
Všechny články
Ministerstvo už zdravotníkům víc nenabídne. Protesty možná v roce 2025
Ani třetí ministerský návrh zákona o odměňování zdravotníků nebyl přijat s povděkem. Ba naopak, předložením posledního pokusu ministra zdravotnictví…
Ambulantní specialisté se přidali k protestu praktických lékařů
„Není možné již třetím rokem ignorovat inflaci a řadit ambulantní specialisty na druhou kolej.“ Sdružení ambulantních specialistů volá lékaře do…
Agonisté GLP 1 při onemocnění jater a diabetu
Za účelem posouzení vlivu agonistů GLP‑1 na progresi jaterního onemocnění do cirhózy a související komplikace vědci studovali kohortu 16 000 pacientů…
Bílá místa na mapě screeningu karcinomu prsu
Šest měsíců čekací doba na mamografický screening? Ministerstvo zdravotnictví hledá další poskytovatele. Pomoci má i teleradiologie.
Artroskopie urychluje hojení. Řeší i těžko léčitelné stavy
Více než polovina ortopedických výkonů je dnes prováděna miniinvazivně artroskopicky. Velký pokrok zaznamenaly artroskopické zákroky v oblasti…
Odpovědnost osoby lékaře pracujícího ve vlastním s.r.o.
Lékaři pojištění u PVZP nemusí mít obavy. PVZP jim pokrývá veškerá rizika.
Olanzapin snižuje nevolnost při chemoterapii
Nová studie zjistila, že olanzapin pomáhá snižovat nauzeu a zlepšovat celkovou kvalitu života pacientů během chemoterapie. Tato zjištění byla…
Česká studie ISAAC významně narovnává cestu nemocných s karcinomem ovaria
Cílem biomedicínského výzkumu není publikace v impaktovaném časopise, ale reálná změna klinické praxe ve prospěch pacientů. Česká studie ISAAC tento…
Familiární hypercholesterolémii Češi stále příliš neřeší
Se zvýšeným cholesterolem se může potýkat až 70 procent české populace. I když velkou část případů hypercholesterolémie má na svědomí hlavně nezdravá…
Úhrady velkým nemocnicím mohou i klesnout
Více péče hrazené všem stejně – už 25 procent. Větší tlak na centralizaci, podpora plynulé spolupráce s následnou péčí, podpora jednodenní…
Úhrady za péči mají v roce 2025 růst jen o 1,3 procenta
Ministerstvo zdravotnictví ladí restriktivní úhradovou vyhlášku na příští rok. Nechce nutit zdravotní pojišťovny jít do deficitu. Ve vyhlášce nejsou…
Pardubický kraj: Pacienti čekají na kardiologické vyšetření i dlouhé měsíce
Pardubický kraj patří mezi regiony s dlouhými čekacími dobami na kardiologické vyšetření. Při testu dostupnosti byla průměrná čekací doba 83 dní.…
Korektnost ve vězeňské zdravotní péči může jít proti zdravotníkům
Praktických lékařů je nedostatek i ve Vězeňské službě ČR (VS ČR). Pomoci by měla nová příspěvková organizace vzniklá 1. 1. 2024 pod záštitou…
Kabátek znovu zvolen ředitelem VZP
Staronový šéf VZP Kabátek: prioritou bude finanční stabilita, transformace nemocnic a nový IT systém pojišťovny.
Český výzkum ligandů IL 6Rα dospěl až k podání patentové přihlášky
Interleukin 6 (IL‑6) je multifunkční cytokin, který řídí imunitní odpověď a jehož role byla popsána zejména při vzniku autoimunitních onemocnění. Již…
Pacientům se vzácným onemocněním chybějí asistenční služby i koordinátoři péče
Co nejrychleji vytvořit koordinovaný, přehledný a jednoduchý systém péče a podpory. Nehledat viníky, ale společnou cestu. Pokračovat v započaté…
Devět nejlepších autorů aplikovaného výzkumu ve zdravotnictví AZV ČR
Devět vědkyní a vědců získalo mimořádnou cenu u příležitosti 10. výročí založení AZV ČR. Vybraní byli ti, kteří za celou dobu existence agentury…
Volá Londýn. Co hýbe kardiologií
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je globálně nejvýznamnější akcí zaměřenou na kardiovaskulární medicínu. Výzkumné týmy z…
Psychiatrie: Problémem číslo jedna nejsou finance, ale chybějící personál
Podpora vzdělávání, rozšiřování kompetencí zdravotníků, rezidenční programy, strategické investice nebo navyšování úhrad péče ze strany zdravotních…
Partnerský přístup k pacientům nemusí být vždy tím správným
Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného…
Future Health Index 2024: Pomůže AI řešit kritické mezery ve zdravotní péči?
Vedoucí pracovníci ve zdravotnictví se obracejí k automatizaci pracovních postupů, virtuální péči a inovacím využívajícím umělou inteligenci (AI),…
Využití PET/CT: Někde vyšetří dvacet lidí denně, jinde sotva šest
Méně než osm vyšetření na PET/CT za den? S tím se musí něco udělat, plánuje ministerstvo zdravotnictví a chystá ekonomické motivace.
VR by měla být implementována do praxe mnohem častěji
Letošní mezinárodní konferenci ICDVRAT 2024 předsedala Mgr. et Mgr. Iveta Hocko Fajnerová, Ph.D., vedoucí Centra výzkumu virtuální reality v duševním…
Protest odplavila voda. Odbory odkládají zahájení nátlakové akce
Nebude‑li do 31. října na stole návrh na sjednocení odměňování ve zdravotnictví, který by odpovídal představám lékařských a zdravotnických odborů,…
Liberecký kraj: Kardiovaskulární péče silná v centru, periferie strádají
Liberecký kraj se v dostupnosti kardiovaskulární péče řadí mezi lepší regiony, zejména pokud jde o centrum. Na periferii ovšem pacienti stále čelí…
Na rodině stále záleží
Nemělo by se to, nicméně děje se to stále. Měkké obory, jako je psychologie nebo ekonomie, užívají pojmy z fyziky, s nimiž zápolí i fyzika. Například…
Přestat kouřit = snížit riziko infarktu myokardu téměř na polovinu. Omezit nestačí
Podle studie provedené u pacientů s ischemickou chorobou srdeční během pětiletého sledování došlo u těch, kteří přestali kouřit ve stabilním období…
Fórum: Měli by se všeobecní praktici starat také o teenagery?
Primární péče naráží na nedostatečné personální kapacity téměř plošně. Zdá se ale, že v péči o dospělé pacienty je situace výrazně příznivější než u…
Čeká zdravotnictví horký podzim? Odbory hrozí dalšími protesty
Nebude-li do 31. října na stole návrh na sjednocení odměňování ve zdravotnictví, který by odpovídal představám lékařských a zdravotnických odborů,…
Středobodem letošního kongresu ESC byla personalizace
Tradiční největší akce kardiologů, mezinárodního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který pokrývá všechny oblasti kardiovaskulárního…
Imunoterapeutický potenciál estrogenů, flavonoidů a SERM v léčbě nádorů
Na stránkách časopisu Scientific Reports byla zveřejněna společná práce výzkumníků z 1. lékařské fakulty UK, BIOCEV a dalších pracovišť, včetně těch…
Šumavský doktor dokáže motivovat mladé lékaře k práci na venkově
Koncem září se budou moci medici již počtvrté hlásit do projektu Šumavský doktor. „Tento program je zaměřen na studenty vyšších ročníků medicíny na 3…
Očkování 2024/2025: Klíčová role zdravotníků a podpora zaměstnavatelů
Ministerstvo zdravotnictví zahajuje očkovací sezónu 2024/2025 s cílem zvýšit proočkovanost nejen v běžné populaci, ale také mezi zdravotníky a…
Dohánění spánku o víkendech může snížit riziko srdečních onemocnění
Moderní životní styl je spojen s tím, že mnoho lidí má v pracovních nebo školních dnech nedostatek spánku a o víkendech se to snaží „dohnat“. Studie…
Slibné experimentální výsledky synergického efektu inhibitorů CDK4/6 a BCL-2 na buňky lymfomu
Výzkumníci z Prague Lymphoma Lab – Laboratoře experimentální a translační hematologie 1. LF UK a Národního ústavu pro výzkum rakoviny pod vedením…
Chytřejší spánek – nové technologie urychlují diagnostiku a léčbu spánkové apnoe
Chytrá nositelná zařízení a pokročilá analýza dat od výzkumníků financovaných EU by mohla pomoci přinést úlevu milionům lidí postižených poruchami…
Virtuální pacient pomáhá s náročnou komunikací
Sdělit pacientovi po autohavárii, že jeho manželka nehodu nepřežila, je jednou z nácvikových situací tréninku náročné komunikace založeného na…
Long covid zůstává obtížně diagnostikovatelný, vědci hledají biomarkery
Rutinní laboratorní testy nejsou spolehlivým způsobem diagnostiky long covidu. Nově zveřejněné výsledky studie podporované NIH naznačují, že je nutné…
Češi začínají přebírat zodpovědnost za své zdraví, říkají data VZP
Aktuální data VZP ukazují, že klienti této největší zdravotní pojišťovny mění přístup ke svému zdraví. Účast na preventivních prohlídkách a…
Dva nově identifikované faktory rizika demence
Aktualizace komise Lancet pro demenci poslytla v červenci 2024 nové nadějné důkazy o prevenci a intervenci demence a péči o ni. Vědci ke dvanácti…
Čeští vědci vyvinuli nový kultivační model pro studium a testování léčiv u chronické lymfocytární leukémie
„Naše laboratoř se zabývá zkoumáním různých aspektů vlivu mikroprostředí na leukemické buňky již více než deset let. Nedávno jsme publikovali práci…
Konzultantka: Neuhrazenou zdravotní péči někdy počítáme i v milionech
Úhradová vyhláška je složitá a pro většinu lékařů těžko aplikovatelná v praxi, říká Mgr. Bianka Janiga Tóthová, konzultantka ze společnosti Info pro…
Ministerstvo se snaží novelou „zatočit s byrokratickou šikanou“
Ministerstvo zdravotnictví představilo návrh novely zákona o specifických zdravotních službách, který prošel meziresortním připomínkovým řízením a…
Prof. Babjuk: Urologie je královnou robotických operací
Urologie, zejména pak onkourologie patří k moderním, rychle se vyvíjejícím oborům s množstvím nových léků, terapeutických kombinací a nejmodernějších…
Linhart: Když je snaha, jdou i změny téměř nemyslitelné
V prostorách švédské ambasády v Praze proběhl v polovině června seminář zaměřený na sdílení zkušeností s implementací opatření na zlepšení…
Německo začalo vytvářet velké rezervy léků. Leká tím sousedy
Kvůli výpadkům se Německo rozhodlo nahromadit ve svých skladech půlroční zásoby léků. Pro dostupnost léků v okolních zemích v příštích měsících je to…
Kde je reforma dětské a dorostové psychiatrie v Česku?
Jak jsou na tom české děti a dospívající s duševním zdravím a jaká je situace u našich sousedů v Polsku a na Slovensku? Jak jsou připraveny naše…
Ústecký kraj: Pacienti po infarktu čekají na kontrolu přes dva měsíce
Ústecký kraj se v dostupnosti ambulantní kardiovaskulární péče řadí mezi nejhorší v České republice, hůře je na tom už jen kraj Karlovarský. Tento…
„Dva v jednom“ – nový potenciál onkologické léčby s českou stopou
V Laboratoři nádorové imunologie Mikrobiologického ústavu AV ČR, která je součástí Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NÚVR), se aktuálně věnují…
Nový informační web varuje před nebezpečím poranění elektrickým obloukem
Chyby z nevědomosti, podcenění situace, nesprávné rozhodnutí...Není náhodou, že i sami odborníci někdy podceňují rizika tepelných účinků elektrického…
Hledání světla v temnotě – první report k problematice sebevražd v ČR
Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR vydávají…
Mohr: Převládá všeobecná nespokojenost, že reforma zůstala na půli cesty
Prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D., je primářem kliniky a náměstkem pro léčebnou péči a klinický výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). V…
Hrazená přeprava pacientů v režimu tzv. neodkladné péče
VZP v poslední době zjišťuje nesprávný postup ze strany ošetřujících lékařů, kteří neodůvodněně indikují přepravu pacientů v neodkladném režimu,…
Jak nezaspat překotný vývoj u mnohočetného myelomu
Mnohočetný myelom představuje komplexní chorobu, jejímž patofyziologickým podkladem je proliferace plazmatických buněk v kostní dřeni. Jeho symptomy…
Čeští vědci jako první zobrazili chromozom v nativním stavu
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky AV ČR ve spolupráci s Ústavem experimentální botaniky AV ČR se díky revoluční metodě podařilo to, o co se…
Dětská paliativa se bez výzkumné a publikační činnosti neobejde
V průběhu mezinárodní konference EPEC Pediatrics, která se konala od 3. do 7. června v Praze, jsme se na situaci v dětské paliativní medicíně zeptali…
Szabó: Nespravedlivé úhrady brání efektivní péči o složité pacienty
Nespravedlivé finanční odměňování nemotivuje lékaře k péči o složité pacienty, což výrazně ovlivňuje kvalitu poskytované léčby. Na tyto zásadní…
Telemedicína a pacientské organizace. Novela zákona prošla parlamentem
Už jen podpis prezidenta chybí na novele zákona o zdravotních službách, která mimo jiné zavádí jasnou definici telemedicínských zdravotních služeb a…
Aireen se naučila poznat VPMD
Český startup Aireen si připsal významný úspěch. Z digitálních snímků sítnice umí poznat druhou diagnózu, věkem podmíněnou makulární degeneraci. Má…
Pečujícím o vážně nemocné děti nově pomůže Rozcestník
V České republice vznikla nová databáze služeb potřebných pro děti s život limitujícím nebo život ohrožujícím omezením s názvem Rozcestník.
HIV se obává jen desetina populace, pohlavních nákaz přibývá
Žádná z pohlavních nemocí nebyla dosud vymýcena. Naši odborníci potvrzují celosvětový trend nárůstu infekčních pohlavně přenosných chorob v populaci.…
Pohled do světa mladého biomedicínského vědce
„Mým cílem je charakterizovat tumor infiltrující imunitní buňky a vylučované faktory, jež se mohou podílet na regulaci růstu nebo na spontánní…
Studie: Prenatální expozice alkoholu a její neurologické a behaviorální důsledky
Nedávná studie publikovaná v časopise Translational Psychiatry odhalila, že i mírná konzumace alkoholu během těhotenství může mít významné a…
Žádný onkologický pacient by se neměl cítit odstrčen
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…
Zlepšení léčby migrény vyžaduje také edukaci lékařů odbornou společností
„V edukaci praktických lékařů a odborných specialistů musí hrát hlavní roli odborná společnost,“ říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D., MBA, poslanec,…
Pro pacienty i pro centra jsou klíčové smlouvy s pojišťovnami
Pacienti s migrénou se ve složitém systému českého zdravotnictví často ztrácejí a mnohým trvá neúměrně dlouho, než se dostanou k adekvátní terapii. K…
Moderní léčba migrény se nedostává ke všem včas
Migréna je jednou z diagnóz, které mají na svědomí nejvíce let ztracených nemocí. Cílená léčba protilátkami proti CGRP je účinná a v České republice…
Dušek: Kardiologii chybí komplexní přístup k prevenci
Na jaká nová data v oblasti kardiologie se můžeme těšit? Kde stále nacházíme slepá místa a co nám říkají dostupná data o regionálních disparitách v…
Guidelines pro léčbu chronického žilního onemocnění 2024
Doporučené postupy pro léčbu chronického žilního onemocnění (CVD) podle European Society for Vascular Surgery z roku 2022 mají i českou verzi z roku…
O úhradách na rok 2025 rozhodne ministr. Další deficit už nechce
Dohodovací řízení o úhradách zdravotních služeb na rok 2025 mezi poskytovateli a zdravotními pojišťovnami skončilo opět bez širší dohody. Závěrečné…
Včasný záchyt kardio‑renálně metabolického pacienta v primární péči - anketa
V poslední době přibývají možnosti, jak terapeuticky ovlivnit kardio-renálně metabolický syndrom. Aby z integrovaného přístupu profitovalo co nejvíce…
Fórum: Potřebuje české zdravotnictví jednotný zákon o odměňování?
Vzniká návrh, který má stanovit jednotné minimální odměny lékařů a ostatních zdravotníků ve všech nemocnicích, jak v těch, které odměňují podle…
Jojko: Kardiocentra zvou na kontroly i pacienty, které by zvát nemusela
Napjaté kapacity kardiologických ambulancí jsou podle Sdružení ambulantních specialistů ČR problémem nejen v regionech, ale i ve velkých městech jako…
Nositelný ultrazvukový skener od MIT zlepšuje detekci karcinomu prsu
Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) představili průlomovou technologii v podobě nositelného ultrazvukového zařízení, které má…
Trvalý pocit nejistoty je pro organismus zničující
V průběhu mezinárodního setkání odborníků o inovativních postupech v oblasti duševního zdraví odpověděl MT na několik otázek prof. MUDr. Jiří Horáček…
Česko jako lídr léčby psychedeliky pomáhá Ukrajině
Česká republika se v oblasti psychedeliky asistované terapie (PAT) stává regionálním lídrem v Evropě, a to díky špičkovým vědcům, progresivní…
Včasná diagnostika chronického žilního onemocnění může účinně zabránit jeho progresi
Chronické žilní onemocnění (CVD) je zánětlivé onemocnění žil postihující více než 50 % celosvětové populace. Ačkoli nevykazuje vysokou mortalitu,…
IPVZ zvyšuje kapacitu školení a podporuje zahraniční zdravotníky
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) na pracovním setkání v Praze bilancoval činnost za loňský rok a představil plány na další…
MUDr. Turčáni: Plicní ambulance zažívají přelomové roky a unikátní generační obměnu
„Stejnou péči, kterou pneumolog věnuje pacientovi, by pak měl věnovat i pečlivému, ale zároveň i korektnímu vykázání péče o pacienta pojišťovně,“…
Software je zdravotnickým prostředkem, jakmile začne radit
MUDr. Mgr. Ing. Dalimil Chocholáč, Ph.D., MBA, LL.M., lékař a právník, který působí jako manažer úseku strategického rozvoje produktů Stapro, má…
ČAFF: Novela může vést k nárůstu počtu hlášených výpadků
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) varuje, že novela zákona o léčivech, která zavádí povinnost dodavatelů zajistit dodatečnou dvouměsíční…
Nedostatečné uznání sester vede k úvahám o změně zaměstnání
Průběžné výsledky projektu EQUANU (Equality in societal and professional recognition of nurses) ukazují, že více než polovina sester v České…
Některé obory se bez umělé inteligence neobejdou
Jak může AI pomáhat v procesu klinického rozhodování, jakou roli bude hrát pro personalizovanou medicínu, nakolik pomůže v diagnostice a léčbě…
Prevence vázne i v psychiatrii, duševní zdraví se zhoršuje
Duševní zdraví populace se v Česku dlouhodobě zhoršuje. Potvrdil to i nově prezentovaný desetiletý výzkum vědců z Psychiatrické kliniky 1. LF UK a…
Choďte po schodech, abyste žili déle
Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…
Víme, jak to bude se „čtyřiadvacítkami“. Odměňování zdravotníků stále v mlze
AKTUALIZOVÁNO Jednání o systémových změnách v oblasti pracovních podmínek, vzdělávání a odměňování zdravotnických pracovníků pokračují. Nejspornějším…
Pacienti mají platit plomby. Nepřibude extrakcí?
Nechte pacientům bezplatnou variantu zubních výplní i po konci amalgámu, žádají stomatologové, ale i zaměstnavatelé a ministerstvo průmyslu.
Nádory pod drobnohledem aneb co (ne)víte o extracelulárních vezikulech?
„Určitá kontroverze spojená s extracelulárními vezikuly je dána mimo jiné trochu překotným vývojem v oboru. Řada lidí měla příliš vysoká očekávání,…
Špatně jsi přecházel a srazilo tě auto, zaplať léčbu
Velké kontroverze vyvolal návrh, aby lidé, kteří sami sebe zraní při protiprávním jednání, museli zdravotní pojišťovně vrátit peníze za léčbu.…
Akrmannová: Sestry, pracujte na sobě, plňte si svá přání a dělejte si radost
V čem se liší ošetřovatelství v psychiatrii od ošetřovatelství v somatických oborech? Jak se narůstající kompetence sester promítly do jejich…
MZ diagnostikovalo hlavní problémy zdravotnictví a představilo koncepci
Ministerstvo zdravotnictví představilo veřejnosti obsáhlou analýzu potřeb resortu zdravotnictví a strategickou koncepci rozdělenou do 10 kapitol, ve…
Vakcína proti covidu-19 může lidem se srdečním selháním pomoci žít déle
Pacienti se srdečním selháním, kteří jsou očkováni proti covidu-19, mají o 82 procent vyšší pravděpodobnost, že budou žít déle než neočkovaní. Výzkum…
FN Brno otevřením nového centra posouvá hranice precizní medicíny
Rozsah péče, ale i výzkumných aktivit v oblasti precizní medicíny se dále posouvá, a to díky nedávnému otevření Centra precizní medicíny ve FN Brno,…
Molekulárně cílená sonda pro lepší perioperační vizualizaci glioblastomu
Výzkumníci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny ve spolupráci s kolegy ze Spojených států identifikovali cílené molekulární sondy, které se…
Prim. Kopecký: Zájem lékařů o vzdělávání v paliativní péči roste
Předsedou České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP je od roku 2021 primář Kliniky paliativní medicíny VFN v Praze MUDr. Ondřej Kopecký.…
Nové projekty mají zlepšit dostupnost a kvalitu paliativní péče
Ministerstvo zdravotnictví spolu s Českou společností paliativní medicíny (ČSPM ČLS JEP) spustilo od 1. května projekt Standardizace paliativní péče…
Urychleně zajistěte peníze na nové sestry, vyzvali poslanci vládu
Sněmovní výbor pro zdravotnictví požádal svým usnesením vládu, aby zajistila finanční prostředky na navýšení kapacit oboru všeobecného…
Fórum: Pomohou bonusy motivovat k využívání preventivní péče?
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby lidé, kteří se starají o své zdraví, měli nárok na bonus od zdravotní pojišťovny, například podle slov…
Jak udržet akutní péči, nastavit férové úhrady a spolupráci mezi jednotlivými složkami zdravotnictví. Klíčová témata přinese konference KBE 2024
Prestižní konference pro managementy zdravotnických zařízení Kvalita – Bezpečnost – Efektivita 2024 se po několika letech vrací. Uskuteční se v…
VZP ohlásila první dohody o struktuře nemocnic
Všeobecná zdravotní pojišťovna už má s prvními nemocnicemi domluveny rámcové smlouvy na roky 2025 až 2030. Nemocnice, které se s VZP nedohodnou na…
Lékaři hrozí opakováním protestů. Ministerstvo prý neplní dohodu
Lékařské odbory (LOK-SČL) na svém sněmu vyzvaly lékaře i ostatní nemocniční zdravotníky k „připravenosti zopakovat protestní akci“ z podzimu loňského…
Kardiologii milujeme a nestydíme se to říkat nahlas
Poslední tři dekády pro českou kardiologii znamenají jednu velkou „success story“ – je možné jmenovat její zásadní příspěvek k intervenční léčbě…
Mobilní iktová jednotka. Každá minuta hraje roli
Jak se osvědčila mobilní iktová jednotka na Zlínsku? Co stálo za vznikem projektu a dostane se mobilní iktová jednotka do běžné praxe? Na tyto a…
Postup adjuvantní léčby podtrhuje důležitost časné diagnostiky melanomu
Jedním z trendů současné onkologie solidních nádorů je posun inovativní terapie do stále časnějších fází onemocnění. Více než kde jinde to platí u…
Elektronické ponožky detekují nezdravý styl chůze diabetiků
Elektronické ponožky, které detekují nezdravý styl chůze spojený s diabetem a špatným krevním oběhem, jsou příslibem pro prevenci vzniku ulcerací.…
Studie ke zlepšení léčby poruchy srdečního rytmu zařazuje prvního pacienta
Do první celoevropské studie, jejímž cílem je zlepšit péči o starší pacienty s fibrilací síní s dalšími chronickými zdravotními potížemi, byl zařazen…
Fórum: Jak se nemocnice popasovaly s limity přesčasů?
Výpověďmi z přesčasové práce k 1. prosinci 2023 dosáhli nemocniční lékaři a lékařky toho, že jim nebyly od ledna 2024 zvýšeny přesčasy na dvojnásobek…
VZP i v roce 2024 nabízí svým smluvním partnerům Motivační program VZP PLUS
Aktualizovaný Motivační program VZP PLUS zaměřený na zvýšení dostupnosti zdravotní péče, zlepšení její kvality a organizace a na prevenci spustila…
Změna klimatu ohrožuje zdraví. Co by lékaři měli vědět?
Unikátní kurs seznámí lékaře s tím, jak přizpůsobit léčbu s ohledem na klimatickou změnu. Ta na české pacienty dopadá mimo jiné častějšími vlnami…
Zerlasiran uspěl ve studii fáze II u pacientů s vysokým Lp(a)
Probíhající 36týdenní studie fáze II ALPACAR‑360 se zerlasiranem přinesla pozitivní výsledky. Studie zahrnula 178 subjektů s výchozími koncentracemi…
Řešení pro sociálně zdravotní pomezí. Možná už od roku 2025
Efektivní spojení sociálních a zdravotních služeb, komplexní péče v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných, domovech pro seniory i centrech…
Americká opioidní krize má původ v Číně
Americký portál Statista.com zveřejnil 16. dubna 2024 zprávu o výsledcích vyšetřování zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů Spojených států…
Praktici přijímají do dispenzarizace 15 000 onkologických pacientů ročně
V České republice žije kolem půl milionu osob se zkušeností s onkologickým onemocněním. Postarat se o ně je nad síly onkologických pracovišť. Tito…
Adrenalin během resuscitace OHCA a časná mortalita z KV příčin
Použití adrenalinu během KPR při mimonemocniční srdeční zástavě (OHCA) je zatíženo určitou kontroverzí.
Favoritní drogy HHC a kratom devastují dětský organismus
Vlna nových návykových látek a otrav běžnými léky mezi dětmi a adolescenty zasáhla Česko. V posledních dvou letech se zásadně zvýšily počty…
Těžkých případů otrav léky a novými drogami u dětí přibývá
V posledních dvou letech se podle odborníků ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zásadně zvýšily počty intoxikací léky v kombinaci s návykovými…
Hradílek: Jak by měla vypadat cesta pacienta s roztroušenou sklerózou
Cesta pacienta s roztroušenou sklerózou začíná obvykle v ambulanci rajónního neurologa. Kam by měly směřovat další kroky pacienta? Za jak dlouho by…
Riziko akné u dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce
Podle nové studie děti, u nichž byl nedávno diagnostikován diabetes 1. typu, potřebují méně dodávaného inzulinu k udržení glykémie v normálním…
Český startup Carebot získal certifikaci
V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…
Efruxifermin s agonistou GLP‑1 účinný u MASH a diabetu
V 16týdenních až 24týdenních studiích fáze II u pacientů s fibrózou jater ve stadiu 1 až 3 nebo s cirhózou jater zlepšil efruxifermin jaterní fibrózu…
Vaněčková: K diagnostice RS je nutná úzká spolupráce neurologa a radiologa
Jaké standardy platí pro diagnostiku roztroušené sklerózy pomocí magnetické rezonance? Jakými informacemi musí neurolog vybavit radiologa a jak by…
Primární péče. Jak naplnit její obrovský potenciál?
Klíčovou roli při zvládnutí výzvy v podobě nezadržitelného stárnutí populace, a tedy i narůstající potřeby zdravotní péče a s ní spojených nákladů,…
Inspiroval se Tolkien achondroplazií? Jednou to prokážeme, říká Pavel Krejčí
„Podařilo se nám vyvinout nový lék pro pacienty s kostní dysplazií, konkrétně s achondroplazií, který je nyní testován ve druhé fázi klinických…
Úhrada očkování? Odborné argumenty musejí mít zásadní význam
Proč se v případě úhrady vakcín neosvědčil princip nejméně ekonomicky náročné varianty? A jak by se měl v blízké budoucnosti změnit proces vstupu…
Umělá inteligence se prosazuje i v českém zdravotnictví
V českých nemocnicích se už nyní testuje a využívá množství technologií s umělou inteligencí. Některé zdravotnické prostředky už získaly certifikaci,…
Studie českých kardiologů promlouvají do mezinárodních guidelines
Co nového přinášejí guidelines Evropské kardiologické společnosti (ESC) v oblasti protidestičkové léčby u akutního koronárního syndromu? Mění se v…
Umělá inteligence a vzdělávání ve zdravotnictví: pokrok, nebo hrozba?
Umělá inteligence (AI) se stále více objevuje v médiích jako potenciálně revoluční technologie a oblast zdravotnictví bude pravděpodobně jednou z…
Fórum: Školky a dětské skupiny jako vítaný, ale ne vždy dostupný benefit
Ministerstva zdravotnictví a práce a sociálních věcí v lednu přislíbila podporu dětským skupinám v nemocnicích. Podle průzkumu Rodičovství v medicíně…
Informační dopis pro zdravotnické pracovníky
Paxlovid (nirmatrelvir; ritonavir): připomenutí život ohrožujících až fatálních lékových interakcí s některými imunosupresivy, včetně takrolimu
Je zapotřebí posílit roli primární péče v léčbě kardio-renálně-metabolických pacientů
Praktičtí lékaři apelují na uvolnění potenciálu primární péče, která může zásadním způsobem přispět k řešení úmrtnosti a nemocnosti na kardio-renálně…
Elektronická očkovací průkazka zatím papírový průkaz nenahradí
Ministerstvo zdravotnictví představilo novou mobilní aplikaci pro pacienty EZKarta, která nabízí elektronickou očkovací průkazku s údaji o očkováních…
Sestry by se měly více zapojovat do prevence. Jsou ale přetížené
České zdravotní sestry působící v ordinacích praktických lékařů jsou v oblasti prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva poměrně…
Psilocybinem asistovaná terapie se zdá být na dohled
Efekt psilocybinu byl již potvrzen u léčby deprese i v paliativní péči. Aktuálně je zkoumán v případě komorbidní deprese u pacientů s onkologickou…
EU financuje průlomový výzkum psychedelik v paliativní péči
Psilocybin by již v blízké budoucnosti mohl pomáhat nejen lidem s rezistentní depresí, ale i pacientům v paliativní péči. Evropské konsorcium 19…
Návrh: Ministr už nebude smět ždímat rezervy z pojišťoven
Nad rámec dohod z dohodovacího řízení by měl ministr zdravotnictví úhradovou vyhláškou rozdělovat jen tolik peněz na péči, kolik jich zdravotní…
Hroboň: Chceme oddělit správu zdravotnictví od politiky
Současné podoby dohodovacího řízení a vydávání úhradové vyhlášky mají všichni plné zuby, všichni důležití účastníci chápou, že je potřeba udělat…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost péče v Karlovarském kraji?
Karlovarský kraj významně zaostává v dostupnosti péče, a to téměř ve všech oborech. To se propisuje do zdravotního stavu lidí žijících v tomto…
Nastává „pertusový rok“. Praktičtí lékaři čekají na vakcíny
AKTUALIZOVÁNO Případů černého kašle rapidně přibývá. K 10. březnu 2024 bylo do informačního systému infekčních nemocí (ISIN) nahlášeno už 2 273…
Klinickofarmaceutickou péči je potřeba rozšířit do všech nemocnic
Na to, co znamená začlenění klinických farmaceutů do multidisciplinárních nemocničních týmů z pohledu lékaře a klinického farmaceuta, jsme se zeptali…
Klinický farmaceut jako součást multidisciplinárního týmu
Evropa jde cestou odklonu farmaceuta od pouhého výdeje léčiv a logistiky jejich zásobování a volá po jeho zapojení do léčby konkrétního pacienta.…
Pavel Kršek: Umíme lépe vybrat pacienty se závažnou epilepsií, pro které bude operace přínosem
„Zavedli jsme řadu nových diagnostických postupů v oblasti neurozobrazení, elektrofyziologie a molekulární genetiky, které nám pomáhají určit, kdo je…
Skončila doba stejné léčby pro všechny
Inovativní terapie vycházející z konceptu personalizované onkologie je cestou nejen ke snížení mortality spojené se solidními nádory, ale i ke…
Malé nemocnice varují před špatnou restrukturalizací
Regionální nemocnice v ohrožení? Podle AČMN se ministerstvo zdravotnictví snaží centralizovat některé výkony bez jakýchkoli pravidel a bez zasvěcené…
Žitníková: Zdravotník má náročnou profesi. Některá rizika eliminovat nelze
Ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka představil svou verzi návrhu důchodové reformy. Jednu z klíčových změn představuje rozšíření seznamu…
Proč bychom měli analyzovat cesty pacientů
V anglickém jazyce rozlišujeme „patient pathway“ a „patient journey“. Zvláště zajímavým tématem s velkým potenciálem ke zlepšení je cesta pacienta v…
Robotických výkonů bude přibývat
Otcem myšlenky založit ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze multioborové centrum robotické chirurgie je přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a…
Nové robotické centrum propojuje čtyři obory
Unikátní multioborové chirurgické robotické centrum, které díky dotačnímu programu REACT-EU spustilo svůj provoz koncem minulého roku ve Fakultní…
Proč mají dětští psychiatři tolik práce?
Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…
Proč transformovat síť nemocnic
Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…
Jak se vyvíjí dlouhodobá farmakoterapie po AKS?
Jak nové guidelines ESC mění farmakoterapii po akutním koronárním syndromu? Revoluce se nekoná, mění se však filosofie léčby směrem k optimalizaci a…
Čtyřdenní online konference na pomoc v boji s obezitou
Odhaduje se, že v roce 2025 se bude nadváha či obezita týkat až 2,7 miliardy dospělých, z nichž 177 milionů lidí s těžkou obezitou bude potřebovat…
Amisulpirid – dobrá volba pro zvládnutí pooperační nauzey a zvracení
Cílem zkoumání tříčlenného týmu amerických farmakologů (univerzitní pracoviště Glendale, AZ) bylo posoudit farmakologii, účinnost a bezpečnost…
Zemřela osobnost ošetřovatelství Anna Skalická
„Ve věku nedožitých 73 let zemřela naše kolegyně a vážená osobnost České asociace sester, paní Bc. Anna Skalická,“ informovala o smutné události 13.…
AI bude pomáhat v personalizované léčbě KVO
Pacienti s onemocněním srdce budou moci dostávat personalizovanou léčbu přizpůsobenou jejich genetickým a zdravotním informacím. Inovativní projekt…
Kaftrio má stálou úhradu u cystické fibrózy pro pacienty nad šest let
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) vydal na základě závazného stanoviska Ministerstva zdravotnictví rozhodnutí o stálé úhradě léčivého přípravku…
Karásek: Má smysl koncentrovat nemocné se srdeční zástavou do center?
V rámci akutní kardiologie probíhá debata o institucionalizaci péče o nemocné se srdeční zástavou. Tato diskuse je ale dominantně založena na datech…
Work‑life balance? Lékaři si u nás organizují práci, jak sami potřebují
Dnes jen obtížné slaďování osobního a pracovního života lékařů bylo jedním z hlavních témat uplynulého roku. Na to, jak se v realitě našeho…
Primární péči je třeba modernizovat. Co by se mělo změnit?
Úroveň a organizace primární péče do velké míry rozhoduje o efektivitě celého zdravotnictví, a pokud tato péče funguje, přispívá k celkově dobrému…
Novela elektronizace: zklamání na více místech
Nekoncepční řešení, nejasné náklady, bez návaznosti na evropské nařízení a s vágním popisem dopadu do ochrany osobních údajů. Návrh novely zákona o…
Vyšší šance na přežití pacientů s infekční endokarditidou
Infekční endokarditida je velmi závažné onemocnění, jehož incidence stále mírně roste. Často je provázeno komplikacemi a i dnes se vyznačuje vysokou…
VZP sehnala praktiky i zubaře, dětských praktiků méně
Největší česká zdravotní pojišťovna podpořila vznik 11 nových ordinací praktických dětských lékařů. Problém s jejich dostupností zůstává kritický.…
Efektivita leží v organizaci služeb a elektronizaci
Dva vzkazy z diskuse o efektivitě na konferenci mladých lékařů Medidays: Špatná zpráva je, že se v horizontu nejbližších desetiletí výrazně zhorší…
Kabátek: Naše návrhy úhrad budou opatrné
Ambulance s malými úvazky, síť nemocnic, účast praktiků na pohotovostech. To jsou některá témata, která chce ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny…
DŘ 2025: Ambulantní internisté zabojují za lepší podmínky
„Katastrofa“ v podobě nastavení úhradové vyhlášky na rok 2024 pro většinu odborností ambulantní interny se podle člena výboru České internistické…
Na prevenci bylo 58 procent lidí, skoro jako před pandemií
Dospělí chodí na preventivní prohlídky u praktického lékaře častěji než před deseti lety, u dětí je ale trend opačný.
Co zlepšit v sekundární prevenci po AIM?
Péče o pacienty s akutním infarktem myokardu je v České republice na špičkové úrovni. „V akutní péči pravděpodobně nemáme moc prostor se zlepšovat,“…
Medicínu studují privilegovaní. Může to mít vliv na péči
Průzkum potvrdil, že studenti medicíny pocházejí z nadprůměrného sociálně ekonomického prostředí. Více než dvě třetiny rodičů mají vysokoškolské…
Rada poskytovatelů kritizuje dohodu vlády s protestujícími lékaři
„Nesystémový politický krok, který nic neřeší.“ Zástupci zaměstnavatelů ve zdravotnictví a soukromých lékařů vyjádřili na jednání s ministrem…
Pavlovic: Péči je třeba stratifikovat. Systematicky
Je důležité se vyhnout nekoordinovanému uzavírání nemocnic z důvodu nedostatku personálu. Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její…
Kabátek: Oceňuji podporu ministerstva k změnám sítě nemocnic
S těmi řediteli nemocnic a zřizovateli, kteří uvažují progresivně, se jistě dohodneme. Fórum MT se ptá na síť nemocnic akutní péče a její…
Friedrich: Změny sítě nemocnic potřebují politickou podporu
Disponibilní čas kvalifikovaných lékařů musíme efektivněji využít a úprava sítě smluvních nemocnic akutní lůžkové péče je jednou z cest. Fórum MT se…
Dynamické změny elektrokardiogramu jsou novým rizikovým markerem náhlé srdeční smrti
Abnormality elektrokardiogramu (EKG) byly hodnoceny jako markery statického rizika náhlé srdeční smrti (SCD), ale potenciální význam dynamické…
Svaz pojišťoven: Na rok 2025 nabídneme nanejvýš dvouprocentní růst
Zdravotní pojišťovny předložily své zdravotně pojistné plány na letošní rok. Vyplývá z nich, že oborové pojišťovny budou v minusu o deset miliard a…
Foltýn: V roce 2026 budou lékaři centrálně sdílet první typy zdravotních záznamů
„Elektronizace musí být v souznění s lékaři, ambulancemi, odbornými společnostmi a různými pracovními postupy poskytovatelů. To není jednoduché,“…
Choosing Wisely: Jak pacienta zbytečně nezatěžovat v gastroenterologii
V rámci kampaně Choosing Wisely se zástupci napříč medicínskými obory zabývají racionalizací volby diagnostických a terapeutických postupů. I v…
Choosing Wisely: Co se stane, když nebudeme dělat nic?
Lékaři se často obávají, zda nezapomněli udělat všechna potřebná vyšetření. Méně si však lámou hlavu s tím, zda nějaké vyšetření neudělali zbytečně.…
Exkluzivní články pouze pro přihlášené čtenáře
Vydavatelství Medical Tribune CZ se rozhodlo na oblíbeném webu pro lékaře a další zdravotníky nechat volně přístupné plné znění všech…
FLOW – semaglutid u osob s diabetem 2. typu a cKD
Chronické onemocnění ledvin (CKD) je častou komplikací diabetu 2. typu. Agonisté GLP‑1 mohou mít také ochranné účinky na ledviny. Studie FLOW zkoumá…
V léčbě karcinomu prsu je na tom česká onkologie dobře – rezervy ale existují
„Pokud srovnáváme léčebné možnosti u karcinomu prsu v České republice a jiných zemích střední a východní Evropy, jsme na tom velmi dobře, a…
Venetoklax mění negativní prognostický dopad mutací sestřihových faktorů při AML
Mutace v genech pro sestřihové faktory jsou u pacientů s akutní myeloidní leukémií (AML) klasifikovány jako nepříznivé.
Parent Project: Koordinace zdravotní a sociální péče je efektivní, ale v praxi chybí
Profesionální pečovatelé, odborníci na sociální a lékovou politiku, psychologové nebo logistici. Mámy a tátové, jejichž děti – převážně chlapci –…
Úspěšný vývoj nových léků vyžaduje senzitivní biomarkery
Nejmodernější technologické postupy používané při analýze řeči mohou znamenat nejen průlom v možnostech časné diagnostiky řady neurodegenerativních…
Švec: Nejdřív měřit, pak centralizovat
Součástí podmínek pro specializovaná centra by se mělo stát i externí hodnocení indikátorů kvality, říká JUDr. Ladislav Švec, ředitel Kanceláře…
Co se letos povedlo v českém zdravotnictví
Zpravodajství ze zdravotnictví obsazují témata, která reflektují nejistotu všech, kdo se v systému pohybují – výpadky léků, nerovnoměrný přístup k…
Krkavcovití, hlavonožci, lidi také
Začnu se smyslovým vědomím krkavcovitých ptáků. To jsou například naše černé i šedé vrány, havran polní, krkavci, kavky, sojky, straky a ořešníci.
Mají preskripční omezení smysl?
Primární péče dlouhodobě usiluje o úplné zrušení preskripčního omezení „L“, které omezuje úhradu léčivého přípravku z veřejného zdravotního pojištění…
Antibiotika a Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza
Ačkoli Stevensův–Johnsonův syndrom a toxická epidermální nekrolýza jsou vzácné, lékaři primární péče nebo lékaři v nemocnicích se občas setkají s…
VZP chce v roce 2024 vyjednat změny v síti nemocnic
Extrémní případy vykazují obložnost i pod dvacet procent. Z některých dětských oddělení mohou být denní stacionáře, uvádí PhDr. Mgr. Jan Bodnár, LL.M…
Lékaři stahují výpovědi. Konec protestů věstí začátek reformy
Zástupci lékařů vyzvali ke stažení výpovědí z přesčasů. Jejich protest skončil týden po svém zahájení podpisem dohody s Ministerstvem zdravotnictví a…
Kubica: Doufám, že zákony už nebudou připravovány „o nás bez nás“
Rozbuškou právě zažehnaného protestu lékařů byl pokus o zdvojnásobení legálního množství přesčasů ve zdravotnictví, který by na další roky odložil…
Diagnostiku a léčbu CHOPN musíme zahajovat co nejdříve
Letošní 23. kongres České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP a Slovenské pneumologické a ftizeologické spoločnosti SLS a XXXI.…
Prokazování příslušnosti ke zdravotní pojišťovně
Dnešní Poradna se věnuje tématu prokazování příslušnosti ke zdravotní pojišťovně průkazem pojištěnce. I v této problematice se mohou vyskytnout chyby…
Šonka: Praktici chtějí pacientům poskytnout co nejširší rozsah péče
Praktik je jediný lékař, který pacienta dlouhodobě zná a zná i jeho sociální a rodinné zázemí, říká MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických…
AI v boji s dětskou pornografií
Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) se zapojili do dvou preventivních projektů zaměřených proti konzumaci a šíření dětské pornografie:…
Léčba srdeční amyloidózy patisiranem
Transthyretinová amyloidóza, známá také jako ATTR amyloidóza, může způsobovat progresivní infiltrativní kardiomyopatii, která běžně vede ke smrti, s…
Fórum: Proč máme v Česku tolik kontaktů pacienta s lékařem a co s tím?
České zdravotnictví patří k těm, kde mají pacienti v mezinárodním srovnání vysoký počet konzultací pacientů s lékaři. V rámci Evropské unie je podle…
Rozšiřte své znalosti v oblasti zdravotnictví
Lékaři a pracovníci ve zdravotnictví se mnoho let svého života věnují studiu na vysokých školách a neustálému vzdělávání, aby získali co nejvíce…
Přáda: Ministerstvo budeme honit k tomu, aby své sliby dodrželo
Až dohodou na nejvyšší vládní úrovni skončila letošní etuda mladých lékařů z iniciativy Lékaři jsou jenom lidi. Co to znamená pro zdravotnictví?…
Oslněni dojmem. První dojem z lidí je významný, nicméně může zavádět
Do lidí nevidíme, byť přísloví mluvilo jen o ženách a melounech. Přitom jsme moc rádi, víme‑li o svých bližních, kdo jsou. Je to důležité. Člověk ve…
Přípravek Kaftrio je u cystické fibrózy schválen i pro děti od 2 do 5 let
Evropská komise schválila rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio (ivakaftor/tezakaftor/elexakaftor) v kombinaci s ivakaftorem pro děti s…
Ryška: Prediktivní diagnostika na klade před patologii zcela nové výzvy
„Patolog musí sledovat všechny trendy v možnostech terapie tak, aby dokázal poskytnout klinikovi maximum relevantních a spolehlivých informací,“ říká…
Chybějí sestry i lékaři, obavy ředitelů nemocnic rostou
Podle ankety mezi řediteli nemocnic se zdá, že sílí dojem, že v Česku hrozí zhoršení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Ačkoli průzkum proběhl už…
Efektivní nemocnice 2023: Spustí spor o přesčasy systémové změny?
Prosincem to nekončí, varovaly osobnosti českého zdravotnictví na odborné konferenci Efektivní nemocnice 2023. Řešením přesčasové práce lékařů se…
Protesty lékařů dosáhly zvýšení platů o 5000 až 15000 korun
Dohoda o zvýšení platů je hotová. Poslední důvod protestů tak zřejmě padá. Pokud se neobjeví nějaké komplikace, zástupci lékařů v pátek odvolají…
Omluvit se
Jestliže člověk provede druhému člověku cokoli, co ho poškozuje, měl by to napravit, chce‑li udržet vztah. Jedním ze způsobů nápravy je omluva. V…
Žen v chirurgii přibývá, stále ale narážejí na bariéry
Pokud nezlepšíme podporu skloubení chirurgie a rodičovství, nebude v budoucnu, kdo by nás operoval, zaznělo na diskusi na 1. LF UK. Část problémů…
Statiny snižují riziko recidivy intracerebrálního krvácení a úmrtnost ze všech příčin
Nová studie zkoumala vztah mezi různými způsoby léčby statiny a opětovnou hospitalizací a úmrtím po první diagnóze intracerebrálního krvácení.
Přáda: Lékaři už nebudou ochotni sloužit tolik přesčasů jako dřív
Česká lékařská komora a představitelé iniciativy Lékaři jsou jenom lidi představili na tiskové konferenci, jak se hromadné odmítnutí přesčasů v…
Česká umělá inteligence Aireen® detekuje diabetickou retinopatii mrknutím oka
Software Aireen® s umělou inteligencí, který před několika měsíci získal certifikaci MDR třídy IIb, dokáže spolehlivě detekovat znaky diabetické…
Fórum: Přesčasy a dostupnost péče?
Přes 6 000 nemocničních lékařů vypovědělo k 1. prosinci přesčasy, zhruba polovina sloužících. Teprve tento nátlak přiměl politiky, aby se začali…
Sůl může zabíjet. Internisté chtějí snížit její příjem v populaci o 30 procent
Nadměrná konzumace soli se stala jedním z témat 30. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP. Jak ovlivňuje nadměrné solení prevalenci…
Válkovo „nejvyšší možné navýšení mezd“ nestačilo. Jak a kde se omezí péče?
Už v lednu 2024 by mohlo dojít k 50procentnímu splnění Hegerova memoranda z roku 2011. Na nabídku „nejvyššího možného navýšení mezd lékařů a…
Jak dostat inovativní onkologickou léčbu k více nemocným
O očekávaných přínosech i přirozených limitech přesunu části péče blíže k onkologickým pacientům, ale také o inovacích v oblasti léčby karcinomu prsu…
Dětská paliativní péče se bez mezioborové spolupráce neobejde
Na celém světě by paliativní péči využilo zhruba 21 milionů dětí, přičemž více než 7 milionů z nich každoročně umírá. V ČR je odhadem 13 000 rodin,…
Fórum: Co by pomohlo lékařkám s malými dětmi naplnit jejich odborný potenciál?
Úvazek na vybrané dny v týdnu a profesionální hlídání dítka od půl roku do čtyř let věku, díky tomu můžete s klidem prohlubovat svou lékařskou praxi,…
Zorjan Jojko: Mnohé ambulantní specialisty čekají těžké časy
„Situace začíná být tak komplikovaná, že plný objednací kalendář už neznamená, že můžete být v klidu. Naopak, znamená to, že můžete mít velký problém…
Kabátek: Zdravotnictví je stabilní, ale jen na pár let
Pokud nic nezměníme, mohou růst náklady na zdravotní služby v českém zdravotnictví na trojnásobek proti současnosti. Potřebujeme zvýšení efektivity…
Celoživotní vzdělávání se úspěšně digitalizuje
Jednou z důležitých aktivit České lékařské komory je pořádání a akreditace akcí celoživotního vzdělávání lékařů a udílení diplomů celoživotního…
„Slibům ministra Válka nevěříme, politici jednají s lékaři extrémně neuctivě“
Během sobotního jednání XXXVII. sjezdu České lékařské komory informoval MUDr. Jan Přáda o činnosti sekce mladých lékařů, o tom, jak spolupracuje se…
Zpráva prezidenta Kubka byla plná kritiky ministra Válka
Prezident ČLK Kubek vzkázal nemocničním lékařům, aby se nenechali ukolébat slibem, že nemocnice dají příští rok polovinu nárůstu úhrad na zvýšení…
Pět překážek, které je potřeba překonat u atopické dermatitidy
Atopická dermatitida představuje podceňované onemocnění s výrazně negativním dopadem na kvalitu života. Tito nemocní se ve zdravotním systému často…
Úmrtnost na karcinom prsu je o třetinu nižší. Pomohl mamografický screening
Podle dat Národního screeningového centra ÚZIS došlo v případě karcinomů prsu v uplynulých 20 letech k poklesu mortality o 31 procent. Velkou měrou…
Pravidelné užívání paracetamolu spojeno s novým začátkem demence u starší populace
Ačkoli jsou možná účinnost a nepříznivé účinky paracetamolu a ibuprofenu na demenci významné z hlediska globálně klinického a veřejného zdraví, dosud…
Případů TBC meziročně přibylo. Situace je ale stále příznivá
Počet případů tuberkulózy setrvale klesá, od doby, kdy bylo v padesátých letech minulého století zahájeno očkování, se počet nemocných snížil…
Grantová podpora rozvoje vzdělanosti v oblasti paliativní péče
Paliativní péči v obecné nebo specializované podobě potřebují v České republice každý rok desítky tisíc lidí [1,2], kteří se potýkají se život…
Válek na sjezdu ČLK: Jednání s mladými lékaři jsou pozitivní a nekonfliktní
Vyjednávání, jehož cílem je odvrácení prosincové protestní akce lékařů pokračuje dnes v 15 hodin schůzkou zástupců lékařů a odborů na Ministerstvu…
Kabátek: VZP je úspěšná, udržíme stabilitu
Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny se vyvíjí nad očekávání dobře. Zdravotně pojistný plán předpokládal, že pojišťovna letos bude muset…
MZ: Rezervy pojišťoven jsou malé, optimum by bylo 75 miliard
Ministerstvo zdravotnictví zahájilo práce na změně přerozdělení pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Nové přerozdělení má vyrovnat rozdíly mezi…
Poprvé příspěvek pro centra pro vzácná onemocnění
Kromě finanční podpory center pro vzácná onemocnění by nová úhradová vyhláška měla také pomoci zjistit, kolik pacientů se vzácným onemocněním se v…
Fórum: Uspokojí úhrady představy zdravotníků?
Úhradová vyhláška pro rok 2024 počítá s příjmy systému 499,5 mld. Kč, meziročně o 31,7 mld. Kč víc, a s výdaji 508,8 mld. Kč. Na zdravotní péči by…
Česká onkologie je součástí evropského prostoru
„Pokud jde o organizaci péče, tak bych řekl, že zřízením sítě komplexních onkologických center jsme Evropu předběhli,“ říká prof. MUDr. Marek Svoboda…
Kaftrio směřuje k nejmenším dětem s cystickou fibrózou
Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury (EMA) přijal pozitivní stanovisko k rozšíření indikace léčivého přípravku Kaftrio …
SOTIO rozšíří portfolio přípravků na léčbu pevných nádorů
Biotechnologická společnost SOTIO, kterou vlastní skupina PPF, získala od nizozemské společnosti Synaffix B.V. licenci na využití jejich platformy…
Už to mělo být hotové. NKÚ kritizuje zpoždění v eHealth
Kontroloři prozkoumali investice vložené do elektronizace zdravotnictví. K nehospodárnému hospodaření sice nedošlo, očekávané výstupy ale nevznikly a…
Přetížení dětští lékaři na Slovensku budou edukovat rodiče
Uvědomělý postoj rodiče a adekvátní domácí péče může pomoci jak dítěti, tak i lékaři. Regionů, kde je dětských praktických lékařů dostatek, je na…
Fórum: Očkování zdravotníků
WHO doporučuje očkování proti chřipce a covidu všem zdravotníkům, stejné doporučení vydali čeští vakcinologové. Ve shodě s nimi připomíná ČLS JEP, že…
VFN vybuduje dvacet nových lůžek pro dětské psychiatrické pacienty
Všeobecná fakultní nemocnice investuje 140 milionů do rozšíření dětské psychiatrické péče. Za podpory Ministerstva zdravotnictví zrekonstruuje nové…
„Efektivní nemocnice 2023 – Strategie zdravotních pojišťoven, nemocnic a ambulancí“
Ve dnech 28. 11. 2023 a 29. 11. 2023 se v Praze uskuteční již 18. ročník odborné konference „Efektivní nemocnice 2023 – Strategie zdravotních…
Význam managementu exsudátu v procesu hojení ran
Exsudát hraje klíčovou roli při hojení ran, ale jeho správný management představuje v klinické praxi významnou výzvu. Nadměrný exsudát vyžaduje časté…
Vyléčení onkologičtí pacienti získají „právo být zapomenuti“
Zástupci Ministerstva zdravotnictví, pacientských organizací a finančního sektoru se shodli na tom, že vyléčení onkologičtí pacienti by měli získat…
Není vše ztraceno
Stárnutí a stáří nemá dobrou pověst, i když jsme docela zdraví a hmotně zajištění. Epizodická paměť, která zaznamenává osobní události, je ve stáří…
Program TAVI dává našim sestrám velkou možnost seberealizace
„Jsem přesvědčena, že příležitost být součástí odborného týmu se specializovaným zaměřením přispívá k tomu, že je náš tým mimořádně stabilní,“ říká…
Střevní mikrobiom a odpověď na imunoterapii u pacientů s HCC
Střevní mikrobiota souvisí mimo jiné i s výskytem a progresí několika typů malignit. Existuje propojení mezi střevní mikroflórou a imunitním systémem…
Fórum: Kde kvůli výpadkům dodávek reálně chybějí léky?
Občasné výpadky léků jsou běžné, od loňského podzimu se však ČR potýká s výraznějšími výpadky, zejména antibiotik. Důvodem jsou chybějící účinné…
Lp(a) je v módě, ale plným právem
Lp(a) se v roce 1963, kdy byl objeven prof. Bergem, hřál na výsluní zájmu, protože se ukázalo, že je nezávislým rizikovým faktorem aterosklerózy.…
Ceny energií se zklidnily, otázkou budou platy
Vysoké ceny elektřiny odstartovaly v nemocnicích různé projekty úspor. Cesty vedou přes rekonstrukce, investice do vlastní výroby, ale i přes změnu…
Jak Libby Zionová změnila postgraduální vzdělávání lékařů
Poslanecká sněmovna nedávno schválila novelu zákona, která umožní zvýšení přesčasové práce lékařů z dosavadních 416 hodin na 832 hodin ročně, tj. na…
Výročí: Adiktologie ve VFN oslavila 75 let boje se závislostmi
Historie boje se závislostmi v pražské Všeobecné fakultní nemocnici se začala psát v roce 1948, kdy bylo u Apolináře založeno protialkoholní oddělení…
Onemocnění periferních tepen je u žen nedostatečně diagnostikováno a léčeno
Léčba onemocnění periferních tepen (PAD) byla z velké části vyvinuta u mužů a je méně účinná u žen. Recentní data prezentovaná v časopisu Evropské…
Sebepéče pomáhá zvládat náročná povolání
Práce s nevyléčitelně nemocnými a umírajícími pacienty s sebou nese vysoké nároky na zdravotnický personál, a to nejen v oblasti znalostí a…
Nemaluj čerta na zeď
Jakmile si začneme myslet a cítit, že je nějaké tvrzení pravdivé, došli jsme k tomu přesvědčení, kterému angličtina říká belief.
Lékárnická komora: systém potřebuje změny
Podle vedení České lékárnické komory (ČLnK) je načase změnit systém doplatků pacientů na léky a doladit také otázku doprodejů léků v lékárnách po…
Využívání paliativní péče i úhrady rychle narůstají
Aktuální data ÚZIS, prezentovaná na 14. celostátní konferenci paliativní medicíny prof. RNDr. Ladislavem Duškem, Ph.D., potvrzují, že nemocniční…
Revmatoidní artritida není jen nemoc kloubů
Pacientům s revmatoidní artritidou hrozí vyšší riziko zlomenin, infarktu či plicní embolie.
Genová terapie nadějí pro děti s metachromatickou leukodystrofií
„Troufám si říci, že žádný dětský neurolog v Česku nemá prázdnou ambulanci. Bylo by skvělé, pokud by se nám i nadále podařilo zachovat počet lékařů…
Úhrady na rok 2024. Zoufají si ambulance i malé pojišťovny
Ohlasy na návrh úhrad za zdravotní služby pro příští rok: Menší zdravotní pojišťovny tvrdí, že na to nemají a platby se mohou začít zpožďovat.…
Registry elektronického zdravotnictví nejsou. Povinnost je používat se odloží
Kvůli zpožděným centrálním registrům vázne elektronizace. Klíčová povinnost poskytovatelů zdravotních služeb používat kmenové zdravotnické registry…
Supratentorální sutura dury bez tenze
Vodotěsné uzavření není důležité při sutuře dury u supratentorálních kraniotomií. Adhezivní těsnicí materiály by mohly být použity k zakrytí mezer…
Efektivní výuka managementu ve zdravotnictví
Pracujete ve zdravotnictví a cítíte, že byste potřebovali nový vítr do plachet? Máte vlastní ordinaci a rádi byste zlepšili její management? Případně…
Bude nutné zamyslet se nad změnami v systému zdravotního pojištění
Inovativní léčiva bezpochyby pacientům přinášejí lepší prognózu i vyšší kvalitu života. Tento pokrok pochopitelně není zadarmo a otázka ceny moderní…
Petra Adámková: Hlas onkologických pacientů je tu pro všechny
Těžce nemocný onkologický pacient nepůjde lobovat za své zájmy. K tomu, aby se mu dostalo náležité léčby, podpory a pomoci, přispívají nyní…
Náčelníci
Jednoduchá definice říká, že náčelníci, obecněji vůdci, jsou lidé, jejichž vliv na rozhodnutí skupiny je podstatně větší, než je vliv lidí, kteří…
Globální studie zpochybnila doporučení omezit plnotučné mléčné potraviny
Podle studie provedené v 80 zemích na všech obydlených kontinentech a zveřejněné v červencovém vydání časopisu ESC European Heart Journal lze…
Spojme síly v ochraně srdce
Letošního kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC), který se konal od 25. do 28. 8. v Amsterdamu, se zúčastnilo více než 30 000 zdravotníků…
Centrová péče z pohledu sestav a přehledů pojištěnců
Zářijová Poradna VZP se zaměří na problematiku zpracování úhrad centrových léčiv. Uvedeme i nejčastější chyby a jejich řešení.
České zdravotnictví je toxickým prostředím nejen pro mladé lékaře
Zkušenosti MUDr. Marie Svobodové, představitelky akce Nebuď mýval a lékařky v atestační přípravě oboru všeobecné chirurgie, svědčí o tom, že český…
Dvojnásobné přesčasy schváleny. Tisíce lékařů řeknou „dobrovolně ne“
Poslanci opětovně odhlasovali novelu zákoníku práce včetně sporného §93a o znovuzavedení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví. Zbývá už jen…
Jako by se od akce Děkujeme, odcházíme téměř nic nezměnilo
Spíše by se dalo říci, že novela zákona č. 262/2006 Sb. s „přílepkem“ o navýšení zákonem povoleného počtu přesčasových hodin byla tou příslovečnou…
V digitalizaci zdravotnictví máme stále co dohánět
Z úspěšně digitalizovaného zdravotnictví by těžil stát, zdravotníci i pacienti. Přesto digitalizace v České republice vázne. Kde máme rezervy a jaké…
Jak zastavit srdeční onemocnění obézních dětí v dospělosti
Podle vědeckého prohlášení odborníků na srdeční choroby a dětskou obezitu, které bylo zveřejněno v časopisu European Journal of Preventive Cardiology…
Výzkumníkům chybějí zdravotní data, sepsali doporučení
Bezpečné využívání zdravotních dat by se mělo stát prioritou zdravotní politiky, apelují akademici, analytici a lékaři. Výzkum dat může posunout…
Tichopád: Data léčí. Rizika zneužití tu jsou, ale umíme je minimalizovat
Zveřejnit tabulky z registrů, jak jsme to znali z ročenek, dnes nestačí. Výzkumníci musejí mít možnost požádat o taková data, jaká potřebují.…
Nová klinická výživa na bázi rostlinného proteinu
Klinická enterální výživa bývá standardně založena na složkách kravského mléka a dalších složkách živočišného původu, jako je rybí olej nebo vitamin…
MUDr. Trojánek: Obavy nahradit penicilin mohou být přehnané
Penicilinová antibiotika v posledních týdnech nejsou v distribuci. Některé lékárny je ještě mají na svých skladech, centrálně ale nejde sledovat…
VZP vydala žebříček nejnákladnějších pacientů
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejnila žebříček nákladů na léčbu dvaceti nejdražších klientů v roce 2022. Nejvíce loni zaplatila za léčbu…
Pacientský hub představil komunikační desatera pro zdravotníky a pacienty
Jak stavět mosty mezi zdravotníky a pacienty? Klíčová je správná komunikace, ve které často chybují nejen zdravotníci, ale i samotní pacienti. Podle…
Jednostranný pokyn „neresuscituj“ může být protiústavní
Lékaři nemohou dát pokyn neresuscitovat čili DNR bez zapojení pacienta, případně alespoň jeho blízkých, do rozhodování. Upozornil na to Ústavní soud,…
Nový test metylace DNA je nadějí na lepší detekci karcinomů GI
Nový multicílový test metylace DNA stolice přesně detekoval a identifikoval tkáň původu mnohočetných gastrointestinálních (GI) karcinomů. Výzkum byl…
Lékárníci na Slovensku budou moci od ledna očkovat proti chřipce
Slovensko zavádí novelou zákona o léčivech a zdravotnických prostředcích od ledna příštího roku možnost očkování proti chřipce v lékárnách.…
Revoluční software Floxgen usnadňuje včasnou diagnostiku
Česká společnost DNAi vyvinula ve spolupráci s firmou Institute of Applied Biotechnologies a. s. (IAB) a Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT…
Genomika přináší revoluci do personalizované medicíny
Genomika má potenciál změnit zdravotní péči v mnoha ohledech. Výzkum v oblasti genomiky vede k rozvoji personalizované léčby. Díky znalosti informací…
Fórum: Jak řešit nelegální přesčasovou práci?
Zaměstnavatel může nařídit bez dohody se zaměstnanci 150 hodin přesčasů ročně, pokud se smluvně dohodnou, může to být až 416 hodin za rok. Průměrný…
Kaňkovský: Přesčasy řešme společně a koncepčně a neveďme zákopovou válku
Návrh skupiny poslanců na znovuzavedení další dohodnuté práce přesčas ve zdravotnictví vzbudil u zdravotníků, a zejména pak ze strany odborů a České…
U žen s poruchou srdečního rytmu dochází k rychlejšímu kognitivnímu poklesu než u mužů
U žen s fibrilací síní dochází ke kognitivním poruchám a demenci rychleji než u mužů se stejnou poruchou. Toto zjištění přinesl výzkumu prezentovaný…
Osamělost je u diabetiků spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění
Osamělost je větším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění u pacientů s diabetem než strava, cvičení, kouření a deprese. Vyplývá to z výzkumu…
Konec webové džungle. Nemocniční stránky musejí rychle navést k cíli pacienty i zdravotníky
Najít snadno a rychle informace, které hledám. To je základní požadavek návštěvníka každého webu. Jakmile webová prezentace takovou funkci neplní,…
Zdravotnictví dostane kvůli inflaci o 13,5 miliardy víc ze státního rozpočtu
Automatická valorizace přinese zdravotnictví v prvním roce svého fungování růst plateb státu o 9,7 procenta.
Nákupní vozíky s EKG pomáhají diagnostikovat poruchy
I obyčejný nákup může zachránit život. Jak se ukazuje, supermarketové vozíky mohou pomoci diagnostikovat fibrilaci síní, kterou lze následně léčit, a…
Chat GPT a další jazykové modely mohou pomoci s administrativou
Nemocnice začaly testovat software na zápis lékařských zpráv ze zvukového záznamu rozhovoru s pacientem nebo také na sumarizaci lékařské dokumentace.…
Macek: Genetika je základem precizní medicíny
Prof. MUDr. Milan Macek, DrSc., MHA, přednosta Ústavu biologie a lékařské genetiky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v…
Fórum: Sestry na druhé koleji?
Přestože jsou sestry nedílnou součástí týmů a mnohé mají vysokoškolské vzdělání, je podle zákona o regulaci reklamy pro ně problém dostat se ke…
Vláda už ví, co je telemedicína
Návrh definice telemedicíny jde do parlamentu. Vláda se postavila za hojně diskutovaný ministerský návrh, který dává telemedicínským službám jen…
Uzavření nové smlouvy s VZP ČR
Jak postupovat při žádosti o navázání smluvního vztahu s VZP ČR a jak celé řízení probíhá? Odpovědi na tyto a další otázky přináší aktuální Poradna.
Fórum: Jak zajistit funkční síť lékařských pohotovostí?
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka by měly zdravotní pojišťovny zajistit síť lékařských pohotovostí při vznikající síti 89 urgentních…
Schválen nový lék pro Alzheimerovu chorobu
Lecanemab je humanizovaný imunoglobulin gama 1 proti nahromaděným rozpustným a nerozpustným formám peptidu amyloidu beta. Je vyvíjen pro léčbu…
Meditace snižuje stres a úzkost u pacientů se srdečním onemocněním
Čtyřměsíční meditační praxe zlepšuje kvalitu života u pacientů s onemocněním koronárních tepen. Ukazuje to výzkum prezentovaný na kongresu Evropské…
Možnosti opakovaného použití katetrů
Ministerstvo zdravotnictví se bude zabývat možností opakovaného použití některých druhů katetrů. K analýze a následnému návrhu řešení této oblasti v…
Může bupropion léčit mozkovou mlhu navozenou covidem‑19?
Na takto položenou otázku odpovídá americký odborník Samuel Reinfeld z univerzitního pracoviště v Stony Brook, NY. Současně ve svém článku,…
Kvete, nebo nekvete
Tereza M. Amabileová r. 1983 definovala tvořivost slovy: „Dílo nebo řešení problému se považuje za tvořivé do té míry, do jaké je jak novým, tak…
Správnou péčí o mikrobiom prodloužíme život ve zdraví
Fascinující svět střevní mikrobioty pomalu odhaluje svá tajemství. O mikrobiomu se v posledních letech hovoří stále častěji a důkazů o tom, že hraje…
Další problém bratislavské nemocnice Rázsochy. Z Plánu obnovy se stavět nebude
V Bratislavě se opět vzdálila vidina nové univerzitní nemocnice Rázsochy. I nad dalšími ambiciózními projekty výstavby moderních nemocničních budov z…
Útrapy mladých lékařů – vzdělávání, pracovní podmínky a finanční ohodnocení
Stárnutí lékařského stavu a zvyšující se potřeba lékařů při jejich stále se prohlubujícím nedostatku. Naději na rozetnutí gordického uzlu spatřují…
Berounská psychiatrie otevírá první terapeutický program
Nové Centrum duševní rehabilitace poskytne akutní psychiatrická lůžka i další služby ve vysokém standardu ubytování a s velkorysým zázemím pro…
ČLK: Potřeba lékařů se zvyšuje a jejich nedostatek prohlubuje
Sehnat praktického lékaře, nebo dokonce praktického lékaře pro děti a dorost je podle České lékařské komory (ČLK) v naší zemi čím dál tím větší…
Primární péče se hlásí o větší podporu
Zrušení preskripčních omezení, organizace pohotovostí, záchrana dětského praktického lékařství a hlavně celkově větší podíl peněz do primární péče.…
Holiday heart syndrome – stále existuje?
Syndrom „prázdninového či víkendového srdce“, tzv. holiday heart sydrome (HHS), byl v roce 1978 publikován Philipem Ettingerem, který popsal…
Tafamidis získal úhradu, léčba pouze v centrech
Specifická léčba transthyretinové amyloidní kardiomyopatie (ATTR‑CM) je konečně dostupná i v České republice. Léčba je ovšem možná pouze ve…
Ministerstvo začalo hledat nového šéfa legislativy
Současnému vrchnímu řediteli sekce legislativy a práva Radku Policarovi končí pětileté funkční období. Ministerstvo zdravotnictví proto vypisuje…
Na Slovensku usilují o propacientský přístup pojišťoven
Na 5. mezinárodní odbornou konferenci Péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typ Duchenne, zavítala i advokátka a právnička JUDr. Lucia…
Moderní genová léčba DMD prodlužuje život a zlepšuje jeho kvalitu
Pátá mezinárodní odborná konference péče o pacienty se svalovou dystrofií, zejména typu Duchenne, upozornila na potřebu zlepšování péče jako společný…
Spolupráce kardiologů z ČKS a Mayo Clinic přináší novou dimenzi kardiovaskulární medicíny v ČR
Spolupráce českých a amerických kardiologů z Mayo Clinic se datuje od roku 2001. Letos se setkali na XXXI. výročním sjezdu České kardiologické…
Výzkumníci se chtějí zabývat příčinami nedostatku zdravotníků
Vědci z národního institutu SYRI se chystají podrobně zabývat příčinami nedostatku zdravotnického personálu. Často zmiňované nedostatečné finanční…
Lze v budoucnosti zabránit kritickým výpadkům léků?
Při růstu nákladů výrobců léků může docházet k situaci, kdy je pro ně nerentabilní či ztrátové lék v Česku prodávat. V lékových skupinách s jedním či…
Fórum: Jak zvládne medicína nárůst nemocnosti stárnoucí populace?
Do důchodového věku začnou v roce 2035 vstupovat nejsilnější skupiny narozené v 70. letech 20. století, 65letých a starších bude na konci 50. let cca…
Papežová: Nedostatek personálu brzdí rozběhlou reformu psychiatrické péče
„Psychiatrická společnost se reformě psychiatrie věnuje již více než deset let. Jsme za to rádi a těší nás, že reforma pokračuje. V předchozích…
Čarvaš: Dá se očekávat, že úhradovou vyhlášku bude psát ministerstvo
Svazové pojišťovny se ohlížely na tu zdravotní pojišťovnu, která je ekonomicky nejslabší, tím si předseda Asociace českých a moravských nemocnic Ing.…
Ani jedna dohoda. Svaz zdravotních pojišťoven tahá v úhradách za brzdu
Inflace a politika znemožnily poskytovatelům zdravotních služeb a zdravotním pojišťovnám domluvit se bez zásahu ministerstva zdravotnictví na…
Podle nové studie „paradox obezity“ neexistuje
Poměr pasu k výšce je lepším ukazatelem výsledků u pacientů se srdečním selháním než BMI. Nový výzkum vyvrátil myšlenku „paradoxu obezity“, který…
Maříková: Kritika vzdělávání je hybatelem změny k lepšímu
Jednou ze snah současného vedení ministerstva zdravotnictví je kultivace specializačního vzdělávání ve zdravotnictví, které je často terčem kritiky…
Lékařské fakulty s IPVZ podepsaly Memorandum o vzájemné spolupráci
Asociace děkanů lékařských fakult a Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) se dohodly na časově neomezené spolupráci při tvorbě…
MATRIX: Spolehlivá detekce subklinické FS u pacientů s jednodutinovým ICD
„Naše recentní výsledky ukazují, že pomocí unikátní DX technologie lze u pacientů s jednodutinovým implantabilním kardioverterem‑defibrilátorem s…
Milata: Bez pacientských organizací se už zdravotnictví neobejde
Jakou roli sehrávají pacientské organizace v našem zdravotním systému? Odkud vzešly a kam směřují? A co brání jejich dalšímu rozvoji? „Pořád svádíme…
Jak zvýšit proočkovanost proti chřipce? Můžeme se inspirovat v zahraničí
Česká republika se dlouhodobě potýká s nízkou proočkovaností proti chřipce. Jak tento problém vyřešit? Inspirací mohou být zkušenosti ze zemí, které…
S větším povědomím o poruchách spánku narůstá zájem o centra spánkové medicíny
„Neurologie má stále větší zájem o poruchy spánku. Spánek je nesmírně důležitý pro celý organismus a kardinálně a bezprostředně pro mozek. Bdění a…
Spojit nemocenský a zdravotní systém? Argumentů pro je hned několik
Zdravotní pojišťovny by podle expertů měly obsluhovat i nemocenskou a některé další dávky. Přineslo by to větší efektivitu a jednotný pohled na nemoc…
Antimikrobiální rezistence je vrcholnou hrozbou. Co doporučuje EU?
Antimikrobiální rezistence, tedy schopnost mikroorganismů růst nebo přežít navzdory působení antimikrobiálních látek, které za normálních okolností…
Fórum: Jak se daří zavádět v ČR sdružené praxe?
Zatímco Evropa směřuje ke sdružování praxí, v Česku je dle průzkumu ve srovnání s Nizozemskem, Velkou Británií, Polskem, Španělskem či Řeckem v…
Doc. Maďar: Nedostatek lékařů v primární péči zčásti vyřeší přenastavení mladé generace
Lékařská fakulta Ostravské univerzity je nejmladší lékařská fakulta v ČR. I když se v minulosti potýkala s řadou problémů, v posledních letech se…
Nová léková pravidla mohou zlepšit dostupnost, uvádí Dvořáček
Návrhy nové přelomové evropské farmaceutické legislativy mají zároveň podpořit farmaceutický průmysl a vývoj v EU a zároveň zajistit lepší dostupnost…
Linhart: Národní kardiovaskulární plán nesmí být jen formální kus papíru
„Cílem je dojít tam, kam patříme, tedy na úroveň západní civilizace s kardiovaskulární morbiditou a mortalitou minimálně o pět až deset procent nižší…
Pacienti s celiakií žádají o příspěvek na léčbu – tou je jídlo bez lepku
Stovky pacientů se už podepsaly pod petici za příspěvek na léčbu celiakie – autoimunitního onemocnění, při kterém dochází k chronickému zánětu…
Schvalování lázeňských návrhů
Květnová Poradna řeší schvalování lázeňských návrhů a ukáže nejčastější konkrétní problémy, které mohou při schvalování mohou nastat.
Změna kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách
Česká republika má jedna z nejnižších kvalifikačních kritérií pro práci v sociálních službách v Evropě. Nastoupit může prakticky kdokoli, stačí když…
Robert Zajíček: Fungujeme jako most mezi Ukrajinou a Západem
Popáleninová traumata patří mezi nejtěžší zranění, se kterými se musejí lékaři ve válečných podmínkách potýkat. Jak náročné je během války…
Prosazování jednodenní chirurgie provází nejen nadšení, ale i obavy
Ministerstvo zdravotnictví deklaruje, že v podpoře jednodenní péče bude pokračovat. Má to svoje úskalí k řešení – kontrolu kvality, jasná pravidla a…
Nová farmaceutická legislativa slibuje dostupnější léky
Evropská komise představila dlouho očekávaný návrh revize evropské farmaceutické legislativy. Má se jednat o největší reformní změnu v této oblasti…
Klinické studie pomáhají nemocným a šetří peníze pojišťovnám
Dostupnost moderních léčiv, nejen těch onkologických, se v České republice každým rokem zlepšuje. Výrazný posun zaznamenáváme od roku 2017, kdy došlo…
Koukolík: Klokánci
Díváte‑li se, jak maminky a tátové komunikují s nejmenšími dětmi, všimnete si koordinace pohybů, doteků, zvuků, pohledu, neverbálních signálů…
Recentní údaje naznačují nový standard péče u pokročilého/recidivujícího karcinomu endometria
Nová data studie RUBY potvrzují, že přidání imunoterapie ke standardní chemoterapii pro léčbu první linie pokročilého karcinomu endometria nebo jeho…
Novotný: Jednoduchost švédského systému může inspirovat nejen onkology
Česká onkologie si za poslední desetiletí určitě ve světě vydobyla již dobré renomé, stále ale má co zlepšovat. Jak ukazují příklady z některých…
Praktičtí lékaři se zapojí do prevence, včasného záchytu i léčby osteoporózy
Incidence a prevalence osteoporózy v populaci stoupá. Týká se až tři čtvrtě milionu obyvatel, na které připadá přibližně 60 osteologů. Centra…
Podfinancovaní lékárníci chtějí změnu plateb od pojišťoven
Vedení České lékárnické komory formulovalo svoje požadavky na dlouhodobější změny v úhradách od pojišťoven za výdej léků i na změny v maržích.…
Chlíbek: Poradnu vakcinologické společnosti využívají nejen dětští praktici, ale i praktici pro dospělé
Očkování není jen téma dětského a seniorního věku. Kontrola očkování je součástí preventivní prohlídky u dospělých. Pokud nebyli očkováni v dětství,…
Nízké investice do prevence brzdí ekonomický růst
Za přibližně třetinou hospodářského růstu v minulém století stálo podle odhadů expertů lepší zdraví obyvatel. Díky moderní léčbě se nyní sice…
Odbory: Znovuzavedení karenční doby je nepřijatelné
Už tento měsíc by měla být dokončena analýza, na jejímž základě by se vláda měla rozhodovat, zda po čtyřech letech znovu obnoví tzv. karenční dobu.…
Cushingův syndrom byl popsán před 111 lety
Na počest objevitele Cushingovy choroby, amerického neurochirurga Dr. Harveyho Cushinga, se v den jeho narozenin, tedy 8. dubna (1869 v Clevelandu,…
Chystané zákony mohou destabilizovat sociální služby, varují odbory
Vláda v březnu představila sociálním partnerům návrhy na změnu sociálně zdravotního pomezí v podobě paragrafovaných znění novel zákonů o sociálních a…
Ještě letos předložíme návrh změn vzdělávání praktických dětských lékařů
Z dat, která máme dnes k dispozici, vyplývá předběžně, že změna vzdělávání před šesti lety vedla ke snížení zájmu lékařů o obor praktický lékař pro…
Prevence zlepšuje kvalitu života a šetří nemalé prostředky z veřejného zdravotního pojištění
V této Poradně se budeme věnovat motivačnímu programu VZP PLUS a odměnám připraveným pro poskytovatele zdravotní péče, pokud dbají u svých klientů na…
Růst plateb za péči v roce 2022 zpomalil
Aktuální zpráva ukazuje, že loni zachránily stabilitu zdravotního pojištění rostoucí mzdy. Platby zdravotních pojišťoven za hrazené služby loni…
Pracoviště pro vzácná onemocnění potřebují reformu financování
Centra pro léčbu pacientů se vzácným onemocněním nemají dostatečné financování. Zaznělo to na kulatém stole u příležitosti Dne vzácných onemocnění na…
Němec: Ženy s endometriózou čekají na diagnózu i deset let
Endometrióza představuje onemocnění s výrazným negativním dopadem na kvalitu života. Vykazuje širokou škálu mnohdy nespecifických symptomů. I proto…
Nedopil: Fixní doplatky co nejdříve. Letáková turistika po lékárnách není žádoucí
Komentář: Mgr. Aleš Nedopil, provozovatel nezávislé lékárny U bílého lva v Říčanech, předseda spolku Vaši lékárníci z. s.
Zvyšování proočkovanosti seniorů a délka života ve zdraví
Až o 40 procent nižší riziko rozvoje Alzheimerovy choroby, o 22,5 procenta nižší pravděpodobnost cévní mozkové příhody a o 17 procent nižší riziko…
Horecký: Vláda nejdřív píše zákony a teprve pak přemýšlí o strategii
Světová asociace Global Ageing Network vyzvala představitele vlád po celém světě, aby učinily nutné reformy v oblasti dlouhodobé péče o seniory.…
Fórum: Měly by být ve všech lékárnách stejné doplatky na léky?
Konkurence skrze snížené doplatky na tentýž lék je výhodná pro lékárny, které si mohou dovolit doplatek minimální anebo žádný, ale nevýhodná pro…
Vláda schválila vznik nových oborů specializačního vzdělávání sester
Vláda posvětila Ministerstvu zdravotnictví návrh na vznik dvou nových oborů specializačního vzdělávání všeobecných sester. První z oborů reaguje na…
Co vám nabídne Medicína po promoci 1/2023
První vydání Medicíny po promoci v roce 2023 otevírá rozhovor s osobností – s náměstkem ministra zdravotnictví Jakubem Dvořáčkem, který zhodnotil,…
Bez telemedicíny se neobejdeme. Zatím ale nemáme ani definici
V oblasti telemedicíny máme co dohánět. V zákoně o zdravotních službách stále chybí její definice a jasno není ani o úhradách. Ledy částečně…
Koukolík: Kdo zapomene na svou minulost
O extremismu slyšíme denně. V případě islámu pak o vztahu extremismu a náboženství. Naproti tomu se málo ví o vztahu náboženství k extremismu…
Lékařky a vědkyně, které to nevzdaly
Ženy v medicíně i v akademickém prostředí narážejí při své profesní dráze na některé překážky, kterým jejich mužští kolegové čelit nemusejí. O jejich…
UNICEF podporuje primární péči v ČR nejen pro uprchlíky
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF) realizuje program podpory primární péče pro děti a dorost. Cílem je navýšení…
Fórum: Co by přineslo zavedení poplatků na urgentních příjmech?
Ministerstvo zdravotnictví hledá způsob, jak omezit nadužívání pohotovostních služeb a urgentních příjmů. Diskuse se vede o výši plateb pro neakutní…
Dostupnost sekundárních dat v českém zdravotnictví
Návrh Evropské komise o Evropském prostoru pro zdravotní data (EHDS – European Health Data Space), jehož cílem je nastavit celoevropský ekosystém…
Zkrácení cesty od studií k praxi zlepší onkologickou péči o pacienty
Jedním z cílů letošního již 14. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se za hojné účasti konalo ve dnech 25.–27. 1. 2023,…
Nové indikace terapie CAR T v hematoonkologii
Terapie CAR‑T je novou, průlomovou možností léčby hematologických malignit, jejíž indikace se stále rozšiřují. Na lednových 23. pražských…
Polymerní terapeutika z AV ČR – účinná a bezpečná nanoléčiva?
„Jsme přesvědčeni, že inovativní a komplexní systém pro hodnocení nanoléčiv, který jsme navrhli a jenž zohledňuje přípravu polymeru, možné zvyšování…
Fórum: České zdravotnictví na pomoc Ukrajině
Od 24. února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, přijalo Česko téměř půl milionu uprchlíků, většinou ženy a děti. S vízem dočasné ochrany se jim…
Péče o nutrici nesmí končit s pobytem na JIP
Pacienti na jednotkách intenzivní péče ztrácejí už od prvních dní zásadní množství svalové hmoty. Organismus při vážném inzultu přechází do…
Magnetická rezonance vstupuje do časného záchytu karcinomu prostaty
„Díky přibývajícím studiím a aktivitě evropských úřadů považuji zakotvení základních principů screeningu s využitím magnetické rezonance v…
Screening karcinomu prostaty nabírá pevnější obrysy
V listopadu uspořádalo Národní screeningové centrum ÚZIS ČR ve spolupráci s MZ ČR konferenci PROSTAFORUM, kde čeští i zahraniční odborníci debatovali…
Role genetického testování a etnicity v léčbě karcinomu prostaty
Celosvětově byl v roce 2020 diagnostikován karcinom prostaty u více než 1,4 milionu mužů, avšak molekulární charakteristiky tohoto onemocnění…
V AZV můžu propojit své zkušenosti z výzkumu, zdravotnictví i státní správy
„Ačkoli Agentura pro zdravotnický výzkum funguje dobře a efektivně, přál bych si, aby se nám podařilo vyřešit některé již chronické problémy, které…
Využití ultrazvuku pro diagnostiku hemofilických artropatií je velký posun
Ultrazvukové vyšetření kloubů je v ostravské fakultní nemocnici již několik let součástí diagnostiky u hemofilických pacientů.
Jedení v reakci na úzkost nebo smutek je spojeno s poškozením srdce
Podle výzkumu zveřejněného v lednu 2023 v časopisu ESC European Journal of Preventive Cardiology, není pro zdraví srdce důležité jen to, co jíme, ale…
Snahy zlepšit dlouhodobou péči o seniory celosvětově sílí
Světová asociace Global Ageing Network vydala „Výzvu vládám celého světa“, která vybízí vlády k reformám a změnám systému dlouhodobé péče o seniory.…
Kardiovaskulární přínosy hypolipidemik platí napříč etniky a regiony
Podle studie zveřejněné v únoru 2023 v European Journal of Preventive Cardiology mají menšinová etnika a regiony přinejmenším stejný kardiovaskulární…
Fórum: Potřebujeme dostupná anonymizovaná zdravotnická data pro veřejnost?
Ač zákon o svobodném přístupu k informacím zakotvil právo na informace, dostat se ke zdravotnickým datům může být problém. A to až takový, že se jím…
Linhart: Musíme se vrátit na trajektorii snižování kardiovaskulární mortality
„Reálně hrozí, že bez další modifikace rizikových faktorů a inovativní léčby může během následujících dvaceti let stoupnout kardiovaskulární…
Mladí lékaři požadují změny v nastavení povinných kursů a stáží. Jsou nepřínosné
Kvalita povinných kursů v rámci postgraduální přípravy mladých lékařů je nedostatečná, jejich cena vysoká a dostupnost nízká. Tak by se dala shrnout…
VZP spouští novou kampaň k otevření celospolečenské debaty o ceně zdraví
Všeobecná zdravotní pojišťovna spouští 6. února 2023 novou komunikační kampaň, kterou chce otevřít celospolečenskou debatu o udržitelnosti…
Když nemocnice budou řešit gender, získají spokojenější zaměstnance
„U lékařky se předpokládá to, co u rodiče‑lékaře nikoli: tedy že nebude mít dost času na práci a že pro ni nebude na prvním místě. Případně se…
Letošní ročník festivalu o duševním zdraví a mysli Na hlavu se zaměří na vztahy
Národní ústav duševního zdraví pořádá 23. – 26. 2. 2023 v Městské knihovně v Praze již sedmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Návštěvníci se…
ÚOHS podrobně zkoumal distribuci léků. Lékárníci protestují
Samostatné lékárny trápí tlak řetězců spřízněných s distributory. Antimonopolní úřad ale v distribuci léčiv vidí úplně jiné problémy. Model DTP mu…
Fórum: Průměrné výdělky lékařek a lékařů se liší. Proč?
Tak jako v jiných oborech, i v lékařství existuje rozdíl mezi průměrnými výdělky mužů a žen. Jak zveřejnil Český statistický úřad, vydělávali v roce…
Ministerstvo chce legalizovat telemedicínu, sešly se desítky námitek
Distanční péče bude muset splňovat technické požadavky na kvalitu a bezpečnost komunikace, navrhuje ministerstvo zdravotnictví.
Další rok domácího hospice Cesta domů začíná s řadou výzev
Rok 2022 byl opět plný změn, kdy jeho pracovníci dále posouvali hranice toho, co v Cestě domů dokáží. Mimo jiné dále rozvinuli osvětovou činnost,…
Po zemětřesení je třeba okamžitě skokově navýšit kapacitu akutní dialýzy
Jednou z nejčastějších příčin úmrtí po katastrofálním zemětřesení je crush-syndrom. Pomoci může pracovní skupina Mezinárodní nefrologické společnosti.
Oligonukleotidová terapie v kardiologii a neurologii
Další přednáška z cyklu o nových léčebných principech a terapiích garantovaná ČLS JEP ve spolupráci s Asociací inovativního farmaceutického průmyslu …
Osmou reformu postgraduálního vzdělávání bych už nepřežil
„Nechci, aby rostly tabulkové platy, chci, aby rostly příjmy lékařů. Chci, aby si kvalifikovaný člověk vydělával více a více bez ohledu na to, jestli…
Radiologického asistenta si každý musí hýčkat
Studijní program Radiologický asistent nově otevírá i 2. lékařská fakulta UK. Reaguje tím na výrazný nedostatek těchto zdravotnických profesionálů.…
Lidé se závislostí mají výrazně horší prognózu pro rozvoj řady fyzických chorob
Zvýšené riziko úmrtí a výrazně zkrácená délka života kvůli rozvoji řady závažných fyzických onemocnění – to jsou nově potvrzené důsledky závislostí…
Screening je důležitou součástí péče o novorozence – řadu onemocnění již můžeme úspěšně léčit
Novorozenecký screening v České republice funguje již od roku 1975. Národní screeningové centrum, Koordinační centrum novorozeneckého screeningu a…
Studie: Modifikované bakterie jsou účinné v léčbě rezistentních plicních infekcí
Výzkum španělských vědců naznačil, že upravené živé bakterie by mohly posloužit jako nový způsob léčby rezistentních plicních infekcí, které jsou…
Sociální služby potřebují kvalitní digitalizaci a sdílení informací
Řízení o příspěvcích na péči nebrzdí pouze nedostatek posudkových lékařů, ale také nedostatečná digitalizace a neefektivní procesy, konstatuje…
SÚKL řeší vyvádění léků z evidencí lékáren. Mohou končit v zahraničí
Za porušení pravidel vývozu léků padaly loni vysoké pokuty. Kromě toho SÚKL sleduje nový fenomén – lékárny nechávají mizet ze své evidence léky za…
Úsloví „pacient vždy na prvním místě“ není klišé, říká šéf AIFP David Kolář
Dostupnost moderních léčiv pro české pacienty, udržitelný systém financování zdravotnictví, rozvoj digitalizace i změny v novele zákona o zdravotním…
VZP ČR připravila pro smluvní partnery nové motivační programy na rok 2023
V této Poradně představíme nové motivační programy VZP PLUS, které jsou určeny všeobecným praktickým lékařům (VPL), praktickým lékařům pro děti a…
Mladí lékaři se dočkali. Po kmeni hned do třináctky
Zvyšování tarifních platů ve zdravotnictví se sice letos nekoná, mladí lékaři se však po několikaletém úsilí konečně dočkali změny k lepšímu. Ti,…
Českou republiku postihly rozsáhlé výpadky základních antibiotik
Nárůst počtu respiračních onemocnění v populaci má za následek řádově vyšší spotřebu antibiotik než v předchozích letech. Zatímco situace okolo…
„Infarkt na chipu“. Zařízení umožní lepší pochopení poškození srdce
Co se děje v srdci po infarktu myokardu? A proč jsou přeživší pacienti časem stále více unavení, podráždění, nemocní, a někteří dokonce umírají v…
Dvořáček: Situace s nedostatkem antibiotik je vážná
Každé pondělí pošle ministerstvo zdravotnictví lékařům informaci, jaká antibiotika mají jejich pacienti šanci v lékárnách sehnat, říká náměstek Jakub…
Jak přesné jsou domácí antigenní testy na omikron?
Rychlé testování antigenu proti covidu‑19 z velké části nahradilo testování PCR v ambulantním prostředí, ale údaje o přesnosti jsou omezené.
Odborná appka na vyhodnocení EKG zaznamenala i závažné nálezy
Měření EKG pomocí chytrých hodinek má své výhody a nevýhody. Mezi výhody, jak je vyjmenovává Mgr. Veronika Bulková z MDT – Mezinárodního centra pro…
Pití kávy je spojeno s prodloužením délky života
Podle výzkumu, který byl zveřejněn v European Journal of Preventive Cardiology, je pití dvou až tří šálků kávy denně spojeno s delší délkou života a…
Finové otestovali schopnost AI předvídat sportovní zranění
Dokáže být umělá inteligence užitečná i v oblasti prevence sportovních zranění? Tuto otázku si položili finští vědci z Fakulty informačních…
Tofersen nedokáže zpomalit progresi u SOD1 ALS
Předpokládá se, že u pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a mutací SOD1 dochází k akumulaci chybně složených agregátů proteinu…
Kam míří Evropa? Ke kardiovaskulárnímu plánu
Letošní české předsednictví Radě Evropské unie (EU) si jako prioritu v oblasti zdravotnictví zvolilo prevenci a podporu veřejného zdraví. V tomto…
Hajdúch: Komplexně o onkologickém výzkumu v ČR
Začátkem prosince se v Olomouci uskutečnilo setkání více než dvou stovek výzkumníků zabývajících se problematikou nádorových onemocnění – 17th Czech…
Česko posunulo Evropu o krok blíž ke sdílení zdravotních dat
Co se dá očekávat od Evropského prostoru pro zdravotní data, k čemu sdílení dat potřebujeme a co ještě bude potřeba k tomu, aby se ambiciózní návrh…
Léčba interferony je vhodná pro pacientky s RS, které chtějí otěhotnět
Léčba roztroušené sklerózy se neustále vyvíjí, a to nejen díky novým přístupům v terapii. Prof. MUDr. Jan Mareš, Ph.D., MBA, zástupce přednosty…
Virtuální realita v rehabilitaci. Český úspěch na světové scéně
České inovativní společnosti se ve světě neztratí. Naposledy to prokázala plzeňská firma VR Medical, která se svým stejnojmenným produktem zabodovala…
Český úspěch. Nové diagnostické metody u Parkinsonovy choroby
Hypomimie, tedy ztráta spontánních pohybů obličeje a ztížená artikulace, patří k charakteristickým projevům Parkinsonovy choroby. Pro zachycení…
Carpe „DIEM“ – nová česká metoda změní světový výzkum genomů
Tým vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR vyvinul novou metodu polarizace genomů. Snadnější analýzu genomů ocení odborníci napříč různými obory.…
Jak správně nakupovat léky v nemocnicích? Hlavně podle zákona
Nákupy léků jsou pro každého poskytovatele zdravotní péče klíčové. Bez léků by nemohl poskytovat řádnou lékařskou péči. Tyto nákupy ovšem podléhají…
Kardiovaskulární prevence: Mejdan skončil, data jsou alarmující
Příznivý trend poklesu kardiovaskulární mortality se zastavil a podle všeho se i obrátil. Jak se vrátit na správnou trajektorii bylo tématem diskuse…
Doutník z okénka
Svléknout pyžamo, osprchovat se, vyčistit si zuby, obléknout se, připravit snídani a vydat se do práce. Zcela běžné činnosti, na které téměř…
Umělá inteligence je v práci s daty pacientů diskrétní
Vědci v posledních letech učinili obrovský pokrok ve schopnosti vyvíjet algoritmy umělé inteligence, které dokáží analyzovat údaje pacientů a nabízet…
Trendy diagnostiky ADHD: lepší rozpoznání, nebo přehnaná diagnostika?
Prevalence poruchy pozornosti spojené s hyperaktivitou (ADHD) v posledních letech trvale narůstá, což vede k debatě o důvodu pozorovaných trendů.…
Nová data pro empagliflozin z AHA: lék je účinný při CKD i akutním srdečním selhání
O tom, že glifloziny působí nejen na kontrolu glykémie, ale i komplexně kardioprotektivně a renoprotektivně, již nikdo nepochybuje. Zatím chybějícím…
Náležitosti žádostí o léčivé přípravky
V dnešní Poradně VZP se zabýváme problematikou žádostí o léčivé přípravky. V článku se dozvíte, jak postupovat při vydání této žádosti, co musí…
Fórum: Jak zabránit výpadkům antibiotik a dalších léků?
Česko není, stejně jako celá Evropa, ve výrobě léků soběstačné, výpadky dodávek jsou běžnou realitou například u antibiotik. Příčinou bývají problémy…
Slovenští lékaři vybojovali platy vyšší než v Česku
Slovenští lékaři dosáhli hromadnými výpověďmi zvýšení platů a příslibu hlubších změn. Doufají v návrat slovenských lékařů ze zahraničí a také v to,…
Interna na cestě k digitální péči
Uplatnění digitální péče a telemedicíny je realitou a jejich rozvoj nadějí pro pacienty s obezitou, diabetem, ale i dalšími chronickými nemocemi.
Standardizovaná tvorba a podoba klinických doporučených postupů z roku 2022
Doporučené postupy jsou považovány za zlatý standard zdravotní péče. Existují mezinárodní, evropské, regionální guidelines, svá doporučení vydávají…
Počet skvělých inovativních projektů prudce vzrostl
Společnost Roche po roce opět rozdala ceny Czech DIGI@MED Award. Ve čtvrtém ročníku soutěže ocenila inovativní projekty přinášející nová digitální a…
Budeme úspěšní v digitalizaci českého zdravotnictví? Deset věcí, které se musejí stát
Potřebujeme závazný plán digitalizace, datové standardy, pravidla pro distanční péči, strukturovanou elektronickou zdravotní dokumentaci a další…
Další slibné výsledky studie s psilocybinem
Klinické studie postupně přinášejí další a další pozitivní výsledky o možném pozitivním vlivu psilocybinu na duševní zdraví. Nadějná je i mezinárodní…
Fotografováním se bráním vyhoření, říká hematolog Cetkovský
Ředitel pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze Petr Cetkovský se více než dvacet let věnuje fotografování. Hrdě se hlásí ke statutu…
Unikátní monografie Scapular Fractures má hned několik prvenství
Na podzim loňského roku se česká a vlastně i světová literatura dočkala vůbec první monografie, ve které byla komplexně zpracována problematika…
Kardiologové a neurologové společně při odhalování skrytých příčin CMP
V lednu příštího roku by měla být v České republice spuštěna nezávislá akademická studie s názvem Kardioneurologie 2023, zaměřená zejména na detekci…
Péče orientovaná na člověka se stává nedílnou součástí moderní medicíny
Na letošní podzimní konferenci pořádané Academy of Health Care Management (AHCM), která se konala 18. října v Praze, tentokrát nepřevažovali…
Deepfake
Deepfake, spojení slov deep (hluboký) a fake (podvržená informace), je souhrnný pojem pro vytváření, manipulaci a modifikaci dat automatizovanými…
Pacientům, kterým musí být odebrána slinivka, mohou pomoci jejich vlastní buňky
Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nově rozšířil program autologní transplantace Langerhansových ostrůvků do celé České republiky a…
Zdravotníci chtějí mít možnost odejít dříve do důchodu
Poslanci dali zelenou dřívějšímu odchodu do důchodu pro záchranáře. Zbývá už jen projednání v Senátu a podpis prezidenta. Vzhledem k obecné politické…
Lékárníci jsou také zdravotníci. Měli by mít více kompetencí
Lékárníci jsou připraveni na více kompetencí, aby mohli plně využít svého potenciálu zdravotníků. Jde například o možnost mimořádného výdeje…
Nová doporučení pro ochranu sportovců
Až 80 procent sportovců, kteří náhle zemřou, nemělo žádné příznaky nebo rodinnou anamnézu srdečního onemocnění. Doporučení, jak používat genové…
Utáhnout na vařené nudli
Jakmile po něčem pátráte na internetu, vyhledavač nabídne odpovědi. Obvykle jich bývá víc a jsou v nějakém pořadí. Většina lidí je prohlíží v tom…
Umělá inteligence předpovídá reakci na nové léky
Výzkumný tým z CUNY Graduate Center publikoval v časopise Nature Machine Intelligence článek, ve kterém představil svůj nový model umělé inteligence,…
Nová doporučení pro léčbu hypertenze směřují k jednoduchosti
U příležitosti přípravy nových doporučených postupů České společnosti pro hypertenzi pro diagnostiku a léčbu hypertenze požádala redakce MT o…
Budoucnost fekální mikrobiální transplantace u kriticky nemocných
Stále stoupající počet vědeckých studií prokazujících význam mikrobioty pro zdraví ukazuje na obrovský potenciál nového způsobu léčby civilizačních a…
Průzkum: Medici i budoucí sestry chtějí pracovat ve fakultních nemocnicích
Ze srovnání průzkumů společnosti HealthCare Institute mezi studenty lékařských fakult a studenty středních, vyšších a vysokých škol vzdělávajících ve…
Informujte své pacienty o možnosti očkování proti chřipce
Chřipka každoročně postihuje statisíce lidí a má průměrně každý rok na svědomí 1 500 životů. Nejúčinnější ochranou je vakcína, Česko se ale…
Výzkum: Umělá inteligence v prevenci sebevražd
Identifikace osob ohrožených sebevraždou je zásadní pro prevenci a zvládání sebevražedného chování. K vyhodnocení rizika suicidia jsou běžně…
Úhrady nemocnicím se opět o krok sbližují. Proklínané paušály osekány
Rozdíl mezi nejnižší a nejvyšší individuální základní sazbou, jaké nemocnice používají pro výpočet svých úhrad podle DRG, se proti roku 2019 zmenšil…
Společný přístup urychlí a zlevní diagnostiku a léčbu vzácných onemocnění
Na mezinárodní konferenci věnované vzácným onemocněním se sešlo v Praze ve dnech 25. a 26. října 2022 několik desítek odborníků z celé Evropy.…
Brněnská biobanka otevřena
Ve středu 19. října byla slavnostně otevřena biobanka CELSPAC. Aktu se ujali vědci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity,…
„Nemorální“ odměňování mladých lékařů trvá
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v poslední době opakovaně připomínal svou zásluhu na napravení „nemorálního“ odměňování mladých lékařů…
Jánošíkův efekt. Soucit, zhoubná závist a sobectví, nikoli spravedlivost
Brát bohatým, dávat chudým, neboli redistribuce zdrojů, u nás Jánošíkův efekt, je představa, která hýbe dějinami. Ověřená historie je střízlivá.…
Brněnské onkologické dny 2022 nejen pro onkology
Od 12. do 14. října 2022 proběhl 46. ročník Brněnských onkologických dnů včetně tradiční Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Kromě…
Fórum: Jak dostat do ČR velký mezinárodní kongres? A má to smysl?
Setkání evropských či světových kapacit na medicínském kongresu v ČR je velkou poctou, závazkem i výsledkem mnohaletého působení českých odborníků na…
Náměstek Blaha: Standardizujme propouštěcí zprávy, ať je můžeme sdílet
Když byl v minulém volebním období prosazen zákon o elektronizaci zdravotnictví, znamenalo to zlom ve vyhlídkách na digitalizaci. Práce, které…
Biosimilární léky se plně vyrovnají originálním, potvrdila EMA a HMA
Nejistota končí. Evropská léková agentura (EMA) a Síť ředitelů lékových agentur (HMA) vydaly po 15 letech zkušeností společné prohlášení potvrzující,…
V endovaskulární léčbě ischemických iktů patří Česko k premiantům
Nejen o novinkách v endovaskulární léčbě ischemické cévní mozkové příhody (CMP), které byla věnována i část programu Evropského radiologického…
Fórum: Jak zlepšit dostupnost a kvalitu dětské psychiatrické péče?
Dětí, které potřebují intervenci v souvislosti s duševním zdravím, neustále přibývá. Kapacity, které by jim mohly a měly pomoci, jsou ale naprosto…
Výsledky české studie na ESMO 2022 v Paříži
Na letošním ESMO byly k ústnímu sdělení vybrány výsledky z české studie SENTIX (NCT02494063), která probíhá od roku 2016 pod vedením…
Memorandum podpoří vědu, vzdělávání i kvalitu péče
Memorandum o prohloubení spolupráce, které bylo podepsáno 4. 10. 2022 v prostorách Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze, má nejen…
VZP ČR nabízí nemocnicím dodatek ke smlouvě o individuální úhradě v roce 2022
V důsledku epidemie COVID-19 a souvisejících opatření byla nucena řada nemocnic odložit některé zákroky, a to včetně hospitalizací s vybranou…
Nízká proočkovanost proti chřipce nás může přijít draho
Boj s pandemií covidu‑19 sice na čas vytlačil chřipku ze světla ramp, odborníci ale veřejnost varují – dříve nejobávanější virus sezónních onemocnění…
Tradiční Medicína po promoci v nové podobě
Medicína po promoci v zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru s…
Na karcinom, kterému lze předejít, v ČR stále ženy umírají
Karcinom děložního hrdla je čtvrtým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen, přitom je to jediné zhoubné onemocnění ženských orgánů, kterému lze…
Optimalizace postgraduálního vzdělávání lékařů
„Dlouhodobé vzdělávání lékařů zažilo obrovské množství změn, takže jakákoli další změna je jen další kulka do týla,“ pravil na odborné konferenci…
Poruchy paměti není radno podceňovat
O epidemii Alzheimerovy nemoci slyšíme stále častěji. Pro její zvládání je do budoucna bezpodmínečně nutná spolupráce neurologů, geriatrů, psychiatrů…
Ředitelka EMA: Posuzujeme nová antivirotika na covid a stovka výrobců vyvíjí další
Státní ústav pro kontrolu léčiv v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie hostil takzvaný stakeholder meeting, společné jednání evropských…
Zdravotní klaun se stále častěji stává součástí nemocničních týmů
Až 60 procent dětí před zákrokem trpí předoperační úzkostí, která může přispět k pooperačním obtížím. Zdravotní klauni pomáhají humorem léčit nejen…
Čarvaš: Inflace povede nemocnice do ztrát
„Vyjít s osmi procenty nárůstu, která se zdají jako významné navýšení proti nabídkám v dohodovacím řízení, nebude vůbec snadné,“ říká předseda…
Vlček: Sbližování sazeb vítáme. Růst o osm procent ale nemusí stačit
„Výdaje na energie tak z podílu tří procent obratu vzrostly na devět až deset procent obratu,“ říká MUDr. František Vlček, ředitel rozvoje a inovací…
Fórum: Jak zvládnout studium medicíny bez nadměrného stresu?
Na jaře publikovaný výzkum portálu Po medině potvrdil vysokou míru stresu u mediků. Určitá míra stresu ze zkoušek je nedílnou součástí náročného…
Opomenutá předcovidová varování
Pandemie covidu‑19 se stala svým rozsahem a dopadem zatím největší globální zdravotní krizí 21. století, která svět výrazně zaskočila. Nemuselo k…
Prevence je dlouhodobě nejefektivnější strategií v kontrole nádorových onemocnění
Prevence a udržitelnost zdravotních systémů patřily ke klíčovým tématům, o nichž diskutovali odborníci v rámci letošního kongresu ESMO (European…
S ženami přenašečkami si lékaři zatím nevědí rady
„Ve Světový den povědomí o Duchenneově svalové dystrofii se chceme podílet na zvýšení povědomí nejen o této nemoci, ale vzhledem k tomu, že letošní…
Pečující matky nemají čas řešit své zdravotní problémy
Ačkoli Duchenneova i Beckerova svalová dystrofie postihuje převážně muže, ženy jsou zde neméně důležité, a to hned z několika důvodů. Letošní Světový…
Začíná éra odhalování nádorů na základě krevních testů
Nová éra včasného odhalení onkologických onemocnění pomocí krevního testu může změnit paradigma screeningu karcinomů. Nové testy dokáží z nádorové…
Vyšší úhrady za péči, než bylo domluveno. To je návrh na rok 2023
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v úhradové vyhlášce růst o osm procent. Pro nemocnice navrhuje další sbližování plateb za stejné případy.…
Dětí s psychickými problémy vyžadujícími odbornou pomoc stále přibývá
Psychických problémů u dětí a mládeže v posledním desetiletí lineárně přibývá. Rapidní zhoršení přinesl covid a s ním související opatření a následně…
Mezeru v informacích o problematice sebevražd vyplnil nový web
Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je sebevražda globálně příčinou jednoho ze sta úmrtí, v jejím důsledku zemřelo v loňském roce v České…
Když si pacient sleduje data, funguje to
Díky datům mohou větší díl péče o pacienta převzít nelékaři, říká o digitální medicíně doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., vedoucí obezitologického…
Bariéry a úspěchy implementace digitální medicíny
Implementace efektivních nástrojů digitální medicíny je podmínkou udržitelnosti zdravotního systému, uvádí profesor Miloš Táborský.
Úhrady telemedicíny: pojišťovny hledají cestu
Za plátce vystoupila na konferenci LIFMAT MUDr. Jitka Vojtová, zdravotní ředitelka OZP, která zároveň reprezentuje Svaz zdravotních pojišťoven v…
Fórum: Energetické úspory – jaká opatření se osvědčila?
Stále dražší energie dlouhodobě zvyšují náklady nemocnic i soukromých praxí. Dříve přijatá opatření, jako zateplení budov nebo instalaci úsporného…
Vývojové aspekty adaptace srdečního svalu na zátěž
V rámci letošního odborného setkání 34. Šamánkovy Poděbrady a 44. motolský seminář ve dnech 7.–9. 4. 2022 zaznělo sdělení prof. MUDr. Bohuslava…
Využití telemedicíny v diabetologii
Na největším letošním setkání diabetologů, 58. diabetologických dnech v Luhačovicích, v bloku věnovaném technologiím představil předseda ČDS prof.…
Gombe
Že se lidé podobají šimpanzům, je známo dlouho. Charles Darwin (1809–1882) vyvolal představou blízkého vývojového vztahu opic včetně lidoopů a lidí…
Rány u onkologických pacientů
I letos se výroční XX. celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma mezioborové spolupráce při léčbě ran a kožních defektů konal v Pardubicích pod…
Přežijí pacientské organizace?
Deset let profesionalizace pacientských organizací. Chybějí jim peníze na zajištění provozu.
Spinraza léčí SMA u dětí i dospělých. Metaanalýza shrnuje její přínosy
Novou naději nejen pro nejmenší pacienty, ale i pro dospělé s SMA představuje léčba Spinrazou, která je již několik let dostupná také v ČR. Výrazné…
Začalo očkování modifikovanými vakcínami na Omikron
Do České republiky dorazily první dodávky modifikované vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer pro subvariantu BA.1, v nejbližší době bude pro zájemce o…
Večerní dávkování antihypertenziv není lepší než dávkování ranní
Pragmatická randomizovaná studie TIME u více než 21 000 pacientů s vysokým krevním tlakem sledovaných déle než pět let dospěla k závěru, že ochrana…
Pojišťovny podpořily vyšetření očí u diabetologa pomocí umělé inteligence
Oční vyšetření od diabetologa? S pomocí digitální fundus kamery a softwaru pro automatické vyhodnocení digitálních snímků mohou diabetologové provést…
Lék pro pacienty se spinální svalovou atrofií bude hrazen ze zdravotního pojištění
Ministerstvo zdravotnictví schválilo úhradu léčivého přípravku Spinraza k léčbě spinální svalové atrofie z prostředků veřejného zdravotního pojištění…
Zdraví na prvním místě
Lékaři a ostatní pracovníci ve zdravotnictví tráví dlouhá léta nejen na vysokých školách, ale i dalším vzděláváním za účelem maximálního vědění.…
Rezervy pojišťoven klesnou. Náklady poskytovatelů rostou a rok 2023 bude náročný
Poslanci na výboru mluvili o ekonomice zdravotnictví. Nemocnice by kvůli inflaci potřebovaly přidat ne o čtyři nebo pět, ale o 14 procent, varuje…
Paxlovidu má být na podzim dost. První dodávky dorazí v průběhu září
Pandemie neskončila. Česká republika pokračuje ve zbrojení na podzimní vlnu covidu‑19. Ministerstvo zdravotnictví ČR uzavřelo s farmaceutickou…
Kardiologická fiesta v Barceloně
Kongres Evropské kardiologické společnosti je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě. Letos se po dvouleté pauze vynucené pandemií…
Biohybridní mikroroboti – možná budoucnost cílené léčby karcinomů
Vědci z Institutu Maxe Plancka představili novou studii, ve které popisují způsob a potenciál přidávání umělých komponent k bakteriím. Biohybridní…
Promarněné příležitosti v preventivní medicíně
Nové guidelines ESC z roku 2021, které čítají 111 stran od 29 autorů a 13 odborných společností, obsahují řadu sporných doporučení a zdaleka…
Zdravotní péče je v Afghánistánu jako marně hledaný diamant
Lékaři bez hranic působí v Afghánistánu již více než 40 let. Na začátku 80. let zdravotnické týmy překračovaly v utajení afghánsko‑pákistánskou…
Jubilejní 70. kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC)
Letošní kongres ESC 2022, který je největší událostí kardiovaskulární medicíny na světě, má skutečně nabitý program. Česká kardiologická společnost…
Dvojí evoluce
Biologická evoluce je vědecký fakt. Evoluční teorie jsou jeho výklad. Kulturní evoluce je rovněž vědecký fakt. Má větší počet teoretických výkladů…
Ultrazvukové náplasti – užitečný vynález, nebo zbytný technologický výstřelek?
Ultrazvuk do kapsy a do každé rodiny. I tak by mohla dle představ výzkumníků z Technologického institutu v Massachusetts (MIT) vypadat budoucnost…
Klauni v kravatách?
Když se řekne klaun, napadají různé lidi různé věci. Jedna z představ, kterou si s klauny ale asi spojuje málokdo, je kongres – klaunské sympozium,…
Poruch příjmu potravy přibylo
Letošní sedmý ročník Světového dne poruch příjmu potravy (World Eating Disorders Action Day – WEDAD) se zaměřil na zvýšení dostupnosti odborné péče.…
S problémy na sociálně zdravotním pomezí se potýkají v celé Evropě
Nadějí pro zlepšení situace pacientů na sociálně zdravotním pomezí je projekt Kraje Vysočina, který hledá a pilotně testuje nová systémová řešení,…
Sociálně zdravotní pomezí – jak propojit nepropojitelné?
O nevyhovujícím stavu péče o pacienty na sociálně zdravotním pomezí se hovoří již řadu volebních období. Stárnutí populace a demografické predikce do…
Děti trestají
Ve všech kulturních okruzích jsou lidé přesvědčeni, že ti, kdo překročí pravidla, zákony nebo normy, mají být potrestáni. Trestem může být…
Hypertenze u dětí je vesměs spojena s nezdravým životním stylem
Většina vysokého krevního tlaku u dětí a dospívajících vzniká v souvislosti s nezdravým životním stylem. Podle konsensuálního dokumentu odborníků na…
Krajské nemocnice Královéhradeckého kraje smazaly ztráty
Nemocnice Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje oznámily hospodářské výsledky za rok 2021, a ty byly velmi příznivé. Letos ale pociťují…
Kvůli inflaci chtějí ambulance navýšit ceny výkonů
Česká lékařská komora žádá navýšit základní minutové sazby nositelů výkonů a minutové režijní sazby v sazebníku výkonů více, než jak navrhuje pro…
Migrénu lidé tají, v práci ji neberou vážně
„Je to jen bolest hlavy, tak snad bys s tím nechtěla být doma?“ Taková reakce zaměstnavatelů a nadřízených je denním chlebem statisíců lidí, kteří…
Urologie se stala vůdčím oborem pro prosazení robotiky
Velkou zásluhu na uspořádání první české olympiády v robotické chirurgii měl MUDr. Vojtěch Novák z Urologické kliniky 2. LF UK a FN Motol, který je…
První česká olympiáda v robotické chirurgii nastínila zručnost budoucích lékařů
Překvapivé výsledky z 2. lékařské fakulty UK ukazují vliv počítačových her na obratnost chirurgů. V květnu letošního roku se v České republice konalo…
Májek: Na rozšíření doporučení EU pro screening budeme hledat kompromis
„Věříme, že chystané nové doporučení Rady EU bude důležitým impulsem pro další rozvoj a udržitelnost screeningových programů v ČR. Velký význam snad…
Fórum: Když vyjet za prací do světa, tak kam?
Tisíce lékařů a sester z ČR se uplatnily v cizině, každoročně jich odjíždějí za prací a studiem stovky. Lákají je vysoké platy, přehlednější systém…
Mendela by naše práce zajímala a bavila
Na počest výročí 200 let od narození Gregora Johanna Mendela se v Brně konala konference, na kterou přijeli vědci z oblasti genetiky a příbuzných…
Na konci července se připomíná Světový den Castlemanovy choroby
Světový den Castlemanovy choroby připadá každoročně na 23. červenec. Tento den je vždy velkou příležitostí pro lékaře, vědce i pacientské organizace…
Nekrolog - Opustil nás MUDr. Tomáš Klíma
Z Houstonu v USA přišla velmi smutná zpráva – 7. července 2022 v klidu zemřel v nedožitých 91 letech MUDr. Tomáš Klíma, zakladatel a podporovatel…
Světový den Castlemanovy choroby: 23. červenec
Letos se popáté připomíná Světový den Castlemanovy choroby (CD). Důvod, proč hovořit právě o této nemoci, je jednoduchý: jde o vzácné onemocnění, na…
Sekvence neodjuvantní léčby může zlepšit výsledky u karcinomu rekta
U pacientů s lokálně pokročilým karcinomem rekta došlo k přechodu na celkovou neoadjuvantní léčbu, která může zlepšovat odpověď na terapii a snížit…
Změny plateb státu prošly sněmovnou
Poslanci schválili nastavení plateb státu do zdravotnictví za státní pojištěnce na příští roky, tedy snížení letošních plateb státu, jejich výši na…
Specializační vzdělávání v klinické psychologii
Jedním z bolavých míst českého zdravotnictví je nedostatek klinických psychologů. Příčinou tohoto stavu je kromě jiného nedořešené specializační…
Kde jsme a kam bychom mohli jít u cystické fibrózy
Cystická fibróza (CF) se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které…
Údaje o resuscitaci jako na dlani
Přenos dat z monitorů‑defibrilátorů by mohl přinést zvýšení kvality kardiopulmonální resuscitace na záchranné službě.
Schilla: Kde jinde začínat než v Motole
„Určitě je to obor s budoucností. Potřeba radiologických asistentů klesat nebude, spíše naopak a tato profese získává na vážnosti,“ říká vedoucí…
ADA 2022: Tirzepatid v arzenálu proti diabetickému onemocnění ledvin
Nový výzkum naznačuje, že twinkretin tirzepatid by se mohl stát součástí arzenálu v boji proti diabetickému onemocnění ledvin. Významně snížil…
Radioterapie pacientů pozitivních na covid 19. Zkušenosti Protonového centra Praha
Radioterapie je jednou ze základních metod onkologické terapie. Až na velmi řídké situace je to léčba trvající několik týdnů, kterou není vhodné –…
Změny v úhradách monokomponentních inhibitorů DPP‑IV
Od 1. června letošního roku byly léčivé přípravky pro terapii diabetu, známé jako monokomponentní přípravky s inhibitory DPP‑IV, hrazeny u pacientů s…
Česko chce posunout dostupnost léků na vzácná onemocnění na evropskou úroveň
Léky na vzácná onemocnění tvoří významný podíl v inovativních molekulách se sofistikovaným mechanismem účinku. Schvalovány jsou centrálně na evropské…
Marx: S počítači už si rozumí prakticky celá populace
Nemocnice by si měly stanovit standardy poskytování telemedicínských služeb. Telemedicína s sebou nese nejen medicínská rizika, ale i otázku…
NKÚ: kontrola dotací na psychiatrii nedostatečná
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) našel chyby při rozdělování dotací na reformu psychiatrické péče. Ministerstvo zdravotnictví podle kontrolorů…
Alternativy kouření jsou realitou – jak se k nim optimálně postavit?
Nikotin, i když je návykový a není bez rizika, není primární příčinou nemocí souvisejících s kouřením. Jsou to především toxiny a karcinogeny v…
Co je nového v léčbě autoimunitní trombocytopenie
V rámci letošního 17. kongresu Interní medicíny pro praxi, který se konal v Olomouci 10. 3. 2022, vystoupil v hematologickém bloku MUDr. Libor…
Bez pohybu to nepůjde
V průběhu druhého dne XXX. výročního kongresu České kardiologické společnosti byla v rámci sekce České asociace preventivní kardiologie věnována…
Vymazal: Pandemie covidu‑19 přispěla ke zatraktivnění intenzivní medicíny
Má rád akčnost, rychlé rozhodování a také okamžitě viditelný výsledek práce – ať už se podaří, či nikoli. I proto si jako svou profesní dráhu zvolil…
Zdravotnictví při českém předsednictví v Evropě
Onkologie, dostupnost léčby vzácných onemocnění, očkování, posílení globální role Evropské unie ve veřejném zdraví a téma Ukrajina, to jsou priority…
Pomazlení s pejskem je pro geriatrické pacienty blahodárnější než celá medicína
„Kardiologie je úžasný obor, skutečná vítězná medicína, jejíž efekt vidíte prakticky okamžitě. Ale člověk zraje celý život, hodně se toho naučí – a…
Diabetik a syndrom geriatrické křehkosti
Syndrom geriatrické křehkosti je podle definice publikované v r. 2008 Z. Kalvachem „věkově podmíněný pokles potenciálu zdraví (zdatnosti, odolnosti a…
Elektronický očkovací průkaz mezi psem a vlkem
Centrální registr očkování se zatím potýká s problémy, které je třeba řešit. Dosáhnout jeho optimalizace je reálné, pokud bude správce systému…
Administrativu kolem klinických studií má zajistit koordinátor, ne lékař
Týmům v Česku se daří víc než dřív realizovat klinické studie v časné fázi. Receptem je samostatné oddělení klinických hodnocení s podporou vedení…
Kouření zkracuje život a ničí životní prostředí
Důkazů o negativních dopadech kouření na lidské zdraví i na životní prostředí přibývá. Nová data ukazující devastující vliv tabákového průmyslu na…
Mortalitní trendy v ČR se obrátily
V kardiovaskulárním zdraví je velký potenciál, jak zlepšit celkové zdraví populace a snížit úmrtnost lidí v Česku, upozornili na tiskové konferenci…
Česko chce dostat onkologii na evropské výsluní
Každý rok v České republice umírá na zhoubný novotvar 28 000 osob. Příležitostí, jak to změnit, je i nastávající předsednictví Rady EU. Právě…
Dohoda u praktiků, zubařů a gynekologů
Podpora preventivních vyšetření u gynekologů i praktiků, mírný růst úhrad. To jsou zatím výsledky dohodovacího řízení o úhradách na rok 2023.
Odborníci varují před nárůstem onemocnění jater
Po posledních dvou ročnících, které se kvůli pandemii covidu‑19 konaly virtuálně, se letošní 57. International Liver Congress (ILC 2022) uskuteční 22…
Jak přilákat mladé lékaře na venkov?
Venkovské lékařství, vzdělávání, ultrazvuk v ordinacích praktických lékařů, telemedicína, nenahraditelná role praktických lékařů v pandemii…
Elektrokonvulzivní terapie jako nejúčinnější léčba rezistentní deprese
Přestože je moderní elektrokonvulzivní terapie (EKT) nejúčinnější metodou v psychiatrii v léčbě rezistentní deprese a některých dalších rezistentních…
Fórum: Jak pomoci přetíženým psychiatrickým ambulancím?
Národní akční plán péče o duševní zdraví 2020–2030 klade důraz na rozvoj ambulantní péče. Podle VZP počet ambulancí v posledních deseti letech stoupl…
Koncept některých vakcín proti covid‑19 je slibný i pro srdeční choroby
V současné době se testuje metoda dodávání genetického materiálu do těla jako způsob opravy poškozeného srdečního svalu po infarktu myokardu.…
Nemocniční paliativní péče prokázala svůj nesporný význam
Pětiletý pilotní projekt Ministerstva zdravotnictví ČR ukončený v dubnu 2022 přinesl základy pro standardizaci a rozvoj paliativní péče v ČR a…
Valorizaci ano, s výší plateb státu ale opozice nesouhlasí
Politici vyjednávají o výši, ze které bude začínat automatická valorizace plateb státu do zdravotního pojištění. S navrženými platbami za státní…
Kabátek: Dohody o úhradách budou letos složité
V příštích letech je při navrhované valorizaci plateb za státní pojištěnce možný růst úhrad za zdravotní služby o nízké jednotky procent, říká…
Prof. Janoušek: Dětskou kardiologii považuji za výjimečný obor
Prof. MUDr. Jan Janoušek, Ph.D., je specialistou na diagnostiku a léčbu poruch srdečního rytmu u dětí. Jeho profesní kariéra je úzce spjata s Dětským…
Co chybí lidem s poškozením mozku? Hlavně dostupnost dlouhodobé interprofesní rehabilitace!
„Na rehabilitaci chronického pacienta se získaným poškozením mozku se nepodílejí pouze rehabilitační lékaři nebo neurologové, ale celý interprofesní…
Ředitelka IPVZ: Online vzdělávání je budoucnost
Prioritou nové ředitelky Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví je kvalita vzdělávání, připravuje nový systém evaluace školení i…
Fórum: Úloha IPVZ ve vzdělávání lékařů
Ministerstvo zdravotnictví od letošního podzimu nově vyhradí až 300 milionů korun na výchovu nejohroženějších lékařských oborů, zejména praktiků,…
Význam biomarkerů u karcinomu plic
Více než polovina pacientů s diagnózou pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC) podstupuje testování biomarkerů a toto číslo se podle RWE…
Registrace pacientů u poskytovatele v oboru zubní lékařství
V aktuální Poradně rozebereme problematiku povinnosti registrace nových pacientů u poskytovatelů v oboru zubní lékařství. Jak registrace probíhá a…
Zdravotnictví není jen nákladová položka
Většina ztracených let kvalitního života z důvodu nemoci připadá v Česku na obyvatele v produktivním věku, zlepšení zdravotního stavu obyvatel by…
Zdraví a ekonomický růst
Hospodářská komora ČR a Advance Healthcare Management Institute uspořádaly 25. dubna 2022 konferenci Zdraví a ekonomický růst. Z obsáhlého programu,…
Gastroenterologické centrum „All in One“ výrazně zkracuje diagnostiku malignit
„Mezioborová spolupráce v našem centru vedla ke změně některých operačních technik a u vybraných nádorů naprosto změnila pohled na to, jak by měl být…
O třech tvářích demokracie
Liberální tvář reprezentuje demokracii, která v 18. století bořila monarchie. Snažila se vytvořit sociální prostor nezávislý na státu a církvi.…
Lékaři pečují o běžná akutní onemocnění i o dlouhodobě chronicky nemocné děti z Ukrajiny
I když je vzhledem ke geografické a socioekonomické blízkosti Ukrajiny a Česka riziko importu exotických přenosných onemocnění poměrně malé, válečný…
Pravidla úhrad nebyla shledána protiústavními
Je na politicích, aby zlepšili systém zdravotnictví, ne na soudcích. To vzkázal Ústavní soud k rozsáhlé stížnosti na pravidla zdravotního pojištění.…
Automatická valorizace plateb za státní pojištěnce podle vzoru penzí
Vládní koalice nastínila podobu návrhu na valorizaci plateb za státní pojištěnce. Mají růst podobně jako důchody o inflaci plus polovinu růstu…
Stereotaktická radioterapie v ÚVN má už ostrý start za sebou
V Ústřední vojenské nemocnici v Praze je od října loňského roku možnost léčby metodou stereotaktické radioterapie v nově vybudovaném Ústavu radiační…
Ukrajinští pacienti mohou pokračovat v klinickém hodnocení i v ČR
Pokud byl nemocný zařazen do klinického hodnocení na Ukrajině a má zájem v něm pokračovat v České republice, je to možné. Vyplývá to i z nedávného…
Nový kód pro distanční péči je přirozeným rozvojem medicíny
Praktičtí lékaři kód 01305 (kód pro distanční péči) určitě uvítají. Přeci jen mají již s touto formou péče za dobu epidemie zkušenosti a pokud se…
Kongres ČKS bude pro nás pro všechny
„Výroční kongres je pro nás především vzdělávací platformou v tom nejširším slova smyslu a chceme ho tak zachovat,“ říká předseda České kardiologické…
zCase i v Ostravě
Fakultní nemocnice Ostrava začala využívat aplikaci zCase pro komunikaci se záchrannou službou. Aplikaci zCase vyvinuli v pražském Institutu klinické…
Fórum: Ukrajinské děti péči mají, ale co až jich ještě přibude?
Současnou uprchlickou vlnu z Ukrajiny z velké části tvoří děti. Kolik jich bude, se dá jen předpokládat, podle odhadů ministerstva zdravotnictví může…
Glifloziny při srdečním selhání
Srdeční selhání je onemocnění, které naši populaci zatěžuje se stále větším dopadem. Jeho pokročilé formy vyžadující hospitalizace přitom vedou k…
Klaunská mise bez hranic
V současné době jsme svědky velké vlny solidarity a rychlé snahy o co největší pomoc Ukrajině, zejména tu materiální a finanční. Je ale velmi…
Zdravotní… klaun?
Není to tak dávno, co slovo klaun budilo spíše mrazení než úsměv – klaun cirkusový a z něj postupnou erozí se vyvinuvší „klaun hororový“ docela…
Idea národní strategie péče o vážně nemocné děti má podporu u senátorů
Ve Valdštejnském paláci v Praze se 22. března 2022 konal seminář věnovaný „Koncepci péče o děti a dospívající se závažnou život limitující a život…
O svobodné vůli
Nejdříve co říkají o svobodné vůli filosofové, přou se o ni dlouhá staletí. Filosofičtí deterministé mají za to, že stav vesmíru je dán funkcí…
Za centrové léky dvojciferný růst výdajů
Rychlý růst nákladů na centrové léky pokračoval i v covidové epidemii. Náklady rostou rychleji než počet léčených pacientů. Je to vlivem příchodu…
Nárůst deprese u dětí a adolescentů doprovází i vyšší suicidalita
Na letošním 16. kongresu primární péče, který se konal 18. a 19. března v Praze, se diskutovalo i o duševním zdraví. Zejména alarmující je situace v…
Praktici se připravují na podzimní vlnu covidu
Praktičtí lékaři se začínají chystat na podzimní vlnu onemocnění covid‑19. Počítají sice s mírným létem, ale také s mutacemi, které na podzim mohou…
Léčba spastické dystonie po CMP
Moderní léčba spastické dystonie, význam spastických center pro pacienty po CMP, ale i fenomén rehabilitační turistiky byly na nedávném XVI. kongresu…
Fusek: Sami si komplikujeme výzkum byrokracií
Přístup akademické sféry i farmaceutických firem k transferu poznatků z vědy se lepší, myslí si prof. Ing. Martin Fusek, CSc., zástupce ředitele pro…
Informace pro poskytovatele zdravotních služeb poskytujících péči osobám, které uprchly z území Ukrajiny v důsledku ozbrojeného konfliktu
V této Poradně přinášíme ve stručnosti nejdůležitější informace pro poskytovatele zdravotních služeb, které poskytují pojištěncům–uprchlíkům z…
Jednání o úhradách ve stínu strmé inflace
Příliš mnoho neznámých a vysoká inflace. Okolnosti nepřejí tomu, aby se letos plátci a poskytovatelé péče na úhradách pro příští rok domluvili.
Jak bude vypadat zdravotní péče o ukrajinské uprchlíky
Vedle očekávané covidové problematiky, která měla dominovat letošnímu 16. kongresu primární péče, zaznělo i několik přednášek zcela aktuálních. Na to…
Očkování proti covidu 19 je u pacientů s předchozí myokarditidou bezpečné
Malá studie ukázala, že očkování proti SARS‑CoV‑2 není u pacientů, kteří v minulosti prodělali myokarditidu, spojeno s recidivou onemocnění nebo…
Neprávem opomíjená účinnost lokálních NSA
V rámci XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP ve Zlíně 12. listopadu 2021 seznámila MUDr. Olga Šléglová z…
Zkušenosti s telemedicínou by bylo chybou nevyužít
V současné době se zdravotnictví potýká s několika výzvami. Jejich úspěšné zvládnutí je může výrazně posunout vpřed rozvojem elektronizace při…
Ministr Válek o ukrajinských lékařích, o financích i české onkologii
Ukrajinští zdravotníci u nás mohou i bez aprobačních zkoušek rok pracovat pod dozorem. Pak ať se vrátí, nechceme Ukrajinu okrást o odborníky, říká…
Statinová intolerance se projeví maximálně u jednoho z deseti léčených
Kardiovaskulární onemocnění (KVO) jsou celosvětově hlavní příčinou morbidity a mortality. A to i navzdory neustálému zlepšování lékařské péče,…
Neurologické příznaky u covidu‑19
V rámci XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP ve Zlíně ve dnech 10.–13. 11. 2021 seznámil MUDr. Ondřej Strýček, Ph.D., z…
Podpora hubnutí chytrými technologiemi v IKEM
Studie IKEM předběžně ukazuje nadějné výsledky distanční podpory léčby obezity pomocí chytrých hodinek, aplikace a poradenství.
Fórum: Jak zajistit kapacity při přílivu utečenců
České zdravotnictví bude muset zorganizovat péči o ukrajinské běžence, kteří k nám přicházejí za bezpečím. Nových pojištěnců veřejného zdravotního…
Válečná medicína je i závod s časem
Pomáhají přímo na místě. Jimi zajištěné zásoby i zkušení odborníci na krizové zásahy a profesionální zdravotníci začali do země proudit hned v prvním…
Ve válce existuje jenom dnešek
Ve válkou postižených místech pomáhá nemocným a zraněným organizace Lékaři bez hranic. Jedním ze zdravotníků české sekce je farmaceut a exprezident…
Včasná diagnostika karcinomu pankreatu u praktického lékaře
Z pohledu nádorových onemocnění patří karcinom pankreatu (CaP) mezi pět největších zabijáků na světě. Snížení incidence CaP je realizovatelné…
Ukrajinští lékaři mají rychle získat možnost pracovat na UA Pointech
Ministerstvo zdravotnictví pracuje na zrychlení cesty ukrajinských lékařů a dalších odborníků do českého zdravotnictví. Také Evropská komise…
Nemocniční paliativní péče se dočkala standardů
Standardy poskytování specializované paliativní péče ve formě konziliárního týmu paliativní péče v nemocnicích akutní a následné péče v České…
Novinky z PragueONCO 2022
V rámci 13. kongresu PragueONCO v Praze ve dnech 26.–28. 1. 2022 zazněly nejnovější informace z nedávných mezinárodních odborných setkání ASCO 2021,…
Definice, rozdělení a mezinárodní přístup k POCUS
Zkratku POCUS vídáme a slýcháme stále častěji. Co je to však ona Point-Of-Care UltraSonography (POCUS)? Název vychází z obecného označení metod…
Příprava praktiků na péči o uprchlíky
Lékaři na 16. Kongresu primární péče, který se konal v Praze od 18. do 19. března, probírali téma péče o uprchlíky. Kvůli válce na Ukrajině řešili…
Měření krevního tlaku: aktuality a kontroverze
Přestože hypertenze patří k nejčastěji diskutovaným odborným tématům, stále na 50 procent hypertoniků nedosahuje cílových hodnot TK, což výrazně…
Lékárníci v dobách pandemie i diktatur
V pandemické době se hodně hovoří o zdravotnících, lékařích, sestrách a dalším nemocničním personálu. Ale s nimi pandemické bojiště sdílejí i…
Krajina, kterou provázíme nemocné s TNBC, se mění
Triple negativní karcinom prsu (TNBC) je typ nádoru se špatnou prognózou a limitovanými léčebnými možnostmi. Jeho léčba byla až donedávna založena na…
VZP registruje už 153 tisíc utečenců
Největší zátěž bude migrace z Ukrajiny představovat pro primární péči. VZP spolu s ministerstvem zdravotnictví pracuje na posílení nemocničních…
Philipp: Lékaři se nemusejí bát předepsat léky přicházejícím Ukrajincům
Musíme akceptovat, že přicházejí časy úspor. Nejen do zdravotnictví, ale do celé České republiky, možná do celého světa, říká MUDr. Tom Philipp, Ph.D…
Dvořáček: Je nutné navýšit kapacity, zejména pro děti
„Za několik týdnů můžeme mít u nás 300 000 migrantů. To je na naši zemi velmi vysoké číslo. Musíme udělat vše pro to, aby jak čeští občané, tak…
Čekací doby se prodloužily. Na TEP kyčle o osm týdnů
Odkládání elektivních operačních výkonů se projevilo na průměrných čekacích dobách na některé výkony. Na náhradu kolene nebo kyčle čeká pacient v…
Příběh univerzitního spin offu pokračuje až za hranice covidu
Zhruba před rokem a půl představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, novou spin‑off firmu…
Nový ředitel AIFP: Je načase otevřít diskusi k novelizaci zákonů týkajících se zdravotní péče
Po mnoha letech má Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) nového výkonného ředitele – advokáta Mgr. Davida Koláře, který své…
Zdravotníci se zapojují do pomoci Ukrajincům a Ukrajině
Poradit ukrajinským utečencům, ošetřit je, nebo poskytnout pomoc přímo na Ukrajině. Zdravotníci mají možnosti, jak reagovat na válku na Ukrajině a…
Izraelský inovační ekosystém podporuje Smart Healthcare
Izrael vede v počtu MedTech startupů per capita. Za úspěchem digitalizace izraelského zdravotnictví je mimo jiné konkurence zdravotních pojišťoven,…
Peníze na stromech nerostou, ani ty veřejné
Soustavné navyšování plateb za státní pojištěnce nad rámec inflace by v době mimo krize bylo plýtváním veřejnými prostředky.
Fórum: Má Česko dostatek lékařů?
Pokud jde o počet lékařů na sto tisíc obyvatel, nevychází Česká republika z mezinárodního srovnání nijak špatně. Přesto panuje všeobecné přesvědčení,…
Nové guidelines sjednotí péči o pacienty s demencí
Počet pacientů s Alzheimerovou chorobou narůstá. Až dosud však nebylo vždy jasné, zda s potížemi navštívit praktika, psychiatra, nebo například…
Doc. Sova: Extrémní chování astmatu nepomůže
Od loňského září vede doc. MUDr Milan Sova, Ph.D., Kliniku nemocí plicních a tuberkulózy ve Fakultní nemocnici Brno. Nevkročil do právě klidných vod,…
Vzdálený monitoring pomáhá s domácí léčbou covidu
Telemedicínská aplikace sleduje covidové pacienty z domova. Při nasazení u 82 pacientů ve slovenském Martině ušetřili za tři měsíce 825 dní…
mRNA vakcíny mohou změnit léčbu řady onemocnění
Za současnou technologií mRNA vakcín pro prevenci závažnosti onemocnění covid‑19 se skrývá skoro dvacet let výzkumu. Stovky milionů lidí na celém…
Ordinace v kapse: CGM MEDISTAR nyní i jako mobilní aplikace
CGM MEDISTAR je ambulantní systém oblíbený zejména pro svou flexibilitu. S novou mobilní aplikací ještě zvyšuje uživatelský komfort i možnosti…
Škrt 14 miliard ve zdravotnictví? Neříkejme tomu úspory
Zdravotní pojišťovny letos ustojí zpětné zmrazení plateb za státní pojištěnce díky vysokým zůstatkům na účtech. Tragédie to není. Vláda by ale měla…
Fórum: Vakcinace zdravotníků proti covidu
Povinnou vakcinaci proti covidu‑19 mají pro zdravotníky ve Francii, Itálii, Řecku či Rakousku. Předchozí česká vláda ji schválila pro zaměstnance ve…
Novela zákona bez připravených pravidel
Nová závazná pravidla pro použití omezovacích prostředků ve zdravotnictví se do novely zákona dosud nedostala. Kolem omezovacích prostředků v…
Spolupráce v zemi nikoho aneb když se setká záchranář s potřebou paliativní péče…
„Matka má rakovinu s metastázami, za poslední dva týdny zhubla 12 kilogramů, v posledních několika dnech byla ospalá a v poslední hodině nereaguje…“…
Hroboň: Nemusí všechno dělat jen lékaři a sestry
Vedoucím pracovní skupiny pro přípravu nového studijního programu Epidemiologie a management veřejného zdraví je MUDr. Pavel Hroboň, expert na…
Deset nejdůležitějších zpráv ESC v roce 2021
K tématům, o nichž informovala Evropská kardiologická společnost (ESC) a která se následně nejčastěji objevovala ve světových médiích v roce 2021,…
MUDr. Votava: FNKV bude rozšiřovat specializovanou péči
Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) čekají po odvolání ředitele rekonstrukce a dovybavení z evropských fondů REACT-EU. Jak zajistit…
Odborné důvody pro nepovinné očkování zdravotníků? Neznámé
Národní institut pro zvládání pandemie zrušení povinného očkování proti covidu u pracovníků ve zdravotnictví nedoporučil. Jaké odborné týmy a jaké…
Nemocné srdce a vliv psychofarmak
Téměř každý pátý pacient se srdečním onemocněním užívá léky na duševní zdraví. Podle výzkumu zveřejněného v European Journal of Cardiovascular…
Kazuistika pacienta s Castlemanovým syndromem z Klinického centra Univerzity v Debrecínu
Maďarské vydavatelství Medical Tribune uveřejnilo kazuistiku autorů Boglárky Brúgósové a Györgyho Pflieglera o pacientovi s Castlemanovou chorobou …
Ministr Válek zruší povinné očkování proti covidu i u zdravotníků
Se zrušením povinnosti pro zaměstnance zdravotnických zařízení očkovat se proti covidu souhlasí i koaliční poslanci. K očkování je podle nich potřeba…
AZV hodnotí návrhy výzkumu dopadů covidu
Výzkum dopadů onemocnění covid‑19 na zdravotnictví může objasnit letité problémy resortu.
25. kongres o ateroskleróze: významné studie roku 2021
Na výročním kongresu České společnosti pro aterosklerózu (ČSAT) je tradicí sekce Hot Lines, v níž jsou prezentovány významné klinické studie…
Udělali jsme pro neočkované vše?
V české společnosti je nezanedbatelné množství dobrých chytrých lidí, kterým záleží na jejich zdraví, ale přesto chybně vyhodnotí, že pro ně vakcína…
Platy rostou i přes změnu tabulek
Podle předsedkyně odborů nemocnice většinou našly peníze na vyšší platy i pro sanitáře a zaměstnance nezdravotnických profesí.
Některé JIP jsou plné postcovidových pacientů
Plánované operace jsou v některých regionech nadále silně omezené. Obnovování elektivní péče je komplikované vysokým počtem postcovidových pacientů…
Ministr Válek: Povinné očkování proti covidu bude mít od března úplně jinou formu
O povinném očkování zdravotníků proti covidu bude jasno v půlce února. Ministr Válek si myslí, že by pro očkování proti covidu by měla být stejná…
Doc. Duška: Už nemáme snahu zachránit svět
„K neočkovaným pacientům přistupujeme stejně jako k těm očkovaným. Kdo jsem já, abych soudil něčí individuální důvody pro to, zda se očkovat nebo…
Ministr ustavil ke covidu ryze odborný tým
Nový tým odborníků delegovaných ČLS JEP pod vedením prof. Chlíbka pomáhá nastavit protiepidemická opatření v pandemii covidu. Má 33 členů a schází se…
Karcinom pankreatu by měl zachytit screening
Karcinom pankreatu postihne v ČR ročně 2 300 lidí, většinou starších 45 let. Většina z nich do roka umírá a jen osm procent přežije s nemocí více než…
Nové přístupy v hojení ran pro praktické lékaře
V regulaci zdravotnických prostředků přišlo několik změn. Kromě toho také probíhá trend využívání vlhkého hojení v ordinacích praktických lékařů.
Prof. Češka: Rok 2021 byl pro české zdravotnictví jedním z nejtěžších
Jsem z těch, kteří se snaží zdůrazňovat, že COVID‑19 není jedinou výzvou současnosti, přesto jsou následující řádky především o něm. Ale nejen… Co…
Některá povolání vyžadují zlepšení zdravotních prohlídek
Pracovníci pohotovostních složek potřebují pravidelné zdravotní prohlídky, aby se zabránilo srdečním příhodám v práci. Podle přehledového článku,…
Nejsložitější ze složitého
Vývoj mozku začíná šestnáctý den po oplodnění vajíčka. Mozek dvouletého dítěte dosahuje 80 procent hmotnosti mozku dospělého člověka. Je v něm 86…
Za stomatologickou péčí bude i nadále nutné cestovat
Diskusní setkání věnované budoucnosti stomatologie uspořádala 1. lékařská fakulta UK v rámci cyklu Medialogy. Jeho účastníci se shodli na tom, že…
Lékaři upozorňují na nárůst onemocnění jater
Prevence a včasná detekce, nikoli konečná léčba komplikací. Komise Evropské asociace pro studium jater (EASL) a odborného časopisu Lancet vyzývá k…
Technologie mRNA a jejich využití
Terapeutika založená na technologii mRNA byla až donedávna pouze předmětem vědeckého vývoje. S příchodem covidové krize se nicméně dostala do popředí…
Digitální služby potřebují právní jistotu
Poptávka pacientů po digitálních zdravotních službách je silná, potvrdil průzkum. Pacienti jsou na telemedicínu a další nové služby připraveni,…
Průzkum popsal telemedicínský boom ve světě
Spolu s rozšířením telemedicínských služeb v období pandemie COVID‑19 roste význam otázky bezpečnosti citlivých pacientských dat. 44 procent…
Profesor Válek ministrem zdravotnictví
Prioritou nového ministra zdravotnictví je zkrácení čekacích dob na plánované výkony. Důležité je podle něj očkovat třetími dávkami co nejrychleji…
Dřevínek: Moderní léčba zásadně mění prognózu cystické fibrózy
Cystická fibróza se z nemoci s naprosto fatální prognózou stala chorobou sice stále nevyléčitelnou, ale relativně dobře léčitelnou. Děti, které se s…
Špatně kompenzovaní pacienti s diabetem v době COVID 19: horší prognóza, vyšší úmrtnost
Pandemie COVID‑19 zasahuje některé skupiny obyvatel výrazněji než jiné. Jednou z ohrožených skupin jsou lidé s diabetem. Ten je druhou nejčastější…
Nové zdravotní výkony pro praktické lékaře
Předseda SPL ČR MUDr. Petr Šonka přinesl účastníkům XL. výroční konference Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konané ve Zlíně ve dnech 10.–13…
Doporučený postup pro praktické lékaře: Nespavost
Zrychlující se životní tempo, zvyšující se průměrný věk populace a nepravidelný režim spánku a bdění – to jsou zásadní příčiny nárůstu poruch spánku…
Užívání ASA je spojeno se zvýšeným rizikem srdečního selhání
Užívání kyseliny acetylsalicylové (ASA) je spojeno s 26procentním zvýšením rizika srdečního selhání u lidí s alespoň jedním predisponujícím faktorem…
Fórum: Co plánuje očekávaná budoucí vláda ve zdravotnictví?
V koaliční smlouvě stvrdili počátkem listopadu lídři koalic Spolu (ODS, KDU‑ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) shodu na hlavních…
Naši bližní peněžní
Peníze jsou cokoli, co je prostředkem směny, nositelem hodnoty a účetní jednotkou. Penězi byly kousky bronzu, drahých kovů, perly, sůl, mušličky…
Bez dobré prevence nárůst diabetu nezastavíme
V České republice došlo poprvé po více než padesáti letech sledování počtu pacientů s diabetem k jeho poklesu. Bohužel se ale nejedná o dobrou zprávu…
Více pohybu a méně hodin u TV snižuje riziko spánkové apnoe
Zvýšení fyzické aktivity a trávení méně hodin denně sezením u televize je spojeno s podstatně nižším rizikem vzniku obstrukční spánkové apnoe (OSA).…
Tlustá kniha o tenké kosti aneb čeští ortopedi dali světu unikátní dílo
Víte, co mají společného Lucy, Ötzi, Jan Lucemburský, Karel IV. nebo Jan Nepomucký? Všichni se potýkali s poraněním lopatky. A víte, co mají…
Národní program transplantace ledvin dětem slaví 40 let
V posledních čtyřiceti letech čeští lékaři provedli celkem 322 transplantací ledvin u dětí, z toho 319 ve FN v Motole. Tento zákrok představuje…
Vláda vyhlašuje pracovní povinnost pro lékaře i další zdravotníky
Od 26. listopadu nařizuje vláda pracovní povinnost zdravotnickým pracovníkům. Oznámil to ministr zdravotnictví na tiskové konferenci vlády po…
Terapie CAR T – léčba budoucnosti již dnes?
Jedním z úkolů Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) je šířit informace o nových možnostech léčby. Jedním z praktických vyústění této…
Čas, kdy chodíme spát, souvisí se zdravím srdce
Chodit spát mezi 22. a 23. hodinou je podle studie, zveřejněné v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Heart Journal – Digital…
Objevuje se ztráta motivace i vyčerpání
„Vím o zdravotnících, kteří prožívají již ne pouze psychický stres, ale projevují se u nich i psychosomatické obtíže. Vyčerpali své kapacity,“ říká…
Opět dochází k odkládání péče
Vlna epidemie COVID‑19 zaplnila české nemocnice. Ve více než 30 procentech nemocnic počty hospitalizovaných s covidem omezily běžné kapacity. …
Jsem vděčný za to, co jsem se v Česku naučil
Na XXX. workshopu České asociace intervenční kardiologie pronesl slavnostní přednášku prof. MUDr. Jan Kováč, FACC, FESC, Hospitals of Leicester, NHS,…
Ordinace praktika ve 21. století
Stále častěji diskutovaným tématem mezi praktickými lékaři se stala digitalizace a zavádění moderních technologií a postupů do jejich každodenní…
ICRC nechci nechat padnout, není to značka bez významu
Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude mít od ledna novou ředitelku. Ve výběrovém řízení byla…
Fórum: Jak dál s testováním na covid u dětí?
Plošné testování na koronavirus ve školách proběhlo letos třikrát v září, další tři kola plánovalo MZ na konec října. MeSES doporučila testovat už…
ESGO – mezinárodní konference v době covidové v Praze
Na konci října se v Praze konala konference Evropské společnosti pro gynekologickou onkologii (ESGO). Byla to první mezinárodní konference v…
Jojko: Do ambulancí teď chodí těžší pacienti
Na sjezdu Sdružení ambulantních specialistů ČR suverénně obhájil post předsedy a chystá se na náročná jednání o úhradách za rok 2023, kdy pojišťovnám…
Koalice slibuje pravidelnou valorizaci plateb státu do zdravotnictví
Budoucí vláda ve zdravotnictví plánuje posílení role zdravotních pojišťoven, reformu primární péče, reformu psychiatrie a podporu prevence. Slíbila…
Ambulantní specialisté řešili vývoj úhrad. Jojko má podporu
Sdružení ambulantních specialistů na svém sjezdu v Průhonicích u Prahy 5. listopadu znovuzvolilo do funkce předsedy MUDr. Zorjana Jojka a zvolilo…
„Máme se bát chřipky?“
Připravený seminář zaměřuje na různé pohledy na současnou situaci a zvládnutí praktických souvislostí nadcházejícího chřipkového období, péči o…
Ropeginterferon α‑2b – nová naděje v léčbě polycytemia vera
Pegylace interferonů přinesla zásadní pokrok ve vývoji léčiv, vznikly látky s výrazně lepším bezpečnostním profilem oproti původním interferonům. To…
Velká česká práce popisuje efekt vakcinace v hematoonkologii
Na nedávném Českém hematologickém a transfuziologickém sjezdu byla prezentována práce autorů z Kliniky hematoonkologie Fakutní nemocnice Ostrava,…
Seifert: Praktičtí lékaři musejí uspět v digitálním světě dřív, než začne léčit doktor Google
Před praktickými lékaři stojí ambiciózní projekty. O budoucnosti českého praktického lékařství jsme hovořili s přednostou Ústavu všeobecného…
Seriózních dat o kvalitě péče konečně přibývá
Projekt Kanceláře zdravotního pojištění má za sebou několik publikovaných analýz ukazatelů kvality. Mohou mít i dopady do organizace služeb. Na…
Fórum: Měl by být ministr zdravotnictví lékař?
Vedení resortu zdravotnictví bylo po roce 1989 téměř výhradně v rukou lékařů, jen výjimečně bylo svěřeno jiné profesi, jako ekonomu Stráskému,…
Další studie potvrdila důležitost zdravého životního stylu
Podle studie publikované 29. září 2021 v časopisu Evropské kardiologické společnosti (ESC) European Journal of Preventive Cardiology mají dospělí ve…
Můj milovaný stroji, pochopím tě
Díváme se, jak náš bližní uchopí do ruky jablko, vejce nebo nějaký nástroj. Máme přitom hlavu ve skeneru funkční magnetické rezonance. Záznam…
Fórum: Kam by mělo po volbách směřovat české zdravotnictví?
Zda bude cca 415 miliard korun, což jsou ministerstvem financí odhadované náklady veřejného zdravotního pojištění pro rok 2022, využito efektivně a…
Centrum umělé inteligence v onkologii
Nová brněnská platforma spolupráce mezi lékaři, biology a specialisty na umělou inteligenci může přinést posun pro onkologické pacienty.
Role praktika v paliativní onkologické léčbě
Akutní stavy v paliativní péči, s nimiž se praktický lékař setká, jsou často rámcově očekávatelné, jedná se zejména o bolest, dušnost, zvracení,…
Teplejší počasí souvisí s nárůstem exacerbací CHOPN
Teplejší počasí je spojeno se zhoršením příznaků chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Vyplývá to z výzkumu, který byl zveřejněn na…
Lidé oceňují eRecept
Státní ústav pro kontrolu léčiv zopakoval po třech letech průzkum u veřejnosti na téma zdrojů a využití informací v oblasti léčiv. Lidé podle tohoto…
Most
Nervové buňky jsou velmi citlivé na nedostatek glukózy a kyslíku. Jakmile začne jejich koncentrace klesat pod nějakou mez, což je společný…
S úhradou nemocniční paliativní péče by mohlo počítat 25 týmů
Součástí XII. celostátní konference paliativní medicíny byla i celodenní konference Ministerstva zdravotnictví ČR věnovaná pilotnímu projektu Podpora…
Pfizer požádal o schválení Comirnaty pro děti
Společnost Pfizer oficiálně požádala americkou lékovou agenturu FDA o schválení vakcíny Comirnaty proti COVID‑19 pro děti ve věku od pěti do…
Dopady covidu na léčbu karcinomu prsu a naděje do budoucna
Po koronavirové krizi se očekává další zlepšení prognózy pro pacientky s karcinomem prsu. Výpadek v počtu provedených screeningových vyšetření na…
Vláda slíbila více peněz na úhrady a platy
Odbory a zástupci poskytovatelů se dohodli s vládou a ministerstvem zdravotnictví pro rok 2022 na růstu tabulkových platů o šest procent a růstu…
Očkování osob bez přístřeší pomáhá zvyšovat proočkovanost
Výčet aktivit mladého lékaře MUDr. Ondřeje Felixe je obrovský. Na svém kontě má kromě praxe z několika míst v Německu i dobrovolnickou práci pro ADRA…
O očkování osob bez přístřeší je zájem
Zájem lidí bez domova o očkování proti COVID‑19 překvapil. V rámci proběhlých akcí, jak v příslušných zařízeních, tak i při očkování přímo v terénu,…
Máme program na nákup potravin
Mohlo by se zdát, že změna v nemocničním stravování po tolika letech svědčí o „sladkém spánku“ zodpovědných. Ale nemocnice si diety vesměs upravovaly…
V nemocnicích se po desetiletích mění jídelníček
Pacienti v nemocnicích by měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou stravu podle nových doporučení ministerstva zdravotnictví. Nový systém –…
Sto let soudního lékařství v Hlavově ústavu
Vzhledem k součinnosti s policií a soudní mocí patří soudní lékařství mezi nejdůležitější medicínské obory a na pražské lékařské fakultě má dlouhou…
Nové přenosné zařízení otevírá cestu pro domácí léčbu karcinomu kůže
Nový prototyp zařízení pro fotodynamickou terapii (PDT), které lze použít doma, výrazně snižuje úroveň bolesti během léčby bazocelulárního karcinomu …
Hlávka: Proč bychom neměli chtít nejlepší zdravotnictví v Evropě?
„České zdravotnictví potřebuje změnit napříč sektory. Celkově funguje ve výsledku velmi dobře, ale není v něm žádná oblast, která by nepotřebovala…
Restart DRG přinesl změny, které se zdály nemyslitelné
Přechod na úhrady podle CZ‑DRG stojí spoustu práce. Systém potřebuje neustálou kultivaci a práce kodérů je i kvůli častým změnám metodiky velmi…
Fórum: Co chtějí zdravotníci od budoucí vlády?
Politické strany před volbami nabízejí různé sliby, co ale chtějí sami zdravotníci? Zeptali jsme se jich: Jaké budou hlavní úkoly pro příští vládu v…
Lidé v horách
Otec lékařství Hippokrates (460–cca 377 př. n. l.) rozlišil čtyři typy lidské osobnosti: výbušné choleriky, posmutnělé melancholiky, vyrovnané…
Elektronický nos rozpozná hrozící selhání transplantovaných plic
Podle výzkumu prezentovaného na zářijovém virtuálním mezinárodním kongresu Evropské respirační společnosti je elektronický „nos“ schopen s…
Telemedicína a Telemedpointy se prezentovaly v Ostravě
V Ostravě proběhlo při konferenci o telemedicíně jednání o zavedení projektu kontaktních míst Telemedpoint, kde mají být k dispozici měřicí přístroje…
Zdravotnictví je na rozcestí, ne, že ne
Letošní sněmovní volby mohou být pro budoucnost českého zdravotnictví zásadní. Jestli budou politici ještě další čtyři roky zavírat oči před tématem…
Do sněmovny má šanci se dostat sedm stran. Co slibují ve zdravotnictví?
Redakce Medical Tribune oslovila experty a týmy sedmi politických uskupení, která mají podle průzkumů šanci se dostat v nadcházejících volbách do…
Efektivnější dostupnost AED díky datové analýze
V husté zástavbě Milána se snaží zlepšit dostupnost laických AED. Na problém se podívali pomocí analýzy dat s využitím strojového učení.
Dalších 5,4 mld. Kč na urgenty
V takzvané klikačce, problematickém dotačním programu na modernizaci nemocnic s urgentními příjmy, byly znovu navýšeny prostředky a mohlo by se…