
Všechny články
Vliv středomořské stravy na střevní mikrobiom
Středomořská strava je považována za jeden z nejzdravějších způsobů stravování. Nespočet studií potvrzuje její příznivý vliv na zdraví organismu,…
Nově schválené perorální léčivo pro ulcerativní kolitidu
Tofacitinib (Xeljanz), který byl dosud k dispozici pro indikace revmatoidní artritida a psoriatická artritida, dostal nedávno schválení FDA pro léčbu…
Dieta založená na přerušovaném půstu přináší u obézních osob výsledky
Dieta označovaná jako 16 : 8 spočívá ve střídání dvou fází – 16 hodin půstu a 8 hodin běžného stravovacího režimu. Hodnocení přínosů a účinnosti…
Příchutě v elektronických cigaretách škodí zdraví
V časopise Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology byly zveřejněny výsledky studie, při níž odborníci z Boston University School of…
Začátek konce biodegradabilních koronárních stentů?
Randomizovaná kontrolovaná klinická studie publikovaná v časopise The New English Journal of Medicine přichází se znepokojivými výsledky. Z…
Naděje pro těžké astmatiky spočívá v léčivém přípravku na atopický ekzém
Výsledky dvou randomizovaných dvojitě zaslepených studií publikované v odborném tisku v květnu 2018 prokázaly, že užívání dupilumabu, léku určeného k…
Mým velikým přáním je, aby i mí následovníci pokračovali v reformě psychiatrické péče
České zdravotnictví se potýká s mnoha problémy: s odchody mladých lékařů do zahraničí, protože český systém jim nezaručuje získání specializačního…
Ostrý start reformy psychiatrické péče
Nejde jen o slova, ale o skutečné dění. Bylo již vybráno prvních pět komunitních center duševního zdraví, která budou v počátcích svého fungování…
Kritéria WHO pro syndrom serátní polypózy jsou příliš restriktivní
Z výsledků studie publikované v časopise Gastroenterology vyplývá, že výskyt maligních nádorů je prakticky stejně vysoký i u pacientů, kteří…
Probiotika v prevenci život ohrožující pseudomembranózní enterokolitidy
Antibiotika mohou narušit přirozenou střevní mikrobiotu a vyvolat závažné infekční průjmové onemocnění vyvolané bakterií Clostridium difficile.
N-acetylcystein a jeho vliv na konzumaci alkoholu
Některé osoby nadužívající alkohol nereagují na běžně využívané postupy v léčbě abúzu, a proto je potřeba věnovat pozornost novým možnostem…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Kortikoidy plus dlouhotrvající bronchodilatancia pro příležitostnou inhalaci u mírného astmatu
Současné guidelins pro terapii astmatu doporučují pro pacienty s mírnými přetrvávajícími potížemi denně nízkou dávku inhalačních kortikoidů, nicméně…
Pertuzumab schválen pro adjuvantní léčbu časného HER2+ karcinomu prsu
Evropská komise schválila pertuzumab pro pooperační léčbu časného HER2-pozitivního karcinomu prsu s vysokým rizikem rekurence. Perjeta v této…
Jablka a diabetes – jedná se o vhodnou kombinaci?
Otázkou, jaké potraviny mohou diabetici bez obav zařazovat do svého jídelníčku, se zabývají lékařské společnosti i odborná periodika. Několik…
FDA schválila senzor na 90denní kontinuální monitorování glukózy
Americký úřad The Food and Drug Administration (FDA) schválil senzor určený ke kontinuálnímu monitorování glukózy. Plně implantovatelný podkožní…
Původ 21 % případů CHOPN může být připsán škodlivému pracovnímu prostředí
Nová studie ukázala, že za 21 % případů chronické obstrukční nemoci (CHOPN) může pracovní prostředí, zejména expozice biologickému prachu, pesticidům…
Celostátní konference Národního centra pro těžké astma – Nerovný přístup k moderní cílené léčbě
Odborné společnosti iniciovaly setkání zástupců lékařů z center pro těžké astma a revizních lékařů zdravotních pojišťoven, aby seznámily odbornou…
Poslanci řešili Zdraví 2020 i akreditační zkoušky
20. schůze Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, která se konala 20. června 2018, měla na programu několik důležitých bodů.…
Křeslo pro Fausta s ministrem Vojtěchem
Reforma primární péče, financování nemocnic zohledňující hodnotu pro pacienta, zveřejňování kvality péče, anebo plánování potřebného počtu lékařů…
Historická dohoda v úhradách za zdravotní služby ve všech segmentech...
...Pro řadu ambulantních specialistů však vyjednávání nekončí! Pokud si jednotlivé odbornosti ambulantních specialistů nespočítají praktický dopad…
Galcanezumab je další monoklonální protilátkou s prokázanou účinností v prevenci migrén
Randomizovaná kontrolovaná studie fáze III doložila, že galcanezumab účinně snižuje počet migrén bez výskytu závažných nežádoucích účinků.
Úhrady pro rok 2019 domluveny, co bude v dalších letech?
Pro příští rok mají segmenty jasno, na péči půjde 310 miliard korun, zhruba o 24 miliard víc než letos. Pětiprocentní nárůst dostanou všichni, pro…
„Rozum v hrsti“ aneb zpět k podstatě
Úvodní přednáškou s názvem „Zpět k podstatě“ zahájil prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., Centrum diabetologie IKEM, sympozium společnosti Novartis,…
Analýza dopadů nových doporučení k léčbě hypertenze
Na vydání nových doporučených postupů odborných organizací American College of Cardiology (ACA) a American Heart Association (AHA) z roku 2017…
Nad úlohou vysokých dávek inhalačních kortikosteroidů v terapii nekontrolovaného astmatu se stále diskutuje
Současné doporučené postupy pro terapii astmatu (Global Initiative for Astma) doporučují u pacientů s nekontrolovaným astmatem podávat čtyřnásobnou…
Polioviry by mohly léčit glioblastom
Rekombinantní poliovirus by mohl prodloužit dobu přežití pacientů s rekurentním glioblastomem – uvádí to studie fáze I publikovaná v New England…
Studie odhalila, proč někteří lidé nedokáží držet dietu
Objem šedé hmoty ve dvou oblastech prefrontálního kortexu předpověděl schopnost kontrolovat rozhodnutí ohledně jídla. Autoři nové studie studovali…
Vhodná strava brání úbytku mozkové hmoty
Skutečnost, že složení stravy má vliv na fyzické i psychické zdraví, je známým a podloženým faktem. Odborníci se nyní pokoušejí nalézt odpověď na…
Ocrevus schválen ve Velké Británii zatím jen u relabujících forem RS
Anglický zdravotní systém, známý jako Národní zdravotní služba (National Health Service – NHS), dal zelenou léčbě pacientů s relaps-remitentní formou…
V aspirinu se skrývá potenciál pro léčbu nádorů
Výzkum britských vědců potvrdil předpoklady, že dlouhodobé užívání aspirinu může snižovat riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Časopis Nucleid…
Screening von Willebrandovy choroby u dívek se silnou menstruací
Von Willebrandova choroba se vyskytuje až u 20 % dívek ve věku 10–17 let, které mají silné menstruační krvácení. Screening von Willebrandovy choroby…
Novinky v kardiologii v roce 2017: medikamentózní léčba u koronárních intervencí
V roce 2017 bylo publikováno nemalé množství studií stran přídatné medikamentózní léčby u koronárních intervencí. Některé výsledky vedly ke změně…
Domácí testování spánkové apnoe je výhodné
Laboratorní polysomnografie byla donedávna zlatým standardem pro diagnostiku obstrukční spánkové apnoe. Tato metoda je velmi přínosná a pro řadu…
Nová třída léků pro terapii vazomotorických příznaků menopauzy?
V placebo-kontrolované klinické studii byla prokázaná účinnost antagonistů receptorů pro neurokinin-3 (NK3 receptorů) na snížení četnosti i…
Cenu transplantační nadace dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny
Výroční cenu České transplantační nadace Karla Pavlíka za rok 2017 dostaly dvě altruistické dárkyně ledviny: Julianna Weinberg Lessing a Hana…
Chceme platit za zlepšení zdravotního stavu našich pacientů!
Rok 2018 se zapíše do dějin českého zdravotnictví. Do konce května totiž uzavřely dohodovací řízení o úhradách v roce 2019 všechny segmenty…
Úhrady na rok 2019 domluveny, pojišťovny i zdravotníci našli po 21 letech společnou řeč
Tribune.cz přináší exkluzivní vyjádření ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha a deseti segmentů poskytovatelů zdravotní péče k…
Dohodovací řízení pro rok 2019 úspěšné, lobbing se letos nekonal
Zdravotní pojišťovny a poskytovatelé zdravotních služeb s výjimkou lékárníků se poprvé za 21 let všichni dohodli na úhradách. Ministru zdravotnictví…
Bezpečnost léčby roztroušené sklerózy
O tom, jakou léčbu neurolog předepíše, rozhoduje nejen účinnost a bezpečnost léku, ale neurologové jsou limitováni i finančními prostředky, které je…
Co je to vlastně tzv. „Projekt Ukrajina“ ve stomatologii?
V médiích se vášnivě diskutuje o tzv. „Projektu Ukrajina“ a lékařské komory se střídají třeba s hejtmany u pana premiéra s takovými či onakými…
Co víme a nevíme o hypertenzi
Na téma aktuálních doporučení diagnostiky a léčby hypertenze diskutovali 8. května 2018 v Brně lékaři na XXVI. výročním sjezdu české kardiologické…
Urologické obtíže je nutno začít řešit včas
Osvícení praktičtí lékaři provádějí mužům pohmatové vyšetření prostaty a krevní test PSA a ptají se aktivně na potíže s inkontinencí, řekl MT…
České lázně potřebují pomoc zahraničních lékařů
Svaz léčebných lázní ČR plně podporuje krok ministerstva zdravotnictví, který umožní ukrajinským lékařům, kteří již v českém zdravotnictví působí,…
Revidovaná doporučení pro vakcinaci proti HPV infekcím
Poradní výbor pro imunizační postupy (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP) došel k závěru, že dvě dávky vakcíny proti lidskému…
Jsou střevní bakterie spouštěčem kolorektálního karcinomu?
Střevní mikrobiom může hrát významnou roli v etiopatogenezi kolorektálního karcinomu, tvrdí nové výzkumy. Podle nich může k vzniku nádoru přispívat…
ACS: screening kolorektálního karcinomu nově od 45 let
Americká onkologická společnost (American Cancer Society – ACS) aktualizovala svá doporučení týkající se screeningu kolorektálního karcinomu. Jedná…
Příplatek za směnnost má stoupnout na 7000 korun
Příplatek za směnnost pro sestry má stoupnout na 7000 korun. Tarif o deset procent se asi nezvýší všem, vedení nemocnic by mohlo víc odměnit lepší…
Vědci objasňují vztah mezi hyperinzulinemií, depresí a mozkovou aktivitou
Studie americké lowa State University zjistila, že lidé s prediabetem a diabetem 2. typu mají mnohem větší tendenci vnímat a silněji reagovat na…
Užívání některých antipsychotik během těhotenství zvyšuje riziko gestačního diabetu
Mnoho žen, které dlouhodobě užívají antipsychotika, stojí na začátku těhotenství před rozhodnutím, zda pokračovat v léčbě nebo raději s ohledem na…
Umělá slinivka dokáže kontrolovat glykemii lépe než standardní léčba
Meta-analýza prokázala, že léčba diabetiků 1. typu s použitím umělé slinivky je efektivní a v porovnání se standardní léčbou kompenzuje koncentraci…
Dopis KSL předsedovi vlády a ministru zdravotnictví k úhradám zdravotní péče na rok 2019
Koalice soukromých lékařů (KSL) podporuje stanovisko ministra zdravotnictví, že dohodovací řízení o cenách za zdravotní péči z prostředků zdravotního…
Ambulantní specialisté, nebojte se, ozvěte se
Problém nerovnosti a netransparentnosti v úhradách poskytovatelům za zdravotní služby je dlouhodobě časovanou bombou a je skvělý počin, že ČLK…
Pojišťovny neuhradily specialistům uznanou péči za 4,3 mld. Kč
Zdravotní pojišťovny neuhradily ambulancím specialistů péči uznanou v letech 2010 až 2016 za 4,3 miliardy korun. Největší propad je u OZP, nejvíce…
Měli by pacienti po atriální fibrilaci pokračovat s antikoagulační terapií?
Britští vědci si dali za úkol vyšetřit rizika mozkové příhody nebo transientní ischemické ataky (TIA) u pacientů s „vyřešenou atriální fibrilací“ (AF…
Klíčem k diagnóze roztroušené sklerózy může být i střevní mikrobiom
Nové poznatky o souvislosti mezi střevním mikrobiomem a zánětlivými neurologickými onemocněními přinesla studie publikovaná v časopise Nature.
Zkrotíme diabetes vitamínem D?
Ve studii publikované v časopise Cell popisují výzkumníci ze Salkova institutu nový přístup k léčbě diabetu prostřednictvím ochrany beta buněk…
Hladovění v druhé polovině dne zlepšuje glykémii a krevní tlak
Pilotní studii provedli vědci z oddělení nutričních věd na University of Alabama v Birminghamu. Jejím hlavním přínosem je, že objasňuje, jak…
Novinky v kardiologii v roce 2017: magnetická rezonance
Přehledový článek o novinkách v neinvazivních zobrazovacích metodách přinesl shrnutí nejdůležitějších publikací týkajících se využití magnetické…
Novinky v kardiologii v roce 2017: zobrazovací metody nukleární kardiologie
V přehledovém článku Novinky v kardiologii v roce 2017 byly shrnuty nejdůležitější studie publikované v loňském roce v oblasti zobrazovacích metod…
Nově objevená rizika alemtuzumabu u roztroušené sklerózy
Tři články publikované v časopise Neurology nedávno popsaly vzácné potenciální nežádoucí účinky alemtuzumabu u pacientů s relaps-remitentní…
Dotazníky zjistí, co motivuje mladé lékaře k práci na venkově
Co je pro Vás důležité při rozhodování, kde budete provozovat vaši praxi? Motivují Vás peníze? Co by Vás přimělo pracovat na venkově?
Sexuální orientace žen ovlivňuje riziko vzniku diabetu 2. typu
Ženy s lesbickou nebo bisexuální orientací mají vyšší riziko vzniku diabetu 2. typu, říkají závěry longitudinální studie.
Nízkosacharidová strava zlepšuje koncentraci krevního cukru u diabetu 1. typu
Pacienti s diabetem mellitem 1. typu hodnotili v průzkumu provedeném v USA vliv nízkosacharidové stravy na svůj zdravotní stav.
S léčbou RS začněte brzy, říkají nové doporučené postupy
Podle nových doporučených postupů pro roztroušenou sklerózu (RS) publikovaných American Academy of Neurology (AAN) poskytuje co nejčasnější zahájení…
Viry ničící rakovinu vypadají slibně – a přitahují investice v hodnotě milionu dolarů
Povzbudivé výsledky klinických studií podnítily zájem vědců i farmaceutických firem. Vědci se pokouší posílit účinnost virů ničících rakovinu tak,…
Prevenar 13 – účinná prevence pro seniory
Invazivních pneumokokových onemocnění (IPO) loni bylo v ČR 444, z toho 238 ve věku 65 let a více. Úmrtí bylo 79, z toho 45 nad 65 let. Studie CAPiTA…
Léčba subklinického hypothyreoidismu nemá vliv na symptomy
Zavedením tak senzitivního a přesného vyšetření, jakým je stanovení hladiny TSH, významně pokročila diagnostika chorob štítné žlázy, ale také se…
Atraumatická jehla skutečně chrání před postpunkční bolestí hlavy
Po letech pochybností máme jasno. Nová metaanalýza, publikovaná v časopise Lancet, ukazuje, že atraumatické jehly skutečně snižují riziko postpunkční…
Role paliativní péče v medicíně bude stále silnější
V rámci letošní 2. odborné konference o paliativní péči v nemocnicích, která se konala 24. dubna v Praze, vystoupil se svojí přednáškou zaměřenou…
Vliv maternálních tyreoidálních funkcí na dosažené vzdělání u dětí: výsledky prospektivní kohortové studie
Studie publikovaná v lednu roku 2018 v British Medical Journal se zabývala vlivem dysfunkce štítné žlázy během prvního trimestru na školní výkonnost…
Běžně dostupné léčivo může pomoci v boji s agresivní rakovinou prsu
Basal-like typ rakoviny prsu postihuje nejčastěji relativně mladé ženy a jeho léčba je velmi náročná. Zjištění, že běžný lék na osteoporózu může…
ÚS rozhodl ve věci postupu při zajišťování plně hrazených přípravků ve skupinách přílohy č. 2
Ústavní soud v nálezu ze dne 17. 4. 2018 vyhověl ústavní stížnosti společnosti APOTEX EUROPE B. V. a zrušil rozsudek Městského soudu v Praze v kauze,…
Nemocniční paliativní péče není jen pomocí na samém konci života
Jak vyplývá z hodnocení třetího ročníku programu Spolu až do konce, jehož cílem je změna systému poskytování paliativní péče v ČR, situace…
Potrat i mimoděložní těhotenství mohou vyvolat posttraumatickou stresovou poruchu
Studie londýnské univerzity Imperial College, která byla prezentována v BMJ Open, upozorňuje na riziko vzniku posttraumatické stresové poruchy u žen,…
100 let od světové pandemie chřipky: Může se historie opakovat?
Na konci první světové války v roce 1918 udeřila nejničivější pandemie chřipky v dějinách lidstva, známá jako španělská chřipka. Podle odhadů jí…
MZ připravilo pro nemocnice i ambulance metodiku ke GDPR
Pro ambulantní poskytovatele i pro lůžková zařízení připravilo ministerstvo zdravotnictví metodiku, která jim pomůže přizpůsobit se novým požadavkům,…
Ministr Vojtěch dal pravidla pro zpětné bonusy
Zpětné bonusy smějí státní nemocnice přijímat od 1. září jen na základě písemné smlouvy a musejí je řádně zaúčtovat. Od 1. června budou ministerstvu…
Komorbidity jsou asociované s progresí invalidity u roztroušené sklerózy
Výskyt komorbidit jako je diabetes, hypertenze, srdeční choroby, plicní choroby nebo hyperlipidemie je podle studie publikované v časopise Neurology…
ÚS rozhodl kladně o ústavní stížnosti proti postupu SÚKL a MZ
Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti farmaceutické společnosti APOTEX ve věci úhrady léku na karcinom prostaty. Principem úhrad léčiv je to, že se…
Pouhé dva slazené nápoje týdně zvyšují riziko cukrovky
Už dvě limonády týdně vyvolávají u konzumentů 2,4 x vyšší riziko vzniku diabetu, a to bez ohledu na to, zda jsou slazené cukrem nebo ne. Autoři nové…
Antikoagulační a protidestičková léčba u pacientů s fibrilací síní a koronární intervencí
Několik studií, publikovaných v letech 2016 a 2017, se zabývalo optimální léčbou pacientů, kteří mají fibrilaci síní a ischemickou chorobu srdeční po…
Celosvětová spotřeba antibiotik roste
Článek šéfredaktora NEJM Journal Watch Infectious Diseases upozorňuje na problematiku rostoucí spotřeby antibiotik v celosvětovém měřítku. V letech…
Většině lidí zákaz kouření v restauracích nevadí
Úplný zákaz kouření v restauracích nevadí 68 procentům občanů, jen 15 procentům vadí zásadně. Tzv. protikuřácký zákon by 36 procent lidí nechalo beze…
Nákladná léková léčba včera, dnes a zítra
Hlavním tématem odpolední části 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala 5. dubna v Praze, byly…
Příchod lékařů z Ukrajiny bez potřebných zkoušek skončí
Projekt, který umožňoval příchod lékařů, lékárníků a stomatologů z Ukrajiny, skončí, pro zdravotní sestry bude pokračovat. Po jednání s premiérem v…
Potencionální polygenní rizikové skóre k predikci předčasné manifestace ischemické choroby srdeční
Ischemická choroba srdeční (ICHS) má významnou genetickou komponentu, problematické je však přesné určení jedinců rizikových pro toto polygenně…
Spektrum vrozených alkoholových poruch může být běžnější, než jsme si dříve mysleli
Prevalence spektra vrozených alkoholových poruch u dětí se pohybuje mezi 1 % a 10 %. Ale údaje, nedávno publikované v časopise JAMA (Journal of…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti fibrilace síní
Tradiční přehledový článek publikovaný v European Heart Journal se ohlíží za novinkami v oblasti fibrilace síní, které byly publikovány v roce 2017.
Těhotné kuřačky mají na svědomí špatnou funkci plic svých dětí
Nová studie, publikovaná v časopise CHEST upozorňuje na výskyt plicní obstrukce u amerických dětí a poukazuje na expozici tabákovému kouři během…
Lze zmírnit únavu spojenou s roztroušenou sklerózou pomocí mobilní aplikace?
Únava je častým projevem roztroušené sklerózy a její léčba není jednoduchá. Co dnešnímu terapeutickému přístupu nejvíce chybí, je individuální…
Způsobují inhibitory protonové pumpy demenci?
Během posledních let patří k nejčastějším obavám pacientů potenciální riziko demence spojené s užíváním inhibitorů protonové pumpy. Jejich podkladem…
Jak spolupracují lékaři v péči o parkinsoniky?
Světová charta pacientů s Parkinsonovou nemocí z 11. dubna 1997 formuluje práva na odbornou lékařskou péči, odpovídající vyšetření a časné stanovení…
V ČR by mělo přibýt implantačních center pro Parkinsoniky
Hlubokou mozkovou stimulací DBS se v ČR léčí Parkinsonova choroba už 20 let. Indikovaným pacientům umožní vést běžný život. Kapacita tří center…
Nechceme revoluci, ale nastavení transparentních parametrů
Shodli se účastníci 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala v Praze 5. dubna 2018. Již v říjnu…
Nové důkazy k léčbě hluboké žilní trombózy
Guidelines léčby žilního tromboembolismu, které v roce 2016 vydala American College of Chest Physicians, obsahovaly několik “slabých” doporučení,…
Imunologické nežádoucí účinky checkpoint inhibitorů
Stanovení incidence imunologických nežádoucích příhod asociovaných s protinádorovými léčivy z třídy checkpoint inhibitorů se stalo tématem velmi…
Mohou omega-6 mastné kyseliny přispět k prodloužení života?
Nový výzkum naznačuje, že častá konzumace potravin s obsahem omega-6 mastných kyselin může chránit před předčasným úmrtím. Nacházejí se v rostlinných…
Už jeden drink ovlivňuje mozek
I když se nám zdá, že jedna sklenička alkoholu nijak nemění náš úsudek a pozornost, opak je pravdou. Tvrdí to nová studie, která zkoumala kognitivní…
Češka, která běžela pět z šesti top maratonů, je zdravotní sestra
Jsem pyšná na to, že jsem zdravotní sestra, řekla v rozhovoru pro MT maratónská běžkyně, matka tří dcer a manželka prezidenta ČLK Lenka Kubková. Až…
VZP vymohla loni soudně náhradu škody téměř 334 milionů
Všeobecná zdravotní pojišťovna je žalobcem v 600 soudních sporech, žalovaná částka se blíží 80 milionům korun. Stranou žalovanou je v 75 sporech,…
O peníze EU může žádat prvních pět Center duševního zdraví
Reforma psychiatrické péče reálně odstartovala, ministerstvo zdravotnictví vypsalo výzvu k předkládání žádostí o dotaci z fondů EU pro prvních pět…
Vztah mezi závažnou hypoglykemií a kardiovaskulárními příhodami a mortalitou u pacientů s diabetem 2. typu
K dispozici jsou data nasvědčující tomu, že výskyt hypoglykemie má souvislost s kardiovaskulárními (KV) onemocněními. Ale jen málo dat vychází z…
ČR je v přijímání zubařů ze zemí mimo EU nejotevřenější ze zemí EU
Ukrajinští zubaři mají o práci v ČR obrovský zájem. Pokud by jich přibývalo dosavadním tempem, bude brzy typický český zubař z Ukrajiny a prezidentem…
Je foramen ovale patens rizikovým faktorem pro perioperační ischemickou cmp?
Řada rizikových faktorů perioperační cévní mozkové příhody je nám dobře známa (např. vyšší věk, předchozí CMP, diabetes), ale riziko spojené s…
Personalizovaná medicína si hledá místo i v kardiologii
Léčba „šitá na míru“ se zatím prosazuje hlavně v onkologii. Díky stále lepšímu pochopení patofyziologie onemocnění srdce a novým možnostem léčby se…
Vitamin D nemůže být metabolizován bez dostatečného množství hořčíku
Přehledový článek publikovaný v březnu roku 2018 v The Journal of the American Osteopathic Association poukazuje na důležitost hořčíku při…
Migrény jsou spojeny s častějšími kardiologickými potížemi
Dánská observační studie zahrnující přes půl milionů osob uvádí, že migrény jsou spojeny nejen se zvýšeným rizikem cévních mozkových příhod (CMP) a…
Komiks pomůže vysvětlit vážné nemoci dětem
Jak správně sdělovat pacientovi závažnou diagnózu se na lékařské fakultě dostatečně nevyučuje. Až v praxi získávají lékaři postupně zkušenosti, jak…
Protonová a fotonová radioterapie v léčbě nemalobuněčného karcinomu plic
Americká informační a vzdělávací platforma MedPage Today zveřejnila text, který se zabývá srovnáním protonové a fotonové terapie.
Jednoduchý krevní test detekuje protein asociovaný s Alzheimerovou demencí
Vědci z Austrálie a Japonska vyvinuli krevní test, který dokáže identifikovat jedince s Alzheimerovou demencí před ireverzibilním poškozením mozkové…
Vakcinace proti rotavirovým gastroenteritidám bezprostředně po narození – hodnocení účinnosti a bezpečnosti
Očkování novorozenců proti rotavirovým infekcím ihned po narození může být vhodným načasováním vakcinace, která zajistí účinnou ochranu před závažnou…
Léky proti Crohnově nemoci užívané v těhotenství mohou zapříčinit odklad očkování u potomků
Pokud matka během těhotenství užívá adalimumab, protilátku k tumor necrosis faktoru (TNF) alfa, tento může v krvi dítěte perzistovat po dobu až téměř…
Nové perorální antidiabetikum na obzoru
Ve stadiu klinických studií je perorální agonista glukagon-like peptidu 1 (GLP-1), léčivý přípravek – semaglutid. Reuters zveřejnil zprávu, že na…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti aorty a periferní cirkulace
Evropská kardiologická společnost ve spolupráci s Evropskou společností vaskulární chirurgie publikovala zatím nejkomplexnější guidelines zabývající…
Elektronicky je předepisováno 80 procent receptů
Za první dva měsíce roku předepsali lékaři 8,74 milionu eReceptů, vyzvednuto bylo 7,98 milionu receptů, celkem 10,3 milionu položek. Uskutečnilo se…
NOAC pomáhají mírnit hlavní důsledky pooperačního srdečního poškození
Studie MANAGE ukázala, že dabigatran (Pradaxa) u pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu nebo měli zvýšené plazmatické koncentrace troponinu po…
Výživa v těhotenství a projevy alergie u dětí spolu mohou souviset
Systematický přehled a metaanalýza hodnotící více než dvě desítky klinických studií přináší poznatky k výživě těhotných žen a jejímu dopadu na zdraví…
Lékaři by měli víc sportovat, aby byli pro pacienty vzorem
Traduje se, že mezi lékaři a lékařkami je hodně kuřáků, žijí opravdu tak nezdravě? A jaký sport je pro ně vhodný? Dozvíte se v rozhovoru, který…
Monoterapie PAD při renální insuficienci: metformin nebo sulfonylurea?
V observační studii bylo užívání metforminu asociováno s nižší mortalitou v pětiletém horizontu.
Biologická léčba v těhotenství: Je bezpečná?
Kanadská populační studie ukázala, že podávání biologické léčby ženám s autoimunitními chorobami nebylo asociováno se zvýšeným rizikem předčasného…
Vyšší konzumace ryb je spojena s nižším rizikem roztroušené sklerózy
Konzumace ryb jednou týdně nebo třikrát měsíčně zároveň s denním příjmem potravních doplňků s rybím tukem pomáhá snížit riziko vzniku roztroušené…
Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek
Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek Správní radu VZP v novém složení vede profesorka MUDr. Věra Adámková, CSc. (za…
Vietnamští pacienti jsou uctiví, cení si preventivních prohlídek
V našem seriálu mapujeme zahraniční zkušenosti českých lékařů. S cizinci se ale setkávají také v tuzemských ordinacích, zejména v oblastech s…
Novinky ve stratifikaci rizika u pacientů s AKS
Novými zajímavými biomarkery pro stratifikaci rizika u pacientů hospitalizovaných pro AKS se zabývají tři klinické studie.
Stomatologové mohou získat až 1,2 mil. Kč na zřízení praxe
Od května budou moci žádat praktičtí zubní lékaři ministerstvo zdravotnictví o dotaci až 1,2 milionu korun na zřízení praxe v odlehlém regionu s…
Nezbytná centra pro vzácná onemocnění by měla v ČR vzniknout ještě letos
Komplexní a vysoce specializovanou péči, kterou pacienti se vzácným onemocněním potřebují, je možné efektivně poskytovat jen ve specializovaných…
Méně intenzivní kontrola glykemie u pacientů s diabetem 2. typu?
Americká College of Physicians (ACP) nově doporučuje, aby se většina diabetiků 2. typu snažila dosáhnout plasmatických koncentrací hemoglobinu A1c…
Nesouhlas s podmínkami projektu „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“
Společné nesouhlasné stanovisko ČLK, ČSK a ČLnK se týká uchazečů o zaměstnání z Ukrajiny, kteří budou na území ČR vykonávat vysoce kvalifikovanou…
Odpověď MUDr. Vladimíra Dvořáka na reakci SAS
MUDr. Vladimír Dvořák, Ph.D., odpověděl na reakci Rady Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) k článku Medical Tribune ze dne 5. února 2018.
Čeká nás epidemie multirezistentní tuberkulózy?
Pokud budeme nadále váhat, pak pravděpodobně ano. Plošné přeočkování jedenáctiletých dětí bylo zrušeno v roce 2009 a o rok později i plošné očkování…
Reakce na článek v Lidových novinách ze dne 13.2.2018
Pavel Bartošek: „Kdo další? Ministr mění šéfy nemocnic“
Onkologům pomáhá v péči o ženy s karcinomem prsu Mamma HELP
Mamma HELP Pacientská organizace Mamma HELP už 19 let pomáhá onkologům s podpůrnou péčí o ženy s karcinomem prsu.
Užívání kanagliflozinu je asociováno se snížením počtu hospitalizací pro srdeční selhání u diabetu 2. typu
Užívání kanagliflozinu, inhibitoru SGLT2, který se používá k léčbě diabetu 2. typu, je asociováno s nižším rizikem hospitalizace z důvodu srdečního…
Léčba deprese bez útlumu emocí
Vědcům se potvrdilo, že psychoaktivní látka psilocybin - psychedelikum, které je obsaženo v houbách rodu Psilocybe, známých jako lysohlávky - může…
První klonovaní primáti
Biologové v Šanghaji slaví úspěch: podařilo se jim poprvé v historii naklonovat primáta, a to opici makaka (Macaca fascicularis).
Kardiovaskulární riziko matek dětí s nízkou porodní hmotnosti
Ženy, které předčasně porodily nebo přivedly na svět dítě s nižší porodní hmotností, než by odpovídalo gestačnímu stáří dítěte, mají v budoucnosti…
Nadměrný příjem soli škodí mozku
Zvýšená konzumace soli způsobuje kognitivní deficit, říká nová studie, publikovaná v Nature Neuroscience.
Výbor CHMP schválil emicizumab pro Evropu
Výbor CHMP schválil pro Evropu přípravek Hemlibra Emicizumab (Hemlibra) prokázal vyšší účinnost v porovnání s předchozí léčbou bypassing přípravku ve…
Vojtěch podpoří platbu za kvalitu
Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch podpoří vyšší platbu za kvalitu a dostupnost péče a růst kompetencí praktiků. Žádný segment péče…
MZ otevře prostor pro individuální jednání o cenách
Úhradová vyhláška na rok 2019 by měla být nepodkročitelným minimem a otevřít prostor pro individuální jednání v rozsahu zdravotně pojistných plánů.…
Pojišťovny zohlední kvalitu péče
Do cenových jednání pro rok 2019 jdou zaměstnanecké pojišťovny s plánem bonifikovat primární péči, přidat kvůli plošnému zákazu nedozovaného amalgámu…
Skoro polovicu ľudí nasmerovali lekári do konkrétnej lekárne
Odporúčanie lekárne je vzájomne výhodný biznis. Lekárovi sa môže znižovať výška nájmu a lekáreň má pacientov, ktorí jej donesú peniaze.
Zkušenosti ze zahraničí - Jak se daří českým lékařům, kteří vyrazili za prací a vzděláním do světa
Zklamání z podmínek, které nabízí mladým lékařům české zdravotnictví, ale i naděje, že v budoucnu snad uplatní v Česku zkušenosti získané v zahraničí…
MUDr. Milan Kubek k zasedání zdravotního výboru věnovaného e-receptům
Vážené kolegyně a kolegové, rád bych vás stručně informoval o zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny dne 9.1.2018, které bylo věnováno…
České srdce: Vyšetřovací mise v Nepálu
Nadační fond České Srdce byl založen před rokem a půl, přesto toho již stihl dost. Mezi jeho hlavní činnosti patří podpora vzdělávání studentů…
MUDr. Alena Šteflová, Ph.D., MPH, lékařka, se stala odbornou náměstkyní ministra zdravotnictví ČR
MUDr. Alena Šteflová zastávala v letech 2003–2017 v pozici ředitelky národní kanceláře WHO v ČR. Nyní se stala odbornou náměstkyní ministra…
Velký bratr e-recept
Stát je bohužel instituce, která nemá žádnou odpovědnost. Je to zčásti protože jak se říkalo za totáče: “Stát jsme my”. Za systémové chyby státu v…
Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2018
Přejeme úspěšné vykročení do nového roku.
Zdravotnictví potřebuje hlavně zdravý rozum a moudrost
Nový rok je spojen s řadou očekávání. Ve zdravotnictví to bývá přání, aby se konečně začaly řešit letité problémy a zlepšila se finanční i pracovní…
Nebojkotujte elektronické recepty, žádá lékaře prezident ČLK
Dopis prezidenta České lékařské komory MUDr. Milana Kubka lékařům, ve kterém MUDr. Kubek formuje stanovisko ČLK k povinnému používání elektronických…
Změní nový ministr specializační vzdělávání lékařů?
Novela zákona 95/2004 Sb. nesplnila podle kritiků cíl zjednodušit systém specializačního vzdělávání.
Rád bych podpořil domácí péči
Několik otázek položil Medical Tribune ministru Mgr. et Mgr. Adamu Vojtěchovi. „Vidím, že se mezi jednotlivými segmenty poskytovatelů péče příliš…
Bezkrevní medicína při porodu
V rámci symposia na ostravském kongresu Colours of Sepsis 2017 zazněla přednáška, která účastníkům nabídla recentní informace o život ohrožujícím…
Farmakovigilanční výbor Evropské lékové agentury žádá stažení intravenózních roztoků se škroby
Doporučení Farmakovigilančního výboru (Pharmacovigilance Risk Assessment Committee, PRAC) Evropské lékové agentury požaduje stažení…
Lék, který pomáhá přestat kouřit, zřejmě škodí srdci
Vareniklin je lékem na předpis určeným k léčbě závislosti na nikotinu při odvykání kouření.
Svaz zdravotních pojišťoven má doporučení pro ministra Vojtěcha
První kroky ministra Adama Vojtěcha by podle Svazu zaměstnaneckých pojišťoven (SZP) měly cílit na jednání o cenách péče pro rok 2019 a o nových…
Čeští lékaři si zasluhují lepší systém vzdělávání i ocenění
Zdraví obyvatelstva a zdravotní systém nepatřily mezi vládní priority. V poslední době se zdá, že právě zdravotnictví bude segmentem, který rozhodne…
Jak se stát lékařem v Německu
Na téma možnosti klinické práce lékaře v zahraničí bylo napsáno do této doby poměrně dost článků. Většina sdělení se spíše zaměřuje na důvody a…
Pozvánka na velkou vizitu
Na velkou vizitu prvorepublikového zdravotnictví se mohou vydat čtenáři ojedinělé publikace “Velká vizita … v Hradci Králové za první republiky”,…
Pijte kávu pro zdraví!
Konzumace kávy, dokonce v počtu několika šálků denně, už není strašákem naopak široce doporučovaným zdravotním benefitem.
Měla by vláda zavést školné na lékařských fakultách?
Na osmi lékařských fakultách v ČR se loni připravovalo na dráhu lékaře 21 292 studentů, z nich 3409 zahraničních si studium platilo. Z jejich…
Patnáct let mamografického screeningu v ČR: nadprůměrné výsledky v rámci Evropy
Již 15. ročník konference „Datový audit mamografického screeningu v praxi“ se konal 1. prosince 2017 v brněnském hotelu International.
Zaměstnanecké pojišťovny dají v roce 2018 na zdravotní služby víc
Šest zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven připravilo na rok 2018 vyrovnané zdravotně pojistné plány, všechny hodlají vydat na zdravotní služby víc…
Bariatrie řeší obezitu i diabetes, ale zvyšují riziko refluxu
Dva nejpopulárnější typy bariatických operací jsou sice téměř stejně účinné, ale pacientům, kteří zároveň trpí gastroezofagálním refluxem, mohou…
Alkohol poškozuje kmenové buňky a vede k nádorovému bujení
Už delší dobu existují důkazy, že každodenní konzumace alkoholu zvyšuje riziko některých druhů karcinomu. Mechanismus však nebyl jasný.
Férové pracoviště začíná sbírat první reakce mladých lékařů
Sekce mladých lékařů ČLK spustila projekt Férové pracoviště. Z příspěvků lékařů vznikne přehled pracovních podmínek co největšího počtu pracovišť v…
I krátkodobá terapie kortikosteroidy může mít vážné nežádoucí účinky
Krátkodobé perorální podání kortikosteroidů vede ke zvýšenému riziku sepse, žilního tromoembolismu (VTE) a fraktur, zjistila observační studie z…
Dopis ČLK, ČSK a ČLnK senátorům Parlamentu České republiky
Vážená paní senátorko, vážený pane senátore, jako představitelé lékařů, stomatologů a lékárníků dlouhodobě a opakovaně upozorňujeme na nebezpečí…
V dnešní době by bylo nespravedlivé mít bezplatné očkování jen pro dívky
To říká v souvislosti se změnou zákona, který od 1. ledna 2018 umožní bezplatné očkování proti humánním papilomavirům (HPV) i pro chlapce od 13 do 14…
Pro rozhodnutí rodičů očkovat dítě je zásadní rada lékaře
Praktičtí lékaři jsou pro lidi při rozhodování, zda dát očkovat sebe či své dítě, největší autoritou. Záleží hodně na nich, aby dokázali vysvětlit…
Akademie pro pacienty slaví pět let existence
Akademie pacientských organizací (APO) během pěti let své existence pevně zakotvila v povědomí pacientské veřejnosti i zástupců regulátorů. Jde o…
Úpravu paragrafu 16 žádá také VZP
Za léky uhrazené podle paragrafu 16 vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna loni 1,032 miliardy korun, před třemi lety 347 milionů. Prudce rostou i…
Vyjádření AIFP k návrhům VZP na úpravy § 16
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu, reaguje na zprávu z tiskové konference VZP, která se týkala…
Ve světle žárovek a za nimi
Symbol žárovky jako naděje pro nemocné s progresivními formami roztroušené sklerózy se objevuje již několik měsíců. Nejinak tomu bylo letos v Le…
Ani v diabetologii se nyní nemusíme spokojit s málem
I Česká republika se 14. listopadu připojila ke Světovému dni diabetu. Datum nebylo zvoleno náhodou – upomíná na den narození Fredericka Bantinga,…
Správné podávání a užívání antibiotik může zvrátit rostoucí riziko rezistence
V pořadí desátý Evropský antibiotický den připadl letos na 18. listopad a podílelo se na něm značné množství institucí jak zahraničních, tak…
Nové přístupy k očkování proti pneumokokům
Očkování dospělých proti pneumokokovým onemocněním se v bloku Novinky pro praktické lékaře na XXXVI. výroční konferenci SVL ČLS JEP, která se konala…
CHOPN – smrtelné onemocnění, jemuž lze předejít prevencí
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) se stává čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě. Podle pneumologů se v nejbližších letech…
Úhrady VZP stoupnou v roce 2018 o 11 miliard korun
V příštím roce plánuje Všeobecná zdravotní pojišťovna téměř půlmiliardový přebytek, který využije k úhradám péče. Celkově úhrady stoupnou o 11…
Věčné otazníky kolem eHealth v Česku
Digitalizace zdravotnictví v České republice se dostává opět k nejdiskutovanějším tématům. A to nejen kvůli eReceptu. Elektronizace českého…
Deprese prokazatelně zkracuje život, zejména při recidivě
K tomuto závěry došla nová kanadská studie. Vědci prozkoumali údaje 3 410 pacientů v průběhu tří období: 1952 až 1967, 1968 až 1991 a 1991 až 2011.
Expozice matky zplodinám vede k buněčným změnám dítěte
Ženy, které během těhotenství dýchají znečištěný vzduch, mají děti s vyššími známkami „stárnutí“ buněk při narození.
Zlaté nanotyčinky dokážou zabránit metastázám
Vědci zjistili, že metastázám se zřejmě dá zabránit potlačením migrace rakovinných buněk. Nová metoda dokáže zabíjet rakovinové buňky.
Pět úkolů pro ministra z pohledu zdravotních pojišťoven
Nový ministr zdravotnictví bude muset mít jistě více priorit z celé oblasti zdravotnictví. Z pohledu zdravotních pojišťoven bych však považoval za…
Působení antioxidantů je zřejmě omezené
Starší pacienti, kteří užívají doplňky stravy s vitaminem E a selenem, mají stejně vysoké riziko rozvoje demence jako pacienti bez suplementace.
Zaměstnanecké pojišťovny chtějí řešit paragraf 16
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny uzavřou rok 2017 s vyrovnaným hospodařením. Na účtech však mají rezervy v přepočtu na jednoho pojištěnce jen 1100…
Neumíme se ptát po životním příběhu a hodnotách člověka
To říká v rozhovoru pro MT primářka oddělení Paliativní péče a Ošetřovatelská lůžka pražské Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského MUDr.…
Fingolimod zlepšuje kognitivní funkce, redukuje četnost relapsů a lézí na magnetické rezonanci
Studie uveřejněná v recentním vydání časopisu Journal of Neurology (prosinec 2017) přináší výsledky klinické studie fáze IV.
Favoritem mezi novými antikoagulancii je apixaban
Z nových (přímých) antikoagulancií (DOAC) riziko mrtvice při atriální fibrilaci nejúčinněji redukuje apixaban.
Odklad operace fraktury kyčle zvyšuje riziko úmrtí
Odklad chirurgického řešení zlomeniny krčku kyčelní kosti vede ke zvýšenému nebezpečí morbidity a úmrtnosti, potvrzuje nová studie.
Chrání nitroděložní tělíska proti karcinomu cervixu?
Nitroděložní tělíska (IUD) zřejmě přináší svým uživatelkám nečekaný benefit: podle studie z USA snižují riziko karcinomu cervixu.
Jak léčit alergickou rýmu? Nové guidelines
Americká Společná pracovní skupina pro parametry praxe v roce 2017 upravila guidelines pro medikaci při sezónní alergické rýmě.
Deprese otců má na děti stejný vliv jako deprese matek
Děti, jejichž otcové trpí depresí, jsou v dospělosti samy ohroženy zvýšeným rizikem deprese.
Doplňky stravy s biotinem mění laboratorní výsledky i při infarktu
Biotin neboli vitamín B7 může při vyšších dávkách pozměňovat výsledky stovek druhů laboratorních testů, včetně těch, které se běžně provádějí při…
Vědci odhalili enzym, který způsobuje metastázy karcinomu prsu
Mezinárodní skupina vědců v čele s profesorkou Sarah-Marií Fendt z belgické zjistila, že buňky rakoviny prsu, které se šíří do jiných orgánů,…
Usnesení XXXII. sjezdu delegátů ČLK konaného ve dnech 11. – 12. listopadu 2017 v Brně
Přinášíme přehled usnesení XXXII. sjezdu delegátů České lékařské komory (ČLK), který právě skončil v Brně.
Nejvýznamnější body z jednání představenstva a sněmu České stomatologické komory
Mezi nejvýznamnější body z jednání představenstva a sněmu České stomatologické komory, které se konaly ve dnech 10. až 12. 11. 2017 v Plzni, patří z…
Praktičtí lékaři oslovili budoucího ministra
Praktičtí lékaři shromáždění na XXXVI. výroční konferenci vyjádřili velké znepokojení nad komunikací současného Ministerstva zdravotnictví ČR s…
Domácí hospice konečně hrazeny
V seznamu výkonů hrazených ze zdravotního pojištění přibyly k 1. 1. 2018 nástroje pro úhradu mobilní specializované paliativní péče, takzvaných…
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
Generální pardon za neužívání eReceptu nebude
Generální pardon za neužívání eReceptu po 1. lednu 2018 nemůže SÚKL dát, ve správním řízení ale zohlední, proč lékař ještě nemá přístup do…
Výzkum českých vědců zlepšuje léčbu inkontinence
Pacientům trpícím inkontinencí zajistí moderní a důstojnou léčbu přístroj a metoda PRENS (perkutánní rezonanční elektromagnetická neurostimulace),…
Objev biomarkeru raných stádií agresivního karcinomu prsu
Mamografie dokázala během posledních dvou desetiletí detekovat stále menší léze. Obvyklý postup v raných stádiích rakoviny prsu tak přinesl zbytečné…
SOTIO zařadilo posledního pacienta do studie VIABLE
Biotechnologická společnost SOTIO dnes oznámila zařazení posledního pacienta do VIABLE, fáze III globální klinické studie hodnotící bezpečnost a…
Pyrózu u některých pacientů zhoršují psychické faktory
Pacienti s pyrózou (pálením žáhy), kterým nepomáhá standardní léčba, a přitom nemají zjištěný reflux, trpí vyšším stresem a zhoršenou kvalitou života…
Užívání multivitaminů v těhotenství zřejmě chrání před autismem
Observační studie, zveřejněná v BMJ (British Medical Journal) upozorňuje, že podávání multivitaminů v průběhu těhotenství může snižovat u dítěte…
Robotické operace jsou dražší, ale ne lepší než laparoskopie
Robotické operace jsou mnohem nákladnější než ostatní minimálně invazivní operace, ale nepřinášejí lepší výsledky u tumorů ledvin a karcinomu rekta,…
Biologika u těhotných nezvyšují riziko infekce u dětí
Riziko vážných nebo oportunních infekcí u malých dětí se nezvyšuje při podávání biologických léčiv matkám s revmatoidní artritidou (RA).
Paralen může vyvolávat ADHD
Léky s obsahem paracetamolu neboli acetaminofenu (APAP), jako je například Paralen, jsou široce užívány při chřipce a nachlazení i k tišení bolesti,…
Je možné nezletilého přijmout k hospitalizaci i bez souhlasu rodičů?
Nebo nezletilého při nespolupráci rodičů poslat po ošetření ve zdravotnickém zařízení domů bez doprovodu převozovou sanitkou? V poradně MT odpovídá…
Nastal konec nadbytečných biopsií prostaty?
Unikátní spojení obrazu z vyšetření magnetickou rezonancí a ultrazvukem v přístroji, který zakoupila Urologická klinika 1. LF UK a Všeobecné fakultní…
Intenzívní cvičení je při osteoporóze prospěšné
Malá australská studie vyvrací dosavadní názory, že tento ve fitcentrech stále oblíbenější druh cvičení není při osteoporóze vhodný, protože by mohl…
Volby změní zdravotní výbor i správní radu VZP
Parlamentní volby změní nejen složení výboru pro zdravotnictví PSP ČR, ale také správní rady VZP.
Pilotní projekt podpoří transplantace ledvin u dialyzovaných
Podpořit finančně transplantace ledvin, aby se u dialyzovaných pacientů zbytečně neoddalovaly, je cílem dvouletého pilotního projektu, kterým se na…
V ČR by se uplatnil ještě jeden gama nůž
Gama nůž v Nemocnici Na Homolce patří k nejvytíženějším na světě. Zakoupen byl v roce 1992 na základě celonárodní sbírky organizované Nadací Charty…
Lékařka z ČR se ve Švédsku věnuje transplantacím
Švédsko spolu s Německem, Británií a USA patří k zemím, kam míří za prací řada mladých českých lékařů. Nový domov i pracovní uplatnění zde před 22…
Musíme překlenout propast mezi vědou a praxí...
... říká v rozhovoru pro MT prof. John Eikelboom z University in Hamilton v kanadském Ontariu, který se v současném výzkumu zaměřuje na variabilní…
Chtěl jsem dělat vysněnou profesi za důstojných podmínek
Projekt redakce Medical Tribune, v němž společně se Sekcí mladých lékařů ČLK přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, pokračuje.…
Oceňujem v Nemecku vzdelávacie podmienky
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Odešli jsme do Německa, aby syn vyrůstal dvojjazyčně
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Milo ma prekvapil postoj pacientov k lekárom-cudzincom
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Díky transplantacím dělohy se narodilo na světě už osm dětí
Při příležitosti oslav 25. výročí České transplantační nadace Karla Pavlíka navštívila Prahu spoluzakladatelka nadace MUDr. Jana Ekbergová, která se…
Střevní bakterie ovlivňují mozek nepřímo
Nová studie prokázala, že střevní bakterie ovlivňují změny v mozku pomocí kortizolu. Vědci se domnívají, že tento vztah může přispět k hlubšímu…
Americké úřady varují před nitroočním použitím vankomycinu při operacích katarakty
Intraokulární využití vankomycinu při operacích šedého zákalu jako prevence endoflamitidy (akutního zánětu všech nitroočních tkání a struktur) se…
Úhradová vyhláška 2018 a co dál?
Je zločin navyšovat kapitaci praktikům v současném systému bez zvýšení jejich kompetencí. A jakkoli nyní úhradová vyhláška technicky dokonale…
Ministr Ludvík ambulantním lékařům peníze nepřidá
Stávka ambulantních specialistů a praktických lékařů 18. října, kterou podpořila i část lékáren, nepřinese praxím více peněz. Ministr zdravotnictví…
Urologové z České republiky i zahraničí míří do Plzně na 63. výroční konferenci ČUS
„Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!“ může si v příštích dnech říci mnoho českých urologů, kteří se v Plzni zúčastní 63. výroční konference České urologické…
Umějí lékaři motivovat pacienty k dodržování diety?
Pacienti lépe dodržují doporučená dietní opatření, pokud jim lékař srozumitelně vysvětlí, před jakými zdravotními komplikacemi se tím chrání. Pokud…
Je čas na očkování proti chřipce. Proč je tak důležité a přitom podceňované?
V ČR se zdravotníci ze zákona očkovat proti chřipce povinně nemusejí. Kolik se jich takto chrání, a tím chrání i své pacienty, lze jen odhadovat.…
Těžké eosinofilní astma: plán na dosažení konsenzu
Dostupnost účinné biologické léčby u pacientů s těžkým eozinofilním astmatem (SEA) vedla k potřebě zavést nástroj, který by lékařům v klinické praxi…
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují
Riziko osteoporózy pacienti a někdy i lékaři podceňují Osteoporózu si léčí v ČR jen asi 24 procent nemocných, průměr v zemích EU se pohybuje kolem 40…
Paliativní péče o dětského pacienta může trvat roky
Umírající děti a jejich smrt jsou v naší společnosti často stále ještě tabu. Zatímco paliativní péče pro dospělé se pomalu stává součástí systému, o…
Univerzita Karlova jako první vysoká škola v České republice žádá o institucionální akreditaci
Jednou z nejdůležitějších novinek, které přinesla loňská rozsáhlá novela českého zákona o vysokých školách, je změna v oblasti akreditací. Tato…
Pokrok v anesteziologii není dán léky, ale systémem práce
Výroční kongres České společnosti pro anesteziologii, resuscitaci a intenzivní medicínu ČLS JEP (ČSARIM) patří mezi největší tuzemské odborné akce –…
I po 20 letech je substituční terapie pro pacienty nedostupná
Metadonová substituční terapie patří z hlediska léčebných alternativ, které existují v oblasti zneužívání opiátů, mezi nejúčinnější nástroje. Zasáhne…
Výsledky studií prezentované na ESMO 2017 mění guidelines
Letošní kongres Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO), který se uskutečnil od 8. do 12. září v Madridu, byl globální událostí. Zúčastnilo se…
Nobelova cena za fyziologii v roce 2017
Nobelovu cenu za fyziologii dostali tři američtí vědci Jeffry C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young za objev molekulových pochodů podmiňujících…
Modré světlo chytrého telefonu ovlivňuje spánek
Jedenáctičlenný tým odborníků (v čele Jung‑Yoon Heo) z univerzitních a výzkumných pracovišť z Jižní Koreje (Soul) a USA (Boston, MA) zkoumal účinky…
Alzheimerovu chorobu odliší od vaskulární demence vnímání barev
Šestičlenný tým britských psychiatrů z University of Oxford a řeckých neurologů z Aristotle University of Thessaloniki (v čele Nikitas A. Arnautoglou…
Kongres EASD na pomezí diabetologie a kardiologie
Po šesti letech se výroční zasedání Evropské asociace pro studium diabetu vrátilo do Lisabonu, města objevitelů a mořeplavců. Na účastníky zde mimo…
Kritizovat eRecept neznamená sabotovat eHealth
Centrální úložiště elektronických receptů je v české legislativě od roku 2007 a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) za jeho vybudování utratil…
Otevřený dopis budoucímu ministru zdravotnictví
Česká lékárnická komora poskytla redakci Medical Tribune vyjádření konkrétního lékárníka. Ve svém dopise zatím neznámému ministru zdravotnictví…
Dostane se skórovací systém pro sepsi do všech nemocnic?
Sepse je druhá nejčastější příčina hospitalizace pro infekční onemocnění, mortalitu odborné prameny uvádějí 20 až 30 procent, pro těžkou sepsi 40 až…
Paliativní medicína je jediný obor, kterým se lékař neuživí ani po atestaci
Paliativní medicína již má ve vyspělých zemích své stabilní místo a její problematika se stala nedílnou součástí všech významných kongresů…
Kolik je v ČR autistů, se neví, nejsou pro ně ani programy
Poruchy autistického spektra (PAS) v ČR podle odhadu postihují 200.000 lidí. Skutečný počet není znám, stejně jako škála postižení, věkových skupin a…
ReMuS – aktuální data o roztroušené skleróze
Každý den onemocní roztroušenou sklerózou v ČR tři lidé, ze dvou třetin jsou to ženy. Nejnovější data celostátního registru pacientů ReMuS ukazují…
Jak zlepšit prognózu pacientů s vysokým kardiovaskulárním rizikem?
Rizikové faktory důležité pro rozvoj postižení koronárních tepen jen zřídka působí izolovaně – u většiny pacientů je jich provázáno několik a bývá…
Lékárníci žádají v příštím roce víc peněz za práci
Lékárníci, majitelé lékáren i studenti farmacie požadují navýšení odměny lékárníků za práci. Místo 13 korun za signální výkon výdeje léčivých…
Na Karlově vzniká silné pediatricko-metabolické centrum
Novým přednostou Kliniky dětského a dorostového lékařství 1.LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice na pražském Karlově je od 1. září docent MUDr. Tomáš…
VFN má od Prahy lepší vybavení pro hypotermii novorozenců
Celotělovou hypotermií snižují následky po prodělané asfyxii u novorozenců na Klinice dětského a dorostového lékařství (KDDL) 1. LF UK a Všeobecné…
Kdo hospodaří s nulovou marží?
Nedávno jsem se dočetl, že nemocniční lékárny údajně hospodaří s nulovou marží. Kdežto soukromník si marži a podmínky nákupu i prodeje stanoví sám. A…
Skórovací dotazník umožní odhalit sepsi dřív
K dřívějšímu odhalení počínající sepse by mohl pomáhat skórovací dotazník, který sleduje šest hlavních fyziologických funkcí. Dotazník po…
Dvě tváře milánského kongresu Evropské respirační společnosti
Poslední kongresy Evropské respirační společnosti (ERS) se konaly v Mnichově a Londýně, v zemích, jejichž populace si potrpí na systém a pořádek.…
Minuty MT
Kongresová sezóna se rozběhla počátkem letošního září téměř zběsilým tempem. Ty nejdůležitější evropské kongresy jsme si samozřejmě nenechali ujít.
Pozastavení plateb nemocnicím a finanční bonusy ve zdravotnictví
Na první pohled by se mohlo zdát, že investigativní žurnalistika novinářů z portálu www.stream.cz (případně www.seznam.cz) odhalila nové zásadní téma…
Poruchy růstu u dítěte se mnohdy odhalí zbytečně pozdě
Podávání růstového hormonu je u dětí spojeno s šesti indikačními skupinami. Čím dříve se s jeho podáním u vrozených poruch začne, tím větší je šance,…
Kompletní data potvrzují snadné vyrušení efektu dabigatranu
V časopise New England Journal of Medicine (NEJM) byly publikovány výsledky celé kohorty pacientů zařazených do studie RE‑VERSE AD. Ty potvrzují, že…
Zdraví migrantů má dopad na zdraví celé populace
V zájmu ochrany zdraví svých populací začaly členské státy EU, včetně ČR, loni v září koordinovat spolupráci a zlepšování zdraví uprchlíků a migrantů…
Proti chřipce by se měli očkovat také zdravotníci
Vakcinaci proti chřipce doporučují lékaři zejména chronicky nemocným pacientům, těhotným ženám a také zdravotníkům a sociálním pracovníkům. Očkování…
Nadační fond přispěl na rehabilitaci dívce po CMP
Přestože nyní čtrnáctiletá Štěpánka utrpěla mrtvici už ve svých čtyřech letech, může dnes díky péči lékařů a specializované rehabilitaci vést…
CMP může utrpět už miminko v prvním týdnu po narození
Podle dostupných informací může cévní mozkovou příhodu utrpět již dítě v týdnu kolem narození, kdy je údajně její riziko vyšší než u dospělého…
Trombolýzou lze léčit CMP i u dětí
Ročně v Česku postihne mrtvice 20 až 30 dětí. U těch nejmenších se agresivní metody léčby nepoužívají. Zeptali jsme se MUDr. Jany Haberlové, Ph.D., z…
Zamyšlení profesora Jaroslava Blahoše u příležitosti významného mezinárodního ocenění
Při slavnostním zahájení kongresu Akademie práv, etiky a zdraví, nad nímž převzal záštitu rektor UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., byla prof. MUDr.…
Zdravotní sestry na konferenci mluvily o těhotenství s roztroušenou sklerózou
Ve dnech 16. až 17. června se v Brně konal již 5. ročník multioborové konference pro zdravotní sestry z českých i slovenských MS center.
Osteoartróza: Úbytku chondrocytů zabrání adenosin
Nový výzkum na hlodavcích poprvé prokázal, že injekce adenosinu do kloubů může zabránit osteoartróze (OA). Studie provedená v NYU Langone Medical…
Na zdravotním výboru zněla slova o korupci
Slova o korupci ze strany firem směřovaná na poslance, kteří nechtěli hlasovat pro jeden z poslaneckých návrhů ke zdravotnickým prostředkům, zazněla…
Zdravotnické prostředky v „přechodném období“. V jakých mantinelech by se měly pohybovat zdravotní pojišťovny
Široké odborné veřejnosti je jistě známo, že koncem května Ústavní soud nálezem zrušil vybraná ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění…
Předčasně narozené děti mají lepší vyhlídky než před 20 lety
Francouzská studie prokázala snížení počtu neuromotorických postižení u předčasně narozených dětí v roce 2011 v porovnání s těmi, které se narodily v…
Je povinností lékařů poskytnout své osobní údaje SÚKLu pro potřeby aplikace eRecept?
Nemocnice chce poskytnout osobní údaje všech lékařů SÚKLu pro potřeby aplikace eRecept. Má na to právo? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula Mezeiová z…
Od září mohou lékaři nastoupit na rezidenční místa, slíbil ministr
Ministerstvo zdravotnictví na poslední chvíli, a vlastně už po termínu řeší dotace na rezidenční místa pro letošní rok. Mladí praktici varovali, že…
Studie SPRINT: Vyplatí se agresivní léčba hypertenze?
V rámci významné studie SPRINT (Systolic Blood Pressure Intervention Trial) nediabetičtí pacienti s vysokým kardiovaskulárním rizikem podstoupili…
Nový sideroforový cefalosporin je účinný proti multirezistentním G- patogenům
Vzhledem k rychle se zvyšujícímu počtu multirezistentních gramnegativních patogenů vznikla naléhavá potřeba nových léčiv s účinnou antimikrobiální…
Proč ketamin léčí depresi. Studie naznačuje možnost bezpečnější terapii
Vědci objevili klíčovou látku, která umožní ketaminu okamžitě v mozku účinkovat proti depresím. Jde o zásadní krok k vývoji alternativy ke ketaminu,…
Má zaměstnavatel právo mluvit zaměstnancům do úpravy jejich vlasů?
Zdravotní sestra si obarvila vlasy, s čímž vedení kliniky ARO nesouhlasí. Může zaměstnavatel mluvit svému zaměstnanci do úpravy vlasů? V poradně MT…
Jojo efekt zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Zhubnout a zase přibrat je nebezpečnější než zůstat tlustý. Pacienti s ischemickou chorobou s velkými výkyvy váhy mají mnohem vyšší riziko infarktu,…
Alkohol podávaný 3x až 4x týdně snižuje riziko diabetu
Pití alkoholu třikrát až čtyřikrát týdně významně chrání proti rozvoji cukrovky, tvrdí dánská studie.
Jak může zaměstnavatel potrestat zaměstnance za nepovedený žert?
Dvě zdravotní sestry vyvěsily na nástěnku vtip, který se nelíbil vedení. Jim a dalším kolegyním byly odebrány odměny a příplatek za práci…
Data z reálné praxe doplňují výsledky klinických studií
Data z klinických studií zaměřených na léčbu roztroušené sklerózy (RS) doplnila na letošním červnovém Evropském neurologickém kongresu v Amsterdamu i…
Za uspokojení z práce sestra v hypermarketu nenakoupí
Průměrný plat sester je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR necelých 28 500 korun, ve státní nemocnici průměrně 30 866 korun…
Hrozí konflikt etiky a ekonomiky v české medicíně?
V posledních několika měsících se často nad touto otázkou zamýšlím. Zeptal jsem se jedné ikony české medicíny, zda si představovala vývoj české…
Změny mozku související s demencí se dají poznat dřív, než se projeví problémy s kognicí
Vědci z University of Toronto a Baycrest Rotman Research Institute objevili potenciální prediktor zobrazení demence v mozku.
Časná menopauza a bezdětnost mohou vést k srdečnímu selhání
Srdeční onemocnění nejsou pouze problémem mužů. Hlavní příčinu smrti představují u obou pohlaví. Vědci nyní objevili souvislost mezi reprodukčním…
Urgentní příjem zahlcují pacienti, kteří tam nepatří
Na Urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol ošetří denně v průměru 60 pacientů, polovina ale přichází s obtížemi, které na urgentní…
Nepodepsala jsem…
Svědectví mladé lékařky o pracovních podmínkách mladých lékařů. Připraveno ve spolupráci s Mladí lékaři z.s. www.mladilekari.com.
Minuty MT již brzy ve vašem mobilu
Vydavatelství MEDICAL TRIBUNE CZ spustí ve velmi krátké době nový informační kanál – zprávy vám doručí přímo do vašeho mobilu nebo e-mailu.
Bomba! Nebo bouře ve sklenici vody? Poznámky na okraj předběžného zveřejnění výsledků studie REVEAL s anacetrapibem
Začíná být docela obvyklou praktikou farmaceutických společností, že zveřejní „obecný výsledek“ léta očekávané studie několik týdnů před její…
ASCO 2017 českýma očima
Na to, co bylo na letošním kongresu ASCO největším překvapením pro české lékaře, kteří kongres navštívili, a jak hodnotí prezentované studie a…
Liga EULAR letos oslavila své 70. narozeniny
Letošní kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který se konal v Madridu od 14. do 17. června, se stal rekordním. Sešlo se na něm přes 14 000…
Lze předepisovat léky rodinným příslušníkům bez smlouvy se zdravotní pojišťovnou?
Může lékař v důchodu předepisovat léky svým rodinným příslušníkům, když nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou? V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula…
Indiánské odpoledne v motolské nemocnici
Ve středu 21. června proběhlo na volném prostranství areálu Fakultní nemocnice v Motole další indiánské odpoledne, které pro dětské pacienty v rámci…
Nové léčivé přípravky a změny v indikaci léčivých přípravků podle EMA
Uvádíme výběr nových léčivých přípravků, u nichž Evropská léková agentura (European Medicines Agency, EMA) zaujala kladné stanovisko k udělení…
Dostupnost 15 minut ohrožuje pacienty
Výbor České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP (ČSARIM) vydal 29. června stanovisko, v němž upozorňuje, že novela…
Již 20 let získávají v létě zahraniční medici zkušenosti od pražských lékařských kapacit
Jubilejní dvacátý ročník největšího mezinárodního vzdělávacího programu pro budoucí lékaře Prague Selective byl 9. července zahájen v Praze. Jedná se…
Je možné ukončit pracovní poměr, pokud očkování proti hepatitidě B není účinné?
Má nemocnice právo a za jakých podmínek ukončit pracovní poměr se zdravotní sestrou u níž není očkování proti hepatitidě B účinné? V poradně MT…
Interní oddělení nemocnic již fungují v krizovém režimu
Otevřený dopis České internistické společnosti ministru zdravotnictví České republiky JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA, upozorňující na současnou…
Africké srdce
Mladí čeští kardiologové pomáhají v projektu Nadačního fondu Africké srdce, který sami založili, s diagnostikou a léčbou srdečních chorob u dětí z…
Evropská 22. WONCA v Praze: Kompetence praktických lékařů musejí být posíleny
Od středy do soboty tohoto týdne se setkávají evropští praktičtí lékaři v Kongresovém centru v Praze. S jakým očekáváním a ambicemi vítají tuto…
Stanovisko výboru ČSARIM k zajišťováni odborného dozoru podle novely zákona 95/2004 Sb.
Novela zákona, která vstoupí v platnost k 1. 7. 2017 (Sbírka zákonů č. 67/2017, částka 22) má výrazný dopad na bezpečnost pacientů a ovlivní i…
ČR zpřísňuje podmínky pro zubaře ze zemí mimo EU
Konec námezdní práce zubařů bez aprobace z nečlenských zemí EU, a tím i větší bezpečí a kvalitnější péči pro české pacienty přinese podle očekávání…
Lékaři by měli sledovat varující známky anorexie u pacientů
Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění velmi skrývané, postihují zhruba pět procent populace, na pacientech ale nejsou vždy vidět. Řada nemocných se…
Objednané léky dorazí v Africe nejdřív za půl roku
V loňském roce působilo na misích Lékařů bez hranic 35 spolupracovníků a spolupracovnic z Česka a Slovenska. Dohromady vyjeli na 46 misí v 21 zemích…
Zájemců o mise Lékařů bez hranic přibývá
Česká kancelář Lékařů bez hranic oslavila loni v říjnu deset let. Do letošního března uskutečnila 316 výjezdů po celém světě, kterých se dohromady…
Lékaři bez hranic léčí i pod palbou
Humanitární krize v Nigérii, útoky na nemocnice i léčba pod palbou, konec epidemie eboly v Africe, snížení cen pneumokokové vakcíny či největší…
Stále častěji cestují i rizikové skupiny populace
Nikdy v historii necestovalo tolik osob jako v těchto letech, počet turistů přitom meziročně neustále narůstá. V roce 2016 se tento ukazatel…
Pomůže léčbě poruch příjmu potravy reforma psychiatrie?
Závažných onemocnění poruchami příjmu potravy stále přibývá – a to jak ve světě, tak i u nás. Pacientky s poškozeným zdravím, bez funkčních vztahů a…
Může vrchní sestra neschválit přestup na jiné oddělení?
Jak reagovat, když vrchní sestra odmítne schválit přestup na jiné oddělení a zdůvodňuje jej nedostatkem pracovníků? V poradně MT odpovídá Mgr. Petr…
Roztroušená skleróza v roce 2017
Nadační fond Impuls pod záštitou Sekce klinické neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27.…
Křečové žíly se nově léčí lepením
Zcela novou metodou VenaSeal/TM Closure se začaly ambulantně léčit křečové žíly také v Česku. Metoda se užívá v USA od roku 2014, od letošního roku…
Urgentní příjem musí nemocnice dotovat ...
Přes 75.000 pacientů ošetřili loni zdravotníci na urgentním příjmu pro dospělé ve Fakultní nemocnici Motol. Před dvěma lety byl zásadně přebudován,…
Mírná tělesná zátěž je spojena s nižší mortalitou než intenzivní jogging
Již dříve bylo zjištěno, že osoby, které cvičily, mají o 30 % nižší riziko úmrtí než osoby neaktivní. V této nové studii sledovali dánští vědci po…
Závisí průběh KVO a celková úmrtnost na věku, kdy začala menopauza?
Metaanalýzou údajů z medicínských databází bylo od roku 1990 do března 2015 vybráno 32 studií, které zahrnovaly 310 329 žen, u nichž byl hodnocen…
Tématem Dne lékáren je alergie
Ve čtvrtek 15. června 2017 proběhne v téměř 1000 lékárnách tradiční Den lékáren. Tento rok jsou tématem alergie, kterými trpí v České republice…
Rozhodnutí Ústavního soudu rozhodně není překvapivé
Dnes se uskutečnilo veřejné vyhlášení nálezu (Pl. ÚS 3/15) Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o…
CzechMed reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, vítá zrušení ustanovení upravující mechanismus stanovování výše úhrady zdravotnických…
Další komentáře k rozhodnutí Ústavního soudu
Veřejné vyhlášení nálezu Ústavního soudu, který se zabýval návrhem senátorek a senátorů na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění, jež…
Koncentraci krevních tuků zvyšují autoimunitní faktory
Existuje mnoho známých mechanismů, které vedou k hypertriglyceridémii. Výzkum nyní objevil nový – jde o autoprotilátky proti proteinu GPIHBP1, které…
Ústavní soud vyhlásí ve středu 7. 6. klíčové rozhodnutí o zdravotnických prostředcích
Ústavní soud zítra rozhodne v dlouho očekávaném sporu o tom, které zdravotnické prostředky jsou hrazeny a pojišťovny je proplácejí. Předmětem sporu…
Medicínu by měl člověk studovat proto, že chce pomáhat lidem
V Medical Tribune přinášíme rozhovory s mladými lékaři, kteří hledají uplatnění v cizině a jsou tam spokojeni víc než v našem zdravotním systému.…
Nebojme se u LDL cholesterolu ambiciózních terapeutických cílů
Na potenciál kombinační léčby dyslipidémií se zaměřilo sympozium společnosti MSD, které bylo součástí letošního výročního kongresu České…
Již brzy ve vašem mobilu
Moderním technologiím se v medicíně nelze vyhnout a nemůžeme je ignorovat ani v komunikaci. Proto jsme se rozhodli zmodernizovat naše sdílení…
Domácí péče potřebuje více peněz od zdravotních pojišťoven
Domácí zdravotní péče je důležitou součástí zdravotní péče o klienta, kterému je možné zajistit ji i mimo nemocniční prostředí. Díky domácí zdravotní…
Edoxaban má své výhody pro lékaře i pacienty
Již za několik týdnů by i v české reálné praxi měl být dostupný edoxaban – nový přímý inhibitor faktoru Xa. Na to, co lze od tohoto antikoagulancia…
Anesteziologie – obor s jasnou koncepcí a požadavky
Anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicína je konsolidovaný obor s naprosto jasnými cíli. Avšak to v současnosti nestačí. Péči o kriticky…
Africká nemocnice naučila české mediky větší samostatnosti
K Pět studentů 3. lékařské fakulty UK pod vedením mladého lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dentistky z Všeobecné fakultní nemocnice…
První křik, první pláč
Práci porodních bab i vznik prvních porodnic na území Prahy přibližuje výstava První křik, první pláč, která je otevřena v budově Muzea hl.m. Prahy…
Úhrady zdravotnických prostředků před ústavním soudem
Ústavní soud momentálně projednává návrh na zrušení části zákona o veřejném zdravotním pojištění týkající se hrazení zdravotnických prostředků. Kauza…
SÚKL chystá k eReceptům osvětovou kampaň
Ambulantní lékaři dostanou zřejmě možnost připojovat se k systému eReceptu hromadně. Podobně jako je to už teď umožněno lékařům v nemocnicích. Pro…
Psychické poruchy nezvyšují riziko Alzheimerovy choroby
K tomuto závěru došla studie finské univerzity UEF, zveřejněná v European Psychiatry. Prozkoumala k tomu údaje od všech pacientů s klinicky ověřenou…
Bezlepková dieta může zvyšovat riziko vzniku diabetu
Vyšší příjem glutenu zřejmě vede k nižšímu riziku rozvoje diabetu 2. typu, tvrdí studie výzkumníků z Harvardovy univerzity. Svoje závěry prezentovali…
Fyzická aktivita a chronická obstrukční plicní nemoc
Na letošních XXI. hradeckých pneumologických dnech konaných 21.–22. dubna v Hradci Králové byl jeden ze sponzorovaných bloků přednášek věnován…
O výši úhrad na rok 2018 musí rozhodnout ministerstvo
Dohodovací řízení k úhradám zdravotní péče na rok 2018 skončilo 25. května nedohodou ve valné většině segmentů. Dohodli se pouze stomatologové,…
Mladí lékaři se učili, jak vést rozhovory o závěru života
Na programu letošních XLI. brněnských onkologických dnů byl i interaktivní seminář Sdělování závažných zpráv v onkologii pořádaný Klubem mladých…
Vysoká hra u žen s BRCA pozitivním karcinomem
Na karcinom ovaria asociovaný s mutací genů BRCA se zaměřil workshop, který byl součástí letošních Brněnských onkologických dnů. Tuto část programu…
Budoucí vojenští lékaři zvládají dvě školy zároveň
Studenti Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Hradec Králové uspěli opakovaně v soutěži Medik roku – v roce 2015 dvě zúčastněná…
Novým šéfem WHO byl zvolen Etiopan Tedros Adhanom
Novým generálním ředitelem Světové zdravotnické organizace (WHO) byl dnes na příštích pět let zvolen Etiopan Tedros Adhanom. První Afričan v této…
Budeme potřebovat mnohem více odborníků
Profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., býval dlouhá léta předsedou odborné Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Podílel se tak mimo jiné na přípravě…
Když je u karcinomu prsu namístě razance
Na léčbu pacientek s agresivními formami karcinomu prsu se zaměřilo sympozium společnosti Roche, které proběhlo v rámci letošních Brněnských…
Reimplantace kloubu dnes již nejsou výjimkou
Doba, kdy se čekalo, až pacient k aplikaci totální kloubní náhrady dostatečně „zestárne“, aby mu „vydržela až do smrti“, je již dávno pryč. Umělé…
Proč léčit roztroušenou sklerózu od prvních příznaků?
Roztroušená skleróza (RS) je chronické invalidizující onemocnění centrálního nervového systému se známkami zánětu a neurodegenerace. V České…
Novým děkanem Lékařské fakulty MU bude Martin Bareš
Nového kandidáta na děkana dnes zvolil Akademický senát Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Stal se jím Martin Bareš, současný prorektor MU…
O svém onemocnění štítné žlázy ví jen polovina lidí
Hypotyreóza postihuje v ČR 525 000 lidí, hypertyreóza 105 000. Až u deseti procent světové populace a až u 30 procent žen se někdy v životě vyskytne…
Mediky roku 2017 jsou vojáci z Hradce Králové
Tým budoucích vojenských lékařů z Hradce Králové zvítězil ve 3. ročníku soutěže Medik roku 2017. Čestné diplomy a putovní pohár jim předala…
Chronická sympatická aktivace a inzulinová rezistence spolu úzce souvisejí
Při úvahách o kardiovaskulárních (KV) rizikových faktorech se velmi často skloňují termíny, jako je kouření, metabolický syndrom nebo nezdravá…
Benzodiazepiny zvyšují riziko pneumonie u pacientů s Alzheimerovou chorobou
Podle závěrů observační studie, zveřejněné v Canadian Medical Association Journal (CMAJ), benzodiazepiny vyvolávají u pacientů s Alzheimerovou…
Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně
V době úzkých medicínských specializací dává stěžejní výstava Národního technického muzea letošního roku příležitost lékařům a dalším zdravotníkům,…
Hospic, dobrá tečka za životem
Dokumentární projekt Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče „Hospic, dobrá tečka za životem“, sbírá poselství lidí na sklonku života. Do…
Umělý pankreas a antidiabetika ovlivňující KV úmrtí – nové trendy v léčbě diabetu
To nejlepší na začátek, dalo by se říci o přednášce Nové trendy v léčbě diabetu, kterou v předvečer letošních 53. diabetologických dnů přednesl…
Co přinesou nařízení EU o zdravotnických prostředcích pacientům?
Dne 5. 4. 2017 přistoupil Evropský parlament k závěrečnému hlasování o nových nařízeních EU pro zdravotnické prostředky a IVD. Podle všech očekávání…
Nový web pomůže navýšit počet pacientů v klinických studiích
Až dosud byla ČR poměrně významnou zemí v rámci klinických hodnocení jak co do množství lékařů, kteří se na studiích podílejí, tak i pacientů, kteří…
Nové léky zkrátí dobu léčby a rozšíří skupinu léčených
Podle nejnovějších dat Světové zdravotnické organizace, která byla poprvé prezentována 22. dubna na kongresu Evropské hepatologické společnosti (EASL…
Hlavní ingrediencí dobré péče o pacienta je skutečný lidský zájem o něj
Dobrá komunikace mezi pacientem a zdravotníkem je základem adherence pacienta k léčbě. Jak účinně, ale i radostně komunikovat? Je možné se vyhnout…
Inzulínová rezistence vede k poklesu kognitivních funkcí
Snížená citlivost tkání na inzulín může ve vyšším věku vést k rychlejšímu zhoršení paměti a dalších mentálních schopností dokonce i u lidí, kteří…
Odborná konference Medical Tribune
Odborná konference společnosti Medical Tribune se koná ve dnech 11. až 14. května 2017 v Hotelu Vista, Dolní Morava. Čtyřdenní konference se bude…
Ministerstvo zdravotnictví nadělovalo lékárníkům pokuty
Zhruba 170 lékárníků se dočkalo ve velikonoční době nemilé nadílky od Ministerstva zdravotnictví v podobě rozhodnutí o zamítnutí odvolání proti…
Většina Čechů chce komunikovat s lékaři elektronicky
Devět z deseti Čechů by chtělo komunikovat s lékaři elektronicky. Nejčastěji by tuto možnost využili při objednávání k lékaři, vystavování receptů a…
V komunikaci se cení upřímnost
Na konferenci o paliativní péči, která se konala 13. dubna v Praze, z amerického Seattlu přiletěl profesor Anthony Back, klinický onkolog, ředitel…
Použití kyslíku u kardiopulmonální resuscitace prováděné v terénu
Mohou členové jednotky hasičského dobrovolného sboru používat k záchraně lidského života medicinální kyslík, který je Státním ústavem pro kontrolu…
Do nemocnic chce jen třetina studentů zdravotnických škol
Nastoupit do nemocnic má zájem jen třetina studentů a studentek posledních ročníků středních a vyšších odborných zdravotnických škol a necelá…
Metformin ani ve 21. století rozhodně neztrácí na významu
Metformin je vysoce prověřený přípravek, který drží nezastupitelnou pozici v armamentáriu farmakoterapie diabetu 2. typu (DM2) stěží uvěřitelných…
Koncert pro IMPULS vynesl přes 400 000 korun na léčbu duše
Přední čeští interpreti Václav Hudeček, Kristina Fialová a Petr Nouzovský za doprovodu Barocco sempre giovane společně vystoupili 20. dubna 2017 pro…
Paliativní péči ročně potřebuje 70 000 lidí
Paliativní péče v Česku zatím téměř neexistuje. Až na výjimky je poskytována převážně v hospicích a dostane se jí pouhým třem procentům umírajících.…
Mezi nová antikoagulancia vstupuje další silný hráč
Nová antikoagulancia se v běžné praxi etablovala mimořádně rychle a úspěšně. Nyní je tato léková skupina obohacena o další přípravek – edoxaban. Co…
Pražské nemocnice už pacienty od záchranky neodmítají
Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy (ZZSHMP) se za rok a půl pod vedením MUDr. Petra Koloucha, MBA, stabilizovala. Spory odborářů…
V Praze se sešla elita výzkumu aterosklerózy
Od 23. do 26. dubna 2017 se v Praze koná 85. kongres Evropské společnosti pro aterosklerózu (European Atherosclerosis Society – EAS). „Je to pro nás…
Lékárna nemusí být jen výdejnou léků
Evropská konference Alphega lékáren se konala letos již po osmé, z toho popáté opět v Monaku v Grimaldiho Foru, které poskytlo své prostory více než…
Čas pracuje pro inhibici PCSK9
Na studii FOURIER se významně podílela také Česká republika. Nejvíce zařazených českých pacientů bylo léčeno týmem Interní kardiologické kliniky FN…
Co vše nám přinesla studie FOURIER
Možná bychom komentář k výsledkům studie FOURIER mohli začít zvoláním: Konečně! Ale nebylo by to fér. Evolocumab jako zástupce nové skupiny…
Entresto zlepšuje glykemickou kontrolu u diabetiků se srdečním selháním
Sacubitril/valsartan zlepšil kontrolu diabetu u diabetiků se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí a tento vliv přetrvával během celého…
Technologie v diabetologii. Telemonitoring v diabetologii
Lidské vynálezy mění svět lidí, někdy pozvolna, nepozorovaně, někdy velmi rychle a zlomově. Náš seriál popisuje pozvolný a akcelerující průnik…
Cílem léčby u mCRC je prodloužit život a zachovat jeho kvalitu
Vývoj u metastazujícího kolorektálního karcinomu (mCRC) v posledních patnácti letech nebyl revoluční, ale spíše evoluční. Přežívání pacientů se však,…
Česko‑slovenská spolupráce oftalmologů by měla zůstat zachována
V první den konání IX. bilaterálního česko‑slovenského oftalmologického sympozia požádala redakce Medical Tribune prezidenta kongresu prim. MUDr.…
Technologie nové generace představena v Praze
Česká republika je první zemí střední a východní Evropy, kde byla v březnu představena nová generace angiografických přístrojů firmy Philips…
Oční lékaři a internisté by měli při léčbě glaukomu spolupracovat
Do programu IX. bilaterárního česko‑slovenského oftalmologického sympozia bylo zařazeno i odborné sympozium farmaceutické společnosti Novartis s…
EU zpřísňuje regulaci zdravotnických prostředků
Nová nařízení o zdravotnických prostředcích a diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro přijatá v dubnu ruší dosavadní směrnice a významné…
Jak se projeví přísnější regulace zdravotnických prostředků v české legislativě?
Jak se projeví nové předpisy EU o zdravotnických prostředcích v českých právních normách se redakce Medical Tribune zeptala JUDr. Jakuba Krále, Ph.D.…
Světový den zdraví WHO: mluvme o depresi
Každoročně pod jiným heslem se slaví Světový den zdraví, a to v den založení Světové zdravotnické organizace (WHO). Počátky této organizace se…
Česká psychiatrie. Z Popelky atraktivním oborem?
Na rozdíl od ostatních oborů nedoznala česká psychiatrie od konce minulého století žádných zásadních změn. V tomto oboru patříme stále na východ. K…
V jaké oblasti zdravotnictví se uplatní absolvent magisterského oboru mikrobiologie?
Lze po vystudování magisterského oboru mikrobiologie, který není akreditovaný jako zdravotnický, pracovat v laboratoři klinického pracoviště?…
Péči o seniory s nadšením přebírají mladí lékaři
V sobotu 1. dubna 2017 odpoledne proběhlo v pražském Gerontologickém centru setkání mladých geriatrů. Mladé lékaře v poslední době spojil hlavně…
Jak se chodí po červeném koberci
Ve dnech 22. až 24. března se v jihofrancouzském Cannes konal již 22. kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), na kterém se sešlo na…
Najdi si svou vášeň a pak buď ten nejlepší
Během 22. kongresu EAHP, který se konal ve dnech 22. až 24. 3. ve francouzském Cannes, měla redakce Medical Tribune příležitost vést interview s…
Jaké jsou podmínky pro otevření vlastní praxe v oboru rehabilitace?
Kterými zákony se řídit, pokud chceme otevřít vlastní rehabilitační praxi? Na dotaz odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.
Rychlost schvalovacích procesů FDA a EMA
Prestižní časopis NEJM publikoval 6. dubna 2017 analýzu srovnávající schvalovací procesy lékových agentur – Food and Drug Administration (FDA) a…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Budoucnost endoskopických technik v gastroenterologii
Letošní XXI. hradecké gastroenterologické a hepatologické dny byly zaměřeny nejen na moderní diagnostické a terapeutické metody a jejich přínos v…
Koruna bude posilovat. Co to znamená pro české zdravotnictví?
Konec intervencí proti koruně pomůže ušetřit peníze ve zdravotnictví, může ale zvýšit doplatky pro pacienty na léky a zhoršit dostupnost.
Světové prvenství IKEM: kombinovaný POEM a G-POEM
V IKEM poprvé na světě operovali v rámci jednoho zákroku pacientku s achalázií jícnu, která zároveň trpěla gastroparézou, kombinací metod POEM a G…
Kompetence k zajištění intraoseálního vstupu do cévního řečiště
Podle vyhlášky může intraoseální vstup do cévního řečiště zajišťovat zdravotnický záchranář. Má tuto kompetenci i všeobecná sestra se…
I švédské zdravotnictví má chyby, ale je k lékařům férovější
Práci v cizině preferuje podle průzkumu HCI 27 procent studentů 4. až 6. ročníku medicíny. Lákají je zahraniční zkušenosti, možnost zdokonalit se v…
Ludvík dá lékařům 150 milionů na eRecepty
Za psaní elektronických receptů budou dostávat lékaři peníze od zdravotní pojišťovny. Kód v hodnotě 1,70 Kč bude v úhradové vyhlášce na příští rok,…
Dabigatran je během ablace bezpečnější než warfarin
Nová antikoagulancia (NOAC) v současnosti již představují zavedenou lékovou skupinu. Lékaři i pacienti oceňují, že díky nim je možné se vyhnout mnoha…
Tento stav maximálně vyhovuje všem, kromě mladých lékařů
Ano, tak to je. Tento stav maximálně vyhovuje politikům, ředitelům nemocnic, primářům a koneckonců i nevědoucím pacientům. Nevyhovuje pouze mladým…
Ani za totality nebyly tak strašná podmínky, jako mají mladí lékaři dnes
Promovala jsem v r.1979, můj nástupní plat byl 1920 Kč, bylo to tedy ještě za totality, přesto jsme takové strašné podmínky, jako mají dnešní mladí…
Primář: Alkohol nezbytný pro život není
Názory na škodlivost či prospěšnost alkoholu se ve veřejnosti liší, v pohledu na něj není jednotná ani odborná veřejnost. Na nedávném parlamentním…
Ministr: Sestry, bude líp, peněz bude víc
„Sestry, bude líp, peněz bude víc,“ slíbil ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík na slavnostním galavečeru Sestra roku 2016 v úterý 28.…
Zkušenosti mladého lékaře z českého zdravotnictví. Reportáž o pěti letech po promoci
Anonymní reportáž o pěti letech po promoci začíná slovy: "Život je příliš krátký na to, abychom mrhali svým časem a energií vloženou do něčeho, co…
Návrat duchovní péče do nemocnic
Duchovní služba se od roku 1989 vrátila do armády, vězeňství, policie a nyní konečně také do nemocnic. Ačkoli se církve mezi sebou již dávno dohodly,…
Osmero požadavků SAS
Rada Sdružení ambulantních specialistů ČR (SAS) vydala 24. března své požadavky na elektronizaci českého zdravotnictví. Ta má podle ní být v první…
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu. Studie publikovaná v BMJ Open Diabetes & Research srovnávala průměrné…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Alectinib získal oprávnění pro terapii plicního karcinomu
Nový perorální léčivý přípravek alectinib (Alecensa, Roche) nabízí možnost systémové léčby pacientů s ALK‑pozitivním nemalobuněčným plicním…
Zdravotní výbor zamítl rozšíření pravomocí praktiků
Praktičtí lékaři se rozšíření pravomocí v preskripci zatím nedočkají. Sněmovní zdravotní výbor 23. března doporučil Poslanecké sněmovně ke schválení…
Technologie v diabetologii. Diabetologická ambulance přeplněná technologiemi.
V historicky krátkém čase se diabetologie změnila z poměrně přehledného oboru, který byl postaven zejména na edukaci, spolupráci s nemocným a…
Zopovědnost za obsah webových stránek a facebooku zdravotnického zařízení
Kdo je zodpovědný za obsah zveřejněný na webových stránkách nebo facebooku zdravotnického zařízení? Na dotaz odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.
Dny dětské endokrinologie v Pardubicích
Poslední lednový víkend se více než stovka dětských endokrinologů setkala v Pardubicích na 18. dnech dětské endokrinologie, tradiční odborné akci…
Polypill v kardiovaskulární prevenci u seniorů
Studie SECURE ověřuje potenciální přínos polypill obsahující atorvastatin, kyselinu acetylsalicylovou a ramipril v sekundární prevenci pro pacienty…
Biosimilars napříč klinickými indikacemi
Paul Cornes je britský lékař – onkolog, který podstatnou část své profesní kariéry zasvětil léčivým přípravkům, jež budou dostupné pro všechny…
Nejvyšší soud dostal od evropského soudu odpověď k prekurzorům drog
Léčivé přípravky obsahující efedrin a pseudoefedrin nelze kvalifikovat jako prekurzory, tedy látky sloužící k výrobě drog, ve smyslu evropského…
Umíte správně rozpoznat získaný von Willebrandův syndrom?
Mezi závažné poruchy hemostázy, jež ohrožují život pacientů a na které se v klinické praxi a při diferenciální diagnostice myslí jen minimálně, patří…
V Česku rapidně vzrostl počet cizinců s TBC
Počet lidí s TBC v tuzemsku meziročně klesl, a to o 22 osob. Lékaři odhalili TBC u 496 lidí. Zvyšuje se však počet cizinců nemocných tuberkulózou. V…
Tradiční čínská medicína - věda, nebo podvod na pacientech?
MUDr. Jozefa Kuntscherová ve svém komentáři upozorňuje na skutečnost, že způsob provozování tradiční čínské medicíny ve FN v Hradec Králové svědčí o…
Dvě z deseti budoucích univerzitních nemocnic hospodaří ztrátově
Dvě z deseti fakultních nemocnic, které by se podle návrhu vládního zákona měly od příštího roku přeměnit na univerzitní, hospodařily v minulých…
Hrazené očkování seniorů proti pneumokokům možná čeká změna
Hrazené očkování starších lidí proti pneumokokovým onemocněním možná čeká změna. Kabinet by mohl na středeční schůzi podpořit poslanecký návrh novely…
Mohou absolventi zahraničních lékařských fakult pracující v České republice používat titul MUDr.?
V západočeských lázeňských městech pracují jako lékaři absolventi zahraničních škol z východních zemí. Je v pořádku, že používají akademický titul…
Ceramidy jako nadějný prediktor kardiovaskulárního rizika
Skórovací systém založený na koncentraci čtyř různých ceramidů v plazmě má vysokou prediktivní hodnotu pro určení rizika závažných kardiovaskulárních…
Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu
Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE-5), léky používané v terapii erektilní dysfunkce, jsou podle všeho bezpečné i pro pacienty po infarktu myokardu.…
Docent Šmucler: Prevence je cestou, jak zlepšit orální zdraví české populace
Česká stomatologická komora dlouhodobě upozorňuje na to, že zhotovení zubní výplně za peníze poskytované zdravotními pojišťovnami je v potřebné…
Pozor na kreatinin u blokády RAS
U nemocných, zahajujících léčbu inhibitorem ACE nebo sartanem, je i malé zvýšení koncentrace kreatininu varovným signálem. To je hlavní zjištění…
Ministerstvo hledá možnosti, jak proplatit lety záchranářů
Ministerstvo zdravotnictví hledá možnosti, jak leteckým záchranářům proplatit akutní zásahy mimo dobu, kdy mají pohotovost. Na případy je podle…
The Washington Post: Být Američanem je zdraví škodlivé
Být Američanem ohrožuje zdraví. Zatímco jihokorejská holčička So Jon, která se narodí v roce 2030, bude mít naději, že se dožije 90 let, Maddison,…
Zemřel genetik a odborník na retrovirologii Jan Svoboda
V pondělí ve věku 82 let zemřel molekulární genetik Jan Svoboda, který patřil mezi světové zakladatele retrovirologie. ČTK o tom dnes informovala…
Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu
Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE-5), léky používané v terapii erektilní dysfunkce, jsou podle všeho bezpečné i pro pacienty po infarktu myokardu. …
Pozice oxidu arsenitého v léčbě akutní promyelocytární leukemie
Akutní promyelocytární leukemie (APL) byla až do 80. let minulého století neléčitelným onemocněním, které vedlo k úmrtí v řádu týdnů. Objev vlivu…
Zájem dodávat léčebné konopí má jedna firma
Zájem dodávat léčebné konopí pro tuzemské pacienty má jedna firma. ČTK to bez bližších podrobností řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv …
Restaurace mnohdy chybují ve značení alergenů, zjistili hygienici
Provozovatelé středočeských restaurací a dalších stravovacích zařízení poměrně často chybují v poskytování informací o alergenech. Kontroloři…
Hlavní město rozdělí mezi pražské nemocnice zhruba 1,6 milionu Kč
Hlavní město rozdělí mezi pražské nemocnice zhruba 1,607 milionu korun. Peníze jsou určeny na nákup přístrojů a modernizaci lékařské pohotovostní…
Progredující charakter chronického žilního onemocnění ukazuje na nutnost léčby od počátečních stadií
Na XXXV. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP, která se konala loni v listopadu v Karlových Varech, měli účastníci možnost…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá.…
Profesor Vojta by s nakládáním se svým odkazem nesouhlasil
Máme u nás Radu pro reklamu, která podle svého prohlášení vznikla za účelem prosazování samoregulace reklamy. Hlavním cílem Rady pro reklamu je…
Týden mozku opět představí nové poznatky z výzkumu neurologů
Nejnovější poznatky ve výzkumu mozku, duševních poruch i neurologických onemocnění představí tento týden série přednášek nazvaná Týden mozku. Ve svém…
Výdaje na zdravotní služby letos vzrostou o šest procent
Výdaje na zdravotní služby vzrostou v letošním roce na 267,31 miliardy korun, což je o 14,4 miliardy korun či šest procent více než loni. Celkové…
Náhlá úmrtí hrozí častěji mladým vrcholovým sportovcům
Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 procent nemocných. Navíc v roce 2015 se po mnoha letech počet úmrtí na KVO oproti předchozím rokům…
Výbor podpořil profesi terapeut čínské medicíny, odpovědnost státu za očkování neřešil
Vládní novelu zákona 96/2004 Sb. o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání doporučil zdravotní…
MaRS 2017 pokořil návštěvnostní rekord z minulého roku
Celkem 252 353 korun vybrali organizátoři cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Ten se letos konal pošesté. Cvičením přišlo podpořit…
Biosimilars 2017 – pokroky v přijatelnosti odbornou lékařskou veřejností
První ročník semináře v roce 2015 uvedl biosimilars jako skupinu léků, které nejsou „divokou“ kopií originálních biologických léků, především…
Se sekundárním imunodeficitem se může setkat lékař jakékoli specializace
Sekundární dysfunkce imunitního systému je poměrně častá – a také často podceňovaná a poddiagnostikovaná. I zde ale dochází k významnému posunu. V…
Syrská válka ničí dětem psychiku, může zrodit ztracenou generaci
Válka, která v Sýrii začala před šesti lety, už si vyžádala na 350.000 lidských životů. Jejími oběťmi jsou ale i statisíce dětí, které - obklopeny…
Neurologové by volili indukční léčbu
Zajímavým konceptem odborného sdělení, jenž byl součástí konference Neurologie pro praxi v Plzni, byl blok nazvaný kontroverze. V něm zazněly dva…
Pracuje zdravotní sestra v domově důchodců ve směnném provozu?
Zdravotní sestra je zaměstnána v domově důchodců. Pracuje dvanáct hodin, směny ob den, svátky i víkendy. Jedná se o směnný provoz? Odpovídá…
Kombinované přípravky versus polymedikace
V závěru minulého roku v anketě o novinkách v léčbě jsme se dověděli, že pacienti budou mít k dispozici další nové léky, které v jedné tabletě budou…
Ukládat regulační pokuty u indukovaných výkonů je zcela nelogické
V našem zdravotnictví existuje jedno zvěrstvo, regulační pokuty. Smyslem tohoto ekonomického nátlaku státu a zdravotních pojišťoven na lékaře je…
Lidé po mozkové příhodě mohou komunikovat přes tablet
Staniční sestra Neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Nedostatek praktických lékařů nikdo neřeší. Prognóza do roku 2040 je alarmující.
Dnes už není žádným tajemstvím, že je nedostatečný počet praktických lékařů pro děti a dorost i pro dospělé. Píše se o tom opakovaně v médiích…
Nemocnice Pardubického kraje zeštíhlila management
Dva nové ředitele bude mít od příštího měsíce Nemocnice Pardubického kraje (NPK). Dojde tím k zeštíhlení managementu. Dosud mělo všech pět nemocnic…
Poslanci ANO podali normu k elektronizaci zdravotnictví
Skupina poslanců vládního hnutí ANO podala předlohu, jež má v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.
Česko nemá zájem o lék, kterým chtěla Kuba splácet dluh
Česko nemá zájem o kubánský lék pro pacienty s cukrovkou, kterým chtěla Kuba splácet dluh, jenž vůči ČR má. ČTK to řekl ministr zdravotnictví…
Šestý ročník cvičebního Maratonu s roztroušenou sklerózou odstartoval 3. března
Překonávat své limity na čtyřiadvacetihodinový maraton MARS letos přijdou lidé z 26 měst z celé republiky i zahraničí. Ten startuje 3. března. Do…
Rozšíříme screening o HPV testování?
V České republice je karcinom děložního čípku stále diagnostikován přibližně u tisícovky žen ročně, po karcinomu prsu je celosvětově druhým…
Slovenská síť nemocnic nasadí nový systém při léčbě rakoviny
Slovenská síť regionálních nemocnic Svet zdravia dnes oznámila, že jako první zdravotnické zařízení ve střední a východní Evropě bude využívat…
Změny v onkologickém centru Všeobecné fakultní nemocnice
Onkologické centrum VFN vede od středy radiační onkolog doc. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který po tři roky, kdy byl Svatopluk Němeček (ČSSD)…
Jak budou nemocnice vypadat za padesát let?
Předseda České lékařské společnosti JEP, profesor MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, se ve svém komentáři zamýšlí nad budoucností české medicíny.…
Farmaceutické firmy: Zavádění léků je v ČR pomalé
Zavádění nových léků do praxe je v Česku jedno z nejpomalejších v Evropě. Proces posuzování úhrady ze zdravotního pojištění trvá v průměru asi 18…
Do Kanady čeští lékaři míří spíše výjimečně
O své zkušenosti z kanadského medicínského výzkumu se v rozhovoru pro MT podělil MUDr. Pavel Chrobák, který v současnosti pracuje jako vědecký…
Injekční enzymatická terapie nahrazuje operaci u Dupuytrenovy a Peyronieho choroby
Dupuytrenova kontraktura je onemocnění, charakterizované postupným vznikem uzlů a pruhů v dlani a na prstech ruky, tvořených zbytnělou tkání…
Obézní ženy mají nižší riziko hemoragického iktu. Další paradox obezity?
Obézní ženy mají sice vyšší riziko vzniku ischemické CMP, ale současně také nižší riziko hemoragické CMP, zjistili britští vědci, kteří své poznatky…
Sestra Vítkovické nemocnice vyvinula aplikaci pro snadnou komunikaci lidí po mozkové příhodě
Staniční sestra neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Jihomoravský kraj vybral člověka k zklidnění situace na záchrance
Jihomoravský kraj vybral mediátora, který má zklidnit napjatou situaci ve zdravotnické záchranné službě, kde od léta trvá stávková pohotovost.…
Kraj odvolal ředitele zlínské nemocnice, nahradí ho Maráček
Rada Zlínského kraje dnes odvolala předsedu představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Pavla Calábka. Nahradí jej současný ředitel lázní…
Lékaři a definice střední třídy
Doufejme, že nápad zdanit zaměstnance s příjmy nad 50 000 byl nepovedený žertík v rámci předvolební kampaně ČSSD, která cílí za typickou českou…
SÚKL: Za záměnou embryí při umělém oplodnění nebyla chyba systému
Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na brněnské klinice Reprofit byla chyba jednotlivce. Nešlo o systémovou chybu. Potvrdila to…
Ministerstvo zdravotnictví zvažuje právní kroky proti klamavé webové stránce
Ministerstvo zdravotnictví ve své tiskové zprávě upozorňuje na zneužití svého loga a uvádění nepravdivých informací na komerční webové stránce…
Zákon o univerzitních nemocnicích dá vysokým školám víc pravomocí, což školy vítají
Univerzitní nemocnice, na které se od ledna 2018 má podle návrhu zákona transformovat deset fakultních nemocnic, opustí přežitý status státní…
V ČR roste počet lékařů ze zahraničí, tvoří 5 % členů komory
V Česku roste počet lékařů ze zahraničí. V roce 1992 bylo mezi členy České lékařské komory (ČLK) registrováno 403 cizinců, což bylo asi 1,5 procenta…
Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro terapeuty čínské medicíny
Vládní novela o změnách ve vzdělávání zdravotních sester možná uzákoní i podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. V…
Stát asi dá zdravotnictví 3,5 mld. ročně navíc, podpořila sněmovna
Stát možná bude dávat v letech 2019 a 2020 do systému zdravotního pojištění za své pojištěnce asi 3,5 miliardy korun ročně navíc. Vyplývá to z návrhu…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví bude Prymula
Náměstkem pro zdravotní péči na ministerstvu zdravotnictví bude od března bývalý ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula (foto).…
Mnohočetným myelomem každoročně onemocní na půl tisíce Čechů
Na úterý 28. února 2017 připadá Den vzácných onemocnění. Mezi ně patří také mnohočetný myelom, kterým ročně onemocní 4–6 pacientů na 100 000 obyvatel…
EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči
Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium…
Ludvík uvažuje o nahrazení zpětných bonusů u léků maržemi
Takzvané zpětné bonusy, kdy nemocnice dostávají od firem zpět část ceny zboží, ale pojišťovnám vykazují plnou částku, nejsou zločinem, řekl při…
Vojenskou pojišťovnu povede exšéf vysokomýtské nemocnice Diessl
Ředitelem Vojenské zdravotní pojišťovny bude Josef Diessl (foto), který nyní pracuje jako provozně-technický ředitel krajské společnosti Nemocnice…
Převedení z fingolimodu na alemtuzumab vede v některých případech ke zhoršení RS
Změna v léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ukončení terapie přípravkem Gilenya (fingolimod) a převedení na přípravek Lemtrada (alemtuzumab)…
Hospodářská komora: Nemocnice by měly fungovat jako běžný podnik, to nyní možné není
Na odborné diskusi pořádané Hospodářskou komorou ČR na téma „Financování akutní lůžkové péče“ se hovořilo o financování zdravotnických zařízení.…
MRI mozku využitelné ke klasifikaci deprese
Unikátní modely neuronální konektivity charakterizují čtyři "biotypy" závažných depresí, které se zdají být stabilní a jsou podle předběžných…
Nemocní důchodci a děti budou možná méně doplácet za léky
Důchodci a děti budou mít možná nižší limity pro doplatky za léky. Poslanci mluví o možných dalších úpravách limitu, při jehož překročení pojišťovny…
Pojišťovny zřejmě získají víc peněz na chronické pacienty
Zdravotní pojišťovny zřejmě budou dostávat více peněz na chronické pacienty. Vládní novelu, která to předpokládá, dnes schválila Sněmovna. Pokud…
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska. Vyhání je podobně jako české lékaře systém specializačního vzdělávání, láká je zisk…
Kubek: Daňový plán sociálních demokratů může vyhnat lékaře
Prezident České lékařské komory Milan Kubek nesouhlasí s návrhem daňových změn, se kterým jdou do říjnových voleb do Sněmovny sociální demokraté.…
Studie: Délka života se bude dál zvyšovat, překročí 90 let
Průměrný předpokládaný věk dožití bude ve světě v příštím desetiletí dál narůstat a v některých zemích by už do roku 2030 mohl překročit hranici 90…
Jihomoravský kraj vybere člověka pro zklidnění stavu na záchrance
Jihomoravský kraj do konce týdne vybere ze tří lidí mediátora, jehož úkolem bude zklidnit napjatou situaci ve zdravotnické záchranné službě. …
Účastníci debaty: Financování akutní lůžkové péče má problémy
Financování akutní lůžkové péče má mnoho problémů a situace se dlouhodobě neřeší. Podle zástupců části nemocnic je současné nastavení plateb absurdní…
Kraje řešily s vládou mzdy sester i plán letecké záchranné služby
Kraje kvitují, že je připraveno navýšení mezd sester u lůžek o 2000 korun od července letošního roku. Peníze na navýšení od ledna ale garantované…
Duševní poruchy v mateřství podle tělesné hmotnosti před těhotenstvím a po něm
Osmičlenný tým dánských odborníků specializovaných na gynekologii a porodnictví, veřejné zdraví (epidemiologii, klinickou farmakologii) a preventivní…
Polská televize chválí české zdravotnictví, britské se jí nelíbí
Nebrat si vzor z Britů ani Švédů, ale raději se podívat na Čechy, doporučila polská zpravodajská televize TVN 24 šéfům polského zdravotnictví.…
Mediteránní dieta zpomaluje stárnutí mozku
Preference středomořské diety může mít protektivní účinek při atrofii mozku u starších osob, míní Jennifer Rose V. Molanová z University of…
Pražským nemocnicím vyroste konkurence. Postaví jí Agel
Společnost Agel, která v Česku i na Slovensku provozuje zdravotnická zařízení, chce ve východní části Prahy postavit novou nemocnici. Koupila už pro…
Obnovuje se tradice virologických konferencí přerušená po revoluci
Více než 130 odborníků se představí na Česko-Slovenské virologické konferenci, která dnes končí v Českých Budějovicích. Účastníci konference z…
Český registr dárců posouvá věkové hranice pro vstup
Díky nový pravidlům přibylo do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM za necelé dva měsíce již 140 nových dárců ve věku 35-40 let. Těmto…
Ministerstvo upravilo zákon, univerzitních nemocnic má být deset
Návrh zákona o univerzitních nemocnicích doznal po připomínkovém řízením mnohých změn. Na novou právní formu univerzitní nemocnice by se mělo od…
Z peněz na zdravotnictví šlo v ČR na léčbu méně než jinde v EU
Ve většině členských zemí Evropské unie se v roce 2014 více než polovina peněz vyčleněných na zdravotnictví utratila za léčbu a rehabilitaci. Nejvíce…
Soud uložil podmínku někdejšímu nucenému správci VZP Pečenkovi
Soud dnes uložil někdejšímu nucenému správci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonínu Pečenkovi dvouletý podmíněný trest za uzavření smlouvy o…
Metabolom prozradí nezdravou dietu
Velmi rychlý test moči vyvinutý týmem Garyho Frosta z londýnské Imperial College slibuje možnost objektivního stanovení skladby jídelníčku pacientů.…
Změny ve vzdělávání lékařů budou platit, novelu podepsal Zeman
Změny v dalším vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě budou platit. Novelu o získávání způsobilosti, kterou mimo jiné zanikne samostatný…
Ministerstvo dostane právo zakázat včas zpětný vývoz léků
Ministerstvo zdravotnictví bude moci zakázat zpětný vývoz vybraných léků tak, aby v Česku nehrozil jejich nedostatek. Seznam budou vytvářet odborníci…
30. května – Den posledního típnutí! Prezident podepsal protikuřácký zákon.
„Jsem skutečně velmi rád, že i pan prezident projevil starost o zdraví všech našich občanů a zákon podepsal. Vyhlašuji tedy 30. květen 2017 dnem…
Dialyzační střediska mají zájem o lékaře
Přitáhnout pozornost absolventů lékařských fakult k interní medicíně a nefrologii je cílem projektu Společnosti Fresenius Medical Care „Amazing…
Oddělení sociální péče v ÚVN je nyní Domov Vlčí mák. Pečuje o válečné veterány
V Domově Vlčí mák, na který bylo 13. února přejmenováno Oddělení sociální péče v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha,…
Kvůli stávce lékařů poslal keňský soud za mříže sedm odborářů
Soud v Keni poslal na měsíc do vězení sedm členů lékařských odborů, kteří odmítli odvolat stávku lékařů. Nedostatek lékařské péče v důsledku stávky…
Liberecká nemocnice zvýší mzdy o desetinu, třetinu dá ze svého
Krajská nemocnice Liberec zvýší letos mzdy zdravotníků o deset procent, jak o tom loni rozhodla vláda. Největší zdravotnické zařízení v Libereckém…
Zaměstnavatelé i odbory odmítli zákon o univerzitních nemocnicích
Zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců v pondělí odmítli návrh zákona o univerzitních nemocnicích od ministerstva zdravotnictví. Podle nich je…
VFN v Praze přijme všeobecnou sestru i záchranáře
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přijme všeobecnou sestru či zdravotnického záchranáře na pracoviště 3. Interní kliniky endokrinologie a…
Karlovarský kraj přidá krajské nemocnici 10 milionů na mzdy
Karlovarský kraj chce zvýšit rozpočet Karlovarské krajské nemocnice o deset milionů korun, aby mohl dostat přidáno střední zdravotnický personál. K…
Průzkum: Lidé nemají představu o ceně svého léčení. Portál Moje VZP tato data ukáže.
Zdraví není zadarmo a lidé by to podle VZP měli vědět, aby péče nezneužívali. V průzkumu na pobočkách, v němž od 10. do 20. ledna odpovědělo 788…
Nový tester k diagnostice chorob z jediného vydechnut
Lékaři budou již brzy moci snadno u pacientů zjistit riziko vzniku některé z 17 různých a spolu nesouvisejících chorob, včetně Parkinsonovy nemoci a…
Centralizace péče povede ke zlepšení kvality péče na Pardubicku
Návrh nového strategického směru rozvoje, který počítá s centralizací specializované zdravotní péče, byl Pardubickým krajem schválen 6. února.…
Vyšší zeměpisná šířka je spojena se dřívějším nástupem RS
V zemích mírného klimatického pásma se první příznaky roztroušené sklerózy (RS) objevují o téměř dva roky dříve než v populacích zemí subtropického…
Nová antivirotika a selhání jater
Americký Institute for Safe Medicine Practices přezkoumal dvanáctiměsíční data FDA a identifikoval stovky případů akutního selhání jater u pacientů…
Asociace: Na nežádoucí interakce léků v ČR ročně zemře 230 lidí
Kvůli nežádoucímu vzájemnému působení léků, které pacienti užívají, může být v Česku každoročně hospitalizováno 3400 lidí. Zhruba 230 jich zemře.…
V kauze fiktivních receptů soud vyslechne 490 svědků
Olomoucký krajský soud v těchto dnech projednává případ fiktivních receptů ve Valašském Meziříčí, ve kterém jsou zapleteni dva lékaři a lékárník.…
Ředitel nemocnic v Karviné a Havířově rezignoval, hledá se nový
Ředitel krajských nemocnic v Karviné a Havířově Josef Grochol (foto) v pondělí rezignoval na svou funkci. Krajští radní dočasně pověřili řízením obou…
Průzkum: Většina lidí neví, kolik stojí zdravotní péče
Většina lidí neví, kolik stojí zdravotní péče a kolik za ni jejich pojišťovna platí. Vyplývá to z průzkumu, který mezi svými pojištěnci v lednu…
Sdružení: Některé nemocnice kupují léky za miliony Kč bez soutěže
Sedm zdravotnických zařízení podle zjištění sdružení EconLab a Oživení nakoupilo v posledním půl roce léky a zdravotnický materiál za více než půl…