
Všechny články
Venetoklax mění negativní prognostický dopad mutací sestřihových faktorů při AML
Mutace v genech pro sestřihové faktory jsou u pacientů s akutní myeloidní leukémií (AML) klasifikovány jako nepříznivé.
Psychiatrická medikace bývá v nefungujícím systému péče jedinou možností
Nový výzkum iniciativy Netlum, podle něhož zdravotně-sociální systém v ČR tlumí chování lidí s mentálním postižením psychotropní medikací, vyvolal…
Nemolizumab slibný v léčbě prurigo nodularis
Nemolizumab se stává potenciálním novým lékem na prurigo nodularis. Na letošním kongresu EADV byly publikovány další údaje ze studie fáze III, které…
Fremanezumab snížil záchvaty migrény u dospělých s migrénou a obezitou
Nová post hoc analýza dat studie HALO‑LTS a FOCUS fáze III potvrdila účinnost a bezpečnost fremanezumabu (Ajovy) u pacientů s migrénou a komorbidní…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Kdo letos získal ceny ministra zdravotnictví za zdravotnický výzkum a vývoj?
V prostorách Barokního refektáře kláštera dominikánů v Praze bylo 12. prosince 2023 za přítomnosti ministra zdravotnictví prof. Vlastimila Válka a…
Perorální roflumilast a redukce tělesné hmotnosti
Další výsledky studie PSORRO, které byly publikovány na kongresu EADV, naznačují, že perorální roflumilast může být vhodnou volbou pro léčbu pacientů…
Výzkum poruch spánku se soustředí na revoluční technologie i střevní mikrobiom
Vědecký výzkum probíhající na 1. LF UK v Praze i v rámci meziresortní spolupráce s jinými pracovišti je základem pro další pokrok v diagnostice a…
Antibiotika a Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza
Ačkoli Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza jsou vzácné, lékaři primární péče nebo lékaři v nemocnicích se občas setkají s…
Dohodnuté přesčasy: Zákoník povolí v průměru osm hodin týdně
Kolik přesčasů budou moci sloužit lékaři legálně v lednu 2024? Předpokládá se, že už oficiální limit klesne zpátky na 416 hodin ročně. Názory se…
Propojit sociální a zdravotní systém pomáhá i soukromý sektor
O tom, že i zdravotnické zařízení může být místem, kde se lidé cítí dobře, svědčí nové Centrum následné péče Praha, které v lednu 2024 otevře skupina…
Výzkumníci chtějí zmapovat digitální kompetence sester
Digitalizace zdravotnictví, zavádění nových technologií a prostředků telemedicíny. To vše vyžaduje speciální schopnosti a dovednosti zdravotnického…
Současná epidemiologie Streptococcus pneumoniae a 15valentní vakcína
V rámci Hradeckých vakcinologických dní konaných počátkem října 2023 vystoupil profesor MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., který kromě…
Diagnostiku a léčbu CHOPN musíme zahajovat co nejdříve
Letošní 23. kongres České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a Slovenské pneumologické a ftizeologické spoločnosti SLS a XXXI.…
Amitriptylin má potenciál při léčbě syndromu dráždivého tračníku
IBS není definitivně vyléčitelný a léčba první volby, jako je změna stravy a životního stylu, rozpustná vláknina, projímadla a protikřečové nebo…
Terapie psilocybinem je opět blíže klinické praxi
Další výzkum opět přiblížil léčbu deprese i jiných psychických onemocnění nenávykovým psilocybinem klinickému použitíi. Nová studie vědců z Národního…
Fórum: Proč máme v Česku tolik kontaktů pacienta s lékařem a co s tím?
České zdravotnictví patří k těm, kde mají pacienti v mezinárodním srovnání vysoký počet konzultací pacientů s lékaři. V rámci Evropské unie je podle…
Kardio-renálně-metabolický pacient v roce 2023: Příležitost zlepšit péči
Léčba pacienta s kardio-renálně-metabolickým syndromem směřuje do dřívějších fází rozvoje jednotlivých onemocnění. Nároky na koordinaci mezi…
Dvořáček: Stanovení ceny léku výrobcem by mělo být transparentní
Farmaceutická strategie pro Evropu má ambiciózní cíle: zvýšit dostupnost léků pro evropské pacienty a podpořit vývoj a výrobu inovativních léčivých…
Rozšiřte své znalosti v oblasti zdravotnictví
Lékaři a pracovníci ve zdravotnictví se mnoho let svého života věnují studiu na vysokých školách a neustálému vzdělávání, aby získali co nejvíce…
Přípravek Kaftrio je u cystické fibrózy schválen i pro děti od 2 do 5 let
Evropská komise schválila rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio (ivakaftor/tezakaftor/elexakaftor) v kombinaci s ivakaftorem pro děti s…
VZP plánuje zanedbatelný schodek
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny schválila svůj návrh zdravotně pojistného plánu na rok 2024, už poněkolikáté plánuje schodek.
Péče podporující duševní zdraví těhotných žen a žen po porodu
V pátek 24. listopadu 2023 se v Praze konala závěrečná konference projektu Perinatální duševní zdraví, která představila aktuální situaci i…
Výuka o duševním zdraví posílí prevenci
Předmět Výchova ke zdraví by mohl být rozšířen o kapitoly týkající se zlepšení gramotnosti v oblasti duševního zdraví. Podle dřívějších mezinárodních…
Protesty lékařů dosáhly zvýšení platů o 5000 až 15000 korun
Dohoda o zvýšení platů je hotová. Poslední důvod protestů tak zřejmě padá. Pokud se neobjeví nějaké komplikace, zástupci lékařů v pátek odvolají…
Životní spokojenost je dovednost, kterou je potřeba se učit
Oblast mindfulness a péče o sebe sama je tématem, kterému zdravotníci v lékařských i nelékařských profesích věnují stále větší pozornost. Nejinak…
Význam zdravého životního stylu u onkologických pacientů
Obecně je známo, že k pozitivnímu ovlivnění našeho zdraví patří zdravá strava, eliminace škodlivých návyků, jako je kouření nebo nadměrná konzumace…
Premiér navýšil „nejvyšší možné navýšení mezd“ a dojednal smír místo Válka
Měsíce trvající vyjednávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) skončilo krachem, když ministr oznámil, že žádnou lepší nabídku už pro…
Přáda: Lékaři už nebudou ochotni sloužit tolik přesčasů jako dřív
Česká lékařská komora a představitelé iniciativy Lékaři jsou jenom lidi představili na tiskové konferenci, jak se hromadné odmítnutí přesčasů v…
Býma: Personální obměna praktických lékařů je na dobré cestě
Jako každoročně bylo i v tomto roce snahou organizačního výboru připravit program XLII. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP,…
Internistické aspekty onkologické paliativní péče
Nedílnou součástí Brněnských onkologických dnů se v posledních letech stala tematika paliativní péče. V rámci tradičních edukačních seminářů se letos…
Nemocnice: Splnění požadavků lékařů nestačí. Je třeba řešit příčiny
Chystaný protest lékařů je odrazem léta neřešených problémů českého zdravotnictví. Rušení nemocnic páteřní sítě představuje možná snadné, ale nikoli…
Válkovo „nejvyšší možné navýšení mezd“ nestačilo. Jak a kde se omezí péče?
Už v lednu 2024 by mohlo dojít k 50procentnímu splnění Hegerova memoranda z roku 2011. Na nabídku „nejvyššího možného navýšení mezd lékařů a…
Odliv
Racionalita, unikátní a největší výtvor řecké antické filosofie a jejích pokračovatelů, je namáhavá. Natož moderní vědecké myšlení, které, dejme tomu…
Sestry řeší kompetence a ohodnocení v paliativní péči
Komunita paliativní péče se rozrůstá, daří se rozvíjet odbornost paliativní medicíny, rozšiřuje se komunita odborníků, kteří se k této odbornosti…
Srdeční selhání již nemusí být rozsudkem smrti pro pacienty po onkologickém onemocnění
Onkologičtí pacienti, kteří dostávají antracyklinovou chemoterapii, mají více než dvojnásobné riziko rozvoje srdečního selhání ve srovnání s…
Zorjan Jojko: Mnohé ambulantní specialisty čekají těžké časy
„Situace začíná být tak komplikovaná, že plný objednací kalendář už neznamená, že můžete být v klidu. Naopak, znamená to, že můžete mít velký problém…
Světový den chronické obstrukční plicní nemoci
Každý rok si 20. listopadu připomínáme Světový den chronické obstrukční plicní nemoci, známé také pod zkratkou CHOPN. CHOPN je přitom označení celé…
Poznejte nejnovější trendy ve zdravotnictví se studiem MBA
Zdravotnictví je bezesporu náročným odvětvím, kde neustálý pokrok a novinky hrají klíčovou roli. Lékaři, zdravotní sestry a manažeři ve zdravotnictví…
Pro nemocné s CKD jde udělat mnohé – když se o nich ví
Chronické onemocnění ledvin obecně představuje podceňovaný problém. Snížení funkce ledvin pacienta nebolí a ani lékaři nejsou vždy motivováni se…
Přáda: Zvolení viceprezidentem vnímám jako vyjádření důvěry
Nestačí jen sedět a vyjádřit nesouhlas, někdy je potřeba sundat rukavice a hrát tvrdě, ale fér, řekl MUDr. Jan Přáda novinářům těsně po svém zvolení…
Zpráva prezidenta Kubka byla plná kritiky ministra Válka
Prezident ČLK Kubek vzkázal nemocničním lékařům, aby se nenechali ukolébat slibem, že nemocnice dají příští rok polovinu nárůstu úhrad na zvýšení…
Sjezd ČLK. Tvrdá kritika ministra i smířlivý tón nového viceprezidenta
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek si i na 37. sjezd České lékařské komory (ČLK) přijel pro svou pravidelnou dávku kritiky. Ta se i letos týkala…
Schvalování úhrady zdravotních služeb
V dnešní Poradně VZP čtenáře seznámíme s procesem schvalování úhrady některých zdravotních služeb a s rolí, jakou v něm hraje poskytovatel zdravotní…
Pravidelné užívání paracetamolu spojeno s novým začátkem demence u starší populace
Ačkoli jsou možná účinnost a nepříznivé účinky paracetamolu a ibuprofenu na demenci významné z hlediska globálně klinického a veřejného zdraví, dosud…
Případů TBC meziročně přibylo. Situace je ale stále příznivá
Počet případů tuberkulózy setrvale klesá, od doby, kdy bylo v padesátých letech minulého století zahájeno očkování, se počet nemocných snížil…
Jednání s lékaři: Zásadní spor už jen v oblasti odměňování
Další jednání zástupců lékařů a zdravotnických odborů na půdě Ministerstva zdravotnictví přineslo navzdory nepřítomnosti ministra Vlastimila Válka…
Hlávka: Udržitelnost dnešního zdravotnictví není možná. Budou chybět lidé a finance
„Abychom zůstali na kvalitě a na výsledcích péče, které máme nyní, musíme v průběhu třiceti let zvýšit efektivitu ve zdravotnictví o 40 až 50 procent…
Povinnost používat elektronické registry se odloží
Sněmovna 3. listopadu schválila odložení povinnosti používat kmenové registry. Ta má platit o dva roky později, místo ledna 2024 až v lednu 2026.…
Kabátek: VZP je úspěšná, udržíme stabilitu
Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny se vyvíjí nad očekávání dobře. Zdravotně pojistný plán předpokládal, že pojišťovna letos bude muset…
MZ: Rezervy pojišťoven jsou malé, optimum by bylo 75 miliard
Ministerstvo zdravotnictví zahájilo práce na změně přerozdělení pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Nové přerozdělení má vyrovnat rozdíly mezi…
Prioritou úhrad v roce 2024 bude dostupnost
Podle ministerstva zdravotnictví jsou akutní krize dostupnosti péče v řadě oblastí zdravotnictví v současnosti významnějším faktorem než případné…
Kaftrio směřuje k nejmenším dětem s cystickou fibrózou
Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury (EMA) přijal pozitivní stanovisko k rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio …
Medaile Za zásluhy i pro lékaře
Prezident republiky Petr Pavel u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu 28. října 2023 vedle dalších osobností…
Nabídka ministrů nezabrala. Do protestu se zřejmě zapojí i sestry
„Férová nabídka“, kterou ministr zdravotnictví Vlastimil Válek nazval slíbených 6,8 miliard korun na zvýšení odměn zdravotníkům prostřednictvím…
Licitace pokračuje: Přesčasy pryč, „čtyřiadvacítky“ zpět, více peněz na platy
Ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí představili zástupcům lékařů a odborům své návrhy na řešení sporů ohledně pracovní doby a pracovních…
Fórum: Očkování zdravotníků
WHO doporučuje očkování proti chřipce a covidu všem zdravotníkům, stejné doporučení vydali čeští vakcinologové. Ve shodě s nimi připomíná ČLS JEP, že…
Nastavení paliativní péče praktikem v domově pro seniory
Příkladem toho, že paliativní péče může výborně fungovat i v oblastech, kde ostatní lékařská péče naráží na četné problémy, je Domov pro seniory v…
Genová léčba, výzva pro zdravotní pojištění
Náklady na genovou léčbu mohou v příštích pár letech výrazně růst. Neměly by se mimořádné úhrady nebo úhrady léků podávaných při lůžkové péči lépe…
Nasazovat antipsychotika pro management chování je jako střílet ve tmě
Antipsychotika jsou již mnoho let využívána jako léky první volby v léčbě behaviorálních a psychologických symptomů nejen u demence. Podávána jsou až…
Vyléčení onkologičtí pacienti získají „právo být zapomenuti“
Zástupci Ministerstva zdravotnictví, pacientských organizací a finančního sektoru se shodli na tom, že vyléčení onkologičtí pacienti by měli získat…
Pracovní skupina WHO řešila v Praze dostupnost nákladných léků
Na ministerstvu zdravotnictví proběhlo první jednání jedné z pracovních skupin platformy WHO „Novel Medicines Platform“, která má za cíl zlepšení…
Strašák není jen zákaz „čtyřiadvacítek“, ale i nárok na odpočinek
I kdyby zákonodárci znovu povolili sloužit v nemocnicích 24hodinové směny, nadále bude pro některé nemocnice problém postavit pracovní služby tak,…
Příležitost k osobnímu růstu se studiem MBA – už za 1 rok
Pohybujete se už několik let v sektoru zdravotnictví a na další dlouhodobé studium vám při vašem pracovním vytížení nezbývá tolik času? Chcete…
Střevní mikrobiom a odpověď na imunoterapii u pacientů s HCC
Střevní mikrobiota souvisí mimo jiné i s výskytem a progresí několika typů malignit. Existuje propojení mezi střevní mikroflórou a imunitním systémem…
Prague.bio propojil biotechnologickou elitu a byznys. Jde o miliardy
Klastr Prague.bio uspořádal krátce po zahájení své činnosti první mezinárodní biotechnologickou konferenci. Začal tak realizovat svou vizi, ve které…
Výpomocná registrace
V rámci koordinace evropských zdravotních systémů byl ustanoven jednotný postup při proplácení péče za osobu, která je pojištěna v jednom státě a v…
Propojení evropských dat o srdečních chorobách podpoří další výzkum
Platforma, která kombinuje kardiologická data z reálného světa od milionů lidí z mnoha evropských zemí, přispěje k dalšímu pokroku ve výzkumu…
Jak Libby Zionová změnila postgraduální vzdělávání lékařů
Poslanecká sněmovna nedávno schválila novelu zákona, která umožní zvýšení přesčasové práce lékařů z dosavadních 416 hodin na 832 hodin ročně, tj. na…
Zaměstnanecké pojišťovny v úzkých. Přijde v roce 2024 zpožďování plateb?
Svaz zdravotních pojišťoven ČR apeluje na ministra: „Netlačte nás do deficitu. Velké nemocnice mají peněz dost.“ Rezervy zaměstnaneckých pojišťoven…
Demlová: Kolem studií vzniká silná komunita – a to mě baví
„Klinické studie nemohou být jen nějakou zálibou, které se nadšenci věnují ve svém volnu. Určitě musíme zapracovat na profesionalizaci jednotlivých…
Nová novela umožní „čtyřiadvacítky“, přislíbil ministr
24hodinové směny lékařů jsou v provozu nemocnic hluboce zakořeněné. Ministerstva práce a zdravotnictví chystají jejich legalizaci.
Lékárnická komora: systém potřebuje změny
Podle vedení České lékárnické komory (ČLnK) je načase změnit systém doplatků pacientů na léky a doladit také otázku doprodejů léků v lékárnách po…
Novela o telemedicíně v Parlamentu
Parlament projednává vládní novelu zákona o zdravotních službách, která má usnadnit vedení zdravotní dokumentace v čistě elektronické podobě a do…
Klinika paliativní medicíny má nové výukové centrum
V rekonstruovaných prostorách VFN bylo 14. 9. 2023 slavnostně otevřeno výukové pracoviště Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze. Projekt…
Fórum: Co se v posledním roce dělo v paliativní péči
Před deseti lety byla paliativní péče pro velkou část české veřejnosti novinkou, dnes se stává jednou z klíčových oblastí českého zdravotnictví se…
Úhrady na rok 2024. Zoufají si ambulance i malé pojišťovny
Ohlasy na návrh úhrad za zdravotní služby pro příští rok: Menší zdravotní pojišťovny tvrdí, že na to nemají a platby se mohou začít zpožďovat.…
Zdravotnictví 2024: (Ne)udržitelnost financování zdravotnictví
Příjmy veřejného zdravotního pojištění by v roce 2024 měly dosáhnout mety půl bilionu korun. Přesto ale nepokryjí výdaje. K financování systému bude…
Fiala: Spoluúčast je politické tabu, požadavky mladých lékařů chápu
Na letošním ročníku odborné konference Zdravotnictví 2024 sice netradičně chyběl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zastoupení měl ale…
Informační systém Administrátor atestace zpřehlední
Přečetla jsem si v Medical Tribune 18/2023 dva rozhovory se zástupci mladých lékařů – Marií Svobodovou a Martinem Pavelkou. Bohužel jsou v nich…
Nutriční terapeuti usednou v ordinacích diabetologů
Pro pojištěnce VZP s diabetem budou dostupnější hrazené služby nutričních terapeutů.
Bude nutné zamyslet se nad změnami v systému zdravotního pojištění
Inovativní léčiva bezpochyby pacientům přinášejí lepší prognózu i vyšší kvalitu života. Tento pokrok pochopitelně není zadarmo a otázka ceny moderní…
Duchenne bez bariér
Každý rok se v České republice narodí přibližně deset dětí, převážně chlapců, s Duchenneovou svalovou dystrofií (DMD). Příznaky onemocnění nastupují…
ČR by se mohla stát evropským lídrem v oblasti biotechnologií
Potenciál našich vědců je obrovský. Mít brilantní mozky přicházející se skvělými nápady však často k mezinárodnímu úspěchu nestačí. Fascinující…
Spojme síly v ochraně srdce
Letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal od 25. do 28. 8. v Amsterdamu, se zúčastnilo více než 30 000 zdravotníků…
Management exsudátu a jeho inovativní řešení v podobě zdravotnického prostředku Zetuvit® Plus Silicone Border
Exsudát má důležitou roli v procesu hojení ran.1 Při nesprávném množství, nesprávném složení nebo dokonce na nesprávném místě však může hojení i…
Fórum: (Ne)slučitelnost práce ve zdravotnictví s rodinným životem
České zdravotnictví je do velké míry postaveno na obrovském objemu přesčasové práce, na kterém jsou zdravotníci, a zejména pak lékaři, často…
Praktici k návrhu úhrad pro rok 2024: To musí být omyl
Návrh úhradové vyhlášky pro primární péči vzbudil u zástupců praktických lékařů dojem, že na ministerstvu zdravotnictví muselo dojít k omylu.…
Jako by se od akce Děkujeme, odcházíme téměř nic nezměnilo
Spíše by se dalo říci, že novela zákona č. 262/2006 Sb. s „přílepkem“ o navýšení zákonem povoleného počtu přesčasových hodin byla tou příslovečnou…
Důstojné pracovní podmínky a jednoduchý systém postgraduálního vzdělávání
Všeobecný praktický lékař MUDr. Martin Pavelka dal po letech strávených na interním pracovišti přednost ambulantní praxi. Z jeho odpovědí vyplývá, že…
Mašírovat správným směrem
Lidské rozhodování je možné ovlivňovat hromadně
Co lidem brání chodit na prevenci? Neznalost, čas nebo nespokojenost
Průzkum ukázal, že 14 procent lidí zásadně zanedbává prevenci u praktika, zubaře nebo gynekologa. Dalších 39 procent chodí na prevenci nepravidelně.…
Výzkumníkům chybějí zdravotní data, sepsali doporučení
Bezpečné využívání zdravotních dat by se mělo stát prioritou zdravotní politiky, apelují akademici, analytici a lékaři. Výzkum dat může posunout…
Zdravotníci ze stodské porodnice vesměs zůstávají v nemocnicích kraje
Většina zdravotníků z uzavřené porodnice zůstává ve Stodské nemocnici. Uvedl to na dotaz MT mluvčí Nemocnic Plzeňského kraje Jiří Kokoška.
MUDr. Kabelka: Následná péče se stává žolíkem zdravotního i sociálního systému
„Pro zlepšení organizace a kvality péče o závažně chronicky nemocné je potřeba zásadně změnit vztahy mezi zdravotním a sociálním systémem. Následná…
O pokynu „neresuscitovat“ musí pacient vědět, varuje advokátka
Nemocnicím hrozí nákladné spory, pokud nezmění zaběhlou praxi ohledně pokynů „Do not resuscitate“.
Pacientský hub představil komunikační desatera pro zdravotníky a pacienty
Jak stavět mosty mezi zdravotníky a pacienty? Klíčová je správná komunikace, ve které často chybují nejen zdravotníci, ale i samotní pacienti. Podle…
Pro vytvoření zdravých stravovacích a pohybových návyků je klíčem rodina
Zatímco u dospělých je zájem o kurzy změny životního stylu a hubnutí značný, u dětí, kde je problém nadváhy a obezity stále více alarmující, je…
Praktičtí lékaři nemusí být na zvládání narůstající obezity sami
Ještě v 90. letech bylo v ČR dětí s obezitou nebo nadváhou 10 procent, v roce 2021 to bylo již každé čtvrté dítě, navíc s převahou obezity nad…
Náklady na KV onemocnění v EU odpovídají 2 % HDP unie
Společná práce Evropské kardiologické společnosti a Oxfordské univerzity má být mimo jiné i apelem na politiky, že investovat do prevence a výzkumu v…
Revoluční software Floxgen usnadňuje včasnou diagnostiku
Česká společnost DNAi vyvinula ve spolupráci s firmou Institute of Applied Biotechnologies a. s. (IAB) a Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT…
Vědci pro zdraví populace aneb první rok národních výzkumných institutů EXCELES
Na podporu excelentního výzkumu v prioritních oblastech veřejného zájmu ve zdravotnictví bylo v červnu, respektive v červenci loňského roku zahájeno…
Rezignace ředitele Stiborka. IKEM teď povede Jiří Malý
Ředitel IKEM Stiborek rezignoval. Vydělával na neférových půjčkách. Ministr zdravotnictví Válek pověří vedením IKEM dosavadního zástupce Jiřího…
Bez kardiovaskulárního plánu selžeme
Přes veškeré pokroky zůstává v ČR i nadále kardiovaskulární (KV) morbidita i mortalita vysoká. Jsme na desátém nejhorším místě v Evropě v počtu…
U žen s poruchou srdečního rytmu dochází k rychlejšímu kognitivnímu poklesu než u mužů
U žen s fibrilací síní dochází ke kognitivním poruchám a demenci rychleji než u mužů se stejnou poruchou. Toto zjištění přinesl výzkumu prezentovaný…
ČLK: Lékař musí vědět, že pacient je HIV pozitivní
Může zatajení informace o HIV pozitivitě pacienta ohrozit lékaře? Podle České lékařské komory (ČLK) zcela jistě ano. Dosud lékaře v tomto ohledu…
Vizitka od spolupracovníků WHO. Česko: přehled zdravotního systému 2023
Publikace shrnuje úspěchy i výzvy českého zdravotnictví. Pro lepší řízení zdravotnictví potřebujeme více dat a pro zlepšení zdraví populace kvalitní…
Lékařská asociace uvítala rozsudek o „testosteronovém pravidle“ v atletice
Snižování hladiny testosteronu u sportovkyň z jiné než zdravotní indikace odporuje lékařské etice, píše WMA v souvislosti s případem běžecké…
Nákupní vozíky s EKG pomáhají diagnostikovat poruchy
I obyčejný nákup může zachránit život. Jak se ukazuje, supermarketové vozíky mohou pomoci diagnostikovat fibrilaci síní, kterou lze následně léčit, a…
Lékař by měl rodiče edukovat, při neúspěchu se obrátit na OSPOD
Trestání bylo součástí výchovy dětí po mnoho generací a dodnes se zejména k fyzickému trestu uchyluje ještě značná část rodičů. A to i přesto, že je…
Fyzické tresty dětem prokazatelně škodí
Česko je absurdní krajinou, kde téměř všichni jednohlasně říkají, že násilí do mezilidských vztahů nepatří, na druhou stranu násilí vůči dětem je…
Detekce diabetické retinopatie českým softwarem dostala zelenou od úřadů
Umělá inteligence z Prahy Aireen získala značku CE jako zdravotnický prostředek a může se začít oficiálně prodávat v celé Evropě. Pomáhá diabetikům…
Vláda už ví, co je telemedicína
Návrh definice telemedicíny jde do parlamentu. Vláda se postavila za hojně diskutovaný ministerský návrh, který dává telemedicínským službám jen…
Legrácky, legrácky
Humor připomíná velký dům s několika patry a různými obyvateli. Může vylepšovat vztahy s druhými lidmi, zrovna tak jako vylepšovat sama sebe na úkor…
Digitální intervence v oblasti duševního zdraví pomáhá pronásledovaným zasaženým válkou
Politické krize a z nich pramenící konflikty mohou mít dalekosáhlé důsledky v oblasti duševního zdraví. Na brutální útlak a násilné potlačení…
Zdravotníci jako nevolníci? Odbory tvrdě vystoupily proti extra přesčasům
Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce, jejímž cílem má být primárně transpozice evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem,…
Meditace snižuje stres a úzkost u pacientů se srdečním onemocněním
Čtyřměsíční meditační praxe zlepšuje kvalitu života u pacientů s onemocněním koronárních tepen. Ukazuje to výzkum prezentovaný na kongresu Evropské…
Umělá inteligence má v radiodiagnostice velkou budoucnost, člověka ale nenahradí
Radiodiagnostika udělala během několika málo desetiletí obrovský skok kupředu a nezastavuje se. Co dřív nebylo možné ani v představách, je dnes…
O zdravý trávicí trakt je potřeba usilovat hned od prvního dne
Světový den zdravého zažívacího traktu vyhlásila Světová gastroenterologická společnost (WGO) na 29. květen. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o…
Metachromatická leukodystrofie – první zkušenosti s genovou terapií (nejen) na Slovensku
Jedním z témat kongresu European Pediatric Neurologic Society (EPNS), který se konal koncem června v Praze, byla genová terapie dětí s velmi vzácným…
Správnou péčí o mikrobiom prodloužíme život ve zdraví
Fascinující svět střevní mikrobioty pomalu odhaluje svá tajemství. O mikrobiomu se v posledních letech hovoří stále častěji a důkazů o tom, že hraje…
Delší život ve zdraví nemusí být snem
Stárnutí není nemoc. Je třeba udělat vše proto, abychom stárli lépe, a prodloužili si tak život ve zdraví. Přestože délka života ve Skandinávii je…
MOÚ oficiálně patří do nejvyšší evropské onkologické ligy
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně získal status Komplexního onkologického centra Organizace evropských onkologických ústavů (OECI). Označení…
Psychiatrická nemocnost mužů na anabolických steroidech
Cílem této studie šestičlenného týmu dánských farmakologů z Kodaně bylo zkoumat psychiatrickou morbiditu mezi muži s abúzem anabolických steroidů.…
ČLK: Potřeba lékařů se zvyšuje a jejich nedostatek prohlubuje
Sehnat praktického lékaře, nebo dokonce praktického lékaře pro děti a dorost je podle České lékařské komory (ČLK) v naší zemi čím dál tím větší…
Česká republika zažívá renesanci vakcinace proti HPV
V roce 2021 byl proti lidskému papilomaviru (HPV) naočkován rekordní počet dívek ve věku 13 až 14 let. Po několikaletém volném pádu, který započal…
Sarkopenie – specifika péče o seniorní pacienty (nejen) s diabetem
Stručný souhrn z přednášky prim. MUDr. Martiny Novákové z Centra následné péče a Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednesené v…
Portál NZIP buduje svou pozici a zaměří se na regiony
Maják ověřených zdravotních informací v nepřehledných vodách internetu slouží už tři roky, další rozvoj má zajištěn. Kromě článků pro laiky jsou na…
Ministerstvo začalo hledat nového šéfa legislativy
Současnému vrchnímu řediteli sekce legislativy a práva Radku Policarovi končí pětileté funkční období. Ministerstvo zdravotnictví proto vypisuje…
Lékaři jsou závislí na nelegálních přesčasech. Pacienty to ohrožuje
Drtivá většina lékařů odslouží každý měsíc více přesčasových hodin, než je zákonem stanovené maximum. Náhradní volno si však vybírá jen menšina z…
Informace pro poskytovatele – Protokol o zpracování dávek
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR pravidelně každý měsíc informuje všechny poskytovatele zdravotních služeb (PZS) o výsledku zpracování jimi…
Motol vybral projektanta a stavebníka nového onkologického centra
Motolské onkologické centrum, největší projekt zdravotnické části českého Národního plánu obnovy financovaného EU, naprojektuje a postaví společnost…
Výzkumníci se chtějí zabývat příčinami nedostatku zdravotníků
Vědci z národního institutu SYRI se chystají podrobně zabývat příčinami nedostatku zdravotnického personálu. Často zmiňované nedostatečné finanční…
Nezatracujeme léčbu septických stavů pomocí proteinu C – alespoň u dětí ne!
„Rád bych obrátil vaši pozornost na dobu před zhruba dvěma dekádami, kdy se poměrně často hovořilo o proteinu C, zejména ve spojitosti s léčbou…
Světový den zdraví jater podněcuje zlepšení zdravotní politiky
Evropská asociace pro studium jater (EASL) spolu s dalšími světovými společnostmi zabývajícími se léčbou jaterních onemocnění vyzývají Světovou…
Data o porodech zveřejněna v nebývalém rozsahu. A to je jen začátek
Národní registr reprodukčního zdraví vydal pro široké publikum dosud nejpodrobnější údaje o rodičkách, porodnicích a novorozencích. Mimo jiné…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Stát nezvládá kontrolovat kvalitu psychoterapeutické péče
Psychoterapeutická péče je v Česku poskytována ve zdravotnictví i mimo ně. Ve zdravotnictví ji poskytuje na 1 500 zdravotnických subjektů, kapacity…
Kočka se čtyřmi ocasy
Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…
Odbory ostře odsoudily škrty ve zdravotnictví a začínají zbrojit
Odboráři potvrdili stávkovou pohotovost a dle informací Medical Tribune již jednotlivé organizace začaly vytvářet příslušné stávkové výbory. Přípravy…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
Znečištění ozonem je spojeno se zvýšeným počtem hospitalizací pro KV onemocnění
První důkazy, že překročení ozonového limitu daného Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je spojeno s podstatným zvýšením počtu hospitalizací pro…
Udržitelný rozvoj zdravotnictví v postpandemické éře
Svět vstupuje do čtvrtého roku pandemie covidu‑19 a situace se postupně zlepšuje. Většina omezení na hranicích byla zrušena a způsob řízení ve…
Fórum: Jaká je šance zavést v ČR jednotný elektronický záznam pacienta?
Sdílení zdravotních dat pro celé území EU skrze jednotný záznam pacienta většina obyvatel ČR podle průzkumu pro AIFP vítá, jako problematickou…
S větším povědomím o poruchách spánku narůstá zájem o centra spánkové medicíny
„Neurologie má stále větší zájem o poruchy spánku. Spánek je nesmírně důležitý pro celý organismus a kardinálně a bezprostředně pro mozek. Bdění a…
Žijeme v éře spánkové krize
O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…
Zdravotníkům se otevírá šance na dřívější odchod do penze
Vedle záchranářů budou možná moci odcházet dříve do důchodu i další zdravotníci. Aktuální vládní návrh důchodové reformy totiž počítá s rozšířením…
Dopad pandemie covidu 19 na diagnostiku kožních melanomů
Pandemie covidu‑19 a s ní spojený lockdown měly dramatický dopad na přístup k primární péči a vedly i k oddálení screeningu karcinomu kůže. To u…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Data mohou podpořit prevenci
Prevence, screening a využití dat pro podporu zdraví populace byly tématy dubnové 6. konference Prevon, pořádané Ústavem zdravotnických informací a…
Pomoc ukrajinskému zdravotnictví je i příležitostí
Na půdě Senátu proběhla v dubnu diskuse zaměřená na pomoc ukrajinskému zdravotnictví. Její účastníci zde zcela konkrétně hovořili o tom, co udělat…
Prof. Horáček: Psychické zdraví patří k prioritám současné ukrajinské medicíny
Spolu s českou misí, která v polovině dubna 2023 zamířila na Ukrajinu, navštívil Lvov a Kyjev také přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské…
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Ludka: Pokud obstrukční spánkovou apnoi detekujeme, můžeme pro pacienta udělat velmi mnoho
„Zcela zásadní je, aby si lékař uvědomil, že pacient s obstrukční spánkovou apnoí nemusí mít jenom noční příznaky. Bude spíše hovořit o denních…
Krejčí: Peníze a lepší pracovní podmínky bez dobrého šéfa zaměstnance neudrží
Institut Pallium vytváří prostor pro setkávání, sdílení zkušeností a vzájemnou inspiraci ve snaze změnit vnímání dětské paliativní péče. K jeho…
Změna kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách
Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když…
Nová farmaceutická legislativa slibuje dostupnější léky
Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh revize evropské farmaceutické legislativy. Má se jednat o největší reformní změnu v této oblasti…
Fórum: Jaká je realita dostupnosti zdravotní péče?
Podle nařízení vlády o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb má být praktický lékař dostupný do 35 minut od bydliště pojištěnce, náhrady…
Ústavní soud odtajňuje data o poskytovatelích
Data o počtu výkonů v jednotlivých konkrétních porodnicích nelze tajit, rozhodli soudci Ústavního soudu. Totéž se bude týkat i praxe zveřejňování…
Válek: Česká onkologie je skvělá – a je tisíc způsobů, jak ji zlepšit
„Chci vytvořit board, ve kterém se propojí všichni, kteří se na prevenci, diagnostice a léčbě zhoubných nádorů podílejí, a to napříč obory a…
Novotný: Jednoduchost švédského systému může inspirovat nejen onkology
Česká onkologie si za poslední desetiletí určitě ve světě vydobyla již dobré renomé, stále ale má co zlepšovat. Jak ukazují příklady z některých…
Fórum: Jak dál ve vzdělávání v pediatrii?
Nedostatek praktických dětských lékařů a jejich extrémně nevhodná věková struktura už dnes mají vliv na dostupnost primární péče o děti. Od roku 2017…
Zvědavost mě zatím neopouští
„Mám radost, jak se naše pracoviště rozvíjí. Před čtyřiceti lety jsem začal zkypřovat záhon, pak se objevily sazeničky, vzešly a já už jen s velkým…
Prevenci je nutné kromě melanomu zaměřit i na jiné kožní nádory
Melanom patří mezi malignity, jejichž incidence narůstá, jde přitom o onemocnění, kterému lze předejít jednak ochranou před UV zářením, jednak jeho…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Péče orientovaná na člověka může prodloužit život ve zdraví
Pravidelná konference pořádaná Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 23. března 2023 v Praze, se již podruhé zaměřila na téma…
Fórum: Umělá inteligence nastupuje
Umělá inteligence se uplatňuje také ve zdravotnictví. Má veliký potenciál při zlepšování lékařské péče i výsledků léčby: pomáhá číst rentgenové…
Virtuální dětský hospic se má stát do tří let realitou
Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, aby ji proměnila v komplexní centrum…
Ještě letos předložíme návrh změn vzdělávání praktických dětských lékařů
Z dat, která máme dnes k dispozici, vyplývá předběžně, že změna vzdělávání před šesti lety vedla ke snížení zájmu lékařů o obor praktický lékař pro…
Mladých praktiků přibývá, potřebují další podporu
Posílení počtu mladých praktických lékařů pro dospělé a novinky v péči o pacienty s osteoporózou. Témata pro MUDr. Petra Šonku, předsedu Sdružení…
Každoročně zanikají desítky ordinací praktických dětských lékařů
Ordinace praktických dětských lékařů jsou přetížené, některé děti zůstávají bez registrace. Nových lékařů do primární péče nepřichází dost. Zájemci o…
Ženám jsou doporučovány potraviny bohaté na draslík
Pro zlepšení zdraví a zejména srdce je ženám doporučován dostatečný přísun draslíku. Podle studie zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické…
Němec: Ženy s endometriózou čekají na diagnózu i deset let
Endometrióza představuje onemocnění s výrazným negativním dopadem na kvalitu života. Vykazuje širokou škálu mnohdy nespecifických symptomů. I proto…
Změní čeští vědci paradigma léčby „high‑risk“ myelodysplastického syndromu?
Je tomu více než půl roku, co byly v časopise Blood Cancer Journal publikovány výsledky akademické prospektivní randomizované klinické studie, jež…
MUDr. Hroboň: Strkat hlavu do písku před stárnutím populace nemá cenu
České zdravotnictví bude muset vzhledem ke stárnutí společnosti fungovat víc efektivně. Důraz na prevenci, transformace nemocnic a digitalizace mohou…
Svůj cholesterol zná jen 28 procent lidí
Obecné povědomí o zdravotních dopadech vysoké koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) v krvi je sice mezi dospělými lidmi silné, ale neznají vlastní…
Fórum: Měly by být ve všech lékárnách stejné doplatky na léky?
Konkurence skrze snížené doplatky na tentýž lék je výhodná pro lékárny, které si mohou dovolit doplatek minimální anebo žádný, ale nevýhodná pro…
Vysoce inovativní léky musely počkat, až si ministerstvo a SÚKL vyjasní postupy
Náběh nové úpravy pravidel pro vstup vysoce inovativních léčivých přípravků do českého zdravotnictví poznamenaly nejasnosti o výkladu. Rozhodnutí o…
Další výzvou pro oblast vzácných onemocnění je urychlení diagnostického procesu
Zapojení českých specializovaných pracovišť do celoevropské sítě i výsledky českého předsednictví v Radě EU jsou podle prof. Pavly Doležalové dobrými…
Unikátní spolupráce urgentní a paliativní medicíny posouvá Česko na post světového leadera
Projekt, jehož cílem je, aby pacienti v terminálním stadiu onemocnění trávili poslední dny a hodiny života doma u svých blízkých namísto na akutním…
Koukolík: Kdo zapomene na svou minulost
O extremismu slyšíme denně. V případě islámu pak o vztahu extremismu a náboženství. Naproti tomu se málo ví o vztahu náboženství k extremismu…
Inosin pranobex u akutních i chronických virových onemocnění
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine, IP) byl na světový trh úspěšně uveden před pěti desítkami let. Jeho široké indikace zahrnují akutní i…
Hodnota screeningu rizika náhlé srdeční smrti u mladých závodních sportovců
Kardiovaskulární (KV) vyšetření sportovců před účastí na závodech může identifikovat jedince s KV onemocněním s rizikem náhlé srdeční smrti (SCD) a…
Zaváděcí systém elektrod Selectra pro stimulaci levého Tawarova raménka obdržel značku CE
Za posledních sedm dekád prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této cestě je stimulace převodního systému srdečního.
Přeshraniční eRecept: Česko drží tempo s čelem pelotonu
V létě zřejmě půjde poslat eRecept do sedmi zemí Evropské unie. Zároveň si pacienti z těchto zemí budou moci vyzvednout eRecept od svého „domovského“…
Dostupnost sekundárních dat v českém zdravotnictví
Návrh Evropské komise o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS – European Health Data Space), jehož cílem je nastavit celoevropský ekosystém…
Pojišťovny navrhly koncepci udržitelného zdravotnictví
Demografie si žádá víc než jen postupné kosmetické změny systému zdravotnictví, usoudily zdravotní pojišťovny a přicházejí s návrhem komplexních změn…
Hašení požáru v podobě nedostatku praktických lékařů. Cesty existují
Zahájení 17. Kongresu primární péče dominovala debata o řešení nedostatku praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost.
Fórum: České zdravotnictví na pomoc Ukrajině
Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, přijalo Česko téměř půl milionu uprchlíků, většinou ženy a děti. S vízem dočasné ochrany se jim…
Nefrologie dnes již zdaleka není jen dialýza a transplantace
S přibývajícími moderními léky se nejen zásadně mění možnosti léčby pacientů s onemocněním ledvin, ale přeměňuje se i celková struktura nefrologie…
Pacientů s onemocněním ledvin vlivem nárůstu diabetu rychle přibývá
Počet pacientů, kteří trpí zároveň diabetem a onemocněním ledvin, je v ČR odhadován na 350 000–400 000. Jen za posledních deset let se počet…
Prof. Chlíbek: Konspirátoři a lháři mají stále navrch. Musíme zlepšit vakcinační gramotnost
Čeští zdravotníci stále málo komunikují s pacienty o výhodách a potřebnosti vakcinace. Naučili se sice s nimi mluvit o vakcíně na covid, ale možných…
Screening karcinomu prostaty nabírá pevnější obrysy
V listopadu uspořádalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR ve spolupráci s MZ ČR konferenci PROSTAFORUM, kde čeští i zahraniční odborníci debatovali…
Onkologický profil ČR: Úmrtnost máme stále vyšší, než je průměr EU
Evropská komise (EK) spolu s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představila v rámci Evropského registru nerovností v boji proti…
Následná péče po CMP: změna popelky v princeznu
Ve vyspělých zemích včetně ČR je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí. V oblasti akutní péče o pacienty s ikty patří Česko…
VZP nabízí smluvním partnerům nové bonusy pro zvýšení dostupnosti zdravotní péče v preferovaných oblastech
Jedním z hlavních cílů Motivačního programu VZP PLUS je udržení a zlepšení dostupnosti zdravotní péče, a to především v oblastech, kde existuje…
Snahy zlepšit dlouhodobou péči o seniory celosvětově sílí
Světová asociace Global Ageing Network vydala „Výzvu vládám celého světa“, která vybízí vlády k reformám a změnám systému dlouhodobé péče o seniory.…
Když na začátku přichází konec
Místo radosti z nového života prožitek ztráty a strach z budoucnosti, pocity viny, křivdy, že šlo udělat víc. Zvládnout ztrátu dítěte před narozením…
Zvýšení fyzické aktivity se stává prioritou
Důkazů o tom, že pravidelný pohyb má pozitivní vliv např. na kardiovaskulární, metabolické nebo psychické choroby, přibývá. Stále častěji figuruje i…
Česká inovace: Umělá inteligence v diagnostice patologií oka
Včasná diagnostika patologií oka spojených s diabetem mellitus může být opět o něco jednodušší, a to díky vývoji dalšího českého systému umělé…
Mladí lékaři požadují změny v nastavení povinných kursů a stáží. Jsou nepřínosné
Kvalita povinných kursů v rámci postgraduální přípravy mladých lékařů je nedostatečná, jejich cena vysoká a dostupnost nízká. Tak by se dala shrnout…
Exministr Blatný nastoupí v Bratislavě
Nově vybudovaná Nemocnice Bory v Bratislavě láká nejen slovenské, ale i české lékaře a zdravotníky. Primářem hematologie a pediatrie bude docent…
3. LF UK vybrala podobu nového výukového centra
Tlak na zvyšování kapacity lékařských fakult vyžaduje mimo jiné i zvětšení počtu míst v jednotlivých posluchárnách. Jejich kapacita je často zcela…
Dlouhodobá lůžková péče se neobejde bez osobního nasazení
MUDr. Irena Závadová, která je dnes automaticky spojována s paliativní péčí, se rozhodla pro změnu. První tři roky po škole začínala ve Všeobecné…
Storová: V kontrolách evidence léků v lékárnách pokračujeme
Reexport jako takový nelegální není, distributoři vyvezou ročně léky za dvě miliardy korun. Několik lékáren se ale zřejmě věnuje distribuci léků v…
ÚOHS podrobně zkoumal distribuci léků. Lékárníci protestují
Samostatné lékárny trápí tlak řetězců spřízněných s distributory. Antimonopolní úřad ale v distribuci léčiv vidí úplně jiné problémy. Model DTP mu…
Fanatici
Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidí je závislých na…
Kardiometabolická onemocnění zvyšují riziko demence
Studie vycházející ze švédského registru dvojčat, která zkoumala vztah mezi kardiometabolickou multimorbiditou (CMM) a výskytem demence, zjistila, že…
V Cestě domů se plní sny
O svoje pocity po prvních týdnech v nové pozici a o výzvy, před kterými domácí hospic Cesta domů stojí, se se čtenáři Medical Tribune podělila jeho…
Další rok domácího hospice Cesta domů začíná s řadou výzev
Rok 2022 byl opět plný změn, kdy jeho pracovníci dále posouvali hranice toho, co v Cestě domů dokáží. Mimo jiné dále rozvinuli osvětovou činnost,…
Kardiologie vede cestu k modernizaci randomizovaných studií 21. století
Podle prohlášení předních světových kardiologů prezentovaného v časopisu European Heart Journal v prosinci 2022 jsou v současné době pacienti…
Ministerstvo chystá standardy. Tempo digitalizace terčem kritiky
Ještě letos vydá ministerstvo zdravotnictví závazné standardy pro poskytovatele zdravotnických softwarů, ohlásil na konferenci Mladých lékařů v…
Lidé se závislostí mají výrazně horší prognózu pro rozvoj řady fyzických chorob
Zvýšené riziko úmrtí a výrazně zkrácená délka života kvůli rozvoji řady závažných fyzických onemocnění – to jsou nově potvrzené důsledky závislostí…
ECMO centrum VFN patří k nejlepším na světě
ECMO centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) získalo jako jediné v ČR prestižní ocenění ELSO Award of Excellence. Zařadilo se tak mezi 50…
VZP si během loňska udržela všechny přebytky
Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodařila loni mnohem lépe, než se očekávalo, a její rezervy se za loňský rok nominálně vůbec nesnížily.
Slovenská studie: Chyby při řízení pandemie mají na svědomí tisíce obětí
Generální prokuratura na Slovensku přezkoumá řízení pandemie. Nedávno zveřejněná studie slovenské poradenské firmy Pažitný & Kandilaki totiž…
SÚKL řeší vyvádění léků z evidencí lékáren. Mohou končit v zahraničí
Za porušení pravidel vývozu léků padaly loni vysoké pokuty. Kromě toho SÚKL sleduje nový fenomén – lékárny nechávají mizet ze své evidence léky za…
Kolibříci šíří osvětu o alopecii
V České republice vznikla relativně nedávno organizace, která usiluje o osvětu široké veřejnosti o alopecii. Snaží se tak podpořit tisíce lidí, kteří…
Fórum: Má v Česku bezdomovec stejnou péči jako miliardář?
Ke kvalitní a bezpečné zdravotní péči mají za zákona rovný přístup všichni pojištěnci, přičemž v systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně…
Svaz zdravotních pojišťoven: Letošní deficit bude 12 miliard
Výhledy na letošek nejsou v očích zdravotních pojišťoven růžové. Plány pojišťoven, odevzdávané na konci loňského roku, rýsují opět nesoulad mezi…
Českou republiku postihly rozsáhlé výpadky základních antibiotik
Nárůst počtu respiračních onemocnění v populaci má za následek řádově vyšší spotřebu antibiotik než v předchozích letech. Zatímco situace okolo…
Ministerstvo zhodnotilo svou práci během předsednictví na jedničku
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka patří mezi největší úspěchy českého předsednictví nové doporučení Rady EU pro onkologický screening…
Farmaceut je největším odborníkem na léčiva
Lékárníci mají stejně jako lékaři doktorský titul, skládají atestační zkoušky a celoživotně se vzdělávají. Mohou být kompetentní poskytovat řadu…
Screening karcinomu pankreatu u vysoce rizikových pacientů
V rámci 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, řešili odborníci i…
Odborná appka na vyhodnocení EKG zaznamenala i závažné nálezy
Měření EKG pomocí chytrých hodinek má své výhody a nevýhody. Mezi výhody, jak je vyjmenovává Mgr. Veronika Bulková z MDT – Mezinárodního centra pro…
Nový typ podkožního ICD
Mezi potenciální výhody subkutánního ICD patří vyhnutí se použití intravenózní elektrody. Probíhající studie hodnotí bezsvodové kardiostimulátory,…
Muskuloskeletální zdraví sester. Bolavá záda mohou vést k odchodu z profese
Časté zvedání pacientů bez pomoci nebo bez použití odpovídajícího vybavení vede u všeobecných sester a dalších nelékařských pracovníků, kteří pracují…
Efekt krále Midáse
Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny, shrnující antickou mytologii, vypráví, jak dopadla prosba krále Midáse:
Kam míří Evropa? Ke kardiovaskulárnímu plánu
Letošní české předsednictví Radě Evropské unie (EU) si jako prioritu v oblasti zdravotnictví zvolilo prevenci a podporu veřejného zdraví. V tomto…
Fórum: Radost 2022
Konec roku je tradičně příležitostí k bilancování, k ohlédnutí za úspěchy i neúspěchy v životě i v práci. Pro lékaře, sestry a vůbec všechny profese…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Co vám nabídne Medicína po promoci 4/2022?
Poslední vydání Medicíny po promoci v roce 2022 otevírá rozhovor s osobností – s významným diabetologem a přednostou Geriatrické interní kliniky FN…
Virtuální realita v rehabilitaci. Český úspěch na světové scéně
České inovativní společnosti se ve světě neztratí. Naposledy to prokázala plzeňská firma VR Medical, která se svým stejnojmenným produktem zabodovala…
VR Medical: Virtuální realita má v medicíně své místo
Virtuální realita je v rehabilitaci čím dál využitelnější, co se před několika málo lety jevilo těžkopádné a vyžadovalo kromě samotných VR brýlí…
Žitníková: Zdravotnictví už zřejmě není pro vládu prioritou
Každoroční vyjednávání o platech ve zdravotnictví ztroskotalo. Pokles reálných příjmů zdravotníků je tak podle odborů jistý a jde jen o to, jak velký…
V brněnském CKTCH provedli 900. transplantaci jater
Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je průkopníkem transplantací jater nejen v ČR, ale i v celé východní Evropě. Provedli…
Kardiovaskulární prevence: Mejdan skončil, data jsou alarmující
Příznivý trend poklesu kardiovaskulární mortality se zastavil a podle všeho se i obrátil. Jak se vrátit na správnou trajektorii bylo tématem diskuse…
Stav proočkovanosti v ČR. Jak se dostat zpátky na vrchol?
Vakcinace byla v uplynulých covidových letech jedním z nejdůležitějších témat ve veřejném prostoru. Očkování tentokrát nebylo jen zdravotním či…
Fonendoskopy budoucnosti využívají umělou inteligenci
Auskultace poskytuje zkušeným lékařům s vycvičeným sluchem první cenné informace o funkci srdce. Dobrý sluch a zkušenost by však v budoucnu mohla…
Fórum: Generační zlom
Předchozí generace lékařů už od fakulty počítaly s tím, že své profesi obětují značnou (a někdy i převážnou) část svého osobního života. Mnozí…
Nová data pro empagliflozin z AHA: lék je účinný při CKD i akutním srdečním selhání
O tom, že glifloziny působí nejen na kontrolu glykémie, ale i komplexně kardioprotektivně a renoprotektivně, již nikdo nepochybuje. Zatím chybějícím…
Kubek: „Ševče, drž se svého kopyta“ platí i v medicíně
Lékárníci i sestry jsou připraveni na nové kompetence, které jsou tradičně spojeny převážně s lékaři. Dění na uplynulém sjezdu České lékařské komory…
Sestry mohou předepisovat zdravotnické prostředky. Proč toho nevyužívají?
Sestry tento rok získaly novou kompetenci. Po dohodě s lékařem mohou předepisovat pacientům vybrané zdravotnické prostředky. Z nedávno prezentovaného…
Duševní zdraví se z popelky stává prioritou
Evropa chystá společnou strategii pro oblast duševního zdraví. Změny jsou nezbytné. Probíhající boom duševních onemocnění zesiluje tlak na beztak…
Interna na cestě k digitální péči
Uplatnění digitální péče a telemedicíny je realitou a jejich rozvoj nadějí pro pacienty s obezitou, diabetem, ale i dalšími chronickými nemocemi.
Data všude kolem nás. Příležitost, kterou zatím neumíme vytěžit
Využití dat k lepšímu řízení zdravotnictví a dalšímu výzkumu brzdí legislativa a nedostatky v digitalizaci.
Maminkovština
Řeči, kterou mluvily maminky a babičky na nejmenší děti, se kdysi říkalo maminkovština. Je nápadná jak zvukově, tak stavbou. Lze ji stejně dobře…
Zdravější plíce – zdravější lidé
U příležitosti Světového dne chronické plicní nemoci (CHOPN), který každoročně 16. listopadu připomíná dopad chronických plicních onemocnění na…
Další slibné výsledky studie s psilocybinem
Klinické studie postupně přinášejí další a další pozitivní výsledky o možném pozitivním vlivu psilocybinu na duševní zdraví. Nadějná je i mezinárodní…
Vzácná onemocnění: Opusťme koncept paternalistické medicíny
Vzácná onemocnění jsou jednou z oficiálních priorit českého předsednictví Rady Evropské unie. Dosavadní celoevropské legislativní regulace a…
Je porušování zákoníku práce ve zdravotnictví systematické?
Ministerstvo zdravotnictví se chce intenzivně zabývat porušováním zákoníku práce v nemocnicích. Rozbuškou byla medializace akce dvou stovek…
Sjezd ČLK. Lékaři varují před snižováním kvality péče
Parametry úhradové vyhlášky podle České lékařské komory nestačí k pokrytí zvýšených nákladů způsobených inflací a ohrožují kvalitu i dostupnost péče.…
Péče orientovaná na člověka se stává nedílnou součástí moderní medicíny
Na letošní podzimní konferenci pořádané Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 18. října v Praze, tentokrát nepřevažovali…
Farmaceutická strategie pro Evropu. V centru všeho dění musí být pacient
Evropská léková legislativa musí reagovat na vývoj léčebných možností, nerovný přístup pacientů k nejmodernějším lékům a postupné snižování…
Prevence nebolí a může vám zachránit život
Vlastní zkušenost s nádorovým onemocněním přivedla Pavla Novotného k myšlence založit spolek, který bude pomáhat onkologicky nemocným i jejich…
Lepší management osteoporózy už od roku 2023?
V České republice trpí osteoporózou 500 000 až 750 000 obyvatel a každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let utrpí osteoporotickou…
Zdravotníci chtějí mít možnost odejít dříve do důchodu
Poslanci dali zelenou dřívějšímu odchodu do důchodu pro záchranáře. Zbývá už jen projednání v Senátu a podpis prezidenta. Vzhledem k obecné politické…
Lékárníci jsou také zdravotníci. Měli by mít více kompetencí
Lékárníci jsou připraveni na více kompetencí, aby mohli plně využít svého potenciálu zdravotníků. Jde například o možnost mimořádného výdeje…
Šéfkou zdravotnických odborů zůstává Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková obhájila na letošním sjezdu post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Spolu s ní budou v…
Ukrajinské zdravotnictví volá o pomoc. Česko odpovídá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jednal během kyjevské cesty českých ministrů se svým ukrajinským protějškem Viktorem Ljaškem o…
Nová doporučení pro léčbu hypertenze směřují k jednoduchosti
U příležitosti přípravy nových doporučených postupů České společnosti pro hypertenzi pro diagnostiku a léčbu hypertenze požádala redakce MT o…
Alice Strnadová: Nejsem žádná paní Colombová. Hájím zájmy sester
Jak pandemie změnila pohled široké veřejnosti na práci zdravotníků? Roste mezi mladými lidmi zájem o studium na zdravotnických školách? A je vůbec…
Elektronizace potřebuje strukturovaná data
Zdravotnictví chce do budoucna sbírat a analyzovat mnohem více strukturovaných dat než dosud, už teď jsou přitom kapacity na jejich zpracování…
Screening u karcinomu prostaty: Jak zachytit jen klinicky významné nádory?
„Naším cílem a cílem celého nového programu je zabránit overdiagnosis a overtreatmentu,“ říká o připravovaném screeningu karcinomu prostaty prof.…