
Všechny články
Ordinace praktických lékařů na hranici kapacit
U příležitosti XL. Výroční konference SVL, která se konala od 10. do 13. listopadu 2021 ve Zlíně, proběhla i on-line tisková konference Společnosti…
Tribune.cz v novém
Noviny určené lékařům a zdravotníkům Medical Tribune po více než deseti letech spouští nový internetový portál s odborným zpravodajstvím z medicíny a…
Demence si zasluhuje více pozornosti a porozumění
Stárnutí populace s sebou postupně přináší i obrovský nárůst počtu lidí s demencí a s tím související potřebu připravit se na tuto situaci. Na…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Štourač: Kde lékařská chyba nebolí
Přes rok mohou lékaři a zdravotníci nacvičovat v Simulačním centru Lékařské fakulty Masarykovy univerzity (SIMU) standardní zdravotnické postupy, ale…
Nové poznatky prezentované na 30. kongresu EADV překvapují i varují
Společnost EADV, založená v roce 1987, je přední evropskou dermatovenerologickou společností s důležitými cíli zlepšit kvalitu péče o pacienty a…
Co nového v eHealth – a na co se ještě čeká?
Vyslechli jsme prezentaci Ing. Martina Zemana, DMS, digitálního zmocněnce ministerstva zdravotnictví, ředitele odboru IT a elektronizace…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Dálkový monitoring a vzdálené konzultace mohou šetřit kapacity
Vzdálené konzultace po telefonu nejsou forma telemedicíny, kterou by zdravotní pojišťovny chtěly do budoucna preferovat, uvedla MUDr. Zdeňka Salcman…
Má COVID‑2019 vztah k neurodegenerativní chorobě?
Trojice amerických neurologů (v čele Lindsay S. McAlpine) z Yale University School of Medicine (pracoviště New Haven, CT) zkoumala vztah onemocnění…
Propad v prevencích je znatelný, snad se podaří dohnat
Celosvětové a nyní české statistiky hlásí významný propad preventivních prohlídek, a to především v roce 2020. Aby se zdravotní důsledky zmírnily,…
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Fórum: Školy se vracejí k běžné výuce
Lékařské fakulty začaly v zimním semestru s praktickou výukou studentů bez omezení. Během pandemie byla výuka v mnoha případech distanční, osobně na…
Poslanci se stanou Tom Phillip, Zdenka Němečková Crkvenjaš a další lékaři
Jak se změní zastoupení lékařů ve sněmovně? Poslanecký sněmovní výbor přijde o některé výrazné osobnosti, mezi nimi o MUDr. Jiřího Běhounka (ČSSD)…
Lékaři se připravují na spuštění unikátního programu časného záchytu nádorů plic
Karcinom plic představuje nejčastější příčinu úmrtí mezi všemi zhoubnými nádory v České republice. Jediná šance, jak změnit mortalitní křivku tohoto…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
S psychikou v těhotenství a po porodu pomůže nová unikátní aplikace
Duševní pohoda v těhotenství a po porodu je důležitá pro maminku, dítě i její okolí. Psychika ženy však hlavně po porodu zažívá velké zkoušky. Až…
Dvě praktické zkušenosti s umělou inteligencí v onkologickém screeningu
Umělá inteligence může být ve screeningu užitečná a může šetřit personální kapacity. Je ale potřeba znát její limity a učit se s ní pracovat. Takový…
Brněnské onkologické dny budou prezenčně i online
Brněnské onkologické dny (BOD) po léta měly pozici nejvýznamnější tuzemské odborné akce s onkologickou tematikou. Epidemie COVID‑19 postihla i je,…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
Vykomunikovat cíle léčby je v dětské paliativní péči nezbytností
MUDr. Mahulena Exnerová je dětská lékařka s atestací z intenzivní a paliativní medicíny. Je primářkou Dětského oddělení a dDIOP (Oddělení dlouhodobé…
Mluvit s dětmi o smrti?
Výsledky reprezentativního výzkumu, ve kterém učitelé a rodiče z celé ČR vyjadřovali své názory, zda, proč a jak mluvit s dětmi o smrti a umírání ve…
XII. celostátní konference paliativní medicíny zdůraznila nezbytnost multioborovosti
I letošní XII. celostátní konference paliativní medicíny byla tradičně největší českou odbornou akcí v oblasti paliativní medicíny určenou lékařům,…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
COVID-19: Časté ztráty práce a odklad zdravotní péče
V prestižním Journal of Epidemiology and Community Health vyšel nedávno článek, který mapuje sekundární dopady COVID-19 – ztrátu práce a pokles…
CGM MEDISTAR představuje budoucnost zdravotnického trhu v České republice
Nová generace ambulantních systémů od CompuGroup Medical ČR a moderní způsob vedení ordinace představuje skutečný skok v elektronizaci zdravotnictví.
Nový přístup k lékům pro vzácná onemocnění
Nejvýznamnějším tématem rozsáhlé novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která byla schválená parlamentem, je úprava vstupu léků na vzácná…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Dospělým se svalovou dystrofií chybí odpovídající péče
Duchenneova muskulární dystrofie (DMD) je nevyléčitelné onemocnění. Jeho postup může o desítky let zpomalit vysoce specializovaná komplexní péče. Ta…
Kraus: Musí se začít pracovat na změnách
Systém by měl být postaven na kontraktaci péče zdravotními pojišťovnami, zdůrazňuje senátor ODS MUDr. Roman Kraus, MBA, předseda senátního…
Adámková: Na dostupnosti je třeba dál pracovat
„České zdravotnictví má problémy s financováním, ale to má každé zdravotnictví na světě. Nestalo se, že by kolegové z jiné země říkali, že oni…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Testování v zařízeních následné péče
Zaměstnanci v nemocnicích následné péče, kteří nejsou očkovaní, ani neprodělali v posledních šesti měsících covid, se budou povinně testovat…
Hodnocení vlády a rady té příští
Není realistické očekávat, že nový ministr zdravotnictví dostane mandát řešit problémy, které se na zdravotnictví řítí rychlostí rychlíku. Spíše…
Novým náměstkem ministra zdravotnictví Milan Blaha z ÚZIS
Měsíc před sněmovními volbami nastupuje do nejužšího týmu ministra nový náměstek. Stal se jím Milan Blaha, který byl dosud zástupce ředitele ÚZIS pro…
Guidelines ESC 2021: Prevence KV onemocnění v klinické praxi
Na kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) a následně online v časopise European Heart Journal byly zveřejněny nové doporučené postupy ESC…
Bonus pro PL za nově očkované seniory
Pojišťovna se snaží motivovat praktické lékaře, aby vyhledali a přesvědčili o očkování dosud nenaočkované pacienty z rizikových skupin.
Fórum: Elektronizace zdravotnictví do pěti let?
Zákon o elektronizaci zdravotnictví určí pravidla pro elektronizaci zdravotnických agend a bezpečné sdílení dat. Základem bude Integrované datové…
Platy lékařů loni rostly nejvíc od roku 2012
V roce 2020 celkové výplaty lékařů narostly mimořádným tempem. Co bude následovat? Jednání o růstu tabulkových platů pro rok 2022 jdou právě do…
Deset let existence Akademie pacientských organizací přináší ovoce
Význam pacientských organizací v českém zdravotnictví setrvale roste. Začínají být rovnocenným partnerem v jednáních s vládou i s pojišťovnami.
Monitorace srdečního rytmu po kryptogenní CMP – čím déle, tím lépe
Pacientům po cévní mozkové příhodě nebo tranzitorní ischemické atace byl v červenci věnován jeden z pravidelných webinářů České kardiologické…
Přítomnost, minulost a budoucnost Geriatrické interní kliniky 2. LF UK a FN v Motole
Dne 1. května 2021 byla ustanovena z rozhodnutí děkana 2. LF UK prof. MUDr. Vladimíra Komárka, DrSc., a ředitele FN v Motole JUDr. Ing. Miloslava…
Zvědavci
Zvědavost je základním důvodem zkoumání světa. U různých lidí je různá. Projevuje se u nejmenších dětí. Zvědavé děti mohou být zvídavé děti. Dobře se…
V nemocnicích jdeme na všechna oddělení, kam nás pustí
Vloni uskutečnili 3 816 návštěv, a zajistili tak celkem přes 15 000 hodin úlevy a uvolnění. Za dvacet let své existence se zdravotní klauni stali…
Zdvojnásobení počtu studentů je jediné řešení. Kde jinde sestry vzít?
„Věděli jsme, že je budoucích všeobecných sester málo. Hodně nás ale překvapilo, jak velký ten problém je a o kolik bychom měli počty studentů…
Na všeobecnou sestru by měl studovat dvojnásobek lidí
Ministerstvo zdravotnictví možná navrhne vládě, aby finančně podpořila vzdělávání v oboru všeobecná sestra. Dosavadní počty studentů jsou příliš…
Orphanet a ORPHA kódy popisují vzácná onemocnění česky
Překlad webového portálu o vzácných onemocněních více zpřístupní odborné informace. Projekt je součástí širších snah o pojmenování a poznání potřeb…
Data o základních příčinách úmrtí závisejí na lékařích
Kvalitní přesná statistika příčin úmrtí se neobejde bez toho, aby se správně vyplňovaly listy o prohlídce zemřelého. Pomoci mají edukační videa.
BJH srpen 2021: Management Castlemanovy choroby
Prestižní časopis The British Journal of Heamatology ve svém posledním čísle (srpen 2021) uveřejnil „Good Practice Paper“ týkající se diagnostiky,…
Obhajoba Českého onkologického institutu
Prof. Marek Svoboda, prof. Luboš Petruželka a prof. Jiří Neužil sdělili, co by očekávali od nového Českého onkologického institutu v Praze, na jehož…
Nová nemocnice v Brně? Staleté domy mají své limity
Město Brno provozuje Nemocnici Milosrdných bratří a Úrazovou nemocnici, ředitelem obou zařízení je od roku 2020 kardiochirurg Pavel Piler. Brno podle…
Probiotika snižují respirační symptomy
Podle studie, která naznačuje potenciální roli probiotik v prevenci respiračních infekcí, bylo každodenní užívání probiotik spojeno s menším výskytem…
Na katastrofu takových rozměrů se připravuje těžko
Zásah záchranných složek po tornádu, které ve čtvrtek 24. června večer zpustošilo několik obcí na Břeclavsku a Hodonínsku, byl unikátní. Zdravotnická…
Na co se v prevenci srdečního selhání nepomýšlí
Rizikovými faktory v prevenci srdečního selhání (SS), o nichž se mluví méně často, se věnovali odborníci v přednáškovém bloku Prevence SS: role…
Kardiologové volají po zlepšení pohody lékařů
Pro zajištění vysoce kvalitní péče o pacienta je nezbytná pohoda lékaře, přesto se zejména v posledním roce kvůli pandemii COVID‑19 syndrom vyhoření…
Novinky v léčbě inhibitory PCSK9
Tradiční, již XXXV. konference o hyperlipoproteinémiích, známá také jako Šobrův den, proběhla letos 16. června. Díky příznivé epidemiologické situaci…
Fórum: Na cestě k proočkovanosti proti covidu
Na 60 procent dospělých dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti COVID‑19, ukončené očkování mají čtyři miliony obyvatel ČR. O kolektivní imunitě se…
Přísaha i ČSSD navrhují 24hodinové školky
Návrh čtyřiadvacetihodinových nemocničních školek rozvířil debatu o nedostatku zdravotníků v tuzemských zdravotnických zařízeních. Thomayerova…
Prof. Oldřich Eliška odešel po krátké nemoci
Prof. Eliška byl oblíbeným učitelem anatomie, jeho přednášky z anatomie srdce a lymfatického systému patřily k nezapomenutelným.
Stát žehlí „klikačku“ o miliardy, našel osm miliard navíc
Dotace REACT-EU na urgentní příjmy se zvýší z plánovaných osmi miliard korun na více než 16 miliard. Peníze se zčásti vezmou ze zamýšlených dotací…
Za každým snímkem je pacientský příběh
Navštivte náš GE Healthcare truck a prohlédněte si nejmodernější inovace v oblasti lékařských zobrazovacích zařízení, která mohou pomoci včasně…
Psychosomatická medicína se hlásí o slovo
Společnost psychosomatické medicíny ČLS JEP v souvislosti s postcovidovým syndromem apeluje na stát, aby zvážil hrazení psychosomatické léčby z…
Místo, kde by onkologie měla být jedinou prioritou
„Není to tak, že se objeví obr, který pohltí vše, co v Praze, pokud jde o onkologii, funguje. Jestliže Český onkologický institut skutečně vznikne a…
Nová doporučení: rychlejší léčba srdečního selhání
Od letošního roku se bude v Evropě terapie srdečního selhání ubírat po nové cestě, postavené na novém terapeutickém schématu. Výsledkem má být…
Obezita urychluje stárnutí mozku
Mezinárodní tým vědců z Dalhousie University, Jena University Hospital, a Národního ústavu duševního zdraví využil zcela nový přístup na bázi…
Mikroskop, který zobrazí pohyblivý hologram
Pozorování mikroskopických biologických struktur komplikuje jejich rychlý pohyb. Řešení přináší nový prostorový modulátor světla pomocí rychlých změn…
Další ne pro vitamin C, thiamin a hydrokortizon při sepsi
V roce 2017 patřilo podávání vitaminu C, thiaminu a glukokortikoidů pacientům se sepsí a septickým šokem k nejdiskutovanějším tématům, objevily se…
Řekli o CEITEC
Na to, jak vidí minulost a budoucnost Středoevropského technologického institutu, jsme se zeptali dalších představitelů české vědy a výzkumu, kterým…
Evropský společný datový prostor a co je pro jeho vznik nutné
Sdílení zdravotních dat v Evropě je nutné pro udržení kvality výzkumu, pro zajištění bezpečných a efektivních zdravotních systémů i pro inovace.…
Ženy středního věku vyžadují kontrolu krevního tlaku k prevenci infarktu
Ženy s mírně zvýšeným krevním tlakem krátce po čtyřicátém roce věku mají po padesátem roce věku dvojnásobné riziko akutních koronárních syndromů ve…
Tipy a triky nefarmakologických opatření – každý pohyb se počítá
Součástí výročního sjezdu České kardiologické společnosti byl i prakticky zaměřený blok zacílený na režimová opatření v kardiovaskulární prevenci.…
Zdravotnictví potřebuje nové zdroje
Ačkoli vláda opět rozhodla o navýšení plateb za státní pojištěnce, predikce střednědobého vývoje bilance systému veřejného zdravotního pojištění není…
Kdo funkci šéfa ČLK odpracuje, nadělá si nepřátele
Po patnácti letech ve funkci má za sebou MUDr. Milan Kubek další triumf ve volbě prezidenta. Kritika, že svým ostrým vystupováním zavírá komoře dveře…
Milan Kubek počtvrté prezidentem ČLK
XXXV. sjezd České lékařské komory konaný v mimořádném termínu dal prezidentovi Milanu Kubkovi mandát po patnácti letech ve funkci dál reprezentovat…
Pozitivní KV anamnéza v rodině aneb kdy odeslat sportovce ke kardiologovi?
„Náhlá srdeční smrt u sportovců je vážným problémem, který vyžaduje pozornost, protože v drtivé většině případů je způsobena základním…
Dopad COVID‑19 na psychiku a rozvoj závislostí v ČR
Dnes již víme, že existuje řada nepřímých dopadů pandemie COVID‑19. K těm často diskutovaným patří nárůst psychických problémů, ale v téže době…
Budoucnost nemocničních paliativních týmů je v ohrožení
Ještě koncem roku 2019 se zdálo, že rozvoji paliativní péče v ČR nestojí nic v cestě a již brzy „doženeme“ vyspělé země, kde je paliativní medicína…
Dostupnost kauzální léčby cystické fibrózy se zvýšila
Pouhých deset měsíců od schválení inovativního přípravku na cystickou fibrózu se zdravotní pojišťovny dohodly s výrobcem a odbornými společnostmi na…
Smlouvy o sdílení rizik přinášejí úspory
Náklady na inovativní léky rychle rostou. Risk‑sharing pomáhá držet náklady pod kontrolou. I když přicházejí dražší přípravky, počet léčených…
Klinické studie se přesouvají do nemocničních center
V Česku přibylo těch klinických hodnocení inovativních léčiv, která se dotýkají onkologie a imunologie.
Ministr Vojtěch: Už si věci neberu tak osobně
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA, je první český ministr zdravotnictví, který se po svém odchodu do této funkce vrátil, a tak se může stát nejdéle…
Problémy s dýcháním jsou druhým nejčastějším příznakem infarktu
Podle studie má každý čtvrtý pacient s infarktem myokardu atypické příznaky. Tito pacienti s větší pravděpodobností zemřou do 30 dnů ve srovnání s…
Hypertenze v těhotenství zvyšuje riziko CMP u potomků
Studie zahrnující 5,8 milionu dětí zjistila vyšší výskyt cévní mozkové příhody (CMP) o čtyři desetiletí později u těch, jejichž matka měla během…
Seznamte se s CGM MEDISTAR. Profesionální ambulantní systém poskytuje lékaři flexibilitu i dokonalé zabezpečení pacientských dat
CompuGroup Medical je firma, která vyvíjí lékařské ambulantní softwary. Její portfolio je složeno ze systémů PC DOKTOR, PC DENT, DENTIST+, MEDICUS a…
Členové ČKS si takový projekt zaslouží
„Knížka byla učebnicí i pro mě, něco nového jsem našel v každé její kapitole. Všichni jsme superspecializovaní a nikdy nemůžeme pojmout celý obor…
Dětské nástavbové obory specializačního vzdělávání
Mohl by to být velmi prospěšný a úspěšný projekt, ovšem nebýt COVID-19. Ještě však není konec a pediatři mohou za velmi výhodných podmínek získat…
Novinky ve světě dermatovenerologie na EADV 2021
Jarní sympozium EADV (Evropská akademie dermatologie a venerologie) bylo další z důležitých virtuálních akcí, které se v tomto roce konaly. Dvoudenní…
EFPIA: Dostupnost nových léků v Česku se zvýšila
Před dvěma lety bylo Česko na chvostu evropského žebříčku dostupnosti inovativních léků. Letos je v jeho první půlce s větším množstvím hrazených…
Fórum: Děti versus studium a kariéra, jak to sladit?
Také pro lékařky a lékaře, potažmo medičky a mediky, představuje založení rodiny a výchova dětí jeden z důležitých životních cílů. První dítě porodí…
I pacienti se srdečním selháním si zaslouží kardiorehabilitaci
„Ve srovnání s rozvojem farmakoterapie či implantabilních elektronických přístrojů máme v oblasti kardiorehabilitace vůči nemocným se srdečním…
Poslanci schválili nová pravidla pro léčebné konopí
Novela zákona má zlevnit léčebné konopí – otevře konkurenci pěstitelů a umožní jeho vývoz. Poslanci při jejím projednávání řešili také centrální…
Budoucnost zdravotnictví je v digitalizaci. Co lékaře naučila pandemie?
Už je to více než rok, co nás zasáhla pandemie koronaviru, které se všichni museli rychle přizpůsobit. Řešením, jak zvládnout spoustu problémů, se…
„Ještěže nový ministr úřad zná“
Výměna ministra pár týdnů před koncem dohodovacího řízení? Potřebujeme, aby ministerstvo fungovalo, říkají zástupci poskytovatelů a zdravotníků.
Čtvrté střídání ministrů za devět měsíců. Prof. Arenberger odchází
Prof. Arenberger oznámil svou rezignaci. Důvodem je tlak médií. Pokud jej vystřídá poslanec Adam Vojtěch, jak oznámil premiér, nemá prof. Arenberger…
Deklarace o opatřeních proti cévní mozkové příhodě
Představitelé ministerstev zdravotnictví v celé Evropě byli vyzváni, aby podepsali Deklaraci o opatřeních k Akčnímu plánu pro boj s CMP v Evropě,…
Deprese jsou častější u pacientů se srdečním selháním než u onkologicky nemocných
Podle studie zveřejněné během Heart Failure Awareness Days, které probíhaly v týdnu od 10. května 2021, trpí téměř každý čtvrtý pacient se srdečním…
Umělá inteligence může změnit zdravotnictví
Sofistikované prediktivní modely mohou personalizovat prevenci, decentralizovaná logistika s využitím strojového učení může změnit organizaci…
15. seminář ČIMS: od nových hypolipidemik po telemedicínu
Letos v březnu se uskutečnil 15. ročník celostátního semináře Českého institutu metabolického syndromu, tradičně ve spolupráci s Českou společností…
Skepse a frustrace. Praktici jsou zklamaní, Moderny dostanou méně
Praktičtí lékaři pozorují ve svých ordinacích klesající ochotu lidí nechat se očkovat. Manko, které vzniklo nedostatkem vakcín, se tak nemusí podařit…
Čarodějnice čínské, prosperující
Víra v čarodějnice doprovází lidi ve všech kulturních okruzích celé dějiny. Čarodějnice celého světa mají některé společné znaky. Často jsou…
Nižší účinnost mRNA vakcín u CLL a mnohočetného myelomu
Dvě studie, publikované v časopise Blood, ukazují, že dvě dávky mRNA vakcíny proti COVID‑19 mohou mít menší účinek u pacientů s chronickou…
Co říkají nové guidelines pro léčbu CMP
Česká republika patří mezi státy, ve kterých je akutní péče o nemocné s cévními mozkovými příhodami velmi dobře zorganizována včetně plošného…
Nejdůležitější je mít v týmu lidi, kteří jsou chytřejší než jejich šéf, říká ředitel Nemocnice Na Homolce
Sjednotit dvě tváře Nemocnice Na Homolce přišel MUDr. Petr Polouček, MBA, kterého 15. listopadu 2018 uvedl do funkce ministr Adam Vojtěch.
S dobrou ergonomií budeme bez bolesti
„Průměrný věk dožití je v České republice u mužů 76 a u žen 82 let. Každý si tedy může spočítat, kolik roků či dní bude svoje tělo ještě potřebovat,…
Budeme spolu navěky šťastni. Nebo ne?
Řeč bude o intimním vztahu, jemuž se vědecky kupodivu říká romantický. Kupodivu proto, že kromě hluboké akutní zamilovanosti, což je stav blízký…
Fórum: Finance nemocnic v době covidové
Nemocnice vyplatí v květnu podle loňské kompenzační vyhlášky 12,42 mld. na odměnách za péči v covidové pandemii, peníze už dostaly ze státního…
Očkování u praktiků zrychlí, dostanou Modernu
Distributor souhlasil se změnou smlouvy, místo do očkovacích center bude většinu dodávek od společnosti Moderna dodávat k jednotlivým praktickým…
Aplikace šetří čas během pandemie doktorům i pacientům
Digitalizace ve státní správě se v České republice za poslední rok pohnula raketovým tempem. Přesto však zůstávají odvětví, která stále fungují v…
Paradigma imunoonkologické léčby karcinomu plic
Na letošním virtuálním kongresu European Lung Cancer Congress (ELCC), který se konal od 25. do 27. března, zazněly desítky sympozií, přednášek a…
400 endarterektomií plicnice v jediném českém centru – a nejen pro české pacienty
„S plicními endarterektomiemi jsme u nás začali v roce 2004. Do té doby bylo několik málo pacientů odoperováno v zahraničí a ostatní byli léčeni…
Telekonzultace na Žlutém kopci
Aplikace pro pacienty, vyvinutá pro Masarykův onkologický ústav, umožňuje kromě videohovoru nebo chatu také posílání lékařských zpráv nebo…
Očkování proti COVID-19 i v ordinacích zvládnete díky platformě Medevio bez zbytečné administrativní zátěže
Očkování proti COVID-19 se v ordinacích praktických lékařů konečně rozbíhá naplno. Je však spojeno s velkou administrativní zátěží.
Nemocných s plicní hypertenzí bude přibývat
„Před třiceti lety byla diagnóza plicní arteriální hypertenze či chronické tromboembolické plicní hypertenze v podstatě diagnózou fatální. V…
Úspěšná benefice České filharmonie
Výtěžek pomůže vyškolit dobrovolníky, kteří budou poskytovat kolegům včasnou a odbornou psychosociální pomoc přímo v nemocnicích projektu SPIS.
Ultrazvuk může zlepšit péči praktika
Probíhající projekt může zvýšit potenciál efektivního využití ultrazvuku v ordinacích praktických lékařů.
Potenciál zákona o elektronizaci zdravotnictví
Koronavirová krize jasně ukázala na ty obory, které značně trpí nedostatečnou mírou digitalizace, a zdravotnictví patří mezi ně. V našem oboru ale…
V hlavní roli hypertenze - Statiny a krevní tlak
V rámci letošního XIX. sympozia arteriální hypertenze zazněla i přednáška prof. MUDr. Renaty Cífkové, CSc., z Centra kardiovaskulární prevence 1. LF…
V hlavní roli hypertenze - Proč se nedaří dosahování cílových hodnot TK?
V rámci letošního XIX. sympozia arteriální hypertenze vystoupil v bloku s názvem Terapeutické aspekty s přednáškou i prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc…
Břevno v oku
„Kterakž pak vidíš mrvu v oku bratra svého, a v oku svém břevna nezaznamenáš?“ zní otázka stará asi dva tisíce let, najdete ji v Matoušově evangeliu …
Zdravé srdce pracovníků na směny souvisí s biologickými hodinami
Pracovní doba, která se odchyluje od přirozených biologických hodin jednotlivce, je podle výzkumu prezentovaného na online kongresu Evropské…
Bývalý ministr prof. Prymula ředitelem v Říčanech
Největší tuzemská soukromá nemocniční skupina Agel angažovala bývalého ministra prof. Romana Prymulu jako ředitele Nemocnice Agel Říčany.
Odchod prof. Černého je tragické rozhodnutí
Řízení Dispečinku lůžkové péče a roli národního koordinátora intenzivní péče převezme dosavadní vedoucí lékař dispečinku doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph…
Vizionář koordinace intenzivní péče i zatracovaný promořovač
Zatímco intenzivisté nešetří pro profesora Vladimíra Černého a jeho práci na ministerstvu zdravotnictví slovy uznání, řada jiných odborníků hodnotí…
Moje role v promořování je přeceňována, říká prof. Černý
Po nástupu nového ministra skončil prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, 13. dubna po pěti měsících v pozici náměstka ministra zdravotnictví. Jen…
Celá vesnice
Zkuste si představit vlastní sociální síť. Stačí, když se podíváte na kontakty do svého mobilního telefonu. Na papír si můžete nakreslit střed, to…
Pacienti s onemocněním srdce potřebují více pohybu
Zvýšený krevní tlak, vysoký cholesterol a diabetes zvyšují riziko srdečních onemocnění. Avšak nová rozsáhlá studie ukazuje, že u lidí s těmito stavy…
Hypertenze: starý problém, nová řešení?
Kardiovaskulární morbidita a mortalita se sice v České republice v posledních dekádách snížila, ale nemoci srdce a cév jsou stále zásadní problém,…
O trestněprávní odpovědnosti lékařů v kazuistikách
Ublížení na zdraví, zejména z nedbalosti, je asi nejčastěji řešeným trestněprávním činem v medicíně. Tomu, jak riziko podobných sporů minimalizovat a…
Telemedicína napříč obory: chybějí propedeutika a standardy
Do digitalizace zdravotnictví směřují další evropské dotace. Zkušeností s telemedicínou a využitím informačních technologií přibývá. Stále…
Za většinou těžkých epilepsií u dětí stojí de novo mutace genů pro neuronové kanály
Můžeme ukončit takzvanou diagnostickou odyseu – říká prof. MUDr. Pavel Seeman, Ph.D., z DNA laboratoře Kliniky dětské neurologie 2. LF UK a FN v…
Těžký rozjezd očkování proti covidu u praktiků
Praktičtí lékaři se snaží vyjednat zrychlení dodávek očkovacích látek proti COVID‑19 do svých ordinací. Zatímco v očkovacích centrech se začalo s…
Případy těžkého COVID‑19 jsou, zdá se, daní za blahobyt společnosti
Podle údajů WHO bylo celosvětově potvrzeno již okolo 133 milionů případů infekce virem SARS‑CoV‑2 a zhruba 2,9 milionu lidí v jejím důsledku zemřelo,…
Jak měnit kardiovaskulární prognózu mladých osob?
Hodnocení výše kardiovaskulárního rizika u mladých pacientů a rozhodování, zda, kdy a jakou léčbu u nich zvolit, patří mezi složitější klinické…
Dvacet let Cesty domů
Nezisková organizace Cesta domů se už dvacet let snaží měnit k lepšímu způsob, jakým se v Česku umírá, a umožňuje lidem, aby odcházeli důstojně, doma…
Společně v boji proti nádorovému onemocnění
První čtvrtletí roku 2021 přineslo hned několik klíčových událostí v celosvětovém řešení nádorových onemocnění. K nejdůležitějším patří plán Evropské…
Komplikované místo psychosomatické medicíny
Uvádí se, že až 70 procent pacientů navštíví lékaře kvůli psychosomatickým poruchám. Psychosomatický přístup se ale v Česku často opomíjí. Ovlivňuje…
Primárně progresivní RS – okrelizumab může významně oddálit ztrátu pohyblivosti
Z recentní práce Butzkuevena et al., publikované letos v březnu v European Journal of Neurology, vyplývá, že podávání okrelizumabu má u jedinců s…
Třináctá komnata ženského pití
V souvislosti s pandemií COVID‑19 nabývá problematika zneužívání alkoholu nepochybně na významu. I proto možná nastal čas znovu otevřít některá…
Nové pavilony náchodské nemocnice
V nových budovách vybudovaných v nemocnici v Náchodě začalo pracovat ortopedické oddělení, modernizace pokračuje.
Fórum: Doženou se výkony odložené kvůli covidu?
Čtyři vlny covidové pandemie ustálo zdravotnictví i za tu cenu, že se neakutní péče odložila. Předvelikonoční slábnutí čtvrté vlny se projevilo…
Nemocnice mohou začít obnovovat operace
Plošný zákaz příjmu nových pacientů k plánované neakutní péči byl zrušený, nadále nemocnice musí udržovat určitou rezervu pro akutní pacienty s…
Monoklonální protilátky i pro diabetiky 2. typu
Poměrně početnou skupinou pacientů, kteří jsou nově podle odborníků indikovaní k podání monoklonálních protilátek proti vážnému průběhu COVID-19,…
Zvykli jsme si na růst, utratíme zbytek rezerv
Podle Ing. Ladislava Friedricha, prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR, je záměr plošně vyplatit 100 000 korun na každého ambulantního…
Nevěra
Veškerá a velmi důrazná varování byla, jsou a budou marná. Přestože již naučení starého Egypta, stará snad 4 500 let, více než důrazně varují syny,…
Kdy přesně nastává okamžik smrti?
Mezinárodní studie, do které se zapojili také lékaři z Kliniky paliativní medicíny 1. LF UK a VFN nebo Kliniky anesteziologie a resuscitace 3. LF UK…
Kybernetický útok na FN Brno – rok poté
Bezpečnost informačních a komunikačních technologií (ICT) je hned po COVID‑19 a s ním souvisejících tématech nejčastěji diskutovaným problémem…
Lockdown a poruchy spánku
Regenerace tělesných i duševních sil, paměť, kreativita, imunita, metabolismus či odplavování toxických látek – to vše je významně ovlivněno spánkem.…
Kvalitní spánek je důležitější, než si myslíme
Ačkoli je známo, že kvalitní spánek je nezbytný pro zdraví našeho organismu, spíme stále méně a problémy se spánkem narůstají. I proto každoročně…
Očekává se méně než dvouprocentní růst zdravotnictví
Odhad růstu příjmů do systému veřejného zdravotnictví pro příští rok není optimistický. V roce 2022 by celkové příjmy mohly růst meziročně jen o 1,77…
Fórum: Rok s covidem
První tři případy COVID‑19 byly v Česku oznámeny loni 1. března. Díky okamžitě zahájeným restrikcím se stala ČR v prvních fázích boje s novým…
Loňská i letošní pravidla úhrad doznají změn
Domluvené úhrady za zdravotní služby nestačí spravedlivě pokrýt náklady na zdravotní služby a na zvýšené odměny za mimořádné nasazení pracovníků.…
Vyčerpání je u mužů spojené se zvýšeným rizikem infarktu
Podle výzkumu prezentovaného začátkem března v rámci online kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Acute CardioVascular Care 2021, je u…
Z dialyzovaných pacientů není proti COVID-19 očkována ani třetina
„Data potvrzují, že pacienti s poškozením ledvin, kteří vyžadují dialýzu nebo transplantaci, mají suverénně nejvyšší mortalitu spojenou s onemocněním…
Závažné duševní poruchy ovlivňuje kumulace vnějších vlivů
U vážných duševních poruch skupiny SMI (schizofrenní a afektivní poruchy) je zvýšená kumulace všech nepříznivých faktorů prostředí. Pokud se…
Závislost státních institucí na dodavateli z pohledu informačních technologií a situace ve VZP
Rozvoj informačních technologií v posledních letech umožnuje podnikům a firmám zvyšovat kvalitu svých služeb. Pokud obecně platí, že soukromý sektor…
Rezervy letos dojdou, očekává ministr
Rezervy pojišťoven dojdou dříve, než se očekávalo. Výbor si vyžádal od ministerstev zdravotnictví a financí analýzu, z čeho půjdou uhradit zdravotní…
Léky prodlužující kvalitní život se stávají realitou
Geriatr a imunolog prof. George A. Kuchel, MD CM, FRCP, ředitel UConn Center on Aging, University of Connecticut, a vedoucí geriatr UConn Health je…
Výsledky veřejné soutěže AZV pro rok 2021
Začátkem února ukončila Agentura pro zdravotnický výzkum ČR (AZV) hodnocení čtyřletých projektových návrhů ve Veřejné soutěži pro rok 2021 (VES 2021)…
Kdy myslet na transplantaci plic u COVID‑19?
„Považujeme tak trochu za zázrak, že se nám v ČR podařilo udržet program transplantací plic i v průběhu koronavirové pandemie, ačkoli v omezenější…
Jak bolí cesta k demokracii?
Čím déle trval socialistický experiment na lidech, tím bolestnější byl pro jeho oběti návrat do demokratických poměrů. Studie HAPIEE, kterou provedl…
Máte protilátky? Vakcínu zatím nepotřebujete
Od podzimu se u nás testují dobrovolníci na přítomnost protilátek proti COVID‑19. Ačkoli oficiální výsledky hovoří o cca 1,3 milionu nakažených,…
Poslanci jednají o změnách úhrad inovativních léků
Dlouho připravovaná rozsáhlá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění se dostala na pořad Sněmovny a poslanci ji v příštích dnech začnou…
Fórum: Jak a čím léčit COVID‑19?
Léků, u nichž se v souvislosti s epidemií COVID‑19 hovoří o možném potenciálu, jsou stovky, jednoznačné důkazy o jejich účinnosti však (až na výjimky…
Stojí za to očkovat jakoukoli schválenou vakcínou
„Naše laboratoř se dlouhodobě zajímá o vývoj vakcín aktivujících T lymfocyty a nyní intenzivně pracujeme i na jedné proti onemocnění COVID‑19,“ říká…
Koktejl snižující mortalitu u rizikových pacientů s COVID-19
Včasné použití koktejlu protilátek obsahujícího bamlanivimab a etesevimab u rizikových pacientů podporují výsledky nové studie.
Primář Rezek: S ivermektinem máme dobrou zkušenost
„Stále si myslíme, že by ivermektin mohl mít místo v terapii COVID-19, ačkoli nemá tu nejlepší evidenci,“ říká primář Michal Rezek ze svatoanenské…
Právník vidí možnost odmítnout pracovní povinnost
Zakladatel Kanceláře Ombudsmana pro zdraví MUDr. Martin Jan Stránský na základě vyjádření právníka vyzývá lékaře odmítat pracovní povinnost. Je…
Příznaky a léčba post-Covid syndromu a odborná plicní rehabilitace - e-learning
Ve spolupráci s prim. MUDr. Františkem Krejbichem a Bc. Michaelou Jankovskou, DiS. jsme si pro Vás připravili e-learningový kurz Příznaky a léčba…
Agel chystá rekonstrukce ve Vítkovicích a Novém Jičíně
„Základním cílem naší společnosti je vytvářet na mapě České republiky a Slovenska stabilní body pro poskytování zdravotní péče. Mnohem nákladnější…
Očekávat zázračný lék na covid je naivní
Jsem smířlivý k tomu, když nějaký lékař vyhoví přání pacienta, a podá mu ivermectin. Ten tlak je obrovský, všichni máme e-mailové schránky plné…
Chystá se distribuce ivermektinu do nemocnic i praktikům
Pacienti žádají ivermektin. Neregistrovaný přípravek nakoupila Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně pro dvacet tisíc pacientů. Vědecké podklady pro…
PostCOVID syndrom – první zkušenosti pneumologů z FN Olomouc
Jak se může COVID‑19 manifestovat na plicích? Které dlouhodobé respirační potíže pacienty po prodělané koronavirové infekci trápí nejčastěji? Jak je…
Doc. Vymazal: Ani v Praze lékaře neklonujeme
„Elektivní operativa je omezena už rok. Řada případů, které před rokem snesly odklad, se klinicky zhoršila. Dnes nás dobíhá to, co se odkládalo s…
Správné řízení zdravotnictví je teď důležitější než kdy dříve
Obětavost zdravotnického personálu je v současné situaci ve zdravotnictví jednou stranou dokonalé mince. Tou druhou bezpochyby musí být efektivní…
Prof. Chlíbek: AstraZeneca je účinná proti závažnému průběhu na 100 procent
Problémy v distribuci vakcíny AstraZeneca proti COVID-19 způsobily několikatýdenní prodlevu mezi její dodávkou do České republiky a reálnou…
Systém SPIS pomáhá zdravotníkům
Psychické problémy, zejména deprese a úzkosti nyní postihují každého třetího a předpokládá se, že u zdravotníků může být situace ještě horší. Ani za…
Riziko přetečení nemocnic trvá, ministr má plán
V případě zesílení počtu nových pacientů se do koronavirové péče budou muset zapojit i specializované nemocnice jako IKEM, CKTCH nebo Homolka.
Transplantační program se téměř zastavil
Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) funguje ve prospěch pacientů již třicet let. Při příležitosti tohoto výročí…
Data jsou základním předpokladem pro řízení zdravotnictví
Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) se dostalo významného uznání a 18. ledna se stal oficiálním spolupracujícím centrem WHO‑FIC…
Covid a společnost. Nůžky se rozevírají
Světová pandemie viru SARS‑CoV‑2 už trvá bezmála rok. A neměří každému stejně. Podle docentky sociologie Ireny Štěpaníkové z University of Alabama at…
Důvodů k útokům na nemocnice je víc než dost
Pandemie COVID‑19 zásadně urychlila rozvoj a používání elektronických metod ve zdravotnictví. Sdílení zdravotních informací s sebou přináší…
Zákon o elektronizaci doputoval do sněmovny. Začíná závod s časem
Návrh zákona o elektronizaci zdravotnictví schválila 15. února vláda. Míří tedy k projednání do Parlamentu.
Deset let a sto cévních alotransplantací ve VFN
Především pro pacienty s kritickou končetinovou ischémií a bezprostředně hrozící amputací nebo pro nemocné s infekcí implantované cévní protézy je…
Vakcinace proti COVID‑19 v USA: Příběh triumfu i frustrace
Vakcinace proti COVID‑19 představuje složitý příběh, plný úžasných a bezprecedentních vědeckých a výrobních úspěchů a také frustrace z některých…
Kvalitní řízení zdravotnictví je zásadním úkolem dneška
V posledním roce míří na tuzemské zdravotnictví neustále světla reflektorů a zaměstnanci působící v tomto oboru tak kromě mnohdy vyčerpávající péče o…
Management ve zdravotnictví představuje komplexní disciplínu. Ovládněte ji s titulem MBA
Současná situace okolo pandemie koronaviru se pochopitelně dotkla i sektoru zdravotnictví. I když se jedná o prakticky bezprecedentní stav, je…
Počítám, že pojedeme natvrdo ještě týdny, říká varský intenzivista
„V dnešní chaotické situaci nezbývá nám ve zdravotnictví nic jiného než to vybojovat. Není, na koho jiného se spoléhat. Bude to na nás, musíme se…
Jsem ráda, že jsem s elektronizací nečekala na stát, říká lékařka
Slibovaná elektronizace zdravotnictví stále vázne a mnozí lékaři tak raději využívají platformy soukromých provozovatelů. Na centrální služby podle…
Život s hemofilií usnadňuje mobilní aplikace. Užitečná je i pro i lékaře
Mobilní aplikace v posledních letech vstupují i na pole medicíny. Využívají je například diabetici, kterým pomáhají sledovat hladinu cukru v krvi.…
Kardiologové žádají opatření ke snížení znečištění ovzduší
Znečištěné ovzduší je klíčovým rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění a významně přispívá k celosvětové zátěži chorobami. Dlouhodobé…
PROMĚNY ČASU – PROMĚNY ZDRAVÍ
100 let české populace z pohledu klinika, patologa a reprezentantů hlavních medicínských specializací
Paliativní týmy potřebují za pandemie pacienti i lékaři
Složitá životní a krizová situace je něčím, pro co má paliativní tým erudici a s čím umí dobře zacházet. Právě v této nelehké době se potřeba a…
COVID‑19 je spojen s vyšší mírou výskytu nespavosti, deprese a úzkosti
I když se zatím neví, jak přesně koronavirus SARS‑CoV‑2 ovlivňuje nervový systém infikovaných, je již zřejmé, že na psychiku působí významně. U lidí,…
Dopad na psychiku je časovaná bomba
První poznatky z celosvětové studie zaměřené na dopad onemocnění COVID‑19 na lidskou psychiku ukázaly nárůst psychických obtíží zejména u dětské,…
Psychologické vyčerpání u zdravotnických profesionálů během pandemie COVID‑19
V současné pandemii COVID‑19 čelí lékaři a sestry všech profesí velkým výzvám při zdolávání krize. V této situaci jsou zdravotničtí profesionálové…
U žen narůstá výrazněji stres, pocity osamění i vzteku
Nárůst úzkostných poruch, deprese, poruch spánku, rostoucí stres, obavy i počet sebevražd. To vše je spojeno s pandemií COVID‑19. Již v listopadu…
Maďarská cesta do pekel
Obejít ve schvalování Sputniku V standardní postupy regulace léčiv by bylo těžkou ranou uštědřenou pracně budované důvěře veřejnosti ve vakcíny.
Fórum: Jak dopadá covid na zdraví populace?
Zeptali jsme se lékařů napříč obory: Projevuje se ve vašem oboru odkládání zdravotních služeb (ať už z rozhodnutí pacientů, poskytovatelů, nebo…
Vůle praktiků očkovat je silná
Právě ti pacienti, které teď potřebujeme očkovat ze všech nejvíc, by využili, aby je očkoval praktický lékař. Cestovat do velkého města do očkovacího…
Zkusme tu potvoru pozastavit, to je celé
Koronavirová krize ukázala, jak málo je naše společnost připravena na mimořádné situace. „V oblasti mojí působnosti to ukázalo na šílené věci, na…
VZP letos řízne hluboko do rezerv
Pojišťovna je ekonomicky stabilní a udržet stabilitu bude letos jeden z hlavních úkolů, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk…
Peginterferon beta-1a je pro nemocné s RRRS nově registrován i jako intramuskulární injekce
Rozhodnutí Evropské komise z prosince loňského roku je dalším krokem k individualizaci léčby roztroušené sklerózy na základě preferencí samotných…
Regresní náhrady ve vztahu k oznamovací povinnosti poskytovatele
Podle ustanovení § 55 odst. 1 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění…
Život ohrožující krvácení 2020
Tematický kongres ČSIM – Covid-19 a intenzivní medicína se konal jako všechny odborné akce od března 2020 virtuálně. Doc. MUDr. Jan Bláha, Ph.D., …
V některých regionech už očkují praktici ve svých ordinacích
Praktičtí lékaři jsou ochotní očkovat proti COVID-19 ve svých ordinacích vakcínou firmy Pfizer. Příklady ukazují, že to zabezpečit lze, pokud je…
Výhody genetických vakcín oproti „klasickým“
Devastující dopad na to, jak se část veřejnosti k vakcinaci staví, je na vině české vlády, která nedokázala vakcinaci včas připravit a zajistit. Prof…
Očkování druhé dávky zdravotníkům většinou běží bez odkladu
Nemocnice začínají aplikovat druhou dávku vakcíny proti COVID-19 zdravotníkům. Do konce příštího týdne by mohli být tisíce zdravotníků v Česku…
Bez elektronických zdravotních záznamů by Izrael neočkoval tak úspěšně
Vakcín je i tady nedostatek, druhá várka je ale pro každého schovávána, říká prof. Gabriel Chodik, MD, PhD, MHA vedoucí skupiny Epidemiologie a…
Dr. Kubek: Bez velkých center a mobilních týmů to nepůjde
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.
Prof. Češka: Zvládneme to. Jiná možnost není
Fórum MT: Je reálné, že bude v ČR do začátku podzimu naočkován každý, kdo o to bude stát? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM,…
Celosvětový výzkum genů pod vedením českého vědce
Rozluštit funkci všech cca 18 000 ortologických genů, které mají lidé a myši společné, a napomoci tak lepšímu pochopení vzniku nemocí a jejich léčby,…
Kombinace BH3 mimetik – cesta, jak porazit agresivní non‑Hodgkinovy lymfomy?
„Musíme si uvědomit, že ta část biomedicínského výzkumu, která je zaměřena na pacienty a efektivitu terapie, je nesmírně důležitá proto, abychom…
Vakcinace z pohledu IT oddělení
„Pro danou chvíli rozumím postupu: v krátkém čase dosáhnout maximálních výsledků při zachování kybernetické bezpečnosti,” říká o vakcinačním programu…
Vakcinace z pohledu nemocniční lékárny
„S kolegy – nemocničními lékárníky jsme již od druhé poloviny prosince ve velmi intenzivním kontaktu, i díky tomu se vakcinační kampaň po celé…
Nemocnice ve Varech a Chebu mění vedení
Do konce ledna má být vybráno nové představenstvo společnosti Karlovarská krajská nemocnice, která sdružuje nemocnice v Karlových Varech a Chebu.
Stanovisko výboru ČSARIM: snížení standardů nyní může být lege artis
Funkční kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v ČR současnosti naplněna. Situace naplňuje ve většině…
Medici mohou pracovat jako praktické sestry
Zákonodárci posílili způsobilost a možnosti uplatnění studentů medicíny po čtvrtém ročníku studia, pokud mají splněnou zkoušku z ošetřovatelské péče.
V některých krajích chybí nemocnicím pět procent sester
Nejhůře jsou na tom aktuálně z hlediska počtu nakažených zdravotníků nemocnice v Libereckém a Moravskoslezském kraji.
Personál schází všude, dispečink je jediný nástroj
Dostupná data signalizovala možnou eskalaci situace v nemocnicích, ke které došlo v minulém týdnu, už předem. Transport pacientů mezi regiony může…
Nápor na nemocnice nepřestane sílit do 15. ledna
Nové rekordy jako optimistická varianta predikce na příští týden. Nemocnice nyní zatěžuje koronavirová epidemie více než kdy dřív. Ve vysokých…
Poruchy koagulace a ROTEM
V rámci virtuálního kongresu Akutne.cz uspořádala společnost CSL Behring i online semináře o diagnostice a léčbě poruch koagulace. První seminář…
Vybrané aspekty převodu lékařské praxe z pohledu zdravotní pojišťovny
Novelou zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále…
Vakcinace v Izraeli – směs improvizace a hi-tech
„Všechno vzniká za pochodu a dost živelně,” popisuje sestra českého původu Martina Paletová svou zkušenost s vakcinací proti SARS-CoV-2 v Izraeli.…
Z každé lahvičky o jednu dávku více
Vakcínu proti COVID-19 bude možné použít jinak, než je uvedené v SPC. V ampulích zbývalo na dně dost látky pro dalšího očkovaného.
Co mají společného bezpečný počítač a paliativní péče?
Když před více než třiceti lety začali Pavel Baudiš a Eduard Kučera podnikat, chtěli zajistit, aby svoboda a bezpečí byly v digitálním světě dostupné…
Jak prodloužit životy pacientů ve zdraví nejen v době covidové?
Podzimní epidemie COVID‑19 se dotýká psychických limitů české společnosti. Více než cokoli jiného lidé potřebují srozumitelný návod, co dělat a jak…
Co se povedlo v českém zdravotnictví
Každý rok se v Medical Tribune snažíme na konci roku shrnout dobré zprávy ze zdravotnictví. Letos to bylo obtížnější než jindy. Pozornost na sebe…
Zhubnout potřebuje i Ruda Pivrnec
V nakladatelství NOL – nakladatelství odborné literatury s. r. o. v listopadu vyšla publikace Hubneme s Pivrncem. Informace o nadváze a obezitě jsou…
Evropský kongres praktických a rodinných lékařů WONCA 2020
Původně se měl konat v červnu v Berlíně, ale v důsledku přítulnosti SARS‑CoV‑2 k celosvětové populaci se konal v prosinci (16.–19. 12.) virtuálně.…
L‑cystein zmírňuje příznaky kocoviny po alkoholu
Osmičlenný tým odborníků z Finska (univerzitní pracoviště Helsinky a Kuopio) vedený C. J. P. Erikssonem zjistil, že L‑cystein, obsažený ve…
Urychlení elektronizace je asi jediné pozitivum epidemie
Robotizace, využití umělé inteligence, drony, automatická příprava léků… Z odborných serverů a reportáží ze zahraničí míří v příštích blízkých letech…
Fórum: Jak by měli být dlouhodobě sledováni lidé po COVID‑19?
Zotavování po COVID‑19 trvá měsíce, studie potvrzují poškození plic jako jeden z faktorů „dlouhého COVID‑19“, mezi jehož nejčastější příznaky patří…
Národní registr celiaků by byl přínosem pro všechny
Podle údajů ÚZIS ČR v posledních letech počet identifikovaných pacientů s diagnózou celiakie mírně narůstá, přičemž v roce 2019 jich bylo okolo 25…
Psilocybin ovlivňuje spánek podobně jako antidepresiva
Psilocybin, psychedelická látka obsažená v lysohlávkách, je již dlouho v centru pozornosti coby nadějná látka při léčbě deprese. Vědci z Národního…
Czech‑Israeli Innovation Day 2020: Datové jezero není datová bažina
Na olomoucké online konferenci o inovacích se mluvilo o nutnosti dobré práce s daty. S kvalitní základnou lze trénovat umělou inteligenci a předvídat…
Telekonzultace: Jak dál?
Zdravotnický systém musel fungovat i během jarní vlny epidemie nového koronaviru a byly to elektronické nástroje, co to umožnilo. „Elektronický…
PPF zpeněží podíl v biotechnologické firmě
Skupina PPF po čtyřech letech prodává svůj podíl ve švýcarské biotechnologické firmě NBE‑Therapeutics společnosti Boehringer Ingelheim. Za celou…
Fórum: Co čeká novelu zákona o zdravotním pojištění?
Epidemie COVID‑19 na sebe strhla pozornost veřejnosti, zdravotnických profesionálů, médií a také zákonodárců. Celá řada důležitých problémů se…
Mentálně jsme jako praktičtí lékaři připraveni
„Podle mě to bude největší logistická akce od příchodu spřátelených armád,“ říká o plánu vakcinace 60 procent obyvatel proti COVID-19 v průběhu…
Plán očkování proti COVID-19 se vyjasňuje
Strategie očkování proti nemoci COVID-19 v České republice narýsovala základní obrysy organizace a indikace k tomuto očkování. Množství detailů čeká…
Kontrolované pití není rezignací na abstinenci
V ČR je léčba závislosti na alkoholu tradičně zaměřena pouze na abstinenci, v posledních letech se však do popředí dostává i cíl alternativní –…
Nové možnosti krizové intervence
Za jeden z nejvíce alarmujících dopadů pandemie COVID‑19 v oblasti sexuality je považován nárůst sexuálního násilí a problematického sexuálního…
Spojit sport a medicínu byl můj sen
V listopadu vyšla kniha Pohyb v životě a medicíně, jež přináší 31 rozhovorů s významnými osobnostmi medicíny zaměřených především na význam sportu a…
MHRA schválila vakcínu proti COVID‑19, další v procesu registrace
V poslední fázi klinického hodnocení je na světě zhruba jedenáct projektů vakcín proti COVID‑19. Nejblíže k registraci v Evropské unii mají tři…
Reklama na přednostní ošetření byla za hranou zákona
Přednostní přístup k zdravotním službám hrazeným pojišťovnou jako dárek k předplatnému zpravodajského serveru. Takovou nabídku krátce inzeroval iDNES…
Nejčastější nedostatky žádostí o úhradu zdravotnických prostředků pro zajištění pohybu pacienta
Úhrada zdravotnického prostředku (ZP), který podléhá schválení revizním lékařem, je možná na základě naplnění indikačních kritérií stanovených…
Proočkovanost proti COVID 60 procent – je to odpovědnost nás všech
„Zdravotníci by k vakcinaci proti koronaviru měli přistupovat se stejnou profesionalitou a samozřejmostí, jako když se chrání proti jiné infekci.…
Regulace reklamy cílící na zdraví – ode zdi ke zdi
Návrh, který má podle předkladatelů bojovat proti klamavému tvrzení zdravotních účinků v reklamě, k tomuto cíli nepovede. Spíše uškodí slušným…
Molekulární biomarkery nadějí i pro pacienty s nádory pankreatu?
„Každým rokem se scházíme a konstatujeme, že karcinomy slinivky břišní mají ze všech onkologických diagnóz nejhorší výsledky. Každým rokem také…
Prevence u diabetiků začíná primární péčí
Většina pacientů s diabetem 2. typu má vyšší riziko smrtelného infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Prevence těchto onemocnění by se proto…
Mikrobiom – nový způsob léčby psoriázy?
Na 29. kongresu EADV (European Academy of Dermatology and Venereology), který se konal virtuálně od 29. do 31. října, získalo pozornost téma…
Zdravotnická data jsou pro hackery cennější než údaje o kreditkách
Cesta k ideálnímu stavu ochrany nemocnic před kybernetickými útoky je ještě znepokojivě dlouhá, říká Miroslav Kořen, ředitel antivirové firmy…
Je čas řádně se připravit na očkování
Všichni očekáváme očkovací látky proti COVID-19. Podle některých signálů je možné, že první vakcíny budou schváleny ještě před koncem roku 2020.…
Fórum: Jak úspěšně očkovat proti COVID‑19?
V dohledné době bude podle všeho k dispozici vakcína proti COVID‑19. Tato vakcinace však zcela jistě bude narážet na nedůvěru laické a zčásti i…
Data z reálné klinické praxe posilují jistotu v léčbě roztroušené sklerózy
Randomizované klinické studie nabízejí základní účinnostní a bezpečnostní data o léku, pohříchu však jen u limitované, zpravidla vysoce selektované…
Zvládání COVID-19 je zásluhou enormního nasazení zdravotníků
„Mám pocit, že menší a střední elektivní operační výkony bychom byli schopni částečně obnovit začátkem prosince. Definitivní termín ale nejsem…
Konziliární paliativní týmy zkracují hospitalizaci
K průkopníkům paliativní medicíny v Česku patří onkolog a paliatr MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D., z Kliniky komplexní onkologické péče MOÚ v Brně. Je i…
Paliativní péče o dětské pacienty má svá důležitá specifika
Dětská paliativní péče se v ČR dostává do povědomí veřejnosti jen pomalu. Navíc je v části regionů omezeně dostupná a chybějí poskytovatelé péče,…
COVID‑19 zbrzdil i nemocniční paliativu
I když se v paliativní péči (PP) v České republice v posledních letech mnohé změnilo, stále je co dohánět. Oblastí, na niž se odborníci aktuálně…
Projekt, který pomáhá zdravotníkům i pacientům různých kultur
Se současným trendem kulturního směšování vlivem globalizace celého světa, migrace obyvatel a narůstající zdravotní turistiky se stále více…
Fórum: Zdravotnictví není jen COVID‑19
Epidemie COVID‑19 zabírá podstatnou část energie i dalších zdrojů zdravotníků i organizátorů péče. O jiných tématech se hovoří málo, což ale…
S převozy mezi kraji pomáhá nový dispečink
Desítkám pacientů našli koordinátoři a centrální dispečink volná lůžka v jiném regionu. Do koordinace kapacit se zapojují i lázně a rehabilitační…
Primář Gabrhelík ze Zlína: Všichni makáme na sto deset procent
Zlínský kraj patří už řadu týdnů k těm, které mají v souvislosti s epidemií COVID-19 nejvíce napjatou kapacitu nemocnic. Krajská nemocnice T. Bati ve…
Spoléháme především sami na sebe – i v době epidemie
„I kdybychom měli o tisíc postelí navíc, i kdybychom měli dalších 100 ventilátorů, nepomůže to, když není, kdo by zajišťoval péči. Je mi líto, že si…
Inhibitory PCSK9 jsou odpovědí k rychlému snížení KV rizika
V průběhu posledního odpoledne letošního virtuálního XXVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti se 24. září 2020 skupina předních…
Skoro všem říkáme: Ano, vy jste se toho viru zbavil
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Nové poznatky z UEG week rozšiřují obzory gastroenterologie
UEG week je největším a nejprestižnějším gastroenterologickým setkáním v Evropě, které v průběhu let přerostlo do rozměrů globálního kongresu. Každý…
Jak vidí onkologickou péči čeští pacienti?
Úroveň onkologické péče v ČR patří v rámci zemí CEE k těm nejlepším, a v některých diagnózách je dokonce srovnatelná s vyspělými zeměmi. Z hlediska…
Brněnské onkologické dny virtuálně. Co je nového u nemalobuněčného karcinomu plic
Virtuální forma letošních Brněnských onkologických dní si vyžádala maximálně hutnou podobu programu. Jeho základem se staly přednášky, které popsaly…
Nový typ neutrofilních granulocytů navozuje regeneraci axonů
Přerušené axony v centrální nervové soustavě (CNS) nejsou schopny regenerace, což vede k chronickému neurologickému postižení u jedinců s…
Testované vakcíny proti COVID‑19. Přehled výsledků klinických studií fáze I a II
I odborníci, kteří nejsou přímo propagátory plošného očkování, se shodují, že pandemii COVID‑19 ukončí až příchod účinné vakcíny. Jak reálnou šanci…
Krátká „learning curve“, lepší komfort pro operatéra
S prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D., přednostou Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN, především o praktických aspektech…
V koronavirové době posílily komunitní lékárny
Všichni v současnosti řešíme dostupnost lékařské péče. To je zcela pochopitelné. Kdyby však nebyl v lékárnách dostatek léků, pak by nám vystavený…
Povoláváme do zdravotnictví mediky, nebo dělníky?
V současné době přibývá pacientů s těžkým průběhem onemocnění COVID‑19 a zároveň ubývá lékařů a kvalifikovaných zdravotníků. Jako řešení se mimo jiné…
Fórum: Medici za covidu na pomoc nemocnicím
Už v jarní covidové vlně pomáhalo v nemocnicích přes dva tisíce mediků a v podzimní vlně se opět hlásí. V půli října dosáhly počty přihlášených 1 500…
Certifikáty v prostředí e-VZP
Elektronická komunikace přináší uživatelům mnoho nesporných benefitů. Právní a informační systémy však kladou na uživatele podmínky, za kterých lze…
První zkušenosti potvrzují význam supervize i ve zdravotnictví
Supervize se již i v České republice stává významnou součástí profesionální praxe v oblasti pomáhajících profesí a postupně se etabluje jako svébytná…
PharmDr. Lubomír Chudoba náměstkem ministra
Bývalý prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba byl minulý týden jmenován náměstkem ministra zdravotnictví. Nahradil Filipa Vrubla,…
Riziko vyčerpání kapacity je vysoké
K sobotě 24. října bylo podle ÚZIS reprodukční číslo R pro Česko 1,36. Problémy nákazy seniorů, vysokého podílu pozitivních testů i rostoucího počtu…
Stále se cítím jako mladý kardiolog
„Ve všech oblastech naší kardiologie jsou osobnosti, které mají jméno v mezinárodní komunitě a které nějakou problematiku posouvají vpřed i na úrovni…
Pandemie je výzvou k lepší péči o duševní zdraví
Letošní Světový den duševního zdraví (10. října) byl celosvětově zaměřen na dopady pandemie COVID‑19 na systém péče o duševní zdraví. Jak ukazují…
Zachrání digitalizace sociální služby?
Nástup nových technologií doprovází i sociální služby, resp. zejména služby dlouhodobé péče. Jejich postupné rozšiřování, ale i postupný vývoj…
VZP hradí ambulantním specialistům vzdálené konzultace
Od začátku října mohou ambulantní specialisté Všeobecné zdravotní pojišťovně relativně jednoduše vykazovat i ty formy péče, které jsou založeny na…
Mene, mene, tekel, ufarsin
V Kralické bibli (Daniel 5, 25–31) se dočtete, že se babylonskému králi Balsazarovi objevil na zdi nápis, s nímž si jeho mágové a učenci nevěděli…
Nemocnice hledají posily mezi ambulanty, cizinci, mediky i laiky
Některé nemocnice a osobnosti vyzvaly ambulantní specialisty k výpomoci v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů ČR po dohodě s ministrem…
Novinky ve farmakoterapii z UEG Week 2020
Na nedávném virtuálním kongresu United European Gastroenterology – UEG Week Virtual 2020 – bylo představeno několik „late‑breaking“ abstraktů.…
COVID‑19 v druhé polovině října bez příkras
Naši lékaři a další zdravotníci a personál ve zdravotnictví dělají maximum, jejich nasazení je veliké, chtěl bych jim poděkovat,“ tato vizionářská…
Fórum: Nemocnice v době covidové
Vývoj covidové epidemie naplňuje nejčernější scénáře. Nemocnice omezují zbytnou péči, koordinují se kapacity, budují „polní“ nemocnice, nakupují…
Vydržte, prosí ministr Prymula zdravotníky
Rizikové faktory aktuálního vývoje šíření onemocnění Covid-19 jsou zejména dva. Vysoké množství nakažených lidí, kdy i zpomalení šíření přinese…
Jak zvládají nemocnice situaci?
ANKETA MT Kolik zdravotníků chybí nemocnicím a jak navyšují svoje kapacity? Nemocnice žádají o výpomoc mediků, ale i dalších možných pracovníků.
Nemocnice to zvládnou, i když za vysokou cenu
„Všichni se musí nachystat, že nás teď čeká několik týdnů, jaké české zdravotnictví ještě nezažilo. Takové omezení péče tu nikdy v historii nenastalo…
Otevřený dopis mladé lékařky k výpomoci při pandemii
Lékařky a sestry na rodičovské mohou vypomoci v nemocnicích, vytvořte jim k tomu podmínky, vyzývá ministra zdravotnictví lékařka, která zvažuje…
Léčit už umíme, zbývá najít, koho léčit
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Nobelova cena za výzkum, který stojí za kauzální léčbou pro miliony
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Křišťálová koule
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
Cévní věk: ověřený nástroj pro zlepšení adherence
V České republice je prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů stále jedna z nejvyšších v Evropě. Problém se netýká jen starší populace, ale…
Co již víme o COVID‑19 a jeho léčbě?
Letošní Jarní interaktivní konferenci (JIK), která byla odložena na září, provázela přítomnost koronaviru i tematicky. V sekci s názvem Chřipka, nebo…
Cenu Makropulos letos získala Česká alzheimerovská společnost
Z pověření ministra zdravotnictví Romana Prymuly udělila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová dne 29. září 2020 u příležitosti…
Nadměrný příjem cukru souvisí s nezdravým ukládáním tuku
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie…
Novorozenci, teenageři, třicátníci i padesátníci – CMP si nevybírá!
Na 29. října každoročně připadá World Stroke Day, ke kterému se připojují různé organizace z celého světa s cílem zvýšit povědomí o cévních mozkových…
Ministr volá zdravotníky ze zálohy na pomoc
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v době COVID‑19
V jarních měsících roku 2020 zrealizoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví celkem 121 online vzdělávacích akcí, ve kterých bylo…
Bulovka a Thomayerka usilují o status fakultní nemocnice
Ministerstvo zdravotnictví má na stole žádosti dvou pražských nemocnic o udělení statusu fakultní nemocnice. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce a…
Fórum MT: Kompetence mladých lékařů
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Jak neselhat v kardiovaskulární revoluci?
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
O demyelinizačních onemocněních virtuálně
Letošní setkání odborníků zabývajících se léčbou a výzkumem demyelinizačních onemocnění (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo 11.–13. září virtuálně ve…
Vakcinace proti IPO a chřipce v kontextu COVID‑19
S nadcházejícími podzimními a zimními měsíci, kdy je běžný vyšší výskyt respiračních nákaz, očekávají nejen infektologové u některých pacientů možný…
Jak letos praktici očkují proti chřipce a pneumokokům?
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID‑19 již bylo avizováno, že zájem o očkování proti sezonní chřipce letos vzrostl a že objednávky vakcín…
Prymula: Na patnáctiprocentní navýšení tarifů nemáme
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
Polemika: Proč nemáme mediky z některých regionů?
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Fórum: Telemedicína a koronakrize
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Koordinace kapacit začala být klíčová
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Chlap kousl psa
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Zdravotnické softwary mají splnit standardy do roku 2031
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Rychlost rozvoje telemedicíny se zvýšila
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Obnovení sexuální aktivity brzy po infarktu přispívá k přežití
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Zavřená oddělení, personál je v karanténě a izolaci
AKTUALIZOVÁNO S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Epidemie Covid-19: co dělají němečtí kolegové jinak než my?
Naše česká povaha nám nedovolí, abychom se mezi sebou účinně domluvili a společně našli řešení. Raději budeme hledat chyby, osočovat, vychloubat se…
Náměstek Vrubel odchází s Vojtěchem
Politický náměstek ministra zdravotnictví Mgr. Filip Vrubel končí ve funkci. Svou rezignaci předal novému ministrovi prof. Romanu Prymulovi…
Desdemona by to měla snazší
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Moderní antifibrotická léčba je dostupnější více pacientům
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
Pracoviště světové úrovně nejsou v ČR zařazena do zdravotního systému
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…
Lékařská péče o chlapce s DMD je v ČR na světové úrovni
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Na českou onkogynekologii můžeme být pyšní
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
Samostatný infektolog, budoucnost nemocnic
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
VFN se zbaví některých svých budov po Praze
Všeobecná fakultní nemocnice se má výrazně centralizovat do svého hlavního areálu na Karlově náměstí. Vystaví tu nové pavilony a několik satelitních…
Fórum MT: Před druhým kolem bitvy s COVID‑19
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Vojtěcha na postu ministra střídá Prymula
AKTUALIZOVÁNO Podle odborové předačky Dagmar Žitníkové je rezignace Adama Vojtěcha logickým vyústěním toho, že nezvládal některé problémy. Zástupce…
Šest let studia je pouhým úvodem do medicíny
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Rozšíří se možnosti imunoterapie pomocí CAR‑T lymfocytů?
Takřka přesně před dvěma lety, koncem srpna 2018, byly v Evropě registrovány dva přípravky pro genovou terapii pomocí CAR‑T lymfocytů cílených proti…
Povědomí veřejnosti o roztroušené skleróze je stále nízké
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Na horké půdě
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Engel: Zachovejme v debatě o diskriminaci žen zdravý rozum
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
V mnohých ženách lékařkách to vře II
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
Fórum MT: Co se osvědčilo ke zlepšení adherence pacientů?
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Trojkombinace pro léčbu cystické fibrózy má v Evropě zelenou
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Elektronická výstraha snižuje nadměrnou preskripci antiastmatik
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Pacientský souhrn má jasné kontury
Přeshraniční sdílení pacientského souhrnu je u nás spuštěno, ale rozjezd bude pomalý.
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby
Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou na biologické…
Telekonzultace nejsou pro každého
Studie publikovaná v JAMA (JAMA Intern Med, publikováno online 3. 8. 2020) odhaduje, že 38 procent Američanů starších 65 let není připraveno na…
Prof. Lata: Kvalita výuky ostravské LF nikdy nebyla zpochybněna
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Fórum MT: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě?
Sedm z osmi lékařských fakult má zastoupení v Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Ostravská lékařská fakulta, která získala akreditaci studijního…
prof. Widimský: Ostravská fakulta by měla přejít pod jinou univerzitu
Zeptali jsme se děkanů, rektorů, mladých lékařů i politiků: Potřebujeme lékařskou fakultu v Ostravě? Mají i jiné lékařské fakulty problém s…
Štíhlejší IDRR na startu vývoje
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v…
Odborníci se shodují: Nepřestávejte a neoddalujte protinádorovou léčbu
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
Léčba liraglutidem 3,0 mg v praxi
Z klinických studií i platných českých či zahraničních doporučení je zřejmé, že léčba antiobezitiky samotnými, či ideálně ve spojení s intenzivní…
Bohatší muži mají vyšší riziko vzniku hypertenze
U pracujících mužů s vyššími příjmy je vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze. Uvádí to studie prezentovaná na 84. výročním vědeckém zasedání JCS …
Covid-19: Funguje jen ohleduplnost
Se SARS-CoV-2 žijeme již pět měsíců. Jediné, co v současnosti na svou obranu můžeme učinit, je cílené testování, dohledávání kontaktů, „social…
Informační portál pro laiky má zlepšit zdravotní gramotnost
Státem garantované zdravotní informace na webu. Lékaři mohou své pacienty odkázat na NZIP.
Právo na rodiče a udržení kvality péče
Konflikty s rodiči o přítomnost u hospitalizovaného dítěte se zhoršily během protiepidemických opatření proti šíření nového koronaviru. Hranice, kdy…
Jaká je realita naplnění práva dítěte na doprovod rodičem v nemocnici?
Za současného právního stavu jsou zdravotníci, rodiče a dětští pacienti společnými oběťmi soustavných mezilidských konfliktů plynoucích z neurčitosti…
Nadějná data „oxfordské“ vakcíny na COVID-19
První vakcíny proti infekci virem SARS-CoV-2 by podle dostupných informací mohly být registrované ještě do konce letošního roku.
Prof. Šedo ministerským náměstkem
Děkan 1. lékařské fakulty bude mít na ministerstvu zdravotnictví na starosti mimo jiné oblast kvality zdravotních služeb, vědu, výzkum a vzdělávání…
Jaký měl COVID-19 dopad na péči o umírající?
Výzkum má zmapovat dopad pandemie a opatření, která s ní souvisejí, na péči o umírající. Výsledky půjdou porovnat s jinými evropskými zeměmi.
Biodynamické světlo pomáhá seniorům
Každodenní změny v intenzitě a spektrálním složení slunečního světla seřizují naše cirkadiánní hodiny, které potom regulují téměř všechny životní…
MBA: I ve zdravotnictví lze dělat věci skvěle
I když se může zdát, že diskuse o epidemii Covid-19 nyní – i v řadě dalších měsíců – snadno potlačí ostatní zdravotnická témata, neměli bychom to…
Online 6. kongres Evropské neurologické akademie v době COVID‑19
Kvůli COVID‑19 se kongres konal virtuálně, ale s o to bohatší účastí. Online bylo celkem 41 500 účastníků ze všech světadílů. Jak zdůraznil prezident…
Telemedicína pro samouky
Jsou události, po nichž se svět nikdy nevrátí do původní podoby. Pandemie COVID‑19, která stále přetrvává, představuje přelom, který může nastartovat…
Diplomy za kurz Administrativní pracovník ve zdravotnictví předány
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch předal 10. července 2020 diplomy absolventům vzdělávacího programu IPVZ – Administrativní pracovník ve…
Dětská obezita a hypertenze upozorňují na budoucí srdeční choroby
Velká německá studie provedená u dětí a adolescentů ukazuje souvislost mezi obezitou, vysokým krevním tlakem a pozdějším cévním poškozením. Výzkum…
VZP zvažuje nabídku balíčků od Protonového centra
Správní rada VZP na svém červnovém zasedání řešila i úhradu protonové radioterapie v Protonovém centru.
Epidemie. O důvod víc pro elektronizaci
Nutnost sdílení dat o COVID-19 odhalila, kde jsou v e-health v Česku ty nejkritičtější mezery. Bez pevných pravidel pro interoperabilitu dat a bez…
Co nevíme o SARS-CoV-2 k počátku července 2020?
Češi slaví konec pandemie. Možná předčasně, protože otazníků kolem nového koronaviru je mnohem více než jistých odpovědí. V poslední době se ke COVID…
Změna pravidel pro inovativní léky míří na vládu
Ministerstvo zdravotnictví po sedmi měsících vypořádalo připomínky a poslalo do legislativní rady vlády širokou novelu zákona o veřejném zdravotním…
Leadless kardiostimulace překonává svůj hlavní limit
V roce 2012 došlo v Nemocnici Na Homolce k celosvětově prioritní implantaci „bezdrátového“ kardiostimulátoru – leadless cardiac pacemaker (LCP).
Nejde o to, zda zaútočí, ale kdy…
Největší nemocnice i ty nejmenší ordinace musejí být na útoky hackerů připraveny. Podle experta na kybernetickou bezpečnost Ing. Karla Obluka, Ph.D.,…
Útoky na nemocnice neustanou ani po koronaviru
Jedním z mála pozitiv, o nichž se v souvislosti s koronavirem hovoří, je urychlení elektronizace českého zdravotnictví. To se však pojí s jedním…
Dámy, pánové a mravenec pobřežní
Racionální má být rozhodování, v jehož průběhu vezmete v úvahu všechna dostupná fakta. Zvážíte je, vezmete v potaz všechny myšlenkové předpojatosti,…
Ve většině segmentů je jasno o úhradách v roce 2021
Dvanáct ze čtrnácti segmentů našlo se zdravotními pojišťovnami dohodu na způsobu a výši úhrad za zdravotní služby v roce 2021. Nemocnice opět bez…
Kompenzace pomohou, ale nespasí
Dokončení kompenzační úhradové vyhlášky pro letošní rok úplný klid do zdravotnictví nepřineslo. Kompenzace problémy ambulancí neřeší, tvrdí jejich…
Zdravotnictví roste, a to je úspěch
„Poskytovatelé si nemají na co stěžovat. Kdybychom kompenzovali veškerý výpadek v příjmech bez dalších podmínek, jakou by měli motivaci fungovat?“…
Naši lidé předvedli neskutečný výkon
„Situace spojená s epidemií COVID-19 byla samozřejmě extrémní, ale pokud jde o naši zodpovědnost, nebyla výjimečná,“ říká o uplynulém období v…
Žilní onemocnění není v ordinacích praktiků zdaleka výjimkou
Další z řady e‑konference.online, jejímž odborným garantem je Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, se uskutečnila 20. května a soustředila se na…
Aktuální léčba osteoartrózy a spondylartritid
Další z řady e‑konference.online, která se 14.května uskutečnila v Praze a Olomouci, byla věnována revmatologii. Přednášející se věnovali současným…
Program CAR-T posouvá hematologii dopředu
CAR‑T terapie je jedním z výrazných směrů vývoje současné hematoonkologie. Toto téma dominuje odborným konferencím a prestižním časopisům. Rozjet…
Náhrdelník detekující abnormální srdeční rytmus
Vědecká platforma Evropské kardiologické společnosti (ESC) EHRA Essentials 4 You představila náhrdelník, který detekuje abnormální srdeční rytmus.
Rozvoj informačního systému pro sledování COVID‑19
Na platformě ISIN vznikl během koronavirové krize nový systém, který bude i do budoucna využitelný pro důkladné sledování vývoje infekčního…
Ředitel Sládek: Koronavirus mi vrátil pokoru
„Můj cíl je, aby naše nemocnice byla jednou z nejlepších nemocnic v České republice. Toho cíle dosáhnu, jedině když budou pacienti a zaměstnanci v…
Zdravotníci mají být placeni za připravenost, podobně jako hasiči
Kompenzační vyhláška musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou…
Kvůli strachu z COVID‑19 umírají na infarkt
Pacienti s infarktem myokardu po celém světě se vyhýbají nemocnicím nebo lékařskou pomoc vyhledají až příliš pozdě na to, aby jim život zachraňující…
Boom online konzultací předběhl dobu
V koronavirové krizi proběhlo živelné zavádění telekonzultací. Chystá se nová koncepce a pravidla pro tuto oblast. Doba pokoronavirová by měla být ve…
Nemocnice v Izraeli vybírají nejlepší jednotlivá softwarová řešení a otevřené IT systémy
Ron Linder je generálním ředitelem společnosti Elad Health, která vyvinula systém Chameleon EMR (Electronic Medical Record – klinický informační…
Kde se bere humor?
Analýza humoru se podobá pitvě nádherné žáby z amazonského pralesa, do které se chcete podívat proto, abyste zjistili, proč je tak krásná. Na konci…
Interaktivní webinář Kardiovaskulární prevence a diabetes
I letos Česká společnost pro aterosklerózu navázala na své tradiční interaktivní webináře a 11. února odvysílala z Charvátova sálu III. interní…
Telemedicína. Kde to začalo, kde jsme a kudy dál?
„Watsone, přijďte sem, potřebuji vás!“ Tak údajně zněl první telefonát o první pomoc.
Příliš nákladná kompenzační vyhláška může ohrozit stabilitu financí
Jsme nyní asi na konci počátku této epidemie. Na konečné hodnocení je ještě asi času dost. Nevíme, čím nás nový vir ještě překvapí a jak se s ním…
Vstup nových léčiv se pandemií nezpomalil
V uplynulých týdnech jsme se přesvědčili především o tom, že zdravotní pojišťovny a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokáží pohotově reagovat…
Je dobré mít připravené lidi pro mimořádné situace
Skoro ve všech jazycích existuje nějaký ekvivalent našeho: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ A platí to jistě i pro pandemii COVID‑19. Co jsou ta…
Pandemie přispěla ke zrychlení integrace telemedicíny
Dnes již víme, že bez technologií, jako je eRecept nebo lékový záznam, které v Česku ještě před pár měsíci vyvolávaly vlny emocí a diskusí, moderní…
COVID přispěl k individualizaci v onkologické léčbě
O současné situaci v onkologii jsme si povídali s MUDr. Katarínou Petrákovou, Ph.D., zástupkyní přednosty pro LPP Kliniky komplexní onkologické péče…
Jak je to s dopady na psychiku po koronavirové krizi
Tak nám snad končí doba koronavirová. Aspoň tedy její první fáze. Bůhví, kolik jich ještě bude. Každopádně je to příležitost k bilancování a sčítání…
Co vše zdravotnictví dluží ženám s ovariálním karcinomem (a jejich rodinám)
„U ovariálního karcinomu stále silněji vnímám rozpor mezi možnostmi, které se před námi otevírají, a realitou. Technologicky jsme předběhli to, co…
Zefektivní zkušenosti z pandemie české zdravotnictví
Epidemie COVID‑19 obrátila pozornost lidí hlavně ke zdravotnictví. Po zavření řady ambulancí si veřejnost uvědomila, že dostupnost péče není…
Spravedlivé dotace?
Stát oddlužuje své nemocnice periodicky. V minulosti například po hrozbě velkodistributorů, že přestanou dodávat zadluženým nemocnicím léky.…
Jak probíhá revizní činnost pojišťovny
Jednou z povinností zdravotní pojišťovny, kterou jí ukládá zákon, je kontrola využívání a poskytování zdravotní péče v jejím objemu a kvalitě.
Koronavirové odměny a změna úhrad
Odbory jednají s ministerstvem zdravotnictví o financích na odměny pro zdravotníky za ztíženou práci při epidemii COVID-19. Ministerstvo…
Sestry jsou pro náš zdravotnický systém klíčové a potřebují naši podporu. Co pro ně můžeme udělat?
Dnes slavíme mezinárodní den sester a podle mého názoru je tento den optimální příležitostí, abychom ocenili klíčovou roli těchto žen a mužů v boji s…
Dynamika imunitní odpovědi u COVID-19
Poznámka k studii kolektivní imunity vůči COVID-19. Protilátky IgM a IgG by se měly objevovat převážně u případů s klinickými příznaky. Pro sledování…
Česká populace je k SARS-CoV-2 prakticky naivní
Studie zjistila protilátky vůči novému koronaviru u čtyř promile Pražanů a 3,33 procenta obyvatel Litovle a Uničova.
Výrobní proces remdesiviru se podařilo zkrátit
„Již v lednu tohoto roku, tedy bez jakékoliv jistoty, že je tento experimentální lék bezpečný a účinný proti Covid-19, naše společnost zahájila…
Zápisník z NY: Všichni na palubu!
Díl 6. Do boje s koronavirem jsou povoláni stovky lékařů z celého Long Islandu a Queensu. Na covidových odděleních pracují vedle obvodních lékařů…
Využití nutriční podpory v podmínkách infekce Covid-19 (SARS-CoV-2)
Evropská společnost parenterální a enterální výživy ESPEN a Americká společnost parenterální a enterální výživy ASPEN vytvořily jednotná doporučení,…
Strach v boji s covidem rozhodně nepomáhá
K těm, kdo byl onemocněním COVID-19 zasažen nejvíce, jednoznačně patří domovy pro seniory a další obdobná zařízení. Jak situaci zvládaly, jsme se…
Česko se pokusí o vývoj vakcíny proti koronaviru
Specifická kauzální léčba na covid-19 zatím neexistuje. I proto se Česká republika rozhodla vydat se cestou prevence a připojit se k zemím, které se…
Zápisník z NY: Nemocnice
Díl 3. Poprvé vejdu do covidového pokoje. Pacient sedí na lůžku, na obličeji syčící kyslíkovou masku, a pokusí se o úsměv. V jeho očích vidím strach.
Zápisník z NY: Karanténa
Díl 2. Dva týdny doma v izolaci. Testy na COVID-19 jsou nedostupné, a tudíž na testování nemám nárok.
Zápisník z NY: První COVID pozitivní pacient na Long Islandu
Díl 1. První COVID pozitivní pacient na Long Islandu, předměstí NY City. Koronavirus je definitivně tady!
Favipiravir – první použití v Česku
Pacient, přijatý do Thomayerovy nemocnice v pondělí 27. dubna s těžkou pneumonií při COVID-19 má být prvním pacientem léčeným v Česku favipiravirem.…
CRP – stálý zdroj překvapení včetně účasti v pandemii COVID‑19
V roce 1930 překvapení W. S. Tillett a T. Francis (mimochodem oba byli nositeli Nobelovy ceny, ale ne za CRP…) objevili v krvi nemocných léčených pro…
Proč bychom si měli hýčkat klinickou vědu v medicíně
„Ještě v roce 1775 bylo v Asii soustředěno 80 procent světového hospodářství. Ve srovnání s Asií byla Evropa hospodářský trpaslík. V roce 1900 už…
Kongres léčby rány propojil profese i specializace
Koncem ledna 2020 se v Pardubicích již po osmnácté konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány (ČSLR). Toto téma spojuje odborníky…
SÚKL stanovil maximální cenu a úhradu fremanezumabu v profylaxi migrény
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil 30. března 2020 rozhodnutí o maximální ceně a úhradě přípravku Ajovy (fremanezumab) společnosti Teva…
Snadný přístup k pacientským zprávám napříč nemocnicemi
Na severu Moravy a ve Slezsku dokážou sdílet dokumentaci i objednávat online. Kraj by rád do svého systému do konce roku zapojil i fakultní nemocnici…
Centralizace jako odpověď na hledání efektivity v telemedicíně
Telemedicínská služba z Brna MDT zpracovává EKG pro kardiology v Česku, na Slovensku, ale i ve Finsku nebo Francii. Šetří jim tak čas na pacienty.…
Nemocnice rozjíždějí programy léčby konvalescentní plazmou
Některé nemocnice se obracejí s žádostí o spolupráci na lékaře, kteří mají v péči pacienta po prodělaném onemocnění COVID‑19 v dobrém zdravotním…
Poučení z pandemie COVID‑19
Čísla o počtech nakažených, léčených v nemocnicích a zemřelých na či s COVID‑19 ukazují, že ač se české zdravotnictví s podobnou výzvou dosud…
Ing. Friedrich: Nárůst úhrad musíme revidovat
Navýšení plateb za státní pojištěnce společně navrhovaly dopisem všechny zdravotní pojišťovny jako nutné opatření již v březnu ministerstvu financí.…
Doporučení pro COVID-19 na JIP
Společnost infekčního lékařství publikovala materiál mezinárodní skupiny pro péči o pacienty s COVID-19 na JIP.
Nadějná data pro remdesivir
U dvou třetin pacientů bylo pozorováno zlepšení stavu. Nešlo však o klinickou studii.
Příslib zvýšení plateb státu je nadějí a přišel na poslední chvíli
Nemocnice i lékaři podporují návrh skokového zvýšení plateb za státní pojištěnce. Podle prezidenta ČLK Milana Kubka slib předčil očekávání.
Data, která umožnila restart běžného chodu nemocnic
Ministerstvo zdravotnictví si je díky datům od ÚZIS a projektu online dispečinku intenzivní péče jisté, že se nemocnice i ambulance mohou začít…
Hic Rhodus, hic salta !
Pandemie koronaviru COVID 19 byla nečekaná akutní pohroma, kterou jsme museli promptně řešit, ačkoliv nikdo z nás nic podobného nikdy nezažil.
Deset procent případů COVID-19 jsou zdravotníci
V Česku bylo již 243 sester a 135 lékařů pozitivně testováno na COVID-19. Dvě sestry zemřely.
Doc. Seifert: Potřebujeme se vrátit k normálu do tří týdnů
ANKETA MT: Důsledky odkládání péče kvůli COVID-19. Jak byste hodnotili dopad současné situace na péči o nemocné, o které se běžně staráte? Obáváte…
Před úsvitem
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Klíčová je změna organizace práce
Lékařů v nemocnicích je nedostatek, jsou přetíženi nadměrnými přesčasy. V odlehlých regionech chybějí praktici i ambulantní specialisté. O zajištění…
Hledáme novou roli pro menší nemocnice
Zeptali jsme se na křtu publikace Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků jejího hlavního autora MUDr. Pavla Hroboně, M.S., řídicího partnera a…
Strukturální změny umožní lépe využít dostupných prostředků
České zdravotnictví, pokud má i nadále zajišťovat dostupnou péči a zvyšovat její kvalitu, musí projít strukturálními změnami. Roli v nich budou hrát…
Doporučení pro ECMO u COVID-19
Podle mezinárodně uznávaných specialistů není epidemie COVID-19 vhodný čas na rozšiřování počtu ECMO center, péče by se měla koncentrovat na zkušená…
Etické poradenství přichází již i do českých nemocnic
Jak v praxi vypadá etické poradenství, kdy je ho potřeba a jaké jsou dosavadní zkušenosti s ním, přiblížil ve webináři, který 30. března uspořádalo…
Praktici mohou provádět POCT test pro ukončení karantény
Podle algoritmu by u lidí v karanténě bez obtíží v případě pozitivity testu na protilátky bylo vydáno doporučení k PCR testu. Na základě jeho…
Nekontrolované šíření COVID-19 se v Česku zastavilo
Vývoj epidemie COVID-19 v Česku je optimistický. Nemocnice, další zdravotnická zařízení i zbytek společnosti se musí připravit na opatrnou cestu k…
Sterilizace respirátorů parou
Vhodný postup sterilizace jednorázového respirátoru podle literatury i vlastního výzkumu ověřovali výzkumníci z Ústavu chemického inženýrství.
Aktuální informace pneumologů
Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP spolu s Fakultní nemocnicí Hradec Králové vydaly informativní dokument týkající se COVID-19…
Ani praktici často nemají jasno, jak správně postupovat
O tom, že zdaleka ne vše funguje tak, jak je v médiích prezentováno, svědčí i desítky dotazů, na něž v průběhu webináře 2. 4. 2020 pořádaném SVL ČLS…
Vzniká protokol k využití plazmy vyléčených z COVID-19
Probíhá odborná diskuze o využití konvalescetní plazmy u pacientů s vážným průběhem COVID-19. Plazma vyléčených lidí může obsahovat protilátky proti…
Zkušenosti španělských kardiologů s Covid-19
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…
Krize může zhoršit místní dostupnost služeb
Dotace od státu, nebo razantní úspory. Jiná možnost pro rok 2021 není, odhaduje ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Tato situace může být akcelerátorem…
U COVID-19 vstupuje do hry tocilizumab
Mezi léky, které se zmiňují v souvislosti s epidemií COVID-19, je i inhibitor receptoru pro interleukin 6 tocilizumab.
Do Evropy mohou dorazit miliony vadných výrobků
Zhasnutí světla může mít v oblasti bezpečnosti ochranných pomůcek fatální důsledky. Udělování výjimek z posouzení shody a CE certifikace by mělo být…
Potřebujeme udržet pandemii na uzdě
„Doufejme, že od května budeme moci opatření v nemocnicích, ale i další protiepidemiologická opatření rozvolňovat a nastavovat normální režim,“ říká…
Akutní koronární syndrom v čase Covid-19
Evropská kardiologická společnost (ESC), která je za normálních okolností pořadatelem bezpočtu odborných kongresů, nezapomíná na své členy ani v…
Nic podobného jsme nezažili
„Odhadujeme, že jsme schopni letošní rok platit včas, ale spotřebujeme komplet všechny rezervy,“ říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing.…
COVID-19 způsobí zářez do zdravotního pojištění v desítkách miliard
Příští rok budou vyčerpány rezervy zdravotních pojišťoven a úhrady poskytovatelům se budou škrtat o miliardy korun, odhaduje vláda v odůvodnění…
Jaké má kdo nosit ochranné pomůcky
K otázce, jaké ochranné pomůcky mají dostat zdravotníci na různých pozicích, existuje několik dokumentů. Podstatné je, zda zdravotník přichází do…
Bariatrická chirurgie jako nejúčinnější léčba diabetu 2. typu
V současné době nemáme podle prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., z Centra diabetologie, IKEM, v rukou žádnou léčbu diabetu, která by bylo tak účinná…
Bariatrie by potřebovala dvojnásobek financí
Na aktuální problémy české bariatrie jsme se zeptali prof. MUDr. Mojmíra Kasalického, CSc., z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Bariatricko‑metabolická chirurgie léčí nejen obezitu
Více než 50 procent české populace má v současné době trpí nadváhou nebo obezitou. Obezita je přitom úzce spojena s řadou metabolických komplikací,…
Konopí
Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost ve zprávě z r. 2019 říká, že celoživotní prevalence užívání konopí činí ve věkové…
Flexibilní rehabilitace pro ženy s onemocněním srdce
Ačkoli je kardiovaskulární rehabilitace po prodělaném infarktu myokardu nebo u srdečního selhání klíčová pro délku přežití pacienta i kvalitu života,…
Intenzivisté vydali souhrn doporučení pro COVID-19
Česká společnost intenzivní medicíny vytvořila pracovní skupinu pro problematiku péče o nemocné s onemocněním COVID-19. Ta mimo jiné denně…
Ztráta čichu může být jediným projevem COVID-19
Britská asociace otorinolaryngologie upozornila, že mezi pacienty s COVID-19 je časté snížení čichových vjemů při absenci dalších symptomů onemocnění.
Oxfordští vědci vyvinuli rapidní technologii testování COVID-19
Vědci z Oxfordské Univerzity z oddělení inženýrských věd a Centra pro pokročilý výzkum v Oxfordu Suzhou (OSCAR) vyvinuli technologii velmi rychlého…
Na kongres jedině virtuálně
Medicínský kongresový kalendář se zbortil. Jarní akce se ruší, přesouvají, některé se přemístí do virtuálního světa.
Role praktických lékařů ve zvládání epidemie COVID-19
Ke zjištění nemoci COVID-19 bylo k 18. březnu 9:00 provedeno v ČR 7664 testů, nákazu prokázaly u 464 lidí; 90 procent ve věku 30-79 let, u 81 procent…
Jak si má dnes lékař zachovat duševní zdraví
Dovolte si ventilovat vlastní pocity. Soubor doporučení a praktických rad, jak se vyrovnat s vysokými nároky při epidemii COVID-19.
Mobilní aplikace namísto plošných karantén?
Odborníci na infekční choroby Oxfordské Univerzity přicházejí s vědeckým zdůvodněním pro zavedení mobilní aplikace pro okamžité sledování kontaktů…
MSF: V Itálii je už 1 700 zdravotníků s COVID-19
V Itálii se onemocněním COVID-19 nakazilo už 1 700 zdravotníků, v Evropě je zapotřebí solidarita.
ČKS doporučuje, co dělat pro zachování akutní kardiologické péče
Česká kardiologická společnost doporučuje v kardiocentrech uzavřít provoz pro elektivní výkony. Prioritním úkolem zajištění akutní kardiologické péče…
Kdy je u koronaviru čas myslet na ECMO
V souvislosti s rozšířením SARS-CoV-2 / COVID-19 může být ECMO řešením pro ty pacienty s respiračním selháním, u nichž nestačí běžné ventilační…
Rizika COVID-19 pro těhotné a novorozence
Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP vydala doporučený postup Koronavirová infekce a těhotenství (COVID-19). Dopad…
Každý jediný den odkladu znamená více úmrtí
KOMENTÁŘ K povolení testování v dalších laboratořích by mělo dojít v co nejkratší době. Ze zdravotního i ekonomického hlediska je pro všechny velmi…
Virové pandemie z posledních 150 let
Dalo by se říci, že jsou pravidelnými návštěvníky Země. To, že přijde nová virová pandemie, bylo predikovatelné. Čekal se však nový typ influenzy.
Sanofi vytvoří novou firmu na účinné látky
Skupina Sanofi vyčlení část svých evropských výrobních kapacit zaměřených na produkci účinných látek a stejně zaměřený výzkum a marketing do nové…
Fórum MT: Sdílený lékový záznam – další krok elektronizace
Zeptali jsme se lékařů: Co si slibujete od sdíleného lékového záznamu, který začne fungovat od 1. června? Chybělo vám dosud něco podobného? Doporučil…
VZP garantuje úhradu péče spojené s koronaviry
VZP je připravena uhradit poskytovatelům náklady spojené s koronavirovou infekcí. V rezervním fondu i dalších fondech na to má prostředky. Komerční…
Remdesivir zahájil klinické testy v USA
Po Číně zahájila společnost Gilead Sciences klinickou studii použití přípravku remdesivir u dospělých pacientů s COVID‑19 také ve Spojených státech.
Diabetes, hypertenze, obezita: bonifikační programy VZP PLUS zaměřené na vybraná chronická onemocnění
Cílem programu VZP PLUS je řešení organizace a hodnocení kvality zdravotní péče poskytované také skupinám pojištěnců s vybraným chronickým…
Venerologové potřebují jednotný metodický pokyn
Prof. MUDr. Vladimír Resl, CSc., profesor dermatologie a venerologie, se ve své dlouhé praxi věnoval varikóznímu komplexu, obecné dermatologii,…
Účinnou léčbu je třeba umět personalizovat
Na dermatologickém kongresu jsme si povídali s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl IV – Senior v ordinacích revmatologů, ortopedů a diabetologů
Ve čtvrtém, závěrečném díle představíme problematiku revmatologickou (na základě prezentace prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.), ortopedickou (podle…
Slušní – a smutní
Konec smlouvání neboli ultimatum game, ekonomická hra užívaná při zkoumání lidské nátury, je pro hráče A a B.
Nemocnice – noční můra bezpečáka
Manažeři nemocnic hledají způsoby, jak lépe předcházet kybernetickým útokům i násilným činům. Edukace, lepší řízení, investice do krizového velínu,…
Sdílený lékový záznam je průlomem do lékařského tajemství
Lékový záznam je nebezpečným průlomem do lékařského tajemství. Nabízen je v pozlátku, jak pacienty ochrání, ale ministerstvo zdravotnictví zamlčuje,…
Vyšší plat pro rezidenty je pozitivum
Dnes nejsme schopni rezidenty zaplatit tak, aby to odpovídalo tabulkovému nástupnímu platu v nemocnicích, komentuje novou koncepci dotací pro…
Závazek zůstat v regionu problém nevyřeší
Nový systém dotací na rezidenční místa mladé lékaře do potřebných regionů nenaláká, může je naopak odradit, obává se MUDr. Martin Kočí, předseda…
Koronavirus 2020: epidemie a pandemie paniky
Nelze pochybovat o tom, že SARS-CoV-2 má potenciál rychlého šíření. Jak velkou hrozbu pro světovou populaci bude znamenat, o tom se zatím můžeme jen…
Zájem o dotace na dostupnost roste
Pro rok 2019 schválilo ministerstvo zdravotnictví 26 dotací pro provoz ordinace praktického lékaře nebo praktika pro děti v regionech ohrožených…
Rezidenční místa mají být od roku 2021 se závazkem
Lékař, který přijme státní dotaci na rezidenční místo při specializačním vzdělávání, se do budoucna bude muset zavázat zůstat po atestaci v Česku …
Kardiocentrum nemocnice, kde se plní sny
K úspěchu nestačí mít jen vizi, říká přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC.,…
Lineární urychlovače v Motole jsou krokem vpřed v kvalitě
Nové lineární urychlovače v Národním onkologickém centru ve FN v Motole jsou ukázkou špičkové, a přitom elegantně vyhlížející techniky. O nových…
Důležitý je také přístup personálu k pacientům
Nejen špičková technika, ale také odbornost personálu a jeho přístup k pacientům mají vliv na úspěšnost léčby. Hovořili jsme o tom s Alenou Čuprovou,…
Dalším cílem je doplnit vybavení o PET MR
Fakultní nemocnice v Motole je jedním ze dvou národních onkologických center schválených ministerstvem zdravotnictví. Od února využívá k radiační…
Činí se už kroky ke vzniku Národního onkologického programu ČR?
O vzniku Národního onkologického programu ČR jsme hovořili s MUDr. Alenou Šteflovou, Ph.D., MPH, náměstkyní ministra zdravotnictví, a doc. MUDr.…
O plodnost mužů je třeba pečovat od prenatálního věku
Urologická klinika 1. LF UK a VFN získala na konci loňského roku reakreditaci Evropského výboru pro urologii při UEMS pro vzdělávání lékařů se…
Mamma HELP vydává knížku O mamince, která si ostříhala vlásky
V rámci víceletého projektu Mamma HELP Říct to dětem vychází knížka, která odpovídá na otázky, jak mluvit s dětmi o maminčině onkologickém onemocnění…
V transplantologii se řadíme ke světové špičce
Koordinační středisko transplantací zaznamenalo v loňském roce rekordních 288 zemřelých dárců orgánů. Za významným vzestupem stojí vedle dárců se…
Nebojme se časné mobilizace na JIP
Pobyt na jednotce intenzivní péče (JIP) je zatížen celou řadou rizik a negativních vlivů. Jedním z nich je ztráta svalové hmoty a s tím spojená…
O hledání rovnováhy v medicíně, společnosti a v životě
Jedním ze sedmi zakládajících členů nově vzniklého Institutu Equilibrium a zároveň jediným lékařem je neurochirurg prof. MUDr. Vladimír Beneš, DrSc.,…
Postgraduální vzdělávání 2020 aneb Jak pejsek s kočičkou pekli dort
V tomto případě jde o přípravu k atestaci v základních oborech, nikoli o další specializační vzdělávání, které probíhá většinou v rámci Institutu…
Spotřeba konopí s úhradou skokově vzrostla
Od ledna hradí zdravotní pojišťovny 90 procent ceny léčebného konopí, aby se zvýšila jeho dostupnost. První letošní čísla Státní agentury pro konopí…
Hrozí výpadky dodávek léků z Číny
Křehký řetězec dodávek léků z Asie dělá vrásky evropským politikům. V čase epidemie COVID‑19 by se závislost na Číně mohla vymstít. Podpoří Evropa…
Pětileté výsledky sledování Copaxone: národní kohorta pacientů s roztroušenou sklerózou, kteří zahájili léčbu GA
Zdroj: Lebrun‑Frenay Ch, et al. Five-year outcome in the copaxone observatory: a nationwide cohort of patients with multiple sclerosis starting…
Reakce zaměstnanců PN Havlíčkův Brod na odvolání ředitele
Otevřený dopis vedoucích zaměstnanců PN Havlíčkův Brod ministrovi zdravotnictví - reakce na nečekané odvolání ředitele MUDr. Jaromíra Maška.
Fórum MT: Jak na chřipku?
Zeptali jsme se lékařů a politiků: Jak se chráníte před chřipkou? Jakou prevenci doporučujete svým pacientům?
Bonifikační program VZP PLUS
V této poradně uvádíme podrobnosti o jednotlivých modulech programu VZP a také důležité termíny, které je nutné pro účast v programu dodržet.
Nová příležitost pro herní specialisty
Po několikaleté odmlce se letos na jaře otvírá další běh třísemestrálního studijního programu „Specialista pro hru, komunikaci a doprovázení v…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl III – Očima onkologa, nefrologa a urologa
Ve třetím díle série přinášíme postřehy z konference o stárnutí od onkologa prof. MUDr. Luboše Petruželky, CSc., nefrologa prof. MUDr. Vladimíra…
Bonifikace za prevenci – projekt VZP Plus kardiovaskulární prevence
Nový bonifikační program VZP Plus snad už od poloviny letošního roku podpoří kvalitní screening a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Jeho cílem…
Intravitreální aplikace cytostatika do oka v Motole
Lékaři Oční kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN v Motole zavedli v léčbě retinoblastomu novinku, která výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného…
300 milionů na kauzální léčbu cystické fibrózy
Nový postup schvalování nových léků na cystickou fibrózu podle paragrafu 16 by měl u klientů VZP výrazně zlepšit jejich dostupnost.
Léků na vzácná onemocnění přibylo
Podpora orphanů má efekt. Za posledních pět let schválila americká FDA 103 nových léčivých přípravků na vzácná onemocnění. Přesto na valnou většinu z…
Průmysl podpořil novelu o úhradě orphanů
Když už je otevřená novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, může se stát prakticky cokoli. Lékárníci by rádi prosadili reformu financování…
Elektronická neschopenka aneb arogancí maskovaná neschopnost úředníků?
Tak jsme si my zdravotníci letos na Nový rok opět připili nikoli sladkým šampaňským, ale hořkým úřednickým. Už několik let nám stát dává „s novym…
Ochránit zdravotníky je v epidemii 2019-nCov zásadní
Roušky, ochranné brýle nebo ochranný štít, rukavice a případně ochranný oděv. Pro zdravotníka není jiná možnost než používat bariérové ochranné…
Aktuální informace k epidemii nového koronaviru
Přes 130 úmrtí, 6072 potvrzených případů, první čtyři případy ve Francii a také čtyři v Německu (Ke 29. 1.). Takový je prozatím výskyt nového…
Fórum MT: eNeschopenky - elektronizace po česku
Cílem eNeschopenek má být zjednodušení administrativy. Realita je zatím jiná: vystavení eNeschopenky trvá násobně déle. Lékaři posílají hlášení…
Ředitel: U lékařů je zájem o férový přístup
V září převzalo město Sušice tamní nemocnici od Penta Hospitals. Ing. Václav Rada, ředitel a jednatel městské Sušické nemocnice, teď na Šumavě vítá…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví. Díl II – Očima geriatrů
Trendem geriatrie je odklon od zaměření na nemoc a naopak zdůraznění holistického přístupu k seniorovi. Ve stáří predikuje mortalitu lépe disabilita…
Data se musejí analyzovat. Co nezměřím, neovlivním
Bez pokročilých technologií nebude praktický lékař schopen svou roli pod tlakem demografických změn zvládat, myslí si Mgr. Martin Wagner, ředitel…
Unikátní komplexní posun v české diabetologii
Česká diabetologie učinila jasný kompletní krok, kterým přispěla k léčbě diabetu 1. typu. Diabetolog doc. MUDr. Martin Prázný, CSc., Ph.D., z III.…
Klíčová role glykemických senzorů
Novinkou léčby diabetu 1. typu jsou implantabilní podkožní senzory. Autor přelomové české klinické studie COMISAIR MUDr. Jan Šoupal, Ph.D., z III.…
Vaskulární věk jako nástroj zlepšení adherence
Adherenci pacientů k chronické léčbě lze účinně zlepšovat srovnáním jejich kalendářního a cévního věku.
Moderní léčba roztroušené sklerózy přináší do systému peníze
O vysoce inovativních léčivých přípravcích se většinou traduje, že „vysávají“ zdravotní rozpočet. V projektu Inovace pro život, který zadala k…
Jak vyskladnit data z ÚZIS
Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR představil v prosinci svůj koncept zveřejňování zdravotnických dat. Místo známých ročenek by chtěl…
Ti úspěšní
Sociálně úspěšné psychopaty najdete často ve špičkách managementu bank, korporací, masových sdělovacích prostředků, politických stran, policie, armád…
V Sušici se znovu operuje. Nový ředitel sehnal lékaře
Nové vedení Sušické nemocnice splnilo svůj první cíl, přesvědčilo ke spolupráci potřebné lékaře a mohlo tak od 6. ledna znovu otevřít internu,…
Praktici se chtějí domáhat úhrady za neschopenky soudně
Praktičtí lékaři trvají na zavedení úhrady za posouzení pracovní neschopnosti. Pokud se na úhradě s Českou správou sociálního zabezpečení nedohodnou,…
Miliardy na IT ve zdravotnictví
Na IT systémy a kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví přispěla nemocnicím a ústavům v posledních letech Evropská unie (se spoluúčastí státního…
Nejradši bych teď v IKEM bydlel
Součástí konference České asociace akutní kardiologie byla i velmi neobvykle koncipovaná sekce. Na jednom pódiu se při ní setkali mladý pacient s…
Každá koruna vložená do screeningu se tisícinásobně vrátí
V průběhu letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu jsme si s předsedou České gastroenterologické společnosti ČLS JEP doc.…
Stovky gastroenterologů se sjely do Prahy
Letošního 36. českého a slovenského gastroenterologického kongresu, který se konal od 27. do 29. listopadu v Praze, se zúčastnilo přes 1 200…
Z kolínského SeniorCentra na rotopedu do Betléma
I to je možná cesta, jak motivovat seniory k fyzické i psychické aktivitě, která se v SeneCura SeniorCentru Kolín více než osvědčila. Na jaře dojeli…
U novinek je nutné ověření kvality
Elektronizace zdravotnictví je nezbytná pro jeho další rozvoj. Zároveň je ale nutné zavádět elektronizaci zdravotnictví evolučně, nikoli revolučně.
Dobrovolníci jsou přínosem pro pacienty i zdravotníky
Ve Všeobecné fakultní nemocnici navštěvují od roku 2005 pacienty dobrovolníci, aby jim nabídli povzbuzení, dobrou náladu i rozhovor. Zprostředkovaně…
Zbytečné předepisování antibiotik zvyšuje rezistenci
O studii Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a o situaci v ČR jsme hovořili s MUDr. Milanem Trojánkem, Ph.D., z Katedry…
Paliativní medicína řeší paradox moderního lékařství
Potřeba paliativní péče narůstá a s tím i potřeba budování nových nemocničních týmů a vzdělávání v tomto oboru. Sdílet své zkušenosti s českými…
Dělbu v týmu podpoří interprofesní vzdělávání lékařů a sester
Zatím je hudbou budoucnosti, i když snad ne tak vzdálené, že by se na lékařských fakultách zavedlo interprofesní vzdělávání. Lékaři a sestry by měli…
Kroky k většímu bezpečí pacientů v nemocnicích
Fórum MT: Oslovili jsme nemocnice s otázkou: Jak máte nyní zorganizované postupy pro krizové situace, případně zvažujete ustavení resuscitačního týmu…
MUDr. Kočí: Přetížení budeme, dokud si to necháme líbit
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Prof. Češka: Bez přetěžování těch, co zůstali, to dnes nejde
FÓRUM MT Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím zdravotníků, kteří zůstali? Kdy je ta chvíle, kdy obětavost zbylých…
Fórum MT: Obětavost zdravotníků problémy nevyřeší
Zeptali jsme se lékařů i ředitelů nemocnic, včetně ministerstva zdravotnictví: Do jaké míry lze nedostatek personálu řešit intenzivnějším využitím…
Nemocnice může (a musí) s mateřstvím lékařek počítat
Přednáška Medicína a mateřství vzbudila na TRIMED JOB obrovský zájem, Syllabova posluchárna byla zcela zaplněna mladými ženami. A zatímco MUDr. Danka…
V menší nemocnici se mladý lékař dostane k základům medicíny
Vedle personalistů jezdí na TRIMED JOB ředitelé nemocnic. Nabízejí medikům stáže i zajímavé programy, např. týden doktorem nanečisto.
Špičková odbornost, empatická komunikace a etický přístup – cíle výchovy na 3. LF UK
O veletrhu TRIMED JOB i dalším směřování 3. LF UK jsme hovořili s proděkanem pro studium a výuku MUDr. Davidem Marxem, Ph.D.
Veletrh práce TRIMED JOB navštívilo přes 500 studentů a absolventů
V prostorách děkanátu 3. LF UK se 20. listopadu konal již šestý ročník Veletrhu práce TRIMED JOB 2019, který navštívilo přes 500 studentů a…
Nemocnice mohou být efektivní jen v dobře nastaveném systému
Kapacitu nemocnic zatěžují případy, které do nich nepatří, zaznělo na konferenci Efektivní nemocnice. Síť nemocnic akutní péče vnímají řečníci stále…
Přivedeme do systému nové lékaře a sestry a zlepšíme organizaci péče
Práce lékařů a sester je obdivuhodná. Každý den si uvědomuji, jak nesmírně náročnou práci zdravotníci mají. A jak jsou skvělí! Bez nich by nebylo…
Dělat dobrou práci pro pacienty by nemělo být kontraproduktivní
V přepočtu na počet obyvatel nemá ČR méně lékařů a sester než jiné země OECD. Zjevný nedostatek personálu tam, kde je ho potřeba, má podle JUDr.…
Nemocnice roku 2019 pracuje na digitalizaci
Tak akorát velká, tak akorát vzdálená od Prahy, po rekonstrukci, připravená na bezpapírový provoz. Taková je oceněná Nemocnice Strakonice, a. s.…
Klinika MUDr. Šubrta má novou aplikaci. Říká jí „poliklinika v kapse“
V nové pacientské aplikaci, kterou si nechala vyvinout klinika Program Health Plus, mají klienti svou kompletní zdravotní dokumentaci. Na jaře…
eNeschopenka: tlak na bezpapírové řešení sílí
Papírový průkaz k elektronické neschopence by do budoucna mohl být pouze pro pacienty, kteří o něj budou stát. Poslanci zdravotního výboru diskutují…
Stárnutí populace a jeho dopad na zdravotnictví
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) uspořádal v listopadu 2019 mezioborovou konferenci o tom, jak stárnou Češi a čeští lékaři…
Podle vědců nestojí elektronické cigarety za riziko
Podle článku nedávno publikovaného v odborném časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Cardiovascular Research existuje stále více důkazů o…
Vzdělávání v některých nemocnicích končí
Přinejmenším pět nemocnic nezískalo akreditaci k postgraduálnímu vzdělávání absolventů medicíny. Mohou podat rozklad.
Vsetínská nemocnice pořádá pro Ukrajince sanitářské kursy
Vsetínská nemocnice uspořádala pro zdravotníky z Ukrajiny v letech 2017, 2018 a 2019 tři sanitářské kursy. Z 18 úspěšných absolventů jich deset ve…
ČLK je nespokojená s prací ministra Vojtěcha
Usnesení XXXIV. sjezdu České lékařské komory je kritické k ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a žádá každoroční zvyšování platů a mezd lékařů…
AKTUALIZOVÁNO: Sjezdem ČLK se nesly spory mezi lékaři
V diskuzi na sjezdu České lékařské komory, konaném 23. a 24. listopadu v Brně, rezonovaly vnitřní rozpory mezi lékaři. Sdružení ambulantních…
Nemocnice Na Františku získala jistotu do roku 2023
Pražská Nemocnice Na Františku se bude profilovat na urgentní případy. Více uleví specializovaným nemocnicím v hlavním městě od části příjmů pacientů…
Vztah mezi diabetem a kardiovaskulárními chorobami je třeba řešit včas
Počet diabetiků v ČR již překročil jeden milion. Onemocnění se posouvá mezi mladší věkové skupiny a je spojeno s vyšším výskytem dalších chorob.…
Potřeba komplexního přístupu v léčbě diabetu
V rámci Světového dne diabetu se 14. listopadu uskutečnil v Praze již 19. ročník Pochodu proti diabetu, jehož cílem je upozornit na narůstající…
Tajemství Fabryho choroby se odhalují jen postupně
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
MZ chystá nové standardy nutriční péče v nemocnicích, včetně úhrad
V ČR je na 2 000 nutričních terapeutů, dost na to, aby mohli působit v každé nemocnici i v plánované síti terénních ambulancí. Přestože by nutriční…
Pro fungování zdravotnictví je ingerence politiků spíše škodlivá
Po ukončení programu konference Udržitelnost financování zdravotní péče – financování nemocnic poskytl ředitel pořádající Academy of Health Care…
České zdravotnictví 2019: problémy existují, ale krize ne
České zdravotnictví ze dvou úrovní pohledů, tak by se daly shrnout dvě konference, které se konaly na přelomu října a listopadu 2019.
Zájem je hlavně o kombinovanou formu studia zdravotnických škol
Počty studentů přijímaných na střední zdravotnické školy v posledních třech letech rostou a ve školním roce 2018/2019 poprvé za deset let překročily…
Na vyšší základní sazby dosáhne více nemocnic
Minimální garantované základní sazby rostou v úhradové vyhlášce zhruba o dva tisíce korun. Třem nemocnicím dokonce o deset tisíc.
Třicet let po Listopadu je každý generál
Pestrých třicet let formování zdravotního systému sledovala z mnoha úhlů: postupně jako manažerka v přímo řízených nemocnicích, politička, ředitelka…
Inovace prodlužují život, říká studie pro AIFP
V rámci konference Zdravotnictví 2020 byla představena unikátní studie mapující přínos inovativních léčivých přípravků pro pacienty, zdravotní i…
I mimo centra pracují kvalitní onkologové
Onkologická péče je v ČR postavena na centrech propojených s regionálními onkologickými skupinami a nově i na zapojení praktiků. Důležitá je také…
Zavádíme srozumitelné a transparentní bonifikace
Všechny bonifikace nad rámec vyhlášky budu předkládat správní radě, říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing. Zdeněk Kabátek.
VZP vydá tři miliardy nad rámec vyhlášky
Správní rada VZP schválila zdravotně pojistný plán na rok 2020. Výdaje rostou rychleji než příjmy. I přes očekávaný růst příjmů o 5,2 procenta proto…
Studií zaměřených na výzkum střevní mikrobioty přibývá
Letošní UEG (United European Gastroenterology) week, který se konal od 19. do 23. října v Barceloně a zúčastnilo se ho na 13 000 delegátů ze 120 zemí…
Jan Stráský byl Ministr s velkým M
Poměrně často se mezi otázkami novinářů vyskytuje dotaz, kdo byl v polistopadové éře nejlepším ministrem zdravotnictví. Za těch 30 let se jich…
Výsledky prezentované na ESMO změní řadu guidelines
Na letošní kongres European Society for Medical Oncology (ESMO) se do Barcelony ve dnech od 27. září do 1. října sjelo přes 28 570 účastníků ze 138…
Novinky v očkování, rozšíření očkovacího kalendáře
Na začátku října proběhly tradiční Hradecké vakcinologické dny pod odbornou záštitou České vakcinologické společnosti ČLS JEP a Fakulty vojenského…
Proč nám to spolu nejde?
Před časem vypsal velmi rozšířený a vlivný anglický dámský časopis soutěž o nejlepší odpověď na otázku: „Co mám dělat, abych co nejlépe vyšla s mužem…
I dětská psychiatrie čeká na reformu
U příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaných terapeutických heren v prostorách Dětské psychiatrické kliniky ve FN v Motole jsme se na…
WHO plánuje vymýcení infekce HCV do roku 2030
Díky výsledkům nové léčby lze dnes v evropském i globálním měřítku uvažovat o eliminaci HCV, a to i navzdory tomu, že proti této infekci není k…
Lékárníci ve Velké Británii čelí výpadkům u všech druhů léků
V lékárnách ve Velké Británii došlo v posledních šesti měsících k výpadkům v dodávkách léků ve všech kategoriích léků. Ukázal to průzkum oborového…
Dotace na výzkum genové terapie HIV a srpkovité anémie
Může být genová terapie dostupná i v chudých zemích? Nová iniciativa má s pomocí dotací pro výzkum dokázat, že to není nemožné.
Chřipka se týká i zdravotníků
Zdravotníci podceňují prevenci chřipky, a to se promítá do nízké proočkovanosti. Zdravotničtí pracovníci jsou přitom podle oficiálních doporučení…
VZP Point neslouží pouze k odesílání dávek výkonů a faktur. Využíváte všech jeho předností?
Elektronický portál VZP neslouží pouze k odesílání dávek výkonů a faktur, případně pro stahování sestav z VZP ČR. Velice zajímavou předností VZP…
Fórum MT: Efektivita ve zdravotnictví
Zeptali jsme se lékařů: Směřují podle vás úhradové a jiné ekonomické motivace ve zdravotnictví k efektivitě celého systému? Co byste dělal/a v léčbě…
Paliativní péči sluší více skromnosti
Na několik otázek v souvislosti s tématy diskutovanými na konferenci Aktuální výzvy pro paliativní péči v Evropě a ČR jsme se zeptali jednoho z…
Dětské nemoci paliativní péče v Česku
Paliativní péče (PP) prodělává v řadě zemí Evropy dynamický vývoj, nejinak je tomu i v ČR, která může být v mnoha aspektech dobrým příkladem ostatním…
Dlouhodobá data sekukinumabu v léčbě AS
V časopise RMD Open byly právě zveřejněny výsledky prodloužené studie MEASURE 1, které ukazují, jak je sekukinumab v dávce 150 mg účinný a bezpečný…
Herman: Státní sektor není tak flexibilní
AGEL se potýká se stejnými problémy jako jiní poskytovatelé, je ale v jejich řešení aktivní, říká předseda představenstva společnosti AGEL, a. s.,…
Kde jsme po třiceti letech?
Třicet let od sametové revoluce se stalo hlavním motivem sympozia společnosti Agel, která současně s lehkým předstihem slaví také své výročí. Některá…
Jak funguje Národní onkologický program
Je český Národní onkologický program (NOP) skutečným živým akčním plánem, nebo jen formálním dokumentem? Nakolik NOP pomáhá řešit situaci v…
Varikokéla pod mikroskopem
Po subingvinální mikrochirurgické operaci varikokély zmizí do tří týdnů bolest, jíž se varixy skrota projevují, a do půl roku se u více než 80…
O lásce
„Ústa mé dívky jako poupě lotosu. Její ňadra – plody mandragory. Její ruce – výhony révy. Její oči – bobulí. Obočí jak snítka vrby a já divoká husa…
Nejtěžší pro nefrologa je respektovat očekávání pacienta
V září proběhl kongres EDTNA – European Dialysis and Transplant Nurses Association. Sešli se na něm profesionálové, kteří pečují o nemocné s…
Vzniká národní plán na zvládání Alzheimerovy choroby
Nárůst incidence Alzheimerovy nemoci je alarmující. Podle aktuálních dat českých zdravotních pojišťoven vzrostl za posledních pět let výskyt tohoto…
Úskalí v navrhování a schvalování lázeňské péče
Lázeňskou léčebně rehabilitační péči vymezuje zákonný rámec daný přílohou č. 5 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Podmínky jsou…
Nová léčba pro karcinom z Merkelových buněk
Karcinom z Merkelových buněk představuje vzácné, avšak velmi agresivní onemocnění. Tito nemocní se správné diagnózy dočkají většinou s velkým…
Zamyšlení nad postavením dermatologie v současném zdravotním systému
Naše specializace je jistým způsobem specifická. Na rozdíl od bolesti páteře, kde je třeba rozhodnout, který odborník by měl vést vyšetření a léčbu,…
Rizikové chování přináší nové choroby
Na to, jak vypadá současná situace ve výskytu pohlavně přenosných chorob, jak je na tom Česko v porovnání se světem a kde je u nás v oblasti…
Vznik registrů a dodržování léčby zlepší péči v diabetologii
Aktuálně se na evropské úrovni hovoří o třech hlavních oblastech, které zásadním způsobem ovlivňují kvalitu péče a přístup k léčbě v oblasti…
Úskalí klinických studií v české realitě
Zařazení klinických studií v oblasti vzácných onemocnění na česká pracoviště znamená vedle uznání práce lékařů i možnost přístupu pacientů k…
Pacienti s Duchenneovou svalovou dystrofií dnes žijí i dvojnásobně déle
Specializovaná centra, dostupnější léky, užší propojení zdravotní a sociální péče a nově i kampaň Darujte kávu, darujte pohodu. To vše může usnadnit…
Digitalizace zdravotnictví se v Izraeli stala národní prioritou
„Elektronický systém lékařských záznamů byl vytvářen společně s lékaři, kteří se podíleli na jeho podobě. Všichni smluvní lékaři Maccabi již v roce…
Očkování: mýty, realita a jak dál?
Světová zdravotnická organizace zrušila Česku, Velké Británii, Řecku a Albánii status zemí, ve kterých byly vymýceny morbilli. Jsou současné…
Kdy je placebo užitečný nástroj?
Pomyslnou třešničku na dortu konference Biosimilars 2019 představovala prezentace prof. MUDr. Cyrila Höschla, DrSc., FRCPsych., kterého není nutné…
Antibiotický stewardship. Díl I. Zkušenosti z USA
V Česku byla antibiotická rezistence, zejména pro zhoršenou dostupnost některých léčivých přípravků, menším problémem než na západ od nás. Avšak i…
Genomické testování maligních tumorů – další posun v doporučeních?
Na základě příznivých výsledků klinického hodnocení TAILORx v Německu hodnotil Úřad pro schvalování technologických zdravotních prostředků přínosy…
Kongres Akutní leukémie: nové léčebné možnosti pro myelodysplastický syndrom
V rámci mezinárodního XVI. kongresu Akutní leukémie, který se od 19. do 22. února 2017 konal v Mnichově, proběhlo i satelitní sympozium Očekávané…
Babiš: nechceme opakovat chybu a zvýšit platové tabulky
Schůzka krizového štábu odborů a dalších organizací s premiérem Andrejem Babišem nepřinesla konkrétní výsledek. Premiér přislíbil, že se financování…
Univerzitní nemocnice: strašák, nebo východisko?
Poslanec prof. MUDr. Vlastimil Válek, MBA, EBIR, pod záštitou Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uspořádal 3. září 2019…
Beze změny metody screeningu se mortalita nesníží
To, jak se konkrétní zemi daří předcházet karcinomu děložního hrdla, hodně vypovídá o úrovni organizace celého zdravotního systému – a v České…
Hledají se provozovatelé vrtulníků, hlásí se DSA i ATE
Ministerstvo zdravotnictví finišuje přípravy veřejné zakázky na provozování vrtulníků pro leteckou záchranku v letech 2021 až 2028.
Riziko dekubitů odhadne počítač s kamerou
Česká společnost zaměřená na umělou inteligenci GoodAI provedla v Nemocnici Na Bulovce pilotní testy svého řešení prevence dekubitů pomocí analýzy…
Koupí BENU další síť lékáren?
BENU zažádalo o povolení spojení s Fajn lékárnami, které patří do portfolia fondu Potysz Health. Oznámil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže,…
Nemocnice protestují proti návrhu úhradové vyhlášky
Úhrady péče v roce 2020: aktuální téma, protichůdné názory. „Peněz do zdravotnictví velmi rychle přibývá,“ zní z jedné strany. „Současné výdaje na…
Z vlastní iniciativy jsou nemocnice „skoro uakreditované“
Akreditace dokládá kvalitu, od jakých institucí a kolik akreditací však nemocnice potřebuje, nikdo neví – a tak nemocnice získávají nejrůznější…
Prof. Češka: Akreditace nemocnic vypovídá o kvalitě pramálo
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá prof. MUDr. Richard Češka, CSc., FACP, FEFIM, předseda České internistické společnosti ČLS…
Doc. Šmucler: Žebříčků nemocnic přibude, smiřme se s tím
Fórum MT: Podle čeho posuzujete kvalitu nemocnic? Odpovídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., prezident České stomatologické komory.
Aktivity některých pracovišť Agelu posílí
„O navýšení úhrad pro Jesenickou nemocnici jsme s VZP jednali několik měsíců. Dohoda s VZP nemocnici zajistí pokrytí nákladů. Za těchto podmínek by…
Šobrův den 2019: Lipidologie opět na výsluní
Letošní, XXXIII. konference o hyperlipoproteinémiích alias Šobrův den nabídla opět pestrý program, který byl mixem novinek ze studií, zkušeností z…
V péči o nemocné se srdečním selháním nám chybí mezistupeň
Incidence srdečního selhání rapidně narůstá. I když jsou moderní metody léčby schopny zachránit stále více nemocných, k hlavním rizikovým faktorům…
Moderní technologie zachraňuje životy i těch nejrizikovějších, musí být ale indikována včas
Nejmodernější systém HeartMate 3 byl v ČR implantován zatím 126 pacientům, prvním deseti v rámci evropské klinické studie, dalším pak v běžném…
IKEM: Pět let programu umělých srdečních podpor HeartMate 3
Léčba srdečního selhání pomocí mechanických srdečních podpor se v posledních letech stala standardní a účinnou metodou umožňující záchranu života…
Poskytovatelé dostanou zaplaceno nad limit, VZP se daří
VZP rozděluje přídavky pro zdravotnická zařízení. Z letošního nadvýběru pojistného, který očekává kolem tří miliard korun, uvolní zhruba 1,8 miliardy…
Dlouhý: Systém zdravotnictví není udržitelný
Stárnutí populace povede v nedaleké budoucnosti k prudkému nárůstu výdajů na zdravotnictví, který nebude vyrovnán příjmy, jak jsou dnes nastavené.…
Paliativní péče zase o krok dál...
Odpovídající úhrady a standardy pro paliativní péči, stanovení optimální kapacity sítě. Naději na tyto a další pokroky má přinést Memorandum o…
Fórum MT: Sestry versus zbytečná administrativa
Oslovili jsme hlavní sestry nemocnic s otázkou: Snížila se ve vašem zařízení po novele vyhlášky o zdravotnické dokumentaci administrativa pro sestry…
Zastavení aktivity roztroušené sklerózy: mise pokračuje
Cílem sympozia o roztroušené skleróze na červnovém 5. kongresu European Academy of Neurology bylo zdůraznění potřeby časné diagnózy onemocnění včetně…
Málo se ptáme po kvalitě a bezpečnosti péče
To říká v rozhovoru pro MT předseda Společnosti pro simulaci v medicíně MUDr. Michael Stern, MBA, primář ARO FN Královské Vinohrady v Praze, s tím,…
Simulace pomáhá v komunikaci a týmové práci
Nové centrum simulační medicíny, které se buduje v Brně, bude největším pracovištěm svého druhu v České republice. Pět pater nabízejících 7 950 m2…
Nová evropská doporučení pro léčbu arteriální hypertenze
Guidelines pro léčbu arteriální hypertenze se neustále vyvíjejí, jejich poslední česká aktualizace vyšla v roce 2017, evropská pod hlavičkou ESC/ESH…
S Lékaři bez hranic vyjelo loni na mise 33 lidí z ČR a SR
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Česká pobočka Lékařů bez hranic financovala loni díky soukromým dárcům pomoc ve 13 zemích rekordní částkou 80,9 milionu…
V Africe bojovala s nemocí „požírající“ dětské obličeje
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Anestezioložka Kristína Ožvoldová z Národního ústavu dětských chorob Bratislava byla na třech misích Lékařů bez hranic v…
Díky tlaku Lékařů bez hranic se daří zlevňovat léky
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Lékaři bez hranic usilují o změnu způsobu výzkumu a vývoje nového portfolia efektivních antibiotik, řekl MT farmaceut…
Čeští lékaři pomohli odstartovat v Botswaně screening srdečních vad
SERIÁL S LÉKAŘI BEZ HRANIC Bezprostředně po návratu z botswanské mise poskytl MT rozhovor MUDr. Robert Roland z Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN v…
Poslanci projednají změny voleb do pojišťoven
Do správní rady zaměstnanecké zdravotní pojišťovny bude moci kandidovat každý. Dosud kandidáty vybíraly odbory a podniky. Právo volit má nadále…
FN u sv. Anny povede ekonom Vajdák
Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně povede od 1. srpna Ing. Vlastimil Vajdák ze zlínské krajské nemocnice. V opakovaném výběrovém řízení porazil…
Digitalizace přichází. Není otázka zda, ale kdy
Český výrobce nemocničních lůžek LINET zahajuje prodej lůžek se senzory napojenými na nemocniční informační systém pod názvem SafetyMonitor. Na…
Studie zpochybnila tvrzení „bez bolesti – bez efektu“ u pacientů s PAD
Na základě výsledků studie zveřejněné v European Journal of Preventive Cardiology, časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) by pacienti s…
Díky daru vznikají paliativní ambulance a odlehčovací lůžka
Cesta domů, poskytovatel mobilní specializované paliativní péče, otevřela nové paliativní centrum v pražské Michli. Díky němu přibudou nové služby.…
Fórum MT: Doktorem zdarma vždy a všude?
Jaké jsou vaše zkušenosti s neformálním ordinováním mimo pracovní dobu? Snažíte se tomu vyhnout, nebo jako lékař fungujete 24 hodin denně?
Reforma, nebo pseudoreforma primární péče?
Se svým současným postavením jsou praktičtí lékaři oprávněně nespokojení. Bude záviset na nich, jestli budou realizovat skutečnou reformu.
Odbory a nemocnice jedním hlasem: Nárůst o 20 mld. nestačí
OSZSP, LOK-SČL, AČMN, Charita a Diakonie společně požadují od ministerstva, aby úhradovou vyhláškou rozpustilo v roce 2020 proti plánům navíc 25…
Člověk by měl mít svůj osud stále ve svých rukou
Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D. od začátku 90. let patří k hlavním osobnostem české geriatrie. Působí v řadě českých i mezinárodních iniciativ a…
ADA 2019: CAROLINA, REWIND či PRONTO
Letošní, 79. výroční kongres Americké diabetologické asociace (ADA) byl opět bohatý na výsledky klinických studií s moderními antidiabetiky a…
Musíme začít bojovat za mladé kardiology
„Kardiologická společnost je silná jenom díky tomu, že se na jejím chodu podílí tolik lidí, že tolik kardiologů je tak aktivních,“ říká prof. MUDr.…
Kolapsy sportovců: Edukace veřejnosti i zdravotníků je klíčová
"Jako účastník řady závodů vnímám nedostatečnou připravenost na řešení kolapsových stavů sportovců. Málokdo ví, že tepelné trauma je nejčastější…
Blíží se finální termín pro přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků
Již jen několik dní mají výrobci na přeohlášení dosud hrazených zdravotnických prostředků. Nejprve se však musejí registrovat u Státního ústavu pro…
OZP hlídá klientům činnost srdce přes chytré hodinky
Chytré hodinky zaznamenají EKG, pojišťovna zajistí online zhodnocení kardiologem a klienta také objedná k lékaři.
Poslanci schválili zavedení sdíleného lékového záznamu
Po osmi měsících od předložení vládou do poslanecké sněmovny schválili poslanci návrh novely, která zavádí sdílený lékový záznam pacienta. Pokud…
Nemocnice získají o pět procent více
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch avizoval, že nemocnicím akutní péče pro příští rok podepíše pětiprocentní růst úhrad.
Narušení kontinuity činnosti ČKS se nebojím
„Naší ambicí je získat pro Českou republiku v roce 2023 sjezd Evropské kardiologické společnosti. Praha by brzy měla mít všechny předpoklady pro to,…
Srdeční selhání ve světle nejnovějších studií
Pacienti se srdečním selháním, kteří konzumují více vlákniny, mají tendenci mít zdravější střevní bakterie, což je spojeno se sníženým rizikem úmrtí…
Atlas HF mapuje situaci srdečního selhání napříč Evropou
Boj proti kardiovaskulárním chorobám je dlouhodobě společnou misí, stále větší pozornost odborníků je ale v posledních letech věnována srdečnímu…
Obezita nemusí být doživotním prokletím
Bariatrickou operaci podstoupí v ČR ročně 1 500 až 1 700 lidí, potřebovalo by ji zhruba 6 000. Proč je takový nepoměr, řekl MT prof. MUDr. Martin…
MSD kupuje biotechnologickou Tilos Therapeutics
Společnost MSD (ve Spojených státech Merck) oznámila, že kupuje biofarmaceutickou společnost Tilos Therapeutics. Ta vyvíjí terapie, které cílí na…
Klostridiový den – letos již popáté!
Dne 11. 5. 2019 se uskutečnil v Pardubicích již 5. ročník unikátního mezioborového setkání Klostridiový den.
Schvalování úhrad inhibitorů CDK 4/6 po novu
Ani po podepsání společného stanoviska Všeobecné zdravotní pojišťovny a České onkologické společnosti (ČOS) ČLS JEP není hrazení inhibitorů CDK 4/6…
Vláda je spokojena, jak zvýšila zdravotníkům platy
Na jednání odborů, zaměstnavatelů a vlády se v pondělí 10. června mluvilo o situaci ve zdravotnictví a také o platech. Ministryně financí navrhuje…
Prof. Kršek: Pacienti čekají, endokrinologů by měl být dvojnásobek
Fórum MT: Existují výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče a jaké je možné řešení? Odpovídá prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., MBA, přednosta II.…
CARMELINA přinesla dobré zprávy
CARMELINA je dnes v odborných kruzích nepochybně jednou z nejčastěji zmiňovaných klinických studií. Šlo o první studii CVOT (tj. kardiovaskulární…
VZP a ČKS řeší úhrady léků i jednodenní péči
Spolupráce odborné společnosti s největší zdravotní pojišťovnou se aktuálně dotýká témat jednodenní hospitalizace v kardiologii, úhradových indikací…
Nic lehkého, nic jednoduchého
Dospívání je různě dlouhé období. Průběh není rovnoměrný. Špatně rozlišujeme podíl pozdního dětství a rané dospělosti a něčeho „mezi tím“.
Po zdejším trhu pokukují Korejci
Korejské farmaceutické společnosti a výrobci zdravotnických prostředků mají zájem o vstup na evropský a český trh.
Úhrady podpoří dostupnost a efektivitu
Rok 2020 v primární péči: Stomatologové už nemají na službách na pojišťovnu prodělávat, praktici mohou lépe pečovat o prediabetiky, gynekologové…
Musíme akceptovat menší počet dobře vybavených center
Otázka nároku na dostupnost zdravotní péče, ať už místní, tedy dojezdovou, anebo časovou, tedy z hlediska objednacích lhůt, je stanovena v nařízení…
Fórum MT: Potřebuje ČR další specializovaná centra?
Zeptali jsme se vedení odborných společností ČLS JEP: Existují ve vašem oboru výrazné regionální rozdíly v dostupnosti péče, jaké jsou důvody a jaké…
Management bolesti v dermatologii
V bloku přednášek březnového kongresu AAD (American Academy of Dermatology) ve Washingtonu zaměřeném na léčbu bolesti v dermatologii opakovaně…
Praktici chtějí léčit pacienty dermatologů
Od června může lokální imunomodulancia Elidel a Protopic předepsat i praktický lékař, nejen dermatolog. Se změnou souhlasila Česká…
Přinese inhibice IL‑23 revoluci v léčbě psoriázy?
O nových možnostech léčby psoriázy, zejména o roli interleukinu IL‑23 v jejím vývoji a nejnovější evidenci o významu inhibitoru IL‑23 k dosažení…
Pásový opar a demence
U některých infekčních chorob bylo zjištěno, že jsou spojeny s kognitivním zhoršením a demencí. Nicméně vztahu mezi herpes zoster a demencí bylo…
Holky, do toho! Na kongres se dá jet i s dítětem
Novinkou na letošním kongresu České kardiologické společnosti byl dětský koutek, kde bylo zajištěno hlídání dětí všech věkových kategorií…
Podpůrná léčba nedílně doplňuje chemoterapii
Nauzee a emezi při chemoterapii lze předejít nebo je zmírnit podpůrnou léčbou. Význam této léčby dotvrzuje i fakt, že při České onkologické…
Nerovnost tolik nevadí – když není nespravedlivá
Jestliže řeknu, že lidé dávají přednost nerovným společnostem, riskuji, že mne poženou klackem. V Čechách, s jejich tradicí společných kádí na peníze…
Aktuálně k očkování v ordinaci všeobecného praktického lékaře
Téma očkování je v posledních letech diskutováno častěji než kdykoli v minulosti. Infekce u dospělých, jako jsou klíšťová encefalitida, invazivní…
Pojištěncům OZP hlídá lékové interakce robot
Na nebezpečné lékové interakce upozorňuje Oborová zdravotní pojišťovna klienty v aplikaci Vitakarta. Robot upozorní na shodu a podobnost lékových…
Změny v úhradách zdravotnických pomůcek pro diabetiky
Pacientům s diabetem přináší novela zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 282/2018 Sb. výrazné zlepšení dostupnosti zdravotnických prostředků. Už…
Jak zpřístupnit lékový záznam pacienta
Jsou i jiné možnosti sdílení lékového záznamu, než systém opt-out s těžkopádnými možnostmi omezení přístupu k datům pacienta, píše Luděk Čermák.
Ministr nemocnicím: Raději se ještě dohodněte
Lépe na tom budou ti, kteří se dohodnou. Z principu. Tak apeluje ministerstvo zdravotnictví na nemocnice, kterým se dosud nelíbily nabídky úhrad od…
MUDr. Šonka: Praktici dělají sekretářky specialistům
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Petr Šonka, předseda SPL ČR.
MUDr. Karen: Reforma primární péče má zatím chabé výsledky
Fórum MT: Mají praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, když už teď se cítí zavaleni? Odpovídá MUDr. Igor Karen, místopředseda pro profesní…
Fórum MT: Kde získat prostor pro rozšiřování kompetencí praktiků?
Zeptali jsme se: Mají podle vašeho názoru praktičtí lékaři zájem o rozšiřování kompetencí, jak s tím počítá chystaná reforma primární péče, když už…
Světový den hypertenze: TK pod 140/90 mmHg zachraňuje životy
World Hypertension Day (Světový den hypertenze) se tradičně koná 17. května. Tématem letošního roku je upozornění na nebezpečí vysokého krevního…