
Všechny články
Ivermektin: Ti, co měli přijít, zase nepřišli
Pozoruhodný příběh kolem jednoho antiparazitika ukazuje, kam až se mohou posunout hranice pravidel zacházení s léky, když na přešlapy novinářů…
Ministr jmenoval novou vědeckou radu MZ
Ve vědecké radě ministerstva zdravotnictví byla vyměněna většina jejích členů. Radu opustili někteří kritici ministra zdravotnictví doc. Jana…
Agel chystá rekonstrukce ve Vítkovicích a Novém Jičíně
„Základním cílem naší společnosti je vytvářet na mapě České republiky a Slovenska stabilní body pro poskytování zdravotní péče. Mnohem nákladnější…
Očekávat zázračný lék na covid je naivní
Jsem smířlivý k tomu, když nějaký lékař vyhoví přání pacienta, a podá mu ivermectin. Ten tlak je obrovský, všichni máme e-mailové schránky plné…
Specifika těžkých forem COVID-19
Docent MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC, vedoucí lékař KARIM VFN a 1. LF UK v Praze se v rámci konference Academy of Heath Care Management, věnoval…
Konference: Covid – průběh, testování a očkování
Academy of Health Care Management uspořádala 25. února 2021 online konferenci, na níž zazněly poznatky ze všech úhlů pohledu na infekci SARS-CoV-2.…
Doc. Vymazal: Ani v Praze lékaře neklonujeme
„Elektivní operativa je omezena už rok. Řada případů, které před rokem snesly odklad, se klinicky zhoršila. Dnes nás dobíhá to, co se odkládalo s…
Správné řízení zdravotnictví je teď důležitější než kdy dříve
Obětavost zdravotnického personálu je v současné situaci ve zdravotnictví jednou stranou dokonalé mince. Tou druhou bezpochyby musí být efektivní…
CDC doporučuje dvojitou roušku, ne však z „jednorázovek“
Látková rouška nošená přes jednorázovou chirurgickou ústenku významně lépe chrání před kapénkami jak okolí, tak i nositele.
Jak poznat legální respirátor? Průvodce je i online
Nejčastější chybou nákupčích respirátorů a dalších podobných pomůcek je, že se příliš spoléhají na předkládané dokumenty, a neověří si, jestli…
Riziko přetečení nemocnic trvá, ministr má plán
V případě zesílení počtu nových pacientů se do koronavirové péče budou muset zapojit i specializované nemocnice jako IKEM, CKTCH nebo Homolka.
Transplantační program se téměř zastavil
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) funguje ve prospěch pacientů již třicet let. Při příležitosti tohoto výročí…
Okamžité úmrtí na infarkt u lidí bez cvičení
Význam pohybu potvrzuje stále více studií. Na to, že aktivní životní styl souvisí s nižší pravděpodobností okamžitého úmrtí na infarkt myokardu,…
Dva roky v ředitelně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Téměř na den přesně před dvěma lety stanul v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze radioonkolog prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který dříve…
Důvodů k útokům na nemocnice je víc než dost
Pandemie COVID‑19 zásadně urychlila rozvoj a používání elektronických metod ve zdravotnictví. Sdílení zdravotních informací s sebou přináší…
Zákon o elektronizaci doputoval do sněmovny. Začíná závod s časem
Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví schválila 15. února vláda. Míří tedy k projednání do Parlamentu.
Kombinační terapie – základ léčby hypertenze i v době covidové
Na to, proč je třeba i v době pandemie COVID‑19 v léčbě hypertenze neztrácet čas a jednat, se ve své přednášce, která zazněla v rámci virtuálního…
Přestává to být únosné
„Kdyby situace, jaká je v Chebu, nastala po celé zemi, národní dispečink lůžkové péče by zhavaroval. V tu chvíli bychom se dostali k oblasti práce s…
Kvalitní řízení zdravotnictví je zásadním úkolem dneška
V posledním roce míří na tuzemské zdravotnictví neustále světla reflektorů a zaměstnanci působící v tomto oboru tak kromě mnohdy vyčerpávající péče o…
Management ve zdravotnictví představuje komplexní disciplínu. Ovládněte ji s titulem MBA
Současná situace okolo pandemie koronaviru se pochopitelně dotkla i sektoru zdravotnictví. I když se jedná o prakticky bezprecedentní stav, je…
V Agelu testují na covid ze slin
Laboratoře klinické mikrobiologie AGELLAB v Ostravě testují pacienty s podezřením na covid-19 ze slin. Odběrovým týmům odpadá nutnost přítomnosti…
Výjimka pro Sputnik V? Záležet bude na ministerstvu
Pokud by měla být v Česku podávána vakcína Sputnik V jako neregistrované léčivo, leží rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví.
Život s hemofilií usnadňuje mobilní aplikace. Užitečná je i pro i lékaře
Mobilní aplikace v posledních letech vstupují i na pole medicíny. Využívají je například diabetici, kterým pomáhají sledovat hladinu cukru v krvi.…
Kardiologové žádají opatření ke snížení znečištění ovzduší
Znečištěné ovzduší je klíčovým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění a významně přispívá k celosvětové zátěži chorobami. Dlouhodobé…
Gaming, kyberpornografie nebo kyberšikana – hrozby pro děti v době (post)covidové
Z průzkumu mezi základními a středními školami, jehož hlavním koordinátorem byla Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze, mj. vyplývá, že tuzemské…
Nárůst nárazového pití – další dopad COVID‑19
Omezení přijatá proti šíření koronaviru a související restrikce zásadním způsobem ovlivnily životy milionů lidí v Česku. Obavy o zdraví spojené s…
COVID‑19 je spojen s vyšší mírou výskytu nespavosti, deprese a úzkosti
I když se zatím neví, jak přesně koronavirus SARS‑CoV‑2 ovlivňuje nervový systém infikovaných, je již zřejmé, že na psychiku působí významně. U lidí,…
Dopad na psychiku je časovaná bomba
První poznatky z celosvětové studie zaměřené na dopad onemocnění COVID‑19 na lidskou psychiku ukázaly nárůst psychických obtíží zejména u dětské,…
Co říkají odborníci o vzniku traumacenter II. typu
V čem spatřují největší výhody, ev. možné bariéry související s doplněním sítě center vysoce specializované traumatologické péče, jsme se zeptali…
COVID‑19 u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených ocrelizumabem
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders přijal koncem prosince roku 2020 k uveřejnění článek Richarda Hughese a kol. COVID‑19 u osob…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Fórum: Jak dopadá covid na zdraví populace?
Zeptali jsme se lékařů napříč obory: Projevuje se ve vašem oboru odkládání zdravotních služeb (ať už z rozhodnutí pacientů, poskytovatelů, nebo…
Očkujme první dávku, říká imunolog Thon
Přestat očkovat zranitelnou populaci seniorů první dávkou a soustředit se na dodržení lhůty na druhou dávku je to nejhorší, co se může stát, říká…
Poradní vědecká rada ministra zdravotnictví skončila
Vědecká rada ministra se nesešla od 15. října, přitom má běžně jednat každé tři měsíce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se rozhodl jmenovat nové…
VZP letos řízne hluboko do rezerv
Pojišťovna je ekonomicky stabilní a udržet stabilitu bude letos jeden z hlavních úkolů, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk…
Peginterferon beta-1a je pro nemocné s RRRS nově registrován i jako intramuskulární injekce
Rozhodnutí Evropské komise z prosince loňského roku je dalším krokem k individualizaci léčby roztroušené sklerózy na základě preferencí samotných…
Bude mít každý kraj konečně své traumacentrum?
„Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny podporují náš záměr doplnit stávající síť traumacenter o pracoviště II. typu. Pokud náš návrh…
Zátěž intenzivní péče je nevídaná
Kapacity nemocnic v některých krajích jsou na hranici možností. Počet mezikrajových transportů pacientů mírně stoupá. Sedm krajů nemá volná lůžka ARO…
V některých regionech už očkují praktici ve svých ordinacích
Praktičtí lékaři jsou ochotní očkovat proti COVID-19 ve svých ordinacích vakcínou firmy Pfizer. Příklady ukazují, že to zabezpečit lze, pokud je…
Výhody genetických vakcín oproti „klasickým“
Devastující dopad na to, jak se část veřejnosti k vakcinaci staví, je na vině české vlády, která nedokázala vakcinaci včas připravit a zajistit. Prof…
Evropská konference praktických lékařů WONCA/DEGAM
Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA probíhají každoročně. Po středoevropské sérii (Praha 2017, Krakov 2018 a Bratislava 2019)…
Tromboelastometrie pro (mírně) pokročilé
Druhým seminářem společnosti CSL Behring, který se konal v rámci virtuálního kongresu Akutne.cz, provázela MUDr. Ivana Zýková (ARO, Krajská nemocnice…
Dr. Kubek: Bez velkých center a mobilních týmů to nepůjde
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Prof. Češka: Zvládneme to. Jiná možnost není
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Úspěchy i problémy začátků vakcinace proti COVID‑19
Desetitisíce očkovaných a přesný metodický pokyn. V projektu očkování proti COVID‑19 jsou pokroky. Ani opozice, ani premiér ale nejsou spokojeni s…
Fórum: Podaří se naplnit plán vakcinace?
Vakcinace proti COVID‑19 začala v ČR stejně jako jinde v EU 27. prosince, mezi prvními se očkovali premiér a ministr zdravotnictví. Celkem má být…
Vakcinace z pohledu IT oddělení
„Pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti,” říká o vakcinačním programu…
Vakcinace z pohledu nemocniční lékárny
„S kolegy – nemocničními lékárníky jsme již od druhé poloviny prosince ve velmi intenzivním kontaktu, i díky tomu se vakcinační kampaň po celé…
Onkologicky nemocní a očkování proti COVID-19
„Ač jsou pacienti se zhoubnými nádory obecně považováni za imunokompromitované, u drtivé většiny z nich se potíže týkají především imunity…
Chystají se odměny za podzimní COVID-19
V letošním prvním čtvrtletí mají být zdravotníkům vyplaceny odměny za práci při podzimní vlně epidemie COVID-19. Dostat se má nejen na zaměstnance…
Medici mohou pracovat jako praktické sestry
Zákonodárci posílili způsobilost a možnosti uplatnění studentů medicíny po čtvrtém ročníku studia, pokud mají splněnou zkoušku z ošetřovatelské péče.
V některých krajích chybí nemocnicím pět procent sester
Nejhůře jsou na tom aktuálně z hlediska počtu nakažených zdravotníků nemocnice v Libereckém a Moravskoslezském kraji.
Telemedicína se rozjíždí pomalu, chybí zákony i zabezpečení
Pandemie způsobila boom vyšetřování na dálku. Zatím se ale lékaři nemohou na tento typ služeb pojistit, protože nemá oporu v zákoně. „To se musí…
Většině pacientů zjistí covid až v nemocnici
Nově využívaný ukazatel potvrdil vážnost situace. Více než polovina hospitalizovaných COVID-19 nebyla diagnostikována před přijetím do nemocnice. „To…
Poruchy koagulace a ROTEM
V rámci virtuálního kongresu Akutne.cz uspořádala společnost CSL Behring i online semináře o diagnostice a léčbě poruch koagulace. První seminář…
Vybrané aspekty převodu lékařské praxe z pohledu zdravotní pojišťovny
Novelou zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále…
Dlouhodobá účinnost natalizumabu u pacientů s RRRS v ČR
Projevy relabující-remitující roztroušené sklerózy sledované pomocí magnetické rezonance a s použitím nového klinického konceptu posuzování projevů…
Opravdové setkávání počítače nahradit nemohou
Ještě v dobách komunismu Pavel Baudiš jako pracovník Výzkumného ústavu matematických strojů napsal první antivirový program. Bylo to jen dva roky…
Co mají společného bezpečný počítač a paliativní péče?
Když před více než třiceti lety začali Pavel Baudiš a Eduard Kučera podnikat, chtěli zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné…
Jak prodloužit životy pacientů ve zdraví nejen v době covidové?
Podzimní epidemie COVID‑19 se dotýká psychických limitů české společnosti. Více než cokoli jiného lidé potřebují srozumitelný návod, co dělat a jak…
AstraZeneca posiluje v oblasti vzácných onemocnění
Britská farmaceutická společnost AstraZeneca koupí za 39 miliard amerických dolarů (v přepočtu 849 miliard korun) americkou Alexion Pharmaceuticals.…
Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.
Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19…
Evropský kongres praktických a rodinných lékařů WONCA 2020
Původně se měl konat v červnu v Berlíně, ale v důsledku přítulnosti SARS‑CoV‑2 k celosvětové populaci se konal v prosinci (16.–19. 12.) virtuálně.…
L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu
Osmičlenný tým odborníků z Finska (univerzitní pracoviště Helsinky a Kuopio) vedený C. J. P. Erikssonem zjistil, že L‑cystein, obsažený ve…
Poselství Theodosia
Theodosius Dobzhansky (Феодосий Григорьевич Добржанский; 1900–1975), ukrajinsko‑americký vědec, jeden z vlivných evolucionistů minulého století,…
Krátké elektropulsy jako alternativa antimitotické léčby?
Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu fotoniky a elektroniky a Fyziologického ústavu AV ČR a se zahraničními…
Národní registr celiaků by byl přínosem pro všechny
Podle údajů ÚZIS ČR v posledních letech počet identifikovaných pacientů s diagnózou celiakie mírně narůstá, přičemž v roce 2019 jich bylo okolo 25…
Psilocybin ovlivňuje spánek podobně jako antidepresiva
Psilocybin, psychedelická látka obsažená v lysohlávkách, je již dlouho v centru pozornosti coby nadějná látka při léčbě deprese. Vědci z Národního…
Nový lék dasotralin uspěl v léčbě přejídání
Jídelní porucha typu přejídání (BED – binge‑eating disorder) je nejčastější jídelní porucha, avšak je málo dostupných léčebných metod založených na…
Stín před světlem na konci tunelu
Všichni si přejeme, aby pandemie COVID‑19 skončila. Vakcinace je účinná metoda, která může šíření SARS‑CoV‑2 zabránit. Je třeba dělat vše pro to, aby…
PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě
Skupina PPF po čtyřech letech prodává svůj podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE‑Therapeutics společnosti Boehringer Ingelheim. Za celou…
Fórum: Co čeká novelu zákona o zdravotním pojištění?
Epidemie COVID‑19 na sebe strhla pozornost veřejnosti, zdravotnických profesionálů, médií a také zákonodárců. Celá řada důležitých problémů se…
Novela zákona o zdravotnických prostředcích přinese e‑poukaz
Sněmovna schválila vládní návrh zákona o zdravotnických prostředcích, který především implementuje evropské nařízení o zdravotnických prostředcích,…
Soutěž inovátorů DIGI@MED Award: Inovátoři někdy mívají zpoždění
Pandemie a omezování mezilidských kontaktů otevřely dveře dokořán digitálním technologiím a otevřely příležitost pro inovace ve zdravotnictví,…
Kontrolované pití není rezignací na abstinenci
V ČR je léčba závislosti na alkoholu tradičně zaměřena pouze na abstinenci, v posledních letech se však do popředí dostává i cíl alternativní –…
Nové možnosti krizové intervence
Za jeden z nejvíce alarmujících dopadů pandemie COVID‑19 v oblasti sexuality je považován nárůst sexuálního násilí a problematického sexuálního…
Fórum: Česko (snad) na startu vakcinace proti COVID‑19
Chystaná vakcinace proti COVID‑19 budí řadu otázek, jež by měla zodpovědět vláda ve své vakcinační strategii. Ta teprve vzniká, vláda ji má na…
Respiratory Forum 2020 – virtuálně
Tradiční před/adventní kongres – Respiratory Forum 2020 již začal. Jako všechny významné akce od poloviny března 2020, kdy se u nás zabydlel SARS-CoV…
Reklama na přednostní ošetření byla za hranou zákona
Přednostní přístup k zdravotním službám hrazeným pojišťovnou jako dárek k předplatnému zpravodajského serveru. Takovou nabídku krátce inzeroval iDNES…
Nejčastější nedostatky žádostí o úhradu zdravotnických prostředků pro zajištění pohybu pacienta
Úhrada zdravotnického prostředku (ZP), který podléhá schválení revizním lékařem, je možná na základě naplnění indikačních kritérií stanovených…
Rekordní účast na hackathonu v IKEM
Do letošního Smart Health Hackathon 2020, který spoluorganizuje pražský IKEM, se přihlásilo rekordních tři sta inovátorů. Osmačtyřicetihodinový…
Léčba dyslipidémie v době COVID‑19
Přibývají data o tom, že pacienti s obezitou a kardiovaskulárními onemocněními aterosklerotického původu (ASKVO) mají vyšší riziko závažného průběhu…
Molekulární biomarkery nadějí i pro pacienty s nádory pankreatu?
„Každým rokem se scházíme a konstatujeme, že karcinomy slinivky břišní mají ze všech onkologických diagnóz nejhorší výsledky. Každým rokem také…
Prevence u diabetiků začíná primární péčí
Většina pacientů s diabetem 2. typu má vyšší riziko smrtelného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Prevence těchto onemocnění by se proto…
Dapagliflozin schválen i pro léčbu srdečního selhání
Evropská komise vydala v těchto dnech rozhodnutí o registraci dapagliflozinu (Forxiga) pro léčbu dospělých pacientů se srdečním selháním se sníženou…
Vakcinace proti COVID-19: už není čas postávat!
Existuje reálná šance, že první dodávka vakcín může dorazit do České republiky na přelomu roku nebo v prvních týdnech 2021. Zajímalo nás, jak je…
Je čas řádně se připravit na očkování
Všichni očekáváme očkovací látky proti COVID-19. Podle některých signálů je možné, že první vakcíny budou schváleny ještě před koncem roku 2020.…
Fórum: Jak úspěšně očkovat proti COVID‑19?
V dohledné době bude podle všeho k dispozici vakcína proti COVID‑19. Tato vakcinace však zcela jistě bude narážet na nedůvěru laické a zčásti i…
Evidence‑based prevence závislostí
Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze představila nový mezinárodní online kurs INEP – Introduction to Evidence‑based Prevention, který je…
Přímá neurotizace oční rohovky je dostupná i pro české pacienty
Tým lékařů Kliniky plastické a estetické chirurgie a Oddělení nemocí očních a optometrie LF MU a FN u sv. Anny v Brně provedl jako první v České…
Konziliární paliativní týmy zkracují hospitalizaci
K průkopníkům paliativní medicíny v Česku patří onkolog a paliatr MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D., z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ v Brně. Je i…
Paliativní péče o dětské pacienty má svá důležitá specifika
Dětská paliativní péče se v ČR dostává do povědomí veřejnosti jen pomalu. Navíc je v části regionů omezeně dostupná a chybějí poskytovatelé péče,…
Moje, moje
„Moje, moje!“, křičí batolata, sotva mluvit umějí, a nechtějí pustit hračku, kterou se jim někdo snaží vzít.
Statiny mohou zlepšovat průběh infekce COVID‑19
Přibývají důkazy o tom, že léčba statiny je u pacientů s infekcí COVID‑19 nejen bezpečná a neměla by být v období epidemie nebo nemoci vysazována z…
Fórum: Zdravotnictví není jen COVID‑19
Epidemie COVID‑19 zabírá podstatnou část energie i dalších zdrojů zdravotníků i organizátorů péče. O jiných tématech se hovoří málo, což ale…
S převozy mezi kraji pomáhá nový dispečink
Desítkám pacientů našli koordinátoři a centrální dispečink volná lůžka v jiném regionu. Do koordinace kapacit se zapojují i lázně a rehabilitační…
COVID-19 přinesl třikrát více depresí a myšlenek na sebevraždu
V důsledku epidemie COVID-19 roste počet duševně nemocných. Potřeba krizové péče bude stoupat, míní předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP a…
Mohlo to být jinak
Pandemie moru charakterizované vysokou úmrtností a způsobené bakterií Yersinia pestis byly tři. První dvě měly následné vlny. První vlna první…
Inhibitory PCSK9 jsou odpovědí k rychlému snížení KV rizika
V průběhu posledního odpoledne letošního virtuálního XXVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti se 24. září 2020 skupina předních…
Skoro všem říkáme: Ano, vy jste se toho viru zbavil
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Základní prevence přenosu COVID‑19 ve zdravotnických zařízeních
Letošní virtuální BOD se samozřejmě nemohly vyhnout aktuálním tématům spojeným s pandemií COVID‑19. Účinným protiepidemickým opatřením v prevenci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Paliativní péče v době covidové
V bohatém programu letošních virtuálních Brněnských onkologických dnů proběhl 15. října i edukační seminář s názvem Intervence COVID‑19 s…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Co je nového u nemalobuněčného karcinomu plic
Virtuální forma letošních Brněnských onkologických dní si vyžádala maximálně hutnou podobu programu. Jeho základem se staly přednášky, které popsaly…
Nový typ neutrofilních granulocytů navozuje regeneraci axonů
Přerušené axony v centrální nervové soustavě (CNS) nejsou schopny regenerace, což vede k chronickému neurologickému postižení u jedinců s…
Prof. Černý: Některé nemocnice navyšují kapacitu pomalu
Funkční koordinace péče je závislá na tom, aby nemocnice správně hlásily data o svých kapacitách. „Data jsou důležitá a vkládání dat o intenzivní…
Ošetřovat osoby na ulici není jen sisyfovská práce
V našem hlavním městě pravidelně spolupracují s Armádou spásy, Nadějí, Komunitou Sant’Egidio, Centrem sociálních služeb nebo dalšími organizacemi,…
V koronavirové době posílily komunitní lékárny
Všichni v současnosti řešíme dostupnost lékařské péče. To je zcela pochopitelné. Kdyby však nebyl v lékárnách dostatek léků, pak by nám vystavený…
Povoláváme do zdravotnictví mediky, nebo dělníky?
V současné době přibývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID‑19 a zároveň ubývá lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. Jako řešení se mimo jiné…
Ministr Blatný slíbil větší otevřenost
„Musíme táhnout za jeden provaz a musíme vědět proč.“ Vedení ministerstva zdravotnictví v čase nejtěžší koronavirové krize převzal uznávaný dětský…
Úhrady na rok 2021 podepsány. Nemocnice budou hrazeny podle DRG ze 44 procent
Prof. Roman Prymula na odchodu z funkce ministra podepsal úhradovou vyhlášku na příští rok. Potvrdil významný krok od nemocničních paušálů k úhradám…
První zkušenosti potvrzují význam supervize i ve zdravotnictví
Supervize se již i v České republice stává významnou součástí profesionální praxe v oblasti pomáhajících profesí a postupně se etabluje jako svébytná…
PharmDr. Lubomír Chudoba náměstkem ministra
Bývalý prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba byl minulý týden jmenován náměstkem ministra zdravotnictví. Nahradil Filipa Vrubla,…
Tři čtvrtiny žen na mateřské s příznaky duševní poruchy nevyhledají pomoc
Péči o duševní zdraví žen se v ČR ještě nedávno příliš pozornosti nevěnovalo. Nová data ale ukazují, že až 75 procent žen, které na mateřské dovolené…
Osvětová kampaň bojuje se stigmatem psychoterapie
Každý pátý Čech trpí podle Rady vlády pro duševní zdraví nějakým psychickým onemocněním, v době koronavirové krize tento podíl dokonce stoupl na 30…
Pandemie je výzvou k lepší péči o duševní zdraví
Letošní Světový den duševního zdraví (10. října) byl celosvětově zaměřen na dopady pandemie COVID‑19 na systém péče o duševní zdraví. Jak ukazují…
Zachrání digitalizace sociální služby?
Nástup nových technologií doprovází i sociální služby, resp. zejména služby dlouhodobé péče. Jejich postupné rozšiřování, ale i postupný vývoj…
Nemocnice Na Františku zůstává městské části
Převod Nemocnice Na Františku z městské části na metropoli se zasekl, městská část z něj couvla. Není jasné, co bude s nemocnicí dál.
Novela kompenzační vyhlášky? Nejdříve na jaře
Ministerstvo zdravotnictví počítá s další úpravou kompenzační úhradové vyhlášky pro tento rok, ovšem až po uzavření veškerých čísel za letošní rok a…
Nemocnice hledají posily mezi ambulanty, cizinci, mediky i laiky
Některé nemocnice a osobnosti vyzvaly ambulantní specialisty k výpomoci v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů ČR po dohodě s ministrem…
Novinky ve farmakoterapii z UEG Week 2020
Na nedávném virtuálním kongresu United European Gastroenterology – UEG Week Virtual 2020 – bylo představeno několik „late‑breaking“ abstraktů.…
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 budou letos virtuální
Veletrhy MEDICA a COMPAMED 2020 se letos uskuteční 16.–19. listopadu v digitální podobě jako „virtual.MEDICA“ a „virtual.COMPAMED“se třemi hlavními…
Studium MBA: chybějící článek mezi medicínou a ekonomickým a právním prostředím
O tom, že se manažerské vzdělávání cení nejen v business odvětví, ale také ve zdravotnictví, už není sporu. Jako schopný vedoucí se musí projevovat…
Vydržte, prosí ministr Prymula zdravotníky
Rizikové faktory aktuálního vývoje šíření onemocnění Covid-19 jsou zejména dva. Vysoké množství nakažených lidí, kdy i zpomalení šíření přinese…
Jak zvládají nemocnice situaci?
ANKETA MT Kolik zdravotníků chybí nemocnicím a jak navyšují svoje kapacity? Nemocnice žádají o výpomoc mediků, ale i dalších možných pracovníků.
Vláda brzdí epidemii, varuje před přetížením nemocnic
Pokud nezafungují nová protiepidemická opatření do dvou týdnů, hrozí překročení kapacity lůžkové péče, řekl ministr Roman Prymula.
Nobelova cena za chemii má výraznou českou stopu
Letošní Nobelova cena za chemii by klidně mohla být udělena i za medicínu. Rovným dílem ji získaly dvě vědkyně – biochemička Jennifer A. Doudnová…
Léčit už umíme, zbývá najít, koho léčit
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Nobelova cena za výzkum, který stojí za kauzální léčbou pro miliony
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Nemocné rozhovory – dárek ke Světovému dni hospicové a paliativní péče
Světový den hospicové a paliativní péče symbolicky spojuje každoročně druhou říjnovou sobotu hospice a zařízení paliativní péče po celém světě. V…
S rizikovým chováním mladistvých mohou pomoci hlavně praktici
Poslední výsledky dvou dlouhodobých mezinárodních studií potvrzují, že mezi českými teenagery klesá míra užívání návykových látek – jak pravidelné a…
Co již víme o COVID‑19 a jeho léčbě?
Letošní Jarní interaktivní konferenci (JIK), která byla odložena na září, provázela přítomnost koronaviru i tematicky. V sekci s názvem Chřipka, nebo…
Cenu Makropulos letos získala Česká alzheimerovská společnost
Z pověření ministra zdravotnictví Romana Prymuly udělila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová dne 29. září 2020 u příležitosti…
Spolupráce českých a korejských firem posiluje
Korejská výroba a export v oblasti zdravotnických prostředků a léků celosvětově roste. Pandemie pomohla části tohoto odvětví.
Koalice všech proti nové nemocnici
Zlínský kraj míří po krajských volbách k zastavení ambiciózního projektu výstavby nového areálu nemocnice ve Zlíně za zhruba osm miliard korun.
Ministr volá zdravotníky ze zálohy na pomoc
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v době COVID‑19
V jarních měsících roku 2020 zrealizoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví celkem 121 online vzdělávacích akcí, ve kterých bylo…
Plán, jak ulevit nemocnicím: Hotel místo sociální hospitalizace
Součástí opatření pro zajištění dostatečných kapacit nemocniční péče je využití volných lůžek v hotelích a intenzivní koordinace kapacit v…
Kam zmizel ten starý song?
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Jak neselhat v kardiovaskulární revoluci?
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
O demyelinizačních onemocněních virtuálně
Letošní setkání odborníků zabývajících se léčbou a výzkumem demyelinizačních onemocnění (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo 11.–13. září virtuálně ve…
Ani robotika mladé lékaře do chirurgie neláká
V roce 2005 se pražská Nemocnice Na Homolce stala prvním zdravotnickým zařízením v ČR, které pořídilo robotický operační systém da Vinci.
ESMO 2020: průlomové studie nejen v imunoterapii
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Prymula: Na patnáctiprocentní navýšení tarifů nemáme
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
Polemika: Proč nemáme mediky z některých regionů?
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Kapacity máme, chybí propojení a systém
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Cesta domů nás učí přemýšlet o smrti a umírání
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Zdravotnické softwary mají splnit standardy do roku 2031
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Udržitelné financování dlouhodobé péče? Asociace navrhuje nové pojištění
Současný systém financování sociálních služeb je neudržitelný. Debata o změně financování zahrnuje i možnost, že by se veškerá dlouhodobá péče…
Fórum MT: Jak udržet zdravotnictví v chodu v době covidové?
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Zavřená oddělení, personál je v karanténě a izolaci
AKTUALIZOVÁNO S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Epidemie Covid-19: co dělají němečtí kolegové jinak než my?
Naše česká povaha nám nedovolí, abychom se mezi sebou účinně domluvili a společně našli řešení. Raději budeme hledat chyby, osočovat, vychloubat se…
Porodnictví jako nejvíce preventabilní obor
Předčasný porod mohou dnes již lékaři předpovědět. K odhalení rizika jim stačí pouhých 45 minut. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu…
Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním…
Moderní antifibrotická léčba je dostupnější více pacientům
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
Pracoviště světové úrovně nejsou v ČR zařazena do zdravotního systému
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…
Příprava úhrad v nejisté době: Míříme na pohyblivý cíl
U 45 procent akutní lůžkové péče chce ministerstvo zdravotnictví zavést úhrady podle CZ‑DRG a do tří let úhrady za tuto péči narovnat. Návrh úhradové…
75 let starý odkaz profesora Charváta se daří rozvíjet
Ročně více než 65 000 pacientů ošetřených ambulantně a okolo 3 500 hospitalizovaných. Vysoká úroveň obecné interní péče, ale také úzce specializovaná…
Samostatný infektolog, budoucnost nemocnic
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
VFN se zbaví některých svých budov po Praze
Všeobecná fakultní nemocnice se má výrazně centralizovat do svého hlavního areálu na Karlově náměstí. Vystaví tu nové pavilony a několik satelitních…
Korea-Czech Medical Plaza 2020
Korejská agentura na podporu obchodu a investic (KOTRA) ve spolupráci s Velvyslanectvím Korejské republiky v České republice a korejským…
Přichází generace diabetiků, která má šanci
Pro pacienty s diabetem 1. typu je kontinuální monitorace glykémie stěžejní technologií, která doslova mění jejich osudy. Přibývají však relevantní…
Šest let studia je pouhým úvodem do medicíny
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Rozšíří se možnosti imunoterapie pomocí CAR‑T lymfocytů?
Takřka přesně před dvěma lety, koncem srpna 2018, byly v Evropě registrovány dva přípravky pro genovou terapii pomocí CAR‑T lymfocytů cílených proti…
ESC: Empagliflozin je lék na srdeční selhání
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je už dlouho vůbec největším setkáním odborníků na kardiovaskulární medicínu. Letos měl…
Z redakční pošty
Ad V mnohých ženách lékařkách to vře, MT 14/2020
Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
V mnohých ženách lékařkách to vře II
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
ÚZIS vybral programátory klíčové infrastruktury e-health
Ústav zdravotnických informací a statistiky vybral dodavatele Informačního a datového resortního rozhraní.
Laboratoř v koronakrizi: Přesčasy, odložené dovolené i velké investice
Nedokážu si vysvětlit, proč se návrh na zřízení sítě páteřních laboratoří pro testování SARS-CoV-2 ani jednou nezmiňuje o privátních zdravotnických…
Elektronická výstraha snižuje nadměrnou preskripci antiastmatik
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Pacientský souhrn má jasné kontury
Přeshraniční sdílení pacientského souhrnu je u nás spuštěno, ale rozjezd bude pomalý.
Návrh zákona o eHealth prošel prvním kolem připomínek
Ministerstvo zdravotnictví vypořádalo připomínky z vnitřního připomínkového řízení k zákonu o elektronizaci zdravotnictví a brzy jej pošle do…
Ostravská fakulta má možná poslední šanci
Akademický rok 2020/2021 na Lékařské fakultě Ostravské univerzity proběhne bez prváků všeobecného lékařství. Fakultě se stále nepodařilo získat…
Prof. Lata: Kvalita výuky ostravské LF nikdy nebyla zpochybněna
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Fórum MT: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě?
Sedm z osmi lékařských fakult má zastoupení v Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Ostravská lékařská fakulta, která získala akreditaci studijního…
V mnohých ženách lékařkách to vře
Mladé ženy lékařky vnímají nerovný přístup kvůli pohlaví od studie na lékařské fakultě přes přijímací pohovor v nemocnici až po pracovní podmínky na…
Klinická sonografie jen pro nadšence nebo spekulanty
COVID-19 ukazuje tristní situaci v hodnocení ultrazvukových vyšetření ambulantních specialistů různých oborů, aneb Proč se pacientům v českém…
Odborníci se shodují: Nepřestávejte a neoddalujte protinádorovou léčbu
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
Léčba liraglutidem 3,0 mg v praxi
Z klinických studií i platných českých či zahraničních doporučení je zřejmé, že léčba antiobezitiky samotnými, či ideálně ve spojení s intenzivní…
Moderní léčba RA zvyšuje kvalitu života nemocných
V České republice žije na 91 000 lidí s revmatoidní artritidou (RA). Onemocnění významně omezuje život pacientů, může vést k trvalé invaliditě a plné…
Sotio má v klinickém zkoušení další protinádorový přípravek
Imunoterapeutickému portfoliu české biotechnologické společnosti SOTIO dosud dominovala vakcína založená na dendritických buňkách. V loňském roce se…
Informační portál pro laiky má zlepšit zdravotní gramotnost
Státem garantované zdravotní informace na webu. Lékaři mohou své pacienty odkázat na NZIP.
Právo na rodiče a udržení kvality péče
Konflikty s rodiči o přítomnost u hospitalizovaného dítěte se zhoršily během protiepidemických opatření proti šíření nového koronaviru. Hranice, kdy…
FN Olomouc vytvořila vlastní aplikaci pro videokonzultace
Národní telemedicínské centrum při Fakultní nemocnici v Olomouci představilo webovou aplikaci pro dálkovou videokonzultaci pacienta s lékařem.…
Úhrada videokonzultací i po krizi
Zaměstnanecké pojišťovny začaly nasmlouvávat s ambulantními lékaři v rámci pilotního projektu zdravotní výkon Telemedicína – videokonzultace…
Prof. Šedo ministerským náměstkem
Děkan 1. lékařské fakulty bude mít na ministerstvu zdravotnictví na starosti mimo jiné oblast kvality zdravotních služeb, vědu, výzkum a vzdělávání…
Jaký měl COVID-19 dopad na péči o umírající?
Výzkum má zmapovat dopad pandemie a opatření, která s ní souvisejí, na péči o umírající. Výsledky půjdou porovnat s jinými evropskými zeměmi.
Elektronizace je úžasná pomoc a posun kupředu
„Už včera bylo pozdě! Jediná cesta, jak rozvíjet eHealth v onkologii, je zavádět je co nejrychleji, byť to přináší finanční nároky, které teď bude…
Kdo je nejvíce ohrožen poruchou srdečního rytmu?
Odborníci nastiňují nejlepší způsob, jak identifikovat pacienty, u nichž je pravděpodobné, že se u nich vyvinou běžné a devastující poruchy srdečního…
Online 6. kongres Evropské neurologické akademie v době COVID‑19
Kvůli COVID‑19 se kongres konal virtuálně, ale s o to bohatší účastí. Online bylo celkem 41 500 účastníků ze všech světadílů. Jak zdůraznil prezident…
Telemedicína pro samouky
Jsou události, po nichž se svět nikdy nevrátí do původní podoby. Pandemie COVID‑19, která stále přetrvává, představuje přelom, který může nastartovat…
NÚKIB pomáhá zdravotnictví s kybernetickou bezpečností
Za jednotlivé informační systémy je vždy zodpovědný jejich provozovatel. Nemocnice, které spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, musejí plnit…
ADA 2020: Studie VERTIS a kardiovaskulární výsledky ertugliflozinu
Na virtuálním kongresu Americké diabetické asociace (ADA) byly představeny výsledky studie VERTIS, která sledovala kardiovaskulární cíle u pacientů s…
VZP zvažuje nabídku balíčků od Protonového centra
Správní rada VZP na svém červnovém zasedání řešila i úhradu protonové radioterapie v Protonovém centru.
Epidemie. O důvod víc pro elektronizaci
Nutnost sdílení dat o COVID-19 odhalila, kde jsou v e-health v Česku ty nejkritičtější mezery. Bez pevných pravidel pro interoperabilitu dat a bez…
Dožene pojišťovny krize? Pohled VZP a SZP se liší
VZP letos rozpustí 19 miliard úspor. Jestli se situace nezhorší, vidí ředitel VZP Zdeněk Kabátek letošní i příští rok po stránce ekonomické stability…
Poslední verze kompenzací: ministr ustoupil ambulancím
Kompenzační vyhláška doznala těsně před podpisem změn. Jednání na poslední chvíli přesvědčila ministra zdravotnictví zlepšit úhrady pro ambulantní…
Leadless kardiostimulace překonává svůj hlavní limit
V roce 2012 došlo v Nemocnici Na Homolce k celosvětově prioritní implantaci „bezdrátového“ kardiostimulátoru – leadless cardiac pacemaker (LCP).
Nejde o to, zda zaútočí, ale kdy…
Největší nemocnice i ty nejmenší ordinace musejí být na útoky hackerů připraveny. Podle experta na kybernetickou bezpečnost Ing. Karla Obluka, Ph.D.,…
Hygienické stanice potřebují více personálu
Ministerstvo zdravotnictví žádá o navýšení počtu pracovních míst pro zvládnutí Chytré karantény a případné druhé vlny epidemie SARS‑CoV‑2.
Fórum MT: Premiér deklaroval podporu onkologii. Jak toho využít?
Premiér Andrej Babiš na červnovém Fóru onkologů vyhlásil svou osobní válku s rakovinou. „Zachránili jsme tisíce lidí před covidem, zachráníme další…
Ve většině segmentů je jasno o úhradách v roce 2021
Dvanáct ze čtrnácti segmentů našlo se zdravotními pojišťovnami dohodu na způsobu a výši úhrad za zdravotní služby v roce 2021. Nemocnice opět bez…
Kompenzace pomohou, ale nespasí
Dokončení kompenzační úhradové vyhlášky pro letošní rok úplný klid do zdravotnictví nepřineslo. Kompenzace problémy ambulancí neřeší, tvrdí jejich…
Krizové nákupy respirátorů pominuly
Mnoha ochranným pomůckám a zdravotnickým prostředkům nakoupeným v koronavirové krizi chyběly patřičné dokumenty. Za takovými obchody byl podle…
Fixní kombinace je základ moderní léčby hypertenze
Online konference přinášejí nové možnosti a otevírají i nový obzor vzdělávání. Historicky první elektronickou konferenci, která se soustředila na…
Žilní onemocnění není v ordinacích praktiků zdaleka výjimkou
Další z řady e‑konference.online, jejímž odborným garantem je Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, se uskutečnila 20. května a soustředila se na…
Aktuální léčba osteoartrózy a spondylartritid
Další z řady e‑konference.online, která se 14.května uskutečnila v Praze a Olomouci, byla věnována revmatologii. Přednášející se věnovali současným…
Ředitelé čekají s odměnami na jistotu příjmů
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i Lékařský odborový klub trvají na tom, aby vláda poslala mimořádné odměny plošně všem zaměstnancům…
Sdílený lékový záznam odstartoval
Nesouhlas s tím, aby měli lékaři přístup ke sdílenému lékovému záznamu léků předepsaných na recept, vyjádřilo zatím zhruba 2 300 lidí. O tři sta lidí…
Rozvoj informačního systému pro sledování COVID‑19
Na platformě ISIN vznikl během koronavirové krize nový systém, který bude i do budoucna využitelný pro důkladné sledování vývoje infekčního…
Ředitel Sládek: Koronavirus mi vrátil pokoru
„Můj cíl je, aby naše nemocnice byla jednou z nejlepších nemocnic v České republice. Toho cíle dosáhnu, jedině když budou pacienti a zaměstnanci v…
Zájemci se mohou hlásit do nové výzvy programu Zdraví
Výzvu k předkládání žádostí o grant na individuální projekty financované z Fondů EHP 2014–2021 v rámci programu Zdraví vyhlásilo v uplynulých dnech…
Ředitele dělám, abychom všichni mohli normálně pracovat
„V nemocnici jsem pracoval, takže jsem si nějaké iluze nedělal. Skutečný rozsah katastrofy jsem ale netušil,“ říká o finančním zdraví Fakultní…
Boom online konzultací předběhl dobu
V koronavirové krizi proběhlo živelné zavádění telekonzultací. Chystá se nová koncepce a pravidla pro tuto oblast. Doba pokoronavirová by měla být ve…
Nemocnice v Izraeli vybírají nejlepší jednotlivá softwarová řešení a otevřené IT systémy
Ron Linder je generálním ředitelem společnosti Elad Health, která vyvinula systém Chameleon EMR (Electronic Medical Record – klinický informační…
Nová naděje pro pacienty se sklerodermií
Evropská komise registrovala nintedanib k léčbě systémové sklerodermie s přidruženým intersticiálním plicním onemocněním (SSc‑ILD).
Brněnská farmaceutická fakulta přestupuje k Masarykově univerzitě
Od července přibude na Masarykově univerzitě (MU) nově farmaceutická fakulta, která byla dosud součástí Veterinární a farmaceutické univerzity Brno …
Telemedicína. Kde to začalo, kde jsme a kudy dál?
„Watsone, přijďte sem, potřebuji vás!“ Tak údajně zněl první telefonát o první pomoc.
Příliš nákladná kompenzační vyhláška může ohrozit stabilitu financí
Jsme nyní asi na konci počátku této epidemie. Na konečné hodnocení je ještě asi času dost. Nevíme, čím nás nový vir ještě překvapí a jak se s ním…
Do nemocnic a domovů pro seniory míří 8 400 litrů dezinfekce
Celkem 166 českých a slovenských nemocnic a domovů pro seniory dostane 8 400 litrů dezinfekce. Daruje jim je společnost Teva, která získala od…
Ministr hodlá poskytovatelům letos přidat osm miliard korun
Propad v hodnotě vykázané zdravotní péče bude za rok 2020 podle ministerstva zdravotnictví zhruba 30,5 miliardy korun. V lůžkové péči klesl počet…
Pandemie přispěla ke zrychlení integrace telemedicíny
Dnes již víme, že bez technologií, jako je eRecept nebo lékový záznam, které v Česku ještě před pár měsíci vyvolávaly vlny emocí a diskusí, moderní…
COVID přispěl k individualizaci v onkologické léčbě
O současné situaci v onkologii jsme si povídali s MUDr. Katarínou Petrákovou, Ph.D., zástupkyní přednosty pro LPP Kliniky komplexní onkologické péče…
Koronavirová karanténa – začátek konce farmaceutických reprezentantů?
Po jaru 2020 už pravděpodobně svět nebude, jaký býval. A to ani v tak tradicionalistickém oboru, jako je farmaceutický průmysl. Vypadá to, že éra…
Epidemie COVID‑19 zdaleka není jen negativní fenomén
„Bylo nutné se řídit heslem: Doufej v to nejlepší, ale připravuj se na to nejhorší,“ říká prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., předseda České…
Zefektivní zkušenosti z pandemie české zdravotnictví
Epidemie COVID‑19 obrátila pozornost lidí hlavně ke zdravotnictví. Po zavření řady ambulancí si veřejnost uvědomila, že dostupnost péče není…
Spravedlivé dotace?
Stát oddlužuje své nemocnice periodicky. V minulosti například po hrozbě velkodistributorů, že přestanou dodávat zadluženým nemocnicím léky.…
Obézní jsou v riziku i v nižším věku
V oblastech, kde je vysoký výskyt obezity, mohou být COVID-19 ovlivněny mladší populace více, než se dříve uvádělo.
Mortalita s hydroxychlorochinem stejná jako bez něj
Studie hledala rozdíly v mortalitě pacientů léčených hydroxychlorochinem, azitromycinem či jejich kombinací v porovnání s pacienty bez této léčby.
Sestry jsou pro náš zdravotnický systém klíčové a potřebují naši podporu. Co pro ně můžeme udělat?
Dnes slavíme mezinárodní den sester a podle mého názoru je tento den optimální příležitostí, abychom ocenili klíčovou roli těchto žen a mužů v boji s…
Dynamika imunitní odpovědi u COVID-19
Poznámka k studii kolektivní imunity vůči COVID-19. Protilátky IgM a IgG by se měly objevovat převážně u případů s klinickými příznaky. Pro sledování…
Zápisník z NY: Stan? Ano, stan
Díl 8. Je docela zábavné pozorovat, jak se do neforemných zástěr zahalují vážení správci a manažeři v drahých šatech a oblecích. Kravata od Gucci jim…
Zápisník z NY: Emergency room
Díl 7. Nikdo zatím neví, proč mají někteří pacienti mírné příznaky, zatímco jiní během pár hodin skončí na jipce. Vybavuji si 35letého pacienta,…
Zápisník z NY: Všichni na palubu!
Díl 6. Do boje s koronavirem jsou povoláni stovky lékařů z celého Long Islandu a Queensu. Na covidových odděleních pracují vedle obvodních lékařů…
Využití nutriční podpory v podmínkách infekce Covid-19 (SARS-CoV-2)
Evropská společnost parenterální a enterální výživy ESPEN a Americká společnost parenterální a enterální výživy ASPEN vytvořily jednotná doporučení,…
COVID-19: Klid a přípravy na možnou druhou vlnu
Regionální opatření nahradí rozvolňované celostátní zákazy. Intenzivní nemocniční péče se chystá na „stand-by“ režim. Není nutné testovat všechny…
Odešel vizionář. K úmrtí prof. Milana Šamánka
Vize profesora Šamánka zachránily tisíce lidí. Dnes nám nezbývá než mu za ně i jejich uskutečnění poděkovat.
Zápisník z NY: Nemocnice
Díl 3. Poprvé vejdu do covidového pokoje. Pacient sedí na lůžku, na obličeji syčící kyslíkovou masku, a pokusí se o úsměv. V jeho očích vidím strach.
Zápisník z NY: Karanténa
Díl 2. Dva týdny doma v izolaci. Testy na COVID-19 jsou nedostupné, a tudíž na testování nemám nárok.
Velké srovnání respirátorů různých standardů boří mýty a odstraňuje zmatky
Vzdělávací a konzultační společnost Porta Medica zpracovala srovnávací analýzu respirátorů podle různých standardů se zaměřením na evropské a čínské…
Důvod k údivu
Carl von Linné (1707–1778) pojmenoval příslušníky našeho druhu Homo sapiens sapiens, člověk moudrý, moudrý. Že se opakovaná lež stává pravdou, je až…
CRP – stálý zdroj překvapení včetně účasti v pandemii COVID‑19
V roce 1930 překvapení W. S. Tillett a T. Francis (mimochodem oba byli nositeli Nobelovy ceny, ale ne za CRP…) objevili v krvi nemocných léčených pro…
Proč bychom si měli hýčkat klinickou vědu v medicíně
„Ještě v roce 1775 bylo v Asii soustředěno 80 procent světového hospodářství. Ve srovnání s Asií byla Evropa hospodářský trpaslík. V roce 1900 už…
Manifest skupiny #vyprazdnitcekarny
Tváří v tvář současné světové krizi vstupuje zdravotnictví do nové éry, ve které se bude muset naučit přemýšlet a fungovat novým způsobem. Pandemické…
Táborský: COVID akceleruje digitalizaci
Epidemie COVID‑19 znamená samozřejmě obrovskou zátěž pro zdravotnictví i pro ekonomiku
Snadný přístup k pacientským zprávám napříč nemocnicemi
Na severu Moravy a ve Slezsku dokážou sdílet dokumentaci i objednávat online. Kraj by rád do svého systému do konce roku zapojil i fakultní nemocnici…
Centralizace jako odpověď na hledání efektivity v telemedicíně
Telemedicínská služba z Brna MDT zpracovává EKG pro kardiology v Česku, na Slovensku, ale i ve Finsku nebo Francii. Šetří jim tak čas na pacienty.…
Transplantovaný pacient a COVID-19
Nemocní po transplantaci orgánů patří mezi zvlášť ohrožené skupiny obyvatelstva onemocněním COVID-19. Vědecké důkazy, že by onemocnění COVID‑19 mělo…
Podpora zdravotnictví 50 miliard korun. Vláda je pro
Navýšení plateb za státní pojištěnce bude využito na udržení výše úhrad poskytovatelům zdravotních služeb na úrovni dohod pro rok 2020 i jako…
Ing. Friedrich: Nárůst úhrad musíme revidovat
Navýšení plateb za státní pojištěnce společně navrhovaly dopisem všechny zdravotní pojišťovny jako nutné opatření již v březnu ministerstvu financí.…
Doporučení pro COVID-19 na JIP
Společnost infekčního lékařství publikovala materiál mezinárodní skupiny pro péči o pacienty s COVID-19 na JIP.
Parkinsonikům se prodlužují čekací doby na vyšetření i na zákroky
Koronavirus komplikuje i situaci pacientů s Parkinsonovou nemocí, kterých je v Česku odhadem 30 až 50 000. Pacientská organizace na situaci…
Jaký je správný postup před uzavřením smlouvy o poskytování a úhradě hrazených služeb
VZP ČR je oprávněna uzavřít smlouvu s uchazečem pouze tehdy, bylo‑li uzavření takové smlouvy ve výběrovém řízení doporučeno.
Data, která umožnila restart běžného chodu nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví si je díky datům od ÚZIS a projektu online dispečinku intenzivní péče jisté, že se nemocnice i ambulance mohou začít…
Hic Rhodus, hic salta !
Pandemie koronaviru COVID 19 byla nečekaná akutní pohroma, kterou jsme museli promptně řešit, ačkoliv nikdo z nás nic podobného nikdy nezažil.
ANKETA MT: Dopady epidemie COVID-19 na léčbu běžných onemocnění
V zemích zasažených masivní epidemií COVID z nemocnic skoro zmizeli pacienti s ostatními zdravotními problémy, a to i velmi závažnými. Výrazně…
Echokardiografický screening v Etiopii – další úspěšná mise NF České srdce
Čeští lékaři nezištně pomáhají obyvatelům v rozvojovém světě, jednou z cest pomoci je zapojit se do činnosti Nadačního fondu České srdce.
Před úsvitem
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Klíčová je změna organizace práce
Lékařů v nemocnicích je nedostatek, jsou přetíženi nadměrnými přesčasy. V odlehlých regionech chybějí praktici i ambulantní specialisté. O zajištění…
Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků
Nemocnice v odlehlých regionech by se neměly kvůli nedostatku personálu rušit, ale transformovat na komunitní nemocnici, která zajistí v místě…
Poslední velká evropská karanténa
Všechno to začalo na začátku roku 1972, kdy se kosovský muslim Ibrahim Hoti vydal na pouť do Mekky.
Doporučení pro ECMO u COVID-19
Podle mezinárodně uznávaných specialistů není epidemie COVID-19 vhodný čas na rozšiřování počtu ECMO center, péče by se měla koncentrovat na zkušená…
Etické poradenství přichází již i do českých nemocnic
Jak v praxi vypadá etické poradenství, kdy je ho potřeba a jaké jsou dosavadní zkušenosti s ním, přiblížil ve webináři, který 30. března uspořádalo…
Domovům pro seniory mohou při pandemii covid-19 významně pomoci praktici
Praktiční lékaři se starají o převážnou část seniorů, a jsou vlastně geriatry první linie, zdůraznila prof. Eva Topinková.
Ministerstvo navrhuje dočasnou výjimku pro lékaře cizince
Po dobu koronavirové krize by mohli v českém zdravotnictví pracovat i ti zahraniční lékaři ze zemí mimo EU, kteří nezískali aprobační zkoušku. Počítá…
Sterilizace respirátorů parou
Vhodný postup sterilizace jednorázového respirátoru podle literatury i vlastního výzkumu ověřovali výzkumníci z Ústavu chemického inženýrství.
Aktuální informace pneumologů
Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP spolu s Fakultní nemocnicí Hradec Králové vydaly informativní dokument týkající se COVID-19…
Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost
Kromě solidarity se vůči zdravotníkům v těchto dnech objevují i necitlivá vyjádření. Zejména vůči nakaženým zdravotníkům. Stigmatizace osob…
Data o COVID-19 v Česku. Na italský scénář to zatím nevypadá
Protiepidemická opatření podle statistiků fungují. Na konci dubna bude 7200 až 30 000 potvrzených případů COVID-19. Intenzivní péče by byla přetížená…
Zkušenosti španělských kardiologů s Covid-19
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…
Krize může zhoršit místní dostupnost služeb
Dotace od státu, nebo razantní úspory. Jiná možnost pro rok 2021 není, odhaduje ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Tato situace může být akcelerátorem…
Miliony ústenek začnou vyrábět na Vysočině
Do jednoho ze svých čtyř českých výrobních závodů kupuje společnost HARTMANN – RICO dvě nové výrobní linky na ochranné masky a respirátory. Zahájit…
Ochranné pomůcky a právní odpovědnost zdravotníků
K 26. březnu 8:46 hod bylo v ČR provedeno 26 698 testů na nákazu COVID-19, prokázána byla u 1 775 osob, vyléčených je deset, úmrtí šest. Mezi…
Potřebujeme udržet pandemii na uzdě
„Doufejme, že od května budeme moci opatření v nemocnicích, ale i další protiepidemiologická opatření rozvolňovat a nastavovat normální režim,“ říká…
Akutní koronární syndrom v čase Covid-19
Evropská kardiologická společnost (ESC), která je za normálních okolností pořadatelem bezpočtu odborných kongresů, nezapomíná na své členy ani v…
Křivka poroste. Systém je připraven na 30 tisíc pacientů i víc
Český zdravotnický systém se připravuje na výrazně vyšší počet onemocnění Covid-19. Za klíčový bod považují odborníci zajištění dostatečné kapacity…
Život se nezastavil, jen zkomplikoval
O tom, nakolik koronavirus změnil práci zdravotnických záchranářů a jaké problémy aktuálně záchranářské týmy řeší, jsme si povídali s prezidentem…
Jaké má kdo nosit ochranné pomůcky
K otázce, jaké ochranné pomůcky mají dostat zdravotníci na různých pozicích, existuje několik dokumentů. Podstatné je, zda zdravotník přichází do…
Bariatrická chirurgie jako nejúčinnější léčba diabetu 2. typu
V současné době nemáme podle prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., z Centra diabetologie, IKEM, v rukou žádnou léčbu diabetu, která by bylo tak účinná…
Další kroky české paliativní medicíny
O nové informace a zkušenosti v oblasti paliativní medicíny se podělili odborníci v rámci II. ostravské konference paliativní péče, kterou v Ostravě…
I přes úspěchy se paliativní péče stále ještě bojíme
Zeptali jsme se ředitele Centra paliativní péče PhDr. Martina Loučky, Ph.D., který je i vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny ČLS…
Konopí
Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost ve zprávě z r. 2019 říká, že celoživotní prevalence užívání konopí činí ve věkové…
Flexibilní rehabilitace pro ženy s onemocněním srdce
Ačkoli je kardiovaskulární rehabilitace po prodělaném infarktu myokardu nebo u srdečního selhání klíčová pro délku přežití pacienta i kvalitu života,…
Pandemie COVID-19 může být průlomem v online konzultacích
Zájem o vzdálené konzultace mezi pacienty roste o desítky procent. Kromě bezkontaktnosti mají virtuální ordinace i další výhody. Aplikace s…
Pro boj s COVID-19 se vyvíjejí ventilátory a respirátory z 3D tiskáren
Ventilátory a respirátory z 3D tiskáren mohou řešit jejich nedostatek v nemocnicích při nárůstu pacientů s COVID-19. Ventilátory vyvíjí na ČVUT…
Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19
Vědci z Oxfordské Univerzity z oddělení inženýrských věd a Centra pro pokročilý výzkum v Oxfordu Suzhou (OSCAR) vyvinuli technologii velmi rychlého…
Na kongres jedině virtuálně
Medicínský kongresový kalendář se zbortil. Jarní akce se ruší, přesouvají, některé se přemístí do virtuálního světa.
Zákonitosti šíření epidemie a z toho plynoucí fakta
Šíření epidemie v komunitním prostředí má vždy specifické vlastnosti dane samotným patogenem, prostředím a populací, v níž se šíří.
Testy metodou PCR nově doplní rychlotesty
Přes sklad Státních hmotných rezerv jsou distribuovány testy na protilátky COVID-19, které posílí českou strategii testování.
Mobilní aplikace namísto plošných karantén?
Odborníci na infekční choroby Oxfordské Univerzity přicházejí s vědeckým zdůvodněním pro zavedení mobilní aplikace pro okamžité sledování kontaktů…
MSF: V Itálii je už 1 700 zdravotníků s COVID-19
V Itálii se onemocněním COVID-19 nakazilo už 1 700 zdravotníků, v Evropě je zapotřebí solidarita.
Sdružení radí ambulancím: Bez ochrany ordinujte jen na dálku
Komu dojdou respirátory, ať zavře ordinaci, vyzvala lékaře sdružení SAS a SPL. Jinak by podle nich lékaři šířili nákazu mezi své pacienty. Naopak…
Vláda zakázala zdravotníkům čerpání dovolené
Noční oznámení vlády: medikům a žákům zdravotnických škol se ukládá pracovní povinnost, zdravotníci si nesmí vzít dovolenou. Dvě nemocnice se zřejmě…
Rizika COVID-19 pro těhotné a novorozence
Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP vydala doporučený postup Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19). Dopad…
Každý jediný den odkladu znamená více úmrtí
KOMENTÁŘ K povolení testování v dalších laboratořích by mělo dojít v co nejkratší době. Ze zdravotního i ekonomického hlediska je pro všechny velmi…
Ochrana zdravotníků není podle odborů dost zajištěná
Nedostatek personálu v nemocnicích, pandemie a problémy se zásobováním ochrannými pomůckami, to je smrtící koktejl, říkají odboráři.
Zdravotní sestry zůstaly doma s dětmi. Vyřeší to dětské skupiny?
Kapacity nemocnic pro léčbu těžkého průběhu COVID-19 bezprostředně limituje počet personálu. Zejména zdravotních sester, z nichž řada zůstala po…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – další krok elektronizace
Zeptali jsme se lékařů: Co si slibujete od sdíleného lékového záznamu, který začne fungovat od 1. června? Chybělo vám dosud něco podobného? Doporučil…
VZP garantuje úhradu péče spojené s koronaviry
VZP je připravena uhradit poskytovatelům náklady spojené s koronavirovou infekcí. V rezervním fondu i dalších fondech na to má prostředky. Komerční…
Stručné zásady systémové léčby psoriázy v praxi
K léčbě psoriázy je v současné době k dispozici několik účinných metod – lokální léčba, fototerapie, klasická systémová léčba (metotrexát, acitretin,…
Atopická dermatitida – novinky
Atopická dermatitida je oblast výzkumně zajímavá, neboť nové přípravky účinné na atopickou dermatitidu jsou potenciálními léčivy pro další atopické a…
Venerologové potřebují jednotný metodický pokyn
Prof. MUDr. Vladimír Resl, CSc., profesor dermatologie a venerologie, se ve své dlouhé praxi věnoval varikóznímu komplexu, obecné dermatologii,…
Účinnou léčbu je třeba umět personalizovat
Na dermatologickém kongresu jsme si povídali s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a…
Praktičtí lékaři řešili systémové i odborné problémy
Přetrvávající preskripční omezení pro praktické lékaře v oblasti nových účinnějších léků, stále narůstající administrativní zátěž, problematika…
Náhrada újmy z očkování prošla parlamentem
Parlament definitivně schválil návrh na zavedení náhrad újmy způsobené povinným očkováním, a to v podobě, jak jej pozměnili senátoři. Zákon míří k…
Nemocnice – noční můra bezpečáka
Manažeři nemocnic hledají způsoby, jak lépe předcházet kybernetickým útokům i násilným činům. Edukace, lepší řízení, investice do krizového velínu,…
Sdílený lékový záznam je průlomem do lékařského tajemství
Lékový záznam je nebezpečným průlomem do lékařského tajemství. Nabízen je v pozlátku, jak pacienty ochrání, ale ministerstvo zdravotnictví zamlčuje,…
Respirátory budou výhradně pro zdravotnictví a záchranné složky
Vláda reguluje prodej respirátorů třídy FFP3, přednostně je dostanou zdravotníci. Poptávku sleduje ministerstvo zdravotnictví.
Německo posiluje digitalizaci
Německo má nový zákon o digitálním zdravotnictví (Digitale‑Versorgung‑Gesetz, DVG).
Koronavirus 2020: epidemie a pandemie paniky
Nelze pochybovat o tom, že SARS-CoV-2 má potenciál rychlého šíření. Jak velkou hrozbu pro světovou populaci bude znamenat, o tom se zatím můžeme jen…
Zájem o dotace na dostupnost roste
Pro rok 2019 schválilo ministerstvo zdravotnictví 26 dotací pro provoz ordinace praktického lékaře nebo praktika pro děti v regionech ohrožených…
Děkan ostravské fakulty Martínek je zpět
Lékařská fakulta Ostravské univerzity odložila volby nového děkana. Soud totiž vyhověl děkanovi doc. Arnoštu Martínkovi, odvolanému akademickým…
Ve vybavení pro radiační metody je ČR na špičce
Státní úřad pro jadernou bezpečnost musí schvalovat veškerou techniku, která je v českých nemocnicích. Na zajištění bezpečnosti pacientů jsme se…
Lineární urychlovače v Motole jsou krokem vpřed v kvalitě
Nové lineární urychlovače v Národním onkologickém centru ve FN v Motole jsou ukázkou špičkové, a přitom elegantně vyhlížející techniky. O nových…
Důležitý je také přístup personálu k pacientům
Nejen špičková technika, ale také odbornost personálu a jeho přístup k pacientům mají vliv na úspěšnost léčby. Hovořili jsme o tom s Alenou Čuprovou,…
Průzkum potvrdil nastupující trend telemedicíny
Nejvýznamnější trendy v oboru eHealth, jaké se dají očekávat v příštích třech letech, jsou rozvoj elektronických zdravotních záznamů a…
Obnovení provozu nemocnice po kybernetickém útoku
Jak důležité je mít připravený a promyšlený plán obnovy počítačové sítě, to je pro technického ředitele Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov PhDr.…
O plodnost mužů je třeba pečovat od prenatálního věku
Urologická klinika 1. LF UK a VFN získala na konci loňského roku reakreditaci Evropského výboru pro urologii při UEMS pro vzdělávání lékařů se…
Mamma HELP vydává knížku O mamince, která si ostříhala vlásky
V rámci víceletého projektu Mamma HELP Říct to dětem vychází knížka, která odpovídá na otázky, jak mluvit s dětmi o maminčině onkologickém onemocnění…
Lidé se vzácným onemocněním se mají léčit ve specializovaných centrech
Panuje obecná shoda na tom, že vzácná onemocnění je zapotřebí léčit ve specializovaných centrech. Důvodů je několik. Především jde o kvalitu léčby.…
Vznikl Institut Equilibrium
Sedm význačných profesorů a představitelů české a slovenské vědy – egyptolog Miroslav Bárta, neurochirurg Vladimír Beneš, kybernetik Vladimír Mařík,…
O hledání rovnováhy v medicíně, společnosti a v životě
Jedním ze sedmi zakládajících členů nově vzniklého Institutu Equilibrium a zároveň jediným lékařem je neurochirurg prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.,…
Postgraduální vzdělávání 2020 aneb Jak pejsek s kočičkou pekli dort
V tomto případě jde o přípravu k atestaci v základních oborech, nikoli o další specializační vzdělávání, které probíhá většinou v rámci Institutu…
Odvolání ředitele oživilo diskusi o reformě psychiatrie
Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch nečekaně odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Jaromíra Maška. Jeho odvolání…
Lékaři v EU – jak řešit jejich nedostatek?
V EU s volným pohybem zboží, služeb a osob se zdá nemyslitelné, aby nastavením jakýchkoli bariér byl omezen volný pohyb lékařů. Přesto se tyto úvahy…
Pětileté výsledky sledování Copaxone: národní kohorta pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří zahájili léčbu GA
Zdroj: Lebrun‑Frenay Ch, et al. Five-year outcome in the copaxone observatory: a nationwide cohort of patients with multiple sclerosis starting…
Reakce zaměstnanců PN Havlíčkův Brod na odvolání ředitele
Otevřený dopis vedoucích zaměstnanců PN Havlíčkův Brod ministrovi zdravotnictví - reakce na nečekané odvolání ředitele MUDr. Jaromíra Maška.
Loono: dobrý start pro praxi empatických lékařů myslících na prevenci
„Z dlouhodobého hlediska je naším cílem vychovávat novou generaci lékařů a zdravotních profesionálů, kteří budou empatičtější. Věříme také, že díky…
Zdatnost rozhodne o tom, co vydržíme a jak dlouho budeme žít
V těchto dnech vycházejí dvě nové publikace, které se na jedno téma dívají z rozdílných úhlů pohledu. Jde o Manuál praktické obezitologie nejen pro…
Nová příležitost pro herní specialisty
Po několikaleté odmlce se letos na jaře otvírá další běh třísemestrálního studijního programu „Specialista pro hru, komunikaci a doprovázení v…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl III – Očima onkologa, nefrologa a urologa
Ve třetím díle série přinášíme postřehy z konference o stárnutí od onkologa prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., nefrologa prof. MUDr. Vladimíra…
Farmakologie duše ve světle moderních technologií
Zejména o novinkách v psychofarmakologii jsme si povídali s ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc.,…
První úspěchy Reformy péče o duševní zdraví: CDZ a psychiatrické sestry
I když strategie Reformy péče o duševní zdraví byla schválena již před více než sedmi lety, její reálná implementace začala o několik let později,…
300 milionů na kauzální léčbu cystické fibrózy
Nový postup schvalování nových léků na cystickou fibrózu podle paragrafu 16 by měl u klientů VZP výrazně zlepšit jejich dostupnost.
Léků na vzácná onemocnění přibylo
Podpora orphanů má efekt. Za posledních pět let schválila americká FDA 103 nových léčivých přípravků na vzácná onemocnění. Přesto na valnou většinu z…
Zdravotní péče v sociálních službách 2020
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vás zve ve dnech 12. – 13. 2. 2020 na konferenci Zdravotní péče v sociálních službách 2020.
Pacienti v debatě o plánu boje proti onkologickým chorobám
U příležitosti Světového dne boje proti rakovině zahájila 4. února Evropská komise diskusi o Evropském plánu boje proti nádorovým chorobám (Europe‘s…
Ochránit zdravotníky je v epidemii 2019-nCov zásadní
Roušky, ochranné brýle nebo ochranný štít, rukavice a případně ochranný oděv. Pro zdravotníka není jiná možnost než používat bariérové ochranné…
Aktuální informace k epidemii nového koronaviru
Přes 130 úmrtí, 6072 potvrzených případů, první čtyři případy ve Francii a také čtyři v Německu (Ke 29. 1.). Takový je prozatím výskyt nového…
Sarkopenii lze léčit. Potřebná je edukace lékařů i pacientů
„Sarkopenie je v mezinárodní klasifikaci novou klinickou diagnózou orgánového selhání funkce kosterní svaloviny s negativními zdravotními dopady a je…
Mezinárodní studie SPRINTT za účasti českých seniorů
Několik desítek seniorů ve věku mezi 80 až 90 lety, kteří se podíleli na evropské multicentrické klinické studii SPRINTT, se sešlo 3. prosince na 1.…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl II – Očima geriatrů
Trendem geriatrie je odklon od zaměření na nemoc a naopak zdůraznění holistického přístupu k seniorovi. Ve stáří predikuje mortalitu lépe disabilita…
Data se musejí analyzovat. Co nezměřím, neovlivním
Bez pokročilých technologií nebude praktický lékař schopen svou roli pod tlakem demografických změn zvládat, myslí si Mgr. Martin Wagner, ředitel…
Ostravské telemedicínské centrum otevřeno
Telemedicínské projekty, které běží na jednotlivých klinikách a odděleních, získaly ve Fakultní nemocnici Ostrava společné centrum. Ministr chce…
Na misích lidem měníme životy
Špičkoví lékaři vyrážejí do odlehlých koutů světa pomáhat lidem, kteří by si odborný zákrok nikdy nemohli dovolit. O indické misi realizované v rámci…
Vaskulární věk jako nástroj zlepšení adherence
Adherenci pacientů k chronické léčbě lze účinně zlepšovat srovnáním jejich kalendářního a cévního věku.
Moderní léčba roztroušené sklerózy přináší do systému peníze
O vysoce inovativních léčivých přípravcích se většinou traduje, že „vysávají“ zdravotní rozpočet. V projektu Inovace pro život, který zadala k…
Změní se úhrady léků na vzácné choroby?
Novela stanovování cen a úhrad léků míří na vládu a do parlamentu, ministerstvo zdravotnictví by ji chtělo prosadit do konce roku.
Jak správně vykazovat screeningovou mamografii
Screeningová mamografie je vyšetření k vyhledávání nádorů prsu a prekanceróz, které se provádí z důvodu radiační ochrany a zabezpečení optimální…
V Sušici se znovu operuje. Nový ředitel sehnal lékaře
Nové vedení Sušické nemocnice splnilo svůj první cíl, přesvědčilo ke spolupráci potřebné lékaře a mohlo tak od 6. ledna znovu otevřít internu,…
Praktici se chtějí domáhat úhrady za neschopenky soudně
Praktičtí lékaři trvají na zavedení úhrady za posouzení pracovní neschopnosti. Pokud se na úhradě s Českou správou sociálního zabezpečení nedohodnou,…
Velká část ambulancí špatně kalkuluje ceny
V oblasti kalkulace cen a její evidence chybuje bezmála polovina poskytovatelů zdravotních služeb. Finanční kontroly chodí i do ambulancí dermatologů.
Na Západě, na Východě
S pojmem kultura je trápení, neboť buď vědí všichni, co to je, nebo to pořádně ví málokdo, protože už v roce 1952 pánové Alfred Kroeber a Clyde…
Každá koruna vložená do screeningu se tisícinásobně vrátí
V průběhu letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu jsme si s předsedou České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc.…
Stovky gastroenterologů se sjely do Prahy
Letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu, který se konal od 27. do 29. listopadu v Praze, se zúčastnilo přes 1 200…
Chytře na neurologická onemocnění
Telemedicína ve službách pacientů s demencí a s epilepsií. V Brně testují použití náramků se senzorem.
Místo vánočního přání
Vánoční svátky se z povahy intenzivního režimu péče v hospicích nemohou příliš lišit od ostatních dní. Ostatně v těchto domech je vše tak trochu…
Dobrovolníci jsou přínosem pro pacienty i zdravotníky
Ve Všeobecné fakultní nemocnici navštěvují od roku 2005 pacienty dobrovolníci, aby jim nabídli povzbuzení, dobrou náladu i rozhovor. Zprostředkovaně…
Zbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci
O studii Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a o situaci v ČR jsme hovořili s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., z Katedry…
Podpora pěstování léčebného konopí v Česku je na cestě
Ministerstvo zdravotnictví chce výrazně zvýšit dostupnost léčebného konopí. Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že tím vzrostou i rizika zneužití.
Platby státu s otazníkem
Zda a jak porostou platby státu do zdravotnictví v roce 2021 a dále, je stále otevřenou otázkou, přestože ministerstvo zdravotnictví zamýšlelo…
Kroky k většímu bezpečí pacientů v nemocnicích
Fórum MT: Oslovili jsme nemocnice s otázkou: Jak máte nyní zorganizované postupy pro krizové situace, případně zvažujete ustavení resuscitačního týmu…
MUDr. Kočí: Přetížení budeme, dokud si to necháme líbit
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Jak sdělovat onkologickému pacientovi nepříznivou diagnózu?
Onkologičtí pacienti očekávají od lékaře hlavně empatii. Někteří chtějí vědět vše o své nemoci a léčbě, jiným je nutno informace opatrně dávkovat. Na…
DIGI@MED Award: Digitální technologie ve prospěch zdraví obyvatel
O stavu digitalizace českého zdravotnictví i o nové soutěži jsme hovořili s Ing. Martinem Zemanem, ředitelem Národního centra elektronického…
Nemocnice může (a musí) s mateřstvím lékařek počítat
Přednáška Medicína a mateřství vzbudila na TRIMED JOB obrovský zájem, Syllabova posluchárna byla zcela zaplněna mladými ženami. A zatímco MUDr. Danka…
V menší nemocnici se mladý lékař dostane k základům medicíny
Vedle personalistů jezdí na TRIMED JOB ředitelé nemocnic. Nabízejí medikům stáže i zajímavé programy, např. týden doktorem nanečisto.
Léčit SMA dříve? Potřebujeme novorozenecký screening
„Neurologie zažila převrat, oproti minulosti jsme nyní schopni léčit příčinu spinální muskulární atrofie,“ říká MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., lékařka…
Bezpečná a účinná farmakologická léčba u novorozenců a dětí
O dětech se po desetiletí hovoří jako o farmakologických sirotcích. V současné době je až 80 procent všech léčivých přípravků běžně používaných u…
Nemocnice mohou být efektivní jen v dobře nastaveném systému
Kapacitu nemocnic zatěžují případy, které do nich nepatří, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice. Síť nemocnic akutní péče vnímají řečníci stále…
Přivedeme do systému nové lékaře a sestry a zlepšíme organizaci péče
Práce lékařů a sester je obdivuhodná. Každý den si uvědomuji, jak nesmírně náročnou práci zdravotníci mají. A jak jsou skvělí! Bez nich by nebylo…
Spolupracující kuřáci s CHOPN mají nově přístup k moderní léčbě
Naděje svítá těm, kteří mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale zatím nepřestali kouřit. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí,…
Průzkum: Telemedicína bude do deseti let denní chléb
Očekávání lékařů a pacientů ve čtyřech vyspělých zemích jsou ohledně posunu digitalizace ve zdravotnictví velká. Do deseti let se podle nich má…
Klinika MUDr. Šubrta má novou aplikaci. Říká jí „poliklinika v kapse“
V nové pacientské aplikaci, kterou si nechala vyvinout klinika Program Health Plus, mají klienti svou kompletní zdravotní dokumentaci. Na jaře…
eNeschopenka: tlak na bezpapírové řešení sílí
Papírový průkaz k elektronické neschopence by do budoucna mohl být pouze pro pacienty, kteří o něj budou stát. Poslanci zdravotního výboru diskutují…
V Evropě zemře cca 30 000 lidí ročně na infekci bakterií rezistentní k antibiotikům
Bakterií rezistentních vůči většině antibiotik přibývá, přispívají k tomu nesprávnou aplikací také lékaři, varoval Srdan Matić, M.D., ředitel české…
Rektor Ostravské univerzity odvolá děkana Martínka
Odvolávaný děkan ostravské lékařské fakulty Arnošt Martínek nesouhlasí s uváděnými důvody svého odchodu a zvažuje, že se bude bránit právní cestou.
Vzdělávání v některých nemocnicích končí
Přinejmenším pět nemocnic nezískalo akreditaci k postgraduálnímu vzdělávání absolventů medicíny. Mohou podat rozklad.
Vsetínská nemocnice pořádá pro Ukrajince sanitářské kursy
Vsetínská nemocnice uspořádala pro zdravotníky z Ukrajiny v letech 2017, 2018 a 2019 tři sanitářské kursy. Z 18 úspěšných absolventů jich deset ve…
Nové doporučené postupy diagnostiky a léčby IBS
Jak přistupovat k pacientům se syndromem dráždivého tračníku (IBS) v ordinaci praktického lékaře, aktuální doporučené postupy a pohled…
Nejen nové výkony v centru zájmu praktiků
O aktuálním dění v oboru diskutovalo přes tisíc praktických lékařů na XXXVIII. výroční konferenci Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP od 6. do…
Nemocnice Na Františku získala jistotu do roku 2023
Pražská Nemocnice Na Františku se bude profilovat na urgentní případy. Více uleví specializovaným nemocnicím v hlavním městě od části příjmů pacientů…
Vztah mezi diabetem a kardiovaskulárními chorobami je třeba řešit včas
Počet diabetiků v ČR již překročil jeden milion. Onemocnění se posouvá mezi mladší věkové skupiny a je spojeno s vyšším výskytem dalších chorob.…
Společné nákupy léků ve V4 o krok blíž realitě
V Praze diskutovali ministři zdravotnictví Visegrádské čtyřky (V4). Česko inspiruje ostatní země svými dotačními programy pro lékaře v neatraktivních…
Ve VFN jsou nutriční terapeuti partnery zdravotnických pracovníků
Zatím zdaleka ne ve všech nemocnicích jsou nutriční terapeuti, a i tam, kde působí, ne vždy je berou lékaři a sestry jako partnery při ošetřování a…
MZ chystá nové standardy nutriční péče v nemocnicích, včetně úhrad
V ČR je na 2 000 nutričních terapeutů, dost na to, aby mohli působit v každé nemocnici i v plánované síti terénních ambulancí. Přestože by nutriční…
Pro fungování zdravotnictví je ingerence politiků spíše škodlivá
Po ukončení programu konference Udržitelnost financování zdravotní péče – financování nemocnic poskytl ředitel pořádající Academy of Health Care…
Zájem o SZŠ roste, ale jen 10–15 procent absolventů jde rovnou do praxe
Zdravotnictví je obor s minimální nezaměstnaností, což přispívá i k rostoucímu zájmu o studium na středních zdravotnických školách. Například v…
Na získání respektu musejí pracovat i sestry samotné
ČAS je největší profesní organizace nelékařských zdravotnických pracovníků s působností po celé ČR. Zaměřuje se na rozvoj oboru ošetřovatelství i…
Na vyšší základní sazby dosáhne více nemocnic
Minimální garantované základní sazby rostou v úhradové vyhlášce zhruba o dva tisíce korun. Třem nemocnicím dokonce o deset tisíc.
Třicet let po Listopadu je každý generál
Pestrých třicet let formování zdravotního systému sledovala z mnoha úhlů: postupně jako manažerka v přímo řízených nemocnicích, politička, ředitelka…
Káže vodu, pije víno
Pocit moci může lidi změnit k nepoznání. Stačí zvýšení nebo snížení pocitu moci v průběhu experimentu, natož ve skutečném životě. Vědomí moci mění…
Senzor v botě, vítěz neurologického hackathonu
Nápady programátorů mohou inovovat přístup k léčbě a diagnostice. Tématem soutěže hackerů byla tentokrát roztroušená skleróza.
Zavádíme srozumitelné a transparentní bonifikace
Všechny bonifikace nad rámec vyhlášky budu předkládat správní radě, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek.
VZP vydá tři miliardy nad rámec vyhlášky
Správní rada VZP schválila zdravotně pojistný plán na rok 2020. Výdaje rostou rychleji než příjmy. I přes očekávaný růst příjmů o 5,2 procenta proto…
Přežití diagnózy karcinomu s dobrou kvalitou života
Počet těch, kdo přežili nádorové onemocnění, se zvyšuje. Prodělání úspěšné onkologické léčby však není konec cesty. Přežití zhoubného onemocnění je…
Diskuse o nástupu biosimilars v onkologii pokračují
Biologická cílená terapie si již našla své důležité místo i v onkologii. Cestou k jejímu širšímu využití při nižších nákladech se jeví vývoj a…
Výsledky prezentované na ESMO změní řadu guidelines
Na letošní kongres European Society for Medical Oncology (ESMO) se do Barcelony ve dnech od 27. září do 1. října sjelo přes 28 570 účastníků ze 138…
Novinky v očkování, rozšíření očkovacího kalendáře
Na začátku října proběhly tradiční Hradecké vakcinologické dny pod odbornou záštitou České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Fakulty vojenského…
Ostraváci spojili síly v telemedicíně
Vzdálený monitoring klientů sociálních ústavů, telemedicínské kiosky v odlehlých obcích. Projekty tohoto typu bude od nynějška rozvíjet nový společný…
ČR potřebuje Národní akční plán eliminace HCV
V jaké fázi je příprava národního plánu eliminace HCV, jsme se zeptali prof. MUDr. Petra Urbánka, CSc., z Oddělení gastroenterologie, hepatologie a…
WHO plánuje vymýcení infekce HCV do roku 2030
Díky výsledkům nové léčby lze dnes v evropském i globálním měřítku uvažovat o eliminaci HCV, a to i navzdory tomu, že proti této infekci není k…
Lékárníci ve Velké Británii čelí výpadkům u všech druhů léků
V lékárnách ve Velké Británii došlo v posledních šesti měsících k výpadkům v dodávkách léků ve všech kategoriích léků. Ukázal to průzkum oborového…
Žaloudík: Čtrnáct let naplňování NOP. Rezervy jsou
Fórum MT: Bude Národní onkologický program vládní prioritou? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., senátor Senátu Parlamentu ČR, Masarykův…
Fórum MT: Bude Národní onkologický program vládní prioritou?
Ptáme se: Jaká opatření by se měla přijmout na vládní úrovni, respektive na úrovni státní správy a plátců péče, aby se dopad onkologických onemocnění…
VZP Point neslouží pouze k odesílání dávek výkonů a faktur. Využíváte všech jeho předností?
Elektronický portál VZP neslouží pouze k odesílání dávek výkonů a faktur, případně pro stahování sestav z VZP ČR. Velice zajímavou předností VZP…
Fórum MT: Efektivita ve zdravotnictví
Zeptali jsme se lékařů: Směřují podle vás úhradové a jiné ekonomické motivace ve zdravotnictví k efektivitě celého systému? Co byste dělal/a v léčbě…
Lékaři ze světa se nevracejí. Proč by to dělali?
Kdyby významnou část administrativy v nemocnicích řešily za lékaře technologie, pomohlo by to s nedostatečnými kapacitami lékařů, říká předseda…
Děti se SMA žijí bez nutnosti plicní ventilace, dokládají publikovaná data
Časopis Neuromuscular Disorders publikoval data z probíhající studie NURTURE zkoumající léčbu základní příčiny spinální muskulární atrofie (SMA).
Dlouhodobá data sekukinumabu v léčbě AS
V časopise RMD Open byly právě zveřejněny výsledky prodloužené studie MEASURE 1, které ukazují, jak je sekukinumab v dávce 150 mg účinný a bezpečný…
Herman: Státní sektor není tak flexibilní
AGEL se potýká se stejnými problémy jako jiní poskytovatelé, je ale v jejich řešení aktivní, říká předseda představenstva společnosti AGEL, a. s.,…
Prognóza lymfomu pokročila nejvíc ze všech nádorových onemocnění
Lymfomem onemocní v České republice každý den až pět pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímá toto onemocnění páté místo po nádorech tlustého…
Úspěchy v léčbě karcinomu plic jsou zřejmé, ale nestačí
Letošní 20. světová konference karcinomu plic (WCLC), která se konala v Barceloně od 7. do 10. září, zaznamenala dosud nejvyšší účast v historii.
Varikokéla pod mikroskopem
Po subingvinální mikrochirurgické operaci varikokély zmizí do tří týdnů bolest, jíž se varixy skrota projevují, a do půl roku se u více než 80…
O lásce
„Ústa mé dívky jako poupě lotosu. Její ňadra – plody mandragory. Její ruce – výhony révy. Její oči – bobulí. Obočí jak snítka vrby a já divoká husa…
Fórum MT: Jak dál s akutní péčí v regionech
Zeptali jsme se zástupců krajů, odborných společností, zdravotních pojišťoven i lékařů samotných, tedy lidí znalých organizace zdravotnictví: Jak…
Sdílený lékový záznam schválený. Poběží zřejmě od června 2020
Bezmála po roce od doručení do sněmovny schválili poslanci návrh zákona, který zavádí sdílený lékový záznam. Lékovou historii svých pacientů uvidí…
Úskalí v navrhování a schvalování lázeňské péče
Lázeňskou léčebně rehabilitační péči vymezuje zákonný rámec daný přílohou č. 5 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Podmínky jsou…
Nová léčba pro karcinom z Merkelových buněk
Karcinom z Merkelových buněk představuje vzácné, avšak velmi agresivní onemocnění. Tito nemocní se správné diagnózy dočkají většinou s velkým…
Potvrzeno: Dapagliflozin je lék na srdeční selhání
Inhibitor SGLT‑2 dapagliflozin, původně antidiabetikem, příznivě ovlivňuje prognózu pacientů se srdečním selháním, a to dokonce i těch, kteří nejsou…
O ženách a mužích
Pojmenování ženského prototypu, biblické Evy, která byla stvořena z Adamova žebra (dlouho jsem nechápal rčení „To je ale kost!“), je zřejmě omyl.
Vznik registrů a dodržování léčby zlepší péči v diabetologii
Aktuálně se na evropské úrovni hovoří o třech hlavních oblastech, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu péče a přístup k léčbě v oblasti…
Úskalí klinických studií v české realitě
Zařazení klinických studií v oblasti vzácných onemocnění na česká pracoviště znamená vedle uznání práce lékařů i možnost přístupu pacientů k…
Ministr chce nařídit hlášení objednací doby
Ministerstvo zdravotnictví zpochybňuje tvrzení krizového štábu, že se čekací doby na zákroky a vyšetření prodlužují. Souhrnné informace o čekacích…
Bílá místa v léčbě idiopatické plicní fibrózy
Péči o pacienty s idiopatickou plicní fibrózou má v Česku rezervy. Mimo jiné by na tuto diagnózu měli více myslet praktičtí lékaři, říká MUDr.…
Očkování: mýty, realita a jak dál?
Světová zdravotnická organizace zrušila Česku, Velké Británii, Řecku a Albánii status zemí, ve kterých byly vymýceny morbilli. Jsou současné…
Kdy je placebo užitečný nástroj?
Pomyslnou třešničku na dortu konference Biosimilars 2019 představovala prezentace prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., kterého není nutné…
Bez nemocnice v Sušici může jít o život
Ve zdravotnictví si připadá, jako by se vrátil v čase o desítky let. Dosavadní zkušenosti měl z velkých IT firem a z podnikání – vlastní prodejnu…
Jak zatěžuje nemocnice epidemie obezity?
Zeptali jsme se nemocnic: Jak je vaše zařízení vybaveno na to, abyste mohli vyšetřit/operovat pacienty extrémně obézní?
Kongres Akutní leukémie: nové léčebné možnosti pro myelodysplastický syndrom
V rámci mezinárodního XVI. kongresu Akutní leukémie, který se od 19. do 22. února 2017 konal v Mnichově, proběhlo i satelitní sympozium Očekávané…
Babiš: nechceme opakovat chybu a zvýšit platové tabulky
Schůzka krizového štábu odborů a dalších organizací s premiérem Andrejem Babišem nepřinesla konkrétní výsledek. Premiér přislíbil, že se financování…
Ministr Vojtěch: Zdravotnictví není v krizi
Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví neprosadil svůj požadavek přidat na zdravotní služby příští rok 25 miliard korun navíc proti očekávání.…
Lékárny opět nabídnou základní školení v resuscitaci
V rámci Světového dne první pomoci bude 535 lékáren v Česku poskytovat lidem základní školení a brožury o laické resuscitaci, mohou jim poradit i s…
Hledají se provozovatelé vrtulníků, hlásí se DSA i ATE
Ministerstvo zdravotnictví finišuje přípravy veřejné zakázky na provozování vrtulníků pro leteckou záchranku v letech 2021 až 2028.
Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou
Česká společnost zaměřená na umělou inteligenci GoodAI provedla v Nemocnici Na Bulovce pilotní testy svého řešení prevence dekubitů pomocí analýzy…
Vláda schválila emergentní systém
Povinnost výrobců dodat lék do každé lékárny do dvou dnů od objednávky emergentním systémem, pokud není ve výpadku. To je hlavní motiv novely zákona…
Rušení nemocnic není recept. Péče potřebuje hierarchizovat
Na výsledky průzkumu společnosti Chytrý pacient reaguje MUDr. Iveta Poljaková, PhD. z Jesenické nemocnice a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého…
Z vlastní iniciativy jsou nemocnice „skoro uakreditované“
Akreditace dokládá kvalitu, od jakých institucí a kolik akreditací však nemocnice potřebuje, nikdo neví – a tak nemocnice získávají nejrůznější…
Prof. Češka: Akreditace nemocnic vypovídá o kvalitě pramálo
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti ČLS…
Na tvorbě systému hodnocení kvality nemocnic budou spolupracovat všichni
O hodnocení kvality nemocnic jsme hovořili s prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSc., předsedkyní Výboru pro zdravotnictví PSP ČR.
Kdy se české zdravotnictví dočká objektivního systému hodnocení kvality péče?
Při tvorbě systému hodnocení kvality péče je nutná spolupráce státních organizací, ministerstva a pojišťoven. I to zaznělo na konferenci „Hodnocení…
Šobrův den 2019: Lipidologie opět na výsluní
Letošní, XXXIII. konference o hyperlipoproteinémiích alias Šobrův den nabídla opět pestrý program, který byl mixem novinek ze studií, zkušeností z…
V péči o nemocné se srdečním selháním nám chybí mezistupeň
Incidence srdečního selhání rapidně narůstá. I když jsou moderní metody léčby schopny zachránit stále více nemocných, k hlavním rizikovým faktorům…
Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun
„Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete,“ tvrdí prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
I čeští lékaři bojují s klimatickou změnou
Skupina českých lékařů se připojila k celosvětovému hnutí Doctors for Future. Vyzývají k posílení boje proti klimatické změně.
Poskytovatelé dostanou zaplaceno nad limit, VZP se daří
VZP rozděluje přídavky pro zdravotnická zařízení. Z letošního nadvýběru pojistného, který očekává kolem tří miliard korun, uvolní zhruba 1,8 miliardy…
Dlouhý: Systém zdravotnictví není udržitelný
Stárnutí populace povede v nedaleké budoucnosti k prudkému nárůstu výdajů na zdravotnictví, který nebude vyrovnán příjmy, jak jsou dnes nastavené.…
Akční plán UEG pro Evropu. Zásadní změna výživy má zabránit epidemiím
Zdravotní systémy po celé Evropě se ocitají pod rostoucím tlakem, způsobeným zvyšujícím se počtem lidí s nadváhou a s obezitou. Špatné stravovací…
EULAR 2019 ve znamení guidelines
Přibližně 14 000 účastníků ze 120 zemí světa. Takřka 5 000 přihlášených abstraktů a přes 2 200 přihlášených posterů. Více než 200 revmatických a…
Zastavení aktivity roztroušené sklerózy: mise pokračuje
Cílem sympozia o roztroušené skleróze na červnovém 5. kongresu European Academy of Neurology bylo zdůraznění potřeby časné diagnózy onemocnění včetně…
Málo se ptáme po kvalitě a bezpečnosti péče
To říká v rozhovoru pro MT předseda Společnosti pro simulaci v medicíně MUDr. Michael Stern, MBA, primář ARO FN Královské Vinohrady v Praze, s tím,…
Odpovědnost chytrých robotů
Právníci debatují o rozmachu umělé inteligence. Kdo bude odpovědný ve zdravotnictví za chybné rozhodnutí umělé inteligence? Je na čase vymýšlet pro…
Budoucnost zdravotní péče je v digitalizaci a mezinárodní spolupráci
V loňském roce se zdravotnictví stalo jednou ze strategických oblastí spolupráce mezi Českou republikou a Státem Izrael. Studijní cesta do Izraele…
S Lékaři bez hranic vyjelo loni na mise 33 lidí z ČR a SR
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Česká pobočka Lékařů bez hranic financovala loni díky soukromým dárcům pomoc ve 13 zemích rekordní částkou 80,9 milionu…
V Africe bojovala s nemocí „požírající“ dětské obličeje
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Anestezioložka Kristína Ožvoldová z Národního ústavu dětských chorob Bratislava byla na třech misích Lékařů bez hranic v…
eNeschopenka – jednooký král elektronizace zdravotnictví
Projekt nové eNeschopenky vnímám jako mnohem větší pokrok než například eRecept. Mezi dalšími projekty elektronizace zdravotnictví v Česku je…
Využívání vhodných aplikací může prodlužit život ve zdraví
Předvídat, jak dlouho můžete žít v dobrém zdravotním stavu, dnes pomáhá spousta online kalkulátorů, které vyhodnocují kardiovaskulární riziko. Který…
Poslanci projednají změny voleb do pojišťoven
Do správní rady zaměstnanecké zdravotní pojišťovny bude moci kandidovat každý. Dosud kandidáty vybíraly odbory a podniky. Právo volit má nadále…
FN u sv. Anny povede ekonom Vajdák
Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně povede od 1. srpna Ing. Vlastimil Vajdák ze zlínské krajské nemocnice. V opakovaném výběrovém řízení porazil…
Prof. Češka: Neochota, nebo zodpovědnost?
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické…
Prof. Žaloudík: Poradenství nonstop? Hlavně, že má člověk důvěru
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., onkolog a senátor.
Díky daru vznikají paliativní ambulance a odlehčovací lůžka
Cesta domů, poskytovatel mobilní specializované paliativní péče, otevřela nové paliativní centrum v pražské Michli. Díky němu přibudou nové služby.…
Fórum MT: Doktorem zdarma vždy a všude?
Jaké jsou vaše zkušenosti s neformálním ordinováním mimo pracovní dobu? Snažíte se tomu vyhnout, nebo jako lékař fungujete 24 hodin denně?
Došlo k průlomovým objevům, výzkum ale musí pokračovat
To říká v rozhovoru pro MT prof. Messoud Ashina, PhD, DMSc, profesor neurologie na Faculty of Health and Medical Sciences, University of Copenhagen,…
V dostupnosti služeb pro lidi s demencí funguje železná opona dál
V ČR je pouze 18 geriatrických ambulancí a 391 akutních geriatrických lůžek, evidováno je 442 geriatrů. Geriatrie se musí připravit na výzvy, které…
Člověk by měl mít svůj osud stále ve svých rukou
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. od začátku 90. let patří k hlavním osobnostem české geriatrie. Působí v řadě českých i mezinárodních iniciativ a…
ADA 2019: CAROLINA, REWIND či PRONTO
Letošní, 79. výroční kongres Americké diabetologické asociace (ADA) byl opět bohatý na výsledky klinických studií s moderními antidiabetiky a…
Řetězce chtějí diskutovat regulace i očkování v lékárně
V dohodovacím řízení na rok 2020 uteklo lékárnám 400 milionů korun, které byly zdravotní pojišťovny ochotné vydat navíc proti letošnímu roku, tvrdí…
Noví profesoři převzali jmenovací dekrety
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga 20. června v Karolinu předal jmenovací dekrety 63 novým profesorkám a profesorům.
Blíží se finální termín pro přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků
Již jen několik dní mají výrobci na přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků. Nejprve se však musejí registrovat u Státního ústavu pro…
OZP hlídá klientům činnost srdce přes chytré hodinky
Chytré hodinky zaznamenají EKG, pojišťovna zajistí online zhodnocení kardiologem a klienta také objedná k lékaři.
Rozšiřování kompetencí lékařů v primární péči je pro mě a můj resort prioritou
Primární péče je základem fungujícího zdravotnictví ve všech vyspělých zemích. Výjimkou samozřejmě není ani české zdravotnictví, ve kterém je…
Brno má simulátor pro celé spektrum kardiologických intervencí
Fakultní nemocnice Brno má jako první nemocnice v České republice simulátor pro kardiovaskulární intervence.
Narušení kontinuity činnosti ČKS se nebojím
„Naší ambicí je získat pro Českou republiku v roce 2023 sjezd Evropské kardiologické společnosti. Praha by brzy měla mít všechny předpoklady pro to,…
Srdeční selhání ve světle nejnovějších studií
Pacienti se srdečním selháním, kteří konzumují více vlákniny, mají tendenci mít zdravější střevní bakterie, což je spojeno se sníženým rizikem úmrtí…
Sestry už neodcházejí po stovkách
„Tabulky se rušit nebudou. Nějaké navýšení příjmů zdravotníků plánujeme, ale říkám otevřeně, že nebude tak výrazné jako letos,“ říká ministr Adam…
EMA bude schvalovat perorální semaglutid
Dánská společnost NovoNordisk na konci dubna oznámila, že podala žádost Evropské lékové agentuře o schválení perorální formy inkretinu semaglutidu…
MSD kupuje biotechnologickou Tilos Therapeutics
Společnost MSD (ve Spojených státech Merck) oznámila, že kupuje biofarmaceutickou společnost Tilos Therapeutics. Ta vyvíjí terapie, které cílí na…
Klostridiový den – letos již popáté!
Dne 11. 5. 2019 se uskutečnil v Pardubicích již 5. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den.
Prof. Češka: Existuje nerovnost v dostupnosti superspecializovaných postupů
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Doc. Petrů: V Moravskoslezském kraji chybí pracoviště alergologie
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., lékař specialista –…
Prof. Kršek: Pacienti čekají, endokrinologů by měl být dvojnásobek
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA, přednosta II.…
CARMELINA přinesla dobré zprávy
CARMELINA je dnes v odborných kruzích nepochybně jednou z nejčastěji zmiňovaných klinických studií. Šlo o první studii CVOT (tj. kardiovaskulární…
První povzbudivé výsledky studie CHORDS
Z aktuálně prezentovaných prvních dat studie CHORDS fáze III, hodnotící účinnost a bezpečnost léčby ocrelizumabem u pacientů s remitentní‑relabující…
Evropská komise schválila risankizumab pro léčbu ložiskové psoriázy
Společnost AbbVie oznámila, že Evropská komise schválila risankizumab pro léčbu středně těžké až těžké ložiskové psoriázy u dospělých pacientů, kteří…
Po zdejším trhu pokukují Korejci
Korejské farmaceutické společnosti a výrobci zdravotnických prostředků mají zájem o vstup na evropský a český trh.
Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu
Rok 2020 v primární péči: Stomatologové už nemají na službách na pojišťovnu prodělávat, praktici mohou lépe pečovat o prediabetiky, gynekologové…
Tajemství a kontroverze herpes zoster
Pravidelný kongres AAD (American Academy of Dermatology), který se uskutečnil v březnu ve Washingtonu, patří již tradičně k největším a…
Krok k narovnání úhrad v dermatologii
Dermatologických ambulancí proti roku 2010 ubylo. Jedním z důvodů může být ekonomický tlak.
Management bolesti v dermatologii
V bloku přednášek březnového kongresu AAD (American Academy of Dermatology) ve Washingtonu zaměřeném na léčbu bolesti v dermatologii opakovaně…
Praktici chtějí léčit pacienty dermatologů
Od června může lokální imunomodulancia Elidel a Protopic předepsat i praktický lékař, nejen dermatolog. Se změnou souhlasila Česká…
Ambulantním specialistům přicházejí lepší časy
Příští rok bude příjem ambulantních specialistů výrazně záviset na tom, nakolik budou plnit bonifikační kritéria dohodnutá se zdravotními…
Biosimilars 2019 z pohledu Svazu zdravotních pojišťoven ČR
Jedním z kritérií při posuzování ekonomické a sociální úrovně země je bezesporu dostupnost moderních léčiv. Avšak ani nejbohatší ekonomika si nemůže…
Holky, do toho! Na kongres se dá jet i s dítětem
Novinkou na letošním kongresu České kardiologické společnosti byl dětský koutek, kde bylo zajištěno hlídání dětí všech věkových kategorií…
Podpůrná léčba nedílně doplňuje chemoterapii
Nauzee a emezi při chemoterapii lze předejít nebo je zmírnit podpůrnou léčbou. Význam této léčby dotvrzuje i fakt, že při České onkologické…
Digitalizace může pomoci integrovat péči
Pokračující digitalizace zdravotnictví, to nejsou jen hračky pro samoléčbu pacientů. Množství dostupných dat o pacientech umožňuje sledování celého…
Stroj a lékař bok po boku. Rozšířená inteligence
Využití umělé inteligence ve zdravotnictví má sice před sebou ještě hodně překážek, ale do budoucna může přinést významné změny k lepšímu, míní…
Pojištěncům OZP hlídá lékové interakce robot
Na nebezpečné lékové interakce upozorňuje Oborová zdravotní pojišťovna klienty v aplikaci Vitakarta. Robot upozorní na shodu a podobnost lékových…
Změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro diabetiky
Pacientům s diabetem přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 282/2018 Sb. výrazné zlepšení dostupnosti zdravotnických prostředků. Už…
Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly. Chtěly jistotu, že dostanou na platy
V segmentu nemocnic akutní péče i následné péče letos nedošlo v přípravné fázi dohodovacího řízení k dohodě. Nedohoda je i u lékáren a domácí péče,…
Vědci z CEITEC VUT a FN Brno představili kostní lepidlo
Pomocí grantu z nadace AO Trauma ze Švýcarska mohli lékaři z FN Brno a tým vědců z CEITEC VUT provést testování kostního lepidla.
MUDr. Šonka: Praktici dělají sekretářky specialistům
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Petr Šonka, předseda SPL ČR.
MUDr. Karen: Reforma primární péče má zatím chabé výsledky
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Igor Karen, místopředseda pro profesní…
Prof. Babjuk: Systém vzdělávání lékařů je příliš komplikovaný
Fórum MT: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Albumin a jeho místo v tekutinové terapii kriticky nemocných
Směry současného výzkumu v oblasti tekutinové terapie zahrnují mj. i hledání infuzních roztoků, jež by svým složením stabilizovaly endoteliální…
Další účinky antihypertenziv – kdy se ptát na kardioprotektivitu a neuroprotektivitu
Léků na léčbu hypertenze je mnoho, navíc se u nich stále častěji zjišťují i jiné než antihypertenzní účinky. Dva z nich – indapamid a nitrendipin,…
Případů IPO meziročně přibylo, pro kolektivní ochranu je očkovaných málo
Velmi závažnému průběhu invazivního pneumokokového onemocnění (IPO) podle předběžných údajů Státního zdravotního ústavu loni v ČR čelilo 481 lidí,…
Sestry z nemocnic dál odcházejí
Ve srovnání s rokem 2010 ubylo v českých nemocnicích akutní péče ke konci roku 2018 celkem 2 165 všeobecných sester.
Fórum MT: Ke vzdělávání lékařů stále chybí prováděcí předpisy
Zeptali jsme se odborných společností ČLS JEP: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání za váš obor?
Metoda TAVI dává novou šanci pacientům s aortální stenózou
Prognóza pacientů s významnou aortální stenózou může být horší než u karcinomu. Odhadovaná doba přežití bez léčby je u symptomatických nemocných mezi…
Příspěvky na brýle, anebo pokrytectví v českém zdravotnictví
Tento týden několik jednotlivců z řad očních optiků, optometristů a oftalmologů odstartovalo mediální šíření paniky. Proti změnám úhrad brýlových…
Nová doporučení týkající se screeningu PSA
Americká pracovní skupina pro preventivní medicínu vydala nová doporučení týkající se vyšetření prostatického specifického antigenu v rámci…
ESMO řeší nedostatek základních léků v EU
Nedostatek základních léků na onkologická onemocnění má přímý dopad na péči o pacienty v celé Evropě. Tato otázka by měla i nadále zůstat jednou z…
Na BOD se prezentoval program výcviku signálních zvířat
Zvláštním hostem na Brněnských onkologických dnech byl australský ovčák Boolomo. Vystoupil v rámci konference laboratorní diagnostiky v onkologii.
Důležitost vakcinace onkologických pacientů
Správné načasování vakcinace má u onkologických pacientů daleko větší význam než u zdravé populace.
Sestra na emergency musí být osobnostně rázná, hájit svůj názor v zájmu pacienta
Zeptali jsme se vrchní sestry Marie Vobořilové, v čem je specifikum práce zdravotní sestry na emergency.
Cvičení je dvakrát do roka
Členové týmů dostanou v SMS informaci o vyhlášení traumaplánu bez upřesnění stupně. Neznají scénář cvičení, nevědí, co je čeká. Je to proto, aby se…
Měsíčně ošetří zdravotnické týmy v hale Emergency 1 000 pacientů, v úrazové části 800
Vrchní sestra Emergency Marie Vobořilová pracuje v ÚVN 23 let, na Emergency 21 let. Za tu dobu pacientů výrazně přibylo a objevily se nové hrozby, na…
Na emergency je zásadní souhra týmu a rychlá reakce
Cvičení na Letišti Václava Havla. Ve 13.19 přijalo kontaktní místo ÚVN Emergency vyrozumění o aktivaci traumaplánu ZZS HMP s informací, že ve 13.00…
Komunikaci s pacientem učí na 3. LF UK za pomoci figurantů
Jako první v ČR začala 3. LF UK vyučovat studenty všeobecného lékařství komunikaci s pacienty tak, aby to nebylo stresující pro budoucí lékaře ani…
Nemocnice se obávají dalšího zvyšování platů
V segmentu nemocnic ohrožují dohodu obavy ze zvyšování tabulkových platů. Pokud by odbory uspěly ve snaze o další výrazné zvýšení tabulkových platů,…
Výbor podpořil sdílený lékový záznam
Sněmovní výbor přijal po sedmi měsících stanovisko k návrhu, který zavádí elektronický sdílený lékový záznam. Systém by se mohl rozbíhat od září.
Výstavba nové nemocnice v Bratislavě v plném proudu
Slovenská vláda chtěla koupit novou bratislavskou nemocnici investiční skupiny Penta, se svou nabídkou ale neuspěla. Penta předat nemocnici státu…
Sklerodermie není (jen) onemocnění kůže
V Budapešti v březnu proběhla mezinárodní dvoudenní konference zaměřená na systémovou sklerodermii. Léčba tohoto závažného onemocnění je mimořádně…
Stát by měl neziskový sektor více ocenit
Je systémové, aby nadace kupovaly do nemocnic i nezbytné přístroje? „Nemá cenu přemýšlet, co by bylo ideální. Snažíme se nemocnicím vycházet co…
Směrování péče o diabetiky v České republice
Nelze akceptovat myšlenku masového převádění „lehkých“ diabetiků na perorálních antidiabetikách z ordinací diabetologů do ordinací praktických lékařů…
Organizace a kompetence praktických lékařů v Německu
Praktickým lékařem se v Německu stávají často kolegové až po mnoha odpracovaných letech v nemocnici. Alespoň tak to platí pro ty, které osobně znám.
O cizině sní méně mediků
Průzkum mezi mediky tvrdí, že jejich zájem o okamžitý odchod za prací do zahraničí chladne. Odejít chce 18,6 procenta českých studentů. Větší zájem o…
Doc. Prázný: Proč je lékař děvečkou pro všechno? Jeho práce je velmi levná
Fórum MT: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný? Kolik z vašeho času by se tak dalo ušetřit? Odpovídá doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D.,…
MUDr. Kočí: Ušetřit lékařům čas, personální krize by byla ta tam
Fórum MT: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný? Kolik z vašeho času by se tak dalo ušetřit? Odpovídá MUDr. Martin Kočí, předseda spolku…
Fórum MT: Zdravotnictví plýtvá kvalifikovanou pracovní silou
Zeptali jsme se lékařů a sester: Co z toho, co děláte, by mohl dělat někdo jiný (zaškolená sestra, administrativní síla, technik), případně by to…
Kampaň „Studuj zdrávku“ má přilákat do oboru mladé lidi
"Můj osobní cíl je, abychom v tomto roce představili konkrétní návrh, jak rozšířit kompetence sester, jak zvýšit prestiž sesterského povolání,…
Prof. Pafko: Ideální sestra má ráda svou práci a projevuje to empatií k pacientům
Prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc. je znám i jako obhájce práv lékařů a sester. "Člověk, který nemá rád lidi, by sestru nebo lékaře neměl dělat," říká.
Prof. Neužil: U nás sestry nemají čas vyhořet
Spolehlivost, pracovitost, samostatnost a dobré komunikační schopnosti – tyto požadavky uvádí v inzerátu Nemocnice Na Homolce při hledání sestry na…
Anketa MT: Proč si zdravotní sestry vybraly tuto profesi
Na slavnostním předání ocenění Sestra roku jsme se zeptali zdravotních sester, co je na jejich práci baví, proč se pro tuto profesi rozhodly, a jaký…