
Všechny články
Data z reálné klinické praxe posilují jistotu v léčbě roztroušené sklerózy
Randomizované klinické studie nabízejí základní účinnostní a bezpečnostní data o léku, pohříchu však jen u limitované, zpravidla vysoce selektované…
Zvládání COVID-19 je zásluhou enormního nasazení zdravotníků
„Mám pocit, že menší a střední elektivní operační výkony bychom byli schopni částečně obnovit začátkem prosince. Definitivní termín ale nejsem…
Do dvou týdnů bude možné obnovit odkládanou péči
V nejbližší době bude možné zrušit plošné nařízení odkládání elektivní péče; Česko by také mohlo nabídnout své volné kapacity jiným evropským zemím,…
Uděláme maximum, aby lékaři mohli k atestacím přistupovat standardně
„Naší velkou snahou je vytvořit technickou novelu zákona o vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a najít dostatek zákonodárců, kteří ji…
COVID‑19 zbrzdil i nemocniční paliativu
I když se v paliativní péči (PP) v České republice v posledních letech mnohé změnilo, stále je co dohánět. Oblastí, na niž se odborníci aktuálně…
Projekt, který pomáhá zdravotníkům i pacientům různých kultur
Se současným trendem kulturního směšování vlivem globalizace celého světa, migrace obyvatel a narůstající zdravotní turistiky se stále více…
Vliv pandemie COVID‑19 na sexuální aktivitu
Dopady pandemie nemoci COVID‑19 na lidskou psychiku jsou nezanedbatelné, což dokládá řada studií. Zhoršené psychické zdraví a dopad restriktivních…
Víte, co obsahuje trombus z mozkových tepen?
Letos v říjnu publikoval prestižní americký časopis Stroke výsledky téměř tříletého mezinárodního výzkumu zaměřeného na podrobnou kvantitativní a…
Primář Gabrhelík ze Zlína: Všichni makáme na sto deset procent
Zlínský kraj patří už řadu týdnů k těm, které mají v souvislosti s epidemií COVID-19 nejvíce napjatou kapacitu nemocnic. Krajská nemocnice T. Bati ve…
Spoléháme především sami na sebe – i v době epidemie
„I kdybychom měli o tisíc postelí navíc, i kdybychom měli dalších 100 ventilátorů, nepomůže to, když není, kdo by zajišťoval péči. Je mi líto, že si…
Ředitel VZP Kabátek chystá revizi kompetencí a procesů
Ing. Zdeněk Kabátek, dosud nejdéle sloužící ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny v její historii, od listopadu načne své třetí funkční období.…
Staronový ředitel VZP získal silný mandát
Pro setrvání Zdeňka Kabátka ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny se vyslovilo 21 radních z 26 přítomných, jeho protikandidát získal pět…
Nové poznatky z UEG week rozšiřují obzory gastroenterologie
UEG week je největším a nejprestižnějším gastroenterologickým setkáním v Evropě, které v průběhu let přerostlo do rozměrů globálního kongresu. Každý…
Jak vidí onkologickou péči čeští pacienti?
Úroveň onkologické péče v ČR patří v rámci zemí CEE k těm nejlepším, a v některých diagnózách je dokonce srovnatelná s vyspělými zeměmi. Z hlediska…
COVID‑19 může vrátit onkologickou péči i o desetiletí zpět
Evropský plán boje proti nádorovým chorobám má podpořit i národní onkologické programy jednotlivých zemí střední a východní Evropy (CEE) a pomoci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Precizní medicína v onkologii včera a dnes
První virtuální, ale celkově již čtyřiačtyřicáté Brněnské onkologické dny (BOD) byly zahájeny 13. října. Na programu prvního dne byl i edukační…
Testované vakcíny proti COVID‑19. Přehled výsledků klinických studií fáze I a II
I odborníci, kteří nejsou přímo propagátory plošného očkování, se shodují, že pandemii COVID‑19 ukončí až příchod účinné vakcíny. Jak reálnou šanci…
Krátká „learning curve“, lepší komfort pro operatéra
S prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D., přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN, především o praktických aspektech…
Vliv antihypertenzní léčby na CMP a demenci
V rámci letošní odložené Jarní interaktivní konference (JIK), která se konala od 18. do 20. září, se jedna ze sobotních sekcí zaměřila na hypertenzi.…
1. LF UK a (nejen) její motorkáři na pomoc potřebným
Již počtvrté se studentské spolky z 1. lékařské fakulty UK rozhodly, že společně podpoří potřebné. Výtěžek z prodeje benefičního kalendáře pro rok…
Fórum: Medici za covidu na pomoc nemocnicím
Už v jarní covidové vlně pomáhalo v nemocnicích přes dva tisíce mediků a v podzimní vlně se opět hlásí. V půli října dosáhly počty přihlášených 1 500…
Certifikáty v prostředí e-VZP
Elektronická komunikace přináší uživatelům mnoho nesporných benefitů. Právní a informační systémy však kladou na uživatele podmínky, za kterých lze…
Dispečeři pomohou umístit pacienty z přetížených nemocnic
Aktuální vývoj epidemie a predikce signalizují zpomalení, ale riziko přetížení kapacit nemocniční péče je stále vysoké. Nejvíce zatížené kraje jsou…
Zásah seniorů znamená riziko skokového nárůstu hospitalizovaných
Data o nakažených zdravotnících sledujeme dvakrát denně. Riziko nákazy seniorů je těžko predikovatelné a výrazně ovlivňuje zátěž nemocnic, uvedl…
Riziko vyčerpání kapacity je vysoké
K sobotě 24. října bylo podle ÚZIS reprodukční číslo R pro Česko 1,36. Problémy nákazy seniorů, vysokého podílu pozitivních testů i rostoucího počtu…
Stále se cítím jako mladý kardiolog
„Ve všech oblastech naší kardiologie jsou osobnosti, které mají jméno v mezinárodní komunitě a které nějakou problematiku posouvají vpřed i na úrovni…
Kteří nemocní profitují z extrakorporální resuscitace v terénu
Součástí bloku letošního kongresu ČKS věnovaného péči o nemocné s mimonemocniční zástavou bylo sdělení prof. MUDr. Jana Bělohlávka, Ph.D, z…
Způsobí ireverzibilní elektroporace revoluci v arytmologii?
Jedním z inovativních a nadějných přístupů pro terapii pacientů s fibrilací síní se zdá být metoda založená na využití energie pulsního pole, na…
VZP hradí ambulantním specialistům vzdálené konzultace
Od začátku října mohou ambulantní specialisté Všeobecné zdravotní pojišťovně relativně jednoduše vykazovat i ty formy péče, které jsou založeny na…
Mene, mene, tekel, ufarsin
V Kralické bibli (Daniel 5, 25–31) se dočtete, že se babylonskému králi Balsazarovi objevil na zdi nápis, s nímž si jeho mágové a učenci nevěděli…
Robotika v Hradci Králové patří mezi „top ten“ evropských center
Již tisící roboticky asistovanou urologickou operaci – konkrétně nervy šetřící radikální prostatektomii – provedli začátkem října lékaři Urologické…
Pokrýt výzkumem celou biomedicínu si ČR dovolit nemůže
Vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví byl 12. října jmenován prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Jak sám říká, díky všem svým aktivitám –…
COVID‑19 v druhé polovině října bez příkras
Naši lékaři a další zdravotníci a personál ve zdravotnictví dělají maximum, jejich nasazení je veliké, chtěl bych jim poděkovat,“ tato vizionářská…
Fórum: Nemocnice v době covidové
Vývoj covidové epidemie naplňuje nejčernější scénáře. Nemocnice omezují zbytnou péči, koordinují se kapacity, budují „polní“ nemocnice, nakupují…
Prof. Roman Prymula ztratil podporu premiéra
Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi svůj návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly a jmenování nového ministra.…
Hospitalizací může skokově přibýt kvůli zásahu domovů pro seniory
V krajní nouzi není protiprávní, když lékař co nejlépe poskytuje péči i v oboru, ve kterém nemá atestaci. Situací, kdy bude zdravotní péči poskytovat…
Nemocnice to zvládnou, i když za vysokou cenu
„Všichni se musí nachystat, že nás teď čeká několik týdnů, jaké české zdravotnictví ještě nezažilo. Takové omezení péče tu nikdy v historii nenastalo…
Otevřený dopis mladé lékařky k výpomoci při pandemii
Lékařky a sestry na rodičovské mohou vypomoci v nemocnicích, vytvořte jim k tomu podmínky, vyzývá ministra zdravotnictví lékařka, která zvažuje…
Pokyn nemocnicím: zastavte všechnu neakutní péči
Je nezbytné se okamžitě připravovat na nadcházející situaci a zastavit poskytování odkladné péče, uvádí národní koordinátor intenzivní péče.
Prezentace, která přesvědčila vládu brzdit
ÚZIS v pondělí v optimistickém scénáři odhadl celkem 184 tisíc nových případů Covid-19 za měsíc říjen. Takový měsíční nárůst případů je nad běžné…
Křišťálová koule
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
Cévní věk: ověřený nástroj pro zlepšení adherence
V České republice je prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů stále jedna z nejvyšších v Evropě. Problém se netýká jen starší populace, ale…
Očkování v době covidové nabývá na významu
Na programu letošní Jarní interaktivní konference, která byla odložena a proběhla od 18. do 20. září, byl již tradičně blok zaměřený na vakcinaci,…
Česká protinádorová látka DRP‑104 v první fázi klinického hodnocení
Společnost Dracen Pharmaceuticals, Inc., oznámila, že zahájila klinické testování látky DRP‑104, kterou pro léčbu nádorových onemocnění vyvinul tým…
Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie…
Novorozenci, teenageři, třicátníci i padesátníci – CMP si nevybírá!
Na 29. října každoročně připadá World Stroke Day, ke kterému se připojují různé organizace z celého světa s cílem zvýšit povědomí o cévních mozkových…
Praemium Academiae 2020
Nejvýznamnější vědecké ocenění v České republice, Praemium Academiae, které se udílí již čtrnáctým rokem a jehož smyslem je podpora vědecké excelence…
Kliničtí farmaceuti nabídnou konzultace ambulancím
I ambulantní lékař by měl mít od roku 2022 možnost zkonzultovat farmakoterapii svých pacientů s klinickým farmaceutem.
Bulovka a Thomayerka usilují o status fakultní nemocnice
Ministerstvo zdravotnictví má na stole žádosti dvou pražských nemocnic o udělení statusu fakultní nemocnice. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce a…
Fórum MT: Kompetence mladých lékařů
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Ředitel Uherskohradišťské nemocnice: Jsme na hranici svých možností
Uherskohradišťská nemocnice měla k 1. říjnu nejvyšší počet pacientů s COVID-19 v Česku. Jedním z důvodů je, že až donedávna byla v kraji jedinou…
Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na Covid-19.
Vakcinace proti IPO a chřipce v kontextu COVID‑19
S nadcházejícími podzimními a zimními měsíci, kdy je běžný vyšší výskyt respiračních nákaz, očekávají nejen infektologové u některých pacientů možný…
Jak letos praktici očkují proti chřipce a pneumokokům?
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID‑19 již bylo avizováno, že zájem o očkování proti sezonní chřipce letos vzrostl a že objednávky vakcín…
Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla
Jednou z osmi přednášek prezentovaných v prestižní hlavní sekci „proffered papers“ v oboru onkogynekologie byla na letošním ESMO akademická studie…
Robotická chirurgie pohledem dalších center
Jak vnímají rozvoj roboticky asistovaných výkonů a kde jsou ještě rezervy, jsme se zeptali několika představitelů tuzemských center robotické…
Fórum: Telemedicína a koronakrize
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Koordinace kapacit začala být klíčová
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Poskytování pravidelných informací poskytovatelům zdravotních služeb
Za účelem zajištění pravidelné informovanosti smluvních partnerů a optimalizace nákladů zasílá VZP ČR několik typů pravidelných přehledů, které…
Od telemonitoringu k digitální kardiologii třetího tisíciletí
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Rychlost rozvoje telemedicíny se zvýšila
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Obnovení sexuální aktivity brzy po infarktu přispívá k přežití
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Transplantace krvetvorných buněk v éře COVID‑19
Třetí zářijová sobota patřila tradičně Světovému dni dárců kostní dřeně, letos připadajícímu na 19. září. Na jejich počest se propojila více než…
ReDU: dožene metabolomika genomiku?
V polovině srpna zveřejnil prestižní časopis Nature Methods informace o inovativním online nástroji ReDU – Reanalysis of Data User –, který je určen…
Náměstek Vrubel odchází s Vojtěchem
Politický náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel končí ve funkci. Svou rezignaci předal novému ministrovi prof. Romanu Prymulovi…
Desdemona by to měla snazší
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Genová terapie je pro systém výzvou
Seminář pořádaný v Praze 3. září 2020 ambasádou Spojených států amerických s názvem Budoucnost genové terapie v České republice v době postcovidové…
Kožní nádory v době koronavirové
V posledních letech je v ČR každým rokem nově odhaleno okolo 3 500 pacientů s melanomem, přičemž incidence od 70. let minulého století setrvale…
Lékařská péče o chlapce s DMD je v ČR na světové úrovni
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Na českou onkogynekologii můžeme být pyšní
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
Česká kardiologická společnost je rozjetý rychlík
S předsedou České kardiologické společnosti (ČKS) prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., FESC, FCMA, o výročním kongresu, který je letos v září…
Když se chce, i transfer technologií jde: nový spin‑off v boji proti koronaviru
Předminulý týden představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, již třetí spin‑off firmu, kterou…
Fórum MT: Před druhým kolem bitvy s COVID‑19
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Vojtěcha na postu ministra střídá Prymula
AKTUALIZOVÁNO Podle odborové předačky Dagmar Žitníkové je rezignace Adama Vojtěcha logickým vyústěním toho, že nezvládal některé problémy. Zástupce…
Ministr navrhl úhrady dle CZ-DRG a zmrazit platové tarify
Ministerstvo zdravotnictví posílá k připomínkám návrh vyhlášky o úhradách zdravotních služeb v roce 2021.
Genová specifická léčba Alzheimerovy choroby a jiných tauopatií
Patologické základy Alzheimerovy choroby jsou agregace a akumulace amyloidu‑beta a tau proteinů. Až dosud se většina intervenčních studií soustředila…
Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze je stále nízké
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Na horké půdě
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Experimentální léčba deprese psilocybinem
Česká republika patří k hrstce zemí, kde probíhá vědecký výzkum psilocybinu na zdravých dobrovolnících. Nyní navíc vědci z Národního ústavu duševního…
Metaanalýza porovnala ocrelizumab s dalšími přípravky pro léčbu RS
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders uveřejnil recentně metaanalýzu Rachael McCool a spoluautorů, která na základě dříve provedených…
Fórum MT: Co se osvědčilo ke zlepšení adherence pacientů?
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Trojkombinace pro léčbu cystické fibrózy má v Evropě zelenou
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Domácí paliativní péče o pacienta v terminálním stavu
V dnešní Poradně VZP se věnujeme problematice paliativní péče, jejímž účelem je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí…
Rozhodnutí by měla vycházet z odborné diskuse, nikoli od politiků
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby
Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou na biologické…
Telekonzultace nejsou pro každého
Studie publikovaná v JAMA (JAMA Intern Med, publikováno online 3. 8. 2020) odhaduje, že 38 procent Američanů starších 65 let není připraveno na…
Fotografie očí prozradí délku života
Podle výzkumu publikovaného Evropskou kardiologickou společností v srpnu 2020 v časopise Heart Failure predikuje velikost zornice úmrtí nebo…
Odbory žádají příští rok nárůst tarifů o 15 procent
Vedení odborů oznámilo své požadavky do jednání o růstu platových tabulek na příští rok. Dostatečný růst považují za klíčovou podmínku stabilizace…
prof. Widimský: Ostravská fakulta by měla přejít pod jinou univerzitu
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Štíhlejší IDRR na startu vývoje
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v…
Internet, sociální sítě a pocity osamělosti
Tříčlenný tým portugalských odborníků (v čele Rui Miguel Costa) z univerzitních a výzkumných pracovišť v Lisabonu se zabýval vztahem problematického…
Jak nemocnice přicházejí o lékařky
V několika facebookových skupinách, které sdružují studenty medicíny a mladé lékaře, se mohly jejich členky vyjádřit přes anonymní dotazník, zda se…
Bohatší muži mají vyšší riziko vzniku hypertenze
U pracujících mužů s vyššími příjmy je vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze. Uvádí to studie prezentovaná na 84. výročním vědeckém zasedání JCS …
Covid-19: Funguje jen ohleduplnost
Se SARS-CoV-2 žijeme již pět měsíců. Jediné, co v současnosti na svou obranu můžeme učinit, je cílené testování, dohledávání kontaktů, „social…
Zdravotní služby čerpané v zahraničí? Refundace nákladů je dobrá, pojištění lepší
V letní poradně přinášíme téma spojené s cestováním. Často se totiž setkáváme s tím, že naši klienti vyrážejí do zahraničí pouze s průkazem…
Pandemie a duševní zdraví: strmý nárůst v prodeji antipsychotik
Nová studie porovnává prodeje léků v období pandemie a před ní. A přináší překvapivá zjištění.
Jaká je realita naplnění práva dítěte na doprovod rodičem v nemocnici?
Za současného právního stavu jsou zdravotníci, rodiče a dětští pacienti společnými oběťmi soustavných mezilidských konfliktů plynoucích z neurčitosti…
Nadějná data „oxfordské“ vakcíny na COVID-19
První vakcíny proti infekci virem SARS-CoV-2 by podle dostupných informací mohly být registrované ještě do konce letošního roku.
Fórum MT: Dítě v nemocnici – jak omezit konflikty?
Zdravotní pojišťovny hradí ubytování rodiče při hospitalizaci dítěte do šesti let věku, u starších po schválení revizním lékařem. Rodiče mohou spát…
EUC investuje do telemedicíny
Skupina EUC, největší síť v ambulantních službách, představila hospodářské výsledky za loňský rok a plány na další období. Prioritou je letos pro EUC…
Biodynamické světlo pomáhá seniorům
Každodenní změny v intenzitě a spektrálním složení slunečního světla seřizují naše cirkadiánní hodiny, které potom regulují téměř všechny životní…
MBA: I ve zdravotnictví lze dělat věci skvěle
I když se může zdát, že diskuse o epidemii Covid-19 nyní – i v řadě dalších měsíců – snadno potlačí ostatní zdravotnická témata, neměli bychom to…
Dcera Sargona Velikého
Enheduana, En‑hedu‑ana, Enheduanna, byla dcera Sargona Akkadského, zvaného Veliký, tvůrce sumersko‑akkadské říše. Velekrál ji jmenoval do funkce…
Časování intervence rozhoduje o úspěchu
Odkládání intervence klíčových kardiovaskulárních rizikových faktorů, jako je hypertenze nebo dyslipidémie, má v praxi řadu důvodů. Na vině mohou být…
Diplomy za kurz Administrativní pracovník ve zdravotnictví předány
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předal 10. července 2020 diplomy absolventům vzdělávacího programu IPVZ – Administrativní pracovník ve…
Dětská obezita a hypertenze upozorňují na budoucí srdeční choroby
Velká německá studie provedená u dětí a adolescentů ukazuje souvislost mezi obezitou, vysokým krevním tlakem a pozdějším cévním poškozením. Výzkum…
Fórum MT: Dokážou nemocnice čelit kyberútokům úspěšně?
Ochrana před kyberútoky není levná, ne všechny nemocnice na modernizaci své počítačové sítě či nákup nejmodernějších antivirových programů mají dost…
MZ: V nemocnicích je potřeba posílit řady IT specialistů
Kybernetická bezpečnost zdravotnických zařízení je pro Ministerstvo zdravotnictví klíčová. Poskytuje jim metodickou podporu, organizuje…
Co nevíme o SARS-CoV-2 k počátku července 2020?
Češi slaví konec pandemie. Možná předčasně, protože otazníků kolem nového koronaviru je mnohem více než jistých odpovědí. V poslední době se ke COVID…
Změna pravidel pro inovativní léky míří na vládu
Ministerstvo zdravotnictví po sedmi měsících vypořádalo připomínky a poslalo do legislativní rady vlády širokou novelu zákona o veřejném zdravotním…
Schopnost tolerovat nejistotu může člověk natrénovat
Podle prof. MUDr. Jiřího Horáčka, Ph.D., FCMA, náměstka pro vědu a výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech a pedagoga na 3. LF UK…
Mediánová výplata lékaře v akutní nemocnici: 78 600 korun
Růst platů lékařů v nemocnicích sice v roce 2019 pokračoval, poměr k průměrné mzdě se ale ustálil a podíl odměn přesčasové práce zůstává setrvale…
Útoky na nemocnice neustanou ani po koronaviru
Jedním z mála pozitiv, o nichž se v souvislosti s koronavirem hovoří, je urychlení elektronizace českého zdravotnictví. To se však pojí s jedním…
Dámy, pánové a mravenec pobřežní
Racionální má být rozhodování, v jehož průběhu vezmete v úvahu všechna dostupná fakta. Zvážíte je, vezmete v potaz všechny myšlenkové předpojatosti,…
Trendy v očkování v České republice
Proočkovanost české populace, respektive dětí povinnými i nepovinnými vakcínami má dlouhodobě sestupný trend. Za hlavní důvody pediatři považují…
Jarmila Rážová naplno hlavní hygieničkou
Jarmila Rážová uspěla v konkursu na hlavní hygieničku a vláda ji jmenovala do funkce.
Zdravotnictví roste, a to je úspěch
„Poskytovatelé si nemají na co stěžovat. Kdybychom kompenzovali veškerý výpadek v příjmech bez dalších podmínek, jakou by měli motivaci fungovat?“…
Naši lidé předvedli neskutečný výkon
„Situace spojená s epidemií COVID-19 byla samozřejmě extrémní, ale pokud jde o naši zodpovědnost, nebyla výjimečná,“ říká o uplynulém období v…
Jak informovat pojišťovnu o důležitých změnách při poskytování zdravotních služeb
Vztahy mezi VZP ČR a poskytovateli zdravotních služeb jsou upraveny smlouvou o poskytování a úhradě hrazených služeb. V průběhu smluvního vztahu může…
Celosvětová studie o zdraví v době pandemie
Na 100 000 participantů, přes 110 zemí, šest kontinentů. Čeští vědci se zapojili do rozsáhlé mezinárodní studie o COVID‑19 a (nejen) duševním zdraví.
Program CAR-T posouvá hematologii dopředu
CAR‑T terapie je jedním z výrazných směrů vývoje současné hematoonkologie. Toto téma dominuje odborným konferencím a prestižním časopisům. Rozjet…
Náhrdelník detekující abnormální srdeční rytmus
Vědecká platforma Evropské kardiologické společnosti (ESC) EHRA Essentials 4 You představila náhrdelník, který detekuje abnormální srdeční rytmus.
Registr pacientů s roztroušenou sklerózou se zaměřuje na bezpečnost
Virtuální tiskové konference si rychle našly své místo. Virtuálně proběhl i letošní 6. kongres EAN (European Academy of Neurology), který se původně…
Chcete, aby váš blízký umřel doma? Zrušme povinnost týdenní hospitalizace
V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn, a to nejen u onkologicky nemocných,…
Zdravotníci mají být placeni za připravenost, podobně jako hasiči
Kompenzační vyhláška musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou…
Kvůli strachu z COVID‑19 umírají na infarkt
Pacienti s infarktem myokardu po celém světě se vyhýbají nemocnicím nebo lékařskou pomoc vyhledají až příliš pozdě na to, aby jim život zachraňující…
Fórum MT: Kdy budou kompenzace spravedlivé?
Kvůli epidemii COVID‑19 přišla zdravotnická zařízení cca o 30,5 miliardy korun, vláda jim výpadek slíbila nahradit. Koneckonců k němu přispěla, když…
IPVZ vypisuje termíny kurzů na 2. pololetí 2020
S návratem do učeben Institutu pro postgraduální vzdělávání ve zdravotnictví přinášíme konkrétní nabídku vzdělávacích akcí pro druhé pololetí 2020.
Kde se bere humor?
Analýza humoru se podobá pitvě nádherné žáby z amazonského pralesa, do které se chcete podívat proto, abyste zjistili, proč je tak krásná. Na konci…
Interaktivní webinář Kardiovaskulární prevence a diabetes
I letos Česká společnost pro aterosklerózu navázala na své tradiční interaktivní webináře a 11. února odvysílala z Charvátova sálu III. interní…
Paliativní péče v ordinaci praktického lékaře
Seminář, který formou webináře pořádal začátkem května pražský domácí hospic Cesta domů, byl určen zejména praktickým lékařům. Zaměřil se na možnosti…
ONLINE Veletrh bioanalytiky a farmacie
V dnešní podivné době se spousta akcí, koncertů, workshopů přesouvá do online podoby. Co ale udělat s plánovaným Veletrhem bioanalytiky a farmacie,…
Vstup nových léčiv se pandemií nezpomalil
V uplynulých týdnech jsme se přesvědčili především o tom, že zdravotní pojišťovny a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokáží pohotově reagovat…
Je dobré mít připravené lidi pro mimořádné situace
Skoro ve všech jazycích existuje nějaký ekvivalent našeho: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ A platí to jistě i pro pandemii COVID‑19. Co jsou ta…
Situace nás donutila se věnovat online vzdělávání
V tuto chvíli je asi obtížné analyzovat všechny důsledky pandemie pro náš osobní i profesionální život. Nevíme vlastně přesně, v jaké fázi se…
Bilance koronaviru i reakce zdravotnictví
Zeptali jsme se lékařů i sester, politiků i vedení nemocnic: Co pozitivního přinesla epidemie COVID‑19?
Jak je to s dopady na psychiku po koronavirové krizi
Tak nám snad končí doba koronavirová. Aspoň tedy její první fáze. Bůhví, kolik jich ještě bude. Každopádně je to příležitost k bilancování a sčítání…
Co vše zdravotnictví dluží ženám s ovariálním karcinomem (a jejich rodinám)
„U ovariálního karcinomu stále silněji vnímám rozpor mezi možnostmi, které se před námi otevírají, a realitou. Technologicky jsme předběhli to, co…
COVID‑19 v New Yorku očima lékaře ve výcviku aneb Na život a na smrt
Ve městě New York pracuji jako pediatrický rezident, tj. ekvivalent lékaře v atestační přípravě, v rezidenčním programu Státní univerzity New York. K…
Zásady očkování pro pokročilé
Pediatrům byl určen online kurs Individuální očkovací plány, který byl organizován Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a který…
Jak probíhá revizní činnost pojišťovny
Jednou z povinností zdravotní pojišťovny, kterou jí ukládá zákon, je kontrola využívání a poskytování zdravotní péče v jejím objemu a kvalitě.
Koronavirové odměny a změna úhrad
Odbory jednají s ministerstvem zdravotnictví o financích na odměny pro zdravotníky za ztíženou práci při epidemii COVID-19. Ministerstvo…
Výsledky kritické péče u COVID-19 a jiných virových pneumonií
Na britských jednotkách intenzivní péče evidují u pacientů s COVID-19 výrazně horší výsledky, než dříve u pacientů s jinými virovými pneumoniemi.
Kožní projevy při COVID-19
Španělští dermatologové popsali 375 případů pacientů se suspektním nebo potvrzeným COVID-19 z období od 3. do 16. dubna. Definovali pět typických…
Česká populace je k SARS-CoV-2 prakticky naivní
Studie zjistila protilátky vůči novému koronaviru u čtyř promile Pražanů a 3,33 procenta obyvatel Litovle a Uničova.
Výrobní proces remdesiviru se podařilo zkrátit
„Již v lednu tohoto roku, tedy bez jakékoliv jistoty, že je tento experimentální lék bezpečný a účinný proti Covid-19, naše společnost zahájila…
Zápisník z NY: Kulminace
Díl 10., závěrečný. K datu 7. dubna zemřelo v NY City víc lidí na koronavirus, než při útocích 11. září. Tehdy v září viditelný nepřítel během…
Zápisník z NY: Home, sweet home
Díl 9. Manžel má nový úkol. Dezinfikovat všechno, čeho se nechtěně doma dotknu. Doma v předsíni dám ruce před sebe, aby na mě moji synové neskočili…
Strach v boji s covidem rozhodně nepomáhá
K těm, kdo byl onemocněním COVID-19 zasažen nejvíce, jednoznačně patří domovy pro seniory a další obdobná zařízení. Jak situaci zvládaly, jsme se…
Česko se pokusí o vývoj vakcíny proti koronaviru
Specifická kauzální léčba na covid-19 zatím neexistuje. I proto se Česká republika rozhodla vydat se cestou prevence a připojit se k zemím, které se…
Zápisník z NY: Učíme se
Díl 5. Pracovní tempo se zvyšuje. Je to jako rychlovlak, který jede čím dál rychleji, a není možné z něho vystoupit. Naštěstí se náš tým rozrůstá o…
Zápisník z NY: Policista
Díl 4. Bojím se o svoje zdraví, o svou rodinu. A snad poprvé v životě lituji, že dělám tuto práci.
Zápisník z NY: První COVID pozitivní pacient na Long Islandu
Díl 1. První COVID pozitivní pacient na Long Islandu, předměstí NY City. Koronavirus je definitivně tady!
Favipiravir – první použití v Česku
Pacient, přijatý do Thomayerovy nemocnice v pondělí 27. dubna s těžkou pneumonií při COVID-19 má být prvním pacientem léčeným v Česku favipiravirem.…
Životní styl mnohých se v době pandemie mění
V souvislosti se šířením onemocnění covid-19 v Evropě byla vládami evropských států přijata celá řada opatření, která vedla ke změnám v našem…
Zdravotní studie po česku
"Očekával jsem, že půjde o studii s pečlivě vybranými jedinci z registru obyvatel, tak aby byla zajištěna maximální reprezentativnost a aby nedošlo k…
Kongres léčby rány propojil profese i specializace
Koncem ledna 2020 se v Pardubicích již po osmnácté konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány (ČSLR). Toto téma spojuje odborníky…
SÚKL stanovil maximální cenu a úhradu fremanezumabu v profylaxi migrény
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil 30. března 2020 rozhodnutí o maximální ceně a úhradě přípravku Ajovy (fremanezumab) společnosti Teva…
Po infarktu myokardu se díky fyzické aktivitě cítíte lépe
Pacienti, kteří prodělali infarkt myokardu a účastní se programu zaměřeného na zlepšování životního stylu, se cítí lépe, zejména pokud navíc…
Koronavirem k digitalizaci. Budoucnost zdravotní péče přišla díky pandemii již nyní
Prožíváme zase jedno přelomové období. Většina z nás s prstem a zrakem na displeji mobilních telefonů. Řada před měsícem nemyslitelných věcí se nám…
Nemocnice rozjíždějí programy léčby konvalescentní plazmou
Některé nemocnice se obracejí s žádostí o spolupráci na lékaře, kteří mají v péči pacienta po prodělaném onemocnění COVID‑19 v dobrém zdravotním…
Poučení z pandemie COVID‑19
Čísla o počtech nakažených, léčených v nemocnicích a zemřelých na či s COVID‑19 ukazují, že ač se české zdravotnictví s podobnou výzvou dosud…
Doba je chaotická. Ambulance hlásí propad až na dvacet procent výkonů
„Rok 2020 je potřeba v první řadě ve zdraví přežít, a to jak v osobním zdraví, tak v nějaké slušné finanční kondici,“ uvádí předseda Sdružení…
Je čas vrátit se k normálnímu životu
Obavy z negativního vlivu uvolnění restrikčních opatření v průběhu Velikonoc, které podle některých mělo přinést další nárůst onemocnění Covid-19, se…
Nadějná data pro remdesivir
U dvou třetin pacientů bylo pozorováno zlepšení stavu. Nešlo však o klinickou studii.
Příslib zvýšení plateb státu je nadějí a přišel na poslední chvíli
Nemocnice i lékaři podporují návrh skokového zvýšení plateb za státní pojištěnce. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka slib předčil očekávání.
Premiér navrhne zvýšit platby za státní pojištěnce. Příští rok o 53 miliard
Stát zřejmě pomůže letos i příští rok zdravotním pojišťovnám překonat propad příjmů. Premiér navrhuje masivně zvýšit platby státu za státní…
Vzdělávání a zkoušky v IPVZ nadále probíhají
Je v zájmu nás všech, aby byl zajištěn příliv nových lékařů a ti stávající se mohli dále vzdělávat i za pandemické situace. Institut pro…
Deset procent případů COVID-19 jsou zdravotníci
V Česku bylo již 243 sester a 135 lékařů pozitivně testováno na COVID-19. Dvě sestry zemřely.
Doc. Seifert: Potřebujeme se vrátit k normálu do tří týdnů
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Prof. Češka: Nepřímé zdravotní dopady koronaviru možná převýší přímou morbiditu
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Prof. Babjuk: Pro bezpečné odkládání péče bychom potřebovali vodítko
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Hledáme novou roli pro menší nemocnice
Zeptali jsme se na křtu publikace Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků jejího hlavního autora MUDr. Pavla Hroboně, M.S., řídicího partnera a…
Strukturální změny umožní lépe využít dostupných prostředků
České zdravotnictví, pokud má i nadále zajišťovat dostupnou péči a zvyšovat její kvalitu, musí projít strukturálními změnami. Roli v nich budou hrát…
Zdravotní péče se musí diferencovat
K zajištění péče v době nedostatku zdravotníků je potřeba učinit řadu kroků a změn v dosavadním systému, určitě se musí zdravotní péče diferencovat,…
Z panelové diskuse
Ministerstvo činí kroky k dostupnosti péče, uvedla v panelové diskusi Ing. Helena Rögnerová.
Praktici mohou provádět POCT test pro ukončení karantény
Podle algoritmu by u lidí v karanténě bez obtíží v případě pozitivity testu na protilátky bylo vydáno doporučení k PCR testu. Na základě jeho…
Nekontrolované šíření COVID-19 se v Česku zastavilo
Vývoj epidemie COVID-19 v Česku je optimistický. Nemocnice, další zdravotnická zařízení i zbytek společnosti se musí připravit na opatrnou cestu k…
Nadějné výsledky favipiraviru v léčbě onemocnění COVID‑19
Antivirotikum favipiravir, registrované v Japonsku k léčbě chřipky, hodlá japonská vláda poskytnout dvaceti zemím včetně Česka k experimentální léčbě…
Místo etiky za stavu nouze
O dopadech současné epidemie Covid-19 v etické rovině jsme si povídali s MUDr. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., který pracuje jako koordinátor…
Ani praktici často nemají jasno, jak správně postupovat
O tom, že zdaleka ne vše funguje tak, jak je v médiích prezentováno, svědčí i desítky dotazů, na něž v průběhu webináře 2. 4. 2020 pořádaném SVL ČLS…
Vzniká protokol k využití plazmy vyléčených z COVID-19
Probíhá odborná diskuze o využití konvalescetní plazmy u pacientů s vážným průběhem COVID-19. Plazma vyléčených lidí může obsahovat protilátky proti…
Může být COVID-19 uznaný jako nemoc z povolání u zdravotníků?
Výbor Společnosti pracovního lékařství publikoval předběžné stanovisko k podmínkám uznání nemoci COVID-19 za nemoc z povolání.
Nálezy plicní sonografie u onemocnění COVID-19
Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně publikovala souhrn aktuálních informací k využití plicní sonografie u onemocnění COVID-19. Stránka má…
U COVID-19 vstupuje do hry tocilizumab
Mezi léky, které se zmiňují v souvislosti s epidemií COVID-19, je i inhibitor receptoru pro interleukin 6 tocilizumab.
Do Evropy mohou dorazit miliony vadných výrobků
Zhasnutí světla může mít v oblasti bezpečnosti ochranných pomůcek fatální důsledky. Udělování výjimek z posouzení shody a CE certifikace by mělo být…
Rizikové faktory spojené s ARDS a úmrtím ve Wu-chanu
V časopise JAMA Internal Medicine byly publikovány výsledky retrospektivní kohortové studie provedené u pacientů s covid-19 v čínském Wu-Chanu…
Farmakoterapie v souvislosti s COVID-19
Podání jakých léčiv je vhodné zvážit u kriticky nemocných pacientů s COVID-19 v současné situaci, kdy je důkazů pomálu? Námět poskytnou materiály…
Nic podobného jsme nezažili
„Odhadujeme, že jsme schopni letošní rok platit včas, ale spotřebujeme komplet všechny rezervy,“ říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing.…
COVID-19 způsobí zářez do zdravotního pojištění v desítkách miliard
Příští rok budou vyčerpány rezervy zdravotních pojišťoven a úhrady poskytovatelům se budou škrtat o miliardy korun, odhaduje vláda v odůvodnění…
Nový systém mapuje dostupnost péče v reálném čase
Datová informační základna pro management pandemie COVID-19 (ISIN-COVID) byla představena 24. března 2020 v rámci tiskové konference pořádané…
COVID-19 u dětí a dospívajících: Symptomatologie a klinický průběh
Informace výboru České pediatrické společnosti o závažnosti, klinickém průběhu a rizicích COVID-19 u dětí.
Bariatrie by potřebovala dvojnásobek financí
Na aktuální problémy české bariatrie jsme se zeptali prof. MUDr. Mojmíra Kasalického, CSc., z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Bariatricko‑metabolická chirurgie léčí nejen obezitu
Více než 50 procent české populace má v současné době trpí nadváhou nebo obezitou. Obezita je přitom úzce spojena s řadou metabolických komplikací,…
K zákonu o eHealth jsou stovky připomínek
Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že práce na zákonu o elektronickém zdravotnictví budou delší, než se předpokládalo. Zpoždění může přesáhnout…
Spočítat nákladovou efektivitu telemedicíny umíme
Doba telemedicínská nastává podle všech indicií právě teď. Přinese českému zdravotnictví vyšší efektivitu za rozumné peníze?
Intenzivisté vydali souhrn doporučení pro COVID-19
Česká společnost intenzivní medicíny vytvořila pracovní skupinu pro problematiku péče o nemocné s onemocněním COVID-19. Ta mimo jiné denně…
Ztráta čichu může být jediným projevem COVID-19
Britská asociace otorinolaryngologie upozornila, že mezi pacienty s COVID-19 je časté snížení čichových vjemů při absenci dalších symptomů onemocnění.
Rady pro politiky, jak zbytečně nenaštvat zdravotníky
Odbor zdravotnictví Ústeckého kraje stojí o to, aby lékaři v terénu co nejméně zavírali své ordinace. Toto své pochopitelné přání ale komunikuje…
Intenzivisté vědí, jak žádat o remdesivir
Klíčová kritéria firmy pro poskytnutí přípravku: remdesivir může být poskytnut pro kriticky nemocné pacienty s potvrzeným COVID-19, kteří vyžadují…
Role praktických lékařů ve zvládání epidemie COVID-19
Ke zjištění nemoci COVID-19 bylo k 18. březnu 9:00 provedeno v ČR 7664 testů, nákazu prokázaly u 464 lidí; 90 procent ve věku 30-79 let, u 81 procent…
Jak si má dnes lékař zachovat duševní zdraví
Dovolte si ventilovat vlastní pocity. Soubor doporučení a praktických rad, jak se vyrovnat s vysokými nároky při epidemii COVID-19.
Nejsme superhrdinové, mysleme i na své duševní zdraví
Aktuální dění kolem koronaviru COVID-19 se dotýká úplně všech. Zejména velký nápor ale znamená pro lékaře a všechny zdravotnické pracovníky, kteří…
Doporučení pro pacienty s roztroušenou sklerózou v době epidemie COVID–19
V současné době neexistují jasná data o tom, jak COVID-19 ovlivňuje pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Níže uvedená doporučení jsou vydána na…
ČKS doporučuje, co dělat pro zachování akutní kardiologické péče
Česká kardiologická společnost doporučuje v kardiocentrech uzavřít provoz pro elektivní výkony. Prioritním úkolem zajištění akutní kardiologické péče…
Kdy je u koronaviru čas myslet na ECMO
V souvislosti s rozšířením SARS-CoV-2 / COVID-19 může být ECMO řešením pro ty pacienty s respiračním selháním, u nichž nestačí běžné ventilační…
Medici se hlásí do první linie dobrovolně
Medici byli mezi prvními, kdo nabídl svoje síly na pomoc zvládnutí dopadů nemoci COVID-19. Pomáhat v nemocnicích i na infolinkách začali dřív, než…
CGM pomáhá proti koronaviru platformou pro telekonzultace
Společnost CompuGroup Medical CGM se rozhodla pomoci v boji proti Koronaviru. Českým a slovenským lékařům dává k bezplatnému využití komunikační…
Virové pandemie z posledních 150 let
Dalo by se říci, že jsou pravidelnými návštěvníky Země. To, že přijde nová virová pandemie, bylo predikovatelné. Čekal se však nový typ influenzy.
Sanofi vytvoří novou firmu na účinné látky
Skupina Sanofi vyčlení část svých evropských výrobních kapacit zaměřených na produkci účinných látek a stejně zaměřený výzkum a marketing do nové…
Kraje budou respirátory rozdělovat podle priorit
Do krajů mají první kusy respirátorů z hromadné objednávky zajišťované ministerstvem zdravotnictví proudit od pátku 13. března. Část očekávaných…
Infekce SARS-CoV-2 mezi cestovateli z čínského Wuhanu
Aktuálně z The New England Journal od Medicine: Ze sledovaných 94 pasažérů, kteří nastoupili na palubu evakuačního letadla, byla zjištěna infekce v…
Remdesivir zahájil klinické testy v USA
Po Číně zahájila společnost Gilead Sciences klinickou studii použití přípravku remdesivir u dospělých pacientů s COVID‑19 také ve Spojených státech.
Diabetes, hypertenze, obezita: bonifikační programy VZP PLUS zaměřené na vybraná chronická onemocnění
Cílem programu VZP PLUS je řešení organizace a hodnocení kvality zdravotní péče poskytované také skupinám pojištěnců s vybraným chronickým…
Prof. Prymula: Musíme rozložit epidemii v čase
Prohlášení náměstka ministra zdravotnictví prof. Romana Prymuly při vyhlášení zákazu hromadných akcí s účastí nad sto lidí a zavření základních a…
Dermatolog, který léčí jen na pojišťovnu, to nemá snadné…
Pokud dermatolog léčí pacienty jen na pojišťovnu, nežije se mu úplně jednoduše. Dermatologie obecně není obor výborně hrazený, proto většina…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl IV – Senior v ordinacích revmatologů, ortopedů a diabetologů
Ve čtvrtém, závěrečném díle představíme problematiku revmatologickou (na základě prezentace prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.), ortopedickou (podle…
Slušní – a smutní
Konec smlouvání neboli ultimatum game, ekonomická hra užívaná při zkoumání lidské nátury, je pro hráče A a B.
Workshop pod Petřínem 2020
Setkání se konalo v krásném prostoru auly Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze 1 (Pod Petřínem, dále jen NMSKB).
Dlouhodobé mechanické podpory oběhu – kde jsme a kam jdeme
Program mechanických podpor oběhu byl v ČR zahájen již v roce 2003 a díky technologickému pokroku se zásadně rozvinul jak co do kvality, tak i co do…
Vyšší plat pro rezidenty je pozitivum
Dnes nejsme schopni rezidenty zaplatit tak, aby to odpovídalo tabulkovému nástupnímu platu v nemocnicích, komentuje novou koncepci dotací pro…
Závazek zůstat v regionu problém nevyřeší
Nový systém dotací na rezidenční místa mladé lékaře do potřebných regionů nenaláká, může je naopak odradit, obává se MUDr. Martin Kočí, předseda…
Odběr na COVID-19 má proběhnout u pacienta doma
Nemocní s podezřením COVID-19 se mají vyhnout zdravotnickým zařízením. Odběrové sestry budou jezdit se záchranáři. Pokud pacient přijde do nemocnice,…
Budíček! Musíme podpořit výrobu v EU.
Celosvětová epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného šířením koronaviru SARS-CoV-2 spolehlivě zaplňuje již druhým měsícem většinu odborného i…
Rezidenční místa mají být od roku 2021 se závazkem
Lékař, který přijme státní dotaci na rezidenční místo při specializačním vzdělávání, se do budoucna bude muset zavázat zůstat po atestaci v Česku …
Kardiocentrum nemocnice, kde se plní sny
K úspěchu nestačí mít jen vizi, říká přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC.,…
Podtlaková terapie a vlhké hojení v každodenní praxi
Letošní XVIII. kongres České společnosti pro léčbu rány, který se konal 23. a 24. ledna v Pardubicích, se zaměřil na téma mezioborové spolupráce při…
Obor cestovní medicíny je na vzestupu
Ročně cestuje po světě již téměř 1,5 miliardy lidí a jejich počet stále narůstá. Zdaleka ne všichni si ale uvědomují nebezpečí spojená s turistickými…
Dalším cílem je doplnit vybavení o PET MR
Fakultní nemocnice v Motole je jedním ze dvou národních onkologických center schválených ministerstvem zdravotnictví. Od února využívá k radiační…
Činí se už kroky ke vzniku Národního onkologického programu ČR?
O vzniku Národního onkologického programu ČR jsme hovořili s MUDr. Alenou Šteflovou, Ph.D., MPH, náměstkyní ministra zdravotnictví, a doc. MUDr.…
Národní onkologické centrum v Motole získalo špičkové vybavení
Národní onkologické centrum ve FN v Motole využívá od února k radioterapii po rok a půl trvající rekonstrukci a modernizaci ozařoven a ovladoven tři…
Nástrahy zavádění telemedicínských projektů
V Česku vzniká množství zajímavých telemedicínských projektů, které soustavně monitorují stav pacientů, předcházejí zhoršení stavu nebo působí…
V transplantologii se řadíme ke světové špičce
Koordinační středisko transplantací zaznamenalo v loňském roce rekordních 288 zemřelých dárců orgánů. Za významným vzestupem stojí vedle dárců se…
Nebojme se časné mobilizace na JIP
Pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) je zatížen celou řadou rizik a negativních vlivů. Jedním z nich je ztráta svalové hmoty a s tím spojená…
Snažíme se prosadit lepší péči pro lidi se vzácným onemocněním
Vzácná onemocnění jsou závažná, progresivní a v naprosté většině nevyléčitelná. Lidé, kterým vstoupí do života, se ocitají ve složité situaci. Čelí…
Léky na vzácná onemocnění – co nás čeká?
Na naprostou většinu vzácných onemocnění není lék. Tato oblast byla po dlouhou dobu pro farmaceutický průmysl málo zajímavá – nenabízela dostatečný…
Spotřeba konopí s úhradou skokově vzrostla
Od ledna hradí zdravotní pojišťovny 90 procent ceny léčebného konopí, aby se zvýšila jeho dostupnost. První letošní čísla Státní agentury pro konopí…
Hrozí výpadky dodávek léků z Číny
Křehký řetězec dodávek léků z Asie dělá vrásky evropským politikům. V čase epidemie COVID‑19 by se závislost na Číně mohla vymstít. Podpoří Evropa…
Lékárníci usilují o úhradu konzultací
Návrhy nových výkonů popisují, jak by mohla vypadat návštěvní služba lékárníka nebo vyhledávání pacientů s Alzheimerovou nemocí v lékárnách.
Kritici mají zavádějící informace
V souvislosti s aktuální situací v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod jsme se zeptali i gestorky odborné garance projektu Deinstitucionalizace…
Fórum MT: Jak na chřipku?
Zeptali jsme se lékařů a politiků: Jak se chráníte před chřipkou? Jakou prevenci doporučujete svým pacientům?
Bonifikační program VZP PLUS
V této poradně uvádíme podrobnosti o jednotlivých modulech programu VZP a také důležité termíny, které je nutné pro účast v programu dodržet.
Nové volby do orgánů pojišťoven mají podporu výboru
Volby do orgánů zaměstnaneckých pojišťoven: právo volit mají mít plátci pojistného včetně zaměstnanců, právo být zvolen dostanou všichni pojištěnci.…
Pýcha mocenských špiček
Sir David Owen, profesionální politik a psychiatr, v knize o syndromu mocenské pýchy píše, že tyto lidi charakterizuje vystupňovaná pýcha,…
Bonifikace za prevenci – projekt VZP Plus kardiovaskulární prevence
Nový bonifikační program VZP Plus snad už od poloviny letošního roku podpoří kvalitní screening a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jeho cílem…
Intravitreální aplikace cytostatika do oka v Motole
Lékaři Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole zavedli v léčbě retinoblastomu novinku, která výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného…
PragueONCO - O převratných novinkách v onkologii
Vzhledem k tomu, že základním principem přístupu k onkologické léčbě je multidisciplinární pohled, setkali se na letošním PragueOnco kolegové z…
Úspěch reformy závisí i na dalších resortech
Na aktuální situaci v oblasti reformy jsme se zeptali jednoho z jejích odborných garantů, místopředsedy Psychiatrické společnosti ČLS JEP doc. MUDr.…
Průmysl podpořil novelu o úhradě orphanů
Když už je otevřená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, může se stát prakticky cokoli. Lékárníci by rádi prosadili reformu financování…
Elektronická neschopenka aneb arogancí maskovaná neschopnost úředníků?
Tak jsme si my zdravotníci letos na Nový rok opět připili nikoli sladkým šampaňským, ale hořkým úřednickým. Už několik let nám stát dává „s novym…
Zdravotnictví není v krizi?! Proberme se!
Navzdory deklaracím zdravotních pojišťoven a ministra zdravotnictví, kteří hovoří o neustálém navýšení toku peněz do zdravotnictví a nehrozící krizi,…
Očkování proti chřipce podceňují i zdravotníci
Kromě cíleně působících antivirotik se lze proti chřipce chránit jedině preventivním očkováním. Proočkovanost proti chřipce je však u nás ve srovnání…
Fórum MT: eNeschopenky - elektronizace po česku
Cílem eNeschopenek má být zjednodušení administrativy. Realita je zatím jiná: vystavení eNeschopenky trvá násobně déle. Lékaři posílají hlášení…
Ředitel: U lékařů je zájem o férový přístup
V září převzalo město Sušice tamní nemocnici od Penta Hospitals. Ing. Václav Rada, ředitel a jednatel městské Sušické nemocnice, teď na Šumavě vítá…
Unikátní program pro pacienty s nádory jater
Všeobecná fakultní nemocnice Praha (VFN) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) spustily od 1. ledna 2020 unikátní program onkologické…
Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?
Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20…
Unikátní komplexní posun v české diabetologii
Česká diabetologie učinila jasný kompletní krok, kterým přispěla k léčbě diabetu 1. typu. Diabetolog doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z III.…
Klíčová role glykemických senzorů
Novinkou léčby diabetu 1. typu jsou implantabilní podkožní senzory. Autor přelomové české klinické studie COMISAIR MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III.…
Historický milník v léčbě diabetu 1. typu
Nový typ senzoru ukazuje prostřednictvím aplikace na mobilu pacientovi, jak se mění koncentrace krevního cukru. Integrovaný vibrační alarm včas…
Telemedicína potřebuje překonat řadu těžkostí
Telemedicína se stává často skloňovaným substantivem a nastupujícím trendem moderní doby. Tato technologie umožňuje na dálku přistupovat k pacientům…
Jak vyskladnit data z ÚZIS
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR představil v prosinci svůj koncept zveřejňování zdravotnických dat. Místo známých ročenek by chtěl…
Ti úspěšní
Sociálně úspěšné psychopaty najdete často ve špičkách managementu bank, korporací, masových sdělovacích prostředků, politických stran, policie, armád…
FutureLife se v Praze stěhuje do většího a roste o 30 procent
Klinické centrum Iscare, GynCentrum a některé další pražské aktivity soukromé skupiny FutureLife se stěhují na jedno místo do nové budovy poblíž…
„Je otázka času, kdy hackeři ochromí další nemocnici“
Ministerstvo zdravotnictví prověří připravenost nemocnic pro kybernetickou bezpečnost. Zvažuje se také zavedení systému včasného varování.
Miliardy na IT ve zdravotnictví
Na IT systémy a kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví přispěla nemocnicím a ústavům v posledních letech Evropská unie (se spoluúčastí státního…
Nejradši bych teď v IKEM bydlel
Součástí konference České asociace akutní kardiologie byla i velmi neobvykle koncipovaná sekce. Na jednom pódiu se při ní setkali mladý pacient s…
Povinné eNeschopenky klopýtají svými prvními dny
Během prvních dnů povinných eNeschopenek se někteří lékaři potýkali s technickými problémy. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se…
Průvodce financováním zdravotních služeb paušálně hrazených poskytovatelů
Pro nové smluvní partnery VZP ČR, ale i pro ty stávající přinášíme souhrnné informace o financování poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb…
Z kolínského SeniorCentra na rotopedu do Betléma
I to je možná cesta, jak motivovat seniory k fyzické i psychické aktivitě, která se v SeneCura SeniorCentru Kolín více než osvědčila. Na jaře dojeli…
U novinek je nutné ověření kvality
Elektronizace zdravotnictví je nezbytná pro jeho další rozvoj. Zároveň je ale nutné zavádět elektronizaci zdravotnictví evolučně, nikoli revolučně.
Návrh zákona o eHealth vystartoval do legislativního procesu
Zákon o elektronickém zdravotnictví by mohl platit od roku 2021. Ministerstvo zdravotnictví ale očekává, že v průběhu schvalování ještě dozná mnoha…
eHealth v Izraeli: nejdůležitější je začít
Na Českoizraelském inovačnímu dnu „Smart Healthcare“, který se konal 6. listopadu v BEA campusu Olomouc, vystoupil jako jeden z hlavních izraelských…
Paliativní medicína řeší paradox moderního lékařství
Potřeba paliativní péče narůstá a s tím i potřeba budování nových nemocničních týmů a vzdělávání v tomto oboru. Sdílet své zkušenosti s českými…
Dělbu v týmu podpoří interprofesní vzdělávání lékařů a sester
Zatím je hudbou budoucnosti, i když snad ne tak vzdálené, že by se na lékařských fakultách zavedlo interprofesní vzdělávání. Lékaři a sestry by měli…
Vzdělávání a kompetence sester – na prahu změny
Vzdělané sestry přejímají činnosti vymezené dosud lékařům. Jsou platnými členkami zdravotnických týmů a jsou schopny pracovat i zcela samostatně. S…
Antikoagulace u plicní embolie
Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., Trombotické centrum a I. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze, na Českých kardiologických dnech, které se konaly…
Prof. Češka: Bez přetěžování těch, co zůstali, to dnes nejde
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Fórum MT: Obětavost zdravotníků problémy nevyřeší
Zeptali jsme se lékařů i ředitelů nemocnic, včetně ministerstva zdravotnictví: Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím…
Stoprocentní bezpečnost zajistit nemůžeme
Kdybychom dělali z nemocnic objekty střežené jako letištní budovy, hrozilo by, že se některým pacientům nedostane včas péče, řekl novinářům ředitel…
Tragická střelba ve FN Ostrava
V úterý 10. prosince kolem sedmé ráno střílel útočník na traumatologické ambulanci na poliklinice FN Ostrava. Šest lidí zemřelo, další tři jsou podle…
Špičková odbornost, empatická komunikace a etický přístup – cíle výchovy na 3. LF UK
O veletrhu TRIMED JOB i dalším směřování 3. LF UK jsme hovořili s proděkanem pro studium a výuku MUDr. Davidem Marxem, Ph.D.
Veletrh práce TRIMED JOB navštívilo přes 500 studentů a absolventů
V prostorách děkanátu 3. LF UK se 20. listopadu konal již šestý ročník Veletrhu práce TRIMED JOB 2019, který navštívilo přes 500 studentů a…
Jojko: Mohou sílit hlasy volající po změnách
Na XXXIV. sjezdu České lékařské komory se jako delegát a zároveň předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR stal terčem kritiky za to, jaké…
Kubek: Ministr Vojtěch se bojí lékařů
Letošní sjezd České lékařské komory i přes výhrady některých delegátů odsouhlasil postup prezidenta MUDr. Milana Kubka ohledně rekonstrukce budoucího…
Dělat dobrou práci pro pacienty by nemělo být kontraproduktivní
V přepočtu na počet obyvatel nemá ČR méně lékařů a sester než jiné země OECD. Zjevný nedostatek personálu tam, kde je ho potřeba, má podle JUDr.…
Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci
Tak akorát velká, tak akorát vzdálená od Prahy, po rekonstrukci, připravená na bezpapírový provoz. Taková je oceněná Nemocnice Strakonice, a. s.…
Máte zájem předat svoji praxi novému poskytovateli? Kontaktujte včas pojišťovnu, na výběr je více možností
Smluvní poskytovatelé zdravotních služeb se často obracejí na pojišťovnu s dotazem, jak postupovat při předání praxe novému poskytovateli, svému…
Jak kontrolovat pacientův dech. Pohled lékaře a pohled fyzioterapeuta
Pohybová léčba u pacientů s plicním onemocněním zvyšuje toleranci k zátěži, jedná se tedy především o silový a vytrvalostní trénink zaměřený na…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) uspořádal v listopadu 2019 mezioborovou konferenci o tom, jak stárnou Češi a čeští lékaři…
Podle vědců nestojí elektronické cigarety za riziko
Podle článku nedávno publikovaného v odborném časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Cardiovascular Research existuje stále více důkazů o…
Portréty žen s karcinomem prsu boří tabu veřejnosti i rutinu zdravotníků
Zdravotníci, kteří jsou v denním kontaktu s onkologickými pacienty, mohou sklouznout k pohledu na ně jako na diagnózy. Dvanáct fotografických…
Antibiotický týden v prostředí lékáren
Česká lékárnická komora uspořádala na podporu Evropského antibiotického dne letos už podesáté Antibiotický týden v lékárnách, do něhož se od 18. do…
ČLK je nespokojená s prací ministra Vojtěcha
Usnesení XXXIV. sjezdu České lékařské komory je kritické k ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a žádá každoroční zvyšování platů a mezd lékařů…
AKTUALIZOVÁNO: Sjezdem ČLK se nesly spory mezi lékaři
V diskuzi na sjezdu České lékařské komory, konaném 23. a 24. listopadu v Brně, rezonovaly vnitřní rozpory mezi lékaři. Sdružení ambulantních…
AKTUALIZOVÁNO Sjezd komory schválil úvěr na rekonstrukci Domu lékařů
Sjezd České lékařské komory potrvdil postup prezidenta Milana Kubka a pověřil ho podpisem smlouvy o úvěru ve výši 50 milionů korun na rekonstrukci…
Fórum MT: Co nám přinesl 17. listopad
V roce 1989 bylo asi nemožné domyslet, co všechno budou prudké změny znamenat. Stejně tak bylo obtížné předvídat, jak se změní práce lékaře nebo…
Potřeba komplexního přístupu v léčbě diabetu
V rámci Světového dne diabetu se 14. listopadu uskutečnil v Praze již 19. ročník Pochodu proti diabetu, jehož cílem je upozornit na narůstající…
Tajemství Fabryho choroby se odhalují jen postupně
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
Fabryho choroba v zájmu kardiologů
I v případě vzácných onemocnění přinášejí výzkum a inovativní léky nové naděje pro nemocné. Patří sem i vzácné onemocnění Fabryho choroba.
Úhrady VZP nad rámec úhradové vyhlášky
Všeobecná zdravotní pojišťovna představila veřejnosti návrh zdravotně pojistného plánu na příští rok. Jednotlivé mechanismy cíleného navyšování úhrad…
České zdravotnictví 2019: problémy existují, ale krize ne
České zdravotnictví ze dvou úrovní pohledů, tak by se daly shrnout dvě konference, které se konaly na přelomu října a listopadu 2019.
Zájem je hlavně o kombinovanou formu studia zdravotnických škol
Počty studentů přijímaných na střední zdravotnické školy v posledních třech letech rostou a ve školním roce 2018/2019 poprvé za deset let překročily…
Nemocnice oceňují u absolventů zdravotnických škol ochotu dál se vzdělávat
Zaměstnavatelé v odvětví zdravotnictví se většinou nebrání přijímání absolventů, někdy je dokonce i preferují (přibližně 15 procent zaměstnavatelů),…
Sestry stabilizuje růst platů, kompetencí i lepší pracovní podmínky
Na otázky Medical Tribune odpověděly Ing. Gabriela Štěpanyová, mluvčí MZ ČR, a Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR a ředitelka Odboru…
Inovace prodlužují život, říká studie pro AIFP
V rámci konference Zdravotnictví 2020 byla představena unikátní studie mapující přínos inovativních léčivých přípravků pro pacienty, zdravotní i…
I mimo centra pracují kvalitní onkologové
Onkologická péče je v ČR postavena na centrech propojených s regionálními onkologickými skupinami a nově i na zapojení praktiků. Důležitá je také…
Lékaři zvažují změny ve screeningu karcinomu prsu
V České republice probíhá od roku 2002 Národní program screeningu karcinomu prsu. Je na čase ho změnit? Medical Tribune se zeptala zakladatele…
Dosud nejkomplexnější studie odhalila nová fakta
Jak ukazuje nová celosvětová studie, která byla provedena ve 195 zemích světa, incidence kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky se za…
Studií zaměřených na výzkum střevní mikrobioty přibývá
Letošní UEG (United European Gastroenterology) week, který se konal od 19. do 23. října v Barceloně a zúčastnilo se ho na 13 000 delegátů ze 120 zemí…
Jan Stráský byl Ministr s velkým M
Poměrně často se mezi otázkami novinářů vyskytuje dotaz, kdo byl v polistopadové éře nejlepším ministrem zdravotnictví. Za těch 30 let se jich…
Konference Hospital Management 2019 nabídne diskusi o problémech a budoucnosti zdravotnictví i nové nemocniční architektuře
Již popáté se do Olomouce sjedou největší špičky v oblasti zdravotnických nákupů, farmaceutického byznysu a obecně financování českého zdravotnictví,…
Hospicovou péči nelze implantovat do nemocnic
Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče se snaží o udržení (nad)standardu hospicové péče. V názorech na paliativu můžeme vzájemně…
Proč nám to spolu nejde?
Před časem vypsal velmi rozšířený a vlivný anglický dámský časopis soutěž o nejlepší odpověď na otázku: „Co mám dělat, abych co nejlépe vyšla s mužem…
I dětská psychiatrie čeká na reformu
U příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných terapeutických heren v prostorách Dětské psychiatrické kliniky ve FN v Motole jsme se na…
Chytré telefony zlepšují adherenci k léčbě
Nedostatečná adherence a časem se snižující compliance s léčbou je problémem, s nímž se potýkají lékaři u značného počtu diagnóz. Každá možnost na…
Telemedicína může být kvalitnější než osobní kontakt
Nechceme být internetovou poradnou, ale hledáme v telemedicíně kvalitu, říká o novém projektu skupiny EUC předseda představenstva Ing. Václav Vachta,…
Dotace na výzkum genové terapie HIV a srpkovité anémie
Může být genová terapie dostupná i v chudých zemích? Nová iniciativa má s pomocí dotací pro výzkum dokázat, že to není nemožné.
Chřipka se týká i zdravotníků
Zdravotníci podceňují prevenci chřipky, a to se promítá do nízké proočkovanosti. Zdravotničtí pracovníci jsou přitom podle oficiálních doporučení…
Stavíme základy digitalizace, po roce 2020 čekám její rozmach
Národní strategie elektronického zdravotnictví se zaměřuje na vytvoření základních stavebních kamenů elektronizace zdravotnictví. Řada aktivit…
Změna: Úhrady v roce 2020 porostou o osm procent
Ministr zdravotnictví po tlaku Krizového štábu pozměnil úhradovou vyhlášku pro rok 2020 před jejím vydáním tak, že si všechny segmenty nad uzavřené…
Paliativní péči sluší více skromnosti
Na několik otázek v souvislosti s tématy diskutovanými na konferenci Aktuální výzvy pro paliativní péči v Evropě a ČR jsme se zeptali jednoho z…
Dětské nemoci paliativní péče v Česku
Paliativní péče (PP) prodělává v řadě zemí Evropy dynamický vývoj, nejinak je tomu i v ČR, která může být v mnoha aspektech dobrým příkladem ostatním…
Antidiabetika v léčbě chronického srdečního selhání
Diabetes není jen problém metabolický, ale také kardiologický, jak upozornil na tiskové konferenci konané u příležitosti Světového dne srdce prof.…
Familiární hypercholesterolémie je stále málo diagnostikována a léčena
Jedná se přitom o vůbec nejčastější vrozené metabolické onemocnění. Na světě se dítě s familiární hypercholesterolémií (FH) narodí každou minutu, v…
Kde jsme po třiceti letech?
Třicet let od sametové revoluce se stalo hlavním motivem sympozia společnosti Agel, která současně s lehkým předstihem slaví také své výročí. Některá…
Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v…
ČAFF: nejlepší prevencí výpadků je konkurence
Podle analýzy, kterou vypracovala Česká asociace farmaceutických firem ve spolupráci se společností IQVIA, mají největší dopady výpadky v dodávkách…
Role veřejných lékárníků z pohledu EU
O činnosti PGEU jsme hovořili s PharmDr. Martinem Kopeckým, Ph.D., členem představenstva ČLnK a delegátem ČLnK v PGEU.
Nejtěžší pro nefrologa je respektovat očekávání pacienta
V září proběhl kongres EDTNA – European Dialysis and Transplant Nurses Association. Sešli se na něm profesionálové, kteří pečují o nemocné s…
Vzniká národní plán na zvládání Alzheimerovy choroby
Nárůst incidence Alzheimerovy nemoci je alarmující. Podle aktuálních dat českých zdravotních pojišťoven vzrostl za posledních pět let výskyt tohoto…
Srovnáváním nemocnic k vyšší kvalitě
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má nemocnicím umožnit benchmarking kvalitativních ukazatelů. Také data z povinného hlášení nežádoucích…
In memoriam: Václav Špičák
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. - osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku devadesáti let. Pro obec…
Zamyšlení nad postavením dermatologie v současném zdravotním systému
Naše specializace je jistým způsobem specifická. Na rozdíl od bolesti páteře, kde je třeba rozhodnout, který odborník by měl vést vyšetření a léčbu,…
Rizikové chování přináší nové choroby
Na to, jak vypadá současná situace ve výskytu pohlavně přenosných chorob, jak je na tom Česko v porovnání se světem a kde je u nás v oblasti…
Národní kardiologický informační systém odhalil varovné trendy
Kardiologie získala podrobná aktuální plošná data o prevalenci onemocnění a poskytnutých zdravotních službách v oboru. Údaje pomohou v jednáních s…
Studie DAPA HF může mít obrovský klinický význam
Studie DAPA HF probíhala ve dvaceti zemích světa. Mezi nimi byla i Česká republika, kde bylo zařazeno 210 pacientů. Národním koordinátorem studie byl…
Pacienti s Duchenneovou svalovou dystrofií dnes žijí i dvojnásobně déle
Specializovaná centra, dostupnější léky, užší propojení zdravotní a sociální péče a nově i kampaň Darujte kávu, darujte pohodu. To vše může usnadnit…
Digitalizace zdravotnictví se v Izraeli stala národní prioritou
„Elektronický systém lékařských záznamů byl vytvářen společně s lékaři, kteří se podíleli na jeho podobě. Všichni smluvní lékaři Maccabi již v roce…
Podaří se zavést v ČR časnou detekci tyreopatií pro všechny těhotné?
Plošný screening tyreopatií v těhotenství ověří pilotní projekt o němž jsme hovořili s jeho odborným garantem, vědeckým sekretářem České…
Ve FN Olomouc ustaveno kompetenční centrum telemedicíny
Národní telemedicínské centrum Fakultní nemocnice Olomouc (NTMC) se stalo oficiálním kompetenčním centrem MZ ČR pro oblast telemedicíny v celé…
Antibiotický stewardship. Díl I. Zkušenosti z USA
V Česku byla antibiotická rezistence, zejména pro zhoršenou dostupnost některých léčivých přípravků, menším problémem než na západ od nás. Avšak i…
Genomické testování maligních tumorů – další posun v doporučeních?
Na základě příznivých výsledků klinického hodnocení TAILORx v Německu hodnotil Úřad pro schvalování technologických zdravotních prostředků přínosy…
Obezita zdravotní péči komplikuje a prodražuje
Kdyby hodně obézní lidé platili vyšší zdravotní pojištění, mohlo by je to motivovat k tomu, aby nedosahovali monstrózní obezity, řekla MT primářka…
Nová etapa rozvoje paliativní péče v nemocnicích
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se jako jedna ze šesti nemocnic v České republice od začátku června 2019 účastní projektu zaměřeného na…
Univerzitní nemocnice: strašák, nebo východisko?
Poslanec prof. MUDr. Vlastimil Válek, MBA, EBIR, pod záštitou Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uspořádal 3. září 2019…
Beze změny metody screeningu se mortalita nesníží
To, jak se konkrétní zemi daří předcházet karcinomu děložního hrdla, hodně vypovídá o úrovni organizace celého zdravotního systému – a v České…
Nemocnice budou mít v roce 2020 na 3% růst platů
Úhrady pro nemocnice příští rok porostou přinejmenším o pět procent, zlepší se úhrada urgentních příjmů a jednodenní chirurgie. Ministr schválil…
Trh s léky je totéž co trh s rohlíky
Funguje mezi distributory léků a řetězci lékáren kartel? Škodí hospodářské soutěži mezi lékárnami sílící postavení řetězců? Kdy a jak může stát…
Koupí BENU další síť lékáren?
BENU zažádalo o povolení spojení s Fajn lékárnami, které patří do portfolia fondu Potysz Health. Oznámil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,…
Nemocnice protestují proti návrhu úhradové vyhlášky
Úhrady péče v roce 2020: aktuální téma, protichůdné názory. „Peněz do zdravotnictví velmi rychle přibývá,“ zní z jedné strany. „Současné výdaje na…
Na rezidenční místa má jít příští rok až 730 mil. Kč
Pro letošek má ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu k dispozici na podporu specializačního vzdělávání lékařů 576 milionů korun. Příští rok má…
Nemocnici v Sušici přebírá město
Penta už o sušickou nemocnici zájem nemá. Ani Plzeňský kraj, který město Sušice oslovilo s nabídkou, neprojevil chuť ji převzít.
Doc. Šmucler: Žebříčků nemocnic přibude, smiřme se s tím
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Aktivity některých pracovišť Agelu posílí
„O navýšení úhrad pro Jesenickou nemocnici jsme s VZP jednali několik měsíců. Dohoda s VZP nemocnici zajistí pokrytí nákladů. Za těchto podmínek by…
Fórum MT: Jak hodnotí kvalitu nemocnic sami zdravotníci?
Fórum MT: Předložili jsme lékařům, sestrám, politikům i pacientům následující otázky: Mají vůbec pacienti šanci poznat kvalitní nemocnici? Podle čeho…
K hodnocení kvality by měly přispět resortní referenční statistiky
Pohled mezinárodních institucí na české zdravotnictví je „pohled z vrtulníku“, kdy se srovnávají celková data za ČR s daty evropskými. Jaká je…
Moderní technologie zachraňuje životy i těch nejrizikovějších, musí být ale indikována včas
Nejmodernější systém HeartMate 3 byl v ČR implantován zatím 126 pacientům, prvním deseti v rámci evropské klinické studie, dalším pak v běžném…
IKEM: Pět let programu umělých srdečních podpor HeartMate 3
Léčba srdečního selhání pomocí mechanických srdečních podpor se v posledních letech stala standardní a účinnou metodou umožňující záchranu života…
Daně mohou snížit spotřebu tabáku a alkoholu
Spotřební daně z tabáku a alkoholu by se mohly změnit i jinak, než navrhuje vláda, míní odborníci. Efektivní daně přitom jsou nejen příjmem do…
Vzniká nový generický šampion
Pfizer se zbaví své generické divize Upjohn. Spojí ji s gigantem Mylan do nové společnosti. Blížící se dohodu oznámily firmy na konci července.
Paliativní péče zase o krok dál...
Odpovídající úhrady a standardy pro paliativní péči, stanovení optimální kapacity sítě. Naději na tyto a další pokroky má přinést Memorandum o…
Fórum MT: Sestry versus zbytečná administrativa
Oslovili jsme hlavní sestry nemocnic s otázkou: Snížila se ve vašem zařízení po novele vyhlášky o zdravotnické dokumentaci administrativa pro sestry…
Nadváha v časném dětství zvyšuje riziko hypertenze
Podle výsledků studie publikované v prestižním časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají…
Moderní léčba hepatitidy zůstává nevyužita
Aktuální neutěšená situace v léčbě virové hepatitidy C novými léky v České republice patřila k hlavním tématům setkání odborníků u příležitosti…
Simulace pomáhá v komunikaci a týmové práci
Nové centrum simulační medicíny, které se buduje v Brně, bude největším pracovištěm svého druhu v České republice. Pět pater nabízejících 7 950 m2…
Nová evropská doporučení pro léčbu arteriální hypertenze
Guidelines pro léčbu arteriální hypertenze se neustále vyvíjejí, jejich poslední česká aktualizace vyšla v roce 2017, evropská pod hlavičkou ESC/ESH…
Infekce, protiinfekční látky a riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy
Sedmičlenný tým zkoumal riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy u kohorty mladých jedinců v souvislosti a infekcemi a protiinfekčními látkami.
Dlouhověkost: oslava pro jedince, obava pro společnost?
V České republice dnes žije 18 procent lidí starších 65 let, v roce 2030 jich bude 25 procent a v roce 2050 celá jedna třetina populace, navíc každý…
Díky tlaku Lékařů bez hranic se daří zlevňovat léky
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Lékaři bez hranic usilují o změnu způsobu výzkumu a vývoje nového portfolia efektivních antibiotik, řekl MT farmaceut…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Slova hospic se lidé jen tak bát nepřestanou
To říká v rozhovoru pro MT při příležitosti slavnostního otevření nového Paliativního centra Cesta domů jeho primářka MUDr. Irena Závadová.
Pawlasův přílepek jde do Senátu
Zákonodárci se opět snaží řešit problém s výpadky dodávek léků pacientům. Výrobci mají dostat povinnost za určitých podmínek dodat léky každému…
Digitalizace přichází. Není otázka zda, ale kdy
Český výrobce nemocničních lůžek LINET zahajuje prodej lůžek se senzory napojenými na nemocniční informační systém pod názvem SafetyMonitor. Na…
Studie zpochybnila tvrzení „bez bolesti – bez efektu“ u pacientů s PAD
Na základě výsledků studie zveřejněné v European Journal of Preventive Cardiology, časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) by pacienti s…
Čím víc nemocnic, tím horší péče
Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského…
Zaměstnavatelé poradí politikům.
V roce 2030 bude 790 tis. onkologicky nemocných, 1,3 milionu diabetiků a na genovou terapii půjdou ročně desítky miliard korun. Potřeba zdravotních…
Reforma, nebo pseudoreforma primární péče?
Se svým současným postavením jsou praktičtí lékaři oprávněně nespokojení. Bude záviset na nich, jestli budou realizovat skutečnou reformu.
Odbory a nemocnice jedním hlasem: Nárůst o 20 mld. nestačí
OSZSP, LOK-SČL, AČMN, Charita a Diakonie společně požadují od ministerstva, aby úhradovou vyhláškou rozpustilo v roce 2020 proti plánům navíc 25…
VZP vypověděla cestovce Kovotour polovinu Mořského koníka
VZP má opět starosti s projektem přímořských ozdravných pobytů pro děti Mořský koník. O jednu ze dvou destinací nemají pojištěnci dostatečný zájem,…
Včas zahájená léčba infantilního hemangiomu je úspěšná
Infantilní hemangiomy, nejčastější nezhoubné nádory kojenců, bývají v ordinacích přehlíženy s tím, že pokud samy nevymizejí, léčit se stejně nedají.
Musíme začít bojovat za mladé kardiology
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
Kolapsy sportovců: Edukace veřejnosti i zdravotníků je klíčová
"Jako účastník řady závodů vnímám nedostatečnou připravenost na řešení kolapsových stavů sportovců. Málokdo ví, že tepelné trauma je nejčastější…
Simulační centrum pomáhá v edukaci kolapsů z přehřátí
Stále více sportovců podceňuje tepelná traumata vzniklá z přehřátí organismu, jejichž počet oproti minulosti dvojnásobně vzrostl. Nejrizikovější…
Robot není kreativní, je autista
"VFN je zatím jediná nemocnice v ČR, která využívá cloudové služby, a jsme s tím spokojeni. Přinesly právě i možnost využívat umělou inteligenci,"…
Poslanci schválili zavedení sdíleného lékového záznamu
Po osmi měsících od předložení vládou do poslanecké sněmovny schválili poslanci návrh novely, která zavádí sdílený lékový záznam pacienta. Pokud…
Nemocnice získají o pět procent více
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že nemocnicím akutní péče pro příští rok podepíše pětiprocentní růst úhrad.
Dohoda v segmentu lékáren pro příští rok
Dodatečná jednání lékáren a zdravotních pojišťoven nakonec přinesla dohodu o úhradě pro příští rok. Lékárníci budou dostávat za výdej léku na recept…
Komise doporučila na šéfa FN USA exředitele Pohanku, ministr konkurz zrušil
AKTUALIZOVÁNO Výběrová komise navrhla ministerstvu zdravotnictví jmenovat novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bývalého poslance…
Atlas HF mapuje situaci srdečního selhání napříč Evropou
Boj proti kardiovaskulárním chorobám je dlouhodobě společnou misí, stále větší pozornost odborníků je ale v posledních letech věnována srdečnímu…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
Jako zvuk trubky
Před desítkami let mne překvapil dopis, ve kterém starší dáma psala, že vidí písmena, slova i věty barevně a jak je to možné. Když byla dítě, myslela…
Nezdravá výživa zvyšuje riziko potravinových alergií
Zdravá výživa u dětí má nesporný význam ve vztahu k řadě chorob, jejichž prevalence v současné době výrazně narůstá. Poukázaly na to prezentované…
Schvalování úhrad inhibitorů CDK 4/6 po novu
Ani po podepsání společného stanoviska Všeobecné zdravotní pojišťovny a České onkologické společnosti (ČOS) ČLS JEP není hrazení inhibitorů CDK 4/6…
Vláda je spokojena, jak zvýšila zdravotníkům platy
Na jednání odborů, zaměstnavatelů a vlády se v pondělí 10. června mluvilo o situaci ve zdravotnictví a také o platech. Ministryně financí navrhuje…
Fórum MT: Lázně – léčení, nebo rekreace na účet zdravotního pojištění?
Zeptali jsme se praktických lékařů i jejich kolegů specialistů: Je nabídka lázní hrazených zdravotní pojišťovnou pro pacienty, které léčíte,…
Prof. Bayer: Stárnutí lékařů je příčinou rozdílné dostupnosti péče
Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Milan Bayer, CSc…
VZP a ČKS řeší úhrady léků i jednodenní péči
Spolupráce odborné společnosti s největší zdravotní pojišťovnou se aktuálně dotýká témat jednodenní hospitalizace v kardiologii, úhradových indikací…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Studentské vědě se na 3. LF UK daří
O výsledcích podpory studentské vědy jsme hovořili s prof. MUDr. Romanou Šlamberovou, Ph.D., proděkankou pro doktorské studium a studentskou vědeckou…
Přichází antiepileptikum další generace
Čeští neurologové mohou svým dětským i dospělým pacientům s epilepsií předepisovat nové antiepileptikum s účinnou látkou brivaracetam (Briviact). Lék…
Musíme akceptovat menší počet dobře vybavených center
Otázka nároku na dostupnost zdravotní péče, ať už místní, tedy dojezdovou, anebo časovou, tedy z hlediska objednacích lhůt, je stanovena v nařízení…
Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zeptali jsme se vedení odborných společností ČLS JEP: Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké…
Čeští a slovenští dermatovenerologové sobě
Sedm českých a dvě slovenské kliniky se spojily při práci na unikátní české publikaci Klinická dermatovenerologie. Jde o největší učebnici, která v…
Odborníci řeší epidemiologický nárůst syfilidy
Část odborného programu letošní AAD zaujímala i problematika pohlavních chorob. Kromě těch dnes běžně diskutovaných byla pozornost věnována i…
Přinese inhibice IL‑23 revoluci v léčbě psoriázy?
O nových možnostech léčby psoriázy, zejména o roli interleukinu IL‑23 v jejím vývoji a nejnovější evidenci o významu inhibitoru IL‑23 k dosažení…
Pásový opar a demence
U některých infekčních chorob bylo zjištěno, že jsou spojeny s kognitivním zhoršením a demencí. Nicméně vztahu mezi herpes zoster a demencí bylo…
V Naději potkávám situace, které jinak vidím zřídka
„S tím, co vídáme v ordinaci Naděje, se v běžné klinické praxi nesetkáváme. Možná by se to dalo označit jako válečná dermatologie,“ říká prof. MUDr.…
Úhrady 2020: Není nad dohodu
Dosavadní výsledky dohodovacího řízení o úhradách za zdravotní péči na příští rok podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha (za ANO)…
Nerovnost tolik nevadí – když není nespravedlivá
Jestliže řeknu, že lidé dávají přednost nerovným společnostem, riskuji, že mne poženou klackem. V Čechách, s jejich tradicí společných kádí na peníze…
Aktuálně k očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
Téma očkování je v posledních letech diskutováno častěji než kdykoli v minulosti. Infekce u dospělých, jako jsou klíšťová encefalitida, invazivní…
Děláme vynikající traumatologii
Při příležitosti konání 20. kongresu European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Medical Tribune položila pár otázek prezidentovi…
Česká stopa na kongresu ECTES
Ve dnech 5.–7. května 2019 se konal 20. evropský kongres úrazové chirurgie a urgentní chirurgie (European Congress of Trauma and Emergency Surgery,…
Jak zpřístupnit lékový záznam pacienta
Jsou i jiné možnosti sdílení lékového záznamu, než systém opt-out s těžkopádnými možnostmi omezení přístupu k datům pacienta, píše Luděk Čermák.
Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od…
VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem
Správní rada informovala o výdajích, nákladech a plnění zdravotně pojistného plánu ve čtvrtletí letošního roku.
Masarykův onkologický ústav povede prof. Marek Svoboda
Od 1. července bude mít Masarykův onkologický ústav v Brně nového ředitele. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jím na doporučení výběrové komise…
Fórum MT: Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?
Zeptali jsme se: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už…
Světový den hypertenze: TK pod 140/90 mmHg zachraňuje životy
World Hypertension Day (Světový den hypertenze) se tradičně koná 17. května. Tématem letošního roku je upozornění na nebezpečí vysokého krevního…
Výzva pro centra léčby roztroušené sklerózy
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 26. dubna 2019 Výzvu k podání žádosti o udělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) pro…
Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony
„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o…
Jak uběhnout ve zdraví 30 000 „maratonských“ kilometrů
Amatérská maratonská běžkyně Lenka Kubková, první Češka a jediná zdravotní sestra, která získala supermedaili za zvládnutí šestice nejprestižnějších…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Přehnaná očekávání. Víme, jak jednat s pacienty?
Hlavním tématem letošního interaktivního semináře byla přehnaná očekávání pacientů. I zde patřila k nejdůležitějším aspektům hlavně výměna zkušeností.
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
Platy lékařů rostou o osm procent. Příští rok má být růst nižší
Aktuální čísla za letošní první čtvrtletí ukazují, že růst příjmů lékařů a sester v nemocnicích pokračuje. Lékaři v nemocnicích akutní péče letos…
Změny péče o onkologické pacienty v remisi: Pacient bude profitovat
Na aktuální situaci v oblasti přechodu pacientů v kompletní remisi z onkologických ambulancí do ordinací praktických lékařů jsme se v průběhu…
Další krok v modernizaci onkologické péče
Nová organizace péče o onkologické pacienty byla hlavním tématem vzdělávacího semináře pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v…
Pozor na interakce při onkologické léčbě
Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně…
O empatii, soucitu a lidskosti v dnešní medicíně
Dnešní lékař se dostává pod obrovský tlak. Zároveň se mění, co si dnes představujeme pod pojmem zdraví, říká klinický psycholog PhDr. Miroslav…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Hippokrates myslí i na prevenci gynekologických malignit
Začátkem dubna již potřetí proběhlo v kapli Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. LF UK a VFN setkání pořádané Nadačním fondem Hippokrates.
Procesní pravidla k paragrafu 16 potřebujeme
Na navrhované změny v procesu schvalování žádostí podle paragrafu 16 se ředitelka Akademie medicínského práva Jolana Těšinová těší, očekává k nim ale…
Štíhlejší a předvídatelnější. Prospěje paragrafu 16 novela?
Návrh změn přístupu k inovativním lékům a k žádostem o mimořádnou úhradu podle paragrafu 16 jde do legislativního procesu.
Ministr: Erudice a profesionalita lékárníka musí být v samostatné i síťové lékárně
Erudice, profesionalita, aktivita v nabídce nových služeb, ale také znalost rodinné anamnézy stálých klientů byly vyzdvihovány v hodnocení lékárníků…
Velké změny v malých nemocnicích
Nemocnici Frýdlant převezme od soukromého vlastníka krajská nemocnice. Také o nemocnici v Litoměřicích, kterou chce město prodat, má zájem krajská…
Dohodovací řízení 2020: první dohody
První tři menší segmenty uzavřely v dohodovacím řízení o úhradách péče pro rok 2020 dohodu. Na jednání 29. dubna našli kompromis se zdravotními…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Karcinom pankreatu – můžeme čelit hrozbě 21. století?
Na zámku Zbiroh se 5. 4. 2019 uskutečnilo tradiční XXVIII. jarní setkání HPB sekce České chirurgické společnosti ČLS JEP a 15. postgraduální kurs…
Co od biosimilars očekávají zdravotní pojišťovny?
K tématům páté konference o biosimilars, která se konala koncem února 2019 ve FN v Motole, nepatřily jen přednášky o klinické účinnosti a bezpečnosti…
Ministr: Kolem emergentu se objevují zbytečné obavy
„Naším hlavním cílem je zajistit dostupnost léčiv pro pacienty v rámci celé České republiky, ne řešit trh lékáren a distribuce,“ říká ministr…
Inovativní, inovativnější, nejinovativnější
Nejvíce inovativní farmaceutickou společností je pro letošek Gilead Sciences. Alespoň podle žebříčku Pharmaceutical Innovation Index 2019, který…
Pro Dr. Max byl loňský rok úspěšný
Největší česká síť lékáren oznámila hospodářské výsledky. Lékárnám Dr. Max v Česku loni rostl obrat o 11 procent, tedy ještě více než v předchozím…
Odbory žádají dotace na směnné příplatky
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky…
Nadějí pro relabující a refrakterní lymfomy se zdají být imunoterapeutické přístupy
Edukační přednášky XI. plenárního zasedání Kooperativní lymfomové skupiny byly věnovány současným trendům v léčbě relabujícího a refrakterního DLBCL,…
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Státní zdravotní ústav jde radit lidem do ghett
Preventivní programy podporované evropskou dotací mají zlepšit zdravotní gramotnost i zdravotní stav lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Ti dnes…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Sestry: Přidávání peněz vítáme, ale potřebujeme také víc pomocného personálu
Kdo má při čtení zpráv z českého zdravotnictví pocit bezvýchodnosti, měl by navštívit akci Sestra roku, aby se přesvědčil, že ne vše je špatně.
AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.
Více než polovina lékáren opět bez závad
Lékárny loni dostaly po běžných kontrolách SÚKL pokuty za 12,3 milionu korun. Kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv navštívili v rámci…
Elektronizace zdravotnictví míří na vládu
Žádné plošné identifikační elektronické kartičky pro zdravotníky a možnost utajit svou zdravotnickou dokumentaci, pokud s ní souvisí vyšší riziko…
Prof. Češka: Pokud mají praktici provádět nové výkony, musí je umět
Fórum MT: Jaké léky a vyšetření byste jako lékař specialista uvolnil pro preskripci a provádění praktikům? Odpovídá Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,…
Je nás málo, musíme energii vynakládat účelně
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Cena časových razítek brzdí eHealth
Nemocnice s pomocí evropských fondů modernizují informační systémy. Zjistily ale, že za označování elektronických záznamů kvalifikovanými časovými…
Nejlepší lékař vždy nemocem předchází
Poslední výzkumy ukázaly, že snižování koncentrace cholesterolu v krvi dramaticky snižuje výskyt mozkových příhod. To je dobrá zpráva pro všechny,…
Pátý ročník konference o biosimilars z pohledu onkologie
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Jak mohou lékárníci pomoci omezit nepříznivé lékové interakce u pacientů?
Lékové interakce mohou v ČR zabít přes dvě stě lidí ročně a způsobit škody za téměř 850 milionů korun, odhaduje na základě britské studie Asociace…
Správní rada VZP schválila milionovou odměnu Kabátkovi
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Ing. Zdeněk Kabátek dostane roční odměnu ve výši 1,15 milionu korun, tedy 85 procent maximálního bonusu.…
Videorozhovor: Hepatocelulární karcinom a nová naděje
Nová léčba přináší naději v léčbě hepatocelulárního karcinomu, uvádí ve videorozhovoru prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta…
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
VZP: Vyčarovat víc praktiků neumíme, ale připlatíme jim za rozšíření služeb
Novými pravidly bonifikace chce VZP posílit časovou dostupnost praktických lékařů pro klienty a případně podpořit sdružené praxe.
Léky, které neberete, nefungují
Jak zdůrazňuje předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA, léky, které pacient nebere,…
Non‑adherence nejen prodražuje léčbu, ale může být i fatální
Nejčastěji se s non‑adherencí potýkají diabetici a lidé s hypertenzí a vysokým cholesterolem. Průzkumy ukazují, že doporučený léčebný režim…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Co přinese praktickému lékařství nejbližší budoucnost?
Na Kongresu primární péče, který se 22. a 23. února konal i letos na pražském Chodově, zazněla řada klíčových témat, která jsou spojena i s tolik…
V dostupnosti nefrologické péče jsou regionální rozdíly
Plošné zmapování a vyrovnání dostupnosti a kvality jsou cílem projektu České nefrologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny, řekl MT prof.…
V ÚVN podávají ATB infuzní terapii také ambulantně
Od roku 2015 ji ve stacionáři pro parenterální ATB léčbu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha podstoupilo 432 pacientů,…
Semaglutid podávaný souběžně s inhibitorem SGLT‑2 zlepšuje kontrolu glykémie
Studie prezentovaná v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology ukazuje, že přidání semaglutidu k inhibitorům společného transportéru pro sodík a…
Zolpidem zvyšuje riziko smrtelných srážek pro řidiče motorových vozidel
Osmičlenný tým odborníků (vedených B. R. Yangem) z univerzitních pracovišť v Jižní Koreji (Soul a Incheon) a USA (Lubbock, TX) sledoval předepisování…
Kraj i přes protesty ruší akutní lůžkovou péči v Orlové
Sedmnáct nemocnic v kraji se neuživí. V orlovské nemocnici zůstane následná lůžková péče a ambulance, rozhodli zastupitelé Moravskoslezského kraje.
Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., exministr zdravotnictví.
Pojišťovny před dohodovacím řízením mluví o čtyřprocentním růstu úhrad
Z 19,5 miliardy korun, které budou příští rok ve zdravotnickém rozpočtu navíc proti letošku, jich až sedm spolknou mimořádné výdaje, odhaduje Svaz…
Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill
Snad je taková událost vzácná jak pád vzducholodi, poznamenal ke střelbě pacienta ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Doc. MUDr. Robert…
Cabrnoch: Lékaře bychom v práci v zahraničí měli podporovat
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Cabrnoch, MBA, ředitel Institutu zdravotně‑sociálních služeb, z. ú. a bývalý…
Prof. Češka: Hlavní je zlepšit podmínky
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP.
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům novodobé nevolnictví?
Pokud by museli mladí lékaři po získání atestace pracovat několik let v českém zdravotnictví bez možnosti odejít do ciziny, jde o novodobé…
Ministryně financí poodhalila svůj plán zrušení státních pojištěnců
Součástí pracovního materiálu ministerstva financí, který počítá se zrušením platby státu za takzvané státní pojištěnce, mají být i pravidla pro…
V Brně transplantují orgány od roku 1984 – a velmi dobře
Limitující pro další rozvoj CKTCH jsou prostory, dozvěděli jsme se z rozhovoru s ředitelem doc. MUDr. Petrem Němcem, CSc., MBA.
Musíme ukazovat pěkné stránky naší práce
„Naším cílem je transformace České asociace sester na komoru. Tedy na komoru ze zákona, nikoli jen na organizaci, která se tak jmenuje,“ říká v…
České zdravotnické výrobky tisíce kilometrů daleko
Výrobci zdravotnických prostředků z Česka jsou stále úspěšnější při exportu do rozvojových zemí. Jedním z důvodů je větší podpora státu.
Za navýšení dotace na rezidenturu chceme protihodnotu
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navýšit dotace na rezidenční místa, podmínky slibuje upřesnit v řádu týdnů. O připravovaném návrhu jsme hovořili s…
Další naděje pro léčbu spinální svalové atrofie
Spinální svalová atrofie, geneticky podmíněné onemocnění, byla kvůli svému vzácnému výskytu poněkud stranou vývoje léků. To se ale mění.
Třicet pět let českých transplantací srdce: současnost (2/2)
Podle chirurgů je vlastní technika a taktika transplantačního výkonu včetně anesteziologie vyřešena od okamžiku, kdy Shumway s Lowerem vypracovali…
Třicet pět let českých transplantací srdce: první pacienti (1/2)
V prosinci roku 1967 transplantuje v jihoafrickém Kapském Městě Christian Barnard jako první na světě lidské srdce. Následná popularizační kampaň…
NKÚ: ministerské dotace šly do regionálních nemocnic bez rozmyslu
Ministerstvo zdravotnictví posílalo dotace do regionů nesystematicky bez jakékoli strategie a bez ohledu na to, jestli byla investice potřebná.
Nemocniční lékárny vydají stamiliony
Objem administrativní práce v nemocniční lékárně kvůli protipadělkové směrnici významně naroste.
Rostoucí role podpůrné a paliativní péče v nefrologii
Nejrychleji rostoucí skupinu pacientů v nefrologii tvoří nemocní na dialýze starší 75 let.
eHealth s nejasnými náklady
Ministerstvo zdravotnictví dostalo připomínky k věcnému záměru zákona o elektronizaci. Počítá s tím, že začne platit nejdříve v polovině roku 2020.
Česká onkologie se rozhodně nemá za co stydět
Situace, v níž je onkologie, se za posledních několik málo let díky rychlému vývoji zcela změnila, říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., vědecký…
Gravidita u revmatických pacientek
V rámci letošních Třeboňských revmatologických dnů, které se konaly od 9. do 11. ledna, proběhl i blok přednášek zaměřený na problematiku gravidity a…
V ČR by měla vzniknout síť ambulancí pro pacienty se srdečním selháváním
O péči kardiologů o diabetiky jsme hovořili s prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., přednostou II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a…
MUDr. Hülleová: Mylná představa o očkování je obzvlášť nebezpečná
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ke klesající proočkovanosti přispívají i někteří zdravotníci, říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení…
Díky úspěšné léčbě diabetu mohou žít pacienti desítky let bez komplikací
V ČR žije milion diabetiků, tři čtvrtiny mají antidiabetickou léčbu. Jejím obecným cílem je udržení vyrovnané koncentrace cukru v krvi, stavu bez…
Ředitelé nemocnic hledají sestry. Přidávat jim ale nechtějí
Na únorovém diskusním setkání ředitelů nemocnic pořádaném společností Magnus Regio zastínila ostatní témata problematika nedostatku zdravotních…
Zvýšený výskyt nemelanomových nádorů kůže u transplantovaných
Studie vedená výzkumnými pracovníky Royal College of Surgeons v Irsku prokázala zvýšený výskyt kožních nemelanomových nádorů u pacientů po…
Prof. Češka: Bagatelizace vysokého LDL-C může být fatální
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Koncentrace LDL cholesterolu má zásadní význam, apeluje prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda…
MUDr. Cabrnochová: Pozor na dávkování antibiotik u dětí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Dávkování léčiv u dětí bývá chybné, upozorňuje MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, praktická lékařka pro děti a dorost…
Doc. Prausová: Nebagatelizujte varovná znamení
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Nejdůležitější je včasnost, varuje doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, přednostka Onkologické kliniky 2. LF…
Při pohovoru nemá mladý lékař šanci odlišit, co je pravda, a co plané sliby
"Chceme v první fázi vyzdvihnout dobrá pracoviště a neperzekvovat ta horší. Chceme ukázat, že to lze udělat tak, aby podmínky pro mladé lékaře byly…
Vyléčení onkologicky nemocného dítěte je často za cenu celoživotních následků
„Téma pozdních následků je celosvětově jedním z předních témat dětské onkologie ve 21. století,“ říká MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské…
Pozdní následky onkologické léčby postihují dvě třetiny vyléčených dětí
Roste počet dětí přeživších onkologické onemocnění, u nichž se ale mohou v dospělosti objevit pozdní následky protinádorové terapie. Právě tyto…
Čarvaš: Ztráta je sprosté slovo
„Pokud chceme napravit systémové chyby ve zdravotnictví, bez toho, že se tam nějaké peníze přidají, to nepůjde,“ říká Ing. Michal Čarvaš, MBA,…
Sympozium klinické farmacie René Macha vstoupí letos do třetí dekády
Letos 22. a 23. listopadu se na jižní Moravě sjedou lékárníci a příznivci klinické farmacie už po jednadvacáté. Organizátorům se daří zvát odborníky…
Co se (ne)lze dozvědět ze statistiky eReceptu
Nejsem si vědom, že by kdekoli jinde v rámci ČR byla takto volně přístupná a tak přesná statistika aktuálního čerpání vydávaných léčiv.
Význam fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou, spondylartritidou a osteoartrózou
Evropská liga proti revmatismu (EULAR) zveřejnila doporučení pro zdravotníky týkající se fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou (RA),…
Nové technologie mění vývoj léků i zdravotní služby
Umělá inteligence může zefektivnit řadu procesů ve zdravotnictví a ušetřit tak čas lékařům, tvrdí Karen Taylor, expertka analytické společnosti…
Inhibitory CDK 4/6 by měly přes paragraf 16 procházet hladce
VZP a Česká onkologická společnost ČLS JEP (ČOS) představily společné stanovisko, které by mělo usnadnit schvalování inhibitorů CDK 4/6 pro ženy s…
Skupinu Penta Hospitals nově vede Martin Hrežo
Generálním ředitelem a předsedou představenstva (CEO) skupiny Penta Hospitals International se stal od 1. února Martin Hrežo, uvedl mluvčí Penty Ivo…
VZP plánuje navýšit rezervní fond z 2,4 až na 16 miliard korun
VZP měla na konci roku 2018 v rezervním fondu 2,4 miliardy korun, což krylo tři dny péče. Plánuje navýšit rezervní fond až na 16 miliard korun, což…
Nepodceňujme prevenci a adherenci u srdečního selhání
Chronické srdeční selhání (CHSS), jehož výskyt i v souvislosti s demografickým vývojem celosvětově narůstá, je v současné době označováno za epidemii…
Změňme povědomí populace o HCV
Pokud bychom docílili v běžné populaci takové úrovně znalostí o hepatitidě C, jakou má o HIV, budeme spokojeni, říká místopředseda ČHS ČLS JEP prof.…
Význam screeningu pro odhalení hepatitidy C
Aby bylo možné nemocné začít léčit včas – a dnes již díky moderním antivirotikům i vyléčit, je nezbytné o nemoci nejdříve vědět. K tomu by podle…
PhDr. Šochmanová: V roce 2019 zůstávají platy sester nekonkurenceschopné
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu IKEM,…
MUDr. Stránský: Úkolem pro rok 2019 jsou standardy hrazené péče
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Martin Jan Stránský, M.D., FACP, zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví, Assistant…
Kritici považují zákon o léčitelích za bezzubý
Ministerstvo zdravotnictví dostalo řadu podnětů ke svému návrhu zákona na regulaci léčitelů. Bude těžko vymahatelný a administrativně složitý, míní…
PharmDr. Chudoba: Jednou z priorit roku 2019 jsou pravidla rozšiřování sítě lékáren
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
Doc. Šmucler: Klíčové je v roce 2019 optimalizovat pracovní síly. Zdravotníků je dost
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Kabátek: Úspěšným nemocnicím chceme umožnit růst
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR chce ještě letos zveřejnit u čtyřiceti zdravotních výkonů, jak často je která nemocnice vykazuje. Má to být pro…
Ing. Friedrich: Reformu v roce 2019 nečekám
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Ing. Ladislav Friedrich, CSc., prezident Svazu zdravotních pojišťoven.
Význam neutrofilních granulocytů u roztroušené sklerózy
Doposud byla soustředěna pozornost k roli B a T lymfocytů v rozvoji roztroušené sklerózy (RS). Na ECTRIMS 2018 se však hovořilo i o neutrofilních…
Bojujte s klimatickou změnou, vyzývá lékaře šéf WMA
Ekologický apel na doktory. Lékaři by se měli přihlásit k boji proti klimatické změně, pléduje prezident Světové lékařské asociace (WMA) Dr. Leonid…
Prof. Žaloudík: Bude nás i v roce 2019 dál bavit paušál?
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá prof. Jan Žaloudík, senátor a ředitel Masarykova onkologického ústavu.
Cvičení na předpis. Pouhá rada k častějšímu pohybu nestačí
Pacientům s diabetem 2. typu (D2T) by měla být pro dosahování lepších glykemických hodnot a ke zlepšení srdečního zdraví předepisována fyzická…
Elektronizací ke kvalitě? Ministerstvo představilo svůj záměr
Součástí elektronizace má být i databáze klinických doporučených postupů s možností hodnocení jejich dodržování podle centrálních dat.
Manželství snižuje riziko demence. Návštěvy muzea také
V porovnání s lidmi v manželském stavu měli lidé celoživotně svobodní a ovdovělí zvýšené riziko demence. Autoři nenašli jakoukoliv spojitost u…
Novoroční přání profesorů myslí i na mladé lékaře a na pacienty
Redakce Medical Tribune na přelomu roku oslovila několik lékařských osobností a pořádali je o jejich novoroční vzkaz. Co by přáli sobě, svému oboru a…
Sdílený lékový záznam by mohl nabíhat od poloviny letošního roku
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům na plénu schválit novelu zákona o léčivech, která zavádí lékový záznam. Valná většina členů výboru…
Lékový záznam a jeho rizika očima programátora
Do lékového záznamu pacienta bude moci nahlížet každý lékař, který zná číslo občanského průkazu pacienta. To kritizuje softwarový inženýr Ing. Petr…
Farmaceutičtí obři na nákupech. Utrácejí za nadějné molekuly
Lídři farmaceutického průmyslu dávají za nadějné biotechnologické projekty miliardy dolarů. V posledních týdnech to potvrdili Bristol-Myers Squibb,…
Paliativní desatero pro praktiky
Paliativní péče se dostává jen polovině potřebných. Vzdělávací projekt Paliativní praktik ukazuje, jaká je v této oblasti role praktických lékařů.
Pacienti s RS: dalfampridin významně zlepšuje schopnost chůze
Podle samotných pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) vede 24 týdnů léčby dalfampridinem (přípravek Ampyra) ke klinicky významnému zlepšení…
Inhibitory SGLT2 a riziko amputace a diabetické ketoacidózy
Inhibitory společného transportéru pro sodík a glukózu SGLT2, přípravky užívané v léčbě diabetu mellitu 2. typu, mohou mít podle zjištění klinických…
Chytré tetování pro zdraví. Zabrání spálení kůže, upozorní na horečku
Výzkumníci Univerzity Colorado Boulder vyvíjejí inovativní tetování. Mění barvu v reakci na různé signály. Mimo jiné na zvýšenou teplotu těla nebo na…
Dopady ankylozující spondylitidy na kvalitu života
Švédská studie, jejíž výsledky byly publikovány v periodiku Arthritis Research & Therapy, se zaměřila na hodnocení kvality života související se…
Nové doporučené pokyny k terapii hypercholesterolemie rozšiřují a upravují terapeutické skupiny
Terapie hypercholesterolemie a prevence kardiovaskulárních chorob doznaly od roku 2013 značných změn. Nové poznatky se odráží v doporučených pokynech…
Rutinní suplementace vitaminu D nepřináší podle studií žádoucí efekt
V roce 2018 byly publikovány tři studie, které zmírnily nadšení ze suplementace vitaminu D v rámci prevence skeletálních a extraskeletálních…
Fórum MT: Konspirační teorie o očkování a co s nimi
Zeptali jsme se ministerstva, lékařů i zástupců rodičů: Pomůže zavedení fondu na odškodnění následků povinného očkování zlepšit důvěru v očkování?…
Sekundární imunodeficience při onkologických onemocněních
Praktičtí lékaři se chystají převzít péči o onkologické pacienty v remisi. Kromě monitorování celkového stavu a cíleného vyšetření s ohledem na…
Linagliptin prokázal kardiovaskulární a renální bezpečnost
Dlouhodobé užívání linagliptinu pro léčbu diabetu 2. typu je z hlediska kardiovaskulárního i renálního rizika bezpečné. Tyto závěry byly zveřejněny 4…
IBD: Kombinace cílené léčby s imunoterapií je dnes běžná
Na aktuální situaci v oblasti léčby a diagnostiky idiopatických střevních zánětů v České republice jsme se zeptali prof. MUDr. Milana Lukáše, CSc.,…
Vzácné onemocnění se mění v civilizační chorobu
Ještě donedávna se IBD (Inflammatory Bowel Disease) řadila k vzácným onemocněním. Situace se však mění, v posledních letech je pozorován nejen nárůst…
U biologické léčby levnější neznamená horší
Levnější u biologické léčby neznamená horší, říká v rozhovoru pro MT ředitel společnosti Mylan pro oblast Německa a centrální a východní Evropy Jozef…
Domácí péče by byla schopná se postarat o devadesát procent pacientů z LDN
Dlouhodobé podfinancování domácí péče vyvolalo v srpnu stávkovou pohotovost, která stále trvá. „Na poskytovatele byl při dohodovacím řízení činěn…
Mezi laureáty Ceny Neuron jsou i imunolog a hematolog
Nadační fond Neuron na slavnostním ceremoniálu, který se konal 3. prosince 2018 v Praze, rozdal prestižní vědecké Ceny Neuron. Celkem bylo předáno…
Rozhoduje se o investicích i krytí ztrát
Kraje schvalují své rozpočty na příští kalendářní rok. Počítají s významnými investicemi i s běžnými provozními dotacemi pro zdravotnictví.
Rodina a přátelé – základ dobrého psychického zdraví
Syndrom vyhoření zatím není uznanou klinickou jednotkou, ale myslím, že se jí postupně stává, říká přednosta Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v…
Administrativa patří k nejčastějším důvodům stresu
Nejnovější průzkumy ukazují, že syndrom vyhoření postihuje zhruba 20 procent české populace. K nejohroženějším profesím patří lékaři a zdravotníci,…
eRecept v roce jedna…
Už při prvním představování systému v roce 2009 sliboval SÚKL detailní elektronický lékový záznam. Rok 2018 přinesl u eReceptu významný pokrok.…
Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla
Ministr Adam Vojtěch chtěl svůj návrh regulace reexportu léčiv a zavedení emergentního systému dodávek popohnat, u poslanců ale narazil. Návrh půjde…
Zavedení sdíleného lékového záznamu se zpozdí
Poslanci zdravotního výboru přerušili projednávání novely, která zavádí nový sdílený lékový záznam. Místo původního termínu na začátku roku 2019 se…
Fórum MT: Mladí lékaři v pasti
Zeptali jsme lékařů zkušených i začínajících: Setkal jste se s tím, že byli mladí lékaři bez atestace tlačeni k práci bez řádného odborného dohledu…
IMpower133 – posun, na který se čekalo dvacet let
Malobuněčný karcinom plic (SCLC) postihuje přibližně 15 procent pacientů se zhoubnými nádory plic. Uběhlo už dvacet let, kdy nepřibyla žádná léčba,…
Kombinace bevacizumabu a atezolizumabu je účinná u širokého spektra nemocných s NSCLC
Strategie léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) se v poslední době výrazně mění. Stále větší roli zde hraje imunoterapie založená…
V podpůrné léčbě CHOPN je stále co zlepšovat
V roce 2020 bude chronická obstrukční plicní nemoc třetí nejčastější příčinou úmrtí. S rehabilitační léčbou je nejvhodnější začít hned od počátku,…
Snížení kardiovaskulárního rizika v ordinaci praktického lékaře
Jak rozlišit pacienty podle kardiovaskulárního rizika? Kdo potřebuje účinnou léčbu hyperlipidémie? A jak zahajovat farmakologickou léčbu u mírné…
Lékové interakce hrozí nejčastěji v kardiologii
Zhruba třetina lidí starších 60 let má negativní lékovou interakci. Zároveň až 40 procent seniorů dostává léky z kategorie léků nevhodných ve stáří,…
ENIGMA – vědecká současnost a budoucnost
ENIGMA sbírá data o více než dvaceti rozšířených psychiatrických, neurovývojových a neurogenetických onemocněních a poruchách. Soustředění sil…
Do ciziny jdou lékaři za zkušenostmi, vracejí se kvůli rodině
Co přiměje lékaře, který pracuje v zahraničí, k návratu? „Jsem rád v Česku. Mám tu rodinu, přátele a mám rád tuto zem,“ říká prof. Petr Widimský
Ministr: Vyhláškou definujeme kompetence mladých lékařů
Na veletrhu práce 3. lékařské fakulty UK – TRIMED JOB 2018, který se konal letos popáté, měli medici i mladí lékaři možnost poprvé diskutovat s…
Co dělá ministerstvo pro to, aby lékaři neodcházeli do ciziny?
Hlavním problémem mladých lékařů podle průzkumu nejsou finance, ale nedostatek právní ochrany, nedostatek starších odborníků, kteří by se jim…
Lékárníci chtějí obdobné navýšení peněz, jaké dostanou úředníci SÚKL
Ve stínu diskusí ohledně odměňování zdravotnických pracovníků si své úhrady a ohodnocení významně navrhují navýšit státní instituce, např. Státní…
Stát znovu jedná s Prahou o Bulovce
Vztah s Prahou, která v areálu Nemocnice Na Bulovce vlastní většinu nemovitostí, by mohl být pro nemocnici i výhodou, říká její ředitel Jan Kvaček.
Lékařem v zahraničí: Denně jsem řešil střelná poranění
„Mé pracovní podmínky byly pochopitelně finančně mnohem výhodnější než u nás, vztahy velmi dobré, přátelské...“
Lékařkou v zahraničí: Vždy se našlo dost lidí, kteří mi pomohli
„České zdravotnictví je kvalitativně rovnocenné úrovni západních zemí. Bohužel ale není snaha český model rozvíjet a zlepšovat, ale zůstává zastaralý…
Finanční zdraví nemocnic se zlepšilo
Podle analýzy, která je součástí projektu Nejlepší nemocnice, byly loni nemocnice finančně zdravější než v předchozích čtyřech letech.
Zemřel profesor Jaroslav Blahoš
Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně informovala, že odešla významná osobnost, dlouholetý předseda ČLS JEP, bývalý prezident Světové…
Nejlepší nemocnicí byla vyhlášena Vojenská nemocnice Olomouc
Součástí projektu Nejlepší nemocnice je anketa mezi zaměstnanci nemocnic. Ti tvrdí: pro větší bezpečí potřebujeme víc personálu a prevenci syndromu…
Centrové léky zatím stály VZP o 500 milionů více než loni
Správní rada VZP zhodnotila hospodářské výsledky za tři čtvrtletí letošního roku, které jsou podle jejích členů velmi povzbudivé. Tématem byl i vývoj…
Fórum MT: elektronické sdílení dat o lécích a co bude dál
Od ledna 2019 se budou moci lékaři a lékárníci podívat do lékového záznamu svých pacientů. Zeptali jsme se zdravotníků a pacientů: Co od sdílení dat…
Život ohrožující krvácení v porodnictví
Prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. (Gynekologicko‑porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze), představil život ohrožující krvácení jako nejzávažnější…
Koncept podání plné krve – z armády do civilní medicíny
Transfuze čerstvé plné krve od „chodícího“ dárce, který se nachází v blízkosti zraněného, může být život zachraňujícím výkonem. Potvrzují to data…
Pražská záchranka testuje podání fibrinogenu ještě ve vrtulníku
Včasné podání krve nebo jejích složek pacientům s masivním krvácením zachraňuje podle zkušeností americké armády život. O jeho využití v…
Zavalianis: Rozšiřujeme, kde se dá
Obě jeho středočeské nemocnice i pardubické radiologické centrum hospodaří bez provozních ztrát a z úhrad zvládají investovat do svého rozvoje.…
Jedna z šesti premenopauzálních žen trpících časným karcinomem prsu neužívá správně hormonální terapii
U všech pacientek s karcinomem prsu s pozitivními hormonálními receptory se doporučuje hormonální terapie, jako tamoxifen, po dobu 5 až 10 let, avšak…
Fórum MT: Lékařské fakulty inovují přijímačky
Zeptali jsme se představitelů akademické sféry i lékařů z praxe: Jak by podle vás měly vypadat přijímací zkoušky na medicínu, aby profil absolventa…
Při odhalení karcinomu prostaty pomáhají děla
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) dostala od nadačního fondu Muži proti rakovině tři děla. Nejde o bojovou zbraň, ale o děla bioptická. Podle…
Role praktického lékaře i diabetologa při včasném záchytu karcinomu pankreatu
Karcinom pankreatu zůstává vysoce maligním onemocněním s vysokou letalitou a 95procentní mortalitou, kde je i nadále jedinou kurativní léčbou…
Nová metodika VZP: dostanou se nemocní k moderním lékům dříve?
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zveřejnila metodiku, podle které hodlá přistupovat k medicínsky potřebným, ale nehrazeným lékům (nehrazených…
VZP dá revizním lékařům metodiku k paragrafu 16
VZP začne pro revizní lékaře vydávat odborná doporučení, která jim budou vodítkem při rozhodování o úhradě pro daného pacienta u léků dosud…
Rodiny nemocných dětí těžko střádají na lázně
Náklady na zdravotní pomůcky a péči jsou pro rodiny s nemocným dítětem problém, potvrdil průzkum. Průměrné měsíční náklady domácnosti na péči o dítě…
Návrh: Lékárny musejí dostat zaplaceno za „hlídání padělků“
V celoevropském projektu budou lékárny 32 zemí hlídat padělky. ČR se sice připojila k evropskému úložišti mezi prvními, zatím ale nemá schválenou…