzheimerovou chorobou
Podle závěrů observační studie, zveřejněné v Canadian Medical Association Journal (CMAJ), benzodiazepiny vyvolávají u pacientů s Alzheimerovou…
Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně
V době úzkých medicínských specializací dává stěžejní výstava Národního technického muzea letošního roku příležitost lékařům a dalším zdravotníkům,…
Všeobecná zdravotní sestra a odměna od VZP
Má všeobecná zdravotní sestra v nestátním zdravotnickém zařízení právo na odměny od VZP? Odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z partnerské advokátní…
Quo vadis, rehabilitace?
Organizátoři 10. Pfeifferových dnů si nemohli vybrat výstižnější název konference a příznačnější datum. Klinika rehabilitačního lékařství na počest…
Co přinesou nařízení EU o zdravotnických prostředcích pacientům?
Dne 5. 4. 2017 přistoupil Evropský parlament k závěrečnému hlasování o nových nařízeních EU pro zdravotnické prostředky a IVD. Podle všech očekávání…
Nový web pomůže navýšit počet pacientů v klinických studiích
Až dosud byla ČR poměrně významnou zemí v rámci klinických hodnocení jak co do množství lékařů, kteří se na studiích podílejí, tak i pacientů, kteří…
Brno hostí XXV.výroční sjezd České Kardiologické společnosti
Kongresu, který se koná od 7. do 10. května 2017 v Areálu Veletrhy Brno a.s., se účastní kolem 3 500 lékařů a zástupců ostatních zdravotnických…
Za rok přibylo přes 2000 nových onemocnění astmatem
O více než 2 100 se zvýšil za jediný rok počet klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), trpících astmatem. „Zatímco v roce…
Inzulínová rezistence vede k poklesu kognitivních funkcí
Snížená citlivost tkání na inzulín může ve vyšším věku vést k rychlejšímu zhoršení paměti a dalších mentálních schopností dokonce i u lidí, kteří…
Odborná konference Medical Tribune
Odborná konference společnosti Medical Tribune se koná ve dnech 11. až 14. května 2017 v Hotelu Vista, Dolní Morava. Čtyřdenní konference se bude…
Rizikové faktory deprese se s věkem mění
Dánští vědci z VU University Medical Center v Amsterdamu prokázali, že rizikové faktory deprese se mění s věkem. Pokud jsou rizikové faktory…
Začíná nová epocha diabetologie?
Mezinárodní kongres ACROSS T2D (The Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes), který se konal 23.–24. března…
V komunikaci se cení upřímnost
Na konferenci o paliativní péči, která se konala 13. dubna v Praze, z amerického Seattlu přiletěl profesor Anthony Back, klinický onkolog, ředitel…
Použití kyslíku u kardiopulmonální resuscitace prováděné v terénu
Mohou členové jednotky hasičského dobrovolného sboru používat k záchraně lidského života medicinální kyslík, který je Státním ústavem pro kontrolu…
Ocenění pro dárce kostní dřeně
Dojemným okamžikem, setkáním dárkyně a příjemce, již tradičně vyvrcholil slavnostní večer, pořádaný Nadací pro transplantace kostní dřeně a Český…
Praktičtí lékaři vyzývají ministerstvo zdravotnictví ke splnění slibu
Praktičtí lékaři vyzývají v memorandu Ministerstvo zdravotnictví, aby v rámci kapitační platby dorovnalo cenu jejich práce podle svého slibu a…
Koncert pro IMPULS vynesl přes 400 000 korun na léčbu duše
Přední čeští interpreti Václav Hudeček, Kristina Fialová a Petr Nouzovský za doprovodu Barocco sempre giovane společně vystoupili 20. dubna 2017 pro…
Paliativní péči ročně potřebuje 70 000 lidí
Paliativní péče v Česku zatím téměř neexistuje. Až na výjimky je poskytována převážně v hospicích a dostane se jí pouhým třem procentům umírajících.…
Entresto by nám mohlo zachránit tři tisíce životů
Optimální využití sacubitril/valsartanu (Entresto) by podle nové analýzy mohlo v Kanadě zabránit každý rok více než třem tisícům úmrtí nemocných se…
Zpětný nárok na zvýšení platu po atestaci
Ačkoliv mladá lékařka dokončila specializační vzdělávání, platová třída se jí nezměnila, a to osobně odnesla diplom na personální oddělení. Má zpětně…
V Praze se sešla elita výzkumu aterosklerózy
Od 23. do 26. dubna 2017 se v Praze koná 85. kongres Evropské společnosti pro aterosklerózu (European Atherosclerosis Society – EAS). „Je to pro nás…
Lékárna nemusí být jen výdejnou léků
Evropská konference Alphega lékáren se konala letos již po osmé, z toho popáté opět v Monaku v Grimaldiho Foru, které poskytlo své prostory více než…
Pneumoftizeologové mluvili o adherenci a perzistenci
Pravidelné setkání středočeských pneumoftizeologů se konalo 29. března v refektáři Emauzského kláštera v Praze. Hlavní sdělení týkající se…
Poraďte svému pacientovi - Bezpečné očkování u nemocných s roztroušenou sklerózou
Otázek kolem vakcinace pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) a zejména žen‑pacientek plánujících graviditu je bezpočet. Nezáleží totiž jen na…
Entresto zlepšuje glykemickou kontrolu u diabetiků se srdečním selháním
Sacubitril/valsartan zlepšil kontrolu diabetu u diabetiků se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí a tento vliv přetrvával během celého…
Technologie v diabetologii. Telemonitoring v diabetologii
Lidské vynálezy mění svět lidí, někdy pozvolna, nepozorovaně, někdy velmi rychle a zlomově. Náš seriál popisuje pozvolný a akcelerující průnik…
Musí být v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost zaměstnána i zdravotní sestra?
Požadavky na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb specifikuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 99/2012 Sb. Na dotaz odpovídá…
Katetrizační ablace: dabigatran bezpečnější než warfarin
Důležitá nová data ze studie RE‑CIRCUIT ukazují na lepší bezpečnostní profil dabigatran etexilátu (Pradaxa) ve srovnání s warfarinem u pacientů s…
Technologie nové generace představena v Praze
Česká republika je první zemí střední a východní Evropy, kde byla v březnu představena nová generace angiografických přístrojů firmy Philips…
Oční lékaři a internisté by měli při léčbě glaukomu spolupracovat
Do programu IX. bilaterárního česko‑slovenského oftalmologického sympozia bylo zařazeno i odborné sympozium farmaceutické společnosti Novartis s…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Inspirace úspěšnou dánskou elektronizací
V posledním březnovém týdnu navštívila Prahu dánská ministryně zdravotnictví Karen Ellemann Kloch. Se svým českým protějškem Miloslavem Ludvíkem…
Světový den zdraví WHO: mluvme o depresi
Každoročně pod jiným heslem se slaví Světový den zdraví, a to v den založení Světové zdravotnické organizace (WHO). Počátky této organizace se…
Česká psychiatrie. Z Popelky atraktivním oborem?
Na rozdíl od ostatních oborů nedoznala česká psychiatrie od konce minulého století žádných zásadních změn. V tomto oboru patříme stále na východ. K…
Konference Bezpečnost očkování
Odborný spolek pro očkování pořádá dne 18. května 2017 od 10,00 hodin v přednáškovém sále Café Louvre na Národní třídě v Praze nultý ročník…
Spolupráce SOTIO s LDC a Max Planck ve vývoji onkologických léků
SOTIO, Lead Discovery Center GmbH (LDC) a Max Planck Innovation GmbH, uzavřely licenční smlouvu, která dává společnosti SOTIO výhradní práva na vývoj…
Jak se chodí po červeném koberci
Ve dnech 22. až 24. března se v jihofrancouzském Cannes konal již 22. kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), na kterém se sešlo na…
Najdi si svou vášeň a pak buď ten nejlepší
Během 22. kongresu EAHP, který se konal ve dnech 22. až 24. 3. ve francouzském Cannes, měla redakce Medical Tribune příležitost vést interview s…
Letošní ročník Discovery Award startuje 15. dubna
Hodnotitelský výbor vyhlásí 15. dubna další ročník Discovery Award pro mladé vědce do 40 let za výjimečný počin v medicínském a farmaceutickém…
Otazníky nad mimojaterními projevy nealkoholické steatohepatitidy a alkoholickou hepatitidou
V rámci XXI. hradeckých gastroenterologických a hepatologických dnů, které se konaly 16. a 17. března, se přítomní zabývali i nejnovějšími poznatky v…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Budoucnost endoskopických technik v gastroenterologii
Letošní XXI. hradecké gastroenterologické a hepatologické dny byly zaměřeny nejen na moderní diagnostické a terapeutické metody a jejich přínos v…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Studie spojuje diklofenak a ibuprofen se zvýšeným rizikem srdeční zástavy
Výsledky studie zveřejněné v the European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacotherapy napovídají, že nesteroidní antiflogistika (NSAID), konkrétně…
Kompetence k zajištění intraoseálního vstupu do cévního řečiště
Podle vyhlášky může intraoseální vstup do cévního řečiště zajišťovat zdravotnický záchranář. Má tuto kompetenci i všeobecná sestra se…
I švédské zdravotnictví má chyby, ale je k lékařům férovější
Práci v cizině preferuje podle průzkumu HCI 27 procent studentů 4. až 6. ročníku medicíny. Lákají je zahraniční zkušenosti, možnost zdokonalit se v…
Chrápání aneb Když se spí nahlas
Hlasité noční projevů spáčů jsou obecným, a snad proto velmi podceňovaným problémem. Aby mohli i praktičtí lékaři nebo odborní lékaři jiných oborů…
Zemřel profesor Kočandrle
Ve čtvrtek 30. března 2017 zemřel kardiovaskulární a transplantační chirurg profesor MUDr. Vladimír Kočandrle, DrSc., který stál sedm let v čele…
Tento stav maximálně vyhovuje všem, kromě mladých lékařů
Ano, tak to je. Tento stav maximálně vyhovuje politikům, ředitelům nemocnic, primářům a koneckonců i nevědoucím pacientům. Nevyhovuje pouze mladým…
Ani za totality nebyly tak strašná podmínky, jako mají mladí lékaři dnes
Promovala jsem v r.1979, můj nástupní plat byl 1920 Kč, bylo to tedy ještě za totality, přesto jsme takové strašné podmínky, jako mají dnešní mladí…
Průzkum:Třetina zdravotníků se při práci zranila ostrým předmětem
Třetina zdravotnického personálu se v minulých dvou letech při práci zranila ostrým předmětem, nejčastěji při vpíchnutí injekce nebo odběru krve.…
Kabátek dostane rekordní odměnu 1,31 milionu Kč
Správní rada schválila řediteli VZP Ing. Zdeňku Kabátkovi rekordní odměnu. Za loňský rok dostane „za velmi kvalitní práci a řešení kauz z minulosti“…
Zkušenosti mladého lékaře z českého zdravotnictví. Reportáž o pěti letech po promoci
Anonymní reportáž o pěti letech po promoci začíná slovy: "Život je příliš krátký na to, abychom mrhali svým časem a energií vloženou do něčeho, co…
Návrat duchovní péče do nemocnic
Duchovní služba se od roku 1989 vrátila do armády, vězeňství, policie a nyní konečně také do nemocnic. Ačkoli se církve mezi sebou již dávno dohodly,…
Projekt Senior – lékový audit v domovech pro seniory
Obyvatelé domovů pro seniory v Česku dostávají mnohdy léky, které nepotřebují, případně v nevhodných dávkách, málo se sledují rizika nežádoucích…
Seminář v Parlamentu propagoval zdravotní přínos vína
Pravidelná konzumace malého množství alkoholu podle profesora MUDr. Milana Šamánka, DrSc., z Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol prospívá…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Alectinib získal oprávnění pro terapii plicního karcinomu
Nový perorální léčivý přípravek alectinib (Alecensa, Roche) nabízí možnost systémové léčby pacientů s ALK‑pozitivním nemalobuněčným plicním…
Vzácné onemocnění – dlouhé čekání
Pacienti se vzácným onemocněním čekají v Česku na své léky zbytečně dlouho. Většina lékařů se s nemocemi, které má méně než jeden člověk ze dvou…
Odškodňování pracovních úrazů a BOZP ve vzájemných souvislostech
Přijďte na konci května na lektorsky špičkově obsazený seminář o odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání, kde se v jeden den představí…
Zopovědnost za obsah webových stránek a facebooku zdravotnického zařízení
Kdo je zodpovědný za obsah zveřejněný na webových stránkách nebo facebooku zdravotnického zařízení? Na dotaz odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.
Dny dětské endokrinologie v Pardubicích
Poslední lednový víkend se více než stovka dětských endokrinologů setkala v Pardubicích na 18. dnech dětské endokrinologie, tradiční odborné akci…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá. Podle nejnovějších údajů ÚZIS bylo v…
Zdravotní výbor neřešil odpovědnost státu za očkování
Vládní novelu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, doporučil…
Nejvyšší soud dostal od evropského soudu odpověď k prekurzorům drog
Léčivé přípravky obsahující efedrin a pseudoefedrin nelze kvalifikovat jako prekurzory, tedy látky sloužící k výrobě drog, ve smyslu evropského…
Umíte správně rozpoznat získaný von Willebrandův syndrom?
Mezi závažné poruchy hemostázy, jež ohrožují život pacientů a na které se v klinické praxi a při diferenciální diagnostice myslí jen minimálně, patří…
Neviditelné ženy nejsou vidět a ani slyšet
Docentka Tesařová upozorňuje na to, že od 1. února letošního roku, skončila úhrada pertuzumabu, jenž podle výsledků studie Cleopatra prodlužuje život…
FOURIER potvrdil, že u LDL platí čím níže, tím lépe
Možná nejočekávanější studie letošního roku (a to nejen v kardiologii) nese název FOURIER. Přináší odpověď na otázku, do jaké míry inhibice PCSK9…
Dvě z deseti budoucích univerzitních nemocnic hospodaří ztrátově
Dvě z deseti fakultních nemocnic, které by se podle návrhu vládního zákona měly od příštího roku přeměnit na univerzitní, hospodařily v minulých…
Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna
Hrazené očkování starších lidí proti pneumokokovým onemocněním možná čeká změna. Kabinet by mohl na středeční schůzi podpořit poslanecký návrh novely…
Liberecká nemocnice usiluje o vybudování kardiochirurgie
Krajská nemocnice v Liberci usiluje o vybudování kardiochirurgie. Zatím musí každoročně zhruba 440 pacientů odesílat na operace většinou do…
Poslanci opět předložili návrh na zvýhodnění dárců krve a dřeně
Poslanci z klubu TOP 09 a Starostů s nezařazenou poslankyní Kristýnou Zelienkovou opět ve Sněmovně předložili návrh, který zvyšuje daňové zvýhodnění…
Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu
Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE-5), léky používané v terapii erektilní dysfunkce, jsou podle všeho bezpečné i pro pacienty po infarktu myokardu.…
Docent Šmucler: Prevence je cestou, jak zlepšit orální zdraví české populace
Česká stomatologická komora dlouhodobě upozorňuje na to, že zhotovení zubní výplně za peníze poskytované zdravotními pojišťovnami je v potřebné…
Europarlament omezuje použití rtuti, projeví se to u zubařů
Evropský parlament schválil nové předpisy omezující používání rtuti, která postihuje životní prostředí i lidské zdraví. Prakticky se dopad projeví od…
Poslanec: Ministerstvo odmítá platit část letů letecké záchranky
Ministerstvo zdravotnictví odmítlo v minulých měsících uhradit provozovatelům letecké záchranné služby náklady spojené s lety k akutním případům,…
The Washington Post: Být Američanem je zdraví škodlivé
Být Američanem ohrožuje zdraví. Zatímco jihokorejská holčička So Jon, která se narodí v roce 2030, bude mít naději, že se dožije 90 let, Maddison,…
Zemřel genetik a odborník na retrovirologii Jan Svoboda
V pondělí ve věku 82 let zemřel molekulární genetik Jan Svoboda, který patřil mezi světové zakladatele retrovirologie. ČTK o tom dnes informovala…
Lékárny loni dostaly pokuty za 7,78 milionu korun
Lékový ústav loni uložil provozovatelům lékáren pokuty za 7,78 milionu korun, což je zhruba o milion korun více než v roce 2015. Mezi nejčastější…
Dětská univerzita na 3. LF UK má první absolventy, fakulta cílí i na stabilizaci lékařů
Při slavnostním zakončení prvního běhu Dětské univerzity převzaly tři desítky školáků v Syllabově posluchárně 3. LF UK absolventské diplomy a odznaky…
Zájem dodávat léčebné konopí má jedna firma
Zájem dodávat léčebné konopí pro tuzemské pacienty má jedna firma. ČTK to bez bližších podrobností řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv …
Restaurace mnohdy chybují ve značení alergenů, zjistili hygienici
Provozovatelé středočeských restaurací a dalších stravovacích zařízení poměrně často chybují v poskytování informací o alergenech. Kontroloři…
VFN má jako nosný program onkologii, posiluje zejména radioterapii
Onkologie se stala spolu s kardiologií nosným programem Všeobecné fakultní nemocnice. Už tři roky má ředitele kardiocentra v pozici náměstka pro…
Plodina minulosti stejně jako plodina budoucnost
Dovolím si názor laika k novému motorovému palivu E85. Zůstalo mi jedno staré auto, a protože jsem někdy fanda do nových věcí, nechal jsem si ho…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá.…
Profesor Vojta by s nakládáním se svým odkazem nesouhlasil
Máme u nás Radu pro reklamu, která podle svého prohlášení vznikla za účelem prosazování samoregulace reklamy. Hlavním cílem Rady pro reklamu je…
Mr. Alzheimer and Mr. Parkinson
Život dokáže být někdy cynicky krutý. Mám ve své péči bývalou primářku psychiatrie. Nyní ale bohužel trpí Alzheimerovou demencí. Ve vzácných…
Jak je to s platem při přeřazením na jinou práci z důvodu změny zdravotního stavu?
Pracovnice je zaměstnána v příspěvkové organizaci již 36 let. Nyní má dlouhodobé potíže se zdravím. Jaký plat může očekávat při přeřazení na jinou…
Náhlá úmrtí hrozí častěji mladým vrcholovým sportovcům
Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 procent nemocných. Navíc v roce 2015 se po mnoha letech počet úmrtí na KVO oproti předchozím rokům…
Výbor podpořil profesi terapeut čínské medicíny, odpovědnost státu za očkování neřešil
Vládní novelu zákona 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání doporučil zdravotní…
Ministři dali zelenou zákonu o univerzitních nemocnicích
Návrh zákona o univerzitních nemocnicích dnes odsouhlasila Vláda ČR. Návrh byl vypracován na základě Programového prohlášení vlády, v němž se vláda…
Co se od nás mohou naučit počítače
Příspěvek MUDr. Petra Bouzka o tom, že kdyby počítače uměly milovat, už by člověka na nic nepotřebovaly. Ačkoliv se v textu ani jednou nevyskytuje…
Se sekundárním imunodeficitem se může setkat lékař jakékoli specializace
Sekundární dysfunkce imunitního systému je poměrně častá – a také často podceňovaná a poddiagnostikovaná. I zde ale dochází k významnému posunu. V…
Syrská válka ničí dětem psychiku, může zrodit ztracenou generaci
Válka, která v Sýrii začala před šesti lety, už si vyžádala na 350.000 lidských životů. Jejími oběťmi jsou ale i statisíce dětí, které - obklopeny…
I slovenští mladí lékaři odcházejí do ciziny
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska. Vyhání je podobně jako české lékaře systém specializačního vzdělávání, láká je zisk…
Technologie v diabetologii. Monitorace fyzické aktivity u pacientů s diabetem – krokoměry
Monitorace fyzické aktivity prostřednictvím fitness náramků či přímo mobilními telefony se stává běžnou součástí života nejen pacientů s diabetem,…
Kombinované přípravky versus polymedikace
V závěru minulého roku v anketě o novinkách v léčbě jsme se dověděli, že pacienti budou mít k dispozici další nové léky, které v jedné tabletě budou…
Ukládat regulační pokuty u indukovaných výkonů je zcela nelogické
V našem zdravotnictví existuje jedno zvěrstvo, regulační pokuty. Smyslem tohoto ekonomického nátlaku státu a zdravotních pojišťoven na lékaře je…
Přínos nových léků v léčbě mnohočetného myelomu
Nejde o časté onemocnění, řadí se spíše k těm vzácnějším. Zajímavé je, že první zmínka o mnohočetném myelomu (MM) byla publikována roku 1889 v Prager…
Dotace, úhrady, soutěžní právo a zdravotnictví
Problém pokřiveného financování zdravotnictví nelze zužovat na oblast státních a krajských dotací. Pokud na dotace kritici upozorňují, je to v…
Nemocnice Pardubického kraje zeštíhlila management
Dva nové ředitele bude mít od příštího měsíce Nemocnice Pardubického kraje (NPK). Dojde tím k zeštíhlení managementu. Dosud mělo všech pět nemocnic…
Poslanci ANO podali normu k elektronizaci zdravotnictví
Skupina poslanců vládního hnutí ANO podala předlohu, jež má v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.
Paradox otazníku aneb jak jsme zvýšili čtenost našeho zpravodaje
Ve čtvrtek 2. března jsme vyzkoušeli, co se stane, když se zcela neplánovaně vloží do předmětu odesílaného zpravodaje otazník. Podívejte se s námi do…
PRÁVNÍ PORADNA - Personální zajištění služeb v LDN
Kolik personálu musí mít LDN pro zajištění svého provozu? Odpovídá JUDr. Ondřej Dostál, specialista na zdravotní právo PwC Legal.
Rozšíříme screening o HPV testování?
V České republice je karcinom děložního čípku stále diagnostikován přibližně u tisícovky žen ročně, po karcinomu prsu je celosvětově druhým…
Slovenská síť nemocnic nasadí nový systém při léčbě rakoviny
Slovenská síť regionálních nemocnic Svet zdravia dnes oznámila, že jako první zdravotnické zařízení ve střední a východní Evropě bude využívat…
Mýty a nepravdy spojené s očkováním
Záškrt, tetanus či dětská přenosná obrna jsou pod kontrolou díky očkování. Odvrácenou stranou úspěchu je ztráta povědomí a obav z následků infekčních…
Parazitologové varují před nepoctivými prodejci léků na webu
Vědci z Parazitologického ústavu Akademie věd varují před lživými kampaněmi nepoctivých prodejců, kteří nabízejí produkty na odstranění parazitů z…
Farmaceutické firmy: Zavádění léků je v ČR pomalé
Zavádění nových léků do praxe je v Česku jedno z nejpomalejších v Evropě. Proces posuzování úhrady ze zdravotního pojištění trvá v průměru asi 18…
Do Kanady čeští lékaři míří spíše výjimečně
O své zkušenosti z kanadského medicínského výzkumu se v rozhovoru pro MT podělil MUDr. Pavel Chrobák, který v současnosti pracuje jako vědecký…
WHO: Proti 12 druhům bakterií jsou potřeba nová antibiotika
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vydala seznam 12 druhů bakterií, proti kterým je podle jejího názoru naléhavě nutné vyvinout nová…
Zavadil navrhuje jednotné platy ve všech nemocnicích. Návrat do komunismu, bouří se zaměstnavatelé
Poslanec Jaroslav Zavadil (ČSSD) navrhuje změnu zákoníku práce, podle níž by všichni lékaři a sestry dostávali mzdu podle jednotných tabulek. Bez…
Sestra Vítkovické nemocnice vyvinula aplikaci pro snadnou komunikaci lidí po mozkové příhodě
Staniční sestra neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Jihomoravský kraj vybral člověka k zklidnění situace na záchrance
Jihomoravský kraj vybral mediátora, který má zklidnit napjatou situaci ve zdravotnické záchranné službě, kde od léta trvá stávková pohotovost.…
Země, kde je silná střední třída, jsou na tom ekonomicky dobře
"S definicí střední třídy je to již těžké a názorů je mnoho. Přesto jsou jisté charakteristiky, které střední třídu specifikují. Střední třída…
Chci pracovat ve vlastní s.r.o. Jak na to?
Zubní lékař by chtěl transformovat svůj zaměstnanecký poměr do své s.r.o. a nadále pracovat v prostorách a s vybavením společnosti, u které je dosud…
SÚKL: Za záměnou embryí při umělém oplodnění nebyla chyba systému
Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na brněnské klinice Reprofit byla chyba jednotlivce. Nešlo o systémovou chybu. Potvrdila to…
Ministerstvo zdravotnictví zvažuje právní kroky proti klamavé webové stránce
Ministerstvo zdravotnictví ve své tiskové zprávě upozorňuje na zneužití svého loga a uvádění nepravdivých informací na komerční webové stránce…
Masarykova univerzita žádá oddlužení nemocnic před transformací
Masarykova univerzita v Brně žádá oddlužení fakultních nemocnic před zvažovanou transformací na univerzitní zařízení. Nechce přejímat odpovědnost za…
Rodiče dětí poškozených očkováním by se mohli dočkat odškodnění
Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním možná po letech získají nárok na odškodnění od státu. Sněmovna by to mohla uzákonit v rámci vládní…
Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro terapeuty čínské medicíny
Vládní novela o změnách ve vzdělávání zdravotních sester možná uzákoní i podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. V…
Stát asi dá zdravotnictví 3,5 mld. ročně navíc, podpořila sněmovna
Stát možná bude dávat v letech 2019 a 2020 do systému zdravotního pojištění za své pojištěnce asi 3,5 miliardy korun ročně navíc. Vyplývá to z návrhu…
Kladenská nemocnice má málo onkologů, provoz oddělení je ohrožen
Kladenská nemocnice má problém s personálním zajištěním onkologického oddělení. Chybí primář a je potřeba obsadit ještě jeden plný úvazek, aby se…
Nemocnice žádají o možnost zveřejňovat smlouvy v registru zpětně
Ředitelé nemocnic žádají, aby mohli smlouvy v registru smluv zveřejňovat s několikadenním zpožděním, aniž bude omezena jejich platnost. Kdyby od…
EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči
Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium…
Ludvík uvažuje o nahrazení zpětných bonusů u léků maržemi
Takzvané zpětné bonusy, kdy nemocnice dostávají od firem zpět část ceny zboží, ale pojišťovnám vykazují plnou částku, nejsou zločinem, řekl při…
Pád fenofibrátu potvrzen
Po počátečním nadšení fenofibrat ztrácí důvěru lékařů. Podle kardiologů chybí důkazy nezbytné pro to, aby byla opodstatněná jeho preskripce v rutinní…
Návrh ČSSD by více zdanil lékaře, kterým vláda přidala
Sociální demokracie by svým návrhem na zavedení vyšších daňových sazeb pro lidi s vyššími výdělky zřejmě více zdanila nemocniční lékaře, kterým v…
Hospodářská komora: Nemocnice by měly fungovat jako běžný podnik, to nyní možné není
Na odborné diskusi pořádané Hospodářskou komorou ČR na téma „Financování akutní lůžkové péče“ se hovořilo o financování zdravotnických zařízení.…
MRI mozku využitelné ke klasifikaci deprese
Unikátní modely neuronální konektivity charakterizují čtyři "biotypy" závažných depresí, které se zdají být stabilní a jsou podle předběžných…
Může enoxaparin zabránit vzniku preeklampsie?
Může být nízkomolekulární heparin východiskem v hledání účinnější terapie k prevenci preeklampsie? Na tuto otázku se pokusili najít odpověď kanadští…
Technologie a gravidita u diabetičky
Gravidní ženy s diabetem představují vysoce rizikovou skupinu z hlediska vyšší perinatální morbidity i mortality. Jaké jsou tedy technologie, které…
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska. Vyhání je podobně jako české lékaře systém specializačního vzdělávání, láká je zisk…
Kubek: Daňový plán sociálních demokratů může vyhnat lékaře
Prezident České lékařské komory Milan Kubek nesouhlasí s návrhem daňových změn, se kterým jdou do říjnových voleb do Sněmovny sociální demokraté.…
Jak se zdravotnickou dokumentací v nesmluvním zařízení?
OTÁZKA: Musí i čistě soukromé zařízení, které nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, vést řádně pacientovu zdravotnickou dokumentaci? A musí ji…
NKÚ na podnět poslanců zkontroluje Vojenskou zdravotní pojišťovnu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zkontroluje, jak Vojenská zdravotní pojišťovna vybírá a spravuje vybrané pojistné na zdravotní pojištění. Kolegium…
Účastníci debaty: Financování akutní lůžkové péče má problémy
Financování akutní lůžkové péče má mnoho problémů a situace se dlouhodobě neřeší. Podle zástupců části nemocnic je současné nastavení plateb absurdní…
Kraje řešily s vládou mzdy sester i plán letecké záchranné služby
Kraje kvitují, že je připraveno navýšení mezd sester u lůžek o 2000 korun od července letošního roku. Peníze na navýšení od ledna ale garantované…
Sloučit ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem sociálních věcí?
Spolupráce mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR nefunguje, míní MUDr. Petr Bouzek. Podle něj by spojení do…
Rohlíky na angínu nebo mast na zlomeninu. Pacienti podávají stovky stížností na lékaře
Zdeněk měl dva dny teplotu 39 stupňů Celsia a bolelo ho v krku. Lékařka mu sdělila, že má angínu a naordinovala léčbu. Měl jíst dva dny staré rohlíky…
Mediteránní dieta zpomaluje stárnutí mozku
Preference středomořské diety může mít protektivní účinek při atrofii mozku u starších osob, míní Jennifer Rose V. Molanová z University of…
Pražským nemocnicím vyroste konkurence. Postaví jí Agel
Společnost Agel, která v Česku i na Slovensku provozuje zdravotnická zařízení, chce ve východní části Prahy postavit novou nemocnici. Koupila už pro…
Oční lékaři měli vypsat tisíce falešných receptů, z pojišťoven prý vysáli milióny
Nyní stojí oční lékaři z Ostravy Zdeněk a Tomáš Pastorovi (60 a 34) před soudem. Na lavici obžalovaných spolu s nimi usedla ve středu i magistra…
Lékaři se v penězích netopí!
MUDr. Martin Polák ve svém komentáři reaguje na slova prezidenta Miloše Zemana, jenž se ve své kritice politiky ČSSD ve věci hospitalizačních…
Ministerstvo upravilo zákon, univerzitních nemocnic má být deset
Návrh zákona o univerzitních nemocnicích doznal po připomínkovém řízením mnohých změn. Na novou právní formu univerzitní nemocnice by se mělo od…
Z peněz na zdravotnictví šlo v ČR na léčbu méně než jinde v EU
Ve většině členských zemí Evropské unie se v roce 2014 více než polovina peněz vyčleněných na zdravotnictví utratila za léčbu a rehabilitaci. Nejvíce…
VZP plánuje letos dát v průměru na klienta nejvíc ze všech pojišťoven, řeší i centrovou péči
VZP plánuje vydat letos na úhradu zdravotních služeb pro 5,98 milionu svých klientů 161,735 miliardy korun, v průměru na jednoho 27 371 korun. Oproti…
Švýcaři se chtějí lékařům postarat o finance
Swiss Life bude jako první v Česku poskytovat specializované finanční služby pro lékaře, nabídne komplexní řešení profesních i soukromých financí.…
Změny ve vzdělávání lékařů budou platit, novelu podepsal Zeman
Změny v dalším vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě budou platit. Novelu o získávání způsobilosti, kterou mimo jiné zanikne samostatný…
Ministerstvo dostane právo zakázat včas zpětný vývoz léků
Ministerstvo zdravotnictví bude moci zakázat zpětný vývoz vybraných léků tak, aby v Česku nehrozil jejich nedostatek. Seznam budou vytvářet odborníci…
AFP: V Itálii konopí pro léčebné účely pěstují vojáci
Zatímco v Itálii konopí pro léčebné účely úspěšně pěstuje armáda, v ČR se SÚKL potýká s problémy s nalezením soukromých dodavatelů, kteří by splnili…
Jsou domácí hospice vždy optimálním řešením?
VZP oznámila, že zdvojnásobila síť mobilních hospiců, v nichž uhradí péči svým klientům. Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče už počítá s…
Oddělení sociální péče v ÚVN je nyní Domov Vlčí mák. Pečuje o válečné veterány
V Domově Vlčí mák, na který bylo 13. února přejmenováno Oddělení sociální péče v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha,…
Kvůli stávce lékařů poslal keňský soud za mříže sedm odborářů
Soud v Keni poslal na měsíc do vězení sedm členů lékařských odborů, kteří odmítli odvolat stávku lékařů. Nedostatek lékařské péče v důsledku stávky…