
Všechny články
Zaměstnanecké pojišťovny plánují vyrovnané hospodaření
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny plánují pro rok 2019 vyrovnané hospodaření a pomalejší růst rezerv. Náklady na zdravotní služby meziročně vzrostou…
Radovan Kouřil: Nezbylo nám než krátit úhrady
Vítězem letošního Indexu zdraví zdravotních pojišťoven je OZP. „Oborová zdravotní pojišťovna velmi doplatila na někdejší změny v přerozdělování. Nyní…
Bulovka chce obnovit traumacentrum a stabilizovat personál
V Nemocnici Na Bulovce opět narostly dluhy po splatnosti, a to až na 750 milionů korun. „Nejsem si jistý, co s tím předchozí vedení nemocnice chtělo…
Sertralin v prvním trimestru těhotenství a riziko vrozených anomálií
Dvanáctičlenný tým čínských specialistů z různých univerzitních pracovišť (Shenyang a Dalian), vedený Zi‑Qi Shenem, zkoumal, v jakém vztahu je…
Znečistěné ovzduší vede celosvětově k milionům návštěv lékařské pohotovosti kvůli astmatickým záchvatům
Odborníci již dlouho vědí, že vdechování vzduchu znečištěného např. emisemi aut může spustit astmatický záchvat. Nová studie však jako první vliv…
Deprese a úzkost rizikem pro špatné výsledky u kardiaků
Devítičlenný tým dánských kardiologů (v čele Selina Kikkenbog Berg) z univerzitních nemocničních pracovišť (Kodaň, Hellerup, Odense, Aalborg, Aarhus)…
Nový lék na chřipku úspěšný u FDA
Americká léková autorita FDA schválila nové antivirotikum proti chřipce Xofluza (baloxavir marboxil) od společnosti Shionogi and Co.
Ředitel FN Ostrava Evžen Machytka po tlaku rezignoval
Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Evžen Machytka ve čtvrtek 24. října oznámil, že se rozhodl odstoupit z funkce. Nahradí jej zatím jeho náměstek…
Rohlík.cz rozváží léky z BENU
Lékárenská síť BENU zahájila spolupráci s on-line supermarketem Rohlík. V Praze a některých velkých městech v Čechách rozváží Rohlík léky z lékárny…
Penta koupila soukromou LDN v Praze - Chittussiho ulici
Skupina Penta Hospitals koupila společnost INTERNA Co., spol. s r. o., která provozuje soukromou léčebnu dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici v…
Fórum MT: Měly by se klinické zkušenosti předávat zadarmo?
Každé know‑how má svou cenu. Je klinická zkušenost něco, co by se mělo předávat automaticky, anebo jde o pracně nabyté know‑how, které má svou cenu?
Zvítězí nádorová ekologie nad dosud neporaženými malignitami?
V České republice ročně onemocní zhoubným nádorem na 80 000 lidí a 30 000 v souvislosti s touto diagnózou každý rok umírá. Další téměř půl milión…
NOAC v péči o pacienty s tromboembolismem
Více než pět desítek let byl synonymem perorální antikoagulační léčby warfarin. U pacientů s fibrilací síní, náhradou srdeční chlopně nebo žilní…
Exředitel Homolky Šubrt: Nový ředitel Polouček je dobrá volba
Nový ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček se učil management u bývalého šéfa Homolky z přelomu tisíciletí Oldřicha Šubrta. Ten jej chválí jako…
Interní medicína přináší do léčby integrující prvek
Česká internistická společnost ČLS JEP pomáhá udržet komplexní pohled na nemocného. Hovořili jsme s předsedou společnosti prof. MUDr. Richardem…
Biologická léčba psoriázy je v ČR dobře dostupná
Psoriázou trpí v ČR až 300 000 lidí, z nich 15 procent její závažnou formou. Biologickou léčbu poskytuje 18 center specializované dermatologické péče…
Etorikoxib a diklofenak snižují riziko demence při osteoartritidě
Osmičlenný tým tchajwanských odborníků z různých univerzitních pracovišť v Taichungu (v čele Y.‑H. Xue) zjistil, že etorikoxib a diklofenak v léčbě…
Gilenya vyskočila v žebříčku top léků podle cen
Pravidelné čtvrtletní hodnocení dodávek léčivých přípravků, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv, zaznamenalo za letošní druhé čtvrtletí skok…
Antagonisté vitaminu K a morfologické změny mozku u starších osob
Šestičlenný tým odborníků (v čele Antoine Brangier) z univerzit a výzkumných ústavů ve Francii (Angers, Saint‑Etienne, Lyon) a Kanadě (Montreal, QC,…
Žlučové kyseliny předmětem zájmu výzkumníků
V Dublinu se ve dnech 6.−7. července 2018 konalo již XXV. mezinárodní setkání tematicky zaměřené na žlučové kyseliny Bile Acid Meeting: Bile Acids in…
Laparoskopické bariatrické výkony jsou asociovány se zvýšením incidence biliárních chorob
Z výsledků retrospektivní studie prezentované na letošním výročním vědeckém zasedání Americké gastroenterologické společnosti vyplývá, že přechod od…
Karlovarská krajská nemocnice se propadá hloub a hloub do ztráty, peníze dolije kraj
Karlovarská krajská nemocnice (KKN) loni hospodařila se ztrátou 105 milionů korun. V roce 2016 byla ve ztrátě 40 milionů korun. Letošní výsledky ale…
Fórum MT: Zdravotní pojišťovny na rozcestí
Zemětřesení v orgánech zaměstnaneckých pojišťoven, které spustil Ústavní soud, komentují osobnosti ze zdravotních pojišťoven, zákonodárci a další.
Nové léky pomáhají personalizované léčbě i u IPF
Letošní kongres Evropské respirační společnosti (ERS), který se konal od 15. do 19. září v Paříži, opět podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., z…
Lékařské fakulty už jednají o rozdělení dotace pro tento rok
Osm lékařských fakult dostane během deseti let dotaci 6,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Mohou tak zvýšit počty studentů medicíny o 15 procent.…
Nekonečná složitost (nejen) lidského oka
Jedna sítnice lidského oka má kolem 120 milionů tyčinek citlivých na intenzitu viditelného elektromagnetického záření, což je název pro světlo, a 6…
Výrobci generik mají naději na výjimku
Evropský parlament projednává návrh Evropské komise, který podporuje výrobu generických léků v Evropské unii. Stanovisko české vlády je negativní.
Pražským nemocnicím klesla obložnost
Praha má významně vysoký podíl ambulantních specialistů v neprospěch praktických lékařů, a to ovlivňuje pohyb pacientů v systému. Nejspíše v ní také…
Poslanecká sněmovna schválila nová pravidla pro poukazové zdravotnické prostředky
Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nový systém úhrad zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz a hrazených z…
Nemoc modifikující léčiva nemají negativní dopad na těhotenství žen s RS
Na nedávném kongresu ECTRIMS zaznělo, že nemoc modifikující léčiva neovlivňují plodnost matek s relaps-remitující roztroušenou sklerózou nebo zdraví…
Poslanci jednají o nové regulaci pomůcek. Přinese jistotu i flexibilitu, tvrdí Jakub Král
Dosavadní projednávání změn regulace úhrad zdravotnických prostředků ve sněmovně je mimořádně korektní, uvádí JUDr. Jakub Král, Ph.D., koordinátor…
Od ledna má začít fungovat lékový záznam. Chystá se sdílená dokumentace
Jako pilotní projekt elektronizace zdravotnictví lze vnímat e-preskripci, která se přes počáteční nedůvěru odborné veřejnosti úspěšně rozběhla.…
Nová budova Kliniky Dr. Pírka získala architektonické ocenění
Soukromá ortopedická a chirurgická klinika v Mladé Boleslavi letos v lednu otevřela nový pavilon. V soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2018…
Lékaři usilují o zavedení plošného screeningu karcinomu plic
V ČR je nanejvýš 15 procent karcinomů plic zachyceno v raném stadiu, plošný screening neexistuje. Prvním krokem k jeho zavedení by mohla být nová…
Doma by mohlo žít víc ventilovaných pacientů
Pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na úhradu domácí umělé plicní ventilace (DUPV) přináší podle zúčastněných zásadní průlom, který…
Dětští praktici očekávají od reformy posílení kompetencí
Posílení kompetencí a širší možnosti preskripce by měla přinést praktickým lékařům pro děti a dorost chystaná reforma primární péče o děti. Na 13.…
Lékárnická komora bude žalovat SÚKL
Lékárníci a ministerstvo se v názoru na výpadky léků zcela míjejí. Mimořádný sjezd delegátů České lékárnické komory v sobotu 22. září odmítl…
Kongres ESC: Být kardiologem je cool
Kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se každoročně koná na přelomu srpna a září, si vydobyl postavení nejvýznamnější kardiologické…
GDPR pacienty nezajímá a lékaře stresuje, firmy na něm vydělaly…
Nová evropská pravidla ochrany dat přinesla lékařům, lékárníkům a sestrám další administrativu, která jim ubrala čas na pacienty a zvýšila náklady.…
Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá (MT 17/2017, str. A6)
Exkluzivní vyjádření vedoucí lékárnice PharmDr. Magdaleny Vančákové z malé lékárny uprostřed Prahy pro SÚKL a MT.
Valsartan kontaminovaný NDMA zřejmě karcinogenní riziko nezvyšuje
Užívání léčivých přípravků s obsahem valsartanu, který byl znečištěn N-nitrosodimetylaminem (NDMA), nezvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. To…
Fremanezumab schválen pro preventivní terapii migrény
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil nový léčivý přípravek k preventivní léčbě migrény podávaný subkutánně. Účinnou látkou je…
Extracelulární vezikuly jako potenciální biomarker při roztroušené skleróze
Extracelulární vezikuly by mohly sloužit jako biomarkery účinnosti terapie relaps-remitentní formy roztroušené sklerózy. Tato zjištění přináší…
Minulý týden v komentářích Adama Vojtěcha
Stručně o zdravotnických prostředcích, setkání evropských ministrů zdravotnictví, jednání s Odborovým svazem, úhradovové vyhlášce a korupci v KHS…
Vliv na úmrtnost během hospitalizace mají u pacientů s CHOPN věk, mechanická ventilace a vážnost onemocnění
Studie vědců z australského Melbourne si dala za cíl identifikovat faktory, které dokáží spolehlivě predikovat stav pacientů se závažným CHOPN…
Bevacizumab pro BRCA1/2 mutovaný triple negativní karcinom prsu
Předchozí studie ukázaly, že neoadjuvantní podání bevacizumabu zlepšilo patologickou kompletní odpověď u pacientů s HER2-negativním karcinomem prsu.…
Analýza stavu dlouhodobé remise u pacientů s relabující RS léčených ocrelizumabem vs. interferonem beta-1a
Stav dlouhodobé remise (NEDA; no evidence of disease activity) roztroušené sklerózy je hodnocen jako absence progrese nemoci a zároveň zohledňuje…
Ve Sbírce zákonů vyšla úhradová vyhláška, která je poprvé výsledkem dohody mezi pojišťovnami a poskytovateli
Ve Sbírce zákonů dnes vyšla vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených zdravotních služeb a regulačních omezení pro rok 2019, tzv.…
Diabetes mellitus typu 3c je často zaměňován za diabetes 2. typu
Britští odborníci upozorňují, že diabetes mellitus (DM) 3. typu označovaný jako 3c je v mnoha případech zaměňován za DM 2. typu. Dokládají to…
Pacienti hledají informace online, ale neví, čemu mohou věřit
Evropská sekce společnosti Teva Pharmaceuticals představila digitální projekt, který poskytne pacientům s migrénou a lékařům nejnovější online…
Buduje se síť 26 center pro vzácná onemocnění
O pacienty s Duchennovou dystrofií a dalšími vzácnými nemocemi se mají starat specializovaná centra. První vznikla ve FN Motol a FN Brno. Navíc by…
Lékařům pomůže rozeznat IPF nová webová aplikace
Časný záchyt pacientů s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) a jejich rychlý přesun do specializovaného centra je pro léčbu tohoto smrtelného…
Nové poznatky vysvětlují odolnost bakterie Clostridium difficile
Bakterie Clostridium difficile je velmi odolný mikroorganismus. Střevní infekce způsobené C. difficile jsou obtížně léčitelné a počet pacientů, kteří…
Nové poznatky z Finska prohlubují znalosti o příčinách diabetu
Hlavní příčinou rozvoje obou typů diabetu je dysfunkce pankreatických beta buněk, které jsou zodpovědné za sekreci inzulinu. Nová vědecká práce…
Soukromých domovů pro lidi s demencí přibývá. Alzheimer Home otevřel čtvrté centrum
Centra Alzheimer Home ze skupiny Penta Hospitals se rozrostla o čtvrté zařízení v pražských Modřanech. Nový domov se zvláštním režimem má kapacitu…
Prohlášení ke stávkové pohotovosti sester. Se stávkovou pohotovostí nesouhlasíme
V době, kdy se začala zkracovat doba hospitalizace, opomnělo se na připravenost terénní péče, ale hlavně na její podporu. Pacient, který vyžaduje…
Bez novely se zdravotnické prostředky prodraží, upozorňuje Svaz zdravotních pojišťoven
Zdravotní pojišťovny volají po rychlém schválení nového systému úhrad zdravotnických prostředků. Varují přitom před poslaneckou kreativitou. Narušit…
Správní rada si posvítí na tisíce smluv VZP
Všeobecná zdravotní pojišťovna si nechá externě po právní stránce zkontrolovat své smlouvy uzavřené od roku 2014 až do současnosti. Bude na to hledat…
Dimetyl-fumarát a fingolimod v léčbě roztroušené sklerózy: stejná účinnost, odlišná snášenlivost
Léčba relaps-remitentní formy roztroušené sklerózy (RS) perorálními chorobu modifikujícími léky s účinnými látkami dimetyl-fumarátem a fingolimodem…
Účinky trehalózy chtějí vědci využít k léčbě diabetu a metabolického syndromu
Ačkoliv užívání přírodních cukrů v terapii hyperglykemických stavů velký efekt nepřineslo, nová studie prospěšnost jednoho takového sacharidu…
Časný rozvoj diabetu 1. typu znamená horší prognózu
Studie publikovaná v časopise Lancet se zaměřila na hodnocení souvislostí mezi věkem pacientů v době potvrzení diagnózy DM 1. typu, mortalitou a…
Riziko rozvoje diabetu 2. typu souvisí s hladinou testosteronu
Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Odborné poznatky hovoří o souvislosti s hladinou hormonu…
Časopis Lancet upozorňuje na souvislosti mezi astmatem a ADHD
Astma a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) mohou mít podle nejnovějších zjištění určité spojitosti.
Nalezen mechanismus, který řídí růst nádorových buněk u melanomu a rakoviny jater
Ačkoliv maligní melanom a hepatocelulární karcinom (HCC) progredují velmi odlišně, oba patří k diagnózám, které jsou často fatální.
FDA upozorňuje na spojitost mezi SGLT2 inhibitory a vážnými infekcemi genitálu
FDA upozornila, že SGLT2 inhibitory, dapagliflozin (Forxiga) a empagliflozin (Jardiance), byly spojeny s případy nekrotizující fasciitidy perinea,…
V USA byla vydána nová doporučení pro léčbu diabetu a prediabetu
Americký Národní program vzdělávání v oblasti diabetu (NDEP) vydal aktualizované doporučené zásady pro léčbu. Cílem dokumentu je spíše uceleně…
Kvalitní spánek dokáže urychlit dobu hojení diabetických ran
Důležitost kvalitního spánku pro celkové zdraví je nezpochybnitelná. Jeho význam pro diabetiky zdůrazňuje také studie sledující vliv fragmentace…
Nátlak? Neschopnost? Stávková pohotovost vyvolala ostré reakce
Vyhlášení stávkové pohotovosti Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče v pátek 17. srpna 2018 vyvolalo ostrou reakci nejen ministerstva…
Cílené ovlivnění jednoho enzymu by mohlo být využito v léčbě nádorů, diabetu a obezity
Odhalení molekulární “akrobacie” klíčového buněčného enzymu by mohlo vést k vývoji nové léčby nádorů a metabolických onemocnění, jako je obezita a…
Nová šance pro pacienty s maligním melanomem
Perorální vysoce selektivní inhibitor cobimetinib je trvale hrazen od 1. července ze zdravotního pojištění, a to v kombinaci s vemurafenibem v léčbě…
Proti emergentnímu systému brojí ti, kdo se bojí o zisky
„Na lékárny by systém neměl dopadnout ani administrativně, ani finančně,“ tvrdí o ministerském návrhu na zavedení systému emergentních objednávek…
Za jistých podmínek je emergentní systém pro ČLnK přijatelný
Na problém s nedostupností léků, který má řešit změna legislativy navrhovaná ministerstvem zdravotnictví, dlouhodobě upozorňuje Česká lékárnická…
Rituximab zůstává standartní součástí léčby hematologických malignit i 20 let od první registrace
Schválení rituximabu představovalo milník v léčbě hematologických malignit z B buněk. Rituximab jako vůbec první registrovaná monoklonální protilátka…
Počet případů onemocnění spalničkami dosahuje v Evropě rekordních čísel
V první polovině roku 2018 spalničkami onemocnělo přes 41 000 Evropanů, přičemž 37 nakažených infekci podlehlo. Podle Světové zdravotnické organizace…
SÚKL schválil úhradu nové fixní kombinace
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil úhradu fixní kombinace rosuvastatinu a amlodipinu – přípravku Zahron Combi od společnosti Adamed od 1…
Další data posilující význam kombinace LAMA/LABA pro pacienty s CHOPN
Mezinárodní iniciativa pro léčbu CHOPN GOLD 2018 doporučuje pravidelnou fyzickou aktivitu všem pacientům s CHOPN. Nejnovější data potvrzují pozitivní…
Průzkum trhu ukazuje, že nová léčiva roztroušené sklerózy jsou častou první volbou
Perorální nemoc modifikující léčiva jsou v USA nejčastější volbou v terapii nově diagnostikované roztroušené sklerózy. Analýza trhu ukázala, že jeden…
Natriuretické peptidy v diagnostice srdečního selhání
Případy srdečního selhání zaujímají v současné době přední místa mezi kardiologickými diagnózami. Jen ve Spojených státech amerických je každoročně…
Novinky v kardiologii v roce 2017: nástroje a zobrazení v perkutánních intervencích
V minulém roce byly publikováno mnoho studií srovnávající různé typy lékem potahovaných stentů (DES), pozornost byla věnována také stentům…
Karcinom plic zabíjí nejvíce nemocných ze všech nádorů
Navzdory rostoucí incidenci i prevalenci karcinomu plic se díky pokrokům v léčbě daří snižovat úmrtnost na toto onemocnění. Na karcinom plic ročně v…
Opioid versus prochlorperazin a difenhydramin v terapii symptomů migrény
Intravenózně podávaný hydromorfon není dobrým lékem první volby v terapii migrény na pohotovostním oddělení. Studie publikovaná v časopise Neurology…
Inhalovaný izopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v antiemetické terapii
Malá, dobře designovaná studie přinesla úžasný výsledek. Inhalovaný isopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v terapii nauzey a vomitu…
Kombinovaná léčba PPI a aspirinem snižuje progresi Barrettova jícnu
Velká osmiletá studie podpořila u pacientů s Barrettovým jícnem prospěch užívání vysokodávkových inhibitorů protonové pumpy (PPI) s denní plnou…
Autismus a DDT: co může a nemusí odhalit 1 milion těhotenství
Matky s vysokými plazmatickými koncentracemi pesticidu DTT během těhotenství mají vyšší pravděpodobnost, že se u jejich dítěte vyvine autismus. Uvádí…
Rizikové faktory pod kontrolou – méně nebezpečí souvisejících s diabetem
Udržování pěti základních rizikových faktorů u pacientů s diabetem 2. typu ve správných mezích může přispět k minimalizaci rizik plynoucích z tohoto…
Ženy s infarktem léčené lékařkami mají větší šanci na přežití
Odborníci z Washington University v St. Louis přináší poznatky k rozdílům ve výsledcích léčby infarktu myokardu u žen v závislosti na tom, zda je na…
Kladribin přidaný k interferonu-β snížil počet relapsů u aktivní RS
Studie fáze II ONWARD sledující po dobu 96 týdnů celkem 172 pacientů s aktivní relaps-remitující nebo sekundárně progresivní roztroušenou sklerózou…
Vliv středomořské stravy na střevní mikrobiom
Středomořská strava je považována za jeden z nejzdravějších způsobů stravování. Nespočet studií potvrzuje její příznivý vliv na zdraví organismu,…
Vědci uspěli v generování oligodendrocytů, klíči k obnově myelinu
Vědci v americkém Case Western Reserve University School of Medicine vyvinuli přelomovou laboratorní techniku, která dokáže v kultivační misce…
Ze studentského projektu vznikla nadějná společnost
Další úspěšný projekt při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je na světě. Z původně studentského projektu vznikla při tomto ústavu nová…
Diabetes mellitus 1. typu u matek zvyšuje riziko autismu u dětí
Časopis Americké lékařské společnosti JAMA přinesl poznatky k souvislostem mezi onemocněním diabetes mellitus 1. typu u matek a autismem u jejich…
Začátek konce biodegradabilních koronárních stentů?
Randomizovaná kontrolovaná klinická studie publikovaná v časopise The New English Journal of Medicine přichází se znepokojivými výsledky. Z…
Nová koncepce organizace péče je pro českou onkologii nezbytná
Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je…
Podpůrné buňky v mozku hrají aktivní roli v paměti a učení
Nový výzkum přináší další důkazy o tom, že gliové buňky umí víc než podporovat a vyživovat tradiční nositele mozkových funkcí, neurony. Nová studie z…
Alzheimerova choroba: silné důkazy o zapojení viru
Velká analýza různých typů dat z post mortem testů mozkové tkáně podporuje myšlenku, že v patogenezi Alzheimerovy nemoci (AD) jsou zapojeny viry.
Kritéria WHO pro syndrom serátní polypózy jsou příliš restriktivní
Z výsledků studie publikované v časopise Gastroenterology vyplývá, že výskyt maligních nádorů je prakticky stejně vysoký i u pacientů, kteří…
Na ředitelku SÚKL čeká hodně práce, očekávání jsou velká
Mgr. Irena Storová, MHA, pověřená po rezignaci ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty v prosinci 2017 dočasným řízením SÚKL, je od 1. července po úspěšném…
Antibiotika pro léčbu infekcí kůže a měkkých tkání?
Malé abscesy kůže a měkkých tkání jsou mimořádně častou příčinou návštěv lékařské pohotovosti. Jejich léčba se však stala v posledních letech…
Pacienti s ekzémem čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních nemocí
Dospělí pacienti s atopickým ekzémem jsou více ohroženi kardiovaskulárními onemocněními. Potvrzuje to britská populační kohortová studie, jejíž…
Kortikoidy plus dlouhotrvající bronchodilatancia pro příležitostnou inhalaci u mírného astmatu
Současné guidelins pro terapii astmatu doporučují pro pacienty s mírnými přetrvávajícími potížemi denně nízkou dávku inhalačních kortikoidů, nicméně…
Agresivitu v opilosti způsobuje dysfunkce prefrontální kůry
Vědci z australské University of New South Wales využili zobrazovacích metod mozku k vysvětlení, proč se po konzumaci alkoholu zvyšuje agresivita.
Britská studie potvrzuje nárůst hmotnosti u pacientů užívajících antidepresiva
Observační studie se zaměřila na hodnocení vlivu antidepresiv na nárůst tělesné hmotnosti u pacientů ve Velké Británii. Téměř 300 000 pacientů (46,5 …
FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal upozornění, aby léčivé přípravky, které obsahují benzokain a jsou určené k topickému podání, nebyly…
Původ 21 % případů CHOPN může být připsán škodlivému pracovnímu prostředí
Nová studie ukázala, že za 21 % případů chronické obstrukční nemoci (CHOPN) může pracovní prostředí, zejména expozice biologickému prachu, pesticidům…
Lékaři z 20 nemocnic ČR a SR na misích Lékařů bez hranic
Česká pobočka Lékařů bez hranic poslala loni rekordních 76 milionů korun na pomoc ve 13 zemích světa. Rekordní byl i počet vyslaných spolupracovníků,…
Dopis redakci: Co se děje v českých nemocnicích v souvislosti s kampaní GDPR
Redakce tribune.cz otiskuje dopis MUDr. Josefa Snášela, který popisuje na příkladu z praxe své poznatky ke kampani GDPR. Jeho názoru si vážíme a pro…
FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal upozornění, aby léčivé přípravky obsahující benzokain, určené k topickému podání, nebyly užívány k…
Historická dohoda v úhradách za zdravotní služby ve všech segmentech...
...Pro řadu ambulantních specialistů však vyjednávání nekončí! Pokud si jednotlivé odbornosti ambulantních specialistů nespočítají praktický dopad…
Synkopa a presynkopa souvisejí s vyšší mortalitou u pacientů s plicní embolií
Různé skórovací systémy, jako jsou PESI (Pulmonary Embolism Severity Index) či jeho zjednodušená verze sPESI (simplified Pulmonary Embolism Severity…
Suspektní infarkt myokardu a normální saturace kyslíkem? Kyslíková podpora není třeba
Pacienti se suspektním infarktem myokardu a saturací kyslíkem ≥ 90 % mají stejnou roční mortalitu a míru rehospitalizace, ať už jsou na kyslíkové…
V Praze chybějí sestry a dětští praktici
Kvůli nedostatku sester hrozí pražským nemocnicím vbrzku vážné problémy. Chybějí praktičtí lékaři pro děti a dorost, špatná je spolupráce mezi…
Analýza dopadů nových doporučení k léčbě hypertenze
Na vydání nových doporučených postupů odborných organizací American College of Cardiology (ACA) a American Heart Association (AHA) z roku 2017…
Diabetes 1. typu: insulin v tabletách je možná konečně tady
Osoby trpící diabetem 1. typu si pro zvládnutí této nemoci musí denně injekčně aplikovat potřebné dávky insulinu. To by v budoucnosti mohlo odpadnout…
Novinky v kardiologii v roce 2017: koronární intervence
Ačkoliv od první koronární intervence uplynulo už 40 let, stále trvá jejich intenzivní výzkum a vývoj. Nové trendy v perkutánních koronárních…
Náhlá srdeční smrt může nastat i bez závažné levokomorové dysfunkce
Studie sledující rizikové faktory náhlé arytmické srdeční smrti u pacientů s ejekční frakcí levé komory vyšší než 35 % nepřinesla definitivní odpověď…
Vhodná strava brání úbytku mozkové hmoty
Skutečnost, že složení stravy má vliv na fyzické i psychické zdraví, je známým a podloženým faktem. Odborníci se nyní pokoušejí nalézt odpověď na…
ASCO 2018 – hlavní zprávy o karcinomu prsu
Letošní meeting Americké společnosti klinické onkologie (ASCO 2018) se konal 1. – 5. 6. v Chicagu a jako obvykle se věnoval novějším poznatkům ve…
ČR vyhrála další spor s Diag Human
V letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human dnes Nejvyšší soud v Nizozemsku vydal rozhodnutí, kterým definitivně potvrdil pozici…
Lékárníci se s pojišťovnami dohodli na kompromisu
Lékárníci se dohodli se zdravotními pojišťovnami na systému a výši úhrad za zdravotní služby pro rok 2019. Podle prezidenta České lékárnické komory…
Novinky v kardiologii v roce 2017: medikamentózní léčba u koronárních intervencí
V roce 2017 bylo publikováno nemalé množství studií stran přídatné medikamentózní léčby u koronárních intervencí. Některé výsledky vedly ke změně…
Novinky v kardiologii v roce 2017: Hybridní zobrazení
Hybridní či fúzní zobrazení se stále častěji používá nejen ve výzkumu, ale také v klinické kardiologii. Jedná se o spojení dvou různých zobrazovacích…
Digitální anatomický stůl v IPVZ umožňuje virtuální pitvy
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) oficiálně zahájil 12. 6. 2018 za přítomnosti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama…
Počty vystavených eReceptů trvale rostou
Od začátku roku bylo vystaveno přes 25 milionů eReceptů a téměř 24 milionů vydáno. Zasláno bylo 650 000 SMS identifikátorů, alespoň jeden eRecept…
Chceme platit za zlepšení zdravotního stavu našich pacientů!
Rok 2018 se zapíše do dějin českého zdravotnictví. Do konce května totiž uzavřely dohodovací řízení o úhradách v roce 2019 všechny segmenty…
Sněmovna asi vyřadí čínské léčitelství ze zdravotních oborů
Sněmovna podpořila 30. května v prvním kole senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických…
Zákaz kouření v restauracích trvá
Zákaz kouření v restauracích trvá, poslanecký návrh na zmírnění tzv. protikuřáckého zákona Sněmovna 29. května zamítla. V restauracích nebudou moci…
Zdravotnická témata do hloubky
Fakta o zdravotnictví, výsledky průzkumů, farmakoekonomické studie i názory expertů na aktuální témata jako GDPR přináší laické i odborné veřejnosti…
Co je to vlastně tzv. „Projekt Ukrajina“ ve stomatologii?
V médiích se vášnivě diskutuje o tzv. „Projektu Ukrajina“ a lékařské komory se střídají třeba s hejtmany u pana premiéra s takovými či onakými…
Revoluční změna v katetrizaci. Díky českému objevu
Nová forma urinárního katetru je jednou z prvních klinicky mimořádně významných aplikací nejnovější světově unikátní technologie, široce využitelné v…
Zaměstnanci jsou nedobrovolnými sponzory nemocnic!
Zaměstnanci nemocnic příspěvkových organizací dostávají platy, mají tarifní tabulky, a ty určuje svým nařízením stát. Zaměstnanci nemocnic obchodních…
Asociace mezi příjmem vápníku nebo vitaminu D a rizikem fraktur u starších jedinců
Rozsáhlá metaanalýza publikovaná v časopise The Journal of the American Medical Association zkoumala vliv suplementace vápníkem nebo vitaminem D na…
Revidovaná doporučení pro vakcinaci proti HPV infekcím
Poradní výbor pro imunizační postupy (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP) došel k závěru, že dvě dávky vakcíny proti lidskému…
Výsledek Dohodovacího řízení k úhradám v roce 2019 – segment domácí zdravotní péče
Cílem segmentu domácí zdravotní péče bylo dosáhnout navýšení úhrady za provedenou péči. V minulých letech při jednáních DŘ bylo předem avizováno…
Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách
Otevřený dopis adresovala poslancům PS ČR vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a…
Vyjádření Ministerstva zdravotnictví k dopisu KSL
Ministerstvo zdravotnictví vítá, že Koalice soukromých lékařů podporuje důraz ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na dohody mezi poskytovateli a…
Vědci objasňují vztah mezi hyperinzulinemií, depresí a mozkovou aktivitou
Studie americké lowa State University zjistila, že lidé s prediabetem a diabetem 2. typu mají mnohem větší tendenci vnímat a silněji reagovat na…
Laxní přístup k hygieně rukou má až 60 procent zdravotníků
Správně si myje ruce pouze 40 procent zdravotníků. Nejde jen o techniku, ale i o situace, kdy si ruce mají mýt. Na novorozenecké JIP je plná…
Biologická léčba melanomu prodlužuje přežití
Až třetinu onkologických onemocnění tvoří zhoubné nádory kůže. Na jejich časné odhalení se zaměřuje Stan proti melanomu, letos věnovaný…
Komise EU podpořila dvě trojkombinace pro udržovací léčbu CHOPN
Komise pro léčivé přípravky pro humánní použití, která spadá pod Evropskou lékovou agenturu (EMA) doporučila povolit vstup na trh dvěma léčivům pro…
Ambulantní specialisté, nebojte se, ozvěte se
Problém nerovnosti a netransparentnosti v úhradách poskytovatelům za zdravotní služby je dlouhodobě časovanou bombou a je skvělý počin, že ČLK…
Comeback uzávěru foramen ovale patens po kryptogenní CMP?
Paradoxní embolie přes foramen ovale patens (FOP) je považována za příčinu části nevysvětlitelných (“kryptogenních”) cévních mozkových příhod. I přes…
Další pochybnosti o kontrastní nefropatii
Před několika lety publikovali experti z Mayo Clinic přesvědčivou studii, která přinesla pochybnosti o existenci klinicky relevantní nefropatie…
Radiační terapie u pacientů s cirkulujícími nádorovými buňkami
Cirkulující nádorové buňky (circulating tumor cells, CTC) byly u pacientů s časnými stadii rakoviny prsu studovány jako prognostický marker rekurence…
Zkrotíme diabetes vitamínem D?
Ve studii publikované v časopise Cell popisují výzkumníci ze Salkova institutu nový přístup k léčbě diabetu prostřednictvím ochrany beta buněk…
Nesnažte se být příliš šťastní, varuje studie
Dnešní společnost v lidech vytváří dojem – a také tlak – že mohou či mají být neustále šťastní. Co však tato neúnavná snaha dosáhnout štěstí s…
Celgene představuje nejnovější data k bezpečnosti a účinnosti ozanimodu
Výsledky dvou studií fáze III ukázaly, že perorální potenciální léčivo firmy Celgene – ozanimod – účinně snižuje množství výskytu relapsů roztroušené…
Siponimod pro sekundárně progresivní roztroušenou sklerózu
Sekundárně progresivní roztroušená skleróza se časem vyvíjí až u 90 % pacientů s relaps-remitující formou onemocnění a neúčinkuje na ni většina…
Nově objevená rizika alemtuzumabu u roztroušené sklerózy
Tři články publikované v časopise Neurology nedávno popsaly vzácné potenciální nežádoucí účinky alemtuzumabu u pacientů s relaps-remitentní…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti arytmií a srdečních přístrojů
Tradiční přehledový článek publikovaný v European Heart Journal se ohlíží za novinkami v oblasti arytmií a srdečních přístrojů, které byly…
Nová vakcína proti pásovému oparu je tady!
Nová vakcína proti viru VZV, určená k prevenci pásového oparu, vyvolala doslova rozruch. Vzbuzuje totiž velká očekávání. Zdá se, že se vyrovnala s…
Lumbago a kořenová bolest: co pomáhá?
Bolest dolní části zad, ať už akutní nebo chronická, s kořenovou komponentou nebo bez ní, postihuje v určitém období téměř všechny dospělé. Přesto…
S léčbou RS začněte brzy, říkají nové doporučené postupy
Podle nových doporučených postupů pro roztroušenou sklerózu (RS) publikovaných American Academy of Neurology (AAN) poskytuje co nejčasnější zahájení…
Znečištění ovzduší z dopravy přispívá ke vzniku dětského astmatu
Bronchiálním astmatem trpí asi 800 000 Čechů, a přestože jeho nerovnoměrná incidence napříč populací byla v klinické praxi už po dlouhou dobu…
Novinky v kardiologii v roce 2017: Počítačová tomografie
Využití počítačové tomografie (CT) bylo v recentních studiích zaměřeno na její prognostický význam. Nejlepší prediktivní hodnotu stran rizika ICHS…
Experimentální lék využívá závislosti karcinomu prostaty na proteosyntéze
Americký National Cancer Institute uvádí, že více než 11 % mužů na celém světě se během svého života setká s diagnózou rakovina prostaty. Avšak v…
Atraumatická jehla skutečně chrání před postpunkční bolestí hlavy
Po letech pochybností máme jasno. Nová metaanalýza, publikovaná v časopise Lancet, ukazuje, že atraumatické jehly skutečně snižují riziko postpunkční…
Novinky v léčbě srdečních chlopní – antitrombotická léčba, těhotenství a management endokarditid
V roce 2017 byly publikovány nové Guidelines pro management chlopenních vad Evropské Kardiologické společnosti a Evropské Společnosti…
Alicaforsen: rýsuje se nové léčivo pro ulcerózní kolitidu a refrakterní pouchitidu
Multicentrické studie potvrdily účinnost alicaforsenu, coby slibného léčiva ulcerózní kolitidy a refrakterní pouchitidy. Ačkoliv získal urychlené…
Intranasální podání esketaminu a jeho vliv na sebevražedné úmysly
Studie publikovaná v měsíčníku The American Journal of Psychiatry přinesla aktuální poznatky k účinnosti intranasálně podávaného esketaminu na…
ÚS rozhodl ve věci postupu při zajišťování plně hrazených přípravků ve skupinách přílohy č. 2
Ústavní soud v nálezu ze dne 17. 4. 2018 vyhověl ústavní stížnosti společnosti APOTEX EUROPE B. V. a zrušil rozsudek Městského soudu v Praze v kauze,…
Novinky v kardiologii v roce 2017 – onemocnění srdečních chlopní
V roce 2017 byla publikována nová Doporučení pro management chlopenních vad Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti…
Per aspera ad astra
Tribune.cz zveřejňuje tiskové prohlášení z 22. sněmu Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů, který se konal v Praze 26. 4. 2018.
Zdravotní sestra Lenka Kubková si splnila sen
Mezi téměř 16 500 běžkyněmi Londýnského maratónu 22. dubna 2018 byla také česká hobby maratónská běžkyně, zdravotní sestra Lenka Kubková, která má na…
MZ připravilo pro nemocnice i ambulance metodiku ke GDPR
Pro ambulantní poskytovatele i pro lůžková zařízení připravilo ministerstvo zdravotnictví metodiku, která jim pomůže přizpůsobit se novým požadavkům,…
Nová směrnice Evropské unie pro řidiče-diabetiky
Od roku 2018 platí v Evropské unii (EU) nová směrnice, která upravuje podmínky pro řidiče, kteří trpí diabetem mellitem. Podle této směrnice…
Hemofilie: diagnóza nejpozději do druhých narozenin
Invalidizujícím dopadům hemofilie brání včas zahájená moderní léčba. K časnému odhalení této geneticky podmíněné choroby přispívá spolupráce lékařů.
Odpovědnost léčitelů by měl zajistit zákon
Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o léčitelství, je to zatím pracovní název, možná bude v názvu komplementární medicína. Potřebuje české…
Pouhé dva slazené nápoje týdně zvyšují riziko cukrovky
Už dvě limonády týdně vyvolávají u konzumentů 2,4 x vyšší riziko vzniku diabetu, a to bez ohledu na to, zda jsou slazené cukrem nebo ne. Autoři nové…
Evropský den melanomu v ČR: pondělí 23. dubna 2018
18. ročník Evropského dne melanomu se v České republice koná letos v pondělí 23. dubna 2018. V tento den jsou přihlášení dermatologové ve svých…
Většina lékařů komunikuje s pojišťovnami elektronicky
Elektronická komunikace se zdravotní pojišťovnou není pro pojištěnce zatím běžná, komunikuje s ní tak jen 38 procent pojištěnců. Naproti tomu už…
Bludný paragraf 16
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který původně před 21 lety vznikl jako dočasný, a měl platit jeden rok, funguje dodnes a často…
Nákladná léková léčba včera, dnes a zítra
Hlavním tématem odpolední části 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala 5. dubna v Praze, byly…
Počet úmrtí na spalničky v minulém roce v Evropě je podle WHO nepřijatelný
Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, jehož eliminace patří vzhledem k závažnosti onemocnění a dopadu na zdravotní stav populace k…
Novinky v kardiologii v roce 2017: mitrální a trikuspidální vady
V roce 2017 byly publikovány nové Guidelines pro management chlopenních vad Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti srdečního selhání
V roce 2016 Evropská kardiologická společnost vydala nová doporučení ohledně managementu srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí, zavedla nový…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti fibrilace síní
Tradiční přehledový článek publikovaný v European Heart Journal se ohlíží za novinkami v oblasti fibrilace síní, které byly publikovány v roce 2017.
Přístroje se začnou posuzovat podle principů HTA
Nákupy nových přístrojů do nemocnic se budou posuzovat podle principů HTA, rozhodnutí přístrojové komise MZ budou i s odůvodněním zveřejňována na…
Hluboká mozková stimulace pomáhá parkinsonikům už 20 let
Hluboká mozková stimulace patří mezi metody funkční stereotaktické neurochirurgie. Jde o stereotaktický minimálně invazivní výkon, při kterém lze…
Mají nemocnice dost peněz pro léčbu parkinsoniků?
Hlubokou mozkovou stimulací se léčí jen dvě procenta pacientů s Parkinsonovou nemocí, ideálně by to mělo být 10 až 15 procent. Většímu rozšíření…
Jak spolupracují lékaři v péči o parkinsoniky?
Světová charta pacientů s Parkinsonovou nemocí z 11. dubna 1997 formuluje práva na odbornou lékařskou péči, odpovídající vyšetření a časné stanovení…
SÚKL by se měl více otevřít odborné veřejnosti
Mgr. Irena Storová byla pověřena vedením Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v turbulentní době, kdy lékaři a lékárníci museli začít povinně…
Imunoterapie a zhoršování zraku?
Inhibitory PD-1 a PD-L1 jsou významnou pomocí v boji proti pokročilému malignímu melanomu a nádorům ledvin, plic a močového měchýře. Jejich úkolem je…
Až 38 % nových případů dětského astmatu v britském Bradfordu můžeme přičítat znečištění ovzduší
Dětské astma je jedním z důležitých témat dnešní doby, a jak se ukazuje, obavy z jeho asociace se znečištěním ovzduší jsou oprávněné.
Imunologické nežádoucí účinky checkpoint inhibitorů
Stanovení incidence imunologických nežádoucích příhod asociovaných s protinádorovými léčivy z třídy checkpoint inhibitorů se stalo tématem velmi…
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novou regulaci poukazových zdravotnických prostředků
Ministerstvo zdravotnictví v rekordním čase připravilo návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou…
Zhoršení čichu může být zřejmé již v prvních stadiích roztroušené sklerózy
Osoby trpící roztroušenou sklerózou (RS) mohou skutečně mít slabší čich. Malá turecká studie uvádí, že tyto potíže se objevují už od raných stadií…
Látka produkovaná imunitními buňkami by mohla být slibnou pro léčbu roztroušené sklerózy
Látka nazývaná itakonát produkovaná aktivovanými makrofágy je schopná léčit psoriázu u myší a mohla by být účinnou i proti jiným autoimunitním…
VZP vymohla loni soudně náhradu škody téměř 334 milionů
Všeobecná zdravotní pojišťovna je žalobcem v 600 soudních sporech, žalovaná částka se blíží 80 milionům korun. Stranou žalovanou je v 75 sporech,…
Závěry nové studie: Antikoncepční pilulka pro muže je účinná a bezpečná
Zatímco ženy si dnes mohou vybírat z mnoha způsobů zabránění početí, pro muže jsou dostupné jen dvě metody – kondom a vazektomie. To se však může již…
Expozice slunečnímu záření a jeho asociace s roztroušenou sklerózou
Cílem této studie bylo zhodnotit míru expozice pokožky slunečnímu záření a výskyt roztroušené sklerózy v průběhu života (ve věku 5-15 let, 16-20 let…
První globální odhad: ročně onemocní tuberkulózou 1,8 milionu mladých lidí
Z výzkumu publikovaného v European Respiratory Journal vyplývá, že ročně onemocní tuberkulózou celkem 1,8 milionu lidí ve věku 10 ‒ 24 let. Mezi…
Je foramen ovale patens rizikovým faktorem pro perioperační ischemickou cmp?
Řada rizikových faktorů perioperační cévní mozkové příhody je nám dobře známa (např. vyšší věk, předchozí CMP, diabetes), ale riziko spojené s…
Kontinuální monitorování glykemie v reálném čase a mnohočetné injekce inzulinu jsou účinné v regulaci glykemie
Kontinuální monitorování může být stejně účinnou a levnější alternativou k inzulinové pumpě u diabetu 1. typu.
Omega-6 mastné kyseliny snižují riziko diabetu o 35 %
Konzumace stravy bohaté na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu více než o třetinu. Zjistila to analýza údajů…
Deprese by se zřejmě mohla léčit u každého pohlaví jinak
Muži a ženy by měli být při depresi léčeni různými druhy léků. Vyplývá to z nové studie, při níž vědci ve změnách genové exprese u deprese zjistili…
Komiks pomůže vysvětlit vážné nemoci dětem
Jak správně sdělovat pacientovi závažnou diagnózu se na lékařské fakultě dostatečně nevyučuje. Až v praxi získávají lékaři postupně zkušenosti, jak…
Sekvenování nové generace predikuje u NSCLC odpověď na léčbu
Cílené sekvenování nové generace (NGS) přesně odhadlo mutační zátěž nádoru (TMB) a identifikovalo pacienty s pokročilým nemalobuněčným karcinomem…
Nízkokalorická sladidla zřejmě přispívají ke vzniku metabolického syndromu a cukrovky
Nová fakta, prezentovaná na letošní konferenci americké Endocrine Society v Chicagu naznačují, že konzumace nízkokalorických umělých sladidel…
Jsou omega-3 kyseliny zbytečné v prevenci srdečních chorob?
Meta-analýza uvádí, že omega-3 mastné kyseliny mají svoji reputaci ochránců srdce bez pádných důkazů, že by skutečně předcházely hlavním…
Léky proti Crohnově nemoci užívané v těhotenství mohou zapříčinit odklad očkování u potomků
Pokud matka během těhotenství užívá adalimumab, protilátku k tumor necrosis faktoru (TNF) alfa, tento může v krvi dítěte perzistovat po dobu až téměř…
Eozinofilní ezofagitida: Pozdní manifestace alergického pochodu
Eozinofilní ezofagitida (EoE) je součástí alergického pochodu, v dětství se objevuje později než atopický ekzém a potravinové alergie zprostředkované…
Digoxin je u pacientů s atriální fibrilací spojován s vyšší mortalitou
Pacienti s atriální fibrilací (AF), kteří užívají digoxin, mají vyšší riziko úmrtí, než nemocní bez tohoto léčiva, jak píše kolektiv autorů v Journal…
Nový objev o fungování proteinu by mohl vést k vývoji léku na RS
Hlavním cílem výzkumu léčby roztroušené sklerózy (RS) je snaha nalézt způsob, jak účinně podpořit remyelinizaci nervových vláken umožňujících přenos…
NOAC pomáhají mírnit hlavní důsledky pooperačního srdečního poškození
Studie MANAGE ukázala, že dabigatran (Pradaxa) u pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu nebo měli zvýšené plazmatické koncentrace troponinu po…
Jak budeme platit zdravotnické prostředky?
Zatímco u léků definuje zákon o veřejném zdravotním pojištění celkem jasně proces, kterým se SÚKL dobere stanovení maximální ceny, výše úhrady a…
Příprava budoucí úhradové regulace zdravotnických prostředků
Problematika zdravotnických prostředků hrazených na poukaz (berle, vozíky, proužky na měření glykemie, pomůcky pro stomiky atd.) byla vždy spíše…
Regulace poskytování inkontinenčních pomůcek z pohledu praktického lékaře
Vzhledem k tomu, že podání k Ústavnímu soudu se týkalo především způsobu úhradových regulací inkontinenčních pomůcek, zaměřím se právě na ně. Také…
Biologická léčba v těhotenství: Je bezpečná?
Kanadská populační studie ukázala, že podávání biologické léčby ženám s autoimunitními chorobami nebylo asociováno se zvýšeným rizikem předčasného…
Pojišťovny plánují úhrady ve shodě s ministerstvem
Cenová jednání pro rok 2019 budou vedena tak, aby se maximalizovala vazba mezi zvýšením úhrad a zkvalitňováním zdravotní péče.
Které ženy mají vyšší riziko mrtvice?
Rizikové faktory mrtvice jsou známé, málo se však připomíná, že jedním z nich je i pohlaví. U ženy existuje vyšší pravděpodobnost, že utrpí mrtvici…
Syndrom bílého pláště není neškodný
Podle nedávné studie asi 15 až 30 % pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci mohou trpět právě syndromem bílého pláště.
Novinky ve stratifikaci rizika u pacientů s AKS
Novými zajímavými biomarkery pro stratifikaci rizika u pacientů hospitalizovaných pro AKS se zabývají tři klinické studie.
Přímá perorální antikoagulancia pro onkologické pacienty s atriální fibrilací
Ve srovnání s warfarinem vykazují přímá perorální antikoagulancia (DOAC, jinak též NOAC) nižší nebo podobný výskyt krvácení a cévních mozkových…
Vliv kanagliflozinu na kardiovaskulární systém
V retrospektivní studii byl kanagliflozin, inhibitor sodno-glukózových kotransportérů 2 (SGLT2), spojen s nižším rizikem srdečního selhání u pacientů…
Intraarteriální chemoterapie zachrání více dětských očí
Retinoblastom (Rb) postihne v ČR ročně šest až osm dětí do tří let věku. Nejzávažnější stupně D a E vedly dřív téměř vždy ke ztrátě oka. Změnu…
Nesouhlas s podmínkami projektu „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“
Společné nesouhlasné stanovisko ČLK, ČSK a ČLnK se týká uchazečů o zaměstnání z Ukrajiny, kteří budou na území ČR vykonávat vysoce kvalifikovanou…
Co přinese obnovená Rada poskytovatelů?
Obnovená Rada poskytovatelů bude vedena zástupcem ambulantní sféry. V předchozích letech byl preferován hlas nemocnic.
Z téměř nereálného ročního studia sester vznikla ještě kratší varianta
O zkrácenou formu tříletého studia na vyšších odborných školách, kratší o jeden až dva roky, vytvořenou zejména k řešení problému nedostatku…
Nejvýhodnějším pracovníkem pro zdravotnické zařízení je sestra
Nedostatek sester a středního zdravotnického personálu je horkým tématem již několik let. V současné době se podle některých zdrojů zdá, že se jejich…
Onkologům pomáhá v péči o ženy s karcinomem prsu Mamma HELP
Mamma HELP Pacientská organizace Mamma HELP už 19 let pomáhá onkologům s podpůrnou péčí o ženy s karcinomem prsu.
Jak z psychického stresu vznikají fyzické nemoci?
Psychický stres je známou příčinou fyzických onemocnění. Ale v čem tato souvislost spočívá? Na to hledala odpovědi nová americká studie.
Mikrobiom může ovlivit výsledky terapie checkpoint inhibitory
U myšího modelu s melanomem může terapie probiotiky (kmen Bifidobacterium) zabránit autoimunitní colitidě nebo ji alespoň omezit.
Střevní bakterie mohou ochránit před zhoubným bujením
Nový výzkum objasnil, jak strava ovlivňuje složení bakterií ve střevech.
Kardiovaskulární riziko matek dětí s nízkou porodní hmotnosti
Ženy, které předčasně porodily nebo přivedly na svět dítě s nižší porodní hmotností, než by odpovídalo gestačnímu stáří dítěte, mají v budoucnosti…
Ministr Vojtěch obnovil práci Rady poskytovatelů
Na ministerstvu zdravotnictví se 29. ledna poprvé sešla Rada poskytovatelů jako poradní orgán ministra Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha. Dvě desítky členů…
Jak hodnotí ředitele Kabátka zdravotnická obec?
V souvislosti se změnou složení správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se spekuluje o výměně současného generálního ředitele Ing. Zdeňka Kabátka…
Rada novým děkanům: vyhrňte si rukávy a začněte problémy řešit
Zeptali jsme se děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesora MUDr. Aleksiho Šeda, DrCs., který loni v dubnu svoji funkci obhájil a má za…
MZ otevře prostor pro individuální jednání o cenách
Úhradová vyhláška na rok 2019 by měla být nepodkročitelným minimem a otevřít prostor pro individuální jednání v rozsahu zdravotně pojistných plánů.…
Blahoslavená Aneta
Začátkem měsíce ledna uspěla naše pacientka Aneta u Městského soudu v Praze se svojí žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.
Ministr Vojtěch zastavil takzvanou „megavyhlášku“, vysoce inovativní léky bude řešit komplexně
Ministr zdravotnictví zastavil proces přijetí novely vyhlášky č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním…
Proč je dobré být lékařem právě v USA?
Odpověď dal medikům MUDr. Michal Křemen v přednášce na Veletrhu práce TRIMED JOB pořádaném loni v listopadu na 3. lékařské fakultě UK v Praze.
MUDr. Milan Kubek k zasedání zdravotního výboru věnovaného e-receptům
Vážené kolegyně a kolegové, rád bych vás stručně informoval o zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny dne 9.1.2018, které bylo věnováno…
Kontinuální monitorace glykemie
Ani ti nejpečlivější pacienti, kteří si měří glykemii třeba desetkrát denně, nemají možnost určovat trend v danou chvíli, zda je glykemie na vzestupu…
eRecept funguje a je to správná cesta, věří ministr
Za fungující a jen s minimem problémů označil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu…
Minuty MT – aktuální, stručné, interaktivní
Můžete je sledovat v mobilu, v tabletu nebo na PC v okamžiku, kdy máte čas na nové informace. Videa trvají nejdéle dvě minuty. Pokud vás zpráva…
Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2018
Přejeme úspěšné vykročení do nového roku.
Existují ideální lékař, ideální sestra?
Statistici evidovali v roce 2016 v českém zdravotnictví 212 209 přepočtených úvazků všech kategorií zdravotnických pracovníků.
Ve FN Brno pečují o nedonošené novorozence také matky
Ve FN Brno pečují o nedonošené novorozence také matky Na neonatologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno se v systému rooming-in stávají matky…
Zdravotnictví v příštím roce dostane víc o 22 miliard korun
Vládnímu prohlášení, které dostane 10. ledna ke schválení Poslanecká sněmovna, vytýká v oblasti zdravotnictví Česká lékařská komora, že nezmiňuje,…
Rád bych podpořil domácí péči
Několik otázek položil Medical Tribune ministru Mgr. et Mgr. Adamu Vojtěchovi. „Vidím, že se mezi jednotlivými segmenty poskytovatelů péče příliš…
Preventivní kardiologie
Ve spolupráci s vydavatelstvím Medical Tribune vyjde v brzké době publikace Preventivní kardiologie v praxi kolektivu autorů pod vedením MUDr.…
Nový ministr poskytl Medical Tribune rozhovor
Ve středu 13. prosince byl slavnostně uveden do funkce nový ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.
Vojtěch chce řešit eRecepty a obnovit Radu poskytovatelů
Celý příští rok nebudou lékaři sankcionováni za neužívání eReceptů, slíbil ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch při uvádění do funkce 13.…
Svaz zdravotních pojišťoven má doporučení pro ministra Vojtěcha
První kroky ministra Adama Vojtěcha by podle Svazu zaměstnaneckých pojišťoven (SZP) měly cílit na jednání o cenách péče pro rok 2019 a o nových…
Koalice pro zdraví je platformou pro dialog
Koalice pro zdraví, o.p.s. od svého vzniku 2. června 2004 hájí zájmy pacientů. Zastřešuje přes 70 pacientských organizací. Účastní se práce…
Loni skončila ztrátou téměř třetina nemocnic akutní péče
Ztrátou skončilo v roce 2016 hospodaření téměř třetiny nemocnic akutní péče. Celkové náklady 130 sledovaných nemocnic k 31. prosinci dosáhly 146,952…
Odliv sester z akutní lůžkové péče do ambulancí loni pokračoval
Odliv sester z akutní lůžkové péče se podle dat statistiků za rok 2016 zmírnil, dlouhodobý trend přechodu sester z akutní lůžkové do nelůžkové péče…
Pijte kávu pro zdraví!
Konzumace kávy, dokonce v počtu několika šálků denně, už není strašákem naopak široce doporučovaným zdravotním benefitem.
Suplementace vitamínem D snižuje riziko akutních respiračních infekcí
Nízká koncentrace 25-hydroxyvitamínu D (kalcidiolu) v krvi podle zjištěných údajů způsobuje náchylnost k akutním infekcím dýchacích cest.
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu.
Při CIDP je výhodná subkutánní léčba imunoglobulinem
Při chronické zánětlivé (inflamatorní) demyelinizační polyneuropatii (CIDP) je subkutánně aplikovaný imunoglobulin (SCIG) stejně bezpečný jako při…
Bariatrie řeší obezitu i diabetes, ale zvyšují riziko refluxu
Dva nejpopulárnější typy bariatických operací jsou sice téměř stejně účinné, ale pacientům, kteří zároveň trpí gastroezofagálním refluxem, mohou…
Politici hřeší na to, že lékaře profese baví
Lékaře profese baví a naplňuje. Boje odborů za vyšší platy ani varování ČLK, že kvůli nedostatku personálu nemůže garantovat kvalitu péče, u mediků…
Kvadrivalentní vakcína proti HPV je bezpečná i v těhotenství
Očkování proti lidským papilomavirů (HPV) v průběhu těhotenství zřejmě nezvyšuje riziko komplikací u matky ani u plodu, potvrzuje nová retrospektivní…
DRG by mohl být plošně v nemocnicích od roku 2020
Projekt DRG Restart má za sebou první rok kompletního sběru dat a jejich validaci. Z oblasti akutní lůžkové péče bylo ze 42 referenčních nemocnic…
Dopis ČLK, ČSK a ČLnK senátorům Parlamentu České republiky
Vážená paní senátorko, vážený pane senátore, jako představitelé lékařů, stomatologů a lékárníků dlouhodobě a opakovaně upozorňujeme na nebezpečí…
Výbor pro zdravotnictví povede preventivní kardioložka prof. Adámková
Vedení Výboru pro zdravotnictví převzala po členu hnutí ANO, profesoru onkologie MUDr. Rostislavu Vyzulovi, CSc., nově zvolená poslankyně za hnutí…
Na A. Vojtěchovi si zdravotníci cení, že naslouchá argumentům a není spojen s lobby
Jednatřicetiletý právník Adam Vojtěch by měl stát v čele resortu zdravotnictví po JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA. V předchozích čtyřech letech…
„Cost‑sharing“ a „risk‑sharing“ Aneb proč do krize zdravotnictví více nezapojíme farmaceutické firmy, které krizi nemají?
V poslední době se množí články o krizi našeho zdravotnictví. Jsme pro i proti. Máme tu závažné problémy personální, úhradové, ekonomické a řadu…
Úpravu paragrafu 16 žádá také VZP
Za léky uhrazené podle paragrafu 16 vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna loni 1,032 miliardy korun, před třemi lety 347 milionů. Prudce rostou i…
Novoroční dárek pro diabetiky od VZP
Od ledna 2018 bude VZP jako zatím jediná zdravotní pojišťovna u nás přispívat svým klientům s diabetem na tzv. náplasťovou inzulinovou pumpu, kterou…
Respekt všem lékařům!
Je šest hodin ráno. 24 hodinová pohotovostní služba konečně za mnou a přede mnou už jenom běžná osmi-hodinová směna. Přežil jsem já i všichni moji…
Dočká se zdravotnictví pod novým ministrem potřebných změn?
V čele ministerstva zdravotnictví se od 5. 12. 1989, kdy nastoupil prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., až po právě končícího JUDr. Ing. Miloslava…
Správné podávání a užívání antibiotik může zvrátit rostoucí riziko rezistence
V pořadí desátý Evropský antibiotický den připadl letos na 18. listopad a podílelo se na něm značné množství institucí jak zahraničních, tak…
Jediným klíčem k úspěchu zůstává včasná diagnóza
I přes pokračující výzkum, který však v oblasti nových léků zatím nepřinesl mnoho nového, zůstává karcinom pankreatu onemocněním s nejhorší prognózou…
Proč by lékaři měli psát podrobně dokumentaci?
Lékař by měl psát zdravotní dokumentaci tak, aby ji po něm mohl číst právník. Co je v dokumentaci, platí, co v ní není, musí se dokazovat znaleckými…
TRIMED JOB 2017
České nemocnice nabídly mladým lékařům práci a možnost přípravy na atestaci a studentům pražských lékařských fakult prázdninové praxe na Veletrhu…
Věčné otazníky kolem eHealth v Česku
Digitalizace zdravotnictví v České republice se dostává opět k nejdiskutovanějším tématům. A to nejen kvůli eReceptu. Elektronizace českého…
Kochleární implantát dostalo za třicet let v ČR přes tisíc pacientů
Kochleární implantát dostalo za 30 let v ČR přes 1000 pacientů Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole slaví…
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
ANO: Odsune-li se povinný eRecept o dva roky, spadne zase pod stůl
Odklad povinnosti eReceptu o dva roky, jak to požaduje Česká lékařská komora, není podle poslance ANO a člena správní rady VZP Mgr. et Mgr. Adama…
Pět úkolů pro ministra z pohledu zdravotních pojišťoven
Nový ministr zdravotnictví bude muset mít jistě více priorit z celé oblasti zdravotnictví. Z pohledu zdravotních pojišťoven bych však považoval za…
Reforma psychiatrické péče – pohled zvenku
Konference Léčba v psychiatrii III. se konala počátkem listopadu 2017 v Českých Budějovicích. Odborné setkání uvedl předseda Psychiatrické…
Prediktivní faktory a roztroušená skleróza
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se 13. října 2017 konaly již 44. Šerclovy dny. Prezentována byla zajímavá sdělení s aktuální…
Roztroušená skleróza a porucha plodnosti
Dvě třetiny pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou ženy, z nichž je asi polovina ve věku, kdy přichází v úvahu těhotenství. V současnosti není…
Fingolimod zlepšuje kognitivní funkce, redukuje četnost relapsů a lézí na magnetické rezonanci
Studie uveřejněná v recentním vydání časopisu Journal of Neurology (prosinec 2017) přináší výsledky klinické studie fáze IV.
Blokátory CGRP ve studiích osvědčují účinnost proti migrénám
Anti-CGRP přípravky erenumab a fremanezumab, tedy látky blokující ligand calcitonin gene‑related peptid, mohou účinně léčit epizodickou i chronickou…
U roztroušené sklerózy dochází k narušení metabolismu methinoinu. Nová cesta k léčbě?
Podle nové studie u roztroušené sklerózy (RS) dochází k přerušení metabolismu methioninu, kódované esenciální glukogenní aminokyseliny, a to…
Intrauterinní inseminace by měla předcházet IVF, tvrdí studie
U žen s idiopatickou neplodností vede intrauterinní inseminace (IUI) se stimulací ovarií k vyššímu počtu živě narozených dětí, uvádí nová studie.
Jak léčit alergickou rýmu? Nové guidelines
Americká Společná pracovní skupina pro parametry praxe v roce 2017 upravila guidelines pro medikaci při sezónní alergické rýmě.
V souvislosti s eReceptem podá ČLK trestní oznámení
Delegáti XXXII. sjezdu České lékařské komory, který se konal 11. a 12. listopadu v Brně, vyzvali novou Poslaneckou sněmovnu, aby odložila platnost…
Ve stomatologii eRecept smysl nemá
Povinné eRecepty od ledna příštího roku a následně od března i elektronická evidence tržeb patří vedle očekávání, kdo bude jmenován novým ministrem…
Drony vpadly do medicíny
Ve Spojených státech amerických postihuje zástava srdce mimo zdravotnické zařízení ročně přibližně 55 na 100 000 obyvatel.
Usnesení XXXII. sjezdu delegátů ČLK konaného ve dnech 11. – 12. listopadu 2017 v Brně
Přinášíme přehled usnesení XXXII. sjezdu delegátů České lékařské komory (ČLK), který právě skončil v Brně.
Problémem je systém, který staví lékárníky do role obchodníků
Problémů je víc, než bychom si my lékárníci přáli. Problémem je totiž momentálně celý systém, který staví lékárníky do pozice obchodníků. Ale se…
Škola akcentuje odbornost, praxe ekonomickou udržitelnost lékáren
Univerzita nás lékárníky připravuje zevrubně a všeobecně na získávání a využívání léčivých látek a jejich působení v lidském těle. Akcentuje naši…
Lékaři požadují odklad a doladění eReceptu
Odpůrců eReceptu, který bude povinný již od 1. ledna 2018, přibývá. K České lékařské komoře se přidala i České lékařské společnosti Jana Evangelisty…
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
Urologie je stále řemeslo
Velkému zájmu českých i zahraničních účastníků 63. výroční konference České urologické společnosti ČLS JEP (ČUS) se těšila live surgery – přímý…
Geriatrická paliativní péče vyžaduje smíření i respekt
V roce 2050 budou na světě dvě miliardy lidí starších 60 let. Jen v ČR se podíl obyvatel starších 80 let zvýší do roku 2050 ze současných tří na…
Usnesení XXVII. sjezdu delegátů ČLnK
konaný ve dnech 3. – 4. 11. 2017 v Benešově. Sjezd rozhodl, vzhledem ke kritické situaci českého lékárenství, o přerušení svého jednání s tím, že…
SOTIO zařadilo posledního pacienta do studie VIABLE
Biotechnologická společnost SOTIO dnes oznámila zařazení posledního pacienta do VIABLE, fáze III globální klinické studie hodnotící bezpečnost a…
I zbytky pesticidů v ovoci a zelenině vedou k neplodnosti
Ženy, které konzumují ovoce a zeleninu s vyšší koncentrací reziduí pesticidů, mají menší pravděpodobnost početí, tvrdí nová studie.
Užívání statinů zvyšuje riziko cukrovky, ale výhody převažují
Statiny zřejmě dále zvyšují riziko propuknutí diabetu u pacientů, kteří už rizikoví z hlediska tohoto onemocnění jsou. Tvrdí to sekundární analýza v…
Smíšené výsledky při používání biosimilars v revmatologii
Se vstupem biosimilars na trh se objevily dvě otázky: zda tyto léky umožňují úsporu nákladů, a zda výměna originálních biologických léčiv za „kopie“…
Biologika u těhotných nezvyšují riziko infekce u dětí
Riziko vážných nebo oportunních infekcí u malých dětí se nezvyšuje při podávání biologických léčiv matkám s revmatoidní artritidou (RA).
Mladým lékárníkem v době klientelismu, netransparentnosti a elektronické šikany
V souvislosti s protestními akcemi pořádanými Koalicí soukromých lékařů 10. a 18. října, které podpořili také lékárníci, jsme požádali o příspěvky…
Zpráva ze 74. slavnostní klinické konference Revmatologického ústavu
Dne 20. října 2017 organizoval Revmatologický ústav v Praze Slavnostní klinickou konferenci k 65. výročí založení Revmatologického ústavu.
Inhibitory protonové pumpy nezpůsobují poškození kognice
V poslední době se objevily v médiích zprávy, že inhibitory protonové pumpy (IPP) mohou negativně ovlivňovat kognitivní schopnosti a vést k demenci.…
Intenzívní cvičení je při osteoporóze prospěšné
Malá australská studie vyvrací dosavadní názory, že tento ve fitcentrech stále oblíbenější druh cvičení není při osteoporóze vhodný, protože by mohl…
S tisícem léčených gama nožem ročně má Homolka světový primát
Přes 18.500 radiochirurgických operací provedli za 25 let na Leksellově gama noži lékaři v Nemocnici Na Homolce.
Chtěla jsem normálně žít, ne už být v koloběhu přesčasů
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Odešla jsem do Německa hlavně kvůli dalšímu vzdělávání
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Lékařka z ČR se ve Švédsku věnuje transplantacím
Švédsko spolu s Německem, Británií a USA patří k zemím, kam míří za prací řada mladých českých lékařů. Nový domov i pracovní uplatnění zde před 22…
Testy ženské plodnosti nejsou spolehlivé
Testy ovariální rezervy, jejichž ceny se v českých podmínkách pohybují mezi 600 až 1 000 Kč, jsou zřejmě zbytečným vyhazováním peněz.
Budoucnost zdravotnictví záleží na jednáních, z nichž vzejde osoba ministra
Zdravotnictví má za sebou velmi neúspěšné čtyři roky; voliči to náležitě ocenili. Budoucnost zdravotnictví nezáleží ani tak na výsledku voleb, jako…
Veletrh JOB DAYS nabídl 300 míst v německých a rakouských nemocnicích
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl letos lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších…
Odešli jsme do Německa, aby syn vyrůstal dvojjazyčně
Devátý ročník mezinárodního veletrhu JOB DAYS lékařství a zdraví nabídl lékařům z ČR a ze Slovenska 300 volných míst v nejrůznějších odbornostech v…
Simulační medicíně patří budoucnost
Součástí programu výročního kongresu České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP bylo i sympozium s názvem „Proč se…
Poraďte pacientovi: hematurie a nádory močového měchýře
Karcinom močového měchýře je devátým nejčastějším onkologickým onemocněním – v ČR jde ročně asi o dva tisíce nových diagnóz. Incidence však roste, za…
Zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí
Do dlouhodobého projektu redakce Medical Tribune, v němž příležitostně přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, se nově zapojila Sekce…
Americké úřady varují před nitroočním použitím vankomycinu při operacích katarakty
Intraokulární využití vankomycinu při operacích šedého zákalu jako prevence endoflamitidy (akutního zánětu všech nitroočních tkání a struktur) se…
Zubařům vadí povinné EET a eRecept
Obrovský zájem stomatologů vzbudila na Pragodentu akce České stomatologické komory (ČSK), a nebylo divu. Tématem byly elektronická evidence tržeb (…
Lékárníci vstupují do symbolické stávky
Lékárníci ve středu 18. října zavřou symbolicky lékárny na 30 minut od 10.30 do 11.00, aby upozornili na ohroženou dostupnost lékárenské péče.…
Co by potřebovalo české lékárenství k oživení?
Současný stav českého lékárenství je dle mého názoru tristní. Těsně před vyhlazením jsou nezávislí soukromí lékárníci. V současných liberálních…
Umějí lékaři motivovat pacienty k dodržování diety?
Pacienti lépe dodržují doporučená dietní opatření, pokud jim lékař srozumitelně vysvětlí, před jakými zdravotními komplikacemi se tím chrání. Pokud…
Antikoncepční pilulky snižují riziko revmatoidní artritidy
Ženy, které užívají nebo někdy v životě užívaly hormonální antikoncepci, mají menší pravděpodobnost, že onemocní revmatoidní artritidou (RA).…
Plastika nosu ze zdravotních důvodů
Dýchací obtíže, vysoká nemocnost, zhoršení alergií, nedostatečná oxygenace a z ní vyplývající riziko kardiovaskulárních chorob – tak vážné důsledky…
V počtech transplantací se drží ČR na předních místech žebříčku
Česká transplantační nadace Karla Pavlíka oslavila 25. výročí svého vzniku 12. října benefičním večerem v Betlémské kapli nazvaným „Pět kapitol z…
Paliativní péče o dětského pacienta může trvat roky
Umírající děti a jejich smrt jsou v naší společnosti často stále ještě tabu. Zatímco paliativní péče pro dospělé se pomalu stává součástí systému, o…
Biosimilars – od konceptu k realitě
Celkové snížení nákladů na zdravotní péči a větší dostupnost inovativní léčby, a to i pro pacienty v nízkém riziku či v časném stadiu onkologického…
Překročení limitu zdravotní pojišťovny
Jaké argumenty může použít lékař, který má v péči pacienty, kteří potřebují drahou léčbu? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z mezinárodní…
Ambulantní lékaři pohřbívají svoje praxe
Více než 10 000 praktických lékařů pro děti i dospělé, stomatologů a dalších ambulantních specialistů si 10. října navlékne na rukáv černé pásky.…
Výsledky studií prezentované na ESMO 2017 mění guidelines
Letošní kongres Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO), který se uskutečnil od 8. do 12. září v Madridu, byl globální událostí. Zúčastnilo se…
Zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí
Do dlouhodobého projektu redakce Medical Tribune, v němž příležitostně přinášíme zkušenosti našich lékařů z práce v zahraničí, se nově zapojila Sekce…
Novinky z arytmologie očima mladých kardiologů
Mladí lékaři sdružení v pracovní skupině Kardio 35 České kardiologické společnosti připravili stručné souhrny toho podstatného, co v jednotlivých…
Letošní kongres ESC. Respekt k nejmodernějším i tradičním postupům
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) se od 27. do 30. srpna do španělské Barcelony sjelo na 30 000 účastníků ze 140 zemí, své…
Kongres EASD na pomezí diabetologie a kardiologie
Po šesti letech se výroční zasedání Evropské asociace pro studium diabetu vrátilo do Lisabonu, města objevitelů a mořeplavců. Na účastníky zde mimo…
Urikémie – staronový marker kardiovaskulárního zdraví
Kyselina močová je konečným produktem metabolismu purinů. Urikémie je standardně sledovaná a případně léčená zejména z hlediska dny a jejích…
Odmítnutí léčby pacientem
Negativní reverz je projevem autonomie pacienta, ale jaké právní důsledky plynou pro ošetřujícího lékaře? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z…
Kolorektální screening je v ČR opřen hlavně o praktické lékaře
Zdravotní pojišťovny rozeslaly od ledna 2014 do prosince 2016 přes 3,7 milionu pozvánek ke screeningovému vyšetření pro časný záchyt kolorektálního…
Paliativní medicína je jediný obor, kterým se lékař neuživí ani po atestaci
Paliativní medicína již má ve vyspělých zemích své stabilní místo a její problematika se stala nedílnou součástí všech významných kongresů…
Benefity gastrického bypassu přetrvávají i po dvanácti letech
Dosud nejdelší observační retrospektivní studie potvrdila, že zdravotní přínosy chirurgického řešení obezity přetrvávají u většiny pacientů ještě…
Ultrarychle působící inzulin potvrdil svůj potenciál u diabetu 1. typu
Hlavní snahou při vývoji moderních inzulinů je snaha napodobit fyziologické zpracování glukózy v organismu tak úzce, jak je to jen možné. Zatím…
Budoucnost systému zdravotní péče závisí na kompetencích praktiků
Organizátoři Evropské konference praktických a rodinných lékařů WONCA, která se konala v Praze před více než dvěma měsíci, chtěli navázat na úspěch…
Lékárníci žádají v příštím roce víc peněz za práci
Lékárníci, majitelé lékáren i studenti farmacie požadují navýšení odměny lékárníků za práci. Místo 13 korun za signální výkon výdeje léčivých…
Až polovině obcí chybějí nebo brzy budou chybět lékaři
S nedostatkem lékařů se potýká nebo brzy bude potýkat až polovina obcí v ČR, chybějí hlavně praktičtí lékaři pro dospělé i děti, stomatologové a…
Jak se lze bránit e-preskripci?
Může lékař, který nepoužívá počítač, odmítnout vydávání e-receptu, a kdo mu případě nahradí pořízení počítačového vybavení a získání kvalifikace? V…
Neurologové chystají sledování kvality péče iktových center
S cévní mozkovou příhodou je v Česku hospitalizováno zhruba 51 000 pacientů ročně. U části se však jedná o recidivu, lékaři tak odhadují, že nových…
Skórovací dotazník umožní odhalit sepsi dřív
K dřívějšímu odhalení počínající sepse by mohl pomáhat skórovací dotazník, který sleduje šest hlavních fyziologických funkcí. Dotazník po…
Registrace liraglutidu se rozšiřuje o snížení kardiovaskulárního rizika
Konečným cílem léčby diabetu není kontrola glykémie, ale omezení rizika komplikací tohoto onemocnění, a tím i snížení mortality. Především u…
IKEM zaznamenal rekordní nárůst dárců do registru
Do Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM vstoupilo letos do počátku září 2118 dárců, což je o 254 víc než za celý loňský rok. K historickému…
Vzdělávání pro nelékařské profese: Organizace a řízení ve zdravotnictví
Prosperita zdravotnických zařízení i jejich částí je i za nepříznivých podmínek vždy závislá na kvalitě řízení. Dobrým manažerem se obvykle člověk…
Poruchy růstu u dítěte se mnohdy odhalí zbytečně pozdě
Podávání růstového hormonu je u dětí spojeno s šesti indikačními skupinami. Čím dříve se s jeho podáním u vrozených poruch začne, tím větší je šance,…
Farmaceutický průmysl představuje pokroky ve výzkumu léků
Obrovský skok v délce přežití onkologických pacientů, proměna nákazy HIV z dříve fatálního problému v problém zvládnutelný anebo využití genové…
Výroční konference odborníků v léčbě těžkými částicemi
Ve dnech 8.–13. května 2017 se ve městě Jokohama v Japonsku konala 56. výroční konference PTCOG – Particle Therapy Co-Operative Group, profesní…
Zvýší tetravakcína proti chřipce v Česku proočkovanost?
Historicky poprvé je v ČR k dispozici tetravakcína proti chřipce, která poskytuje širší ochranu a měla by nahradit dosavadní třívalentní očkovací…
Nadační fond přispěl na rehabilitaci dívce po CMP
Přestože nyní čtrnáctiletá Štěpánka utrpěla mrtvici už ve svých čtyřech letech, může dnes díky péči lékařů a specializované rehabilitaci vést…
Proč u karcinomu plic roste podíl nekuřáků?
Podle zprávy zdravotnické služby USA (Surgeon General Report) z roku 2004 bylo mezi pacienty s karcinomem plic 10 až 15 % osob, které nikdy nekouřily…
Kongres intenzivistů, který přináší čerstvý vítr
Série konferencí SMACC (Social Media and Critical Care) boří stereotypy o tom, jak by měla vypadat profesionální setkání v medicíně, již od roku 2013.
Současné guidelines pro výživu odporují novým zjištěním
Mimořádně rozsáhlá retrospektivní studie zpochybnila řadu dosud tvrdošíjně opakovaných pravd o skladbě potravy a o jejímu vlivu na lidské zdraví,…
Zdravotní sestry na konferenci mluvily o těhotenství s roztroušenou sklerózou
Ve dnech 16. až 17. června se v Brně konal již 5. ročník multioborové konference pro zdravotní sestry z českých i slovenských MS center.
Nulová marže nemocničním lékárnám?
Bonus, malus, kalus, plus, minus, exitus. To tak nějak prolétne hlavou člověku, používajícímu celoživotně latinskou terminologii, když čte čisticí…
Co v praxi znamená novela zákona o nelékařích?
Od 1. září 2017 vstupuje v platnost novela zákona č. 96/2004 Sb., která zásadně mění kontrolu celoživotního vzdělávání nelékařských zdravotnických…
„Centrum strachu“ vytváří nové neurony i v dospělosti
Mozek konstantně vytváří nové neurony, ale nový výzkum poprvé odhalil, že se tak děje i v oblasti amygdaly, které se také říká „centrum strachu“, a…
Předčasně narozené děti mají lepší vyhlídky než před 20 lety
Francouzská studie prokázala snížení počtu neuromotorických postižení u předčasně narozených dětí v roce 2011 v porovnání s těmi, které se narodily v…
Nový typ defibrilátoru umožňuje celotělovou MRI
Lékaři Kardiocentra Fakultní nemocnice Olomouc provedli první implantaci defibrilátoru automaticky detekujícího prostředí magnetické rezonance. Celý…
Čeští studenti vyvinuli pro diabetiky „chytrý“ glukometr
Do dvou let by diabetické děti mohly místo dosavadních rozměrných glukometrů nosit na krku glukometr ve formátu kreditní karty, který komunikuje s…
Může zdravotní sestra aplikovat na požádání injekční formu léku svým blízkým a kamarádům?
Na zdravotní sestry se často obrací řada osob s žádostí o aplikaci injekčního léku. Smí nebo nesmí sestra injekci aplikovat a je v případě…
Nový sideroforový cefalosporin je účinný proti multirezistentním G- patogenům
Vzhledem k rychle se zvyšujícímu počtu multirezistentních gramnegativních patogenů vznikla naléhavá potřeba nových léčiv s účinnou antimikrobiální…
Rezistentní tuberkulóza se bude dál šířit
Ve čtyřech nejhůře postižených zemích (Indie, Filipíny, Rusko a Jihoafrická republika) bude až do roku 2040 dál přibývat případů rezistentních forem…
Ztráta spinálních nervových vláken není jedinou příčinou invalidity u RS
Ztráta axonů (nervových vláken) u mnoha pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) způsobuje chronické postižení. Tato obecně známá skutečnost vedla k…
Relaps karcinomu prsu způsobuje metabolismus tuků residuálních buněk
Ačkoliv v poslední době byl v léčbě karcinomu prsu dosažen velký pokrok, toto onemocnění stále zůstává nejčastější příčinou úmrtí žen s onkologickým…
Alkohol podávaný 3x až 4x týdně snižuje riziko diabetu
Pití alkoholu třikrát až čtyřikrát týdně významně chrání proti rozvoji cukrovky, tvrdí dánská studie.
Diverzita a digitální transformace v primární péči
Na 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, která se konala na přelomu června a července v Praze, vystoupil i dr.…
Kolik sester od července opravdu má příplatek 2000 korun?
Příplatek 2000 korun má od července dostávat 43.000 sester pracujících u lůžka ve směně a bez odborného dohledu, realita se liší. Jisté tyto peníze…
Je možné provádět odborný dohled zdravotní sestry po telefonu?
Tazatelku zajímá, zda musí být zdravotní sestra vykonávající odborný dohled fyzicky přítomna na pracovišti. V poradně MT odpovídá Mgr. Vendula…
Hrozí konflikt etiky a ekonomiky v české medicíně?
V posledních několika měsících se často nad touto otázkou zamýšlím. Zeptal jsem se jedné ikony české medicíny, zda si představovala vývoj české…
Objeveny biomarkery zvýšeného rizika mrtvice u žen
Ženy se zvýšenou koncentrací beta-2 mikroglobulinu v krvi mají vyšší riziko ischemické cévní mozkové příhody (CMP), nejčastějšího typu CMP. Tvrdí to…
Otazníky přechodu z biologik na biosimilars
Přechod z originálních biologických léků na biosimilars byl tématem mnoha vzrušených diskusí na letošním kongresu Evropské ligy proti revmatismu …
Základní poselství českých praktických lékařů: Čeští praktici chtějí udržet krok se svými zahraničními kolegy
Na letošní 22. konferenci evropské sekce organizace praktických lékařů WONCA Europe, kterou od 28. června do 1. července pořádala v Praze SVL ČLS JEP…
Nepodepsala jsem…
Svědectví mladé lékařky o pracovních podmínkách mladých lékařů. Připraveno ve spolupráci s Mladí lékaři z.s. www.mladilekari.com.
Přípravy SÚKL na spuštění eReceptu finišují
Poprvé byl eRecept v Česku legislativně zaveden v roce 2007, od 1. ledna 2018 bude pro lékaře na základě zákona o léčivech elektronická preskripce…
Zdravotní pojišťovny již nemohou unikat soudnímu přezkumu při stanovování úhrad zdravotnických prostředků
Problematika berlí, očních čoček, a dalších zdravotnických prostředků neopustila jednací síně Ústavního soudu. V červnu Ústavní soud na návrh skupiny…
Psychologická intervence je důležitá ve všech stadiích onkologického onemocnění
Letošního 32. kongresu Americké společnosti pro klinickou onkologii (ASCO) se zúčastnilo přes 38 000 specialistů z celého světa. Vedle cílené léčby…
Liga EULAR letos oslavila své 70. narozeniny
Letošní kongres Evropské ligy proti revmatismu (EULAR), který se konal v Madridu od 14. do 17. června, se stal rekordním. Sešlo se na něm přes 14 000…
Jak a proč indikovat betablokátory u hypertenze a po infarktu myokardu
Dvě trojice předních kardiologů vystoupily ve druhé polovině dubna na téměř paralelně probíhajících odborných sympoziích v Praze a Brně. Jejich…
Dočkáme se sdílení dat ve zdravotní a sociální sféře?
Již od dob Bismarckových byly u nás, stejně jako jinde v Evropě, zdravotní a sociální systémy v těsné součinnosti. K přerušení tohoto přirozeného…
Bez razantních kroků není stávající standard péče udržitelný
Náklady zdravotnictví rostou, zejména kvůli rychle stoupajícím platům, stárnutí populace, tím pádem rostoucímu počtu chronických pacientů, a také…
Dostupnost 15 minut ohrožuje pacienty
Výbor České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP (ČSARIM) vydal 29. června stanovisko, v němž upozorňuje, že novela…
Puzzle jménem metabolický syndrom je známé přes 100 let
Jako otce metabolického syndromu uvádějí encyklopedie doktora Geralda Reavena, který publikoval práci o syndromu X v roce 1988.
Dabigatran vs. rivaroxaban – porovnání dat „head to head“. Antikoagulační terapie u seniorů nad 65 let
Fibrilace síní (FS) je nejčastější setrvalou poruchou rytmu, jejíž prevalence se pohybuje kolem tří procent ve věku nad 20 let, s přibývající…
Úzkost a zlost před srdečním infarktem a dlouhodobá úmrtnost
Šestičlenný mezinárodní tým expertů z výzkumných pracovišť v Nizozemsku (Tilburg), USA (Boston a Burlington) a Austrálii (Sydney) vedený Loesem…
Africké srdce
Mladí čeští kardiologové pomáhají v projektu Nadačního fondu Africké srdce, který sami založili, s diagnostikou a léčbou srdečních chorob u dětí z…
Poraďte svému pacientovi: Při srdečním selhání pozor na skokový nárůst hmotnosti
O srdečním selhání se někdy mluví jako o epidemii třetího tisíciletí. Přesto bývá zaměňováno za jiné kardiologické problémy, nebo dokonce…
Prognóza pacientů s diabetickou nohou se příliš nelepší
Syndrom diabetické nohy je sice frekventní, ale často opomíjené onemocnění, které významně negativně ovlivňuje nejen kvalitu života postižených, ale…
Respirační infekce zvyšují riziko infarktu až sedmnáctkrát během prvních sedmi dní
Každoročně utrpí infarkt myokardu stovky tisíc lidí na celém světě. Nový výzkum naznačuje, že k němu vedou závažné i běžné respirační infekce.…
Lékaři by měli sledovat varující známky anorexie u pacientů
Poruchy příjmu potravy jsou onemocnění velmi skrývané, postihují zhruba pět procent populace, na pacientech ale nejsou vždy vidět. Řada nemocných se…
Když se řekne plastická chirurgie, veřejnost si představí prsa, nos a liposukci
Ve dnech 21. a 22. dubna proběhla ve Velkých Bílovicích mezioborová konference plastických chirurgů a dermatologů s názvem ON/IN UNDER SKIN. Po jejím…
Kdy je blokáda sympatiku ku prospěchu a jak jí dosáhnout?
Aktivace sympatiku je spojena se vzestupem tepové frekvence a zvýšením rizika úmrtí z kardiovaskulárních příčin. Porucha funkce autonomního nervového…
Česko má nejvíce případů klíšťové encefalitidy v Evropě
Podle aktuálního průzkumu společnosti STEM/MARK, kterého se účastnilo 506 respondentů z celé České republiky, 67 procent z dotazovaných ví, že…
Stále častěji cestují i rizikové skupiny populace
Nikdy v historii necestovalo tolik osob jako v těchto letech, počet turistů přitom meziročně neustále narůstá. V roce 2016 se tento ukazatel…
Antibiotika souvisí s prekurzory rakoviny střev
Osoby, které dlouhodobě užívají antibiotika, mají vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvinou polypy v tlustém střevě, které jsou prekurzorem většiny…
Nejdůležitější informace z 18. Jedličkových dnů
Nadační fond Impuls ve spolupráci se Sekcí neuroimunologie a likvorologie České neurologické společnosti ČLS JEP uspořádal ve dnech 26.–27. května…
Zásadní poznámky k lymské borelióze pro pacienty a jejich ošetřující lékaře
Proč si tolik pacientů myslí, že má lymskou boreliózu (LB)? Proč tolik lékařů „neumí“ tuto nemoc léčit? Příčiny jsou dvě. Symptomy počáteční i…
Křečové žíly se nově léčí lepením
Zcela novou metodou VenaSeal/TM Closure se začaly ambulantně léčit křečové žíly také v Česku. Metoda se užívá v USA od roku 2014, od letošního roku…
Přenesení poloviny úvazku soukromé praxe do jiného kraje
Lze část úvazku ortopedické praxe převést do jiného kraje, na jiný právní subjekt, a jak předejít zamítavým stanoviskům k žádosti o uzavření smlouvy?…
Vybrané novinky z „lipidových“ doporučení
Opravdu jen velmi stručně charakterizujme hyperlipoproteinémii a dyslipidémii jako skupinu metabolických onemocnění hromadného výskytu, která jsou…
Syndrom vyhoření u lékařů
„Syndrom vyhoření“ je překlad anglického „burn‑out“ nebo „burnt‑out“. V medicíně použil tento termín poprvé v roce 1974 německý psycholog Herbert J.…
Tématem Dne lékáren je alergie
Ve čtvrtek 15. června 2017 proběhne v téměř 1000 lékárnách tradiční Den lékáren. Tento rok jsou tématem alergie, kterými trpí v České republice…
Ústavní soud, zdravotnické prostředky a trocha toho nadstandardu
Po dvou letech čekání se u Ústavního soudu dne 10. 5. 2017 konalo veřejné slyšení k úhradám zdravotnických prostředků. Skupina senátorů napadá…
Nízkokalorická sladidla podporují ukládání tuku
Studie, prezentovaná na 99. konferenci americké Endokrinologické společnosti v Orlandu ukázala, že nízkokalorická umělá sladidla způsobují…
Metformin nadále rozšiřuje svoje indikace
Od první chemické syntézy metforminu uběhlo téměř století a tato účinná látka se v klinické praxi používá už šest dekád. Kromě zajímavého…
Koncentraci krevních tuků zvyšují autoimunitní faktory
Existuje mnoho známých mechanismů, které vedou k hypertriglyceridémii. Výzkum nyní objevil nový – jde o autoprotilátky proti proteinu GPIHBP1, které…
Je současné rozhodování o změně léčby roztroušené sklerózy založeno na důkazech?
Změna léčby u pacienta s roztroušenou sklerózou (RS) je indikována zejména při nedostatečné účinnosti a výskytu relevantních nežádoucích účinků,…
Účelná farmakoterapie jako přínos pro pacienta
Účelná farmakoterapie je jedním z důležitých témat současné medicíny. Jedná se vlastně o způsob, jak přizpůsobit farmakoterapii na míru konkrétnímu…
Klostridiový den – letos již potřetí!
Dne 13. 5. 2017 se v Kongresovém centru Nemocnice Na Homolce v Praze uskutečnil již 3. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den. Akce…
Již brzy ve vašem mobilu
Moderním technologiím se v medicíně nelze vyhnout a nemůžeme je ignorovat ani v komunikaci. Proto jsme se rozhodli zmodernizovat naše sdílení…
Jak optimalizovat terapii metforminem?
Metformin je podle evropských i amerických doporučení lékem první volby pro všechny diabetiky 2. typu (DM2) bez kontraindikace. Podávat ho lze jak…
Kolik u nás žije sklerotiků, nevíme, ale známe počet léčených
Nové výstupy z registru ReMuS za rok 2016 byly zveřejněny na tiskové konferenci 16. května 2017. Zřizovatelem registru je nestátní nezisková…
Čas jsou peníze, ale také mozek
V přednáškách a sympoziích XXV. sjezdu České kardiologické společnosti poměrně často zaznívalo téma cévní mozkové příhody (CMP). Česká republika…
Africká nemocnice naučila české mediky větší samostatnosti
K Pět studentů 3. lékařské fakulty UK pod vedením mladého lékaře z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a dentistky z Všeobecné fakultní nemocnice…
Lidí se závislostí přibývá, nabídka péče nestačí
Adiktologie je podfinancovaná, ambulantní síť pro závislé je nedostatečná. Problém závislosti není omezen na adiktologii, prostupuje celým…
Nelegální nabídky léků na internetu
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) začal zveřejňovat webové stránky, které nabízejí neschválené přípravky. Reagoval tak na rostoucí počet podnětů…
Kvalifikace dětských lékařů
Novela zákona o vzdělávání lékařů, která nebude účinnost 1. července, ruší základní obory Dětské lékařství a Praktické lékařství pro děti a dorost …
Psychické poruchy nezvyšují riziko Alzheimerovy choroby
K tomuto závěru došla studie finské univerzity UEF, zveřejněná v European Psychiatry. Prozkoumala k tomu údaje od všech pacientů s klinicky ověřenou…
SPL usiluje o zvýšení kompetencí praktických lékařů
Novým předsedou Sdružení praktických lékařů je dosavadní místopředseda MUDr. Petr Šonka. Na XXVII. konferenci SPL 8. dubna zvolili delegáti…
Jaké vlastnosti prodlužují aktivní život?
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Vědci objevili protein zodpovědný za alergická onemocnění
Nová studie zjistila, jak překvapivě širokou škálu oblastí – ekonomickou, sociální, psychologickou i zdravotní – zasahuje i ve vyšším věku pět…
Mladí lékaři se učili, jak vést rozhovory o závěru života
Na programu letošních XLI. brněnských onkologických dnů byl i interaktivní seminář Sdělování závažných zpráv v onkologii pořádaný Klubem mladých…
Těhotné klientky OZP ohrožené cukrovkou budou sledovány na dálku
Aktuální hladinu cukru v krvi u těhotných klientek OZP budou lékaři sledovat na dálku přes mobilní telefon. Nastávající maminky ohrožené cukrovkou už…
Současná vyhláška nebere v potaz nemocné s plicní hypertenzí
Lidé s plicní hypertenzí trpí v případě značně rozvinuté nemoci silnou dušností. Nemocní s sebou často musejí mít kyslíkovou bombu a i běžný nákup…
S komunikací mají často problém ti, kdo si to odmítají přiznat
Český lékař má podle nedávných zjištění na sdělení špatné zprávy nemocnému deset až dvanáct minut a většinou k tomu dochází na pokoji pacienta nebo…
Budeme potřebovat mnohem více odborníků
Profesor MUDr. Jiří Raboch, DrSc., býval dlouhá léta předsedou odborné Psychiatrické společnosti ČLS JEP. Podílel se tak mimo jiné na přípravě…
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká
Práce na hygienické stanici mladé lékaře příliš neláká, i když je různorodá a zajímavá. Není to akční medicína s operacemi zachraňujícími životy a…
Poplatky ve zdravotnictví potřebujeme, ale neumíme je zavést
To, že přiměřená finanční částka zaplacená v souvislosti s poskytováním služeb veřejného zdravotního pojištění by mohla s řadou problémů pohnout a…
Technologie v diabetologii. Blízká budoucnost technologií v diabetologii
Zvolila jsem si pro dnešní příspěvek ne úplně lehké téma. Nemám totiž žádné věštecké schopnosti a musím tudíž vyjít z faktů, které další vývoj…
Novým děkanem Lékařské fakulty MU bude Martin Bareš
Nového kandidáta na děkana dnes zvolil Akademický senát Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (MU). Stal se jím Martin Bareš, současný prorektor MU…
Diabetická noha v průniku několika oborů
Součástí programu letošních Diabetologických dní v Luhačovicích bylo i velmi prakticky koncipované sympozium zaměřené na komplexní přístup k syndromu…
Komora chce přitáhnout do dění více mladých zubařů
Viceprezident České stomatologické komory MUDr. Robert Houba, Ph.D., obhájil na volebním sněmu stavovské organizace v Mikulově svůj post. Od září…
Dodatečné doplňování lékařských zpráv
Má pacient právo žádat po lékaři, aby dodatečně doplnil údaje v lékařské zprávě nebo v ní něco neuvedl? V poradně MT odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z…
Benzodiazepiny zvyšují riziko pneumonie u pacientů s Alzheimerovou chorobou
Podle závěrů observační studie, zveřejněné v Canadian Medical Association Journal (CMAJ), benzodiazepiny vyvolávají u pacientů s Alzheimerovou…
Větší mozek nebo menší úbytek hmoty?
Lepší kognitivní výkonnost u zdravých starších jedinců, definovaných jako SuperAgers, je zřejmě z části důsledkem pomalejšího tempa mozkové atrofie.
Všeobecná zdravotní sestra a odměna od VZP
Má všeobecná zdravotní sestra v nestátním zdravotnickém zařízení právo na odměny od VZP? Odpovídá JUDr. Ondřej Dostál z partnerské advokátní…
Quo vadis, rehabilitace?
Organizátoři 10. Pfeifferových dnů si nemohli vybrat výstižnější název konference a příznačnější datum. Klinika rehabilitačního lékařství na počest…
Co přinesou nařízení EU o zdravotnických prostředcích pacientům?
Dne 5. 4. 2017 přistoupil Evropský parlament k závěrečnému hlasování o nových nařízeních EU pro zdravotnické prostředky a IVD. Podle všech očekávání…
Odhalování demence včasným screeningem?
Demence jako výzva současnosti a problém budoucnosti? bylo téma semináře, který 18. dubna pořádal Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny…
Brno hostí XXV.výroční sjezd České Kardiologické společnosti
Kongresu, který se koná od 7. do 10. května 2017 v Areálu Veletrhy Brno a.s., se účastní kolem 3 500 lékařů a zástupců ostatních zdravotnických…
Za rok přibylo přes 2000 nových onemocnění astmatem
O více než 2 100 se zvýšil za jediný rok počet klientů Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR), trpících astmatem. „Zatímco v roce…
Inzulínová rezistence vede k poklesu kognitivních funkcí
Snížená citlivost tkání na inzulín může ve vyšším věku vést k rychlejšímu zhoršení paměti a dalších mentálních schopností dokonce i u lidí, kteří…
Odbory: Chystá se největší odstátnění majetku za posledních 20 let!
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval Poslaneckou sněmovnu, aby přerušila projednávání zákona o univerzitních nemocnicích. Naopak…
Rizikové faktory deprese se s věkem mění
Dánští vědci z VU University Medical Center v Amsterdamu prokázali, že rizikové faktory deprese se mění s věkem. Pokud jsou rizikové faktory…
Začíná nová epocha diabetologie?
Mezinárodní kongres ACROSS T2D (The Academy for Cardiovascular Risk, Outcomes and Safety Studies in Type 2 Diabetes), který se konal 23.–24. března…
V komunikaci se cení upřímnost
Na konferenci o paliativní péči, která se konala 13. dubna v Praze, z amerického Seattlu přiletěl profesor Anthony Back, klinický onkolog, ředitel…
Kde končí heroická medicína
Pýcha patří mezi hříchy hlavní a hlavní se tyhle hříchy jmenují nikoli pro svůj význam, ale proto, že pocházejí z hlavy. Naopak mezi sedm…
Ocenění pro dárce kostní dřeně
Dojemným okamžikem, setkáním dárkyně a příjemce, již tradičně vyvrcholil slavnostní večer, pořádaný Nadací pro transplantace kostní dřeně a Český…
Praktičtí lékaři vyzývají ministerstvo zdravotnictví ke splnění slibu
Praktičtí lékaři vyzývají v memorandu Ministerstvo zdravotnictví, aby v rámci kapitační platby dorovnalo cenu jejich práce podle svého slibu a…
Koncert pro IMPULS vynesl přes 400 000 korun na léčbu duše
Přední čeští interpreti Václav Hudeček, Kristina Fialová a Petr Nouzovský za doprovodu Barocco sempre giovane společně vystoupili 20. dubna 2017 pro…
Pozvánka IPVZ na specializační kurz Organizace a řízení ve zdravotnictví
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pořádá pro zdravotnické pracovníky uvedené v § 5 až 28 zákona č. 96/2004 Sb., zákona o…
Entresto by nám mohlo zachránit tři tisíce životů
Optimální využití sacubitril/valsartanu (Entresto) by podle nové analýzy mohlo v Kanadě zabránit každý rok více než třem tisícům úmrtí nemocných se…
Zpětný nárok na zvýšení platu po atestaci
Ačkoliv mladá lékařka dokončila specializační vzdělávání, platová třída se jí nezměnila, a to osobně odnesla diplom na personální oddělení. Má zpětně…
V Praze se sešla elita výzkumu aterosklerózy
Od 23. do 26. dubna 2017 se v Praze koná 85. kongres Evropské společnosti pro aterosklerózu (European Atherosclerosis Society – EAS). „Je to pro nás…
Festival Na hlavu má bourat předsudky o duševních nemocech
V pražském kině Světozor dnes začíná nový festival Na hlavu, který má bourat předsudky o psychických nemocech. Projekce snímků doprovodí přednášky…
Pneumoftizeologové mluvili o adherenci a perzistenci
Pravidelné setkání středočeských pneumoftizeologů se konalo 29. března v refektáři Emauzského kláštera v Praze. Hlavní sdělení týkající se…
Poraďte svému pacientovi - Bezpečné očkování u nemocných s roztroušenou sklerózou
Otázek kolem vakcinace pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) a zejména žen‑pacientek plánujících graviditu je bezpočet. Nezáleží totiž jen na…
Entresto zlepšuje glykemickou kontrolu u diabetiků se srdečním selháním
Sacubitril/valsartan zlepšil kontrolu diabetu u diabetiků se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí a tento vliv přetrvával během celého…
Kongresoví ambasadoři Prahy získali prestižní ocenění
V Praze proběhl v pořadí již osmý ročník udílení ocenění za přínos na poli kongresového průmyslu Ambassador Awards Evening. Slavnostní večer pořádá…
Musí být v ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost zaměstnána i zdravotní sestra?
Požadavky na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb specifikuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 99/2012 Sb. Na dotaz odpovídá…
Katetrizační ablace: dabigatran bezpečnější než warfarin
Důležitá nová data ze studie RE‑CIRCUIT ukazují na lepší bezpečnostní profil dabigatran etexilátu (Pradaxa) ve srovnání s warfarinem u pacientů s…
Technologie nové generace představena v Praze
Česká republika je první zemí střední a východní Evropy, kde byla v březnu představena nová generace angiografických přístrojů firmy Philips…
17. evropský den melanomu v České republice
24. dubna se již posedmnácté otevřou ambulance kožních lékařů v České republice s nabídkou prohlídky kožních pigmentových mateřských znamének. Během…
Studie FOURIER – další posun, když statiny nestačí
Zvýšená koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) je nezávislým rizikovým faktorem kardiovaskulární morbidity a mortality, na který se zaměřují četné…
Inspirace úspěšnou dánskou elektronizací
V posledním březnovém týdnu navštívila Prahu dánská ministryně zdravotnictví Karen Ellemann Kloch. Se svým českým protějškem Miloslavem Ludvíkem…
Světový den zdraví WHO: mluvme o depresi
Každoročně pod jiným heslem se slaví Světový den zdraví, a to v den založení Světové zdravotnické organizace (WHO). Počátky této organizace se…
Rodina léků v inhalátoru ELLIPTA se rozrostla o nového člena
Koncem letošního března přivítaly Luhačovice jaro prvním ze svých tradičních kongresů, a to XXIV. luhačovické dny. Setkání alergologů a plicních…
Konference Bezpečnost očkování
Odborný spolek pro očkování pořádá dne 18. května 2017 od 10,00 hodin v přednáškovém sále Café Louvre na Národní třídě v Praze nultý ročník…
Spolupráce SOTIO s LDC a Max Planck ve vývoji onkologických léků
SOTIO, Lead Discovery Center GmbH (LDC) a Max Planck Innovation GmbH, uzavřely licenční smlouvu, která dává společnosti SOTIO výhradní práva na vývoj…
Jak se chodí po červeném koberci
Ve dnech 22. až 24. března se v jihofrancouzském Cannes konal již 22. kongres Evropské asociace nemocničních lékárníků (EAHP), na kterém se sešlo na…
Zpětné bonusy jsou nesystémové
Zpětné bonusy znetransparentňují prostředí, jsou nesystémové a deformují představu o reálných cenách léků. Tlak na ně zesílil s nástupem biosimilars,…
Letošní ročník Discovery Award startuje 15. dubna
Hodnotitelský výbor vyhlásí 15. dubna další ročník Discovery Award pro mladé vědce do 40 let za výjimečný počin v medicínském a farmaceutickém…
Otazníky nad mimojaterními projevy nealkoholické steatohepatitidy a alkoholickou hepatitidou
V rámci XXI. hradeckých gastroenterologických a hepatologických dnů, které se konaly 16. a 17. března, se přítomní zabývali i nejnovějšími poznatky v…
Technologie v diabetologii. Hypertenze u nemocných s diabetes mellitus a možnosti její detekce
Zvýšený krevní tlak nad hodnoty 140/90 mm Hg patří mezi významné kardiovaskulární rizikové faktory. Hypertenze je přítomna u 40 procent dospělé…
Moderní ambulance rozšíří péči o rizikové novorozence
Specializovaná ambulance s přístrojovým vybavením pro dlouhodobé sledování vysoce rizikových novorozenců vznikla díky poskytnuté dotaci z norských…
Rizikové faktory tělesných a duševních komplikací po transplantaci jater
Australští konziliární psychiatři Mahdod Eftekar a Paul Pun (nemocniční pracoviště ve Woolloongabba, Queensland) se zabývali psychickými rizikovými…
Studie spojuje diklofenak a ibuprofen se zvýšeným rizikem srdeční zástavy
Výsledky studie zveřejněné v the European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacotherapy napovídají, že nesteroidní antiflogistika (NSAID), konkrétně…
Kompetence k zajištění intraoseálního vstupu do cévního řečiště
Podle vyhlášky může intraoseální vstup do cévního řečiště zajišťovat zdravotnický záchranář. Má tuto kompetenci i všeobecná sestra se…
Vliv kultivačních médií na výsledky IVF
Velmi důkladně provedená dvojitě slepá a randomizovaná studie publikovaná v lékařském časopise Human Reproduction prokázala významný vliv komerčně…
Chrápání aneb Když se spí nahlas
Hlasité noční projevů spáčů jsou obecným, a snad proto velmi podceňovaným problémem. Aby mohli i praktičtí lékaři nebo odborní lékaři jiných oborů…
Zemřel profesor Kočandrle
Ve čtvrtek 30. března 2017 zemřel kardiovaskulární a transplantační chirurg profesor MUDr. Vladimír Kočandrle, DrSc., který stál sedm let v čele…
Tento stav maximálně vyhovuje všem, kromě mladých lékařů
Ano, tak to je. Tento stav maximálně vyhovuje politikům, ředitelům nemocnic, primářům a koneckonců i nevědoucím pacientům. Nevyhovuje pouze mladým…
Vláda schválila legislativní zakotvení hospiců do českých norem
„Pro oblast péče o nevyléčitelně nemocné je to velký krok vpřed. Zakotvení této formy služeb je něco, co v českém právu dlouhodobě chybělo a mohlo to…
Průzkum:Třetina zdravotníků se při práci zranila ostrým předmětem
Třetina zdravotnického personálu se v minulých dvou letech při práci zranila ostrým předmětem, nejčastěji při vpíchnutí injekce nebo odběru krve.…
Kabátek dostane rekordní odměnu 1,31 milionu Kč
Správní rada schválila řediteli VZP Ing. Zdeňku Kabátkovi rekordní odměnu. Za loňský rok dostane „za velmi kvalitní práci a řešení kauz z minulosti“…
Zkušenosti mladého lékaře z českého zdravotnictví. Reportáž o pěti letech po promoci
Anonymní reportáž o pěti letech po promoci začíná slovy: "Život je příliš krátký na to, abychom mrhali svým časem a energií vloženou do něčeho, co…
Smluvní svoboda pojišťoven zefektivní veřejné pojištění
Dokud nebudou mít zdravotní pojišťovny skutečnou smluvní svobodu, systém veřejného zdravotního pojištění v Česku nebude efektivní. Teoreticky zde…
Projekt Senior – lékový audit v domovech pro seniory
Obyvatelé domovů pro seniory v Česku dostávají mnohdy léky, které nepotřebují, případně v nevhodných dávkách, málo se sledují rizika nežádoucích…
Seminář v Parlamentu propagoval zdravotní přínos vína
Pravidelná konzumace malého množství alkoholu podle profesora MUDr. Milana Šamánka, DrSc., z Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol prospívá…
Antidepresiva a riziko úmrtnosti u demence
Třináctičlenný mezinárodní tým odborníků ze Švédska (Stockholm, Huddinge, Jönköping), Norska (Stavanger), České republiky (Brno) a Velké Británie …
Hlavní příčinou otoků při žilní hypertenzi je poškození kapilár
Součástí programu 42. angiologických dnů, konaných v posledním únorovém týdnu v Praze, bylo i sdělení MUDr. Júlie Černohorské, Ph.D., z Dermal Centre…
Vzácné onemocnění – dlouhé čekání
Pacienti se vzácným onemocněním čekají v Česku na své léky zbytečně dlouho. Většina lékařů se s nemocemi, které má méně než jeden člověk ze dvou…
Odškodňování pracovních úrazů a BOZP ve vzájemných souvislostech
Přijďte na konci května na lektorsky špičkově obsazený seminář o odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání, kde se v jeden den představí…
Zopovědnost za obsah webových stránek a facebooku zdravotnického zařízení
Kdo je zodpovědný za obsah zveřejněný na webových stránkách nebo facebooku zdravotnického zařízení? Na dotaz odpovídá advokátní kancelář PwC Legal.
Systém eHealth by měl pomoci k transparentnímu zdravotnictví
Elektronizace, sdílení dat a eHealth. V Česku stále přešlapování na začátku, jinde již po léta zaběhlá a neodmyslitelná součást zdravotnictví. Tam,…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá. Podle nejnovějších údajů ÚZIS bylo v…
Zdravotní výbor neřešil odpovědnost státu za očkování
Vládní novelu zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání, doporučil…
Nejvyšší soud dostal od evropského soudu odpověď k prekurzorům drog
Léčivé přípravky obsahující efedrin a pseudoefedrin nelze kvalifikovat jako prekurzory, tedy látky sloužící k výrobě drog, ve smyslu evropského…
V Brně zkoumají vliv jógy na poruchy paměti starší generace
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně zkoumá vliv jógy a meditace na poruchy paměti a demenci starší populace.
Neviditelné ženy nejsou vidět a ani slyšet
Docentka Tesařová upozorňuje na to, že od 1. února letošního roku, skončila úhrada pertuzumabu, jenž podle výsledků studie Cleopatra prodlužuje život…
FOURIER potvrdil, že u LDL platí čím níže, tím lépe
Možná nejočekávanější studie letošního roku (a to nejen v kardiologii) nese název FOURIER. Přináší odpověď na otázku, do jaké míry inhibice PCSK9…
Dvě z deseti budoucích univerzitních nemocnic hospodaří ztrátově
Dvě z deseti fakultních nemocnic, které by se podle návrhu vládního zákona měly od příštího roku přeměnit na univerzitní, hospodařily v minulých…
Nová monografie Imunologie člověka
V těchto dnech vychází monografie Imunologie člověka, jejímiž autory jsou Jan Krejsek, Ctirad Andrýs a Irena Krčmová. Učebnice základní a klinické…
Liberecká nemocnice usiluje o vybudování kardiochirurgie
Krajská nemocnice v Liberci usiluje o vybudování kardiochirurgie. Zatím musí každoročně zhruba 440 pacientů odesílat na operace většinou do…
Poslanci opět předložili návrh na zvýhodnění dárců krve a dřeně
Poslanci z klubu TOP 09 a Starostů s nezařazenou poslankyní Kristýnou Zelienkovou opět ve Sněmovně předložili návrh, který zvyšuje daňové zvýhodnění…
Inhibitory fosfodiesterázy 5 jsou bezpečné i po infarktu
Inhibitory fosfodiesterázy 5 (PDE-5), léky používané v terapii erektilní dysfunkce, jsou podle všeho bezpečné i pro pacienty po infarktu myokardu.…
Stomatologové dají doporučení, co používat místo amalgámu
Odborníci z České stomatologické komory (ČSK) připraví doporučení, jaký materiál na zubní výplně by měl být v budoucnu používán místo amalgámu, jehož…
Europarlament omezuje použití rtuti, projeví se to u zubařů
Evropský parlament schválil nové předpisy omezující používání rtuti, která postihuje životní prostředí i lidské zdraví. Prakticky se dopad projeví od…
Poslanec: Ministerstvo odmítá platit část letů letecké záchranky
Ministerstvo zdravotnictví odmítlo v minulých měsících uhradit provozovatelům letecké záchranné služby náklady spojené s lety k akutním případům,…
The Washington Post: Být Američanem je zdraví škodlivé
Být Američanem ohrožuje zdraví. Zatímco jihokorejská holčička So Jon, která se narodí v roce 2030, bude mít naději, že se dožije 90 let, Maddison,…
Brno bude ve vozech MHD propagovat aplikaci k záchraně života
Brno bude propagovat ve vozech MHD aplikaci Záchranka, která pomáhá k záchraně života. Lidé si ji mohou přes internet stáhnout do chytrého mobilu a v…
Lékárny loni dostaly pokuty za 7,78 milionu korun
Lékový ústav loni uložil provozovatelům lékáren pokuty za 7,78 milionu korun, což je zhruba o milion korun více než v roce 2015. Mezi nejčastější…
Dětská univerzita na 3. LF UK má první absolventy, fakulta cílí i na stabilizaci lékařů
Při slavnostním zakončení prvního běhu Dětské univerzity převzaly tři desítky školáků v Syllabově posluchárně 3. LF UK absolventské diplomy a odznaky…
Zájem dodávat léčebné konopí má jedna firma
Zájem dodávat léčebné konopí pro tuzemské pacienty má jedna firma. ČTK to bez bližších podrobností řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv …
Má nový zaměstnavatel právo na výpis ze zdravotní dokumentace?
Nový zaměstnavatel požaduje po nastupující zdravotní sestře mimo výpisu praxe a dalších dokladů i výpis ze zdravotní dokumentace od obvodního lékaře…
VFN má jako nosný program onkologii, posiluje zejména radioterapii
Onkologie se stala spolu s kardiologií nosným programem Všeobecné fakultní nemocnice. Už tři roky má ředitele kardiocentra v pozici náměstka pro…
Plodina minulosti stejně jako plodina budoucnost
Dovolím si názor laika k novému motorovému palivu E85. Zůstalo mi jedno staré auto, a protože jsem někdy fanda do nových věcí, nechal jsem si ho…
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno
Nebezpečí glaukomu bývá podceňováno Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem neboli glaukomem v České republice rok od roku stoupá.…
Lidé se dnes už milují čím dál tím méně. Není čas.
Na stará kolena si doplňují kulturní vzdělání. Je to sice pozdě, ale přece jenom. Tak jsem viděl nedávno operu Bedřicha Smetany „Tajemství“. Dýchá z…
Mr. Alzheimer and Mr. Parkinson
Život dokáže být někdy cynicky krutý. Mám ve své péči bývalou primářku psychiatrie. Nyní ale bohužel trpí Alzheimerovou demencí. Ve vzácných…
Jak je to s platem při přeřazením na jinou práci z důvodu změny zdravotního stavu?
Pracovnice je zaměstnána v příspěvkové organizaci již 36 let. Nyní má dlouhodobé potíže se zdravím. Jaký plat může očekávat při přeřazení na jinou…
Náhlá úmrtí hrozí častěji mladým vrcholovým sportovcům
Na onemocnění srdce a cév ročně umírá v Česku 45 procent nemocných. Navíc v roce 2015 se po mnoha letech počet úmrtí na KVO oproti předchozím rokům…
Infarkt myokardu – máme rezervy v léčbě a sekundární prevenci?
Od ledna letošního roku je v ČR pro pacienty nejen po prodělaném infarktu myokardu, ale i s hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční nebo srdečním…
Ministři dali zelenou zákonu o univerzitních nemocnicích
Návrh zákona o univerzitních nemocnicích dnes odsouhlasila Vláda ČR. Návrh byl vypracován na základě Programového prohlášení vlády, v němž se vláda…
Co se od nás mohou naučit počítače
Příspěvek MUDr. Petra Bouzka o tom, že kdyby počítače uměly milovat, už by člověka na nic nepotřebovaly. Ačkoliv se v textu ani jednou nevyskytuje…
Se sekundárním imunodeficitem se může setkat lékař jakékoli specializace
Sekundární dysfunkce imunitního systému je poměrně častá – a také často podceňovaná a poddiagnostikovaná. I zde ale dochází k významnému posunu. V…
Inovativní léky v ČR pomáhají stále více lidem
V letech 2010 až 2015 vzrostl počet pacientů léčených inovativními léky skoro o 50 procent. Průměrné náklady na jednoho ‚centrového‘ pacienta přitom…
I slovenští mladí lékaři odcházejí do ciziny
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska. Vyhání je podobně jako české lékaře systém specializačního vzdělávání, láká je zisk…
Technologie v diabetologii. Monitorace fyzické aktivity u pacientů s diabetem – krokoměry
Monitorace fyzické aktivity prostřednictvím fitness náramků či přímo mobilními telefony se stává běžnou součástí života nejen pacientů s diabetem,…
Kombinované přípravky versus polymedikace
V závěru minulého roku v anketě o novinkách v léčbě jsme se dověděli, že pacienti budou mít k dispozici další nové léky, které v jedné tabletě budou…
DRG se začne používat od roku 2019–2020, pro lékaře to nebude zátěž navíc
DRG by se v Česku mělo plošně začít používat při vykazování akutní lůžkové péče od roku 2019–2020. Lékaře by změna neměla zatížit, budou jako dosud…
Přínos nových léků v léčbě mnohočetného myelomu
Nejde o časté onemocnění, řadí se spíše k těm vzácnějším. Zajímavé je, že první zmínka o mnohočetném myelomu (MM) byla publikována roku 1889 v Prager…
Dotace, úhrady, soutěžní právo a zdravotnictví
Problém pokřiveného financování zdravotnictví nelze zužovat na oblast státních a krajských dotací. Pokud na dotace kritici upozorňují, je to v…
Nemocnice Pardubického kraje zeštíhlila management
Dva nové ředitele bude mít od příštího měsíce Nemocnice Pardubického kraje (NPK). Dojde tím k zeštíhlení managementu. Dosud mělo všech pět nemocnic…
Pacienti se vzácným onemocněním čekají v Česku na své léky zbytečně dlouho
Pacienti se vzácným onemocněním čekají v Česku na své léky zbytečně dlouho. Většina lékařů se s nemocemi, které má méně než jeden člověk ze 2000,…
Paradox otazníku aneb jak jsme zvýšili čtenost našeho zpravodaje
Ve čtvrtek 2. března jsme vyzkoušeli, co se stane, když se zcela neplánovaně vloží do předmětu odesílaného zpravodaje otazník. Podívejte se s námi do…
PRÁVNÍ PORADNA - Personální zajištění služeb v LDN
Kolik personálu musí mít LDN pro zajištění svého provozu? Odpovídá JUDr. Ondřej Dostál, specialista na zdravotní právo PwC Legal.
Rozšíříme screening o HPV testování?
V České republice je karcinom děložního čípku stále diagnostikován přibližně u tisícovky žen ročně, po karcinomu prsu je celosvětově druhým…
Riziko nákazy se pojí s cestováním a migrací
Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., představil na tiskové konferenci data o výskytu závažných…
Mýty a nepravdy spojené s očkováním
Záškrt, tetanus či dětská přenosná obrna jsou pod kontrolou díky očkování. Odvrácenou stranou úspěchu je ztráta povědomí a obav z následků infekčních…
Parazitologové varují před nepoctivými prodejci léků na webu
Vědci z Parazitologického ústavu Akademie věd varují před lživými kampaněmi nepoctivých prodejců, kteří nabízejí produkty na odstranění parazitů z…
Farmaceutické firmy: Zavádění léků je v ČR pomalé
Zavádění nových léků do praxe je v Česku jedno z nejpomalejších v Evropě. Proces posuzování úhrady ze zdravotního pojištění trvá v průměru asi 18…
Průzkum: Léky či vitamíny na internetu někdy koupí 45 % lidí
Léčivé přípravky, vitamíny nebo doplňky stravy si na internetu alespoň někdy koupí 45 procent uživatelů internetu. Tento podíl v posledních letech…
WHO: Proti 12 druhům bakterií jsou potřeba nová antibiotika
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vydala seznam 12 druhů bakterií, proti kterým je podle jejího názoru naléhavě nutné vyvinout nová…
Zavadil navrhuje jednotné platy ve všech nemocnicích. Návrat do komunismu, bouří se zaměstnavatelé
Poslanec Jaroslav Zavadil (ČSSD) navrhuje změnu zákoníku práce, podle níž by všichni lékaři a sestry dostávali mzdu podle jednotných tabulek. Bez…
Sestra Vítkovické nemocnice vyvinula aplikaci pro snadnou komunikaci lidí po mozkové příhodě
Staniční sestra neurologického oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě Bc. Eva Haxha vyvinula s týmem odborníků ze společnosti Famiredo aplikaci pro…
Jak je to s těmi daněmi ?
Komentář MUDr. Romana Kerekeše k návrhu ČSSD zdanit více zaměstnance s příjmy nad 50 000 CZK "hrubého" měsíčně, který dopadne také na lékaře.
Země, kde je silná střední třída, jsou na tom ekonomicky dobře
"S definicí střední třídy je to již těžké a názorů je mnoho. Přesto jsou jisté charakteristiky, které střední třídu specifikují. Střední třída…
Chci pracovat ve vlastní s.r.o. Jak na to?
Zubní lékař by chtěl transformovat svůj zaměstnanecký poměr do své s.r.o. a nadále pracovat v prostorách a s vybavením společnosti, u které je dosud…
SÚKL: Za záměnou embryí při umělém oplodnění nebyla chyba systému
Za záměnou embryí u dvou žen při umělém oplodnění na brněnské klinice Reprofit byla chyba jednotlivce. Nešlo o systémovou chybu. Potvrdila to…
Co hradí pojišťovna při ošetření zubu?
OTÁZKA: Co hradí pojišťovna při ošetření zubu s následným plněním zubních kanálků? Existuje zde nějaký postup hrazený pojišťovnou, nebo jen…
Masarykova univerzita žádá oddlužení nemocnic před transformací
Masarykova univerzita v Brně žádá oddlužení fakultních nemocnic před zvažovanou transformací na univerzitní zařízení. Nechce přejímat odpovědnost za…
Rodiče dětí poškozených očkováním by se mohli dočkat odškodnění
Rodiče dětí vážně poškozených povinným očkováním možná po letech získají nárok na odškodnění od státu. Sněmovna by to mohla uzákonit v rámci vládní…
Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro terapeuty čínské medicíny
Vládní novela o změnách ve vzdělávání zdravotních sester možná uzákoní i podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. V…
Karlovarský kraj dá svým nemocnicím deset milionů na mzdy sester
Zastupitelé Karlovarského kraje schválili mimořádný příspěvek Karlovarské krajské nemocnici a.s. (KKN) deset milionů korun na platy sester. Zejména…
Kladenská nemocnice má málo onkologů, provoz oddělení je ohrožen
Kladenská nemocnice má problém s personálním zajištěním onkologického oddělení. Chybí primář a je potřeba obsadit ještě jeden plný úvazek, aby se…
Nemocnice žádají o možnost zveřejňovat smlouvy v registru zpětně
Ředitelé nemocnic žádají, aby mohli smlouvy v registru smluv zveřejňovat s několikadenním zpožděním, aniž bude omezena jejich platnost. Kdyby od…
EUC koupila od Homolky firmu poskytující nadstandardní péči
Skupina EUC (dříve Euroclinicum), která v Česku provozuje mimo jiné síť poliklinik a laboratoři, koupila za 50,5 milionu korun firmu Homolka Premium…
Práci v českém zdravotnictví zvažuje jen 68 procent mediků, do ciziny chce jít 32 procent
Práci v českém zdravotnictví zvažuje pouze 68 procent studentů lékařských fakult, meziročně zájem klesl o čtyři procentní body. Naproti tomu mírně…
Pád fenofibrátu potvrzen
Po počátečním nadšení fenofibrat ztrácí důvěru lékařů. Podle kardiologů chybí důkazy nezbytné pro to, aby byla opodstatněná jeho preskripce v rutinní…
Návrh ČSSD by více zdanil lékaře, kterým vláda přidala
Sociální demokracie by svým návrhem na zavedení vyšších daňových sazeb pro lidi s vyššími výdělky zřejmě více zdanila nemocniční lékaře, kterým v…
Hospodářská komora: Nemocnice by měly fungovat jako běžný podnik, to nyní možné není
Na odborné diskusi pořádané Hospodářskou komorou ČR na téma „Financování akutní lůžkové péče“ se hovořilo o financování zdravotnických zařízení.…
Epigenetika vysvětluje tloustnutí u psychiatrických medikací
Celogenomová asociační studie zjistila, že vyšší hmotnost je spojena s metylací DNA specifických genových lokusů, které predikují přibývání na váze a…
Může enoxaparin zabránit vzniku preeklampsie?
Může být nízkomolekulární heparin východiskem v hledání účinnější terapie k prevenci preeklampsie? Na tuto otázku se pokusili najít odpověď kanadští…
Technologie a gravidita u diabetičky
Gravidní ženy s diabetem představují vysoce rizikovou skupinu z hlediska vyšší perinatální morbidity i mortality. Jaké jsou tedy technologie, které…
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska
Mladí lékaři odcházejí za prací do ciziny také ze Slovenska. Vyhání je podobně jako české lékaře systém specializačního vzdělávání, láká je zisk…
Benešovskou nemocnici povede Mrva, nahradí Vytisku
Benešovskou nemocnici povede od 1. března lékař pražské letecké záchranky Roman Mrva. Nahradí Oldřicha Vytisku, který zařízení vedl před tím, než se…
Jak se zdravotnickou dokumentací v nesmluvním zařízení?
OTÁZKA: Musí i čistě soukromé zařízení, které nemá smlouvu se zdravotními pojišťovnami, vést řádně pacientovu zdravotnickou dokumentaci? A musí ji…
NKÚ na podnět poslanců zkontroluje Vojenskou zdravotní pojišťovnu
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zkontroluje, jak Vojenská zdravotní pojišťovna vybírá a spravuje vybrané pojistné na zdravotní pojištění. Kolegium…
Účastníci debaty: Financování akutní lůžkové péče má problémy
Financování akutní lůžkové péče má mnoho problémů a situace se dlouhodobě neřeší. Podle zástupců části nemocnic je současné nastavení plateb absurdní…
Čeští lékaři míří k elektronickým receptům, Ludvík odklad odmítl
Čeští lékaři by příští rok měli podle plánu přejít na systém elektronického vydávání předepsaných receptů. Nadále s tím počítá ministr zdravotnictví…
Sloučit ministerstvo zdravotnictví s ministerstvem sociálních věcí?
Spolupráce mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvem zdravotnictví ČR nefunguje, míní MUDr. Petr Bouzek. Podle něj by spojení do…
Rohlíky na angínu nebo mast na zlomeninu. Pacienti podávají stovky stížností na lékaře
Zdeněk měl dva dny teplotu 39 stupňů Celsia a bolelo ho v krku. Lékařka mu sdělila, že má angínu a naordinovala léčbu. Měl jíst dva dny staré rohlíky…
Mediteránní dieta zpomaluje stárnutí mozku
Preference středomořské diety může mít protektivní účinek při atrofii mozku u starších osob, míní Jennifer Rose V. Molanová z University of…
Ministerstvo odmítá spekulace, že zákon o univerzitních nemocnicích otevírá cestu k prodeji majetku nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví předalo v úterý k rukám Legislativní rady vlády návrh zákona o univerzitních nemocnicích. Zdůrazňujeme, že informace…
Oční lékaři měli vypsat tisíce falešných receptů, z pojišťoven prý vysáli milióny
Nyní stojí oční lékaři z Ostravy Zdeněk a Tomáš Pastorovi (60 a 34) před soudem. Na lavici obžalovaných spolu s nimi usedla ve středu i magistra…
Lékaři se v penězích netopí!
MUDr. Martin Polák ve svém komentáři reaguje na slova prezidenta Miloše Zemana, jenž se ve své kritice politiky ČSSD ve věci hospitalizačních…
Ministerstvo upravilo zákon, univerzitních nemocnic má být deset
Návrh zákona o univerzitních nemocnicích doznal po připomínkovém řízením mnohých změn. Na novou právní formu univerzitní nemocnice by se mělo od…
Zeman kritizoval zrušení poplatku za hospitalizaci
Prezident Miloš Zeman ve středu kritizoval zrušení stokorunového poplatku za hospitalizaci v nemocnici. Podle něj by peníze mohly být použity na…
VZP plánuje letos dát v průměru na klienta nejvíc ze všech pojišťoven, řeší i centrovou péči
VZP plánuje vydat letos na úhradu zdravotních služeb pro 5,98 milionu svých klientů 161,735 miliardy korun, v průměru na jednoho 27 371 korun. Oproti…
Švýcaři se chtějí lékařům postarat o finance
Swiss Life bude jako první v Česku poskytovat specializované finanční služby pro lékaře, nabídne komplexní řešení profesních i soukromých financí.…
Změny ve vzdělávání lékařů budou platit, novelu podepsal Zeman
Změny v dalším vzdělávání lékařů po promoci na lékařské fakultě budou platit. Novelu o získávání způsobilosti, kterou mimo jiné zanikne samostatný…
Část jihomoravských záchranářů chce odvolání stávkové pohotovosti
Část zaměstnanců jihomoravské záchranné služby nesouhlasí s chováním odborářů a požaduje odvolání stávkové pohotovosti. Takové stanovisko podepsalo…
AFP: V Itálii konopí pro léčebné účely pěstují vojáci
Zatímco v Itálii konopí pro léčebné účely úspěšně pěstuje armáda, v ČR se SÚKL potýká s problémy s nalezením soukromých dodavatelů, kteří by splnili…
Jsou domácí hospice vždy optimálním řešením?
VZP oznámila, že zdvojnásobila síť mobilních hospiců, v nichž uhradí péči svým klientům. Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče už počítá s…
Oddělení sociální péče v ÚVN je nyní Domov Vlčí mák. Pečuje o válečné veterány
V Domově Vlčí mák, na který bylo 13. února přejmenováno Oddělení sociální péče v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha,…
Exředitel Josef Grochol: Nemocnice jsou jako Titanic, který se řítí na ledovec
Exředitel tří sloučených nemocnic - Havířov, Karviná a Orlová - Josef Grochol (foto) hovořil o situaci v těchto nemocnicích. Podle něj budou nutná…
V posledních letech více lidí umírá na nemoci dýchací soustavy
V posledních pěti letech se téměř o třetinu zvýšil počet lidí, kteří zemřeli na nemoci dýchací soustavy, naopak mírně klesl počet pacientů, u nichž…
Minority Report
O preventivním screeningu psychopatů uvažuje MUDr. Petr Bouzek. Zakázal by jim povolání, kde by mohli více ohrozit ostatní, jako například práce v…
VFN v Praze přijme všeobecnou sestru i záchranáře
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přijme všeobecnou sestru či zdravotnického záchranáře na pracoviště 3. Interní kliniky endokrinologie a…
Trestuhodná liknavost
"Je neskutečně přezíravé od naší společnosti, že s pacienty, kteří se už nikdy nevyléčí a do konce svého života už budou plně odkázáni na pomoc…
Muži častěji kouří a více trpí nadváhou, dříve umírají
Muži všech věkových kategorií daleko častěji kouří a více trpí nadváhou. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Také…
Zákon o univerzitních nemocnicích může narazit
Zákon o univerzitních nemocnicích, u kterého ve čtvrtek skončila lhůta pro připomínky, může narazit. Desítky připomínek k němu má ministerstvo…
Centralizace péče povede ke zlepšení kvality péče na Pardubicku
Návrh nového strategického směru rozvoje, který počítá s centralizací specializované zdravotní péče, byl Pardubickým krajem schválen 6. února.…
V USA aktualizovali guidelines pro hmyzí bodnutí
Hlavní změny oproti předchozí verzi guidelines American Academy of Allergy, Asthma & Immunology zahrnují doporučení nenabízet alergenovou…
IKEM: Náhlá snrt hrozí každému desátému mladému sportovci
Odborníci Institutu klinické a experimentální medicíny v rámci pilotního projektu testovali 100 mladých sportovců. Dospěli k alarmujícímu zjištění,…
Absolventi 1.LF UK budou mít Zlatou promoci
Univerzita Karlova pořádá Zlatou promoci pro absolventy 1. lékařské fakulty z roku 1967. Tehdejší absolventi se setkají ve Velké aule Karolina v…
V kauze fiktivních receptů soud vyslechne 490 svědků
Olomoucký krajský soud v těchto dnech projednává případ fiktivních receptů ve Valašském Meziříčí, ve kterém jsou zapleteni dva lékaři a lékárník.…
Revolta
"Revolta, která vede k vlastnímu sebezničení je poměrně závažná věc a pokud se k tomu někdo odhodlá, pak k tomu musí mít opravdu závažný důvod. I tak…
Kdo rozhoduje o tom, co je hrazeno ze zdravotního pojištění?
OTÁZKA: Na základě čeho se rozhoduje o tom, co z různých metod léčby je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a co ne? Má na to VZP nějaký vliv?…
Ludvíkovi na ministerstvu radí náměstek Holcát z Motola
Ministrovi zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD) na ministerstvu radí další člověk z motolské nemocnice, náměstek ředitele a bývalý Ludvíkův…
Liberecký kraj plánuje vytvořit zdravotnický holding
Liberecký kraj chce vytvořit holding, který zastřeší obě krajské nemocnice v Liberci a České Lípě. Spolupráci by měl do budoucna nabídnout i dalším…
Hybridní kooperující komplexy kyseliny hyaluronové
Dr. Michel Abate, PhD, z Lékařské fakulty University G. d’Annunzio, Chieti‑Pescara (Itálie), specialista v oboru rehabilitačního lékařství představil…
Použití chondroitin sulfátu při léčbě osteoartrózy
O přínosu a účinku chondroitin sulfátu při léčbě osteoartrózy hovořil na Klinické konferenci Revmatologického ústavu v Praze prof. Xavier Chevalier z…
Ocrelizumab uspěl ve studiích u pacientů s primárně progresivní roztroušenou sklerózou
Primárně progresivní forma roztroušené sklerózy (PP RS) postihuje deset až patnáct procent všech nemocných s tímto imunitně podmíněným onemocněním.…
Vrozených srdečních vad raketově přibývá. Pacienti i lékaři potřebují specializovaná centra
Na potřebu specializované a centralizované péče o dospělé pacienty s vrozenou srdeční vadou upozornili přední čeští odborníci. „Počet takových lidí…
Hospice by měly dostat od příštího roku víc peněz
Začít mají práce na rámcovém zákoně o hospicové, dlouhodobé a paliativní péči, jak to novému ministru zadal prezident Miloš Zeman. Jak se asociace…
Nepřeceňujme současnou medicínu, mysleme také na smrt
„Vytěsnili jsme smrt ze svých životů a neumíme se smířit s tím, že je jeho součástí. Hovořit o smrti bychom měli začít včas, když jsme ještě zdrávi,“…
Rodiny s vážně nemocným dítětem mění životní hodnoty
Těžkou životní situaci rodin, v nichž se nezaopatřené dítě léčí či léčilo s onkologickým onemocněním, zmapovala nadace Dobrý anděl ve studii zaměřené…
Jak využít potenciál nových léků na mnohočetný myelom
U mnohočetného myelomu inovace ve farmakoterapii znamená výrazný posun, který nemocným může prodloužit život v řádu let a u určité skupiny je reálným…
Propuštění z nemocnice – a co dál?
Ne vždy opouští brány nemocnice plně soběstačný pacient. Není možné, aby pacient vyšel ze dveří nemocnice a začal si teprve následné lůžko shánět. A…
Epidemie chřipky pokračuje na celém území ČR
„Podle nejnovějších údajů Státního zdravotního ústavu na celém území ČR i nadále přetrvává plošná chřipková epidemie. Dominujícím původcem zůstává…
Mít tak i vlastní laboratoř...
Snem MUDr. Petra Bouzka bylo být majitelem a zároveň ředitelem malého zdravotnického zařízení s vlastní biochemickou laboratoří. "Můj bývalý účetní…
Rumburk: Lužickou nemocnici musíme kvůli ztrátám prodat
Vedení města Rumburk předložilo na jednání zastupitelstva návrh na prodej části, případně celé nemocnice (foto)strategickému partnerovi. "Pokud se…
V posledních 20 letech se rodí více dětí s nízkou porodní váhou
V posledních 20 letech vzrostl v Česku počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, tedy těch, které při porodu váží méně než 2,5 kilogramu. Vliv na…
Co přináší novela zákona o léčivech?
JUDr. Ondřej Dostál, specialista na zdravotnické právo PwC Legal, přichází s řešením, jak bránit reexportům a současně udržet nízkou cenu léčiv.…
Konec lidstva
"Dodnes nevíme, jak život vznikl a jaký je jeho smysl. Je to dar, který nám byl předán předcházejícími generacemi živých tvorů a měli bychom s k němu…
Nová možnost léčby těhotné pacientky s těžkými symptomy RS
Glatiramer acetát se řadí mezi imunomodulátory a využívá se k léčbě roztroušené sklerózy (RS), a to ke snížení počtu ataků RS (relapsů). Podle…
Poslanci podpořili svoji verzi zákona o léčivech
Zákon o léčivech nakonec 31. ledna prošel Poslaneckou sněmovnou a novela bude předložena k podpisu prezidentovi. Poslanci odmítli pozměňovací návrhy…
Nový koronární angiograf umožní VFN další zlepšení péče o pacienty s infarkty a srdeční zástavou
Na II. interní klinice – klinice kardiologie a angiologie VFN a 1. LF UK v Praze otevřeli zrekonstruovanou katetrizační laboratoř se špičkovým…
Poslanci přehlasovali senát a schválili i novelu zákona o vzdělávání
Zatímco vláda si od novely zákona o vzdělávání lékařů slibuje stabilizaci a zkvalitnění systému vzdělávacího systému, senátoři většinově zastávali…
MZ: Novela zákona zlepší podmínky postgraduálního vzdělávání lékařů
Navzdory odmítavému postoji senátu i České lékařské komory, která poslance vyzývala, aby nepodpořili novelu zákona o postgraduálním vzdělávání lékařů…
MfD: Mladoboleslavská nemocnice ustoupila lékařům,primáře nevymění
Vedení mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice ustoupilo protestu lékařů a ponechalo ve funkci primáře chirurgického oddělení Jaroslava Touška. Proti…
Praktický lékař není koroner
Přednášky ze soudního lékařství patřily za studií na lékařské fakultě k nejoblíbenějším u MUDr. Petra Bouzka. Nikdy však nesouhlasil s tím, aby…
Státní zástupci poslali k soudu další kauzu Nemocnice na Homolce
Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na šest lidí obviněných v souvislosti se zmanipulováním veřejných zakázek Nemocnice Na Homolce.…
Onkolog ostravské nemocnice byl obviněn ze zpronevěry
Víc než čtyři miliony korun zpronevěřil podle policie lékař jedné ostravské nemocnice. Svým pacientům údajně předepisoval drahé léky ve větším…