
Všechny články
Licitace pokračuje: Přesčasy pryč, „čtyřiadvacítky“ zpět, více peněz na platy
Ministři zdravotnictví a práce a sociálních věcí představili zástupcům lékařů a odborům své návrhy na řešení sporů ohledně pracovní doby a pracovních…
Přáda ze Sekce mladých lékařů ČLK se stal viceprezidentem
Delegáti sjezdu ČLK zvolili viceprezidentem komory Jana Přádu. Podpořil jej prezident Milan Kubek.
SOTIO rozšíří portfolio přípravků na léčbu pevných nádorů
Biotechnologická společnost SOTIO, kterou vlastní skupina PPF, získala od nizozemské společnosti Synaffix B.V. licenci na využití jejich platformy…
Už to mělo být hotové. NKÚ kritizuje zpoždění v eHealth
Kontroloři prozkoumali investice vložené do elektronizace zdravotnictví. K nehospodárnému hospodaření sice nedošlo, očekávané výstupy ale nevznikly a…
Nasazovat antipsychotika pro management chování je jako střílet ve tmě
Antipsychotika jsou již mnoho let využívána jako léky první volby v léčbě behaviorálních a psychologických symptomů nejen u demence. Podávána jsou až…
NKÚ: Dostupnost i kvalita paliativní péče se zlepšila. MZ však chybovalo
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zveřejnil výsledky svého šetření v oblasti paliativní péče. Její kvalita i dostupnost se podle NKÚ v kontrolovaném…
VFN vybuduje dvacet nových lůžek pro dětské psychiatrické pacienty
Všeobecná fakultní nemocnice investuje 140 milionů do rozšíření dětské psychiatrické péče. Za podpory Ministerstva zdravotnictví zrekonstruuje nové…
„Efektivní nemocnice 2023 – Strategie zdravotních pojišťoven, nemocnic a ambulancí“
Ve dnech 28. 11. 2023 a 29. 11. 2023 se v Praze uskuteční již 18. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2023 – Strategie zdravotních…
Strašák není jen zákaz „čtyřiadvacítek“, ale i nárok na odpočinek
I kdyby zákonodárci znovu povolili sloužit v nemocnicích 24hodinové směny, nadále bude pro některé nemocnice problém postavit pracovní služby tak,…
Výjimka na „čtyřiadvacítky“ zřejmě není potřeba. Evropské právo je zná a umožňuje
Ministerstvo práce a sociálních věcí analyzuje vyjádření Evropské komise, které získali zástupci mladých lékařů, a podle kterého nejsou 24hodinové…
Není vše ztraceno
Stárnutí a stáří nemá dobrou pověst, i když jsme docela zdraví a hmotně zajištění. Epizodická paměť, která zaznamenává osobní události, je ve stáří…
Program TAVI dává našim sestrám velkou možnost seberealizace
„Jsem přesvědčena, že příležitost být součástí odborného týmu se specializovaným zaměřením přispívá k tomu, že je náš tým mimořádně stabilní,“ říká…
Propojení evropských dat o srdečních chorobách podpoří další výzkum
Platforma, která kombinuje kardiologická data z reálného světa od milionů lidí z mnoha evropských zemí, přispěje k dalšímu pokroku ve výzkumu…
Pediatři jsou v první linii prevence závislostí. Pomoci jim mají kursy
V České republice je nejvyšší podíl závislých dětí a mladistvých v celé Evropě. V důsledku pandemie je nepřiznivý trend nejzřetelnější u…
Lp(a) je v módě, ale plným právem
Lp(a) se v roce 1963, kdy byl objeven prof. Bergem, hřál na výsluní zájmu, protože se ukázalo, že je nezávislým rizikovým faktorem aterosklerózy.…
Ceny energií se zklidnily, otázkou budou platy
Vysoké ceny elektřiny odstartovaly v nemocnicích různé projekty úspor. Cesty vedou přes rekonstrukce, investice do vlastní výroby, ale i přes změnu…
MZ představilo strategii zvýšení proočkovanosti proti chřipce
Chřipka se po protipandemických opatřeních vrátila v plné síle a představuje stále hrozbu zejména pro rizikové skupiny obyvatel. Úroveň…
Nová novela umožní „čtyřiadvacítky“, přislíbil ministr
24hodinové směny lékařů jsou v provozu nemocnic hluboce zakořeněné. Ministerstva práce a zdravotnictví chystají jejich legalizaci.
Onemocnění periferních tepen je u žen nedostatečně diagnostikováno a léčeno
Léčba onemocnění periferních tepen (PAD) byla z velké části vyvinuta u mužů a je méně účinná u žen. Recentní data prezentovaná v časopisu Evropské…
Sebepéče pomáhá zvládat náročná povolání
Práce s nevyléčitelně nemocnými a umírajícími pacienty s sebou nese vysoké nároky na zdravotnický personál, a to nejen v oblasti znalostí a…
Klinika paliativní medicíny má nové výukové centrum
V rekonstruovaných prostorách VFN bylo 14. 9. 2023 slavnostně otevřeno výukové pracoviště Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN v Praze. Projekt…
Fórum: Co se v posledním roce dělo v paliativní péči
Před deseti lety byla paliativní péče pro velkou část české veřejnosti novinkou, dnes se stává jednou z klíčových oblastí českého zdravotnictví se…
Paliativní komunita si vydobyla pevnou pozici
Přestože paliativní péče patří k nejmladším oborům a je nejrychleji se rozvíjejícím segmentem české medicíny, má toho stále mnoho před sebou. To…
Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů
Pacientům s revmatoidní artritidou hrozí vyšší riziko zlomenin, infarktu či plicní embolie.
Informační systém Administrátor atestace zpřehlední
Přečetla jsem si v Medical Tribune 18/2023 dva rozhovory se zástupci mladých lékařů – Marií Svobodovou a Martinem Pavelkou. Bohužel jsou v nich…
Pro lékaře i pacienty má vzniknout přehled, v jaké lékárně je lék dostupný
Projednávání novely zákona o léčivech je v plném proudu. Má zamezit hromadění zbylých krabiček léků, u kterých je problém s dostupností, zajistit…
Registry elektronického zdravotnictví nejsou. Povinnost je používat se odloží
Kvůli zpožděným centrálním registrům vázne elektronizace. Klíčová povinnost poskytovatelů zdravotních služeb používat kmenové zdravotnické registry…
Supratentorální sutura dury bez tenze
Vodotěsné uzavření není důležité při sutuře dury u supratentorálních kraniotomií. Adhezivní těsnicí materiály by mohly být použity k zakrytí mezer…
ČR by se mohla stát evropským lídrem v oblasti biotechnologií
Potenciál našich vědců je obrovský. Mít brilantní mozky přicházející se skvělými nápady však často k mezinárodnímu úspěchu nestačí. Fascinující…
Kampaň: Stomie nás nezastaví, je to jen detail
Pacientská organizace stomiků České ILCO spolu s herečkou Vandou Hybnerovou a dalšími populárními herci spouští v září 2023 osvětovou multimediální…
Petra Adámková: Hlas onkologických pacientů je tu pro všechny
Těžce nemocný onkologický pacient nepůjde lobovat za své zájmy. K tomu, aby se mu dostalo náležité léčby, podpory a pomoci, přispívají nyní…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Praktici k návrhu úhrad pro rok 2024: To musí být omyl
Návrh úhradové vyhlášky pro primární péči vzbudil u zástupců praktických lékařů dojem, že na ministerstvu zdravotnictví muselo dojít k omylu.…
Krize praktického dětského lékařství vyžaduje rychlé kroky
Nejrychlejší pomocí by byla úprava vzdělávání tak, aby budoucí pediatři trávili větší část přípravy v ordinacích primární péče, uvádějí zástupci…
Centrová péče z pohledu sestav a přehledů pojištěnců
Zářijová Poradna VZP se zaměří na problematiku zpracování úhrad centrových léčiv. Uvedeme i nejčastější chyby a jejich řešení.
České zdravotnictví je toxickým prostředím nejen pro mladé lékaře
Zkušenosti MUDr. Marie Svobodové, představitelky akce Nebuď mýval a lékařky v atestační přípravě oboru všeobecné chirurgie, svědčí o tom, že český…
Co lidem brání chodit na prevenci? Neznalost, čas nebo nespokojenost
Průzkum ukázal, že 14 procent lidí zásadně zanedbává prevenci u praktika, zubaře nebo gynekologa. Dalších 39 procent chodí na prevenci nepravidelně.…
Fórum: Patient pathway aneb bloudění pacienta za diagnózou a léčbou
Organizace péče má pro prognózu nemocných často větší význam než nástup nové molekuly nebo zakoupení sofistikovaného přístroje. V českém…
V digitalizaci zdravotnictví máme stále co dohánět
Z úspěšně digitalizovaného zdravotnictví by těžil stát, zdravotníci i pacienti. Přesto digitalizace v České republice vázne. Kde máme rezervy a jaké…
Jak zastavit srdeční onemocnění obézních dětí v dospělosti
Podle vědeckého prohlášení odborníků na srdeční choroby a dětskou obezitu, které bylo zveřejněno v časopisu European Journal of Preventive Cardiology…
O pokynu „neresuscitovat“ musí pacient vědět, varuje advokátka
Nemocnicím hrozí nákladné spory, pokud nezmění zaběhlou praxi ohledně pokynů „Do not resuscitate“.
Nový algoritmus citlivě predikuje dekompenzaci srdečního selhání
Srdeční selhání (SS) je hlavní příčinou hospitalizací. Každá taková hospitalizace pro dekompenzaci srdečního selhání znamená zhoršení prognózy…
Nová klinická výživa na bázi rostlinného proteinu
Klinická enterální výživa bývá standardně založena na složkách kravského mléka a dalších složkách živočišného původu, jako je rybí olej nebo vitamin…
VZP vydala žebříček nejnákladnějších pacientů
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejnila žebříček nákladů na léčbu dvaceti nejdražších klientů v roce 2022. Nejvíce loni zaplatila za léčbu…
Náklady na KV onemocnění v EU odpovídají 2 % HDP unie
Společná práce Evropské kardiologické společnosti a Oxfordské univerzity má být mimo jiné i apelem na politiky, že investovat do prevence a výzkumu v…
Prázný: Když naučíme děti péči o zdraví, za pár dekád se nám to vrátí
S moderní farmakoterapií je možné diabetes kontrolovat lépe než dřív. Do budoucna by mohlo jít díky léčbě bezpečně dosahovat u diabetiků úplně…
Jednostranný pokyn „neresuscituj“ může být protiústavní
Lékaři nemohou dát pokyn neresuscitovat čili DNR bez zapojení pacienta, případně alespoň jeho blízkých, do rozhodování. Upozornil na to Ústavní soud,…
Nový test metylace DNA je nadějí na lepší detekci karcinomů GI
Nový multicílový test metylace DNA stolice přesně detekoval a identifikoval tkáň původu mnohočetných gastrointestinálních (GI) karcinomů. Výzkum byl…
Bez kardiovaskulárního plánu selžeme
Přes veškeré pokroky zůstává v ČR i nadále kardiovaskulární (KV) morbidita i mortalita vysoká. Jsme na desátém nejhorším místě v Evropě v počtu…
Ve Stodě skončila porodnice. Jediný důvod: nedostatek pediatrů
Porodnice ve Stodě končí, nesehnala pediatry. Pro dostupnost péče v regionu by to nemělo znamenat problém. Vloni ve Stodské nemocnici proběhlo…
Genomika přináší revoluci do personalizované medicíny
Genomika má potenciál změnit zdravotní péči v mnoha ohledech. Výzkum v oblasti genomiky vede k rozvoji personalizované léčby. Díky znalosti informací…
Fórum: Jak řešit nelegální přesčasovou práci?
Zaměstnavatel může nařídit bez dohody se zaměstnanci 150 hodin přesčasů ročně, pokud se smluvně dohodnou, může to být až 416 hodin za rok. Průměrný…
Lékařská asociace uvítala rozsudek o „testosteronovém pravidle“ v atletice
Snižování hladiny testosteronu u sportovkyň z jiné než zdravotní indikace odporuje lékařské etice, píše WMA v souvislosti s případem běžecké…
Náklady na centrové léky už jsou vyšší než na léky na recept
Pro udržitelnost financování moderní léčby bude stále důležitější přesné zacílení drahé léčby těm pacientům a v tu dobu, aby skutečně pomohla.
Osamělost je u diabetiků spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění
Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu…
Konec webové džungle. Nemocniční stránky musejí rychle navést k cíli pacienty i zdravotníky
Najít snadno a rychle informace, které hledám. To je základní požadavek návštěvníka každého webu. Jakmile webová prezentace takovou funkci neplní,…
Detekce diabetické retinopatie českým softwarem dostala zelenou od úřadů
Umělá inteligence z Prahy Aireen získala značku CE jako zdravotnický prostředek a může se začít oficiálně prodávat v celé Evropě. Pomáhá diabetikům…
Úzkost, deprese a posttraumatická stresová porucha u pacientů s ICD
Téměř jedna třetina pacientů s implantovaným zařízením k prevenci náhlé smrti má v prvním roce úzkost, zatímco deprese postihuje každého pátého.…
Chat GPT a další jazykové modely mohou pomoci s administrativou
Nemocnice začaly testovat software na zápis lékařských zpráv ze zvukového záznamu rozhovoru s pacientem nebo také na sumarizaci lékařské dokumentace.…
Macek: Genetika je základem precizní medicíny
Prof. MUDr. Milan Macek, DrSc., MHA, přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v…
Zdravotníci jako nevolníci? Odbory tvrdě vystoupily proti extra přesčasům
Pozměňovací návrh k novele zákoníku práce, jejímž cílem má být primárně transpozice evropské směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem,…
Pramipexol naznačuje novou léčbu poruch apetitu u různých chorob
Italští neurologové Elisa Mantovaniová a Stefano Tamburin z univerzitních pracovišť ve Veroně si položili otázku, zda stimulace receptoru D2/D3…
Uzavření nové smlouvy s VZP ČR
Jak postupovat při žádosti o navázání smluvního vztahu s VZP ČR a jak celé řízení probíhá? Odpovědi na tyto a další otázky přináší aktuální Poradna.
Fórum: Jak zajistit funkční síť lékařských pohotovostí?
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měly zdravotní pojišťovny zajistit síť lékařských pohotovostí při vznikající síti 89 urgentních…
Metachromatická leukodystrofie – první zkušenosti s genovou terapií (nejen) na Slovensku
Jedním z témat kongresu European Pediatric Neurologic Society (EPNS), který se konal koncem června v Praze, byla genová terapie dětí s velmi vzácným…
Antipsychotika s částečným agonismem dopaminového receptoru mohou ovlivnit zásobu mateřského mléka
Čtyřčlenný tým australských odborníků (4 pracoviště ve 2 státech) se snažil posoudit účinky antipsychotik typu DRPA (Dopamine Receptor Partial…
Možnosti opakovaného použití katetrů
Ministerstvo zdravotnictví se bude zabývat možností opakovaného použití některých druhů katetrů. K analýze a následnému návrhu řešení této oblasti v…
Může bupropion léčit mozkovou mlhu navozenou covidem‑19?
Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, NY. Současně ve svém článku,…
Psychiatrická nemocnost mužů na anabolických steroidech
Cílem této studie šestičlenného týmu dánských farmakologů z Kodaně bylo zkoumat psychiatrickou morbiditu mezi muži s abúzem anabolických steroidů.…
Všeobecné sestry budou moci získat další specializaci snáze
Nová metodika Ministerstva zdravotnictví a Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) umožní usnadnit všeobecným…
Další problém bratislavské nemocnice Rázsochy. Z Plánu obnovy se stavět nebude
V Bratislavě se opět vzdálila vidina nové univerzitní nemocnice Rázsochy. I nad dalšími ambiciózními projekty výstavby moderních nemocničních budov z…
Útrapy mladých lékařů – vzdělávání, pracovní podmínky a finanční ohodnocení
Stárnutí lékařského stavu a zvyšující se potřeba lékařů při jejich stále se prohlubujícím nedostatku. Naději na rozetnutí gordického uzlu spatřují…
Portál NZIP buduje svou pozici a zaměří se na regiony
Maják ověřených zdravotních informací v nepřehledných vodách internetu slouží už tři roky, další rozvoj má zajištěn. Kromě článků pro laiky jsou na…
Fórum: Když terapeutický přístup nefunguje
Odborné společnosti vydávají pro lékaře doporučené postupy, které zahrnují aktuální diagnostické a terapeutické postupy a jsou důležitou součástí…
Primární péče se hlásí o větší podporu
Zrušení preskripčních omezení, organizace pohotovostí, záchrana dětského praktického lékařství a hlavně celkově větší podíl peněz do primární péče.…
Holiday heart syndrome – stále existuje?
Syndrom „prázdninového či víkendového srdce“, tzv. holiday heart sydrome (HHS), byl v roce 1978 publikován Philipem Ettingerem, který popsal…
Informace pro poskytovatele – Protokol o zpracování dávek
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR pravidelně každý měsíc informuje všechny poskytovatele zdravotních služeb (PZS) o výsledku zpracování jimi…
Nemoc dvou synů se jí stala celoživotní motivací
Pat Furlongová je zakládající prezidentkou a ředitelkou Parent Project Muscular Dystrophy (PPMD), největší neziskové organizace ve Spojených státech…
Na Slovensku usilují o propacientský přístup pojišťoven
Na 5. mezinárodní odbornou konferenci Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne, zavítala i advokátka a právnička JUDr. Lucia…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Data o porodech zveřejněna v nebývalém rozsahu. A to je jen začátek
Národní registr reprodukčního zdraví vydal pro široké publikum dosud nejpodrobnější údaje o rodičkách, porodnicích a novorozencích. Mimo jiné…
Doležal: Léky budou dražší. Mohli bychom víc zohledňovat jejich přínos
Na SÚKL vyrostla úctyhodná odborná kapacita lidí, kteří jsou kompetentní pro klinické a ekonomické hodnocení léčiv a mohou nám je závidět mnohé…
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Odbory ostře odsoudily škrty ve zdravotnictví a začínají zbrojit
Odboráři potvrdili stávkovou pohotovost a dle informací Medical Tribune již jednotlivé organizace začaly vytvářet příslušné stávkové výbory. Přípravy…
Krátký noční spánek je spojen s téměř dvojnásobným rizikem PAD
Podle dat zveřejněných Evropskou kardiologickou společností (ESC) je spánek kratší než pět hodin ve srovnání se sedmi‑ až osmihodinovým spánkem…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Fórum: Jaká je šance zavést v ČR jednotný elektronický záznam pacienta?
Sdílení zdravotních dat pro celé území EU skrze jednotný záznam pacienta většina obyvatel ČR podle průzkumu pro AIFP vítá, jako problematickou…
Vláda schválila přísnější postihy za špatnou evidenci léčivých přípravků
Vláda přitvrzuje. Sankce až 20 milionů a zákaz činnosti bude nově hrozit lékárnám za nezavedení léčiva do evidence. S touto oproti současnosti až…
MATRIX: Spolehlivá detekce subklinické FS u pacientů s jednodutinovým ICD
„Naše recentní výsledky ukazují, že pomocí unikátní DX technologie lze u pacientů s jednodutinovým implantabilním kardioverterem‑defibrilátorem s…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Flash radioterapie
Léčba ionizujícím zářením – radioterapie – je od počátku využití v humánní medicíně cca v polovině 20. století provázena problematikou malé…
Dopad pandemie covidu 19 na diagnostiku kožních melanomů
Pandemie covidu‑19 a s ní spojený lockdown měly dramatický dopad na přístup k primární péči a vedly i k oddálení screeningu karcinomu kůže. To u…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Pomoc ukrajinskému zdravotnictví je i příležitostí
Na půdě Senátu proběhla v dubnu diskuse zaměřená na pomoc ukrajinskému zdravotnictví. Její účastníci zde zcela konkrétně hovořili o tom, co udělat…
Průzkum: Medici se necítí připraveni na klinickou praxi
Většina studentů šestých ročníků všeobecného lékařství a noví absolventi se necítí připraveni pro nástup do klinické praxe. Studenti se při výuce…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Změny DPH se dotknou i zdravotnictví
Daň z přidané hodnoty se má podle vlády změnit – u léků se zvýší, u zdravotnických přístrojů a pomůcek na poukaz klesne. Zdražit má alkohol s…
Změna kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách
Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když…
Rada NSC projednala koncepci screeningových programů
Ministerstvo zdravotnictví informovalo o ustavení a prvním zasedání Rady Národního screeningového centra. Rada na své první schůzi projednala jak…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Ústavní soud odtajňuje data o poskytovatelích
Data o počtu výkonů v jednotlivých konkrétních porodnicích nelze tajit, rozhodli soudci Ústavního soudu. Totéž se bude týkat i praxe zveřejňování…
Klinické studie pomáhají nemocným a šetří peníze pojišťovnám
Dostupnost moderních léčiv, nejen těch onkologických, se v České republice každým rokem zlepšuje. Výrazný posun zaznamenáváme od roku 2017, kdy došlo…
Vyšetření hemofiliků ultrazvukem je snadné a rychlé
Ultrazvuk k vyšetření hemofilických pacientů využívají lékaři ortopedické kliniky ve Fakultní nemocnici Ostrava přibližně třicet let. MUDr. Richard…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…
Prevenci je nutné kromě melanomu zaměřit i na jiné kožní nádory
Melanom patří mezi malignity, jejichž incidence narůstá, jde přitom o onemocnění, kterému lze předejít jednak ochranou před UV zářením, jednak jeho…
Cesta pacienta s maligním melanomem
Nastavení správného algoritmu u vyšetření pacienta s podezřením na maligní melanom je z hlediska diagnostiky a následné terapie zcela zásadní. Ne…
Podfinancovaní lékárníci chtějí změnu plateb od pojišťoven
Vedení České lékárnické komory formulovalo svoje požadavky na dlouhodobější změny v úhradách od pojišťoven za výdej léků i na změny v maržích.…
Praktičtí lékaři se zapojí do prevence, včasného záchytu i léčby osteoporózy
Incidence a prevalence osteoporózy v populaci stoupá. Týká se až tři čtvrtě milionu obyvatel, na které připadá přibližně 60 osteologů. Centra…
Virtuální dětský hospic se má stát do tří let realitou
Historickou usedlost Cibulka, která desítky let chátrala a od roku 2021 ji vlastní Nadace rodiny Vlčkových, aby ji proměnila v komplexní centrum…
Vyšetření může pacienta zbavit podezření na alergii na penicilin
Doporučenou metodou pro vyloučení nebo potvrzení reakce lékové hypersenzitivity a pro nalezení bezpečné náhradní medikace je elektivní vyšetření za…
Odbory: Znovuzavedení karenční doby je nepřijatelné
Už tento měsíc by měla být dokončena analýza, na jejímž základě by se vláda měla rozhodovat, zda po čtyřech letech znovu obnoví tzv. karenční dobu.…
Chystané zákony mohou destabilizovat sociální služby, varují odbory
Vláda v březnu představila sociálním partnerům návrhy na změnu sociálně zdravotního pomezí v podobě paragrafovaných znění novel zákonů o sociálních a…
Ženám jsou doporučovány potraviny bohaté na draslík
Pro zlepšení zdraví a zejména srdce je ženám doporučován dostatečný přísun draslíku. Podle studie zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické…
Nemocnice mzdy navýšily, v sociálních službách klesají
Růst platových tarifů v nemocnicích se sice letos nekonal, pokud jde ale o mzdy, podle zdravotnických odborů soukromé nemocnice přistoupily k…
Prevence zlepšuje kvalitu života a šetří nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění
V této Poradně se budeme věnovat motivačnímu programu VZP PLUS a odměnám připraveným pro poskytovatele zdravotní péče, pokud dbají u svých klientů na…
Růst plateb za péči v roce 2022 zpomalil
Aktuální zpráva ukazuje, že loni zachránily stabilitu zdravotního pojištění rostoucí mzdy. Platby zdravotních pojišťoven za hrazené služby loni…
Svůj cholesterol zná jen 28 procent lidí
Obecné povědomí o zdravotních dopadech vysoké koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) v krvi je sice mezi dospělými lidmi silné, ale neznají vlastní…
U Apolináře se porodní centrum posouvá do 21. století
Na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice byl minulý týden po zásadní rekonstrukci znovu otevřen jeden ze dvou…
Nedopil: Fixní doplatky co nejdříve. Letáková turistika po lékárnách není žádoucí
Komentář: Mgr. Aleš Nedopil, provozovatel nezávislé lékárny U bílého lva v Říčanech, předseda spolku Vaši lékárníci z. s.
Zvyšování proočkovanosti seniorů a délka života ve zdraví
Až o 40 procent nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, o 22,5 procenta nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody a o 17 procent nižší riziko…
Unikátní spolupráce urgentní a paliativní medicíny posouvá Česko na post světového leadera
Projekt, jehož cílem je, aby pacienti v terminálním stadiu onemocnění trávili poslední dny a hodiny života doma u svých blízkých namísto na akutním…
Rozdíl v životě revmatologa a jeho pacienta v ČR a Německu
V novinách se často dočítáme o tom, že u našich západních sousedů je život snazší a bohatší než u nás na východě. Měl jsem možnost absolvovat…
Vláda schválila vznik nových oborů specializačního vzdělávání sester
Vláda posvětila Ministerstvu zdravotnictví návrh na vznik dvou nových oborů specializačního vzdělávání všeobecných sester. První z oborů reaguje na…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2023
První vydání Medicíny po promoci v roce 2023 otevírá rozhovor s osobností – s náměstkem ministra zdravotnictví Jakubem Dvořáčkem, který zhodnotil,…
Zaváděcí systém elektrod Selectra pro stimulaci levého Tawarova raménka obdržel značku CE
Za posledních sedm dekád prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této cestě je stimulace převodního systému srdečního.
Analýza: Vliv farmaceutického průmyslu na českou ekonomiku
Český farmaceutický průmysl má nezanedbatelný vliv na ekonomiku České republiky. Přináší tisíce pracovních míst s vyšší než průměrnou mzdou, k čemuž…
Lékařky a vědkyně, které to nevzdaly
Ženy v medicíně i v akademickém prostředí narážejí při své profesní dráze na některé překážky, kterým jejich mužští kolegové čelit nemusejí. O jejich…
UNICEF podporuje primární péči v ČR nejen pro uprchlíky
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) realizuje program podpory primární péče pro děti a dorost. Cílem je navýšení…
Hašení požáru v podobě nedostatku praktických lékařů. Cesty existují
Zahájení 17. Kongresu primární péče dominovala debata o řešení nedostatku praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost.
Budoucnost a současnost geriatrické onkologie nejen na Slovensku
Na problematiku geriatrické onkologie se ve své přednášce zaměřila doc. MUDr. Mária Wagnerová, CSc., z Kliniky radioterapie a onkologie VOÚ a. s.…
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Nové indikace terapie CAR T v hematoonkologii
Terapie CAR‑T je novou, průlomovou možností léčby hematologických malignit, jejíž indikace se stále rozšiřují. Na lednových 23. pražských…
Prof. Chlíbek: Konspirátoři a lháři mají stále navrch. Musíme zlepšit vakcinační gramotnost
Čeští zdravotníci stále málo komunikují s pacienty o výhodách a potřebnosti vakcinace. Naučili se sice s nimi mluvit o vakcíně na covid, ale možných…
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy, říká MUDr. Hrdličková z Hemofilického centra FNO
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
VZP nabízí smluvním partnerům nové bonusy pro zvýšení dostupnosti zdravotní péče v preferovaných oblastech
Jedním z hlavních cílů Motivačního programu VZP PLUS je udržení a zlepšení dostupnosti zdravotní péče, a to především v oblastech, kde existuje…
V ČR chybějí zejména služby na pomoc závislým na alkoholu
Ve většině krajů je síť pomoci a prevence pro lidi se závislostmi nedostatečná a těžko udržitelná. Dlouhodobým problémem je nestabilní a nedostatečné…
V AZV můžu propojit své zkušenosti z výzkumu, zdravotnictví i státní správy
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Využití ultrazvuku pro diagnostiku hemofilických artropatií je velký posun
Ultrazvukové vyšetření kloubů je v ostravské fakultní nemocnici již několik let součástí diagnostiky u hemofilických pacientů.
Česká inovace: Umělá inteligence v diagnostice patologií oka
Včasná diagnostika patologií oka spojených s diabetem mellitus může být opět o něco jednodušší, a to díky vývoji dalšího českého systému umělé…
Jen když se nás bojí
Uvedu jen část slov vyjadřujících ohrožení, která se v současnosti objevují ve všech sdělovacích prostředcích:
Kardiovaskulární přínosy hypolipidemik platí napříč etniky a regiony
Podle studie zveřejněné v únoru 2023 v European Journal of Preventive Cardiology mají menšinová etnika a regiony přinejmenším stejný kardiovaskulární…
Fórum: Potřebujeme dostupná anonymizovaná zdravotnická data pro veřejnost?
Ač zákon o svobodném přístupu k informacím zakotvil právo na informace, dostat se ke zdravotnickým datům může být problém. A to až takový, že se jím…
Dlouhodobá lůžková péče se neobejde bez osobního nasazení
MUDr. Irena Závadová, která je dnes automaticky spojována s paliativní péčí, se rozhodla pro změnu. První tři roky po škole začínala ve Všeobecné…
Martin Kočí: Ministr Válek si zbytečně pohněval tisíce lidí ve svých vlastních řadách
Mladí lékaři se začínají bouřit. Ani získání atestace jim totiž nezaručuje vyšší platovou třídu. „Bohužel lékařům s atestací ministr jen doporučil,…
VZP spouští novou kampaň k otevření celospolečenské debaty o ceně zdraví
Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 6. února 2023 novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti…
Když nemocnice budou řešit gender, získají spokojenější zaměstnance
„U lékařky se předpokládá to, co u rodiče‑lékaře nikoli: tedy že nebude mít dost času na práci a že pro ni nebude na prvním místě. Případně se…
Kardiometabolická onemocnění zvyšují riziko demence
Studie vycházející ze švédského registru dvojčat, která zkoumala vztah mezi kardiometabolickou multimorbiditou (CMM) a výskytem demence, zjistila, že…
Fórum: Průměrné výdělky lékařek a lékařů se liší. Proč?
Tak jako v jiných oborech, i v lékařství existuje rozdíl mezi průměrnými výdělky mužů a žen. Jak zveřejnil Český statistický úřad, vydělávali v roce…
Ženy lékařky mají o dvacet tisíc menší průměrný plat
Mezi výdělkem lékaře a lékařky v Česku je rozdíl zhruba 16 procent. Liší se i platy v nejmladších věkových kategoriích. Nemocnice si kvůli evropským…
Ministerstvo chce legalizovat telemedicínu, sešly se desítky námitek
Distanční péče bude muset splňovat technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace, navrhuje ministerstvo zdravotnictví.
Ministerstvo chystá standardy. Tempo digitalizace terčem kritiky
Ještě letos vydá ministerstvo zdravotnictví závazné standardy pro poskytovatele zdravotnických softwarů, ohlásil na konferenci Mladých lékařů v…
Systém vzdělávání mladých lékařů je funkční, jen se nedodržuje
Kompletní reforma systému specializačního vzdělávání lékařů není nutná ani žádoucí. Hlavní problém tkví v nedodržování nastavených pravidel, jejich…
Osmou reformu postgraduálního vzdělávání bych už nepřežil
„Nechci, aby rostly tabulkové platy, chci, aby rostly příjmy lékařů. Chci, aby si kvalifikovaný člověk vydělával více a více bez ohledu na to, jestli…
Oligonukleotidová terapie v kardiologii a neurologii
Další přednáška z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaná ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Slovenská studie: Chyby při řízení pandemie mají na svědomí tisíce obětí
Generální prokuratura na Slovensku přezkoumá řízení pandemie. Nedávno zveřejněná studie slovenské poradenské firmy Pažitný & Kandilaki totiž…
Začátek revoluce v poskytování dat. Nárok na údaje z NZIS nejde šmahem popřít
Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně poskytování zdravotnických dat je ostrou kritikou přístupu ÚZIS a ministerstva zdravotnictví. Zaznívají slova jako…
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a…
Studie: Modifikované bakterie jsou účinné v léčbě rezistentních plicních infekcí
Výzkum španělských vědců naznačil, že upravené živé bakterie by mohly posloužit jako nový způsob léčby rezistentních plicních infekcí, které jsou…
Svaz zdravotních pojišťoven: Letošní deficit bude 12 miliard
Výhledy na letošek nejsou v očích zdravotních pojišťoven růžové. Plány pojišťoven, odevzdávané na konci loňského roku, rýsují opět nesoulad mezi…
Cave! Molnupiravir může podněcovat nebezpečné mutace SARS CoV 2
Kredit jedné z dosud velmi oceňovaných zbraní v boji proti viru SARS‑CoV‑2 je v ohrožení. Léčivá látka molnupiravir totiž zřejmě stojí za mutacemi…
Úsloví „pacient vždy na prvním místě“ není klišé, říká šéf AIFP David Kolář
Dostupnost moderních léčiv pro české pacienty, udržitelný systém financování zdravotnictví, rozvoj digitalizace i změny v novele zákona o zdravotním…
VZP ČR připravila pro smluvní partnery nové motivační programy na rok 2023
V této Poradně představíme nové motivační programy VZP PLUS, které jsou určeny všeobecným praktickým lékařům (VPL), praktickým lékařům pro děti a…
Screening karcinomu pankreatu u vysoce rizikových pacientů
V rámci 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, řešili odborníci i…
Gastroenterologické problémy trápí stále více lidí
Program 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, byl nadmíru bohatý.…
„Infarkt na chipu“. Zařízení umožní lepší pochopení poškození srdce
Co se děje v srdci po infarktu myokardu? A proč jsou přeživší pacienti časem stále více unavení, podráždění, nemocní, a někteří dokonce umírají v…
Dvořáček: Situace s nedostatkem antibiotik je vážná
Každé pondělí pošle ministerstvo zdravotnictví lékařům informaci, jaká antibiotika mají jejich pacienti šanci v lékárnách sehnat, říká náměstek Jakub…
Odpověď PN Bohnice: Nákupy léků jsou už v pořádku
Zveřejňujeme odpověď Psychiatrické nemocnice Bohnice na redakční zprávu o veřejných zakázkách na nákup léků v nemocnicích:
Efekt krále Midáse
Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny, shrnující antickou mytologii, vypráví, jak dopadla prosba krále Midáse:
Pití kávy je spojeno s prodloužením délky života
Podle výzkumu, který byl zveřejněn v European Journal of Preventive Cardiology, je pití dvou až tří šálků kávy denně spojeno s delší délkou života a…
Finové otestovali schopnost AI předvídat sportovní zranění
Dokáže být umělá inteligence užitečná i v oblasti prevence sportovních zranění? Tuto otázku si položili finští vědci z Fakulty informačních…
Co vám nabídne Medicína po promoci 4/2022?
Poslední vydání Medicíny po promoci v roce 2022 otevírá rozhovor s osobností – s významným diabetologem a přednostou Geriatrické interní kliniky FN…
Chytré hodinky v diagnostice srdečního selhání
Vědci z Mayo Clinic publikovali v časopise Nature Medicine studii informující o schopnosti chytrých hodinek s funkcí snímání EKG přesně detekovat…
Hajdúch: Komplexně o onkologickém výzkumu v ČR
Začátkem prosince se v Olomouci uskutečnilo setkání více než dvou stovek výzkumníků zabývajících se problematikou nádorových onemocnění – 17th Czech…
Česko posunulo Evropu o krok blíž ke sdílení zdravotních dat
Co se dá očekávat od Evropského prostoru pro zdravotní data, k čemu sdílení dat potřebujeme a co ještě bude potřeba k tomu, aby se ambiciózní návrh…
V brněnském CKTCH provedli 900. transplantaci jater
Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je průkopníkem transplantací jater nejen v ČR, ale i v celé východní Evropě. Provedli…
Pro nové screeningové programy jsou klíčové pokročilé zobrazovací metody
Moderní onkologická léčba vedla v posledních dekádách k zásadnímu prodloužení přežití u celé řady diagnóz. Stále ale platí, že nejvýznamnější vliv na…
Český úspěch. Nové diagnostické metody u Parkinsonovy choroby
Hypomimie, tedy ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace, patří k charakteristickým projevům Parkinsonovy choroby. Pro zachycení…
Carpe „DIEM“ – nová česká metoda změní světový výzkum genomů
Tým vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR vyvinul novou metodu polarizace genomů. Snadnější analýzu genomů ocení odborníci napříč různými obory.…
Fórum: Generační zlom
Předchozí generace lékařů už od fakulty počítaly s tím, že své profesi obětují značnou (a někdy i převážnou) část svého osobního života. Mnozí…
Syndrom diabetické nohy: limitem péče je síť podiatrických ambulancí
Jen polovinu diabetiků s nově diagnostikovaným syndromem diabetické nohy odešle jejich diabetolog do podiatrické ambulance, ukázal průzkum. Může to…
Doutník z okénka
Svléknout pyžamo, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléknout se, připravit snídani a vydat se do práce. Zcela běžné činnosti, na které téměř…
Umělá inteligence je v práci s daty pacientů diskrétní
Vědci v posledních letech učinili obrovský pokrok ve schopnosti vyvíjet algoritmy umělé inteligence, které dokáží analyzovat údaje pacientů a nabízet…
Duševní zdraví se z popelky stává prioritou
Evropa chystá společnou strategii pro oblast duševního zdraví. Změny jsou nezbytné. Probíhající boom duševních onemocnění zesiluje tlak na beztak…
Posílí zdravotní pojišťovny? Plánují se změny rozdělování úhrad
Vláda rozjíždí debatu o změnách systému zdravotního pojištění, návrhy mohou vzniknout v příštím roce.
Náležitosti žádostí o léčivé přípravky
V dnešní Poradně VZP se zabýváme problematikou žádostí o léčivé přípravky. V článku se dozvíte, jak postupovat při vydání této žádosti, co musí…
Fórum: Jak zabránit výpadkům antibiotik a dalších léků?
Česko není, stejně jako celá Evropa, ve výrobě léků soběstačné, výpadky dodávek jsou běžnou realitou například u antibiotik. Příčinou bývají problémy…
Zdravější plíce – zdravější lidé
U příležitosti Světového dne chronické plicní nemoci (CHOPN), který každoročně 16. listopadu připomíná dopad chronických plicních onemocnění na…
Vliv středomořské diety na léčbu melanomu
Podle nové studie prezentované na UEG Week 2022 byla konzumace středomořské stravy, bohaté na vlákninu, mononenasycené mastné kyseliny a polyfenoly,…
Standardizovaná tvorba a podoba klinických doporučených postupů z roku 2022
Doporučené postupy jsou považovány za zlatý standard zdravotní péče. Existují mezinárodní, evropské, regionální guidelines, svá doporučení vydávají…
Počet skvělých inovativních projektů prudce vzrostl
Společnost Roche po roce opět rozdala ceny Czech DIGI@MED Award. Ve čtvrtém ročníku soutěže ocenila inovativní projekty přinášející nová digitální a…
Sjezd ČLK. Lékaři varují před snižováním kvality péče
Parametry úhradové vyhlášky podle České lékařské komory nestačí k pokrytí zvýšených nákladů způsobených inflací a ohrožují kvalitu i dostupnost péče.…
O prachy tu nejde. Noví praktici na periferii potřebují jinou podporu
Podaří se udržet dostupnost primární péče v celé republice? Nevím. S hašením tohoto požáru jsme začali příliš pozdě. Otevřít si praxi praktického…
Fotografováním se bráním vyhoření, říká hematolog Cetkovský
Ředitel pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Cetkovský se více než dvacet let věnuje fotografování. Hrdě se hlásí ke statutu…
Unikátní monografie Scapular Fractures má hned několik prvenství
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika…
Lepší management osteoporózy už od roku 2023?
V České republice trpí osteoporózou 500 000 až 750 000 obyvatel a každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let utrpí osteoporotickou…
Bonifikace pro praktiky nově: podpora regionů bez doktorů
VZP investuje do bonifikací pro praktiky v oblastech, kde jich není dost. Doufá, že získá alespoň 13 nových ordinací pro dospělé a 17 pro děti. …
Deepfake
Deepfake, spojení slov deep (hluboký) a fake (podvržená informace), je souhrnný pojem pro vytváření, manipulaci a modifikaci dat automatizovanými…
Pacientům, kterým musí být odebrána slinivka, mohou pomoci jejich vlastní buňky
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nově rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé České republiky a…
Ukrajinské zdravotnictví volá o pomoc. Česko odpovídá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jednal během kyjevské cesty českých ministrů se svým ukrajinským protějškem Viktorem Ljaškem o…
Ministerstvo spustilo bezplatné vzdělávání sester přes webcasty
Jak je to s kompetencemi sester? Jaké činnosti může vykonávat praktická a jaké všeobecná sestra? Co si lze představit pod pojmem odborný dohled? Jak…
Nová doporučení pro ochranu sportovců
Až 80 procent sportovců, kteří náhle zemřou, nemělo žádné příznaky nebo rodinnou anamnézu srdečního onemocnění. Doporučení, jak používat genové…
Utáhnout na vařené nudli
Jakmile po něčem pátráte na internetu, vyhledavač nabídne odpovědi. Obvykle jich bývá víc a jsou v nějakém pořadí. Většina lidí je prohlíží v tom…
Fórum: Co může přinést Evropský prostor pro zdravotní data?
Evropská komise v květnu letošního roku předložila návrh nařízení o tzv. Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS) s cílem zlepšit a zrychlit…
Screening u karcinomu prostaty: Jak zachytit jen klinicky významné nádory?
„Naším cílem a cílem celého nového programu je zabránit overdiagnosis a overtreatmentu,“ říká o připravovaném screeningu karcinomu prostaty prof.…
Budoucnost fekální mikrobiální transplantace u kriticky nemocných
Stále stoupající počet vědeckých studií prokazujících význam mikrobioty pro zdraví ukazuje na obrovský potenciál nového způsobu léčby civilizačních a…
Průzkum: Medici i budoucí sestry chtějí pracovat ve fakultních nemocnicích
Ze srovnání průzkumů společnosti HealthCare Institute mezi studenty lékařských fakult a studenty středních, vyšších a vysokých škol vzdělávajících ve…
Přehlížené problémy LGBT+ lidí
V Česku stále chybějí relevantní data o problémech LGBT+ osob. Ačkoli neheterosexuální lidé tvoří podle odhadů pět až deset procent společnosti,…
Brněnská biobanka otevřena
Ve středu 19. října byla slavnostně otevřena biobanka CELSPAC. Aktu se ujali vědci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,…
Pavlík: Případovým paušálem by mělo být hrazeno stále více péče
Nejen spravedlivější úhrady, ale i zcela nové možnosti analýz systému. To přinesl DRG Restart.
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Studie: ČR v digitalizaci zdravotnictví zaostává, není připravena
Nedostatečná legislativní úprava, nekoncepční řízení ze strany státu. Digitalizace v České republice probíhá spíše živelně – dílčí projekty jsou…
Jánošíkův efekt. Soucit, zhoubná závist a sobectví, nikoli spravedlivost
Brát bohatým, dávat chudým, neboli redistribuce zdrojů, u nás Jánošíkův efekt, je představa, která hýbe dějinami. Ověřená historie je střízlivá.…
Panasonic air-e čistí vzduch pomocí miliard nanočástic
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvedla v říjnu 2022 na český trh air-e – svůj první samostatný generátor nanoe™X. Tato technologie…
Brněnské onkologické dny 2022 nejen pro onkology
Od 12. do 14. října 2022 proběhl 46. ročník Brněnských onkologických dnů včetně tradiční Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Kromě…
Obezita jako jeden z nejčastějších rizikových faktorů u hypertoniků – komplexní přístup k léčbě
Arteriální hypertenze je častou komorbiditou pacientů s nadváhou a obezitou. Tak jako každá skupina pacientů, i obézní pacienti mají svá specifika,…
Co vysvětluje vysokou úmrtnost u mentální anorexie?
Čtyřčlenný tým specialistů z USA (3 univerzitní pracoviště ve dvou státech) si „posvítil“ na příčiny vysoké úmrtnosti u mentální anorexie. Nabídl též…
Biosimilární léky se plně vyrovnají originálním, potvrdila EMA a HMA
Nejistota končí. Evropská léková agentura (EMA) a Síť ředitelů lékových agentur (HMA) vydaly po 15 letech zkušeností společné prohlášení potvrzující,…
V endovaskulární léčbě ischemických iktů patří Česko k premiantům
Nejen o novinkách v endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody (CMP), které byla věnována i část programu Evropského radiologického…
Nová orexinová hypnotika nejsou spojena s pády
Desetičlenný tým japonských odborníků ze Saga University se zabýval spojitostí antagonistů orexinového receptoru a pádů během hospitalizace. Výsledky…
Screening familiární hypercholesterolémie brání zbytečným infarktům
Cestu k co nejefektivnějšímu screeningu familiární hypercholesterolémie má urychlit pražská deklarace, představená na mezinárodním setkání expertů.
Memorandum podpoří vědu, vzdělávání i kvalitu péče
Memorandum o prohloubení spolupráce, které bylo podepsáno 4. 10. 2022 v prostorách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, má nejen…
VZP ČR nabízí nemocnicím dodatek ke smlouvě o individuální úhradě v roce 2022
V důsledku epidemie COVID-19 a souvisejících opatření byla nucena řada nemocnic odložit některé zákroky, a to včetně hospitalizací s vybranou…
Nobelova cena za lékařství letos míří do oblasti evoluční genetiky
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 získává švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo za dekódování starověké DNA. Ocenění…
Nemocničním lékařům na Slovensku došla trpělivost
Hromadné výpovědi lékařů mohou po letech znovu ochromit slovenské zdravotnictví. Odboráři nejsou spokojeni s vládním návrhem zvýšení platů ani s…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Cibula: Apolinář musí být maximálně vstřícný
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
Zdravotní klaun se stále častěji stává součástí nemocničních týmů
Až 60 procent dětí před zákrokem trpí předoperační úzkostí, která může přispět k pooperačním obtížím. Zdravotní klauni pomáhají humorem léčit nejen…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Odborníci na infekce se sešli v Praze
Hlavním tématem VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie (KMINE), který se v Praze konal od 22. do 24. září 2022 a…
Zdravotnictví 2023: Jak by měly růst platy ve zdravotnictví?
Tradiční přetahovaná o výši platů a mezd ve zdravotnictví se nevyhnula ani letošní odborné konferenci Zdravotnictví 2023. Zatímco zdravotnické odbory…
Opomenutá předcovidová varování
Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
Barva kůže ovlivňuje výsledky pulsní oxymetrie i rozhodování o léčbě
Existuje systematické zkreslení výsledků pulsní oxymetrie z rasových a etnických důvodů u pacientů s covidem‑19 a existuje souvislost mezi tímto…
Jak srazit hlavu covidu? Raději měděným než stříbrným mečem
Antimikrobiální účinky stříbra jsou v praxi dobře známé a široce využívané. Proti viru SARS‑CoV‑2 však existuje efektivnější zbraň. Vědci z Porúrské…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Vyšší úhrady za péči, než bylo domluveno. To je návrh na rok 2023
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v úhradové vyhlášce růst o osm procent. Pro nemocnice navrhuje další sbližování plateb za stejné případy.…
Evropo! Zajisti nepřetržitou dostupnost léků, žádá GIRP
Evropská asociace pro distribuci zdravotní péče (GIRP) vydala prohlášení, ve kterém žádá Evropskou komisi a členské státy EU, aby pomohly v…
Nedostupnost léků je konstantní problém. Co říkat pacientům?
Pro lékaře může být mnohdy těžké udržet si dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob léčivých přípravků, které předepisují svým pacientům. Pacienti…
Úhrady telemedicíny: pojišťovny hledají cestu
Za plátce vystoupila na konferenci LIFMAT MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, která zároveň reprezentuje Svaz zdravotních pojišťoven v…
Když si pacient sleduje data, funguje to
Díky datům mohou větší díl péče o pacienta převzít nelékaři, říká o digitální medicíně doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., vedoucí obezitologického…
S léčbou inhibitorem SGLT‑2 je třeba začít co nejdříve
Empagliflozin se stal prvním inhibitorem SGLT‑2 s dostupnými daty pro zlepšení prognózy srdečního selhání napříč celým spektrem ejekční frakce levé…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Získání invalidního vozíku a možné chyby při zpracování žádosti o něj
Každý pacient, který z jakéhokoliv důvodu není schopen chůze nebo je v chůzi omezen, má právo na úhradu mechanického invalidního vozíku (MIV), pokud…
Česká inovace v léčbě akutní leukémie výrazně prodlužuje přežití
Čeští vědci představili inovativní metodu léčby akutní leukémie. Tým složený z vědců z centra BIOCEV, 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Inovace ve V4 a Izraeli tématem mezinárodní konference
Na mezinárodní hybridní konferenci Healthcare Innovations in Visegrad Countries and Israel budou prezentované výsledky mezinárodního projektu…
Spinraza léčí SMA u dětí i dospělých. Metaanalýza shrnuje její přínosy
Novou naději nejen pro nejmenší pacienty, ale i pro dospělé s SMA představuje léčba Spinrazou, která je již několik let dostupná také v ČR. Výrazné…
Začalo očkování modifikovanými vakcínami na Omikron
Do České republiky dorazily první dodávky modifikované vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer pro subvariantu BA.1, v nejbližší době bude pro zájemce o…
První doporučení ESC pro kardioonkologii
Cílem nových doporučených postupů, zveřejněných u příležitosti letošního kongresu ESC, je omezit nežádoucí účinky onkologické léčby na srdce tak, aby…
Experti UEG připomínají nezbytnost screeningu CRC
Ve dnech od 8. do 11. října 2022 se bude ve Vídni konat vůbec první hybridní kongres UEG (United European Gastroenterology), který ve své zavedené…
Pojišťovny podpořily vyšetření očí u diabetologa pomocí umělé inteligence
Oční vyšetření od diabetologa? S pomocí digitální fundus kamery a softwaru pro automatické vyhodnocení digitálních snímků mohou diabetologové provést…
Zdraví na prvním místě
Lékaři a ostatní pracovníci ve zdravotnictví tráví dlouhá léta nejen na vysokých školách, ale i dalším vzděláváním za účelem maximálního vědění.…
Partnerství ČR a UNICEF. Lepší dostupnost péče a zapojení ukrajinských zdravotníků
Během válečného konfliktu na Ukrajině přijala Česká republika nejvíce uprchlíků na počet obyvatel na světě. Statisíce prchajících, zejména z řad žen…
Čurila: Stimulace převodního systému bude brzy metodou první volby
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
Kardiologická fiesta v Barceloně
Kongres Evropské kardiologické společnosti je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě. Letos se po dvouleté pauze vynucené pandemií…
Paxlovidu má být na podzim dost. První dodávky dorazí v průběhu září
Pandemie neskončila. Česká republika pokračuje ve zbrojení na podzimní vlnu covidu‑19. Ministerstvo zdravotnictví ČR uzavřelo s farmaceutickou…
Používání měřičů prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu
Review zahrnulo téměř čtyři desítky systematických přehledů a metaanalýz a konstatuje: Máme dost důkazů na to, abychom doporučili používání…
Anestezioložka: Práce na misích je životní výzva
Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…
Zdravotní péče je v Afghánistánu jako marně hledaný diamant
Lékaři bez hranic působí v Afghánistánu již více než 40 let. Na začátku 80. let zdravotnické týmy překračovaly v utajení afghánsko‑pákistánskou…
Jubilejní 70. kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC)
Letošní kongres ESC 2022, který je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě, má skutečně nabitý program. Česká kardiologická společnost…
Úspěch multidisciplinárních týmů závisí na mravenčí práci i na podpoře vedení
Vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Bc. Zuzana Fišarová působila několik let jako hlavní metodička projektu…
Nahoře jako dole?
Hierarchie, tedy pořadí či posloupnost podle významu nebo hodnosti, je natolik běžnou součástí naší každodenní společenské zkušenosti, že ji často…
Klauni v kravatách?
Když se řekne klaun, napadají různé lidi různé věci. Jedna z představ, kterou si s klauny ale asi spojuje málokdo, je kongres – klaunské sympozium,…
Poruch příjmu potravy přibylo
Letošní sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) se zaměřil na zvýšení dostupnosti odborné péče.…
Fórum: Co soudí zdravotníci o druhém přeočkování proti covidu?
Druhou posilující dávkou se očkuje od 18. července. Vakcinologové ji doporučují lidem od 60 let, klientům a pečujícím v zařízeních sociální péče,…
Philipp: Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít…
Hypertenze u dětí je vesměs spojena s nezdravým životním stylem
Většina vysokého krevního tlaku u dětí a dospívajících vzniká v souvislosti s nezdravým životním stylem. Podle konsensuálního dokumentu odborníků na…
Děti trestají
Ve všech kulturních okruzích jsou lidé přesvědčeni, že ti, kdo překročí pravidla, zákony nebo normy, mají být potrestáni. Trestem může být…
Hebborn: Účinné a efektivní léky by měly být dostupné v celé EU
Evropská spolupráce při HTA hodnocení léků může zrychlit přístup pacientů k inovativním lékům, věří Ansgar Hebborn, vedoucí pracovní skupiny EFPIA…
Riziko srdeční zástavy u uživatelů (některých) antidepresiv
Bylo referováno o sporných výsledcích ohledně spojitosti mezi užíváním antidepresiv a rizikem zástavy srdce mimo nemocnici (OHCA – out‑of‑hospital…
Migrénu lidé tají, v práci ji neberou vážně
„Je to jen bolest hlavy, tak snad bys s tím nechtěla být doma?“ Taková reakce zaměstnavatelů a nadřízených je denním chlebem statisíců lidí, kteří…
První česká olympiáda v robotické chirurgii nastínila zručnost budoucích lékařů
Překvapivé výsledky z 2. lékařské fakulty UK ukazují vliv počítačových her na obratnost chirurgů. V květnu letošního roku se v České republice konalo…
Urbánek: Hepatitida C nikdy nezmizí, ale lze ji dostat pod kontrolu
Přední český hepatolog prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., z Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze se problematice chronických virových hepatitid věnuje…
ECDC: Čekat na lepší vakcíny se u rizikových nevyplatí
Doočkovat všechny bez prvního boosteru, lidem od 60 let podat brzy druhou posilující dávku, taková jsou aktuální doporučení evropských autorit.…
Fórum: Když vyjet za prací do světa, tak kam?
Tisíce lékařů a sester z ČR se uplatnily v cizině, každoročně jich odjíždějí za prací a studiem stovky. Lákají je vysoké platy, přehlednější systém…
Mendela by naše práce zajímala a bavila
Na počest výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela se v Brně konala konference, na kterou přijeli vědci z oblasti genetiky a příbuzných…
Lymfoproliferativní onemocnění
V hematologickém bloku na 17. kongresu Interní medicína pro praxi v Olomouci zazněly od MUDr. Jozefa Michalky z Interní hematologické a onkologické…
ADA 2022: Glifloziny a snížení rizika fibrilace síní v reálné praxi
Dalším důležitým účinkem gliflozinů, které se stále více prosazují v terapii diabetu, je kromě prevence akutních exacerbací srdečního selhání a…
Světový den Castlemanovy choroby: 23. červenec
Letos se popáté připomíná Světový den Castlemanovy choroby (CD). Důvod, proč hovořit právě o této nemoci, je jednoduchý: jde o vzácné onemocnění, na…
Sekvence neodjuvantní léčby může zlepšit výsledky u karcinomu rekta
U pacientů s lokálně pokročilým karcinomem rekta došlo k přechodu na celkovou neoadjuvantní léčbu, která může zlepšovat odpověď na terapii a snížit…
Na antibiotickou rezistenci se pozapomnělo, ale nezmizela
Práce se sledováním a zvyšováním kvality v nemocnicích je čím dál úžeji spojena s prací s daty: získáváním kvalitních srovnatelných dat o procesech a…
CNS profylaxe u vysoce rizikového difuzního velkobuněčného B lymfomu
Profylaktické vysoké dávky metotrexátu (MTX) nebo metotrexát intratekálně jsou běžně spojeny s indukční imunochemoterapií u pacientů s difuzním…
Kde jsme a kam bychom mohli jít u cystické fibrózy
Cystická fibróza (CF) se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které…
Údaje o resuscitaci jako na dlani
Přenos dat z monitorů‑defibrilátorů by mohl přinést zvýšení kvality kardiopulmonální resuscitace na záchranné službě.
Bůh si je přebere
V průběhu křížové výpravy proti albigenským kacířům na jihu Francie bylo obleženo město Béziers. Jeho měšťané odmítli kacíře vydat. Roku 1209 město…
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality
Národní zdravotnický informační systém už přináší zajímavá data o kvalitě péče. Prostor pro zlepšení je ve vybudování toku informací zpátky k…
Radioterapie pacientů pozitivních na covid 19. Zkušenosti Protonového centra Praha
Radioterapie je jednou ze základních metod onkologické terapie. Až na velmi řídké situace je to léčba trvající několik týdnů, kterou není vhodné –…
Změny v úhradách monokomponentních inhibitorů DPP‑IV
Od 1. června letošního roku byly léčivé přípravky pro terapii diabetu, známé jako monokomponentní přípravky s inhibitory DPP‑IV, hrazeny u pacientů s…
Valorizace prošla na výboru
Sněmovní výbor pro zdravotnictví doporučil schválit zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s tím, že by v roce 2023 měla platba…
Je třeba se zaměřit na modifikovatelné rizikové faktory
Kardiovaskulární mortalita je v České republice v globálním srovnání vysoká a jedná se o zdaleka nejčastější příčinu úmrtí. Česká kardiologická…
NKÚ: kontrola dotací na psychiatrii nedostatečná
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby při rozdělování dotací na reformu psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví podle kontrolorů…
Alternativy kouření jsou realitou – jak se k nim optimálně postavit?
Nikotin, i když je návykový a není bez rizika, není primární příčinou nemocí souvisejících s kouřením. Jsou to především toxiny a karcinogeny v…
Data zdravotnictví a sociálních věcí se možná propojí
Efektivnější řízení zdravotně sociálního pomezí, to je cílem iniciativy, podle které by část dat ze sociální oblasti mohl začít zpracovávat ÚZIS.
Zapojení kardiologů do intervenční léčby CMP dává smysl
Péče o nemocné v riziku ischemické cévní mozkové příhody (iCMP) a o ty, které iCMP postihne, stojí na pomezí mezi neurologií, kardiologií a vnitřním…
Vymazal: Pandemie covidu‑19 přispěla ke zatraktivnění intenzivní medicíny
Má rád akčnost, rychlé rozhodování a také okamžitě viditelný výsledek práce – ať už se podaří, či nikoli. I proto si jako svou profesní dráhu zvolil…
Zdravotnictví při českém předsednictví v Evropě
Onkologie, dostupnost léčby vzácných onemocnění, očkování, posílení globální role Evropské unie ve veřejném zdraví a téma Ukrajina, to jsou priority…
Fórum: Dopady inflace na zdravotnictví
Inflace v dubnu překonala čtrnáctiprocentní hranici, za květen a červen se může dostat nad 15 procent. Úhrady za poskytnutou péči pro rok 2022…
Úskalí vyřizování žádostí o úhradu zdravotní péče
Vystavení žádanky o schválení/povolení výkonu, zdravotnického prostředku nebo léčivého přípravku jsou každodenní činností skoro všech zdravotnických…
Elektronický očkovací průkaz mezi psem a vlkem
Centrální registr očkování se zatím potýká s problémy, které je třeba řešit. Dosáhnout jeho optimalizace je reálné, pokud bude správce systému…
Administrativu kolem klinických studií má zajistit koordinátor, ne lékař
Týmům v Česku se daří víc než dřív realizovat klinické studie v časné fázi. Receptem je samostatné oddělení klinických hodnocení s podporou vedení…
Fórum: O prevenci mluví každý… a někdy nic víc
V posledních měsících ministr zdravotnictví i další politici intenzivně mluví o podpoře prevence. Dlouhodobě je zmiňována v řadě dokumentů, např.…
Česko chce dostat onkologii na evropské výsluní
Každý rok v České republice umírá na zhoubný novotvar 28 000 osob. Příležitostí, jak to změnit, je i nastávající předsednictví Rady EU. Právě…
Bábíček: Hlavním motivem úhrad v roce 2023 je prevence
V příštím roce porostou příjmy nejvíce těm praktickým lékařům, kteří se budou důsledně věnovat preventivním vyšetřením. „Dohoda s pojišťovnami je…
Dohoda u praktiků, zubařů a gynekologů
Podpora preventivních vyšetření u gynekologů i praktiků, mírný růst úhrad. To jsou zatím výsledky dohodovacího řízení o úhradách na rok 2023.
Agnotologie. Nevědomost je moc
Bill McKibben, environmentalista, napsal k debatě o klimatické změně: „Ztratili jsme spoustu času s představou, že se účastníme debaty o datech a…
Táborský: Guidelines a úhrady, pak budeme v digitální kardiologii napřed
„Česká kardiologická společnost svým XXX. sjezdem definitivně postoupila do éry digitální kardiologie,“ říká prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., první…
Elektrokonvulzivní terapie jako nejúčinnější léčba rezistentní deprese
Přestože je moderní elektrokonvulzivní terapie (EKT) nejúčinnější metodou v psychiatrii v léčbě rezistentní deprese a některých dalších rezistentních…
Koncept některých vakcín proti covid‑19 je slibný i pro srdeční choroby
V současné době se testuje metoda dodávání genetického materiálu do těla jako způsob opravy poškozeného srdečního svalu po infarktu myokardu.…
Prof. Chodik: Chytré systémy pro podporu rozhodování lékařů jsou slibná cesta
Největší výhodou, se kterou může pracovat MaccabiTech ve svých výzkumech, je přístup k mohutné databázi zdravotních údajů mateřské skupiny Maccabi.…
Účinky vazopresinu a metylprednizonu při nemocniční oběhové zástavě
Management péče o pacienty se srdeční zástavou v nemocničním prostředí vychází z principů rozšířené kardiopulmonální resuscitace. Podání dalších léků…
Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí
Politici vyjednávají o výši, ze které bude začínat automatická valorizace plateb státu do zdravotního pojištění. S navrženými platbami za státní…
Kabátek: Dohody o úhradách budou letos složité
V příštích letech je při navrhované valorizaci plateb za státní pojištěnce možný růst úhrad za zdravotní služby o nízké jednotky procent, říká…
Studie Prague OHCA se pohybovala na hraně možného
Málokdy se dostane české originální akademické studii takového zájmu, jako tomu je v případě Prague OHCA study. Práci publikovali autoři z Všeobecné…
Kubek i Jojko: Navržené platby za státní pojištěnce nestačí
S představeným návrhem pro automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce představitelé lékařů nesouhlasí. Na nejbližší roky podle nich slibuje…
Ředitelka IPVZ: Online vzdělávání je budoucnost
Prioritou nové ředitelky Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví je kvalita vzdělávání, připravuje nový systém evaluace školení i…
Fórum: Úloha IPVZ ve vzdělávání lékařů
Ministerstvo zdravotnictví od letošního podzimu nově vyhradí až 300 milionů korun na výchovu nejohroženějších lékařských oborů, zejména praktiků,…
Moderní technologie mění transplantace
„V Česku nám stále zásadně chybějí žijící dárci ledvin, s jejich pomocí bychom mohli transplantovat výrazně víc pacientů a s lepšími výsledky,“ říká…
Studie odhalila značné rozdíly v předepisování doporučených léků na HFrEF
Léčba srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) zlepšuje přežití, ale často je nedostatečně využívána anebo je poddávkována. Rozsáhlá…
Zdraví a ekonomický růst
Hospodářská komora ČR a Advance Healthcare Management Institute uspořádaly 25. dubna 2022 konferenci Zdraví a ekonomický růst. Z obsáhlého programu,…
Zdravotnictví není jen nákladová položka
Většina ztracených let kvalitního života z důvodu nemoci připadá v Česku na obyvatele v produktivním věku, zlepšení zdravotního stavu obyvatel by…
Pneumologové z celé ČR nejen o astmatu, CHOPN a karcinomu plic
Letošní XXVI. ročník Hradeckých pneumologických dnů se po covidové odmlce od 20. do 23. dubna 2022 konal opět prezenčně a sešli se zde odborníci…
Fórum: Automatická valorizace plateb státu je žádoucí a logická
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavést automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, aby napříště nebyly platby státu každoročním…
Lékaři pečují o běžná akutní onemocnění i o dlouhodobě chronicky nemocné děti z Ukrajiny
I když je vzhledem ke geografické a socioekonomické blízkosti Ukrajiny a Česka riziko importu exotických přenosných onemocnění poměrně malé, válečný…
Pravidla úhrad nebyla shledána protiústavními
Je na politicích, aby zlepšili systém zdravotnictví, ne na soudcích. To vzkázal Ústavní soud k rozsáhlé stížnosti na pravidla zdravotního pojištění.…
Český přínos k pochopení účinku inhibitorů PARP
Mezinárodní tým vědců pod vedením Hany Hanzlíkové z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Keitha Caldecotta z Univerzity Sussex ve Velké…
Robot pomáhá při zavádění kochleárního implantátu, prodloužená implantace je výhodou
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
Ukrajinští pacienti mohou pokračovat v klinickém hodnocení i v ČR
Pokud byl nemocný zařazen do klinického hodnocení na Ukrajině a má zájem v něm pokračovat v České republice, je to možné. Vyplývá to i z nedávného…
Nový kód pro distanční péči je přirozeným rozvojem medicíny
Praktičtí lékaři kód 01305 (kód pro distanční péči) určitě uvítají. Přeci jen mají již s touto formou péče za dobu epidemie zkušenosti a pokud se…
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější
Důkazy ze studií u antivirotika Paxlovid potvrzují snížení rizika hospitalizace na covid‑19 o 85 procent. U rizikových pacientů, jako jsou staří nebo…
Když to padá, je už pozdě
Pro zvládnutí sofistikovaných cílených kybernetických útoků je důležitá dobrá příprava. Zdravotnictví se s nimi potýká stále častěji. Nové…
Fórum: Ukrajinské děti péči mají, ale co až jich ještě přibude?
Současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny z velké části tvoří děti. Kolik jich bude, se dá jen předpokládat, podle odhadů ministerstva zdravotnictví může…
Glifloziny při srdečním selhání
Srdeční selhání je onemocnění, které naši populaci zatěžuje se stále větším dopadem. Jeho pokročilé formy vyžadující hospitalizace přitom vedou k…
Digitální technologie v léčbě arytmií
Kdo by měl sledovat svoji srdeční frekvenci a rytmus a jaké zařízení by k tomu měl používat? Právě na to se zaměřil mezinárodní konsensuální dokument…
Kuřáci se srdečním onemocněním by mohli získat pět zdravých let tím, že přestanou kouřit
Podle výzkumu prezentovaného na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology, který se konal na přelomu března a…
Idea národní strategie péče o vážně nemocné děti má podporu u senátorů
Ve Valdštejnském paláci v Praze se 22. března 2022 konal seminář věnovaný „Koncepci péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a život…
O svobodné vůli
Nejdříve co říkají o svobodné vůli filosofové, přou se o ni dlouhá staletí. Filosofičtí deterministé mají za to, že stav vesmíru je dán funkcí…
Odborníci zkoumají mezinárodní rozdíly v přežití u karcinomu plic
Konsensus dosažený odbornou pneumologickou komunitou v rámci International Cancer Benchmarking Partnership (ICBP) prezentovaný na Evropském kongresu…
Lékaři z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků. Zatím pomohou s tlumočením
Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v…
Praktici se připravují na podzimní vlnu covidu
Praktičtí lékaři se začínají chystat na podzimní vlnu onemocnění covid‑19. Počítají sice s mírným létem, ale také s mutacemi, které na podzim mohou…
Léčba spastické dystonie po CMP
Moderní léčba spastické dystonie, význam spastických center pro pacienty po CMP, ale i fenomén rehabilitační turistiky byly na nedávném XVI. kongresu…
Fórum: Jakých bylo 100 dní ministra Válka?
Nedávno uplynulo sto dní od jmenování nové vlády ČR, tedy tradiční doba, po kterou se obvykle nechává nové vládě doba hájení. Okolnosti ovšem obvyklé…
Inovace a jejich patentová ochrana
Český i evropský výzkum v oblasti léků by mohl být silnější. V dotahování akademického výzkumu až do praxe jsou znatelné pokroky. Výzkumníci by…
Jednání o úhradách ve stínu strmé inflace
Příliš mnoho neznámých a vysoká inflace. Okolnosti nepřejí tomu, aby se letos plátci a poskytovatelé péče na úhradách pro příští rok domluvili.
Jak bude vypadat zdravotní péče o ukrajinské uprchlíky
Vedle očekávané covidové problematiky, která měla dominovat letošnímu 16. kongresu primární péče, zaznělo i několik přednášek zcela aktuálních. Na to…
O dvou stylech vedení
Vystřídali jste během života několik různých povolání? Takže jste skoro jistě uvažovali o tom, kdo vás vede nebo vám velí, proč se chová tak, jak se…
Jeden život zachrání až deset dalších
Hlavním limitem transplantační medicíny na celém světě je nedostatek dárců orgánů. Bez nich žádnou transplantaci provést nelze. Na počet dárců má…
Zkušenosti s telemedicínou by bylo chybou nevyužít
V současné době se zdravotnictví potýká s několika výzvami. Jejich úspěšné zvládnutí je může výrazně posunout vpřed rozvojem elektronizace při…
Ministr Válek o ukrajinských lékařích, o financích i české onkologii
Ukrajinští zdravotníci u nás mohou i bez aprobačních zkoušek rok pracovat pod dozorem. Pak ať se vrátí, nechceme Ukrajinu okrást o odborníky, říká…
Vývoj českého asistenta pro radiology je u konce, začínají testy
Český startup vyvinul systém pro vyhodnocení rentgenů plic umělou inteligencí a chce během příštího roku získat všechna povolení pro vstup na trh.…
Umělá inteligence by neměla být „blackbox“
Umělá inteligence potřebuje jasná pravidla, ve zdravotnictví zvlášť. Ta ale nesmějí být tak svazující, aby Evropa přestala být konkurenceschopná. „Už…
Podpora hubnutí chytrými technologiemi v IKEM
Studie IKEM předběžně ukazuje nadějné výsledky distanční podpory léčby obezity pomocí chytrých hodinek, aplikace a poradenství.
Ve válce existuje jenom dnešek
Ve válkou postižených místech pomáhá nemocným a zraněným organizace Lékaři bez hranic. Jedním ze zdravotníků české sekce je farmaceut a exprezident…
Praktičtí lékaři ocenili Davida Šmehlíka za přínos pro primární péči
Po řadě let se na letošním 16. kongresu primární péče rozhodli jeho pořadatelé Sdružení praktických lékařů ČR a Sdružení praktických lékařů pro děti…
Pojišťovny budou hradit lék, který pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá s chůzí
Výrazné zlepšení chůze pro pacienty s roztroušenou sklerózou přináší léčivý přípravek Fampyra, který bude v České republice hrazen zdravotními…
Včasná diagnostika karcinomu pankreatu u praktického lékaře
Z pohledu nádorových onemocnění patří karcinom pankreatu (CaP) mezi pět největších zabijáků na světě. Snížení incidence CaP je realizovatelné…
Ukrajinští lékaři mají rychle získat možnost pracovat na UA Pointech
Ministerstvo zdravotnictví pracuje na zrychlení cesty ukrajinských lékařů a dalších odborníků do českého zdravotnictví. Také Evropská komise…
Slabý: Precizní onkologie se bude uplatňovat už na počátku léčby
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., je zapáleným průkopníkem konceptu precizní onkologie. Je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vede…
Praktici UA Pointy vítají, ale jen jako provizorium
Kromě zřízení UA Pointů budou praktičtí dětští lékaři potřebovat další dlouhodobější pomoc, aby se mohli o přicházející děti z Ukrajiny řádně starat.…
Definice, rozdělení a mezinárodní přístup k POCUS
Zkratku POCUS vídáme a slýcháme stále častěji. Co je to však ona Point-Of-Care UltraSonography (POCUS)? Název vychází z obecného označení metod…
Příprava praktiků na péči o uprchlíky
Lékaři na 16. Kongresu primární péče, který se konal v Praze od 18. do 19. března, probírali téma péče o uprchlíky. Kvůli válce na Ukrajině řešili…
Fórum: Dopady války na Ukrajině
Válka na Ukrajině má vliv i na české zdravotnictví. Dopadá přímo na zdejší ukrajinské lékaře, lékařky, zdravotnice i zdravotníky i na ukrajinské…
Snaha o přispění společnosti CompuGroup Medical Česká republika ke kvalitě zdravotní péče
V souvislosti se slábnoucí epidemií koronaviru SARS-CoV-2 v České republice bych velmi rád z role manažera části společnosti CompuGroup Medical Česká…
Krajina, kterou provázíme nemocné s TNBC, se mění
Triple negativní karcinom prsu (TNBC) je typ nádoru se špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. Jeho léčba byla až donedávna založena na…
VZP registruje už 153 tisíc utečenců
Největší zátěž bude migrace z Ukrajiny představovat pro primární péči. VZP spolu s ministerstvem zdravotnictví pracuje na posílení nemocničních…
Migrace z Ukrajiny novou vlnu pandemie nepřinese
O možných epidemiologických rizicích ukrajinské migrační krize s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální…
Doc. Vevera: Koronavirová krize přinesla vlnu frustrace a zklamání vlastním životem
Přednosta Psychiatrické kliniky LF UK a FN Plzeň a vedoucí katedry psychiatrie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pplk. v. v. doc.…
Čekací doby se prodloužily. Na TEP kyčle o osm týdnů
Odkládání elektivních operačních výkonů se projevilo na průměrných čekacích dobách na některé výkony. Na náhradu kolene nebo kyčle čeká pacient v…
Příběh univerzitního spin offu pokračuje až za hranice covidu
Zhruba před rokem a půl představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, novou spin‑off firmu…
Ztráty pojišťoven letos přesáhnou 20 miliard
Aktuální odhad ministerstva zdravotnictví počítá pro letošek s deficitem zdravotního pojištění 21 miliard korun. Ministerstvo avizuje návrh na…
Reforma psychiatrie v každodenní praxi
Jako již několik let, i letos se 64. česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se konala online 14. a 15. ledna 2022, věnovala také…
Izraelský inovační ekosystém podporuje Smart Healthcare
Izrael vede v počtu MedTech startupů per capita. Za úspěchem digitalizace izraelského zdravotnictví je mimo jiné konkurence zdravotních pojišťoven,…
Peníze na stromech nerostou, ani ty veřejné
Soustavné navyšování plateb za státní pojištěnce nad rámec inflace by v době mimo krize bylo plýtváním veřejnými prostředky.
Friedrich: Bez zvýšení plateb státu o dalším růstu nemůže být řeč
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ing. Ladislav Friedrich varuje: Příští rok bude potřeba, aby stát přidal do zdravotnictví dvacet miliard.…
Nízká příčka
Představte si žebřík, který má deset příček a je ukotvený v zemi. Každá příčka vyznačuje, jak na tom sociálně a ekonomicky jste. Říká se tomu…
Doc. Sova: Extrémní chování astmatu nepomůže
Od loňského září vede doc. MUDr Milan Sova, Ph.D., Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno. Nevkročil do právě klidných vod,…
Vzdálený monitoring pomáhá s domácí léčbou covidu
Telemedicínská aplikace sleduje covidové pacienty z domova. Při nasazení u 82 pacientů ve slovenském Martině ušetřili za tři měsíce 825 dní…
Šonka: Bez posílení primární péče zůstane zdravotnictví zahlcené
S variantou omikron se tíže epidemie přesunula téměř výhradně na bedra praktických lékařů, pro které představuje opravdu extrémně vysokou zátěž. Více…
Přelomová léčba cystické fibrózy je v Evropě schválena i pro mladší děti
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Škrt 14 miliard ve zdravotnictví? Neříkejme tomu úspory
Zdravotní pojišťovny letos ustojí zpětné zmrazení plateb za státní pojištěnce díky vysokým zůstatkům na účtech. Tragédie to není. Vláda by ale měla…
Novela zákona bez připravených pravidel
Nová závazná pravidla pro použití omezovacích prostředků ve zdravotnictví se do novely zákona dosud nedostala. Kolem omezovacích prostředků v…
Řízení o úhradách na rok 2023: Vítejte v horších časech
Startuje dohodovací řízení o úhradách na příští rok. Rezervy zdravotních pojišťoven se postupně tenčí. S napětím se očekává výhled růstu ekonomiky a…
Univerzita Karlova chce učit public health jako magisterský program
Pandemie nás poučila, že nutně potřebujeme specialisty na prevenci a ochranu zdraví, říkají zakladatelé nového studijního programu Epidemiologie a…
Hroboň: Nemusí všechno dělat jen lékaři a sestry
Vedoucím pracovní skupiny pro přípravu nového studijního programu Epidemiologie a management veřejného zdraví je MUDr. Pavel Hroboň, expert na…
Deset nejdůležitějších zpráv ESC v roce 2021
K tématům, o nichž informovala Evropská kardiologická společnost (ESC) a která se následně nejčastěji objevovala ve světových médiích v roce 2021,…
MUDr. Haberlová: Díky screeningu na SMA nemusejí děti končit na vozíku
Onemocnění, jako jsou cystická fibróza, fenylketonurie nebo spinální svalová atrofie (SMA), znamenají pro život dítěte a jeho rodičů výrazné…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Kazuistika pacienta s Castlemanovým syndromem z Klinického centra Univerzity v Debrecínu
Maďarské vydavatelství Medical Tribune uveřejnilo kazuistiku autorů Boglárky Brúgósové a Györgyho Pflieglera o pacientovi s Castlemanovou chorobou …
Fórum: Kde je ve zdravotnictví třeba držet kontinuitu
Poslední parlamentní volby přinesly významnou změnu v rozložení politických sil. Mohlo by se stát, že i v řízení zdravotnictví dojde ke zřetelnému…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Vyhláška o kompetencích sester má platit od července
Ministerstvo zdravotnictví chystá upřesnění kompetencí všeobecných sester se specializovanou způsobilostí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Doc. Duška: Už nemáme snahu zachránit svět
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Slabý: Odcházím od čistého stolu
Na funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na konci listopadu rezignoval prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Svou roční zkušenost…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další dvě onemocnění
Součástí novorozeneckého screeningu bude od 1. ledna 2022 také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované…
Fórum: Co přinesl rok 2021 ve zdravotnictví?
Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v…
Za stomatologickou péčí bude i nadále nutné cestovat
Diskusní setkání věnované budoucnosti stomatologie uspořádala 1. lékařská fakulta UK v rámci cyklu Medialogy. Jeho účastníci se shodli na tom, že…
Lékaři upozorňují na nárůst onemocnění jater
Prevence a včasná detekce, nikoli konečná léčba komplikací. Komise Evropské asociace pro studium jater (EASL) a odborného časopisu Lancet vyzývá k…
Co přinese povinná vakcinace proti COVID‑19?
Vyhláškou stanovil končící ministr zdravotnictví Vojtěch od března povinnou vakcinaci proti COVID‑19 také pro zdravotníky. V populaci jsou počty…
Jsme fakultou, která nenechá studenty padnout
Studium medicíny je vždy náročné. Je ale zbytečné a kontraproduktivní, aby stres spojený se studiem vedl k narušení duševního zdraví studentů. 3.…
Průzkum popsal telemedicínský boom ve světě
Spolu s rozšířením telemedicínských služeb v období pandemie COVID‑19 roste význam otázky bezpečnosti citlivých pacientských dat. 44 procent…
Profesor Válek ministrem zdravotnictví
Prioritou nového ministra zdravotnictví je zkrácení čekacích dob na plánované výkony. Důležité je podle něj očkovat třetími dávkami co nejrychleji…
Nové procesy kolem orphanů začnou platit za pár týdnů
Nová pravidla pro stanovení úhrady léků na vzácná onemocnění a vysoce inovativní léčivé přípravky vstupují do reálné praxe. Vyjasnit se ještě musí…
Tinnitus: co neškodí, je akceptovatelné říká MUDr. Rottenberg
Tinnitem trpěli Beethoven, Michelangelo, van Gogh, leccos o něm ví také třeba Michal Pavlíček nebo Jáchym Topol. Na to, zda jsou příčiny šelestu v…
Nové zdravotní výkony pro praktické lékaře
Předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka přinesl účastníkům XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konané ve Zlíně ve dnech 10.–13…
Doporučený postup pro praktické lékaře: Nespavost
Zrychlující se životní tempo, zvyšující se průměrný věk populace a nepravidelný režim spánku a bdění – to jsou zásadní příčiny nárůstu poruch spánku…
Hospodaření VZP se letos zatím vyvíjí lépe, než se očekávalo
Rezervy, které VZP začala rozpouštět kvůli vysokému růstu nákladů, zatím vystačí. V příštích letech ale podle ředitele Kabátka bude třeba hledat…
Dvořáček: Okno příležitosti se právě otevírá
„Východní Evropa se mění. Naším cílem by mělo být se z ní definitivně vymanit a směřovat k tomu, jak věci fungují například ve Skandinávii,“ říká Mgr…
Naši bližní peněžní
Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…
Bez dobré prevence nárůst diabetu nezastavíme
V České republice došlo poprvé po více než padesáti letech sledování počtu pacientů s diabetem k jeho poklesu. Bohužel se ale nejedná o dobrou zprávu…
Máme se bát chřipky?
Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…
Zajímavosti z Lipidové akademie 2021
V jihomoravském Mikulově se ve dnech 22. až 23. října už posedmé odehrálo setkání odborníků na metabolismus krevních lipidů, Česko‑slovenská lipidová…
Národní program transplantace ledvin dětem slaví 40 let
V posledních čtyřiceti letech čeští lékaři provedli celkem 322 transplantací ledvin u dětí, z toho 319 ve FN v Motole. Tento zákrok představuje…
Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro lékaře i další zdravotníky
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po…
Mohli jsme se tomu vyhnout, v tom je ten rozdíl
V čem je tato vlna jiná než předchozí, co se týká nálady v týmu? Stran nálady, emocí a vnímání celé situace se mohu vyjadřovat jen za sebe.
Přecenili jsme inteligenci části populace. Entuziasmus je pryč
Aktuální vlna (vlastně ani nevím kolikátá, prý pátá?) je v principu věci samozřejmě podobná jako ty předchozí. Rozdíl je v tom, že většina z nás…
Objevuje se ztráta motivace i vyčerpání
„Vím o zdravotnících, kteří prožívají již ne pouze psychický stres, ale projevují se u nich i psychosomatické obtíže. Vyčerpali své kapacity,“ říká…
Opět dochází k odkládání péče
Vlna epidemie COVID‑19 zaplnila české nemocnice. Ve více než 30 procentech nemocnic počty hospitalizovaných s covidem omezily běžné kapacity. …
Venofarmaka – doména praktických lékařů při léčbě pacientů s CVD
Chronické žilní onemocnění (CVD) patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, postihuje 50–85 % západní civilizace, a proto se s ním právě…
Koaliční program slibuje urychlenou digitalizaci zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví je jedna z priorit, zní z koalice. Souznějí s tím i někteří opoziční poslanci. Budoucí vládu čeká uvedení zákona o…
ICRC nechci nechat padnout, není to značka bez významu
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude mít od ledna novou ředitelku. Ve výběrovém řízení byla…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
Stěhování České lékařské komory do Domu lékařů
Česká lékařská komora se stěhuje. Vrcholí tak pětiletý projekt Domu lékařů, který prezident ČLK Milan Kubek vnímá jako svůj odkaz v této stavovské…
VFN má za sebou již 2 000 autologních transplantací
V říjnu letošního roku provedli lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadí 2 000. transplantaci vlastních krvetvorných kmenových buněk …
Koalice slibuje pravidelnou valorizaci plateb státu do zdravotnictví
Budoucí vláda ve zdravotnictví plánuje posílení role zdravotních pojišťoven, reformu primární péče, reformu psychiatrie a podporu prevence. Slíbila…
Ambulantní specialisté řešili vývoj úhrad. Jojko má podporu
Sdružení ambulantních specialistů na svém sjezdu v Průhonicích u Prahy 5. listopadu znovuzvolilo do funkce předsedy MUDr. Zorjana Jojka a zvolilo…
Tribune.cz v novém
Noviny určené lékařům a zdravotníkům Medical Tribune po více než deseti letech spouští nový internetový portál s odborným zpravodajstvím z medicíny a…
Demence si zasluhuje více pozornosti a porozumění
Stárnutí populace s sebou postupně přináší i obrovský nárůst počtu lidí s demencí a s tím související potřebu připravit se na tuto situaci. Na…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Seifert: Praktičtí lékaři musejí uspět v digitálním světě dřív, než začne léčit doktor Google
Před praktickými lékaři stojí ambiciózní projekty. O budoucnosti českého praktického lékařství jsme hovořili s přednostou Ústavu všeobecného…
Co nového v eHealth – a na co se ještě čeká?
Vyslechli jsme prezentaci Ing. Martina Zemana, DMS, digitálního zmocněnce ministerstva zdravotnictví, ředitele odboru IT a elektronizace…
Nové poznatky prezentované na 30. kongresu EADV překvapují i varují
Společnost EADV, založená v roce 1987, je přední evropskou dermatovenerologickou společností s důležitými cíli zlepšit kvalitu péče o pacienty a…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Další studie potvrdila důležitost zdravého životního stylu
Podle studie publikované 29. září 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají dospělí ve…
Má COVID‑2019 vztah k neurodegenerativní chorobě?
Trojice amerických neurologů (v čele Lindsay S. McAlpine) z Yale University School of Medicine (pracoviště New Haven, CT) zkoumala vztah onemocnění…
Propad v prevencích je znatelný, snad se podaří dohnat
Celosvětové a nyní české statistiky hlásí významný propad preventivních prohlídek, a to především v roce 2020. Aby se zdravotní důsledky zmírnily,…
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Poslanci se stanou Tom Phillip, Zdenka Němečková Crkvenjaš a další lékaři
Jak se změní zastoupení lékařů ve sněmovně? Poslanecký sněmovní výbor přijde o některé výrazné osobnosti, mezi nimi o MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD)…
Lékaři se připravují na spuštění unikátního programu časného záchytu nádorů plic
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Jediná šance, jak změnit mortalitní křivku tohoto…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dvě praktické zkušenosti s umělou inteligencí v onkologickém screeningu
Umělá inteligence může být ve screeningu užitečná a může šetřit personální kapacity. Je ale potřeba znát její limity a učit se s ní pracovat. Takový…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Mluvit s dětmi o smrti?
Výsledky reprezentativního výzkumu, ve kterém učitelé a rodiče z celé ČR vyjadřovali své názory, zda, proč a jak mluvit s dětmi o smrti a umírání ve…
XII. celostátní konference paliativní medicíny zdůraznila nezbytnost multioborovosti
I letošní XII. celostátní konference paliativní medicíny byla tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny určenou lékařům,…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
CGM MEDISTAR představuje budoucnost zdravotnického trhu v České republice
Nová generace ambulantních systémů od CompuGroup Medical ČR a moderní způsob vedení ordinace představuje skutečný skok v elektronizaci zdravotnictví.
Nový přístup k lékům pro vzácná onemocnění
Nejvýznamnějším tématem rozsáhlé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla schválená parlamentem, je úprava vstupu léků na vzácná…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Kraus: Musí se začít pracovat na změnách
Systém by měl být postaven na kontraktaci péče zdravotními pojišťovnami, zdůrazňuje senátor ODS MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního…
Adámková: Na dostupnosti je třeba dál pracovat
„České zdravotnictví má problémy s financováním, ale to má každé zdravotnictví na světě. Nestalo se, že by kolegové z jiné země říkali, že oni…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Hodnocení vlády a rady té příští
Není realistické očekávat, že nový ministr zdravotnictví dostane mandát řešit problémy, které se na zdravotnictví řítí rychlostí rychlíku. Spíše…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví Milan Blaha z ÚZIS
Měsíc před sněmovními volbami nastupuje do nejužšího týmu ministra nový náměstek. Stal se jím Milan Blaha, který byl dosud zástupce ředitele ÚZIS pro…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Chytat krásu do sítí
Roku 1202 n. l. uveřejnil Leonardo Pisánský zvaný Fibonacci hádanku: „Na pole umístíme pár králíků. Jestliže králíci po měsíci dospějí a zplodí každý…
Fórum: Elektronizace zdravotnictví do pěti let?
Zákon o elektronizaci zdravotnictví určí pravidla pro elektronizaci zdravotnických agend a bezpečné sdílení dat. Základem bude Integrované datové…
Platy lékařů loni rostly nejvíc od roku 2012
V roce 2020 celkové výplaty lékařů narostly mimořádným tempem. Co bude následovat? Jednání o růstu tabulkových platů pro rok 2022 jdou právě do…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Kardiaci potřebují větší pomoc při hubnutí
Podle studie, která byla zveřejněna v časopise Evropské kardiologické společnosti European Heart Journal - Quality of Care and Clinical Outcomes,…
Přítomnost, minulost a budoucnost Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole
Dne 1. května 2021 byla ustanovena z rozhodnutí děkana 2. LF UK prof. MUDr. Vladimíra Komárka, DrSc., a ředitele FN v Motole JUDr. Ing. Miloslava…
Zvědavci
Zvědavost je základním důvodem zkoumání světa. U různých lidí je různá. Projevuje se u nejmenších dětí. Zvědavé děti mohou být zvídavé děti. Dobře se…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Nová doporučení pro intravenózní trombolýzu
Po nesmělých začátcích před asi 25 lety se intravenózní trombolýza (IVT) stala standardem léčby akutní ischemické cévní mozkové příhody. Ač se dnes…
Na všeobecnou sestru by měl studovat dvojnásobek lidí
Ministerstvo zdravotnictví možná navrhne vládě, aby finančně podpořila vzdělávání v oboru všeobecná sestra. Dosavadní počty studentů jsou příliš…
Orphanet a ORPHA kódy popisují vzácná onemocnění česky
Překlad webového portálu o vzácných onemocněních více zpřístupní odborné informace. Projekt je součástí širších snah o pojmenování a poznání potřeb…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
Fórum: Dovolená? Co to je?
Letos víc než jindy si lékaři a sestry potřebují odpočinout, zregenerovat na dovolené tělo i mysl a načerpat síly. MZ pro ně připravilo za mimořádné…
Obhajoba Českého onkologického institutu
Prof. Marek Svoboda, prof. Luboš Petruželka a prof. Jiří Neužil sdělili, co by očekávali od nového Českého onkologického institutu v Praze, na jehož…
Nová nemocnice v Brně? Staleté domy mají své limity
Město Brno provozuje Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici, ředitelem obou zařízení je od roku 2020 kardiochirurg Pavel Piler. Brno podle…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Hyde Park Dyslipidémie
Proslulý pořad České televize Hyde Park Civilizace hostil za devět let své existence desítky mimořádných osobností z různých oborů lidské činnosti…
Na co se v prevenci srdečního selhání nepomýšlí
Rizikovými faktory v prevenci srdečního selhání (SS), o nichž se mluví méně často, se věnovali odborníci v přednáškovém bloku Prevence SS: role…
Kardiologové volají po zlepšení pohody lékařů
Pro zajištění vysoce kvalitní péče o pacienta je nezbytná pohoda lékaře, přesto se zejména v posledním roce kvůli pandemii COVID‑19 syndrom vyhoření…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Jak plnit nenaplněné potřeby u axiálních spondylartritid
„Ukazuje se, že bychom se měli snažit ještě lépe porozumět tomu, co axiální spondylartritidy pro naše pacienty znamenají – s ohledem na různé…
Přísaha i ČSSD navrhují 24hodinové školky
Návrh čtyřiadvacetihodinových nemocničních školek rozvířil debatu o nedostatku zdravotníků v tuzemských zdravotnických zařízeních. Thomayerova…
Prof. Oldřich Eliška odešel po krátké nemoci
Prof. Eliška byl oblíbeným učitelem anatomie, jeho přednášky z anatomie srdce a lymfatického systému patřily k nezapomenutelným.
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Profesor Beneš, doyen neurochirurgie a její první atestant
Zemřel prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc. (27. 1. 1921 - 18. 7. 2021). Vzpomínku píší Vladimír Beneš syn a Vladimír Beneš vnuk.
Psychosomatická medicína se hlásí o slovo
Společnost psychosomatické medicíny ČLS JEP v souvislosti s postcovidovým syndromem apeluje na stát, aby zvážil hrazení psychosomatické léčby z…
Místo, kde by onkologie měla být jedinou prioritou
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
MUDr. Bartoš z Moravské Nové Vsi: Ordinace je bez střechy, pacienti trpí úzkostmi
Z Moravské Nové Vsi odjíždí vozidlo Golem pražské záchranky, která tu pomáhala týden. Kromě poskytování akutní péče sloužil Golem také jako zázemí…
Mikroskop, který zobrazí pohyblivý hologram
Pozorování mikroskopických biologických struktur komplikuje jejich rychlý pohyb. Řešení přináší nový prostorový modulátor světla pomocí rychlých změn…
Další ne pro vitamin C, thiamin a hydrokortizon při sepsi
V roce 2017 patřilo podávání vitaminu C, thiaminu a glukokortikoidů pacientům se sepsí a septickým šokem k nejdiskutovanějším tématům, objevily se…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Účinnost přednemocničního podání koncentrátu fibrinogenu u traumat
Multicentrická, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná pilotní studie Flin‑ TIC zkoumala, zda podání koncentrátu fibrinogenu v přednemocniční fázi…
Ženy středního věku vyžadují kontrolu krevního tlaku k prevenci infarktu
Ženy s mírně zvýšeným krevním tlakem krátce po čtyřicátém roce věku mají po padesátem roce věku dvojnásobné riziko akutních koronárních syndromů ve…
Tipy a triky nefarmakologických opatření – každý pohyb se počítá
Součástí výročního sjezdu České kardiologické společnosti byl i prakticky zaměřený blok zacílený na režimová opatření v kardiovaskulární prevenci.…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Čtyři procenta. Dost, nebo málo?
Celkově se na úhradách zdravotních služeb pro rok 2022 dohodli se zdravotními pojišťovnami v rámci dohodovacího řízení zástupci 13 ze 14 segmentů.…
Milan Kubek počtvrté prezidentem ČLK
XXXV. sjezd České lékařské komory konaný v mimořádném termínu dal prezidentovi Milanu Kubkovi mandát po patnácti letech ve funkci dál reprezentovat…
Pozitivní KV anamnéza v rodině aneb kdy odeslat sportovce ke kardiologovi?
„Náhlá srdeční smrt u sportovců je vážným problémem, který vyžaduje pozornost, protože v drtivé většině případů je způsobena základním…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Pacienti s dědičnými aortopatiemi vyžadují multioborovou péči
„Ačkoli geneticky podmíněné aortopatie představují vzácná onemocnění, je potřeba jim věnovat dostatečnou pozornost. Postihují totiž mladé jedince, u…
Dostupnost kauzální léčby cystické fibrózy se zvýšila
Pouhých deset měsíců od schválení inovativního přípravku na cystickou fibrózu se zdravotní pojišťovny dohodly s výrobcem a odbornými společnostmi na…
Smlouvy o sdílení rizik přinášejí úspory
Náklady na inovativní léky rychle rostou. Risk‑sharing pomáhá držet náklady pod kontrolou. I když přicházejí dražší přípravky, počet léčených…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Chci se dívat, jak hoří svět
„Chci se dívat, jak hoří svět,“ pronesla vymyšlená postava. Vyjadřuje jádro pocitů nemalého počtu skutečných lidí. Starší výzkum pravil, že jde o…
Problémy s dýcháním jsou druhým nejčastějším příznakem infarktu
Podle studie má každý čtvrtý pacient s infarktem myokardu atypické příznaky. Tito pacienti s větší pravděpodobností zemřou do 30 dnů ve srovnání s…
Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko CMP u potomků
Studie zahrnující 5,8 milionu dětí zjistila vyšší výskyt cévní mozkové příhody (CMP) o čtyři desetiletí později u těch, jejichž matka měla během…
Seznamte se s CGM MEDISTAR. Profesionální ambulantní systém poskytuje lékaři flexibilitu i dokonalé zabezpečení pacientských dat
CompuGroup Medical je firma, která vyvíjí lékařské ambulantní softwary. Její portfolio je složeno ze systémů PC DOKTOR, PC DENT, DENTIST+, MEDICUS a…
LEDIM 2021 – letní internistické osvěžení
Také už se těšíte na setkání s kolegy tváří v tvář? Na možnost diskutovat i jinak než jen přes chat nebo obrazovku? Pak budete mít už brzy…
Dětské nástavbové obory specializačního vzdělávání
Mohl by to být velmi prospěšný a úspěšný projekt, ovšem nebýt COVID-19. Ještě však není konec a pediatři mohou za velmi výhodných podmínek získat…
Novinky ve světě dermatovenerologie na EADV 2021
Jarní sympozium EADV (Evropská akademie dermatologie a venerologie) bylo další z důležitých virtuálních akcí, které se v tomto roce konaly. Dvoudenní…
EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených…
Mrozek: Chci hledat konsensus a rovnováhu
Po třinácti letech ve funkci viceprezidenta České lékařské komory se MUDr. Zdeněk Mrozek, Ph.D., rozhodl kandidovat na post prezidenta této stavovské…
I pacienti se srdečním selháním si zaslouží kardiorehabilitaci
„Ve srovnání s rozvojem farmakoterapie či implantabilních elektronických přístrojů máme v oblasti kardiorehabilitace vůči nemocným se srdečním…
Poslanci schválili nová pravidla pro léčebné konopí
Novela zákona má zlevnit léčebné konopí – otevře konkurenci pěstitelů a umožní jeho vývoz. Poslanci při jejím projednávání řešili také centrální…
Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Co lékaře naučila pandemie?
Už je to více než rok, co nás zasáhla pandemie koronaviru, které se všichni museli rychle přizpůsobit. Řešením, jak zvládnout spoustu problémů, se…
Profesor Jan Mareš: Ořezávat moderní terapii roztroušené sklerózy úhradovými limity není etické ani úsporné
Uvolnění přísných limitů úhrad moderní terapie pro pacienty s roztroušenou sklerózou by bylo přínosem jak pro léčbu, tak z ekonomického hlediska,…
Čtvrté střídání ministrů za devět měsíců. Prof. Arenberger odchází
Prof. Arenberger oznámil svou rezignaci. Důvodem je tlak médií. Pokud jej vystřídá poslanec Adam Vojtěch, jak oznámil premiér, nemá prof. Arenberger…
Deklarace o opatřeních proti cévní mozkové příhodě
Představitelé ministerstev zdravotnictví v celé Evropě byli vyzváni, aby podepsali Deklaraci o opatřeních k Akčnímu plánu pro boj s CMP v Evropě,…
Deprese jsou častější u pacientů se srdečním selháním než u onkologicky nemocných
Podle studie zveřejněné během Heart Failure Awareness Days, které probíhaly v týdnu od 10. května 2021, trpí téměř každý čtvrtý pacient se srdečním…
Jděte s paliativou do háje? Nemyslím, že je to rozumný přístup
Primář MUDr. Ladislav Kabelka, Ph.D., pracoval dvanáct let v hospici v Rajhradě u Brna, nyní vede již pátý rok domácí hospic v Třebíči. Zakládající…
15. seminář ČIMS: od nových hypolipidemik po telemedicínu
Letos v březnu se uskutečnil 15. ročník celostátního semináře Českého institutu metabolického syndromu, tradičně ve spolupráci s Českou společností…
Skepse a frustrace. Praktici jsou zklamaní, Moderny dostanou méně
Praktičtí lékaři pozorují ve svých ordinacích klesající ochotu lidí nechat se očkovat. Manko, které vzniklo nedostatkem vakcín, se tak nemusí podařit…
Čarodějnice čínské, prosperující
Víra v čarodějnice doprovází lidi ve všech kulturních okruzích celé dějiny. Čarodějnice celého světa mají některé společné znaky. Často jsou…
Evropské miliardy posílí zdravotnictví
Národní plán obnovy je dokončen a schválen. Nejvíce peněz určených na oživení a odolnost Evropské unie půjde v rámci českého zdravotnictví na…
Co říkají nové guidelines pro léčbu CMP
Česká republika patří mezi státy, ve kterých je akutní péče o nemocné s cévními mozkovými příhodami velmi dobře zorganizována včetně plošného…
Nejdůležitější je mít v týmu lidi, kteří jsou chytřejší než jejich šéf, říká ředitel Nemocnice Na Homolce
Sjednotit dvě tváře Nemocnice Na Homolce přišel MUDr. Petr Polouček, MBA, kterého 15. listopadu 2018 uvedl do funkce ministr Adam Vojtěch.
S dobrou ergonomií budeme bez bolesti
„Průměrný věk dožití je v České republice u mužů 76 a u žen 82 let. Každý si tedy může spočítat, kolik roků či dní bude svoje tělo ještě potřebovat,…
Dlouhodobé účinky inhibitorů cholinesterázy u Alzheimerovy choroby
Inhibitory cholinesterázy (ICh) se rutinně používají pro léčbu demence alzheimerovského typu (AD), nicméně není zatím mnoho dat o jejich dlouhodobé…
Fórum: Finance nemocnic v době covidové
Nemocnice vyplatí v květnu podle loňské kompenzační vyhlášky 12,42 mld. na odměnách za péči v covidové pandemii, peníze už dostaly ze státního…
Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu
Distributor souhlasil se změnou smlouvy, místo do očkovacích center bude většinu dodávek od společnosti Moderna dodávat k jednotlivým praktickým…
Aplikace šetří čas během pandemie doktorům i pacientům
Digitalizace ve státní správě se v České republice za poslední rok pohnula raketovým tempem. Přesto však zůstávají odvětví, která stále fungují v…
Mnoho lidí překračuje kritickou hranici stresu
S environmentální fyzioložkou prof. MUDr. Julií Dobrovolnou, Ph.D., z výzkumného centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně…
400 endarterektomií plicnice v jediném českém centru – a nejen pro české pacienty
„S plicními endarterektomiemi jsme u nás začali v roce 2004. Do té doby bylo několik málo pacientů odoperováno v zahraničí a ostatní byli léčeni…
Telekonzultace na Žlutém kopci
Aplikace pro pacienty, vyvinutá pro Masarykův onkologický ústav, umožňuje kromě videohovoru nebo chatu také posílání lékařských zpráv nebo…
Očkování proti COVID-19 i v ordinacích zvládnete díky platformě Medevio bez zbytečné administrativní zátěže
Očkování proti COVID-19 se v ordinacích praktických lékařů konečně rozbíhá naplno. Je však spojeno s velkou administrativní zátěží.
Sestry z nemocnic vyhání hlavně přetížení
Když nové sestry po svém nástupu zjistí, jak situace uvnitř nemocnic vypadá, část z nich odchází. Dokud nebude ve zdravotnictví dostatek dalšího…
Úspěšná benefice České filharmonie
Výtěžek pomůže vyškolit dobrovolníky, kteří budou poskytovat kolegům včasnou a odbornou psychosociální pomoc přímo v nemocnicích projektu SPIS.
Ultrazvuk může zlepšit péči praktika
Probíhající projekt může zvýšit potenciál efektivního využití ultrazvuku v ordinacích praktických lékařů.
Potenciál zákona o elektronizaci zdravotnictví
Koronavirová krize jasně ukázala na ty obory, které značně trpí nedostatečnou mírou digitalizace, a zdravotnictví patří mezi ně. V našem oboru ale…
Vyšla vyhláška s odměnami pro ambulance
Novela kompenzační vyhlášky úhrad za rok 2020 přiznává ambulancím bonusy na odměnu pro každého zdravotníka až 75 tisíc korun, podmínkou je mimo jiné…
V hlavní roli hypertenze - Proč se nedaří dosahování cílových hodnot TK?
V rámci letošního XIX. sympozia arteriální hypertenze vystoupil v bloku s názvem Terapeutické aspekty s přednáškou i prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc…
Břevno v oku
„Kterakž pak vidíš mrvu v oku bratra svého, a v oku svém břevna nezaznamenáš?“ zní otázka stará asi dva tisíce let, najdete ji v Matoušově evangeliu …
Zdravé srdce pracovníků na směny souvisí s biologickými hodinami
Pracovní doba, která se odchyluje od přirozených biologických hodin jednotlivce, je podle výzkumu prezentovaného na online kongresu Evropské…
Vnitřně‑zevní punkce – elegantní řešení okluze centrálních žil
„Naším hlavním cílem je u takto nemocných obnovit cestu pro zavedení centrálního žilního katetru přes uzavřenou jugulární žílu vpravo, která je…
Odchod prof. Černého je tragické rozhodnutí
Řízení Dispečinku lůžkové péče a roli národního koordinátora intenzivní péče převezme dosavadní vedoucí lékař dispečinku doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph…
Vizionář koordinace intenzivní péče i zatracovaný promořovač
Zatímco intenzivisté nešetří pro profesora Vladimíra Černého a jeho práci na ministerstvu zdravotnictví slovy uznání, řada jiných odborníků hodnotí…
Moje role v promořování je přeceňována, říká prof. Černý
Po nástupu nového ministra skončil prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, 13. dubna po pěti měsících v pozici náměstka ministra zdravotnictví. Jen…
Očkování u praktických lékařů neakcelerovalo
Podle předsedy SPL Petra Šonky by se měla distribuce vakcín na čas přesměrovat k praktikům. Významné zlepšení je ale zatím v nedohlednu.
Pacienti s onemocněním srdce potřebují více pohybu
Zvýšený krevní tlak, vysoký cholesterol a diabetes zvyšují riziko srdečních onemocnění. Avšak nová rozsáhlá studie ukazuje, že u lidí s těmito stavy…
Hypertenze: starý problém, nová řešení?
Kardiovaskulární morbidita a mortalita se sice v České republice v posledních dekádách snížila, ale nemoci srdce a cév jsou stále zásadní problém,…
O trestněprávní odpovědnosti lékařů v kazuistikách
Ublížení na zdraví, zejména z nedbalosti, je asi nejčastěji řešeným trestněprávním činem v medicíně. Tomu, jak riziko podobných sporů minimalizovat a…
ECMO zachrání až tři čtvrtiny dětí, které by jinak neměly šanci na život
O současné situaci s využíváním mimotělního oběhu u dětí jsme si povídali s MUDr. Václavem Vobrubou, Ph.D., vedoucím lékařem jednotky intenzivní a…