
Všechny články
Demlová: Kolem studií vzniká silná komunita – a to mě baví
„Klinické studie nemohou být jen nějakou zálibou, které se nadšenci věnují ve svém volnu. Určitě musíme zapracovat na profesionalizaci jednotlivých…
MZ představilo strategii zvýšení proočkovanosti proti chřipce
Chřipka se po protipandemických opatřeních vrátila v plné síle a představuje stále hrozbu zejména pro rizikové skupiny obyvatel. Úroveň…
Nová novela umožní „čtyřiadvacítky“, přislíbil ministr
24hodinové směny lékařů jsou v provozu nemocnic hluboce zakořeněné. Ministerstva práce a zdravotnictví chystají jejich legalizaci.
Onemocnění periferních tepen je u žen nedostatečně diagnostikováno a léčeno
Léčba onemocnění periferních tepen (PAD) byla z velké části vyvinuta u mužů a je méně účinná u žen. Recentní data prezentovaná v časopisu Evropské…
Využívání paliativní péče i úhrady rychle narůstají
Aktuální data ÚZIS, prezentovaná na 14. celostátní konferenci paliativní medicíny prof. RNDr. Ladislavem Duškem, Ph.D., potvrzují, že nemocniční…
Klinika paliativní medicíny má nové výukové centrum
V rekonstruovaných prostorách VFN bylo 14. 9. 2023 slavnostně otevřeno výukové pracoviště Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze. Projekt…
Fórum: Co se v posledním roce dělo v paliativní péči
Před deseti lety byla paliativní péče pro velkou část české veřejnosti novinkou, dnes se stává jednou z klíčových oblastí českého zdravotnictví se…
Paliativní komunita si vydobyla pevnou pozici
Přestože paliativní péče patří k nejmladším oborům a je nejrychleji se rozvíjejícím segmentem české medicíny, má toho stále mnoho před sebou. To…
Fiala: Spoluúčast je politické tabu, požadavky mladých lékařů chápu
Na letošním ročníku odborné konference Zdravotnictví 2024 sice netradičně chyběl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), zastoupení měl ale…
Informační systém Administrátor atestace zpřehlední
Přečetla jsem si v Medical Tribune 18/2023 dva rozhovory se zástupci mladých lékařů – Marií Svobodovou a Martinem Pavelkou. Bohužel jsou v nich…
Pro lékaře i pacienty má vzniknout přehled, v jaké lékárně je lék dostupný
Projednávání novely zákona o léčivech je v plném proudu. Má zamezit hromadění zbylých krabiček léků, u kterých je problém s dostupností, zajistit…
Registry elektronického zdravotnictví nejsou. Povinnost je používat se odloží
Kvůli zpožděným centrálním registrům vázne elektronizace. Klíčová povinnost poskytovatelů zdravotních služeb používat kmenové zdravotnické registry…
Duchenne bez bariér
Každý rok se v České republice narodí přibližně deset dětí, převážně chlapců, s Duchenneovou svalovou dystrofií (DMD). Příznaky onemocnění nastupují…
ČR by se mohla stát evropským lídrem v oblasti biotechnologií
Potenciál našich vědců je obrovský. Mít brilantní mozky přicházející se skvělými nápady však často k mezinárodnímu úspěchu nestačí. Fascinující…
Kampaň: Stomie nás nezastaví, je to jen detail
Pacientská organizace stomiků České ILCO spolu s herečkou Vandou Hybnerovou a dalšími populárními herci spouští v září 2023 osvětovou multimediální…
Petra Adámková: Hlas onkologických pacientů je tu pro všechny
Těžce nemocný onkologický pacient nepůjde lobovat za své zájmy. K tomu, aby se mu dostalo náležité léčby, podpory a pomoci, přispívají nyní…
Management exsudátu a jeho inovativní řešení v podobě zdravotnického prostředku Zetuvit® Plus Silicone Border
Exsudát má důležitou roli v procesu hojení ran.1 Při nesprávném množství, nesprávném složení nebo dokonce na nesprávném místě však může hojení i…
Praktici k návrhu úhrad pro rok 2024: To musí být omyl
Návrh úhradové vyhlášky pro primární péči vzbudil u zástupců praktických lékařů dojem, že na ministerstvu zdravotnictví muselo dojít k omylu.…
Krize praktického dětského lékařství vyžaduje rychlé kroky
Nejrychlejší pomocí by byla úprava vzdělávání tak, aby budoucí pediatři trávili větší část přípravy v ordinacích primární péče, uvádějí zástupci…
Centrová péče z pohledu sestav a přehledů pojištěnců
Zářijová Poradna VZP se zaměří na problematiku zpracování úhrad centrových léčiv. Uvedeme i nejčastější chyby a jejich řešení.
Mašírovat správným směrem
Lidské rozhodování je možné ovlivňovat hromadně
Co lidem brání chodit na prevenci? Neznalost, čas nebo nespokojenost
Průzkum ukázal, že 14 procent lidí zásadně zanedbává prevenci u praktika, zubaře nebo gynekologa. Dalších 39 procent chodí na prevenci nepravidelně.…
Fórum: Patient pathway aneb bloudění pacienta za diagnózou a léčbou
Organizace péče má pro prognózu nemocných často větší význam než nástup nové molekuly nebo zakoupení sofistikovaného přístroje. V českém…
V digitalizaci zdravotnictví máme stále co dohánět
Z úspěšně digitalizovaného zdravotnictví by těžil stát, zdravotníci i pacienti. Přesto digitalizace v České republice vázne. Kde máme rezervy a jaké…
MUDr. Kabelka: Následná péče se stává žolíkem zdravotního i sociálního systému
„Pro zlepšení organizace a kvality péče o závažně chronicky nemocné je potřeba zásadně změnit vztahy mezi zdravotním a sociálním systémem. Následná…
O pokynu „neresuscitovat“ musí pacient vědět, varuje advokátka
Nemocnicím hrozí nákladné spory, pokud nezmění zaběhlou praxi ohledně pokynů „Do not resuscitate“.
Nový algoritmus citlivě predikuje dekompenzaci srdečního selhání
Srdeční selhání (SS) je hlavní příčinou hospitalizací. Každá taková hospitalizace pro dekompenzaci srdečního selhání znamená zhoršení prognózy…
Nová klinická výživa na bázi rostlinného proteinu
Klinická enterální výživa bývá standardně založena na složkách kravského mléka a dalších složkách živočišného původu, jako je rybí olej nebo vitamin…
Pro vytvoření zdravých stravovacích a pohybových návyků je klíčem rodina
Zatímco u dospělých je zájem o kurzy změny životního stylu a hubnutí značný, u dětí, kde je problém nadváhy a obezity stále více alarmující, je…
Náklady na KV onemocnění v EU odpovídají 2 % HDP unie
Společná práce Evropské kardiologické společnosti a Oxfordské univerzity má být mimo jiné i apelem na politiky, že investovat do prevence a výzkumu v…
Prázný: Když naučíme děti péči o zdraví, za pár dekád se nám to vrátí
S moderní farmakoterapií je možné diabetes kontrolovat lépe než dřív. Do budoucna by mohlo jít díky léčbě bezpečně dosahovat u diabetiků úplně…
Jednostranný pokyn „neresuscituj“ může být protiústavní
Lékaři nemohou dát pokyn neresuscitovat čili DNR bez zapojení pacienta, případně alespoň jeho blízkých, do rozhodování. Upozornil na to Ústavní soud,…
Rezignace ředitele Stiborka. IKEM teď povede Jiří Malý
Ředitel IKEM Stiborek rezignoval. Vydělával na neférových půjčkách. Ministr zdravotnictví Válek pověří vedením IKEM dosavadního zástupce Jiřího…
Bez kardiovaskulárního plánu selžeme
Přes veškeré pokroky zůstává v ČR i nadále kardiovaskulární (KV) morbidita i mortalita vysoká. Jsme na desátém nejhorším místě v Evropě v počtu…
Ve Stodě skončila porodnice. Jediný důvod: nedostatek pediatrů
Porodnice ve Stodě končí, nesehnala pediatry. Pro dostupnost péče v regionu by to nemělo znamenat problém. Vloni ve Stodské nemocnici proběhlo…
Genomika přináší revoluci do personalizované medicíny
Genomika má potenciál změnit zdravotní péči v mnoha ohledech. Výzkum v oblasti genomiky vede k rozvoji personalizované léčby. Díky znalosti informací…
Vizitka od spolupracovníků WHO. Česko: přehled zdravotního systému 2023
Publikace shrnuje úspěchy i výzvy českého zdravotnictví. Pro lepší řízení zdravotnictví potřebujeme více dat a pro zlepšení zdraví populace kvalitní…
Lékařská asociace uvítala rozsudek o „testosteronovém pravidle“ v atletice
Snižování hladiny testosteronu u sportovkyň z jiné než zdravotní indikace odporuje lékařské etice, píše WMA v souvislosti s případem běžecké…
Náklady na centrové léky už jsou vyšší než na léky na recept
Pro udržitelnost financování moderní léčby bude stále důležitější přesné zacílení drahé léčby těm pacientům a v tu dobu, aby skutečně pomohla.
Osamělost je u diabetiků spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění
Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu…
Fyzické tresty dětem prokazatelně škodí
Česko je absurdní krajinou, kde téměř všichni jednohlasně říkají, že násilí do mezilidských vztahů nepatří, na druhou stranu násilí vůči dětem je…
Detekce diabetické retinopatie českým softwarem dostala zelenou od úřadů
Umělá inteligence z Prahy Aireen získala značku CE jako zdravotnický prostředek a může se začít oficiálně prodávat v celé Evropě. Pomáhá diabetikům…
Úzkost, deprese a posttraumatická stresová porucha u pacientů s ICD
Téměř jedna třetina pacientů s implantovaným zařízením k prevenci náhlé smrti má v prvním roce úzkost, zatímco deprese postihuje každého pátého.…
Chat GPT a další jazykové modely mohou pomoci s administrativou
Nemocnice začaly testovat software na zápis lékařských zpráv ze zvukového záznamu rozhovoru s pacientem nebo také na sumarizaci lékařské dokumentace.…
Digitální intervence v oblasti duševního zdraví pomáhá pronásledovaným zasaženým válkou
Politické krize a z nich pramenící konflikty mohou mít dalekosáhlé důsledky v oblasti duševního zdraví. Na brutální útlak a násilné potlačení…
Zdravotníci jako nevolníci? Odbory tvrdě vystoupily proti extra přesčasům
Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce, jejímž cílem má být primárně transpozice evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem,…
Pramipexol naznačuje novou léčbu poruch apetitu u různých chorob
Italští neurologové Elisa Mantovaniová a Stefano Tamburin z univerzitních pracovišť ve Veroně si položili otázku, zda stimulace receptoru D2/D3…
Uzavření nové smlouvy s VZP ČR
Jak postupovat při žádosti o navázání smluvního vztahu s VZP ČR a jak celé řízení probíhá? Odpovědi na tyto a další otázky přináší aktuální Poradna.
O zdravý trávicí trakt je potřeba usilovat hned od prvního dne
Světový den zdravého zažívacího traktu vyhlásila Světová gastroenterologická společnost (WGO) na 29. květen. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o…
Metachromatická leukodystrofie – první zkušenosti s genovou terapií (nejen) na Slovensku
Jedním z témat kongresu European Pediatric Neurologic Society (EPNS), který se konal koncem června v Praze, byla genová terapie dětí s velmi vzácným…
Antipsychotika s částečným agonismem dopaminového receptoru mohou ovlivnit zásobu mateřského mléka
Čtyřčlenný tým australských odborníků (4 pracoviště ve 2 státech) se snažil posoudit účinky antipsychotik typu DRPA (Dopamine Receptor Partial…
Možnosti opakovaného použití katetrů
Ministerstvo zdravotnictví se bude zabývat možností opakovaného použití některých druhů katetrů. K analýze a následnému návrhu řešení této oblasti v…
MOÚ oficiálně patří do nejvyšší evropské onkologické ligy
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) v Brně získal status Komplexního onkologického centra Organizace evropských onkologických ústavů (OECI). Označení…
Psychiatrická nemocnost mužů na anabolických steroidech
Cílem této studie šestičlenného týmu dánských farmakologů z Kodaně bylo zkoumat psychiatrickou morbiditu mezi muži s abúzem anabolických steroidů.…
Všeobecné sestry budou moci získat další specializaci snáze
Nová metodika Ministerstva zdravotnictví a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) umožní usnadnit všeobecným…
Další problém bratislavské nemocnice Rázsochy. Z Plánu obnovy se stavět nebude
V Bratislavě se opět vzdálila vidina nové univerzitní nemocnice Rázsochy. I nad dalšími ambiciózními projekty výstavby moderních nemocničních budov z…
Sarkopenie – specifika péče o seniorní pacienty (nejen) s diabetem
Stručný souhrn z přednášky prim. MUDr. Martiny Novákové z Centra následné péče a Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, Praha, přednesené v…
Fórum: Když terapeutický přístup nefunguje
Odborné společnosti vydávají pro lékaře doporučené postupy, které zahrnují aktuální diagnostické a terapeutické postupy a jsou důležitou součástí…
Portál NZIP buduje svou pozici a zaměří se na regiony
Maják ověřených zdravotních informací v nepřehledných vodách internetu slouží už tři roky, další rozvoj má zajištěn. Kromě článků pro laiky jsou na…
Primární péče se hlásí o větší podporu
Zrušení preskripčních omezení, organizace pohotovostí, záchrana dětského praktického lékařství a hlavně celkově větší podíl peněz do primární péče.…
Informace pro poskytovatele – Protokol o zpracování dávek
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR pravidelně každý měsíc informuje všechny poskytovatele zdravotních služeb (PZS) o výsledku zpracování jimi…
Motol vybral projektanta a stavebníka nového onkologického centra
Motolské onkologické centrum, největší projekt zdravotnické části českého Národního plánu obnovy financovaného EU, naprojektuje a postaví společnost…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Nemoc dvou synů se jí stala celoživotní motivací
Pat Furlongová je zakládající prezidentkou a ředitelkou Parent Project Muscular Dystrophy (PPMD), největší neziskové organizace ve Spojených státech…
Nezatracujeme léčbu septických stavů pomocí proteinu C – alespoň u dětí ne!
„Rád bych obrátil vaši pozornost na dobu před zhruba dvěma dekádami, kdy se poměrně často hovořilo o proteinu C, zejména ve spojitosti s léčbou…
Data o porodech zveřejněna v nebývalém rozsahu. A to je jen začátek
Národní registr reprodukčního zdraví vydal pro široké publikum dosud nejpodrobnější údaje o rodičkách, porodnicích a novorozencích. Mimo jiné…
Doležal: Léky budou dražší. Mohli bychom víc zohledňovat jejich přínos
Na SÚKL vyrostla úctyhodná odborná kapacita lidí, kteří jsou kompetentní pro klinické a ekonomické hodnocení léčiv a mohou nám je závidět mnohé…
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Kočka se čtyřmi ocasy
Knutě, kterou byli celá staletí trestáni námořníci, se říkalo tříocasá kočka, přestože měla až devět pramenů. Někdy si ji provinilci museli uplést…
Odbory ostře odsoudily škrty ve zdravotnictví a začínají zbrojit
Odboráři potvrdili stávkovou pohotovost a dle informací Medical Tribune již jednotlivé organizace začaly vytvářet příslušné stávkové výbory. Přípravy…
Krátký noční spánek je spojen s téměř dvojnásobným rizikem PAD
Podle dat zveřejněných Evropskou kardiologickou společností (ESC) je spánek kratší než pět hodin ve srovnání se sedmi‑ až osmihodinovým spánkem…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Udržitelný rozvoj zdravotnictví v postpandemické éře
Svět vstupuje do čtvrtého roku pandemie covidu‑19 a situace se postupně zlepšuje. Většina omezení na hranicích byla zrušena a způsob řízení ve…
Vláda schválila přísnější postihy za špatnou evidenci léčivých přípravků
Vláda přitvrzuje. Sankce až 20 milionů a zákaz činnosti bude nově hrozit lékárnám za nezavedení léčiva do evidence. S touto oproti současnosti až…
Fórum: Jaká je šance zavést v ČR jednotný elektronický záznam pacienta?
Sdílení zdravotních dat pro celé území EU skrze jednotný záznam pacienta většina obyvatel ČR podle průzkumu pro AIFP vítá, jako problematickou…
MATRIX: Spolehlivá detekce subklinické FS u pacientů s jednodutinovým ICD
„Naše recentní výsledky ukazují, že pomocí unikátní DX technologie lze u pacientů s jednodutinovým implantabilním kardioverterem‑defibrilátorem s…
Zdravotníkům se otevírá šance na dřívější odchod do penze
Vedle záchranářů budou možná moci odcházet dříve do důchodu i další zdravotníci. Aktuální vládní návrh důchodové reformy totiž počítá s rozšířením…
Dopad pandemie covidu 19 na diagnostiku kožních melanomů
Pandemie covidu‑19 a s ní spojený lockdown měly dramatický dopad na přístup k primární péči a vedly i k oddálení screeningu karcinomu kůže. To u…
Flash radioterapie
Léčba ionizujícím zářením – radioterapie – je od počátku využití v humánní medicíně cca v polovině 20. století provázena problematikou malé…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Pomoc ukrajinskému zdravotnictví je i příležitostí
Na půdě Senátu proběhla v dubnu diskuse zaměřená na pomoc ukrajinskému zdravotnictví. Její účastníci zde zcela konkrétně hovořili o tom, co udělat…
Prof. Horáček: Psychické zdraví patří k prioritám současné ukrajinské medicíny
Spolu s českou misí, která v polovině dubna 2023 zamířila na Ukrajinu, navštívil Lvov a Kyjev také přednosta Kliniky psychiatrie a lékařské…
Průzkum: Medici se necítí připraveni na klinickou praxi
Většina studentů šestých ročníků všeobecného lékařství a noví absolventi se necítí připraveni pro nástup do klinické praxe. Studenti se při výuce…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Krejčí: Peníze a lepší pracovní podmínky bez dobrého šéfa zaměstnance neudrží
Institut Pallium vytváří prostor pro setkávání, sdílení zkušeností a vzájemnou inspiraci ve snaze změnit vnímání dětské paliativní péče. K jeho…
Změny DPH se dotknou i zdravotnictví
Daň z přidané hodnoty se má podle vlády změnit – u léků se zvýší, u zdravotnických přístrojů a pomůcek na poukaz klesne. Zdražit má alkohol s…
Změna kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách
Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když…
Rada NSC projednala koncepci screeningových programů
Ministerstvo zdravotnictví informovalo o ustavení a prvním zasedání Rady Národního screeningového centra. Rada na své první schůzi projednala jak…
Válek: Česká onkologie je skvělá – a je tisíc způsobů, jak ji zlepšit
„Chci vytvořit board, ve kterém se propojí všichni, kteří se na prevenci, diagnostice a léčbě zhoubných nádorů podílejí, a to napříč obory a…
Ústavní soud odtajňuje data o poskytovatelích
Data o počtu výkonů v jednotlivých konkrétních porodnicích nelze tajit, rozhodli soudci Ústavního soudu. Totéž se bude týkat i praxe zveřejňování…
Vyšetření hemofiliků ultrazvukem je snadné a rychlé
Ultrazvuk k vyšetření hemofilických pacientů využívají lékaři ortopedické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava přibližně třicet let. MUDr. Richard…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…
Zvědavost mě zatím neopouští
„Mám radost, jak se naše pracoviště rozvíjí. Před čtyřiceti lety jsem začal zkypřovat záhon, pak se objevily sazeničky, vzešly a já už jen s velkým…
Prevenci je nutné kromě melanomu zaměřit i na jiné kožní nádory
Melanom patří mezi malignity, jejichž incidence narůstá, jde přitom o onemocnění, kterému lze předejít jednak ochranou před UV zářením, jednak jeho…
Cesta pacienta s maligním melanomem
Nastavení správného algoritmu u vyšetření pacienta s podezřením na maligní melanom je z hlediska diagnostiky a následné terapie zcela zásadní. Ne…
Praktičtí lékaři se zapojí do prevence, včasného záchytu i léčby osteoporózy
Incidence a prevalence osteoporózy v populaci stoupá. Týká se až tři čtvrtě milionu obyvatel, na které připadá přibližně 60 osteologů. Centra…
Fórum: Umělá inteligence nastupuje
Umělá inteligence se uplatňuje také ve zdravotnictví. Má veliký potenciál při zlepšování lékařské péče i výsledků léčby: pomáhá číst rentgenové…
Virtuální dětský hospic se má stát do tří let realitou
Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, aby ji proměnila v komplexní centrum…
Vyšetření může pacienta zbavit podezření na alergii na penicilin
Doporučenou metodou pro vyloučení nebo potvrzení reakce lékové hypersenzitivity a pro nalezení bezpečné náhradní medikace je elektivní vyšetření za…
Cushingův syndrom byl popsán před 111 lety
Na počest objevitele Cushingovy choroby, amerického neurochirurga Dr. Harveyho Cushinga, se v den jeho narozenin, tedy 8. dubna (1869 v Clevelandu,…
Každoročně zanikají desítky ordinací praktických dětských lékařů
Ordinace praktických dětských lékařů jsou přetížené, některé děti zůstávají bez registrace. Nových lékařů do primární péče nepřichází dost. Zájemci o…
Ženám jsou doporučovány potraviny bohaté na draslík
Pro zlepšení zdraví a zejména srdce je ženám doporučován dostatečný přísun draslíku. Podle studie zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické…
Nemocnice mzdy navýšily, v sociálních službách klesají
Růst platových tarifů v nemocnicích se sice letos nekonal, pokud jde ale o mzdy, podle zdravotnických odborů soukromé nemocnice přistoupily k…
Růst plateb za péči v roce 2022 zpomalil
Aktuální zpráva ukazuje, že loni zachránily stabilitu zdravotního pojištění rostoucí mzdy. Platby zdravotních pojišťoven za hrazené služby loni…
MUDr. Hroboň: Strkat hlavu do písku před stárnutím populace nemá cenu
České zdravotnictví bude muset vzhledem ke stárnutí společnosti fungovat víc efektivně. Důraz na prevenci, transformace nemocnic a digitalizace mohou…
Svůj cholesterol zná jen 28 procent lidí
Obecné povědomí o zdravotních dopadech vysoké koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) v krvi je sice mezi dospělými lidmi silné, ale neznají vlastní…
U Apolináře se porodní centrum posouvá do 21. století
Na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice byl minulý týden po zásadní rekonstrukci znovu otevřen jeden ze dvou…
Nedopil: Fixní doplatky co nejdříve. Letáková turistika po lékárnách není žádoucí
Komentář: Mgr. Aleš Nedopil, provozovatel nezávislé lékárny U bílého lva v Říčanech, předseda spolku Vaši lékárníci z. s.
Další výzvou pro oblast vzácných onemocnění je urychlení diagnostického procesu
Zapojení českých specializovaných pracovišť do celoevropské sítě i výsledky českého předsednictví v Radě EU jsou podle prof. Pavly Doležalové dobrými…
Vláda schválila vznik nových oborů specializačního vzdělávání sester
Vláda posvětila Ministerstvu zdravotnictví návrh na vznik dvou nových oborů specializačního vzdělávání všeobecných sester. První z oborů reaguje na…
Unikátní spolupráce urgentní a paliativní medicíny posouvá Česko na post světového leadera
Projekt, jehož cílem je, aby pacienti v terminálním stadiu onemocnění trávili poslední dny a hodiny života doma u svých blízkých namísto na akutním…
Rozdíl v životě revmatologa a jeho pacienta v ČR a Německu
V novinách se často dočítáme o tom, že u našich západních sousedů je život snazší a bohatší než u nás na východě. Měl jsem možnost absolvovat…
Hodnota screeningu rizika náhlé srdeční smrti u mladých závodních sportovců
Kardiovaskulární (KV) vyšetření sportovců před účastí na závodech může identifikovat jedince s KV onemocněním s rizikem náhlé srdeční smrti (SCD) a…
Zaváděcí systém elektrod Selectra pro stimulaci levého Tawarova raménka obdržel značku CE
Za posledních sedm dekád prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této cestě je stimulace převodního systému srdečního.
Analýza: Vliv farmaceutického průmyslu na českou ekonomiku
Český farmaceutický průmysl má nezanedbatelný vliv na ekonomiku České republiky. Přináší tisíce pracovních míst s vyšší než průměrnou mzdou, k čemuž…
UNICEF podporuje primární péči v ČR nejen pro uprchlíky
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) realizuje program podpory primární péče pro děti a dorost. Cílem je navýšení…
Přeshraniční eRecept: Česko drží tempo s čelem pelotonu
V létě zřejmě půjde poslat eRecept do sedmi zemí Evropské unie. Zároveň si pacienti z těchto zemí budou moci vyzvednout eRecept od svého „domovského“…
Hašení požáru v podobě nedostatku praktických lékařů. Cesty existují
Zahájení 17. Kongresu primární péče dominovala debata o řešení nedostatku praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost.
Budoucnost a současnost geriatrické onkologie nejen na Slovensku
Na problematiku geriatrické onkologie se ve své přednášce zaměřila doc. MUDr. Mária Wagnerová, CSc., z Kliniky radioterapie a onkologie VOÚ a. s.…
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Pacientů s onemocněním ledvin vlivem nárůstu diabetu rychle přibývá
Počet pacientů, kteří trpí zároveň diabetem a onemocněním ledvin, je v ČR odhadován na 350 000–400 000. Jen za posledních deset let se počet…
Prof. Chlíbek: Konspirátoři a lháři mají stále navrch. Musíme zlepšit vakcinační gramotnost
Čeští zdravotníci stále málo komunikují s pacienty o výhodách a potřebnosti vakcinace. Naučili se sice s nimi mluvit o vakcíně na covid, ale možných…
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy, říká MUDr. Hrdličková z Hemofilického centra FNO
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Následná péče po CMP: změna popelky v princeznu
Ve vyspělých zemích včetně ČR je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí. V oblasti akutní péče o pacienty s ikty patří Česko…
VZP nabízí smluvním partnerům nové bonusy pro zvýšení dostupnosti zdravotní péče v preferovaných oblastech
Jedním z hlavních cílů Motivačního programu VZP PLUS je udržení a zlepšení dostupnosti zdravotní péče, a to především v oblastech, kde existuje…
V ČR chybějí zejména služby na pomoc závislým na alkoholu
Ve většině krajů je síť pomoci a prevence pro lidi se závislostmi nedostatečná a těžko udržitelná. Dlouhodobým problémem je nestabilní a nedostatečné…
V AZV můžu propojit své zkušenosti z výzkumu, zdravotnictví i státní správy
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Zvýšení fyzické aktivity se stává prioritou
Důkazů o tom, že pravidelný pohyb má pozitivní vliv např. na kardiovaskulární, metabolické nebo psychické choroby, přibývá. Stále častěji figuruje i…
Česká inovace: Umělá inteligence v diagnostice patologií oka
Včasná diagnostika patologií oka spojených s diabetem mellitus může být opět o něco jednodušší, a to díky vývoji dalšího českého systému umělé…
Jen když se nás bojí
Uvedu jen část slov vyjadřujících ohrožení, která se v současnosti objevují ve všech sdělovacích prostředcích:
Kardiovaskulární přínosy hypolipidemik platí napříč etniky a regiony
Podle studie zveřejněné v únoru 2023 v European Journal of Preventive Cardiology mají menšinová etnika a regiony přinejmenším stejný kardiovaskulární…
3. LF UK vybrala podobu nového výukového centra
Tlak na zvyšování kapacity lékařských fakult vyžaduje mimo jiné i zvětšení počtu míst v jednotlivých posluchárnách. Jejich kapacita je často zcela…
Dlouhodobá lůžková péče se neobejde bez osobního nasazení
MUDr. Irena Závadová, která je dnes automaticky spojována s paliativní péčí, se rozhodla pro změnu. První tři roky po škole začínala ve Všeobecné…
Martin Kočí: Ministr Válek si zbytečně pohněval tisíce lidí ve svých vlastních řadách
Mladí lékaři se začínají bouřit. Ani získání atestace jim totiž nezaručuje vyšší platovou třídu. „Bohužel lékařům s atestací ministr jen doporučil,…
VZP spouští novou kampaň k otevření celospolečenské debaty o ceně zdraví
Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 6. února 2023 novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti…
Fanatici
Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidí je závislých na…
Kardiometabolická onemocnění zvyšují riziko demence
Studie vycházející ze švédského registru dvojčat, která zkoumala vztah mezi kardiometabolickou multimorbiditou (CMM) a výskytem demence, zjistila, že…
Ženy lékařky mají o dvacet tisíc menší průměrný plat
Mezi výdělkem lékaře a lékařky v Česku je rozdíl zhruba 16 procent. Liší se i platy v nejmladších věkových kategoriích. Nemocnice si kvůli evropským…
Fórum: Průměrné výdělky lékařek a lékařů se liší. Proč?
Tak jako v jiných oborech, i v lékařství existuje rozdíl mezi průměrnými výdělky mužů a žen. Jak zveřejnil Český statistický úřad, vydělávali v roce…
Kardiologie vede cestu k modernizaci randomizovaných studií 21. století
Podle prohlášení předních světových kardiologů prezentovaného v časopisu European Heart Journal v prosinci 2022 jsou v současné době pacienti…
Ministerstvo chystá standardy. Tempo digitalizace terčem kritiky
Ještě letos vydá ministerstvo zdravotnictví závazné standardy pro poskytovatele zdravotnických softwarů, ohlásil na konferenci Mladých lékařů v…
Systém vzdělávání mladých lékařů je funkční, jen se nedodržuje
Kompletní reforma systému specializačního vzdělávání lékařů není nutná ani žádoucí. Hlavní problém tkví v nedodržování nastavených pravidel, jejich…
Oligonukleotidová terapie v kardiologii a neurologii
Další přednáška z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaná ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
VZP si během loňska udržela všechny přebytky
Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodařila loni mnohem lépe, než se očekávalo, a její rezervy se za loňský rok nominálně vůbec nesnížily.
Slovenská studie: Chyby při řízení pandemie mají na svědomí tisíce obětí
Generální prokuratura na Slovensku přezkoumá řízení pandemie. Nedávno zveřejněná studie slovenské poradenské firmy Pažitný & Kandilaki totiž…
Začátek revoluce v poskytování dat. Nárok na údaje z NZIS nejde šmahem popřít
Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně poskytování zdravotnických dat je ostrou kritikou přístupu ÚZIS a ministerstva zdravotnictví. Zaznívají slova jako…
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a…
Fórum: Má v Česku bezdomovec stejnou péči jako miliardář?
Ke kvalitní a bezpečné zdravotní péči mají za zákona rovný přístup všichni pojištěnci, přičemž v systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně…
Svaz zdravotních pojišťoven: Letošní deficit bude 12 miliard
Výhledy na letošek nejsou v očích zdravotních pojišťoven růžové. Plány pojišťoven, odevzdávané na konci loňského roku, rýsují opět nesoulad mezi…
Cave! Molnupiravir může podněcovat nebezpečné mutace SARS CoV 2
Kredit jedné z dosud velmi oceňovaných zbraní v boji proti viru SARS‑CoV‑2 je v ohrožení. Léčivá látka molnupiravir totiž zřejmě stojí za mutacemi…
Úsloví „pacient vždy na prvním místě“ není klišé, říká šéf AIFP David Kolář
Dostupnost moderních léčiv pro české pacienty, udržitelný systém financování zdravotnictví, rozvoj digitalizace i změny v novele zákona o zdravotním…
Farmaceut je největším odborníkem na léčiva
Lékárníci mají stejně jako lékaři doktorský titul, skládají atestační zkoušky a celoživotně se vzdělávají. Mohou být kompetentní poskytovat řadu…
Screening karcinomu pankreatu u vysoce rizikových pacientů
V rámci 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, řešili odborníci i…
Gastroenterologické problémy trápí stále více lidí
Program 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, byl nadmíru bohatý.…
„Infarkt na chipu“. Zařízení umožní lepší pochopení poškození srdce
Co se děje v srdci po infarktu myokardu? A proč jsou přeživší pacienti časem stále více unavení, podráždění, nemocní, a někteří dokonce umírají v…
Muskuloskeletální zdraví sester. Bolavá záda mohou vést k odchodu z profese
Časté zvedání pacientů bez pomoci nebo bez použití odpovídajícího vybavení vede u všeobecných sester a dalších nelékařských pracovníků, kteří pracují…
Odpověď PN Bohnice: Nákupy léků jsou už v pořádku
Zveřejňujeme odpověď Psychiatrické nemocnice Bohnice na redakční zprávu o veřejných zakázkách na nákup léků v nemocnicích:
Efekt krále Midáse
Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny, shrnující antickou mytologii, vypráví, jak dopadla prosba krále Midáse:
Pití kávy je spojeno s prodloužením délky života
Podle výzkumu, který byl zveřejněn v European Journal of Preventive Cardiology, je pití dvou až tří šálků kávy denně spojeno s delší délkou života a…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Co vám nabídne Medicína po promoci 4/2022?
Poslední vydání Medicíny po promoci v roce 2022 otevírá rozhovor s osobností – s významným diabetologem a přednostou Geriatrické interní kliniky FN…
Chytré hodinky v diagnostice srdečního selhání
Vědci z Mayo Clinic publikovali v časopise Nature Medicine studii informující o schopnosti chytrých hodinek s funkcí snímání EKG přesně detekovat…
Hajdúch: Komplexně o onkologickém výzkumu v ČR
Začátkem prosince se v Olomouci uskutečnilo setkání více než dvou stovek výzkumníků zabývajících se problematikou nádorových onemocnění – 17th Czech…
Žitníková: Zdravotnictví už zřejmě není pro vládu prioritou
Každoroční vyjednávání o platech ve zdravotnictví ztroskotalo. Pokles reálných příjmů zdravotníků je tak podle odborů jistý a jde jen o to, jak velký…
V brněnském CKTCH provedli 900. transplantaci jater
Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je průkopníkem transplantací jater nejen v ČR, ale i v celé východní Evropě. Provedli…
Pro nové screeningové programy jsou klíčové pokročilé zobrazovací metody
Moderní onkologická léčba vedla v posledních dekádách k zásadnímu prodloužení přežití u celé řady diagnóz. Stále ale platí, že nejvýznamnější vliv na…
Český úspěch. Nové diagnostické metody u Parkinsonovy choroby
Hypomimie, tedy ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace, patří k charakteristickým projevům Parkinsonovy choroby. Pro zachycení…
Stav proočkovanosti v ČR. Jak se dostat zpátky na vrchol?
Vakcinace byla v uplynulých covidových letech jedním z nejdůležitějších témat ve veřejném prostoru. Očkování tentokrát nebylo jen zdravotním či…
Fórum: Generační zlom
Předchozí generace lékařů už od fakulty počítaly s tím, že své profesi obětují značnou (a někdy i převážnou) část svého osobního života. Mnozí…
Syndrom diabetické nohy: limitem péče je síť podiatrických ambulancí
Jen polovinu diabetiků s nově diagnostikovaným syndromem diabetické nohy odešle jejich diabetolog do podiatrické ambulance, ukázal průzkum. Může to…
Doutník z okénka
Svléknout pyžamo, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléknout se, připravit snídani a vydat se do práce. Zcela běžné činnosti, na které téměř…
Sestry mohou předepisovat zdravotnické prostředky. Proč toho nevyužívají?
Sestry tento rok získaly novou kompetenci. Po dohodě s lékařem mohou předepisovat pacientům vybrané zdravotnické prostředky. Z nedávno prezentovaného…
Posílí zdravotní pojišťovny? Plánují se změny rozdělování úhrad
Vláda rozjíždí debatu o změnách systému zdravotního pojištění, návrhy mohou vzniknout v příštím roce.
Duševní zdraví se z popelky stává prioritou
Evropa chystá společnou strategii pro oblast duševního zdraví. Změny jsou nezbytné. Probíhající boom duševních onemocnění zesiluje tlak na beztak…
Náležitosti žádostí o léčivé přípravky
V dnešní Poradně VZP se zabýváme problematikou žádostí o léčivé přípravky. V článku se dozvíte, jak postupovat při vydání této žádosti, co musí…
Data všude kolem nás. Příležitost, kterou zatím neumíme vytěžit
Využití dat k lepšímu řízení zdravotnictví a dalšímu výzkumu brzdí legislativa a nedostatky v digitalizaci.
Zdravější plíce – zdravější lidé
U příležitosti Světového dne chronické plicní nemoci (CHOPN), který každoročně 16. listopadu připomíná dopad chronických plicních onemocnění na…
Vliv středomořské diety na léčbu melanomu
Podle nové studie prezentované na UEG Week 2022 byla konzumace středomořské stravy, bohaté na vlákninu, mononenasycené mastné kyseliny a polyfenoly,…
Standardizovaná tvorba a podoba klinických doporučených postupů z roku 2022
Doporučené postupy jsou považovány za zlatý standard zdravotní péče. Existují mezinárodní, evropské, regionální guidelines, svá doporučení vydávají…
Sjezd ČLK. Lékaři varují před snižováním kvality péče
Parametry úhradové vyhlášky podle České lékařské komory nestačí k pokrytí zvýšených nákladů způsobených inflací a ohrožují kvalitu i dostupnost péče.…
Je porušování zákoníku práce ve zdravotnictví systematické?
Ministerstvo zdravotnictví se chce intenzivně zabývat porušováním zákoníku práce v nemocnicích. Rozbuškou byla medializace akce dvou stovek…
O prachy tu nejde. Noví praktici na periferii potřebují jinou podporu
Podaří se udržet dostupnost primární péče v celé republice? Nevím. S hašením tohoto požáru jsme začali příliš pozdě. Otevřít si praxi praktického…
Fotografováním se bráním vyhoření, říká hematolog Cetkovský
Ředitel pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Cetkovský se více než dvacet let věnuje fotografování. Hrdě se hlásí ke statutu…
Prevence nebolí a může vám zachránit život
Vlastní zkušenost s nádorovým onemocněním přivedla Pavla Novotného k myšlence založit spolek, který bude pomáhat onkologicky nemocným i jejich…
Lepší management osteoporózy už od roku 2023?
V České republice trpí osteoporózou 500 000 až 750 000 obyvatel a každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let utrpí osteoporotickou…
Bonifikace pro praktiky nově: podpora regionů bez doktorů
VZP investuje do bonifikací pro praktiky v oblastech, kde jich není dost. Doufá, že získá alespoň 13 nových ordinací pro dospělé a 17 pro děti. …
Deepfake
Deepfake, spojení slov deep (hluboký) a fake (podvržená informace), je souhrnný pojem pro vytváření, manipulaci a modifikaci dat automatizovanými…
Ukrajinské zdravotnictví volá o pomoc. Česko odpovídá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jednal během kyjevské cesty českých ministrů se svým ukrajinským protějškem Viktorem Ljaškem o…
Šéfkou zdravotnických odborů zůstává Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková obhájila na letošním sjezdu post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Spolu s ní budou v…
Ministerstvo spustilo bezplatné vzdělávání sester přes webcasty
Jak je to s kompetencemi sester? Jaké činnosti může vykonávat praktická a jaké všeobecná sestra? Co si lze představit pod pojmem odborný dohled? Jak…
Nová doporučení pro ochranu sportovců
Až 80 procent sportovců, kteří náhle zemřou, nemělo žádné příznaky nebo rodinnou anamnézu srdečního onemocnění. Doporučení, jak používat genové…
Elektronizace potřebuje strukturovaná data
Zdravotnictví chce do budoucna sbírat a analyzovat mnohem více strukturovaných dat než dosud, už teď jsou přitom kapacity na jejich zpracování…
Fórum: Co může přinést Evropský prostor pro zdravotní data?
Evropská komise v květnu letošního roku předložila návrh nařízení o tzv. Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS) s cílem zlepšit a zrychlit…
Screening u karcinomu prostaty: Jak zachytit jen klinicky významné nádory?
„Naším cílem a cílem celého nového programu je zabránit overdiagnosis a overtreatmentu,“ říká o připravovaném screeningu karcinomu prostaty prof.…
Budoucnost fekální mikrobiální transplantace u kriticky nemocných
Stále stoupající počet vědeckých studií prokazujících význam mikrobioty pro zdraví ukazuje na obrovský potenciál nového způsobu léčby civilizačních a…
Nemocnice pro 21. století. V Martině už hledají dodavatele
Ve slovenském Martině, 80 kilometrů od českých hranic, má za čtyři roky stát nová moderní nemocnice, která bude využívat data ze sítě senzorů v rámci…
Přehlížené problémy LGBT+ lidí
V Česku stále chybějí relevantní data o problémech LGBT+ osob. Ačkoli neheterosexuální lidé tvoří podle odhadů pět až deset procent společnosti,…
Pavlík: Případovým paušálem by mělo být hrazeno stále více péče
Nejen spravedlivější úhrady, ale i zcela nové možnosti analýz systému. To přinesl DRG Restart.
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Nová „elektronická kůže“ nepotřebuje dráty, čipy ani baterii
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) učinili významný pokrok ve vývoji nové elektronické kůže, která potenciálně umožní…
Studie: ČR v digitalizaci zdravotnictví zaostává, není připravena
Nedostatečná legislativní úprava, nekoncepční řízení ze strany státu. Digitalizace v České republice probíhá spíše živelně – dílčí projekty jsou…
Panasonic air-e čistí vzduch pomocí miliard nanočástic
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvedla v říjnu 2022 na český trh air-e – svůj první samostatný generátor nanoe™X. Tato technologie…
Jánošíkův efekt. Soucit, zhoubná závist a sobectví, nikoli spravedlivost
Brát bohatým, dávat chudým, neboli redistribuce zdrojů, u nás Jánošíkův efekt, je představa, která hýbe dějinami. Ověřená historie je střízlivá.…
LPS zřejmě posílí nelékaři. Získají nové kompetence
Dlouhodobě nevyhovující personální situaci v lékařské posudkové službě (LPS), která vede k průtahům při posuzování zdravotního stavu pro účely…
Co vysvětluje vysokou úmrtnost u mentální anorexie?
Čtyřčlenný tým specialistů z USA (3 univerzitní pracoviště ve dvou státech) si „posvítil“ na příčiny vysoké úmrtnosti u mentální anorexie. Nabídl též…
Obezita jako jeden z nejčastějších rizikových faktorů u hypertoniků – komplexní přístup k léčbě
Arteriální hypertenze je častou komorbiditou pacientů s nadváhou a obezitou. Tak jako každá skupina pacientů, i obézní pacienti mají svá specifika,…
Biosimilární léky se plně vyrovnají originálním, potvrdila EMA a HMA
Nejistota končí. Evropská léková agentura (EMA) a Síť ředitelů lékových agentur (HMA) vydaly po 15 letech zkušeností společné prohlášení potvrzující,…
30 let Českého národního registru dárců dřeně
Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) a Nadace pro transplantace kostní dřeně (NTKD) již třicet let zachraňují životy těch, kteří onemocnějí…
Nová orexinová hypnotika nejsou spojena s pády
Desetičlenný tým japonských odborníků ze Saga University se zabýval spojitostí antagonistů orexinového receptoru a pádů během hospitalizace. Výsledky…
Screening familiární hypercholesterolémie brání zbytečným infarktům
Cestu k co nejefektivnějšímu screeningu familiární hypercholesterolémie má urychlit pražská deklarace, představená na mezinárodním setkání expertů.
Memorandum podpoří vědu, vzdělávání i kvalitu péče
Memorandum o prohloubení spolupráce, které bylo podepsáno 4. 10. 2022 v prostorách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, má nejen…
Záchranářům roste naděje na předčasný důchod
Permanentní vystavení zvýšené psychické zátěži, neustávající stres. To jsou hlavní důvody, proč by se měli zdravotničtí záchranáři zařadit po boku…
Nobelova cena za lékařství letos míří do oblasti evoluční genetiky
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 získává švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo za dekódování starověké DNA. Ocenění…
Nemocničním lékařům na Slovensku došla trpělivost
Hromadné výpovědi lékařů mohou po letech znovu ochromit slovenské zdravotnictví. Odboráři nejsou spokojeni s vládním návrhem zvýšení platů ani s…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Praktici jsou připraveni na další vlnu covidu
Přestože počty nakažených covidem‑19 opět rostou, se zkušenostmi z minulých let, dostupným očkováním a léčbou bude podle praktických lékařů podzimní…
Cibula: Apolinář musí být maximálně vstřícný
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Zdravotní klaun se stále častěji stává součástí nemocničních týmů
Až 60 procent dětí před zákrokem trpí předoperační úzkostí, která může přispět k pooperačním obtížím. Zdravotní klauni pomáhají humorem léčit nejen…
Zdravotnictví 2023: Jak by měly růst platy ve zdravotnictví?
Tradiční přetahovaná o výši platů a mezd ve zdravotnictví se nevyhnula ani letošní odborné konferenci Zdravotnictví 2023. Zatímco zdravotnické odbory…
Šonka: Úhrady v příštím roce víc podpoří prevenci
Navýšení úhrad pro praktiky na rok 2023 je dobré. Máme povědomí o možnostech ekonomiky a státního rozpočtu. Neočekáváme, že se plně vykompenzuje celá…
Nárůst antibakteriální rezistence již nelze zastavit, snahou je ji zpomalit
Období, kdy byla antibiotika nepostradatelnou součástí medicíny, se zřejmě chýlí ke konci. Již několik let lékaři varují, že kvůli nadužívání těchto…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
Stroj nenahradí rozhodování lékaře, ale pomůže mu
Nejen analýza obrazu, ale i jiných dat je vhodné pole pro uplatnění umělé inteligence v medicíně. Velká zdravotní data jsou pro lidské oko…
Barva kůže ovlivňuje výsledky pulsní oxymetrie i rozhodování o léčbě
Existuje systematické zkreslení výsledků pulsní oxymetrie z rasových a etnických důvodů u pacientů s covidem‑19 a existuje souvislost mezi tímto…
Jak srazit hlavu covidu? Raději měděným než stříbrným mečem
Antimikrobiální účinky stříbra jsou v praxi dobře známé a široce využívané. Proti viru SARS‑CoV‑2 však existuje efektivnější zbraň. Vědci z Porúrské…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Studie DELIVER dominovala kardiologické fiestě v Barceloně
Asi nejsledovanějším sdělením během letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně byla prezentace závěrů studie DELIVER s…
Evropo! Zajisti nepřetržitou dostupnost léků, žádá GIRP
Evropská asociace pro distribuci zdravotní péče (GIRP) vydala prohlášení, ve kterém žádá Evropskou komisi a členské státy EU, aby pomohly v…
Nedostupnost léků je konstantní problém. Co říkat pacientům?
Pro lékaře může být mnohdy těžké udržet si dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob léčivých přípravků, které předepisují svým pacientům. Pacienti…
Fórum: Energetické úspory – jaká opatření se osvědčila?
Stále dražší energie dlouhodobě zvyšují náklady nemocnic i soukromých praxí. Dříve přijatá opatření, jako zateplení budov nebo instalaci úsporného…
Nedostatek radiologických asistentů jako evergreen našeho zdravotnictví
Zdravotnická zařízení napříč republikou se již řadu let potýkají nejen s chronickým nedostatkem všeobecných sester, ale také radiologických asistentů…
Spánkové poruchy spojené s covidem‑19
Výzkumníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) realizují rozsáhlý výzkum vlivu onemocnění covid‑19 na…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Zdravotnictví se bez kvalitního managementu neobejde
Lékařský obor je ve společnosti brán za povolání, ve kterém jde spíše o poslání lidem než o práci. Většina lidí zná tuto profesi jen z ordinace a…
Česká inovace v léčbě akutní leukémie výrazně prodlužuje přežití
Čeští vědci představili inovativní metodu léčby akutní leukémie. Tým složený z vědců z centra BIOCEV, 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Inovace ve V4 a Izraeli tématem mezinárodní konference
Na mezinárodní hybridní konferenci Healthcare Innovations in Visegrad Countries and Israel budou prezentované výsledky mezinárodního projektu…
Přežijí pacientské organizace?
Deset let profesionalizace pacientských organizací. Chybějí jim peníze na zajištění provozu.
Akční plán pro digitální kardiologii
Na kongresu ESC 2022 byl představen materiál The WHF Digital Roadmap, který popisuje potenciál a hlavní překážky implementování digitálních…
První doporučení ESC pro kardioonkologii
Cílem nových doporučených postupů, zveřejněných u příležitosti letošního kongresu ESC, je omezit nežádoucí účinky onkologické léčby na srdce tak, aby…
Experti UEG připomínají nezbytnost screeningu CRC
Ve dnech od 8. do 11. října 2022 se bude ve Vídni konat vůbec první hybridní kongres UEG (United European Gastroenterology), který ve své zavedené…
Pojišťovny podpořily vyšetření očí u diabetologa pomocí umělé inteligence
Oční vyšetření od diabetologa? S pomocí digitální fundus kamery a softwaru pro automatické vyhodnocení digitálních snímků mohou diabetologové provést…
Partnerství ČR a UNICEF. Lepší dostupnost péče a zapojení ukrajinských zdravotníků
Během válečného konfliktu na Ukrajině přijala Česká republika nejvíce uprchlíků na počet obyvatel na světě. Statisíce prchajících, zejména z řad žen…
Dyslipidémie v pediatrické praxi
V bloku ICHS na odborném setkání 34. Šamánkovy Poděbrady vystoupil prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., ze III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha s…
Čurila: Stimulace převodního systému bude brzy metodou první volby
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
Paxlovidu má být na podzim dost. První dodávky dorazí v průběhu září
Pandemie neskončila. Česká republika pokračuje ve zbrojení na podzimní vlnu covidu‑19. Ministerstvo zdravotnictví ČR uzavřelo s farmaceutickou…
Nošení roušky zesiluje škody způsobené kouřením
Kouření tradičních nebo nehořlavých cigaret v období nošení roušek má za následek dvojnásobný nárůst vydechovaného oxidu uhelnatého a zhoršenou…
Používání měřičů prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu
Review zahrnulo téměř čtyři desítky systematických přehledů a metaanalýz a konstatuje: Máme dost důkazů na to, abychom doporučili používání…
Anestezioložka: Práce na misích je životní výzva
Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…
Zdravotní péče je v Afghánistánu jako marně hledaný diamant
Lékaři bez hranic působí v Afghánistánu již více než 40 let. Na začátku 80. let zdravotnické týmy překračovaly v utajení afghánsko‑pákistánskou…
Úspěch multidisciplinárních týmů závisí na mravenčí práci i na podpoře vedení
Vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Bc. Zuzana Fišarová působila několik let jako hlavní metodička projektu…
Multidisciplinární model psychiatrické péče již úspěšně funguje. Zatím ale ne všude
Součástí procesu reformy psychiatrické péče, který je řízen MZ ČR, je i projekt Multidisciplinarita v psychiatrické péči. Ten je úspěšný u lékařů i…
Nahoře jako dole?
Hierarchie, tedy pořadí či posloupnost podle významu nebo hodnosti, je natolik běžnou součástí naší každodenní společenské zkušenosti, že ji často…
Klauni v kravatách?
Když se řekne klaun, napadají různé lidi různé věci. Jedna z představ, kterou si s klauny ale asi spojuje málokdo, je kongres – klaunské sympozium,…
Covid je hrozba. Vakcinace bude plně hrazena i v dalších letech
Ministerstvo zdravotnictví ČR nebude ustupovat ze svého liberálního přístupu, nechystá restrikce a neučiní vakcinaci proti covidu povinnou.…
Fórum: Co soudí zdravotníci o druhém přeočkování proti covidu?
Druhou posilující dávkou se očkuje od 18. července. Vakcinologové ji doporučují lidem od 60 let, klientům a pečujícím v zařízeních sociální péče,…
Philipp: Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít…
Hypertenze u dětí je vesměs spojena s nezdravým životním stylem
Většina vysokého krevního tlaku u dětí a dospívajících vzniká v souvislosti s nezdravým životním stylem. Podle konsensuálního dokumentu odborníků na…
Farmaceutická strategie EU: Nenechat si ujet vlak
Evropa řeší, jak zajistit rovnější dostupnost léků. Rozhoduje se také o budoucnosti podpory vývoje nových léků v EU, zejména pro ty zdravotní oblasti…
Hebborn: Účinné a efektivní léky by měly být dostupné v celé EU
Evropská spolupráce při HTA hodnocení léků může zrychlit přístup pacientů k inovativním lékům, věří Ansgar Hebborn, vedoucí pracovní skupiny EFPIA…
Riziko srdeční zástavy u uživatelů (některých) antidepresiv
Bylo referováno o sporných výsledcích ohledně spojitosti mezi užíváním antidepresiv a rizikem zástavy srdce mimo nemocnici (OHCA – out‑of‑hospital…
Migrénu lidé tají, v práci ji neberou vážně
„Je to jen bolest hlavy, tak snad bys s tím nechtěla být doma?“ Taková reakce zaměstnavatelů a nadřízených je denním chlebem statisíců lidí, kteří…
Průzkum: Doplatky nutí lidi nedodržovat dávkování
U některých léků mohou být doplatky příčinou nesprávného užívání spíše než u jiných. Ukazuje na to analýza a dotazníkové šetření společnosti…
Urbánek: Hepatitida C nikdy nezmizí, ale lze ji dostat pod kontrolu
Přední český hepatolog prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., z Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze se problematice chronických virových hepatitid věnuje…
ECDC: Čekat na lepší vakcíny se u rizikových nevyplatí
Doočkovat všechny bez prvního boosteru, lidem od 60 let podat brzy druhou posilující dávku, taková jsou aktuální doporučení evropských autorit.…
Fórum: Když vyjet za prací do světa, tak kam?
Tisíce lékařů a sester z ČR se uplatnily v cizině, každoročně jich odjíždějí za prací a studiem stovky. Lákají je vysoké platy, přehlednější systém…
Projekt CarDia je historicky největším počinem v ČR na poli civilizačních chorob
Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) spojuje pět center vědecké, výzkumné a klinické excelence. Své…
Lymfoproliferativní onemocnění
V hematologickém bloku na 17. kongresu Interní medicína pro praxi v Olomouci zazněly od MUDr. Jozefa Michalky z Interní hematologické a onkologické…
ADA 2022: Glifloziny a snížení rizika fibrilace síní v reálné praxi
Dalším důležitým účinkem gliflozinů, které se stále více prosazují v terapii diabetu, je kromě prevence akutních exacerbací srdečního selhání a…
Světový den Castlemanovy choroby: 23. červenec
Letos se popáté připomíná Světový den Castlemanovy choroby (CD). Důvod, proč hovořit právě o této nemoci, je jednoduchý: jde o vzácné onemocnění, na…
Hlášení úrazu nebo jiného poškození zdraví podle §55 zákona č. 48/1997 Sb.
V aktuální Poradně VZP se věnujeme problematice hlášení úrazu. Kdo má oznamovací povinnost? Co musí poskytovatel zdravotních služeb zaslat pojišťovně…
Na antibiotickou rezistenci se pozapomnělo, ale nezmizela
Práce se sledováním a zvyšováním kvality v nemocnicích je čím dál úžeji spojena s prací s daty: získáváním kvalitních srovnatelných dat o procesech a…
CNS profylaxe u vysoce rizikového difuzního velkobuněčného B lymfomu
Profylaktické vysoké dávky metotrexátu (MTX) nebo metotrexát intratekálně jsou běžně spojeny s indukční imunochemoterapií u pacientů s difuzním…
Kde jsme a kam bychom mohli jít u cystické fibrózy
Cystická fibróza (CF) se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které…
ASCO a WHO budou spolupracovat na zlepšení kvality onkologické péče
V rámci spolupráce oznámené 3. června 2022 bude Americká společnost klinické onkologie (ASCO) spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO)…
Bůh si je přebere
V průběhu křížové výpravy proti albigenským kacířům na jihu Francie bylo obleženo město Béziers. Jeho měšťané odmítli kacíře vydat. Roku 1209 město…
Radioterapie pacientů pozitivních na covid 19. Zkušenosti Protonového centra Praha
Radioterapie je jednou ze základních metod onkologické terapie. Až na velmi řídké situace je to léčba trvající několik týdnů, kterou není vhodné –…
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality
Národní zdravotnický informační systém už přináší zajímavá data o kvalitě péče. Prostor pro zlepšení je ve vybudování toku informací zpátky k…