
Všechny články
Mladých praktiků přibývá, potřebují další podporu
Posílení počtu mladých praktických lékařů pro dospělé a novinky v péči o pacienty s osteoporózou. Témata pro MUDr. Petra Šonku, předsedu Sdružení…
Každoročně zanikají desítky ordinací praktických dětských lékařů
Ordinace praktických dětských lékařů jsou přetížené, některé děti zůstávají bez registrace. Nových lékařů do primární péče nepřichází dost. Zájemci o…
Ženám jsou doporučovány potraviny bohaté na draslík
Pro zlepšení zdraví a zejména srdce je ženám doporučován dostatečný přísun draslíku. Podle studie zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické…
Nemocnice mzdy navýšily, v sociálních službách klesají
Růst platových tarifů v nemocnicích se sice letos nekonal, pokud jde ale o mzdy, podle zdravotnických odborů soukromé nemocnice přistoupily k…
Změní čeští vědci paradigma léčby „high‑risk“ myelodysplastického syndromu?
Je tomu více než půl roku, co byly v časopise Blood Cancer Journal publikovány výsledky akademické prospektivní randomizované klinické studie, jež…
MUDr. Hroboň: Strkat hlavu do písku před stárnutím populace nemá cenu
České zdravotnictví bude muset vzhledem ke stárnutí společnosti fungovat víc efektivně. Důraz na prevenci, transformace nemocnic a digitalizace mohou…
Svůj cholesterol zná jen 28 procent lidí
Obecné povědomí o zdravotních dopadech vysoké koncentrace LDL cholesterolu (LDL‑C) v krvi je sice mezi dospělými lidmi silné, ale neznají vlastní…
U Apolináře se porodní centrum posouvá do 21. století
Na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice byl minulý týden po zásadní rekonstrukci znovu otevřen jeden ze dvou…
Vysoce inovativní léky musely počkat, až si ministerstvo a SÚKL vyjasní postupy
Náběh nové úpravy pravidel pro vstup vysoce inovativních léčivých přípravků do českého zdravotnictví poznamenaly nejasnosti o výkladu. Rozhodnutí o…
Další výzvou pro oblast vzácných onemocnění je urychlení diagnostického procesu
Zapojení českých specializovaných pracovišť do celoevropské sítě i výsledky českého předsednictví v Radě EU jsou podle prof. Pavly Doležalové dobrými…
Unikátní spolupráce urgentní a paliativní medicíny posouvá Česko na post světového leadera
Projekt, jehož cílem je, aby pacienti v terminálním stadiu onemocnění trávili poslední dny a hodiny života doma u svých blízkých namísto na akutním…
Rozdíl v životě revmatologa a jeho pacienta v ČR a Německu
V novinách se často dočítáme o tom, že u našich západních sousedů je život snazší a bohatší než u nás na východě. Měl jsem možnost absolvovat…
Inosin pranobex u akutních i chronických virových onemocnění
Léčivý přípravek inosin pranobex (Isoprinosine, IP) byl na světový trh úspěšně uveden před pěti desítkami let. Jeho široké indikace zahrnují akutní i…
Analýza: Vliv farmaceutického průmyslu na českou ekonomiku
Český farmaceutický průmysl má nezanedbatelný vliv na ekonomiku České republiky. Přináší tisíce pracovních míst s vyšší než průměrnou mzdou, k čemuž…
Hodnota screeningu rizika náhlé srdeční smrti u mladých závodních sportovců
Kardiovaskulární (KV) vyšetření sportovců před účastí na závodech může identifikovat jedince s KV onemocněním s rizikem náhlé srdeční smrti (SCD) a…
Zaváděcí systém elektrod Selectra pro stimulaci levého Tawarova raménka obdržel značku CE
Za posledních sedm dekád prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této cestě je stimulace převodního systému srdečního.
Pojišťovny navrhly koncepci udržitelného zdravotnictví
Demografie si žádá víc než jen postupné kosmetické změny systému zdravotnictví, usoudily zdravotní pojišťovny a přicházejí s návrhem komplexních změn…
Přeshraniční eRecept: Česko drží tempo s čelem pelotonu
V létě zřejmě půjde poslat eRecept do sedmi zemí Evropské unie. Zároveň si pacienti z těchto zemí budou moci vyzvednout eRecept od svého „domovského“…
Hašení požáru v podobě nedostatku praktických lékařů. Cesty existují
Zahájení 17. Kongresu primární péče dominovala debata o řešení nedostatku praktických lékařů pro dospělé a pro děti a dorost.
Budoucnost a současnost geriatrické onkologie nejen na Slovensku
Na problematiku geriatrické onkologie se ve své přednášce zaměřila doc. MUDr. Mária Wagnerová, CSc., z Kliniky radioterapie a onkologie VOÚ a. s.…
Nefrologie dnes již zdaleka není jen dialýza a transplantace
S přibývajícími moderními léky se nejen zásadně mění možnosti léčby pacientů s onemocněním ledvin, ale přeměňuje se i celková struktura nefrologie…
Pacientů s onemocněním ledvin vlivem nárůstu diabetu rychle přibývá
Počet pacientů, kteří trpí zároveň diabetem a onemocněním ledvin, je v ČR odhadován na 350 000–400 000. Jen za posledních deset let se počet…
Prof. Chlíbek: Konspirátoři a lháři mají stále navrch. Musíme zlepšit vakcinační gramotnost
Čeští zdravotníci stále málo komunikují s pacienty o výhodách a potřebnosti vakcinace. Naučili se sice s nimi mluvit o vakcíně na covid, ale možných…
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy
Ultrazvuk nám u hemofiliků pomáhá odhalit neviditelné problémy, říká MUDr. Hrdličková z Hemofilického centra FNO
Onkologický profil ČR: Úmrtnost máme stále vyšší, než je průměr EU
Evropská komise (EK) spolu s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) představila v rámci Evropského registru nerovností v boji proti…
Následná péče po CMP: změna popelky v princeznu
Ve vyspělých zemích včetně ČR je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí. V oblasti akutní péče o pacienty s ikty patří Česko…
VZP nabízí smluvním partnerům nové bonusy pro zvýšení dostupnosti zdravotní péče v preferovaných oblastech
Jedním z hlavních cílů Motivačního programu VZP PLUS je udržení a zlepšení dostupnosti zdravotní péče, a to především v oblastech, kde existuje…
V ČR chybějí zejména služby na pomoc závislým na alkoholu
Ve většině krajů je síť pomoci a prevence pro lidi se závislostmi nedostatečná a těžko udržitelná. Dlouhodobým problémem je nestabilní a nedostatečné…
Když na začátku přichází konec
Místo radosti z nového života prožitek ztráty a strach z budoucnosti, pocity viny, křivdy, že šlo udělat víc. Zvládnout ztrátu dítěte před narozením…
Zvýšení fyzické aktivity se stává prioritou
Důkazů o tom, že pravidelný pohyb má pozitivní vliv např. na kardiovaskulární, metabolické nebo psychické choroby, přibývá. Stále častěji figuruje i…
Česká inovace: Umělá inteligence v diagnostice patologií oka
Včasná diagnostika patologií oka spojených s diabetem mellitus může být opět o něco jednodušší, a to díky vývoji dalšího českého systému umělé…
Jen když se nás bojí
Uvedu jen část slov vyjadřujících ohrožení, která se v současnosti objevují ve všech sdělovacích prostředcích:
Exministr Blatný nastoupí v Bratislavě
Nově vybudovaná Nemocnice Bory v Bratislavě láká nejen slovenské, ale i české lékaře a zdravotníky. Primářem hematologie a pediatrie bude docent…
3. LF UK vybrala podobu nového výukového centra
Tlak na zvyšování kapacity lékařských fakult vyžaduje mimo jiné i zvětšení počtu míst v jednotlivých posluchárnách. Jejich kapacita je často zcela…
Dlouhodobá lůžková péče se neobejde bez osobního nasazení
MUDr. Irena Závadová, která je dnes automaticky spojována s paliativní péčí, se rozhodla pro změnu. První tři roky po škole začínala ve Všeobecné…
Martin Kočí: Ministr Válek si zbytečně pohněval tisíce lidí ve svých vlastních řadách
Mladí lékaři se začínají bouřit. Ani získání atestace jim totiž nezaručuje vyšší platovou třídu. „Bohužel lékařům s atestací ministr jen doporučil,…
Storová: V kontrolách evidence léků v lékárnách pokračujeme
Reexport jako takový nelegální není, distributoři vyvezou ročně léky za dvě miliardy korun. Několik lékáren se ale zřejmě věnuje distribuci léků v…
Fanatici
Asi 1,3 miliardy lidí na světě kouří, 240 milionů lidí je závislých na alkoholu, 15 milionů lidí na nitrožilních drogách, mnoho lidí je závislých na…
Kardiometabolická onemocnění zvyšují riziko demence
Studie vycházející ze švédského registru dvojčat, která zkoumala vztah mezi kardiometabolickou multimorbiditou (CMM) a výskytem demence, zjistila, že…
Fórum: Průměrné výdělky lékařek a lékařů se liší. Proč?
Tak jako v jiných oborech, i v lékařství existuje rozdíl mezi průměrnými výdělky mužů a žen. Jak zveřejnil Český statistický úřad, vydělávali v roce…
Po zemětřesení je třeba okamžitě skokově navýšit kapacitu akutní dialýzy
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí po katastrofálním zemětřesení je crush-syndrom. Pomoci může pracovní skupina Mezinárodní nefrologické společnosti.
Kardiologie vede cestu k modernizaci randomizovaných studií 21. století
Podle prohlášení předních světových kardiologů prezentovaného v časopisu European Heart Journal v prosinci 2022 jsou v současné době pacienti…
Ministerstvo chystá standardy. Tempo digitalizace terčem kritiky
Ještě letos vydá ministerstvo zdravotnictví závazné standardy pro poskytovatele zdravotnických softwarů, ohlásil na konferenci Mladých lékařů v…
Systém vzdělávání mladých lékařů je funkční, jen se nedodržuje
Kompletní reforma systému specializačního vzdělávání lékařů není nutná ani žádoucí. Hlavní problém tkví v nedodržování nastavených pravidel, jejich…
ECMO centrum VFN patří k nejlepším na světě
ECMO centrum Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) získalo jako jediné v ČR prestižní ocenění ELSO Award of Excellence. Zařadilo se tak mezi 50…
VZP si během loňska udržela všechny přebytky
Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodařila loni mnohem lépe, než se očekávalo, a její rezervy se za loňský rok nominálně vůbec nesnížily.
Slovenská studie: Chyby při řízení pandemie mají na svědomí tisíce obětí
Generální prokuratura na Slovensku přezkoumá řízení pandemie. Nedávno zveřejněná studie slovenské poradenské firmy Pažitný & Kandilaki totiž…
Začátek revoluce v poskytování dat. Nárok na údaje z NZIS nejde šmahem popřít
Rozhodnutí Ústavního soudu ohledně poskytování zdravotnických dat je ostrou kritikou přístupu ÚZIS a ministerstva zdravotnictví. Zaznívají slova jako…
Kolibříci šíří osvětu o alopecii
V České republice vznikla relativně nedávno organizace, která usiluje o osvětu široké veřejnosti o alopecii. Snaží se tak podpořit tisíce lidí, kteří…
Fórum: Má v Česku bezdomovec stejnou péči jako miliardář?
Ke kvalitní a bezpečné zdravotní péči mají za zákona rovný přístup všichni pojištěnci, přičemž v systému veřejného zdravotního pojištění jsou povinně…
Svaz zdravotních pojišťoven: Letošní deficit bude 12 miliard
Výhledy na letošek nejsou v očích zdravotních pojišťoven růžové. Plány pojišťoven, odevzdávané na konci loňského roku, rýsují opět nesoulad mezi…
Cave! Molnupiravir může podněcovat nebezpečné mutace SARS CoV 2
Kredit jedné z dosud velmi oceňovaných zbraní v boji proti viru SARS‑CoV‑2 je v ohrožení. Léčivá látka molnupiravir totiž zřejmě stojí za mutacemi…
Ministerstvo zhodnotilo svou práci během předsednictví na jedničku
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka patří mezi největší úspěchy českého předsednictví nové doporučení Rady EU pro onkologický screening…
Farmaceut je největším odborníkem na léčiva
Lékárníci mají stejně jako lékaři doktorský titul, skládají atestační zkoušky a celoživotně se vzdělávají. Mohou být kompetentní poskytovat řadu…
Screening karcinomu pankreatu u vysoce rizikových pacientů
V rámci 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, řešili odborníci i…
Gastroenterologické problémy trápí stále více lidí
Program 17. vzdělávacích a diskusních gastroenterologických dnů, které se uskutečnily 1. až 3. prosince 2022 v Karlových Varech, byl nadmíru bohatý.…
Nový typ podkožního ICD
Mezi potenciální výhody subkutánního ICD patří vyhnutí se použití intravenózní elektrody. Probíhající studie hodnotí bezsvodové kardiostimulátory,…
Muskuloskeletální zdraví sester. Bolavá záda mohou vést k odchodu z profese
Časté zvedání pacientů bez pomoci nebo bez použití odpovídajícího vybavení vede u všeobecných sester a dalších nelékařských pracovníků, kteří pracují…
Odpověď PN Bohnice: Nákupy léků jsou už v pořádku
Zveřejňujeme odpověď Psychiatrické nemocnice Bohnice na redakční zprávu o veřejných zakázkách na nákup léků v nemocnicích:
Efekt krále Midáse
Publius Ovidius Naso (43 př. n. l. – 18 n. l.) ve sbírce Proměny, shrnující antickou mytologii, vypráví, jak dopadla prosba krále Midáse:
Kam míří Evropa? Ke kardiovaskulárnímu plánu
Letošní české předsednictví Radě Evropské unie (EU) si jako prioritu v oblasti zdravotnictví zvolilo prevenci a podporu veřejného zdraví. V tomto…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Co vám nabídne Medicína po promoci 4/2022?
Poslední vydání Medicíny po promoci v roce 2022 otevírá rozhovor s osobností – s významným diabetologem a přednostou Geriatrické interní kliniky FN…
Chytré hodinky v diagnostice srdečního selhání
Vědci z Mayo Clinic publikovali v časopise Nature Medicine studii informující o schopnosti chytrých hodinek s funkcí snímání EKG přesně detekovat…
Léčba interferony je vhodná pro pacientky s RS, které chtějí otěhotnět
Léčba roztroušené sklerózy se neustále vyvíjí, a to nejen díky novým přístupům v terapii. Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA, zástupce přednosty…
Žitníková: Zdravotnictví už zřejmě není pro vládu prioritou
Každoroční vyjednávání o platech ve zdravotnictví ztroskotalo. Pokles reálných příjmů zdravotníků je tak podle odborů jistý a jde jen o to, jak velký…
V brněnském CKTCH provedli 900. transplantaci jater
Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je průkopníkem transplantací jater nejen v ČR, ale i v celé východní Evropě. Provedli…
Pro nové screeningové programy jsou klíčové pokročilé zobrazovací metody
Moderní onkologická léčba vedla v posledních dekádách k zásadnímu prodloužení přežití u celé řady diagnóz. Stále ale platí, že nejvýznamnější vliv na…
Stav proočkovanosti v ČR. Jak se dostat zpátky na vrchol?
Vakcinace byla v uplynulých covidových letech jedním z nejdůležitějších témat ve veřejném prostoru. Očkování tentokrát nebylo jen zdravotním či…
Fonendoskopy budoucnosti využívají umělou inteligenci
Auskultace poskytuje zkušeným lékařům s vycvičeným sluchem první cenné informace o funkci srdce. Dobrý sluch a zkušenost by však v budoucnu mohla…
Fórum: Generační zlom
Předchozí generace lékařů už od fakulty počítaly s tím, že své profesi obětují značnou (a někdy i převážnou) část svého osobního života. Mnozí…
Syndrom diabetické nohy: limitem péče je síť podiatrických ambulancí
Jen polovinu diabetiků s nově diagnostikovaným syndromem diabetické nohy odešle jejich diabetolog do podiatrické ambulance, ukázal průzkum. Může to…
Kubek: „Ševče, drž se svého kopyta“ platí i v medicíně
Lékárníci i sestry jsou připraveni na nové kompetence, které jsou tradičně spojeny převážně s lékaři. Dění na uplynulém sjezdu České lékařské komory…
Sestry mohou předepisovat zdravotnické prostředky. Proč toho nevyužívají?
Sestry tento rok získaly novou kompetenci. Po dohodě s lékařem mohou předepisovat pacientům vybrané zdravotnické prostředky. Z nedávno prezentovaného…
Posílí zdravotní pojišťovny? Plánují se změny rozdělování úhrad
Vláda rozjíždí debatu o změnách systému zdravotního pojištění, návrhy mohou vzniknout v příštím roce.
Duševní zdraví se z popelky stává prioritou
Evropa chystá společnou strategii pro oblast duševního zdraví. Změny jsou nezbytné. Probíhající boom duševních onemocnění zesiluje tlak na beztak…
Maminkovština
Řeči, kterou mluvily maminky a babičky na nejmenší děti, se kdysi říkalo maminkovština. Je nápadná jak zvukově, tak stavbou. Lze ji stejně dobře…
Data všude kolem nás. Příležitost, kterou zatím neumíme vytěžit
Využití dat k lepšímu řízení zdravotnictví a dalšímu výzkumu brzdí legislativa a nedostatky v digitalizaci.
Zdravější plíce – zdravější lidé
U příležitosti Světového dne chronické plicní nemoci (CHOPN), který každoročně 16. listopadu připomíná dopad chronických plicních onemocnění na…
Vliv středomořské diety na léčbu melanomu
Podle nové studie prezentované na UEG Week 2022 byla konzumace středomořské stravy, bohaté na vlákninu, mononenasycené mastné kyseliny a polyfenoly,…
Vzácná onemocnění: Opusťme koncept paternalistické medicíny
Vzácná onemocnění jsou jednou z oficiálních priorit českého předsednictví Rady Evropské unie. Dosavadní celoevropské legislativní regulace a…
Je porušování zákoníku práce ve zdravotnictví systematické?
Ministerstvo zdravotnictví se chce intenzivně zabývat porušováním zákoníku práce v nemocnicích. Rozbuškou byla medializace akce dvou stovek…
Sjezd ČLK. Lékaři varují před snižováním kvality péče
Parametry úhradové vyhlášky podle České lékařské komory nestačí k pokrytí zvýšených nákladů způsobených inflací a ohrožují kvalitu i dostupnost péče.…
O prachy tu nejde. Noví praktici na periferii potřebují jinou podporu
Podaří se udržet dostupnost primární péče v celé republice? Nevím. S hašením tohoto požáru jsme začali příliš pozdě. Otevřít si praxi praktického…
Farmaceutická strategie pro Evropu. V centru všeho dění musí být pacient
Evropská léková legislativa musí reagovat na vývoj léčebných možností, nerovný přístup pacientů k nejmodernějším lékům a postupné snižování…
Prevence nebolí a může vám zachránit život
Vlastní zkušenost s nádorovým onemocněním přivedla Pavla Novotného k myšlence založit spolek, který bude pomáhat onkologicky nemocným i jejich…
Lepší management osteoporózy už od roku 2023?
V České republice trpí osteoporózou 500 000 až 750 000 obyvatel a každá druhá žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let utrpí osteoporotickou…
Bonifikace pro praktiky nově: podpora regionů bez doktorů
VZP investuje do bonifikací pro praktiky v oblastech, kde jich není dost. Doufá, že získá alespoň 13 nových ordinací pro dospělé a 17 pro děti. …
Fórum: Předčasný důchod „beztrestně“ pro koho?
Zdravotničtí záchranáři by podle projednávané novely měli mít od roku 2023 možnost předčasných důchodů. Odejít by mohli dříve až o pět let, aniž by…
Ukrajinské zdravotnictví volá o pomoc. Česko odpovídá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jednal během kyjevské cesty českých ministrů se svým ukrajinským protějškem Viktorem Ljaškem o…
Šéfkou zdravotnických odborů zůstává Dagmar Žitníková
Dagmar Žitníková obhájila na letošním sjezdu post předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP). Spolu s ní budou v…
Ministerstvo spustilo bezplatné vzdělávání sester přes webcasty
Jak je to s kompetencemi sester? Jaké činnosti může vykonávat praktická a jaké všeobecná sestra? Co si lze představit pod pojmem odborný dohled? Jak…
Alice Strnadová: Nejsem žádná paní Colombová. Hájím zájmy sester
Jak pandemie změnila pohled široké veřejnosti na práci zdravotníků? Roste mezi mladými lidmi zájem o studium na zdravotnických školách? A je vůbec…
Elektronizace potřebuje strukturovaná data
Zdravotnictví chce do budoucna sbírat a analyzovat mnohem více strukturovaných dat než dosud, už teď jsou přitom kapacity na jejich zpracování…
Fórum: Co může přinést Evropský prostor pro zdravotní data?
Evropská komise v květnu letošního roku předložila návrh nařízení o tzv. Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS) s cílem zlepšit a zrychlit…
Screening u karcinomu prostaty: Jak zachytit jen klinicky významné nádory?
„Naším cílem a cílem celého nového programu je zabránit overdiagnosis a overtreatmentu,“ říká o připravovaném screeningu karcinomu prostaty prof.…
Výzkum: Umělá inteligence v prevenci sebevražd
Identifikace osob ohrožených sebevraždou je zásadní pro prevenci a zvládání sebevražedného chování. K vyhodnocení rizika suicidia jsou běžně…
Nemocnice pro 21. století. V Martině už hledají dodavatele
Ve slovenském Martině, 80 kilometrů od českých hranic, má za čtyři roky stát nová moderní nemocnice, která bude využívat data ze sítě senzorů v rámci…
Přehlížené problémy LGBT+ lidí
V Česku stále chybějí relevantní data o problémech LGBT+ osob. Ačkoli neheterosexuální lidé tvoří podle odhadů pět až deset procent společnosti,…
Brněnská biobanka otevřena
Ve středu 19. října byla slavnostně otevřena biobanka CELSPAC. Aktu se ujali vědci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,…
„Nemorální“ odměňování mladých lékařů trvá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v poslední době opakovaně připomínal svou zásluhu na napravení „nemorálního“ odměňování mladých lékařů…
Nová „elektronická kůže“ nepotřebuje dráty, čipy ani baterii
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) učinili významný pokrok ve vývoji nové elektronické kůže, která potenciálně umožní…
Studie: ČR v digitalizaci zdravotnictví zaostává, není připravena
Nedostatečná legislativní úprava, nekoncepční řízení ze strany státu. Digitalizace v České republice probíhá spíše živelně – dílčí projekty jsou…
Panasonic air-e čistí vzduch pomocí miliard nanočástic
Společnost Panasonic Heating & Cooling Solutions uvedla v říjnu 2022 na český trh air-e – svůj první samostatný generátor nanoe™X. Tato technologie…
Zaměřeno na prevenci: odborná konference Prevon se v Praze konala již popáté
Screeningové programy fungují, ovšem je co zlepšovat. Zásadní výzvou pro budoucnost je zvýšení účasti občanů na screeningových programech. Posílit by…
LPS zřejmě posílí nelékaři. Získají nové kompetence
Dlouhodobě nevyhovující personální situaci v lékařské posudkové službě (LPS), která vede k průtahům při posuzování zdravotního stavu pro účely…
Co vysvětluje vysokou úmrtnost u mentální anorexie?
Čtyřčlenný tým specialistů z USA (3 univerzitní pracoviště ve dvou státech) si „posvítil“ na příčiny vysoké úmrtnosti u mentální anorexie. Nabídl též…
Obezita jako jeden z nejčastějších rizikových faktorů u hypertoniků – komplexní přístup k léčbě
Arteriální hypertenze je častou komorbiditou pacientů s nadváhou a obezitou. Tak jako každá skupina pacientů, i obézní pacienti mají svá specifika,…
Dárce v registru znamená stejnou naději pro nemocného jako dárce v rodině
Hematolog MUDr. Pavel Jindra, Ph.D., je vedoucím lékařem Českého národního registru dárců dřeně a již deset let primářem Hematologicko‑onkologického…
30 let Českého národního registru dárců dřeně
Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) a Nadace pro transplantace kostní dřeně (NTKD) již třicet let zachraňují životy těch, kteří onemocnějí…
Nová orexinová hypnotika nejsou spojena s pády
Desetičlenný tým japonských odborníků ze Saga University se zabýval spojitostí antagonistů orexinového receptoru a pádů během hospitalizace. Výsledky…
Screening familiární hypercholesterolémie brání zbytečným infarktům
Cestu k co nejefektivnějšímu screeningu familiární hypercholesterolémie má urychlit pražská deklarace, představená na mezinárodním setkání expertů.
S inhibicí SGLT 2 není čas ztrácet čas
Glifloziny patří mezi farmakologická překvapení třetího milénia. Zpočátku asi nikdo nečekal, že některé léky z této skupiny získají hned několik…
Záchranářům roste naděje na předčasný důchod
Permanentní vystavení zvýšené psychické zátěži, neustávající stres. To jsou hlavní důvody, proč by se měli zdravotničtí záchranáři zařadit po boku…
Nobelova cena za lékařství letos míří do oblasti evoluční genetiky
Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství za rok 2022 získává švédský expert na evoluční genetiku Svante Pääbo za dekódování starověké DNA. Ocenění…
Nemocničním lékařům na Slovensku došla trpělivost
Hromadné výpovědi lékařů mohou po letech znovu ochromit slovenské zdravotnictví. Odboráři nejsou spokojeni s vládním návrhem zvýšení platů ani s…
BOD jsou zpět v plném rozsahu
Brněnské onkologické dny jsou tradičně tuzemskou největší odbornou akcí zaměřující se na onkologickou problematiku. Před nástupem pandemie onemocnění…
Ředitelka EMA: Posuzujeme nová antivirotika na covid a stovka výrobců vyvíjí další
Státní ústav pro kontrolu léčiv v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie hostil takzvaný stakeholder meeting, společné jednání evropských…
Cibula: Apolinář musí být maximálně vstřícný
Jedna z největších klinik pražské Všeobecné fakultní nemocnice po osmnácti letech změnila vedení. „Budu se snažit o jasnější oddělení pracovní náplně…
NÚVR má ambici přinášet lepší koordinaci i efektivitu onkologického výzkumu
Lepší diagnostika, léčba, nové patenty, publikace, certifikované metody, expertní doporučení. To vše a především významný pokrok v boji s…
Nárůst antibakteriální rezistence již nelze zastavit, snahou je ji zpomalit
Období, kdy byla antibiotika nepostradatelnou součástí medicíny, se zřejmě chýlí ke konci. Již několik let lékaři varují, že kvůli nadužívání těchto…
Odborníci na infekce se sešli v Praze
Hlavním tématem VIII. kongresu klinické mikrobiologie, infekčních nemocí a epidemiologie (KMINE), který se v Praze konal od 22. do 24. září 2022 a…
Zdravotnictví 2023: Jak by měly růst platy ve zdravotnictví?
Tradiční přetahovaná o výši platů a mezd ve zdravotnictví se nevyhnula ani letošní odborné konferenci Zdravotnictví 2023. Zatímco zdravotnické odbory…
Šonka: Úhrady v příštím roce víc podpoří prevenci
Navýšení úhrad pro praktiky na rok 2023 je dobré. Máme povědomí o možnostech ekonomiky a státního rozpočtu. Neočekáváme, že se plně vykompenzuje celá…
Polovina Čechů sleduje chytrým zařízením svůj stav
Lidé jsou poměrně otevření telemedicíně a zvyklí na měření kroků nebo dalších údajů o zdraví. Výsledky průzkumu představil na konferenci LIFMAT Jakub…
Stroj nenahradí rozhodování lékaře, ale pomůže mu
Nejen analýza obrazu, ale i jiných dat je vhodné pole pro uplatnění umělé inteligence v medicíně. Velká zdravotní data jsou pro lidské oko…
Barva kůže ovlivňuje výsledky pulsní oxymetrie i rozhodování o léčbě
Existuje systematické zkreslení výsledků pulsní oxymetrie z rasových a etnických důvodů u pacientů s covidem‑19 a existuje souvislost mezi tímto…
Jak srazit hlavu covidu? Raději měděným než stříbrným mečem
Antimikrobiální účinky stříbra jsou v praxi dobře známé a široce využívané. Proti viru SARS‑CoV‑2 však existuje efektivnější zbraň. Vědci z Porúrské…
Studie DELIVER zahání dlouholetou frustraci
Studie DELIVER byla asi nejsledovanějším sdělením letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně. Redakce Medical Tribune…
Studie DELIVER dominovala kardiologické fiestě v Barceloně
Asi nejsledovanějším sdělením během letošního zasedání Evropské kardiologické společnosti v Barceloně byla prezentace závěrů studie DELIVER s…
Evropo! Zajisti nepřetržitou dostupnost léků, žádá GIRP
Evropská asociace pro distribuci zdravotní péče (GIRP) vydala prohlášení, ve kterém žádá Evropskou komisi a členské státy EU, aby pomohly v…
Nedostupnost léků je konstantní problém. Co říkat pacientům?
Pro lékaře může být mnohdy těžké udržet si dokonalý přehled o aktuálním stavu zásob léčivých přípravků, které předepisují svým pacientům. Pacienti…
Nedostatek radiologických asistentů jako evergreen našeho zdravotnictví
Zdravotnická zařízení napříč republikou se již řadu let potýkají nejen s chronickým nedostatkem všeobecných sester, ale také radiologických asistentů…
Spánkové poruchy spojené s covidem‑19
Výzkumníci z Centra výzkumu spánku a chronobiologie Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) realizují rozsáhlý výzkum vlivu onemocnění covid‑19 na…
S léčbou inhibitorem SGLT‑2 je třeba začít co nejdříve
Empagliflozin se stal prvním inhibitorem SGLT‑2 s dostupnými daty pro zlepšení prognózy srdečního selhání napříč celým spektrem ejekční frakce levé…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Role umělé inteligence v optimalizaci farmakoterapie srdečního selhání
Pro léčbu srdečního selhání se používá velké množství různých typů léků. Dosud však není známo, kteří pacienti mají ze kterého typu léku největší…
Česká inovace v léčbě akutní leukémie výrazně prodlužuje přežití
Čeští vědci představili inovativní metodu léčby akutní leukémie. Tým složený z vědců z centra BIOCEV, 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze…
Zdravotnictví se bez kvalitního managementu neobejde
Lékařský obor je ve společnosti brán za povolání, ve kterém jde spíše o poslání lidem než o práci. Většina lidí zná tuto profesi jen z ordinace a…
Inovace ve V4 a Izraeli tématem mezinárodní konference
Na mezinárodní hybridní konferenci Healthcare Innovations in Visegrad Countries and Israel budou prezentované výsledky mezinárodního projektu…
Evropští ministři v Praze potvrdili větší spolupráci ve zdravotnictví
Ministři zdravotnictví členských zemí EU v Praze ladili kromě jiného pomoc Ukrajině a dohody s dodavateli covidových vakcín. Mluvilo se také o rovném…
Akční plán pro digitální kardiologii
Na kongresu ESC 2022 byl představen materiál The WHF Digital Roadmap, který popisuje potenciál a hlavní překážky implementování digitálních…
První doporučení ESC pro kardioonkologii
Cílem nových doporučených postupů, zveřejněných u příležitosti letošního kongresu ESC, je omezit nežádoucí účinky onkologické léčby na srdce tak, aby…
Experti UEG připomínají nezbytnost screeningu CRC
Ve dnech od 8. do 11. října 2022 se bude ve Vídni konat vůbec první hybridní kongres UEG (United European Gastroenterology), který ve své zavedené…
Fórum: Jaké nejdůležitější úkoly stojí před českou onkologií?
Česká republika v rámci svého předsednictví v Radě EU klade důraz na implementaci Evropského plánu boje proti rakovině. Vláda také schválila Národní…
Partnerství ČR a UNICEF. Lepší dostupnost péče a zapojení ukrajinských zdravotníků
Během válečného konfliktu na Ukrajině přijala Česká republika nejvíce uprchlíků na počet obyvatel na světě. Statisíce prchajících, zejména z řad žen…
Dyslipidémie v pediatrické praxi
V bloku ICHS na odborném setkání 34. Šamánkovy Poděbrady vystoupil prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D., ze III. interní kliniky 1. LF UK a VFN Praha s…
Čurila: Stimulace převodního systému bude brzy metodou první volby
První kardiostimulátor byl implantován před více než 60 lety. Od té doby prošla kardiostimulace obrovským vývojem. Jedním z posledních kroků na této…
S konflikty na psychiatrických odděleních pomůže nový projekt
Nácvik deeskalačních technik může významně snížit počet konfliktních situacích na odděleních s psychiatrickými pacienty.
Nošení roušky zesiluje škody způsobené kouřením
Kouření tradičních nebo nehořlavých cigaret v období nošení roušek má za následek dvojnásobný nárůst vydechovaného oxidu uhelnatého a zhoršenou…
Používání měřičů prokazatelně zvyšuje fyzickou aktivitu
Review zahrnulo téměř čtyři desítky systematických přehledů a metaanalýz a konstatuje: Máme dost důkazů na to, abychom doporučili používání…
Anestezioložka: Práce na misích je životní výzva
Letos na jaře se na misi do Afghánistánu vydala i česká anestezioložka MUDr. Štěpánka Vitovská. Před několika týdny se z ní vrátila do ČR. Pracovala…
Chytrá inzulinová pera
Na 58. diabetologických dnech v Luhačovicích v bloku věnovaném technologiím v léčbě diabetu přednesl MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III. interní kliniky…
Úspěch multidisciplinárních týmů závisí na mravenčí práci i na podpoře vedení
Vrchní sestra Psychiatrické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Bc. Zuzana Fišarová působila několik let jako hlavní metodička projektu…
Multidisciplinární model psychiatrické péče již úspěšně funguje. Zatím ale ne všude
Součástí procesu reformy psychiatrické péče, který je řízen MZ ČR, je i projekt Multidisciplinarita v psychiatrické péči. Ten je úspěšný u lékařů i…
Nahoře jako dole?
Hierarchie, tedy pořadí či posloupnost podle významu nebo hodnosti, je natolik běžnou součástí naší každodenní společenské zkušenosti, že ji často…
Ministerstvo zbrojí na podzimní vlnu. Hlavní zbraní zůstává vakcinace
Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo registrace na čtvrtou dávku očkování proti covidu. Vakcíny mRNA od společností Pfizer a Moderna se mají stát…
Covid je hrozba. Vakcinace bude plně hrazena i v dalších letech
Ministerstvo zdravotnictví ČR nebude ustupovat ze svého liberálního přístupu, nechystá restrikce a neučiní vakcinaci proti covidu povinnou.…
Fórum: Co soudí zdravotníci o druhém přeočkování proti covidu?
Druhou posilující dávkou se očkuje od 18. července. Vakcinologové ji doporučují lidem od 60 let, klientům a pečujícím v zařízeních sociální péče,…
Philipp: Letošní úspory jsou nezbytné. Automatická valorizace přinese stabilitu
„V posledních letech se na platbách za státní pojištěnce přidalo do zdravotnictví hodně peněz. Jsem rád, že tam jsou, ale chápu, že to musí mít…
Předčasná menopauza je spojena se zvýšeným rizikem srdečních problémů
Podle studie zveřejněné 1. srpna 2022 v časopise Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal menopauza před 40. rokem věku je…
Farmaceutická strategie EU: Nenechat si ujet vlak
Evropa řeší, jak zajistit rovnější dostupnost léků. Rozhoduje se také o budoucnosti podpory vývoje nových léků v EU, zejména pro ty zdravotní oblasti…
Hebborn: Účinné a efektivní léky by měly být dostupné v celé EU
Evropská spolupráce při HTA hodnocení léků může zrychlit přístup pacientů k inovativním lékům, věří Ansgar Hebborn, vedoucí pracovní skupiny EFPIA…
Riziko srdeční zástavy u uživatelů (některých) antidepresiv
Bylo referováno o sporných výsledcích ohledně spojitosti mezi užíváním antidepresiv a rizikem zástavy srdce mimo nemocnici (OHCA – out‑of‑hospital…
Na 40 procent pacientů s karcinomem plic se operuje mimo centra
Ani tak závažné onemocnění, jako je karcinom plic, nemusí znamenat rozsudek smrti. Záleží na rychlosti stanovení diagnózy, ale také na tom, kde se…
Průzkum: Doplatky nutí lidi nedodržovat dávkování
U některých léků mohou být doplatky příčinou nesprávného užívání spíše než u jiných. Ukazuje na to analýza a dotazníkové šetření společnosti…
Urbánek: Hepatitida C nikdy nezmizí, ale lze ji dostat pod kontrolu
Přední český hepatolog prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., z Interní kliniky 1. LF UK a ÚVN v Praze se problematice chronických virových hepatitid věnuje…
ECDC: Čekat na lepší vakcíny se u rizikových nevyplatí
Doočkovat všechny bez prvního boosteru, lidem od 60 let podat brzy druhou posilující dávku, taková jsou aktuální doporučení evropských autorit.…
Haluzík: První virtuální národní institut je jedinečný projekt
Přednosta Centra diabetologie, vedoucí Laboratoře translační a experimentální diabetologie a obezitologie IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., se…
Projekt CarDia je historicky největším počinem v ČR na poli civilizačních chorob
Národní institut pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění (CarDia) spojuje pět center vědecké, výzkumné a klinické excelence. Své…
Lymfoproliferativní onemocnění
V hematologickém bloku na 17. kongresu Interní medicína pro praxi v Olomouci zazněly od MUDr. Jozefa Michalky z Interní hematologické a onkologické…
ADA 2022: Glifloziny a snížení rizika fibrilace síní v reálné praxi
Dalším důležitým účinkem gliflozinů, které se stále více prosazují v terapii diabetu, je kromě prevence akutních exacerbací srdečního selhání a…
Jak být neustále up‑to‑date v online době
Vzdělávací zdroje na internetu, zahraniční stáže, téměř neomezené možnosti odborné diskuse s kolegy ze zahraničí. Možnosti odborného rozvoje jsou…
Hlášení úrazu nebo jiného poškození zdraví podle §55 zákona č. 48/1997 Sb.
V aktuální Poradně VZP se věnujeme problematice hlášení úrazu. Kdo má oznamovací povinnost? Co musí poskytovatel zdravotních služeb zaslat pojišťovně…
Na antibiotickou rezistenci se pozapomnělo, ale nezmizela
Práce se sledováním a zvyšováním kvality v nemocnicích je čím dál úžeji spojena s prací s daty: získáváním kvalitních srovnatelných dat o procesech a…
CNS profylaxe u vysoce rizikového difuzního velkobuněčného B lymfomu
Profylaktické vysoké dávky metotrexátu (MTX) nebo metotrexát intratekálně jsou běžně spojeny s indukční imunochemoterapií u pacientů s difuzním…
Anketa: Jak covid‑19 zasáhl léčbu karcinomu prsu
Před více než půl rokem Medical Tribune spolupořádala seminář na téma zhoubných nádorů prsu s důrazem na triple negativní karcinom (TNBC) v kontextu…
ASCO a WHO budou spolupracovat na zlepšení kvality onkologické péče
V rámci spolupráce oznámené 3. června 2022 bude Americká společnost klinické onkologie (ASCO) spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO)…
Bůh si je přebere
V průběhu křížové výpravy proti albigenským kacířům na jihu Francie bylo obleženo město Béziers. Jeho měšťané odmítli kacíře vydat. Roku 1209 město…
Nový NZIS a jeho role v hodnocení kvality
Národní zdravotnický informační systém už přináší zajímavá data o kvalitě péče. Prostor pro zlepšení je ve vybudování toku informací zpátky k…
Fórum: Aplikace pro zdraví
Mobilní zdravotní aplikace nelze považovat za plnohodnotnou náhradu klasické zdravotní péče, jsou ale užitečným doplňkem odborné péče. Za covidu…
Intervenční kardiologie přitahuje lidi energické a nápadité – i díky tomu se stále rozvíjí
„Za poslední dvě dekády se v intervenční kardiologii událo skoro až nepředstavitelné množství věcí. Kdyby mi v roce 2002, když jsem s invazivou…
NKÚ: kontrola dotací na psychiatrii nedostatečná
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby při rozdělování dotací na reformu psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví podle kontrolorů…
Valorizace prošla na výboru
Sněmovní výbor pro zdravotnictví doporučil schválit zavedení automatické valorizace plateb za státní pojištěnce s tím, že by v roce 2023 měla platba…
Kardiovaskulární rizikové faktory u starších osob: Desetiletá následná analýza přežití
Stárnutí a kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou úzce spjaty. Starší populace je běžně postižena zdravotními stavy, jako jsou např. křehkost,…
Nielsen z Dánska: Před všemi zeměmi EU stojí v péči o zdraví stejné výzvy
Dánské zdravotnictví je napřed v digitalizaci a vyznačuje se nejkratší průměrnou dobou hospitalizace. „Při řešení délky hospitalizace se nedá dívat…
Data zdravotnictví a sociálních věcí se možná propojí
Efektivnější řízení zdravotně sociálního pomezí, to je cílem iniciativy, podle které by část dat ze sociální oblasti mohl začít zpracovávat ÚZIS.
Zapojení kardiologů do intervenční léčby CMP dává smysl
Péče o nemocné v riziku ischemické cévní mozkové příhody (iCMP) a o ty, které iCMP postihne, stojí na pomezí mezi neurologií, kardiologií a vnitřním…
V Česku vzniká „National Cancer Institute“, národní autorita pro výzkum rakoviny
Tři hlavní uzly v Praze, Brně a Olomouci, jedenáct výzkumných pracovišť, 71 týmů s výrazným zastoupením zahraničních a mladých výzkumníků. Více než…
Storová: Díky revizím úhrad se k léčbě dostane mnohem více pacientů
Kolem generik a biosimilárních léků pořád panuje mnoho nejasností. „Kopie“ originálních léků však přinášejí do rozpočtu značné úspory, což umožňuje…
Fórum: Dopady inflace na zdravotnictví
Inflace v dubnu překonala čtrnáctiprocentní hranici, za květen a červen se může dostat nad 15 procent. Úhrady za poskytnutou péči pro rok 2022…
Úskalí vyřizování žádostí o úhradu zdravotní péče
Vystavení žádanky o schválení/povolení výkonu, zdravotnického prostředku nebo léčivého přípravku jsou každodenní činností skoro všech zdravotnických…
Legislativní novinky v oblasti zdravotnických prostředků
Ve dnech 5. a 6. května se konal v prostorách Univerzity Pardubice již XX. celostátní kongres s mezinárodní účastí nazvaný Mezioborová spolupráce při…
Fórum: O prevenci mluví každý… a někdy nic víc
V posledních měsících ministr zdravotnictví i další politici intenzivně mluví o podpoře prevence. Dlouhodobě je zmiňována v řadě dokumentů, např.…
Jak na deprescribing u křehkého seniora
„Optimalizace farmakoterapie je esenciální součástí péče o starší, polymorbidní a křehké pacienty, u kterých bychom se měli snažit identifikovat a…
Česko chce dostat onkologii na evropské výsluní
Každý rok v České republice umírá na zhoubný novotvar 28 000 osob. Příležitostí, jak to změnit, je i nastávající předsednictví Rady EU. Právě…
Prausová: Naším cílem je další propojení onkologických týmů
„V ČR máme výborné praktiky a chceme jim ještě více zjednodušit práci tím, že jim nabídneme možnost online komunikace s multidisciplinárními…
V páteřní chirurgii se teď nejvíce skloňuje robotika
„Vývoj technologií ve spondylochirurgii se ubírá směrem k robotice, která ještě není ve fázi, kdy bychom se na ni mohli stoprocentně spolehnout, ale…
Agnotologie. Nevědomost je moc
Bill McKibben, environmentalista, napsal k debatě o klimatické změně: „Ztratili jsme spoustu času s představou, že se účastníme debaty o datech a…
Táborský: Guidelines a úhrady, pak budeme v digitální kardiologii napřed
„Česká kardiologická společnost svým XXX. sjezdem definitivně postoupila do éry digitální kardiologie,“ říká prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., první…
TALOS‑AMI: Časná změna tikagreloru za klopidogrel u pacientů po infarktu myokardu
Duální protidestičková léčba sestávající z kyseliny acetylsalicylové (ASA) a inhibitoru P2Y12 je zlatým standardem u pacientů s akutním infarktem…
Zdravotní klauni komunikují za hranicí řeči
Často slýcháme někoho říkat, že Zdravotní klauni „krásně komunikují“. Pozná se to nejlépe podle toho, že hospitalizované děti, jejich rodiče, ale i…
Prof. Chodik: Chytré systémy pro podporu rozhodování lékařů jsou slibná cesta
Největší výhodou, se kterou může pracovat MaccabiTech ve svých výzkumech, je přístup k mohutné databázi zdravotních údajů mateřské skupiny Maccabi.…
Účinky vazopresinu a metylprednizonu při nemocniční oběhové zástavě
Management péče o pacienty se srdeční zástavou v nemocničním prostředí vychází z principů rozšířené kardiopulmonální resuscitace. Podání dalších léků…
Odliv. Od kolektivního k individuálnímu, od racionality k emotivitě
Racionalita, unikátní a největší výtvor řecké antické filosofie a jejích pokračovatelů, je namáhavá, musíme se jí učit. Natož moderní vědecké myšlení…
Remedia č. 2/2022 - omluva
Vážení čtenáři, v části nákladu časopisu Remedia č. 2/2022 došlo k záměně tiskových archů. Za chybu se omlouváme, a pokud Vám toto vadné číslo…
Studie Prague OHCA se pohybovala na hraně možného
Málokdy se dostane české originální akademické studii takového zájmu, jako tomu je v případě Prague OHCA study. Práci publikovali autoři z Všeobecné…
Kubek i Jojko: Navržené platby za státní pojištěnce nestačí
S představeným návrhem pro automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce představitelé lékařů nesouhlasí. Na nejbližší roky podle nich slibuje…
Příběh Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského
Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského je jedinou církevní nemocnicí s akutní péčí v ČR. Nachází se v klidné části pražské Malé Strany,…
Místo, kde se akutní péče snoubí s péčí paliativní a duchovní
V uplynulých sto letech je asi první ředitelkou nemocnice v řeholním šatu. K boromejkám ji přivedlo poslání starat se o nemocné a trpící. I když to…
Moderní technologie mění transplantace
„V Česku nám stále zásadně chybějí žijící dárci ledvin, s jejich pomocí bychom mohli transplantovat výrazně víc pacientů a s lepšími výsledky,“ říká…
Studie odhalila značné rozdíly v předepisování doporučených léků na HFrEF
Léčba srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí (HFrEF) zlepšuje přežití, ale často je nedostatečně využívána anebo je poddávkována. Rozsáhlá…
Nové výzvy pro FNUSA-ICRC
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA‑ICRC) má od nového roku nové vedení, prof. MUDr. Irenu Rektorovou,…
Vzpomínky na slavné české lékaře u Purkyňova samovaru
Již celkem dvě desítky setkání uspořádal v Lékařském domě Klub J. E. Purkyně – letošní jubilejní XX. setkání se uskutečnilo 12. dubna s potomky…
Pneumologové z celé ČR nejen o astmatu, CHOPN a karcinomu plic
Letošní XXVI. ročník Hradeckých pneumologických dnů se po covidové odmlce od 20. do 23. dubna 2022 konal opět prezenčně a sešli se zde odborníci…
Fórum: Automatická valorizace plateb státu je žádoucí a logická
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje zavést automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce, aby napříště nebyly platby státu každoročním…
Obezita a hypertenze – stále aktuálnější téma v ordinaci
Na programu letošního XX. sympozia arteriální hypertenze, které se konalo v Praze 6. dubna 2022, byla i přednáška „Optimální antihypertenzní léčba…
Množství vydaného léčebného konopí roste
Léčebné konopí z lékáren je dostupné stále většímu množství pacientů. Probíhající změny mohou tento trend dál posílit.
Český přínos k pochopení účinku inhibitorů PARP
Mezinárodní tým vědců pod vedením Hany Hanzlíkové z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR a Keitha Caldecotta z Univerzity Sussex ve Velké…
Robot pomáhá při zavádění kochleárního implantátu, prodloužená implantace je výhodou
Lékaři motolské fakultní nemocnice začali letos v březnu jako první ve střední a východní Evropě využívat při zavádění kochleárního implantátu u…
Organizace péče o nemocné po cévní mozkové příhodě
Akutní péče o nemocné s cévní mozkovou příhodou (CMP) a její organizace je v České republice na špičkové úrovni. O nemocné se stará síť…
Lékařské fakulty pomáhají ukrajinským medikům
České lékařské fakulty vnímají obtížnost situace, zároveň však chtějí zachovat kvalitu studia. Krátce po vypuknutí války nabídly univerzity studentům…
WHO: Paxlovid je pro rizikové nejpřínosnější
Důkazy ze studií u antivirotika Paxlovid potvrzují snížení rizika hospitalizace na covid‑19 o 85 procent. U rizikových pacientů, jako jsou staří nebo…
Fórum: Ukrajinské děti péči mají, ale co až jich ještě přibude?
Současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny z velké části tvoří děti. Kolik jich bude, se dá jen předpokládat, podle odhadů ministerstva zdravotnictví může…
Současné výzvy inovativní léčby v hematoonkologii
Celodenní konference pořádaná AHCM (Academy of Health Care Management), která se konala 16. března 2022 v Praze, byla tentokrát věnována inovativní…
Přetížení psychiatrických ambulancí jako další následek covidu
Akutní psychiatrická péče se po pandemických omezeních vrací do normálního provozu. Výzvou zůstává přetížení ambulancí. Podle studie Národního ústavu…
Digitální technologie v léčbě arytmií
Kdo by měl sledovat svoji srdeční frekvenci a rytmus a jaké zařízení by k tomu měl používat? Právě na to se zaměřil mezinárodní konsensuální dokument…
Kuřáci se srdečním onemocněním by mohli získat pět zdravých let tím, že přestanou kouřit
Podle výzkumu prezentovaného na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology, který se konal na přelomu března a…
Otevírání a zpřístupňování zdravotnických dat: trend sílí
Národní portál psychiatrické péče publikuje interaktivní grafy i otevřené datové sady. Systém hlášení nežádoucích událostí zveřejňuje údaje pro…
Fórum: Jak pandemie mění využití telemedicíny?
Při koronavirové pandemii dostala telemedicína silný impuls k rozvoji. O její možnosti se začalo zajímat mnohem více lékařů a poskytovatelů než dřív,…
Odborníci zkoumají mezinárodní rozdíly v přežití u karcinomu plic
Konsensus dosažený odbornou pneumologickou komunitou v rámci International Cancer Benchmarking Partnership (ICBP) prezentovaný na Evropském kongresu…
Lékaři z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků. Zatím pomohou s tlumočením
Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka uprchli před válkou na Ukrajině, je i celá řada lékařek a lékařů. Ti nyní dostanou možnost pracovat v…
CompuGroup Medical nabízí softwary pro zubaře a dentální hygienisty
Rodina CompuGroup Medical kromě programů PC DENT a DENTIST+ pro stomatology nabízí i DENTIST+ DH, specializované řešení pro dentální hygienisty.
Na 48 místech VZP hledá praktika, na 72 praktika pro děti
Čtvrtina dětí je registrována u praktických dětských lékařů v důchodovém věku. V patnácti obvodech obcí s rozšířenou působností je dostupnost…
Fórum: Jakých bylo 100 dní ministra Válka?
Nedávno uplynulo sto dní od jmenování nové vlády ČR, tedy tradiční doba, po kterou se obvykle nechává nové vládě doba hájení. Okolnosti ovšem obvyklé…
Inovace a jejich patentová ochrana
Český i evropský výzkum v oblasti léků by mohl být silnější. V dotahování akademického výzkumu až do praxe jsou znatelné pokroky. Výzkumníci by…
Ministr Válek náhle odvolal ředitele IPVZ
Změna ve vedení IPVZ. Ředitel Škulec byl náhle odvolán, důvody nezná.
Ženy častěji zemřou na srdeční selhání než muži
Podle výzkumu prezentovaného v březnu 2022 na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2022 je u žen méně…
O dvou stylech vedení
Vystřídali jste během života několik různých povolání? Takže jste skoro jistě uvažovali o tom, kdo vás vede nebo vám velí, proč se chová tak, jak se…
Jeden život zachrání až deset dalších
Hlavním limitem transplantační medicíny na celém světě je nedostatek dárců orgánů. Bez nich žádnou transplantaci provést nelze. Na počet dárců má…
Chystá se zákonná definice telemedicíny
Nejistot kolem poskytování distančních zdravotních služeb by mohlo za dva roky ubýt. Novela má popsat, co je telemedicína a co musí splňovat.
Změny v diagnostice a léčbě pacientů po CMP
Podle dat Světové zdravotnické organizace je cévní mozková příhoda (CMP) třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě. Bohužel jen třetina pacientů…
Vývoj českého asistenta pro radiology je u konce, začínají testy
Český startup vyvinul systém pro vyhodnocení rentgenů plic umělou inteligencí a chce během příštího roku získat všechna povolení pro vstup na trh.…
Umělá inteligence by neměla být „blackbox“
Umělá inteligence potřebuje jasná pravidla, ve zdravotnictví zvlášť. Ta ale nesmějí být tak svazující, aby Evropa přestala být konkurenceschopná. „Už…
Medici opět v první linii
První vstřícné tváře, se kterými se mnozí ukrajinští uprchlíci v Praze setkávají, patří medikům z 3. lékařské fakulty UK. Ti už několik týdnů vedou…
Koronavirová pandemie prověřila práci praktiků. Obstáli
Práci a možnosti praktických lékařů prověřila koronavirová pandemie v uplynulých dvou letech na maximum. Boj s covidem podle nich odhalil celou řadu…
Praktičtí lékaři ocenili Davida Šmehlíka za přínos pro primární péči
Po řadě let se na letošním 16. kongresu primární péče rozhodli jeho pořadatelé Sdružení praktických lékařů ČR a Sdružení praktických lékařů pro děti…
Pojišťovny budou hradit lék, který pacientům s roztroušenou sklerózou pomáhá s chůzí
Výrazné zlepšení chůze pro pacienty s roztroušenou sklerózou přináší léčivý přípravek Fampyra, který bude v České republice hrazen zdravotními…
Novinky z PragueONCO 2022
V rámci 13. kongresu PragueONCO v Praze ve dnech 26.–28. 1. 2022 zazněly nejnovější informace z nedávných mezinárodních odborných setkání ASCO 2021,…
Medical Tribune slovensky o Slovácích pro Slováky (ale i pro Čechy, kteří dohlédnou za hranici)
Odborné noviny Medical Tribune vycházejí v řadě (nejen) evropských zemí. V České republice jsou čtenářům k dispozici po sedmnáct let. Během té doby…
Slabý: Precizní onkologie se bude uplatňovat už na počátku léčby
Prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D., je zapáleným průkopníkem konceptu precizní onkologie. Je přednostou Biologického ústavu Lékařské fakulty MU a vede…
Praktici UA Pointy vítají, ale jen jako provizorium
Kromě zřízení UA Pointů budou praktičtí dětští lékaři potřebovat další dlouhodobější pomoc, aby se mohli o přicházející děti z Ukrajiny řádně starat.…
Bonifikační program VZP PLUS
I v roce 2022 nabízí VZP ČR svým smluvním partnerům ve vybraných odbornostech účast v bonifikačním programu VZP PLUS. Jeho cílem je řešit konkrétní a…
Když děti pijí pod dozorem
Psychologům Mgr. Gabriele Kšiňanové, Ph.D., a Mgr. Albertu Kšiňanovi, Ph.D., kteří působí v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy…
Fórum: Dopady války na Ukrajině
Válka na Ukrajině má vliv i na české zdravotnictví. Dopadá přímo na zdejší ukrajinské lékaře, lékařky, zdravotnice i zdravotníky i na ukrajinské…
Snaha o přispění společnosti CompuGroup Medical Česká republika ke kvalitě zdravotní péče
V souvislosti se slábnoucí epidemií koronaviru SARS-CoV-2 v České republice bych velmi rád z role manažera části společnosti CompuGroup Medical Česká…
Česko se připravuje na dialýzu ukrajinských uprchlíků
Velká část lidí z Ukrajiny, kteří přicházejí do České republiky, bude potřebovat specializovanou zdravotní péči. U některých z nich bude nutná…
Když přes stromy regulí není vidět les
Nové technologie mají potenciál nás přechytračit. Nikoli checklisty, ale schopnost rozeznat nuance a klást přesné otázky budou právě tou dovedností,…
Migrace z Ukrajiny novou vlnu pandemie nepřinese
O možných epidemiologických rizicích ukrajinské migrační krize s MUDr. Petrem Smejkalem, hlavním epidemiologem Institutu klinické a experimentální…
Doc. Vevera: Koronavirová krize přinesla vlnu frustrace a zklamání vlastním životem
Přednosta Psychiatrické kliniky LF UK a FN Plzeň a vedoucí katedry psychiatrie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví pplk. v. v. doc.…
Zdravotníci se zapojují do pomoci Ukrajincům a Ukrajině
Poradit ukrajinským utečencům, ošetřit je, nebo poskytnout pomoc přímo na Ukrajině. Zdravotníci mají možnosti, jak reagovat na válku na Ukrajině a…
Doc. Prausová: Epidemie covidu nás v lecčem posílila
„Uvítali bychom, kdyby na straně ministerstva a pojišťoven byla ochota dále zušlechťovat centralizaci péče. Ta docela dobře funguje, pokud jde o…
Ztráty pojišťoven letos přesáhnou 20 miliard
Aktuální odhad ministerstva zdravotnictví počítá pro letošek s deficitem zdravotního pojištění 21 miliard korun. Ministerstvo avizuje návrh na…
Reforma psychiatrie v každodenní praxi
Jako již několik let, i letos se 64. česko‑slovenská psychofarmakologická konference, která se konala online 14. a 15. ledna 2022, věnovala také…
Data z klinické praxe prokazují účinnost přípravku Spinraza v léčbě dospělých se SMA. Nově jsou součástí souhrnu údajů o přípravku
Přípravek Spinraza (účinná látka nusinersen), který se používá k léčbě spinální muskulární atrofie (SMA) u novorozenců, dětí i dospělých, má nově…
Po škrtech se hledají úspory
Kvůli rozhodnutí o snížení plateb za státní pojištěnce na loňskou úroveň plánují zdravotní pojišťovny šetření. Do budoucna má platby státu nastavit…
Friedrich: Bez zvýšení plateb státu o dalším růstu nemůže být řeč
Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR Ing. Ladislav Friedrich varuje: Příští rok bude potřeba, aby stát přidal do zdravotnictví dvacet miliard.…
Nízká příčka
Představte si žebřík, který má deset příček a je ukotvený v zemi. Každá příčka vyznačuje, jak na tom sociálně a ekonomicky jste. Říká se tomu…
Prof. Rosina: Propojit medicínu s technikou se na FBMI daří čím dál lépe
Přestože je druhou nejmladší fakultou Českého vysokého učení technického (ČVUT), za necelé dvě dekády své existence si vydobyla respekt a neustále…
Kouření a obezita – lze ovlivnit oboje najednou?
V programu letošního 17. Šonkova dne prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., předseda ČLS JEP, otevřel téma, jež charakterizoval jako „skutečně zajímavé,…
Šonka: Bez posílení primární péče zůstane zdravotnictví zahlcené
S variantou omikron se tíže epidemie přesunula téměř výhradně na bedra praktických lékařů, pro které představuje opravdu extrémně vysokou zátěž. Více…
Přelomová léčba cystické fibrózy je v Evropě schválena i pro mladší děti
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Spolupráce v zemi nikoho aneb když se setká záchranář s potřebou paliativní péče…
„Matka má rakovinu s metastázami, za poslední dva týdny zhubla 12 kilogramů, v posledních několika dnech byla ospalá a v poslední hodině nereaguje…“…
Dvořáček: Evropa zdravotnictví dlouho nechávala stranou. Co teď připravuje, ovlivní každého
„Pozice, které má Česká republika zastávat vůči změnám chystaným v Evropské unii, musejí vznikat zezdola. Máme mluvit se všemi účastníky zdravotního…
Řízení o úhradách na rok 2023: Vítejte v horších časech
Startuje dohodovací řízení o úhradách na příští rok. Rezervy zdravotních pojišťoven se postupně tenčí. S napětím se očekává výhled růstu ekonomiky a…
Univerzita Karlova chce učit public health jako magisterský program
Pandemie nás poučila, že nutně potřebujeme specialisty na prevenci a ochranu zdraví, říkají zakladatelé nového studijního programu Epidemiologie a…
Omikron, nebo delta? Do aplikačních center se posílají všichni rizikoví
Podle aktuálního doporučení klinické skupiny ministerstva zdravotnictví mají být pozitivní pacienti s neznámou variantou a s rizikem těžkého covidu…
S ředitelem Lukášem o projektu za 3,4 miliardy i o úctě k sestrám
„Stojíme na vlastních nohou, jako vždy. My jsme v podstatě z centrálních zdrojů nikdy nic podstatného nedostali. Hospodaříme s tím, co dostaneme…
MUDr. Haberlová: Díky screeningu na SMA nemusejí děti končit na vozíku
Onemocnění, jako jsou cystická fibróza, fenylketonurie nebo spinální svalová atrofie (SMA), znamenají pro život dítěte a jeho rodičů výrazné…
Růst cen energií přijde nemocnice na desítky milionů korun
Nemocnicím se mění výdaje před očima. Platové tabulky rostou u některých zaměstnanců nemocnic méně. Na nemocniční rozpočty na druhou stranu…
AZV hodnotí návrhy výzkumu dopadů covidu
Výzkum dopadů onemocnění covid‑19 na zdravotnictví může objasnit letité problémy resortu.
Lékaři bez hranic již padesát let pomáhají zachraňovat životy
Padesát let poskytují zdravotnickou a humanitární pomoc těm nejzranitelnějším: lidem zasaženým válkou, přírodními katastrofami nebo epidemiemi.…
Fórum: Kde je ve zdravotnictví třeba držet kontinuitu
Poslední parlamentní volby přinesly významnou změnu v rozložení politických sil. Mohlo by se stát, že i v řízení zdravotnictví dojde ke zřetelnému…
Originální práce představené na 25. kongresu o ateroskleróze
Výroční kongres České společnosti pro aterosklerózu dává každoročně významný prostor původním, originálním sdělením, která prohlubují poznání v…
Náměstkem pro Evropu bude Dvořáček
Ministr Válek staví svůj nejužší tým. Od února se stane jeho náměstkem lobbista Dvořáček. Připraví české předsednictví EU.
Největší nápor v této vlně očekává analytička na konci ledna
I omikron může na nemocnice dopadnout, zdá se ale, že nebude tak obrovský dopad na intenzivní péči, říká RNDr. Lenka Přibylová, vedoucí analytické…
Vyhláška o kompetencích sester má platit od července
Ministerstvo zdravotnictví chystá upřesnění kompetencí všeobecných sester se specializovanou způsobilostí.
Mgr. Jurigová: Pandemie nám dává příležitost změnit postavení sester
„Vadí mi, jak málo se zdůrazňuje, že by sestra měla dělat jen kvalifikovanou odbornou práci a na zbytek by měl být jiný personál,“ říká Mgr. Martina…
Nejasný český postoj ztěžuje situaci polských žen
Právníci České lékařské komory i přes stanovisko ministerstva zdravotnictví a přes doporučení ombudsmana trvají na tom, že poskytovat Polkám v Česku…
Dostupnost psychoterapeutické intervence naráží na nedostatek odborníků
Ačkoli je dopad onemocnění COVID‑19 na psychické zdraví populace dnes již zřejmý, není této problematice stále věnována dostatečná pozornost. Pomoci…
Jak mohou radiologové pomoci odhalit týrání dítěte?
První přednáška, která v polovině října otevřela XLII. český radiologický kongres online, byla věnována medicínsky a společensky závažnému tématu – a…
Slabý: Odcházím od čistého stolu
Na funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na konci listopadu rezignoval prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Svou roční zkušenost…
Digitální propast mezi generacemi trvá
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR zveřejnila výzkumnou zprávu z primárního a sekundárního výzkumu provedeného v ČR, Řecku a Německu o…
Nepovolené kombinace výkonů jsou častou chybou ve vykazování
U ambulancí není výjimkou dvacet procent péče neuhrazené v plné výši, říká Mgr. Radka Bauerová, MBA, vedoucí smluvních vztahů se zdravotními…
Novorozenecký screening bude v lednu rozšířen o další dvě onemocnění
Součástí novorozeneckého screeningu bude od 1. ledna 2022 také dobrovolné vyšetření na spinální svalovou atrofii (SMA) a těžké kombinované…
Fórum: Co přinesl rok 2021 ve zdravotnictví?
Letošní rok byl ve znamení boje s covidem. I když ministerstvo zdravotnictví připravilo řadu novel a vyhlášek, např. novelu umožňující sestrám v…
Dušnost u pacientů po COVID 19 může signalizovat srdeční problémy
Malá studie naznačila, že pacienti s COVID‑19, kteří mají i nadále dušnost během fyzické aktivity jeden rok po zotavení z infekce, mohli utrpět…
Povinné očkování zdravotníků proti covidu má zajistit chod státu
Odcházející ministr zdravotnictví Adam Vojtěch podepsal povinné očkování zdravotníků (včetně studentů na praxi) proti covidu. Pokud vyhláška přetrvá…
Co přinese povinná vakcinace proti COVID‑19?
Vyhláškou stanovil končící ministr zdravotnictví Vojtěch od března povinnou vakcinaci proti COVID‑19 také pro zdravotníky. V populaci jsou počty…
Jsme fakultou, která nenechá studenty padnout
Studium medicíny je vždy náročné. Je ale zbytečné a kontraproduktivní, aby stres spojený se studiem vedl k narušení duševního zdraví studentů. 3.…
Inovativní terapie v psychiatrii
Konference Inovativní terapie v psychiatrii uspořádaná Academy of Health Care Management se konala 11. listopadu v Praze prezenční i virtuální formou…
Co s nevědeckými postoji k očkování proti covidu?
Někteří lékaři v souvislosti s pandemií COVID‑19 veřejně prezentují své názory, které jsou v příkrém rozporu s aktuálním vědeckým poznáním. Někteří…
Nové procesy kolem orphanů začnou platit za pár týdnů
Nová pravidla pro stanovení úhrady léků na vzácná onemocnění a vysoce inovativní léčivé přípravky vstupují do reálné praxe. Vyjasnit se ještě musí…
Tinnitus: co neškodí, je akceptovatelné říká MUDr. Rottenberg
Tinnitem trpěli Beethoven, Michelangelo, van Gogh, leccos o něm ví také třeba Michal Pavlíček nebo Jáchym Topol. Na to, zda jsou příčiny šelestu v…
Látalová: Psychiatrické dopady virových infekcí netryskají pouze ze společenské izolace
Přednostka Kliniky psychiatrie Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice Olomouc prof. MUDr. Klára Látalová, Ph.D., popisuje…
Zajímavosti z kongresu ESC 2021 v oblasti arteriální hypertenze
Ve dnech 27.–30. srpna 2021 se uskutečnil kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC). Vzhledem k epidemiologické situaci v Evropě byl kongres…
Hospodaření VZP se letos zatím vyvíjí lépe, než se očekávalo
Rezervy, které VZP začala rozpouštět kvůli vysokému růstu nákladů, zatím vystačí. V příštích letech ale podle ředitele Kabátka bude třeba hledat…
Dvořáček: Okno příležitosti se právě otevírá
„Východní Evropa se mění. Naším cílem by mělo být se z ní definitivně vymanit a směřovat k tomu, jak věci fungují například ve Skandinávii,“ říká Mgr…
Pro firemní výzkum je potřeba Sitzfleisch, říká šéf biotechnologické firmy Velebný
Pod Orlickými horami vyrábí biotechnologická společnost Contipro doc. RNDr. Vladimíra Velebného, CSc., kyselinu hyaluronovou jako surovinu pro…
Fórum: Motivace pro praktiky
Posílení a rozšíření kompetencí praktických lékařů je spojeno s motivací poskytovat pacientům tu nejlepší péči. Padla proto některá preskripční…
Máme se bát chřipky?
Máme se bát chřipky? Pod tímto názvem se 22. listopadu 2021 konal seminář organizovaný Medical Tribune v pražském ILF. Tématy byly onemocnění…
Zajímavosti z Lipidové akademie 2021
V jihomoravském Mikulově se ve dnech 22. až 23. října už posedmé odehrálo setkání odborníků na metabolismus krevních lipidů, Česko‑slovenská lipidová…
Bodnár: VZP chce více podporovat prevenci
I když si Všeobecná zdravotní pojišťovna bude muset v příštích letech více hlídat náklady, u cílených bonifikací pro lékaře, které podporují prevenci…
Ve VFN zaznamenali abskopální efekt u melanomu po kryoterapii
Lékaři Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK a VFN zaznamenali a spolu s kolegy z dalších klinik popsali ojedinělý jev v léčbě metastazujícího…
Mohli jsme se tomu vyhnout, v tom je ten rozdíl
V čem je tato vlna jiná než předchozí, co se týká nálady v týmu? Stran nálady, emocí a vnímání celé situace se mohu vyjadřovat jen za sebe.
Přecenili jsme inteligenci části populace. Entuziasmus je pryč
Aktuální vlna (vlastně ani nevím kolikátá, prý pátá?) je v principu věci samozřejmě podobná jako ty předchozí. Rozdíl je v tom, že většina z nás…
Jak jde čas s autologní transplantací krvetvorných buněk
Redakce Medical Tribune hovořila s prof. MUDr. Markem Trněným, CSc., přednostou I. interní kliniky – kliniky hematologie 1. LF UK a VFN Praha, o…
Systém pro správu alertů NOOL nabízí mnoho výhod
Cílem Systému pro správu alertů Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (AMS NOOL) je urychlit prověřování a uzavírání alertů. Historii…
Venofarmaka – doména praktických lékařů při léčbě pacientů s CVD
Chronické žilní onemocnění (CVD) patří mezi nejrozšířenější civilizační choroby, postihuje 50–85 % západní civilizace, a proto se s ním právě…
Koaliční program slibuje urychlenou digitalizaci zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví je jedna z priorit, zní z koalice. Souznějí s tím i někteří opoziční poslanci. Budoucí vládu čeká uvedení zákona o…
Vývoj počtu hospitalizovaných s covidem je nepříznivý
Epidemie COVID-19 opět zahlcuje nemocnice, necovidová péče se v některých z nich odkládá. Počty hospitalizovaných s COVID-19 dynamicky rostou. Zátěž…
Koordinátor Tesařík: Ortopedii, neurochirurgii a onkologii budeme omezovat co nejméně
„V předchozí vlně se uzavírala operativa víc. Pracujeme flexibilně, abychom operací neodkládali tolik,“ říká primář ARO Nemocnice České Budějovice…
Stěhování České lékařské komory do Domu lékařů
Česká lékařská komora se stěhuje. Vrcholí tak pětiletý projekt Domu lékařů, který prezident ČLK Milan Kubek vnímá jako svůj odkaz v této stavovské…
VFN má za sebou již 2 000 autologních transplantací
V říjnu letošního roku provedli lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v pořadí 2 000. transplantaci vlastních krvetvorných kmenových buněk …
Pešl: Miniinvazivní a hybridní výkony jsou budoucností kardiovaskulární medicíny
Každým rokem je v českobudějovickém kardiocentru vyšetřeno bezmála 5 500 pacientů, z nichž je asi u třetiny indikována implantace stentu, okludéru,…
Ordinace praktických lékařů na hranici kapacit
U příležitosti XL. Výroční konference SVL, která se konala od 10. do 13. listopadu 2021 ve Zlíně, proběhla i on-line tisková konference Společnosti…
Tribune.cz v novém
Noviny určené lékařům a zdravotníkům Medical Tribune po více než deseti letech spouští nový internetový portál s odborným zpravodajstvím z medicíny a…
Demence si zasluhuje více pozornosti a porozumění
Stárnutí populace s sebou postupně přináší i obrovský nárůst počtu lidí s demencí a s tím související potřebu připravit se na tuto situaci. Na…
Comirnaty lze dočasně vydávat i přes upozornění na exspiraci
Vakcínu COMIRNATY lze vydat a používat i přes upozornění z NSOL (po ověření a vyřazení unikátního identifikátoru), že léčivý přípravek nelze vydat po…
Štourač: Kde lékařská chyba nebolí
Přes rok mohou lékaři a zdravotníci nacvičovat v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU) standardní zdravotnické postupy, ale…
Co nového v eHealth – a na co se ještě čeká?
Vyslechli jsme prezentaci Ing. Martina Zemana, DMS, digitálního zmocněnce ministerstva zdravotnictví, ředitele odboru IT a elektronizace…
Nové poznatky prezentované na 30. kongresu EADV překvapují i varují
Společnost EADV, založená v roce 1987, je přední evropskou dermatovenerologickou společností s důležitými cíli zlepšit kvalitu péče o pacienty a…
Táborský: Telemedicínu umíme a brzy začneme i hradit
Pokud půjdou přípravy dobře, od roku 2023 by měla získat úhradu ze zdravotního pojištění skupina nových telemedicínských výkonů, avizuje prof. MUDr.…
Dálkový monitoring a vzdálené konzultace mohou šetřit kapacity
Vzdálené konzultace po telefonu nejsou forma telemedicíny, kterou by zdravotní pojišťovny chtěly do budoucna preferovat, uvedla MUDr. Zdeňka Salcman…
Má COVID‑2019 vztah k neurodegenerativní chorobě?
Trojice amerických neurologů (v čele Lindsay S. McAlpine) z Yale University School of Medicine (pracoviště New Haven, CT) zkoumala vztah onemocnění…
Propad v prevencích je znatelný, snad se podaří dohnat
Celosvětové a nyní české statistiky hlásí významný propad preventivních prohlídek, a to především v roce 2020. Aby se zdravotní důsledky zmírnily,…
Třetí dávka očkování proti COVID‑19 by měla být pro seniory samozřejmostí
„Vy, kdo nejste očkovaní, nechte se očkovat. Vy, kdo jste očkovaní, akceptujte třetí dávku, zachráníte si život a neomezíte dostupnost ‚necovidové‘…
Fórum: Školy se vracejí k běžné výuce
Lékařské fakulty začaly v zimním semestru s praktickou výukou studentů bez omezení. Během pandemie byla výuka v mnoha případech distanční, osobně na…
Poslanci se stanou Tom Phillip, Zdenka Němečková Crkvenjaš a další lékaři
Jak se změní zastoupení lékařů ve sněmovně? Poslanecký sněmovní výbor přijde o některé výrazné osobnosti, mezi nimi o MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD)…
Lékaři se připravují na spuštění unikátního programu časného záchytu nádorů plic
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Jediná šance, jak změnit mortalitní křivku tohoto…
Neústupnost, trpělivost a pokora. Tak prošly změny týkající se orphan drugs
Průlomová novela zákona o veřejném zdravotním pojištění nevznikla sama a přes noc. Stojí za ní také nespočet hodin práce pacientských organizací,…
S psychikou v těhotenství a po porodu pomůže nová unikátní aplikace
Duševní pohoda v těhotenství a po porodu je důležitá pro maminku, dítě i její okolí. Psychika ženy však hlavně po porodu zažívá velké zkoušky. Až…
Dvě praktické zkušenosti s umělou inteligencí v onkologickém screeningu
Umělá inteligence může být ve screeningu užitečná a může šetřit personální kapacity. Je ale potřeba znát její limity a učit se s ní pracovat. Takový…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Dopad pandemie na pacienty s demencí je obrovský
Poslední údaje hovoří o tom, že celosvětově 29 až 75 procent zemřelých v pečovatelských zařízeních v důsledku pandemie bylo nemocných demencí.…
Vykomunikovat cíle léčby je v dětské paliativní péči nezbytností
MUDr. Mahulena Exnerová je dětská lékařka s atestací z intenzivní a paliativní medicíny. Je primářkou Dětského oddělení a dDIOP (Oddělení dlouhodobé…
Mluvit s dětmi o smrti?
Výsledky reprezentativního výzkumu, ve kterém učitelé a rodiče z celé ČR vyjadřovali své názory, zda, proč a jak mluvit s dětmi o smrti a umírání ve…
XII. celostátní konference paliativní medicíny zdůraznila nezbytnost multioborovosti
I letošní XII. celostátní konference paliativní medicíny byla tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny určenou lékařům,…
Fórum: Je plošný růst tarifů potřebný?
Je podle vás aktuálně potřeba zvyšovat plošně tabulkové platy ve zdravotnictví? Nebo je na čase nechat větší prostor pro diverzifikaci a individuální…
COVID-19: Časté ztráty práce a odklad zdravotní péče
V prestižním Journal of Epidemiology and Community Health vyšel nedávno článek, který mapuje sekundární dopady COVID-19 – ztrátu práce a pokles…
CGM MEDISTAR představuje budoucnost zdravotnického trhu v České republice
Nová generace ambulantních systémů od CompuGroup Medical ČR a moderní způsob vedení ordinace představuje skutečný skok v elektronizaci zdravotnictví.
Nový přístup k lékům pro vzácná onemocnění
Nejvýznamnějším tématem rozsáhlé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla schválená parlamentem, je úprava vstupu léků na vzácná…
Dostál: Elektronizací uvolníme ruce sestrám
„První věc je férově lidem říci, co si můžeme dovolit. Tedy vymezit, co je součástí balíku hrazené péče,“ říká o změnách stanovování úhrad JUDr.…
Dospělým se svalovou dystrofií chybí odpovídající péče
Duchenneova muskulární dystrofie (DMD) je nevyléčitelné onemocnění. Jeho postup může o desítky let zpomalit vysoce specializovaná komplexní péče. Ta…
Kraus: Musí se začít pracovat na změnách
Systém by měl být postaven na kontraktaci péče zdravotními pojišťovnami, zdůrazňuje senátor ODS MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního…
Adámková: Na dostupnosti je třeba dál pracovat
„České zdravotnictví má problémy s financováním, ale to má každé zdravotnictví na světě. Nestalo se, že by kolegové z jiné země říkali, že oni…
S uznáváním protilátek se čeká na PREVAL II
Ani po druhém kulatém stole k tématu uznávání protilátek není jasno. Odborníci se neshodli, uvedl ministr zdravotnictví.
Testování v zařízeních následné péče
Zaměstnanci v nemocnicích následné péče, kteří nejsou očkovaní, ani neprodělali v posledních šesti měsících covid, se budou povinně testovat…
Hodnocení vlády a rady té příští
Není realistické očekávat, že nový ministr zdravotnictví dostane mandát řešit problémy, které se na zdravotnictví řítí rychlostí rychlíku. Spíše…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví Milan Blaha z ÚZIS
Měsíc před sněmovními volbami nastupuje do nejužšího týmu ministra nový náměstek. Stal se jím Milan Blaha, který byl dosud zástupce ředitele ÚZIS pro…
Elektronizace zefektivní a zrychlí práci lékařů
Na konci srpna podepsal prezident zákon o elektronizaci zdravotnictví a zdravotní systém čekají velké změny. Co mají zdravotníci očekávat, kdy se…
Bonus pro PL za nově očkované seniory
Pojišťovna se snaží motivovat praktické lékaře, aby vyhledali a přesvědčili o očkování dosud nenaočkované pacienty z rizikových skupin.
Fórum: Elektronizace zdravotnictví do pěti let?
Zákon o elektronizaci zdravotnictví určí pravidla pro elektronizaci zdravotnických agend a bezpečné sdílení dat. Základem bude Integrované datové…
Platy lékařů loni rostly nejvíc od roku 2012
V roce 2020 celkové výplaty lékařů narostly mimořádným tempem. Co bude následovat? Jednání o růstu tabulkových platů pro rok 2022 jdou právě do…
Biologové poodhalili léčbu poruch růstu
Badatelé z výzkumné skupiny RNDr. Pavla Krejčího, Ph.D., z Biologického ústavu Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny…
Monitorace srdečního rytmu po kryptogenní CMP – čím déle, tím lépe
Pacientům po cévní mozkové příhodě nebo tranzitorní ischemické atace byl v červenci věnován jeden z pravidelných webinářů České kardiologické…
Přítomnost, minulost a budoucnost Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole
Dne 1. května 2021 byla ustanovena z rozhodnutí děkana 2. LF UK prof. MUDr. Vladimíra Komárka, DrSc., a ředitele FN v Motole JUDr. Ing. Miloslava…
Zvědavci
Zvědavost je základním důvodem zkoumání světa. U různých lidí je různá. Projevuje se u nejmenších dětí. Zvědavé děti mohou být zvídavé děti. Dobře se…
Hepatologové spojují své síly v boji s karcinomem jater
Světový den hepatitidy, který připadá každoročně na 28. červenec, se letos zaměřil na zvyšování povědomí o celosvětové zátěži virovou hepatitidou a…
Zdvojnásobení počtu studentů je jediné řešení. Kde jinde sestry vzít?
„Věděli jsme, že je budoucích všeobecných sester málo. Hodně nás ale překvapilo, jak velký ten problém je a o kolik bychom měli počty studentů…
Na všeobecnou sestru by měl studovat dvojnásobek lidí
Ministerstvo zdravotnictví možná navrhne vládě, aby finančně podpořila vzdělávání v oboru všeobecná sestra. Dosavadní počty studentů jsou příliš…
Orphanet a ORPHA kódy popisují vzácná onemocnění česky
Překlad webového portálu o vzácných onemocněních více zpřístupní odborné informace. Projekt je součástí širších snah o pojmenování a poznání potřeb…
Pro oběti domácího násilí je důvěra lékaře důležitá
U dlouhodobého domácího násilí je třeba oběti pomoc nabízet opakovaně a vést si důkladnou dokumentaci, říká právnička Lucie Hrdá, jejíž advokátní…
BJH srpen 2021: Management Castlemanovy choroby
Prestižní časopis The British Journal of Heamatology ve svém posledním čísle (srpen 2021) uveřejnil „Good Practice Paper“ týkající se diagnostiky,…
Obhajoba Českého onkologického institutu
Prof. Marek Svoboda, prof. Luboš Petruželka a prof. Jiří Neužil sdělili, co by očekávali od nového Českého onkologického institutu v Praze, na jehož…
Nová nemocnice v Brně? Staleté domy mají své limity
Město Brno provozuje Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici, ředitelem obou zařízení je od roku 2020 kardiochirurg Pavel Piler. Brno podle…
Stigmatizace nám brání učit se pečovat o své duševní zdraví
Novým ředitelem NUDZ je od poloviny června PhDr. Petr Winkler, Ph.D., který na tomto pracovišti na pozici vedoucího výzkumného pracovníka pracuje od…
Na katastrofu takových rozměrů se připravuje těžko
Zásah záchranných složek po tornádu, které ve čtvrtek 24. června večer zpustošilo několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, byl unikátní. Zdravotnická…
Na co se v prevenci srdečního selhání nepomýšlí
Rizikovými faktory v prevenci srdečního selhání (SS), o nichž se mluví méně často, se věnovali odborníci v přednáškovém bloku Prevence SS: role…
Kardiologové volají po zlepšení pohody lékařů
Pro zajištění vysoce kvalitní péče o pacienta je nezbytná pohoda lékaře, přesto se zejména v posledním roce kvůli pandemii COVID‑19 syndrom vyhoření…
ZCase urychlil koronární intervenci o více než deset minut
Ze sanitky rovnou na katetrizační sál. Nová komunikační platforma pro záchranky a nemocnice umožňuje přenést spolehlivá data, a tak dát nemocnici…
Fórum: Na cestě k proočkovanosti proti covidu
Na 60 procent dospělých dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti COVID‑19, ukončené očkování mají čtyři miliony obyvatel ČR. O kolektivní imunitě se…
Přísaha i ČSSD navrhují 24hodinové školky
Návrh čtyřiadvacetihodinových nemocničních školek rozvířil debatu o nedostatku zdravotníků v tuzemských zdravotnických zařízeních. Thomayerova…
Prof. Oldřich Eliška odešel po krátké nemoci
Prof. Eliška byl oblíbeným učitelem anatomie, jeho přednášky z anatomie srdce a lymfatického systému patřily k nezapomenutelným.
Průzkum ukazuje třetinový nárůst depresí a úzkostí
Pandemie klade na lidskou psychiku obrovské nároky. Většina českých psychiatrů zaznamenala více nových pacientů s depresemi a úzkostmi, u stávajících…
Za každým snímkem je pacientský příběh
Navštivte náš GE Healthcare truck a prohlédněte si nejmodernější inovace v oblasti lékařských zobrazovacích zařízení, která mohou pomoci včasně…
Psychosomatická medicína se hlásí o slovo
Společnost psychosomatické medicíny ČLS JEP v souvislosti s postcovidovým syndromem apeluje na stát, aby zvážil hrazení psychosomatické léčby z…
Místo, kde by onkologie měla být jedinou prioritou
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nová metoda značení DNA bází pro sekvenování
Elektrochemické kódování DNA bází může zlevnit a zrychlit analýzy. Za objevem nové metody je profesor Michal Hocek z pražského Ústavu organické…
Obezita urychluje stárnutí mozku
Mezinárodní tým vědců z Dalhousie University, Jena University Hospital, a Národního ústavu duševního zdraví využil zcela nový přístup na bázi…
Mikroskop, který zobrazí pohyblivý hologram
Pozorování mikroskopických biologických struktur komplikuje jejich rychlý pohyb. Řešení přináší nový prostorový modulátor světla pomocí rychlých změn…
Další ne pro vitamin C, thiamin a hydrokortizon při sepsi
V roce 2017 patřilo podávání vitaminu C, thiaminu a glukokortikoidů pacientům se sepsí a septickým šokem k nejdiskutovanějším tématům, objevily se…
Duševní zdraví české populace v boji s pandemií obstálo
Podle aktuálních dat česká populace pandemii COVID‑19 z hlediska duševního zdraví zvládla. Dokazuje to aktuální průzkum psychiatrů Všeobecné fakultní…
Evropský společný datový prostor a co je pro jeho vznik nutné
Sdílení zdravotních dat v Evropě je nutné pro udržení kvality výzkumu, pro zajištění bezpečných a efektivních zdravotních systémů i pro inovace.…
Ženy středního věku vyžadují kontrolu krevního tlaku k prevenci infarktu
Ženy s mírně zvýšeným krevním tlakem krátce po čtyřicátém roce věku mají po padesátem roce věku dvojnásobné riziko akutních koronárních syndromů ve…
Tipy a triky nefarmakologických opatření – každý pohyb se počítá
Součástí výročního sjezdu České kardiologické společnosti byl i prakticky zaměřený blok zacílený na režimová opatření v kardiovaskulární prevenci.…
Návrh: Povinné standardy e-health už za pět let
Zavedení standardů elektronického zdravotnictví možná přijde rychleji, než se původně plánovalo. Poslanci mají na stole návrh, aby byly pro…
Kdo funkci šéfa ČLK odpracuje, nadělá si nepřátele
Po patnácti letech ve funkci má za sebou MUDr. Milan Kubek další triumf ve volbě prezidenta. Kritika, že svým ostrým vystupováním zavírá komoře dveře…
Milan Kubek počtvrté prezidentem ČLK
XXXV. sjezd České lékařské komory konaný v mimořádném termínu dal prezidentovi Milanu Kubkovi mandát po patnácti letech ve funkci dál reprezentovat…
Pozitivní KV anamnéza v rodině aneb kdy odeslat sportovce ke kardiologovi?
„Náhlá srdeční smrt u sportovců je vážným problémem, který vyžaduje pozornost, protože v drtivé většině případů je způsobena základním…
COVID‑19 ohrozil českou paliativu
Na aktuální situaci nejen ve financování nemocniční paliativní péče a plnění cílů únorového memoranda jsme se zeptali nového předsedy České…
Budoucnost nemocničních paliativních týmů je v ohrožení
Ještě koncem roku 2019 se zdálo, že rozvoji paliativní péče v ČR nestojí nic v cestě a již brzy „doženeme“ vyspělé země, kde je paliativní medicína…
Dostupnost kauzální léčby cystické fibrózy se zvýšila
Pouhých deset měsíců od schválení inovativního přípravku na cystickou fibrózu se zdravotní pojišťovny dohodly s výrobcem a odbornými společnostmi na…
Smlouvy o sdílení rizik přinášejí úspory
Náklady na inovativní léky rychle rostou. Risk‑sharing pomáhá držet náklady pod kontrolou. I když přicházejí dražší přípravky, počet léčených…
Úhrady porostou alespoň o pár procent
V dohodovacím řízení o úhradách na příští rok nastal na poslední chvíli zvrat, když pojišťovny započítaly do svých návrhů zatím neschválený návrh na…
Ministr Vojtěch: Už si věci neberu tak osobně
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, je první český ministr zdravotnictví, který se po svém odchodu do této funkce vrátil, a tak se může stát nejdéle…
Problémy s dýcháním jsou druhým nejčastějším příznakem infarktu
Podle studie má každý čtvrtý pacient s infarktem myokardu atypické příznaky. Tito pacienti s větší pravděpodobností zemřou do 30 dnů ve srovnání s…
Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko CMP u potomků
Studie zahrnující 5,8 milionu dětí zjistila vyšší výskyt cévní mozkové příhody (CMP) o čtyři desetiletí později u těch, jejichž matka měla během…
K většině náhlých srdečních úmrtí dochází při běžné činnosti nebo ve spánku
Incidence náhlé srdeční smrti (NSS) u osob ve věku 1–40 let se v ČR pohybuje na úrovni 2,4 na 100 000 obyvatel, což je údaj srovnatelný se…
Členové ČKS si takový projekt zaslouží
„Knížka byla učebnicí i pro mě, něco nového jsem našel v každé její kapitole. Všichni jsme superspecializovaní a nikdy nemůžeme pojmout celý obor…
Dětské nástavbové obory specializačního vzdělávání
Mohl by to být velmi prospěšný a úspěšný projekt, ovšem nebýt COVID-19. Ještě však není konec a pediatři mohou za velmi výhodných podmínek získat…
Novinky ve světě dermatovenerologie na EADV 2021
Jarní sympozium EADV (Evropská akademie dermatologie a venerologie) bylo další z důležitých virtuálních akcí, které se v tomto roce konaly. Dvoudenní…
Praktická poznámka k očkování u praktických lékařů
Praktičtí lékaři byli od začátku epidemie COVID‑19 v první linii boje a prožívali spolu se svými pacienty a s celou společností obavy, zmatky a…
Fórum: Děti versus studium a kariéra, jak to sladit?
Také pro lékařky a lékaře, potažmo medičky a mediky, představuje založení rodiny a výchova dětí jeden z důležitých životních cílů. První dítě porodí…
I pacienti se srdečním selháním si zaslouží kardiorehabilitaci
„Ve srovnání s rozvojem farmakoterapie či implantabilních elektronických přístrojů máme v oblasti kardiorehabilitace vůči nemocným se srdečním…
Poslanci schválili nová pravidla pro léčebné konopí
Novela zákona má zlevnit léčebné konopí – otevře konkurenci pěstitelů a umožní jeho vývoz. Poslanci při jejím projednávání řešili také centrální…
Rozhovor s přednostou Psychiatrické kliniky VFN doc. Martinem Andersem
Pandemie Covidu-19 v České republice odeznívá, bude však mít závažné dopady mimo jiné na oblast duševního zdraví, včetně úzkostných poruch či…
„Ještěže nový ministr úřad zná“
Výměna ministra pár týdnů před koncem dohodovacího řízení? Potřebujeme, aby ministerstvo fungovalo, říkají zástupci poskytovatelů a zdravotníků.
Čtvrté střídání ministrů za devět měsíců. Prof. Arenberger odchází
Prof. Arenberger oznámil svou rezignaci. Důvodem je tlak médií. Pokud jej vystřídá poslanec Adam Vojtěch, jak oznámil premiér, nemá prof. Arenberger…
Deklarace o opatřeních proti cévní mozkové příhodě
Představitelé ministerstev zdravotnictví v celé Evropě byli vyzváni, aby podepsali Deklaraci o opatřeních k Akčnímu plánu pro boj s CMP v Evropě,…
Nová aplikace zlepší well‑being pacientů s IBD
Světový den idiopatických střevních zánětů (World IBD Day), ke kterým se řadí Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, se každým rokem koná 19. května.…
Umělá inteligence může změnit zdravotnictví
Sofistikované prediktivní modely mohou personalizovat prevenci, decentralizovaná logistika s využitím strojového učení může změnit organizaci…
15. seminář ČIMS: od nových hypolipidemik po telemedicínu
Letos v březnu se uskutečnil 15. ročník celostátního semináře Českého institutu metabolického syndromu, tradičně ve spolupráci s Českou společností…
Skepse a frustrace. Praktici jsou zklamaní, Moderny dostanou méně
Praktičtí lékaři pozorují ve svých ordinacích klesající ochotu lidí nechat se očkovat. Manko, které vzniklo nedostatkem vakcín, se tak nemusí podařit…
Valná většina respirátorů KN95 na webu neměla CE
Nelegální respirátory KN95 bez CE nebo s falešným CE tvořily v testu 98 procent všech zakoupených značek. Nelegální respirátory prodávají stovky…
Nižší účinnost mRNA vakcín u CLL a mnohočetného myelomu
Dvě studie, publikované v časopise Blood, ukazují, že dvě dávky mRNA vakcíny proti COVID‑19 mohou mít menší účinek u pacientů s chronickou…
Co říkají nové guidelines pro léčbu CMP
Česká republika patří mezi státy, ve kterých je akutní péče o nemocné s cévními mozkovými příhodami velmi dobře zorganizována včetně plošného…
Nejdůležitější je mít v týmu lidi, kteří jsou chytřejší než jejich šéf, říká ředitel Nemocnice Na Homolce
Sjednotit dvě tváře Nemocnice Na Homolce přišel MUDr. Petr Polouček, MBA, kterého 15. listopadu 2018 uvedl do funkce ministr Adam Vojtěch.
Nemocnice přečerpaly dotační výzvu během vteřin
Měl to být silný nástroj dovybavení páteřních nemocnic zařazených v síti urgentních příjmů. Místo toho na dotace dosáhne zlomek nejrychlejších…
Budeme spolu navěky šťastni. Nebo ne?
Řeč bude o intimním vztahu, jemuž se vědecky kupodivu říká romantický. Kupodivu proto, že kromě hluboké akutní zamilovanosti, což je stav blízký…
Fórum: Finance nemocnic v době covidové
Nemocnice vyplatí v květnu podle loňské kompenzační vyhlášky 12,42 mld. na odměnách za péči v covidové pandemii, peníze už dostaly ze státního…
Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu
Distributor souhlasil se změnou smlouvy, místo do očkovacích center bude většinu dodávek od společnosti Moderna dodávat k jednotlivým praktickým…
Doplňky rybího tuku jsou spojeny s poruchou srdečního rytmu
Doplňky s obsahem omega‑3 mastných kyselin jsou spojeny se zvýšenou pravděpodobností vzniku fibrilace síní u lidí s vysokou koncentrací lipidů v krvi…
Paradigma imunoonkologické léčby karcinomu plic
Na letošním virtuálním kongresu European Lung Cancer Congress (ELCC), který se konal od 25. do 27. března, zazněly desítky sympozií, přednášek a…
400 endarterektomií plicnice v jediném českém centru – a nejen pro české pacienty
„S plicními endarterektomiemi jsme u nás začali v roce 2004. Do té doby bylo několik málo pacientů odoperováno v zahraničí a ostatní byli léčeni…
Telekonzultace na Žlutém kopci
Aplikace pro pacienty, vyvinutá pro Masarykův onkologický ústav, umožňuje kromě videohovoru nebo chatu také posílání lékařských zpráv nebo…
Pravidla elektronizace zaostávají za praxí
Stále palčivější je potřeba poskytovatelů zdravotních služeb opřít se o pevná pravidla elektronického zdravotnictví a distanční péče. Pravidla pro…
Nemocných s plicní hypertenzí bude přibývat
„Před třiceti lety byla diagnóza plicní arteriální hypertenze či chronické tromboembolické plicní hypertenze v podstatě diagnózou fatální. V…
Úspěšná benefice České filharmonie
Výtěžek pomůže vyškolit dobrovolníky, kteří budou poskytovat kolegům včasnou a odbornou psychosociální pomoc přímo v nemocnicích projektu SPIS.
Ultrazvuk může zlepšit péči praktika
Probíhající projekt může zvýšit potenciál efektivního využití ultrazvuku v ordinacích praktických lékařů.
REGN-COV2 pro všechny nad 65 let
Další rozšíření indikace monoklonálních protilátek při COVID-19. Za pacienty s vysokým rizikem je považováno více lidí než dosud. Podání je možné až…
V hlavní roli hypertenze - Statiny a krevní tlak
V rámci letošního XIX. sympozia arteriální hypertenze zazněla i přednáška prof. MUDr. Renaty Cífkové, CSc., z Centra kardiovaskulární prevence 1. LF…
V hlavní roli hypertenze - Proč se nedaří dosahování cílových hodnot TK?
V rámci letošního XIX. sympozia arteriální hypertenze vystoupil v bloku s názvem Terapeutické aspekty s přednáškou i prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc…
Břevno v oku
„Kterakž pak vidíš mrvu v oku bratra svého, a v oku svém břevna nezaznamenáš?“ zní otázka stará asi dva tisíce let, najdete ji v Matoušově evangeliu …
Prof. Vašáková novou náměstkyní MZ
Náměstkyní pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví se od 20. dubna stala prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., přednostka Pneumologické kliniky…
Bývalý ministr prof. Prymula ředitelem v Říčanech
Největší tuzemská soukromá nemocniční skupina Agel angažovala bývalého ministra prof. Romana Prymulu jako ředitele Nemocnice Agel Říčany.
Odchod prof. Černého je tragické rozhodnutí
Řízení Dispečinku lůžkové péče a roli národního koordinátora intenzivní péče převezme dosavadní vedoucí lékař dispečinku doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph…
Vizionář koordinace intenzivní péče i zatracovaný promořovač
Zatímco intenzivisté nešetří pro profesora Vladimíra Černého a jeho práci na ministerstvu zdravotnictví slovy uznání, řada jiných odborníků hodnotí…
Nový výkon pro distanční kontrolu IBD?
Pracovní skupina k seznamu zdravotních výkonů ministerstva zdravotnictví schválila na svém březnovém jednání nový hrazený výkon dálkové kontroly…
Celá vesnice
Zkuste si představit vlastní sociální síť. Stačí, když se podíváte na kontakty do svého mobilního telefonu. Na papír si můžete nakreslit střed, to…
Pacienti s onemocněním srdce potřebují více pohybu
Zvýšený krevní tlak, vysoký cholesterol a diabetes zvyšují riziko srdečních onemocnění. Avšak nová rozsáhlá studie ukazuje, že u lidí s těmito stavy…
Hypertenze: starý problém, nová řešení?
Kardiovaskulární morbidita a mortalita se sice v České republice v posledních dekádách snížila, ale nemoci srdce a cév jsou stále zásadní problém,…
Alzheimer a Parkinson: Zjistit, zpomalit a nejlépe zastavit
Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu dnes stále považujeme za nevyléčitelné nemoci. Proto se vědci snaží odhalit co nejčasnější stadia choroby, kdy by…
Telemedicína napříč obory: chybějí propedeutika a standardy
Do digitalizace zdravotnictví směřují další evropské dotace. Zkušeností s telemedicínou a využitím informačních technologií přibývá. Stále…
Za většinou těžkých epilepsií u dětí stojí de novo mutace genů pro neuronové kanály
Můžeme ukončit takzvanou diagnostickou odyseu – říká prof. MUDr. Pavel Seeman, Ph.D., z DNA laboratoře Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN v…
Těžký rozjezd očkování proti covidu u praktiků
Praktičtí lékaři se snaží vyjednat zrychlení dodávek očkovacích látek proti COVID‑19 do svých ordinací. Zatímco v očkovacích centrech se začalo s…
Nejen ukolébavky
Na svět ročně přichází asi 15 milionů předčasně narozených dětí. Různou, někdy dlouhou dobu žijí na novorozeneckých jednotkách intenzivní péče.…
Jak měnit kardiovaskulární prognózu mladých osob?
Hodnocení výše kardiovaskulárního rizika u mladých pacientů a rozhodování, zda, kdy a jakou léčbu u nich zvolit, patří mezi složitější klinické…
Dvacet let Cesty domů
Nezisková organizace Cesta domů se už dvacet let snaží měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá, a umožňuje lidem, aby odcházeli důstojně, doma…
Společně v boji proti nádorovému onemocnění
První čtvrtletí roku 2021 přineslo hned několik klíčových událostí v celosvětovém řešení nádorových onemocnění. K nejdůležitějším patří plán Evropské…
Poruchy příjmu potravy aneb když se život podle fitness aplikací a sociálních sítí zvrtne
„Pokud včas a adekvátně nezasáhneme, poneseme si jako následek covidové éry vyšší prevalenci poruch příjmu potravy v obou částech jejich spektra – ať…
Primárně progresivní RS – okrelizumab může významně oddálit ztrátu pohyblivosti
Z recentní práce Butzkuevena et al., publikované letos v březnu v European Journal of Neurology, vyplývá, že podávání okrelizumabu má u jedinců s…
Třináctá komnata ženského pití
V souvislosti s pandemií COVID‑19 nabývá problematika zneužívání alkoholu nepochybně na významu. I proto možná nastal čas znovu otevřít některá…
Nové pavilony náchodské nemocnice
V nových budovách vybudovaných v nemocnici v Náchodě začalo pracovat ortopedické oddělení, modernizace pokračuje.
Ministr Arenberger: Beru to jako službu
AKTUALIZOVÁNO Docent Jan Blatný byl odvolán z funkce ministra zdravotnictví. Podle něj je to ze strany premiéra Andreje Babiše politické rozhodnutí.…
Nemocnice mohou začít obnovovat operace
Plošný zákaz příjmu nových pacientů k plánované neakutní péči byl zrušený, nadále nemocnice musí udržovat určitou rezervu pro akutní pacienty s…
Monoklonální protilátky i pro diabetiky 2. typu
Poměrně početnou skupinou pacientů, kteří jsou nově podle odborníků indikovaní k podání monoklonálních protilátek proti vážnému průběhu COVID-19,…
Zvykli jsme si na růst, utratíme zbytek rezerv
Podle Ing. Ladislava Friedricha, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR, je záměr plošně vyplatit 100 000 korun na každého ambulantního…
Stále hledáme bílá místa na mapě knižního trhu
Nakladatelství Grada v těchto dnech slaví 30 let své existence. Mimo jiné za ním stojí přes tisíc titulů určených lékařům a ostatním zdravotníkům.…
Kdy přesně nastává okamžik smrti?
Mezinárodní studie, do které se zapojili také lékaři z Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN nebo Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK…
Kybernetický útok na FN Brno – rok poté
Bezpečnost informačních a komunikačních technologií (ICT) je hned po COVID‑19 a s ním souvisejících tématech nejčastěji diskutovaným problémem…
Lockdown a poruchy spánku
Regenerace tělesných i duševních sil, paměť, kreativita, imunita, metabolismus či odplavování toxických látek – to vše je významně ovlivněno spánkem.…
REGN‑COV2 má pravděpodobně vyšší účinnost na mutace viru
Teprve praxe ukáže, kolika vhodným pacientům se podaří REGN‑COV2 podat, říká přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno prof. MUDr. Petr Husa, CSc.
Očekává se méně než dvouprocentní růst zdravotnictví
Odhad růstu příjmů do systému veřejného zdravotnictví pro příští rok není optimistický. V roce 2022 by celkové příjmy mohly růst meziročně jen o 1,77…
Fórum: Rok s covidem
První tři případy COVID‑19 byly v Česku oznámeny loni 1. března. Díky okamžitě zahájeným restrikcím se stala ČR v prvních fázích boje s novým…
Loňská i letošní pravidla úhrad doznají změn
Domluvené úhrady za zdravotní služby nestačí spravedlivě pokrýt náklady na zdravotní služby a na zvýšené odměny za mimořádné nasazení pracovníků.…
Praxe potvrzuje dobrý efekt bamlanivimabu
Každý den máme covid pozitivních 10 až 14 tisíc pacientů. Až jedna čtvrtina z nich by se měla rekrutovat k podání monoklonálních protilátek, uvádí…
Z dialyzovaných pacientů není proti COVID-19 očkována ani třetina
„Data potvrzují, že pacienti s poškozením ledvin, kteří vyžadují dialýzu nebo transplantaci, mají suverénně nejvyšší mortalitu spojenou s onemocněním…
Závažné duševní poruchy ovlivňuje kumulace vnějších vlivů
U vážných duševních poruch skupiny SMI (schizofrenní a afektivní poruchy) je zvýšená kumulace všech nepříznivých faktorů prostředí. Pokud se…
Závislost státních institucí na dodavateli z pohledu informačních technologií a situace ve VZP
Rozvoj informačních technologií v posledních letech umožnuje podnikům a firmám zvyšovat kvalitu svých služeb. Pokud obecně platí, že soukromý sektor…
Klíčový dokument o významu plazmatických léčivých přípravků
Asociace sdružující výrobce plazmatických léčivých přípravků upozorňuje na nedostatečný sběr plazmy v Evropě a zhoršenou dostupnost některých…
Léky prodlužující kvalitní život se stávají realitou
Geriatr a imunolog prof. George A. Kuchel, MD CM, FRCP, ředitel UConn Center on Aging, University of Connecticut, a vedoucí geriatr UConn Health je…
Výsledky veřejné soutěže AZV pro rok 2021
Začátkem února ukončila Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) hodnocení čtyřletých projektových návrhů ve Veřejné soutěži pro rok 2021 (VES 2021)…
Kdy myslet na transplantaci plic u COVID‑19?
„Považujeme tak trochu za zázrak, že se nám v ČR podařilo udržet program transplantací plic i v průběhu koronavirové pandemie, ačkoli v omezenější…
Z plicní rehabilitace neprofitují jen pneumologičtí pacienti
Dýchání je jeden z nejčastěji prováděných pohybů, říká docentka Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D., z Katedry fyzioterapie Fakulty tělesné kultury…
Máte protilátky? Vakcínu zatím nepotřebujete
Od podzimu se u nás testují dobrovolníci na přítomnost protilátek proti COVID‑19. Ačkoli oficiální výsledky hovoří o cca 1,3 milionu nakažených,…
Poslanci jednají o změnách úhrad inovativních léků
Dlouho připravovaná rozsáhlá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění se dostala na pořad Sněmovny a poslanci ji v příštích dnech začnou…
Fórum: Jak a čím léčit COVID‑19?
Léků, u nichž se v souvislosti s epidemií COVID‑19 hovoří o možném potenciálu, jsou stovky, jednoznačné důkazy o jejich účinnosti však (až na výjimky…
Nemocnice byly vystaveny nebývalé zátěži. Očekává se zlepšení
České nemocnice nesou nebývalou zátěž za celou dobu pandemie COVID-19 v Česku a i v evropském srovnání jsou zatíženy poměrně intenzivně. Podle…
Koktejl snižující mortalitu u rizikových pacientů s COVID-19
Včasné použití koktejlu protilátek obsahujícího bamlanivimab a etesevimab u rizikových pacientů podporují výsledky nové studie.
Primář Rezek: S ivermektinem máme dobrou zkušenost
„Stále si myslíme, že by ivermektin mohl mít místo v terapii COVID-19, ačkoli nemá tu nejlepší evidenci,“ říká primář Michal Rezek ze svatoanenské…
Právník vidí možnost odmítnout pracovní povinnost
Zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví MUDr. Martin Jan Stránský na základě vyjádření právníka vyzývá lékaře odmítat pracovní povinnost. Je…
Ministr jmenoval novou vědeckou radu MZ
Ve vědecké radě ministerstva zdravotnictví byla vyměněna většina jejích členů. Radu opustili někteří kritici ministra zdravotnictví doc. Jana…
Agel chystá rekonstrukce ve Vítkovicích a Novém Jičíně
„Základním cílem naší společnosti je vytvářet na mapě České republiky a Slovenska stabilní body pro poskytování zdravotní péče. Mnohem nákladnější…
Očekávat zázračný lék na covid je naivní
Jsem smířlivý k tomu, když nějaký lékař vyhoví přání pacienta, a podá mu ivermectin. Ten tlak je obrovský, všichni máme e-mailové schránky plné…
Chystá se distribuce ivermektinu do nemocnic i praktikům
Pacienti žádají ivermektin. Neregistrovaný přípravek nakoupila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně pro dvacet tisíc pacientů. Vědecké podklady pro…
Konference: Covid – průběh, testování a očkování
Academy of Health Care Management uspořádala 25. února 2021 online konferenci, na níž zazněly poznatky ze všech úhlů pohledu na infekci SARS-CoV-2.…
Doc. Vymazal: Ani v Praze lékaře neklonujeme
„Elektivní operativa je omezena už rok. Řada případů, které před rokem snesly odklad, se klinicky zhoršila. Dnes nás dobíhá to, co se odkládalo s…
Správné řízení zdravotnictví je teď důležitější než kdy dříve
Obětavost zdravotnického personálu je v současné situaci ve zdravotnictví jednou stranou dokonalé mince. Tou druhou bezpochyby musí být efektivní…
Prof. Chlíbek: AstraZeneca je účinná proti závažnému průběhu na 100 procent
Problémy v distribuci vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 způsobily několikatýdenní prodlevu mezi její dodávkou do České republiky a reálnou…
Jak poznat legální respirátor? Průvodce je i online
Nejčastější chybou nákupčích respirátorů a dalších podobných pomůcek je, že se příliš spoléhají na předkládané dokumenty, a neověří si, jestli…
Riziko přetečení nemocnic trvá, ministr má plán
V případě zesílení počtu nových pacientů se do koronavirové péče budou muset zapojit i specializované nemocnice jako IKEM, CKTCH nebo Homolka.
Transplantační program se téměř zastavil
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) funguje ve prospěch pacientů již třicet let. Při příležitosti tohoto výročí…
Data jsou základním předpokladem pro řízení zdravotnictví
Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se dostalo významného uznání a 18. ledna se stal oficiálním spolupracujícím centrem WHO‑FIC…
Dva roky v ředitelně Všeobecné fakultní nemocnice v Praze
Téměř na den přesně před dvěma lety stanul v čele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze radioonkolog prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, který dříve…
Důvodů k útokům na nemocnice je víc než dost
Pandemie COVID‑19 zásadně urychlila rozvoj a používání elektronických metod ve zdravotnictví. Sdílení zdravotních informací s sebou přináší…
Zákon o elektronizaci doputoval do sněmovny. Začíná závod s časem
Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví schválila 15. února vláda. Míří tedy k projednání do Parlamentu.
Deset let a sto cévních alotransplantací ve VFN
Především pro pacienty s kritickou končetinovou ischémií a bezprostředně hrozící amputací nebo pro nemocné s infekcí implantované cévní protézy je…
Přestává to být únosné
„Kdyby situace, jaká je v Chebu, nastala po celé zemi, národní dispečink lůžkové péče by zhavaroval. V tu chvíli bychom se dostali k oblasti práce s…
Kvalitní řízení zdravotnictví je zásadním úkolem dneška
V posledním roce míří na tuzemské zdravotnictví neustále světla reflektorů a zaměstnanci působící v tomto oboru tak kromě mnohdy vyčerpávající péče o…
Management ve zdravotnictví představuje komplexní disciplínu. Ovládněte ji s titulem MBA
Současná situace okolo pandemie koronaviru se pochopitelně dotkla i sektoru zdravotnictví. I když se jedná o prakticky bezprecedentní stav, je…
Počítám, že pojedeme natvrdo ještě týdny, říká varský intenzivista
„V dnešní chaotické situaci nezbývá nám ve zdravotnictví nic jiného než to vybojovat. Není, na koho jiného se spoléhat. Bude to na nás, musíme se…
Výjimka pro Sputnik V? Záležet bude na ministerstvu
Pokud by měla být v Česku podávána vakcína Sputnik V jako neregistrované léčivo, leží rozhodnutí na ministerstvu zdravotnictví.
Život s hemofilií usnadňuje mobilní aplikace. Užitečná je i pro i lékaře
Mobilní aplikace v posledních letech vstupují i na pole medicíny. Využívají je například diabetici, kterým pomáhají sledovat hladinu cukru v krvi.…
Kardiologové žádají opatření ke snížení znečištění ovzduší
Znečištěné ovzduší je klíčovým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění a významně přispívá k celosvětové zátěži chorobami. Dlouhodobé…
PROMĚNY ČASU – PROMĚNY ZDRAVÍ
100 let české populace z pohledu klinika, patologa a reprezentantů hlavních medicínských specializací
Nárůst nárazového pití – další dopad COVID‑19
Omezení přijatá proti šíření koronaviru a související restrikce zásadním způsobem ovlivnily životy milionů lidí v Česku. Obavy o zdraví spojené s…
COVID‑19 je spojen s vyšší mírou výskytu nespavosti, deprese a úzkosti
I když se zatím neví, jak přesně koronavirus SARS‑CoV‑2 ovlivňuje nervový systém infikovaných, je již zřejmé, že na psychiku působí významně. U lidí,…
Dopad na psychiku je časovaná bomba
První poznatky z celosvětové studie zaměřené na dopad onemocnění COVID‑19 na lidskou psychiku ukázaly nárůst psychických obtíží zejména u dětské,…
Psychologické vyčerpání u zdravotnických profesionálů během pandemie COVID‑19
V současné pandemii COVID‑19 čelí lékaři a sestry všech profesí velkým výzvám při zdolávání krize. V této situaci jsou zdravotničtí profesionálové…
COVID‑19 u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených ocrelizumabem
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders přijal koncem prosince roku 2020 k uveřejnění článek Richarda Hughese a kol. COVID‑19 u osob…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Fórum: Jak dopadá covid na zdraví populace?
Zeptali jsme se lékařů napříč obory: Projevuje se ve vašem oboru odkládání zdravotních služeb (ať už z rozhodnutí pacientů, poskytovatelů, nebo…
Vůle praktiků očkovat je silná
Právě ti pacienti, které teď potřebujeme očkovat ze všech nejvíc, by využili, aby je očkoval praktický lékař. Cestovat do velkého města do očkovacího…
Poradní vědecká rada ministra zdravotnictví skončila
Vědecká rada ministra se nesešla od 15. října, přitom má běžně jednat každé tři měsíce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný se rozhodl jmenovat nové…
VZP letos řízne hluboko do rezerv
Pojišťovna je ekonomicky stabilní a udržet stabilitu bude letos jeden z hlavních úkolů, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk…
Peginterferon beta-1a je pro nemocné s RRRS nově registrován i jako intramuskulární injekce
Rozhodnutí Evropské komise z prosince loňského roku je dalším krokem k individualizaci léčby roztroušené sklerózy na základě preferencí samotných…
Regresní náhrady ve vztahu k oznamovací povinnosti poskytovatele
Podle ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění…
Zátěž intenzivní péče je nevídaná
Kapacity nemocnic v některých krajích jsou na hranici možností. Počet mezikrajových transportů pacientů mírně stoupá. Sedm krajů nemá volná lůžka ARO…
V některých regionech už očkují praktici ve svých ordinacích
Praktičtí lékaři jsou ochotní očkovat proti COVID-19 ve svých ordinacích vakcínou firmy Pfizer. Příklady ukazují, že to zabezpečit lze, pokud je…
Výhody genetických vakcín oproti „klasickým“
Devastující dopad na to, jak se část veřejnosti k vakcinaci staví, je na vině české vlády, která nedokázala vakcinaci včas připravit a zajistit. Prof…
Očkování druhé dávky zdravotníkům většinou běží bez odkladu
Nemocnice začínají aplikovat druhou dávku vakcíny proti COVID-19 zdravotníkům. Do konce příštího týdne by mohli být tisíce zdravotníků v Česku…
Tromboelastometrie pro (mírně) pokročilé
Druhým seminářem společnosti CSL Behring, který se konal v rámci virtuálního kongresu Akutne.cz, provázela MUDr. Ivana Zýková (ARO, Krajská nemocnice…
Dr. Kubek: Bez velkých center a mobilních týmů to nepůjde
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Prof. Češka: Zvládneme to. Jiná možnost není
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Celosvětový výzkum genů pod vedením českého vědce
Rozluštit funkci všech cca 18 000 ortologických genů, které mají lidé a myši společné, a napomoci tak lepšímu pochopení vzniku nemocí a jejich léčby,…
Fórum: Podaří se naplnit plán vakcinace?
Vakcinace proti COVID‑19 začala v ČR stejně jako jinde v EU 27. prosince, mezi prvními se očkovali premiér a ministr zdravotnictví. Celkem má být…
Vakcinace z pohledu IT oddělení
„Pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti,” říká o vakcinačním programu…
Vakcinace z pohledu nemocniční lékárny
„S kolegy – nemocničními lékárníky jsme již od druhé poloviny prosince ve velmi intenzivním kontaktu, i díky tomu se vakcinační kampaň po celé…
Nemocnice ve Varech a Chebu mění vedení
Do konce ledna má být vybráno nové představenstvo společnosti Karlovarská krajská nemocnice, která sdružuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu.
Chystají se odměny za podzimní COVID-19
V letošním prvním čtvrtletí mají být zdravotníkům vyplaceny odměny za práci při podzimní vlně epidemie COVID-19. Dostat se má nejen na zaměstnance…
Medici mohou pracovat jako praktické sestry
Zákonodárci posílili způsobilost a možnosti uplatnění studentů medicíny po čtvrtém ročníku studia, pokud mají splněnou zkoušku z ošetřovatelské péče.
V některých krajích chybí nemocnicím pět procent sester
Nejhůře jsou na tom aktuálně z hlediska počtu nakažených zdravotníků nemocnice v Libereckém a Moravskoslezském kraji.
Personál schází všude, dispečink je jediný nástroj
Dostupná data signalizovala možnou eskalaci situace v nemocnicích, ke které došlo v minulém týdnu, už předem. Transport pacientů mezi regiony může…
Většině pacientů zjistí covid až v nemocnici
Nově využívaný ukazatel potvrdil vážnost situace. Více než polovina hospitalizovaných COVID-19 nebyla diagnostikována před přijetím do nemocnice. „To…
Poruchy koagulace a ROTEM
V rámci virtuálního kongresu Akutne.cz uspořádala společnost CSL Behring i online semináře o diagnostice a léčbě poruch koagulace. První seminář…
Vybrané aspekty převodu lékařské praxe z pohledu zdravotní pojišťovny
Novelou zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále…
Vakcinace v Izraeli – směs improvizace a hi-tech
„Všechno vzniká za pochodu a dost živelně,” popisuje sestra českého původu Martina Paletová svou zkušenost s vakcinací proti SARS-CoV-2 v Izraeli.…
Opravdové setkávání počítače nahradit nemohou
Ještě v dobách komunismu Pavel Baudiš jako pracovník Výzkumného ústavu matematických strojů napsal první antivirový program. Bylo to jen dva roky…
Co mají společného bezpečný počítač a paliativní péče?
Když před více než třiceti lety začali Pavel Baudiš a Eduard Kučera podnikat, chtěli zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné…
Jak prodloužit životy pacientů ve zdraví nejen v době covidové?
Podzimní epidemie COVID‑19 se dotýká psychických limitů české společnosti. Více než cokoli jiného lidé potřebují srozumitelný návod, co dělat a jak…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
Každý rok se v Medical Tribune snažíme na konci roku shrnout dobré zprávy ze zdravotnictví. Letos to bylo obtížnější než jindy. Pozornost na sebe…
Tři otázky o vakcinaci pro hlavní hygieničku MUDr. Jarmilu Rážovou, Ph.D.
Dá se předpokládat změna doporučení vakcinace na individuální úrovni v závislosti na tom, zda daný jedinec prokazatelně prodělal onemocnění COVID‑19…
Evropský kongres praktických a rodinných lékařů WONCA 2020
Původně se měl konat v červnu v Berlíně, ale v důsledku přítulnosti SARS‑CoV‑2 k celosvětové populaci se konal v prosinci (16.–19. 12.) virtuálně.…
L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu
Osmičlenný tým odborníků z Finska (univerzitní pracoviště Helsinky a Kuopio) vedený C. J. P. Erikssonem zjistil, že L‑cystein, obsažený ve…
Urychlení elektronizace je asi jediné pozitivum epidemie
Robotizace, využití umělé inteligence, drony, automatická příprava léků… Z odborných serverů a reportáží ze zahraničí míří v příštích blízkých letech…
Krátké elektropulsy jako alternativa antimitotické léčby?
Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu fotoniky a elektroniky a Fyziologického ústavu AV ČR a se zahraničními…
Národní registr celiaků by byl přínosem pro všechny
Podle údajů ÚZIS ČR v posledních letech počet identifikovaných pacientů s diagnózou celiakie mírně narůstá, přičemž v roce 2019 jich bylo okolo 25…
Psilocybin ovlivňuje spánek podobně jako antidepresiva
Psilocybin, psychedelická látka obsažená v lysohlávkách, je již dlouho v centru pozornosti coby nadějná látka při léčbě deprese. Vědci z Národního…
Czech‑Israeli Innovation Day 2020: Datové jezero není datová bažina
Na olomoucké online konferenci o inovacích se mluvilo o nutnosti dobré práce s daty. S kvalitní základnou lze trénovat umělou inteligenci a předvídat…
Stín před světlem na konci tunelu
Všichni si přejeme, aby pandemie COVID‑19 skončila. Vakcinace je účinná metoda, která může šíření SARS‑CoV‑2 zabránit. Je třeba dělat vše pro to, aby…
PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě
Skupina PPF po čtyřech letech prodává svůj podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE‑Therapeutics společnosti Boehringer Ingelheim. Za celou…
Fórum: Co čeká novelu zákona o zdravotním pojištění?
Epidemie COVID‑19 na sebe strhla pozornost veřejnosti, zdravotnických profesionálů, médií a také zákonodárců. Celá řada důležitých problémů se…
Mentálně jsme jako praktičtí lékaři připraveni
„Podle mě to bude největší logistická akce od příchodu spřátelených armád,“ říká o plánu vakcinace 60 procent obyvatel proti COVID-19 v průběhu…
Soutěž inovátorů DIGI@MED Award: Inovátoři někdy mívají zpoždění
Pandemie a omezování mezilidských kontaktů otevřely dveře dokořán digitálním technologiím a otevřely příležitost pro inovace ve zdravotnictví,…
Kontrolované pití není rezignací na abstinenci
V ČR je léčba závislosti na alkoholu tradičně zaměřena pouze na abstinenci, v posledních letech se však do popředí dostává i cíl alternativní –…
Nové možnosti krizové intervence
Za jeden z nejvíce alarmujících dopadů pandemie COVID‑19 v oblasti sexuality je považován nárůst sexuálního násilí a problematického sexuálního…
Spojit sport a medicínu byl můj sen
V listopadu vyšla kniha Pohyb v životě a medicíně, jež přináší 31 rozhovorů s významnými osobnostmi medicíny zaměřených především na význam sportu a…
Respiratory Forum 2020 – virtuálně
Tradiční před/adventní kongres – Respiratory Forum 2020 již začal. Jako všechny významné akce od poloviny března 2020, kdy se u nás zabydlel SARS-CoV…
Reklama na přednostní ošetření byla za hranou zákona
Přednostní přístup k zdravotním službám hrazeným pojišťovnou jako dárek k předplatnému zpravodajského serveru. Takovou nabídku krátce inzeroval iDNES…
Nejčastější nedostatky žádostí o úhradu zdravotnických prostředků pro zajištění pohybu pacienta
Úhrada zdravotnického prostředku (ZP), který podléhá schválení revizním lékařem, je možná na základě naplnění indikačních kritérií stanovených…
Proočkovanost proti COVID 60 procent – je to odpovědnost nás všech
„Zdravotníci by k vakcinaci proti koronaviru měli přistupovat se stejnou profesionalitou a samozřejmostí, jako když se chrání proti jiné infekci.…
Léčba dyslipidémie v době COVID‑19
Přibývají data o tom, že pacienti s obezitou a kardiovaskulárními onemocněními aterosklerotického původu (ASKVO) mají vyšší riziko závažného průběhu…
Molekulární biomarkery nadějí i pro pacienty s nádory pankreatu?
„Každým rokem se scházíme a konstatujeme, že karcinomy slinivky břišní mají ze všech onkologických diagnóz nejhorší výsledky. Každým rokem také…
Prevence u diabetiků začíná primární péčí
Většina pacientů s diabetem 2. typu má vyšší riziko smrtelného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Prevence těchto onemocnění by se proto…
Mikrobiom – nový způsob léčby psoriázy?
Na 29. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), který se konal virtuálně od 29. do 31. října, získalo pozornost téma…