
Všechny články
Celosvětová spotřeba antibiotik roste
Článek šéfredaktora NEJM Journal Watch Infectious Diseases upozorňuje na problematiku rostoucí spotřeby antibiotik v celosvětovém měřítku. V letech…
Většině lidí zákaz kouření v restauracích nevadí
Úplný zákaz kouření v restauracích nevadí 68 procentům občanů, jen 15 procentům vadí zásadně. Tzv. protikuřácký zákon by 36 procent lidí nechalo beze…
V Motole začali operovat robotem
Fakultní nemocnice v Motole otevřela Centrum robotické chirurgie. První pacient byl systémem da Vinci Xi operován na Urologické klinice 18. dubna. K…
Evropský den melanomu v ČR: pondělí 23. dubna 2018
18. ročník Evropského dne melanomu se v České republice koná letos v pondělí 23. dubna 2018. V tento den jsou přihlášení dermatologové ve svých…
Potencionální polygenní rizikové skóre k predikci předčasné manifestace ischemické choroby srdeční
Ischemická choroba srdeční (ICHS) má významnou genetickou komponentu, problematické je však přesné určení jedinců rizikových pro toto polygenně…
Spektrum vrozených alkoholových poruch může být běžnější, než jsme si dříve mysleli
Prevalence spektra vrozených alkoholových poruch u dětí se pohybuje mezi 1 % a 10 %. Ale údaje, nedávno publikované v časopise JAMA (Journal of…
Poruchy kognice. Je rizikem nedostatek sodíku?
Mírná hyponatremie je u starších osob běžným jevem. Podle nové studie příliš nízká koncentrace sodíku v krvi způsobuje pokles kognitivních funkcí.
Počet úmrtí na spalničky v minulém roce v Evropě je podle WHO nepřijatelný
Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, jehož eliminace patří vzhledem k závažnosti onemocnění a dopadu na zdravotní stav populace k…
Lze zmírnit únavu spojenou s roztroušenou sklerózou pomocí mobilní aplikace?
Únava je častým projevem roztroušené sklerózy a její léčba není jednoduchá. Co dnešnímu terapeutickému přístupu nejvíce chybí, je individuální…
Způsobují inhibitory protonové pumpy demenci?
Během posledních let patří k nejčastějším obavám pacientů potenciální riziko demence spojené s užíváním inhibitorů protonové pumpy. Jejich podkladem…
Otevřený dopis panu ministru zdravotnictí o navyšování počtu mediků na LF
Tribune.cz zveřejňuje Stanovisko spolku Mladí lékaři® k návrhu ministra zdravotnictví na zvyšování počtu studentů lékařských fakult.
Přístroje se začnou posuzovat podle principů HTA
Nákupy nových přístrojů do nemocnic se budou posuzovat podle principů HTA, rozhodnutí přístrojové komise MZ budou i s odůvodněním zveřejňována na…
Nechceme revoluci, ale nastavení transparentních parametrů
Shodli se účastníci 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala v Praze 5. dubna 2018. Již v říjnu…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Zákaz kouření: První data ukazují pokles hospitalizací
Za jeden rok v ČR způsobí kouření smrt 15 až 16 tisícům lidí. Od května 2017 platí v ČR Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových…
SÚKL by se měl více otevřít odborné veřejnosti
Mgr. Irena Storová byla pověřena vedením Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v turbulentní době, kdy lékaři a lékárníci museli začít povinně…
Už jeden drink ovlivňuje mozek
I když se nám zdá, že jedna sklenička alkoholu nijak nemění náš úsudek a pozornost, opak je pravdou. Tvrdí to nová studie, která zkoumala kognitivní…
Češka, která běžela pět z šesti top maratonů, je zdravotní sestra
Jsem pyšná na to, že jsem zdravotní sestra, řekla v rozhovoru pro MT maratónská běžkyně, matka tří dcer a manželka prezidenta ČLK Lenka Kubková. Až…
Lékaři a sestry, sportujte!
S rostoucím vzděláním lidé více sportují a lépe se stravují. Z této teze vyplývá, že lékaři a sestry by na tom měli být se sportováním i stravováním…
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novou regulaci poukazových zdravotnických prostředků
Ministerstvo zdravotnictví v rekordním čase připravilo návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou…
Vztah mezi závažnou hypoglykemií a kardiovaskulárními příhodami a mortalitou u pacientů s diabetem 2. typu
K dispozici jsou data nasvědčující tomu, že výskyt hypoglykemie má souvislost s kardiovaskulárními (KV) onemocněními. Ale jen málo dat vychází z…
ČR je v přijímání zubařů ze zemí mimo EU nejotevřenější ze zemí EU
Ukrajinští zubaři mají o práci v ČR obrovský zájem. Pokud by jich přibývalo dosavadním tempem, bude brzy typický český zubař z Ukrajiny a prezidentem…
Zdravá ústa – zdravé tělo
Čeští zubní lékaři díky všeobecnému medicínskému vzdělání odhalí u pacientů také celková onemocnění, např. AIDS. Na souvislost celkového zdraví se…
Závěry nové studie: Antikoncepční pilulka pro muže je účinná a bezpečná
Zatímco ženy si dnes mohou vybírat z mnoha způsobů zabránění početí, pro muže jsou dostupné jen dvě metody – kondom a vazektomie. To se však může již…
Vitamin D nemůže být metabolizován bez dostatečného množství hořčíku
Přehledový článek publikovaný v březnu roku 2018 v The Journal of the American Osteopathic Association poukazuje na důležitost hořčíku při…
Migrény jsou spojeny s častějšími kardiologickými potížemi
Dánská observační studie zahrnující přes půl milionů osob uvádí, že migrény jsou spojeny nejen se zvýšeným rizikem cévních mozkových příhod (CMP) a…
Ovlivňuje nálada a úzkost ztrátu pohyblivosti u roztroušené sklerózy?
Retrospektivní kohortová studie z Kanady naznačuje, že psychiatrické poruchy jsou provázány s následnou závažností neurologického stavu u pacientů s…
Kontinuální monitorování glykemie v reálném čase a mnohočetné injekce inzulinu jsou účinné v regulaci glykemie
Kontinuální monitorování může být stejně účinnou a levnější alternativou k inzulinové pumpě u diabetu 1. typu.
Jednoduchý krevní test detekuje protein asociovaný s Alzheimerovou demencí
Vědci z Austrálie a Japonska vyvinuli krevní test, který dokáže identifikovat jedince s Alzheimerovou demencí před ireverzibilním poškozením mozkové…
Vakcinace proti rotavirovým gastroenteritidám bezprostředně po narození – hodnocení účinnosti a bezpečnosti
Očkování novorozenců proti rotavirovým infekcím ihned po narození může být vhodným načasováním vakcinace, která zajistí účinnou ochranu před závažnou…
Matky nedonošených dětí mají vyšší riziko časných srdečních chorob
Kanadští vědci zjistili, že ženy, které porodily předčasně, nebo měl jejich novorozenec výrazně nižší porodní hmotnost, než by odpovídalo jeho…
Sekvenování nové generace predikuje u NSCLC odpověď na léčbu
Cílené sekvenování nové generace (NGS) přesně odhadlo mutační zátěž nádoru (TMB) a identifikovalo pacienty s pokročilým nemalobuněčným karcinomem…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti aorty a periferní cirkulace
Evropská kardiologická společnost ve spolupráci s Evropskou společností vaskulární chirurgie publikovala zatím nejkomplexnější guidelines zabývající…
Elektronicky je předepisováno 80 procent receptů
Za první dva měsíce roku předepsali lékaři 8,74 milionu eReceptů, vyzvednuto bylo 7,98 milionu receptů, celkem 10,3 milionu položek. Uskutečnilo se…
Nejlepší sestry převzaly tituly Sestra roku
Titul Sestra roku udělila odborná porota z několika stovek nominovaných Ludmile Prokopové v kategorii Sestra v přímé ošetřovatelské péči a Haně…
Eozinofilní ezofagitida: Pozdní manifestace alergického pochodu
Eozinofilní ezofagitida (EoE) je součástí alergického pochodu, v dětství se objevuje později než atopický ekzém a potravinové alergie zprostředkované…
Lékaři by měli víc sportovat, aby byli pro pacienty vzorem
Traduje se, že mezi lékaři a lékařkami je hodně kuřáků, žijí opravdu tak nezdravě? A jaký sport je pro ně vhodný? Dozvíte se v rozhovoru, který…
Monoterapie PAD při renální insuficienci: metformin nebo sulfonylurea?
V observační studii bylo užívání metforminu asociováno s nižší mortalitou v pětiletém horizontu.
Společnosti Biogen a AbbVie stahují z trhu daclizumab
Obě společnosti vydaly v pátek 2. března 2018 společné prohlášení o tom, že dobrovolně stahují přípravek Zinbryta z trhu. Důvodem je výskyt…
Jak budeme platit zdravotnické prostředky?
Zatímco u léků definuje zákon o veřejném zdravotním pojištění celkem jasně proces, kterým se SÚKL dobere stanovení maximální ceny, výše úhrady a…
Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek
Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek Správní radu VZP v novém složení vede profesorka MUDr. Věra Adámková, CSc. (za…
Vietnamští pacienti jsou uctiví, cení si preventivních prohlídek
V našem seriálu mapujeme zahraniční zkušenosti českých lékařů. S cizinci se ale setkávají také v tuzemských ordinacích, zejména v oblastech s…
Asparagin živí nádorové buňky. Jeho redukce dietou pomáhá omezit metastázy
Nový přístup k léčbě agresivní formy karcinomu prsu by mohl zahrnovat změnu jídelníčku. Triple-negativní rakovina prsu se velmi rychle šíří a bývá…
Pojišťovny plánují úhrady ve shodě s ministerstvem
Cenová jednání pro rok 2019 budou vedena tak, aby se maximalizovala vazba mezi zvýšením úhrad a zkvalitňováním zdravotní péče.
Nezbytná centra pro vzácná onemocnění by měla v ČR vzniknout ještě letos
Komplexní a vysoce specializovanou péči, kterou pacienti se vzácným onemocněním potřebují, je možné efektivně poskytovat jen ve specializovaných…
Méně intenzivní kontrola glykemie u pacientů s diabetem 2. typu?
Americká College of Physicians (ACP) nově doporučuje, aby se většina diabetiků 2. typu snažila dosáhnout plasmatických koncentrací hemoglobinu A1c…
Exředitel IKEM dr. Filip oceněn za přínos transplantacím
Za přínos k rozvoji transplantačního programu v ČR udělilo Koordinační středisko transplantací (KST) Zlatou plaketu exřediteli Institutu klinické a…
Přímá perorální antikoagulancia pro onkologické pacienty s atriální fibrilací
Ve srovnání s warfarinem vykazují přímá perorální antikoagulancia (DOAC, jinak též NOAC) nižší nebo podobný výskyt krvácení a cévních mozkových…
Čeká nás epidemie multirezistentní tuberkulózy?
Pokud budeme nadále váhat, pak pravděpodobně ano. Plošné přeočkování jedenáctiletých dětí bylo zrušeno v roce 2009 a o rok později i plošné očkování…
Reakce na článek v Lidových novinách ze dne 13.2.2018
Pavel Bartošek: „Kdo další? Ministr mění šéfy nemocnic“
Reakce Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR k článku Medical Tribune z 5. 2. 2018
Tribune.cz zveřejňuje reakci Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) k některým vyjádřením MUDr. Vladimíra Dvořáka, předsedy Rady…
Co přinese obnovená Rada poskytovatelů?
Obnovená Rada poskytovatelů bude vedena zástupcem ambulantní sféry. V předchozích letech byl preferován hlas nemocnic.
Léčba deprese bez útlumu emocí
Vědcům se potvrdilo, že psychoaktivní látka psilocybin - psychedelikum, které je obsaženo v houbách rodu Psilocybe, známých jako lysohlávky - může…
První klonovaní primáti
Biologové v Šanghaji slaví úspěch: podařilo se jim poprvé v historii naklonovat primáta, a to opici makaka (Macaca fascicularis).
Zhubnout se dá i stáním
Novým příspěvkem k nikdy nekončící debatě o tom, jak účinně hubnout, je nová americká studie.
Jak z psychického stresu vznikají fyzické nemoci?
Psychický stres je známou příčinou fyzických onemocnění. Ale v čem tato souvislost spočívá? Na to hledala odpovědi nová americká studie.
Výbor CHMP schválil emicizumab pro Evropu
Výbor CHMP schválil pro Evropu přípravek Hemlibra Emicizumab (Hemlibra) prokázal vyšší účinnost v porovnání s předchozí léčbou bypassing přípravku ve…
Vojtěch podpoří platbu za kvalitu
Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch podpoří vyšší platbu za kvalitu a dostupnost péče a růst kompetencí praktiků. Žádný segment péče…
Přímá antikoagulancia užívá jen čtvrtina pacientů, většina má warfarin
Nanejvýš čtvrtině pacientů ohrožených fibrilací síní jsou v ČR hrazena direktní antikoagulancia.
Ministr Vojtěch obnovil práci Rady poskytovatelů
Na ministerstvu zdravotnictví se 29. ledna poprvé sešla Rada poskytovatelů jako poradní orgán ministra Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha. Dvě desítky členů…
Skoro polovicu ľudí nasmerovali lekári do konkrétnej lekárne
Odporúčanie lekárne je vzájomne výhodný biznis. Lekárovi sa môže znižovať výška nájmu a lekáreň má pacientov, ktorí jej donesú peniaze.
Zkušenosti ze zahraničí - Jak se daří českým lékařům, kteří vyrazili za prací a vzděláním do světa
Zklamání z podmínek, které nabízí mladým lékařům české zdravotnictví, ale i naděje, že v budoucnu snad uplatní v Česku zkušenosti získané v zahraničí…
Očkování hexavakcínou po výpadku obnoveno
Očkování hexavakcínou po výpadku obnoveno Praktičtí lékaři pro děti a dorost se na přelomu roku dostali do nezáviděníhodné situace – chtěli očkovat…
Blahoslavená Aneta
Začátkem měsíce ledna uspěla naše pacientka Aneta u Městského soudu v Praze se svojí žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.
MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH, lékařka, se stala odbornou náměstkyní ministra zdravotnictví ČR
MUDr. Alena Šteflová zastávala v letech 2003–2017 v pozici ředitelky národní kanceláře WHO v ČR. Nyní se stala odbornou náměstkyní ministra…
Velký bratr e-recept
Stát je bohužel instituce, která nemá žádnou odpovědnost. Je to zčásti protože jak se říkalo za totáče: “Stát jsme my”. Za systémové chyby státu v…
Hledání nových biomarkerů
Spolehlivé biomarkery, podle nichž bychom mohli predikovat průběh RS i léčebnou odpověď, stále nemáme.
Kontinuální monitorace glykemie
Ani ti nejpečlivější pacienti, kteří si měří glykemii třeba desetkrát denně, nemají možnost určovat trend v danou chvíli, zda je glykemie na vzestupu…
Nebojkotujte elektronické recepty, žádá lékaře prezident ČLK
Dopis prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka lékařům, ve kterém MUDr. Kubek formuje stanovisko ČLK k povinnému používání elektronických…
Změní nový ministr specializační vzdělávání lékařů?
Novela zákona 95/2004 Sb. nesplnila podle kritiků cíl zjednodušit systém specializačního vzdělávání.
Ministru Vojtěchovi bude radit profesor Svačina
Předseda České lékařské společnosti J.E. Purkyně profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, je nově poradcem ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr.…
Existují ideální lékař, ideální sestra?
Statistici evidovali v roce 2016 v českém zdravotnictví 212 209 přepočtených úvazků všech kategorií zdravotnických pracovníků.
Farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury žádá stažení intravenózních roztoků se škroby
Doporučení Farmakovigilančního výboru (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) Evropské lékové agentury požaduje stažení…
Lék, který pomáhá přestat kouřit, zřejmě škodí srdci
Vareniklin je lékem na předpis určeným k léčbě závislosti na nikotinu při odvykání kouření.
Přijde doba preventivních lékařů, říká nestor kardiologie
Nestor kardiovaskulární rehabilitace a preventivní kardiologie, profesor Hugo Saner, říká, že doba preventivních lékařů přijde.
Preventivní kardiologie
Ve spolupráci s vydavatelstvím Medical Tribune vyjde v brzké době publikace Preventivní kardiologie v praxi kolektivu autorů pod vedením MUDr.…
Jak se stát lékařem v Německu
Na téma možnosti klinické práce lékaře v zahraničí bylo napsáno do této doby poměrně dost článků. Většina sdělení se spíše zaměřuje na důvody a…
Pozvánka na velkou vizitu
Na velkou vizitu prvorepublikového zdravotnictví se mohou vydat čtenáři ojedinělé publikace “Velká vizita … v Hradci Králové za první republiky”,…
Genetické vyšetření pomáhá stanovit diagnózu
Když se díky genetickému poradenství narodí zdravé dítě rodině, která už má dítě s vážnou nemocí způsobenou nefunkčním genem, je to pro primářku…
Koalice pro zdraví je platformou pro dialog
Koalice pro zdraví, o.p.s. od svého vzniku 2. června 2004 hájí zájmy pacientů. Zastřešuje přes 70 pacientských organizací. Účastní se práce…
Patnáct let mamografického screeningu v ČR: nadprůměrné výsledky v rámci Evropy
Již 15. ročník konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“ se konal 1. prosince 2017 v brněnském hotelu International.
Zaměstnanecké pojišťovny dají v roce 2018 na zdravotní služby víc
Šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven připravilo na rok 2018 vyrovnané zdravotně pojistné plány, všechny hodlají vydat na zdravotní služby víc…
Lekári budú môcť predpisovať lieky na rok dopredu
Doteraz mohli doktori na Slovensku predpisovať lieky chronickým pacientom najviac na polroka.
Suplementace vitamínem D snižuje riziko akutních respiračních infekcí
Nízká koncentrace 25-hydroxyvitamínu D (kalcidiolu) v krvi podle zjištěných údajů způsobuje náchylnost k akutním infekcím dýchacích cest.
Férové pracoviště začíná sbírat první reakce mladých lékařů
Sekce mladých lékařů ČLK spustila projekt Férové pracoviště. Z příspěvků lékařů vznikne přehled pracovních podmínek co největšího počtu pracovišť v…
I krátkodobá terapie kortikosteroidy může mít vážné nežádoucí účinky
Krátkodobé perorální podání kortikosteroidů vede ke zvýšenému riziku sepse, žilního tromoembolismu (VTE) a fraktur, zjistila observační studie z…
Tekutá biopsie u kolorektálního karcinomu má slibné výsledky
Současné možnosti screeningu kolorektálního karcinomu by mohla rozšířit nová metoda tekuté biopsie, která je schopná odhalit jedinou cirkulující…
Politici hřeší na to, že lékaře profese baví
Lékaře profese baví a naplňuje. Boje odborů za vyšší platy ani varování ČLK, že kvůli nedostatku personálu nemůže garantovat kvalitu péče, u mediků…
Pro rozhodnutí rodičů očkovat dítě je zásadní rada lékaře
Praktičtí lékaři jsou pro lidi při rozhodování, zda dát očkovat sebe či své dítě, největší autoritou. Záleží hodně na nich, aby dokázali vysvětlit…
Akademie pro pacienty slaví pět let existence
Akademie pacientských organizací (APO) během pěti let své existence pevně zakotvila v povědomí pacientské veřejnosti i zástupců regulátorů. Jde o…
Pacienti nepoznají příznaky infarktu a vyhledávají lékařskou péči pozdě
Významná část starších pacientů s infarktem odkládá odjezd do nemocnice o šest hodin i více. Zjistila to nová studie z USA, ale podle všeho se jedná…
Výbor pro zdravotnictví povede preventivní kardioložka prof. Adámková
Vedení Výboru pro zdravotnictví převzala po členu hnutí ANO, profesoru onkologie MUDr. Rostislavu Vyzulovi, CSc., nově zvolená poslankyně za hnutí…
Ve světle žárovek a za nimi
Symbol žárovky jako naděje pro nemocné s progresivními formami roztroušené sklerózy se objevuje již několik měsíců. Nejinak tomu bylo letos v Le…
Ani v diabetologii se nyní nemusíme spokojit s málem
I Česká republika se 14. listopadu připojila ke Světovému dni diabetu. Datum nebylo zvoleno náhodou – upomíná na den narození Fredericka Bantinga,…
Úspěšná léčba karcinomu pankreatu je stále v nedohlednu
Karcinom pankreatu zůstává i přes veškerá varování na okraji nejen veřejného, ale i odborného zájmu. Dosavadní výsledky klinických hodnocení zatím…
Novoroční dárek pro diabetiky od VZP
Od ledna 2018 bude VZP jako zatím jediná zdravotní pojišťovna u nás přispívat svým klientům s diabetem na tzv. náplasťovou inzulinovou pumpu, kterou…
CHOPN – smrtelné onemocnění, jemuž lze předejít prevencí
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Podle pneumologů se v nejbližších letech…
Úhrady VZP stoupnou v roce 2018 o 11 miliard korun
V příštím roce plánuje Všeobecná zdravotní pojišťovna téměř půlmiliardový přebytek, který využije k úhradám péče. Celkově úhrady stoupnou o 11…
Mají medici dostatek informací o rezidenčních místech?
Spuštění dotačního programu „Rezidenční místa“ v roce 2009 předcházela novelizace zákonů 95/2004 Sb. a 96/2004 Sb. Počet míst je dán kapacitou…
Jediným klíčem k úspěchu zůstává včasná diagnóza
I přes pokračující výzkum, který však v oblasti nových léků zatím nepřinesl mnoho nového, zůstává karcinom pankreatu onemocněním s nejhorší prognózou…
Expozice matky zplodinám vede k buněčným změnám dítěte
Ženy, které během těhotenství dýchají znečištěný vzduch, mají děti s vyššími známkami „stárnutí“ buněk při narození.
Zlaté nanotyčinky dokážou zabránit metastázám
Vědci zjistili, že metastázám se zřejmě dá zabránit potlačením migrace rakovinných buněk. Nová metoda dokáže zabíjet rakovinové buňky.
Průvodce pacientů s RS od dnů po dekády
Setkání neurologů MSParis2017 bylo i příležitostí pro satelitní sympozia. Společnost Novartis pozvala odborníky, kteří posluchačům přednesli, jaká…
Kochleární implantát dostalo za třicet let v ČR přes tisíc pacientů
Kochleární implantát dostalo za 30 let v ČR přes 1000 pacientů Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole slaví…
Zaměstnanecké pojišťovny chtějí řešit paragraf 16
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny uzavřou rok 2017 s vyrovnaným hospodařením. Na účtech však mají rezervy v přepočtu na jednoho pojištěnce jen 1100…
Neumíme se ptát po životním příběhu a hodnotách člověka
To říká v rozhovoru pro MT primářka oddělení Paliativní péče a Ošetřovatelská lůžka pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského MUDr.…
Ocrelizumab se přibližuje pacientům
Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) přijal kladné stanovisko pro ocrelizumab (Ocrevus, Roche) pro léčbu pacientů s aktivními relabujícími…
Reforma psychiatrické péče – pohled zvenku
Konference Léčba v psychiatrii III. se konala počátkem listopadu 2017 v Českých Budějovicích. Odborné setkání uvedl předseda Psychiatrické…
Odklad operace fraktury kyčle zvyšuje riziko úmrtí
Odklad chirurgického řešení zlomeniny krčku kyčelní kosti vede ke zvýšenému nebezpečí morbidity a úmrtnosti, potvrzuje nová studie.
Chrání nitroděložní tělíska proti karcinomu cervixu?
Nitroděložní tělíska (IUD) zřejmě přináší svým uživatelkám nečekaný benefit: podle studie z USA snižují riziko karcinomu cervixu.
Lekárnici: Sme pripravení na elektronické zdravotníctvo?
Slovenskí farmaceuti sa obávajú, či od nového roku bude možné spustiť ostrú prevádzku e-Healthu. Slovenskí lekárnici sú pripravení na plné zavedenie…
Blokátory CGRP ve studiích osvědčují účinnost proti migrénám
Anti-CGRP přípravky erenumab a fremanezumab, tedy látky blokující ligand calcitonin gene‑related peptid, mohou účinně léčit epizodickou i chronickou…
Doplňky stravy s biotinem mění laboratorní výsledky i při infarktu
Biotin neboli vitamín B7 může při vyšších dávkách pozměňovat výsledky stovek druhů laboratorních testů, včetně těch, které se běžně provádějí při…
Vědci odhalili enzym, který způsobuje metastázy karcinomu prsu
Mezinárodní skupina vědců v čele s profesorkou Sarah-Marií Fendt z belgické zjistila, že buňky rakoviny prsu, které se šíří do jiných orgánů,…
Lékaři vyvinuli nový test k urychlení léčby respiračních chorob
Využití nalezne zejména při akutních příjmech v nemocnicích. V takových případech jsou pacienti často léčeni bez formální diagnózy, protože příznaky…
V souvislosti s eReceptem podá ČLK trestní oznámení
Delegáti XXXII. sjezdu České lékařské komory, který se konal 11. a 12. listopadu v Brně, vyzvali novou Poslaneckou sněmovnu, aby odložila platnost…
Praktičtí lékaři oslovili budoucího ministra
Praktičtí lékaři shromáždění na XXXVI. výroční konferenci vyjádřili velké znepokojení nad komunikací současného Ministerstva zdravotnictví ČR s…
Domácí hospice konečně hrazeny
V seznamu výkonů hrazených ze zdravotního pojištění přibyly k 1. 1. 2018 nástroje pro úhradu mobilní specializované paliativní péče, takzvaných…
Lékaři se učí, jak sdělovat špatné zprávy pacientům
V některých medicínských oborech je schopnost umět správně komunikovat s pacientem důležitější než v jiných.
Problémem je systém, který staví lékárníky do role obchodníků
Problémů je víc, než bychom si my lékárníci přáli. Problémem je totiž momentálně celý systém, který staví lékárníky do pozice obchodníků. Ale se…
Výzkum českých vědců zlepšuje léčbu inkontinence
Pacientům trpícím inkontinencí zajistí moderní a důstojnou léčbu přístroj a metoda PRENS (perkutánní rezonanční elektromagnetická neurostimulace),…
Objev biomarkeru raných stádií agresivního karcinomu prsu
Mamografie dokázala během posledních dvou desetiletí detekovat stále menší léze. Obvyklý postup v raných stádiích rakoviny prsu tak přinesl zbytečné…
Vakcinace těhotných žen proti pertusi chrání novorozence
Děti, jejichž matky byly během těhotenství očkovány proti černému kašli, jsou lépe chráněny proti tomuto onemocnění, prokázala velká studie,…
Urologie je stále řemeslo
Velkému zájmu českých i zahraničních účastníků 63. výroční konference České urologické společnosti ČLS JEP (ČUS) se těšila live surgery – přímý…
Užívání multivitaminů v těhotenství zřejmě chrání před autismem
Observační studie, zveřejněná v BMJ (British Medical Journal) upozorňuje, že podávání multivitaminů v průběhu těhotenství může snižovat u dítěte…
Robotické operace jsou dražší, ale ne lepší než laparoskopie
Robotické operace jsou mnohem nákladnější než ostatní minimálně invazivní operace, ale nepřinášejí lepší výsledky u tumorů ledvin a karcinomu rekta,…
Perorální antikoagulancia snižují výskyt demence u pacientů s atriální fibrilací
Souvislost mezi atriální fibrilací (AF) a demencí je dobře známá, ale dosud nebylo jasné, zda před ní může chránit podávání perorálních…
I zbytky pesticidů v ovoci a zelenině vedou k neplodnosti
Ženy, které konzumují ovoce a zeleninu s vyšší koncentrací reziduí pesticidů, mají menší pravděpodobnost početí, tvrdí nová studie.
Je možné nezletilého přijmout k hospitalizaci i bez souhlasu rodičů?
Nebo nezletilého při nespolupráci rodičů poslat po ošetření ve zdravotnickém zařízení domů bez doprovodu převozovou sanitkou? V poradně MT odpovídá…
Nastal konec nadbytečných biopsií prostaty?
Unikátní spojení obrazu z vyšetření magnetickou rezonancí a ultrazvukem v přístroji, který zakoupila Urologická klinika 1. LF UK a Všeobecné fakultní…
Sex ve vyšším věku pomáhá k lepšímu výkonu mozku
Studie prokázala, že starší páry, které provozují sex nejméně jednou týdně, vykazují lepší výsledky při určitých testech kognitivních schopností než…
Mladým lékárníkem v době klientelismu, netransparentnosti a elektronické šikany
V souvislosti s protestními akcemi pořádanými Koalicí soukromých lékařů 10. a 18. října, které podpořili také lékárníci, jsme požádali o příspěvky…
Pilotní projekt podpoří transplantace ledvin u dialyzovaných
Podpořit finančně transplantace ledvin, aby se u dialyzovaných pacientů zbytečně neoddalovaly, je cílem dvouletého pilotního projektu, kterým se na…
V ČR by se uplatnil ještě jeden gama nůž
Gama nůž v Nemocnici Na Homolce patří k nejvytíženějším na světě. Zakoupen byl v roce 1992 na základě celonárodní sbírky organizované Nadací Charty…
Lék na syndrom krátkého střeva se používá i v Česku
Prvního pacienta v České republice léčí lékaři pražského IKEM teduglutidem – analogem intestinálního peptidu GLP-2 (glucagon-like peptid-2), který je…
S tisícem léčených gama nožem ročně má Homolka světový primát
Přes 18.500 radiochirurgických operací provedli za 25 let na Leksellově gama noži lékaři v Nemocnici Na Homolce.
Chtěl jsem dělat vysněnou profesi za důstojných podmínek
Projekt redakce Medical Tribune, v němž společně se Sekcí mladých lékařů ČLK přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, pokračuje.…
Oceňujem v Nemecku vzdelávacie podmienky
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Obsedantně kompulzivní porucha zřejmě souvisí se zánětlivým procesem v mozku
Obsedantně kompulzivní porucha (OCD) je těžko léčitelný stav, jehož příčiny obvykle nejsou jasné, zejména po fyzické stránce. Nový převratný výzkum,…
Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé
Testy ovariální rezervy, jejichž ceny se v českých podmínkách pohybují mezi 600 až 1 000 Kč, jsou zřejmě zbytečným vyhazováním peněz.
Díky transplantacím dělohy se narodilo na světě už osm dětí
Při příležitosti oslav 25. výročí České transplantační nadace Karla Pavlíka navštívila Prahu spoluzakladatelka nadace MUDr. Jana Ekbergová, která se…
Střevní bakterie ovlivňují mozek nepřímo
Nová studie prokázala, že střevní bakterie ovlivňují změny v mozku pomocí kortizolu. Vědci se domnívají, že tento vztah může přispět k hlubšímu…
I mírná konzumace alkoholu má nežádoucí vliv na mozek
Důkazy vlivu lehké nebo umírněné konzumace alkoholu na mozkové struktury a funkce jsou smíšené. Nová dlouhodobá britská studie poskytla potvrzení, že…
Simulační medicíně patří budoucnost
Součástí programu výročního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP bylo i sympozium s názvem „Proč se…
Ministr Ludvík ambulantním lékařům peníze nepřidá
Stávka ambulantních specialistů a praktických lékařů 18. října, kterou podpořila i část lékáren, nepřinese praxím více peněz. Ministr zdravotnictví…
Urologové z České republiky i zahraničí míří do Plzně na 63. výroční konferenci ČUS
„Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!“ může si v příštích dnech říci mnoho českých urologů, kteří se v Plzni zúčastní 63. výroční konference České urologické…
XXIII. celostátní setkání okresních a krajských předsedů SPL ČR v Milovech – prohlášení
Delegáti vyjádřili pobouření nad návrhem úhradové vyhlášky pro rok 2018, který zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016 na navýšení…
Zubařům vadí povinné EET a eRecept
Obrovský zájem stomatologů vzbudila na Pragodentu akce České stomatologické komory (ČSK), a nebylo divu. Tématem byly elektronická evidence tržeb (…
Těžké eosinofilní astma: plán na dosažení konsenzu
Dostupnost účinné biologické léčby u pacientů s těžkým eozinofilním astmatem (SEA) vedla k potřebě zavést nástroj, který by lékařům v klinické praxi…
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují Osteoporózu si léčí v ČR jen asi 24 procent nemocných, průměr v zemích EU se pohybuje kolem 40…
Jaký význam má kombinace ezetimibu s atorvastatinem v managementu hyperlipidemie?
Kombinace statinu s ezetimibem je výhodnou volbou pro vysoce rizikové pacienty, u nichž je zapotřebí snížit koncentraci LDL cholesterolu (LDL-C),…
Antikoncepční pilulky snižují riziko revmatoidní artritidy
Ženy, které užívají nebo někdy v životě užívaly hormonální antikoncepci, mají menší pravděpodobnost, že onemocní revmatoidní artritidou (RA).…
Pokrok v anesteziologii není dán léky, ale systémem práce
Výroční kongres České společnosti pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu ČLS JEP (ČSARIM) patří mezi největší tuzemské odborné akce –…
I po 20 letech je substituční terapie pro pacienty nedostupná
Metadonová substituční terapie patří z hlediska léčebných alternativ, které existují v oblasti zneužívání opiátů, mezi nejúčinnější nástroje. Zasáhne…
Pomalu, ale jistě se posouváme k cílené substituci koagulačních faktorů
Na aktuální poznatky relevantní pro zvládání život ohrožujícího krvácení (ŽOK) se zaměřilo sympozium společnosti CSL Behring, které bylo součástí…
Biosimilars – od konceptu k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost inovativní léčby, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stadiu onkologického…
Modré světlo chytrého telefonu ovlivňuje spánek
Jedenáctičlenný tým odborníků (v čele Jung‑Yoon Heo) z univerzitních a výzkumných pracovišť z Jižní Koreje (Soul) a USA (Boston, MA) zkoumal účinky…
Alzheimerovu chorobu odliší od vaskulární demence vnímání barev
Šestičlenný tým britských psychiatrů z University of Oxford a řeckých neurologů z Aristotle University of Thessaloniki (v čele Nikitas A. Arnautoglou…
Nad návrhem úhradové vyhlášky
Návrh úhradové vyhlášky pro rok 2018 zcela ignoruje slib představitelů MZ ČR ze září 2016, kdy vznikla dohoda o tom, že navýšená cena lékařské práce…
Zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí
Do dlouhodobého projektu redakce Medical Tribune, v němž příležitostně přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, se nově zapojila Sekce…
Otevřený dopis budoucímu ministru zdravotnictví
Česká lékárnická komora poskytla redakci Medical Tribune vyjádření konkrétního lékárníka. Ve svém dopise zatím neznámému ministru zdravotnictví…
Dostane se skórovací systém pro sepsi do všech nemocnic?
Sepse je druhá nejčastější příčina hospitalizace pro infekční onemocnění, mortalitu odborné prameny uvádějí 20 až 30 procent, pro těžkou sepsi 40 až…
Kulatý stůl k nové úpravě pracovnělékařských služeb
Zveme Vás na akci, pořádanou dne 20. listopadu 2017 v Praze v souvislost s velkou novelou zákona o specifických zdravotních službách, která v době…
Urikémie – staronový marker kardiovaskulárního zdraví
Kyselina močová je konečným produktem metabolismu purinů. Urikémie je standardně sledovaná a případně léčená zejména z hlediska dny a jejích…
ReMuS – aktuální data o roztroušené skleróze
Každý den onemocní roztroušenou sklerózou v ČR tři lidé, ze dvou třetin jsou to ženy. Nejnovější data celostátního registru pacientů ReMuS ukazují…
Jak zlepšit prognózu pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem?
Rizikové faktory důležité pro rozvoj postižení koronárních tepen jen zřídka působí izolovaně – u většiny pacientů je jich provázáno několik a bývá…
Biosimilars. Od snů k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost k inovativní léčbě, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stádiu onkologického…
Benefity gastrického bypassu přetrvávají i po dvanácti letech
Dosud nejdelší observační retrospektivní studie potvrdila, že zdravotní přínosy chirurgického řešení obezity přetrvávají u většiny pacientů ještě…
VFN má od Prahy lepší vybavení pro hypotermii novorozenců
Celotělovou hypotermií snižují následky po prodělané asfyxii u novorozenců na Klinice dětského a dorostového lékařství (KDDL) 1. LF UK a Všeobecné…
Kdo hospodaří s nulovou marží?
Nedávno jsem se dočetl, že nemocniční lékárny údajně hospodaří s nulovou marží. Kdežto soukromník si marži a podmínky nákupu i prodeje stanoví sám. A…
Kam až jít při snižování krevního tlaku? Názory se různí.
Je v současnosti doporučovaná hodnota krevního tlaku pod 140 mmHg ještě dostačující, nebo je třeba jít níže a snažit se dosáhnout hodnot pod 120 mmHg?
Až polovině obcí chybějí nebo brzy budou chybět lékaři
S nedostatkem lékařů se potýká nebo brzy bude potýkat až polovina obcí v ČR, chybějí hlavně praktičtí lékaři pro dospělé i děti, stomatologové a…
Minuty MT
Kongresová sezóna se rozběhla počátkem letošního září téměř zběsilým tempem. Ty nejdůležitější evropské kongresy jsme si samozřejmě nenechali ujít.
Pozastavení plateb nemocnicím a finanční bonusy ve zdravotnictví
Na první pohled by se mohlo zdát, že investigativní žurnalistika novinářů z portálu www.stream.cz (případně www.seznam.cz) odhalila nové zásadní téma…
VZP zastavila platby některým nemocnicím kvůli lékovým bonusům
Na skutečnost, že nemocnice nakupují od dodavatelů léky se slevou, avšak tyto léky vykazují zdravotní pojišťovně v plné ceně bez slevy, poukázal…
Registrace liraglutidu se rozšiřuje o snížení kardiovaskulárního rizika
Konečným cílem léčby diabetu není kontrola glykémie, ale omezení rizika komplikací tohoto onemocnění, a tím i snížení mortality. Především u…
Zdraví migrantů má dopad na zdraví celé populace
V zájmu ochrany zdraví svých populací začaly členské státy EU, včetně ČR, loni v září koordinovat spolupráci a zlepšování zdraví uprchlíků a migrantů…
Proti chřipce by se měli očkovat také zdravotníci
Vakcinaci proti chřipce doporučují lékaři zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a také zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Očkování…
Soudní přezkum úhrad zdravotnických prostředků je možný
Problematika berlí, očních čoček a dalších zdravotnických prostředků neopustila jednací síně Ústavního soudu. V červnu Ústavní soud zrušil s…
Farmaceutický průmysl představuje pokroky ve výzkumu léků
Obrovský skok v délce přežití onkologických pacientů, proměna nákazy HIV z dříve fatálního problému v problém zvládnutelný anebo využití genové…
Trombolýzou lze léčit CMP i u dětí
Ročně v Česku postihne mrtvice 20 až 30 dětí. U těch nejmenších se agresivní metody léčby nepoužívají. Zeptali jsme se MUDr. Jany Haberlové, Ph.D., z…
Zamyšlení profesora Jaroslava Blahoše u příležitosti významného mezinárodního ocenění
Při slavnostním zahájení kongresu Akademie práv, etiky a zdraví, nad nímž převzal záštitu rektor UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., byla prof. MUDr.…
Kardiologický summit v Barceloně ustál útok
V posledních srpnových dnech se konalo ve španělské Barceloně výroční zasedání Evropské kardiologické společnosti.
Proč u karcinomu plic roste podíl nekuřáků?
Podle zprávy zdravotnické služby USA (Surgeon General Report) z roku 2004 bylo mezi pacienty s karcinomem plic 10 až 15 % osob, které nikdy nekouřily…
Na zdravotním výboru zněla slova o korupci
Slova o korupci ze strany firem směřovaná na poslance, kteří nechtěli hlasovat pro jeden z poslaneckých návrhů ke zdravotnickým prostředkům, zazněla…
Zdravotnické prostředky v „přechodném období“. V jakých mantinelech by se měly pohybovat zdravotní pojišťovny
Široké odborné veřejnosti je jistě známo, že koncem května Ústavní soud nálezem zrušil vybraná ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění…
Revmatologický ústav – 65 let od založení
Na konci roku 1952 byl dekretem ministra zdravotnictví založen Výzkumný ústav chorob revmatických (VÚCHR) a byla mu přidělena budova bývalého…
Nulová marže nemocničním lékárnám?
Bonus, malus, kalus, plus, minus, exitus. To tak nějak prolétne hlavou člověku, používajícímu celoživotně latinskou terminologii, když čte čisticí…
Od září mohou lékaři nastoupit na rezidenční místa, slíbil ministr
Ministerstvo zdravotnictví na poslední chvíli, a vlastně už po termínu řeší dotace na rezidenční místa pro letošní rok. Mladí praktici varovali, že…
Studie SPRINT: Vyplatí se agresivní léčba hypertenze?
V rámci významné studie SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) nediabetičtí pacienti s vysokým kardiovaskulárním rizikem podstoupili…
Fluorochinolony – další příčina intrakraniální hypertenze
Pseudotumor cerebri (PTC) neboli idiopatická intrakraniální hypertenze se projevuje zvýšeným nitrolebním tlakem bez přítomnosti lézí či žilní…
Nový typ defibrilátoru umožňuje celotělovou MRI
Lékaři Kardiocentra Fakultní nemocnice Olomouc provedli první implantaci defibrilátoru automaticky detekujícího prostředí magnetické rezonance. Celý…
Má zaměstnavatel právo mluvit zaměstnancům do úpravy jejich vlasů?
Zdravotní sestra si obarvila vlasy, s čímž vedení kliniky ARO nesouhlasí. Může zaměstnavatel mluvit svému zaměstnanci do úpravy vlasů? V poradně MT…
Jojo efekt zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Zhubnout a zase přibrat je nebezpečnější než zůstat tlustý. Pacienti s ischemickou chorobou s velkými výkyvy váhy mají mnohem vyšší riziko infarktu,…
Prevence v souvislosti s náhradami kloubů
Cílená prevence poruch kardiovaskulárního a zažívacího traktu má významný efekt na snížení rizika úmrtí po kloubních náhradách.
Rezistentní tuberkulóza se bude dál šířit
Ve čtyřech nejhůře postižených zemích (Indie, Filipíny, Rusko a Jihoafrická republika) bude až do roku 2040 dál přibývat případů rezistentních forem…
Data z reálné praxe doplňují výsledky klinických studií
Data z klinických studií zaměřených na léčbu roztroušené sklerózy (RS) doplnila na letošním červnovém Evropském neurologickém kongresu v Amsterdamu i…
Za uspokojení z práce sestra v hypermarketu nenakoupí
Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR necelých 28 500 korun, ve státní nemocnici průměrně 30 866 korun…
Glifloziny představují zajímavou možnost pro diabetiky se srdečním selháním
Pozornost široké i odborné veřejnosti se velmi často obrací na onkologická onemocnění. Srdeční selhání je ale choroba s často horší prognózou jak z…
Diverzita a digitální transformace v primární péči
Na 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, která se konala na přelomu června a července v Praze, vystoupil i dr.…
Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním…
Urgentní příjem zahlcují pacienti, kteří tam nepatří
Na Urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol ošetří denně v průměru 60 pacientů, polovina ale přichází s obtížemi, které na urgentní…
Vedle nadužívání záchranných služeb je třeba vyřešit problém s tísňovými čísly
Letecká záchranná služba působí v Česku od roku 1987, nyní vrtulníky startují z deseti základen. Ty v Praze, Plzni, Brně a Bechyni obsluhuje Armáda a…
Objeveny biomarkery zvýšeného rizika mrtvice u žen
Ženy se zvýšenou koncentrací beta-2 mikroglobulinu v krvi mají vyšší riziko ischemické cévní mozkové příhody (CMP), nejčastějšího typu CMP. Tvrdí to…
Bomba! Nebo bouře ve sklenici vody? Poznámky na okraj předběžného zveřejnění výsledků studie REVEAL s anacetrapibem
Začíná být docela obvyklou praktikou farmaceutických společností, že zveřejní „obecný výsledek“ léta očekávané studie několik týdnů před její…
ASCO 2017 českýma očima
Na to, co bylo na letošním kongresu ASCO největším překvapením pro české lékaře, kteří kongres navštívili, a jak hodnotí prezentované studie a…
Požadavky na bezpečnost dat ve zdravotnictví
Zdravotnická zařízení každodenně zpracovávají patrně vůbec nejcitlivější druh osobních údajů – údaje o zdravotním stavu pacientů. V papírové i…
Přípravy SÚKL na spuštění eReceptu finišují
Poprvé byl eRecept v Česku legislativně zaveden v roce 2007, od 1. ledna 2018 bude pro lékaře na základě zákona o léčivech elektronická preskripce…
Indiánské odpoledne v motolské nemocnici
Ve středu 21. června proběhlo na volném prostranství areálu Fakultní nemocnice v Motole další indiánské odpoledne, které pro dětské pacienty v rámci…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Osobní přístup ke klientům stojí za úspěchem Alphega lékáren
Jsou lékárny s osobním přístupem ke každému zákazníkovi – pacientovi a pak existují výdejny léků. K těm druhým se Alphega lékárny nikdy nechtějí…
Jak a proč indikovat betablokátory u hypertenze a po infarktu myokardu
Dvě trojice předních kardiologů vystoupily ve druhé polovině dubna na téměř paralelně probíhajících odborných sympoziích v Praze a Brně. Jejich…
Je možné ukončit pracovní poměr, pokud očkování proti hepatitidě B není účinné?
Má nemocnice právo a za jakých podmínek ukončit pracovní poměr se zdravotní sestrou u níž není očkování proti hepatitidě B účinné? V poradně MT…
Interní oddělení nemocnic již fungují v krizovém režimu
Otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví České republiky JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, upozorňující na současnou…
Poslanci schválili navýšení plateb za státní pojištěnce i snížení limitů na doplatky na léky
Poslanecká sněmovna schválila 30. června 2017 ve třetím čtení návrh novely zákona č. 592/1992 Sb., která zaručuje navýšení plateb za státní…
Puzzle jménem metabolický syndrom je známé přes 100 let
Jako otce metabolického syndromu uvádějí encyklopedie doktora Geralda Reavena, který publikoval práci o syndromu X v roce 1988.
Stanovisko výboru ČSARIM k zajišťováni odborného dozoru podle novely zákona 95/2004 Sb.
Novela zákona, která vstoupí v platnost k 1. 7. 2017 (Sbírka zákonů č. 67/2017, částka 22) má výrazný dopad na bezpečnost pacientů a ovlivní i…
ČR zpřísňuje podmínky pro zubaře ze zemí mimo EU
Konec námezdní práce zubařů bez aprobace z nečlenských zemí EU, a tím i větší bezpečí a kvalitnější péči pro české pacienty přinese podle očekávání…
Mladí doktoři budou udělovat titul Férové pracoviště
Sekce mladých lékařů ČLK chce přispět ke zlepšení podmínek pro mladé lékařky a lékaře. V průzkumu zjistila, s jakými problémy se potýkají, šlo…
Poraďte svému pacientovi: Při srdečním selhání pozor na skokový nárůst hmotnosti
O srdečním selhání se někdy mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Přesto bývá zaměňováno za jiné kardiologické problémy, nebo dokonce…
Zájemců o mise Lékařů bez hranic přibývá
Česká kancelář Lékařů bez hranic oslavila loni v říjnu deset let. Do letošního března uskutečnila 316 výjezdů po celém světě, kterých se dohromady…
Lékaři bez hranic léčí i pod palbou
Humanitární krize v Nigérii, útoky na nemocnice i léčba pod palbou, konec epidemie eboly v Africe, snížení cen pneumokokové vakcíny či největší…
MZ ČR slibuje, že o peníze za směnnost už sestry nepřijdou
Od července by sestry, které zajištují nepřetržitou péči u lůžka, měly na výplatní pásce mít stálý příplatek 2 000 korun. Tyto peníze by měl dostat…
Když se řekne plastická chirurgie, veřejnost si představí prsa, nos a liposukci
Ve dnech 21. a 22. dubna proběhla ve Velkých Bílovicích mezioborová konference plastických chirurgů a dermatologů s názvem ON/IN UNDER SKIN. Po jejím…
Může vrchní sestra neschválit přestup na jiné oddělení?
Jak reagovat, když vrchní sestra odmítne schválit přestup na jiné oddělení a zdůvodňuje jej nedostatkem pracovníků? V poradně MT odpovídá Mgr. Petr…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Průzkum: Veřejnost většinově souhlasí s růstem spoluúčasti
S určitým zvýšením spoluúčasti při léčbě běžných onemocnění, pokud by to umožnilo zvýšit dostupnost vysoce nákladné léčby pro pacienty s vážnými…
Antibiotika souvisí s prekurzory rakoviny střev
Osoby, které dlouhodobě užívají antibiotika, mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou polypy v tlustém střevě, které jsou prekurzorem většiny…
Mírná tělesná zátěž je spojena s nižší mortalitou než intenzivní jogging
Již dříve bylo zjištěno, že osoby, které cvičily, mají o 30 % nižší riziko úmrtí než osoby neaktivní. V této nové studii sledovali dánští vědci po…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Pokles kognitivních funkcí po operaci způsobují imunitní buňky v mozku
Starší pacienti po operaci často trpí zhoršením duševních schopností, které trvá týdny i měsíce. Dosud se vědci domnívali, že jde o důsledek…
Přenesení poloviny úvazku soukromé praxe do jiného kraje
Lze část úvazku ortopedické praxe převést do jiného kraje, na jiný právní subjekt, a jak předejít zamítavým stanoviskům k žádosti o uzavření smlouvy?…
CzechMed reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, vítá zrušení ustanovení upravující mechanismus stanovování výše úhrady zdravotnických…
Další komentáře k rozhodnutí Ústavního soudu
Veřejné vyhlášení nálezu Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež…
Ústavní soud dal za pravdu senátorům
Ústavní soud ČR odmítl pokračování dosavadní praxe určování výše úhrad zdravotnických prostředků, do konce roku 2018 musí být přijata nová zákonná…
Ústavní soud, zdravotnické prostředky a trocha toho nadstandardu
Po dvou letech čekání se u Ústavního soudu dne 10. 5. 2017 konalo veřejné slyšení k úhradám zdravotnických prostředků. Skupina senátorů napadá…
Medicínu by měl člověk studovat proto, že chce pomáhat lidem
V Medical Tribune přinášíme rozhovory s mladými lékaři, kteří hledají uplatnění v cizině a jsou tam spokojeni víc než v našem zdravotním systému.…
Nebojme se u LDL cholesterolu ambiciózních terapeutických cílů
Na potenciál kombinační léčby dyslipidémií se zaměřilo sympozium společnosti MSD, které bylo součástí letošního výročního kongresu České…
Protikuřácký zákon je špatně
Tentokrát nejde o nedokonalosti v zákoně a ústupky lobbistům, ale o název. Alespoň podle slov profesorky MUDr. Evy Králíkové, CSc. (VFN v Praze).…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Antipsychotika a riziko IM
Šestičlenný tým čínských odborníků pod vedením Zheng‑he Yua (pracoviště Hangzhou a Changsha) se zabýval problematikou užívání antipsychotik a rizikem…
Jak optimalizovat terapii metforminem?
Metformin je podle evropských i amerických doporučení lékem první volby pro všechny diabetiky 2. typu (DM2) bez kontraindikace. Podávat ho lze jak…
Úhrady zdravotnických prostředků před ústavním soudem
Ústavní soud momentálně projednává návrh na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění týkající se hrazení zdravotnických prostředků. Kauza…
SÚKL chystá k eReceptům osvětovou kampaň
Ambulantní lékaři dostanou zřejmě možnost připojovat se k systému eReceptu hromadně. Podobně jako je to už teď umožněno lékařům v nemocnicích. Pro…
Kolik peněz dostávají praktičtí lékaři od zdravotní pojišťovny jako kapitační platbu za jednoho pacienta?
Výše kapitační platby u praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost je dána vyhláškou MZ ČR o stanovení hodnot bodu, výše…
Lidí se závislostí přibývá, nabídka péče nestačí
Adiktologie je podfinancovaná, ambulantní síť pro závislé je nedostatečná. Problém závislosti není omezen na adiktologii, prostupuje celým…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo
Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové,…
Lékaři by měli ptát pacientů na inkontinenci
Inkontinencí trpí v Česku kolem 1,2 milionu lidí, z nich 250.000 jsou senioři. S věkem výskyt stoupá, se stárnutím populace tak počty pacientů rostou…
SPL usiluje o zvýšení kompetencí praktických lékařů
Novým předsedou Sdružení praktických lékařů je dosavadní místopředseda MUDr. Petr Šonka. Na XXVII. konferenci SPL 8. dubna zvolili delegáti…
Budoucí vojenští lékaři zvládají dvě školy zároveň
Studenti Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové uspěli opakovaně v soutěži Medik roku – v roce 2015 dvě zúčastněná…
Novým šéfem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom
Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl dnes na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této…
Peníze a víno v džbánu spletou hlavu i moudrému pánu
Z redakční pošty jsme vybrali příspěvek MUDr. Jozefy Kuntscherová, ve kterém se vyjádřila ke sporu o obory terapeut a specialista tradiční čínské…
Těhotné klientky OZP ohrožené cukrovkou budou sledovány na dálku
Aktuální hladinu cukru v krvi u těhotných klientek OZP budou lékaři sledovat na dálku přes mobilní telefon. Nastávající maminky ohrožené cukrovkou už…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Lékaři se málo věnují problému alkoholu u svých pacientů
Na konzumaci alkoholu se ptá svých pacientů jen 40 procent lékařů, a ještě méně jich je upozorní, že by ve vztahu k alkoholu měli udělat zásadní…
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká, i když je různorodá a zajímavá. Není to akční medicína s operacemi zachraňujícími životy a…
Mediky roku 2017 jsou vojáci z Hradce Králové
Tým budoucích vojenských lékařů z Hradce Králové zvítězil ve 3. ročníku soutěže Medik roku 2017. Čestné diplomy a putovní pohár jim předala…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Proč jsem šla studovat medicínu aneb fakta vs. politika
O svém povolání jsem se rozhodovala v polovině sedmdesátých let 20. století a se svou „politickou anamnézou“ jsem mohla zapomenout na preferovanou…
Diabetická noha v průniku několika oborů
Součástí programu letošních Diabetologických dní v Luhačovicích bylo i velmi prakticky koncipované sympozium zaměřené na komplexní přístup k syndromu…
Hospic, dobrá tečka za životem
Dokumentární projekt Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče „Hospic, dobrá tečka za životem“, sbírá poselství lidí na sklonku života. Do…
Umělý pankreas a antidiabetika ovlivňující KV úmrtí – nové trendy v léčbě diabetu
To nejlepší na začátek, dalo by se říci o přednášce Nové trendy v léčbě diabetu, kterou v předvečer letošních 53. diabetologických dnů přednesl…
Brusinky na infekce močových cest neúčinkují
Nedávná studie, publikovaná v JAMA, nenašla žádné důkazy prospěšnosti užívání suplementů s brusinkami pro infekce močových cest (UTI).
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Nové léky zkrátí dobu léčby a rozšíří skupinu léčených
Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace, která byla poprvé prezentována 22. dubna na kongresu Evropské hepatologické společnosti (EASL…
Hlavní ingrediencí dobré péče o pacienta je skutečný lidský zájem o něj
Dobrá komunikace mezi pacientem a zdravotníkem je základem adherence pacienta k léčbě. Jak účinně, ale i radostně komunikovat? Je možné se vyhnout…
Užívání antidepresiv v těhotenství nezvyšuje riziko autismu u dětí
Nejméně deset let se objevují zprávy, které dávají do souvislosti poruchy autistického spektra u dětí s užíváním antidepresiv jejich matkami během…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Ministerstvo zdravotnictví nadělovalo lékárníkům pokuty
Zhruba 170 lékárníků se dočkalo ve velikonoční době nemilé nadílky od Ministerstva zdravotnictví v podobě rozhodnutí o zamítnutí odvolání proti…
Většina Čechů chce komunikovat s lékaři elektronicky
Devět z deseti Čechů by chtělo komunikovat s lékaři elektronicky. Nejčastěji by tuto možnost využili při objednávání k lékaři, vystavování receptů a…
Revmatologie: od nástupu biosimilars očekáváme možnost léčit více pacientů
V kongresovém sále IKEM se koncem února konalo sympozium s mezinárodní účastí, které se věnovalo významu „kopií“ léčivých přípravků, které jsou…
Odbory: Chystá se největší odstátnění majetku za posledních 20 let!
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby přerušila projednávání zákona o univerzitních nemocnicích. Naopak…
Do nemocnic chce jen třetina studentů zdravotnických škol
Nastoupit do nemocnic má zájem jen třetina studentů a studentek posledních ročníků středních a vyšších odborných zdravotnických škol a necelá…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Fixní kombinace nových léčiv zlepšují léčbu hypertenze
S velkým zájmem odborné veřejnosti se setkalo letošní XV. sympozium Arteriální hypertenze, které se konalo 5. dubna v Praze a bylo věnováno památce…
Kde končí heroická medicína
Pýcha patří mezi hříchy hlavní a hlavní se tyhle hříchy jmenují nikoli pro svůj význam, ale proto, že pocházejí z hlavy. Naopak mezi sedm…
Mezi nová antikoagulancia vstupuje další silný hráč
Nová antikoagulancia se v běžné praxi etablovala mimořádně rychle a úspěšně. Nyní je tato léková skupina obohacena o další přípravek – edoxaban. Co…
Pražské nemocnice už pacienty od záchranky neodmítají
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZSHMP) se za rok a půl pod vedením MUDr. Petra Koloucha, MBA, stabilizovala. Spory odborářů…
MS Management: Světoví odborníci přednášeli v pražském Hiltonu
Odborné setkání se letos v prvních jarních dnech konalo již popáté, ale poprvé přicestovaly nejvýznamnější kapacity na diagnostiku a léčbu…
Pozvánka IPVZ na specializační kurz Organizace a řízení ve zdravotnictví
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pořádá pro zdravotnické pracovníky uvedené v § 5 až 28 zákona č. 96/2004 Sb., zákona o…
Čas pracuje pro inhibici PCSK9
Na studii FOURIER se významně podílela také Česká republika. Nejvíce zařazených českých pacientů bylo léčeno týmem Interní kardiologické kliniky FN…
Co vše nám přinesla studie FOURIER
Možná bychom komentář k výsledkům studie FOURIER mohli začít zvoláním: Konečně! Ale nebylo by to fér. Evolocumab jako zástupce nové skupiny…
Monopolizace lékárenství není evropský trend
Podobu farmaceutického trhu, dostupnost a ceny léků pro pacienty v Česku určují, na rozdíl od Slovenska, Maďarska a Polska, mnohem více nadnárodní…
Festival Na hlavu má bourat předsudky o duševních nemocech
V pražském kině Světozor dnes začíná nový festival Na hlavu, který má bourat předsudky o psychických nemocech. Projekce snímků doprovodí přednášky…
Cílem léčby u mCRC je prodloužit život a zachovat jeho kvalitu
Vývoj u metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) v posledních patnácti letech nebyl revoluční, ale spíše evoluční. Přežívání pacientů se však,…
Česko‑slovenská spolupráce oftalmologů by měla zůstat zachována
V první den konání IX. bilaterálního česko‑slovenského oftalmologického sympozia požádala redakce Medical Tribune prezidenta kongresu prim. MUDr.…
Stále nevíme, jaký lék dát v počátcích RS
Roztroušená skleróza se za posledních dvacet let stala léčitelnou chorobou. Neurologové však stále řeší nejen otázky vhodné léčby pro konkrétního…
Kongresoví ambasadoři Prahy získali prestižní ocenění
V Praze proběhl v pořadí již osmý ročník udílení ocenění za přínos na poli kongresového průmyslu Ambassador Awards Evening. Slavnostní večer pořádá…
EU zpřísňuje regulaci zdravotnických prostředků
Nová nařízení o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro přijatá v dubnu ruší dosavadní směrnice a významné…
Jak se projeví přísnější regulace zdravotnických prostředků v české legislativě?
Jak se projeví nové předpisy EU o zdravotnických prostředcích v českých právních normách se redakce Medical Tribune zeptala JUDr. Jakuba Krále, Ph.D.…
Dopady přísnější regulace zdravotnických prostředků na český trh
Nové předpisy EU o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro přijaté v dubnu znamenají revoluční změnu v…
17. evropský den melanomu v České republice
24. dubna se již posedmnácté otevřou ambulance kožních lékařů v České republice s nabídkou prohlídky kožních pigmentových mateřských znamének. Během…
V jaké oblasti zdravotnictví se uplatní absolvent magisterského oboru mikrobiologie?
Lze po vystudování magisterského oboru mikrobiologie, který není akreditovaný jako zdravotnický, pracovat v laboratoři klinického pracoviště?…
Péči o seniory s nadšením přebírají mladí lékaři
V sobotu 1. dubna 2017 odpoledne proběhlo v pražském Gerontologickém centru setkání mladých geriatrů. Mladé lékaře v poslední době spojil hlavně…
O současném stavu nemocničního lékárenství a chystaných změnách
PharmDr. Petr Horák je historicky prvním českým lékárníkem, který od roku 2012 aktivně působí ve výboru Evropské asociace nemocničních lékárníků.…
Rodina léků v inhalátoru ELLIPTA se rozrostla o nového člena
Koncem letošního března přivítaly Luhačovice jaro prvním ze svých tradičních kongresů, a to XXIV. luhačovické dny. Setkání alergologů a plicních…
Jaké jsou podmínky pro otevření vlastní praxe v oboru rehabilitace?
Kterými zákony se řídit, pokud chceme otevřít vlastní rehabilitační praxi? Na dotaz odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.
Rychlost schvalovacích procesů FDA a EMA
Prestižní časopis NEJM publikoval 6. dubna 2017 analýzu srovnávající schvalovací procesy lékových agentur – Food and Drug Administration (FDA) a…
Spolupráce farmaceutických společností s akademiky je výhodná
Spolupráce farmaceutického průmyslu s akademickou sférou urychluje vstup nových léků do klinické praxe. Je výhodná pro pacienty, průmysl i akademická…
Zpětné bonusy jsou nesystémové
Zpětné bonusy znetransparentňují prostředí, jsou nesystémové a deformují představu o reálných cenách léků. Tlak na ně zesílil s nástupem biosimilars,…
Koruna bude posilovat. Co to znamená pro české zdravotnictví?
Konec intervencí proti koruně pomůže ušetřit peníze ve zdravotnictví, může ale zvýšit doplatky pro pacienty na léky a zhoršit dostupnost.
Světové prvenství IKEM: kombinovaný POEM a G-POEM
V IKEM poprvé na světě operovali v rámci jednoho zákroku pacientku s achalázií jícnu, která zároveň trpěla gastroparézou, kombinací metod POEM a G…
Tofacitinib získal registraci v EU pro léčbu revmatoidní artritidy
Tofacitinib citrát (Xeljanz) je inhibitor Janus kinázy (JAK), který blokuje intracelulární signální dráhu prozánětlivých cytokinů. Je součástí…
Moderní ambulance rozšíří péči o rizikové novorozence
Specializovaná ambulance s přístrojovým vybavením pro dlouhodobé sledování vysoce rizikových novorozenců vznikla díky poskytnuté dotaci z norských…
Ludvík dá lékařům 150 milionů na eRecepty
Za psaní elektronických receptů budou dostávat lékaři peníze od zdravotní pojišťovny. Kód v hodnotě 1,70 Kč bude v úhradové vyhlášce na příští rok,…
Dabigatran je během ablace bezpečnější než warfarin
Nová antikoagulancia (NOAC) v současnosti již představují zavedenou lékovou skupinu. Lékaři i pacienti oceňují, že díky nim je možné se vyhnout mnoha…
Ohlédnutí za profesorem Kočandrlem
Kardiovaskulární a transplantační chirurg Vladimír Kočandrle stál sedm let v čele prestižního pražského Institutu klinické a experimentální medicíny …
Vliv kultivačních médií na výsledky IVF
Velmi důkladně provedená dvojitě slepá a randomizovaná studie publikovaná v lékařském časopise Human Reproduction prokázala významný vliv komerčně…
Primář: Alkohol nezbytný pro život není
Názory na škodlivost či prospěšnost alkoholu se ve veřejnosti liší, v pohledu na něj není jednotná ani odborná veřejnost. Na nedávném parlamentním…
Ministr: Sestry, bude líp, peněz bude víc
„Sestry, bude líp, peněz bude víc,“ slíbil ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík na slavnostním galavečeru Sestra roku 2016 v úterý 28.…
Poraďte svému pacientovi. Jak léčit bolest u nemocných s roztroušenou sklerózou.
Pacientů s roztroušenou sklerózou stále přibývá a s tím rostou i znalosti o této nemoci. Mnohé její aspekty však vyžadují úzkou specializaci. Na…
Vláda schválila legislativní zakotvení hospiců do českých norem
„Pro oblast péče o nevyléčitelně nemocné je to velký krok vpřed. Zakotvení této formy služeb je něco, co v českém právu dlouhodobě chybělo a mohlo to…
Osmero požadavků SAS
Rada Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) vydala 24. března své požadavky na elektronizaci českého zdravotnictví. Ta má podle ní být v první…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu. Studie publikovaná v BMJ Open Diabetes & Research srovnávala průměrné…
Biologicky naivní pacienti s PsA setrvávají na léčbě déle
Pacienti s psoriatickou artritidou, kteří dosud nebyli léčeni biologiky (tzv. naivní pacienti) setrvávají na léčbě inhibitory tumor nekrotizujícího…
Smluvní svoboda pojišťoven zefektivní veřejné pojištění
Dokud nebudou mít zdravotní pojišťovny skutečnou smluvní svobodu, systém veřejného zdravotního pojištění v Česku nebude efektivní. Teoreticky zde…
Zdravotní výbor zamítl rozšíření pravomocí praktiků
Praktičtí lékaři se rozšíření pravomocí v preskripci zatím nedočkají. Sněmovní zdravotní výbor 23. března doporučil Poslanecké sněmovně ke schválení…
Technologie v diabetologii. Diabetologická ambulance přeplněná technologiemi.
V historicky krátkém čase se diabetologie změnila z poměrně přehledného oboru, který byl postaven zejména na edukaci, spolupráci s nemocným a…
Moderní zdravotnictví se bez elektronizace neobejde
Od elektronického zdravotnictví si slibujeme hlavně zlepšení kvality zdravotní péče a snížení administrativy. Zásadně se má změnit přístup k datům,…
Hlavní příčinou otoků při žilní hypertenzi je poškození kapilár
Součástí programu 42. angiologických dnů, konaných v posledním únorovém týdnu v Praze, bylo i sdělení MUDr. Júlie Černohorské, Ph.D., z Dermal Centre…
Polypill v kardiovaskulární prevenci u seniorů
Studie SECURE ověřuje potenciální přínos polypill obsahující atorvastatin, kyselinu acetylsalicylovou a ramipril v sekundární prevenci pro pacienty…
Biosimilars napříč klinickými indikacemi
Paul Cornes je britský lékař – onkolog, který podstatnou část své profesní kariéry zasvětil léčivým přípravkům, jež budou dostupné pro všechny…
ÚOHS schválil fúzi na trhu laboratorních vyšetření
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil prodej jednoho z největších tuzemských poskytovatelů laboratorních služeb AeskuLab a…
Systém eHealth by měl pomoci k transparentnímu zdravotnictví
Elektronizace, sdílení dat a eHealth. V Česku stále přešlapování na začátku, jinde již po léta zaběhlá a neodmyslitelná součást zdravotnictví. Tam,…
V Česku rapidně vzrostl počet cizinců s TBC
Počet lidí s TBC v tuzemsku meziročně klesl, a to o 22 osob. Lékaři odhalili TBC u 496 lidí. Zvyšuje se však počet cizinců nemocných tuberkulózou. V…
Tradiční čínská medicína - věda, nebo podvod na pacientech?
MUDr. Jozefa Kuntscherová ve svém komentáři upozorňuje na skutečnost, že způsob provozování tradiční čínské medicíny ve FN v Hradec Králové svědčí o…
EFIC: Mýty a fakta o bolestech kloubů
Nejnovější výzkum popírá některé populární teze o bolestech kloubů. „Tyto mylné představy přitom často stojí v cestě účinným terapiím,“ upozornili…
V Brně zkoumají vliv jógy na poruchy paměti starší generace
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zkoumá vliv jógy a meditace na poruchy paměti a demenci starší populace.
Mohou absolventi zahraničních lékařských fakult pracující v České republice používat titul MUDr.?
V západočeských lázeňských městech pracují jako lékaři absolventi zahraničních škol z východních zemí. Je v pořádku, že používají akademický titul…
Ceramidy jako nadějný prediktor kardiovaskulárního rizika
Skórovací systém založený na koncentraci čtyř různých ceramidů v plazmě má vysokou prediktivní hodnotu pro určení rizika závažných kardiovaskulárních…
Sněmovna schválí změny ve vzdělávání zdravotních sester
Zdravotní sestry patrně nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu…
Nová monografie Imunologie člověka
V těchto dnech vychází monografie Imunologie člověka, jejímiž autory jsou Jan Krejsek, Ctirad Andrýs a Irena Krčmová. Učebnice základní a klinické…
Pozor na kreatinin u blokády RAS
U nemocných, zahajujících léčbu inhibitorem ACE nebo sartanem, je i malé zvýšení koncentrace kreatininu varovným signálem. To je hlavní zjištění…
Ministerstvo hledá možnosti, jak proplatit lety záchranářů
Ministerstvo zdravotnictví hledá možnosti, jak leteckým záchranářům proplatit akutní zásahy mimo dobu, kdy mají pohotovost. Na případy je podle…
Je možné, aby dohled nad zdravotní sestrou v lůžkovém provozu prováděl lékař?
Zaměstnavatel převádí sestry do devátých platových tříd s tím, že dohled nad nimi vykonává lékař. Jde o akutní lůžkový provoz. Smí lékař provádět…
Stomatologové dají doporučení, co používat místo amalgámu
Odborníci z České stomatologické komory (ČSK) připraví doporučení, jaký materiál na zubní výplně by měl být v budoucnu používán místo amalgámu, jehož…
Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu
Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE-5), léky používané v terapii erektilní dysfunkce, jsou podle všeho bezpečné i pro pacienty po infarktu myokardu. …
Pozice oxidu arsenitého v léčbě akutní promyelocytární leukemie
Akutní promyelocytární leukemie (APL) byla až do 80. let minulého století neléčitelným onemocněním, které vedlo k úmrtí v řádu týdnů. Objev vlivu…
Nemocnice: Léčebné konopí není, pacienti mohou mít problémy
Pacienti, kteří v Česku užívají léčebné konopí, se museli vrátit ke klasické léčbě, protože konopí v lékárnách není. Pro některé z nich to může být…
Brno bude ve vozech MHD propagovat aplikaci k záchraně života
Brno bude propagovat ve vozech MHD aplikaci Záchranka, která pomáhá k záchraně života. Lidé si ji mohou přes internet stáhnout do chytrého mobilu a v…
Hlavní město rozdělí mezi pražské nemocnice zhruba 1,6 milionu Kč
Hlavní město rozdělí mezi pražské nemocnice zhruba 1,607 milionu korun. Peníze jsou určeny na nákup přístrojů a modernizaci lékařské pohotovostní…
Progredující charakter chronického žilního onemocnění ukazuje na nutnost léčby od počátečních stadií
Na XXXV. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která se konala loni v listopadu v Karlových Varech, měli účastníci možnost…
Specializovaná aplikace pomáhá v léčbě a monitoringu ran
Problémem, který trápí lékaře nejen v Česku, ale i všude ve světě, je, jak při léčbě ran zvolit ten správný léčebný postup, a to nejen z úhlu pohledu…
Má nový zaměstnavatel právo na výpis ze zdravotní dokumentace?
Nový zaměstnavatel požaduje po nastupující zdravotní sestře mimo výpisu praxe a dalších dokladů i výpis ze zdravotní dokumentace od obvodního lékaře…
Týden mozku opět představí nové poznatky z výzkumu neurologů
Nejnovější poznatky ve výzkumu mozku, duševních poruch i neurologických onemocnění představí tento týden série přednášek nazvaná Týden mozku. Ve svém…
Výdaje na zdravotní služby letos vzrostou o šest procent
Výdaje na zdravotní služby vzrostou v letošním roce na 267,31 miliardy korun, což je o 14,4 miliardy korun či šest procent více než loni. Celkové…
Obezita zvyšuje riziko vzniku vážných onemocnění ledvin
Dvanáctý ročník Světového dne ledvin, který letos připadá na 9. březen, je tentokrát věnován vztahu mezi obezitou a ledvinami. Chronické onemocnění…
Lidé se dnes už milují čím dál tím méně. Není čas.
Na stará kolena si doplňují kulturní vzdělání. Je to sice pozdě, ale přece jenom. Tak jsem viděl nedávno operu Bedřicha Smetany „Tajemství“. Dýchá z…
MaRS 2017 pokořil návštěvnostní rekord z minulého roku
Celkem 252 353 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal pošesté. Cvičením přišlo podpořit…
Biosimilars 2017 – pokroky v přijatelnosti odbornou lékařskou veřejností
První ročník semináře v roce 2015 uvedl biosimilars jako skupinu léků, které nejsou „divokou“ kopií originálních biologických léků, především…
Moderní technologie umožňují pokrok i v multidisciplinárním přístupu
Lékaři na Klinice popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze už nemusejí kvůli fotografiím popálenin pacientů čekat na…
Infarkt myokardu – máme rezervy v léčbě a sekundární prevenci?
Od ledna letošního roku je v ČR pro pacienty nejen po prodělaném infarktu myokardu, ale i s hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční nebo srdečním…
Neurologové by volili indukční léčbu
Zajímavým konceptem odborného sdělení, jenž byl součástí konference Neurologie pro praxi v Plzni, byl blok nazvaný kontroverze. V něm zazněly dva…
Pracuje zdravotní sestra v domově důchodců ve směnném provozu?
Zdravotní sestra je zaměstnána v domově důchodců. Pracuje dvanáct hodin, směny ob den, svátky i víkendy. Jedná se o směnný provoz? Odpovídá…
Máte z práce pocit vyhoření? Vítejte v klubu
Zaměstnanci, kteří dříve oplývali pracovním nadšením, čím dál častěji na poradách mlčí. Nejsnaživější pracovníci najednou začínají chodit pozdě do…
Inovativní léky v ČR pomáhají stále více lidem
V letech 2010 až 2015 vzrostl počet pacientů léčených inovativními léky skoro o 50 procent. Průměrné náklady na jednoho ‚centrového‘ pacienta přitom…
Lidé po mozkové příhodě mohou komunikovat přes tablet
Staniční sestra Neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Nedostatek praktických lékařů nikdo neřeší. Prognóza do roku 2040 je alarmující.
Dnes už není žádným tajemstvím, že je nedostatečný počet praktických lékařů pro děti a dorost i pro dospělé. Píše se o tom opakovaně v médiích…
Pokřivený systém financování zdravotnictví
Mnoho ředitelů nemocnic a pojišťoven, ministrů zdravotnictví, jejich náměstků (i politických), krajských hejtmanů a starostů měst poukazuje na to, že…
DRG se začne používat od roku 2019–2020, pro lékaře to nebude zátěž navíc
DRG by se v Česku mělo plošně začít používat při vykazování akutní lůžkové péče od roku 2019–2020. Lékaře by změna neměla zatížit, budou jako dosud…
Česko nemá zájem o lék, kterým chtěla Kuba splácet dluh
Česko nemá zájem o kubánský lék pro pacienty s cukrovkou, kterým chtěla Kuba splácet dluh, jenž vůči ČR má. ČTK to řekl ministr zdravotnictví…
Šestý ročník cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou odstartoval 3. března
Překonávat své limity na čtyřiadvacetihodinový maraton MARS letos přijdou lidé z 26 měst z celé republiky i zahraničí. Ten startuje 3. března. Do…
Prodám špitál. Za korunu.
Za symbolickou cenu by hejtman Ústeckého kraje, Oldřich Bubeníček koupil od města Rumburk nemocnici, která je v současnosti, jako několik dalších na…
Pacienti se vzácným onemocněním čekají v Česku na své léky zbytečně dlouho
Pacienti se vzácným onemocněním čekají v Česku na své léky zbytečně dlouho. Většina lékařů se s nemocemi, které má méně než jeden člověk ze 2000,…
Změny v onkologickém centru Všeobecné fakultní nemocnice
Onkologické centrum VFN vede od středy radiační onkolog doc. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který po tři roky, kdy byl Svatopluk Němeček (ČSSD)…
Jak budou nemocnice vypadat za padesát let?
Předseda České lékařské společnosti JEP, profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, se ve svém komentáři zamýšlí nad budoucností české medicíny.…
Obecné nařízení o ochraně osobních údajů a české zdravotnictví
JUDr. Ondřej Dostál, specialista na zdravotní právo PwC Legal, upozorňuje na nové nařízení Evropského parlamentu o ochraně osobních údajů, jehož…
Riziko nákazy se pojí s cestováním a migrací
Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., představil na tiskové konferenci data o výskytu závažných…
Injekční enzymatická terapie nahrazuje operaci u Dupuytrenovy a Peyronieho choroby
Dupuytrenova kontraktura je onemocnění, charakterizované postupným vznikem uzlů a pruhů v dlani a na prstech ruky, tvořených zbytnělou tkání…
Obézní ženy mají nižší riziko hemoragického iktu. Další paradox obezity?
Obézní ženy mají sice vyšší riziko vzniku ischemické CMP, ale současně také nižší riziko hemoragické CMP, zjistili britští vědci, kteří své poznatky…
H‑BOOK: zdravotní informace vždy po ruce
Informační technologie nás obklopují již po mnoho let a využíváme je se samozřejmostí spontánního dýchání. Chytré aplikace se dostávají i do oblasti…
Průzkum: Léky či vitamíny na internetu někdy koupí 45 % lidí
Léčivé přípravky, vitamíny nebo doplňky stravy si na internetu alespoň někdy koupí 45 procent uživatelů internetu. Tento podíl v posledních letech…
Kraj odvolal ředitele zlínské nemocnice, nahradí ho Maráček
Rada Zlínského kraje dnes odvolala předsedu představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Pavla Calábka. Nahradí jej současný ředitel lázní…
Lékaři a definice střední třídy
Doufejme, že nápad zdanit zaměstnance s příjmy nad 50 000 byl nepovedený žertík v rámci předvolební kampaně ČSSD, která cílí za typickou českou…
Návrhy z dílny ČSSD mi připadají jako poslední výstřel z Aurory
Co si o návrhu ČSSD vyřadit lékaře ze střední třídy myslí MUDr. Igor Karen, praktický lékař z Benátek nad Jizerou? Že se naše společnost vrací před…
Jak je to s těmi daněmi ?
Komentář MUDr. Romana Kerekeše k návrhu ČSSD zdanit více zaměstnance s příjmy nad 50 000 CZK "hrubého" měsíčně, který dopadne také na lékaře.
Zákon o univerzitních nemocnicích dá vysokým školám víc pravomocí, což školy vítají
Univerzitní nemocnice, na které se od ledna 2018 má podle návrhu zákona transformovat deset fakultních nemocnic, opustí přežitý status státní…
V ČR roste počet lékařů ze zahraničí, tvoří 5 % členů komory
V Česku roste počet lékařů ze zahraničí. V roce 1992 bylo mezi členy České lékařské komory (ČLK) registrováno 403 cizinců, což bylo asi 1,5 procenta…
Z investičního fondu spravovaného MZ by mohly čerpat jen nemocnice zařazené do sítě
Z investičního fondu, který by měl vzniknout z části výnosu spotřební daně za tabák a alkohol, by mohly čerpat jen nemocnice zařazené do sítě. Na…
Co hradí pojišťovna při ošetření zubu?
OTÁZKA: Co hradí pojišťovna při ošetření zubu s následným plněním zubních kanálků? Existuje zde nějaký postup hrazený pojišťovnou, nebo jen…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví bude Prymula
Náměstkem pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví bude od března bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula (foto).…
Mnohočetným myelomem každoročně onemocní na půl tisíce Čechů
Na úterý 28. února 2017 připadá Den vzácných onemocnění. Mezi ně patří také mnohočetný myelom, kterým ročně onemocní 4–6 pacientů na 100 000 obyvatel…
Vzácná onemocnění čekají na nové objevy
Medicínský výzkum mění životy pacientů – a u vzácných onemocnění to platí dvojnásob. Každá nově popsaná diagnóza totiž přináší naději. U tisíců…
Karlovarský kraj dá svým nemocnicím deset milionů na mzdy sester
Zastupitelé Karlovarského kraje schválili mimořádný příspěvek Karlovarské krajské nemocnici a.s. (KKN) deset milionů korun na platy sester. Zejména…
Vojenskou pojišťovnu povede exšéf vysokomýtské nemocnice Diessl
Ředitelem Vojenské zdravotní pojišťovny bude Josef Diessl (foto), který nyní pracuje jako provozně-technický ředitel krajské společnosti Nemocnice…
Převedení z fingolimodu na alemtuzumab vede v některých případech ke zhoršení RS
Změna v léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ukončení terapie přípravkem Gilenya (fingolimod) a převedení na přípravek Lemtrada (alemtuzumab)…
Střevní bakterie a genové exprese mění diabetes 1. typu
Pacienti s diabetem 1. typu mají prozánětlivý profil genové exprese a zvláštní složení střevní mikrobioty, odhalily analýzy bioptických vyšetření,…
Práci v českém zdravotnictví zvažuje jen 68 procent mediků, do ciziny chce jít 32 procent
Práci v českém zdravotnictví zvažuje pouze 68 procent studentů lékařských fakult, meziročně zájem klesl o čtyři procentní body. Naproti tomu mírně…
Nemocní důchodci a děti budou možná méně doplácet za léky
Důchodci a děti budou mít možná nižší limity pro doplatky za léky. Poslanci mluví o možných dalších úpravách limitu, při jehož překročení pojišťovny…
Pojišťovny zřejmě získají víc peněz na chronické pacienty
Zdravotní pojišťovny zřejmě budou dostávat více peněz na chronické pacienty. Vládní novelu, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Pokud…
Vápníkové doplňky jsou u žen spojeny s demencí
Suplementace vápníku je spojena se zvýšeným rizikem vzniku demence u starších žen s cerebrovaskulárním onemocněním, upozornila malá observační studie…
Epigenetika vysvětluje tloustnutí u psychiatrických medikací
Celogenomová asociační studie zjistila, že vyšší hmotnost je spojena s metylací DNA specifických genových lokusů, které predikují přibývání na váze a…
Studie: Délka života se bude dál zvyšovat, překročí 90 let
Průměrný předpokládaný věk dožití bude ve světě v příštím desetiletí dál narůstat a v některých zemích by už do roku 2030 mohl překročit hranici 90…
Jihomoravský kraj vybere člověka pro zklidnění stavu na záchrance
Jihomoravský kraj do konce týdne vybere ze tří lidí mediátora, jehož úkolem bude zklidnit napjatou situaci ve zdravotnické záchranné službě. …
Kde nová nemocnice Agelu najde lékaře a sestry?
"Kdo bude v té nové Agelovské nemocnici pracovat?" klade si otázku MUDr. Petr Bouzek po nedávno zveřejněné informaci o plánu postavit novou…
Benešovskou nemocnici povede Mrva, nahradí Vytisku
Benešovskou nemocnici povede od 1. března lékař pražské letecké záchranky Roman Mrva. Nahradí Oldřicha Vytisku, který zařízení vedl před tím, než se…
Duševní poruchy v mateřství podle tělesné hmotnosti před těhotenstvím a po něm
Osmičlenný tým dánských odborníků specializovaných na gynekologii a porodnictví, veřejné zdraví (epidemiologii, klinickou farmakologii) a preventivní…
Polská televize chválí české zdravotnictví, britské se jí nelíbí
Nebrat si vzor z Britů ani Švédů, ale raději se podívat na Čechy, doporučila polská zpravodajská televize TVN 24 šéfům polského zdravotnictví.…
Tripartita projedná personální situaci ve zdravotnictví
Podle ÚZIS i ministerstva zdravotnictví v Česku zřejmě není nedostatek lékařů, ale mnozí z nich nechtějí pracovat v malých obcích. Počet pracovních…
Čeští lékaři míří k elektronickým receptům, Ludvík odklad odmítl
Čeští lékaři by příští rok měli podle plánu přejít na systém elektronického vydávání předepsaných receptů. Nadále s tím počítá ministr zdravotnictví…
Obnovuje se tradice virologických konferencí přerušená po revoluci
Více než 130 odborníků se představí na Česko-Slovenské virologické konferenci, která dnes končí v Českých Budějovicích. Účastníci konference z…
Český registr dárců posouvá věkové hranice pro vstup
Díky nový pravidlům přibylo do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM za necelé dva měsíce již 140 nových dárců ve věku 35-40 let. Těmto…
Hledá se ztracený program MUDr. Brothánka
Bývalý šéfredaktor zdravotnické redakce Grada MUDr. Petr Bouzek lituje jedné věci - nepodařilo se mu zachránit unikátní diagnostický program MUDr.…
Ministerstvo odmítá spekulace, že zákon o univerzitních nemocnicích otevírá cestu k prodeji majetku nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví předalo v úterý k rukám Legislativní rady vlády návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Zdůrazňujeme, že informace…
Soud uložil podmínku někdejšímu nucenému správci VZP Pečenkovi
Soud dnes uložil někdejšímu nucenému správci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonínu Pečenkovi dvouletý podmíněný trest za uzavření smlouvy o…
Metabolom prozradí nezdravou dietu
Velmi rychlý test moči vyvinutý týmem Garyho Frosta z londýnské Imperial College slibuje možnost objektivního stanovení skladby jídelníčku pacientů.…
Sója, tamoxifen a karcinom prsu
Záhadu „sójového paradoxu“ poodkrývá studie týmu vedeného Leenou Hilakivi-Clarkeovou z Georgetown Lombardi Comprehensive Cancer Center publikovaná v…
Zeman kritizoval zrušení poplatku za hospitalizaci
Prezident Miloš Zeman ve středu kritizoval zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici. Podle něj by peníze mohly být použity na…
30. května – Den posledního típnutí! Prezident podepsal protikuřácký zákon.
„Jsem skutečně velmi rád, že i pan prezident projevil starost o zdraví všech našich občanů a zákon podepsal. Vyhlašuji tedy 30. květen 2017 dnem…
Dialyzační střediska mají zájem o lékaře
Přitáhnout pozornost absolventů lékařských fakult k interní medicíně a nefrologii je cílem projektu Společnosti Fresenius Medical Care „Amazing…
V transplantaci orgánů patří Česko ke světové špičce
Za dobu dvanáctiletého fungování Koordinačního střediska transplantací (KST) získalo v České republice nový orgán téměř 9 000 pacientů, přičemž…
Část jihomoravských záchranářů chce odvolání stávkové pohotovosti
Část zaměstnanců jihomoravské záchranné služby nesouhlasí s chováním odborářů a požaduje odvolání stávkové pohotovosti. Takové stanovisko podepsalo…
Liberecká nemocnice zvýší mzdy o desetinu, třetinu dá ze svého
Krajská nemocnice Liberec zvýší letos mzdy zdravotníků o deset procent, jak o tom loni rozhodla vláda. Největší zdravotnické zařízení v Libereckém…
Zaměstnavatelé i odbory odmítli zákon o univerzitních nemocnicích
Zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců v pondělí odmítli návrh zákona o univerzitních nemocnicích od ministerstva zdravotnictví. Podle nich je…
Většině nežádoucích lékových interakcí lze zabránit, umožní to povinný elektronický recept
Kvůli nežádoucím lékovým interakcím je v Česku každoročně hospitalizováno na 3400 pacientů a zhruba 230 jich zemře. Podle propočtů AIFP přichází…
Exředitel Josef Grochol: Nemocnice jsou jako Titanic, který se řítí na ledovec
Exředitel tří sloučených nemocnic - Havířov, Karviná a Orlová - Josef Grochol (foto) hovořil o situaci v těchto nemocnicích. Podle něj budou nutná…
Průzkum: Lidé nemají představu o ceně svého léčení. Portál Moje VZP tato data ukáže.
Zdraví není zadarmo a lidé by to podle VZP měli vědět, aby péče nezneužívali. V průzkumu na pobočkách, v němž od 10. do 20. ledna odpovědělo 788…
Nový tester k diagnostice chorob z jediného vydechnut
Lékaři budou již brzy moci snadno u pacientů zjistit riziko vzniku některé z 17 různých a spolu nesouvisejících chorob, včetně Parkinsonovy nemoci a…
Děti s nízkou koncentrací vitamínu D častěji onemocní roztroušenou sklerózou
Studie zveřejněná v odborném časopise Neurology objevila, že u dětí narozených s nízkou koncentrací vitamínu D je signifikantně vyšší pravděpodobnost…
Trestuhodná liknavost
"Je neskutečně přezíravé od naší společnosti, že s pacienty, kteří se už nikdy nevyléčí a do konce svého života už budou plně odkázáni na pomoc…
Nová antivirotika a selhání jater
Americký Institute for Safe Medicine Practices přezkoumal dvanáctiměsíční data FDA a identifikoval stovky případů akutního selhání jater u pacientů…
Asociace: Na nežádoucí interakce léků v ČR ročně zemře 230 lidí
Kvůli nežádoucímu vzájemnému působení léků, které pacienti užívají, může být v Česku každoročně hospitalizováno 3400 lidí. Zhruba 230 jich zemře.…
FDA varuje před chlorhexidinem
Závažné alergické reakce byly hlášeny u dermatologických antiseptických přípravků obsahujících chlorhexidinglukonát, oznámil americký regulační úřad…
V USA aktualizovali guidelines pro hmyzí bodnutí
Hlavní změny oproti předchozí verzi guidelines American Academy of Allergy, Asthma & Immunology zahrnují doporučení nenabízet alergenovou…
Průzkum: Většina lidí neví, kolik stojí zdravotní péče
Většina lidí neví, kolik stojí zdravotní péče a kolik za ni jejich pojišťovna platí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými pojištěnci v lednu…
Sdružení: Některé nemocnice kupují léky za miliony Kč bez soutěže
Sedm zdravotnických zařízení podle zjištění sdružení EconLab a Oživení nakoupilo v posledním půl roce léky a zdravotnický materiál za více než půl…
Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ve středu vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je situace v jihomoravské záchranné službě, jejíž odbory…
Revolta
"Revolta, která vede k vlastnímu sebezničení je poměrně závažná věc a pokud se k tomu někdo odhodlá, pak k tomu musí mít opravdu závažný důvod. I tak…
Kam směřuje onkologie v roce 2017?
Praha po roce opět přivítala účastníky mezinárodního onkologického kolokvia PragueONCO 2017. Tradičního lednového setkání se zúčastnili odborníci…
Specifické antidotum – další krok v antikoagulační léčbě
O specifickém antidotu se hovoří stále častěji, neboť se stává třetím mezníkem v antikoagulační léčbě. Své příspěvky o něm na sympoziu přednesli…
Farmakoekonomický pohled na osteoartrózu
Zatímco v oblasti revmatoidní artritidy existují data o nákladové efektivitě moderní farmakoterapie, u léčby osteoartrózy příliš tuzemských dat k…
Hybridní kooperující komplexy kyseliny hyaluronové
Dr. Michel Abate, PhD, z Lékařské fakulty University G. d’Annunzio, Chieti‑Pescara (Itálie), specialista v oboru rehabilitačního lékařství představil…
Stručně řečeno, dělám jen to, co mě baví a k čemu jsem vyučen
Do zahraničí odchází pracovat podle dat České lékařské komory ročně kolem čtyř set lékařů, z nich polovina hned po absolvování lékařské fakulty.
Financování zdravotnictví: Evropská dobrá praxe a česká zkušenost
Čeští i zahraniční experti se na semináři s účastí zástupců Evropské komise i Ministerstva zdravotnictví ČR shodli, že zavedení spoluúčasti samo o…
Domácí zdravotní péči hradí zdravotní pojišťovny podle seznamu výkonů
Nemocnice předávají pacienty propouštěné z akutní péče, kteří se ještě bez další pomoci neobejdou, do péče specializovaných pracovišť. Jedním z nich…
Hospice by měly dostat od příštího roku víc peněz
Začít mají práce na rámcovém zákoně o hospicové, dlouhodobé a paliativní péči, jak to novému ministru zadal prezident Miloš Zeman. Jak se asociace…
Jak jsem vytvořil „elektronickou“ žádanku
Kdybych dělal pro stát, tak účtuji hodinovou sazbu 4 000 Kč bez DPH (Dalík měl určitě více – taky jeho přínos společnosti je neocenitelný). Nicméně…
Žijí štíhlí lidé skutečně déle?
Vědci zjistili, že prodloužení života není jen výsledkem sníženého příjmu kalorií, ale že hraje roli i to, v jakém věku byla dieta zahájena, a jak se…
Homeopatika tišící bolest dásní zřejmě zavinila otravu stovek dětí
Více než 400 dětí, které užívaly homeopatické tablety na tišení bolesti při prořezávání zubů, jevilo ve Spojených státech příznaky otravy a deset z…
Propuštění z nemocnice – a co dál?
Ne vždy opouští brány nemocnice plně soběstačný pacient. Není možné, aby pacient vyšel ze dveří nemocnice a začal si teprve následné lůžko shánět. A…
Jak je to s dostupností léků v České republice?
V České republice je aktuálně registrováno 58 217 variant léků, tj. včetně všech lékových forem, sil a velikostí balení. Z těchto více než 58 000…
Za současného stavu interny každý den riskuju problém, říká obžalovaný primář
Nymburskému deníku poskytl rozhovor primář interního oddělení nymburské nemocnice Václav Hulínský. Upozornil na to, že interny v mnoha nemocnicích…
Nemocniční lékaři nemají představu, jaké jsou možnosti zdravotníků v domovech seniorů
MUDr. Petr Bouzek se zabývá výrokem sestry v tzv. nymburské kauze, že je běžné, když jsou pacienti z nemocnice propouštěni v horším zdravotním stavu,…
V posledních 20 letech se rodí více dětí s nízkou porodní váhou
V posledních 20 letech vzrostl v Česku počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, tedy těch, které při porodu váží méně než 2,5 kilogramu. Vliv na…
Sestra u soudu: z nemocnice pacienti běžně odchází v horším stavu, než přišli
Hned několik šokujících informací přinesl druhý den hlavního líčení s trojicí lékařů nymburské nemocnice. I to, že sestry upozorňovaly ošetřujícího…
Nemocnici v České Lípě nově povede Pavel Marek z Preciosy
Řízením druhé největší nemocnice v Libereckém kraji byl pověřen předseda představenstva Pavel Marek (foto), který v minulosti působil jako generální…
Sestry nymburské nemocnice: Primář nám uložil, co říci policii
V případu diabetika, který v nymburské nemocnici zemřel, neboť přehlédnutím lékaře zůstal týden bez inzulinu, vypověděly před soudem ve středu…
Poslanci podpořili svoji verzi zákona o léčivech
Zákon o léčivech nakonec 31. ledna prošel Poslaneckou sněmovnou a novela bude předložena k podpisu prezidentovi. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy…
Novým ředitelem kladenské nemocnice bude Polouček
Novým ředitelem kladenské nemocnice bude Petr Polouček (foto), uspěl v konkurzu, který vypsalo hejtmanství. Důvodem, proč kraj soutěž vypsal, bylo…
Nymburští lékaři u soudu uznali pochybení i falšování dokumentace
Lékaři nymburské nemocnice, kteří jsou obviněni z usmrcení z nedbalosti a z padělání a vystavení nepravdivých dokumentů, uznali dnes u soudu svá…
O post ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny má zájem 12 lidí
Do výběrového řízení na nového ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) se přihlásilo 12 lidí. Přihlášky během února posoudí komise složená ze…
MfD: Mladoboleslavská nemocnice ustoupila lékařům,primáře nevymění
Vedení mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice ustoupilo protestu lékařů a ponechalo ve funkci primáře chirurgického oddělení Jaroslava Touška. Proti…
VZP mění účty pro pojistné. Lidé se obávají podvodných zpráv
OTÁZKA: Dostal jsem dopis od VZP, ale nevím, jestli není falešný, jestli nejsou nové účty u ČNB podvod. Platbu, kterou jsem v lednu provedl, jsem…
Velkodistributoři léčiv odmítají nařčení lékárníků
Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) se ohrazuje vůči podle jejího názoru nepravdivým výpadům Grémia majitelů lékáren a České lékárnické komory v…
Vláda chce přidat ročně 3,5 miliardy na státní pojištěnce
Vláda chce v příštích třech letech přidat 3,5 miliardy ročně na státní pojištěnce. Návrh ministerstva zdravotnictví schválil v pondělí kabinet. Pro…
Ludvík: Další peníze na zdraví z lidí nedostanete. Nemají je
"Začínáme mít poměrně velké nůžky mezi příjmem ambulantního specialisty, jenž málokdy odslouží plných 42 hodin týdně, a nemocničního lékaře, který…
Prof. Bednařík z FN Brno předsedou ČNS ČLP JEP
Další prestižní ocenění obdržela Fakultní nemocnice Brno. Přednosta Neurologické kliniky FN Brno a LF MU prof. MUDr. Josef Bednařík, CSc., FCMA, byl…
V ČR je karcinom děložního čípku stále diagnostikována přibližně 1 000 ženám ročně
Karcinom děložního čípku je po karcinomu prsu celosvětově druhým nejrozšířenějším nádorovým onemocněním u žen. Rozvoji tohoto onkologického…
O platech internistů v chebské nemocnici se bude jednat v úterý
O možném zvýšení mezd s stavu na interním oddělení budou se zdravotníky v chebské nemocnici v úterý jednat karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová …
Elektronická dokumentace pro záchranáře bude stát 37 milionů
Pořízení systému pro elektronické zpracování zdravotnické dokumentace pro pražské zdravotníky bude stát 37,2 milionů korun. V ceně je také čtyřletá…