
Všechny články
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Získání invalidního vozíku a možné chyby při zpracování žádosti o něj
Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Gombe
Že se lidé podobají šimpanzům, je známo dlouho. Charles Darwin (1809–1882) vyvolal představou blízkého vývojového vztahu opic včetně lidoopů a lidí…
Inovace ve V4 a Izraeli tématem mezinárodní konference
Na mezinárodní hybridní konferenci Healthcare Innovations in Visegrad Countries and Israel budou prezentované výsledky mezinárodního projektu…
Přežijí pacientské organizace?
Deset let profesionalizace pacientských organizací. Chybějí jim peníze na zajištění provozu.
Spinraza léčí SMA u dětí i dospělých. Metaanalýza shrnuje její přínosy
Novou naději nejen pro nejmenší pacienty, ale i pro dospělé s SMA představuje léčba Spinrazou, která je již několik let dostupná také v ČR. Výrazné…
Začalo očkování modifikovanými vakcínami na Omikron
Do České republiky dorazily první dodávky modifikované vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer pro subvariantu BA.1, v nejbližší době bude pro zájemce o…
Experti UEG připomínají nezbytnost screeningu CRC
Ve dnech od 8. do 11. října 2022 se bude ve Vídni konat vůbec první hybridní kongres UEG (United European Gastroenterology), který ve své zavedené…
Pojišťovny podpořily vyšetření očí u diabetologa pomocí umělé inteligence
Oční vyšetření od diabetologa? S pomocí digitální fundus kamery a softwaru pro automatické vyhodnocení digitálních snímků mohou diabetologové provést…
Lék pro pacienty se spinální svalovou atrofií bude hrazen ze zdravotního pojištění
Ministerstvo zdravotnictví schválilo úhradu léčivého přípravku Spinraza k léčbě spinální svalové atrofie z prostředků veřejného zdravotního pojištění…
Zdraví na prvním místě
Lékaři a ostatní pracovníci ve zdravotnictví tráví dlouhá léta nejen na vysokých školách, ale i dalším vzděláváním za účelem maximálního vědění.…
Čurila: Stimulace převodního systému bude brzy metodou první volby
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
Paxlovidu má být na podzim dost. První dodávky dorazí v průběhu září
Pandemie neskončila. Česká republika pokračuje ve zbrojení na podzimní vlnu covidu‑19. Ministerstvo zdravotnictví ČR uzavřelo s farmaceutickou…
Kardiologická fiesta v Barceloně
Kongres Evropské kardiologické společnosti je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě. Letos se po dvouleté pauze vynucené pandemií…
Biohybridní mikroroboti – možná budoucnost cílené léčby karcinomů
Vědci z Institutu Maxe Plancka představili novou studii, ve které popisují způsob a potenciál přidávání umělých komponent k bakteriím. Biohybridní…
Zdravotní péče je v Afghánistánu jako marně hledaný diamant
Lékaři bez hranic působí v Afghánistánu již více než 40 let. Na začátku 80. let zdravotnické týmy překračovaly v utajení afghánsko‑pákistánskou…
Anestezioložka: Práce na misích je životní výzva
Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…
Jubilejní 70. kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC)
Letošní kongres ESC 2022, který je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě, má skutečně nabitý program. Česká kardiologická společnost…
Dvojí evoluce
Biologická evoluce je vědecký fakt. Evoluční teorie jsou jeho výklad. Kulturní evoluce je rovněž vědecký fakt. Má větší počet teoretických výkladů…
Nahoře jako dole?
Hierarchie, tedy pořadí či posloupnost podle významu nebo hodnosti, je natolik běžnou součástí naší každodenní společenské zkušenosti, že ji často…
Klauni v kravatách?
Když se řekne klaun, napadají různé lidi různé věci. Jedna z představ, kterou si s klauny ale asi spojuje málokdo, je kongres – klaunské sympozium,…
Poruch příjmu potravy přibylo
Letošní sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) se zaměřil na zvýšení dostupnosti odborné péče.…
S problémy na sociálně zdravotním pomezí se potýkají v celé Evropě
Nadějí pro zlepšení situace pacientů na sociálně zdravotním pomezí je projekt Kraje Vysočina, který hledá a pilotně testuje nová systémová řešení,…
Philipp: Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít…
Hypertenze u dětí je vesměs spojena s nezdravým životním stylem
Většina vysokého krevního tlaku u dětí a dospívajících vzniká v souvislosti s nezdravým životním stylem. Podle konsensuálního dokumentu odborníků na…
Děti trestají
Ve všech kulturních okruzích jsou lidé přesvědčeni, že ti, kdo překročí pravidla, zákony nebo normy, mají být potrestáni. Trestem může být…
Krajské nemocnice Královéhradeckého kraje smazaly ztráty
Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje oznámily hospodářské výsledky za rok 2021, a ty byly velmi příznivé. Letos ale pociťují…
Riziko srdeční zástavy u uživatelů (některých) antidepresiv
Bylo referováno o sporných výsledcích ohledně spojitosti mezi užíváním antidepresiv a rizikem zástavy srdce mimo nemocnici (OHCA – out‑of‑hospital…
Migrénu lidé tají, v práci ji neberou vážně
„Je to jen bolest hlavy, tak snad bys s tím nechtěla být doma?“ Taková reakce zaměstnavatelů a nadřízených je denním chlebem statisíců lidí, kteří…
Urologie se stala vůdčím oborem pro prosazení robotiky
Velkou zásluhu na uspořádání první české olympiády v robotické chirurgii měl MUDr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, který je…
První česká olympiáda v robotické chirurgii nastínila zručnost budoucích lékařů
Překvapivé výsledky z 2. lékařské fakulty UK ukazují vliv počítačových her na obratnost chirurgů. V květnu letošního roku se v České republice konalo…
ECDC: Čekat na lepší vakcíny se u rizikových nevyplatí
Doočkovat všechny bez prvního boosteru, lidem od 60 let podat brzy druhou posilující dávku, taková jsou aktuální doporučení evropských autorit.…
Fórum: Když vyjet za prací do světa, tak kam?
Tisíce lékařů a sester z ČR se uplatnily v cizině, každoročně jich odjíždějí za prací a studiem stovky. Lákají je vysoké platy, přehlednější systém…
Mendela by naše práce zajímala a bavila
Na počest výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela se v Brně konala konference, na kterou přijeli vědci z oblasti genetiky a příbuzných…
Na konci července se připomíná Světový den Castlemanovy choroby
Světový den Castlemanovy choroby připadá každoročně na 23. červenec. Tento den je vždy velkou příležitostí pro lékaře, vědce i pacientské organizace…
ADA 2022: Glifloziny a snížení rizika fibrilace síní v reálné praxi
Dalším důležitým účinkem gliflozinů, které se stále více prosazují v terapii diabetu, je kromě prevence akutních exacerbací srdečního selhání a…
Světový den Castlemanovy choroby: 23. červenec
Letos se popáté připomíná Světový den Castlemanovy choroby (CD). Důvod, proč hovořit právě o této nemoci, je jednoduchý: jde o vzácné onemocnění, na…
Sekvence neodjuvantní léčby může zlepšit výsledky u karcinomu rekta
U pacientů s lokálně pokročilým karcinomem rekta došlo k přechodu na celkovou neoadjuvantní léčbu, která může zlepšovat odpověď na terapii a snížit…
Změny plateb státu prošly sněmovnou
Poslanci schválili nastavení plateb státu do zdravotnictví za státní pojištěnce na příští roky, tedy snížení letošních plateb státu, jejich výši na…
CNS profylaxe u vysoce rizikového difuzního velkobuněčného B lymfomu
Profylaktické vysoké dávky metotrexátu (MTX) nebo metotrexát intratekálně jsou běžně spojeny s indukční imunochemoterapií u pacientů s difuzním…
Kde jsme a kam bychom mohli jít u cystické fibrózy
Cystická fibróza (CF) se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které…
Údaje o resuscitaci jako na dlani
Přenos dat z monitorů‑defibrilátorů by mohl přinést zvýšení kvality kardiopulmonální resuscitace na záchranné službě.
Schilla: Kde jinde začínat než v Motole
„Určitě je to obor s budoucností. Potřeba radiologických asistentů klesat nebude, spíše naopak a tato profese získává na vážnosti,“ říká vedoucí…
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality
Národní zdravotnický informační systém už přináší zajímavá data o kvalitě péče. Prostor pro zlepšení je ve vybudování toku informací zpátky k…
Radioterapie pacientů pozitivních na covid 19. Zkušenosti Protonového centra Praha
Radioterapie je jednou ze základních metod onkologické terapie. Až na velmi řídké situace je to léčba trvající několik týdnů, kterou není vhodné –…
Změny v úhradách monokomponentních inhibitorů DPP‑IV
Od 1. června letošního roku byly léčivé přípravky pro terapii diabetu, známé jako monokomponentní přípravky s inhibitory DPP‑IV, hrazeny u pacientů s…
Česko chce posunout dostupnost léků na vzácná onemocnění na evropskou úroveň
Léky na vzácná onemocnění tvoří významný podíl v inovativních molekulách se sofistikovaným mechanismem účinku. Schvalovány jsou centrálně na evropské…
Je třeba se zaměřit na modifikovatelné rizikové faktory
Kardiovaskulární mortalita je v České republice v globálním srovnání vysoká a jedná se o zdaleka nejčastější příčinu úmrtí. Česká kardiologická…
NKÚ: kontrola dotací na psychiatrii nedostatečná
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby při rozdělování dotací na reformu psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví podle kontrolorů…
Alternativy kouření jsou realitou – jak se k nim optimálně postavit?
Nikotin, i když je návykový a není bez rizika, není primární příčinou nemocí souvisejících s kouřením. Jsou to především toxiny a karcinogeny v…
Co je nového v léčbě autoimunitní trombocytopenie
V rámci letošního 17. kongresu Interní medicíny pro praxi, který se konal v Olomouci 10. 3. 2022, vystoupil v hematologickém bloku MUDr. Libor…
Zapojení kardiologů do intervenční léčby CMP dává smysl
Péče o nemocné v riziku ischemické cévní mozkové příhody (iCMP) a o ty, které iCMP postihne, stojí na pomezí mezi neurologií, kardiologií a vnitřním…
Vymazal: Pandemie covidu‑19 přispěla ke zatraktivnění intenzivní medicíny
Má rád akčnost, rychlé rozhodování a také okamžitě viditelný výsledek práce – ať už se podaří, či nikoli. I proto si jako svou profesní dráhu zvolil…
Zdravotnictví při českém předsednictví v Evropě
Onkologie, dostupnost léčby vzácných onemocnění, očkování, posílení globální role Evropské unie ve veřejném zdraví a téma Ukrajina, to jsou priority…
Pomazlení s pejskem je pro geriatrické pacienty blahodárnější než celá medicína
„Kardiologie je úžasný obor, skutečná vítězná medicína, jejíž efekt vidíte prakticky okamžitě. Ale člověk zraje celý život, hodně se toho naučí – a…
Úskalí vyřizování žádostí o úhradu zdravotní péče
Vystavení žádanky o schválení/povolení výkonu, zdravotnického prostředku nebo léčivého přípravku jsou každodenní činností skoro všech zdravotnických…
Elektronický očkovací průkaz mezi psem a vlkem
Centrální registr očkování se zatím potýká s problémy, které je třeba řešit. Dosáhnout jeho optimalizace je reálné, pokud bude správce systému…
Administrativu kolem klinických studií má zajistit koordinátor, ne lékař
Týmům v Česku se daří víc než dřív realizovat klinické studie v časné fázi. Receptem je samostatné oddělení klinických hodnocení s podporou vedení…
Kouření zkracuje život a ničí životní prostředí
Důkazů o negativních dopadech kouření na lidské zdraví i na životní prostředí přibývá. Nová data ukazující devastující vliv tabákového průmyslu na…
Bábíček: Hlavním motivem úhrad v roce 2023 je prevence
V příštím roce porostou příjmy nejvíce těm praktickým lékařům, kteří se budou důsledně věnovat preventivním vyšetřením. „Dohoda s pojišťovnami je…
Dohoda u praktiků, zubařů a gynekologů
Podpora preventivních vyšetření u gynekologů i praktiků, mírný růst úhrad. To jsou zatím výsledky dohodovacího řízení o úhradách na rok 2023.
Česko chce dostat onkologii na evropské výsluní
Každý rok v České republice umírá na zhoubný novotvar 28 000 osob. Příležitostí, jak to změnit, je i nastávající předsednictví Rady EU. Právě…
Odborníci varují před nárůstem onemocnění jater
Po posledních dvou ročnících, které se kvůli pandemii covidu‑19 konaly virtuálně, se letošní 57. International Liver Congress (ILC 2022) uskuteční 22…
Táborský: Guidelines a úhrady, pak budeme v digitální kardiologii napřed
„Česká kardiologická společnost svým XXX. sjezdem definitivně postoupila do éry digitální kardiologie,“ říká prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., první…
Elektrokonvulzivní terapie jako nejúčinnější léčba rezistentní deprese
Přestože je moderní elektrokonvulzivní terapie (EKT) nejúčinnější metodou v psychiatrii v léčbě rezistentní deprese a některých dalších rezistentních…
Koncept některých vakcín proti covid‑19 je slibný i pro srdeční choroby
V současné době se testuje metoda dodávání genetického materiálu do těla jako způsob opravy poškozeného srdečního svalu po infarktu myokardu.…
Fórum: Jak pomoci přetíženým psychiatrickým ambulancím?
Národní akční plán péče o duševní zdraví 2020–2030 klade důraz na rozvoj ambulantní péče. Podle VZP počet ambulancí v posledních deseti letech stoupl…
Účinky vazopresinu a metylprednizonu při nemocniční oběhové zástavě
Management péče o pacienty se srdeční zástavou v nemocničním prostředí vychází z principů rozšířené kardiopulmonální resuscitace. Podání dalších léků…
Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí
Politici vyjednávají o výši, ze které bude začínat automatická valorizace plateb státu do zdravotního pojištění. S navrženými platbami za státní…
Kabátek: Dohody o úhradách budou letos složité
V příštích letech je při navrhované valorizaci plateb za státní pojištěnce možný růst úhrad za zdravotní služby o nízké jednotky procent, říká…
Prof. Janoušek: Dětskou kardiologii považuji za výjimečný obor
Prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D., je specialistou na diagnostiku a léčbu poruch srdečního rytmu u dětí. Jeho profesní kariéra je úzce spjata s Dětským…
Kubek i Jojko: Navržené platby za státní pojištěnce nestačí
S představeným návrhem pro automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce představitelé lékařů nesouhlasí. Na nejbližší roky podle nich slibuje…
Ředitelka IPVZ: Online vzdělávání je budoucnost
Prioritou nové ředitelky Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví je kvalita vzdělávání, připravuje nový systém evaluace školení i…
Fórum: Úloha IPVZ ve vzdělávání lékařů
Ministerstvo zdravotnictví od letošního podzimu nově vyhradí až 300 milionů korun na výchovu nejohroženějších lékařských oborů, zejména praktiků,…
Význam biomarkerů u karcinomu plic
Více než polovina pacientů s diagnózou pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) podstupuje testování biomarkerů a toto číslo se podle RWE…
Studie odhalila značné rozdíly v předepisování doporučených léků na HFrEF
Léčba srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) zlepšuje přežití, ale často je nedostatečně využívána anebo je poddávkována. Rozsáhlá…
Zdravotnictví není jen nákladová položka
Většina ztracených let kvalitního života z důvodu nemoci připadá v Česku na obyvatele v produktivním věku, zlepšení zdravotního stavu obyvatel by…
Zdraví a ekonomický růst
Hospodářská komora ČR a Advance Healthcare Management Institute uspořádaly 25. dubna 2022 konferenci Zdraví a ekonomický růst. Z obsáhlého programu,…
Gastroenterologické centrum „All in One“ výrazně zkracuje diagnostiku malignit
„Mezioborová spolupráce v našem centru vedla ke změně některých operačních technik a u vybraných nádorů naprosto změnila pohled na to, jak by měl být…
Fórum: Automatická valorizace plateb státu je žádoucí a logická
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavést automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, aby napříště nebyly platby státu každoročním…
Lékaři pečují o běžná akutní onemocnění i o dlouhodobě chronicky nemocné děti z Ukrajiny
I když je vzhledem ke geografické a socioekonomické blízkosti Ukrajiny a Česka riziko importu exotických přenosných onemocnění poměrně malé, válečný…
Pravidla úhrad nebyla shledána protiústavními
Je na politicích, aby zlepšili systém zdravotnictví, ne na soudcích. To vzkázal Ústavní soud k rozsáhlé stížnosti na pravidla zdravotního pojištění.…
Automatická valorizace plateb za státní pojištěnce podle vzoru penzí
Vládní koalice nastínila podobu návrhu na valorizaci plateb za státní pojištěnce. Mají růst podobně jako důchody o inflaci plus polovinu růstu…
Robot pomáhá při zavádění kochleárního implantátu, prodloužená implantace je výhodou
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
Ukrajinští pacienti mohou pokračovat v klinickém hodnocení i v ČR
Pokud byl nemocný zařazen do klinického hodnocení na Ukrajině a má zájem v něm pokračovat v České republice, je to možné. Vyplývá to i z nedávného…
Nový kód pro distanční péči je přirozeným rozvojem medicíny
Praktičtí lékaři kód 01305 (kód pro distanční péči) určitě uvítají. Přeci jen mají již s touto formou péče za dobu epidemie zkušenosti a pokud se…
Kongres ČKS bude pro nás pro všechny
„Výroční kongres je pro nás především vzdělávací platformou v tom nejširším slova smyslu a chceme ho tak zachovat,“ říká předseda České kardiologické…
Když to padá, je už pozdě
Pro zvládnutí sofistikovaných cílených kybernetických útoků je důležitá dobrá příprava. Zdravotnictví se s nimi potýká stále častěji. Nové…
Fórum: Ukrajinské děti péči mají, ale co až jich ještě přibude?
Současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny z velké části tvoří děti. Kolik jich bude, se dá jen předpokládat, podle odhadů ministerstva zdravotnictví může…
Glifloziny při srdečním selhání
Srdeční selhání je onemocnění, které naši populaci zatěžuje se stále větším dopadem. Jeho pokročilé formy vyžadující hospitalizace přitom vedou k…
Klaunská mise bez hranic
V současné době jsme svědky velké vlny solidarity a rychlé snahy o co největší pomoc Ukrajině, zejména tu materiální a finanční. Je ale velmi…
Přetížení psychiatrických ambulancí jako další následek covidu
Akutní psychiatrická péče se po pandemických omezeních vrací do normálního provozu. Výzvou zůstává přetížení ambulancí. Podle studie Národního ústavu…
Idea národní strategie péče o vážně nemocné děti má podporu u senátorů
Ve Valdštejnském paláci v Praze se 22. března 2022 konal seminář věnovaný „Koncepci péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a život…
O svobodné vůli
Nejdříve co říkají o svobodné vůli filosofové, přou se o ni dlouhá staletí. Filosofičtí deterministé mají za to, že stav vesmíru je dán funkcí…
Za centrové léky dvojciferný růst výdajů
Rychlý růst nákladů na centrové léky pokračoval i v covidové epidemii. Náklady rostou rychleji než počet léčených pacientů. Je to vlivem příchodu…
Lékaři z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků. Zatím pomohou s tlumočením
Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v…
Praktici se připravují na podzimní vlnu covidu
Praktičtí lékaři se začínají chystat na podzimní vlnu onemocnění covid‑19. Počítají sice s mírným létem, ale také s mutacemi, které na podzim mohou…
Léčba spastické dystonie po CMP
Moderní léčba spastické dystonie, význam spastických center pro pacienty po CMP, ale i fenomén rehabilitační turistiky byly na nedávném XVI. kongresu…
Fusek: Sami si komplikujeme výzkum byrokracií
Přístup akademické sféry i farmaceutických firem k transferu poznatků z vědy se lepší, myslí si prof. Ing. Martin Fusek, CSc., zástupce ředitele pro…
Inovace a jejich patentová ochrana
Český i evropský výzkum v oblasti léků by mohl být silnější. V dotahování akademického výzkumu až do praxe jsou znatelné pokroky. Výzkumníci by…
Jednání o úhradách ve stínu strmé inflace
Příliš mnoho neznámých a vysoká inflace. Okolnosti nepřejí tomu, aby se letos plátci a poskytovatelé péče na úhradách pro příští rok domluvili.
Jak bude vypadat zdravotní péče o ukrajinské uprchlíky
Vedle očekávané covidové problematiky, která měla dominovat letošnímu 16. kongresu primární péče, zaznělo i několik přednášek zcela aktuálních. Na to…
Neprávem opomíjená účinnost lokálních NSA
V rámci XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP ve Zlíně 12. listopadu 2021 seznámila MUDr. Olga Šléglová z…
Jeden život zachrání až deset dalších
Hlavním limitem transplantační medicíny na celém světě je nedostatek dárců orgánů. Bez nich žádnou transplantaci provést nelze. Na počet dárců má…
Zkušenosti s telemedicínou by bylo chybou nevyužít
V současné době se zdravotnictví potýká s několika výzvami. Jejich úspěšné zvládnutí je může výrazně posunout vpřed rozvojem elektronizace při…
Ministr Válek o ukrajinských lékařích, o financích i české onkologii
Ukrajinští zdravotníci u nás mohou i bez aprobačních zkoušek rok pracovat pod dozorem. Pak ať se vrátí, nechceme Ukrajinu okrást o odborníky, říká…
Statinová intolerance se projeví maximálně u jednoho z deseti léčených
Kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou celosvětově hlavní příčinou morbidity a mortality. A to i navzdory neustálému zlepšování lékařské péče,…
Umělá inteligence by neměla být „blackbox“
Umělá inteligence potřebuje jasná pravidla, ve zdravotnictví zvlášť. Ta ale nesmějí být tak svazující, aby Evropa přestala být konkurenceschopná. „Už…
Podpora hubnutí chytrými technologiemi v IKEM
Studie IKEM předběžně ukazuje nadějné výsledky distanční podpory léčby obezity pomocí chytrých hodinek, aplikace a poradenství.
Ve válce existuje jenom dnešek
Ve válkou postižených místech pomáhá nemocným a zraněným organizace Lékaři bez hranic. Jedním ze zdravotníků české sekce je farmaceut a exprezident…
Fórum: Jak zajistit kapacity při přílivu utečenců
České zdravotnictví bude muset zorganizovat péči o ukrajinské běžence, kteří k nám přicházejí za bezpečím. Nových pojištěnců veřejného zdravotního…
Pojišťovny budou hradit lék, který pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá s chůzí
Výrazné zlepšení chůze pro pacienty s roztroušenou sklerózou přináší léčivý přípravek Fampyra, který bude v České republice hrazen zdravotními…
Včasná diagnostika karcinomu pankreatu u praktického lékaře
Z pohledu nádorových onemocnění patří karcinom pankreatu (CaP) mezi pět největších zabijáků na světě. Snížení incidence CaP je realizovatelné…
Ukrajinští lékaři mají rychle získat možnost pracovat na UA Pointech
Ministerstvo zdravotnictví pracuje na zrychlení cesty ukrajinských lékařů a dalších odborníků do českého zdravotnictví. Také Evropská komise…
Nemocniční paliativní péče se dočkala standardů
Standardy poskytování specializované paliativní péče ve formě konziliárního týmu paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče v České…
Praktici UA Pointy vítají, ale jen jako provizorium
Kromě zřízení UA Pointů budou praktičtí dětští lékaři potřebovat další dlouhodobější pomoc, aby se mohli o přicházející děti z Ukrajiny řádně starat.…
Definice, rozdělení a mezinárodní přístup k POCUS
Zkratku POCUS vídáme a slýcháme stále častěji. Co je to však ona Point-Of-Care UltraSonography (POCUS)? Název vychází z obecného označení metod…
Příprava praktiků na péči o uprchlíky
Lékaři na 16. Kongresu primární péče, který se konal v Praze od 18. do 19. března, probírali téma péče o uprchlíky. Kvůli válce na Ukrajině řešili…
Měření krevního tlaku: aktuality a kontroverze
Přestože hypertenze patří k nejčastěji diskutovaným odborným tématům, stále na 50 procent hypertoniků nedosahuje cílových hodnot TK, což výrazně…
Snaha o přispění společnosti CompuGroup Medical Česká republika ke kvalitě zdravotní péče
V souvislosti se slábnoucí epidemií koronaviru SARS-CoV-2 v České republice bych velmi rád z role manažera části společnosti CompuGroup Medical Česká…
Krajina, kterou provázíme nemocné s TNBC, se mění
Triple negativní karcinom prsu (TNBC) je typ nádoru se špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. Jeho léčba byla až donedávna založena na…
VZP registruje už 153 tisíc utečenců
Největší zátěž bude migrace z Ukrajiny představovat pro primární péči. VZP spolu s ministerstvem zdravotnictví pracuje na posílení nemocničních…
Philipp: Lékaři se nemusejí bát předepsat léky přicházejícím Ukrajincům
Musíme akceptovat, že přicházejí časy úspor. Nejen do zdravotnictví, ale do celé České republiky, možná do celého světa, říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D…
Doc. Vevera: Koronavirová krize přinesla vlnu frustrace a zklamání vlastním životem
Přednosta Psychiatrické kliniky LF UK a FN Plzeň a vedoucí katedry psychiatrie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pplk. v. v. doc.…
Čekací doby se prodloužily. Na TEP kyčle o osm týdnů
Odkládání elektivních operačních výkonů se projevilo na průměrných čekacích dobách na některé výkony. Na náhradu kolene nebo kyčle čeká pacient v…
Příběh univerzitního spin offu pokračuje až za hranice covidu
Zhruba před rokem a půl představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, novou spin‑off firmu…
Nový ředitel AIFP: Je načase otevřít diskusi k novelizaci zákonů týkajících se zdravotní péče
Po mnoha letech má Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nového výkonného ředitele – advokáta Mgr. Davida Koláře, který své…
Reforma psychiatrie v každodenní praxi
Jako již několik let, i letos se 64. česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se konala online 14. a 15. ledna 2022, věnovala také…
Izraelský inovační ekosystém podporuje Smart Healthcare
Izrael vede v počtu MedTech startupů per capita. Za úspěchem digitalizace izraelského zdravotnictví je mimo jiné konkurence zdravotních pojišťoven,…
Peníze na stromech nerostou, ani ty veřejné
Soustavné navyšování plateb za státní pojištěnce nad rámec inflace by v době mimo krize bylo plýtváním veřejnými prostředky.
Fórum: Má Česko dostatek lékařů?
Pokud jde o počet lékařů na sto tisíc obyvatel, nevychází Česká republika z mezinárodního srovnání nijak špatně. Přesto panuje všeobecné přesvědčení,…
Nízká příčka
Představte si žebřík, který má deset příček a je ukotvený v zemi. Každá příčka vyznačuje, jak na tom sociálně a ekonomicky jste. Říká se tomu…
Doc. Sova: Extrémní chování astmatu nepomůže
Od loňského září vede doc. MUDr Milan Sova, Ph.D., Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno. Nevkročil do právě klidných vod,…
Vzdálený monitoring pomáhá s domácí léčbou covidu
Telemedicínská aplikace sleduje covidové pacienty z domova. Při nasazení u 82 pacientů ve slovenském Martině ušetřili za tři měsíce 825 dní…
mRNA vakcíny mohou změnit léčbu řady onemocnění
Za současnou technologií mRNA vakcín pro prevenci závažnosti onemocnění covid‑19 se skrývá skoro dvacet let výzkumu. Stovky milionů lidí na celém…
Přelomová léčba cystické fibrózy je v Evropě schválena i pro mladší děti
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Škrt 14 miliard ve zdravotnictví? Neříkejme tomu úspory
Zdravotní pojišťovny letos ustojí zpětné zmrazení plateb za státní pojištěnce díky vysokým zůstatkům na účtech. Tragédie to není. Vláda by ale měla…
Novela zákona bez připravených pravidel
Nová závazná pravidla pro použití omezovacích prostředků ve zdravotnictví se do novely zákona dosud nedostala. Kolem omezovacích prostředků v…
Fórum: Vakcinace zdravotníků proti covidu
Povinnou vakcinaci proti covidu‑19 mají pro zdravotníky ve Francii, Itálii, Řecku či Rakousku. Předchozí česká vláda ji schválila pro zaměstnance ve…
Univerzita Karlova chce učit public health jako magisterský program
Pandemie nás poučila, že nutně potřebujeme specialisty na prevenci a ochranu zdraví, říkají zakladatelé nového studijního programu Epidemiologie a…
Hroboň: Nemusí všechno dělat jen lékaři a sestry
Vedoucím pracovní skupiny pro přípravu nového studijního programu Epidemiologie a management veřejného zdraví je MUDr. Pavel Hroboň, expert na…
Deset nejdůležitějších zpráv ESC v roce 2021
K tématům, o nichž informovala Evropská kardiologická společnost (ESC) a která se následně nejčastěji objevovala ve světových médiích v roce 2021,…
MUDr. Votava: FNKV bude rozšiřovat specializovanou péči
Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) čekají po odvolání ředitele rekonstrukce a dovybavení z evropských fondů REACT-EU. Jak zajistit…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Kazuistika pacienta s Castlemanovým syndromem z Klinického centra Univerzity v Debrecínu
Maďarské vydavatelství Medical Tribune uveřejnilo kazuistiku autorů Boglárky Brúgósové a Györgyho Pflieglera o pacientovi s Castlemanovou chorobou …
Ministr Válek zruší povinné očkování proti covidu i u zdravotníků
Se zrušením povinnosti pro zaměstnance zdravotnických zařízení očkovat se proti covidu souhlasí i koaliční poslanci. K očkování je podle nich potřeba…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Platy rostou i přes změnu tabulek
Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Doc. Duška: Už nemáme snahu zachránit svět
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
Ministr ustavil ke covidu ryze odborný tým
Nový tým odborníků delegovaných ČLS JEP pod vedením prof. Chlíbka pomáhá nastavit protiepidemická opatření v pandemii covidu. Má 33 členů a schází se…
Dostupnost psychoterapeutické intervence naráží na nedostatek odborníků
Ačkoli je dopad onemocnění COVID‑19 na psychické zdraví populace dnes již zřejmý, není této problematice stále věnována dostatečná pozornost. Pomoci…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Některá povolání vyžadují zlepšení zdravotních prohlídek
Pracovníci pohotovostních složek potřebují pravidelné zdravotní prohlídky, aby se zabránilo srdečním příhodám v práci. Podle přehledového článku,…
Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další dvě onemocnění
Součástí novorozeneckého screeningu bude od 1. ledna 2022 také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované…
Za stomatologickou péčí bude i nadále nutné cestovat
Diskusní setkání věnované budoucnosti stomatologie uspořádala 1. lékařská fakulta UK v rámci cyklu Medialogy. Jeho účastníci se shodli na tom, že…
Lékaři upozorňují na nárůst onemocnění jater
Prevence a včasná detekce, nikoli konečná léčba komplikací. Komise Evropské asociace pro studium jater (EASL) a odborného časopisu Lancet vyzývá k…
Technologie mRNA a jejich využití
Terapeutika založená na technologii mRNA byla až donedávna pouze předmětem vědeckého vývoje. S příchodem covidové krize se nicméně dostala do popředí…
Co přinese povinná vakcinace proti COVID‑19?
Vyhláškou stanovil končící ministr zdravotnictví Vojtěch od března povinnou vakcinaci proti COVID‑19 také pro zdravotníky. V populaci jsou počty…
Průzkum popsal telemedicínský boom ve světě
Spolu s rozšířením telemedicínských služeb v období pandemie COVID‑19 roste význam otázky bezpečnosti citlivých pacientských dat. 44 procent…
Profesor Válek ministrem zdravotnictví
Prioritou nového ministra zdravotnictví je zkrácení čekacích dob na plánované výkony. Důležité je podle něj očkovat třetími dávkami co nejrychleji…
Dřevínek: Moderní léčba zásadně mění prognózu cystické fibrózy
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Tinnitus: co neškodí, je akceptovatelné říká MUDr. Rottenberg
Tinnitem trpěli Beethoven, Michelangelo, van Gogh, leccos o něm ví také třeba Michal Pavlíček nebo Jáchym Topol. Na to, zda jsou příčiny šelestu v…
Nové zdravotní výkony pro praktické lékaře
Předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka přinesl účastníkům XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konané ve Zlíně ve dnech 10.–13…
Doporučený postup pro praktické lékaře: Nespavost
Zrychlující se životní tempo, zvyšující se průměrný věk populace a nepravidelný režim spánku a bdění – to jsou zásadní příčiny nárůstu poruch spánku…
Užívání ASA je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) je spojeno s 26procentním zvýšením rizika srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem…
Dvořáček: Okno příležitosti se právě otevírá
„Východní Evropa se mění. Naším cílem by mělo být se z ní definitivně vymanit a směřovat k tomu, jak věci fungují například ve Skandinávii,“ říká Mgr…
Naši bližní peněžní
Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…
Bez dobré prevence nárůst diabetu nezastavíme
V České republice došlo poprvé po více než padesáti letech sledování počtu pacientů s diabetem k jeho poklesu. Bohužel se ale nejedná o dobrou zprávu…
Více pohybu a méně hodin u TV snižuje riziko spánkové apnoe
Zvýšení fyzické aktivity a trávení méně hodin denně sezením u televize je spojeno s podstatně nižším rizikem vzniku obstrukční spánkové apnoe (OSA).…
Zajímavosti z Lipidové akademie 2021
V jihomoravském Mikulově se ve dnech 22. až 23. října už posedmé odehrálo setkání odborníků na metabolismus krevních lipidů, Česko‑slovenská lipidová…
Národní program transplantace ledvin dětem slaví 40 let
V posledních čtyřiceti letech čeští lékaři provedli celkem 322 transplantací ledvin u dětí, z toho 319 ve FN v Motole. Tento zákrok představuje…
Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro lékaře i další zdravotníky
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po…
Terapie CAR T – léčba budoucnosti již dnes?
Jedním z úkolů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je šířit informace o nových možnostech léčby. Jedním z praktických vyústění této…
Přecenili jsme inteligenci části populace. Entuziasmus je pryč
Aktuální vlna (vlastně ani nevím kolikátá, prý pátá?) je v principu věci samozřejmě podobná jako ty předchozí. Rozdíl je v tom, že většina z nás…
Objevuje se ztráta motivace i vyčerpání
„Vím o zdravotnících, kteří prožívají již ne pouze psychický stres, ale projevují se u nich i psychosomatické obtíže. Vyčerpali své kapacity,“ říká…
Opět dochází k odkládání péče
Vlna epidemie COVID‑19 zaplnila české nemocnice. Ve více než 30 procentech nemocnic počty hospitalizovaných s covidem omezily běžné kapacity. …
Jsem vděčný za to, co jsem se v Česku naučil
Na XXX. workshopu České asociace intervenční kardiologie pronesl slavnostní přednášku prof. MUDr. Jan Kováč, FACC, FESC, Hospitals of Leicester, NHS,…
Koaliční program slibuje urychlenou digitalizaci zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví je jedna z priorit, zní z koalice. Souznějí s tím i někteří opoziční poslanci. Budoucí vládu čeká uvedení zákona o…
ICRC nechci nechat padnout, není to značka bez významu
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude mít od ledna novou ředitelku. Ve výběrovém řízení byla…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
ESGO – mezinárodní konference v době covidové v Praze
Na konci října se v Praze konala konference Evropské společnosti pro gynekologickou onkologii (ESGO). Byla to první mezinárodní konference v…
VFN má za sebou již 2 000 autologních transplantací
V říjnu letošního roku provedli lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadí 2 000. transplantaci vlastních krvetvorných kmenových buněk …
Koalice slibuje pravidelnou valorizaci plateb státu do zdravotnictví
Budoucí vláda ve zdravotnictví plánuje posílení role zdravotních pojišťoven, reformu primární péče, reformu psychiatrie a podporu prevence. Slíbila…
Ambulantní specialisté řešili vývoj úhrad. Jojko má podporu
Sdružení ambulantních specialistů na svém sjezdu v Průhonicích u Prahy 5. listopadu znovuzvolilo do funkce předsedy MUDr. Zorjana Jojka a zvolilo…
„Máme se bát chřipky?“
Připravený seminář zaměřuje na různé pohledy na současnou situaci a zvládnutí praktických souvislostí nadcházejícího chřipkového období, péči o…
Demence si zasluhuje více pozornosti a porozumění
Stárnutí populace s sebou postupně přináší i obrovský nárůst počtu lidí s demencí a s tím související potřebu připravit se na tuto situaci. Na…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Seifert: Praktičtí lékaři musejí uspět v digitálním světě dřív, než začne léčit doktor Google
Před praktickými lékaři stojí ambiciózní projekty. O budoucnosti českého praktického lékařství jsme hovořili s přednostou Ústavu všeobecného…
Seriózních dat o kvalitě péče konečně přibývá
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má za sebou několik publikovaných analýz ukazatelů kvality. Mohou mít i dopady do organizace služeb. Na…
Co nového v eHealth – a na co se ještě čeká?
Vyslechli jsme prezentaci Ing. Martina Zemana, DMS, digitálního zmocněnce ministerstva zdravotnictví, ředitele odboru IT a elektronizace…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Další studie potvrdila důležitost zdravého životního stylu
Podle studie publikované 29. září 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají dospělí ve…
Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?
Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a…
Propad v prevencích je znatelný, snad se podaří dohnat
Celosvětové a nyní české statistiky hlásí významný propad preventivních prohlídek, a to především v roce 2020. Aby se zdravotní důsledky zmírnily,…
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Lidé oceňují eRecept
Státní ústav pro kontrolu léčiv zopakoval po třech letech průzkum u veřejnosti na téma zdrojů a využití informací v oblasti léčiv. Lidé podle tohoto…
Lékaři se připravují na spuštění unikátního programu časného záchytu nádorů plic
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Jediná šance, jak změnit mortalitní křivku tohoto…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dopady covidu na léčbu karcinomu prsu a naděje do budoucna
Po koronavirové krizi se očekává další zlepšení prognózy pro pacientky s karcinomem prsu. Výpadek v počtu provedených screeningových vyšetření na…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Máme program na nákup potravin
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly…
XII. celostátní konference paliativní medicíny zdůraznila nezbytnost multioborovosti
I letošní XII. celostátní konference paliativní medicíny byla tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny určenou lékařům,…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
Hlávka: Proč bychom neměli chtít nejlepší zdravotnictví v Evropě?
„České zdravotnictví potřebuje změnit napříč sektory. Celkově funguje ve výsledku velmi dobře, ale není v něm žádná oblast, která by nepotřebovala…
Nový přístup k lékům pro vzácná onemocnění
Nejvýznamnějším tématem rozsáhlé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla schválená parlamentem, je úprava vstupu léků na vzácná…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Elektronický nos rozpozná hrozící selhání transplantovaných plic
Podle výzkumu prezentovaného na zářijovém virtuálním mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti je elektronický „nos“ schopen s…
Adámková: Na dostupnosti je třeba dál pracovat
„České zdravotnictví má problémy s financováním, ale to má každé zdravotnictví na světě. Nestalo se, že by kolegové z jiné země říkali, že oni…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Efektivnější dostupnost AED díky datové analýze
V husté zástavbě Milána se snaží zlepšit dostupnost laických AED. Na problém se podívali pomocí analýzy dat s využitím strojového učení.
Novým náměstkem ministra zdravotnictví Milan Blaha z ÚZIS
Měsíc před sněmovními volbami nastupuje do nejužšího týmu ministra nový náměstek. Stal se jím Milan Blaha, který byl dosud zástupce ředitele ÚZIS pro…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Užívání opioidů zvyšuje výskyt srdeční zástavy
Celonárodní americká studie ukázala, že míra zástavy srdce související s užíváním opioidů prudce stoupla a nyní je na stejné úrovni jako zástava…
Platy lékařů loni rostly nejvíc od roku 2012
V roce 2020 celkové výplaty lékařů narostly mimořádným tempem. Co bude následovat? Jednání o růstu tabulkových platů pro rok 2022 jdou právě do…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Kardiaci potřebují větší pomoc při hubnutí
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické společnosti European Heart Journal - Quality of Care and Clinical Outcomes,…
Sociální služby v ČR v boji s covidem obstály
Zatímco v celkovém počtu úmrtí na COVID-19 zaujala Česká republika ve statistikách druhé nejhorší místo v Evropě, v sociálních službách je tomu právě…
Zvědavci
Zvědavost je základním důvodem zkoumání světa. U různých lidí je různá. Projevuje se u nejmenších dětí. Zvědavé děti mohou být zvídavé děti. Dobře se…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Nová doporučení pro intravenózní trombolýzu
Po nesmělých začátcích před asi 25 lety se intravenózní trombolýza (IVT) stala standardem léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody. Ač se dnes…
COVID‑19 se podepsal na nárůstu GI poruch spojených s užíváním alkoholu
Pandemie COVID‑19 svědčí o nárůstu gastrointestinálních (GI) poruch a onemocnění jater souvisejících s užíváním alkoholu. Od začátku pandemie…
Orphanet a ORPHA kódy popisují vzácná onemocnění česky
Překlad webového portálu o vzácných onemocněních více zpřístupní odborné informace. Projekt je součástí širších snah o pojmenování a poznání potřeb…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Zákon o elektronizaci je průlomová věc
Není na co čekat. V elektronizaci jsme už dávno měli být podstatně dál, říká k novému zákonu o elektronizaci zdravotnictví MUDr. Roman Kraus (ODS),…
Nová nemocnice v Brně? Staleté domy mají své limity
Město Brno provozuje Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici, ředitelem obou zařízení je od roku 2020 kardiochirurg Pavel Piler. Brno podle…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Hyde Park Dyslipidémie
Proslulý pořad České televize Hyde Park Civilizace hostil za devět let své existence desítky mimořádných osobností z různých oborů lidské činnosti…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Kardiologové volají po zlepšení pohody lékařů
Pro zajištění vysoce kvalitní péče o pacienta je nezbytná pohoda lékaře, přesto se zejména v posledním roce kvůli pandemii COVID‑19 syndrom vyhoření…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Jak plnit nenaplněné potřeby u axiálních spondylartritid
„Ukazuje se, že bychom se měli snažit ještě lépe porozumět tomu, co axiální spondylartritidy pro naše pacienty znamenají – s ohledem na různé…
IKEM připravil unikátní vzdělávací platformu (nejen) pro intenzivisty
Prague ICU je nová vzdělávací platforma, která poskytuje bezplatné interaktivní vzdělávání v oblasti medicíny, konkrétně intenzivní péče. Je vhodná…
Prof. Oldřich Eliška odešel po krátké nemoci
Prof. Eliška byl oblíbeným učitelem anatomie, jeho přednášky z anatomie srdce a lymfatického systému patřily k nezapomenutelným.
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Profesor Beneš, doyen neurochirurgie a její první atestant
Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. (27. 1. 1921 - 18. 7. 2021). Vzpomínku píší Vladimír Beneš syn a Vladimír Beneš vnuk.
Předsunutý chirurgický tým
Předsunuté chirurgické týmy se staly v uplynulém desetiletí neodmyslitelnou součástí světových bojišť. Českou republiku doposud zajišťovaly…
Místo, kde by onkologie měla být jedinou prioritou
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
MUDr. Bartoš z Moravské Nové Vsi: Ordinace je bez střechy, pacienti trpí úzkostmi
Z Moravské Nové Vsi odjíždí vozidlo Golem pražské záchranky, která tu pomáhala týden. Kromě poskytování akutní péče sloužil Golem také jako zázemí…
Durvalumab v léčbě karcinomu plic
Karcinom plic patří na čelná místa mezi zhoubnými nádory s ohledem na incidenci i mortalitu. Většina nemocných s karcinomem plic se dostaví k lékaři…
Další ne pro vitamin C, thiamin a hydrokortizon při sepsi
V roce 2017 patřilo podávání vitaminu C, thiaminu a glukokortikoidů pacientům se sepsí a septickým šokem k nejdiskutovanějším tématům, objevily se…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Účinnost přednemocničního podání koncentrátu fibrinogenu u traumat
Multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná pilotní studie Flin‑ TIC zkoumala, zda podání koncentrátu fibrinogenu v přednemocniční fázi…
Loni přibylo kyberútoků
Výroční zpráva Nejvyššího státního zastupitelství za rok 2020 upozorňuje, že se počet kyberútoků ve zdravotnickém sektoru, které řešil vládní tým…
Tipy a triky nefarmakologických opatření – každý pohyb se počítá
Součástí výročního sjezdu České kardiologické společnosti byl i prakticky zaměřený blok zacílený na režimová opatření v kardiovaskulární prevenci.…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Čtyři procenta. Dost, nebo málo?
Celkově se na úhradách zdravotních služeb pro rok 2022 dohodli se zdravotními pojišťovnami v rámci dohodovacího řízení zástupci 13 ze 14 segmentů.…
Prof. Ptáček: Máme vzdělávací portál jako málokdo
Díky přesunu do online prostředí se dostupnost vzdělávacích akcí pro lékaře dramaticky zvýší, říká prof. PhDr. Radek Ptáček, Ph.D., MBA, vedoucí…
Pozitivní KV anamnéza v rodině aneb kdy odeslat sportovce ke kardiologovi?
„Náhlá srdeční smrt u sportovců je vážným problémem, který vyžaduje pozornost, protože v drtivé většině případů je způsobena základním…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Pacienti s dědičnými aortopatiemi vyžadují multioborovou péči
„Ačkoli geneticky podmíněné aortopatie představují vzácná onemocnění, je potřeba jim věnovat dostatečnou pozornost. Postihují totiž mladé jedince, u…
Doktor Tomáš Frenzl – lékař vyznamenaný císařem
Dnes lze prakticky o každém nalézt v nejrůznějších databázích tolik informací, až to někdy někomu může být i nemilé. Překvapivě mnoho, i když…
Smlouvy o sdílení rizik přinášejí úspory
Náklady na inovativní léky rychle rostou. Risk‑sharing pomáhá držet náklady pod kontrolou. I když přicházejí dražší přípravky, počet léčených…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Chci se dívat, jak hoří svět
„Chci se dívat, jak hoří svět,“ pronesla vymyšlená postava. Vyjadřuje jádro pocitů nemalého počtu skutečných lidí. Starší výzkum pravil, že jde o…
Na trhu vzdělávání má být maximálně pestrá nabídka
Začátkem června nastoupil po mnohaletém působení MUDr. Antonína Maliny, Ph.D., MBA, do funkce ředitele Institutu postgraduálního vzdělávání ve…
Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko CMP u potomků
Studie zahrnující 5,8 milionu dětí zjistila vyšší výskyt cévní mozkové příhody (CMP) o čtyři desetiletí později u těch, jejichž matka měla během…
Seznamte se s CGM MEDISTAR. Profesionální ambulantní systém poskytuje lékaři flexibilitu i dokonalé zabezpečení pacientských dat
CompuGroup Medical je firma, která vyvíjí lékařské ambulantní softwary. Její portfolio je složeno ze systémů PC DOKTOR, PC DENT, DENTIST+, MEDICUS a…
LEDIM 2021 – letní internistické osvěžení
Také už se těšíte na setkání s kolegy tváří v tvář? Na možnost diskutovat i jinak než jen přes chat nebo obrazovku? Pak budete mít už brzy…
KV a renální příhody u pacientů s rezistentní hypertenzí
V současnosti není k dispozici mnoho dat o prognóze pacientů léčených pro rezistentní arteriální hypertenzi. Je však známo, že většina z nich má…
Novinky ve světě dermatovenerologie na EADV 2021
Jarní sympozium EADV (Evropská akademie dermatologie a venerologie) bylo další z důležitých virtuálních akcí, které se v tomto roce konaly. Dvoudenní…
EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených…
Mrozek: Chci hledat konsensus a rovnováhu
Po třinácti letech ve funkci viceprezidenta České lékařské komory se MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D., rozhodl kandidovat na post prezidenta této stavovské…
Rozhovor s Václavem Hradílkem, předsedou pacientské organizace SMÁci
Před pěti lety začal Václav Hradilek u své dcery Boženky sledovat ztrátu hlasu a schopnost polykat, což jasně ukázalo na rychlou progresi spinální…
Poslanci schválili nová pravidla pro léčebné konopí
Novela zákona má zlevnit léčebné konopí – otevře konkurenci pěstitelů a umožní jeho vývoz. Poslanci při jejím projednávání řešili také centrální…
Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Co lékaře naučila pandemie?
Už je to více než rok, co nás zasáhla pandemie koronaviru, které se všichni museli rychle přizpůsobit. Řešením, jak zvládnout spoustu problémů, se…
Profesor Jan Mareš: Ořezávat moderní terapii roztroušené sklerózy úhradovými limity není etické ani úsporné
Uvolnění přísných limitů úhrad moderní terapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou by bylo přínosem jak pro léčbu, tak z ekonomického hlediska,…
Ověření platnosti pojištění a platnosti průkazu pojištěnce VZP přes VZP Point
O VZP Pointu jste jistě už slyšeli, ale víte, že lze přes VZP Point také ověřovat platnost zdravotního pojištění nebo platnost průkazu pojištěnce VZP…
Deklarace o opatřeních proti cévní mozkové příhodě
Představitelé ministerstev zdravotnictví v celé Evropě byli vyzváni, aby podepsali Deklaraci o opatřeních k Akčnímu plánu pro boj s CMP v Evropě,…
Deprese jsou častější u pacientů se srdečním selháním než u onkologicky nemocných
Podle studie zveřejněné během Heart Failure Awareness Days, které probíhaly v týdnu od 10. května 2021, trpí téměř každý čtvrtý pacient se srdečním…
Jděte s paliativou do háje? Nemyslím, že je to rozumný přístup
Primář MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D., pracoval dvanáct let v hospici v Rajhradě u Brna, nyní vede již pátý rok domácí hospic v Třebíči. Zakládající…
Předávat zkušenosti mi působí radost
Medaile profesora Libenského je nejvyšším oceněním České kardiologické společnosti. Letos ji na sjezdu převzal prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC…
Skepse a frustrace. Praktici jsou zklamaní, Moderny dostanou méně
Praktičtí lékaři pozorují ve svých ordinacích klesající ochotu lidí nechat se očkovat. Manko, které vzniklo nedostatkem vakcín, se tak nemusí podařit…
Čarodějnice čínské, prosperující
Víra v čarodějnice doprovází lidi ve všech kulturních okruzích celé dějiny. Čarodějnice celého světa mají některé společné znaky. Často jsou…
Evropské miliardy posílí zdravotnictví
Národní plán obnovy je dokončen a schválen. Nejvíce peněz určených na oživení a odolnost Evropské unie půjde v rámci českého zdravotnictví na…
Prof. Feltl: Na normální provoz najíždíme rychle
Úleva a nadšení z návratu k běžnému provozu, ale i vyhoření a přepracování. „Najdete tu celé spektrum nálad, jaké si umíte představit,“ říká prof.…
Nejdůležitější je mít v týmu lidi, kteří jsou chytřejší než jejich šéf, říká ředitel Nemocnice Na Homolce
Sjednotit dvě tváře Nemocnice Na Homolce přišel MUDr. Petr Polouček, MBA, kterého 15. listopadu 2018 uvedl do funkce ministr Adam Vojtěch.
S dobrou ergonomií budeme bez bolesti
„Průměrný věk dožití je v České republice u mužů 76 a u žen 82 let. Každý si tedy může spočítat, kolik roků či dní bude svoje tělo ještě potřebovat,…
Dlouhodobé účinky inhibitorů cholinesterázy u Alzheimerovy choroby
Inhibitory cholinesterázy (ICh) se rutinně používají pro léčbu demence alzheimerovského typu (AD), nicméně není zatím mnoho dat o jejich dlouhodobé…
Nedostatek vakcín ve světě vedl k debatě o patentech
Prolomení patentů na vakcíny proti SARS‑CoV‑2 je jedním ze zvažovaných kroků, jak pomoci chudším zemím zajistit dostatek očkovacích látek. Firmy…
Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu
Distributor souhlasil se změnou smlouvy, místo do očkovacích center bude většinu dodávek od společnosti Moderna dodávat k jednotlivým praktickým…
Aplikace šetří čas během pandemie doktorům i pacientům
Digitalizace ve státní správě se v České republice za poslední rok pohnula raketovým tempem. Přesto však zůstávají odvětví, která stále fungují v…
Mnoho lidí překračuje kritickou hranici stresu
S environmentální fyzioložkou prof. MUDr. Julií Dobrovolnou, Ph.D., z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně…
Prevence a léčba vysokého krevního tlaku cvičením
První personalizovaná doporučení o nejúčinnějším cvičení ke snížení krevního tlaku byla koncem března zveřejněna v časopise Evropské kardiologické…
Telekonzultace na Žlutém kopci
Aplikace pro pacienty, vyvinutá pro Masarykův onkologický ústav, umožňuje kromě videohovoru nebo chatu také posílání lékařských zpráv nebo…
Očkování proti COVID-19 i v ordinacích zvládnete díky platformě Medevio bez zbytečné administrativní zátěže
Očkování proti COVID-19 se v ordinacích praktických lékařů konečně rozbíhá naplno. Je však spojeno s velkou administrativní zátěží.
Sestry z nemocnic vyhání hlavně přetížení
Když nové sestry po svém nástupu zjistí, jak situace uvnitř nemocnic vypadá, část z nich odchází. Dokud nebude ve zdravotnictví dostatek dalšího…
Platby za testy a očkování vyčerpávají rezervy pojišťoven
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger bude vládu žádat o navýšení plateb za státní pojištěnce pro příští rok. O částce se vedou jednání. Velkou…
Ultrazvuk může zlepšit péči praktika
Probíhající projekt může zvýšit potenciál efektivního využití ultrazvuku v ordinacích praktických lékařů.
Potenciál zákona o elektronizaci zdravotnictví
Koronavirová krize jasně ukázala na ty obory, které značně trpí nedostatečnou mírou digitalizace, a zdravotnictví patří mezi ně. V našem oboru ale…
Vyšla vyhláška s odměnami pro ambulance
Novela kompenzační vyhlášky úhrad za rok 2020 přiznává ambulancím bonusy na odměnu pro každého zdravotníka až 75 tisíc korun, podmínkou je mimo jiné…
Návrat k běžnému provozu je na dohled
Dobré zprávy o vývoji epidemie COVID-19 vzbuzují naděje na obnovení plného rozsahu nemocničních zdravotních služeb. Kromě Zlínského kraje všude…
Břevno v oku
„Kterakž pak vidíš mrvu v oku bratra svého, a v oku svém břevna nezaznamenáš?“ zní otázka stará asi dva tisíce let, najdete ji v Matoušově evangeliu …
Zdravé srdce pracovníků na směny souvisí s biologickými hodinami
Pracovní doba, která se odchyluje od přirozených biologických hodin jednotlivce, je podle výzkumu prezentovaného na online kongresu Evropské…
Vnitřně‑zevní punkce – elegantní řešení okluze centrálních žil
„Naším hlavním cílem je u takto nemocných obnovit cestu pro zavedení centrálního žilního katetru přes uzavřenou jugulární žílu vpravo, která je…
Program „Časná postcovidová péče o geriatrické pacienty“
Ve vybraných centrech byl vytvořen program péče o nemocné starší 65 let s COVID‑19 v subakutní fázi (3 týdny až 12 týdnů od vzniku obtíží).
Vizionář koordinace intenzivní péče i zatracovaný promořovač
Zatímco intenzivisté nešetří pro profesora Vladimíra Černého a jeho práci na ministerstvu zdravotnictví slovy uznání, řada jiných odborníků hodnotí…
Moje role v promořování je přeceňována, říká prof. Černý
Po nástupu nového ministra skončil prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, 13. dubna po pěti měsících v pozici náměstka ministra zdravotnictví. Jen…
Očkování u praktických lékařů neakcelerovalo
Podle předsedy SPL Petra Šonky by se měla distribuce vakcín na čas přesměrovat k praktikům. Významné zlepšení je ale zatím v nedohlednu.
Fórum: Praktici chtějí očkovat proti covidu
Praktičtí lékaři jsou schopni naočkovat proti COVID‑19 zhruba 50 000 lidí denně. Zatím však směřují vakcíny především do očkovacích center a ordinace…
Hypertenze: starý problém, nová řešení?
Kardiovaskulární morbidita a mortalita se sice v České republice v posledních dekádách snížila, ale nemoci srdce a cév jsou stále zásadní problém,…
O trestněprávní odpovědnosti lékařů v kazuistikách
Ublížení na zdraví, zejména z nedbalosti, je asi nejčastěji řešeným trestněprávním činem v medicíně. Tomu, jak riziko podobných sporů minimalizovat a…
ECMO zachrání až tři čtvrtiny dětí, které by jinak neměly šanci na život
O současné situaci s využíváním mimotělního oběhu u dětí jsme si povídali s MUDr. Václavem Vobrubou, Ph.D., vedoucím lékařem jednotky intenzivní a…
Ve VFN již ošetřili přes pět set pacientů na ECMO
Specializovaný tým špičkových lékařů v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) používá ECMO k záchraně životů pacientů již čtrnáct let, přesto se…
Těžký rozjezd očkování proti covidu u praktiků
Praktičtí lékaři se snaží vyjednat zrychlení dodávek očkovacích látek proti COVID‑19 do svých ordinací. Zatímco v očkovacích centrech se začalo s…
Případy těžkého COVID‑19 jsou, zdá se, daní za blahobyt společnosti
Podle údajů WHO bylo celosvětově potvrzeno již okolo 133 milionů případů infekce virem SARS‑CoV‑2 a zhruba 2,9 milionu lidí v jejím důsledku zemřelo,…
Fórum MT: Jak mít dostatek sester?
Všem zdravotním sestrám, které pomáhají již více než rok zvládat pandemii COVID‑19, udělila Nadace Charty 77 Cenu Františka Kriegla za statečnost za…
Zprávy z chytré ordinace: více času na pacienta i komfort pro lékaře
Kartotéky v počítači i informace o tom, zda si pacient vyzvedl předepsaný lék. Ambulantní systémy jsou stále rozšířenější. Práce s nimi je intuitivní…
Společně v boji proti nádorovému onemocnění
První čtvrtletí roku 2021 přineslo hned několik klíčových událostí v celosvětovém řešení nádorových onemocnění. K nejdůležitějším patří plán Evropské…
Komplikované místo psychosomatické medicíny
Uvádí se, že až 70 procent pacientů navštíví lékaře kvůli psychosomatickým poruchám. Psychosomatický přístup se ale v Česku často opomíjí. Ovlivňuje…
Cvičení zlepšuje zdraví i u pacientů s onemocněním ledvin
První studie, která uvádí optimální množství fyzické aktivity u pacientů s onemocněním ledvin, byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické…
Cvičení je zdravější než práce
Přínosy pro zdraví má volnočasová fyzická aktivita, nikoli pracovní aktivita. Tak zní zjištění první velké studie publikované v dubnu 2021 v časopisu…
Nové pavilony náchodské nemocnice
V nových budovách vybudovaných v nemocnici v Náchodě začalo pracovat ortopedické oddělení, modernizace pokračuje.
Fórum: Doženou se výkony odložené kvůli covidu?
Čtyři vlny covidové pandemie ustálo zdravotnictví i za tu cenu, že se neakutní péče odložila. Předvelikonoční slábnutí čtvrté vlny se projevilo…
Přes 500 akutních pacientů našlo péči v jiném kraji
Data o výměně pacientů mezi kraji ukazují, jak se v různých regionech vyvíjelo zatížení nemocnic. Karlovarský kraj v lednu a únoru využíval kapacity…
Novými náměstky primář Havrda a ředitel Vajdák
Personální změny byly zatím oznámeny na pozicích politických náměstků, odejít hodlá i koordinátorka očkování proti covidu.
Zvykli jsme si na růst, utratíme zbytek rezerv
Podle Ing. Ladislava Friedricha, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR, je záměr plošně vyplatit 100 000 korun na každého ambulantního…
Nevěra
Veškerá a velmi důrazná varování byla, jsou a budou marná. Přestože již naučení starého Egypta, stará snad 4 500 let, více než důrazně varují syny,…
Můžeme předpovědět, kdo bude na nemocničním pokoji s COVID‑19 více úzkostný a depresivní?
Touto otázkou se výzkumně zabýval tříčlenný tým tureckých psychiatrů vedených Ebru Sahanem na dvou univerzitách v Istanbulu. Odpověď na položenou…
Neurochirurgie usiluje o zvyšování kvality života
Obor neurochirurgie je v současnosti charakterizován multimodálním přístupem – k léčení lze přikročit mnoha způsoby, ale klíčové je, jakého cíle je…
Lockdown a poruchy spánku
Regenerace tělesných i duševních sil, paměť, kreativita, imunita, metabolismus či odplavování toxických látek – to vše je významně ovlivněno spánkem.…
Kvalitní spánek je důležitější, než si myslíme
Ačkoli je známo, že kvalitní spánek je nezbytný pro zdraví našeho organismu, spíme stále méně a problémy se spánkem narůstají. I proto každoročně…
Interleukin 6 – iniciátor imunity i anděl smrti
V letošním lednovém vydání časopisu Carcinogenesis upozorňuje šéfredaktor prof. Curtis C. Harris v ohlédnutí se za rokem 2020 mj. na dvě významné…
Pokroky ve výzkumu nádorového mikroprostředí
Již v roce 2018 vydal americký FDA prohlášení, ve kterém mimo jiné vyzval farmaceutický průmysl k výzkumu nádorového mikroprostředí. Jedná se totiž,…
Loňská i letošní pravidla úhrad doznají změn
Domluvené úhrady za zdravotní služby nestačí spravedlivě pokrýt náklady na zdravotní služby a na zvýšené odměny za mimořádné nasazení pracovníků.…
Vyčerpání je u mužů spojené se zvýšeným rizikem infarktu
Podle výzkumu prezentovaného začátkem března v rámci online kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2021, je u…
MyMedevio pomůže snížit administrativní zátěž v ambulancích lékařů, a to i při složité agendě očkování proti COVID-19
Telemedicína a digitalizace neznamená jen využití videokonferenčních hovorů lékaře s pacientem. Vzdálená péče může mít různé podoby. Strukturovaný…
Bezpečnost a účinnost používaných vakcín proti COVID-19
Aktuální problematice očkování proti onemocnění COVID-19 v ordinacích praktických lékařů se věnoval i VII. kongres praktických lékařů Společnosti…
Závislost státních institucí na dodavateli z pohledu informačních technologií a situace ve VZP
Rozvoj informačních technologií v posledních letech umožnuje podnikům a firmám zvyšovat kvalitu svých služeb. Pokud obecně platí, že soukromý sektor…
Rezervy letos dojdou, očekává ministr
Rezervy pojišťoven dojdou dříve, než se očekávalo. Výbor si vyžádal od ministerstev zdravotnictví a financí analýzu, z čeho půjdou uhradit zdravotní…
Inosin pranobex u akutních respiračních onemocnění - Review
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine) se v léčbě mnoha virových onemocnění používá desítky let. V následujícím textu předkládáme přehled…
O osudu vakcíny AstraZeneca se rozhodne ve čtvrtek
Přibývá pacientů, kteří u svých praktických lékařů ruší očkování z obav před tromboembolickými nežádoucími účinky vakcíny AstraZeneca, o nichž…
Kdy myslet na transplantaci plic u COVID‑19?
„Považujeme tak trochu za zázrak, že se nám v ČR podařilo udržet program transplantací plic i v průběhu koronavirové pandemie, ačkoli v omezenější…
Jak bolí cesta k demokracii?
Čím déle trval socialistický experiment na lidech, tím bolestnější byl pro jeho oběti návrat do demokratických poměrů. Studie HAPIEE, kterou provedl…
Zažil jsem v oboru nesmírný pokrok
Dlouholetý přednosta I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., FESC, oslavil v únoru…
Jsem rád, že jsem měl možnost to zažít
Letošního 27. března se dožívá osmdesátin dlouholetý předseda České angiologické společnosti ČLS JEP MUDr. Karel Roztočil, CSc. Při této příležitosti…
Fórum: Jak a čím léčit COVID‑19?
Léků, u nichž se v souvislosti s epidemií COVID‑19 hovoří o možném potenciálu, jsou stovky, jednoznačné důkazy o jejich účinnosti však (až na výjimky…
Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou
„Naše laboratoř se dlouhodobě zajímá o vývoj vakcín aktivujících T lymfocyty a nyní intenzivně pracujeme i na jedné proti onemocnění COVID‑19,“ říká…
Dokáže software najít nová léčiva proti viru SARS‑CoV‑2?
Program CaverDock brněnských vědců zjišťuje účinnost léčivých látek mj. na SARS‑CoV‑2. Od doby pandemie veřejně volný přístup k programu využily…
Bezmoc patří k nejhorším prožitkům zdravotníků
Bezmoc, vztek, strach i pláč patří k častým problémům, s nimiž se v současné náročné situaci zdravotníci obracejí o pomoc. Mnoho z nich ale i přes…
Právník vidí možnost odmítnout pracovní povinnost
Zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví MUDr. Martin Jan Stránský na základě vyjádření právníka vyzývá lékaře odmítat pracovní povinnost. Je…
Příznaky a léčba post-Covid syndromu a odborná plicní rehabilitace - e-learning
Ve spolupráci s prim. MUDr. Františkem Krejbichem a Bc. Michaelou Jankovskou, DiS. jsme si pro Vás připravili e-learningový kurz Příznaky a léčba…
Sportovní medicína v době koronavirové
„Znalosti ze sportovní medicíny je třeba využívat i v době koronavirové a doporučovat pro posílení imunity pravidelnou, hlavně lehkou či středně…
Covidové odměny by mohly být ve výplatě za květen
Na zvláštní odměnu by tentokrát měli dosáhnout i zdravotníci z ambulantního sektoru, potvrdil znovu ministr Jan Blatný. O náklady se podělí státní…
Chystá se distribuce ivermektinu do nemocnic i praktikům
Pacienti žádají ivermektin. Neregistrovaný přípravek nakoupila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně pro dvacet tisíc pacientů. Vědecké podklady pro…
PostCOVID syndrom – první zkušenosti pneumologů z FN Olomouc
Jak se může COVID‑19 manifestovat na plicích? Které dlouhodobé respirační potíže pacienty po prodělané koronavirové infekci trápí nejčastěji? Jak je…
Pomohou uzdravené plazmidy snížit rezistenci vůči karbapenemům?
Ročně se v ČR spotřebuje přibližně 65 tun antibiotik v humánní medicíně a stejné množství v medicíně veterinární. V tuzemských nemocnicích je pak…
Start očkování u praktiků
Aktuální situace očkování v ordinacích praktických lékařů, kteří mohou oficiálně očkovat od 1.3., byla tématem virtuální tiskové konference pořádané…
Prof. Chlíbek: AstraZeneca je účinná proti závažnému průběhu na 100 procent
Problémy v distribuci vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 způsobily několikatýdenní prodlevu mezi její dodávkou do České republiky a reálnou…
Systém SPIS pomáhá zdravotníkům
Psychické problémy, zejména deprese a úzkosti nyní postihují každého třetího a předpokládá se, že u zdravotníků může být situace ještě horší. Ani za…
Úhrady nemocnicím rostly loni o 14 procent
Nemocnice už dostaly na odměny zdravotníkům víc než jiné segmenty, naznačily zdravotní pojišťovny. S prohlášením přišly v době před rozhodnutím…
Lékař v mobilu aneb Jak digitální technologie mění klasické fungování vztahu mezi lékaři a pacienty
Telemedicína neboli přenos lékařských informací mezi pacientem a lékařem prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, zažívá v…
Data jsou základním předpokladem pro řízení zdravotnictví
Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se dostalo významného uznání a 18. ledna se stal oficiálním spolupracujícím centrem WHO‑FIC…
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
COVID‑19 ovlivnil počet dárců i transplantací
Loňský rok byl pro dárcovský a transplantační program České republiky i pro celý vyspělý svět velmi komplikovaný. Agresivní virus ochromil celý svět,…
Kardiologičtí pacienti by měli být očkováni přednostně
O specifikách vakcinace proti COVID‑19 u nemocných s kardiovaskulárním onemocněním Medical Tribune hovořila s předsedou České kardiologické…
Deset let a sto cévních alotransplantací ve VFN
Především pro pacienty s kritickou končetinovou ischémií a bezprostředně hrozící amputací nebo pro nemocné s infekcí implantované cévní protézy je…
Vakcinace proti COVID‑19 v USA: Příběh triumfu i frustrace
Vakcinace proti COVID‑19 představuje složitý příběh, plný úžasných a bezprecedentních vědeckých a výrobních úspěchů a také frustrace z některých…
Fórum: Očkování proti COVID‑19 – jak to jde jinde?
Pokud jde o vakcinaci proti COVID‑19, mají všechny státy stejný cíl. Cesty k jeho naplnění se však liší a vždy se lze inspirovat. Proto jsme českým…
Vše, co je dobré vědět o vakcínách proti COVID-19
K nejdiskutovanějším tématům současné doby patří bezesporu vakcinace proti onemocnění COVID-19. Právě proces registrace vakcín, role SÚKL a nežádoucí…
Počítám, že pojedeme natvrdo ještě týdny, říká varský intenzivista
„V dnešní chaotické situaci nezbývá nám ve zdravotnictví nic jiného než to vybojovat. Není, na koho jiného se spoléhat. Bude to na nás, musíme se…
Jsem ráda, že jsem s elektronizací nečekala na stát, říká lékařka
Slibovaná elektronizace zdravotnictví stále vázne a mnozí lékaři tak raději využívají platformy soukromých provozovatelů. Na centrální služby podle…
Nedodržují opatření, na covid-19 nevěří. Proč?
Polarizace názorů české společnosti. Nedostatečná ochota zůstat doma s příznaky covidu-19. Vysoká důvěra v praktické lékaře. To jsou některé poznatky…
Aktuální data k epidemii: rizika jsou velká
Systém se blíží limitům. Na stole je omezení veškeré nemocniční péče kromě život ohrožujících stavů. Zveřejněna byla také podrobnější data k očkování…
PROMĚNY ČASU – PROMĚNY ZDRAVÍ
100 let české populace z pohledu klinika, patologa a reprezentantů hlavních medicínských specializací
Paliativní týmy potřebují za pandemie pacienti i lékaři
Složitá životní a krizová situace je něčím, pro co má paliativní tým erudici a s čím umí dobře zacházet. Právě v této nelehké době se potřeba a…
V ČR vznikla první klinika paliativní medicíny
Dalším velkým krokem v rozvoji paliativní medicíny v České republice je otevření první Kliniky paliativní medicíny při Všeobecné fakultní nemocnici a…
Chronický únavový syndrom na přelomu let 2020/2021
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví uspořádal na sklonku roku 2020 kurs Aktuální pohled na problematiku chronického únavového…
Psychologické vyčerpání u zdravotnických profesionálů během pandemie COVID‑19
V současné pandemii COVID‑19 čelí lékaři a sestry všech profesí velkým výzvám při zdolávání krize. V této situaci jsou zdravotničtí profesionálové…
U žen narůstá výrazněji stres, pocity osamění i vzteku
Nárůst úzkostných poruch, deprese, poruch spánku, rostoucí stres, obavy i počet sebevražd. To vše je spojeno s pandemií COVID‑19. Již v listopadu…
Příznaky hypertenze bývají zaměňovány s menopauzou
Komplikace v těhotenství a časná menopauza zvyšují riziko srdečního onemocnění u žen. Na tento problém odborníci kardiologové, gynekologové a…
Nejsou guidelines jako guidelines aneb na metodice záleží
V posledních několika dekádách vznikají ve světě, ČR nevyjímaje, tisíce klinických doporučených postupů, které jsou založeny na datech evidence‑based…
Vůle praktiků očkovat je silná
Právě ti pacienti, které teď potřebujeme očkovat ze všech nejvíc, by využili, aby je očkoval praktický lékař. Cestovat do velkého města do očkovacího…
Zkusme tu potvoru pozastavit, to je celé
Koronavirová krize ukázala, jak málo je naše společnost připravena na mimořádné situace. „V oblasti mojí působnosti to ukázalo na šílené věci, na…
Vakcinace proti COVID-19: věřte, nevěřte
Je tristní si připustit myšlenku, že 85letý senior pojede ze své vesnice desítky kilometrů do vakcinačního centra, kam také praktický lékař po své…
Na odměny za covid nedostanou všichni stejně
Peníze na odměny za podzimní vlnu covid-19 budou zdravotní pojišťovny zřejmě posílat s vyúčtováním úhrad za loňský rok. Jaké prostředky pojišťovny do…
Regresní náhrady ve vztahu k oznamovací povinnosti poskytovatele
Podle ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění…
Život ohrožující krvácení 2020
Tematický kongres ČSIM – Covid-19 a intenzivní medicína se konal jako všechny odborné akce od března 2020 virtuálně. Doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D., …
Polovina dávek vakcíny šla zdravotníkům
Zhruba dvacet tisíc pracovníků ve zdravotnictví již dostalo obě dávky vakcíny proti COVID-19.
Prof. Šedo: Ministr možná chtěl jiný tým
Po pěti měsících odchází prof. Aleksi Šedo z postu náměstka ministra zdravotnictví pro zdravotní péči. S ministrem zdravotnictví doc. Janem Blatným…
Očkování druhé dávky zdravotníkům většinou běží bez odkladu
Nemocnice začínají aplikovat druhou dávku vakcíny proti COVID-19 zdravotníkům. Do konce příštího týdne by mohli být tisíce zdravotníků v Česku…
Bez elektronických zdravotních záznamů by Izrael neočkoval tak úspěšně
Vakcín je i tady nedostatek, druhá várka je ale pro každého schovávána, říká prof. Gabriel Chodik, MD, PhD, MHA vedoucí skupiny Epidemiologie a…
Nakažlivější britská varianta se Česku nevyhnula
Prvních deset potvrzených případů britské varianty SARS-CoV-2 v Česku a desítky dalších podezřelých vzorků. Mutaci napoví i metoda PCR.
Návrat od druhého břehu
Část lidí, kteří se dostali do blízkosti smrti, například po srdeční zástavě, vypráví o čase, jenž ubíhal podstatně rychleji než obvykle, o stavu, v…
Celosvětový výzkum genů pod vedením českého vědce
Rozluštit funkci všech cca 18 000 ortologických genů, které mají lidé a myši společné, a napomoci tak lepšímu pochopení vzniku nemocí a jejich léčby,…
Kombinace BH3 mimetik – cesta, jak porazit agresivní non‑Hodgkinovy lymfomy?
„Musíme si uvědomit, že ta část biomedicínského výzkumu, která je zaměřena na pacienty a efektivitu terapie, je nesmírně důležitá proto, abychom…
Velká data v izraelské nemocnici Sheba MC
V rámci online česko‑izraelského inovačního dne Smart Healthcare v BEA campusu Olomouc vystoupil se svým příspěvkem o velkých datech prof. Robert…
Doufám, že se do očkování zavede systém
Očkování proti COVID‑19 by nemělo ležet jen na nemocničních lékařích. Do očkovacích center by ale lékaři z ambulancí měli jít pracovat, jen pokud…
Nemocnice ve Varech a Chebu mění vedení
Do konce ledna má být vybráno nové představenstvo společnosti Karlovarská krajská nemocnice, která sdružuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu.
Stanovisko výboru ČSARIM: snížení standardů nyní může být lege artis
Funkční kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v ČR současnosti naplněna. Situace naplňuje ve většině…
Top 10 novinek roku 2020 v kardiologii
Evropská kardiologická společnost (ESC) zveřejnila svých deset tiskových zpráv, které přinesly v médiích nejvíce titulků.
Zrychlujeme. Na jednu vakcinaci potřebujeme šest minut
„Naše nemocniční lékárna byla první pracoviště v České republice, které začalo řešit, že jedna lahvička s očkovací látkou společnosti Pfizer reálně…
Personál schází všude, dispečink je jediný nástroj
Dostupná data signalizovala možnou eskalaci situace v nemocnicích, ke které došlo v minulém týdnu, už předem. Transport pacientů mezi regiony může…
Nápor na nemocnice nepřestane sílit do 15. ledna
Nové rekordy jako optimistická varianta predikce na příští týden. Nemocnice nyní zatěžuje koronavirová epidemie více než kdy dřív. Ve vysokých…
Takřka kontinuálně se pohybujeme v konfliktním prostředí
Nejen o aktuálních změnách v letecké záchranné službě (LZS), ale hlavně o tom, jak a nakolik koronavirus změnil práci zdravotnických záchranářů a jak…
COVID-19 je spojen s vyšší úmrtností u pacientů s akutním srdečním selháním
Pacienti s akutním srdečním selháním mají téměř dvojnásobné riziko úmrtí, onemocní-li infekcí COVID-19. Malá studie provedená v jednom centru…
Vakcinace v Izraeli – směs improvizace a hi-tech
„Všechno vzniká za pochodu a dost živelně,” popisuje sestra českého původu Martina Paletová svou zkušenost s vakcinací proti SARS-CoV-2 v Izraeli.…
Z každé lahvičky o jednu dávku více
Vakcínu proti COVID-19 bude možné použít jinak, než je uvedené v SPC. V ampulích zbývalo na dně dost látky pro dalšího očkovaného.
První vakcinace proti SARS-CoV-2 byla symbolem, ale důležitým
Očkování proti viru SARS-CoV-2 v neděli 27. prosince začalo i v České republice – byť zatím spíše symbolicky. Zapojilo se do něj šest nemocnic.
Očkovací strategie byla aktualizovaná
Část zdravotníků z nemocnic spadá do první vlny očkování proti COVID-19, s nimi také ordinace praktických lékařů. Ostatní budou ve druhé vlně…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
Každý rok se v Medical Tribune snažíme na konci roku shrnout dobré zprávy ze zdravotnictví. Letos to bylo obtížnější než jindy. Pozornost na sebe…
Zhubnout potřebuje i Ruda Pivrnec
V nakladatelství NOL – nakladatelství odborné literatury s. r. o. v listopadu vyšla publikace Hubneme s Pivrncem. Informace o nadváze a obezitě jsou…
Vánoční velryba na Anatomii
Hezčí vánoční dárek si 1. lékařská fakulta UK a především její anatomické muzeum asi nemohly přát. Po zhruba půlročním úsilí se totiž podařilo…
Data, na která se čekalo
V časopise New England Journal od Medicine byl zveřejněn dlouho očekávaný článek, shrnující hlavní data klinické studie třetí fáze hodnotící účinnost…
Urychlení elektronizace je asi jediné pozitivum epidemie
Robotizace, využití umělé inteligence, drony, automatická příprava léků… Z odborných serverů a reportáží ze zahraničí míří v příštích blízkých letech…
Fórum: Jak by měli být dlouhodobě sledováni lidé po COVID‑19?
Zotavování po COVID‑19 trvá měsíce, studie potvrzují poškození plic jako jeden z faktorů „dlouhého COVID‑19“, mezi jehož nejčastější příznaky patří…
Na Silvestra může být 7000 hospitalizací s COVID-19
Nemocnice mají opět zvážit utlumení elektivní péče. Zásadní zpřísnění protiepidemických opatření by ministr zdravotnictví Jan Blatný navrhl teprve…
Léčba obezity liraglutidem 3,0 mg v praxi II
Pro obezitology, ale i pro lékaře jiných oborů je nyní k dispozici druhá část přílohy časopisu Remedia zaměřená na léčbu liraglutidem 3,0 mg. Na…
Czech‑Israeli Innovation Day 2020: Datové jezero není datová bažina
Na olomoucké online konferenci o inovacích se mluvilo o nutnosti dobré práce s daty. S kvalitní základnou lze trénovat umělou inteligenci a předvídat…
Telekonzultace: Jak dál?
Zdravotnický systém musel fungovat i během jarní vlny epidemie nového koronaviru a byly to elektronické nástroje, co to umožnilo. „Elektronický…
Umělá inteligence může vrátit do medicíny lidskost
Podle odborníků mohou v kardiologii nástroje s umělou inteligencí uvolnit ruce lékařům a zpřesnit prevenci. Nutná jsou ale kvalitní data, edukace…
AZV funguje transparentně a efektivně, přesto je finančním otloukánkem
Na jaře příštího roku by mohla Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) vyhlásit speciální veřejnou soutěž o finanční podporu na řešení dvouletých…
Mentálně jsme jako praktičtí lékaři připraveni
„Podle mě to bude největší logistická akce od příchodu spřátelených armád,“ říká o plánu vakcinace 60 procent obyvatel proti COVID-19 v průběhu…
Plán očkování proti COVID-19 se vyjasňuje
Strategie očkování proti nemoci COVID-19 v České republice narýsovala základní obrysy organizace a indikace k tomuto očkování. Množství detailů čeká…
Rizikoví by měli být očkováni do poloviny příštího roku
Od 8. prosince pracuje pro ministerstvo zdravotnictví jako koordinátor očkování proti COVID-19 a má na starosti koordinaci řešení širokého spektra…
Snazší je ukrást člověka než data o zdraví pacientů
Pandemie koronaviru ukázala, jak potřebná je digitalizace zdravotnictví. Telemedicína zažívá boom po celém světě a vývoj nových projektů se urychluje…
Spojit sport a medicínu byl můj sen
V listopadu vyšla kniha Pohyb v životě a medicíně, jež přináší 31 rozhovorů s významnými osobnostmi medicíny zaměřených především na význam sportu a…
MHRA schválila vakcínu proti COVID‑19, další v procesu registrace
V poslední fázi klinického hodnocení je na světě zhruba jedenáct projektů vakcín proti COVID‑19. Nejblíže k registraci v Evropské unii mají tři…
Co řekl koronavirus o kapacitě českých nemocnic?
I po konci mimořádné situace by měly zůstat v chodu nástroje centrálního sledování kapacit lůžkové péče. Všeobecná zdravotní pojišťovna by je chtěla…
Česko může nabídnout kapacity na pomoc
Ministr zdravotnictví Jan Blatný prosazuje, aby Česko nabídlo jiným evropským státům kapacity českých nemocnic pro pacienty s COVID‑19. Dvě největší…
Proočkovanost proti COVID 60 procent – je to odpovědnost nás všech
„Zdravotníci by k vakcinaci proti koronaviru měli přistupovat se stejnou profesionalitou a samozřejmostí, jako když se chrání proti jiné infekci.…
Regulace reklamy cílící na zdraví – ode zdi ke zdi
Návrh, který má podle předkladatelů bojovat proti klamavému tvrzení zdravotních účinků v reklamě, k tomuto cíli nepovede. Spíše uškodí slušným…
Ropeginterferon alfa‑2b modifikuje průběh pravé polycytémie
Myeloproliferativní onemocnění jsou charakterizována zvýšenou produkcí některých typů buněk, resp. krevních elementů v kostní dřeni. Do dané skupiny…
Robot na recepci
NH Hospital – Nemocnice Hořovice skupiny Akeso pořídila humanoidního robota Pepper. „Naším primárním záměrem bylo využít ho pro práci s dětmi na…
Mikrobiom – nový způsob léčby psoriázy?
Na 29. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), který se konal virtuálně od 29. do 31. října, získalo pozornost téma…
Zdravotnická data jsou pro hackery cennější než údaje o kreditkách
Cesta k ideálnímu stavu ochrany nemocnic před kybernetickými útoky je ještě znepokojivě dlouhá, říká Miroslav Kořen, ředitel antivirové firmy…
Mantinely rozvoje telemedicíny
Překotný rozkvět zájmu o telemedicínu, způsobený pandemií COVID‑19, naráží na právní nejistotu. Nadějí je návrh zákona o elektronickém zdravotnictví.
První inzulinová pumpa, která setrvale koriguje i hyperglykémie
Poprvé v České republice zavedli diabetologové z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze do běžné klinické praxe unikátní inzulinovou pumpu…
Data z reálné klinické praxe posilují jistotu v léčbě roztroušené sklerózy
Randomizované klinické studie nabízejí základní účinnostní a bezpečnostní data o léku, pohříchu však jen u limitované, zpravidla vysoce selektované…
Zvládání COVID-19 je zásluhou enormního nasazení zdravotníků
„Mám pocit, že menší a střední elektivní operační výkony bychom byli schopni částečně obnovit začátkem prosince. Definitivní termín ale nejsem…
Do dvou týdnů bude možné obnovit odkládanou péči
V nejbližší době bude možné zrušit plošné nařízení odkládání elektivní péče; Česko by také mohlo nabídnout své volné kapacity jiným evropským zemím,…
Uděláme maximum, aby lékaři mohli k atestacím přistupovat standardně
„Naší velkou snahou je vytvořit technickou novelu zákona o vzdělávání lékařů, zubních lékařů a farmaceutů a najít dostatek zákonodárců, kteří ji…
COVID‑19 zbrzdil i nemocniční paliativu
I když se v paliativní péči (PP) v České republice v posledních letech mnohé změnilo, stále je co dohánět. Oblastí, na niž se odborníci aktuálně…
Projekt, který pomáhá zdravotníkům i pacientům různých kultur
Se současným trendem kulturního směšování vlivem globalizace celého světa, migrace obyvatel a narůstající zdravotní turistiky se stále více…
Vliv pandemie COVID‑19 na sexuální aktivitu
Dopady pandemie nemoci COVID‑19 na lidskou psychiku jsou nezanedbatelné, což dokládá řada studií. Zhoršené psychické zdraví a dopad restriktivních…
Víte, co obsahuje trombus z mozkových tepen?
Letos v říjnu publikoval prestižní americký časopis Stroke výsledky téměř tříletého mezinárodního výzkumu zaměřeného na podrobnou kvantitativní a…
Primář Gabrhelík ze Zlína: Všichni makáme na sto deset procent
Zlínský kraj patří už řadu týdnů k těm, které mají v souvislosti s epidemií COVID-19 nejvíce napjatou kapacitu nemocnic. Krajská nemocnice T. Bati ve…
Spoléháme především sami na sebe – i v době epidemie
„I kdybychom měli o tisíc postelí navíc, i kdybychom měli dalších 100 ventilátorů, nepomůže to, když není, kdo by zajišťoval péči. Je mi líto, že si…
Ředitel VZP Kabátek chystá revizi kompetencí a procesů
Ing. Zdeněk Kabátek, dosud nejdéle sloužící ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny v její historii, od listopadu načne své třetí funkční období.…
Staronový ředitel VZP získal silný mandát
Pro setrvání Zdeňka Kabátka ve funkci ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny se vyslovilo 21 radních z 26 přítomných, jeho protikandidát získal pět…
Nové poznatky z UEG week rozšiřují obzory gastroenterologie
UEG week je největším a nejprestižnějším gastroenterologickým setkáním v Evropě, které v průběhu let přerostlo do rozměrů globálního kongresu. Každý…
Jak vidí onkologickou péči čeští pacienti?
Úroveň onkologické péče v ČR patří v rámci zemí CEE k těm nejlepším, a v některých diagnózách je dokonce srovnatelná s vyspělými zeměmi. Z hlediska…
COVID‑19 může vrátit onkologickou péči i o desetiletí zpět
Evropský plán boje proti nádorovým chorobám má podpořit i národní onkologické programy jednotlivých zemí střední a východní Evropy (CEE) a pomoci…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Precizní medicína v onkologii včera a dnes
První virtuální, ale celkově již čtyřiačtyřicáté Brněnské onkologické dny (BOD) byly zahájeny 13. října. Na programu prvního dne byl i edukační…
Testované vakcíny proti COVID‑19. Přehled výsledků klinických studií fáze I a II
I odborníci, kteří nejsou přímo propagátory plošného očkování, se shodují, že pandemii COVID‑19 ukončí až příchod účinné vakcíny. Jak reálnou šanci…
Krátká „learning curve“, lepší komfort pro operatéra
S prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D., přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN, především o praktických aspektech…
Vliv antihypertenzní léčby na CMP a demenci
V rámci letošní odložené Jarní interaktivní konference (JIK), která se konala od 18. do 20. září, se jedna ze sobotních sekcí zaměřila na hypertenzi.…
1. LF UK a (nejen) její motorkáři na pomoc potřebným
Již počtvrté se studentské spolky z 1. lékařské fakulty UK rozhodly, že společně podpoří potřebné. Výtěžek z prodeje benefičního kalendáře pro rok…
Fórum: Medici za covidu na pomoc nemocnicím
Už v jarní covidové vlně pomáhalo v nemocnicích přes dva tisíce mediků a v podzimní vlně se opět hlásí. V půli října dosáhly počty přihlášených 1 500…
Certifikáty v prostředí e-VZP
Elektronická komunikace přináší uživatelům mnoho nesporných benefitů. Právní a informační systémy však kladou na uživatele podmínky, za kterých lze…
Dispečeři pomohou umístit pacienty z přetížených nemocnic
Aktuální vývoj epidemie a predikce signalizují zpomalení, ale riziko přetížení kapacit nemocniční péče je stále vysoké. Nejvíce zatížené kraje jsou…
Zásah seniorů znamená riziko skokového nárůstu hospitalizovaných
Data o nakažených zdravotnících sledujeme dvakrát denně. Riziko nákazy seniorů je těžko predikovatelné a výrazně ovlivňuje zátěž nemocnic, uvedl…
Riziko vyčerpání kapacity je vysoké
K sobotě 24. října bylo podle ÚZIS reprodukční číslo R pro Česko 1,36. Problémy nákazy seniorů, vysokého podílu pozitivních testů i rostoucího počtu…
Stále se cítím jako mladý kardiolog
„Ve všech oblastech naší kardiologie jsou osobnosti, které mají jméno v mezinárodní komunitě a které nějakou problematiku posouvají vpřed i na úrovni…
Kteří nemocní profitují z extrakorporální resuscitace v terénu
Součástí bloku letošního kongresu ČKS věnovaného péči o nemocné s mimonemocniční zástavou bylo sdělení prof. MUDr. Jana Bělohlávka, Ph.D, z…
Způsobí ireverzibilní elektroporace revoluci v arytmologii?
Jedním z inovativních a nadějných přístupů pro terapii pacientů s fibrilací síní se zdá být metoda založená na využití energie pulsního pole, na…
VZP hradí ambulantním specialistům vzdálené konzultace
Od začátku října mohou ambulantní specialisté Všeobecné zdravotní pojišťovně relativně jednoduše vykazovat i ty formy péče, které jsou založeny na…
Mene, mene, tekel, ufarsin
V Kralické bibli (Daniel 5, 25–31) se dočtete, že se babylonskému králi Balsazarovi objevil na zdi nápis, s nímž si jeho mágové a učenci nevěděli…
Robotika v Hradci Králové patří mezi „top ten“ evropských center
Již tisící roboticky asistovanou urologickou operaci – konkrétně nervy šetřící radikální prostatektomii – provedli začátkem října lékaři Urologické…
Pokrýt výzkumem celou biomedicínu si ČR dovolit nemůže
Vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví byl 12. října jmenován prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Jak sám říká, díky všem svým aktivitám –…
COVID‑19 v druhé polovině října bez příkras
Naši lékaři a další zdravotníci a personál ve zdravotnictví dělají maximum, jejich nasazení je veliké, chtěl bych jim poděkovat,“ tato vizionářská…
Fórum: Nemocnice v době covidové
Vývoj covidové epidemie naplňuje nejčernější scénáře. Nemocnice omezují zbytnou péči, koordinují se kapacity, budují „polní“ nemocnice, nakupují…
Prof. Roman Prymula ztratil podporu premiéra
Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi svůj návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly a jmenování nového ministra.…
Hospitalizací může skokově přibýt kvůli zásahu domovů pro seniory
V krajní nouzi není protiprávní, když lékař co nejlépe poskytuje péči i v oboru, ve kterém nemá atestaci. Situací, kdy bude zdravotní péči poskytovat…
Nemocnice to zvládnou, i když za vysokou cenu
„Všichni se musí nachystat, že nás teď čeká několik týdnů, jaké české zdravotnictví ještě nezažilo. Takové omezení péče tu nikdy v historii nenastalo…
Otevřený dopis mladé lékařky k výpomoci při pandemii
Lékařky a sestry na rodičovské mohou vypomoci v nemocnicích, vytvořte jim k tomu podmínky, vyzývá ministra zdravotnictví lékařka, která zvažuje…
Pokyn nemocnicím: zastavte všechnu neakutní péči
Je nezbytné se okamžitě připravovat na nadcházející situaci a zastavit poskytování odkladné péče, uvádí národní koordinátor intenzivní péče.
Prezentace, která přesvědčila vládu brzdit
ÚZIS v pondělí v optimistickém scénáři odhadl celkem 184 tisíc nových případů Covid-19 za měsíc říjen. Takový měsíční nárůst případů je nad běžné…
Křišťálová koule
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
Cévní věk: ověřený nástroj pro zlepšení adherence
V České republice je prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů stále jedna z nejvyšších v Evropě. Problém se netýká jen starší populace, ale…
Očkování v době covidové nabývá na významu
Na programu letošní Jarní interaktivní konference, která byla odložena a proběhla od 18. do 20. září, byl již tradičně blok zaměřený na vakcinaci,…
Česká protinádorová látka DRP‑104 v první fázi klinického hodnocení
Společnost Dracen Pharmaceuticals, Inc., oznámila, že zahájila klinické testování látky DRP‑104, kterou pro léčbu nádorových onemocnění vyvinul tým…
Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie…
Novorozenci, teenageři, třicátníci i padesátníci – CMP si nevybírá!
Na 29. října každoročně připadá World Stroke Day, ke kterému se připojují různé organizace z celého světa s cílem zvýšit povědomí o cévních mozkových…
Praemium Academiae 2020
Nejvýznamnější vědecké ocenění v České republice, Praemium Academiae, které se udílí již čtrnáctým rokem a jehož smyslem je podpora vědecké excelence…
Kliničtí farmaceuti nabídnou konzultace ambulancím
I ambulantní lékař by měl mít od roku 2022 možnost zkonzultovat farmakoterapii svých pacientů s klinickým farmaceutem.
Bulovka a Thomayerka usilují o status fakultní nemocnice
Ministerstvo zdravotnictví má na stole žádosti dvou pražských nemocnic o udělení statusu fakultní nemocnice. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce a…
Fórum MT: Kompetence mladých lékařů
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Ředitel Uherskohradišťské nemocnice: Jsme na hranici svých možností
Uherskohradišťská nemocnice měla k 1. říjnu nejvyšší počet pacientů s COVID-19 v Česku. Jedním z důvodů je, že až donedávna byla v kraji jedinou…
Příznaky Covid-19 může vyhodnotit chatbot
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na Covid-19.
Vakcinace proti IPO a chřipce v kontextu COVID‑19
S nadcházejícími podzimními a zimními měsíci, kdy je běžný vyšší výskyt respiračních nákaz, očekávají nejen infektologové u některých pacientů možný…
Jak letos praktici očkují proti chřipce a pneumokokům?
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID‑19 již bylo avizováno, že zájem o očkování proti sezonní chřipce letos vzrostl a že objednávky vakcín…
Česká studie ABRAX mění klinickou praxi v chirurgické léčbě pacientek s karcinomem děložního hrdla
Jednou z osmi přednášek prezentovaných v prestižní hlavní sekci „proffered papers“ v oboru onkogynekologie byla na letošním ESMO akademická studie…
Robotická chirurgie pohledem dalších center
Jak vnímají rozvoj roboticky asistovaných výkonů a kde jsou ještě rezervy, jsme se zeptali několika představitelů tuzemských center robotické…
Fórum: Telemedicína a koronakrize
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Koordinace kapacit začala být klíčová
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Poskytování pravidelných informací poskytovatelům zdravotních služeb
Za účelem zajištění pravidelné informovanosti smluvních partnerů a optimalizace nákladů zasílá VZP ČR několik typů pravidelných přehledů, které…
Od telemonitoringu k digitální kardiologii třetího tisíciletí
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Rychlost rozvoje telemedicíny se zvýšila
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Obnovení sexuální aktivity brzy po infarktu přispívá k přežití
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Transplantace krvetvorných buněk v éře COVID‑19
Třetí zářijová sobota patřila tradičně Světovému dni dárců kostní dřeně, letos připadajícímu na 19. září. Na jejich počest se propojila více než…
ReDU: dožene metabolomika genomiku?
V polovině srpna zveřejnil prestižní časopis Nature Methods informace o inovativním online nástroji ReDU – Reanalysis of Data User –, který je určen…
Náměstek Vrubel odchází s Vojtěchem
Politický náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel končí ve funkci. Svou rezignaci předal novému ministrovi prof. Romanu Prymulovi…
Desdemona by to měla snazší
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Genová terapie je pro systém výzvou
Seminář pořádaný v Praze 3. září 2020 ambasádou Spojených států amerických s názvem Budoucnost genové terapie v České republice v době postcovidové…
Kožní nádory v době koronavirové
V posledních letech je v ČR každým rokem nově odhaleno okolo 3 500 pacientů s melanomem, přičemž incidence od 70. let minulého století setrvale…
Lékařská péče o chlapce s DMD je v ČR na světové úrovni
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Na českou onkogynekologii můžeme být pyšní
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
Česká kardiologická společnost je rozjetý rychlík
S předsedou České kardiologické společnosti (ČKS) prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., FESC, FCMA, o výročním kongresu, který je letos v září…
Když se chce, i transfer technologií jde: nový spin‑off v boji proti koronaviru
Předminulý týden představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, již třetí spin‑off firmu, kterou…
Fórum MT: Před druhým kolem bitvy s COVID‑19
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Vojtěcha na postu ministra střídá Prymula
AKTUALIZOVÁNO Podle odborové předačky Dagmar Žitníkové je rezignace Adama Vojtěcha logickým vyústěním toho, že nezvládal některé problémy. Zástupce…
Ministr navrhl úhrady dle CZ-DRG a zmrazit platové tarify
Ministerstvo zdravotnictví posílá k připomínkám návrh vyhlášky o úhradách zdravotních služeb v roce 2021.
Genová specifická léčba Alzheimerovy choroby a jiných tauopatií
Patologické základy Alzheimerovy choroby jsou agregace a akumulace amyloidu‑beta a tau proteinů. Až dosud se většina intervenčních studií soustředila…
Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze je stále nízké
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Na horké půdě
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Experimentální léčba deprese psilocybinem
Česká republika patří k hrstce zemí, kde probíhá vědecký výzkum psilocybinu na zdravých dobrovolnících. Nyní navíc vědci z Národního ústavu duševního…
Metaanalýza porovnala ocrelizumab s dalšími přípravky pro léčbu RS
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders uveřejnil recentně metaanalýzu Rachael McCool a spoluautorů, která na základě dříve provedených…
Fórum MT: Co se osvědčilo ke zlepšení adherence pacientů?
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Trojkombinace pro léčbu cystické fibrózy má v Evropě zelenou
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Domácí paliativní péče o pacienta v terminálním stavu
V dnešní Poradně VZP se věnujeme problematice paliativní péče, jejímž účelem je zmírnění utrpení a zachování kvality života pacienta, který trpí…
Rozhodnutí by měla vycházet z odborné diskuse, nikoli od politiků
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby
Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou na biologické…
Telekonzultace nejsou pro každého
Studie publikovaná v JAMA (JAMA Intern Med, publikováno online 3. 8. 2020) odhaduje, že 38 procent Američanů starších 65 let není připraveno na…
Fotografie očí prozradí délku života
Podle výzkumu publikovaného Evropskou kardiologickou společností v srpnu 2020 v časopise Heart Failure predikuje velikost zornice úmrtí nebo…
Odbory žádají příští rok nárůst tarifů o 15 procent
Vedení odborů oznámilo své požadavky do jednání o růstu platových tabulek na příští rok. Dostatečný růst považují za klíčovou podmínku stabilizace…
prof. Widimský: Ostravská fakulta by měla přejít pod jinou univerzitu
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Štíhlejší IDRR na startu vývoje
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v…
Internet, sociální sítě a pocity osamělosti
Tříčlenný tým portugalských odborníků (v čele Rui Miguel Costa) z univerzitních a výzkumných pracovišť v Lisabonu se zabýval vztahem problematického…
Jak nemocnice přicházejí o lékařky
V několika facebookových skupinách, které sdružují studenty medicíny a mladé lékaře, se mohly jejich členky vyjádřit přes anonymní dotazník, zda se…
Bohatší muži mají vyšší riziko vzniku hypertenze
U pracujících mužů s vyššími příjmy je vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze. Uvádí to studie prezentovaná na 84. výročním vědeckém zasedání JCS …
Covid-19: Funguje jen ohleduplnost
Se SARS-CoV-2 žijeme již pět měsíců. Jediné, co v současnosti na svou obranu můžeme učinit, je cílené testování, dohledávání kontaktů, „social…
Zdravotní služby čerpané v zahraničí? Refundace nákladů je dobrá, pojištění lepší
V letní poradně přinášíme téma spojené s cestováním. Často se totiž setkáváme s tím, že naši klienti vyrážejí do zahraničí pouze s průkazem…
Pandemie a duševní zdraví: strmý nárůst v prodeji antipsychotik
Nová studie porovnává prodeje léků v období pandemie a před ní. A přináší překvapivá zjištění.
Jaká je realita naplnění práva dítěte na doprovod rodičem v nemocnici?
Za současného právního stavu jsou zdravotníci, rodiče a dětští pacienti společnými oběťmi soustavných mezilidských konfliktů plynoucích z neurčitosti…
Nadějná data „oxfordské“ vakcíny na COVID-19
První vakcíny proti infekci virem SARS-CoV-2 by podle dostupných informací mohly být registrované ještě do konce letošního roku.
Fórum MT: Dítě v nemocnici – jak omezit konflikty?
Zdravotní pojišťovny hradí ubytování rodiče při hospitalizaci dítěte do šesti let věku, u starších po schválení revizním lékařem. Rodiče mohou spát…
EUC investuje do telemedicíny
Skupina EUC, největší síť v ambulantních službách, představila hospodářské výsledky za loňský rok a plány na další období. Prioritou je letos pro EUC…