
Všechny články
Slušní – a smutní
Konec smlouvání neboli ultimatum game, ekonomická hra užívaná při zkoumání lidské nátury, je pro hráče A a B.
Workshop pod Petřínem 2020
Setkání se konalo v krásném prostoru auly Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze 1 (Pod Petřínem, dále jen NMSKB).
Dlouhodobé mechanické podpory oběhu – kde jsme a kam jdeme
Program mechanických podpor oběhu byl v ČR zahájen již v roce 2003 a díky technologickému pokroku se zásadně rozvinul jak co do kvality, tak i co do…
Praktičtí lékaři řešili systémové i odborné problémy
Přetrvávající preskripční omezení pro praktické lékaře v oblasti nových účinnějších léků, stále narůstající administrativní zátěž, problematika…
Závazek zůstat v regionu problém nevyřeší
Nový systém dotací na rezidenční místa mladé lékaře do potřebných regionů nenaláká, může je naopak odradit, obává se MUDr. Martin Kočí, předseda…
Odběr na COVID-19 má proběhnout u pacienta doma
Nemocní s podezřením COVID-19 se mají vyhnout zdravotnickým zařízením. Odběrové sestry budou jezdit se záchranáři. Pokud pacient přijde do nemocnice,…
Budíček! Musíme podpořit výrobu v EU.
Celosvětová epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného šířením koronaviru SARS-CoV-2 spolehlivě zaplňuje již druhým měsícem většinu odborného i…
Respirátory budou výhradně pro zdravotnictví a záchranné složky
Vláda reguluje prodej respirátorů třídy FFP3, přednostně je dostanou zdravotníci. Poptávku sleduje ministerstvo zdravotnictví.
Kardiocentrum nemocnice, kde se plní sny
K úspěchu nestačí mít jen vizi, říká přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC.,…
Podtlaková terapie a vlhké hojení v každodenní praxi
Letošní XVIII. kongres České společnosti pro léčbu rány, který se konal 23. a 24. ledna v Pardubicích, se zaměřil na téma mezioborové spolupráce při…
Obor cestovní medicíny je na vzestupu
Ročně cestuje po světě již téměř 1,5 miliardy lidí a jejich počet stále narůstá. Zdaleka ne všichni si ale uvědomují nebezpečí spojená s turistickými…
Děkan ostravské fakulty Martínek je zpět
Lékařská fakulta Ostravské univerzity odložila volby nového děkana. Soud totiž vyhověl děkanovi doc. Arnoštu Martínkovi, odvolanému akademickým…
Činí se už kroky ke vzniku Národního onkologického programu ČR?
O vzniku Národního onkologického programu ČR jsme hovořili s MUDr. Alenou Šteflovou, Ph.D., MPH, náměstkyní ministra zdravotnictví, a doc. MUDr.…
Národní onkologické centrum v Motole získalo špičkové vybavení
Národní onkologické centrum ve FN v Motole využívá od února k radioterapii po rok a půl trvající rekonstrukci a modernizaci ozařoven a ovladoven tři…
Nástrahy zavádění telemedicínských projektů
V Česku vzniká množství zajímavých telemedicínských projektů, které soustavně monitorují stav pacientů, předcházejí zhoršení stavu nebo působí…
Průzkum potvrdil nastupující trend telemedicíny
Nejvýznamnější trendy v oboru eHealth, jaké se dají očekávat v příštích třech letech, jsou rozvoj elektronických zdravotních záznamů a…
Nebojme se časné mobilizace na JIP
Pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) je zatížen celou řadou rizik a negativních vlivů. Jedním z nich je ztráta svalové hmoty a s tím spojená…
Snažíme se prosadit lepší péči pro lidi se vzácným onemocněním
Vzácná onemocnění jsou závažná, progresivní a v naprosté většině nevyléčitelná. Lidé, kterým vstoupí do života, se ocitají ve složité situaci. Čelí…
Léky na vzácná onemocnění – co nás čeká?
Na naprostou většinu vzácných onemocnění není lék. Tato oblast byla po dlouhou dobu pro farmaceutický průmysl málo zajímavá – nenabízela dostatečný…
Lidé se vzácným onemocněním se mají léčit ve specializovaných centrech
Panuje obecná shoda na tom, že vzácná onemocnění je zapotřebí léčit ve specializovaných centrech. Důvodů je několik. Především jde o kvalitu léčby.…
Hrozí výpadky dodávek léků z Číny
Křehký řetězec dodávek léků z Asie dělá vrásky evropským politikům. V čase epidemie COVID‑19 by se závislost na Číně mohla vymstít. Podpoří Evropa…
Lékárníci usilují o úhradu konzultací
Návrhy nových výkonů popisují, jak by mohla vypadat návštěvní služba lékárníka nebo vyhledávání pacientů s Alzheimerovou nemocí v lékárnách.
Kritici mají zavádějící informace
V souvislosti s aktuální situací v Psychiatrické nemocnici Havlíčkův Brod jsme se zeptali i gestorky odborné garance projektu Deinstitucionalizace…
Odvolání ředitele oživilo diskusi o reformě psychiatrie
Ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch nečekaně odvolal ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Jaromíra Maška. Jeho odvolání…
Bonifikační program VZP PLUS
V této poradně uvádíme podrobnosti o jednotlivých modulech programu VZP a také důležité termíny, které je nutné pro účast v programu dodržet.
Nové volby do orgánů pojišťoven mají podporu výboru
Volby do orgánů zaměstnaneckých pojišťoven: právo volit mají mít plátci pojistného včetně zaměstnanců, právo být zvolen dostanou všichni pojištěnci.…
Pýcha mocenských špiček
Sir David Owen, profesionální politik a psychiatr, v knize o syndromu mocenské pýchy píše, že tyto lidi charakterizuje vystupňovaná pýcha,…
Loono: dobrý start pro praxi empatických lékařů myslících na prevenci
„Z dlouhodobého hlediska je naším cílem vychovávat novou generaci lékařů a zdravotních profesionálů, kteří budou empatičtější. Věříme také, že díky…
Intravitreální aplikace cytostatika do oka v Motole
Lékaři Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole zavedli v léčbě retinoblastomu novinku, která výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného…
PragueONCO - O převratných novinkách v onkologii
Vzhledem k tomu, že základním principem přístupu k onkologické léčbě je multidisciplinární pohled, setkali se na letošním PragueOnco kolegové z…
Úspěch reformy závisí i na dalších resortech
Na aktuální situaci v oblasti reformy jsme se zeptali jednoho z jejích odborných garantů, místopředsedy Psychiatrické společnosti ČLS JEP doc. MUDr.…
Farmakologie duše ve světle moderních technologií
Zejména o novinkách v psychofarmakologii jsme si povídali s ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) prof. MUDr. Cyrilem Höschlem, DrSc.,…
Elektronická neschopenka aneb arogancí maskovaná neschopnost úředníků?
Tak jsme si my zdravotníci letos na Nový rok opět připili nikoli sladkým šampaňským, ale hořkým úřednickým. Už několik let nám stát dává „s novym…
Zdravotnictví není v krizi?! Proberme se!
Navzdory deklaracím zdravotních pojišťoven a ministra zdravotnictví, kteří hovoří o neustálém navýšení toku peněz do zdravotnictví a nehrozící krizi,…
Očkování proti chřipce podceňují i zdravotníci
Kromě cíleně působících antivirotik se lze proti chřipce chránit jedině preventivním očkováním. Proočkovanost proti chřipce je však u nás ve srovnání…
Zdravotní péče v sociálních službách 2020
Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR vás zve ve dnech 12. – 13. 2. 2020 na konferenci Zdravotní péče v sociálních službách 2020.
Ředitel: U lékařů je zájem o férový přístup
V září převzalo město Sušice tamní nemocnici od Penta Hospitals. Ing. Václav Rada, ředitel a jednatel městské Sušické nemocnice, teď na Šumavě vítá…
Unikátní program pro pacienty s nádory jater
Všeobecná fakultní nemocnice Praha (VFN) a Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) spustily od 1. ledna 2020 unikátní program onkologické…
Jak zvýšit zájem občanů o účast v onkologickém screeningu?
Na onkologické screeningy hrazené ze zdravotního pojištění chodí jen zhruba polovina těch, kteří by je podstoupit měli. Zvýšit počty vyšetřených o 20…
Sarkopenii lze léčit. Potřebná je edukace lékařů i pacientů
„Sarkopenie je v mezinárodní klasifikaci novou klinickou diagnózou orgánového selhání funkce kosterní svaloviny s negativními zdravotními dopady a je…
Klíčová role glykemických senzorů
Novinkou léčby diabetu 1. typu jsou implantabilní podkožní senzory. Autor přelomové české klinické studie COMISAIR MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III.…
Historický milník v léčbě diabetu 1. typu
Nový typ senzoru ukazuje prostřednictvím aplikace na mobilu pacientovi, jak se mění koncentrace krevního cukru. Integrovaný vibrační alarm včas…
Telemedicína potřebuje překonat řadu těžkostí
Telemedicína se stává často skloňovaným substantivem a nastupujícím trendem moderní doby. Tato technologie umožňuje na dálku přistupovat k pacientům…
Ostravské telemedicínské centrum otevřeno
Telemedicínské projekty, které běží na jednotlivých klinikách a odděleních, získaly ve Fakultní nemocnici Ostrava společné centrum. Ministr chce…
Ti úspěšní
Sociálně úspěšné psychopaty najdete často ve špičkách managementu bank, korporací, masových sdělovacích prostředků, politických stran, policie, armád…
FutureLife se v Praze stěhuje do většího a roste o 30 procent
Klinické centrum Iscare, GynCentrum a některé další pražské aktivity soukromé skupiny FutureLife se stěhují na jedno místo do nové budovy poblíž…
„Je otázka času, kdy hackeři ochromí další nemocnici“
Ministerstvo zdravotnictví prověří připravenost nemocnic pro kybernetickou bezpečnost. Zvažuje se také zavedení systému včasného varování.
Změní se úhrady léků na vzácné choroby?
Novela stanovování cen a úhrad léků míří na vládu a do parlamentu, ministerstvo zdravotnictví by ji chtělo prosadit do konce roku.
Nejradši bych teď v IKEM bydlel
Součástí konference České asociace akutní kardiologie byla i velmi neobvykle koncipovaná sekce. Na jednom pódiu se při ní setkali mladý pacient s…
Povinné eNeschopenky klopýtají svými prvními dny
Během prvních dnů povinných eNeschopenek se někteří lékaři potýkali s technickými problémy. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové se…
Průvodce financováním zdravotních služeb paušálně hrazených poskytovatelů
Pro nové smluvní partnery VZP ČR, ale i pro ty stávající přinášíme souhrnné informace o financování poskytovatelů ambulantních zdravotních služeb…
Velká část ambulancí špatně kalkuluje ceny
V oblasti kalkulace cen a její evidence chybuje bezmála polovina poskytovatelů zdravotních služeb. Finanční kontroly chodí i do ambulancí dermatologů.
U novinek je nutné ověření kvality
Elektronizace zdravotnictví je nezbytná pro jeho další rozvoj. Zároveň je ale nutné zavádět elektronizaci zdravotnictví evolučně, nikoli revolučně.
Návrh zákona o eHealth vystartoval do legislativního procesu
Zákon o elektronickém zdravotnictví by mohl platit od roku 2021. Ministerstvo zdravotnictví ale očekává, že v průběhu schvalování ještě dozná mnoha…
eHealth v Izraeli: nejdůležitější je začít
Na Českoizraelském inovačnímu dnu „Smart Healthcare“, který se konal 6. listopadu v BEA campusu Olomouc, vystoupil jako jeden z hlavních izraelských…
Chytře na neurologická onemocnění
Telemedicína ve službách pacientů s demencí a s epilepsií. V Brně testují použití náramků se senzorem.
Dělbu v týmu podpoří interprofesní vzdělávání lékařů a sester
Zatím je hudbou budoucnosti, i když snad ne tak vzdálené, že by se na lékařských fakultách zavedlo interprofesní vzdělávání. Lékaři a sestry by měli…
Vzdělávání a kompetence sester – na prahu změny
Vzdělané sestry přejímají činnosti vymezené dosud lékařům. Jsou platnými členkami zdravotnických týmů a jsou schopny pracovat i zcela samostatně. S…
Antikoagulace u plicní embolie
Prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., Trombotické centrum a I. interní klinika 1. LF UK a VFN v Praze, na Českých kardiologických dnech, které se konaly…
Podpora pěstování léčebného konopí v Česku je na cestě
Ministerstvo zdravotnictví chce výrazně zvýšit dostupnost léčebného konopí. Ministerstvo spravedlnosti upozorňuje, že tím vzrostou i rizika zneužití.
Fórum MT: Obětavost zdravotníků problémy nevyřeší
Zeptali jsme se lékařů i ředitelů nemocnic, včetně ministerstva zdravotnictví: Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím…
Stoprocentní bezpečnost zajistit nemůžeme
Kdybychom dělali z nemocnic objekty střežené jako letištní budovy, hrozilo by, že se některým pacientům nedostane včas péče, řekl novinářům ředitel…
Tragická střelba ve FN Ostrava
V úterý 10. prosince kolem sedmé ráno střílel útočník na traumatologické ambulanci na poliklinice FN Ostrava. Šest lidí zemřelo, další tři jsou podle…
Jak sdělovat onkologickému pacientovi nepříznivou diagnózu?
Onkologičtí pacienti očekávají od lékaře hlavně empatii. Někteří chtějí vědět vše o své nemoci a léčbě, jiným je nutno informace opatrně dávkovat. Na…
Veletrh práce TRIMED JOB navštívilo přes 500 studentů a absolventů
V prostorách děkanátu 3. LF UK se 20. listopadu konal již šestý ročník Veletrhu práce TRIMED JOB 2019, který navštívilo přes 500 studentů a…
Jojko: Mohou sílit hlasy volající po změnách
Na XXXIV. sjezdu České lékařské komory se jako delegát a zároveň předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR stal terčem kritiky za to, jaké…
Kubek: Ministr Vojtěch se bojí lékařů
Letošní sjezd České lékařské komory i přes výhrady některých delegátů odsouhlasil postup prezidenta MUDr. Milana Kubka ohledně rekonstrukce budoucího…
Léčit SMA dříve? Potřebujeme novorozenecký screening
„Neurologie zažila převrat, oproti minulosti jsme nyní schopni léčit příčinu spinální muskulární atrofie,“ říká MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., lékařka…
Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci
Tak akorát velká, tak akorát vzdálená od Prahy, po rekonstrukci, připravená na bezpapírový provoz. Taková je oceněná Nemocnice Strakonice, a. s.…
Máte zájem předat svoji praxi novému poskytovateli? Kontaktujte včas pojišťovnu, na výběr je více možností
Smluvní poskytovatelé zdravotních služeb se často obracejí na pojišťovnu s dotazem, jak postupovat při předání praxe novému poskytovateli, svému…
Jak kontrolovat pacientův dech. Pohled lékaře a pohled fyzioterapeuta
Pohybová léčba u pacientů s plicním onemocněním zvyšuje toleranci k zátěži, jedná se tedy především o silový a vytrvalostní trénink zaměřený na…
Spolupracující kuřáci s CHOPN mají nově přístup k moderní léčbě
Naděje svítá těm, kteří mají chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), ale zatím nepřestali kouřit. Pokud spolupracují a kouření postupně omezí,…
Podle vědců nestojí elektronické cigarety za riziko
Podle článku nedávno publikovaného v odborném časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Cardiovascular Research existuje stále více důkazů o…
Portréty žen s karcinomem prsu boří tabu veřejnosti i rutinu zdravotníků
Zdravotníci, kteří jsou v denním kontaktu s onkologickými pacienty, mohou sklouznout k pohledu na ně jako na diagnózy. Dvanáct fotografických…
Antibiotický týden v prostředí lékáren
Česká lékárnická komora uspořádala na podporu Evropského antibiotického dne letos už podesáté Antibiotický týden v lékárnách, do něhož se od 18. do…
V Evropě zemře cca 30 000 lidí ročně na infekci bakterií rezistentní k antibiotikům
Bakterií rezistentních vůči většině antibiotik přibývá, přispívají k tomu nesprávnou aplikací také lékaři, varoval Srdan Matić, M.D., ředitel české…
AKTUALIZOVÁNO: Sjezdem ČLK se nesly spory mezi lékaři
V diskuzi na sjezdu České lékařské komory, konaném 23. a 24. listopadu v Brně, rezonovaly vnitřní rozpory mezi lékaři. Sdružení ambulantních…
AKTUALIZOVÁNO Sjezd komory schválil úvěr na rekonstrukci Domu lékařů
Sjezd České lékařské komory potrvdil postup prezidenta Milana Kubka a pověřil ho podpisem smlouvy o úvěru ve výši 50 milionů korun na rekonstrukci…
Fórum MT: Co nám přinesl 17. listopad
V roce 1989 bylo asi nemožné domyslet, co všechno budou prudké změny znamenat. Stejně tak bylo obtížné předvídat, jak se změní práce lékaře nebo…
Nové doporučené postupy diagnostiky a léčby IBS
Jak přistupovat k pacientům se syndromem dráždivého tračníku (IBS) v ordinaci praktického lékaře, aktuální doporučené postupy a pohled…
Tajemství Fabryho choroby se odhalují jen postupně
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
Fabryho choroba v zájmu kardiologů
I v případě vzácných onemocnění přinášejí výzkum a inovativní léky nové naděje pro nemocné. Patří sem i vzácné onemocnění Fabryho choroba.
Úhrady VZP nad rámec úhradové vyhlášky
Všeobecná zdravotní pojišťovna představila veřejnosti návrh zdravotně pojistného plánu na příští rok. Jednotlivé mechanismy cíleného navyšování úhrad…
Společné nákupy léků ve V4 o krok blíž realitě
V Praze diskutovali ministři zdravotnictví Visegrádské čtyřky (V4). Česko inspiruje ostatní země svými dotačními programy pro lékaře v neatraktivních…
Zájem je hlavně o kombinovanou formu studia zdravotnických škol
Počty studentů přijímaných na střední zdravotnické školy v posledních třech letech rostou a ve školním roce 2018/2019 poprvé za deset let překročily…
Nemocnice oceňují u absolventů zdravotnických škol ochotu dál se vzdělávat
Zaměstnavatelé v odvětví zdravotnictví se většinou nebrání přijímání absolventů, někdy je dokonce i preferují (přibližně 15 procent zaměstnavatelů),…
Sestry stabilizuje růst platů, kompetencí i lepší pracovní podmínky
Na otázky Medical Tribune odpověděly Ing. Gabriela Štěpanyová, mluvčí MZ ČR, a Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR a ředitelka Odboru…
Zájem o SZŠ roste, ale jen 10–15 procent absolventů jde rovnou do praxe
Zdravotnictví je obor s minimální nezaměstnaností, což přispívá i k rostoucímu zájmu o studium na středních zdravotnických školách. Například v…
I mimo centra pracují kvalitní onkologové
Onkologická péče je v ČR postavena na centrech propojených s regionálními onkologickými skupinami a nově i na zapojení praktiků. Důležitá je také…
Lékaři zvažují změny ve screeningu karcinomu prsu
V České republice probíhá od roku 2002 Národní program screeningu karcinomu prsu. Je na čase ho změnit? Medical Tribune se zeptala zakladatele…
Dosud nejkomplexnější studie odhalila nová fakta
Jak ukazuje nová celosvětová studie, která byla provedena ve 195 zemích světa, incidence kolorektálního karcinomu a karcinomu slinivky se za…
Káže vodu, pije víno
Pocit moci může lidi změnit k nepoznání. Stačí zvýšení nebo snížení pocitu moci v průběhu experimentu, natož ve skutečném životě. Vědomí moci mění…
Jan Stráský byl Ministr s velkým M
Poměrně často se mezi otázkami novinářů vyskytuje dotaz, kdo byl v polistopadové éře nejlepším ministrem zdravotnictví. Za těch 30 let se jich…
Konference Hospital Management 2019 nabídne diskusi o problémech a budoucnosti zdravotnictví i nové nemocniční architektuře
Již popáté se do Olomouce sjedou největší špičky v oblasti zdravotnických nákupů, farmaceutického byznysu a obecně financování českého zdravotnictví,…
Hospicovou péči nelze implantovat do nemocnic
Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče se snaží o udržení (nad)standardu hospicové péče. V názorech na paliativu můžeme vzájemně…
Přežití diagnózy karcinomu s dobrou kvalitou života
Počet těch, kdo přežili nádorové onemocnění, se zvyšuje. Prodělání úspěšné onkologické léčby však není konec cesty. Přežití zhoubného onemocnění je…
I dětská psychiatrie čeká na reformu
U příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných terapeutických heren v prostorách Dětské psychiatrické kliniky ve FN v Motole jsme se na…
Chytré telefony zlepšují adherenci k léčbě
Nedostatečná adherence a časem se snižující compliance s léčbou je problémem, s nímž se potýkají lékaři u značného počtu diagnóz. Každá možnost na…
Telemedicína může být kvalitnější než osobní kontakt
Nechceme být internetovou poradnou, ale hledáme v telemedicíně kvalitu, říká o novém projektu skupiny EUC předseda představenstva Ing. Václav Vachta,…
Ostraváci spojili síly v telemedicíně
Vzdálený monitoring klientů sociálních ústavů, telemedicínské kiosky v odlehlých obcích. Projekty tohoto typu bude od nynějška rozvíjet nový společný…
Chřipka se týká i zdravotníků
Zdravotníci podceňují prevenci chřipky, a to se promítá do nízké proočkovanosti. Zdravotničtí pracovníci jsou přitom podle oficiálních doporučení…
Stavíme základy digitalizace, po roce 2020 čekám její rozmach
Národní strategie elektronického zdravotnictví se zaměřuje na vytvoření základních stavebních kamenů elektronizace zdravotnictví. Řada aktivit…
Změna: Úhrady v roce 2020 porostou o osm procent
Ministr zdravotnictví po tlaku Krizového štábu pozměnil úhradovou vyhlášku pro rok 2020 před jejím vydáním tak, že si všechny segmenty nad uzavřené…
Žaloudík: Čtrnáct let naplňování NOP. Rezervy jsou
Fórum MT: Bude Národní onkologický program vládní prioritou? Odpovídá prof. MUDr. Jan Žaloudík, CSc., senátor Senátu Parlamentu ČR, Masarykův…
Dětské nemoci paliativní péče v Česku
Paliativní péče (PP) prodělává v řadě zemí Evropy dynamický vývoj, nejinak je tomu i v ČR, která může být v mnoha aspektech dobrým příkladem ostatním…
Antidiabetika v léčbě chronického srdečního selhání
Diabetes není jen problém metabolický, ale také kardiologický, jak upozornil na tiskové konferenci konané u příležitosti Světového dne srdce prof.…
Familiární hypercholesterolémie je stále málo diagnostikována a léčena
Jedná se přitom o vůbec nejčastější vrozené metabolické onemocnění. Na světě se dítě s familiární hypercholesterolémií (FH) narodí každou minutu, v…
Lékaři ze světa se nevracejí. Proč by to dělali?
Kdyby významnou část administrativy v nemocnicích řešily za lékaře technologie, pomohlo by to s nedostatečnými kapacitami lékařů, říká předseda…
Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v…
ČAFF: nejlepší prevencí výpadků je konkurence
Podle analýzy, kterou vypracovala Česká asociace farmaceutických firem ve spolupráci se společností IQVIA, mají největší dopady výpadky v dodávkách…
Role veřejných lékárníků z pohledu EU
O činnosti PGEU jsme hovořili s PharmDr. Martinem Kopeckým, Ph.D., členem představenstva ČLnK a delegátem ČLnK v PGEU.
Prognóza lymfomu pokročila nejvíc ze všech nádorových onemocnění
Lymfomem onemocní v České republice každý den až pět pacientů. V četnosti výskytu u nás zaujímá toto onemocnění páté místo po nádorech tlustého…
Vzniká národní plán na zvládání Alzheimerovy choroby
Nárůst incidence Alzheimerovy nemoci je alarmující. Podle aktuálních dat českých zdravotních pojišťoven vzrostl za posledních pět let výskyt tohoto…
Srovnáváním nemocnic k vyšší kvalitě
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má nemocnicím umožnit benchmarking kvalitativních ukazatelů. Také data z povinného hlášení nežádoucích…
In memoriam: Václav Špičák
Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc. - osobnost světového formátu, zesnul klidně po delší nemoci dne 11. září 2019 ve věku devadesáti let. Pro obec…
Fórum MT: Jak dál s akutní péčí v regionech
Zeptali jsme se zástupců krajů, odborných společností, zdravotních pojišťoven i lékařů samotných, tedy lidí znalých organizace zdravotnictví: Jak…
Rizikové chování přináší nové choroby
Na to, jak vypadá současná situace ve výskytu pohlavně přenosných chorob, jak je na tom Česko v porovnání se světem a kde je u nás v oblasti…
Národní kardiologický informační systém odhalil varovné trendy
Kardiologie získala podrobná aktuální plošná data o prevalenci onemocnění a poskytnutých zdravotních službách v oboru. Údaje pomohou v jednáních s…
Studie DAPA HF může mít obrovský klinický význam
Studie DAPA HF probíhala ve dvaceti zemích světa. Mezi nimi byla i Česká republika, kde bylo zařazeno 210 pacientů. Národním koordinátorem studie byl…
Potvrzeno: Dapagliflozin je lék na srdeční selhání
Inhibitor SGLT‑2 dapagliflozin, původně antidiabetikem, příznivě ovlivňuje prognózu pacientů se srdečním selháním, a to dokonce i těch, kteří nejsou…
Digitalizace zdravotnictví se v Izraeli stala národní prioritou
„Elektronický systém lékařských záznamů byl vytvářen společně s lékaři, kteří se podíleli na jeho podobě. Všichni smluvní lékaři Maccabi již v roce…
Podaří se zavést v ČR časnou detekci tyreopatií pro všechny těhotné?
Plošný screening tyreopatií v těhotenství ověří pilotní projekt o němž jsme hovořili s jeho odborným garantem, vědeckým sekretářem České…
Ve FN Olomouc ustaveno kompetenční centrum telemedicíny
Národní telemedicínské centrum Fakultní nemocnice Olomouc (NTMC) se stalo oficiálním kompetenčním centrem MZ ČR pro oblast telemedicíny v celé…
Ministr chce nařídit hlášení objednací doby
Ministerstvo zdravotnictví zpochybňuje tvrzení krizového štábu, že se čekací doby na zákroky a vyšetření prodlužují. Souhrnné informace o čekacích…
Genomické testování maligních tumorů – další posun v doporučeních?
Na základě příznivých výsledků klinického hodnocení TAILORx v Německu hodnotil Úřad pro schvalování technologických zdravotních prostředků přínosy…
Obezita zdravotní péči komplikuje a prodražuje
Kdyby hodně obézní lidé platili vyšší zdravotní pojištění, mohlo by je to motivovat k tomu, aby nedosahovali monstrózní obezity, řekla MT primářka…
Nová etapa rozvoje paliativní péče v nemocnicích
Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se jako jedna ze šesti nemocnic v České republice od začátku června 2019 účastní projektu zaměřeného na…
Bez nemocnice v Sušici může jít o život
Ve zdravotnictví si připadá, jako by se vrátil v čase o desítky let. Dosavadní zkušenosti měl z velkých IT firem a z podnikání – vlastní prodejnu…
Beze změny metody screeningu se mortalita nesníží
To, jak se konkrétní zemi daří předcházet karcinomu děložního hrdla, hodně vypovídá o úrovni organizace celého zdravotního systému – a v České…
Nemocnice budou mít v roce 2020 na 3% růst platů
Úhrady pro nemocnice příští rok porostou přinejmenším o pět procent, zlepší se úhrada urgentních příjmů a jednodenní chirurgie. Ministr schválil…
Trh s léky je totéž co trh s rohlíky
Funguje mezi distributory léků a řetězci lékáren kartel? Škodí hospodářské soutěži mezi lékárnami sílící postavení řetězců? Kdy a jak může stát…
Ministr Vojtěch: Zdravotnictví není v krizi
Krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví neprosadil svůj požadavek přidat na zdravotní služby příští rok 25 miliard korun navíc proti očekávání.…
Nemocnice protestují proti návrhu úhradové vyhlášky
Úhrady péče v roce 2020: aktuální téma, protichůdné názory. „Peněz do zdravotnictví velmi rychle přibývá,“ zní z jedné strany. „Současné výdaje na…
Na rezidenční místa má jít příští rok až 730 mil. Kč
Pro letošek má ministerstvo zdravotnictví ve svém rozpočtu k dispozici na podporu specializačního vzdělávání lékařů 576 milionů korun. Příští rok má…
Nemocnici v Sušici přebírá město
Penta už o sušickou nemocnici zájem nemá. Ani Plzeňský kraj, který město Sušice oslovilo s nabídkou, neprojevil chuť ji převzít.
Vláda schválila emergentní systém
Povinnost výrobců dodat lék do každé lékárny do dvou dnů od objednávky emergentním systémem, pokud není ve výpadku. To je hlavní motiv novely zákona…
Aktivity některých pracovišť Agelu posílí
„O navýšení úhrad pro Jesenickou nemocnici jsme s VZP jednali několik měsíců. Dohoda s VZP nemocnici zajistí pokrytí nákladů. Za těchto podmínek by…
Fórum MT: Jak hodnotí kvalitu nemocnic sami zdravotníci?
Fórum MT: Předložili jsme lékařům, sestrám, politikům i pacientům následující otázky: Mají vůbec pacienti šanci poznat kvalitní nemocnici? Podle čeho…
K hodnocení kvality by měly přispět resortní referenční statistiky
Pohled mezinárodních institucí na české zdravotnictví je „pohled z vrtulníku“, kdy se srovnávají celková data za ČR s daty evropskými. Jaká je…
Na tvorbě systému hodnocení kvality nemocnic budou spolupracovat všichni
O hodnocení kvality nemocnic jsme hovořili s prof. MUDr. Věrou Adámkovou, CSc., předsedkyní Výboru pro zdravotnictví PSP ČR.
IKEM: Pět let programu umělých srdečních podpor HeartMate 3
Léčba srdečního selhání pomocí mechanických srdečních podpor se v posledních letech stala standardní a účinnou metodou umožňující záchranu života…
Daně mohou snížit spotřebu tabáku a alkoholu
Spotřební daně z tabáku a alkoholu by se mohly změnit i jinak, než navrhuje vláda, míní odborníci. Efektivní daně přitom jsou nejen příjmem do…
Vzniká nový generický šampion
Pfizer se zbaví své generické divize Upjohn. Spojí ji s gigantem Mylan do nové společnosti. Blížící se dohodu oznámily firmy na konci července.
Prof. Feltl: Dohoda s VZP je významný posun
„Unikátní superspeciální výkony pod žádné DRG nenacpete,“ tvrdí prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Fórum MT: Sestry versus zbytečná administrativa
Oslovili jsme hlavní sestry nemocnic s otázkou: Snížila se ve vašem zařízení po novele vyhlášky o zdravotnické dokumentaci administrativa pro sestry…
Nadváha v časném dětství zvyšuje riziko hypertenze
Podle výsledků studie publikované v prestižním časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají…
Moderní léčba hepatitidy zůstává nevyužita
Aktuální neutěšená situace v léčbě virové hepatitidy C novými léky v České republice patřila k hlavním tématům setkání odborníků u příležitosti…
Akční plán UEG pro Evropu. Zásadní změna výživy má zabránit epidemiím
Zdravotní systémy po celé Evropě se ocitají pod rostoucím tlakem, způsobeným zvyšujícím se počtem lidí s nadváhou a s obezitou. Špatné stravovací…
Nová evropská doporučení pro léčbu arteriální hypertenze
Guidelines pro léčbu arteriální hypertenze se neustále vyvíjejí, jejich poslední česká aktualizace vyšla v roce 2017, evropská pod hlavičkou ESC/ESH…
Infekce, protiinfekční látky a riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy
Sedmičlenný tým zkoumal riziko záměrného sebepoškození a sebevraždy u kohorty mladých jedinců v souvislosti a infekcemi a protiinfekčními látkami.
Dlouhověkost: oslava pro jedince, obava pro společnost?
V České republice dnes žije 18 procent lidí starších 65 let, v roce 2030 jich bude 25 procent a v roce 2050 celá jedna třetina populace, navíc každý…
Odpovědnost chytrých robotů
Právníci debatují o rozmachu umělé inteligence. Kdo bude odpovědný ve zdravotnictví za chybné rozhodnutí umělé inteligence? Je na čase vymýšlet pro…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Slova hospic se lidé jen tak bát nepřestanou
To říká v rozhovoru pro MT při příležitosti slavnostního otevření nového Paliativního centra Cesta domů jeho primářka MUDr. Irena Závadová.
Pawlasův přílepek jde do Senátu
Zákonodárci se opět snaží řešit problém s výpadky dodávek léků pacientům. Výrobci mají dostat povinnost za určitých podmínek dodat léky každému…
eNeschopenka – jednooký král elektronizace zdravotnictví
Projekt nové eNeschopenky vnímám jako mnohem větší pokrok než například eRecept. Mezi dalšími projekty elektronizace zdravotnictví v Česku je…
Studie zpochybnila tvrzení „bez bolesti – bez efektu“ u pacientů s PAD
Na základě výsledků studie zveřejněné v European Journal of Preventive Cardiology, časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) by pacienti s…
Čím víc nemocnic, tím horší péče
Jsou zdroje v českém zdravotnictví správně rozdělovány? A váží si lidé úrovně zdravotní péče anebo se zbytečně přecpávají u pověstného švédského…
Zaměstnavatelé poradí politikům.
V roce 2030 bude 790 tis. onkologicky nemocných, 1,3 milionu diabetiků a na genovou terapii půjdou ročně desítky miliard korun. Potřeba zdravotních…
Prof. Češka: Neochota, nebo zodpovědnost?
Fórum MT: Jaké máte zkušenosti s neformálním ordinováním? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické…
Odbory a nemocnice jedním hlasem: Nárůst o 20 mld. nestačí
OSZSP, LOK-SČL, AČMN, Charita a Diakonie společně požadují od ministerstva, aby úhradovou vyhláškou rozpustilo v roce 2020 proti plánům navíc 25…
VZP vypověděla cestovce Kovotour polovinu Mořského koníka
VZP má opět starosti s projektem přímořských ozdravných pobytů pro děti Mořský koník. O jednu ze dvou destinací nemají pojištěnci dostatečný zájem,…
Včas zahájená léčba infantilního hemangiomu je úspěšná
Infantilní hemangiomy, nejčastější nezhoubné nádory kojenců, bývají v ordinacích přehlíženy s tím, že pokud samy nevymizejí, léčit se stejně nedají.
Došlo k průlomovým objevům, výzkum ale musí pokračovat
To říká v rozhovoru pro MT prof. Messoud Ashina, PhD, DMSc, profesor neurologie na Faculty of Health and Medical Sciences, University of Copenhagen,…
Kolapsy sportovců: Edukace veřejnosti i zdravotníků je klíčová
"Jako účastník řady závodů vnímám nedostatečnou připravenost na řešení kolapsových stavů sportovců. Málokdo ví, že tepelné trauma je nejčastější…
Simulační centrum pomáhá v edukaci kolapsů z přehřátí
Stále více sportovců podceňuje tepelná traumata vzniklá z přehřátí organismu, jejichž počet oproti minulosti dvojnásobně vzrostl. Nejrizikovější…
Robot není kreativní, je autista
"VFN je zatím jediná nemocnice v ČR, která využívá cloudové služby, a jsme s tím spokojeni. Přinesly právě i možnost využívat umělou inteligenci,"…
Řetězce chtějí diskutovat regulace i očkování v lékárně
V dohodovacím řízení na rok 2020 uteklo lékárnám 400 milionů korun, které byly zdravotní pojišťovny ochotné vydat navíc proti letošnímu roku, tvrdí…
Nemocnice získají o pět procent více
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že nemocnicím akutní péče pro příští rok podepíše pětiprocentní růst úhrad.
Dohoda v segmentu lékáren pro příští rok
Dodatečná jednání lékáren a zdravotních pojišťoven nakonec přinesla dohodu o úhradě pro příští rok. Lékárníci budou dostávat za výdej léku na recept…
Komise doporučila na šéfa FN USA exředitele Pohanku, ministr konkurz zrušil
AKTUALIZOVÁNO Výběrová komise navrhla ministerstvu zdravotnictví jmenovat novým ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bývalého poslance…
Rozšiřování kompetencí lékařů v primární péči je pro mě a můj resort prioritou
Primární péče je základem fungujícího zdravotnictví ve všech vyspělých zemích. Výjimkou samozřejmě není ani české zdravotnictví, ve kterém je…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
Jako zvuk trubky
Před desítkami let mne překvapil dopis, ve kterém starší dáma psala, že vidí písmena, slova i věty barevně a jak je to možné. Když byla dítě, myslela…
Nezdravá výživa zvyšuje riziko potravinových alergií
Zdravá výživa u dětí má nesporný význam ve vztahu k řadě chorob, jejichž prevalence v současné době výrazně narůstá. Poukázaly na to prezentované…
Sestry už neodcházejí po stovkách
„Tabulky se rušit nebudou. Nějaké navýšení příjmů zdravotníků plánujeme, ale říkám otevřeně, že nebude tak výrazné jako letos,“ říká ministr Adam…
Vláda je spokojena, jak zvýšila zdravotníkům platy
Na jednání odborů, zaměstnavatelů a vlády se v pondělí 10. června mluvilo o situaci ve zdravotnictví a také o platech. Ministryně financí navrhuje…
Fórum MT: Lázně – léčení, nebo rekreace na účet zdravotního pojištění?
Zeptali jsme se praktických lékařů i jejich kolegů specialistů: Je nabídka lázní hrazených zdravotní pojišťovnou pro pacienty, které léčíte,…
Prof. Bayer: Stárnutí lékařů je příčinou rozdílné dostupnosti péče
Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Milan Bayer, CSc…
Prof. Češka: Existuje nerovnost v dostupnosti superspecializovaných postupů
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Studentské vědě se na 3. LF UK daří
O výsledcích podpory studentské vědy jsme hovořili s prof. MUDr. Romanou Šlamberovou, Ph.D., proděkankou pro doktorské studium a studentskou vědeckou…
Přichází antiepileptikum další generace
Čeští neurologové mohou svým dětským i dospělým pacientům s epilepsií předepisovat nové antiepileptikum s účinnou látkou brivaracetam (Briviact). Lék…
První povzbudivé výsledky studie CHORDS
Z aktuálně prezentovaných prvních dat studie CHORDS fáze III, hodnotící účinnost a bezpečnost léčby ocrelizumabem u pacientů s remitentní‑relabující…
Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zeptali jsme se vedení odborných společností ČLS JEP: Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké…
Čeští a slovenští dermatovenerologové sobě
Sedm českých a dvě slovenské kliniky se spojily při práci na unikátní české publikaci Klinická dermatovenerologie. Jde o největší učebnici, která v…
Odborníci řeší epidemiologický nárůst syfilidy
Část odborného programu letošní AAD zaujímala i problematika pohlavních chorob. Kromě těch dnes běžně diskutovaných byla pozornost věnována i…
Tajemství a kontroverze herpes zoster
Pravidelný kongres AAD (American Academy of Dermatology), který se uskutečnil v březnu ve Washingtonu, patří již tradičně k největším a…
Pásový opar a demence
U některých infekčních chorob bylo zjištěno, že jsou spojeny s kognitivním zhoršením a demencí. Nicméně vztahu mezi herpes zoster a demencí bylo…
V Naději potkávám situace, které jinak vidím zřídka
„S tím, co vídáme v ordinaci Naděje, se v běžné klinické praxi nesetkáváme. Možná by se to dalo označit jako válečná dermatologie,“ říká prof. MUDr.…
Úhrady 2020: Není nad dohodu
Dosavadní výsledky dohodovacího řízení o úhradách za zdravotní péči na příští rok podle ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha (za ANO)…
Ambulantním specialistům přicházejí lepší časy
Příští rok bude příjem ambulantních specialistů výrazně záviset na tom, nakolik budou plnit bonifikační kritéria dohodnutá se zdravotními…
Aktuálně k očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
Téma očkování je v posledních letech diskutováno častěji než kdykoli v minulosti. Infekce u dospělých, jako jsou klíšťová encefalitida, invazivní…
Děláme vynikající traumatologii
Při příležitosti konání 20. kongresu European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES) Medical Tribune položila pár otázek prezidentovi…
Česká stopa na kongresu ECTES
Ve dnech 5.–7. května 2019 se konal 20. evropský kongres úrazové chirurgie a urgentní chirurgie (European Congress of Trauma and Emergency Surgery,…
Digitalizace může pomoci integrovat péči
Pokračující digitalizace zdravotnictví, to nejsou jen hračky pro samoléčbu pacientů. Množství dostupných dat o pacientech umožňuje sledování celého…
Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od…
VZP je v prvním čtvrtletí 2,8 miliardy korun nad plánem
Správní rada informovala o výdajích, nákladech a plnění zdravotně pojistného plánu ve čtvrtletí letošního roku.
Masarykův onkologický ústav povede prof. Marek Svoboda
Od 1. července bude mít Masarykův onkologický ústav v Brně nového ředitele. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch jím na doporučení výběrové komise…
Nemocnice se s pojišťovnami nedohodly. Chtěly jistotu, že dostanou na platy
V segmentu nemocnic akutní péče i následné péče letos nedošlo v přípravné fázi dohodovacího řízení k dohodě. Nedohoda je i u lékáren a domácí péče,…
Světový den hypertenze: TK pod 140/90 mmHg zachraňuje životy
World Hypertension Day (Světový den hypertenze) se tradičně koná 17. května. Tématem letošního roku je upozornění na nebezpečí vysokého krevního…
Výzva pro centra léčby roztroušené sklerózy
Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo 26. dubna 2019 Výzvu k podání žádosti o udělení statutu centra vysoce specializované péče (CVSP) pro…
Praktičtí lékaři se dohodli s pojišťovnami, získají nové výkony
„Lépe zaplaceno praktičtí lékaři dostanou za všechny výkony prováděné mimo kapitaci, zejména pak za preventivní prohlídky, screening a péči o…
Prof. Babjuk: Systém vzdělávání lékařů je příliš komplikovaný
Fórum MT: Jak hodnotíte vývoj připravovaných legislativních změn specializačního vzdělávání? Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta…
Zájem o komunikační témata narůstá
Zdá se, že komunikační témata rezonují. Velké téma jsou podmínky, ve kterých má komunikace probíhat. První doporučení při těžkém rozhovoru zní:…
Přehnaná očekávání. Víme, jak jednat s pacienty?
Hlavním tématem letošního interaktivního semináře byla přehnaná očekávání pacientů. I zde patřila k nejdůležitějším aspektům hlavně výměna zkušeností.
Tarify se zlepšily, pracovní podmínky ale ne
„S pracovními podmínkami a množstvím personálu se nedělá vůbec nic. To v současnosti považuji za jeden z největších problémů,“ říká předsedkyně…
Sestry z nemocnic dál odcházejí
Ve srovnání s rokem 2010 ubylo v českých nemocnicích akutní péče ke konci roku 2018 celkem 2 165 všeobecných sester.
Změny péče o onkologické pacienty v remisi: Pacient bude profitovat
Na aktuální situaci v oblasti přechodu pacientů v kompletní remisi z onkologických ambulancí do ordinací praktických lékařů jsme se v průběhu…
Další krok v modernizaci onkologické péče
Nová organizace péče o onkologické pacienty byla hlavním tématem vzdělávacího semináře pro praktické lékaře s názvem Onkologická problematika v…
Pozor na interakce při onkologické léčbě
Je velmi důležité, aby lékař věděl nejen o všech lécích, ale i o potravinových doplňcích a fytofarmakách, které pacient užívá. Mohou velmi výrazně…
Nová doporučení týkající se screeningu PSA
Americká pracovní skupina pro preventivní medicínu vydala nová doporučení týkající se vyšetření prostatického specifického antigenu v rámci…
Proč je tak těžké být skutečně autonomní
Je to už dávno, kdy desetiletí školáci odpovídali na otázku, čím by chtěli v životě být. Jeden z chlapců řekl: „Sám sebou.“ Což je snad nejlepší…
Doba od příznaků do diagnózy Bechtěrevovy nemoci je příliš dlouhá
Od prvních příznaků do stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci, resp. axiálních spondylartritid obecně, je neuspokojivě dlouhá a podle některých…
Hippokrates myslí i na prevenci gynekologických malignit
Začátkem dubna již potřetí proběhlo v kapli Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. LF UK a VFN setkání pořádané Nadačním fondem Hippokrates.
Sestra na emergency musí být osobnostně rázná, hájit svůj názor v zájmu pacienta
Zeptali jsme se vrchní sestry Marie Vobořilové, v čem je specifikum práce zdravotní sestry na emergency.
Štíhlejší a předvídatelnější. Prospěje paragrafu 16 novela?
Návrh změn přístupu k inovativním lékům a k žádostem o mimořádnou úhradu podle paragrafu 16 jde do legislativního procesu.
Ministr: Erudice a profesionalita lékárníka musí být v samostatné i síťové lékárně
Erudice, profesionalita, aktivita v nabídce nových služeb, ale také znalost rodinné anamnézy stálých klientů byly vyzdvihovány v hodnocení lékárníků…
Velké změny v malých nemocnicích
Nemocnici Frýdlant převezme od soukromého vlastníka krajská nemocnice. Také o nemocnici v Litoměřicích, kterou chce město prodat, má zájem krajská…
Komunikaci s pacientem učí na 3. LF UK za pomoci figurantů
Jako první v ČR začala 3. LF UK vyučovat studenty všeobecného lékařství komunikaci s pacienty tak, aby to nebylo stresující pro budoucí lékaře ani…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – pomoc, nebo špehování?
Jsou lékaři připraveni v praxi před předepsáním léků kontrolovat lékový záznam pacienta, pokud k němu získají přístup? Bude to pro ně přínosné?…
Karcinom pankreatu – můžeme čelit hrozbě 21. století?
Na zámku Zbiroh se 5. 4. 2019 uskutečnilo tradiční XXVIII. jarní setkání HPB sekce České chirurgické společnosti ČLS JEP a 15. postgraduální kurs…
Co od biosimilars očekávají zdravotní pojišťovny?
K tématům páté konference o biosimilars, která se konala koncem února 2019 ve FN v Motole, nepatřily jen přednášky o klinické účinnosti a bezpečnosti…
Sklerodermie není (jen) onemocnění kůže
V Budapešti v březnu proběhla mezinárodní dvoudenní konference zaměřená na systémovou sklerodermii. Léčba tohoto závažného onemocnění je mimořádně…
Inovativní, inovativnější, nejinovativnější
Nejvíce inovativní farmaceutickou společností je pro letošek Gilead Sciences. Alespoň podle žebříčku Pharmaceutical Innovation Index 2019, který…
Pro Dr. Max byl loňský rok úspěšný
Největší česká síť lékáren oznámila hospodářské výsledky. Lékárnám Dr. Max v Česku loni rostl obrat o 11 procent, tedy ještě více než v předchozím…
Odbory žádají dotace na směnné příplatky
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková očekává, že se premiér Andrej Babiš vloží do řešení problému s příplatky…
O cizině sní méně mediků
Průzkum mezi mediky tvrdí, že jejich zájem o okamžitý odchod za prací do zahraničí chladne. Odejít chce 18,6 procenta českých studentů. Větší zájem o…
Edukací proti nemocem i ekonomickým ztrátám
Projekt podpory zdraví zaměřený na chudé a sociálně vyloučené lidi je první krok k systémovému řešení nerovností v oblasti zdraví, říká MUDr. Marie…
Státní zdravotní ústav jde radit lidem do ghett
Preventivní programy podporované evropskou dotací mají zlepšit zdravotní gramotnost i zdravotní stav lidí v sociálně vyloučených lokalitách. Ti dnes…
Pět rozhovorů o sestrách
Jak zdravotní sestry ocenit, jak zlepšit obraz jejich povolání a jak přesvědčit více studentů, aby si zdravotnické profese vybrali? Přinášíme pět…
Kampaň „Studuj zdrávku“ má přilákat do oboru mladé lidi
"Můj osobní cíl je, abychom v tomto roce představili konkrétní návrh, jak rozšířit kompetence sester, jak zvýšit prestiž sesterského povolání,…
AstraZeneca a Daiichi Sankyo se dohodly na miliardové spolupráci
Téměř sedm miliard dolarů přispěje AstraZeneca japonskému partnerovi na vývoj nového onkologického přípravku.
Více než polovina lékáren opět bez závad
Lékárny loni dostaly po běžných kontrolách SÚKL pokuty za 12,3 milionu korun. Kontroloři Státního ústavu pro kontrolu léčiv navštívili v rámci…
Elektronizace zdravotnictví míří na vládu
Žádné plošné identifikační elektronické kartičky pro zdravotníky a možnost utajit svou zdravotnickou dokumentaci, pokud s ní souvisí vyšší riziko…
Následná péče v Česku je ztrátová
Společná konference Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) a Asociace nemocnic ČR (ANČR) na téma následné péče, která se konala 3. dubna v…
Je nás málo, musíme energii vynakládat účelně
„Měli bychom se více zaměřit na lepší práci s daty. To je podle mého názoru jedna z věcí, kde v České republice máme velkou rezervu oproti západní…
Význam snídaní při snižování hmotnosti nebyl potvrzen
V časopise British Medical Journal byly zveřejněny výsledky metaanalýzy zabývající se možnými přínosy snídaní v rámci snižování hmotnosti.
Cena časových razítek brzdí eHealth
Nemocnice s pomocí evropských fondů modernizují informační systémy. Zjistily ale, že za označování elektronických záznamů kvalifikovanými časovými…
Jak si vedou čeští vojenští zdravotníci na misích?
Život českých vojáků, vojenských lékařů a sester na misích v Kosovu, Afghánistánu, Iráku a na Mali představuje výstava fotografií a dalších exponátů…
Pátý ročník konference o biosimilars z pohledu onkologie
Biosimilární léky navzdory počátečním pochybnostem pronikají do klinické praxe mnoha oborů. Tento vývoj každoročně mapuje konference, na které se…
S čerstvým diplomem do nemocnice v USA
Ještě při studiích na lékařské fakultě složil srovnávací zkoušky potřebné pro lékaře, kteří chtějí pracovat v USA. Ani ne rok po promoci byl přijat…
Jak mohou lékárníci pomoci omezit nepříznivé lékové interakce u pacientů?
Lékové interakce mohou v ČR zabít přes dvě stě lidí ročně a způsobit škody za téměř 850 milionů korun, odhaduje na základě britské studie Asociace…
Poradna Znám své léky pomáhá předcházet poškození z lékových interakcí
Za pět let činnosti zodpověděla poradna Znám své léky, provozovaná Asociací inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), přes 50 000 dotazů.
Videorozhovor: Hepatocelulární karcinom a nová naděje
Nová léčba přináší naději v léčbě hepatocelulárního karcinomu, uvádí ve videorozhovoru prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta…
Česká vakcína prodlužuje celkové přežití u ovariálního karcinomu
Protinádorová vakcína české biotechnologické společnosti SOTIO pokračuje na své cestě stát se globálně používaný lékem v onkologii solidních nádorů.
VZP: Vyčarovat víc praktiků neumíme, ale připlatíme jim za rozšíření služeb
Novými pravidly bonifikace chce VZP posílit časovou dostupnost praktických lékařů pro klienty a případně podpořit sdružené praxe.
Fórum MT: Doporučené léčebné postupy - vodítko, či norma?
Mělo by se kontrolovat, jak lékaři dodržují doporučené postupy odborných společností? Na ministerstvu zdravotnictví nyní probíhá s finanční podporou…
Non‑adherence nejen prodražuje léčbu, ale může být i fatální
Nejčastěji se s non‑adherencí potýkají diabetici a lidé s hypertenzí a vysokým cholesterolem. Průzkumy ukazují, že doporučený léčebný režim…
Co můžeme udělat pro očkování – zásadní role praktického lékaře
Jedním z ústředních témat letošního Kongresu primární péče, který se konal 22. a 23. února v Praze, byla problematika očkování. Klesá proočkovanost…
Co přinese praktickému lékařství nejbližší budoucnost?
Na Kongresu primární péče, který se 22. a 23. února konal i letos na pražském Chodově, zazněla řada klíčových témat, která jsou spojena i s tolik…
O genové chirurgii, Che, Lulu a Naně
Medicínské opodstatnění zárodečné genetické modifikace jako ochrana dítěte proti HIV je nedostatečné a jedná se o porušení pravidel genetického…
V ÚVN podávají ATB infuzní terapii také ambulantně
Od roku 2015 ji ve stacionáři pro parenterální ATB léčbu v Ústřední vojenské nemocnici – Vojenské fakultní nemocnici Praha podstoupilo 432 pacientů,…
Semaglutid podávaný souběžně s inhibitorem SGLT‑2 zlepšuje kontrolu glykémie
Studie prezentovaná v časopise Lancet Diabetes & Endocrinology ukazuje, že přidání semaglutidu k inhibitorům společného transportéru pro sodík a…
Zolpidem zvyšuje riziko smrtelných srážek pro řidiče motorových vozidel
Osmičlenný tým odborníků (vedených B. R. Yangem) z univerzitních pracovišť v Jižní Koreji (Soul a Incheon) a USA (Lubbock, TX) sledoval předepisování…
Rivastigmin snižuje výskyt pooperačního deliria
K tomuto závěru u starších pacientů s kognitivním zhoršením dospěl šestičlenný tým specialistů z jihokorejského Soulu z různých oddělení převážně…
Doc. Heger: Kontrolujme nemocnice, které školí mladé lékaře
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., exministr zdravotnictví.
Pojišťovny před dohodovacím řízením mluví o čtyřprocentním růstu úhrad
Z 19,5 miliardy korun, které budou příští rok ve zdravotnickém rozpočtu navíc proti letošku, jich až sedm spolknou mimořádné výdaje, odhaduje Svaz…
Uhlídat areál před zbraněmi nejde, říká ředitel Grill
Snad je taková událost vzácná jak pád vzducholodi, poznamenal ke střelbě pacienta ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Doc. MUDr. Robert…
Kubek: Násilím nikdo lékaře v Česku neudrží
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Prof. Češka: Hlavní je zlepšit podmínky
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům nevolnictví? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České internistické společnosti ČLS JEP.
Fórum MT: Hrozí mladým lékařům novodobé nevolnictví?
Pokud by museli mladí lékaři po získání atestace pracovat několik let v českém zdravotnictví bez možnosti odejít do ciziny, jde o novodobé…
Ministryně financí poodhalila svůj plán zrušení státních pojištěnců
Součástí pracovního materiálu ministerstva financí, který počítá se zrušením platby státu za takzvané státní pojištěnce, mají být i pravidla pro…
Můj robote sociální
Paní doktorka A. K. mi položila dvě otázky: „Co to vše, co se děje v kontextu rozvoje moderních technologií a robotů, udělá s lidskou psyché? Jak…
Musíme ukazovat pěkné stránky naší práce
„Naším cílem je transformace České asociace sester na komoru. Tedy na komoru ze zákona, nikoli jen na organizaci, která se tak jmenuje,“ říká v…
České zdravotnické výrobky tisíce kilometrů daleko
Výrobci zdravotnických prostředků z Česka jsou stále úspěšnější při exportu do rozvojových zemí. Jedním z důvodů je větší podpora státu.
Za navýšení dotace na rezidenturu chceme protihodnotu
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navýšit dotace na rezidenční místa, podmínky slibuje upřesnit v řádu týdnů. O připravovaném návrhu jsme hovořili s…
VZP schválila zakázky na velký audit
Za audit smluv v citlivých oblastech vydá VZP několik milionů korun. Dohody s výrobci léků o risk‑sharingu nakonec externě zkoumat nenechá,…
Třicet pět let českých transplantací srdce: současnost (2/2)
Podle chirurgů je vlastní technika a taktika transplantačního výkonu včetně anesteziologie vyřešena od okamžiku, kdy Shumway s Lowerem vypracovali…
Třicet pět let českých transplantací srdce: první pacienti (1/2)
V prosinci roku 1967 transplantuje v jihoafrickém Kapském Městě Christian Barnard jako první na světě lidské srdce. Následná popularizační kampaň…
NKÚ: ministerské dotace šly do regionálních nemocnic bez rozmyslu
Ministerstvo zdravotnictví posílalo dotace do regionů nesystematicky bez jakékoli strategie a bez ohledu na to, jestli byla investice potřebná.
Ředitel Jaroslav Míč: Omluva zdravotním sestrám
„Práce sester a všech pracovníků ve zdravotnictví si velmi vážím a smekám před ní. Vím, že je to práce náročná a nejen fyzicky,“ píše ředitel Městské…
Rostoucí role podpůrné a paliativní péče v nefrologii
Nejrychleji rostoucí skupinu pacientů v nefrologii tvoří nemocní na dialýze starší 75 let.
eHealth s nejasnými náklady
Ministerstvo zdravotnictví dostalo připomínky k věcnému záměru zákona o elektronizaci. Počítá s tím, že začne platit nejdříve v polovině roku 2020.
Česká onkologie se rozhodně nemá za co stydět
Situace, v níž je onkologie, se za posledních několik málo let díky rychlému vývoji zcela změnila, říká doc. MUDr. Petra Tesařová, CSc., vědecký…
Od precizní a personalizované medicíny očekáváme další pokles mortality
Pokrok na poli onkologie je obrovský. V posledním roce byl zaveden například velmi intenzivní a progresivní protokol léčby pacientů s karcinomem…
V ČR by měla vzniknout síť ambulancí pro pacienty se srdečním selháváním
O péči kardiologů o diabetiky jsme hovořili s prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., přednostou II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a…
MUDr. Hülleová: Mylná představa o očkování je obzvlášť nebezpečná
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Ke klesající proočkovanosti přispívají i někteří zdravotníci, říká MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení…
Díky úspěšné léčbě diabetu mohou žít pacienti desítky let bez komplikací
V ČR žije milion diabetiků, tři čtvrtiny mají antidiabetickou léčbu. Jejím obecným cílem je udržení vyrovnané koncentrace cukru v krvi, stavu bez…
Astmatický záchvat by mohl být díky moderní léčbě minulostí. Ale není
Lékařská věda pokročila v léčbě astmatu tak daleko, že je možné vyhlásit nulovou toleranci k astmatickým záchvatům.
Zvýšený výskyt nemelanomových nádorů kůže u transplantovaných
Studie vedená výzkumnými pracovníky Royal College of Surgeons v Irsku prokázala zvýšený výskyt kožních nemelanomových nádorů u pacientů po…
Prof. Češka: Bagatelizace vysokého LDL-C může být fatální
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Koncentrace LDL cholesterolu má zásadní význam, apeluje prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda…
MUDr. Cabrnochová: Pozor na dávkování antibiotik u dětí
Fórum MT: Mylné představy v medicíně. Dávkování léčiv u dětí bývá chybné, upozorňuje MUDr. Hana Cabrnochová, MBA, praktická lékařka pro děti a dorost…
FN Hradec Králové zavírá svou ambulanci tradiční čínské medicíny
Experiment s vtělením metod tradiční čínské medicíny do fakultní nemocnice v Česku končí po třech letech a pěti měsících.
Při pohovoru nemá mladý lékař šanci odlišit, co je pravda, a co plané sliby
"Chceme v první fázi vyzdvihnout dobrá pracoviště a neperzekvovat ta horší. Chceme ukázat, že to lze udělat tak, aby podmínky pro mladé lékaře byly…
Vyléčení onkologicky nemocného dítěte je často za cenu celoživotních následků
„Téma pozdních následků je celosvětově jedním z předních témat dětské onkologie ve 21. století,“ říká MUDr. Lucie Hrdličková z Kliniky dětské…
Pozdní následky onkologické léčby postihují dvě třetiny vyléčených dětí
Roste počet dětí přeživších onkologické onemocnění, u nichž se ale mohou v dospělosti objevit pozdní následky protinádorové terapie. Právě tyto…
Laserová terapie zvyšuje kvalitu péče v popáleninové medicíně
Na současnou situaci v popáleninové medicíně v České republice zeptali přednosty Kliniky popáleninové medicíny FNKV v Praze MUDr. Roberta Zajíčka, Ph…
Sympozium klinické farmacie René Macha vstoupí letos do třetí dekády
Letos 22. a 23. listopadu se na jižní Moravě sjedou lékárníci a příznivci klinické farmacie už po jednadvacáté. Organizátorům se daří zvát odborníky…
Co se (ne)lze dozvědět ze statistiky eReceptu
Nejsem si vědom, že by kdekoli jinde v rámci ČR byla takto volně přístupná a tak přesná statistika aktuálního čerpání vydávaných léčiv.
Význam fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou, spondylartritidou a osteoartrózou
Evropská liga proti revmatismu (EULAR) zveřejnila doporučení pro zdravotníky týkající se fyzické aktivity u lidí s revmatoidní artritidou (RA),…
Romosozumab dostal šanci od FDA
Romosozumab (Evenity, Amgen a UCB) byl v polovině ledna 2019 schválen Food and Drug Administration (FDA). Jde o léčivý přípravek snižující incidenci…
Inhibitory CDK 4/6 by měly přes paragraf 16 procházet hladce
VZP a Česká onkologická společnost ČLS JEP (ČOS) představily společné stanovisko, které by mělo usnadnit schvalování inhibitorů CDK 4/6 pro ženy s…
Skupinu Penta Hospitals nově vede Martin Hrežo
Generálním ředitelem a předsedou představenstva (CEO) skupiny Penta Hospitals International se stal od 1. února Martin Hrežo, uvedl mluvčí Penty Ivo…
VZP plánuje navýšit rezervní fond z 2,4 až na 16 miliard korun
VZP měla na konci roku 2018 v rezervním fondu 2,4 miliardy korun, což krylo tři dny péče. Plánuje navýšit rezervní fond až na 16 miliard korun, což…
Erektilní dysfunkce po nádorovém onemocnění v dětském věku – nejnovější poznatky o prevalenci
Problematika poruch erekce a sexuálního života obecně je u mužů, kteří v dětském věku prodělali nádorové onemocnění, opomíjené téma.
Změňme povědomí populace o HCV
Pokud bychom docílili v běžné populaci takové úrovně znalostí o hepatitidě C, jakou má o HIV, budeme spokojeni, říká místopředseda ČHS ČLS JEP prof.…
Význam screeningu pro odhalení hepatitidy C
Aby bylo možné nemocné začít léčit včas – a dnes již díky moderním antivirotikům i vyléčit, je nezbytné o nemoci nejdříve vědět. K tomu by podle…
PhDr. Šochmanová: V roce 2019 zůstávají platy sester nekonkurenceschopné
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PhDr. Martina Šochmanová, MBA, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči a kvalitu IKEM,…
MUDr. Jojko: I v roce 2019 bude málo zdravotníků, malé záplaty nepomáhají
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá MUDr. Zorjan Jojko, předseda Sdružení ambulantních specialistů ČR.
Kritici považují zákon o léčitelích za bezzubý
Ministerstvo zdravotnictví dostalo řadu podnětů ke svému návrhu zákona na regulaci léčitelů. Bude těžko vymahatelný a administrativně složitý, míní…
PharmDr. Chudoba: Jednou z priorit roku 2019 jsou pravidla rozšiřování sítě lékáren
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.
Doc. Šmucler: Klíčové je v roce 2019 optimalizovat pracovní síly. Zdravotníků je dost
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
S edukací diabetiků nově pomáhá chatbot
O přínosech i možnostech edukace v léčbě diabetu jsme hovořili s prezidentem Diabetické asociace ČR a přednostou Interní kliniky 2. LF UK a FN v…
Ing. Friedrich: Reformu v roce 2019 nečekám
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Ing. Ladislav Friedrich, CSc., prezident Svazu zdravotních pojišťoven.
Význam neutrofilních granulocytů u roztroušené sklerózy
Doposud byla soustředěna pozornost k roli B a T lymfocytů v rozvoji roztroušené sklerózy (RS). Na ECTRIMS 2018 se však hovořilo i o neutrofilních…
Bojujte s klimatickou změnou, vyzývá lékaře šéf WMA
Ekologický apel na doktory. Lékaři by se měli přihlásit k boji proti klimatické změně, pléduje prezident Světové lékařské asociace (WMA) Dr. Leonid…
Bc. Žitníková: S personální krizí ať v roce 2019 pomůžou úřady práce
Co potřebuje české zdravotnictví v roce 2019? Odpovídá Bc. Dagmar Žitníková, předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR
Cvičení na předpis. Pouhá rada k častějšímu pohybu nestačí
Pacientům s diabetem 2. typu (D2T) by měla být pro dosahování lepších glykemických hodnot a ke zlepšení srdečního zdraví předepisována fyzická…
Elektronizací ke kvalitě? Ministerstvo představilo svůj záměr
Součástí elektronizace má být i databáze klinických doporučených postupů s možností hodnocení jejich dodržování podle centrálních dat.
Manželství snižuje riziko demence. Návštěvy muzea také
V porovnání s lidmi v manželském stavu měli lidé celoživotně svobodní a ovdovělí zvýšené riziko demence. Autoři nenašli jakoukoliv spojitost u…
Řetězce vs. ČLnK: Svědčí dostupnosti lékáren volnost, nebo regulace?
Lékárenské řetězce ustavily evropskou federaci. Chtějí čelit snahám o větší regulaci lékárenství. Lékárnická komora hodlá znovu předložit návrh…
Sdílený lékový záznam by mohl nabíhat od poloviny letošního roku
Sněmovní ústavně-právní výbor doporučil poslancům na plénu schválit novelu zákona o léčivech, která zavádí lékový záznam. Valná většina členů výboru…
Lékový záznam a jeho rizika očima programátora
Do lékového záznamu pacienta bude moci nahlížet každý lékař, který zná číslo občanského průkazu pacienta. To kritizuje softwarový inženýr Ing. Petr…
Farmaceutičtí obři na nákupech. Utrácejí za nadějné molekuly
Lídři farmaceutického průmyslu dávají za nadějné biotechnologické projekty miliardy dolarů. V posledních týdnech to potvrdili Bristol-Myers Squibb,…
Lékařem v zahraničí: Nejcennější je důvěra v sebe sama
"Zkušenost je cenná a nesdělitelná. Myslím, že je naprostou nutností vyjet do ciziny a poznat jiný svět v civilu a zaměstnání."
Pacienti s RS: dalfampridin významně zlepšuje schopnost chůze
Podle samotných pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) vede 24 týdnů léčby dalfampridinem (přípravek Ampyra) ke klinicky významnému zlepšení…
Inhibitory SGLT2 a riziko amputace a diabetické ketoacidózy
Inhibitory společného transportéru pro sodík a glukózu SGLT2, přípravky užívané v léčbě diabetu mellitu 2. typu, mohou mít podle zjištění klinických…
Chytré tetování pro zdraví. Zabrání spálení kůže, upozorní na horečku
Výzkumníci Univerzity Colorado Boulder vyvíjejí inovativní tetování. Mění barvu v reakci na různé signály. Mimo jiné na zvýšenou teplotu těla nebo na…
Vizualizace výsledků kardiologického vyšetření podporuje adherenci k léčbě
Prevence kardiovaskulárních onemocnění mnohdy neprobíhá optimálně kvůli nedostatečné adherenci k zavedeným postupům a léčbě, a to jak na straně…
Nové doporučené pokyny k terapii hypercholesterolemie rozšiřují a upravují terapeutické skupiny
Terapie hypercholesterolemie a prevence kardiovaskulárních chorob doznaly od roku 2013 značných změn. Nové poznatky se odráží v doporučených pokynech…
Rutinní suplementace vitaminu D nepřináší podle studií žádoucí efekt
V roce 2018 byly publikovány tři studie, které zmírnily nadšení ze suplementace vitaminu D v rámci prevence skeletálních a extraskeletálních…
Fórum MT: Konspirační teorie o očkování a co s nimi
Zeptali jsme se ministerstva, lékařů i zástupců rodičů: Pomůže zavedení fondu na odškodnění následků povinného očkování zlepšit důvěru v očkování?…
Marže lékáren a distributorů zůstává společná. Zástupce lékáren s tím souhlasil
Čerstvě vydaný cenový předpis, který bude platný od 1. ledna, neobsahuje domluvené rozdělení společné obchodní přirážky na léky pro lékárny a…
Linagliptin prokázal kardiovaskulární a renální bezpečnost
Dlouhodobé užívání linagliptinu pro léčbu diabetu 2. typu je z hlediska kardiovaskulárního i renálního rizika bezpečné. Tyto závěry byly zveřejněny 4…
IBD: Kombinace cílené léčby s imunoterapií je dnes běžná
Na aktuální situaci v oblasti léčby a diagnostiky idiopatických střevních zánětů v České republice jsme se zeptali prof. MUDr. Milana Lukáše, CSc.,…
Vzácné onemocnění se mění v civilizační chorobu
Ještě donedávna se IBD (Inflammatory Bowel Disease) řadila k vzácným onemocněním. Situace se však mění, v posledních letech je pozorován nejen nárůst…
Nová úhrada za péči o diabetiky se senzorem
Diabetologové budou moci novým kódem vykazovat péči o diabetiky prvního typu se senzorem na kontinuální měření glykémie. Mohlo by to pomoci rozšířit…
Domácí péče by byla schopná se postarat o devadesát procent pacientů z LDN
Dlouhodobé podfinancování domácí péče vyvolalo v srpnu stávkovou pohotovost, která stále trvá. „Na poskytovatele byl při dohodovacím řízení činěn…
Mezi laureáty Ceny Neuron jsou i imunolog a hematolog
Nadační fond Neuron na slavnostním ceremoniálu, který se konal 3. prosince 2018 v Praze, rozdal prestižní vědecké Ceny Neuron. Celkem bylo předáno…
Rozhoduje se o investicích i krytí ztrát
Kraje schvalují své rozpočty na příští kalendářní rok. Počítají s významnými investicemi i s běžnými provozními dotacemi pro zdravotnictví.
Nemoci pijanů stojí víc než celá psychiatrie
Na řešení zdravotních komplikací spojených s alkoholem vydal systém veřejného zdravotního pojištění v roce 2016 celkem 12,8 miliardy korun. Nejvíce z…
Administrativa patří k nejčastějším důvodům stresu
Nejnovější průzkumy ukazují, že syndrom vyhoření postihuje zhruba 20 procent české populace. K nejohroženějším profesím patří lékaři a zdravotníci,…
eRecept v roce jedna…
Už při prvním představování systému v roce 2009 sliboval SÚKL detailní elektronický lékový záznam. Rok 2018 přinesl u eReceptu významný pokrok.…
Legislativní „zkratka“ Vojtěchovi nevyšla
Ministr Adam Vojtěch chtěl svůj návrh regulace reexportu léčiv a zavedení emergentního systému dodávek popohnat, u poslanců ale narazil. Návrh půjde…
Humor je lék, i když ho zdravotní pojišťovny nehradí
Na poslední dny roku jsme připravili anketu, kde jsme se zeptali lidí pohybujících se ve zdravotnictví: Humor jako lék – využil jste ho ve své…
Fórum MT: Mladí lékaři v pasti
Zeptali jsme lékařů zkušených i začínajících: Setkal jste se s tím, že byli mladí lékaři bez atestace tlačeni k práci bez řádného odborného dohledu…
IMpower133 – posun, na který se čekalo dvacet let
Malobuněčný karcinom plic (SCLC) postihuje přibližně 15 procent pacientů se zhoubnými nádory plic. Uběhlo už dvacet let, kdy nepřibyla žádná léčba,…
Kombinace bevacizumabu a atezolizumabu je účinná u širokého spektra nemocných s NSCLC
Strategie léčby pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) se v poslední době výrazně mění. Stále větší roli zde hraje imunoterapie založená…
Dlouho očekávaný posun u triple negativního karcinomu prsu
Na letošním kongresu Evropské společnosti klinické onkologie (ESMO) se setkalo s velkým zájmem vyhlášení výsledků studie IMpassion130. Toto klinické…
Snížení kardiovaskulárního rizika v ordinaci praktického lékaře
Jak rozlišit pacienty podle kardiovaskulárního rizika? Kdo potřebuje účinnou léčbu hyperlipidémie? A jak zahajovat farmakologickou léčbu u mírné…
Lékové interakce hrozí nejčastěji v kardiologii
Zhruba třetina lidí starších 60 let má negativní lékovou interakci. Zároveň až 40 procent seniorů dostává léky z kategorie léků nevhodných ve stáří,…
ENIGMA – vědecká současnost a budoucnost
ENIGMA sbírá data o více než dvaceti rozšířených psychiatrických, neurovývojových a neurogenetických onemocněních a poruchách. Soustředění sil…
Porucha ADHD často přechází z dětství do dospělosti
Až u 80 procent dětí s ADHD přechází porucha do adolescence a v různé míře i do dospělosti. Ačkoli jde o onemocnění léčitelné, v neléčené podobě i v…
Ministr: Vyhláškou definujeme kompetence mladých lékařů
Na veletrhu práce 3. lékařské fakulty UK – TRIMED JOB 2018, který se konal letos popáté, měli medici i mladí lékaři možnost poprvé diskutovat s…
Co dělá ministerstvo pro to, aby lékaři neodcházeli do ciziny?
Hlavním problémem mladých lékařů podle průzkumu nejsou finance, ale nedostatek právní ochrany, nedostatek starších odborníků, kteří by se jim…
Lékárníci chtějí obdobné navýšení peněz, jaké dostanou úředníci SÚKL
Ve stínu diskusí ohledně odměňování zdravotnických pracovníků si své úhrady a ohodnocení významně navrhují navýšit státní instituce, např. Státní…
Dohled a dozor jednoznačně nefunguje na dostatečné úrovni
Zatím jsem se spíše nesetkal s mladým lékařem, který by mi potvrdil, že dohled a dozor na jeho oddělení/klinice stoprocentně a bez problémů funguje.…
Lékařem v zahraničí: Denně jsem řešil střelná poranění
„Mé pracovní podmínky byly pochopitelně finančně mnohem výhodnější než u nás, vztahy velmi dobré, přátelské...“
Lékařkou v zahraničí: Vždy se našlo dost lidí, kteří mi pomohli
„České zdravotnictví je kvalitativně rovnocenné úrovni západních zemí. Bohužel ale není snaha český model rozvíjet a zlepšovat, ale zůstává zastaralý…
Finanční zdraví nemocnic se zlepšilo
Podle analýzy, která je součástí projektu Nejlepší nemocnice, byly loni nemocnice finančně zdravější než v předchozích čtyřech letech.
WHO upozorňuje: znečistěné ovzduší je stejnou hrozbou jako tabák
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že svět si poradil se zdravotní hrozbou v podobě…
Nejlepší nemocnicí byla vyhlášena Vojenská nemocnice Olomouc
Součástí projektu Nejlepší nemocnice je anketa mezi zaměstnanci nemocnic. Ti tvrdí: pro větší bezpečí potřebujeme víc personálu a prevenci syndromu…
Centrové léky zatím stály VZP o 500 milionů více než loni
Správní rada VZP zhodnotila hospodářské výsledky za tři čtvrtletí letošního roku, které jsou podle jejích členů velmi povzbudivé. Tématem byl i vývoj…
Fórum MT: elektronické sdílení dat o lécích a co bude dál
Od ledna 2019 se budou moci lékaři a lékárníci podívat do lékového záznamu svých pacientů. Zeptali jsme se zdravotníků a pacientů: Co od sdílení dat…
Řízení vozidla u mírné kognitivní poruchy a demence
Německý profesor dr. Klaus Schmidtke z Rehaklinik Klausenbach v Nordrachu věnoval pozornost aktuální problematice týkající se schopnosti řídit…
Koncept podání plné krve – z armády do civilní medicíny
Transfuze čerstvé plné krve od „chodícího“ dárce, který se nachází v blízkosti zraněného, může být život zachraňujícím výkonem. Potvrzují to data…
Pražská záchranka testuje podání fibrinogenu ještě ve vrtulníku
Včasné podání krve nebo jejích složek pacientům s masivním krvácením zachraňuje podle zkušeností americké armády život. O jeho využití v…
Zavalianis: Rozšiřujeme, kde se dá
Obě jeho středočeské nemocnice i pardubické radiologické centrum hospodaří bez provozních ztrát a z úhrad zvládají investovat do svého rozvoje.…
Čeští reexportéři jsou připraveni se soudit
K slovenské regulaci reexportu, kterou se inspiruje naše ministerstvo zdravotnictví, měl útvar Evropské komise vážné výhrady.
Fórum MT: Lékařské fakulty inovují přijímačky
Zeptali jsme se představitelů akademické sféry i lékařů z praxe: Jak by podle vás měly vypadat přijímací zkoušky na medicínu, aby profil absolventa…
Při odhalení karcinomu prostaty pomáhají děla
Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) dostala od nadačního fondu Muži proti rakovině tři děla. Nejde o bojovou zbraň, ale o děla bioptická. Podle…
Role praktického lékaře i diabetologa při včasném záchytu karcinomu pankreatu
Karcinom pankreatu zůstává vysoce maligním onemocněním s vysokou letalitou a 95procentní mortalitou, kde je i nadále jedinou kurativní léčbou…
Být šťasten je forma sociálního příkazu
Aristoteles ze Stageiry (384–322 př. n. l.), génius, učitel Alexandra Velikého, rozlišil dvě tváře štěstí. Pochopil, že štěstí může být pocit slasti,…
VZP dá revizním lékařům metodiku k paragrafu 16
VZP začne pro revizní lékaře vydávat odborná doporučení, která jim budou vodítkem při rozhodování o úhradě pro daného pacienta u léků dosud…
Rodiny nemocných dětí těžko střádají na lázně
Náklady na zdravotní pomůcky a péči jsou pro rodiny s nemocným dítětem problém, potvrdil průzkum. Průměrné měsíční náklady domácnosti na péči o dítě…
Návrh: Lékárny musejí dostat zaplaceno za „hlídání padělků“
V celoevropském projektu budou lékárny 32 zemí hlídat padělky. ČR se sice připojila k evropskému úložišti mezi prvními, zatím ale nemá schválenou…
Hovořit s pacientem, nebo skenovat lék?
Lékárny se připravují na novou povinnost danou jim evropskou protipadělkovou směrnicí. Na připravenost lékáren jsme se zeptali PharmDr. Martina…
Včasné podání krve zachraňuje životy
Až dvacetinásobně stoupnou šance na přežití pacienta s polytraumatem, pokud je mu do 15 minut poskytnuta hemostatická resuscitace. Odborné veřejnosti…
Hledá se tři sta tisíc pacientů!
Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) není jen běžné zadýchávání a pokašlávání, ale smrtelné onemocnění. Podle prof. MUDr. Martiny Vašákové s…
Fórum MT: Co s přebytky na účtech zdravotních pojišťoven
Zeptali jsme se lékařů, ředitelů nemocnic a pojišťoven: Měly by si zdravotní pojišťovny tvořit rezervy na horší časy, nebo by měly dostupné…
Lékařská pohotovost na urgentu má být pro praktiky povinná
Praktičtí lékaři mají být od roku 2020 povinni sloužit lékařskou pohotovostní službu na urgentním příjmu v nemocnici ve svém regionu. Je to součást…
Infekce jsou třetí nejčastější příčinou úmrtí diabetiků
Data rekonstruovaného Národního diabetologického registru ukázala nejčastější příčiny úmrtí pacientů s diabetem. Po kardiovaskulárních onemocněních a…
Doc Dušek: Národní diabetologický registr omezí zdravotníkům administrativu
Data do rekonstruovaného Národního diabetologického registru jsou zadávána plně automatizovaně, zdravotníky tedy nezatíží sledování jejich pacientů…
Kontaminace cytostatiky na onkologiích: Sestry chrání jen rukavice
V 19 nemocnicích v ČR, které se loni zúčastnily pravidelného monitoringu kontaminace cytotoxickými léčivy (CL), bylo na pracovištích manipulujících s…
Nová doporučení pro léčbu diabetu 2. typu jsou nejen konkrétní a praktická, ale i klíčová
Vrchol nedávného zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) v Berlíně přišel až v jeho poslední den, kdy byla oficiálně zveřejněna nová…
Mýty a fakta o ředění léčiv
V rámci letošního 8. kongresu České odborné společnosti klinické farmacie (ČOSKF) ČLS JEP, který se konal 12.–13. října v Praze, se pozornost…
Čísla hovoří jasně. Screening karcinomu plic snižuje mortalitu
Když chtěli čeští lékaři v roce 2013 zavést screening na karcinom plic, byly jejich snahy odmítnuty. Nyní při dalším pokusu věří, že tomu tak nebude.…
Reformu děláme pro novou generaci praktiků
„Za posledních několik desítek let profese praktického lékaře trochu zdegradovala. V důsledku to vede i k tomu, že to pro mladé lékaře není tak…
Nastal zlom. Náklady na léky na recept rostou
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaznamenala v prvním pololetí 2018 nárůst výdajů na léky na recept. Je to poprvé po řadě let, kdy výdaje na „běžné“…
Lékárny: Protipadělková směrnice přinese jen komplikace
V ČR nebyl v lékárnách zachycen žádný padělek léku, protipadělková směrnice je podle lékárníků nadbytečná a přinese jen komplikace. Protože to ale je…
Sdružení ambulantních specialistů varuje, lékařům prý už se nechce z nemocnic
Soukromí ambulantní specialisté se cítí znevýhodněni úhradami proti nemocničním ambulancím. Varují, že lékařům už se do samostatných ambulancí z…
Dobré zprávy z Národního diabetologického registru: komplikací ubývá
Národní diabetologický registr potvrdil naprosto neuvěřitelné úspěchy v léčbě diabetu, uvedl profesor Milan Kvapil. Mimo jiné klesají počty výkonů…
Mikroskopická kolitida: základem je symptomatická a protizánětlivá léčba i režimová opatření
Přestože odborníci dosud neprokázali jasné souvislosti mezi konkrétními potravinami a rozvojem mikroskopické kolitidy, zkušenosti naznačují, že…
Biologickou léčbu v ČR aktuálně dostává přes sedm tisíc revmatických pacientů
Zhruba 850 pacientů se zánětlivými revmatickými chorobami, kterým by biologika měla být podávána, na tuto terapii čeká. Někteří z nich dlouhodobě.
Léčba diabetu 2. typu začíná hodnocením kardiovaskulárního rizika
Vrchol nedávného zasedání Evropské asociace pro studium diabetu (EASD) přišel až v jeho poslední den, kdy byla oficiálně zveřejněna nová doporučení…
Jednodenní péče nemá vyhráno. Chybějí finance i motivace
Letošní konference Ekonomie ve zdravotnictví a health technology assessment, která se již potřetí konala v Praze 18. října 2018, se ve své první…
Pacienti s neuromuskulárním onemocněním profitují z přístrojově asistovaného kašle
Přínos asistenta kašle pro pacienty s neuromuskulárním onemocněním (NMD) a také současný neradostný stav domácí umělé plicní ventilace u nás. To bylo…
Zaměstnanecké pojišťovny plánují vyrovnané hospodaření
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny plánují pro rok 2019 vyrovnané hospodaření a pomalejší růst rezerv. Náklady na zdravotní služby meziročně vzrostou…
Radovan Kouřil: Nezbylo nám než krátit úhrady
Vítězem letošního Indexu zdraví zdravotních pojišťoven je OZP. „Oborová zdravotní pojišťovna velmi doplatila na někdejší změny v přerozdělování. Nyní…
Bulovka chce obnovit traumacentrum a stabilizovat personál
V Nemocnici Na Bulovce opět narostly dluhy po splatnosti, a to až na 750 milionů korun. „Nejsem si jistý, co s tím předchozí vedení nemocnice chtělo…
Sertralin v prvním trimestru těhotenství a riziko vrozených anomálií
Dvanáctičlenný tým čínských specialistů z různých univerzitních pracovišť (Shenyang a Dalian), vedený Zi‑Qi Shenem, zkoumal, v jakém vztahu je…
Znečistěné ovzduší vede celosvětově k milionům návštěv lékařské pohotovosti kvůli astmatickým záchvatům
Odborníci již dlouho vědí, že vdechování vzduchu znečištěného např. emisemi aut může spustit astmatický záchvat. Nová studie však jako první vliv…
Deprese a úzkost rizikem pro špatné výsledky u kardiaků
Devítičlenný tým dánských kardiologů (v čele Selina Kikkenbog Berg) z univerzitních nemocničních pracovišť (Kodaň, Hellerup, Odense, Aalborg, Aarhus)…
Nový lék na chřipku úspěšný u FDA
Americká léková autorita FDA schválila nové antivirotikum proti chřipce Xofluza (baloxavir marboxil) od společnosti Shionogi and Co.
Ředitel FN Ostrava Evžen Machytka po tlaku rezignoval
Ředitel Fakultní nemocnice Ostrava Evžen Machytka ve čtvrtek 24. října oznámil, že se rozhodl odstoupit z funkce. Nahradí jej zatím jeho náměstek…
Rohlík.cz rozváží léky z BENU
Lékárenská síť BENU zahájila spolupráci s on-line supermarketem Rohlík. V Praze a některých velkých městech v Čechách rozváží Rohlík léky z lékárny…
Penta koupila soukromou LDN v Praze - Chittussiho ulici
Skupina Penta Hospitals koupila společnost INTERNA Co., spol. s r. o., která provozuje soukromou léčebnu dlouhodobě nemocných v Chittussiho ulici v…
Fórum MT: Měly by se klinické zkušenosti předávat zadarmo?
Každé know‑how má svou cenu. Je klinická zkušenost něco, co by se mělo předávat automaticky, anebo jde o pracně nabyté know‑how, které má svou cenu?
Zvítězí nádorová ekologie nad dosud neporaženými malignitami?
V České republice ročně onemocní zhoubným nádorem na 80 000 lidí a 30 000 v souvislosti s touto diagnózou každý rok umírá. Další téměř půl milión…
NOAC v péči o pacienty s tromboembolismem
Více než pět desítek let byl synonymem perorální antikoagulační léčby warfarin. U pacientů s fibrilací síní, náhradou srdeční chlopně nebo žilní…
Exředitel Homolky Šubrt: Nový ředitel Polouček je dobrá volba
Nový ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček se učil management u bývalého šéfa Homolky z přelomu tisíciletí Oldřicha Šubrta. Ten jej chválí jako…
Interní medicína přináší do léčby integrující prvek
Česká internistická společnost ČLS JEP pomáhá udržet komplexní pohled na nemocného. Hovořili jsme s předsedou společnosti prof. MUDr. Richardem…
Biologická léčba psoriázy je v ČR dobře dostupná
Psoriázou trpí v ČR až 300 000 lidí, z nich 15 procent její závažnou formou. Biologickou léčbu poskytuje 18 center specializované dermatologické péče…
Etorikoxib a diklofenak snižují riziko demence při osteoartritidě
Osmičlenný tým tchajwanských odborníků z různých univerzitních pracovišť v Taichungu (v čele Y.‑H. Xue) zjistil, že etorikoxib a diklofenak v léčbě…
Gilenya vyskočila v žebříčku top léků podle cen
Pravidelné čtvrtletní hodnocení dodávek léčivých přípravků, které vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv, zaznamenalo za letošní druhé čtvrtletí skok…
Antagonisté vitaminu K a morfologické změny mozku u starších osob
Šestičlenný tým odborníků (v čele Antoine Brangier) z univerzit a výzkumných ústavů ve Francii (Angers, Saint‑Etienne, Lyon) a Kanadě (Montreal, QC,…
Žlučové kyseliny předmětem zájmu výzkumníků
V Dublinu se ve dnech 6.−7. července 2018 konalo již XXV. mezinárodní setkání tematicky zaměřené na žlučové kyseliny Bile Acid Meeting: Bile Acids in…
Laparoskopické bariatrické výkony jsou asociovány se zvýšením incidence biliárních chorob
Z výsledků retrospektivní studie prezentované na letošním výročním vědeckém zasedání Americké gastroenterologické společnosti vyplývá, že přechod od…
Karlovarská krajská nemocnice se propadá hloub a hloub do ztráty, peníze dolije kraj
Karlovarská krajská nemocnice (KKN) loni hospodařila se ztrátou 105 milionů korun. V roce 2016 byla ve ztrátě 40 milionů korun. Letošní výsledky ale…
Fórum MT: Zdravotní pojišťovny na rozcestí
Zemětřesení v orgánech zaměstnaneckých pojišťoven, které spustil Ústavní soud, komentují osobnosti ze zdravotních pojišťoven, zákonodárci a další.
Nové léky pomáhají personalizované léčbě i u IPF
Letošní kongres Evropské respirační společnosti (ERS), který se konal od 15. do 19. září v Paříži, opět podle prof. MUDr. Martiny Vašákové, Ph.D., z…
Lékařské fakulty už jednají o rozdělení dotace pro tento rok
Osm lékařských fakult dostane během deseti let dotaci 6,8 miliardy korun ze státního rozpočtu. Mohou tak zvýšit počty studentů medicíny o 15 procent.…
Nekonečná složitost (nejen) lidského oka
Jedna sítnice lidského oka má kolem 120 milionů tyčinek citlivých na intenzitu viditelného elektromagnetického záření, což je název pro světlo, a 6…
Výrobci generik mají naději na výjimku
Evropský parlament projednává návrh Evropské komise, který podporuje výrobu generických léků v Evropské unii. Stanovisko české vlády je negativní.
Pražským nemocnicím klesla obložnost
Praha má významně vysoký podíl ambulantních specialistů v neprospěch praktických lékařů, a to ovlivňuje pohyb pacientů v systému. Nejspíše v ní také…
Poslanecká sněmovna schválila nová pravidla pro poukazové zdravotnické prostředky
Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nový systém úhrad zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz a hrazených z…
Nemoc modifikující léčiva nemají negativní dopad na těhotenství žen s RS
Na nedávném kongresu ECTRIMS zaznělo, že nemoc modifikující léčiva neovlivňují plodnost matek s relaps-remitující roztroušenou sklerózou nebo zdraví…
Poslanci jednají o nové regulaci pomůcek. Přinese jistotu i flexibilitu, tvrdí Jakub Král
Dosavadní projednávání změn regulace úhrad zdravotnických prostředků ve sněmovně je mimořádně korektní, uvádí JUDr. Jakub Král, Ph.D., koordinátor…
Od ledna má začít fungovat lékový záznam. Chystá se sdílená dokumentace
Jako pilotní projekt elektronizace zdravotnictví lze vnímat e-preskripci, která se přes počáteční nedůvěru odborné veřejnosti úspěšně rozběhla.…
Nová budova Kliniky Dr. Pírka získala architektonické ocenění
Soukromá ortopedická a chirurgická klinika v Mladé Boleslavi letos v lednu otevřela nový pavilon. V soutěži Stavba roku Středočeského kraje 2018…
Lékaři usilují o zavedení plošného screeningu karcinomu plic
V ČR je nanejvýš 15 procent karcinomů plic zachyceno v raném stadiu, plošný screening neexistuje. Prvním krokem k jeho zavedení by mohla být nová…
Doma by mohlo žít víc ventilovaných pacientů
Pilotní projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na úhradu domácí umělé plicní ventilace (DUPV) přináší podle zúčastněných zásadní průlom, který…
Dětští praktici očekávají od reformy posílení kompetencí
Posílení kompetencí a širší možnosti preskripce by měla přinést praktickým lékařům pro děti a dorost chystaná reforma primární péče o děti. Na 13.…
Lékárnická komora bude žalovat SÚKL
Lékárníci a ministerstvo se v názoru na výpadky léků zcela míjejí. Mimořádný sjezd delegátů České lékárnické komory v sobotu 22. září odmítl…
Kongres ESC: Být kardiologem je cool
Kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se každoročně koná na přelomu srpna a září, si vydobyl postavení nejvýznamnější kardiologické…
GDPR pacienty nezajímá a lékaře stresuje, firmy na něm vydělaly…
Nová evropská pravidla ochrany dat přinesla lékařům, lékárníkům a sestrám další administrativu, která jim ubrala čas na pacienty a zvýšila náklady.…
Ad Situace s dostupností léčivých přípravků v českých lékárnách není černobílá (MT 17/2017, str. A6)
Exkluzivní vyjádření vedoucí lékárnice PharmDr. Magdaleny Vančákové z malé lékárny uprostřed Prahy pro SÚKL a MT.
Valsartan kontaminovaný NDMA zřejmě karcinogenní riziko nezvyšuje
Užívání léčivých přípravků s obsahem valsartanu, který byl znečištěn N-nitrosodimetylaminem (NDMA), nezvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění. To…
Fremanezumab schválen pro preventivní terapii migrény
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil nový léčivý přípravek k preventivní léčbě migrény podávaný subkutánně. Účinnou látkou je…
Extracelulární vezikuly jako potenciální biomarker při roztroušené skleróze
Extracelulární vezikuly by mohly sloužit jako biomarkery účinnosti terapie relaps-remitentní formy roztroušené sklerózy. Tato zjištění přináší…
Minulý týden v komentářích Adama Vojtěcha
Stručně o zdravotnických prostředcích, setkání evropských ministrů zdravotnictví, jednání s Odborovým svazem, úhradovové vyhlášce a korupci v KHS…
Vliv na úmrtnost během hospitalizace mají u pacientů s CHOPN věk, mechanická ventilace a vážnost onemocnění
Studie vědců z australského Melbourne si dala za cíl identifikovat faktory, které dokáží spolehlivě predikovat stav pacientů se závažným CHOPN…
Bevacizumab pro BRCA1/2 mutovaný triple negativní karcinom prsu
Předchozí studie ukázaly, že neoadjuvantní podání bevacizumabu zlepšilo patologickou kompletní odpověď u pacientů s HER2-negativním karcinomem prsu.…
Analýza stavu dlouhodobé remise u pacientů s relabující RS léčených ocrelizumabem vs. interferonem beta-1a
Stav dlouhodobé remise (NEDA; no evidence of disease activity) roztroušené sklerózy je hodnocen jako absence progrese nemoci a zároveň zohledňuje…
Ve Sbírce zákonů vyšla úhradová vyhláška, která je poprvé výsledkem dohody mezi pojišťovnami a poskytovateli
Ve Sbírce zákonů dnes vyšla vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených zdravotních služeb a regulačních omezení pro rok 2019, tzv.…
Diabetes mellitus typu 3c je často zaměňován za diabetes 2. typu
Britští odborníci upozorňují, že diabetes mellitus (DM) 3. typu označovaný jako 3c je v mnoha případech zaměňován za DM 2. typu. Dokládají to…
Pacienti hledají informace online, ale neví, čemu mohou věřit
Evropská sekce společnosti Teva Pharmaceuticals představila digitální projekt, který poskytne pacientům s migrénou a lékařům nejnovější online…
Buduje se síť 26 center pro vzácná onemocnění
O pacienty s Duchennovou dystrofií a dalšími vzácnými nemocemi se mají starat specializovaná centra. První vznikla ve FN Motol a FN Brno. Navíc by…
Lékařům pomůže rozeznat IPF nová webová aplikace
Časný záchyt pacientů s idiopatickou plicní fibrózou (IPF) a jejich rychlý přesun do specializovaného centra je pro léčbu tohoto smrtelného…
Nové poznatky vysvětlují odolnost bakterie Clostridium difficile
Bakterie Clostridium difficile je velmi odolný mikroorganismus. Střevní infekce způsobené C. difficile jsou obtížně léčitelné a počet pacientů, kteří…
Nové poznatky z Finska prohlubují znalosti o příčinách diabetu
Hlavní příčinou rozvoje obou typů diabetu je dysfunkce pankreatických beta buněk, které jsou zodpovědné za sekreci inzulinu. Nová vědecká práce…
Soukromých domovů pro lidi s demencí přibývá. Alzheimer Home otevřel čtvrté centrum
Centra Alzheimer Home ze skupiny Penta Hospitals se rozrostla o čtvrté zařízení v pražských Modřanech. Nový domov se zvláštním režimem má kapacitu…
Prohlášení ke stávkové pohotovosti sester. Se stávkovou pohotovostí nesouhlasíme
V době, kdy se začala zkracovat doba hospitalizace, opomnělo se na připravenost terénní péče, ale hlavně na její podporu. Pacient, který vyžaduje…
Bez novely se zdravotnické prostředky prodraží, upozorňuje Svaz zdravotních pojišťoven
Zdravotní pojišťovny volají po rychlém schválení nového systému úhrad zdravotnických prostředků. Varují přitom před poslaneckou kreativitou. Narušit…
Správní rada si posvítí na tisíce smluv VZP
Všeobecná zdravotní pojišťovna si nechá externě po právní stránce zkontrolovat své smlouvy uzavřené od roku 2014 až do současnosti. Bude na to hledat…
Dimetyl-fumarát a fingolimod v léčbě roztroušené sklerózy: stejná účinnost, odlišná snášenlivost
Léčba relaps-remitentní formy roztroušené sklerózy (RS) perorálními chorobu modifikujícími léky s účinnými látkami dimetyl-fumarátem a fingolimodem…
Účinky trehalózy chtějí vědci využít k léčbě diabetu a metabolického syndromu
Ačkoliv užívání přírodních cukrů v terapii hyperglykemických stavů velký efekt nepřineslo, nová studie prospěšnost jednoho takového sacharidu…
Časný rozvoj diabetu 1. typu znamená horší prognózu
Studie publikovaná v časopise Lancet se zaměřila na hodnocení souvislostí mezi věkem pacientů v době potvrzení diagnózy DM 1. typu, mortalitou a…
Riziko rozvoje diabetu 2. typu souvisí s hladinou testosteronu
Diabetes mellitus 2. typu je onemocnění, které se vyskytuje častěji u mužů než u žen. Odborné poznatky hovoří o souvislosti s hladinou hormonu…
Časopis Lancet upozorňuje na souvislosti mezi astmatem a ADHD
Astma a porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD – Attention Deficit Hyperactivity Disorder) mohou mít podle nejnovějších zjištění určité spojitosti.
Nalezen mechanismus, který řídí růst nádorových buněk u melanomu a rakoviny jater
Ačkoliv maligní melanom a hepatocelulární karcinom (HCC) progredují velmi odlišně, oba patří k diagnózám, které jsou často fatální.
FDA upozorňuje na spojitost mezi SGLT2 inhibitory a vážnými infekcemi genitálu
FDA upozornila, že SGLT2 inhibitory, dapagliflozin (Forxiga) a empagliflozin (Jardiance), byly spojeny s případy nekrotizující fasciitidy perinea,…
V USA byla vydána nová doporučení pro léčbu diabetu a prediabetu
Americký Národní program vzdělávání v oblasti diabetu (NDEP) vydal aktualizované doporučené zásady pro léčbu. Cílem dokumentu je spíše uceleně…
Kvalitní spánek dokáže urychlit dobu hojení diabetických ran
Důležitost kvalitního spánku pro celkové zdraví je nezpochybnitelná. Jeho význam pro diabetiky zdůrazňuje také studie sledující vliv fragmentace…
Nátlak? Neschopnost? Stávková pohotovost vyvolala ostré reakce
Vyhlášení stávkové pohotovosti Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče v pátek 17. srpna 2018 vyvolalo ostrou reakci nejen ministerstva…
Cílené ovlivnění jednoho enzymu by mohlo být využito v léčbě nádorů, diabetu a obezity
Odhalení molekulární “akrobacie” klíčového buněčného enzymu by mohlo vést k vývoji nové léčby nádorů a metabolických onemocnění, jako je obezita a…
Nová šance pro pacienty s maligním melanomem
Perorální vysoce selektivní inhibitor cobimetinib je trvale hrazen od 1. července ze zdravotního pojištění, a to v kombinaci s vemurafenibem v léčbě…
Proti emergentnímu systému brojí ti, kdo se bojí o zisky
„Na lékárny by systém neměl dopadnout ani administrativně, ani finančně,“ tvrdí o ministerském návrhu na zavedení systému emergentních objednávek…
Za jistých podmínek je emergentní systém pro ČLnK přijatelný
Na problém s nedostupností léků, který má řešit změna legislativy navrhovaná ministerstvem zdravotnictví, dlouhodobě upozorňuje Česká lékárnická…
Rituximab zůstává standartní součástí léčby hematologických malignit i 20 let od první registrace
Schválení rituximabu představovalo milník v léčbě hematologických malignit z B buněk. Rituximab jako vůbec první registrovaná monoklonální protilátka…
Počet případů onemocnění spalničkami dosahuje v Evropě rekordních čísel
V první polovině roku 2018 spalničkami onemocnělo přes 41 000 Evropanů, přičemž 37 nakažených infekci podlehlo. Podle Světové zdravotnické organizace…
SÚKL schválil úhradu nové fixní kombinace
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) schválil úhradu fixní kombinace rosuvastatinu a amlodipinu – přípravku Zahron Combi od společnosti Adamed od 1…
Další data posilující význam kombinace LAMA/LABA pro pacienty s CHOPN
Mezinárodní iniciativa pro léčbu CHOPN GOLD 2018 doporučuje pravidelnou fyzickou aktivitu všem pacientům s CHOPN. Nejnovější data potvrzují pozitivní…
Průzkum trhu ukazuje, že nová léčiva roztroušené sklerózy jsou častou první volbou
Perorální nemoc modifikující léčiva jsou v USA nejčastější volbou v terapii nově diagnostikované roztroušené sklerózy. Analýza trhu ukázala, že jeden…
Natriuretické peptidy v diagnostice srdečního selhání
Případy srdečního selhání zaujímají v současné době přední místa mezi kardiologickými diagnózami. Jen ve Spojených státech amerických je každoročně…
Novinky v kardiologii v roce 2017: nástroje a zobrazení v perkutánních intervencích
V minulém roce byly publikováno mnoho studií srovnávající různé typy lékem potahovaných stentů (DES), pozornost byla věnována také stentům…
Karcinom plic zabíjí nejvíce nemocných ze všech nádorů
Navzdory rostoucí incidenci i prevalenci karcinomu plic se díky pokrokům v léčbě daří snižovat úmrtnost na toto onemocnění. Na karcinom plic ročně v…
Opioid versus prochlorperazin a difenhydramin v terapii symptomů migrény
Intravenózně podávaný hydromorfon není dobrým lékem první volby v terapii migrény na pohotovostním oddělení. Studie publikovaná v časopise Neurology…
Inhalovaný izopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v antiemetické terapii
Malá, dobře designovaná studie přinesla úžasný výsledek. Inhalovaný isopropylalkohol prokázal superioritu nad ondansetronem v terapii nauzey a vomitu…
Kombinovaná léčba PPI a aspirinem snižuje progresi Barrettova jícnu
Velká osmiletá studie podpořila u pacientů s Barrettovým jícnem prospěch užívání vysokodávkových inhibitorů protonové pumpy (PPI) s denní plnou…
Autismus a DDT: co může a nemusí odhalit 1 milion těhotenství
Matky s vysokými plazmatickými koncentracemi pesticidu DTT během těhotenství mají vyšší pravděpodobnost, že se u jejich dítěte vyvine autismus. Uvádí…
Rizikové faktory pod kontrolou – méně nebezpečí souvisejících s diabetem
Udržování pěti základních rizikových faktorů u pacientů s diabetem 2. typu ve správných mezích může přispět k minimalizaci rizik plynoucích z tohoto…
Ženy s infarktem léčené lékařkami mají větší šanci na přežití
Odborníci z Washington University v St. Louis přináší poznatky k rozdílům ve výsledcích léčby infarktu myokardu u žen v závislosti na tom, zda je na…
Kladribin přidaný k interferonu-β snížil počet relapsů u aktivní RS
Studie fáze II ONWARD sledující po dobu 96 týdnů celkem 172 pacientů s aktivní relaps-remitující nebo sekundárně progresivní roztroušenou sklerózou…
Vliv středomořské stravy na střevní mikrobiom
Středomořská strava je považována za jeden z nejzdravějších způsobů stravování. Nespočet studií potvrzuje její příznivý vliv na zdraví organismu,…
Vědci uspěli v generování oligodendrocytů, klíči k obnově myelinu
Vědci v americkém Case Western Reserve University School of Medicine vyvinuli přelomovou laboratorní techniku, která dokáže v kultivační misce…
Ze studentského projektu vznikla nadějná společnost
Další úspěšný projekt při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR je na světě. Z původně studentského projektu vznikla při tomto ústavu nová…
Diabetes mellitus 1. typu u matek zvyšuje riziko autismu u dětí
Časopis Americké lékařské společnosti JAMA přinesl poznatky k souvislostem mezi onemocněním diabetes mellitus 1. typu u matek a autismem u jejich…
Začátek konce biodegradabilních koronárních stentů?
Randomizovaná kontrolovaná klinická studie publikovaná v časopise The New English Journal of Medicine přichází se znepokojivými výsledky. Z…
Nová koncepce organizace péče je pro českou onkologii nezbytná
Zajištění české onkologické péče do značné míry závisí na tom, jak zvládneme organizaci péče o stále narůstající počty pacientů. Pozitivní zprávou je…
Podpůrné buňky v mozku hrají aktivní roli v paměti a učení
Nový výzkum přináší další důkazy o tom, že gliové buňky umí víc než podporovat a vyživovat tradiční nositele mozkových funkcí, neurony. Nová studie z…
Alzheimerova choroba: silné důkazy o zapojení viru
Velká analýza různých typů dat z post mortem testů mozkové tkáně podporuje myšlenku, že v patogenezi Alzheimerovy nemoci (AD) jsou zapojeny viry.
Kritéria WHO pro syndrom serátní polypózy jsou příliš restriktivní
Z výsledků studie publikované v časopise Gastroenterology vyplývá, že výskyt maligních nádorů je prakticky stejně vysoký i u pacientů, kteří…
Na ředitelku SÚKL čeká hodně práce, očekávání jsou velká
Mgr. Irena Storová, MHA, pověřená po rezignaci ředitele PharmDr. Zdeňka Blahuty v prosinci 2017 dočasným řízením SÚKL, je od 1. července po úspěšném…
Antibiotika pro léčbu infekcí kůže a měkkých tkání?
Malé abscesy kůže a měkkých tkání jsou mimořádně častou příčinou návštěv lékařské pohotovosti. Jejich léčba se však stala v posledních letech…
Pacienti s ekzémem čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních nemocí
Dospělí pacienti s atopickým ekzémem jsou více ohroženi kardiovaskulárními onemocněními. Potvrzuje to britská populační kohortová studie, jejíž…
Kortikoidy plus dlouhotrvající bronchodilatancia pro příležitostnou inhalaci u mírného astmatu
Současné guidelins pro terapii astmatu doporučují pro pacienty s mírnými přetrvávajícími potížemi denně nízkou dávku inhalačních kortikoidů, nicméně…
Agresivitu v opilosti způsobuje dysfunkce prefrontální kůry
Vědci z australské University of New South Wales využili zobrazovacích metod mozku k vysvětlení, proč se po konzumaci alkoholu zvyšuje agresivita.
Britská studie potvrzuje nárůst hmotnosti u pacientů užívajících antidepresiva
Observační studie se zaměřila na hodnocení vlivu antidepresiv na nárůst tělesné hmotnosti u pacientů ve Velké Británii. Téměř 300 000 pacientů (46,5 …
FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal upozornění, aby léčivé přípravky, které obsahují benzokain a jsou určené k topickému podání, nebyly…
Původ 21 % případů CHOPN může být připsán škodlivému pracovnímu prostředí
Nová studie ukázala, že za 21 % případů chronické obstrukční nemoci (CHOPN) může pracovní prostředí, zejména expozice biologickému prachu, pesticidům…
Lékaři z 20 nemocnic ČR a SR na misích Lékařů bez hranic
Česká pobočka Lékařů bez hranic poslala loni rekordních 76 milionů korun na pomoc ve 13 zemích světa. Rekordní byl i počet vyslaných spolupracovníků,…
Dopis redakci: Co se děje v českých nemocnicích v souvislosti s kampaní GDPR
Redakce tribune.cz otiskuje dopis MUDr. Josefa Snášela, který popisuje na příkladu z praxe své poznatky ke kampani GDPR. Jeho názoru si vážíme a pro…
FDA upozorňuje na rizika užívání benzokainu u kojenců
Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) vydal upozornění, aby léčivé přípravky obsahující benzokain, určené k topickému podání, nebyly užívány k…
Historická dohoda v úhradách za zdravotní služby ve všech segmentech...
...Pro řadu ambulantních specialistů však vyjednávání nekončí! Pokud si jednotlivé odbornosti ambulantních specialistů nespočítají praktický dopad…
Synkopa a presynkopa souvisejí s vyšší mortalitou u pacientů s plicní embolií
Různé skórovací systémy, jako jsou PESI (Pulmonary Embolism Severity Index) či jeho zjednodušená verze sPESI (simplified Pulmonary Embolism Severity…
Suspektní infarkt myokardu a normální saturace kyslíkem? Kyslíková podpora není třeba
Pacienti se suspektním infarktem myokardu a saturací kyslíkem ≥ 90 % mají stejnou roční mortalitu a míru rehospitalizace, ať už jsou na kyslíkové…
V Praze chybějí sestry a dětští praktici
Kvůli nedostatku sester hrozí pražským nemocnicím vbrzku vážné problémy. Chybějí praktičtí lékaři pro děti a dorost, špatná je spolupráce mezi…
Analýza dopadů nových doporučení k léčbě hypertenze
Na vydání nových doporučených postupů odborných organizací American College of Cardiology (ACA) a American Heart Association (AHA) z roku 2017…
Diabetes 1. typu: insulin v tabletách je možná konečně tady
Osoby trpící diabetem 1. typu si pro zvládnutí této nemoci musí denně injekčně aplikovat potřebné dávky insulinu. To by v budoucnosti mohlo odpadnout…
Novinky v kardiologii v roce 2017: koronární intervence
Ačkoliv od první koronární intervence uplynulo už 40 let, stále trvá jejich intenzivní výzkum a vývoj. Nové trendy v perkutánních koronárních…
Náhlá srdeční smrt může nastat i bez závažné levokomorové dysfunkce
Studie sledující rizikové faktory náhlé arytmické srdeční smrti u pacientů s ejekční frakcí levé komory vyšší než 35 % nepřinesla definitivní odpověď…
Vhodná strava brání úbytku mozkové hmoty
Skutečnost, že složení stravy má vliv na fyzické i psychické zdraví, je známým a podloženým faktem. Odborníci se nyní pokoušejí nalézt odpověď na…
ASCO 2018 – hlavní zprávy o karcinomu prsu
Letošní meeting Americké společnosti klinické onkologie (ASCO 2018) se konal 1. – 5. 6. v Chicagu a jako obvykle se věnoval novějším poznatkům ve…
ČR vyhrála další spor s Diag Human
V letitém sporu mezi Českou republikou a společností Diag Human dnes Nejvyšší soud v Nizozemsku vydal rozhodnutí, kterým definitivně potvrdil pozici…
Lékárníci se s pojišťovnami dohodli na kompromisu
Lékárníci se dohodli se zdravotními pojišťovnami na systému a výši úhrad za zdravotní služby pro rok 2019. Podle prezidenta České lékárnické komory…
Novinky v kardiologii v roce 2017: medikamentózní léčba u koronárních intervencí
V roce 2017 bylo publikováno nemalé množství studií stran přídatné medikamentózní léčby u koronárních intervencí. Některé výsledky vedly ke změně…
Novinky v kardiologii v roce 2017: Hybridní zobrazení
Hybridní či fúzní zobrazení se stále častěji používá nejen ve výzkumu, ale také v klinické kardiologii. Jedná se o spojení dvou různých zobrazovacích…
Digitální anatomický stůl v IPVZ umožňuje virtuální pitvy
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) oficiálně zahájil 12. 6. 2018 za přítomnosti ministra zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adama…
Počty vystavených eReceptů trvale rostou
Od začátku roku bylo vystaveno přes 25 milionů eReceptů a téměř 24 milionů vydáno. Zasláno bylo 650 000 SMS identifikátorů, alespoň jeden eRecept…
Chceme platit za zlepšení zdravotního stavu našich pacientů!
Rok 2018 se zapíše do dějin českého zdravotnictví. Do konce května totiž uzavřely dohodovací řízení o úhradách v roce 2019 všechny segmenty…
Sněmovna asi vyřadí čínské léčitelství ze zdravotních oborů
Sněmovna podpořila 30. května v prvním kole senátorský návrh na vyřazení terapeuta a specialisty čínské medicíny ze seznamu odborných zdravotnických…
Zákaz kouření v restauracích trvá
Zákaz kouření v restauracích trvá, poslanecký návrh na zmírnění tzv. protikuřáckého zákona Sněmovna 29. května zamítla. V restauracích nebudou moci…
Zdravotnická témata do hloubky
Fakta o zdravotnictví, výsledky průzkumů, farmakoekonomické studie i názory expertů na aktuální témata jako GDPR přináší laické i odborné veřejnosti…
Co je to vlastně tzv. „Projekt Ukrajina“ ve stomatologii?
V médiích se vášnivě diskutuje o tzv. „Projektu Ukrajina“ a lékařské komory se střídají třeba s hejtmany u pana premiéra s takovými či onakými…
Revoluční změna v katetrizaci. Díky českému objevu
Nová forma urinárního katetru je jednou z prvních klinicky mimořádně významných aplikací nejnovější světově unikátní technologie, široce využitelné v…
Zaměstnanci jsou nedobrovolnými sponzory nemocnic!
Zaměstnanci nemocnic příspěvkových organizací dostávají platy, mají tarifní tabulky, a ty určuje svým nařízením stát. Zaměstnanci nemocnic obchodních…
Asociace mezi příjmem vápníku nebo vitaminu D a rizikem fraktur u starších jedinců
Rozsáhlá metaanalýza publikovaná v časopise The Journal of the American Medical Association zkoumala vliv suplementace vápníkem nebo vitaminem D na…
Revidovaná doporučení pro vakcinaci proti HPV infekcím
Poradní výbor pro imunizační postupy (Advisory Committee on Immunization Practices, ACIP) došel k závěru, že dvě dávky vakcíny proti lidskému…
Výsledek Dohodovacího řízení k úhradám v roce 2019 – segment domácí zdravotní péče
Cílem segmentu domácí zdravotní péče bylo dosáhnout navýšení úhrady za provedenou péči. V minulých letech při jednáních DŘ bylo předem avizováno…
Otevřený dopis poslancům ve věci nekuřáckého prostředí v uzavřených vnitřních veřejných prostorách
Otevřený dopis adresovala poslancům PS ČR vedoucí Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze a…
Vyjádření Ministerstva zdravotnictví k dopisu KSL
Ministerstvo zdravotnictví vítá, že Koalice soukromých lékařů podporuje důraz ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na dohody mezi poskytovateli a…
Vědci objasňují vztah mezi hyperinzulinemií, depresí a mozkovou aktivitou
Studie americké lowa State University zjistila, že lidé s prediabetem a diabetem 2. typu mají mnohem větší tendenci vnímat a silněji reagovat na…
Laxní přístup k hygieně rukou má až 60 procent zdravotníků
Správně si myje ruce pouze 40 procent zdravotníků. Nejde jen o techniku, ale i o situace, kdy si ruce mají mýt. Na novorozenecké JIP je plná…
Biologická léčba melanomu prodlužuje přežití
Až třetinu onkologických onemocnění tvoří zhoubné nádory kůže. Na jejich časné odhalení se zaměřuje Stan proti melanomu, letos věnovaný…
Komise EU podpořila dvě trojkombinace pro udržovací léčbu CHOPN
Komise pro léčivé přípravky pro humánní použití, která spadá pod Evropskou lékovou agenturu (EMA) doporučila povolit vstup na trh dvěma léčivům pro…
Ambulantní specialisté, nebojte se, ozvěte se
Problém nerovnosti a netransparentnosti v úhradách poskytovatelům za zdravotní služby je dlouhodobě časovanou bombou a je skvělý počin, že ČLK…
Comeback uzávěru foramen ovale patens po kryptogenní CMP?
Paradoxní embolie přes foramen ovale patens (FOP) je považována za příčinu části nevysvětlitelných (“kryptogenních”) cévních mozkových příhod. I přes…
Další pochybnosti o kontrastní nefropatii
Před několika lety publikovali experti z Mayo Clinic přesvědčivou studii, která přinesla pochybnosti o existenci klinicky relevantní nefropatie…
Radiační terapie u pacientů s cirkulujícími nádorovými buňkami
Cirkulující nádorové buňky (circulating tumor cells, CTC) byly u pacientů s časnými stadii rakoviny prsu studovány jako prognostický marker rekurence…
Zkrotíme diabetes vitamínem D?
Ve studii publikované v časopise Cell popisují výzkumníci ze Salkova institutu nový přístup k léčbě diabetu prostřednictvím ochrany beta buněk…
Nesnažte se být příliš šťastní, varuje studie
Dnešní společnost v lidech vytváří dojem – a také tlak – že mohou či mají být neustále šťastní. Co však tato neúnavná snaha dosáhnout štěstí s…
Celgene představuje nejnovější data k bezpečnosti a účinnosti ozanimodu
Výsledky dvou studií fáze III ukázaly, že perorální potenciální léčivo firmy Celgene – ozanimod – účinně snižuje množství výskytu relapsů roztroušené…
Siponimod pro sekundárně progresivní roztroušenou sklerózu
Sekundárně progresivní roztroušená skleróza se časem vyvíjí až u 90 % pacientů s relaps-remitující formou onemocnění a neúčinkuje na ni většina…
Nově objevená rizika alemtuzumabu u roztroušené sklerózy
Tři články publikované v časopise Neurology nedávno popsaly vzácné potenciální nežádoucí účinky alemtuzumabu u pacientů s relaps-remitentní…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti arytmií a srdečních přístrojů
Tradiční přehledový článek publikovaný v European Heart Journal se ohlíží za novinkami v oblasti arytmií a srdečních přístrojů, které byly…
Nová vakcína proti pásovému oparu je tady!
Nová vakcína proti viru VZV, určená k prevenci pásového oparu, vyvolala doslova rozruch. Vzbuzuje totiž velká očekávání. Zdá se, že se vyrovnala s…
Lumbago a kořenová bolest: co pomáhá?
Bolest dolní části zad, ať už akutní nebo chronická, s kořenovou komponentou nebo bez ní, postihuje v určitém období téměř všechny dospělé. Přesto…
S léčbou RS začněte brzy, říkají nové doporučené postupy
Podle nových doporučených postupů pro roztroušenou sklerózu (RS) publikovaných American Academy of Neurology (AAN) poskytuje co nejčasnější zahájení…
Znečištění ovzduší z dopravy přispívá ke vzniku dětského astmatu
Bronchiálním astmatem trpí asi 800 000 Čechů, a přestože jeho nerovnoměrná incidence napříč populací byla v klinické praxi už po dlouhou dobu…
Novinky v kardiologii v roce 2017: Počítačová tomografie
Využití počítačové tomografie (CT) bylo v recentních studiích zaměřeno na její prognostický význam. Nejlepší prediktivní hodnotu stran rizika ICHS…
Experimentální lék využívá závislosti karcinomu prostaty na proteosyntéze
Americký National Cancer Institute uvádí, že více než 11 % mužů na celém světě se během svého života setká s diagnózou rakovina prostaty. Avšak v…
Atraumatická jehla skutečně chrání před postpunkční bolestí hlavy
Po letech pochybností máme jasno. Nová metaanalýza, publikovaná v časopise Lancet, ukazuje, že atraumatické jehly skutečně snižují riziko postpunkční…
Novinky v léčbě srdečních chlopní – antitrombotická léčba, těhotenství a management endokarditid
V roce 2017 byly publikovány nové Guidelines pro management chlopenních vad Evropské Kardiologické společnosti a Evropské Společnosti…
Alicaforsen: rýsuje se nové léčivo pro ulcerózní kolitidu a refrakterní pouchitidu
Multicentrické studie potvrdily účinnost alicaforsenu, coby slibného léčiva ulcerózní kolitidy a refrakterní pouchitidy. Ačkoliv získal urychlené…
Intranasální podání esketaminu a jeho vliv na sebevražedné úmysly
Studie publikovaná v měsíčníku The American Journal of Psychiatry přinesla aktuální poznatky k účinnosti intranasálně podávaného esketaminu na…
ÚS rozhodl ve věci postupu při zajišťování plně hrazených přípravků ve skupinách přílohy č. 2
Ústavní soud v nálezu ze dne 17. 4. 2018 vyhověl ústavní stížnosti společnosti APOTEX EUROPE B. V. a zrušil rozsudek Městského soudu v Praze v kauze,…
Novinky v kardiologii v roce 2017 – onemocnění srdečních chlopní
V roce 2017 byla publikována nová Doporučení pro management chlopenních vad Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti…
Per aspera ad astra
Tribune.cz zveřejňuje tiskové prohlášení z 22. sněmu Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů, který se konal v Praze 26. 4. 2018.
Zdravotní sestra Lenka Kubková si splnila sen
Mezi téměř 16 500 běžkyněmi Londýnského maratónu 22. dubna 2018 byla také česká hobby maratónská běžkyně, zdravotní sestra Lenka Kubková, která má na…
MZ připravilo pro nemocnice i ambulance metodiku ke GDPR
Pro ambulantní poskytovatele i pro lůžková zařízení připravilo ministerstvo zdravotnictví metodiku, která jim pomůže přizpůsobit se novým požadavkům,…
Nová směrnice Evropské unie pro řidiče-diabetiky
Od roku 2018 platí v Evropské unii (EU) nová směrnice, která upravuje podmínky pro řidiče, kteří trpí diabetem mellitem. Podle této směrnice…
Hemofilie: diagnóza nejpozději do druhých narozenin
Invalidizujícím dopadům hemofilie brání včas zahájená moderní léčba. K časnému odhalení této geneticky podmíněné choroby přispívá spolupráce lékařů.
Odpovědnost léčitelů by měl zajistit zákon
Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o léčitelství, je to zatím pracovní název, možná bude v názvu komplementární medicína. Potřebuje české…
Pouhé dva slazené nápoje týdně zvyšují riziko cukrovky
Už dvě limonády týdně vyvolávají u konzumentů 2,4 x vyšší riziko vzniku diabetu, a to bez ohledu na to, zda jsou slazené cukrem nebo ne. Autoři nové…
Evropský den melanomu v ČR: pondělí 23. dubna 2018
18. ročník Evropského dne melanomu se v České republice koná letos v pondělí 23. dubna 2018. V tento den jsou přihlášení dermatologové ve svých…
Většina lékařů komunikuje s pojišťovnami elektronicky
Elektronická komunikace se zdravotní pojišťovnou není pro pojištěnce zatím běžná, komunikuje s ní tak jen 38 procent pojištěnců. Naproti tomu už…
Bludný paragraf 16
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, který původně před 21 lety vznikl jako dočasný, a měl platit jeden rok, funguje dodnes a často…
Nákladná léková léčba včera, dnes a zítra
Hlavním tématem odpolední části 1. pracovní konference Schvalování a úhrada zdravotnických prostředků a léků, která se konala 5. dubna v Praze, byly…
Počet úmrtí na spalničky v minulém roce v Evropě je podle WHO nepřijatelný
Spalničky jsou vysoce infekční virové onemocnění, jehož eliminace patří vzhledem k závažnosti onemocnění a dopadu na zdravotní stav populace k…
Novinky v kardiologii v roce 2017: mitrální a trikuspidální vady
V roce 2017 byly publikovány nové Guidelines pro management chlopenních vad Evropské kardiologické společnosti a Evropské společnosti…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti srdečního selhání
V roce 2016 Evropská kardiologická společnost vydala nová doporučení ohledně managementu srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí, zavedla nový…
Rok 2017 v kardiologii: novinky v oblasti fibrilace síní
Tradiční přehledový článek publikovaný v European Heart Journal se ohlíží za novinkami v oblasti fibrilace síní, které byly publikovány v roce 2017.
Přístroje se začnou posuzovat podle principů HTA
Nákupy nových přístrojů do nemocnic se budou posuzovat podle principů HTA, rozhodnutí přístrojové komise MZ budou i s odůvodněním zveřejňována na…
Hluboká mozková stimulace pomáhá parkinsonikům už 20 let
Hluboká mozková stimulace patří mezi metody funkční stereotaktické neurochirurgie. Jde o stereotaktický minimálně invazivní výkon, při kterém lze…
Mají nemocnice dost peněz pro léčbu parkinsoniků?
Hlubokou mozkovou stimulací se léčí jen dvě procenta pacientů s Parkinsonovou nemocí, ideálně by to mělo být 10 až 15 procent. Většímu rozšíření…
Jak spolupracují lékaři v péči o parkinsoniky?
Světová charta pacientů s Parkinsonovou nemocí z 11. dubna 1997 formuluje práva na odbornou lékařskou péči, odpovídající vyšetření a časné stanovení…
SÚKL by se měl více otevřít odborné veřejnosti
Mgr. Irena Storová byla pověřena vedením Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) v turbulentní době, kdy lékaři a lékárníci museli začít povinně…
Imunoterapie a zhoršování zraku?
Inhibitory PD-1 a PD-L1 jsou významnou pomocí v boji proti pokročilému malignímu melanomu a nádorům ledvin, plic a močového měchýře. Jejich úkolem je…
Až 38 % nových případů dětského astmatu v britském Bradfordu můžeme přičítat znečištění ovzduší
Dětské astma je jedním z důležitých témat dnešní doby, a jak se ukazuje, obavy z jeho asociace se znečištěním ovzduší jsou oprávněné.
Imunologické nežádoucí účinky checkpoint inhibitorů
Stanovení incidence imunologických nežádoucích příhod asociovaných s protinádorovými léčivy z třídy checkpoint inhibitorů se stalo tématem velmi…
Ministerstvo zdravotnictví připravilo novou regulaci poukazových zdravotnických prostředků
Ministerstvo zdravotnictví v rekordním čase připravilo návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která přináší nová pravidla pro úhradovou…
Zhoršení čichu může být zřejmé již v prvních stadiích roztroušené sklerózy
Osoby trpící roztroušenou sklerózou (RS) mohou skutečně mít slabší čich. Malá turecká studie uvádí, že tyto potíže se objevují už od raných stadií…
Látka produkovaná imunitními buňkami by mohla být slibnou pro léčbu roztroušené sklerózy
Látka nazývaná itakonát produkovaná aktivovanými makrofágy je schopná léčit psoriázu u myší a mohla by být účinnou i proti jiným autoimunitním…
VZP vymohla loni soudně náhradu škody téměř 334 milionů
Všeobecná zdravotní pojišťovna je žalobcem v 600 soudních sporech, žalovaná částka se blíží 80 milionům korun. Stranou žalovanou je v 75 sporech,…
Závěry nové studie: Antikoncepční pilulka pro muže je účinná a bezpečná
Zatímco ženy si dnes mohou vybírat z mnoha způsobů zabránění početí, pro muže jsou dostupné jen dvě metody – kondom a vazektomie. To se však může již…
Expozice slunečnímu záření a jeho asociace s roztroušenou sklerózou
Cílem této studie bylo zhodnotit míru expozice pokožky slunečnímu záření a výskyt roztroušené sklerózy v průběhu života (ve věku 5-15 let, 16-20 let…
První globální odhad: ročně onemocní tuberkulózou 1,8 milionu mladých lidí
Z výzkumu publikovaného v European Respiratory Journal vyplývá, že ročně onemocní tuberkulózou celkem 1,8 milionu lidí ve věku 10 ‒ 24 let. Mezi…
Je foramen ovale patens rizikovým faktorem pro perioperační ischemickou cmp?
Řada rizikových faktorů perioperační cévní mozkové příhody je nám dobře známa (např. vyšší věk, předchozí CMP, diabetes), ale riziko spojené s…
Kontinuální monitorování glykemie v reálném čase a mnohočetné injekce inzulinu jsou účinné v regulaci glykemie
Kontinuální monitorování může být stejně účinnou a levnější alternativou k inzulinové pumpě u diabetu 1. typu.
Omega-6 mastné kyseliny snižují riziko diabetu o 35 %
Konzumace stravy bohaté na omega-6 polynenasycené mastné kyseliny snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu více než o třetinu. Zjistila to analýza údajů…
Deprese by se zřejmě mohla léčit u každého pohlaví jinak
Muži a ženy by měli být při depresi léčeni různými druhy léků. Vyplývá to z nové studie, při níž vědci ve změnách genové exprese u deprese zjistili…
Komiks pomůže vysvětlit vážné nemoci dětem
Jak správně sdělovat pacientovi závažnou diagnózu se na lékařské fakultě dostatečně nevyučuje. Až v praxi získávají lékaři postupně zkušenosti, jak…
Sekvenování nové generace predikuje u NSCLC odpověď na léčbu
Cílené sekvenování nové generace (NGS) přesně odhadlo mutační zátěž nádoru (TMB) a identifikovalo pacienty s pokročilým nemalobuněčným karcinomem…
Nízkokalorická sladidla zřejmě přispívají ke vzniku metabolického syndromu a cukrovky
Nová fakta, prezentovaná na letošní konferenci americké Endocrine Society v Chicagu naznačují, že konzumace nízkokalorických umělých sladidel…
Jsou omega-3 kyseliny zbytečné v prevenci srdečních chorob?
Meta-analýza uvádí, že omega-3 mastné kyseliny mají svoji reputaci ochránců srdce bez pádných důkazů, že by skutečně předcházely hlavním…
Léky proti Crohnově nemoci užívané v těhotenství mohou zapříčinit odklad očkování u potomků
Pokud matka během těhotenství užívá adalimumab, protilátku k tumor necrosis faktoru (TNF) alfa, tento může v krvi dítěte perzistovat po dobu až téměř…
Eozinofilní ezofagitida: Pozdní manifestace alergického pochodu
Eozinofilní ezofagitida (EoE) je součástí alergického pochodu, v dětství se objevuje později než atopický ekzém a potravinové alergie zprostředkované…
Digoxin je u pacientů s atriální fibrilací spojován s vyšší mortalitou
Pacienti s atriální fibrilací (AF), kteří užívají digoxin, mají vyšší riziko úmrtí, než nemocní bez tohoto léčiva, jak píše kolektiv autorů v Journal…
Nový objev o fungování proteinu by mohl vést k vývoji léku na RS
Hlavním cílem výzkumu léčby roztroušené sklerózy (RS) je snaha nalézt způsob, jak účinně podpořit remyelinizaci nervových vláken umožňujících přenos…
NOAC pomáhají mírnit hlavní důsledky pooperačního srdečního poškození
Studie MANAGE ukázala, že dabigatran (Pradaxa) u pacientů, kteří prodělali srdeční příhodu nebo měli zvýšené plazmatické koncentrace troponinu po…
Jak budeme platit zdravotnické prostředky?
Zatímco u léků definuje zákon o veřejném zdravotním pojištění celkem jasně proces, kterým se SÚKL dobere stanovení maximální ceny, výše úhrady a…
Příprava budoucí úhradové regulace zdravotnických prostředků
Problematika zdravotnických prostředků hrazených na poukaz (berle, vozíky, proužky na měření glykemie, pomůcky pro stomiky atd.) byla vždy spíše…
Regulace poskytování inkontinenčních pomůcek z pohledu praktického lékaře
Vzhledem k tomu, že podání k Ústavnímu soudu se týkalo především způsobu úhradových regulací inkontinenčních pomůcek, zaměřím se právě na ně. Také…
Biologická léčba v těhotenství: Je bezpečná?
Kanadská populační studie ukázala, že podávání biologické léčby ženám s autoimunitními chorobami nebylo asociováno se zvýšeným rizikem předčasného…
Pojišťovny plánují úhrady ve shodě s ministerstvem
Cenová jednání pro rok 2019 budou vedena tak, aby se maximalizovala vazba mezi zvýšením úhrad a zkvalitňováním zdravotní péče.
Které ženy mají vyšší riziko mrtvice?
Rizikové faktory mrtvice jsou známé, málo se však připomíná, že jedním z nich je i pohlaví. U ženy existuje vyšší pravděpodobnost, že utrpí mrtvici…
Syndrom bílého pláště není neškodný
Podle nedávné studie asi 15 až 30 % pacientů s vysokým krevním tlakem naměřeným v ordinaci mohou trpět právě syndromem bílého pláště.
Novinky ve stratifikaci rizika u pacientů s AKS
Novými zajímavými biomarkery pro stratifikaci rizika u pacientů hospitalizovaných pro AKS se zabývají tři klinické studie.
Přímá perorální antikoagulancia pro onkologické pacienty s atriální fibrilací
Ve srovnání s warfarinem vykazují přímá perorální antikoagulancia (DOAC, jinak též NOAC) nižší nebo podobný výskyt krvácení a cévních mozkových…
Vliv kanagliflozinu na kardiovaskulární systém
V retrospektivní studii byl kanagliflozin, inhibitor sodno-glukózových kotransportérů 2 (SGLT2), spojen s nižším rizikem srdečního selhání u pacientů…
Intraarteriální chemoterapie zachrání více dětských očí
Retinoblastom (Rb) postihne v ČR ročně šest až osm dětí do tří let věku. Nejzávažnější stupně D a E vedly dřív téměř vždy ke ztrátě oka. Změnu…
Nesouhlas s podmínkami projektu „Zvláštní postupy pro vysoce kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny“
Společné nesouhlasné stanovisko ČLK, ČSK a ČLnK se týká uchazečů o zaměstnání z Ukrajiny, kteří budou na území ČR vykonávat vysoce kvalifikovanou…
Co přinese obnovená Rada poskytovatelů?
Obnovená Rada poskytovatelů bude vedena zástupcem ambulantní sféry. V předchozích letech byl preferován hlas nemocnic.
Z téměř nereálného ročního studia sester vznikla ještě kratší varianta
O zkrácenou formu tříletého studia na vyšších odborných školách, kratší o jeden až dva roky, vytvořenou zejména k řešení problému nedostatku…
Nejvýhodnějším pracovníkem pro zdravotnické zařízení je sestra
Nedostatek sester a středního zdravotnického personálu je horkým tématem již několik let. V současné době se podle některých zdrojů zdá, že se jejich…
Onkologům pomáhá v péči o ženy s karcinomem prsu Mamma HELP
Mamma HELP Pacientská organizace Mamma HELP už 19 let pomáhá onkologům s podpůrnou péčí o ženy s karcinomem prsu.
Jak z psychického stresu vznikají fyzické nemoci?
Psychický stres je známou příčinou fyzických onemocnění. Ale v čem tato souvislost spočívá? Na to hledala odpovědi nová americká studie.
Mikrobiom může ovlivit výsledky terapie checkpoint inhibitory
U myšího modelu s melanomem může terapie probiotiky (kmen Bifidobacterium) zabránit autoimunitní colitidě nebo ji alespoň omezit.
Střevní bakterie mohou ochránit před zhoubným bujením
Nový výzkum objasnil, jak strava ovlivňuje složení bakterií ve střevech.
Kardiovaskulární riziko matek dětí s nízkou porodní hmotnosti
Ženy, které předčasně porodily nebo přivedly na svět dítě s nižší porodní hmotností, než by odpovídalo gestačnímu stáří dítěte, mají v budoucnosti…
Ministr Vojtěch obnovil práci Rady poskytovatelů
Na ministerstvu zdravotnictví se 29. ledna poprvé sešla Rada poskytovatelů jako poradní orgán ministra Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha. Dvě desítky členů…
Jak hodnotí ředitele Kabátka zdravotnická obec?
V souvislosti se změnou složení správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny se spekuluje o výměně současného generálního ředitele Ing. Zdeňka Kabátka…
Rada novým děkanům: vyhrňte si rukávy a začněte problémy řešit
Zeptali jsme se děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesora MUDr. Aleksiho Šeda, DrCs., který loni v dubnu svoji funkci obhájil a má za…
MZ otevře prostor pro individuální jednání o cenách
Úhradová vyhláška na rok 2019 by měla být nepodkročitelným minimem a otevřít prostor pro individuální jednání v rozsahu zdravotně pojistných plánů.…
Blahoslavená Aneta
Začátkem měsíce ledna uspěla naše pacientka Aneta u Městského soudu v Praze se svojí žalobou na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.
Ministr Vojtěch zastavil takzvanou „megavyhlášku“, vysoce inovativní léky bude řešit komplexně
Ministr zdravotnictví zastavil proces přijetí novely vyhlášky č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním…
Proč je dobré být lékařem právě v USA?
Odpověď dal medikům MUDr. Michal Křemen v přednášce na Veletrhu práce TRIMED JOB pořádaném loni v listopadu na 3. lékařské fakultě UK v Praze.
MUDr. Milan Kubek k zasedání zdravotního výboru věnovaného e-receptům
Vážené kolegyně a kolegové, rád bych vás stručně informoval o zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny dne 9.1.2018, které bylo věnováno…
Kontinuální monitorace glykemie
Ani ti nejpečlivější pacienti, kteří si měří glykemii třeba desetkrát denně, nemají možnost určovat trend v danou chvíli, zda je glykemie na vzestupu…
eRecept funguje a je to správná cesta, věří ministr
Za fungující a jen s minimem problémů označil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu…
Minuty MT – aktuální, stručné, interaktivní
Můžete je sledovat v mobilu, v tabletu nebo na PC v okamžiku, kdy máte čas na nové informace. Videa trvají nejdéle dvě minuty. Pokud vás zpráva…
Hodně zdraví, štěstí a úspěchů v roce 2018
Přejeme úspěšné vykročení do nového roku.
Existují ideální lékař, ideální sestra?
Statistici evidovali v roce 2016 v českém zdravotnictví 212 209 přepočtených úvazků všech kategorií zdravotnických pracovníků.
Ve FN Brno pečují o nedonošené novorozence také matky
Ve FN Brno pečují o nedonošené novorozence také matky Na neonatologickém oddělení Fakultní nemocnice Brno se v systému rooming-in stávají matky…
Zdravotnictví v příštím roce dostane víc o 22 miliard korun
Vládnímu prohlášení, které dostane 10. ledna ke schválení Poslanecká sněmovna, vytýká v oblasti zdravotnictví Česká lékařská komora, že nezmiňuje,…
Rád bych podpořil domácí péči
Několik otázek položil Medical Tribune ministru Mgr. et Mgr. Adamu Vojtěchovi. „Vidím, že se mezi jednotlivými segmenty poskytovatelů péče příliš…
Preventivní kardiologie
Ve spolupráci s vydavatelstvím Medical Tribune vyjde v brzké době publikace Preventivní kardiologie v praxi kolektivu autorů pod vedením MUDr.…
Nový ministr poskytl Medical Tribune rozhovor
Ve středu 13. prosince byl slavnostně uveden do funkce nový ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch.
Vojtěch chce řešit eRecepty a obnovit Radu poskytovatelů
Celý příští rok nebudou lékaři sankcionováni za neužívání eReceptů, slíbil ministr zdravotnictví Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch při uvádění do funkce 13.…
Svaz zdravotních pojišťoven má doporučení pro ministra Vojtěcha
První kroky ministra Adama Vojtěcha by podle Svazu zaměstnaneckých pojišťoven (SZP) měly cílit na jednání o cenách péče pro rok 2019 a o nových…
Koalice pro zdraví je platformou pro dialog
Koalice pro zdraví, o.p.s. od svého vzniku 2. června 2004 hájí zájmy pacientů. Zastřešuje přes 70 pacientských organizací. Účastní se práce…
Loni skončila ztrátou téměř třetina nemocnic akutní péče
Ztrátou skončilo v roce 2016 hospodaření téměř třetiny nemocnic akutní péče. Celkové náklady 130 sledovaných nemocnic k 31. prosinci dosáhly 146,952…
Odliv sester z akutní lůžkové péče do ambulancí loni pokračoval
Odliv sester z akutní lůžkové péče se podle dat statistiků za rok 2016 zmírnil, dlouhodobý trend přechodu sester z akutní lůžkové do nelůžkové péče…
Pijte kávu pro zdraví!
Konzumace kávy, dokonce v počtu několika šálků denně, už není strašákem naopak široce doporučovaným zdravotním benefitem.
Suplementace vitamínem D snižuje riziko akutních respiračních infekcí
Nízká koncentrace 25-hydroxyvitamínu D (kalcidiolu) v krvi podle zjištěných údajů způsobuje náchylnost k akutním infekcím dýchacích cest.
Změny klimatu zřejmě přispívají k vyšší prevalenci diabetu
Rostoucí počet případů diabetu 2. typu zřejmě souvisí s oteplováním klimatu.
Při CIDP je výhodná subkutánní léčba imunoglobulinem
Při chronické zánětlivé (inflamatorní) demyelinizační polyneuropatii (CIDP) je subkutánně aplikovaný imunoglobulin (SCIG) stejně bezpečný jako při…
Bariatrie řeší obezitu i diabetes, ale zvyšují riziko refluxu
Dva nejpopulárnější typy bariatických operací jsou sice téměř stejně účinné, ale pacientům, kteří zároveň trpí gastroezofagálním refluxem, mohou…
Politici hřeší na to, že lékaře profese baví
Lékaře profese baví a naplňuje. Boje odborů za vyšší platy ani varování ČLK, že kvůli nedostatku personálu nemůže garantovat kvalitu péče, u mediků…
Kvadrivalentní vakcína proti HPV je bezpečná i v těhotenství
Očkování proti lidským papilomavirů (HPV) v průběhu těhotenství zřejmě nezvyšuje riziko komplikací u matky ani u plodu, potvrzuje nová retrospektivní…
DRG by mohl být plošně v nemocnicích od roku 2020
Projekt DRG Restart má za sebou první rok kompletního sběru dat a jejich validaci. Z oblasti akutní lůžkové péče bylo ze 42 referenčních nemocnic…
Dopis ČLK, ČSK a ČLnK senátorům Parlamentu České republiky
Vážená paní senátorko, vážený pane senátore, jako představitelé lékařů, stomatologů a lékárníků dlouhodobě a opakovaně upozorňujeme na nebezpečí…
Výbor pro zdravotnictví povede preventivní kardioložka prof. Adámková
Vedení Výboru pro zdravotnictví převzala po členu hnutí ANO, profesoru onkologie MUDr. Rostislavu Vyzulovi, CSc., nově zvolená poslankyně za hnutí…
Na A. Vojtěchovi si zdravotníci cení, že naslouchá argumentům a není spojen s lobby
Jednatřicetiletý právník Adam Vojtěch by měl stát v čele resortu zdravotnictví po JUDr. Ing. Miloslavu Ludvíkovi, MBA. V předchozích čtyřech letech…
„Cost‑sharing“ a „risk‑sharing“ Aneb proč do krize zdravotnictví více nezapojíme farmaceutické firmy, které krizi nemají?
V poslední době se množí články o krizi našeho zdravotnictví. Jsme pro i proti. Máme tu závažné problémy personální, úhradové, ekonomické a řadu…
Úpravu paragrafu 16 žádá také VZP
Za léky uhrazené podle paragrafu 16 vydala Všeobecná zdravotní pojišťovna loni 1,032 miliardy korun, před třemi lety 347 milionů. Prudce rostou i…
Novoroční dárek pro diabetiky od VZP
Od ledna 2018 bude VZP jako zatím jediná zdravotní pojišťovna u nás přispívat svým klientům s diabetem na tzv. náplasťovou inzulinovou pumpu, kterou…
Respekt všem lékařům!
Je šest hodin ráno. 24 hodinová pohotovostní služba konečně za mnou a přede mnou už jenom běžná osmi-hodinová směna. Přežil jsem já i všichni moji…
Dočká se zdravotnictví pod novým ministrem potřebných změn?
V čele ministerstva zdravotnictví se od 5. 12. 1989, kdy nastoupil prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc., až po právě končícího JUDr. Ing. Miloslava…
Správné podávání a užívání antibiotik může zvrátit rostoucí riziko rezistence
V pořadí desátý Evropský antibiotický den připadl letos na 18. listopad a podílelo se na něm značné množství institucí jak zahraničních, tak…
Jediným klíčem k úspěchu zůstává včasná diagnóza
I přes pokračující výzkum, který však v oblasti nových léků zatím nepřinesl mnoho nového, zůstává karcinom pankreatu onemocněním s nejhorší prognózou…
Proč by lékaři měli psát podrobně dokumentaci?
Lékař by měl psát zdravotní dokumentaci tak, aby ji po něm mohl číst právník. Co je v dokumentaci, platí, co v ní není, musí se dokazovat znaleckými…
TRIMED JOB 2017
České nemocnice nabídly mladým lékařům práci a možnost přípravy na atestaci a studentům pražských lékařských fakult prázdninové praxe na Veletrhu…
Věčné otazníky kolem eHealth v Česku
Digitalizace zdravotnictví v České republice se dostává opět k nejdiskutovanějším tématům. A to nejen kvůli eReceptu. Elektronizace českého…
Kochleární implantát dostalo za třicet let v ČR přes tisíc pacientů
Kochleární implantát dostalo za 30 let v ČR přes 1000 pacientů Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole slaví…
Sjezd ČLnK vyzval politiky k zastavení likvidace veřejných lékáren
Nové poslance a budoucí vedení ministerstva zdravotnictví vyzval 4. listopadu XXVII. sjezd České lékárnické komory k zastavení likvidace veřejných…
ANO: Odsune-li se povinný eRecept o dva roky, spadne zase pod stůl
Odklad povinnosti eReceptu o dva roky, jak to požaduje Česká lékařská komora, není podle poslance ANO a člena správní rady VZP Mgr. et Mgr. Adama…
Pět úkolů pro ministra z pohledu zdravotních pojišťoven
Nový ministr zdravotnictví bude muset mít jistě více priorit z celé oblasti zdravotnictví. Z pohledu zdravotních pojišťoven bych však považoval za…
Reforma psychiatrické péče – pohled zvenku
Konference Léčba v psychiatrii III. se konala počátkem listopadu 2017 v Českých Budějovicích. Odborné setkání uvedl předseda Psychiatrické…
Prediktivní faktory a roztroušená skleróza
Ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové se 13. října 2017 konaly již 44. Šerclovy dny. Prezentována byla zajímavá sdělení s aktuální…
Roztroušená skleróza a porucha plodnosti
Dvě třetiny pacientů s roztroušenou sklerózou (RS) jsou ženy, z nichž je asi polovina ve věku, kdy přichází v úvahu těhotenství. V současnosti není…
Fingolimod zlepšuje kognitivní funkce, redukuje četnost relapsů a lézí na magnetické rezonanci
Studie uveřejněná v recentním vydání časopisu Journal of Neurology (prosinec 2017) přináší výsledky klinické studie fáze IV.